CS203181B2 - Catalyst for the polymerization of ethylene or for the co polymerization of ethylene with alpha-olefines - Google Patents

Catalyst for the polymerization of ethylene or for the co polymerization of ethylene with alpha-olefines Download PDF

Info

Publication number
CS203181B2
CS203181B2 CS78410A CS41078A CS203181B2 CS 203181 B2 CS203181 B2 CS 203181B2 CS 78410 A CS78410 A CS 78410A CS 41078 A CS41078 A CS 41078A CS 203181 B2 CS203181 B2 CS 203181B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
weight
catalyst
ethylene
silica
polymerization
Prior art date
Application number
CS78410A
Other languages
English (en)
Inventor
Isaac J Levine
Frederick J Karol
Original Assignee
Union Carbide Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Carbide Corp filed Critical Union Carbide Corp
Publication of CS203181B2 publication Critical patent/CS203181B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F10/00Homopolymers and copolymers of unsaturated aliphatic hydrocarbons having only one carbon-to-carbon double bond
    • C08F10/02Ethene

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Polymerization Catalysts (AREA)

Description

(54) . Katalyzátor pro polymeraci ethylenu s a-oiefiny nebo pro kopolymeraci ethylenu
Vynález se týká katalyzátorů pro polymeraci ethylenu a konkrétně způsobu přípravy silylchromátových polymeračních katalyzátorů, nanesených na kysličníku křemičitém.
Katalytický systém pro polymeraci ethylenu založený na silylchromátových sloučeninách, je popsán v patentu US č. 3 324 101. Tyto katalyzátory však vedou k polymerům ethylenu o nižším tavném indexu, než se vyžaduje pro· speciální · aplikace.
Jsou známy titanové katalyzátory pro· polymeraci ethylenu, nanesené na kysličníku chrómu, ale ty vyžadují aktivaci zahříváním v oxidační atmosféře na teplotu nad 300 °C a až do 1000 °C. Tato aktivace se provádí po· nanesení kysličníku chrómu na nosič. Postup je popsán například v patentu US č. 3 622 521 a v nizozemské patentové přihlášce č. 72-10881.
Podle tohoto vynálezu se nosič na bázi kysličníku křemičitého, modifikovaný titanem· a hliníkem, zahřívá na zvýšenou teplotu před nanesením silylchromátu.
Byl nalezen katalyzátor pro přípravu homopolymerů ethylenu nebo jeho kopolymerů s a-olefiny obsahujícími 3 až asi 6 uhlíkových atomů, který obsahuje silylchromát vzorce
R O R
I II I
R—Si—O—Cr—O—Si—R
ROS kde
R je uhlovodíkový zbytek obsahující 1 až asi 14 uhlíkových atomů, absorbovaný na nosiči z kysličníku křemičitého se specifickým povrchem 200 až 500 m/g, který byl předem podroben tepelnému zpracování při teplotě 500 až 1000 °C, přičemž nosič obsahuje, vztaženo na hmotnost nosiče, 0,01 až 50 % hmotnostních hliníku, počítáno jako ·AI2O3 a 2 až 20 hmotnostních titanu, počítáno jako TÍO2, a uvedený silylchromát je přítomen v takovém množství, že poskytuje 0,05 až 2,0 · % hmotnostních chrómu, počítáno jako Cr, na celkovou hmotnost katalyzátoru.
Těchto katalyzátorů lze použít pro přípravu polymerů ethylenu s vyšším tavným indexem, než tomu bylo · u dosud známých katalyzátorů.
Katalyzátory podle tohoto· vynálezu se obvykle připravují tepelným působením na kysličník křemičitý, obsahující hliník a titan, a nanesením silylchromátu. Po nanesení na křemičitý nosič se nepoužívá žádného tepelného zpracování katalyzátoru. Postupuje se tak, že
a) na nosič, tvořený kysličníkem křemičitým, se nanese asi na 0,01 až 50 °/o hliníku, počítáno jako AI2O3, a 2 až 20 % hmotnostních titianu, počítáno jako ΤΙΌ2, vztažena na hmotnost nosiče, přičemž nosič má specifický povrch 200 až 500 m2/g,
b) získaný nosič se zahřeje na teplotu 500 až 1000 °C, c ] nosič se ochladí a
d) na ochlazený nosič se · nanese silyl· chromát vzorce
R O R
R—Si—O—Cr—O—Sí—R
II
R O R kde
R je uhlovodíkový zbytek obsahující 1 až asi 14 uhlíkových · atomů,
Způsob . nanášení silylchromátu na křemičitý nosič není rozhodující. Jak bylo nalezeno, je výhodné nanášet silylchromát z roztoku v organickém rozpouštědle. Mezi vhodná organická rozpouštědla patří alkany s asi 5 až 10 uhlíkovými atomy, jako je pentan, hexan, heptan a oktan, cyklďalkany s asi 5 až 7 uhlíkovými atomy, jako· je cyklopentan, cyklohexan a cykloheptan a aromáty s 6 až asi 12 uhlíkovými atomy, jako je benzen, toluen, xylen a sthylbsnzsn.
Jako křemičitých nosičů s vysokým· specifickým povrchem lze použít například mikrosferoidního kysličníku křemičitého o střední hustotě (MSIDJ se specifickým povrchem 300 m2/g, průměrem pórů 20 nm a průměrnou velikostí částic 70 μΐη (W. R. Grace, G-952J, kysličníku křemičitého o střední hustotě (lD) se specifickým povrchem 300 m2/g, průměrem pórů 16 μπι a průměrnou velikostí .částic 103 μΐη (W. R. Grace, G-56) a kysličníku křemičitého · se specifickým povrchem 400 m2/g a objemem pórů 0,90 cm5/g (Davison, 967, obsahuje 13 % hmotnostních kysličníku hlinitého).
Hliník může být do katalyzátoru podle tohoto· vynálezu zaveden buď tak, že se zvolí kysličník křemičitý již · ' chemicky zréagovaný s kysličníkem hlinitým, jako v případě látky · 967 fy Davison, nebo· tak, že se na kysličník křemičitý působí roztokem- sloučeniny hliníku, jako je dusičnan hlinitý.
Jako titanových sloučenin lze pro přípravu katalyzátoru podle vynálezu použít sloučenin popsaných v patentu US č. .3 622 521 a v nizozemské patentové přihlášce č. 72-10881.
Jsou to například sloučeniny vzorce · I, II nebo III:
(R‘)„TiiOIRm (!) (RO)mTi(OR*)n (IIJ kde m je . 1, 2, 3 nebo· 4, n je 0, 1, 2 nebo 3, m -j- n je· 4,
R je Ci až C12 alkyl, aryl nebo cykloalkyl nebo jejich kombinace jako je aralkyl a alkaryl,
R‘ je R, cyklopsntadisnyl nebo C2 . až C12-alkenyl, jako je ethenyl, propenyl, isopropenyl nebo butenyl,
T1X4 (III) kde
X je halogen, tedy fluor, chlor, brom nebo jod.
Například lze použít chloridu titaničltého, titaniumtetraisopropoxidu a titanlumtetrabutoxidu. Titanové sloučeniny se na křemičitý nosič nanášejí nejvýhodněji z roztoku v uhlovodíkovém rozpouštědle.
Množství titanu v katalyzátoru podle tohoto vynálezu činí 2 až 30 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost kysličníku křemičitého, počítáno jako TÍO2.
Hliník se do kysličníku křemičitého, používaného jako nosič, zavádí působením roztoku sloučeniny hliníku · nebo může být již přítomen v prekursoru ve formě kysličníku hlinitého. Kysličník hlinitý může být přítomen v množství 0,01 až 50 % hmotnostních na celkovou hmotnost nosiče, avšak je výhodné používat nosičů obsahujících 0,05 až 20 % hmotnostních kysličníku hlinitého, vztaženo na hmotnost nosiče.
Substituenty R silylchromátů podle tohoto vynálezu mohou obsahovat 1 až 14 uhlíkových atomů .a výhodně obsahují · 3 až · 10 uhlíkových atomů. Mezi tyto uhlovodíkové skupiny patří například methyl, ethyl, propyl, isopropyl, n-butyl, isobutyl, n-pentyl, isopentyl, terc.pentyl, hexyl, 2-meShylpsntyl, decyl, tri-decyl, tetradecyl, benzyl, fenylethyl, p-methyřbenzyl, fenyl, tolyl, xylyl, naftyl, ethylfenyl, methylnaftyl a dimethylnaftyl. Silylchromáty obsahující alkylové substltuenty jsou nestabilní, avšak po vhodné úpravě jsou použitelné. Jako příklady vhodných silylchromátů, které však nejsou míněny jako vyčerpávající nebo kompletní seznam sloučenin, použitelných podle tohoto vynálezu, je možno uvést:
bit-trifsnyltilyichromát, b!t-trltolyltllyichromát, bi,t-trixylyltllyl·chromát, blt-trinaftylsilylchromái a polydifsnyltilylchromát.
Jestliže jsou žádoucí změny distribuce molekulové hmotnosti a rychlosti kopolymerace ethylenu a komonomeru, je možno spolu
0 318'1 s popsanými katalyzátory s 'výhodou použít fluoračního činidla. Fluorační činidlo se v tom případě nechá reagovat s kysličníkem křemičitým před nanesením silýlchromátu. Může se použít až asi 10 % hmotnostních fluoračního činidla, vztaženo na hmotnost kysličníku křemičitého, a výhodně se používá asi 0,05 až 1 % hmotnostní.
Jako sloučenin fluoru lze použít například fluorovodíku HF nebo kterékoli sloučeniny fluoru, která za podmínek ' přípravy katalyzátoru uvolňuje fluorovodík. Jinak použitelné sloučeniny fluoru než HF jsou popsány v nizozemské patentové přihlášce č. 72-10881. Patří mezi ně amoniumhexafluorbfósfát, amoniumhexafluorosilikát, amoniumtetrafluoroborát a amonшmhexafluorotitanát.
Sloučeniny fluoru se na kysličník křemičitý mohou nanášet z vodného roztoku nebo 'suchým smísením pevných sloučenin fluoru s ostatními složkami katalyzátoru během přípravy.
Vynález je dále popsán v následujících příkladech. Všechny díly a procenta jsou hmotnostní, pokud není uvedeno jinak.
Kontrolní příklad 1
A. Příprava kysličníku křemičitého jako nosiče
K roztoku 1,5 g A1(NO3]3.9HžO ve 150 ml vody se přidá 20 g kysličníku křemičitého zn. Polypor fy National Petrochemical Company. Tento' kysličník křemičitý má velikost pórů 25 až 27 μπι a specifický povrch 370 až 400 m2/g. Směs se zfiltruje a získá se 74 ml filtrátu. Zbytek kysličníku křemičitého 'se pak vysuší. Část vysušeného zbytku se zahřívá 16 h pod dusíkem na 820 °C a ochladí. Obsah hliníku v získaném kysličníku křemičitém je 0,5 % hmotnostních; počítáno jako AI2O3.
B. Příprava polymeračního katalyzátoru
Polymerační katalyzátor se připraví smísením 0,98 g nosiče připraveného v odstavci A s ' 50 ml n-hexanu a 0,030 g bis-trifenylsilylchromátu. Tato směs se míchá pod dusíkem po dobu 1 ' h při teplotě místnosti. Získaná suspenze se použije jako taková jako polymerační katalyzátor.
C. Hodnocení polymeračního katalyzátoru
Suspenze z 'odstavce B se nasadí do míchané vysokotlaké reakční nádoby o objemu 1000 ml spolu s 500 ml n-hexanu a 40 mililitrů 1-hexenu. Nádoba se pak těsně uzavře a natlakuje ethylenem na tlak 1370 kPa. Polymerace se provádí při 86 °C po dobu 75 min. Získá se 185 g kopolymeru ethylenu o tavném indexu 0,28 g/10 min, o rychlosti toku 11,7 g/10 min a o hustotě 0,939 g/cm3.
Kontrolní příklad 2
Opakuje se kontrolní příklad 1 s výjimkou, že pro přípravu katalyzátoru se použije 0,93 g kysličníku křemičitého spolu ' s 0,030 g bis-trifenylsilylchromátu. 1-hexen se nahradí 137 kPa propylenu. Stejným způsobem hodnocení katalyzátoru se po' 110 min získá 31 g kopolymeru ethylenu a tavném indexu 2,69 g/10 min, rychlosti toku 243 g/ /10 min a hustotě 0,904 g/cm3.
Kontrolní příklad 3
Opakuje se kontrolní příklad 1 s výjimkou, že pr-o· přípravu katalyzátoru se použije 0,98 g kysličníku křemičitého ' 'a 0,030 g bis-trifenylsilylchromátu a kromě ethylenu se nepoužije žádného dalšího komonomeru. Stejným způsobem hodnocení katalyzátoru se získá po 105 min polymerace 159 g homopolymeru ethylenu. Homopolymer nevykazuje žádný tavný index; rychlost toku 1,0 g/10 min.
Příklad 1
A. Příprava kysličníku křemičitého jako nosiče
K roztoku 1,50 g (A1(NO3j3.9H2O ve 150 mililitrech vody se přidá 20 g kysličníku křemičitého zn. Polypor, popsaného v kontrolním příkladu 1. Směs se zfiltruje a získá se 74 ml filtrátu. Zbytek se pak vysuší. Vzorek tohoto zbytku o velikosti '9,3 ' g, který byl vysušen při 200 °C, se suspenduje v 100 ml pentanu a pak se nechá reagovat s
2,8 g tltaniumtetraisopropoxidu. Rozpouštědlo se odpaří a zbytek se zahřívá v kyslíkové atmosféře po' dobu 17 h na 810 °C a získá se nosič. Obsah hliníku, počítáno jako AI2O3, je 0,5 % a obsah titanu, počítáno jako T1O2, je 7,5 %.
B. Příprava polymeračního katalyzátoru
Polymerační katalyzátor se připraví . smísením 1,0 g kysličníku křemičitého, připraveného v odstavci A s 50 ml n-hexanu a 0,030 g bls-trifcnylsi^y^^h^io^u^átu. Směs se míchá po dobu 1 h pod dusíkem při teplotě místnosti. Získaná suspenze jako taková se použije jako· polymerační katalyzátor.
C. Hodnocení polymeračního katalyzátoru
Suspenze katalyzátoru z odstavce B se nasadí do míchané vysokotlaké reakční nádoby, popsané v kontrolním příkladu 1, spolu s 500 ml hexenu a 40 ml 1-hexenu.' Nádoba se pak těsně uzavře a natlakuje ethylenem na tlak 1370 kPa. Polymerace se provádí při 86 °C po dobu 40 min. Získá se '' 136 g kopolymeru ethylen/l-hexen o tavném in203181 dexu 2,81 g/10 min rychlosti toku 92,1 g/10 min a hustotě 0,932 g/cm3.
Příklad 2
Opakuje se příklad 1 s použitím stejné suspenze katalyzátoru, ale s tím rozdílem, že 1-hexen se nahradí nasazením 137 kPa propylenu do polymeračního reaktoru. Polymerace se provádí po dobu 90 minut při 86 °C. Získá se 99 g kopolymeru ethylen/propylen o tavném indexu 27,5 g/10 min a hustotě 0,895 g/cm3.
Příklad 3
A. Příprava kysličníku křemičitého jako nosiče
Vzorek kysličníku křemičitého zn. Polypor, popsaného v kontrolním příkladu 1 se vysuší při 200 °C a 10,1 g tohoto kysličníku křemičitého se suspenduje v 100 ml pentanu. К této suspenzi se přidá 0,115 g aluminiumtriisopropoxidu v toluenovém roztoku a pak 3,0 g titaniumtetraisopropoxidu. Rozpouštědlo se odstraní odpařením a zby tek se zahřívá na 770 °C po dobu 16 h v kyslíkové atmosféře. Obsah hliníku, počítáno jako AI2O3 je 0,3 % hmotnostní a obsah titanu, počítáno jako T1O2, je 7,6 % hmotnostních.
B. Příprava polymeračního katalyzátoru
Polymerační katalyzátor se připraví smísením 1,0 g nosiče z odstavce A s 0,040 g bis-trifenylsilylchromátu a 50 ml hexanu. Směs se míchá pod dusíkem při teplotě místnosti po dobu 1 h.
C. Hodnocení polymeračního katalyzátoru
Suspenze z odstavce В se nasadí do reakční nádoby, popsané v kontrolním příkladu IC, spolu s 500 ml n-hexanu. Nádoba se těsně uzavře a natlakuje ethylenem na tlak 1370 kPa. Po době polymerace 50 min při teplotě 86 °C se získá 108 g homopolymeru ethylenu o rychlosti toku 4,0 g/10 min. Při standardním stanovení tavného indexu nedochází к toku. Údaje jsou pro srovnání uvedeny v tabulce I.
Tabulka I
Srovnání katalyzátoru s titanem a bez titanu
Příklad číslo Titan
Komonomer
Tavný index g/10 min
Rychlost toku g/10 min
kontrolní 1 ne l-hexen
1 ano 1-hexen
kontrolní 2 ne propylen
2 ano propylen
kontrolní 3 ne žádný
3 ano žádný
Příklad 4
Opakuje se postup podle příkladu 3 s výjimkou, že suspenze katalyzátoru se připraví z 0,96 g nosiče z odstavce A, 0,040 g bis-trifenylsilylchromátu a 206 kPa vodíku se nasadí do reakční nádoby a tlak se zvýší na 1370 kPa pomocí ethylenu. S použitím reakční teploty 86 °C a reakční doby 45 min se získá 17 g homopolymeru ethylenu o tavném indexu 0,19 g/10 min a rychlosti toku 31,0 g/10 min. Vlivem vodíku je tavný index získaného homopolymeru ethylenu vyšší.
Příklad 5
A. Příprava kysličníku křemičitého jako nosiče
Opakuje se postup podle příkladu 3, odstavec A s obměnami spočívajícími v použití
9,0 g kysličníku křemičitého zn. Polypor,
0,110 g aluminiumtriisopropoxidu, 2,7 g titaniumtetraisopropoxidu a navíc 0,09 g amoniumhexafluorosilikátu (NH4)2SiF6. Směs
0,2811,7
2,8192,1
2,69243
27,5— není tok1,0 není tok4,0 se pak zahřívá na 750 °C v kyslíkové atmosféře po dobu 17 h a pak ochladí. Vzniklý nosič má obsah hliníku, počítáno jako AI2O3 0,3 % hmotnostních a obsah titanu, počítáno jako T1O2, 7,8 % hmotnostních.
B. Příprava polymeračního katalyzátoru
Připraví se suspenze katalyzátoru postupem podle příkladu 1, odstavec B, s použitím 0,93 g nosiče z odstavce A, 50 ml n-hexanu a 0,04 g bis-trifenylsilylchromátu.
C. Hodnocení polymeračního katalyzátoru
Suspenze katalyzátoru, připravená v odstavci B, se nasadí do reakční nádoby, popsané v kontrolním příkladu 1, odstavec C, spolu s 500 ml n-hexanu. Nádoba se uzavře a natlakuje ethylenem na tlak 1370 kPa. Po reakci trvající 30 min při polymerační teteplotě 86 °C se získá 55 g homopolymeru ethylenu, který nejeví tok při stanovení tavného indexu a má rychlost toku 9,5 g/10 min.
Příklad 6
A. Příprava kysličníku křemičitého jako nosiče
12,8 g S1O2-AI21O3 967 fy Davison Chemical Company se vysuší při 200 °C a suspenduje v 100 ml pentanu. Suspenze se pak nechá reagovat s 3,8 g titaniumtetraisopropoxidu. Rozpouštědlo se odstraní a zbytek se zahřívá v atmosféře kyslíku na 750 °C po dobu 17 h a ochladí se. Získaný nosič má obsah hliníku, počítáno jako AI2O3, 13 % hmotnostních a obsah titanu, počítáno jako T1O2,
7,5 % hmotnostních.
B. Příprava polymeračního katalyzátoru.
Připraví se suspenze katalyzátoru způsobem popsaným v příkladu 1, odstavec В s použitím 1,0 g nosiče připraveného v odstavci A, 50 ml n-hexanu a 0,03 g bis-trifenylsilylchromátu.
C. Hodnocení polymeračního katalyzátoru
Suspenze katalyzátoru, připravená v odstavci B, se nasadí do reakční nádoby popsané v kontrolním příkladu 1, odstavec C, spolu s 500 ml n-hexanu a 40 ml 1-hexanu. Nádoba se těsně uzavře a natlakuje ethylenem na tlak 1370 kPa. Polymerace se provádí při 86 °C po dobu 90 minut. Získá se 80 g kopolymerů ethylenu o rychlosti toku
3,4 g/10 min a hustotě 0,933 g/cm3. Poněvadž je rychlost toku tohoto polymeru nižší než u předcházejících příkladů a kontrolních příkladů, je třeba připustit, že rychlost toku je silně ovlivňována fyzikální strukturou vlastního křemičitého nosiče. Rychlost toku se tedy mění podle konkrétního kysličníku křemičitého, použitého jako nosiče к přípravě katalyzátoru pro polymerací ethylenu. Avšak silylchromátové katalyzátory modifikované titanem na kterémkoli daném nosiči poskytují ethylenové polymery s vyšší rychlostí toku než katalyzátory připravené bez působení titanu.
Příklad 7
Postupuje se, jak je popsáno v příkladu 6 s výjimkou, že 50 ml 1-hexenu se nahradí 137 kPa propylenu jako komonomeru ethylenu. Použije se opět reakční doby 90 min a získá se 85 g kopolymerů ethylen/propylen o tavném indexu 2,88 g/10 min, rychlosti toku 137 g/10 min a hustotě 0,905 g/cm3.
Příklad 8
Polymerace ethylenu ve fluidním loži
Provede se několik polymerací s použitím reaktoru s fluidním ložem a postupu popsaného v patentu US č. 3 687 920 na důkaz použitelnosti silylchromátových katalyzátorů nanesených na kysličníku křemičitém podle vynálezu pro polymerací ethylenu v reaktoru s fluidním ložem. Získané údaje jsou shrnuty v tabulce II. Rychlost toku polymerů ethylenu získaných s použitím katalyzátorů podle vynálezu je rovněž ovlivňována použitým způsobem polymerace. Tak s použitím fluidního lože se získávají polymery ethylenu s nižším poměrem rychlostí toku než při suspenzní polymerací.
Dále je popsána příprava katalyzátorů použitých při polymeracích.
Kysličník křemičitý zn. Polypor {500 g) se smísí s roztokem 18,7 g A1(NO3)3.9НгО ve 3 1 vody. Směs se zfiltruje a získá se 1,5 1 filtrátu. Zbytek, vysušený při 200 °C, se použije jako nosič katalyzátoru.
Vysušený nosič se suspenduje v isopentanu a přidá se 35 g titaniumtetraisopropoxidu na 100 g nosiče. Rozpouštědlo se pak odpaří. Na zbytek se tepelně působí nejprve při 150 °C pod dusíkem po dobu 2 hodin, pak při 300 °C pod vzduchem po dobu 2 hodin a nakonec při 850 °C pod vzduchem po dobu 8 hodin.
Po ochlazení se 458 g tepelně zpracovaného nosiče suspenduje v isopentanu a přidá se 18,4 g bis-trifenylsilylchromátu. Směs se po dobu 1 hodiny míchá, pak se rozpouštědlo odpaří.
Tabulka II
Použití silylchromátových katalyzátorů, modifikovaných titanem, po polymerací ethylenu ve fluidním loži
Reakční podmínky 1 2 Číslo pokusu 3 4 5
teplota v reaktoru °C 95 105 105 104,5 110
tlak v reaktoru kPa 2060 2060 2060 2060 2060
poměr H2/C2H4 0,0802 0,0544
komonomer buten buten
Vlastnosti polymeru
tavný index, g/10 min 0,09 0,132 0,73
rychlost toku, g/10 min 2,21 9,07 19,6 15,7 56,4
poměr rychlostí toku 108,80 119,0 77,2
hustota, g/cm3 0,9592 0,9648 0,956 0,949 0,953
podíl extrahovatelný
cyklohexanem 1,13 4,14
Tavný index byl stanoven v souladu s normou ASTM D-1238 při 190 °C a je uváděn v gramech za 10 minut. Rychlost toku byla stanovena v souladu s normou ASTM D-1238 při desetkrát větším zatížení než při stanovení tavného indexu. Poměr rychlostí toku je definován jako poměr rychlosti toku k tavnému indexu.
Podíl, extrahovatelný cyklohexanem, ' byl stanoven jako procentická část vzorku ethylenového polymeru, která se extrahuje při zahřívání na teplotu varu v cyklohexanu po dobu 18 hodin. Velikost extrahovatelného podílu ukazuje na množství nízkomolekulárního podílu vzniklého s použitím určitého katalyzátoru.

Claims (6)

  1. PŘEDMĚT VYNALEZU
    1. Katalyzátor pro polymerací ethylenu nebo pro kopolymeraci ethylenu s a-olefiny, obsahujícími 3 až 6 uhlíkových atomů, vyznačující se tím, že obsahuje silylchromát vzorce
    R OR
    R—Si—O—Cr—O—Si—R
    I- III
    R OR kde
    R je uhlovodíkový zbytek obsahující 1 až 14 uhlíkových atomů, nanesený na nosiči tvořeném kysličníkem křemičitým· se specifickým povrchem 200 až 500 m2/g, který byl předem podroben tepelnému zpracování při teplotě 500 až 1000 °C, přičemž nosič obsahuje, · vztaženo na hmotnost nosiče, 0,01 až 50 % hmotnostních hliníku, počítáno jako AI2O3 a 2 až 20 % hmotnostních titanu, počítáno· ' jako ТЮ2, a uvedený silylchromát je přítomen v takovém množství, že poskytuje 0,05 až· 2,0 % hmotnostních chrómu, · počítáno jako Cr, na celkovou hmotnost katalyzátoru.
  2. 2. Katalyzátor podle bodu 1 vyznačující se tím, že · dále obsahuje až 10 % hmotnostních fluoračního činidla.
  3. 3. Katalyzátor podle bodu 1 vyznačující se tím,· že -nosič má velikost pórů 10 až 45 nm a průměrnou velikost částic 50 až 200 ^m.
  4. 4. Způsob přípravy katalyzátoru podle bodu 1 vyznačující se tím, že
    a) na nosič, tvořený kysličníkem křemičitým se nanese 0,01 až 50 procent hliníku, počítáno jako· AI2O3, a 2 až 20 % hmotnostních titanu, počítáno· jako T1O2, vztažena na hmotnost nosiče, přičemž nosič má specifický povrch 200 až 500 m2/g,
    b) získaný nosič se zahřeje na teplotu 500 až 1000 °C,
    c) nosič se ochladí a
    d) na ochlazený nosič se nanese silylchromát vzorce
    R OR
    I III
    R—Si—O—Cr—O—Si—R
    I III
    R OR kde
    R je uhlovodíkový zbytek obsahující 1 až 14 uhlíkových atomů.
  5. 5. Způsob podle bodu 4 vyznačující se tím, že nosič obsahuje· až 10 % hmotnostních floračního činidla, vztaženo na hmotnost kysličníku křemičitého.
  6. 6. Způsob podle bodu 5 vyznačující se tím, že nosič má velikost pórů 10 až 45 nm a průměrnou velikost částic 50 až 200 μχα.
CS78410A 1977-01-21 1978-01-20 Catalyst for the polymerization of ethylene or for the co polymerization of ethylene with alpha-olefines CS203181B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/761,213 US4100105A (en) 1977-01-21 1977-01-21 Titanium-modified silyl chromate catalysts for ethylene polymerization

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS203181B2 true CS203181B2 (en) 1981-02-27

Family

ID=25061518

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS78410A CS203181B2 (en) 1977-01-21 1978-01-20 Catalyst for the polymerization of ethylene or for the co polymerization of ethylene with alpha-olefines

Country Status (26)

Country Link
US (2) US4100105A (cs)
JP (1) JPS5391092A (cs)
AR (1) AR223142A1 (cs)
AU (1) AU524400B2 (cs)
BE (1) BE863121A (cs)
BR (1) BR7800318A (cs)
CA (1) CA1111408A (cs)
CS (1) CS203181B2 (cs)
DE (1) DE2802517A1 (cs)
DK (1) DK152216C (cs)
EG (1) EG13129A (cs)
ES (2) ES466207A1 (cs)
FI (1) FI63950C (cs)
FR (1) FR2378048A1 (cs)
GB (1) GB1551596A (cs)
HK (1) HK37483A (cs)
IN (1) IN147022B (cs)
IT (1) IT1093202B (cs)
MX (1) MX4482E (cs)
NL (1) NL177315C (cs)
NO (1) NO155140C (cs)
NZ (1) NZ186280A (cs)
PH (1) PH13673A (cs)
SE (1) SE441273B (cs)
SU (1) SU1025322A3 (cs)
ZA (1) ZA777666B (cs)

Families Citing this family (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4263422A (en) * 1979-12-31 1981-04-21 The Dow Chemical Company Polymerization of olefins with dual, independently supported catalysts
US4532311A (en) * 1981-03-26 1985-07-30 Union Carbide Corporation Process for reducing sheeting during polymerization of alpha-olefins
US4792592A (en) * 1981-03-26 1988-12-20 Union Carbide Corporation Process for reducing sheeting during polymerization of alpha-olefins
JPS58170957A (ja) * 1982-03-31 1983-10-07 Aisin Warner Ltd 車両用自動変速機のアキユムレ−タ
JPH0725817B2 (ja) * 1986-04-23 1995-03-22 日本石油株式会社 オレフイン重合用触媒
JPH072798B2 (ja) * 1987-10-28 1995-01-18 住友化学工業株式会社 オレフィン重合用固体触媒成分
EP0594914A1 (en) * 1992-10-26 1994-05-04 Bp Chemicals S.N.C. Preparation of a catalyst for the manufacture of polyethylene
US6720396B2 (en) * 2000-11-30 2004-04-13 Univation Technologies, Llc Polymerization process
FR2825357B1 (fr) * 2001-05-31 2004-04-30 Cit Alcatel Procede de dopage de la silice par du fluor
US6989344B2 (en) * 2002-12-27 2006-01-24 Univation Technologies, Llc Supported chromium oxide catalyst for the production of broad molecular weight polyethylene
CA2517269A1 (en) * 2003-03-28 2004-11-04 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Chromium-based catalysts in mineral oil for production of polyethylene
US6982304B2 (en) * 2003-12-22 2006-01-03 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Blow molding resins with improved ESCR
US7790826B2 (en) * 2004-05-06 2010-09-07 DowGlobal Technologies Inc. Polymer molding compositions
DE602005020688D1 (de) 2004-12-17 2010-05-27 Dow Global Technologies Inc Rheologiemodifizierte polyethylenzusammensetzungen
US7629422B2 (en) 2004-12-21 2009-12-08 Univation Technologies, Llc Process for transitioning between Ziegler-Natta-based and chromium-based catalysts
CN100436316C (zh) * 2005-12-16 2008-11-26 厦门大学 一种硅胶载体的制备方法
CA2605044C (en) * 2007-10-01 2014-12-02 Nova Chemicals Corporation Polymerization process using a mixed catalyst system
CA2740755C (en) 2011-05-25 2019-01-15 Nova Chemicals Corporation Chromium catalysts for olefin polymerization
CA2783494C (en) 2012-07-23 2019-07-30 Nova Chemicals Corporation Adjusting polymer composition
CA2800056A1 (en) 2012-12-24 2014-06-24 Nova Chemicals Corporation Polyethylene blend compositions
SG10201906006QA (en) 2013-11-21 2019-08-27 Univation Tech Llc Method for controlling polyolefin properties during polymerisation
CA2837591A1 (en) 2013-12-19 2015-06-19 Nova Chemicals Corporation Polyethylene composition for extrusion coating
WO2015181151A1 (en) 2014-05-27 2015-12-03 Sabic Global Technologies B.V. Process for transitioning between incompatible catalysts
JP6674911B2 (ja) 2014-06-24 2020-04-01 ノヴァ ケミカルズ(アンテルナショナル)ソシエテ アノニム 攪拌反応器内の局所流体齢の制御
CA2857456C (en) 2014-07-22 2022-05-03 Nova Chemicals Corporation Improved control over particulate feed
EP3188834B1 (en) 2014-09-02 2021-02-17 Univation Technologies, LLC Polyolefin production with chromium-based catalysts
SG11201701451UA (en) 2014-09-02 2017-03-30 Univation Tech Llc Polyolefin production with chromium-based catalysts
SG11201701437PA (en) 2014-09-02 2017-03-30 Univation Tech Llc Polyolefin production with chromium-based catalysts
CA2870027C (en) 2014-11-07 2022-04-26 Matthew Zaki Botros Blow molding composition and process
US10266618B2 (en) 2014-11-24 2019-04-23 Univation Technologies, Llc Chromium-based catalyst compositions for olefin polymerization
EP3223943B1 (en) 2014-11-24 2023-09-27 Univation Technologies, LLC Composition comprising particles
CA2891002C (en) 2015-05-13 2022-09-06 Veronica Rose Zimmerman Modeling a bed plate and its use
PL3377421T3 (pl) 2015-11-19 2021-06-14 Dow Global Technologies Llc Kompozycje polietylenowe mające właściwości żywego zawiasu
ES2765241T3 (es) 2015-12-10 2020-06-08 Dow Global Technologies Llc Cintas, fibras o monofilamentos de polietileno que comprenden un polímero de etileno/alfa-olefina
MX2018007480A (es) 2015-12-21 2018-08-01 Dow Global Technologies Llc Formulaciones de polietileno con barrera mejorada y dureza para aplicaciones de moldeo.
US11492467B2 (en) 2015-12-21 2022-11-08 Dow Global Technologies Llc Polyethylene formulations with improved barrier and environmental stress crack resistance
EP3408314B1 (en) 2016-01-29 2020-12-23 Univation Technologies, LLC Polyolefin film with improved toughness
JP6971252B2 (ja) 2016-04-20 2021-11-24 ユニベーション・テクノロジーズ・エルエルシー ポリマーフローインデックス調整剤
CN109983035B (zh) 2016-12-15 2022-02-11 尤尼威蒂恩技术有限责任公司 对聚合工艺进行评定
US11161924B2 (en) 2017-10-27 2021-11-02 Univation Technologies, Llc Polyethylene copolymer resins and films
CA3079202A1 (en) 2017-10-27 2019-05-02 Univation Technologies, Llc Selectively transitioning polymerization processes
US10738182B2 (en) 2018-04-23 2020-08-11 Dow Global Technologies Llc Molded articles and methods thereof
US20210070902A1 (en) 2018-05-24 2021-03-11 Univation Technologies, Llc Unimodal polyethylene copolymer and film thereof
EP3830145A1 (en) 2018-07-31 2021-06-09 Univation Technologies, LLC Unimodal polyethylene copolymer and film thereof
CN112585177A (zh) 2018-07-31 2021-03-30 尤尼威蒂恩技术有限责任公司 单峰聚乙烯共聚物和其膜
CN112673032B (zh) 2018-09-24 2024-03-15 切弗朗菲利浦化学公司 制备具有增强的聚合活性的负载型铬催化剂的方法
CA3142138A1 (en) 2019-06-10 2020-12-17 Univation Technologies, Llc Polyethylene blend
WO2021205333A1 (en) 2020-04-07 2021-10-14 Nova Chemicals (International) S.A. High density polyethylene for rigid articles

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1545098C3 (de) * 1963-09-05 1980-11-06 Union Carbide Corp., New York, N.Y. (V.St.A.) Verfahren zur Polymerisation von Äthylen
NL128841C (cs) 1963-06-21
NL135065C (cs) * 1965-05-14
US3445367A (en) * 1965-11-22 1969-05-20 Phillips Petroleum Co Catalyst and process for making olefin polymers of narrow molecular weight distribution
US3622521A (en) * 1967-08-21 1971-11-23 Phillips Petroleum Co Olefin polymerization with chromium and titanium-containing compounds
US3704287A (en) * 1970-09-17 1972-11-28 Union Carbide Corp High temperature reduced catalyst and process
US3974101A (en) * 1970-10-08 1976-08-10 Phillips Petroleum Company Olefin polymerization catalyst
US3887494A (en) * 1970-11-12 1975-06-03 Phillips Petroleum Co Olefin polymerization catalyst
US3798202A (en) * 1971-10-12 1974-03-19 Phillips Petroleum Co Polyolefin production
US3870656A (en) * 1972-05-25 1975-03-11 Phillips Petroleum Co Preparation of silica-containing compositions
GB1429174A (en) * 1972-06-12 1976-03-24 Bp Chem Int Ltd Polymerisation process and catalyst
US3884832A (en) * 1974-02-04 1975-05-20 Chemplex Co Organotin chromate polymerization catalyst
US3941761A (en) * 1974-02-04 1976-03-02 Chemplex Company Method of polymerizing olefins
GB1495547A (en) * 1974-03-22 1977-12-21 British Petroleum Co Polymerisation catalyst
US3959178A (en) * 1974-03-28 1976-05-25 Phillips Petroleum Company Mixed hydrocarbyloxide treated catalyst activated at different temperatures
US3950316A (en) * 1974-05-03 1976-04-13 Phillips Petroleum Company Catalyst support formed by adding acidic material to silica containing titanium
GB1447605A (en) 1974-05-08 1976-08-25 Phillips Petroleum Co Olefin polymerization catalyst peparation
GB1505994A (en) * 1974-06-11 1978-04-05 British Petroleum Co Polymerisation process
US3976632A (en) * 1974-12-04 1976-08-24 Phillips Petroleum Company Reactivation of organochromium olefin polymerization catalyst in presence of oxygen
US4001196A (en) * 1974-12-04 1977-01-04 Phillips Petroleum Company Reactivation of organochromium olefin polymerization catalyst in presence of oxygen
US4011382A (en) * 1975-03-10 1977-03-08 Union Carbide Corporation Preparation of low and medium density ethylene polymer in fluid bed reactor
US4049896A (en) * 1975-03-14 1977-09-20 National Petro Chemicals Corporation Olefin polymerization catalyst
US3984351A (en) * 1975-03-14 1976-10-05 National Petro Chemicals Corporation Olefin polymerization catalyst
US4016343A (en) * 1975-08-22 1977-04-05 Chemplex Company Tetravalent chromium alkoxide polymerization catalyst and method
US4053437A (en) * 1976-03-04 1977-10-11 Chemplex Company Polyolefin catalyst and method for its preparation
US4065612A (en) * 1976-03-30 1977-12-27 Union Carbide Corporation Phenol modified polymerization catalyst and polymerization process

Also Published As

Publication number Publication date
US4100105A (en) 1978-07-11
FR2378048A1 (fr) 1978-08-18
DE2802517A1 (de) 1978-07-27
PH13673A (en) 1980-08-26
HK37483A (en) 1983-10-07
SU1025322A3 (ru) 1983-06-23
MX4482E (es) 1982-05-19
BE863121A (fr) 1978-07-20
FR2378048B1 (cs) 1984-10-19
EG13129A (en) 1981-06-30
NZ186280A (en) 1980-05-08
NO780227L (no) 1978-07-24
SE7800738L (sv) 1978-07-22
NL7800749A (nl) 1978-07-25
NL177315C (nl) 1985-09-02
NL177315B (nl) 1985-04-01
CA1111408A (en) 1981-10-27
IN147022B (cs) 1979-10-20
US4152502A (en) 1979-05-01
AU524400B2 (en) 1982-09-16
IT7819503A0 (it) 1978-01-20
BR7800318A (pt) 1978-10-10
FI63950C (fi) 1983-09-12
JPS5541683B2 (cs) 1980-10-25
DK29778A (da) 1978-07-22
SE441273B (sv) 1985-09-23
IT1093202B (it) 1985-07-19
AU3251478A (en) 1979-07-26
FI63950B (fi) 1983-05-31
DK152216C (da) 1988-07-11
DE2802517C2 (cs) 1987-08-06
FI780140A (fi) 1978-07-22
NO155140B (no) 1986-11-10
GB1551596A (en) 1979-08-30
DK152216B (da) 1988-02-08
AR223142A1 (es) 1981-07-31
ES466207A1 (es) 1979-01-16
ES467604A1 (es) 1978-10-16
NO155140C (no) 1987-02-18
ZA777666B (en) 1978-10-25
JPS5391092A (en) 1978-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS203181B2 (en) Catalyst for the polymerization of ethylene or for the co polymerization of ethylene with alpha-olefines
CA1263104A (en) Polymerization catalyst, production and use
CA1098106A (en) Preparation of modified and activated chromocene catalysts for ethylene polymerization
US4364842A (en) Phosphate supported chromium catalyst
US4504638A (en) Ethylene polymers made from phosphate supported chromium catalyst
US4359403A (en) Polymerization catalyst and method
US4402861A (en) Polymerization catalyst and method
CA1263103A (en) Polymerization catalyst, production and use
US4446288A (en) Polymerization method
CA2038728C (en) Catalyst component for ethylene polymerization and copolymerization
US5480849A (en) Method for the preparation of a polymerizing catalyst component, a polymerizing catalyst component prepared by the method and its use
US4007133A (en) Process for the manufacture of a catalyst
US5348925A (en) Catalyst for the polymerization of olefins
CA2003992A1 (en) Homogeneous or supported vanadium based catalyst for olefin polymerization
EP0647241B1 (en) Process for preparing a procatalyst composition by impregnation of a carrier with a magnesium alkoxide, a titanium alkoxide and an alcohol solution
EP0830392B1 (en) Supported catalyst composition for polymerization of olefins
EP0859014B1 (en) Carrier for olefin polymerization catalysts
US4260706A (en) Olefin polymerization catalyst
KR800001246B1 (ko) 에틸렌중합용 티타늄 변형된 실릴크롬산염 촉매의 제법
KR800001212B1 (ko) 티타늄 변형된 실릴크롬산염촉매를 사용한 에틸렌 중합 방법
US6103655A (en) Carrier for olefin polymerization catalysts
NO155808B (no) Fremgangsmaate for katalytisk polymerisering av etylen.
SU961194A1 (ru) Способ получени катализатора дл полимеризации этилена или сополимеризации его с олефинами
JPH10265516A (ja) オレフィン重合用触媒の担体
JPH06228224A (ja) ポリオレフインの多分散度の制御を行うためのチグラー・ナツタ触媒と組み合わせる電子供与体