Patents

Search tools Text Classification Chemistry Measure Numbers Full documents Title Abstract Claims All Any Exact Not Add AND condition These CPCs and their children These exact CPCs Add AND condition
Exact Exact Batch Similar Substructure Substructure (SMARTS) Full documents Claims only Add AND condition
Add AND condition
Application Numbers Publication Numbers Either Add AND condition

Method of coating the layer of the plastic material on the metal wire

Classifications

H01B13/067 Insulating coaxial cables
View 3 more classifications

Landscapes

Show more

CS207324B2

Czechoslovakia

Other languages
English
Inventor
Diethelm Mutzke

Worldwide applications
1972 DE 1973 CH IT BE DK FR NL GB AU US DD BR JP SE CA CS

Application CS736067A events

Description

Vynález se týká způsobu nanášení vrstvy plastické hmoty na kovový drát. Při nanášení se vrstva plastické hmoty pevně spojuje s povrchem drátu.
Takovéto dráty se po nanesení vrstvy používají například jako jednotlivé prameny pro elektrický kabel, pro vinutí a - jako vnitřní vodiče pro koaxiální vysokofrekvenční vedení. Pro nanášení takové vrstvy plastické hmoty, popřípadě izolace na drát, je známo mnoho způsobů, které jsou všechny více nebo méně použitelné. U jednoho způsobu, u kterého se vrstva izolace nanáší jen jednou, je téměř vždy ta nevýhoda, že nanesená vrstva není kolem drátu rovnoměrně rozdělena, což se může z elektrických důvodů nepříjemně projevit u tenkých vrstev.
Uvedené nedostatky odstraňuje způsob podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se plastická hmota nasypává na drát, vedený ve vodorovné poloze zpracovatelským úsekem a že se plastická hmota, která byla stržena drátem v tažném zařízení, vytvořeném jako komora, jeho výstupními otvory -stírá a uvnitř komory se vytváří zásoba roztavené plastické hmoty, -obklopující drát.
Vynález při jednoduchém provedení zajišťuje, že nanesená vrstva, nezávisle na .· své tloušťce, drát zcela rovnoměrně obklopí. Vložením vyhřívané, kuželovité se zužující komory, ve které se pohybem -drátu tvoří návalek z plastické hmoty, - se drát - v komoře zcela rovnoměrně obklopí plastickou hmotou, takže se přitom plastická -hmota ve stejnoměrné tloušťce vrstvy nataví na drát.
Způsob podle vynálezu je v dalším blíže vysvětlen na příkladu za pomoci výkresů, kde obr. 1 znázorňuje schéma zařízení k provádění způsobu a obr. 2 komoru ve zvětšeném měřítku.
Buben 1, ze kterého se odtahuje holý kovový drát 2, například z mědi. Ve směru šipky 3 se vede do třasadla 4, ve kterém je práškovitá plastická hmota určená k nanášení. Drát se předtím zahřeje v zahřívacím zařízení 5 na určitou teplotu, takže v třasadle, které je vytvořeno ve tvaru V a má průchozí otvor, odpovídající průměru drátu, plastická hmota nanesená na drát, na drátu ulpívá a odchází s- ním. Bezprostředně po výstupu z třasadla 4 se vede drát do komory B, která je vyhřívatelná a jejíž podrobnější konstrukce je patrná z obr. 2. Třasadlo 4 a komora 6 jsou přitom upraveny ve společné -skříni. V této komoře se drát -rovnoměrně převrství plastickou hmotou, popřípadě taveninou plastické hmoty. Po vyjití z komory 6- se může drát, opatřený vrst207324 vou vést chladicím zařízením 7 a potom navíjet. na buben B.
Drát · .. 2 s ulpělou přáškovitou plastickou hmotou se zavádí do komory 6, která svírá kónicky zužující prostor ve směru pohybu drátu. Výstupní otvor 9 této komory · 6 · je přitom tak vyměřen, že jeho průměr · je větší o . dvojnásobnou hodnotu tloušťky vrstvy plastické hmoty, než je průměr drátu. Topením 10 komory 6 se plastická hmota, zavedená do komory přivede do tavitelného stavu a nataví se na drát. Zvláštní účinek kuželovité komory spočívá v tom, že se přebytek nanesené plastické hmoty na výstupním otvoru 9 setře a tak ponenáhlu naplní celý prostor komory a tím, v důsledku pohybu drátu, tedy tvoří návalek z plastické hmoty, obklopující zcela drát. Tím je zajištěno, že společně se stanovením rozměrů výstupního otvoru 9 se dosáhne žádané stejnoměrné tloušťky vrstvy.
Jako zvláště příznivý se ukázal způsob podle vynálezu pro vrstvení drátů. lepivými, vrstvami, .jako například kopolymerem ety- . lénu, protože lepicí schopnost nachází . uplatnění teprve v komoře 6. Tímto způsobem lze · dosáhnout tloušťky vrstvy' kopolymeru mezi 5 až 500 μΐη, která stejnoměrně obklopuje drát. Takové. lepicí vrstvy jsou zejména tehdy zajímavé, jestliže se .má drátu použít jako vnitřního vodiče . pro koaxiální vysokofrekvenční vedení . a . jako dielektrika tohoto vedení ' se použije' pěnové plastické hmoty, která by se bez této vrstvy pevně nespojila s drátem, . popřípadě vnitřním vodičem. Nanesením vrstvy se potom zabírání tvoření trhlin mezi drátem a dielektrikem, protože tato vrstva je jednak s drátem a jednak s dielektrikem pevně slepena. Tím se značně zlepší elektrické vlastnosti, zejména .odrazový činitel vedení. Jestliže se jako dielektrika použije kompaktní nebo pěnový polyetylén, ukázalo se zvlášť výhodné použít jako. ' lepivé vrstvy kopolymeru etylénu a vinylacetátu.

Claims (1)
Hide Dependent

  1. PREDMÉT VYNALEZU
    Způsob nanášení vrstvy plastické . hmoty na kovový drát, ' která je s .drátem pevně spojena, při kterém se nejprve na nahřátý drát nanese plastická hmota ve formě prášku, drát se potom vede s ulpělou práškovitou hmotou vyhřívatelným tažným zařízením, kuželovité se zužujícím ve směru pohybu drátu, ve kterém se plastická hmota v rovnoměrné tloušťce vrstvy rozděluje kolem drátu, vyznačený tím, že se plastická hmota nasypává na drát vedený ve vodorovné poloze zpracovatelským úsekem a že se plastická hmota, která byla stržena drátem v tažném zařízení, vytvořeném jako komora, jeho výstupními otvory stírá a uvnitř komory rozděluje tak, že se uvnitř komory vytváří zásoba roztavené plastické hmoty, obklopující drát.