BG109039A - Устройство и метод за отстраняване на отлагания от цистерна - Google Patents

Устройство и метод за отстраняване на отлагания от цистерна Download PDF

Info

Publication number
BG109039A
BG109039A BG109039A BG10903905A BG109039A BG 109039 A BG109039 A BG 109039A BG 109039 A BG109039 A BG 109039A BG 10903905 A BG10903905 A BG 10903905A BG 109039 A BG109039 A BG 109039A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vehicle
tank
deposits
fluid
liquid
Prior art date
Application number
BG109039A
Other languages
English (en)
Other versions
BG65759B1 (bg
Inventor
Bernhard Christ
Holger Witing
Ronald Rieck
Original Assignee
Rwe Nukem Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE102004013304.2A external-priority patent/DE102004013304B4/de
Application filed by Rwe Nukem Gmbh filed Critical Rwe Nukem Gmbh
Publication of BG109039A publication Critical patent/BG109039A/bg
Publication of BG65759B1 publication Critical patent/BG65759B1/bg

Links

Landscapes

  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод и устройство за отстраняване на отлагания от цистерна (28), в която над отлаганията се съхранява течност (62). Резервоарът е достъпен през отвор (38), който може да се затваря и е в челната й стена (34). По метода превозно средство (44) се внася през отвора (38) в резервоара. Средството (44) е свързано с помпа (58) и е снабдено с поне една дюза (92), която впръсква течност, и със смукателно устройство (98). За разбиване, респ. разлагане на отлаганията в необходимия обхват, за засмукване на отлаганията заедно с течността в желаната концентрация, помпата (58) се движи в течността на известно разстояние от превозното средство (44), така че тя осигурява циркулационен кръговрат, който се създава от поне една дюза и от смукателното устройство (98), чрез което се отнемат течност или части от отлаганията. Към циркулационния кръговрат има топлинен агрегат (66) и/или дозиращо устройство, регулиращо стойността на рН на течността.

Description

(54) УСТРОЙСТВО И МЕТОД ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА ОТЛАГАНИЯ ОТ ЦИСТЕРНА (57) Изобретението се отнася до метод и устройство за отстраняване на отлагания от цистерна (28), в която над отлаганията се е насъбрала течност (62), при което резервоарът е достъпен през отвор (38), койт о може да се затваря и е в челната стена (34). Съгласно метода превозно средство (44) се вкарва през отвора (38) в резервоара и може да се движи в него. Превозното средство (44) е снабдено с поне една дюза (92), която впръсква течност, както и със смукателно устройство (98), изсмукващо от резервоара (28) течност и части от отлаганията, и е свързано с помпа (58). За разбиване, респективно разлагане, на отлаганията в необходимия обхват, за засмукване на отлаганията заедно с течността в желаната концентрация, помпата (58) се движи в течността на известно разстояние от превозното средство (44), та ка че тя осигурява циркулационен кръг, който се създава и от поне една дюза, както и от смукателно устройство, чрез което се отнема течност или части от отлаганията. Към циркулационния кръг има топлин ен агрегат (66) и/или дозиращо устройство, регулиращо стойността на pH на течността.
претенции, 12
УСТРОЙСТВО И МЕТОД ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ НА ОТЛАГАНИЯ ОТ ЦИСТЕРНА
ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ
Изобретението се отнася до устройство за отстраняване на отлагания от резервоар, например цистерна, който има околни стени и дъно, а така също челна или таванска стена, и в който над отлаганията се съхранява течност. При това резервоарът е достъпен през отвор, който може да се затваря и е в челната, респективно в таванската стена, и включва превозно средство, което може да се вкара през отвора в резервоара и да е мобилно в резервоара. Превозното средство е снабдено с най-малко една дюза, която изхвърля течност, както и със смукателно устройство, изсмукващо от резервоара течност и части от отлаганията. При това най-малко една дюза и смукателното устройство създават циркулационен кръговрат на течности, от който може да се тегли течност и части от отлаганията. Към циркулационния кръговрат на течности са включени помпа и топлинен агрегат и/или устройство, регулиращо стойността на pH на течността. По-нататък изобретението се отнася до метод за отстраняване на отлагания от резервоар като цистерна, който има околни стени и дъно, а така също - челна или таванска стена и в който над отлаганията се съхранява течност. При това резервоарът е достъпен през отвор, който може да се затваря и е в челната, респективно в таванската стена на резервоара. Върху отлаганията се придвижва превозно средство, което се вкарва в резервоара и с което от една страна чрез най-малко една дюза се изхвърля течност за разбиване, съответно за разтваряне на отлаганията. От друга страна чрез смукателен елемент се всмуква течност, съдържаща части от отлаганията. Течността, която се впръсква от най-малко една дюза, както и смукателният елемент, който всмуква течността и частите от отлаганията, се транспортира чрез циркулационен кръговрат на течности, който включва и насъбраната върху отлаганията течност, чрез помпа, а впръскана от най-малко една дюза течност се регулира до желаната температура и/или желаната стойност на pH.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Устройство и метод от споменатия във въведението вид са известни от US-A-5561883. При него чрез мобилно превозно средство, намиращо се в цистерна на петрохимическа фабрика или нефтена рафинерия, се разбиват и отстраняват отлаганията. Превозното средство се внася разчленено на отделни части през отвора на резервоара и се сглобява в цистерната. Така чрез смукателна помпа, която се намира извън резервоара, се транспортира течност в циркулационен кръговрат, при което в цистерната се подава течност, която се внася от дюза, която излиза от превозното средство, и се насочва към отлаганията, които следва да бъдат отстранени.
Известен метод от ЕР0849007А2 за почистване на цистерна, която е достъпна през сравнително малък в нейното напречно сечение ревизионен отвор. През него върху отлаганията в цистерната да се внася мобилно превозно средство, което да разбие отлаганията, след което те се изсмукват чрез изпомпване.
На практика известните мобилни превозни средства не винаги са сполучливи в изисквания обхват, тъй като, например, солни отлагания в определена концентрация не могат да се изсмукват, така че да последва първично обработване в необходимия обем. Налице са и недостатъци при вкарването, респективно при изкарването на съответното превозно средство.
Задача на настоящото изобретение е да се създаде устройство и респективно метод от споменатия във въведението вид така, че чрез конструктивно елементарни мерки в изисквания обхват, да могат да се разбият, съответно разградят, замърсени и радиоактивни отлагания и да могат в желаната концентрация да се изсмучат заедно с течност. Едновременно трябва да се гарантира и безпроблемното отстраняване на отлаганията във всички области на резервоара, когато отворът е разположен в крайната част на резервоара, например цистерна, т.е. следва да се изминат относително големи разстояния в рамките на резервоара. Освен това да е подходящо и при относително високи цистерни.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Тази задача се решава съгласно изобретението, като се създава устройство от описания във въведението тип, при което над отвора е разположен ръкавен контейнер, от който през отвора в резервоара се вкарва или изкарва с помощта на теглително средство превозното средство като модул, а помпата, която транспортира течността в циркулационния кръговрат, се намира в течността, която се е насъбрала върху отлаганията. Топлинният агрегат, който е разположен в циркулационния кръг, е за предпочитане уред за бързо нагряване на течаща вода. Превозното средство е пневматично задвижващо се и поне една дюза е пневматично въртяща се.
Превозното средство се вкарва през отвора на резервоара съгласно изобретението като модул, а не разглобено на отделни части. При това превозното средство е оразмерено по такъв начин, че да може да се вкара през люк в резервоара, тъй като обикновено резервоарите се затварят чрез съответни отвори.
Отклонявайки се от обичайното разположение, помпата е на разстояние от превозното средство и се намира в течността. Предимство на изобретението е, че превозното средство е изключително компактно и не е нужно да се сглобява в резервоара. Чрез помпата течността може да се транспортира в циркулационен кръговрат в необходимия обхват и да се изпомпа извън цистерната. Това е възможно и когато цистерната е с относително голяма височина. По този начин течността може да се транспортира на такава височина, която не може да се преодолее от разположените вън от резервоара смукателни помпи.
Предвидено е превозното средство да е с геометрията на кух цилиндър с външен диаметър d с d < 1000 mm, за предпочитане d < 600 mm, най-вече d < 530 mm, респ. 500mm <_d< 550 mm.
Освен това съгласно изобретението резервоарът е разположен под екранировка като например бетонов капак, върху който е разположен ръкавен контейнер, от който излиза съединителна тръба, чието напречно сечение е регулирано в съответствие с напречното сечение на отвора. По този начин се създава възможността превозното средство да се вкара през съединителната тръба в ръкавния контейнер и съответно да се пусне в цистерната от нея.
От ръкавния контейнер излиза теглително средство, например - верига, което е свързано с превозното средство, с помощта на което превозното средство може да се вкара и съответно изкара от резервоара. За да може, когато например е замърсена вътрешната част на резервоара, да се избегне опасността от замърсяване на друг резервоар и за да може да се проведе сервизна дейност, респективно ремонтна дейност на съответно място, едно доусъвършенстване на изобретението предвижда ръкавен контейнер да може да се свързва чрез отвор с приемник като варел, в който да може да се вкара поне превозното средство, както и всички останали замърсени детайли на конструкцията като помпа, маркучи, теглителна верига.
Свързаното с превозното средство теглително средство е свързано от своя страна с тръбопроводи за течност, както и за сгъстен въздух, така че се образува модул, с който е лесно да се борави в рамките на резервоара, независимо от движенията на превозното средство.
За да се постигне облекчаване на тегленето за помпата, е предвидено теглителното средство се е свързано с помпата, респективно с нейния корпус или със защитен корпус, който приема помпата и е за предпочитане с вид на защитна клетка.
При друг вариант на изпълнение на изобретението е предвидено превозното средство да може да се задвижва чрез два верижни двигателни механизма. За целта превозното средство може да притежава като задвижващи вериги две движещи се безкрайни вериги, които обикалят около две звездовидни колела, като една безкрайна верига задвижва едното колело.
За да се осигури голяма подвижност на превозното средство в рамките на резервоара, това означава да може да се обхване всяка точка, е предвидено безкрайните вериги да се задвижват независимо една от друга.
За да се осигури опъването на безкрайната верига в изисквания обхват, е предвидено да може да се променя разстоянието между предното водещо и задното движещо звездовидно колело.
За да се осъществи от една страна сигурен метод за отстраняване на отлаганията и от друга страна да се улесни тяхното разбиване, е предвидено над опънатата външна повърхност на безкрайната верига да има изпъкнали участъци с формата на преграда и формата на плоча, които стърчат над самата външна повърхност.
За да е възможно да се разбиват, съответно разграждат отлаганията в изисквания обхват, е предвидено във фронталната област на превозното средство да са разположени надлъжно в една редица дюзи, при което множество дюзи да образуват пакет от дюзи. Тези дюзи могат като модул да се въртят около ос, която преминава вертикално към надлъжната ос на превозното средство и паралелно към оста на въртене на звездовидните колела. При това между пакета дюзи, насочен към подвижната повърхност на превозното средство, и фронталната част на превозното средство е разположен смукателен елемент, който е неподвижен спрямо превозното средство.
За да се гарантира, че разбитите, респективно разложените части от отлаганията няма да надвишават определена големина, за да не се стигне до запушване в смукателния проводник, е предвидено смукателния отвор на смукателния елемент да е частично покрит с перфорирана ламарина.
Необходимо е да се подчертае, че изобретението предвижда превозното средство да е с формата на паралелепипед с дължина L, ширина В и височина Н, при което стойностите възлизат за L за предпочитане на 1200 mm < L < 800 mm, по-специално L е приблизително 900 mm, и/или В е за предпочитане 350 mm < В < 550 mm, особено В е приблизително 460 mm, и/или Н е за предпочитане 300 mm < Н < 500 mm, по-специално Н е приблизително 400 mm.
За да може да се наблюдава мобилността на превозното средство независимо от факта, че то се движи в течност, например чрез камера, която излиза от телескопичен прът, е предвидено от превозното средство да излиза плаващ на повърхността корпус, който да маркира позицията на превозното средство в течността.
За да може да се предпазят от абразия огъванията в проводниците както и смукателната глава, респективно помпата, за предпочитане центрофугална потопяема помпа, е предвидено те да са изградени от сив чугун и съответно да са облицовани от нитрилен каучук.
Създава се и метод за отстраняване на отлагания от резервоар, например цистерна, който има околни стени и дъно, а така също - челна или таванска стена, и в който над отлаганията се съхранява течност. При това резервоарът е достъпен през отвор, който може да се затваря и е разположен в челната, респективно таванската стена на резервоара. Върху отлаганията се придвижва превозно средство, което се вкарва в резервоара и с което от една страна чрез най-малко една дюза се изхвърля течност за разбиване, респективно разграждане на отлаганията. От друга страна чрез смукателен елемент се всмуква течност, съдържаща части от отлаганията. Течността, която се впръсква от поне една дюза, както и течността, съдържаща разбитите части от отлаганията, която се всмуква от смукателния елемент, се транспортират в циркулационен кръговрат на течности, който чрез помпа включва и насъбраната върху отлаганията течност. В циркулационният кръговрат на течности се регулира температурата и pH на течността, впръсквана от поне една дюза. Методът се характеризира с това, че превозното средство се вкарва като модул през отвора в резервоара и с това, че помпата, която транспортира течността в циркулационен кръговрат, е разположена на разстояние от превозното средство, в насъбралата се върху отлаганията течност.
При това от циркулационния кръговрат се изземва течност, съдържаща части от отлаганията тогава, когато концентрацията на твърдия материал с е между 100 g/Ι твърдо вещество < с < 130 g/Ι, по-специално около 115 g/Ι твърдо вещество.
Отлаганията, респективно отлагането се разнася, съответно разгражда по такъв начин, че най-напред може да се отстранят части от отлаганията, които образуват вдлъбнатини с формата на кратер или конус в отлаганията и след това изхождайки от тях, да се увеличи повърхността на вдлъбнатините.
Възможно е и премахване на отлаганията чрез плоскостното им разнасяне, при което превозното средство се движи по повърхността на утайката по синусоида, за да се разбият, съответно разложат частите от отлаганията и след това да се изсмучат.
В случай, че при отлаганията става въпрос за солни отлагания, е предвидено течността да има pH > 7, особено 9 < pH < 14, за предпочитане стойност на pH от 11 до 12. При това течността се направлява толкова дълго в
циркулационния кръговрат, докато се достигне желаната концентрация на твърдия материал. След това циркулационният кръговрат или се прекъсва, или се отваря байпас, за да се отведе сместа от течност и твърд материал.
За да се улесни разграждането на солта и особено за да е сигурно, че в тръбопроводите, които образуват циркулационния кръговрат, няма да се появят солни отлагания, е предвидено температурата Т на циркулиращата течност да е между 30°С < Т < 70°С, по-специално между 45° С < Т < 65°С, за предпочитане
Т около 60° С.
Течността се транспортира за предпочитане при налягане р с 1,5 bar < р < 3 bar, особено при 2 bar над атмосферното налягане.
3
Дебитът на помпата трябва да е V>15 m /h, по-спечциално V > 20 m /h.
ОПИСАНИЕ HA ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По-подробно други детайли, предимства и характеристики на изобретението следват не само в претенциите и в съдържащите се в тях признаци, самостоятелно и/или в комбинация, а се установяват и от следващото описание на предпочитаното примерно изпълнение, показано на приложените фигури, където:
- Фиг. 1 изглед отгоре на разположението на резервоара;
- Фиг.2 схематично изображение на резервоар с ръкавен контейнер;
- Фиг.З перспективно изображение на водно превозно средство;
- Фиг.4 страничен изглед върху водното превозно средство съобразно фиг.З;
- Фиг.5 изображение на водното превозно средство в разрез съобразно фиг.З и 4;
- Фиг.6 схематично изображение за отнемане на отлагания в цистерна съобразно фиг.2;
- Фиг. 7 схематично изображение на алтернативен метод за отнемане на отлагания в цистерна съобразно фиг.2;
- Фиг. 8 схематично изображение на отнети отлагания;
- Фиг.9 разрез на изображението съобразно фиг.8;
- Фиг. 10 друго схематично изображение на водното превозно средство съгласно фиг.З до 5;
- Фиг. 11 схематично изображение на първа циркулация на течността;
- Фиг. 12 схематично изображение на втора циркулация на течността.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ И ДЕЙСТВИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
С помощта на фигурите принципно се описва устройство, респективно метод за обработване на отлагания, които са натрупани в цистерна и са замърсени като например радиоактивно замърсени. Разбира се, изобретението не се ограничава само до замърсени отлагания. Изобретението е приложимо поскоро в случаите, в които една цистерна е достъпна единствено през относително малък отвор.
Както беше споменато, изобретението се отнася до отстраняване на радиоактивни отлагания като концентрати на изпарения, соли или йонообменни смоли или утайки от машини на ядрената техника, които отначало се складират в цистерни 10, 12, 14. Съответните цистерни са разположени например в постройка 16, която задоволява изискванията за склад с радиационна защита. Цистерните 10, 12, 14 притежават на челната стена съответно таванни отвори 18, 20, 22, които имат диаметър между 500 и 550 mm. Обичайните размери на съответните цистерни 10, 12, 14 са: диаметър 10 ш, височина в средния участък 7,80 т.
Цистерните 10, 12, 14 са ограничени откъм тавана от бетонна стена и образуват подово пространство на коридор 26. Обусловено от разположението, отворите 18, 20, 22 преминават ексцентрично, особено могат да са изместени до 3 m от средната ос при диаметър на цистерната от 10 т.
Цистерните 10, 12, 14 могат да са запълнени между 70 % и 90 % с твърд материал. Това отговаря на максимална височина до 5,45 m съответно 7 m като се вземе под внимание предварително даденото оразмеряване.
По-нататък трябва да се обърне внимание на това, че в цистерните обикновено се насъбират еднородни видове твърд материал като например от една страна солни разтвори и от друга страна йонообменни смоли и утайки.
Всички тези мерки са известни, така че не са необходими по-нататъшни обяснения.
За да се изпразни съответна цистерна 10, 12, 14, тоест да се отстранят отлаганията, изобретението предвижда мерки, които са обяснени по-подробно на фиг. 2-12.
Така на фиг.2 принципно е изобразена една цистерна 28, която отговаря на една от цистерните 10, 12, 14, която може общо да се характеризира като резервоар. Цистерната 28 е ограничена от периферна стена 30, долна стена 32, както и челна стена и таван 34, където е предвиден отвор 38, който е ексцентричен, тоест изместен към средната ос 36. Този отвор може да има например диаметър от около 530 mm.
В горната част на цистерната 34 преминава бетонна подова конструкция 40, която от една страна ограничава откъм пода коридор, в който може да се разположи ръкавен контейнер 42 в желаната позиция. Чрез контейнера може в цистерната 34 да се вкара или да се изкара водно превозно средство 44.
От ръкавния контейнер 42 излиза съединителна тръба 46, която е прокарана през стената 40 и е насочена и свързана с отвора 38 на цистерната 34.
Съединителната тръба 46 притежава разпръсквателни дюзи и изпусквателни отвори за осъществяване на аерация.
От ръкавния контейнер 42 излиза теглително средство под формата на теглителна верига 48, която може да се измества в челната област на ръкавния контейнер 42.
Ръкавният контейнер 42 също може да се премества, за да се насочи към желана цистерна, от която трябва да се отстранят отлагания. Преместването условно се извършва от излизащите от челната област вериги 48.
Теглителната верига 48 е свързана с водното превозно средство 44, което при работа се придвижва по дължината на повърхността 52 на отлаганията 54 в цистерна 34.
По дължина на веригата 48 и свързани с нея преминават тръбопроводи под формата на водопроводи и инсталация за сгъстен въздух, които са свързани с водното превозно средство 44, респективно с помпа 58 по описания по-долу начин. При това помпата 58 се движи на разстояние от водното превозно средство 44 и е центробежна помпа, респективно центрофугална помпа и може да се задвижва електрически.
Допълнително от теглителната верига 48 или от отделен елемент като въже, който може да се спуска в цистерната, може да излиза камера 60. Камерата 60 е предназначена да наблюдава повърхността на насъбралата се върху отлаганията 54 течност 62 и да установява позицията на водното превозно средство, в случай че от него излиза изтласкващ корпус 64, който да плава върху повърхността на течността.
По дължината на теглителната верига 48, свързани с нея преминават тръбопроводи, към които има и контролни проводници, които водят до команден пулт 62 с монитор 64. От този команден пулт се направлява водното превозно средство 44, респективно устройствата в ръкавния контейнер 42.
Освен това ръкавния контейнер 42 притежава командна кутия, която не е подробно представена, както и нагревателен уред като уред за бързо загряване на течност 66, през който свързаният с помпата 58, респективно с водното превозно средство 44 тръбопровод се прокарва, за да може протичащата по тръбопровода течност да се загрее до необходимата температура. Осигурява се и дозиращо устройство за подаване на например натриева основа, за да се регулира стойността на pH на протичащата по тръбопровода течност.
Допълнително ръкавният контейнер 42 има до връзката за съединителната тръба 46 друг отвор 68, който може да е варел 70, в който може да се внесе превозното средство, когато това е необходимо. След това варелът 70 може да се затвори, за да може превозното средство да се транспортира без опасност от замърсяване.
За преместване на ръкавния контейнер 42 се отстранява не само варелът 70, но и съединителната тръба 46. След това ръкавният контейнер 42 може да се насочи към отвора на друга цистерна, което принципно е видимо от фиг.2. В заключение трябва да се отбележи, че ръкавният контейнер 42 може да е странично подсигурен чрез напречни подпори 72.
Водното превозно средство 44 е така оразмерено, че преминаващата по надлъжната му ос обшивка да може да премине през отвора 38 (виж фиг.5).
При това водното превозно средство 44 притежава геометрия на паралелепипед, при което например дължината може да възлиза между 800 и 1000 mm, височината между 350 и 450 mm и ширината между 400 и 500 mm.
Водното превозно средство 40 се придвижва с помощта на задвижващи вериги 74, 76, които се водят от звездовидни колела 80, 82. При това поспециално задните звездовидни колела 78 се задвижват чрез пневматичен задвижващ механизъм отделно едно от друго. Така е възможно задвижващите вериги 74, 76 да се задвижват с различни скорости, при което в резултат водното превозно средство 44 може да се придвижва по дължината на повърхността 52 на отлаганията 54 в изисквания обхват.
Голямата подвижност на водното превозно средство 44 се получава също поради това, че връзката с помпата 58 е гъвкава, при което, както бе споменато, съответните тръбопроводи са закрепени към теглителната верига 48, в следствие на което се стига до разтоварване на тягата.
Предното звездовидно колело 80 може да се премества спрямо задното движещо звездовидно колело 78, за да може по този начин да се осъществи опън на задвижващите вериги 74, 76. Допълнително, както е показано на фигурите, от частите на веригата 82, 84, съответно между тях, стърчат елементи 86, 88 с формата на преграда, съответно плоча. Това означава, че са издадени над образуваната от задвижващите вериги 74, 76 външна повърхност. По този начин от една страна се осигурява възможността за придвижване без приплъзване на водното превозно средство 44, а от друга страна става разбиване на отлаганията 54.
Както вече беше споменато, движещите звездовидните колела 78, се задвижват пневматично чрез пластинчат мотор.
В предната, тоест фронталната област 90 на водното превозно средство 44 са разположени разпръсквателни и пулверизиращи дюзи 92, 94, които са подредени в редица и могат като модул да се въртят около ос 96, която преминава вертикално към надлъжната ос на водното превозно средство 44 и паралелно към осите на звездовидните колела 78, 80. По този начин се постига желаното направляване на дюзите 92, 94 към отлаганията 54, които трябва да се разбият, респективно да се разградят.
От фронталният участък 90 на водното превозно средство 44 излиза освен това смукателна тръба 98, която завършва на разстояние от опорната повърхност на задвижващите вериги 74, 76. Разстоянието до движещата повърхност в участъка възлиза между 30 и 50 mm. Ширината на смукателната тръба 98 - наречена още смукателна глава - възлиза например между 20 и 50 mm, за предпочитане 25 mm. Смукателният отвор е образуван от множество малки отвори, за да може през смукателната тръба 98 да се засмукват само частици с определена големина.
Елементите, които са изложени на силна абразия, като например тръбопроводните дъги над дюзите 92, 94 или смукателната тръба 98, могат да са изградени от сив чугун или да са облицовани с нитрилен каучук.
За въртенето на устройството от дюзи 42 има пневматичен цилиндър 110, който е разположен върху горната част на превозното средство 44.
Необходимите за задвижването на звездовидните колела 78, 82, както и на пневматичния цилиндър 110 напорни тръбопроводи водят до връзката 112 на задната страна 114 на превозното средство 44. От задната страна 114 излизат и други изводи 116 и 118. При това изводът 116 е свързан с маркуч, който провежда течност. Чрез този маркуч се подава течност към дюзите 92, 94. Изходът 116 служи по този начин като подаващо устройство за течност. За сметка на това през извода 118 се изсмуква течността, засмукана от смукателната тръба 98. Тази течност съдържа и разложени частици от отлаганията. За целта смукателната тръба 98 се намира в рециркулационния тръбопровод на течността, който излиза от извода 118.
Съгласно изобретението помпата 58 е част от циркулационния кръговрат, който включва и събраната в цистерната 34 течност 62. Това означава, че течността 62 протича от цистерната 34 през смукателната тръба 98 и помпата 58 към ръкавния контейнер 42 и от нея през извода 116 към дюзите 92, 94. При този процес може в ръкавния контейнер 42 течността да се загрее до желаната температура, особено тогава, когато отлаганията са соли. Освен това е възможно в циркулационния кръговрат да се дозират хидрооксиди, за да се постигне желаната стойност на pH, която е подходяща за разлагането на солите. Това принципно се изяснява на фиг.11.
Така принципно е изобразен циркулационният кръговрат на течността 120. Съдържащата частици или части от отлаганията течност протича през ръкавния контейнер 42. По време на това може да се осъществи регулиране на температурата, съответно на стойността на pH. Течността циркулира толкова дълго, докато се постигне обогатяване на съдържанието на твърд материал, което при примерното изпълнение възлиза на 1115 g/Ι твърд материал. Когато тази стойност се достигне, се отваря байпас или циркулационния кръговрат се прекратява, така че да се изтегли течността.
На принципното изображение на фиг.11 са дадени други важни параметри. Така дебитът възлиза на 20 m за час при работно налягане от 2,5 bar. Температурата се регулира докато достигне до около 60° С. При това иззетата течност притежава при примерното изпълнение температура от 60°С, чрез което се подсигурява, че при следващ транспорт няма да се отложи, съответно кристализира сол. Регулирането на стойността на pH в настоящият вариант на изпълнение на изобретението се осъществява чрез натриева основа. Подходящи са и други химикали. От ръкавния контейнер 42 течността, която е концентрирана с твърд материал, се отвежда към преработвателна станция.
Чрез нагряването на течността и регулирането на pH, особено в участъка между 11 и 12 при рециркулация на течността, тоест при подаване към дюзите 92, 94, се осъществява локално въздействие върху отлаганията. В резултат е възможно лесно разбиване и разлагане.
Въз основа на фиг. 11 беше обяснен циркулационен кръговрат на течности, когато отлаганията 54 в резервоара 34 са соли. В друг случай може да отпадне регулирането на температурата или на pH, когато отлаганията са образувани примерно от йонообменни смоли или утайка, което се получава при ядрено-технически инсталации.
При отстраняването на например йонообменни смоли или утайки се създава циркулационния кръговрат течности 112, който се поддържа от помпата 58, както и смукателната тръба 98 и дюзите 92. При достигането на желаната концентрация на течността, тя се изземва от циркулационния кръговрат или чрез байпас, или чрез отваряне на циркулационния кръговрат. Параметрите за транспортиране на течността са представени на фиг. 12.
Концентрацията на твърд материал в течността при транспортиране на утайка, съответно на йонообменни смоли, възлиза между 5 и 25 тегловни %. Средната стойност възлиза на 15 тегловни %. При достигане на тези стойности следва последователно отвеждане на течност.
Посредством фиг. 6 до 9 са обяснени предпочитани начини за протичане на процеса за отнемане на отлагания 54 от цистерна 34. Така съгласно примерното изпълнение от фиг. 6 е възможно, водното превозно средство 44 да се движи приблизително хоризонтално по повърхността 52, за се постигне повъзможност равномерно отнемането на отлаганията. За предпочитане е да последва плоскостно скосяване на повърхността на отлагането или придвижване по синусоида върху повърхността на отлагането.
Съгласно притежаващото собствено изобретателно съдържание примерно изпълнение от фиг.7 отначало се образува вдлъбнатина 124 с формата на конус, съответно кратер. Вдлъбнатината се разполага под отвора 38 на цистерната 34 чрез спускането на водното превозно средство 44 с помощта на теглителната верига. Едновременно следва разбиване на отлаганията 42 чрез дюзите 92, 94 и изсмукване чрез смукателната тръба 98. След образуването на вдлъбнатината 124 с формата на кратер тази повърхност последователно се уголемява, както е изяснено с помощта на фиг.8 и 9.
По този начин части от отлаганията се свличат самостоятелно под действието на силата на тежестта по стените на вдлъбнатината, така че сложно разбиване, респективно разграждане не е необходимо.
Номиналният вътрешен диаметър на засмукващия течността тръбопровод (смукателна тръба) трябва да е 75 mm. При това при скорост на транспортиране между 2 и 3 m/s трябва да могат да се преодоляват безпроблемно разстояния около 500 т. За предпочитане тръбата, която подава течността към дюзите, може да е с номинална широчина от 50 mm.
Центъра на тежестта на превозно средство 44 трябва да е между осите на звездовидните колела 78, 80. Материалът, който е в съприкосновение с течността, съответно с отлаганията и разбитите части, за предпочитане е да бъде висококачествена стомана. Звездовидните колела 78, 80 са капсуловани.
Напорните маркучи, които водят от една страна към пневматичния цилиндър 110 и от друга страна към пневматичните задвижващи вериги за звездовидните колела 76, 78, трябва да са обвити от обшивка, която да притежава номинална ширина от 50 mm.

Claims (29)

1. Устройство за отстраняване на отлагания от резервоар от рода на цистерна, който има околни стени и дъно, а така също - челна или таванска стена, в който над отлаганията се съхранява течност, при което резервоарът е достъпен през отвор, който може да се затваря и е в челната, респективно в таванската стена, като се включва и превозно средство, което може да се вкара през отвора в резервоара, да се придвижва в него и да е снабдено с най-малко една дюза, която изхвърля течност, както и със смукателно устройство, изсмукващо от резервоара течност заедно с части от отлаганията, при което най-малко една дюза и смукателното устройство са разположени в циркулационен кръговрат на течности, от който може да се тегли течност заедно с части от отлаганията, а в циркулационния кръговрат на течности е разположена помпа и топлинен агрегат и/или устройство, регулиращо стойността на pH на течността, характеризиращо се с това, че над отвора (18, 20, 22, 28) е разположен ръкавен контейнер (42), свързан през (46) с отвора (18, 20, 22, 28) с резервоара (12) за вкарване или изкарване в него на превозното средство (44) чрез теглително средство (48), а помпа (58) е за осигуряване на транспортиране на течността чрез циркулационен кръговрат, в който върху отлаганията се намира насъбрала се течност (62).
2. Устройство съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че разположеният в циркулационния кръговрат (120, 122) топлинен агрегат (66) е уред за бързо нагряване на течаща вода.
3. Устройство съгласно претенция 1 или 2, характеризиращо се с това, че превозното средство (44) се задвижва пневматично и поне една дюза (92, 94) е пневматично въртяща се.
4. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че придвижваното в резервоара (34) превозно средство (44) е с габарити позволяващи движението му в кръгъл тунелен профил на надлъжното сечение на присъединителния канал, а превозното средство притежава геометрия на кух цилиндър с външен диаметър d < 1000 mm, за предпочитане d < 600 mm, най-вече d < 530 mm.
5. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че резервоарът (34) е разположен под екранировка под формата на бетонна подова конструкция (40) и върху екранировката е разположен ръкавния контейнер (42), от който излиза съединителна тръба (46), чието напречно сечение е съобразено и съответства на отвора (38) на цистерната (34).
6. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че ръкавният контейнер (42) може да се свърже чрез друг отвор (68) с приемник като варел (70), в който може да се вкара поне превозното средство.
7. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че с теглителното средство (48), което излиза от ръкавния контейнер (42) и е свързано с превозното средство (44), са свързани тръбопроводи за течността и сгъстения въздух, както и помпа (58), респективно корпуса й или обграждащ помпата защитен корпус, който е като клетка.
8. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че превозното средство (44) може да се задвижи чрез две задвижващи вериги (74, 76).
9. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че превозното средство (44) притежава като задвижващи вериги безкрайни вериги, които обикалят около две звездовидни колела (78, 80, 82), при което една задвижваща верига задвижва едно звездовидно колело (78, 80, 82).
10. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че всяка задвижваща верига се задвижва независимо от другата.
11. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че разстоянието от незадвиженото звездовидно колело (80) до задвиженото звездовидно колело (78, 82) може да се променя.
12. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че от безкрайната верига (74, 76) стърчат елементи с формата на преграда или плоча (86, 88).
13. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че във фронталната област (90) на превозното средство (44) са разположени дюзи (92, 94), които образуват редица и множество дюзи образуват пакет от дюзи, които като модул са пневматично въртящи се около ос, която преминава вертикално към надлъжната ос на превозното средство и паралелно към оста на въртене на звездовидните колела (78, 80).
14. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че между пакета дюзи, насочен към подвижната повърхност на превозното средство (44), и фронталната част (90) на превозното средство е разположен смукателен елемент (98), който за предпочитане е неподвижен спрямо превозното средство (44).
15. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че смукателният елемент (98) притежава множество отвори, които преминават по дължината на периферната повърхност на кух корпус.
16. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че превозното средство притежава формата на паралелепипед с дължина L, ширина В и височина Н , при което стойностите възлизат за L за предпочитане на 1200 mm < L < 800 mm, по-специално L е приблизително 900 mm, и/или В е за предпочитане 350 mm < В < 550 mm, поспециално В е приблизително 460 mm, и/или Н е за предпочитане 300 mm < Н < 500 mm, по-специално Н е приблизително 400 mm.
17. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че от теглителната верига (48) или от отделен държач, например въже, излиза камера, която е насочена към повърхността на течността.
18. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че от превозното средство (44) излиза плавателно тяло, което плува върху повърхността на течността.
19. Устройство съгласно поне една от предходните претенции, характеризиращо се с това, че дюзите (92, 94), участъците на смукателния елемент (98), които обграждат смукателните отвори, и/или огъванията в тръбопроводите, които провеждат течността, са изградени от сив чугун или са облицовани с нитрилен каучук.
20. Метод за отстраняване на отлагания от резервоар от рода на цистерна, с околни и долна стена, както и с челна или таванска стена, и в който над отлаганията се събира течност, при което резервоарът е достъпен през отвор, който може да се затваря и е в челната, респективно в таванската стена на резервоара, а върху отлаганията се придвижва превозно средство, което се вкарва в резервоара и с което от една страна чрез поне една дюза се доставя течност за разбиване, респективно за разтваряне на отлаганията, от друга страна чрез смукателен елемент се всмуква течност, съдържаща части от отлаганията, а течността, която се впръсква от най-малко една дюза, както и смукателният елемент, който всмуква течността и частите от отлаганията, се транспортират чрез циркулацията на течности чрез помпа, която циркулация включва и насъбраната върху отлаганията течност, като циркулацията на течности регулира и течността, впръскана от поне една дюза, за постигане на желаната температура и/или желаната стойност на pH на тази течност, характеризиращ се с това, че превозното средство (44) се вкарва като модул през отвора в резервоара (12), и с това, че помпата (58), която транспортира течността към циркулационния кръговрат, е разположена на разстояние от превозното средство (44) в насъбраната се върху отлаганията течност (62).
21. Метод съгласно претенция 20, характеризираща се с това, че от циркулационния кръговрат, съдържащ части и частици от отлаганията, се отнема течност тогава, когато концентрацията на твърд материал достигне до 100 g/Ι твърд материал < с < 130 g/Ι твърд материал, по-специално около 116 g/1 твърд материал.
22. Метод съгласно претенция 20 или 21, характеризиращ се с това, че циркулационният кръговрат се настройва с температура 30°С < Т < 70°С, за предпочитане 75°С < Т < 65°С, особено Т 60°С.
23. Метод съгласно претенция 20 или 21, характеризиращ се с това, че течността се транспортира в циркулационния кръговрат с налягане р от 1,5 бара < р < 3 бара, най-вече 2 бара над атмосферното налягане.
24. Метод съгласно поне една от претенциите от 20 до 23, характеризиращ се с това, че помпата (58) транспортира течността с дебит V с V > 15 m3/h, особено V > 20 m3/h.
25. Метод съгласно за предпочитане претенция 20, характеризиращ се с това, че отлаганията се разбиват, респективно разграждат по такъв начин, че първо се отстраняват части от отлаганията, които образуват вдлъбнатина с формата на конус или кратер, и като се увеличава повърхността на вдлъбнатината с формата на конус или катер и съответно се увеличава освободената повърхност на резервоарното дъно.
26. Метод съгласно поне една от претенциите от 20 до 25, характеризиращ се с това, че за образуване на вдлъбнатината с формата на конус или катер, превозното средство (44) се задвижва в отлаганията вертикално, установено от гравитационната сила или приблизително вертикално.
27. Метод съгласно поне една от претенциите от 20 до 26, характеризиращ се с това, че се осигурява pH на протичащата в циркулационния кръговрат течност да е pH >7, за предпочитане 9 < pH < 14, най-вече 11 < pH <12.
28. Метод съгласно поне една от претенциите от 20 до 27, характеризиращ се с това, че отлагането се отнема чрез плоскостно скосяване на повърхността на отлагането или чрез придвижване по синусоида върху повърхността на отлагането.
29. Метод съгласно претенция 20, характеризиращ се с това, че през отвора на резервоара, който е оформен като люк, се вкарват замърсени елементи като теглителна верига, маркучи или помпа.
BG109039A 2004-02-27 2005-02-08 Устройство и метод за отстраняване на отлагания от цистерна BG65759B1 (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102004010157 2004-02-27
DE102004013304.2A DE102004013304B4 (de) 2004-02-27 2004-03-18 Anordnung und Verfahren zum Entfernen von Ablagerungen aus einem Tank

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109039A true BG109039A (bg) 2005-09-30
BG65759B1 BG65759B1 (bg) 2009-10-30

Family

ID=35071048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109039A BG65759B1 (bg) 2004-02-27 2005-02-08 Устройство и метод за отстраняване на отлагания от цистерна

Country Status (5)

Country Link
BG (1) BG65759B1 (bg)
CZ (1) CZ302150B6 (bg)
HU (1) HU227750B1 (bg)
RU (1) RU2324553C2 (bg)
SK (1) SK287225B6 (bg)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2572540C1 (ru) * 2014-06-16 2016-01-20 Закрытое акционерное общество "Системы водоочистки" Способ очистки дна бака от осадка и устройство для его реализации
RU2616051C1 (ru) * 2016-06-06 2017-04-12 Федеральное автономное учреждение "25 Государственный научно-исследовательский институт химмотологии Министерства обороны Российской Федерации" Мобильный технологический комплекс зачистки и мойки жестких резервуаров

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0275690A1 (en) * 1986-12-30 1988-07-27 WEATHERFORD U.S. Inc. A method of tank cleaning and a tractor for use therein
JPH06127702A (ja) * 1992-10-19 1994-05-10 Sumikin Butsuriyuu Kk 棚落し底浚え両用機
US5561883A (en) * 1994-09-15 1996-10-08 Landry; Kenneth C. Tank cleaning system using remotely controlled robotic vehicle
JP3267505B2 (ja) * 1996-04-02 2002-03-18 株式会社クボタ 水槽内の清掃装置
DE19652358A1 (de) * 1996-12-17 1998-06-18 Nukem Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Entnahme von Medien
DE10162477B4 (de) * 2001-12-19 2007-03-29 Framatome Anp Gmbh Vorrichtung zur Reinigung eines Behälters für radioaktive Reststoffe

Also Published As

Publication number Publication date
CZ2005118A3 (cs) 2005-10-12
RU2005105408A (ru) 2006-08-10
CZ302150B6 (cs) 2010-11-18
HUP0500252A2 (en) 2006-09-28
SK287225B6 (sk) 2010-03-08
SK222005A3 (sk) 2006-07-07
HU0500252D0 (en) 2005-04-28
BG65759B1 (bg) 2009-10-30
RU2324553C2 (ru) 2008-05-20
HU227750B1 (en) 2012-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100969933B1 (ko) 세척장치를 구비한 경사판 침전장치
US8062105B2 (en) Scalding apparatus for poultry
KR102052910B1 (ko) 페인트 부유물 제거 시스템
KR102231256B1 (ko) 표면 처리 장치
BG109039A (bg) Устройство и метод за отстраняване на отлагания от цистерна
KR101673546B1 (ko) 도금포트의 상부 드로스 제거장치
TWI577843B (zh) 紡絲浴槽
KR102407867B1 (ko) 방사능 소각재 제염 장치
KR101046315B1 (ko) 침전지용 슬러지 워터제트 이송장치
JP3204199U (ja) 車輌泥落洗浄装置
CN211801962U (zh) 一种鞋垫加工烘干喷漆一体机
DE1043283B (de) Vorrichtung zum Abfuehren einer eine Salzaufschlaemmung ueberschichtenden Salzloesung
DE102004013304B4 (de) Anordnung und Verfahren zum Entfernen von Ablagerungen aus einem Tank
JPH05317610A (ja) スラッジの吸い上げ装置及びそれを用いたシステム
KR100919817B1 (ko) 엘리미네이터를 용이하게 청소할 수 있는 배출가스습식정화장치
CN218012036U (zh) 双级喷淋填料装置
CN217140992U (zh) 用于处理工件的处理设备
CN219024685U (zh) 用于处理工件的处理设备
KR20230008681A (ko) 파이프 세척 시스템
DE3235826A1 (de) Vorrichtung zum entgraten von formteilen und zum entfernen von lackschichten auf einzelteilen
JP2948157B2 (ja) 台車の空中洗浄装置
CN117561124A (zh) 用于处理工件的处理设备和方法
CN117563846A (zh) 一种钢结构可回收漆料的自动化喷漆设备
EP4175770A1 (de) Behandlungsstation, behandlungsanlage und verfahren zum behandeln von werkstücken
CN117324363A (zh) 用于修复有机物污染土壤的处理装置