CS205105B2 - Device for irradiation of the oblong surface - Google Patents

Device for irradiation of the oblong surface Download PDF

Info

Publication number
CS205105B2
CS205105B2 CS763853A CS385376A CS205105B2 CS 205105 B2 CS205105 B2 CS 205105B2 CS 763853 A CS763853 A CS 763853A CS 385376 A CS385376 A CS 385376A CS 205105 B2 CS205105 B2 CS 205105B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
tubular body
tensioning device
bolt
chain
arm
Prior art date
Application number
CS763853A
Other languages
English (en)
Inventor
James Nicolson
Original Assignee
Uniroyal Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Uniroyal Ltd filed Critical Uniroyal Ltd
Publication of CS205105B2 publication Critical patent/CS205105B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60CVEHICLE TYRES; TYRE INFLATION; TYRE CHANGING; CONNECTING VALVES TO INFLATABLE ELASTIC BODIES IN GENERAL; DEVICES OR ARRANGEMENTS RELATED TO TYRES
    • B60C27/00Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels
    • B60C27/06Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables
    • B60C27/10Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables having tensioning means
    • B60C27/12Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables having tensioning means resilient pretension

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Heating, Cooling, Or Curing Plastics Or The Like In General (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Hand Tools For Fitting Together And Separating, Or Other Hand Tools (AREA)
  • Tires In General (AREA)

Description

Vynález se týká napínacího ústrojí řetězu pro pneumatiky s dvěma připojovacími články, mezi nimiž je uspořádána pružina a které jsou zavěsitelné do článků bočních částí řetězu.
U napínacího ústrojí uvedeného typu známého z patentového spisu USA č. 2 020 943 jsou připojovací články navzájem spojeny tažnou pružinou, která je uložena volně na vnější straně pláště a která objímá několik článků řetězu. Pružina je tak vystavena působení nečistot, které nepříznivě ovlivňují její funkci nebo ji mohou i poškodit. Při znečištění nebo poškození pružiny nelze potom při provozu zajistit samočinné napínání boční části řetězu, což podstatně zhoršuje usazení řetězu na plášti. Tím se řetěz může při přetížení zničit ještě snadněji než tažná pružina. Mimoto nelze připojovací články tohoto napínacího ústrojí zajistit při montáži řetězu na plášť v roztažené poloze, ale je třeba je držet natažené proti síle tlačné pružiny rukou. To velmi ztěžuje a prodlužuje montáž, a to zejména v těch případech, kdy je boční část řetězu těsně u karosérie vozidla, takže je jen špatně přístupná. Protože připojovací články nejsou zajistitelné ve své roztažené poloze, není také možno uspořádat několik připojovacích článků, zajistitelných v roztažené poloze v jed2 nom řetězu, a tak zajistit dostatečné napětí řetězu a snadnou montáž.
Vynález si klade za úkol vytvořit napínací ústrojí uvedeného druhu, které by mohlo· být před montáží bez pomocných prostředků předepjato pro usnadnění montáže a demontáže řetězu, a které by také dostatečně chránilo pružinu před zničením nebo poškozením.
Uvedené nedostatky odstraňuje napínací ústrojí podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že připojovací články jsou spojeny s operami uspořádanými na koncích alespoň jedné tlačné pružiny odvrácených od příslušného připojovacího článku, kde alespoň jeden z připojovacích článků je uložen posuvně na trubkovém tělese, a že v trubkovém tělese je upraveno alespoň jedno blokovací ústrojí pro uvolnitelné zablokování připojovacích článků v jejich roztažené poloze.
Výhody tohoto řešení spočívají v tom, že v důsledku použití tlačné pružiny vznikají příznivé silové poměry a dosahuje se vysoké tvarové stability, cóž vede ke spolehlivému zajištění. Mimo to nelze tuto· tlačnou pružinu prakticky zničit, protože při jejím přetížení dosednou jednotlivé závity pružiny na sebe a tak se zabrání jejímu zničení. Blokovací ústrojí umožňuje, aby se napínací ústrojí řetězu před uložením řetězu na plást natáhlo · a v natažené poloze zajistilo. 'Tak lze řetěz natáhnout na plášť pneumatiky rychle, snadno a bez zatěžování bočních částí, aniž je třeba natahovat připojovací články a držet je v natažené poloze rukou. Tato· skutečnost umožňuje uspořádat v řetězu více za· · sebou upravených napínacích ústrojí podle vynálezu, což ještě více zjednodušuje montáž řetězu a umožňuje napínání boční části řetězu po Jednotlivých částech. Trubkové těleso navíc chrání pružinu proti znečištění · a poškození, takže napínací ústrojí podle · vynálezu pracuje i · po delším čase samočinně -a bez poruch.
Podle výhodného provedení vynálezu je opěra posuvného připojovacího článku tvořena uzávěrem trubkového tělesa, · které spojuje posuvný připojovací článek s druhým připojovacím článkem, pevně spojeným s protilehlým · uzávěrem, trubkového tělesa.
Výhodou tohoto provedení je především to, že opěra a protilehlý uzávěr jsou upevněny bezprostředně na trubkovém tělese, takže není zapotřebí žádných dalších upevňovacích členů. Kromě toho· · uzavírá opěra a uzávěr trubkové -těleso na obou jeho koncích tak, že blokovací ústrojí a tlačná pružina jsou chráněny proti znečištění a poškození.
Další výhodné provedení podle · vynálezu se vyznačuje tím, že blokovací zařízení sestává z ramena, upraveného v · trubkovém tělese, a ze závory upravené na válcovém dříku tlačné pružiny.
Tím je zajištěno, že značné blokovací síly jsou bezpečně zachycovány válcovým dříkem, · na němž je závora upravena. Kromě toho· je blokovací zařízení, sestávající z ramena a závory, umístěno uvnitř trubkového tělesa, takže je · chráněno proti znečištění a poškození.
Podle dalšího^ · výhodného provedení vynálezu je závěra tvořena kotoučovou opěou, · upravenou na · válcovém dříku posuvného· připojovacího . článku a opatřenou alespoň · jedním bočním zploštěním.
Vytvořením závory přímo z kotoučové opěry může tato kotoučová opěra plnit zároveň funkci jako · opěra tlačné pružiny. Závora · má při tomto výhodném provedení poměrně velkou · plochu, takže nevznikají žádné velké · měrné blokovací síly.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je závora tvořena vačkou, upravenou na· · válcovém dříku.
Toto· provedení je zejména z výrobního hlediska velice jednoduché, přitom však plní · bezpečně svou · blokovací funkci.
Jiné výhodné provedení vynálezu spočívá v tom, že rameno je tvořeno alespoň jedním, s · výhodou však dvěma protilehlými · kolíky, upravenými uvnitř trubkového · tělesa se vzájemným odstupem menším, než je vnitřní průměr trubkového tělesa.
Toto provedení je výhodné zejména z výrobního hlediska, neboť kolíky lze· uvnitř trubkového· tělesa umístit bez · · potíží · · např. tak, že se zasunou z · vnějšku · do předem · vyvrtaných otvorů. Aby se zabránilo případnému vzpříčení nebo· odchýlení od osy válcového dříku uvnitř trubkového tělesa, jsou s výhodou používány dva kolíky, které leží diametrálně proti sobě. Tím se válcový dřík opřený závorou o dva kolíky udržuje v blokovací poloze bez nebezpečí vzpříčení nebo vychýlení cd osy. Tím se také· umožňuje bezpečné uvolnění závory z její blokovací polohy.
Podle jiného výhodného provedení vynálezu je rameno tvořeno alespoň jedním, · . s výhodou dvěma protilehlými výstupky, které vyčnívají z vnitřní strany trubkového· tělesa směrem rovnitř · a jejichž vzájemný odstup je menší než vnitřní průměr trubkového tělesá.
Použitím výstupků namísto· kolíků se získá ve srovnání s kolíky větší opěrná plocha pro závoru. Tím je možno přijímat větší blokovací síly než u kolíků, u nichž by mohlo docházet k nebezpečí ohnutí závory při vyšších blokovacích silách, Výstupky je možno rovněž nasazovat do trubkového· tělesa zvenčí, použitím odpovídajících zářezů v trubkovém tělese.
Podle · ještě jiného výhodného provedení podle vynálezu je rameno· tvořeno boční plochou zářezu, který je upraven na jednom konci štěrbiny probíhající v podélném směru trubkovým tělesem.
V této podélné štěrbině lze spolehlivě vést závoru, která se pak na konci podélné · štěrbiny snadno pootočí do zářezu, o· jehož boční plochu se · potom závora opírá a tím udržuje napínací ústrojí v blokovací poloze.
Výhodně lze · uspořádat napínací zařízení podle vynálezu tak, že posuvný připojovací článek · je uložen v trubkovém tělese otočně, přičemž závora je na posuvném připojovacím článku uspořádána pevně.
Otočné uspořádání posuvného připojovacího článku zajišťuje jednoduchou možnost zablokování. Když totiž závora dosáhne své blokovací polohy, stačí nepatrně · pootočit posuvným připojovacím· článkem, aby se závora s ním pevně spojená opřela o příslušné rameno v trubkovém tělese. Takové blokování se dá snadno· vyrobit a je bezporuchové.
Konečně lze napínací ústrojí podle vynálezu vytvořit výhodně i tak, že v trubkovém tělese jsou upraveny dvě tlačné pružiny, přiřazené vždy k jednomu ze shodně vytvořených připojovacích článků.
Při tomto provedení jsou oba připojovací články uloženy v trubkovém tělese posuvně, což umožňuje optimální napínání řetězu.
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na několika příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí. Podstatné části jednotlivých příkladů provedení, tak jak jsou na výkresech znázorněny, jsou zhruba ve skutečné velikosti.
Na obr. 1 je znázorněn celkový pohled na řetěz pro pneumatiky podle vynálezu, a. to v provozním stavu. Na obr. 2 je v axiálním řezu znázorněno napínací ústrojí pro· řetězy pro· pneumatiky. Na obr. 3 je znázorněn řez podle čáry III — III z obr. 2. Na obr. 4 je v axiálním řezu znázorněn další příklad provedení napínacího· ústrojí. Na obr. 5 je znázorněn rez podle čáry V — V z obr. 4. Na obr. 6 je znázorněn pohled na další příklad provedení napínacího ústrojí. Na obr. 7 je znázorněn řez podle čáry VII — VII z obr. 6. Na obr. 8 je v axiálním řezu znázorněna část dalšího · příkladu provedení napínacího· ústrojí.
Na obr. 1 znázorněný řetěz pro pneumatiky, který je uložen na čerchovaně zobrazeném plášti 1, má ve tvaru sítě upravenou běhounovou část 2, která je určena pro uspořádání na běhounu pláště 1, a dvě boční části, z nichž je zobrazena toliko· vnitřní boční část 3. Boční části 3 jsou určeny pro· uložení na bocích pláště 1 a jsou vytvořeny rovněž ve tvaru sítě, přičemž běhounová část 2 a boční části 3 mohou mít stejnou konfiguraci. Běhounová část 2 a boční části 3 jsou tvořeny prstencovými články 4, upravenými rovnoběžně s rovinou nataženého řetězu, a můstkovými články 5, spojenými s · prstencovými články 4 kloubově tak, že jsou kolmé k povrchu pláště 1, popřípadě kolmé k rovině nataženého řetězu pro pneumatiky. Do každého prstencového článku 4 zabírají tři navzájem v úhlu uspořádané můstkové články 5, přičemž každý můstkový článek 5 je kloubově spojen s dvěma sousedními prstencovými články 4. Každý prstencový článek 4 je uspořádán v rohu víceúhelníkového oka řetězu pro pneumatiky.
Ten okraj boční části 3, který je odvrácen od běhounové části 2, je tvořen boční řetězovou částí 6. Boční řetězová část 6 je tvořena za sebou zařazenými napínacími ústrojími 7, popřípadě 7a, a prstencovými články 8, které lze s výhodou vytvořit shodně jako· prstencové články 4. U příkladu provedení jsou uspořádány vystřídané vždy jedno napínací ústrojí 7, popřípadě 7a, a jeden prstencový článek 8, a to tak, že vždy ke každému prstencovému článku 8 jsou svými navzájem přivrácenými konci kloubově připojena dvě napínací ústrojí 7, popřípadě 7a. Každý prstencový článek 8 boční řetězové části 6 je prostřednictvím kolmo k řetězu upraveného můstkového článku 9 kloubově spojen se sousedním prstencovým článkem 4. Můstkové články 9 jsou účelně vytvořeny jako· uvolnitelné hákové členy, což umožňuje odebrat boční řetězovou část 6 jako celek od zbývající části řetězu. Hákovité otvory můstkových článků 9 zabírají do prstencových článků 8 boční řetězové části 6. Napínací ústrojí 7, 7a jsou účelně předepjata tak, že boční řetězové části 6 a tím i celý řetěz pro pneumatiky jsou trvale pod předem stanoveným tahovým napětím a že se boční řetězové části 6 při provozu β
podle vnitřního opotřebení řetězu a pláště 1 zužují.
Každé napínací ústrojí 7, 7a má na koncích od sebe odvrácených dva připojovací články 10, 11, popřípadě 10a, 11a, kterými je zavěšeno· do· sousedních prstencových článků 8 boční řetězové části 6. Maximální počet použitých napínacích ústrojí 7, 7a je účelně dán vztahem
D π D . 3,14 n = 2T = 2. T ' kde D je průměr pláště 1 a
T je rozteč mezi připojovacími články 10, 11, popřípadě 10a, 11a jednoho napínacího ústrojí 7, popřípadě 7a.
Napínací ústrojí 7b podle obr. 2 a 3 má trubkové těleso 12, které je v podstatě souměrné k jeho ose 13, a které je tvořeno válcovým pouzdrem 14 a operou 16 a protilehlým uzávěrem 15, které jsou upevněny na koncích válcového· pouzdra 14. V nejjednodušším případě lze válcové pouzdro 14 vytvořit odříznutím části trubky. Na koncích je válcové pouzdro 14 opatřeno vnějšími závity 17, na něž jsou našroubovány protilehlý uzávěr 15 a opera 16 tak, že jsou upnuty vzhledem ke koncovým plochám válcového pouzdra 14.
S protilehlým uzávěrem 15 je pevně spojen připojovací článek 10b, který je upraven na jeho vnější čelní straně. Druhý připojovací článek' 11b je vzhledem ke trubkovému tělesu 12 posuvný v podélném směru napínacího· ústrojí 7b. Tento připojovací článek 11b je upevněn na vnějším konci válcového dříku 18, který je upraven v ose 13 a zabírá svým vnitřním koncem -do · trubkového tělesa 12. Na vnitřním konci válcového dříku 18, jehož průměr je podstatně menší než vnitřní průměr trubkového tělesa 12, je upravena kotoučová opěra 19, jejíž vnější průměr je nepatrně menší než vnitřní průměr trubkového tělesa 12, takže je v trubkovém tělese 12 vedena. Válcový dřík 18 je uvnitř trubkového· tělesa 12 __ obklopen předepjatou tlačnou pružinou 20, která se jedním svým koncem opírá o tu čelní stranu kotoučové opěry 19, která je přivrácená k připojovacímu článku 11, a druhým koncem o protilehlou vnitřní plochu trubkového tělesa 12. Pro uložení tohoto konce je na vnitřní straně příslušné opěry 16 uspořádán prstencový kotouč 21, který má v podstatě stejný vnější průměr jako· kotoučová opěra 19. V nejkratší poloze napínacího· ústrojí 7b dosedá kotoučová opera 19 na vnitřní čelní plochu příslušného protilehlého uzávěru 15 trubkového tělesa 12 působením síly předepjaté tlačné pružiny 20. Z této polohy lze posuvný připojovací článek 11b odtáhnout od připojovacího článku 10b proti síle předepjaté tlačné pružiny 20 tak daleko, až závity této· předepjaté tlačné pružiny 20 na sebe dosednou a tak určí největší délku napínacího ústro205105 jí 7b. Tak nelze předepjatou tlačnou pružinu 20 napínacího ústrojí 7b přetížit, popřípadě poškodit. Předepjatá tlačná pružina 20, jejíž vnější průměr je zhruba shodný s vnitřním průměrem trubkového tělesa 12, je . v trubkovém tělese 12 spolehlivě vedena.
V poloze, kdy má napínací ústrojí 7b největší délku, je možné připojovací články 10b, 11b tvarově navzájem zablokovat. Tím lze napínací ústrojí 7b velmi snadno namontovat. P-o· montáži se blokovací ústrojí 23 uvolní, čímž se připojovací články 10b, 11b působením předepjaté tlačné pružiny 20 přesunou proti sobě· · a tak napnou řetěz pro pneumatiky.
Na vnitřním konci válcového dříku 18 jsou upraveny · dvě diametrálně proti sobě uložené závory 24, které jsou tvořeny úseky kotoučové opery 19. Kotoučová opera 19 je na dvou protilehlých stranách opatřena rovnými a · navzájem rovnoběžnými bočními zploštěními 25, která z obou stran omezují na jejich koncích vytvořené a kolem· osy 13 zakřivené závory 24. Pro záběr závor 24 jsou v · trubkovém tělese 12 uspořádány po obou stranách osy 13 proti sobě upravené kolíky 26, které jsou kolmé k ose 13 a vytvářejí na straně přivrácené k připojovacímu článku 11b vždy jedno rameno 27. Rozteč mezi stranou kolíku 26 přivrácenou k ose 13 a mezi osou 13 · je nepatrně větší než vzdálenost bočního zploštění 25 od osy 13 a menší než vzdálenost · koncových ploch závory 24 od osy 13. · Jak obě boční zploštění 25, tak i oba kolíky 26 jsou upraveny souměrně k axiální rovině procházející osou
13. Kolíky 26 pevně zabírají oběma konci do trubkového tělesa 12, popřípadě do válcového· pouzdra 14. Konce kolíků mohou bý.t například zalisovány do otvorů.
Připojovací článek 11b a válcový dřík 18 jsou uloženy na trubkovém· tělese 12 posuvně a otočně kolem osy 13. V poloze, která je znázorněna na obr. 2 a 3, ve které jsou boční zploštění 25 rovnoběžná s navzájem přivrácenými stranami kolíků 26, se mohou závory 24 pohybovat kolem· kolíků 26. . Pokud jsou závěry 24 na té straně kolíků 26, která je · přivrácena k · posuvnému · připojovacímu článku 11b, a potom se připojovací článek 11b pootočí, jsou kolíky 26 v oblasti pohybu závor 24, které po uvolnění připojovacího článku 11b tvarově pevně dosednou na ramena 27 závor 24 a tím zajistí pevnou polohu vysunutého připojovacího· článku 11b vzhledem k trubkovému tělesu 12. Po zamontování · napínacího · ústrojí 7b do řetězu, se například šroubovákem připojovací článek 11b vzhledem k trubkovému tělesu 12 pootočí tak, aby se závory 24 uvolnily, čímž se napínací ústrojí 7b převede do napjatého stavu. Válcový dřík 18 prochází úzkými otvory v příslušné opěře 16 a v prstencovém kotouči 21, takže do trubkového tělesa 12 nemůže vnikat nečistota.
Aby bylo možné řetěz otevřít v oblasti napínacího ústrojí 7b, je alespoň jedno· z napínacích ústrojí 7b, tedy alespoň jeden jeho připojovací článek 10b nebo 11b, vytvořen jako otevřený hák. U příkladu provedení podle obr. 2 jsou oba připojovací články 10b, 11b vytvořeny jako otevřené háky, takže je možné napínací ústrojí 7b na prstencové články 8 namontovat nebo demontovat jako celek. Otvory 28 háků jsou upraveny v sousedství koncovek tvořených protilehlým uzávěrem 15 a opěrou 16, přičemž jejich krajní plochy · přecházejí do vnitřních ploch připojovacích článků 10b, 11b, které mají tvar části kruhu, takže jsou v podstatě vytvořeny jako otevřené prstence například s kruhovým průřezem. Vnitřní plochy obou připojovacích článků 10b, 11b vytvářejí · v oblastech, v nichž mají největší vzájemnou vzdálenost, dosedací plochy · 29 pro · prstencové články 8, přičemž obě tyto dosedací plochy 29 jsou souměrné vzhledem k ose 13. Připojovací články 10b, 11b jsou přitom uspořádány uvnitř · myšleného pokračování plášťové plochy trubkového tělesa 12, takže jsou jím chráněny.
Místo · šroubové předepjaté tlačné pružiny · 20 lze použít rovněž talířové pružiny, vzduchem plněné nebo plynem a kapalinou plněné pneumatické, hydraulické nebo hydropneumatické pružiny nebo jiné pružiny. Při použití většího počtu napínacích ústrojí 7b v jednom řetězu není · bezpodmínečně nutné, aby všechna napínací ústrojí 7b byla zablokovatelná. Tak například na obr. 1 je nezablokovatelné napínací ústrojí tvořeno jednoduchou tažnou pružinou 22, která •není uspořádána v trubkovém tělese. Šroubová tažná pružina 22 má na svých koncích připojovací články 10a, 11a, které jsou tvořeny například zahnutými konci pružinového· drátu. Pružinový drát, ze kterého jsou pružiny vytvořeny, může mít kruhový, oválový, čtyřúhelníkový nebo' podobný průřez. Napínací ústrojí 7b podle obr. 2 a 3 má v podstatě kruhový průřez. Délka napínacího ústrojí 7 je s výhodou 150 až 500 mm.
U příkladu provedení podle obr. 4 a 5 jsou oba připojovací články 10c, 11c ’uloženy posuvně svým válcovým dříkem 18c v · trubkovém tělese 12c, přičemž napínací ústrojí 7c je vytvořeno souměrně vzhledem ke střední rovině, kolmé na jeho podélnou osu. Každý válcový dřík 18c je · obklopen samostatnou tlačnou pružinou 20c, která se opírá o· příslušnou kotoučovou opěru 19c. Kotoučové opery 19c se v nejkratší poloze napínacího ústrojí 7c navzájem o sebe opírají k sobě přivrácenými stranami. Každá kotoučová opera 19c vytváří · dvě závory 24c, přičemž pro· závory 24c každého připojovacího článku 10c, 11c jsou upraveny dva samostané výstupky 26c. Výstupky 26c jsou tvořeny přepážkami, · které mají tvar úseku kruhu a svými zakřivenými hranami jsou upevněny na vnitřní ploše válcového pouzdra 14c. Válcové .pouzdro· 14c je upraveno po celé délce trubkového tělesa 12c. Oba shodně vytvořené kusy, to jest protilehlý uzávěr 15c a opera 16c, jsou do válcového pouzdra 14c vsazeny tak, že jejich vnější čelní plochy lícují s koncovými plochami válcového pouzdra 14c. Protilehlý uzávěr 15c a opěra 16c mají vnější závit 17c, kterým jsou zašroubovány do vnitrního závitu na koncích válcového pouzdra 14c. Uzavřené připojovací články 10c, 11c, které jsou vytvořeny shodně, mají prstencový tvar.
Předepjaté tlačné pružiny 20c musí být vytvořeny tak, aby se svými závity mohly nerušeně pohybovat kolem výstupků 26c. Aby se toho dosáhlo, je buď průměr tlačných pružin 20c menší než rozteč mezi výstupky 26c, nebo nejsou tlačné pružiny 20c v osovém pohledu kruhové, nýbrž jsou na bocích zploštěny tak, aby měly v té části, kde jsou к ose 13 přivráceny výstupky 26c, menší vzdálenost od osy 13.
Napínací ústrojí 7d podle obr. 6 a 7 má rovněž dva připojovací články lOd, lid, které jsou vzhledem к tělesu 12d posuvné. Kotoučové opery 19d válcových dříků 18d jsou rovněž opatřeny vačkovitou nebo ozubovitou závorou 24d, která radiálně přesahuje jejich vnější obvod a jejíž vzdálenost od osy napínacího ústrojí 7d je větší než poloviční vnitřní průměr trubkového tělesa 12d a nejvýše tak velká jako její poloviční vnější průměr, takže závory 24d nepřesahují vnější stranu trubkového tělesa 12d. Pro vedení závory 24d je ve válcovém pouzdru 14d uspořádána podélná štěrbina 30, jejíž šířka je o potřebnou pohybovou vůli větší než šířka závory 24d. Ty plochy závory 24d, které jsou přivrácené ke krajním hranám rovnoběžně s trubkovým tělesem 12d uspořádané podélné štěrbiny 30, jsou navzájem rovnoběžné. Pro každou závoru 24d má podélná

Claims (10)

  1. PŘEDMĚT
    1. Napínací ústrojí řetězu pro· pneumatiky s dvěma připojovacími články, mezi nimiž je uspořádána pružina obklopená trubkovým tělesem, přičemž připojovací články jsou zavěsitelné do článků bočních částí řetězu, vyznačující se tím, že připojovací články (10b, 11b) jsou spojeny s opěrami (16, 19], uspořádanými na koncích alespoň jedné tlačné pružiny (20) odvrácených od příslušného připojovacího článku (10b, 11b), kde alespoň jeden z připojovacích článků (11b) je uložen posuvně na trubkovém tělese (12), a že v trubkovém tělese (12) je upraveno alespoň jedno blokovací ústrojí (23) pro uvolnitelné zablokování připojovacích článků (10b, 11b) v jejich roztažené poloze.
  2. 2. Napínací ústrojí podle bodu 1 vyznačující se tím, že opěra (16) posuvného připojovacího článku (11b) je tvořena uzávěrem trubkového tělesa (12), které spojuje posuvný připojovací článek (11b) s druhým připojovacím článkem (10b), pevně spojeným s protilehlým uzávěrem (15) trubkového tělesa (12).
    štěrbina 30, alespoň na jedné krajní hraně zářez 26d, jehož jeden okraj vytváří rameno 27d pro příslušnou závoru 24d. U znázorněného příkladu provedení jsou pro každou závoru 24d uspořádány vždy dva proti sobě upravené shodné zářezy 26d.
    Jakmile se příslušný připojovací článek lOd, popřípadě lid odtáhne od trubkového tělesa 12d, dostane se příslušná závora 24d do oblasti zářezu 26d, načež lze závoru 24d přemístit vykývnutím připojovacího článku lOd, popřípadě lid do zářezu 26d, a tak připojovací článek lOd, popřípadě lid zablokovat. Toto uspořádání umožňuje, aby napínací ústrojí 7d mělo jen malý vnější průměr.
    Podélná štěrbina 30 může být uspořádána po celé délce trubkového tělesa 12d, popřípadě válcového pouzdra 14d. Pevnost trubkového tělesa 12d, popřípadě válcového pouzdra 14d lze zvýšit tím, že podélná štěrbina 30 prochází toliko od jednoho konce trubkového tělesa 12d až к nejvzdálenějšímu zářezu 26d od daného konce. Konce válcového pouzdra 14 jsou uzavřeny protilehlým uzávěrem 15d a operou 16d ve tvaru prstencových kotoučů, přivařených к válcovému pouzdru 14d.
    Trubkové těleso 12e podle obr. 8 má hluboko taženou část, která vytváří svým pláštěm válcové pouzdro 14e a svou čelní stěnou jeden z protilehlých uzávěrů 15e. Otevřený konec této hluboko tažené části je uzavřen operou 16e ve tvaru prstencového kotouče.
    Trubkové těleso 12 může mít i tvar plošně oválný nebo tvar pravoúhlý, popřípadě je možno použít znaků vynálezu i pro řešení napínacího ústrojí bez trubkového tělesa.
  3. 3. Napínací ústrojí podle bodů 1 nebo 2 vyznačující se tím, že blokovací zařízení (23) sestává z ramene (27), upraveného v trubkovém tělese (12), a ze závory (24), upravené na válcovém dříku (18) tlačné pružiny (20).
  4. 4. Napínací ústrojí podle bodu 3 vyznačující se tím, že závora (24) je tvořena kotoučovou opěrou (19), upravenou na válcovém dříku (18) posuvného připojovacího článku (11b) a opatřenou alespoň jedním bočním zploštěním (25).
  5. 5. Napínací ústrojí podle bodu 3 vyznačující se tím, že závora (24d) je tvořena vačkou upravenou na válcovém dříku (18d).
  6. 6. Napínací ústrojí podle bodů 3 až 5 vyznačující se tím, že rameno (27) je tvořeno alespoň jedním, s výhodou dvěma protilehlými kolíky (26), upravenými uvnitř trubkového tělesa (12) se vzájemným odstupem menším, než je vnitřní průměr trubkového tělesa (12).
  7. 7. Napínací ústrojí podle bodu 3 až 5 vyznačující se tím, že rameno (27) je tvořeno alespoň jedním, s výhodou dvěma protileh205105 lými výstupky [26c), které vyčnívají z vnitřní strany trubkového tělesa (12) . směrem dovnitř a jejichž vzájemný odstup je menší než vnitřní průměr trubkového tělesa (12).
  8. 8. Napínací ústrojí podle bodů 3 až 5 vyznačující se tím, že rameno (27d) je tvořeno· boční plochou zářezu (26d), který je upraven na jednom konci štěrbiny (30) probíhající v podélném směru trubkovým· tělesem · (12).
  9. 9. Napínací ústrojí podle bodů 1 až 8 vy značující se tím, že posuvný připojovací článek (11b) je uložen v · trubkovém tělese (12) otočně, a že závora (24) je na posuvném připojovacím článku . (11b) · uspořádána pevně.
  10. 10· Napínací ústrojí bodu 1 vyznačující se tím, že · v trubkovém tělese (12c, 12b) . jsou upraveny dvě tlačné pružiny (20· c, 20d), přiřazené vždy k jednomu ze shodně vytvořených připojovacích článků (10c, 11c, lOd, lid).
    1 list výkresů
CS763853A 1975-06-13 1976-06-10 Device for irradiation of the oblong surface CS205105B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19752526413 DE2526413A1 (de) 1975-06-13 1975-06-13 Reifenkette

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS205105B2 true CS205105B2 (en) 1981-04-30

Family

ID=5948995

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS763853A CS205105B2 (en) 1975-06-13 1976-06-10 Device for irradiation of the oblong surface

Country Status (25)

Country Link
US (1) US4182392A (cs)
JP (1) JPS6028684B2 (cs)
AR (1) AR208795A1 (cs)
AT (1) AT351375B (cs)
AU (1) AU503151B2 (cs)
BE (1) BE842918A (cs)
BR (1) BR7603806A (cs)
CA (1) CA1056285A (cs)
CH (1) CH613411A5 (cs)
CS (1) CS205105B2 (cs)
DD (1) DD124722A5 (cs)
DE (1) DE2526413A1 (cs)
ES (1) ES221703Y (cs)
FI (1) FI761687A (cs)
FR (1) FR2314065A1 (cs)
GB (1) GB1544291A (cs)
IT (1) IT1071655B (cs)
NO (1) NO142511C (cs)
PL (1) PL100021B1 (cs)
PT (1) PT65196B (cs)
SE (1) SE428450B (cs)
SU (1) SU689605A3 (cs)
TR (1) TR19204A (cs)
YU (1) YU142376A (cs)
ZA (1) ZA763444B (cs)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH641732A5 (de) * 1979-11-06 1984-03-15 Sulzer Ag Netz- oder kettenartige gleitschutzvorrichtung fuer fahrzeugraeder.
DE3136844C3 (de) * 1981-09-16 1994-12-15 Erlau Ag Eisen Drahtwerk Kettenspannvorrichtung
DE3628287A1 (de) * 1986-08-20 1988-02-25 Erlau Ag Eisen Drahtwerk Reifenkette
DE3906486A1 (de) * 1989-03-01 1990-09-13 Weissenfels Contiweiss Gleitschutzkette
JPH0316813A (ja) * 1989-06-14 1991-01-24 Kaameito:Kk 自動車用タイヤ滑り止め装置
US5255577A (en) * 1992-04-06 1993-10-26 Keefauver George L Tire chain tensioning
GB2270733B (en) * 1992-09-22 1996-02-28 Salter Anthony J Improvements relating to spring supports
FR2715892B1 (fr) * 1994-02-07 1996-05-03 Peugeot Dispositif antidérapant pour pneumatique de véhicule automobile.
US7204282B2 (en) * 2003-11-04 2007-04-17 Burns Bros., Inc. System for modular tire chain structure
DE102008006827B4 (de) * 2008-01-31 2011-01-05 Grizzly Snow Grip Gmbh Vorrichtung zum Verhindern eines Durchdrehens oder Durchrutschens eines Rades eines Fahrzeugs
US8453690B2 (en) * 2009-10-15 2013-06-04 Steven Dennis Moore Tire chain tightening apparatus and method

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US954844A (en) * 1907-11-16 1910-04-12 Charles E Abrams Elastic non-skidding tire-chain.
US1336383A (en) * 1918-07-16 1920-04-06 Shimizu Yoshi Tire-chain fastener
US1561897A (en) * 1922-02-06 1925-11-17 Chester T Allcutt Automobile tire-chain connecter
US1633512A (en) * 1926-01-21 1927-06-21 Donald M Bateson Snubber hook and quick-fastener link
US1717558A (en) * 1927-04-05 1929-06-18 Hanson Herman Connecting link for tire chains
US1716358A (en) * 1927-10-12 1929-06-04 August L Bloom Safety lock and automatic chain tightener
US1764811A (en) * 1928-07-02 1930-06-17 Burton A Spinney Self-adjusting tire-chain device
US2012404A (en) * 1933-08-15 1935-08-27 American Chain & Cable Co Adjusting and tightening device for tire chains
US2472768A (en) * 1946-06-28 1949-06-07 Joseph D Carroll Means for applying and securing antiskid chains
US2639753A (en) * 1950-01-17 1953-05-26 Milow W Pike Tire chain and chain tightener
US3291180A (en) * 1966-03-14 1966-12-13 Gellman Sidney Clamp-type traction device

Also Published As

Publication number Publication date
PL100021B1 (pl) 1978-08-31
AU503151B2 (en) 1979-08-23
CH613411A5 (cs) 1979-09-28
ZA763444B (en) 1977-05-25
ATA376576A (de) 1978-07-15
NO142511C (no) 1980-09-03
PT65196B (de) 1977-11-22
TR19204A (tr) 1978-06-23
NO142511B (no) 1980-05-27
US4182392A (en) 1980-01-08
ES221703U (es) 1976-11-01
BR7603806A (pt) 1977-02-08
SE428450B (sv) 1983-07-04
ES221703Y (es) 1977-03-01
GB1544291A (en) 1979-04-19
CA1056285A (en) 1979-06-12
FR2314065B1 (cs) 1980-04-30
NO762015L (cs) 1976-12-14
FI761687A (cs) 1976-12-14
YU142376A (en) 1982-08-31
IT1071655B (it) 1985-04-10
AT351375B (de) 1979-07-25
SU689605A3 (ru) 1979-09-30
JPS51151907A (en) 1976-12-27
PT65196A (de) 1976-07-01
DE2526413A1 (de) 1976-12-30
AR208795A1 (es) 1977-02-28
SE7606696L (sv) 1976-12-14
DE2526413C2 (cs) 1987-09-10
JPS6028684B2 (ja) 1985-07-06
BE842918A (fr) 1976-10-01
FR2314065A1 (fr) 1977-01-07
DD124722A5 (cs) 1977-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS205105B2 (en) Device for irradiation of the oblong surface
US5722611A (en) Belt retractor
US4456233A (en) Tensioning device for chains
KR970026567A (ko) 차량의 안전 벨트용 리트랙터
EP2474445B1 (de) Verzurröse
KR19990036048A (ko) 안전벨트 수축장치 기구
EP0751883B1 (de) Kupplung zwischen der gurtwelle eines gurtaufrollers und einem gurtstraffer-drehantrieb
US4146075A (en) Easy-mount tire-chain assembly
EP1074765A1 (en) Shackle (clevis) for hooking onto a chain
BR102015024866A2 (pt) olhal de resgate para reboque com trava de torção
JPH04310412A (ja) 車輪用滑り止め装置
US4020885A (en) Tire chain for the protection and slip prevention of vehicle tires
US4056929A (en) Chain quick-connecting link
US3575404A (en) Protective shroud assembly for installation about stressed coil springs
PL175191B1 (pl) Kołowrót składany
PL174990B1 (pl) Kołowrót składany
DE2547064A1 (de) Radzierring mit klemmfederhalterung zur befestigung in der felge von kraftfahrzeugen
EP1491789A2 (de) Bremsbelag für eine Scheibenbremse
CS210665B2 (en) Tension gear of chain for tyres
PL113032B1 (en) Arrangement for securing anti-skid elements on a wheel of a motor vehicle
US4998602A (en) Drum brake shoe hold-down and retraction spring and anchor post therefor
DE102005050426B3 (de) Gurtbandgehalterter Schlossstraffer
DE19901143C1 (de) Sicherheitsgurt-Aufroller
DE4028553A1 (de) Schwimmsattel-teilbelagscheibenbremse mit kabelhalter
WO2008058304A2 (de) Spannschloss für eine gleitschutzkette