CS196244B2 - Fotochromické hlinitofosforečné sklo - Google Patents

Fotochromické hlinitofosforečné sklo Download PDF

Info

Publication number
CS196244B2
CS196244B2 CS493872A CS493872A CS196244B2 CS 196244 B2 CS196244 B2 CS 196244B2 CS 493872 A CS493872 A CS 493872A CS 493872 A CS493872 A CS 493872A CS 196244 B2 CS196244 B2 CS 196244B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
photochromic
glass
oxide
aluminophosphoric
Prior art date
Application number
CS493872A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanley Lythgoe
Original Assignee
Stanley Lythgoe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB816872*[A external-priority patent/GB1367903A/en
Application filed by Stanley Lythgoe filed Critical Stanley Lythgoe
Publication of CS196244B2 publication Critical patent/CS196244B2/cs

Links

Landscapes

  • Glass Compositions (AREA)

Description

Vynález se týká fotochromického skla, obsahujícího krystaly · halogenidu stříbra dispergované ve skla.
Je známo, že foťóchromická skla mohou být vyrobena zavedením malých množství, mikrokrystalických hdlogenidů stříbra do hmoty boritokřemičitých skel. Alternativním způsobem je vytváření povrchových vrstev, relativně bohatých na krystaly halogenidu stříbra,, na sklech, například iontovou výměnou v solné'lázni.
Zatímco přesný mechanismus způsobující tmavnutí není dosud přesně znám, je zřejmé, že tento účinek je způsoben srážením krystalů halogénidů stříbra a zpětnou přeměnou stříbrných iontů během expozice na atomy stříbra. Dosud panovala domněnka, že nemůže být dosaženo podstatného fotochromického účinku ve hmotě fosforečňanových skel, neboť bylo známo, že ion stříbra je v takových sklech velmi stabilní,
Předmětem vynálezu je fotochromické hliniťofosforečné sklo· s krystaly halogenidu stříbra dispergovanými ve skle, jehož podstata spočívá v tom, že obsahuje 17 až 48 hmotnostních % kysličníku fosforečného P2O5, až 34 hmotnostních θ/ο kysličníku hlinitého· AI2O3, 2,8 až 43,2 hmotnostních % kysličníku křemičitého SiOz a kysličníku boritého' B2O3, a to buď jednotlivě nebo ve vzá..... 2 jemné kombinaci, 10 až 20,5 hmotnostního proč. alespoň jednoho kysličníku kovu ze skupiny zahrnující kysličníky alkalických kovů, a to kysličník lithný LizO, kysličník sodný NazO a kysličník draselný KzO, 2 až 25 hmotnostních '% alespoň jednoho kysličníku zo skupiny kysličníků dvojmocných kovů zahrnujících kysličník horečnatý MgO, kysličník stróntnatý SrO, kysličník vápenatý CaO, kysličník- barnatý BaO, kysličník zinečnatý ZnO a kysličník olovnatý PbO, .0,05 až 1 hmotnostní % stříbra Ag, 0,01 až 1 hmotnostní °/o kysličníku měďnatého CuO, přičemž celkový obsah předchozích složek tvoří 100 hmotnostních % skla, zatímco sklo· dále obsahuje 0,2 až 2 hmotnostní % alespoň jednoho· halogenu ze skupiny zahrnující fluor F, chlor Cl, brom Br a jod I, ve formě halogenidu stříbra, počítáno nad 100 hmotnostních % skla.
Fotochromická skla podle vynálezu vykazují značně zlepšené vlastnosti ve srovnání se známými skly na bázi křemičitanů, zvláště pokud se týká stupně ztmavnutí. Rovněž rychlost ztmavnutí je obecně vyšší u skel podle vynálezu a stupeň plného ztmavnutí je mnohem vyšší. Další výhodou je, že fotochromické vlastnosti nejsou podstatně ovlivňovány změnami teploty v rozsahu běžných atmosférických teplot.
Podle dalšího vytvořeni vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahu]©
2,7 až 40 hmotnostních'% kysličníku křemičitého SIO2.
Podle dalšího vytvoření vynálezu fotochromické hliriitofosforečné sklo obsahuje 1,2 až 19 hmotnostních °/o kysličníku boritého B2O3.
Podle dalšího výhodného vytvořeni vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje stopové množství až 8 hmotnostních % kysličníku horečnatého MgO, stopové množství až 10 hmotnostních % kysličníku vápenatého CaO, stopové množství až· 16 hmotnostních % , kysličníku barnatého BaO, stopové množství až 8 hmotnostních proč. kysličníku zinečnatého ZnO a stopové množství až 20 hmotnostních ·% kysličníku olovnatého· PbO.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje 20 až 34 hmotnostních % kysličníku hlinitého AI2O3, přičemž celkový obsah, kysličníku fosforečného P2O5, kysličníku hlinitého AI2O3 a popřípadě kysličníku křemičitého S1O2 je 60. až 86 hmotnostních % skla a poměr obsahu kysličníku fosforečného P2O5 k obsahu kysličníku hlinitého AI2Q3 je 0,7.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje 2,7 až 30 hmotnostních % kysličníku křemičitého S1O2.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje 4 až 19,8 hmotnostního % kysličníku draselného K2O.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje 0,13 až 2 hmotnostní % fluoru F ve formě fluoridu kovu.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje stopové množství až Q,2 hmotnostního 0/0 kysličníků železa, počítaných jako· kysličník železltý FežCB.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje 0,47 až 4 hmotnostní % kysličníku titaničitého T1O2.
Podle dalšího· výhodného vytvoření vynálezu fotochromické fosforečné sklo obsahuje 0,8 až 4 hmotnostní % kysličníku zirkoničitého ZrOž.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje stopové množství až 3 hmotnostní procenta kysličníku ceričitého1 CeOz.
Podle dalšího výhodného vytvoření vynálezu fotochromické hlinitofosforečné sklo obsahuje stopové množství až 0,02 hmotnostního % sirníku stříbrného Ag2S.
V určitých krajních hodnotách, kdy činí obsah kysličníku hlinitého AI2O3 méně než 19 hmotnostních %, může nastat nebezpečí oddělení fází. Ke snížení tohoto' nebezpečí je v takových případech nezbytné zajistit, aby kysličník borltý B2Q3 byl přítomen v množství větším než 10 hmotnostních
Zvláště výhodný je obsah kysličníku olovnatého PbO do 4 hmotnostních °/o, protože umožňuje výrobu fotůcliromického· skla s indexem lomu asi 1,523, pož odpovídá standardní hodnotě pro brýlová skla a tím pro výrobu čoček do brýlí.
Přidáváním 0,13 až 2 hmotnostních % fluoru F ve formě fluoridu kovu se usnadní tavení a vývoj fotochromlckého stavu;
Malá množství kysličníku mědi napomáhají vývoji fotochromicity a zvyšují rychlost rozsvětlování. Kysličníky mědi mohou být nahrazeny nebo smíšeny s kysličníky jiných prvků, které tvoří redukující kysličníky, jako je železo Fe, arzén As, antimon Sb nebo oín Sn v podobných množstvích, avšak v tomto případě není rychlost rozsvětlování obecně tak vysoká.
Při úpravě indexu lomu kysličníkem titaničltým TÍO2 nebo zirkoničitým ZrO2 je: třeba zabránit tvorbě nachové barvy, která může být způsobena ve fosforečných sklech účinkem kysličníku titaničitého TIO2.
Jako absorbéru ultrafialového záření může být použito· kysličníku CeOz. Rovněž se mohou používat barvicí činidla známým způsobem.
Rovněž- bylo zjištěno, že stopy sirníku stříbrného Ag2S zvyšují citlivost skla k záření, zvláště viditelnému zářeni. Bylo zjištěno, že taková skla vytvářejí podstatný fotochromický efekt a stabilita Ag+ iontů se ukázala výhodou v tom smyslu, že je zjednodušena výroba ve srovnání s jinými skly, ve kterých je Ag+ion nestabilní.
Ve většině případů je možno fotochromický účinek zvýšit tepelným, zpracováním skla, přičemž vhodný způsob tepelného zpracování je předem dán vztahem viskozity a teploty konkrétního skla. Obecně se teploty tepelného zpracování pohybují mezi dolní chladicí teplotou a bodem měknutí skla, přičemž požadovaná doba zpracování se při nižších teplotách pohybuje v hodnotách několika hodin, zatímco při vyšších teplotách činí několik málo minut. Při vyšších teplotách však může nastat deformace a zakalení skla, takže je výhodné používat obecně teplot o hodnotách 20 až 100 °C nad horní chladicí teplotou a doby zpracování 10 až 60 minut.
Uvedený postup může být prováděn na skle přímo po. jeho výrobě nebo může být sklo nejprve ochlazeno na pokojovou teplotu. Rychlost ochlazování po tepelném zpracování má někdy účinek na fotochromické vlastnosti finálního výrobku. Tak sklo, které bylo okamžitě vyjmuto ze zóny tepelného zpracování a tím prudce ochlazeno, může vykazovat pomalejší rozsvětlení než stejné sklo, ochlazované rychlostí 1 až 2aC/min na teplotu 400 °C. Toto však nemůže být považováno za obecně platné pravidlo a tento jev musí být zjišťován experimentálně na individuálních sklech.
Přesný poměr teplota/čas je úzce ovlivňován koncentracemi fotochromických činidel
1SB244 ve skle a požadovanými fotochromickými vlastnostmi finálního produktu. Obecně platí, že čím je vyšší hladina složek, přispívajících k fotochromismu, tím bude kratší doba tepelného’ zpracování a v určitých případech může ke vzniku fotochromismu dojít během chlazení roztaveného skla. Rychlost rozsvětlení skla se obecně zvyšuje přímo úměrně k době tepelného· zpracování při určité teplotě a po dosažení určité maximální hodnoty se při delší době snižuje. Nadměrně dlouhé tepelné zpracování může rovněž vést ke •vzniku určitého zakalení skla.
Výhodné provedení postupu podle vynálezu bude dále podrobněji popsáno· formou příkladů ve vztahu k přiloženým nákresům, které graficky vyjadřují tmavnutí a rozsvětlení několika skel.
Tabulka 1 uvádí 59 příkladů skelných kompozic podle vynálezu, tabulka 2 uvádí příklady tepelného zpracování, 14 z těchto kompozic a výsledné fotochromické účinky v pojmech procentického vyjádření propustnosti světla před a po ozáření po dobu 4 minut ultrafialovým zářením pomocí 90 W rtuťové výbojky, použité s filtrem OX 7, rezultující v průchodu světla od 320 do 500 nm a maximum propustnosti v rozmezí od 360 do 460 nm.
Tabulka rovněž uvádí poločas rozsvětlení (t l/2f) po přerušení ozáření a poločas ztmavnutí (t l/2d). Přitom poločas ztmavnutí představuje dobu potřebnou pro sklo, aby dosáhlo stavu, ve kterém je jeho propustnost světla poloviční mezi propustností v normálním bezbarvém stavu a propustností v úplně tmavém stavu, když je sklo vystaveno standardnímu slunečnímu záření.
Podobně poločas rozsvětlení představuje dobu potřebnou pro' sklo po odstranění slunečního záření, aby se rozsvětlilo do stavu, ve kterém je propustnost znovu poloviční mezi propustností plně ztmavlého· skla a mezi propustností plně rozsvětleného skla.
Tyto doby jsou ovšem lehčeji měřitelné než doby úplného ztmavnutí a rozsvětlení, poněvadž je velmi obtížné určit bod, ve kterém sklo dosáhlo svého· plně ztmavlého nebo plně rozsvětleného stavu.
Výsledky získané při použití dvou známých fotochromických skel na bázi křemičitanů jsou rovněž uvedeny v tabulce 2 pro účely porovnání.
Přiložené nákresy uvádějí vlastnosti ztmavnutí a rozsvětlení, měřené při použití 150 W xenonové obloukové lampy, která vytváří spektrum podobné slunečnímu záření, a vyjádřené jako procentický poměr propustnosti světla za jednotku času, pro skla 16, 41, 42 a 52 v tabulce 1, ve srovnání se známými skly na bázi křemičitanu, výše uvedenými.
Kompozice uvedené v tabulce 1 mohou být vyrobeny následujícím způsobem:
Vsázka je tavena v oxidačních nebo neutrálních podmínkách při teplotách, pohybujících se v rozmezí od 1200 do 1600 °C a následně je ochlazena na teplotu 450 až 650 °C. Následné tepelné zpracování může být prováděno při teplotách 20 až 100 °C nad teplotou chladnutí po dobu 10 až 60 minut.
Optimální tepelné hodnoty pro jednotlivé druhy skla mohou být stanoveny způsobem stupňovité pece. V některých případech je nezbytné sklo podpírat, aby ·· se předešlo zprohýbání.
Vsázky mohou být připraveny z běžných surovin pro výrobu skla, jako jsou uhličitany, meta- nebo ortofosforečnany, dusičnany a kysličníky. Stříbrné a halogenidové složky mohou být do vsázsk přidány ve formč jcm ně mletého dusičnanu stříbrného AgNOs a halogenidu sodného nebo draselného.
Během procesu je třeba věnovat pozornost tomu, aby byly na minimum sníženy ztráty, vzniklé vypařováním složek vsázky během tavení. Tímto způsobem může dojít ke ztrátě až 60 % halogenidových složek a 30 % stříbra a jsou nezbytné příslušné kompenzace během přípravy vsázky.
Jak je patrno z tabulky 2, indikují rozdílné výsledky dosažené při použití různého tepelného /zpracování skla č. 18, že fotochromický účinek závisí do značné míry na tepelném zpracování, kterému je sklo vystaveno·. Optimální tepelné zpracování v daném případě bude záviset na konkrétních požadavcích, týkajících se propustnosti světla, bobě ztmavnutí a reciprokém rozsvětlení a mohou být snadno stanoveny experimentálně.
Z tabulky 2 je rovněž patrné a stejné závěry vyplývají z přiložených výkresů, že fotochromická fosforečnanová skla vykazují značně slepšené vlastnosti ve srovnání se známými skly na bázi křemičitanů, zvláště pokud se týká stupně ztmavnutí a rovněž rychlost ztmavnutí je obecně vyšší u skel podle vynálezu. V této souvislosti nejsou časy polovičního ztmavnutí plně porovnatelné s příslušnými hodnotami o sobě známých skel, neboť stupeň plného ztmavnutí je mnohem vyšší.
Skla vykazují při ztmavnutí atraktivní barvy a jsou. z tohoto· důvodu vhodná pro oftalmické čočky slunečních brýlí.
Uvedená skla mohou být vyrobena takovým způsobem, aby vykazovala index lomu nD = 1,523 (například skla 41 až 43 a 59), což je činí zvláště vhodnými pro uvedený účel.
Fotochromické vlastnosti nejsou podstatně ovlivňovány změnami teploty v rozsahu běžné atmosférické teploty, což je další výhoda oproti o sobě známým fotochromickým sklům na bázi křemičitanů.
Tabulka 1
Příklady složení fotochrómického skla
Sklo číslo 1 2 3 4 5 6 7
složka P2O5 32,2 34,6 38,6 38,8 38,5 42,5 38,6
AI2O3 25,4 25,4 25,4 25,6 25,4 25,4 25,4
S1O2 21,3 : 18,8 14,8 14,9 14,8 10,9 ... 14,8
MgO 4,3 4,2 4,2 4,3 4,2 4,2
B2O3 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2.
K2O 12,6 12,7 12,7 4,0 7,9 0,7 12,6 12,7
NazO 0,7 0,7 0,7 _ 8,8 0,7 ' 0,7
LizO —: —. 4,8
Ag 0,48 0,38 0,38 0,38 0,48 0,48- 0,38
CuO 0,02 0,02 0,02 0,02 . - 0,02 0,02 0,02
CaO t. — _ . — 4,2
BaO ' — -- ;; — i-
SrO — ; , ' —. .· .
PbO ..— — · ; 1 · '
ZnO —. •—
F 0,20 0,25 0,25 0,20 0,20 0,20 0,20
Cl . 0,70 0,65 0,65 0,70 ' 0,70 0,70. - ’ 0,70
Br —. --
I ,— — ·' /· _; ' ’·,- . .
kkZ9 6T
Tabulka 1 pokračování
Příklady složení fotochromického skla
Sklo číslo 8 9 10 11 12 13 14
složka
P2O5 38,9 38,6 28,6 23,7 31,6 41,7 35,6
AI2O3 25,4 25,4 25,4 25,4 25,4 25,4 25,4
SiOž 14,8 14,8 24,7 29,6 17,8 14,8 14,8
MgO _ 4,2 4,2 4,2 4,2 4,4
B2O3 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 6,1
K2O 12,7 12,7 12,6 12,6 12,6 12,8 12,6
NazO . 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
LizO — .
Ag 0,38 0,38 0,58 0,58 0,48 0,38 0,38
CuO 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 . 0,02
CaO — '
BaO 4,2 —· —— ua
SrO —= 4,2; / ;_L.. -—i·..
PbO ..— ' --- ·_ '—
ZnO —- to
F 0,2 0,2 0,3 0,3 0,3 0,02 0,2
Cl 0,7 0,7 0,6 0,6 0,6 0,65 0,6
Br —'
I .— —’
Tabulka 1 pokračování ' Příklady složení fotochromického skla
Sklo číslo 15 16 17 18 19 20 21
složka P2O5 34,6 36,4 36,4 36,4 36,4 32,2 32,2
AI2O3 25,4 25,3 25,3 25,3 25,3 25,4 25,4
S1O2 14,8 14,9 14,9 14,9 14,9 21,1 21,1
MgO 8,2 4,2 4,3 4,3 4,3 4,3 4,3
B2O3 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2
K2O 12,7 14,9 14,9 14,9 14,9 12,6 12,8
NazO 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
L12O
Ag 0,38 0,28 0,28 0,28 0,28 0,46 0,26
CuO 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,04 0,04
CaO -—
BaO . .—
SrO : •J-Λ'
PbO — .
ZnO
F 0,25 0,2,5 0,25 0^25- 0,25 0,20 0,20
Cl 0,70 0,70 , 0,70 0,70 0,70 0,70
Br 0,30 0,80
I 0,40
Tabulka 1 pokračování
Příklady složení fotochromického skla
Sklo číslo 22 23 24 25 26 27 28
složka P2O5 36,2 24,4 17,0 34,6 34,6 34,6 19,0
AI2O3 33,6 34,0 22,0 25,4 25,4 25,3 25,0
S1O2 9,0 20,4 40,0 14,8 14,8 14,9 35,0
MgO 4,2 4,2 4,2 4,3 4,1
B2O3 3,1 3,2 3,2 3,2 3,2. 3,2 3,1
K2O 12,6 12,5 12,3 13,0 13,0 14,1 12,5
Na20 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
L12O —;
Ag 0,56 0,56 0,56 0,38 0,38 0,28 0,56
CuO 0,04 0,04 0,04 0,02 0,02 0,02 0,04
CaO _
BaO 1 __ —, :— _ _
SrO _ _
PbO —' 7,9 _
ZnO 7,9 —.
F 0,20 0,20 0,20 0,20 0,25 0,20 0,20
Cl 0,70 0,70 0,70 0,70 0,60 0,50 0,70
Br . —
I
•4
Tabulka 1 pokračování
Příklady složení fotochromického skla
Sklo číslo 29 30 31 32 33 34 35
složka
P2O5 48,0 25,2 * 36,8 37,0 37,0 35,5 36,4
AI2O3 22,7 25,4 21,0 21,5 22,7 21,0 25,3
S1O2 9,0 21,2 8,0 7,5 7,0 8,5 14,9
MgO 4,2 4,1 4,2 4,3 2,0 2,0 4,3
B2Q3 3,2 3,2 1,2 2,5 4,0 3,2
K2O 12,6 19,8 9,0 7,0 9,0 9,0 14,9
Na20 0,7 6,0 6,0 6,0. 6,0 0,85
L12O
Ag 0,28 0,38 0,05 0,06 0,18 0,07 0,13
CuO 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02
CaO 7,5 9,0 7,5 7,7
BaO .— — . r 4,3 6,7 4,3 4,3
SrO '—7 —'
PbO :- — i
ZnO
F 0,2 0,13 0,13 0,13 0,13 0,25
Cl 0,5 0,7 0,6 0,5 0,4 0,6 0,7
Br 0,42 0,2 0,1 —.
I
ZrO2 0,93 · 0,8 0,91
T1O2 1,0 0,92 1,0 1,0
OZflBT
Tabulka 1 pokračování
Příklady složení fotochroniickéh.o skla
Sklo číslo 36 37 38 39 40 41 42
složka P2O5 36,4 36,4 36,4 36,4 34,6 36,7 36,7
AI2O3 25,3 25,3 25,3 25,3 24,8 22,7 22,7
S1O2 14,9 14,9 14,9 14,9 8,7 7,5 7,5
MgO 4,3 . 4,3 4,3 4,3 3,2
B2O5 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2 3,2
K2O 14,9 14,9 14,9 14,9 7,9 8,0 8,0
NazO 0,85 0,85 0,85 0,85 6,6 6,0 6,0
T1O2 ' 0,13 0,13 0,13 0,13 0,11 0,07 0,07
Ag 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,02 0,04
CuO — . 7,0 5,5 5,5
CaO 6,6 5,3 5,3
BaO —. 2,0. 2,0.
ZrO2 — - —- 0,47 1,01 0,99
PbO — .. — . — . 2,0 2,0
F 0,25 0,25 0,25 0,20 0,4 0,22 0,22
Cl 0,70 0,70 0,50 0,50 0,70 0,70
Br 0,30 0,80 0,20 0,20 0,20
l 0,40
Tabulka 1 pokračování Příklady složení fotochromického skla
Sklo číslo 43 44 45 46 47 48 49
složka P2O5 34,7 35,3 35,0 41,2 36,8 37,1 27,9
AI2O3 24,7 21,8 21,7 26,2 23,0 23,2 20,0
S1O2 7,5 6,3 4,9 3,8 2,7 11,8
MgO 1,86 1,86 1,46
B2O3 3,9 3,4 3,9 2,8 4,4 5,5 3,16
K2O 8,0 9,0, 9,0 8,8 8,8 8,7 13,4
Na20 6,0 6,0' 6,7 6,6 6,0 6,0
Ag 0,07 0,084 0,084 0,084 0,084 0,084 0,094
CuO 0,03 0,016 0,036 0,036 0,036 0,036 0,036
BaO 5,3 5,00 11,6 4,8 11,2 11,1 13,6
ZrO2 2,0 3,2 1,8 •—
TiOa 1,0 0,86 !- _
PbO 2,0 7,9 2,0 1,8 4,0 4,1 10,0
CaO 4,8 _
Fe2Oď 0,02 0,02 0,02 0,02 0,01
F 0,22 0,47 0,47 0,47 0,47 0,47 0,47
Cl 0,70 0,47 0,47 0,47 0,47 0,47 0,47
Br 0,20 0,35 0,35 0,35 0,35 0,35 0,35
Tabulka 1 pokračování
Příklady složení fotochromického skla
Sklo čísl» 50 51 52 53 54 : ' 55
složka
P2O5 28,1 30,1 36,7 35,6 33,6 32,6
ÁI2O3 20,2 21,6 22,7 22,1 24,1 25,7
S1O2 11,9 11,7 8,5 7,3 7,3 21,4
MgO 4,3
B2O3 2,6 7,0 3,17 3,07 : 3,07 3,2
KzO 19,2 7,7 9,0 10,0 10,0 12,8.
Na20 5,26 6,0 6,5 6,5
Ag 0,094 0,094 0,094 0,094 0,094 0,5
CuO 0,036 0,036 0,036 0,036 0,036 0,02-
CaO 14,4 _ ' · ' ? 6,5 5,3 5,3 __
BaO 3,46 5,3 5,2 5,2
ZrO2 1,9 1,9 —,
T1O2 2,0 1,0 1,0
PbO 16,5 1,9 , 1.9
ΕΘ2Ο3 0,01 0,01
F 0,47 0,47 0,47 ' 0,47 0,47 0,2
Cl 0,47 0,47. . . 0,47 0,47 0,47 0,7
Br 0,35 0,35 · ' .· ? 0,35 0,35 0,35
6 244
19B244
Tabulka 1 pokračování Příklady složení fotochromického sklá
Sklo číslo 56 57 58 59
složka
P2O5 34,8 35,5 36,2 34,2
AI2O3 19,0 14,1 9,1 24,2
S1O2 7,5 7,64 7,75
B2O3 7,6. 11,0 14,7 16,7
K2O 9,9 10,1 10,2 8,14
Na20 6,0 6,1 6,2 6,38
Ag 0,08 0,081 0,083 0,079
CuO 0,04 0,042 0,041 0,039
CaO 4,9 5,0 5,06 4,42
BaO 5,2 5,4 5.5
ZrO2 2,0 2,04 2,07 2,9
T1O2 1,0 1,0 1,0 2,94
PbO 2,0 2,0 2,1
F 0,47 0,47. 0,47 0,47
Cl 0,47 0,47 0,47 0,47
Br 0,35 0,35 0,35 0,35
nĎ 1,523
Tabulka 2
Příklady hodnot tepelného zpracování a fotochromických vlastností tepelné počáteční . finální sklo· č. zpracování propustnost % propustnost'%
1 60 min při 620 °C 85 55
3 30 „ 500 88 61
14 30 „ 515 64 46
16 30 „ 510 84 54
17 20 „ 570 88 48
18 5 „ 600 90 - 50
18 30 „ 550 88 39
19 5 „ 600 86 41
20 15 „ 575 88 54
22 20 „ 600 86 60
41 60 „ 560 88 50.
42 30 „ 560 84 46
45 30 „ 530 86,5 62,5
46 30 „ 550 88 62
52 15 „ 560 90 63
Tabulka 2 pokračování
počáteční finální
sklo č. propustnost % propustnost
známé křemičité sklo 1 známé křemičité sklo 2
86,5
63,5
Tabulka 2 pokračování sklo č. 11/2 d
24
8
3
54
12
8
13,
12 .9
9
12 ' 42 18
36
24
54 známé křemičité sklo 1 30 známé křemičité sklo 2 - 30 (s)11/2 f (s)
300
108
150
165
240
780
180
180
240
240
210
180 __ 384
132
V dalším příkladě bylá vsázka skla 55, které je podobné sklu č. 1, tavena při 1580 °C v elektrické peci. Sklo bylo následně vlito do formy segmentů o straně 25 mm a tloušťky přibližně 6 mm a ponecháno chladnout po dobu asi 1 až 2 minut. Vzorky byly umístěny v muflové peci při 620 °C, kde byly ponechány po dobu 1 hodiny a následně ochlazeny. Po tomto zpracování byly fázově odděleny vzorky, které vykazovaly počáteční propustnost 55 :°/o. Po ozáření ultrafialovými paprsky se hodnota propustnosti snížila na stabilní hodnotu 24 %. Po přerušení ozařování se začala propustnost vzorku navracet do své počáteční hodnoty. Poločas ztmavnutí byl 9 sekund a poločas rozsvětlení 42 sekund.
Sklo výše uvedeného typu, tavené za stejných podmínek, avšak vlito do formy segmentů o rozměrech 50 mm a tloušťce 66 mm bylo ponecháno chladnout po dobu 1 až 2 minut předtím, než bylo chlazeno při 520 stupních Celsia po dobu 1 hodiny. Sklo bylo následně podrobeno tepelnému zpracování po dobu 1 hodiny při 620 °C.
Počáteční propustnost skla činila 72 % a po ozáření se snížila na 40
Poločas ztmavnutí byl 27 sekund a poločas rozsvětlení asi 300 sekund.

Claims (13)

1. Fotochromické hllnitofosforečné sklo· s krystaly halogenidu stříbra dispergovanými ve skle, vyznačené tím, že obsahuje 17 až 48 hmotnostních % kysličníku fosforečného P2O5, 9 až 34 hmotnostních % kysličníku hlinitého AI2O3, 2,8 až 43,2 hmotnostního % kysličníku křemičitého S1O2 a kysličníku boritého B2O3, a to buď jednotlivě, nebo ve vzájemné kombinaci, 10 až 20,5 hmotnostníhoproč. alespoň jednoho kysličníku kovu ze skupiny zahrnující kysličníky alkalických kovů, a to kysličník lithný LizO, kysličník sodný Na2O a kysličník draselný K2O, 2 až 25 hmotnostních % alespoň jednoho kysličníku ze skupiny kysličníků dvojmocných kovů zahrnujících kysličník hořečnatý MgO, kysličník strontnatý SrO, kysličník vápenatý CaO, kysličník barnatý BaO, kysličník zinsčnatý ZnO a kysličník olovnatý PbO,
0,05 až 1 hmotnostní |O/o stříbra Ag,
0,01 až 1 hmotnostní % kysličníku měďnatého Cuo, přičemž celkový obsah předchozích složek ynAlezu tvoří 100 hmotnostních % skla, zatímco sklo dále obsahuje 0,2 až 2,0. hmotnostních % alespoň jednoho· halogenu ze skupiny zahrnující fluor F, chlor Cl, brom Br a jod I, ve formě halogenidu stříbra, počítáno· nad 100 hmotnostních % skla.
2. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle bodu 1, vyznačené tím, že obsahuje
2,7 až 40. hmotnostních % kysličníku křemičitého SiOž.
3. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle bodu 1 nebo· 2, vyznačené tím, že obsahuje 1,2 až 19 hmotnostních ·% kysličníku boritého- B2O3.
4. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle bodu 1, 2 nebo 3, vyznačené tím, že obsahuje stopové množství až 8 hmotnostních proč. kysličníku hořečnatého MgO, stopové množství až 10 hmotnostních % kysličníku vápenatého- CaO, stopové množství až 16 hmotnostních % kysličníku barnatého BaO, stopové množství až 8 hmotnostních % kysličníku zinečnatého ZnO a stopové množství až 20 hmotnostních % kysličníku olovnatého PbO.
5. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 4, vyznačené tím, že obsahuje 20 až 34 hmotnostních % kysličníku hlinitého AlzCh, přičemž celkový obsah kysličníku fosforečnéhCL-PžOs, kysličníku hlinitého AI2O3 a popřípadě kysličníku křemičitého SIO2 je 60 až 86 hmotnostních proč. skla a poměr obsahu kysličníku fosforečného P2O5 k obsahu kysličníku hlinitého' AI2O3 je 0,7.
6. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 5, vyznačené tím, že obsahuje 2,7 až 30 hmotnostních proč. kysličníků křemičitého S1O2.
7. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 6, vyznačené tím, že obsahuje 4 až 19,8 hmotnostního % kysličníku draselného' KzO.
8. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 7, vyznačené tím, že obsahuje 0,13 až 2 hmotnostní % fluoru F ve formě fluoridu kovu.
9. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 8, vyznačené' tím, že obsahuje stopové množství až 0,2 hmotnostní % kysličníku železa, počítaných jako kysličník, železitý FezOs, ' ......
10. Fotochromické hlinitofosforečné sklo1 podle kteréhokoliv z bodů 1 až 9, vyznačené tím, že obsahuje 0,47 až 4 hmotnostní °/o kysličníku titaničitého ΊΪΟ2.
11. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů í až 9, vyznačené tím, že obsahuje 0,8 až 4 hmotnostní % kysličníku zirkoničitého ZrC>2,
12. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 11, vyznačené tím, že obsahuje stopové množství až 3 hmotnostní % kysličníku ceričitého CeO2.
13. Fotochromické hlinitofosforečné sklo podle kteréhokoliv z bodů 1 až 12, vyznačené tím, že obsahuje stopové množství až 0,02 hmotnostního % sirníku stříbrného1 AgzS.
CS493872A 1971-07-12 1972-07-12 Fotochromické hlinitofosforečné sklo CS196244B2 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB3265371 1971-07-12
GB816872*[A GB1367903A (en) 1971-07-12 1972-02-22 Photochromic glasses

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196244B2 true CS196244B2 (cs) 1980-03-31

Family

ID=26241998

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS493872A CS196244B2 (cs) 1971-07-12 1972-07-12 Fotochromické hlinitofosforečné sklo

Country Status (1)

Country Link
CS (1) CS196244B2 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3208860A (en) Phototropic material and article made therefrom
US5212120A (en) Photosensitive glass
US2515943A (en) Photosensitive glass article and composition and method for making it
US3873408A (en) Method of producing a refractive index gradient in glass
JP2645288B2 (ja) 急速退色、高屈折率光互変性ガラス
US2651145A (en) Photosensitively opacifiable glass
CZ287067B6 (en) Crystal glass exhibiting high light transmittance, free of lead and barium
US4092139A (en) Process for making colored photosensitive glass
JPS6351981B2 (cs)
JPS609973B2 (ja) ホトクロミツク硼珪酸塩ガラス
NO142686B (no) Apparat for deteksjon av lengdeforskyvning av en kabel
US2651146A (en) Method of opacifying the surface of glass articles
US4686196A (en) Phototropic glass with a refractive index greater than or equal to 1.59, an abbe number greater than or equal to 44 and a density less than or equal to 3.0 g/cm3
US4390635A (en) Alkali metal aluminoborosilicate photochromic glasses
US3703388A (en) High refractive index photochromic glasses
JPS6411581B2 (cs)
US3876436A (en) Alumino-phosphate photochromic glasses
US3998647A (en) Reversible light-sensitive glass
US3833511A (en) Photochromic glass and process for producing the same
JP2628014B2 (ja) 偏光ガラス
CA1270689A (en) Fast fading photochromic glass
JPH03174338A (ja) 色のついた感光性乳白色ガラスおよびその製造方法
US3765913A (en) Phototropic glass
US3548060A (en) Phototropic glass and method
US2515942A (en) Photosensitive glass containing palladium