CS208720B2 - Photochromic silicate borate glass - Google Patents

Photochromic silicate borate glass Download PDF

Info

Publication number
CS208720B2
CS208720B2 CS77623A CS62377A CS208720B2 CS 208720 B2 CS208720 B2 CS 208720B2 CS 77623 A CS77623 A CS 77623A CS 62377 A CS62377 A CS 62377A CS 208720 B2 CS208720 B2 CS 208720B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
glass
photochemical
weight
mass
oxide
Prior art date
Application number
CS77623A
Other languages
English (en)
Inventor
Harry Owen
Thomas Barrow
Original Assignee
Pilkington Brothers Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pilkington Brothers Ltd filed Critical Pilkington Brothers Ltd
Publication of CS208720B2 publication Critical patent/CS208720B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C3/00Glass compositions
    • C03C3/04Glass compositions containing silica
    • C03C3/062Glass compositions containing silica with less than 40% silica by weight
    • C03C3/064Glass compositions containing silica with less than 40% silica by weight containing boron
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C4/00Compositions for glass with special properties
    • C03C4/04Compositions for glass with special properties for photosensitive glass
    • C03C4/06Compositions for glass with special properties for photosensitive glass for phototropic or photochromic glass
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S501/00Compositions: ceramic
    • Y10S501/90Optical glass, e.g. silent on refractive index and/or ABBE number
    • Y10S501/903Optical glass, e.g. silent on refractive index and/or ABBE number having refractive index less than 1.8 and ABBE number less than 70

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)

Description

(54) Fotochromické boritokřemičité sklo
Vynález se týká fotochromických skel, to je skel, která ztemní při vystavení aktinickému záření a rozsvětlí se opět na svou původní normální bezbarvost, stav, když dále nejsou exponována.
Fotochromická boritokřemičité skla byla dříve popsána např. v britském patentovém spisu 2. 950 906 a jsou dostupná na trhu. Tato skla, i když vykazují relativně žádoucí fotochromické vlastnosti, mají relativně pomalé odezvy na vystavení a odstranění aktinického záření, to je pomalé ztemnovací a rozsvětlovací rychlosti. Je žádoucí, zejména pro účely oční optiky, mít skla s rychlejšími odezvami, zejména vyšší rozsvětlovací rychlostí. Rychlé rozsvětlení je potřebné docílit při vyrovnání náhlého poklesu dostupného světla, jako v případě, když nositel brýlí s čočkami z fotochromického skla vstoupí do slabě osvětlené místnosti.
Cílem tohoto vynálezu je zajištění oblasti fotochromických bořítokřemičitých skel se zlepšenými vlastnostmi a zejména těch, která vytvářejí zlepšenou kombinaci fotochromického jevu, měřeno jako vyvolaná optická hustota nebo změna světelné propustnosti, když se sklo ozáří aktinickým zářením, a rychlosti odezvy na ozáření nebo odstranění ozáření.
Předmětem tohoto vynálezu je fotochromické boritokřemičité sklo, které má krystaly halogenidu stříbra rozptýlené ve skle a které je prosto bárya, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že sklo obsahuje kysličník křemičitý SiC^ v hmotnostní koncentraci 31 až 59 %, kysličník boritý Β£θ3 v hmotnostní koncentraci 18 až 28 %, kysličník hlinitý v hmotnostní koncentraci 8 až 20 % a alespoň jeden kysličník ze skupiny zalamující kysličník lithný L12O, sodný Νβ2θ a draselný K2O v hmotnostní koncentraci 6 až 16 %. Obsah stříbra, vyjádřený jako kysličník stříbrný Ag2°, leží v rozmezí 0,05 až 0,4 % nad 100 % hmotnosti všech ostatních slcžek 2 obsah halogenidu leží v rozmezí 0,13 až 1 % nad 100 % hmotnosti všech ostatních složek. Sklo dále obsahuje kysličník měSnntý CuO v množství 0,004 až 1,0 %, vyjádřeno jako mooství nad 100 % celku všech ostatních složek.
Skla podle vynálezu vykážuJi dobrou kombinaci vyvolané optické hustoty při ozáření aktinccýým světlem a vysoké utemnovaci a rozsvětlovací rychlosti při zahájení a skončení ozařování.
Obecně platí, že ztemnovací a rozsvětlovací doby jsou tím delší, čím je vyvolaná opPická hustota větší.
Výhodně sklo dále obsahuje kysličník horečnatý MgO v mmoOství až do 2,6 % hmotnc^si skla.
Některá výhodná skla v rozsahu vynálezu dále obsahují kysličník fosforečný PgO^ v množství až do 12 % ^οο^ιο^Ι skla.
Pro poožžií v oční optice je vhodné, aby sklo mělo index lomu (n^) měřený pro světlo vlnové délky čáry D sodíku, co ne^bližší standardní hodnotě 1 ,523. Pro upravení indexu lomu na tuto hodnotu může být výhodný přídavek kysličníku tiaaoičitéht TiOg, kysličníku zirkoničitého ZrOg a/nebo kysličníku olovnatého PbO, ačk^i je třeba věnovat péči vyvarování se probl^ům vznikajícím z příliš vysokého množní jedné nebo více těchto složek.
Obsah kysličníku zirktoičiléht ZrOg by neměl výhodně přesáhnout 7 % Втоин)^! skla, aby nedošlo k nežádoucímu vzrůstu teploty Hquidus. МЖЫ použitého kysličníku titaoičitého TiOg by nemělo přelo^čt 5 '% hmotanoU skla, aby nedošlo k nebezpečí krystaHaace a nežádoucímu zbarvení skla. K^HoíC olovnatý PbO se může zaaienit v množ^ích až do 7 % skla. Lze zavést malé přídavky dalších aditiv. Nappíklad se mohou přidat známým způsobem inovací čLnlďla, číož se vytvoří stálý odstín v přídavku k měnUelnému fotochemickému zbarvení skla.
Jak je známo, fotochemický jev je způsoben krystaly halogenidu stříbra, jak bylo uvedeno výše. Menší množní kysličníku mědi pomáhaí rozvinutí fotochrobického jevu a větší množní kysličníku měSnatého CuO ee mohou použžt pro zajištění stálého tónovacího odstínu, jak je uvedeno výše.
Výhodná οοο^^Ι fotochemických složek, zejména stříbra (vyjádřeno jako AggO) kyssičníku . měSna^^ a halogenidů (C1, Br a F), která jsou v^^řena v ttuhLate s moWrními zvyklosimi jako množní nad 100 % celkového všech složek skla, jsou
AggO 0,08 0,39 %
CuO 0,004 1,0 %
Cl 0,04 0,5 %
Br stopy 1,0 %
F stopy 0,2 %.
Ve většině případů se fttochpobický jev může zvýšit tepelrým zpracováním skla, pMeamž vhodný pegrtm tepelného zpracování se v prvé řadě určí na základě vitCtzitoě-teplotních vztahů příslušného skla. Obvykle leží. teplota tepelného zpracování mezi dolní chladicí teplotou a bodem оОПспИ skla, přičemž požadovaná doba tepelného zpracování je пёк^Ю hodin při nižší teplotě, ale jen několik minut při vyšší teplotě.
Pí vyšší teplotě se však může vyskytnout deformace a zakalení skla, takže je obvykle výhodné pou!žt teploty 20 až 100 °C nad horní chladicí teplotou a dobu zpracování od 10 do 60 minut.
Program tepelného zpracování může být uplatněn na sklo přímo po vytvarován:! nebo se sklo může vychladit a ochladit na teplotu místnosti před tepelrým zpracováním. Rychlost, kterou je tklo chlazeno po tepelném zpracování, má někdy vliv na fotochromické vlastnosti konečného produktu. To se však nemůže ttanooVt jako obecné pravidlo, ale musí se to určit zkoušením jednotlivých skel.
Progrím teplota/Čas ujdatnovaný na tklo je “také urten koncentracemi fo^chLromickýc1 činidel ve skle a požadavky na fooochromické vlastnosti konečného produktu. Obecně, čím vyšší obsahy složek přispívajících k foSochoomismu, tm kratší bude program tepelného zpracování a ·v některých případech se fooochromtsmus může vyvinout během ochlazení taveniny nebo během chlazení skla. Přliš dlouhým tepeliým zpracováním je třeba obvykle se vyvarovat, protože mohou vést k zakalení tkla.
Píkladná provedení tohoto vynálezu budou dále popsána formou příkladu a s odkazem na následující tabulku, která shrnuje příklady složení tkla podle vynálezu, přičemž jsou v ní uvedena složení na bázi kysličníků a dosažený fotochrc^mický účinek v hodnotách vyvolané optické hustoty (ODd) a doby v sekundách, která je třeba k rozsvětlení ze ztemnělého stavu do stavu, v němž se obnoví polovina ztracené světelné prrpuзSnocSt, známé jako poločas rozsvět,lení FT) naměřený u at^a^aůních vzor skla o doušťce 2 mm za ftandarddch simulovaných solárních podmínek při vzdušné hmotě 2 (viz Parry Moon, J. Fraikkin Inst. 230 /1940/, strany 583 · až 617). >
Vyvolaná optická hustota je rozdílem mezi optickou hustotou skla ve zcela ztmavlém stavu a optickou hustotou skla ve zcela rrzsvёteenéo stavu, přUemž optická hustota je definována obvyklým způsobem jako
Ii
O “ΐ“» kde li je intenzita dopadddícíhr světla a It je intenzita propuštěného světla.
Vyvdaná optická hustota je tedy skutečnou mírou f sSochsooickéhs jevu a je ve skutečnosti přímo úměrná počtu fotochromicky aktivovaných atomů stříbra v daném objemu skla. Poločas (1/2 FT) mměí rychlost odezvy skla na odstranění aktincekého záření.
Tabulka také zahrnuje teplotu (HT °C) a dobu tepelného zpracování použitou pro každé ze skel. Konečně tabulka shrnuje index lomu (¾) každého skla.
Pro skla č. 3 až 27 byla v každém případě použita doba zpracování 1 hodinu pouze pro srovnávací účely.
Údaje v horní části tabulky znamenal ksnccltrdci uvedených slržek v % celk^ové ^otnosti skla a údaje ve střední části tabulky, tj. pro Ag2®> CuO, Cl, Br a F, znamenaí onoožtví jlinoClivýcl složek v % nad 100 % hnoStncti všech ostatních složek.
Tabulka
Složka Sklo 1 2 číslo 3 4
SÍO2 53,5 53,8 53,5 54,7
b2°3 25,1 25,3 22,6 22,4
Α12θ3 · 9,0 9,1 8,9 8,8
P2°5
MgO 1,1 1,1
IjÍ^Q
Na2O 0,9
K20 12,3 9,3 12,2 12,2
PbO
Zr02
Ti02
Ag2O 0,29 0,31 0,32 0,38
CuO 0,020 0,020 0,007 0,012
Cl 0,13 0,16 0,20 0,15
Br 0,14 0,09
F
ODd 0,096 0,038 0,356 0,211
1/2 FT (s) 15 4 2,40 12
Πρ 1 ,484 1 ,483 1 ,495 1 ,486
HT °C 600 560 600 600
čas (h) 3 3 1 1
pokračování tabulky
Složka b Sklo 6 čísl o 7 8
SÍO2 53,2 49,0 54,6 54,6
B3 23,0 22,6 22,5 22,6
Ο-2θ3 8,4 8,8 9,2 8,5
P2°5
MgO 2,6 ',2 1,1
Li 2 O
Na20
K2O 12,2 13,0 13,1 12,6
PbO
ZrO2
5,0 pokračování tabulky
Složka Sklo číslo
5 6 7 8
A^o 0,31 0,31 0,39 0,22
CuO 0,0075 0,009 0,0065 0,006
Cl 0,20 0,21 0,16 0,14
Br 0,12 0,08 0,08 0,10
F
ODd 0,507 0,422 0,347 0,120
1/2 FT (s) 35 60 42 . 10
nD 1 ,486 1 ,512 1 ,484 1 ,487
HT °C 600 600 600 600
čas (h) 1 1 1 1
poOkračováií tabulky
Složka 9 Selo 10 číslo H 12
SiOg 54,1 54,6 54,4 54,2
B2°3 22,1 22,4 22,5 22,5
ai2o3 8,4 8,6 . 8,7 9,7
p2o5
MgO 1,2 1,1 1,1
LÍ2O
Na20
K20 13,0 12,5 12,6 11,2
PbO ·
ZrO2 2,0
Tl02
Ag20 0,35 0,36 0,35 0,14
CuO 0,007 0,17 0,008 0,016
Cl 0,10 0,17 0,08 0,08
Br 0,19 0,14 0,20 0,09
F
ODd 0,529 0,378 0,468 0,049
1/2 FT (s) 45 15 15' 5
nD 1 ,487 1 ,487 1 ,487 1 ,490
HT °C 600 640 640 600
čas (h) 1 1 1 1
pokračování tabulky
Složka 13 Sklo 14 číslo 15 16
SiO2 54,7 55,3 55,8 56,3
B2°3 22,6 22,9 23,1 23,3
A120j 8,8 8,8 8,9 9,0
p2o5
MgO 1,11 1,12 • 1,13 1,14
LÍ2O 0,91 0,91
Ν^2θ 0,1 2,0 0,1 2,0
K2O 12,7 10,0 10,1 7,3
PbO
Zr02
TiO2
Ag2O 0,14 0,14 0,14 0,12
CuO 0,004 0,007 0,017 0,006
Cl 0,05 0,06 0,09 0,09
F
Br 0,16 0,21 0,19 0,35
ODd 0,322 0,078 0,079 0,048
1/2 FT (s) 1,484 1 ,486 1 ,487 1 ,488
HT °C 705 675 660 660
Sas (h) 1 1 1 1
pokračování tabulky
Složka 17 Sklo číslo 18 19
SiO2 56,5 53,1 52,8
B2°3 23,3 22,0 21 ,9
A1203 9,0 8,5 8,4
p2°5
MgO 1,15 1,07 1 ,07
Li 2O 1 ,81
Na20 3,9
K2O 10,0 15,3 10,1
PbO '
ZrO2
Ti02 pokračování tabulky
Složka 17 Sklo číslo 18 19
Ag2O 0,16 0,15 0,25
CuO 0,010 0,008 0,013
Cl 0,07 0,06 0,13
Br 0,21 0,16 0,43
F
ODd 0,078 0,453 0,287
1/2 FT (s) 1 41 45
nD 1 ,479 1,490 1,506
HT °c 675 705 620
čas (h) 1 1 1
pokračování tabulky
Složka 20 Sklo 21 číslo 22 23
SiO2 53,7 55,8 55,3 56,9
B2°3 22,2 23,1 22,8 23,5
ai2o3 8,6 8,9 8,8 9,1
p2o5
MgO 1 ,09 1,13 1,11 1,15
LioO 2,32 0,90 0,89 1 ,38
Ma20 4,8 1,98 1,96 2.0
K2° 7.3 7,20 5,72 5,9
PbO 1 ,02 3,35
ZrO2
TiO2
Ag20 0,25 0,26 0,16 0,20
CuO 0,006 0,008 0,008 0,007
Cl 0,12 0,08 0,07 0,08
Br 0,46 0,15 0,12 0,24
F
ODd 0,183 0,489 0,071 0,053
1/2 FT (s) 23 60 3 2
nD 1 ,507 1 ,490 1 ,498 1 ,495
HT °c 655 680 660 600
čas (h) 1 1 1 1
pokračování tabulky
Složka 24 25 Sklo 26 číslo 27 28 29
SiO2 58,7 54,3 53,4 52,4.1 40,5 31,8
B2°3 24,3 22,5 22,1 21 ,7 24,8 26,1
A1^°3 9,4 8,7 8,5 8,4 13,7 1.6,8
P2O5 5,8 9,3
MgO 1,19 1,10 1 ,08 1 ,06 1,23 1,3
Li2O 2,9 0,88 0,87 0,85
Na20 2,1 1,93 1,89 1 ,86 0,11 0,1
κ2ο 1,6 7,01 6,9 6,8 13,9 14,6
PbO
ZrO2 3,63 5,35 7,0
TiO2
A?2O 0,24 0,12 0,09 0,08 0,22 0,25
CuO 0,006 0,006 0,07 0,24 0,007 0,10
Cl 0,10 0,04 0,07 0,27 0,10 0,12
Br 0,26 0,24 0,27 0,22 0,27 0,35
F
ODd 0,033 0,168 0,204 0,074 0,237 0,267
1/2 FT (s) 1 2,5 3 1,5 7 5
nD 1 ,501 1 ,496 1 ,500 1 ,505 1,484
HT °C 695 670 670 670 650
čas (h) 1 1 1 1 1/3
Skla o složení tabulky se mohou vyrobbt následujícím způsobem. Kmen se utaví za oxidačních nebo neutrálních podmínek při teplotě v rozmezí 1 200 až 1 600 °C a po ochlazení se chLadí při teplotách mezi 450 až 650 °C. Konečné tepelné zpracování se může pak provést při teplotách mezi 20 až 100 °C nad horní chladicí teplotou po dobu 10 až 60 minut. Optbmální oblast tepelného zpracování pro určité sklo se může stanovit pomocí spádové pece. V některých případech může být nutné podložit sklo během tepelného zpracování, aby nedošlo k průhybu.
Během procesu je třeba věnovat pozornost tomu, aby byly na minimum sníženy ztráty vzniklé vypařováni vsázky během tavení. Tímto způsobem může dojít ke ztrátě až.60 % halogenidových složek a 30 % stříbra a jsou nezbytné jejich přídavky během přípravy kmene.
Skla maaí vhodnou komtbnacb fotochromického jevu měřenou jako vyvolaná optická hustota, s rychlostí odezvy na vystavení nebo odstranění aktinického záření. I když u některých skel je zřejmé, že vyvolaná optická hustota není vysoká, rychlost odezvy u těchto skel je zvláště rychlá. Skel se může použít pro účely oční optiky a pro jiná použžií, kde se .požaduje přechodná ochrana před aktbnccým zářením, jako je sluneční světlo, s návratem k normminí prop^tnooti, když je aktinické záření nepřítomné. Mohou se tedjr pouužt za určitých oko ono o stí pro zasklí vání budov nebo aut.

Claims (7)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Fotochromické boritokřemičité sklo, které má krystaly halogenidu stříbra rozptýlené ve hmotě skla a které je prosto barya, vyznačené tím, že obsahuje v hmotnnotní kw^í^c^ntrac^i 31 až 59 % kysličníku křemičitého, 18 až 28 % kysličníku boritého, 8 až 20 % kysličníku hlinitého a 6 až 16 % R20, kde R2O představuje alespoň jeden kysličník ze skupiny zahrnující kysličník lthný, kysličník sodný a kysličník draselný, a dále obsahuje stříbro, vyjádřeno jako kysličník stříbrný, v mi^asv! od 0,05 do 0,4 %, halogenid v rninoství od 0,13 do 1,0 % a kysličník v ооп^^г! od 0,004 do 1,0 %, vyjádřeno jako mn^ž^í nad 100 procent ^οΟϋ^ί všech ostatních složek.
  2. 2. Fotochemické booltokřemičité sklo podle bodu 1, vyznačené tím, že dále obsahuje kysličník hořečnatý v hmotnootní ^ποθη^^Ι stopy až 2,6 %.
  3. 3. Fotochemické ЬогЙоИПоШ^ sklo podle bodů 1 nebo 2, vyznačené tím, že dále obsahuje kysličník fosforečný v hmotnootní stopy až 12 %.
  4. 4. Fotochemické booittkřnoičitt sklo podle kterého^ti z bodů 1 až 3, vyznačené tím, že dále obsahuje kysličník zirkoničitý v hmotnttSní konneenraci stopy až 7 %.
  5. 5. Fotochemické ЬогЛоЙПо1С1^ sklo podle ktnréhokoti z bodů 1 až 4, vyznačené tím, že dále obsahuje kysličník titani-čitý v hmotntttní ktnceetraci stopy až 5 %.
  6. 6. Fotochemické Ьоо!!о1±по161^ ssio poOli kterého^ti z bodů 1 až 5, vynaaenéé tím, že dále obobhuhe kykísčník oloonatav Ьшо^озОпП Ιον^^οΙ stopy až 7 %.
  7. 7. Fotochemické bořit о1гпо1С1^ ssIo ppOIi kterého^ti z bodů P až 6, vy^aMné tím, že halogenidem jn alespoň jeden prvek ze ptlp0nn zahrnující chlor, brom a fluor, v hmotnostní ^ποθη^ο:! od 0,04 do 0,5 % pro chlor, stopy až 1,0% pro brom’ a stopy až 0,2 % pro fluor.
    Severoyrafia. n. p., závod 1, Mosi
CS77623A 1976-01-30 1977-01-31 Photochromic silicate borate glass CS208720B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3785/76A GB1515641A (en) 1976-01-30 1976-01-30 Photochromic glasses

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS208720B2 true CS208720B2 (en) 1981-09-15

Family

ID=9764881

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS77623A CS208720B2 (en) 1976-01-30 1977-01-31 Photochromic silicate borate glass

Country Status (12)

Country Link
US (2) US4102693A (cs)
JP (1) JPS609973B2 (cs)
AR (1) AR212752A1 (cs)
BR (1) BR7700544A (cs)
CA (1) CA1091498A (cs)
CS (1) CS208720B2 (cs)
DD (1) DD128806A5 (cs)
DE (1) DE2703884A1 (cs)
FR (1) FR2339578A1 (cs)
GB (1) GB1515641A (cs)
IT (1) IT1116251B (cs)
NL (1) NL7700769A (cs)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1515641A (en) * 1976-01-30 1978-06-28 Pilkington Brothers Ltd Photochromic glasses
FR2419916B1 (fr) * 1978-03-17 1986-04-18 Corning Glass Works Nouveaux verres photochromiques
US4190451A (en) * 1978-03-17 1980-02-26 Corning Glass Works Photochromic glass
US4130437A (en) * 1978-04-12 1978-12-19 Corning Glass Works Photochromic glasses suitable for simultaneous heat treatment and shaping
US4168339A (en) * 1978-07-26 1979-09-18 Corning Glass Works Photochromic microsheet
US4358542A (en) * 1981-04-08 1982-11-09 Corning Glass Works Photochromic glass suitable for microsheet and simultaneous heat treatment and shaping
US4374931A (en) * 1982-01-08 1983-02-22 Corning Glass Works Photochromic glass suitable for ophthalmic applications
DE3204625C2 (de) * 1982-02-10 1986-07-10 Schott Glaswerke, 6500 Mainz Alumosilico-Phosphat-Brillenglas mit einer Abbezahl über 46, mit einem Brechungsindex über 1,56 und einer sehr niedrigen Dichte
DE3206958C2 (de) * 1982-02-26 1986-09-18 Schott Glaswerke, 6500 Mainz Phototropes Glas mit einem Brechungsindex ≥ 1,59, einer Abbezahl ≥ 44 und einer Dichte ≦ 3,0 g/cm↑3↑
US4407966A (en) * 1982-09-16 1983-10-04 Corning Glass Works Very fast fading photochromic glass
EP0399577A1 (en) 1983-06-24 1990-11-28 Canyon Materials Inc. A method for making high energy beam sensitive glasses
US4550087A (en) * 1984-09-13 1985-10-29 Corning Glass Works Photochromic comfort glasses
FR2584706B1 (fr) * 1985-07-11 1991-08-16 Corning Glass Works Verre photochromique a eclaircissement rapide
DE3772876D1 (de) * 1986-07-11 1991-10-17 Corning Glass Works Leicht gefaerbte glaeser mit einer veraenderlichen durchlaessigkeit.
FR2601354B1 (fr) * 1986-07-11 1992-05-07 Corning Glass Works Verres legerement teintes a transmission variable.
US4913518A (en) * 1987-10-22 1990-04-03 Corning Incorporated Fluoroborosilicate glass clad article and night vision device
US4868141A (en) * 1987-10-22 1989-09-19 Corning Incorporated Fluoroborosilicate glass
US4980318A (en) * 1989-05-10 1990-12-25 Corning Incorporated High refractive index photochromic glasses
JPH0444373U (cs) * 1990-08-15 1992-04-15
GB9225346D0 (en) * 1992-12-03 1993-01-27 Pilkington Plc Photochromic compounds
GB9225348D0 (en) * 1992-12-03 1993-01-27 Pilkington Plc Bridged photochromics
GB9225347D0 (en) * 1992-12-03 1993-01-27 Pilkington Plc Photo reactive material
US7388394B1 (en) * 2004-12-01 2008-06-17 Cardiac Pacemakers, Inc. Multiple layer printed circuit board having misregistration testing pattern
US7951733B2 (en) 2005-11-15 2011-05-31 Isuzu Glass Co., Ltd. Blue-violet light blocking glass
DE102006018636A1 (de) * 2006-04-21 2007-10-25 Siemens Ag Vorrichtung und Verfahren zur Akquistion medizinischer Daten
JP2013517928A (ja) * 2010-01-21 2013-05-20 ケイケイジェイ インコーポレイテッド 渦強化ろ過装置
NL2020896B1 (en) 2018-05-08 2019-11-14 Corning Inc Water-containing glass-based articles with high indentation cracking threshold
TW202026257A (zh) 2018-11-16 2020-07-16 美商康寧公司 用於透過蒸氣處理而強化之玻璃成分及方法
CN117361875A (zh) 2019-05-16 2024-01-09 康宁股份有限公司 具有蒸汽处理雾度抗性的玻璃组合物及其方法
GB202012825D0 (en) 2020-05-12 2020-09-30 Corning Inc Fusion formable and steam strengthenable glass compositions with platinum compatibility
WO2023166788A1 (ja) * 2022-03-03 2023-09-07 日東紡績株式会社 ガラス繊維用ガラス組成物、ガラス繊維、ガラス繊維織物及びガラス繊維強化樹脂組成物
CN118176170A (zh) * 2022-03-03 2024-06-11 日东纺绩株式会社 用于玻璃纤维的玻璃组合物、玻璃纤维、玻璃纤维织物以及玻璃纤维强化树脂组合物

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3208860A (en) * 1962-07-31 1965-09-28 Corning Glass Works Phototropic material and article made therefrom
US3197296A (en) * 1962-11-14 1965-07-27 Corning Glass Works Glass composition and method of producing transparent phototropic body
JPS4932297B1 (cs) * 1969-09-26 1974-08-29
JPS4847908A (cs) * 1971-10-22 1973-07-07
JPS4932297A (cs) * 1972-07-21 1974-03-23
GB1515641A (en) * 1976-01-30 1978-06-28 Pilkington Brothers Ltd Photochromic glasses

Also Published As

Publication number Publication date
FR2339578B1 (cs) 1982-04-02
GB1515641A (en) 1978-06-28
IT1116251B (it) 1986-02-10
US4290813A (en) 1981-09-22
NL7700769A (nl) 1977-08-02
DE2703884C2 (cs) 1987-06-11
BR7700544A (pt) 1977-10-04
AR212752A1 (es) 1978-09-29
FR2339578A1 (fr) 1977-08-26
JPS52107015A (en) 1977-09-08
CA1091498A (en) 1980-12-16
US4102693A (en) 1978-07-25
JPS609973B2 (ja) 1985-03-14
DD128806A5 (de) 1977-12-14
DE2703884A1 (de) 1977-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS208720B2 (en) Photochromic silicate borate glass
US4374931A (en) Photochromic glass suitable for ophthalmic applications
US5932501A (en) High-index glasses that absorb UV radiation
US4549894A (en) Ultraviolet absorbing photochromic glass of low silver content
US4891336A (en) High index photochromic glasses
US5281562A (en) Ultraviolet absorbing glasses
JP2645288B2 (ja) 急速退色、高屈折率光互変性ガラス
US4407966A (en) Very fast fading photochromic glass
US4980318A (en) High refractive index photochromic glasses
JPS6411581B2 (cs)
KR900005007B1 (ko) 급속 페이딩(Fading)되는 광가역변색 유리
US3998647A (en) Reversible light-sensitive glass
US5256601A (en) Slow fading photochromic glass
US4550087A (en) Photochromic comfort glasses
EP0592864B1 (en) Polarizing glasses
CS199285B2 (en) Photochromic boron-free aluminosiliceous glass
US3548060A (en) Phototropic glass and method
US3957499A (en) Fast-fading index-corrected photochromic glass compositions
US4092174A (en) Photochromic glasses
JPH06219772A (ja) フォトクロミックガラス組成物およびそのレンズ
CS205067B2 (en) Photochromic aluminophosphoric glass
US3617316A (en) Phototropic glass
KR800000326B1 (ko) 착색 초자
CS196244B2 (cs) Fotochromické hlinitofosforečné sklo
CS202876B1 (cs) Barevné dioptrícké fotochromické sklo