CS196335B2 - Method of producing ethylchlorthioformate - Google Patents

Method of producing ethylchlorthioformate Download PDF

Info

Publication number
CS196335B2
CS196335B2 CS767633A CS763376A CS196335B2 CS 196335 B2 CS196335 B2 CS 196335B2 CS 767633 A CS767633 A CS 767633A CS 763376 A CS763376 A CS 763376A CS 196335 B2 CS196335 B2 CS 196335B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
reactor
ethyl
chlorothioformate
phosgene
kmol
Prior art date
Application number
CS767633A
Other languages
English (en)
Inventor
Carlo G Alesandrini
Original Assignee
Stauffer Chemical Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stauffer Chemical Co filed Critical Stauffer Chemical Co
Publication of CS196335B2 publication Critical patent/CS196335B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C329/00Thiocarbonic acids; Halides, esters or anhydrides thereof
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/582Recycling of unreacted starting or intermediate materials

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Vynález se týká výroby ethylchlorthioformiátu reakcí ethylmerkaptanu s fosgenem v přítomnosti katalyzátoru na bázi aktivního uhlí:
O
II C2H5SH+COC12---►C2H5SCC1+HC1
Ethylchlorthioformiátu se používá jako meziproduktu pro výrobu herbicidně účinných thiokarbamátů. Reakce ethylmerkaptanu s fosgenem za vzniku ethylchlorthioformiátu je popsána v patentu US číslo 3 165 544, který zahrnuje provedení tohoto způsobu v laboratorním měřítku. Zdůrazňuje se, že reakční teplota se má udržovat na co nejnižší hodnotě v souladu s přijatelnou reakční rychlostí, poněvadž při vyšších teplotách se začíná tvořit alkyldisulfid jako vedlejší produkt ve značném množství. Jako maximální teplota pro reakci ethylmerkaptanu se doporučuje asi 75 až 140 °C.
Jeden ze způsobů výroby ethylchlorthioformiátu touto reakcí používá aktivního uhlí ve dvou katalytických ložích uspořádaných v sérii. První lože je výhodně umístěno v trubkách trubkového reaktoru, druhé je ve formě reaktoru s výplní, obsahujícího jediné katalytické lože. První reaktor pra-Í cuje s kontinuální kapalnou fází; konktrétně funguje jako trubkový reaktor s katalyzátorem s průchodem média směrem vzhůru, do kterého se výchozí látky uvádějí u dna a produkty se odvádějí z horní části. Částečně zreagovaná směs se pak uvádí do vrchní části druhého reaktoru, který funguje jako skrápěné (směrem dolů) plněné lože. Druhý reaktor tedy pracuje s kontinuální plynnou fází, poněvadž výsledný plynný chlorovodík kontinuálně prochází ložem směrem vzhůru. Reakční produkty se odvádějí ze spodní části druhého reaktoru a uvádějí se do souproudé aparatury pro oddělování ethylchlorthioformiátu. Při provádění tohoto způsobu však bylo zjištěno, že výsledný ethylchlorthioformiát má čistotu pouze asi 91 až 95 %. Hlavní nečistotou je dimethyldisulfid, přítomný v množství 3 až 7 % a největší podíl zbývajících nečistot tvoří diethyldithiokarbonát.
Úkolem tohoto vynálezu je vyvinout zlepšený způsob výroby ethylchlorthioformiátu reakcí ethylmerkaptanu s fosgenem v přítomnosti akt vního uhlí jako katalyzátoru. Je žádoucí, aby při tomto způsobu vznika’0 minimální množství diethyldisulfidu jako vedlejšího produktu a aby způsob dosahoval větší výrobní kapacity. Je nutno vyřešit regulaci teploty v reaktorech a docílit dostaL96335
tečné konverze ethylmerkaptanu na ethylchlorthioformiát.
Předmětem vynálezu je způsob výroby ethylchlorthioformiátu z ethylmerkaptanu a fosgenu za přítomnosti aktivního uhlí v kaskádě dvou reaktorů, spočívající v tom, že druhý reaktor pracuje se spojitou kapalnou fází.
Vynález je blíže popsán v souvislosti s připojeným výkresem, na kterém je obecně zobrazen směr proudů při provádění způsobu podle vynálezu.
Ethylmerkaptan z potrubí 1 se mísí s fosgenem z potrubí 2 a směs se uvádí potrubím 4 do dolní části prvního reaktoru 10. Reaktor 10 pracuje s reagenty a produkty v kontinuální kapalné fázi. Výhodně má reaktor formu plněného· trubkového reaktoru obsahujícího větší počet trubek naplněných aktivním uhlím o vhodné velikosti částic, takže · každá trubka běžně funguje jako · . miniaturní plněný reaktor. Reagenty z proudu 4 se uvádějí do spodní části reaktoru, - - tudy do· spodních částí jednotlivých trubek a procházejí trubkami směrem vzhůru. Průměrná výstupní teplota je obecně mezi asi 0 až asi 70 CC, výhodně mezi asi - 0 a asi 50 °C. Tlaky se pohybují mezi - asi 0 až asi 1,0 MPa, výhodně - mezi asi 0- - až asi 0,35 MPa.
Částečně zreagované produkty z prvního reaktoru 10 se odvádějí z horní části tohoto reaktoru jako přední podíl potrubím 6 a procházejí potrubím 8 do druhého- reaktoru 11. Reaktor 11 obsahuje výplň 12 aktivního uhlí. Reakce se dokončuje v reaktoru v kontinuální kapalné fázi. Jak je patrno z výkresu, uskutečňuje se uváděním reakčních látek do - spodní - části reaktoru 11, takže - tento reaktor pracuje za podmínek tzv. „zahlcení při toku vzhůru“. Reaktor obvykle pracuje při průměrné výstupní teplotě mezi asi 0 až asi 70 °C, výhodně mezi asi 10 až asi 50 °C, nejvýhodněji při teplotě v uvedeném rozmezí pod 50 °C. Tlaky se pohybují mezi asi 0 až asi 1,0 MPa, výhodně mezi asi 0 až asi 0,35 MPa. Doba prodlevu reagujících látek v reaktoru 11 je obecně mezi asi 1 a asi- 180 minutami, výhodně- mezi asi 5 a asi 90 minutami.
Reakční produkty se z reaktoru 11 odvádějí potrubím 9 pro přední podíl,' postupují do dělicího bubnu 13 a výsledný ethylchlorthioformiát se -odvádí potrubím 15 k dalšímu čištění. Plynné vedlejší produkty (primárně chlorovodík s malým množstvím nezreagovaného fosgenu) se odvádějí potrubím 14 a pokračují do čisticích jednotek umístěných dále po proudu (neznázorněných), kde se regenerují nezreagované výchozí materiály pro- recirkulaci a odstraňuje se a dále zpracovává chlorovodík.
Jestliže druhý reaktor 11 pracuje, jako podle známého způsobu, s kontinuální plynnou fází (například jako skrápěný reaktor s výplní), je rovněž možno udržet průměrnou výstupní teplo-tu na asi 0 až asi 70 °C jako podle vynálezu. Avšak provoz podle známého způsobu --Vykazuje nepravidelný průběh teploty napříč -reaktorem v důsledku slabého přestupu tepla a vzniku zón o vysoké teplotě, tzv. „horkých mísit“. Z patentu US č. 3 165 544 je známo, že příliš vysoké teploty přispívají - ke vzniku vedlejšího produktu diethyldisulfidu. Přítomnost horkých míst v reaktoru 11 tedy zvyšuje možnost tvoření tohoto vedlejšího- produktu.
Jestliže se však postup provádí způsobem podle vynálezu, tj. pracuje-li druhý reaktor 11 jako plněný reaktor s kontinuální kapalnou fází, dochází ke značnému snížení- tvorby diethyldisulfidu, poněvadž při - tomto způsobu je přestup tepla lepší a distribuce teplot podél katalytického lože jednotnější.
Postup podle - vynálezu s reaktorem 11 s kontinuální - - kapalnou fází má za následek zvětšení doby - prodlevu ve druhém reaktoru při stejiié rychlosti toku oproti známému způsobu - minimálně asi desetkrát. - Je překvapující, že při takto dlouhých dobách prodlevu - (například 45 - až 90 minut místo 4 až 5 minut) nedochází ke zvýšené tvorbě - vedlejšího produktu, pokud se teplota pečlivě reguluje. Alternativně je možno zvýšit rychlost toku látek- - a - dosáhnout tak kratších dob prodlevu - v - reaktoru, vyšší kapacity a vyšší - - konverze - ethylmerkaptanu na ch-lorthiOformiát. Výhodně lze rychlost toku zvýšit až 2 až 2 l/2krát oproti známému stavu. Při zvýšené rychlosti - toku se - sníží rovněž doba prodlevu v prvním reaktoru 10.
Žádanou regulaci teploty ' - v reaktoru 11 a v celém procesu lze docílit uváděním přebytku kapalného fosgenu do -systému, buď jako část suroviny potrubím 2 nebo odděleně do- reaktoru 10, - část nebo celý tento přebytek se za normálních provozních podmínek reaktoru 11 odpaří a toto odpaření absorbuje teplo uvolněné během reakce.
Jako- alternativní metoda omezování teploty a též jako příspěvek pro zvýšení celkové produkce ethylchlorthioformiátu je možno do systému uvádět relativně - chladný - - recirkulující proud 5, získaný z provozních jednotek umístěných níže po proudu (nezobrazených) a tvořený primárně nezreagovanými výchozími látkami. Výhodně je recirkulující proud v potrubí 5 uváděn do reaktoru 11 potrubími 7 a 8 a jeho přítomnost přispívá k dodržení požadované nízké teploty v reaktoru 11, výhodně nižší než asi 50 stupňů Celsia. Alternativně může být recirkulující proud 5 uváděn potrubími 3 a - 4 do prvního reaktoru 10. Nejvýhodněji se regulace teploty uskutečňuje současným použitím přebytku kapalného fosgenu a uváděním recirkulujícího proudu do reaktoru 11.
Při postupu podle vynálezu, - jak bude patrno z dále uvedeného příkladu, se - dosahuje konverze - přibližně 94 % výchozího ethylmerkaptanu a výrobky produktu o- asi 98 °/o čistotě, obsahujícího . . obecně méně než 1 % diethyldisulfidu. Navíc s použitím . reaktc/u s - kontinuální kapalnou fází s delší dobou prodlevu - se
196333 dosahuje větší kapacity než u podobné jednotky s plněným reaktorem pro sestupný proud nebo se skrápěným reaktorem s výplní, ve kterých je doba prodlevu podstatně kratší. Jako alternativu к typu reaktoru se „zahlcením při toku vzhůru“, zobrazenému na výkrese, lze u reaktoru 11 použít jakékoli vhodného uspořádání reaktoru s kontinuální kapalnou fází, například plněného reaktoru se zahlcením při toku dolů.
Pro ilustraci se uvádí několik příkladů.
Příklad 1
Používá se systému dvou reaktorů, zobrazeného na výkrese; o výrobní kapacitě asi
25,8 t ethylchlorthioformiátu za den. První reaktor je trubkový pro tok vzhůru, trubky jsou plněny aktivním uhlím jako katalyzátoru tvořeného uhlím a funguje pro tok vzhůru.
Do prvního reaktoru, odpovídajícího reaktoru 10 na výkrese, se uvede 10,15 kmol/h fosgenu a 9,25 kmol/h ethylmerkaptanu. Vstupní teplota reaktoru je asi 15 až 40 °C, výstupní teplota je asi 50 až 65 °C a výstupní tlak je asi 210 až 252 kPa. Částečně zreagované produkty z prvního reaktoru se uvádějí do spodní části druhého reaktoru spolu s recirkulujícím proudem obsahujícím

Claims (5)

  1. PŘEDMĚT
    1. Způsob výroby ethylchlorthioformiátu z ethylmerkaptanu a fosgenu za přítomnosti aktivního uhlí v kaskádě dvou reaktorů vyznačující se tím, že druhý reaktor pracuje se spojitou kapalnou fází.
  2. 2. Způsob podle bodu 1 vyznačující se tím, že doba prodlevu v druhém reaktoru je 5 až 90 minut.
  3. 3. Způsob podle bodu 1 vyznačující se
  4. 4,85 kmol/h fosgenu a 2,13 kmol/h ethylchlorthioformiátu. Vstupní teplota druhého reaktoru je asi 18 až 26 °C, výstupní teplota je asi 33 až 49 °C, výstupní tlak je asi 165 až 193 MPa o doba prodlevu je asi 75 minut.
    Konverze ethylmerkaptanu na chlorthioformiát činí 94 %. Získá se produkt o 98% čistotě, obsahující asi 0,5 až 1 % diethyldisulfidu a asi 1 % diethyldithiokarbonátu.
    Příklad 2
    Použije se stejného systému jako v příkladu 1, ale zvýší se rychlosti toku látek, takže kapacita zařízení činí 51,7 t/den ethylchlorthioformiátu. Rychlost toku vstupního fosgenu je 20,3 kmol/h a rychlost toku vstupního ethylmerkaptanu je 18,5 kmol/h. V recyklu je rychlost toku fosgenu 9,7 kmol/ /h a ethylchlorthioformiátu 4,26 kmol/hod. Provozní teploty a tlaky jsou v podstatě stejné jako v příkladu 1. Doba prodlevu látek v druhém reaktoru byla snížena na asi 35 minut. Výsledný ethylchlorthioformiát byl opět získán o 98% čistotě a s 94% konverzí ethylmerkaptanu. Obsah diethyldisulfidu v produktu činí asi 0,5 až 1 % a obsah diethyldithiokarbonátu asi 0,5 %.
    Y N A L E z и tím, že doba prodlevu v druhém reaktoru je 45 ag 90 minut.
    4. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že reakční produkt z prvního reaktoru se uvádí do spodní části druhého reaktoru.
  5. 5. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že druhý reaktor pracuje jako plněný reaktor se zahlcením při toku vzhůru.
CS767633A 1975-11-28 1976-11-25 Method of producing ethylchlorthioformate CS196335B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US05/636,266 US4012405A (en) 1975-11-28 1975-11-28 Production of ethyl chlorothioformate

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS196335B2 true CS196335B2 (en) 1980-03-31

Family

ID=24551167

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS767633A CS196335B2 (en) 1975-11-28 1976-11-25 Method of producing ethylchlorthioformate

Country Status (27)

Country Link
US (2) US4012405A (cs)
JP (1) JPS604166B2 (cs)
AT (1) AT348499B (cs)
AU (1) AU2001676A (cs)
BE (1) BE848716A (cs)
BR (1) BR7607850A (cs)
CH (1) CH624385A5 (cs)
CS (1) CS196335B2 (cs)
DD (1) DD127896A5 (cs)
DE (1) DE2652959C2 (cs)
DK (1) DK155598C (cs)
EG (1) EG12570A (cs)
ES (1) ES453679A1 (cs)
FR (1) FR2332982A1 (cs)
GB (1) GB1498559A (cs)
HU (1) HU178337B (cs)
IL (1) IL51013A (cs)
IN (1) IN144986B (cs)
IT (1) IT1066766B (cs)
NL (1) NL182076C (cs)
PH (1) PH11737A (cs)
PL (1) PL106848B1 (cs)
PT (1) PT65826A (cs)
RO (1) RO69920A (cs)
SU (1) SU645562A3 (cs)
YU (1) YU40656B (cs)
ZA (1) ZA767095B (cs)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL54140A (en) * 1977-03-09 1982-03-31 Stauffer Chemical Co Production of chlorothioformates
DE2721683A1 (de) * 1977-05-13 1978-11-23 Lentia Gmbh Verfahren zur herstellung von alkylthiochlorameisensaeureestern
US4273725A (en) * 1979-07-25 1981-06-16 Ppg Industries, Inc. Process for preparing chlorothiolformates
US4268456A (en) * 1979-09-24 1981-05-19 Ppg Industries, Inc. Process for preparing chlorothiolformates
US4320070A (en) * 1979-09-24 1982-03-16 Ppg Industries, Inc. Process for preparing chlorothiolformates
US4551325A (en) * 1983-11-07 1985-11-05 Stuaffer Chemical Company Method for conducting a chemical process in a packed multi-tubular reactor
JP2007290987A (ja) * 2006-04-24 2007-11-08 Sumitomo Chemical Co Ltd クロロチオールホルメートの製造法
CN107827790A (zh) * 2017-11-22 2018-03-23 浙江嘉化新材料有限公司 一种1‑甲基‑4‑甲基磺酰基苯合成方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2693479A (en) * 1950-02-08 1954-11-02 Colgate Palmolive Co Process of preparing organic sulfonates and sulfates
US3093537A (en) * 1960-09-06 1963-06-11 Tilles Harry Chlorothiolformate pesticide
US3165544A (en) * 1960-09-06 1965-01-12 Stauffer Chemical Co Chlorothiolformates and preparation thereof
US3277143A (en) * 1962-08-20 1966-10-04 Stauffer Chemical Co Method for preparing chlorothiolformates
US3898049A (en) * 1971-10-05 1975-08-05 Texaco Inc Hydrogenation reactors with improved flow distribution

Also Published As

Publication number Publication date
US4012405A (en) 1977-03-15
FR2332982B1 (cs) 1979-08-31
ES453679A1 (es) 1977-11-16
JPS604166B2 (ja) 1985-02-01
RO69920A (ro) 1981-04-30
AT348499B (de) 1979-02-26
NL182076B (nl) 1987-08-03
PH11737A (en) 1978-05-30
EG12570A (en) 1979-06-30
BE848716A (nl) 1977-05-25
DK155598B (da) 1989-04-24
DE2652959A1 (de) 1977-06-08
CH624385A5 (cs) 1981-07-31
SU645562A3 (ru) 1979-01-30
NL7613222A (nl) 1977-06-01
ZA767095B (en) 1977-10-26
IT1066766B (it) 1985-03-12
NL182076C (nl) 1988-01-04
GB1498559A (en) 1978-01-18
PL106848B1 (pl) 1980-01-31
HU178337B (en) 1982-04-28
DK155598C (da) 1989-09-25
DE2652959C2 (de) 1984-11-15
IL51013A (en) 1980-07-31
FR2332982A1 (fr) 1977-06-24
JPS5278833A (en) 1977-07-02
PT65826A (en) 1976-12-01
YU276576A (en) 1982-08-31
US4119659A (en) 1978-10-10
DD127896A5 (de) 1977-10-19
ATA872376A (de) 1978-07-15
DK517176A (da) 1977-05-29
BR7607850A (pt) 1977-10-25
AU2001676A (en) 1978-06-01
YU40656B (en) 1986-04-30
IN144986B (cs) 1978-08-05
IL51013A0 (en) 1977-01-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0659473B1 (en) Catalytic converter and method for highly exothermic reactions
RU2008113428A (ru) Способ получения метилмеркаптана
SU694067A3 (ru) Способ получени 1,2-дихлорэтана
CS196335B2 (en) Method of producing ethylchlorthioformate
EP0994091B1 (en) Production process for methanol
US3935276A (en) Process for the manufacture of methyl mercaptan
US5053572A (en) Multistage ethylbenzene dehydrogenation process with split-flow hydrocarbon feed
JPH0251888B2 (cs)
WO2006108737A1 (de) Verfahren zur kontinuierlichen herstellung von methylmercaptan
US20230339989A1 (en) A continuous flow process for preparation of acephate and its intermediates
US5312993A (en) Process for the manufacture of dimethyl disulphide
CA2404151C (en) Installation and process for the preparation of urea
CA1221708A (en) Process for making 1,2-dichloroethane
US5466836A (en) Catalytic converter and method for highly exothermic reactions
AU2001234252A1 (en) Installation and process for the preparation of urea
NZ210119A (en) Method for liquid phase chemical processes
CS209888B2 (en) Method of making the chlorthioformiate
EP0121420B1 (en) Continuous process for the production of methomyl
JPH06298701A (ja) 蟻酸メチルの製法
US5433831A (en) Process for the preparation of dichloroacetyl chloride
SU485590A3 (ru) Способ получени 1,2-дихлорэтана
US2690458A (en) Manufacture of trichlorobenzene
US7009084B2 (en) Method for producing 1, 2-dichloroethane by direct chlorination
US2792435A (en) Preparation of methyl chloride and methylene chloride
EP0397483A2 (en) Multistage ethylbenzene dehydrogenation process with split-flow hydrocarbon feed