UA85919C2 - Спосіб скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна і пристрій для його здійснення та пристрій для утримання разом двох поверхонь матеріалу - Google Patents

Спосіб скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна і пристрій для його здійснення та пристрій для утримання разом двох поверхонь матеріалу Download PDF

Info

Publication number
UA85919C2
UA85919C2 UAA200706103A UAA200706103A UA85919C2 UA 85919 C2 UA85919 C2 UA 85919C2 UA A200706103 A UAA200706103 A UA A200706103A UA A200706103 A UAA200706103 A UA A200706103A UA 85919 C2 UA85919 C2 UA 85919C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
belt
mineral fiber
spike
corner
spikes
Prior art date
Application number
UAA200706103A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Петер ВУТС
Original Assignee
Роквул Інтернешнл А/С
Роквул Интернешнл A/C
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Роквул Інтернешнл А/С, Роквул Интернешнл A/C filed Critical Роквул Інтернешнл А/С
Publication of UA85919C2 publication Critical patent/UA85919C2/uk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/74Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls
    • E04B1/76Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls specifically with respect to heat only
    • E04B1/762Exterior insulation of exterior walls

Landscapes

  • Architecture (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Thermal Insulation (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Application Of Or Painting With Fluid Materials (AREA)

Abstract

Група винаходів призначена для скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна. Пристрій (5) для утримування разом двох поверхонь матеріалу (2) з мінерального волокна містить ремінь (9), що має перший кінець і другий кінець з шипом (6) на кожному кінці, в якому ремінь є гнучким, а кожний шип є по суті жорстким і зігненим під кутом таким чином, що містить з'єднувальну частину (8), приєднану до ременя, і частину (7), що вводиться, причому кут між з'єднувальною частиною і частиною, що вводиться, складає в межах між 35° і 80°. Пристрій, згідно з даним винаходом, особливо придатний для утримування разом двох поверхонь з теплоізоляційного матеріалу на куті порожнистої стіни. Описується також спосіб утримання разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна.

Description

вводиться, знаходиться в межах між 357 і 80".
Згідно з другим аспектом даного винаходу створений спосіб утримування разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна, який включає етапи, на яких здійснюють: а) забезпечення елемента, поруч з яким належить розташувати матеріал з мінерального волокна; р) розташування матеріалу з мінерального волокна поруч з елементом таким чином, щоб дві поверхні матеріалу з мінерального волокна щільно прилягали поруч з кутом або із зігненою частиною елемента; с) забезпечення пристрою, що містить ремінь, який має перший кінець і другий кінець з першим шипом на першому кінці і другим шипом на другому кінці, де ремінь є гнучким, а кожний шип є по суті жорстким; 4) введення щонайменше частини кожного з першого і другого шипів в матеріал з мінерального волокна, причому шипи розташовані таким чином, щоб за допомогою ременя утримувати разом поверхні матеріалу з мінерального волокна, що щільно прилягають.
Згідно з третім аспектом даного винаходу забезпечують конструкцію, яка містить елемент, що містить кут або зігнену частину, в якій матеріал з мінерального волокна розташований поруч з елементом таким чином, щоб дві поверхні матеріалу щільно прилягали поруч з кутом або зігненою частиною елемента, яка відрізняється тим, що конструкція також містить: пристрій, який містить гнучкий ремінь, що має перший і другий кінці з по суті жорсткими шипами на кожному кінці, де щонайменше частину кожного з першого і другого шипів вводять в матеріал з мінерального волокна, і за допомогою ременя утримують разом поверхні матеріалу з мінерального волокна, що щільно прилягають.
Згідно з четвертим аспектом даного винаходу запропоновано пристрій, який містить ремінь, що має перший і другий кінці з по суті жорсткими шипами на кожному кінці, причому ремінь є гнучким, а кожний шип є по суті жорстким, для утримування разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна.
Даний винахід має переваги, оскільки при його використанні забезпечують зручний, довготривалий і економічно ефективний спосіб розв'язання проблеми утворення повітряних зазорів між двома поверхнями матеріалу з мінерального волокна дивно простим шляхом. Спосіб особливо придатний для утримування разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна біля кута або зігненої частини, оскільки проблема утворення повітряних зазорів більш виражена в такій ділянці. Перевага пристрою згідно з винаходом полягає в тому, що його зручно використовувати для утримування разом ряду різноманітних типів матеріалу з мінерального волокна в ряді різноманітних розташувань.
Суть винаходу пояснюється на кресленнях, де:
На Фіг.1 зображений вертикальний переріз порожнистої стіни; на Фіг.2 - вигляд в плані пристрою згідно з даним винаходом; на Фіг.3 - поперечний переріз пристрою згідно з даним винаходом, введеного в матеріал з мінерального волокна на куті; на Ффіг.4 - пластини з мінерального волокна, закріплені на внутрішній стіні порожнистої стіни, і пристрій згідно з даним винаходом, призначений для введення в них; на Фіг.5 - пристрій згідно з даним винаходом в робочому стані.
Пристрій згідно з даним винаходом особливо придатний для утримування разом двох поверхонь з теплоізоляційного матеріалу на куті порожнистої стіни. Цей переважний варіант виконання описаний нижче більш детально.
Порожниста стіна звичайно містить: внутрішню стіну 1 (див. Фіг.1), звичайно виготовлену з цегли або шлакобетонних блоків; теплоізоляційний шар 2, розташований поруч з внутрішньою стіною; і зовнішню стіну 4; де є повітряний зазор З між теплоіїзоляційним шаром 2 і зовнішньою стіною 4. Внутрішня стіна 1 складає частину порожнистої стіни, і вона розташована всередині будівлі, тоді як зовнішня стіна 4 утворює зовнішню її поверхню. Внутрішню стіну звичайно споруджують зі стальними стрижнями, званими «анкерами», на яких кріплять теплоізоляційні пластини. На кожній лицьовій поверхні внутрішньої стіни звичайно кріплять пластини, розташовуючи їх поруч зі стіною і так, щоб вони щільно прилягали одна до одної, як це показано на фіг.4 і 5.
Поверхні матеріалу з мінерального волокна, які розташовані так, щоб вони щільно прилягали біля кута, не скріпляють між собою. Звичайно краї розходяться, утворюючи повітряний зазор між ними, що приводить до зниження ефективності матеріалу.
Пристрій містить ремінь 9, що має перший кінець і другий кінець з шипом б на кожному кінці. Шипи переважно зігнені під кутом і містять з'єднувальну частину, приєднану до ременя 8, і частину 7, що вводиться, причому кут між частинами знаходиться в межах від 35" до 80", переважно від 45" до 70", більш переважно від 55" до 65", а найбільш переважно близько 60".
При використанні пристрою частину шипа, що вводиться, вводять в шматок матеріалу з мінерального волокна. Перший шип вводять в один шматок матеріалу з мінерального волокна, а потім другий шип вводять у другий шматок матеріалу таким чином, щоб ремінь знаходився під натягненням і був перекинений через зазор між двома шматками матеріалу з мінерального волокна. Шматки переважно розташовують під кутом один до одного і поруч з поверхнями стіни, між якими знаходиться кут.
Спосіб згідно з даним винаходом включає, по-перше, забезпечення елемента 1, поруч з яким потрібно розташувати матеріал з мінерального волокна. Хоч детально описаний переважний варіант виконання, де елемент є внутрішньою стіною порожнистої стіни, на практиці спосіб можна здійснювати і в тих випадках, коли елемент є будь-якою конструкцією, поруч з якою розташовують матеріал з мінерального волокна з будь-якої причини і яка містить кут або зігнену частину. Наприклад, пристрій і спосіб згідно й з даним винаходом можна використовувати для теплоізоляції резервуара для гарячої води, труб для гарячої води або промислових контейнерів, які потрібно ізолювати.
Спосіб згідно з даним винаходом, по-друге, включає: розташування матеріалу з мінерального волокна поруч з елементом 1 таким чином, щоб дві поверхні матеріалу щільно прилягали до кута або зігненої частини елемента.
Спосіб згідно з даним винаходом додатково включає етапи: забезпечення пристрою 5, який містить ремінь
9, що має перший і другий кінці з першим шипом на першому кінці і другим шипом 6 на другому кінці, при цьому ремінь є гнучким, а шипи є по суті жорсткими; введення щонайменше частини першого і другого шипів в теплоізоляційний матеріал з мінерального волокна, причому шипи розташовують таким чином, щоб за допомогою ременя 9 між ними утримувати разом щільно прилеглі поверхні.
Матеріал 2 з мінерального волокна звичайно представлений у вигляді пластин, які можуть мати будь-які відповідні розміри. Наприклад, пластини можуть мати висоту в межах від 1 до 2м, ширину - в межах від 0,5 до 2,0м і товщину - в межах від 0,06 до 0,25м. Типова пластина може мати висоту близько 1,5м, ширину - близько
О,5м і товщину - близько 0,1м. Мінеральне волокно є волокном такого типу, яке звичайно використовують як теплоіїзоляційне волокно, і воно може бути виготовлене будь-яким придатним способом. Матеріал з мінерального волокна переважно має питому щільність від 10 до 200кг/м3, переважно від 20 до 100кг/м3, а більш переважно від 40 до 8Окг/м3.
Пластини звичайно мають форму прямокутного паралелепіпеда, і у варіанті виконання, де їх використовують для теплоізоляції порожнистої стіни, мають довжину приблизно 1,5м, висоту - приблизно 0,8м і ширину - приблизно 0,1м.
Пластини мають: дві великі поверхні, що визначаються довжиною і висотою, одна з яких є поверхнею, яку розташовують поруч з елементом; два краї, що визначаються висотою і шириною; і дві інших поверхні, що визначаються довжиною і шириною, які утворюють верх і низ, коли пластина розташована поруч з елементом.
У переважному варіанті виконання теплоізоляційний матеріал кріплять на першій лицьовій поверхні таким чином, щоб його край розташовувався поруч з кутом на краю поверхні (див. Фіг.3, 4 і 5). Теплоізоляційний матеріал поряд з другою лицьовою поверхнею встановлюють так, щоб він перекривав кут на краю другої лицьової поверхні, для забезпечення теплоізоляції на куті завдяки контакту теплоізоляційної панелі поруч з першою лицьовою поверхнею. Отже, поверхні, які щільно прилягають на куті, є краєм матеріалу поруч з першою лицьовою поверхнею і більшою поверхнею матеріалу поряд з другою лицьовою поверхнею.
Переважно, щоб теплоізоляційний матеріал поряд з другою лицьовою поверхнею був встановлений з перекриттям кута на краю другої лицьової поверхні приблизно на величину, яка дорівнює ширині матеріалу поруч з першою лицьовою поверхнею, щоб з кутових теплоізоляційних пластин був утворений чіткий кут з теплоізоляційного матеріалу.
Кути в порожнистій стіні звичайно складають близько 90", але винахід також застосовний при різних розмірах кутів.
У альтернативному варіанті виконання пластини, які потрібно розташувати на куті, можуть бути спеціально виконані для цього, наприклад, можуть мати одну крайню поверхню, розташовану під кутом приблизно 45" до великої поверхні, яку належить розташувати на віддаленні від поверхні стіни. У цьому випадку першу кутову пластину кріплять поруч з першою лицьовою поверхнею стіни, а другу кутову пластину кріплять поруч з другою лицьовою поверхнею таким чином, щоб край першої пластини, розташований під кутом, щільно прилягав до краю другої пластини, розташованого під кутом.
Робітник, при використанні на практиці переважного варіанта виконання даного винаходу, просто вводить частину, що вводиться, одного з шипів в шматок матеріалу поруч з однією зі стін відносно близько до кута.
Цим шматком звичайно є шматок, розташований на куті, але цим шматком може бути шматок, що щільно прилягає до кутового шматка.
Робітник потім обводить ремінь навколо кута, натягує ремінь і приблизно забезпечує умови, при яких поверхні матеріалу з мінерального волокна знаходяться в контакті на куті, потім вводить другий шип в матеріал з мінерального волокна поруч з іншою лицьовою поверхнею стіни. Цим шматком звичайно є кутовий шматок, але може бути і шматок, щільно прилеглий до кутового шматка.
Отже, кут згину шипа є таким, що можна закріпляти ремінь під натягненням в матеріалі з мінерального волокна. Якщо кут є тупим або прямим, то частина, що вводиться, шипа може бути легко витягнута з матеріалу з мінерального волокна, особливо, якщо до нього прикладене натягнення, що передається через ремінь. Таким чином, шип, що має такий кут, не буде закріплений досить міцно. Якщо кут є дуже гострим (менше 35"), то такий шип складно використовувати, оскільки потрібно прикласти велику силу для введення другого шипа, щоб підтримувати достатнє натягнення ременя для утримування разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна на куті. Кут переважно складає від 45" до 70", більш переважно від 55" до 65", а найбільш переважно близько 60".
У способі згідно з даним винаходом шипи переважно зігнені під кутом, але можна використовувати шипи, які не зігнені під кутом, а є по суті прямолінійними. У цьому випадку шипи вводять в матеріал з мінерального волокна під кутом до поверхні, вздовж якої буде розташований ремінь при його використанні, тобто під кутом в межах між 35" і 80", переважно між 45" і 70", більш переважно між 55" і 65", а найбільш переважно під кутом близько 60".
Шипи є по суті жорсткими. Під цим потрібно розуміти, що шипи є жорсткими в достатній мірі для збереження їх форми при впливі сил, яких вони зазнають при використанні для утримування разом двох поверхонь матеріалу з мінерального волокна. Важливо забезпечити умови, при яких шипи можуть бути надійно закріплені в пластинах з мінерального волокна.
На протилежність цьому ремінь є гнучким. Це означає, що ремінь можна легко згинати руками при його використанні і що він повинен приймати форму кута, на якому його використовують для утримування разом поверхонь теплоізоляційних пластин.
Ремінь звичайно є по суті нееластичним і нерозтяжним. Це означає, що він не повинен розтягуватися під впливом сил, що прикладаються під час його використання при проведенні його поверх зазору між двома поверхням матеріалу з мінерального волокна.
Частина, що вводиться, шипа, зігненого під кутом, звичайно має довжину в межах 0,02-0,20м, переважно в межах 0,04-0,08м, а найбільш переважно в межах 0,04-0,06м. Частину, що вводиться, шипа потрібно при використанні вводити крізь велику частину товщини теплоізоляційної пластини. Переважно довжина ізоляційної частини шипа повинна, приблизно, відповідати товщині теплоізоляційної пластини, щоб, при врахуванні кута, під яким шип вводять, шип можна було надійно ввести на глибину, відповідну більшій частині товщини пластини. Частину, що вводиться, шипа звичайно роблять загостреною для забезпечення легкості введення.
З'єднувальна частина шипа переважно аналогічна по довжині частині, що вводиться, але може бути коротше або довше.
У тих випадках, коли шипи є по суті прямолінійними, шип має розміри, аналогічні розмірам частини, що вводиться, зігненого під кутом шипа, як це визначено в даному тексті.
Поперечний переріз шипа в будь-якому місці звичайно є приблизно квадратним і має розміри по висоті і товщині в межах 3-8мм.
Довжина ременя переважно становить щонайменше 0,15м, оскільки при використанні він звичайно повинен пройти від теплоізоляційної пластини, розташованої поруч з однією лицьовою поверхнею, навколо кута теплоізоляції до теплоізоляційних пластин, розташованих поруч з другою лицьовою поверхнею, як це показано на Фіг.3-5. Довжина ременя переважно становить 0,2-0,5м, більш переважно 0,25-0,35м.
Ремінь може мати будь-яку форму, але переважно, форму прямокутного паралелепіпеда довжиною приблизно 0,2-0,5м, висотою щонайменше приблизно 2мм, наприклад 2-8мм, і товщиною 0,5-3,0мм. Висота ременя звичайно однакова вздовж всієї довжини, але може бути і змінною. Зокрема, вона може бути більшою посередині, ніж по кінцях. Переважно, щоб ремінь підтримував вагу матеріалу з мінерального волокна в тому місці, яке звичайно знаходиться посередині, де сходяться дві поверхні. Ремінь може мати висоту до 100мм, але переважно висота знаходиться в межах 2-50мм, більш переважно в межах 5-20мм.
Товщина ременя і шипів є їх відповідними мінімальними розмірами. Шипи переважно мають по суті більшу товщину, ніж ремінь.
У переважному варіанті виконання ремінь і шипи виготовляють з пластику. Це є переважним варіантом виконання, оскільки при цьому пристрій є більш довговічним, простим у використанні! економічно ефективним.
Шипи і ремінь можуть бути окремими елементами, прикріпленими один до одного. Однак переважно, щоб шипи і ремінь були виконані як одне ціле. Переважно, щоб вони були виготовлені в єдиному процесі з одного і того ж матеріалу. Різна жорсткість може бути досягнута за рахунок різної товщини шипів в порівнянні з ременем. У цьому випадку звичайно товщина шипів становить 200-60090 товщини ременя.
Пластиком переважно є найлон.
Пристрій переважно виготовляють литтям під тиском. У цьому процесі гранули або кульки пластику розплавляють, використовуючи поєднання тертя (що створюється обертовим шнеком) і нагріву, а потім впорскують розплав під високим тиском в прес-форму. Прес-форму потім охолоджують, і з неї витягують готовий виріб.
Приклад
У прикладі пристрою згідно з даним винаходом пристрій виготовляють цілком з матеріалу Вахатій В 5Т
МС (АТМ), що є найлоном. Властивості матеріалу представлені в Таблиці 1.
Таблиця
Каматідє В 57 МС
Поліамід 6 натуральний, середньої в'язкості, модифікований з високою ударною міцністю вимірювання О.А.М.)! 11111111 Загальні ЇЇ
АБТМ 0792 (АЗТМ Американське
Щільність г/см суспільство з випробування 1,09 матеріалів)
Абсорбція води (при 23"С відносній вогкості 5095) Просочення протягом 24 Фо АТМ 0570 1,03-1,3 год.)
Усадка при формуванні со АТМ 0955 1,4-1,8
Механічні 11111
Межа міцності при розтягненні МПа ІЗО 527 (І5О Міжнародна . »35 організація по стандартизації)
Розривне подовження оо ІБО 527 »120
Міцність на вигин МПа ІБО 178 260
Модуль вигину МПа ІБО 178 1,800
Випробування зразка з надрізом за
Ізодом (при 232С) Дж/м АТМ 0256 150
Термічні СТ
НОТ 1,2МПа "б ІБО 75 »50
Випробування на приладі Віка 49 ес ІЗО 306 160 ьютон
Випробування на займистість згідно з Рейтингова | Число твердості методикою ЦІ. 94 (ЦІ. - Лабораторія з й Згідно з методикою ЦІ. 94 Я : оцінка за Брінеллем техніки безпеки США) 1,5мМм . о ІЕС 216 (ІЕС Міжнародна
СОМ МІВЕ ТЕ5Т 2мм Що; ІЕС 695-2-1 -
Електричні ниишшнНЛОВЛМІТЕОВВВНТЬНЬТЬИНИТЬСКНВ ИН
СТІ Вольт ІЕС 112 240
Діелектрична міцність кВ/мм АТМ 0149 18
Представлені величини засновані на оцінці лабораторних зразків, і ці величини знаходяться в межах нормальних характеристик.
Дані засновані на загальному досвіді авторів і сумлінно представлені ними, але автори не готові взяти на себе відповідальність відносно факторів, які знаходяться за межами їх знань або можливості контролю. 1 О.А.М. - В сухому стані при формуванні
Висота ременя становила 5мм, товщина - 1,5мм, довжина - 235мм. На кожному кінці ременя був шип; шипи були зігненими під кутом; шипи містили частину, що вводиться, і з'єднувальну частину, якою вони були приєднані до ременя. Кут між частинами становив 60". Довжина з'єднувальної частини становила 40мм, висота - 5мм, ширина - 4,3З3мм. Довжина частини, що вводиться, кожного шипа становила 5мм, і на кінці, яким частина, що вводиться, була приєднана до з'єднувальної частини, вона мала по суті ту ж ширину і висоту, що і з'єднувальна частина, і була загострена від цього місця під кутом 5", тобто інший кінець частини, що вводиться, був вужче і коротше.
З'єднувальна частина кожного шипа була приєднана до ременя таким чином, що вказані розміри шипа і ременя знаходилися в однакових площинах. У цьому випадку і ремінь, і шипи мали висоту 5мм, так щоб не було сходинки в тому місці, де шип був сполучений з ременем. і М КЛ 7 М ика її І ї : . і ї Н Н мм шк і і і Н НИ: і і БО і : | т: ! ШУ Дане лий рі ; І їн ні ; і Е : :
Року Месппетоенснтюттнтттсї ї ренні
Ше : і Е і ях
Ї В і їх» поляки ФАХ піджжжжютьююняї ї Мені сачякй
Н Н і і 1 і ! ше і що нн г
Ох збо хи
Фіг . ке х
Ух Ко
Не М, ех
Я хо ет це В х Б ай й м , лиш осдосоо сн я вки
Щ і І ї і ве во - ї
Фіг.2 кнсдлкя СОС и о Ж у
ОККО НК Ух с
КОКО КІ
КВ ОО п. МИХ ОО . о Я
У Ох ЗІ
ПО КЕ ХХ х ЗК УКХ сов ОО зу і КУМ
ХХ бе КО КАК у ук о х с х СВК ЗАКО
ОО В м
ОКХ З о ху 5 Б у
У КОХ жк Я х х. ОО ХА СХ ЗХ з
Н У В ЕЕ о х 5 по я
Н ОК я Я ї НО АЖ оті і ехо с Жчннии лу УВК КК КО ОКХ МУКУ х
Й з ПС М ХО МК ОХ пе о с п о ОВ Я, по КОКЕК ОКО Хо ОО ЗК п У ОКО З ВАХ КОКО ОХ о с
ЗХ УК МОХ тЖ КОХ конях СК КОХ ТУ ХОМ ОКО З х пе ОХ УМХ СМ се ОКО ОО ОО Я
ККУ ОКХ ОО ОО ЗО К
КОКО ОВО ВО ЗВ х п ОКО В
КЛ ОО СКУ УКВ ЗМК З МОУ Я
В ПОВ Х ОК ОККО ОКОМ ККУ УЖ
В ОВ се ОКХ ОЕМ А КІ З о Ох М о :
ОО о ОХ я ПОН З а о. о ооогоексссоі
УК ЗУ у М З З
ОВ 3
ІГ.
Ф ОК совогньх МО соовююсх МО ваолліннвм 0 Її. 4 кулер с
ОК с СмкоВ Вовк ОККО с же о о ЗА с с с. с
КУМ ОК КК СХ ОКХ ж с
КЕ хх АСК МКУ СХ ОЗ с ПИШИ
ОКУ КОХ У ХК с ОН
ОСИ ВЕК СХ СА г
ОК Я УКХ ЩО ХХ с
ОО КО КО УС с
ОЕМ ЗО ХУ ЗК ОО с
БО ЗО ХХ Хе З 0. ЕК
ОА ЗО їх КЕ с
М ІК ХО УК их с я Ми в УМХ хх с
ЕКО КВ МОХ У ЗО ХО о ХЕЖЯ ЕК
УМО В ОХ Ух с п ОКХ СК г
ЕК ЖОВ КОХ ККЗ ух З с с 35 же їх їз хе 5. с жа цк о. ОК с т с ХУ Ух ТО ЗХ я ПОПЕНКЕ а Жах М ХХ нн МК ЕМ ЖК 5 х Я 0. У о с ее о. КЕ о У т. В он М що ому ее - ЕНН не ях ЗО МО хх зо г З ХК о и у У Сх 0 .-.
МБО Он В І ення с КЗ с се 0
ЕВ ее з ан
ВО с ОО вс я Я Ен ХО ПЕКЛО ПКЕЕ нні МЕН с и ше ше я : НН. и 3.
КК ХОМ ПОХМИКК ПАМ КУ ПЕКИ МИ о Зк ДИКИМ ТИПИ ЕК
Код НС ж с ЕЕ ПК
ХУ що ОН ЗИМИ с ПІ НИК ДИ 1; ДИЛИ МЕ Во 1 0
ОКО ПЕК З шо ТИ ОО ПИЛОК
КК КВК УАУМЕ ТИХ сиК о АК ПИЛИ ПК ж її ре» с ПОПКНМИНИНННОЯ ПЕК -х ме КЕКВ КОХ КУ Хе с б з с о Мох
ЗУ ОКХ ОО В сення Фіга
ЗО й г.
Е
ЗКЯ
МОХ ХЕ
З КОКО ХО
ОКУ КН КЕ ха З ВО ОХ п вся ЗВ ОО ОВУ свкоіко с я Її ковка УЖ п. сохоме КОКО МК МУ п 0. с
ВО ОВ ВЕК Ка ОО КВ КВ нн с хви ОТО КАХ УК ОККО АК КЕН У ок ОО КО о о
Я з МА КОКО ХК ОН ОВО КДКА ЕК ВЕН
Оу МО ОХ УКВ Зх ОО ОКО с
ОК ККУ КК ОХ КАК КК КМ КАК З о
РКК КУКИ Ж ХО ОМ Є ОО КК мо КК с о
КІВ КО МАК КМ ТЯ ЗК КАХ ОК ЗОВ ОО
ВОНО ВИ ОА УКХ СХ С СК ОО ОО ОО МД а ее
Ко З їх ХУ З Кох Х ОХ Ка о МКК ООН КВ УВО
МІ ІМуМ ХК УМХ х Ж КК ОКХ УК ООХ хе ЗО У с
М ЕтЕ Ку КОХ ЗК ЗК УКВ ЗУ ПИКА ЖК с ен КО ЖК УК З зх ОККО ККки А о г
КОМ ХХ ДК НМА КК Ух о, х ОХ ОК УК ВХ ох с
ККУ АКА хх Ох З З суд, ОВ жи с
КАК о зе шя КАХ Я ОО с
МО С СХ У о. о х х я с
МеВ ОБ ОК ДИНИ У У х х ХК ях Ку ЕН Самое п МО с ЗМУ ОО і с . ше с УОЗ Ен
КК ХЕ ж ВО и СК Кох З Ух ду Ве с с
ПИШИ КОХ 5 во ХВ 5 сх Ве о с с ха . о. о.
ПИ КОХ ХО жк і Ух ДЗЗ УК МД КК ЖЖ СЕП, с
ДОЮ: ПЕВ ОМ МОУ Е З п ОК КК Зах у ооо с
ЗУКеннноХ ЕМ КЕ МУК ОХ МКУ ЗК УОЗ КЕКВ ЩИТ по БИ КК З КК ТК ПО ВЕвоя с
НКОКННН А ЕКО ОККО АХ п ХК ОО с
ПИ ЗК М ЕХ ЕЕ КМ УЗА КМ ПОН КО КК ПЕК КК КЕНЕ КК ПЕК МЕНЕ о о. о о. о Мо Же с и ОК КО КОКОС КО С ВО 3. с
ПК КК КО ок ОХ ОКОМ ОО ОО я а Ше ОО ОВО с ОВ с
Ж М МКК ЗО СК УКХ схе с 0. с ОКО Ж о еВ с с
Не ох КЕНЕ МО КОХ 1 ПО вв
КО З ЗО же ЕК що кВ
КЕН Во Он 55 УКХ ЗКУ МК 1
ПО КК Ки КЗ МАХ УА ЗХ МКК МОНУ ДУХІВ КК ДІА ПЕ 0 о.
МОЯ ОМ КЕ ОО З УКХ СЕУ ее В ЕН нон ПЕ
МУ КО. ОО ох ЗЕ Ох ЗМК с о ВО
ЗОВ с ОК ККУ с
КК КК КОКО З ОО МКК Кия ких с о одна ДО УЖ ОКО хх СОМ СО З МЕККА ПУТ ЗО Ох ПЕК МЕМ ДЯ
ЗХ С о АХ КОМУ с с
ОБОХ с МКК ЗО с п Я с н.с У с Кв о
ФО я КО КК с п
МУ НХ УК КК ЕНН МКК ОО КК МКК СКК с
У 1. КУ КНУ ОО АВ и Ка: ККх с и
КК ОК ОО ОО КУКИ КК ЗРО со
ПК СО КУ В ж ОК МОЖ ОПП КИ ЯК КК ОВ с
ОО У КУМ ЗК МОХ ЗХ ОА ОХ ЕКОН ХК КОСА с с с и ОО КА СО О КК ОБОХ ОЕМ ОКО ВО АХ п с нс В ТК ОВ МОм ОО я 5 МОВ о
ОН 3. хек ДСК КО КВ ЕК с с же БУХ ХО ККУ с. КИ Ох ОО с с ККУ ВО ко УДК ос
ПИ КОК НИХ СИТО КМ УМ СО ЗХ хх ОО УК КИ ПЕУИУИ с 0. АК КА КК 1
ОО Я ее не ІЗ Ки А ОМ с с и Б п Я ТАКУ п ува г» с УМО КЯ 5 МОЄ З КСВ А ПО с с
КК ПЕК ХУ УЖ ПУ ОХ ТУ ЖК ОК КАИЖИХ ТИПИ ос с ОО ДКЗ КО с;
ПОМ ЛОКК ММК ЕК МКК ОХ УВК КОМ ПК не МИ с
ОО с ЕК УК НЯ КК Пе КК Я КО 0 с УЗ У я о с с ЗК с г
ВО КОЖ ОК КУ КК У с с ши МАК У її с ХО ОХ я ХА хе ОКУ а У с
ОХ п ОК ОВ с с
КВ ОН ОО КОКО МУ ОКХ ХК Ук КК ос і. ее ПК МЕ КК ОО ДИЛИ ОХ ПК о.
ОК ЕЕ КО К ПЗ УМА У УМО с; с п ВО Кс ОО ТК ТОК СК ЗО а с с я с ЗО МКК МОЖЕ о с ох 1 0: с Х ХУ КІ Ко: КК с о: пе ох КОХ с с Во В ПОМ о х 5 с с ККУ А м СС с КОМ У я ПЕОМ с о . с о. о АК ПЕК ОО с
ОО ку МУКА СК ХО ХУ ОМА ОКХ сх с я ех ОВУ ХУ ОКО ОО с п.
Кк СК ЕТККО МО ОХ КУ ПО АК с ооо ССЦ ЦщдЬ. и с с о
ПЕКИ п ща 0: ВЕУ У У ОКУ ОХ ЕКО КЕ, КК У ОКО
К с с зони
ОО А МКК ж ОО 5 З с о 0. о с о. с КК о; ї с пот ІОВ 5 В МУК І я вне ах п
ОО СО
ПО і Фіг.5 : же «м
UAA200706103A 2004-11-04 2005-02-11 Спосіб скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна і пристрій для його здійснення та пристрій для утримання разом двох поверхонь матеріалу UA85919C2 (uk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP04256835 2004-11-04
PCT/EP2005/011690 WO2006048238A1 (en) 2004-11-04 2005-11-02 Device and method for securing mineral wool surfaces

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA85919C2 true UA85919C2 (uk) 2009-03-10

Family

ID=34930774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200706103A UA85919C2 (uk) 2004-11-04 2005-02-11 Спосіб скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна і пристрій для його здійснення та пристрій для утримання разом двох поверхонь матеріалу

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1807577B1 (uk)
AT (1) ATE389070T1 (uk)
DE (1) DE602005005353T2 (uk)
DK (1) DK1807577T3 (uk)
ES (1) ES2302248T3 (uk)
PL (1) PL1807577T3 (uk)
RU (1) RU2352728C2 (uk)
UA (1) UA85919C2 (uk)
WO (1) WO2006048238A1 (uk)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2716771C2 (ru) * 2017-04-07 2020-03-16 Публичное Акционерное Общество "Машиностроительный Завод "Зио-Подольск" Армированная съемная тепловая изоляция (асти)
RU2679030C1 (ru) * 2017-09-06 2019-02-05 Карапет Арменович Тер-Закарян Крепление для фиксации теплоизоляционного материала к утепляемой поверхности

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2697262A (en) * 1950-10-10 1954-12-21 Anders C Olsen Panel clip
FR2153148B2 (uk) * 1971-02-18 1974-01-04 Bricka Dominiqu
US5691056A (en) * 1994-09-23 1997-11-25 Vandyk; Gerald Tarp securing hook
US6014794A (en) * 1999-03-25 2000-01-18 Mc Coy; Patrick M. Reinforced bungee cord tie down

Also Published As

Publication number Publication date
PL1807577T3 (pl) 2008-10-31
ES2302248T3 (es) 2008-07-01
DE602005005353T2 (de) 2009-03-26
DE602005005353D1 (de) 2008-04-24
EP1807577B1 (en) 2008-03-12
DK1807577T3 (da) 2008-06-30
WO2006048238A1 (en) 2006-05-11
EP1807577A1 (en) 2007-07-18
ATE389070T1 (de) 2008-03-15
RU2352728C2 (ru) 2009-04-20
RU2007120633A (ru) 2008-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9982428B2 (en) Expansion joint seal with surface load transfer, intumescent, and internal sensor
US8833229B2 (en) Ceramic armour element for use in armour
Teng et al. Debonding failures of RC beams strengthened with near surface mounted CFRP strips
JP3903057B2 (ja) 安定処理土構造体およびその建設用の表面部材単位
Ekenel et al. Flexural fatigue behavior of reinforced concrete beams strengthened with FRP fabric and precured laminate systems
UA85919C2 (uk) Спосіб скріплення поверхонь матеріалу з мінерального волокна і пристрій для його здійснення та пристрій для утримання разом двох поверхонь матеріалу
BR102013030474B1 (pt) Elemento de fixação
EA013729B1 (ru) Закрепляющая грунт конструкция и облицовочные элементы для ее изготовления
CN103703196A (zh) 适于支撑模板的结构构件
Martinez et al. Confined compression of elastic adhesives at high rates of strain
KR20180033751A (ko) 내진 설계용 v형 띠철근을 이용한 기둥 보강 구조 및 이의 시공방법
EP2969532B1 (en) Armor system with multi-hit capacity and method of manufacture
JP5623936B2 (ja) 補強材、構造物の補強構造及び構造物の補強方法
Türkmen et al. High-speed pullout behavior of deep-mounted cfrp strips bonded with a flexible adhesive to clay brick masonry
KR102311629B1 (ko) 보강재용 광센서모듈
Tschegg et al. 22 NEW TESTING METHOD TO CHARACTERIZE MODE I FRACTURING OF ASPH ALT A GGREGATE MIXTURES
JP6993066B2 (ja) コンクリート構造物の診断方法
KR200185789Y1 (ko) 보강재가 삽입된 발포수지
Dimmock et al. Prediction of composite properties from fibre and matrix properties
Ueda et al. New approach for usage of continuous fiber as non-metallic reinforcement of concrete
CN207469474U (zh) 一种伸缩缝止水带的保护装置
KR20180081319A (ko) 건축용 스터드 그립 시트를 이용한 콘크리트 구조물의 보수 보강 시공 방법
US11028604B2 (en) Reinforced masonry wall
KR101581375B1 (ko) 이중 결합부를 갖는 성형줄눈재 및 이를 이용한 도로포장공법
Kacer The Marija Sarapova Case (Related to the Croatian Legal Framework on Damages Liability)