BG61176B1 - Метод за защита на семена от растения и апарат за провеждането му - Google Patents

Метод за защита на семена от растения и апарат за провеждането му Download PDF

Info

Publication number
BG61176B1
BG61176B1 BG98468A BG9846894A BG61176B1 BG 61176 B1 BG61176 B1 BG 61176B1 BG 98468 A BG98468 A BG 98468A BG 9846894 A BG9846894 A BG 9846894A BG 61176 B1 BG61176 B1 BG 61176B1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
seeds
foam
phyto
composition
foaming agent
Prior art date
Application number
BG98468A
Other languages
English (en)
Other versions
BG98468A (bg
Inventor
Cornelis W Rensing
Hubert Sainsard
Original Assignee
Ciba Geigy Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ciba Geigy Ag filed Critical Ciba Geigy Ag
Publication of BG98468A publication Critical patent/BG98468A/bg
Publication of BG61176B1 publication Critical patent/BG61176B1/bg

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C1/00Apparatus, or methods of use thereof, for testing or treating seed, roots, or the like, prior to sowing or planting
    • A01C1/08Immunising seed
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/16Foams
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/006Coating of the granules without description of the process or the device by which the granules are obtained

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Sowing (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Display Devices Of Pinball Game Machines (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Hydroponics (AREA)

Abstract

Методът за фитозащита на семена от растения се състои в това, че разделно по място и едновременно се прилагат към семената, от една страна, поне един първи течен състав, съдържащ поне един фитозащитен продукт, и от друга страна - пяна, образувана от втори състав, включващ поне нефитотоксично пенещо се средство. Двата състава се поставят поотделно в контакт със семената при разбъркване, в продължение на достатъчно време, за да се осигури хомогенно и равно покритие на семената.

Description

(54) МЕТОД ЗА ЗАЩИТА НА СЕМЕНА ОТ РАСТЕНИЯ И АПАРАТ ЗА ПРОВЕЖДАНЕТО МУ
Известно е, че третирането на семената води най-общо до увеличаване на относителната им влажност. При това обаче семената са много чувствителни към влагата, която активира покълването им. Толерантността на зърната по отношение на вода варира в зависимост от географското местоположение, от където произхождат, и от вида на семената. Поради това, тъй като третирането с фитозащитен продукт се провежда примерно през октомври за семена, които ще се засаждат през февруари-март, то при това третиране не трябва да се въвежда средно повече от 1 до 2 % влага, за да се избегне предварително започване на кълнежа.
Може да се използва сушене на семената след третирането, но това може да промени способността на семената да кълнят.
Третирането чрез фино диспергирани суспензии с оглед да се образува “мъгла” не дава задоволителни резултати, тъй като облакът от капчици проявява тенденция към уедряване на капчиците, при което те се отлагат върху семената в много хетерогенен вид.
С разработването на генетично подобрени семена, като хибридна пшеница, които са по-скъпи, прилаганите методи на засаждане са все повече от типа семе до семе, а не ръчно засаждане (тази класическа технология изисква при обикновената пшеница 150 до 200 kg посевен материал за хектар).
Поради това е от съществено значение всички семена в посевния материал да имат еднакво количество от продукта, с който се третират. Хомогенността при третирането се отнася и до равномерността на нанасяне на продукта върху всяко зърно. При обичайните методи някои части на семената, като например браздата (рязката) на семето, е трудно да се достигнат и се пропускат при третирането. Нетретираните части предоставят благоприятен достъп за проникване на паразити.
По съображения за икономия и за защита на околната среда една от целите при усъвършенстване на тези третирания е намаляване на количеството от активно вещество, което се използва за повишаване на ефективността.
Изобретението се отнася до метод за фи тозащита на семена от растения, при който се прилага едновременно към семената:
-от една страна поне един първи състав, съдържащ поне един фитозащитен продукт и
-от друга страна пяна, образувана от втори състав, съдържащ поне едно нефитотоксично пенообразуващо средство, като двата състава се поставят поотделно в контакт със семената при смесване, което продължава достатъчно време, за да осигури хомогенно и равномерно покритие на семената.
Продължителността от време, през което семената са в контакт със съставите, с които се третират, варира в зависимост от типа на семената и фитозащитния продукт съгласно параметрите, известни на специалистите от областта.
Фитозащитата може да се приложи към семената на растения и по-специално към такива видове, представляващи интерес, като селскостопански хранителни продукти, като например пшеница, царевица, ечемик, маслодайна рапиЦа, слънчоглед, цвекло, ориз и соя, както и зеленчукови семена и семена на цветя.
Така третираните семена могат евентуално да са яровизирани.
Растителните видове се определят между другото и по тяхната разгърната повърхностна площ, която може да варира при еднакво тегло като функция от обема на семето. Тя може да варира между 20 т2 и 500 т2 за 100 kg семена.
Методът съгласно изобретението дава възможност да се увеличи обема на пяната, въпреки присъствието на противопенещи средства, налични във всички специални химикали, предназначени за третиране на семена (суспензионен метод). По-специално, методът дава възможност в края на третирането да се запази постоянно количество пяна независимо от концентрацията на противопенещото средство, съдържаща се в продуктите, с които се въздейства, и да се получат същите резултати, както ако противопенещите средства са дезактивирани.
Досега не е използвана пяна при тези начини на третиране на семена. Тя улеснява и подобрява покриваемостта при третиране с еднакъв обем изходна течност.
Фактически, за да се осигури върху повърхността филм от 50 цт, необходимо е да се използва течност 1 1 за 20 т2 или 25 1 за 500 т2.
Едновременното образуване на пяна през време на третирането с фитозащитно средство дава възможност за увеличаване на цялостния обем, образуван от изходния разтвор, и с това се намалява използваната вода. При прилагане под формата на суспензия се използват 800 ml разтвор за третиране средно на 80 т2 семена, които няма да се покрият равномерно. С фитозащитния метод съгласно изобретението 800 ml дават възможност да се получат 20 до 401 пяна, която осигурява хомогенно и равномерно покриване на семената. В този контекст пяната проявява ефект на покриване с пяна.
Намаляване на количеството на използвания разтвор при този метод се отразява във въвеждане на по-малко влага в сравнение с обичайните методи. Измерванията, проведени на семената преди и след третиране с двата състава, от които единият е под формата на пяна, показват, че съдържанието им на влага е практически непроменено в резултат на третирането.
Етапът на сушене е излишен и може да се премине към директно опаковане в торби.
Едновременното използване на фитозащитен продукт и пяна дава възможност също така за проникване във всички части и повърхности на семената, които са труднодостъпни. Семената имат повърхност, която не е равномерна, в резултат на което се появяват различия в повърхностното напрежение, по-специално в перикарпа, горния скутелум, долния скутелум, хилума и педицела. Обичайните методи на третиране не проникват в браздата (рязката) на семето и там се явява пропуск в защитното покритие на семето.
Използването на пяна дава възможност да се увеличи обема на разтвора с 20 до 50 и така улеснява контакта между семето и разтвора. Пяната дава възможност за увеличаване на умокраемостта на семето на места, които трудно се достигат. Този метод осигурява равномерност при третирането на всяко от семената, като се обхващат всички семена.
Методът се характеризира с това, че фитозащитният продукт включва инсектицидно, акарицидно и/или фунгицидно, и/или хранително вещество, евентуално комбинирано с други добавки, които съдействат за едно контролирано покълване, както и умокрящи, диспергиращи, оцветяващи, прилепващи и стабилизиращи средства.
Поради това е възможно да се използ ват комплексно специфични химикали като фитозащитни продукти.
Примери на подходящи фитозащитни продукти, достъпни в търговията под формата на различни препарати, са следните:
(Съкращенията SC u WS се използват вместо “суспензионен концентрат” и “мокрим прах за третиране под формата на суспензия”. Съкращението q означава “квинтал”, което представлява 100 kg).
Quinolate + AC FL*
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 200 ml/100 kg зърнени култури
Състав: 100 g/Ι меден оксин (C,H7NO) 250 g/1 антрахинон
Quinolate Pro FL®
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 250 ml/100 kg грах, соя, боб, слънчоглед
-състав: 120 g/Ι меден оксин
120 g/Ι карбендазим
Cormaison FIR
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 500 ml/100 kg царевица
-състав: 200 g/Ι антрахинон
300 g/Ι каптан
Cormaison ТХ FL®
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 600 ml/100 kg царевица
-състав: 147 g/Ι антрахинон
150 g/Ι карбоксин
150 g/Ι тирам
Cormaison X®
-мокрим прах за третиране под формата на суспензия
-норма на приложение: 400 g/100 kg царевица
-състав: 22 % антрахинон % каптан °/о карбоксин
Quinolate Pro AC FL®
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 250 ml/100 kg грах
-състав: 200 g/Ι антрахинон
120 g/Ι карбендазим
120 g/Ι меден оксин
Quinolate Plus MG Saflo® -суспензионен концентрат
-норма на приложение: 400 ml/100 kg зърнени култури
-състав: 250 g/Ι ендосулфан
100 g/Ι гама-хексахлорциклохексан g/Ι меден оксин
Austral ®
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 500 ml/100 kg житни култури
-състав: 100 g/Ι антрахинон g/Ι меден оксин g/Ι тефлутрин
Genois ®
-мокрим прах за третиране под формата на суспензия
-норма на приложение: 200 g/100 kg зърнени култури
-състав: 25 % антрахинон % меден оксин % прохлорац
Stylor Т 320 ®
-суспензионен концентрат
-норма на приложение: 500 ml/100 kg царевица
-състав: 320 g/Ι тирам
210 g/Ι антрахинон g/Ι флутриафол (Горните продукти могат да се закупят от La Quinoleine Ltd).
Apron (може да се закупи от Ciba-Geigy Ltd).
-мокрим прах за третиране под формата на суспензия
-норма на приложение: 100 до 600 g/ 100 kg царевица, грах, слънчоглед
-състав: 35 % металаксил и други продукти за третиране на семена.
В допълнение на горните активни съставки специалните химически състави могат да съдържат:
-едно или повече повърхностно активни вещества, включващи мокрещо и диспергиращо средство;
-едно или повече багрила или пигменти;
-инертни съставки;
-прилепващо средство;
-антифриз;
-сгъстител, включващ средство, предпазващо от утаяване и стабилизиращо средство.
Пенообразуващото средство е нейоногенно, анионактивно, катионактивно или амфотер но повърхностно активно вещества или представлява смес от две или повече от тях.
Пенообразуващите средства могат да се подберат по-специално между:
Нейоногенни повърхностно активни вещества:
-Алканоламиди или алкиламиди, например кокамид диетаноламид, моноизопропаноламид на лауровата киселина, етоксилиран миристамид,
-Флуоровъглеводороди, като например етоксилиран полифлуориран алкохол.
Анионактивни повърхностно активни вещества:
-Алкансулфонат, примерно натриев лаурил саркозинат,
-Алкил арил сулфонати, примерно натриев алкилбензолсулфонат,
-Производни на (поли)карбонова киселина, например амониев лаурил етер карбоксилат,
-Олефин сулфонат, например натриев алфа олефин сулфонат,
-Саркозинат, например амониев циклохексил палмитоил тауринат,
-Сукцинат, например двунатриев N-okтадецил сулфосукцинат,
-Фосфорни производни, например естери на фосфорната киселина и еквивалентните им соли.
Катионактивни повърхностно активни вещества: например алкилбензилтриметиламониев хлорид.
Амфотерни повърхностно активни вещества: например бетаин.
Пенещите се средства не трябва да проявяват токсичност по отношение на семената или растението.
Пяната се образува при едновременно инжектиране на въздух или газ под налягане в състава по време на прилагането му към семената.
Използваният газ може да бъде инертен газ или въглероден диоксид. Налягането варира с предпочитание между 1 х 10’ и 5 х 10J Ра.
Съставите, които дават възможност за провеждане на процеса, представляват състав, съдържащ поне един фитозащитен продукт, и друг състав, съдържащ поне едно нефитотоксично пенещо се средство.
Съставът, съдържащ пенещото се срсдст4 во, може да съдържа също така и стабилизиращо пяната средство, за предпочитане копра диетаноламид.
Съставът, съдържащ пенещото се средство, може допълнително да включва природна или синтетична смола, която увеличава прилепването.
Примери на естествени смоли са:
-Алгинати - соли и органични производни.
-Целулоза - хидрокси алкил-, карбоксиметил- и хидроксипропилетери.
-Гуми - карагенан, гуар, арабика, гатти, карая, трагаканта, локуст бобена, тамариндова, ксантанова.
-Агар - полизахариди.
-Пектини.
Примери на синтетични смоли са:
Полиакриламид, полигликол, полиетиленов оксид, поливинилов алкохол, поливинил ацетат, поливинил пиролидон, нишесте.
Съставът, съдържащ пенещото се средство, може да съдържа багрило или пигмент с оглед да се покаже и оцени правилното приложение върху цялостната повърхност на семената.
Смесването на съставките, съдържащи се в композицията на пенещото се средство, може да се извърши предварително и да се съхранява до използването му. Използването му се извършва едновременно с фитозащитния продукт чрез посредничеството на различни апаратури:
-един апарат, който доставя състава, съдържащ поне един фитозащитен продукт, и
-втори апарат, който предизвиква образуването на пяна, в който се въвеждат съставът, съдържащ поне едно пенообразуващо вещество и газ под налягане.
В едно предпочитано изпълнение фитозащитният продукт присъства в концентрация от 50 g до 3 kg (или 50 ml до 3 I от течен състав) за 100 kg семена.
Предпочита се нефитотоксичното пенещо се средство да присъства в концентрация от 0,05 g до 100 g за 100 kg семена. Особено предпочитана концентрация е от 0,1 до 20 g за 100 kg семена.
Изобретението се отнася също така и до фитозащитен апарат, който дава възможност да се проведе метода и който се състои от образуващ пяна апарат, състоящ се от първа образуваща пяна камера, снабдена с отвори, ко ито дават възможност за въвеждане на газ и на течния състав, и съдържаща по-надолу, по посока на потока, поне едно сито. Тази първа камера завършва във втора камера за компримиране и структуриране на пяната, която завършва с изпускателен отвор за пяната. Образуващият пяна апарат е свързан с контейнер, снабден със система за смесване на семената, като контейнерът е допълнително оборудван с входяща система за първия състав, съдържащ фитозащитния продукт, чрез посредничеството на дюза или друго съоръжение, което позволява изтичането и/или изпръскването на този втори състав. Така образуваната пяна се прилага едновременно с фитозащитния специален химикал, за който служи като вектор.
Образуващият пяна апарат може да се комбинира с обичаен апарат за третиране на семена.
Най-общо семената ще се третират при преминаването им в контейнер, състоящ се от смесител с въртящ се цилиндър или подобен, който дава възможност за равномерно разбъркване на семената. Семената работи непрекъснато, семената се опаковат направо след излизането им от отвора на смесителя. Етапът на сушене е излишен, поради което може те направо да се опаковат.
Методът може да се проведе също така и под формата на прекъснат процес.
При едно изпълнение входовете за газ и за течния състав са поставени радиално, на противоположните страни. Въвеждането се извършва чрез разделени двойни входящи дюзи за газ/течност, които образуват пулверизираща система. Апаратът съдържа пръстеновидна широкоъгьлна разпръсквателна дюза непосредствено до въвеждащия щуцер.
Течният състав се въвежда за предпочитане чрез налягане, вариращо между 1 х 103 и 5 х 105Ра, със скорост на потока между 1 и 500 Ι/h. Газът е с налягане между 1 х 103 и 5 х 105Ра.
При друго изпълнение входът за газ и този за течния състав са поставени перпендикулярно един към друг. Течността идва с налягане, което може да варира между 1 х 103 и 5 х 105Ра, и около входящата система за течността е поставен отражател. Сместа газтечност преминава през впръскваща дюза, съдържаща конична камера и я напуска със ско5 рост между 1 и 500 1/h.
Входовете за газ и течност са снабдени със сито, което има за цел образуването на пени, състоящи се от съвсем малки мехурчета.
Апаратурата съдържа камера за образуване на пяна, която включва сито, чийто отвори са с размери 250 до 2500 pm. Отворите могат да са с квадратна, кръгла или елиптична форма, като размерът се отнася до диаметъра или диагонала им в зависимост от геометричната им форма.
При едно от изпълненията това сито е най-общо плоско.
При друго изпълнение това сито представлява пресечен конус и има формата на чаша, отворена към изходящия отвор.
Камерата за образуване на пяна може да съдържа над ситото с размери на отворите 250 до 2500 pm едно първо сито, което има многообразни отвори с размери 3 до 10 mm. При едно по-специално изпълнение това сито е под формата на малка чиния, отворена към средствата за въвеждане.
Камерата за компримиране и структуриране на пяната дава възможност да се получи пяна с по-плътна консистенция.
При едно изпълнение камерата за компримиране се ограничава от цилиндричен елемент, поставен в долната част и в удължението на главния корпус на апарата. Този елемент е фиксиран чрез фланци между корпуса и ежекционната система.
На фигура 1 е показано изпълнение на пенообразуващ апарат съгласно изобретението.
Течността се въвежда под налягане чрез тръба 2 по посока, перпендикулярна на тази, през която се пропуска въздух или газ под налягане 6, като свръзката 4 служи за уплътнение. Отражателят 8 е разположен между входа за газ и този за течност.
Сместа преминава през конусообразна дюза 10 и постъпва в камерата за образуване на пяна 13 на първото сито 12 с многообразни отвори от 3 до 10 mm и след това върху второто сито 14 с размери на отворите 250 до 2500 pm. Тръбата 16 има обща дължина 220 mm и диаметър 55 mm.
След това сместа преминава в камерата за компримиране и структуриране на пяната 18, която продължава с изходящ отвор за пяната 20.
На фигура 2 е показано едно друго из пълнение на апарат за образуване на пяна съгласно изобретението.
Входовете за течност 22 и газ или въздух 24 са разположени по дължината на една ос и завършват в тялото на двойна входяща дюза 26. След като премине през пръстеновидна широкоъгьлна разпръсквателна дюза 28, сместа попада в камерата за образуване на пяна 29 върху конично сито 32 с размери на отворите 250 до 2500 цгп и 80 mm дължина. Конусообразната тръба 30 с диаметър 34 mm и дължина 250 mm е фиксирана чрез фланци 34 към камерата за компримиране и структуриране на пяната 36. Пяната излиза непрекъснато през изходящия отвор 38.
Ъглите, образувани между осите на входовете 2 и 6 (фигура 1) и 24 и 22 (фигура 2), са 90° и съответно 180°. Апаратът може да се конструира също по такъв начин, че ъгълът между входящите оси да е по-малък от 90°, примерно 50°, или между 90° и 180°, примерно 120°.
Съгласно едно предпочитано изпълнение на метода съставът, съдържащ фитозащитен продукт и вода, се въвежда в апарата едновременно с пяната, получена от повърхностно активното вещество.
Фитозащитният продукт се предпочита да е Cormaison Т FL®.
Пенещото се средство е за предпочитане етоксилиран полифлуориран алкохол.
Суспензията, с която ще се третира и която съдържа фитозащитния състав, се въвежда под налягане в дюзата или с апарат за диспергиране на капчици.
Пенообразуващото вещество се въвежда под налягане във входящия отвор на апликатора, показан във фигура 2.
Сгъстен въздух се въвежда през другия вход под налягане 1 х 10’ до 5 χ 105 Ра. Апаратът е свързан с шнеков смесител, в който циркулират например царевични семена от вид Ягуар.
Обемът на произведената пяна по метода се умножава по фактор 50 по отношение на този на еквивалентната течност. Третирането се провежда чрез непрекъснато разпръскване върху преминаващите семена.
Наблюдава се хомогенно покриване на повърхността на перикарпа и скутелума и педицела на зърната, за разлика от резултатите, получени при обичайните методи, при които зърната се покриват много неравномерно. Практически не се получава увеличаване съдържанието на влага.
Това добре потвърждава подобряването в покриващата и проникваща способност при 5 третирането с газ/течност на граничната повърхност, което дава възможност да се използва ограничено количество вода. Около семената се образува непрекъснат филм, без при това да се прибавя значително количество вода, 10 благодарение на едновременното прибавяне на състав, съдържащ повърхностно активно вещество заедно със суспензията за третиране на семената, използвана по обичайния начин. Увеличава се задържането на фитозащитните 15 продукти върху третираните семена. По този начин се установява, че се повишава пестицидната активност на активната съставка.
Могат да бъдат представени много варианти, които не се различават съществено по 20 количеството на използваните съставки, и поради това попадат в обхвата на изобретението.
Възможни са много варианти в зависимост от желания капацитет. От предварителни промишлени опити е установено, че размерите 25 на апликатора трябва да се адаптират съобразно произвеждащото се количество на час.
Примерите илюстрират предимствата на фитозащитния метод съгласно изобретението, приложен към пшеница и царевица, слънчог- 30 ледови и грахови семена.
Пример 1.
Пшеничен вид разновидност: Фидел Количество на третираните семена: 25 kgприложение чрез пръскане 35
Смесител: 150 литров циментов смесител Подготвена гъста суспензия за 100 kg семена.
По обичайния метод (1)
-Quinolate + AC FL® 250 ml 40
-вода 500 ml
По метода съгласно изобретението (2) фитозащитен състав чрез пръскане -Quimolate + AC PL* 250 ml
-вода 250 ml 45
Съдържание на състава, образуващ пяна: -натриева сол на алфа С(416олефин сулфат 0,1 до 10 g
-копра диетаноламид 0,1 до 5 g
-вода 250 ml 50
-сгъстен въздух
-апликатор 1
Получен общ обем:
съгласно метод 1 750 ml съгласно метод 2 5000-10000 ml
Микроскопски наблюдения:
По обичайния метод (1)
-повърхността е покрита хетерогенно; -образуваният филм не е непрекъснат; -незначително количество е попаднало в гънката на семето.
По метода съгласно изобретението (2) -повърхността е покрита равномерно; -филмът е цялостен;
-гънката на семето е покрита 90 %. Съдържание на влага в семената: преди третирането: 15,5 % след третирането: (1) 16,1 % (2) 16% Пример 2.
Пшеничен вид разновидност: Фидел По обичайния метод (1) чрез изтичане -Quinolate + AC FL® 250 ml -вода 500 ml
По метода съгласно изобретението (2) Фитозащитен състав (чрез изтичане) -Quinolate +АС FL® 250 ml
-вода 250 ml
Съдържание на състава, образуващ пяна: -натриева сол на алфа С1416олефин сулфат 0,1 до 20 g
-вода 250 ml
-кохинилово червено 25 g
-сгъстен въздух
-апликатор №1
Получен общ обем:
Метод 1 750 ml
Метод 2 4000 до 8000 ml
Микроскопски наблюдения на третира ните семена:
По обичайния начин (1)
-повърхността е хетерогенно третирана; -натрупвания;
-много малко количество е попаднало в гънката на семето.
По метода съгласно изобретението (2) -повърхността е хомогенно покрита; -образуваният филм е непрекъснат; -гънката е покрита 90 %.
Съдържание на влага в семената:
преди третиране: 15,2 % след третиране: (1) 15,7 %; (2) 15,9 %
Дадените количества от продукти са изразени в грамове или милилитри за 100 kg семена.
Пример 3.
-Cormaison Т FL®
500 ml
Царевичен вид разновидност Ягуар (зъбовидна полуплоска)
Третирано количество: 1000 kg - приложение чрез поток 5
Смесител: шнековиден, дължина 180 cm
Суспензия, приготвена за 100 kg семена. По обичайния метод (1)
-Cormaison Т FL® 500 ml
-вода 500 ml 10
По метода съгласно изобретението (2) Фитозащитен състав
Cormaison Т FL 500 ml
-вода 250 ml
Съдържание на състава, образуващ пяна: 15
-етоксилиран полифлуориран алкохол -копра диетаноламид -вода
-апликатор №2 -сгъстен въздух Получени обеми: Метод 1:
Метод 2:
0,1 - 10 g
0,1 - 5 g
250 ml
1000 ml
8000 до 10000 ml
Микроскопски наблюдения: 25
По обичайния метод (1)
-повърхността е покрита хетерогенно; -образуваният филм е прекъснат;
-слабо покритие на корнета и хилума.
По метода съгласно изобретението (2) 30
-филмът е непрекъснат;
-корнетът е покрит равномерно;
-хилумът е покрит равномерно. Съдържание на влага в зърната: преди третирането: 13 % 35 след третирането: (1) 13,8 % (2) 13,9 %
Пример 4.
Царевичен вид разновидност Ягуар (зъбовиден полуплосък)
Третирано количество: 2000 kg-приложе- 40 ние чрез непрекъснато напръскване на преми наващите зърна.
Смесител: шнеков, дължина 180 cm
Суспензията, приготвена за 100 kg семена.
По обичайния метод (1): 45
-Cormaison Т FL® 500 ml
-вода 500 ml получен обем 1000 ml
По метода съгласно изобретението (2):
Фитозащитен състав50
-вода 250 ml
Съдържание на състава, образуващ пяна -етоксилиран полифлуориран алкохол 0,2 до 20 g -кохинилово червено25 g
-полиетиленгликол М 600050 g
-вода 250ml
-апликатор №2
-сгъстен въздух
Получени обеми:
Метод 1 1000 ml
Метод 2 12000 до 15000 ml
Микроскопски наблюдения:
По обичайния метод (1): -повърхността е хетерогенно покрита; -много наслагания само върху перикарпа;
-слабо покритие на скутелума.
По метода съгласно изобретението (2): -повърхността на перикарпа е хомогенно покрита;
-скутелумът и педицелът-покрити.
Съдържание на влага:
преди третирането: 13 % след третирането: (1) 13,7 % (2) 13,9 %
Дадените количества, изразени в гра мове или милилитри, се отнасят за 100 kg семена.
Cormaison Т FL®
Състав на базата на 226 g/l тирам
175 g/l антрахинон Пример 5.
За да се провери хомогенността при третиране съгласно метода от изобретението, пар тида от семена от пшеница от разновидност Фидел могат да се третират по двата метода на приложение, описани в пример 2.
За да се анализира количеството от активно вещество (меден оксин) върху всяко зърно, изпитването може да се проведе съгласно метода La Croix, докато се получат ±100 зърна.
Аналитичен метод:
Атомно абсорбиране на медта при използване на Spectra АА 10 спектрометър.
Екстракция: Ултразвук-подкислена вода (НС1)
Брой на анализираните зърна: при обичайния метод (1): 98 при метода съгласно изобретението (2):101
Таблица 1
Резултатите са изразени в проценти по отношение на теоретичното третиране
Третиране по отношение на теорията, 100 % Брой на зърната
Метод 1 Метод 2
под 70 % 21 0
70 % до 90 % 33 6
90 % до 100 % 30 86
110 % до 130 % 10 8
над 130 % 4 1
Общо 98 101
Пример 6. Проверка за липса на фитотоксичност на използваните пенообразуващи средства. 20
Опитите за кълняемост се провеждат със семена, третирани по начина, описан в примери 2 и 4. Жизнеността на семената се отчита чрез индекс в границите от 1 до 5 (като 5 е най-високият индекс).
Метод: нагъната филтърна хартия -температура: 20°С ± 0,5°С -отчитане: 8 дни след засаждането -съдържание на влага: 95 % -повторения: 4 х 100 зърна
Таблица 2
Резултати от пшеничени семена, разновидност Фидел, третирани съгласно пример 2
Средно от четирите повторения
Живи % Мъртви % Анормални % LC* %
< 2 cm > 2 cm > 7 cm
При обичаен метод (1) 5 1,25 2,25 0 1 95,5
При метода на изобретението (2) 5 1,75 1 0,25 2 95
Таблица 3
Резултати при царевични семена от разновидност Ягуар, третирани съгласно пример 4
Средно от четирите повторения
Живи °/ /о Мъртви 7 /о Анормални % LC* %
< 2 cm > 2 cm > 7 cm
При обичаен метод (1) 5 1 1,5 0,5 8 89
При метода на
изобретението (2) 5 0,5 1 1 7,5 90
* процент от зърната, които след поникване имат дължина на колеоптила (LC) в посочените размери.
Пример 7.
Проверяване съдържанието на влага, изразена в тегловни проценти и анализирано съгласно метода на Chopin.
Използвани методики:
А - периодично накисване във вода, съдържаща фитозащитен продукт;
В - периодично накисване в пяна, образувана от смес на вода, пенообразуващо средство и фитозащитен продукт. Степен на разши10 ряване: 20 пъти;
С - непрекъснато или периодично напръскване съгласно обичайните методи с вода, съдържаща фитозащитен продукт;
Д - напръскване със състав 1 плюс състав 2 съгласно метода, описан в изобретението. Степен на разширяване: 20 пъти.
В таблица 4 са дадени резултатите, изразени в проценти поета вода.
Таблица 4
Резултати, изразени в проценти поета вода.
Съдържание на влага в %
Пшеница (разновидност) Ечемик
Тезеус Марис Хънтсман Фидел Барбароса
Методика преди накисване или напръскване 11,4 12,2 12,6 13,8
накисване 5 s 24,7 24,6 24,3 25,4
А накисване 10 s 26,6 25 25,1 27,2
накисване 20 s 27,2 26 25,4 28,4
накисване 5 s 16,6 19,4 22 19,1
В накисване 10 s 16,3 19,2 21,5 20,7
накисване 20 s 18,4 23,5 24,2 23,9
С напръскване 1 1* 12,2 13,0 13,4 14,7
С1 напръскване 21* 13,1 14,1 14,4 15,6
Д напръскване 1 1* 12,3 13 13,4 14,7
Д1 напръскване 2 1* 13,2 13,9 14,3 15,5
* 1 или 2 1 за 100 kg семена за вариантите С и Д 10 или 20 ml за 1 kg семена.
Таблица 5
Увеличаване на теглото.
Опитно количество: 10 kg семена
Продължителност на накисването: 10 s
Време на напръскване
-за 100 ml: 10 s
-за 200 ml: 20 s
Резултатите са дадени в килограми
Разновидност А В С д
100 ml 200 ml 100 ml 200 ml
Пшеница Тезиус Марис 11,52 10,49 10,08 10,19 10,08 10,18
Хънтсман 11,30 10,70 10,09 10,18 10,09 10,19
Фидел 11,25 10,69 10,09 10,19 10,09 10,18
Ечемик Барбароса 11,40 10,69 10,09 10,18 10,08 10,08
Патентни претенции

Claims (19)

  1. Патентни претенции
    1. Метод за фитозащита на семена от растения, характеризиращ се с това, че разделно по място и едновременно се прилагат към семената, от една страна поне един първи течен състав, съдържащ поне един фитозащитен продукт, и от друга страна пяна, образувана от втори състав, съдържащ поне нефитотоксично пенещо се средство, като двата състава се поставят поотделно в контакт със семената при разбъркване, в продължение на достатъчно време, за да се осигури хомогенно и равно покритие на семената.
  2. 2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че защитният продукт включва акарицидно и/или инсектицидно, и/ или фунгицидно, и/или хранително активно вещество, евентуално комбинирано с други добавки, които съдействат за едно контролирано покълване, и мокрещи, диспергиращи, оцветяващи, прилепващи и стабилизиращи средства.
  3. 3. Метод съгласно претенция 2, характеризиращ се с това, че фитозащитният продукт присъства в концентрация от 50 g до 3 kg (или 50 ml до 3 1, ако е течност) за 100 kg семена.
  4. 4. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 3, характеризиращ се с това, че пенообразуващото средство е нейоногенно, анион- активно, катионактивно или амфотерно повърхностно активно вещество или смес от тях.
  5. 5. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 4, характеризиращ се с това, че пяната се образува при впръскване на въздух или газ под налягане във втори състав.
  6. 6. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 5, характеризиращ се с това, че вторият състав съдържа допълнително стабилизиращо пяната средство като копра диетаноламид.
  7. 7. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 6, характеризиращ се с това, че вторият състав съдържа допълнително добавка, повишаваща прилепването.
  8. 8. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 7, характеризиращ се с това, че нефитотоксичното пенообразуващо средство присъства в концентрация от 0,05 g до 100 g за 100 kg семена.
  9. 9. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че семената се третират в непрекъснат процес.
  10. 10. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 8, характеризиращ се с това, че семената се третират в прекъснат процес.
  11. 11. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 10, характеризиращ се с това, че ценообразуващото средство представлява нейоногенно повърхностно активно вещество, по-специално етоксилиран полифлуориран алкохол.
  12. 12. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 10, характеризиращ се с това, че пенообразуващото средство представлява анионактивно повърхностно активно вещество, по-специално натриев алфа олефин сулфонат.
  13. 13. Метод съгласно една от претенциите 5 от 1 до 10, характеризиращ се с това, че пенообразуващото средство представлява катионактивно повърхностно активно вещество, по-специално алкилбензилтриметиламониев хлорид.
  14. 14. Метод съгласно една от претенциите от 1 до 10, характеризиращ се с това, че пенообразуващото средство представлява амфотерно повърхностно активно вещество, по-специално бетаин.
  15. 15. Фитозащитен апарат за осъществяване на метода съгласно една от претенциите от 1 до 14, характеризиращ се с това, че се състои от апарат за образуване на пяна, включващ една първа камера за образуване на пяна (13, 19) .снабдена с отвори, които позволяват пропускането на газ (6, 24) и на състава, съдържащ пенещото се средство (2, 22), при което под тези отвори има поне едно сито (14, 32), като първата камера продължава във втора камера за компримиране и структуриране на пяната (18, 36), която завършва в изходящ отвор за пяната (20, 38), при което образуващият пяна апарат е свързан към контейнер, снаб- ден със система за смесване на семената, като контейнерът е допълнително оборудван с входяща система за първия състав, съдържащ фитозащитния продукт, посредством дюза или съоръжение, което позволява изтичането и/ или изпръскването на този състав.
  16. 16. Фитозащитен апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че входът за газ (24) и този за състава, съдържащ пенещото се средство (22), са разположени радиално на противоположни страни.
  17. 17. Фитозащитен апарат съгласно претенция 15, характеризиращ се с това, че входът за газ (6) и този за състава, съдържащ пенещото се средство (2), са разположени перпендикулярно един към друг.
  18. 18. Фитозащитен апарат съгласно една от претенциите 15 до 17, характеризиращ се с това, че е снабден със сито (14, 32), чийто отвори имат размери 250 до 2500 gm.
  19. 19. Фитозащитен апарат съгласно претенция 18, характеризиращ се с това, че преди ситото с размери 250 до 2500 pm (14) е разположено едно първо сито (12) с отвори с квадратна, кръгла или елипсовидна форма с размери от 3 до 10 mm.
BG98468A 1991-07-17 1994-02-14 Метод за защита на семена от растения и апарат за провеждането му BG61176B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9109035A FR2679101B1 (fr) 1991-07-17 1991-07-17 Procede de protection de semences vegetales et dispositif permettant la mise en óoeuvre du procede.
PCT/EP1992/001571 WO1993001705A1 (en) 1991-07-17 1992-07-11 Process for the protection of plant seeds and apparatus to carry out said process

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG98468A BG98468A (bg) 1994-09-30
BG61176B1 true BG61176B1 (bg) 1997-02-28

Family

ID=9415229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG98468A BG61176B1 (bg) 1991-07-17 1994-02-14 Метод за защита на семена от растения и апарат за провеждането му

Country Status (21)

Country Link
US (2) US5527760A (bg)
EP (1) EP0594724B1 (bg)
JP (1) JP3505602B2 (bg)
AT (1) ATE141124T1 (bg)
BG (1) BG61176B1 (bg)
CA (1) CA2112591C (bg)
CZ (1) CZ289015B6 (bg)
DE (1) DE69212833T2 (bg)
DK (1) DK0594724T3 (bg)
ES (1) ES2090666T3 (bg)
FI (1) FI101928B (bg)
FR (1) FR2679101B1 (bg)
GR (1) GR3020812T3 (bg)
HU (1) HU216280B (bg)
NO (1) NO302211B1 (bg)
PL (1) PL170465B1 (bg)
RO (1) RO112555B1 (bg)
RU (1) RU2116016C1 (bg)
SK (1) SK281712B6 (bg)
UA (1) UA26928C2 (bg)
WO (1) WO1993001705A1 (bg)

Families Citing this family (41)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU716873B2 (en) * 1995-06-08 2000-03-09 Rhone-Poulenc Agrochimie Process for the preparation of rice seed for sowing
US6261996B1 (en) 1995-06-08 2001-07-17 Rhone-Poulenc Inc. Pregerminated rice seed
US5746022A (en) * 1996-02-13 1998-05-05 Milliken Research Corporation Coated seed having improved colorant
PT102014B (pt) * 1996-06-12 2004-02-27 Rhone Poulenc Agrochimie PROCESSO PARA A PREPARACãO DE SEMENTES DE ARROZ PARA SEMEADURA
US5821195A (en) * 1996-08-16 1998-10-13 Monsanto Company Sequential application method for enhancing glyphosate herbicidal effectiveness with reduced antagonism
TW492839B (en) * 1996-08-16 2002-07-01 Monsanto Co Sequential application method for treating plants with exogenous chemicals
JP2002038174A (ja) 2000-07-24 2002-02-06 Nippon Mitsubishi Oil Corp 冷凍機油組成物
US7258922B2 (en) 2003-03-31 2007-08-21 Thi International, Inc. Compositions, methods and devices for enhancing landscaping or marker materials
US20030213168A1 (en) * 2002-04-01 2003-11-20 Anthony Hesse Compositions, methods and devices for enhancing landscaping materials
US6951075B2 (en) * 2002-04-18 2005-10-04 Ciba Specialty Chemicals Corporation Pigment concentrates for coloring seeds
DE10259197A1 (de) * 2002-12-10 2004-07-15 Ipc Process-Center Gmbh & Co Pflanzensaatgutpellets und Verfahren zu ihrer Herstellung
US6743752B2 (en) 2003-03-28 2004-06-01 Northern Quinoa Corporation Method of protecting plants from bacterial diseases
US20050136177A1 (en) * 2003-08-25 2005-06-23 Anthony Hesse Method for coloring landscaping materials using foamable dry colorant
US20050261129A1 (en) * 2003-09-22 2005-11-24 Dutcheshen Joseph M Method of protecting plants from bacterial and fungal diseases
EP1732709A4 (en) * 2004-04-06 2008-06-18 Thi International Llc APPARATUS AND METHOD FOR TREATING MULCH
US7795311B2 (en) * 2007-10-15 2010-09-14 Pittsburg State University Methods and compositions for the management of soil-borne fungal diseases
EP2410833B8 (en) * 2009-03-23 2017-08-30 Brigham Young University Seed coating compositions and methods for applying soil surfactants to water-repellent soil
US8563018B2 (en) * 2009-04-28 2013-10-22 Basf Corporation Foamable pesticide compositions
TW201114366A (en) * 2009-04-28 2011-05-01 Basf Corp Pesticide compositions and applicators
KR20120061931A (ko) 2009-08-28 2012-06-13 바스프 코포레이션 발포성 살충제 조성물 및 적용 방법
TWI547238B (zh) 2009-09-04 2016-09-01 杜邦股份有限公司 用於塗覆繁殖體之鄰胺苯甲酸二醯胺組合物
US8563470B2 (en) 2010-12-13 2013-10-22 E I Du Pont De Nemours And Company Anthranilic diamide and cyclodextrin compositions for propagule coating
US8575065B2 (en) 2010-12-13 2013-11-05 E I Du Pont De Nemours And Company Acrylate/methacrylate-based star copolymer/anthranilic diamide compositions for propagle coating
US8569268B2 (en) 2010-12-13 2013-10-29 E I Du Pont De Nemours And Company Acrylate/methacrylate-based diblock copolymer/anthranilic diamide compositions for propagule coating
US8563469B2 (en) 2010-12-13 2013-10-22 E I Du Pont De Nemours And Company Acrylate/methacrylate-based random copolymer/anthranilic diamide compositions for propagule coating
US8652998B2 (en) 2010-12-13 2014-02-18 E I Du Pont De Nemours And Company Branched copolymer/anthranilic diamide compositions for propagule coating
US8709976B2 (en) 2010-12-13 2014-04-29 E I Du Pont De Nemours And Company Anthranilic diamide compositions for propagle coating
BR112014015507B8 (pt) 2011-12-19 2022-11-08 Du Pont Composição inseticida, composição líquida e método para proteger um propágulo geotrópico e planta derivada deste contra uma praga de inseto fitófago
WO2014168601A1 (en) 2011-12-19 2014-10-16 E. I. Du Pont De Nemours And Company Acrylate/methacrylate-based triblock copolymer / anthranilic diamide compositions for propagule coating
WO2013096497A1 (en) 2011-12-19 2013-06-27 E. I. Du Pont De Nemours And Company Nanoparticles compositions containing polymers and anthranilic acid diamide insecticides for propagule coating
GB2516061A (en) * 2013-07-09 2015-01-14 Twentytwenty Soultions Ltd A device and method for coating seeds and other propagules at the time of planting
EP3051944B1 (en) 2013-09-30 2023-11-01 FMC Corporation Method of delivering an agriculturally active ingredient
US9945771B2 (en) 2013-11-19 2018-04-17 Halliburton Energy Services, Inc. Measuring critical shear stress for mud filtercake removal
US9657190B2 (en) * 2014-02-07 2017-05-23 Bryan Foster Seeding composition with color and foaming indicators
AR100936A1 (es) 2014-06-24 2016-11-09 Fmc Corp Formulaciones de espumas y concentrados emulsionables
US10420199B2 (en) * 2015-02-09 2019-09-17 Applied Quantum Energies, Llc Methods and apparatuses for treating agricultural matter
WO2017044473A1 (en) 2015-09-11 2017-03-16 Novozymes Bioag A/S Stable inoculant compositions and methods for producing same
CO2018007573A2 (es) 2015-12-23 2018-09-20 Fmc Corp Tratamiento in situ de semillas en el surco
CN105766139B (zh) * 2016-04-20 2018-08-31 河北省农林科学院旱作农业研究所 一种谷子团粒处理的方法
US10369579B1 (en) * 2018-09-04 2019-08-06 Zyxogen, Llc Multi-orifice nozzle for droplet atomization
RU2756646C1 (ru) * 2021-03-23 2021-10-04 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение «Федеральный научный агроинженерный центр ВИМ» (ФГБНУ ФНАЦ ВИМ) Распылитель для внесения пестицидов в виде пены

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3545129A (en) * 1967-06-28 1970-12-08 Canadian Patents Dev Manufacture of dormant pelleted seeds
GB1437950A (en) * 1972-08-22 1976-06-03 Unilever Ltd Detergent compositions
JPS50151646A (bg) * 1974-05-27 1975-12-05
ES448040A1 (es) * 1975-05-24 1977-07-01 Hoechst Ag Dispositivo para la aplicacion uniforme de banos liquidos detratamiento en forma de espuma sobre estructuras textiles planas.
FR2368890A1 (fr) * 1976-10-29 1978-05-26 Mezogazdasagi Gepgyarto Szolga Procede et appareil pour effectuer un traitement de preparation et/ou un traite
CS212328B2 (en) * 1978-10-05 1982-03-26 Sarea Ag Non-aquaous means for coating the seeds
US4624694A (en) * 1983-08-15 1986-11-25 Westvaco Corporation Seed treatment method with aqueous suspension of alkali lignin
SU1315010A1 (ru) * 1985-06-18 1987-06-07 Тамбовский институт химического машиностроения Устройство дл капсулировани гранулированных и зернистых материалов
US5035814A (en) * 1986-01-30 1991-07-30 Colgate-Palmolive Company Liquid detergent having improved softening properties
FR2603154B1 (fr) * 1986-09-02 1989-06-30 Ceres Procede de pelliculage des semences
EP0400914B1 (en) * 1989-06-02 1996-06-26 Pfizer Inc. Agricultural foam compositions
JPH03274445A (ja) * 1990-03-26 1991-12-05 Sanyo Electric Co Ltd 分子配向角測定法

Also Published As

Publication number Publication date
SK281712B6 (sk) 2001-07-10
HU9400116D0 (en) 1994-05-30
EP0594724A1 (en) 1994-05-04
CZ289015B6 (cs) 2001-10-17
ES2090666T3 (es) 1996-10-16
NO940139L (no) 1994-03-17
NO302211B1 (no) 1998-02-09
FI101928B1 (fi) 1998-09-30
UA26928C2 (uk) 1999-12-29
HU216280B (hu) 1999-05-28
DE69212833T2 (de) 1997-02-27
NO940139D0 (no) 1994-01-14
RU2116016C1 (ru) 1998-07-27
JPH06508997A (ja) 1994-10-13
FR2679101B1 (fr) 1993-11-26
RO112555B1 (ro) 1997-11-28
DK0594724T3 (da) 1996-09-02
JP3505602B2 (ja) 2004-03-08
WO1993001705A1 (en) 1993-02-04
PL170465B1 (pl) 1996-12-31
FI940209A0 (fi) 1994-01-14
DE69212833D1 (de) 1996-09-19
GR3020812T3 (en) 1996-11-30
CA2112591C (en) 2002-11-12
FR2679101A1 (fr) 1993-01-22
ATE141124T1 (de) 1996-08-15
US5527760A (en) 1996-06-18
SK4994A3 (en) 1994-06-08
FI940209A (fi) 1994-01-14
HUT70325A (en) 1995-09-28
US5643360A (en) 1997-07-01
EP0594724B1 (en) 1996-08-14
BG98468A (bg) 1994-09-30
FI101928B (fi) 1998-09-30
CZ9294A3 (en) 1994-07-13
CA2112591A1 (en) 1993-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG61176B1 (bg) Метод за защита на семена от растения и апарат за провеждането му
MXPA06012296A (es) Uso de amidas de acidos alquilcarboxilicos como favorecedores de la penetracion.
CN1311741C (zh) 含丙硫克百威的种衣剂
CN106132188A (zh) 稻种子用包衣材料和包衣稻种子
CN105794805A (zh) 一种杀菌组合物及其悬浮种衣剂
CN104719325A (zh) 一种含氟唑环菌胺与新烟碱类的杀虫防病组合物
US3692512A (en) Controlling agricultural chemical spray drift with foam
EP0334258A1 (en) A product for seed incrustation and a preparation of the product for seed incrustation (film coating)
CN107568241A (zh) 一种含吡唑醚菌酯的种子包衣剂及其使用方法
CN107494552A (zh) 一种含有氟唑菌酰胺、胺鲜酯与戊唑醇的水分散粒剂组合物及应用
EP0373837A2 (en) Preparation for improving properties of chemical products
KR20090100395A (ko) 살진균제용 침투 증진제
CN110278945A (zh) 一种含嘧菌酯和戊唑醇的缓释型干悬浮剂及其制备方法
ES2355003T3 (es) Promotores de la penetración para insecticidas.
RU2810531C1 (ru) Способ совместной аэрозольной обработки пестицидами и гуматами картофеля
RU2142215C1 (ru) Способ предпосевной обработки семян сахарной свеклы
SU1009303A1 (ru) Способ предпосевной обработки сем н
CN109805013A (zh) 一种用于种子处理的农药组合物
RU2145471C1 (ru) Средство для предпосевной обработки семян масличных культур
US3170783A (en) Method of pre-emergently controlling plants
RU2231261C2 (ru) Способ обработки зерновых и технических культур
JPH0160442B2 (bg)
CN109964958A (zh) 一种杀菌剂组合物
CA2011312A1 (en) Preparation for improving properties of chemical products
JPS6041601A (ja) 改良された畑作用除草細粒剤