UA69382C2 - Спосіб одержання оцтової кислоти - Google Patents

Спосіб одержання оцтової кислоти Download PDF

Info

Publication number
UA69382C2
UA69382C2 UA99116309A UA99116309A UA69382C2 UA 69382 C2 UA69382 C2 UA 69382C2 UA 99116309 A UA99116309 A UA 99116309A UA 99116309 A UA99116309 A UA 99116309A UA 69382 C2 UA69382 C2 UA 69382C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
methanol
carbonylation
acetic acid
methyl acetate
liquid reaction
Prior art date
Application number
UA99116309A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Майкл Джеймс Маскетт
Деррік Джон Ватсон
Original Assignee
Бп Кемікалз Лімітед
Бп Кемикалз Лимитед
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Бп Кемікалз Лімітед, Бп Кемикалз Лимитед filed Critical Бп Кемікалз Лімітед
Publication of UA69382C2 publication Critical patent/UA69382C2/uk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/10Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide
    • C07C51/12Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides by reaction with carbon monoxide on an oxygen-containing group in organic compounds, e.g. alcohols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

У заявці описано спосіб безперервного одержання оцтової кислоти шляхом подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного і монооксиду вуглецю в реактор для карбонілювання, в якому міститься рідка реакційна суміш, яка включає метилацетат, воду, благородний метал групи VIII як каталізатор карбонілювання, гідрокарбілгалогенідний співкаталізатор, щонайменше один необов'язковий промотор і оцтову кислоту, при здійсненні якого концентрацію метилацетату в цій рідкій реакційній суміші підтримують на заданому рівні шляхом відслідковування співвідношення між метанолом і/або його реакційноздатним похідним і монооксидом вуглецю, які перетворюються в оцтову кислоту, і регулюванням відповідно до одержуваних результатів швидкості подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного таким чином, щоб підтримувати концентрацію метилацетату на заданому рівні. Таке рішення дозволяє зменшити кількість метилацетату, який накопичується в реакторі в періоди зниження його активності.

Description

Опис винаходу
Даний винахід стосується способу одержання оцтової кислоти і, зокрема, способу одержання оцтової кислоти 2 карбонілюванням метанолу і/або його реакційноздатного похідного в присутності благородного металу групи М як каталізатора і гідрокарбілгалогеніду як співкаталізатора.
Способи одержання оцтової кислоти карбонілюванням метанолу і/або його реакційноздатного похідного в присутності благородного металу групи МІ як каталізатора і гідрокарбілгалогеніду як співкаталізатора і необов'язково в присутності одного або декількох промоторів добре відомі. Так, наприклад, способи, 70 здійснювані з використанням родію як каталітичного благородного металу групи МІП, відомі, зокрема, із СВ 1233121, ЕР-А 0384652 і ЕР-А 0391680. Способи, здійснювані з використанням іридію як каталітичного благородного металу групи МІЙ, відомі, зокрема, із ЗВ 1234121, 05 3772380, СЕ 1767150, ЕР-А 0616997, ЕР-А 0618184, ЕР-А 0618183 і ЕР-А 0657386.
Способи, в яких як благородний метал групи МІ застосовують або родій, або іридій, у промисловому 72 масштабі здійснюють в усьому світі У Ноуага й ін. у Саїаіузіз Тодау, 18 (1993), 325-354, описано каталізоване родієм і іридієм карбонілювання метанолу до оцтової кислоти. Безупинний каталізований родієм гомогенний процес карбонілювання , метанолу включає, як сказано, три основні ділянки: реакції, очищення й оброблення відхідних газів. На ділянці реакції передбачено реактор, який працює при підвищених температурі і тиску, і посудина для одноразового рівноважного випаровування. Метанол і газоподібний монооксид вуглецю подають у реактор, в якому міститься рідка реакційна суміш, яка включає метилацетат, воду, родієвий або іридієвий каталізатор, метиліодидний співкаталізатор, щонайменше один необов'язковий промотор і оцтову кислоту, яка становить іншу частину цієї суміші. Рідку реакційну суміш відводять із реактора і через клапан миттєвого випаровування спрямовують у посудину для одноразового рівноважного випаровування, в якому відбувається випаровування більшої частини легких компонентів, рідкої реакційної суміші (метиліодиду, с метилацетату і води) разом з отриманою оцтовою кислотою. Далі парову фракцію спрямовують на ділянку Ге) очищення, тоді як рідку фракцію (яка включає родієвий каталізатор і оцтову кислоту) повертають у реактор (див. мал.2 у роботі Номага й ін.). Ділянка очищення включає, як сказано, першу ректифікаційну колону (колону для легких фракцій), другу ректифікаційну колону (сушильну колону) і третю ректифікаційну колону (колону для важких фракцій) (див. мал. З у роботі Ноулага й ін.). У колоні для легких фракцій метиліодид і метилацетат сч видаляють у вигляді головного погону разом із деякою часткою води й оптової кислоти. Пар конденсують і в с апараті для декантації конденсату дають розділитися на дві фази, причому обидві фази повертають у реактор. Із колони для легких фракцій у вигляді бічної фракції відводять мокру оцтову кислоту і її спрямовують у сушильну о колону, в якій у вигляді головного погону видаляють воду, а з основи цієї ректифікаційної колони відводять Ге») потік практично сухої оцтової кислоти. 3о На поданому в роботі Ноуага й ін. мал. З показано, що потік водного головного погону із сушильної колони ее, повертають на ділянку реакції. З основи колони для важких фракцій видаляють важкі рідкі побічні продукти, а отриману оцтову кислоту відводять у вигляді бічного потоку.
Карбонілюванню піддається не весь монооксид вуглецю, який спрямовують у реактор, причому надлишок « скидають із реактора при скиданні високого тиску і на ділянці очищення при скиданні газів низького тиску. Ці З 50 скидувані фракції об'єднують після мокрого очищення для видалення, наприклад, метилацетату і метиліодиду, с які повертають у реактор, і визначають вміст монооксиду вуглецю в об'єднаних скидуваних газових фракціях. з» Далі розраховують масову витрату монооксиду вуглецю, що видаляється з установки. Просте віднімання отриманого значення із загальної кількості ввідного монооксиду вуглецю служить ефективним показником того, скільки монооксиду вуглецю використовують у процесі карбонілювання.
Було встановлено, що збої в роботі установки, коли активність у реакторі знижується або швидко, або б протягом тривалішого періоду часу, що призводить до дисбалансу молярного співвідношення вихідних (Те) матеріалів, викликають виникнення технологічних проблем унаслідок збільшення кількостей утворюваного метилацетату. Пов'язано це з тим, що після падіння активності витрата подаваного метанолу залишається на о тому ж рівні, а метилацетат, який утворюється при його контактуванні з оцтовою кислотою, Через падіння о 20 активності недостатньо швидко споживається монооксидом вуглецю. У такий спосіб відбувається накопичення метилацетату в реакторі, а тим самим і в апараті для декантації, у результаті чого виникають технологічні їз проблеми, які можуть обумовити істотне зменшення кількостей ввідних вихідних матеріалів із метою відновити керування роботою реактора. Такі виробничі збої можуть призвести до значних збитків унаслідок падіння продуктивності. Інші обставини, які можуть призвести до створення технологічних проблем, виникають у тому 25 випадку, коли через проблеми з подачею врізається або зменшується кількість ввідного монооксиду вуглецю. У
ГФ) цьому випадку наслідком є накопичення метилацетату через продовження подачі метанолу з тією ж швидкістю. юю Завдання, яке було покладено в основу даного винаходу, полягає в розробленні технології регулювання концентрації метилацетату в рідкій реакційній суміші в реакторі що дозволило б усунути технологічні проблеми, які можуть виникнути внаслідок його накопичення в реакторі, як про це сказано вище. Було бо встановлено, що це завдання можна вирішити відслідковуванням співвідношення між метанолом і/або його реакційноздатним похідним і монооксидом вуглецю, які перетворюються в оцтову кислоту, і регулюванням відповідно до одержуваних результатів швидкості подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного.
Таким чином, за даним винаходом пропонується спосіб безупинного одержання оцтової кислоти шляхом подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного і монооксиду вуглецю в реактор для карбонілювання, в бо якому міститься рідка реакційна суміш, яка включає метилацетат, воду, благородний метал групи МІ! як каталізатор карбонілювання, гідрокарбілгалогенідний співкаталізатор, щонайменше один необов'язковий промотор і оцтову кислоту, при здійсненні якого концентрацію метилацетату в цій рідкій реакційній суміші підтримують на заданому рівні шляхом відслідковування співвідношення між метанолом і/або його реакційноздатним похідним і монооксидом вуглецю, які перетворюються в оцтову кислоту, і регулюванням відповідно до одержуваних результатів швидкості подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного таким чином, щоб підтримувати концентрацію метилацетату на заданому рівні.
Співвідношення між метанолом і/або його реакційноздатним похідним і монооксидом вуглецю, які перетворюються в оцтову кислоту, надалі називане регульованим технологічним значенням (3) співвідношення, /о визначають за такою формулою: 3--МДУ-О) (І) де
М позначає метанол і/або його реакційноздатне похідне (молярна кількість),
У позначає потік подаваного монооксиду вуглецю (молярна кількість) і
О позначає монооксид вуглецю в об'єднаному відхідному газовому потоці (молярна кількість).
У нормальних умовах протікання процесу в стаціонарному режимі значення З повинно практично дорівнювати одиниці. В умовах, коли в реакторі активність знижується, наприклад, унаслідок невеличкого спаду температури або зміни вмісту води, значення З зазвичай збільшується, перевищуючи одиницю, Ступінь цього збільшення зазвичай визначає природу відповідної дії, яку необхідно розпочати і яка полягає в регулюванні швидкості подачі метанолу.
У наступному винаході для спрощення розглянуто на прикладі використовуваного як сировина метанолу, хоча її можна застосовувати і для похідного метанолу.
Витрату подаваного метанолу регулюють відповідно до значення 3, яке розраховує регулятор вмісту с 29 метанолу, відповідно регулятор витрати потоку метанолу, який працює таким чином, що (І) коли З менше Ге) заданого рівня (Х), регулятор вмісту метанолу ніяк не реагує, але здійснює відслідковування і встановлює необмежуване граничне регульоване значення рівня для регулятора витрати потоку метанолу, (Ії) коли З дорівнює або перевищує заданий рівень (Х), здійснюється комп'ютерний розрахунок для визначення того значення М, яке було б потрібним для повернення значення З до одиниці, тобто до рівня, який регулятор вмісту сч фіксує як задаваний верхній граничний рівень для регулятора витрати потоку метанолу, що у свою Чергу ее) спрацьовує на це, зменшуючи витрату подаваного потоку метанолу доти, поки значення З не стане дорівнювати одиниці і, (І) коли значення З дорівнює одиниці, регулятор вмісту продовжує відслідковування доти, поки Шк значення З не буде знову перевищувати заданий рівень, після чого вищеописаний цикл повторюється. Ге»)
Заданий рівень (Х) регулює технологічного значення (3) співвідношення може бути будь-яким необхідним,
Зо причому прийнятний рівень становить 1,05-1,35, бажано 1,10-1,25, бажаніше 1,10-1,20, наприклад, 1,15. о
Слід зазначити, що регулятор вмісту метанолу ніколи не збільшує витрату подаваного метанолу, а він завжди лише зменшує витрату цього потоку у випадку зниження активності в реакторі. Під час початкового пуску установки, коли необхідно швидко подати в реактор метанол, цей регулятор потрібно перевести у неробочий « ю стан. Коли регулятор не працює, регулятору витрати подаваного метанолу автоматично потрібно задати таку З максимальну регульовану верхню межу, при якій не створюється перешкод для подачі метанолу. с Хоча співвідношення за формулою (І) визначають у молярних одиницях, абсолютної необхідності в цьому "з немає. Різноманітні параметри можна виразити у величинах, відмінних від молярних одиниць, наприклад, в об'ємних або масових одиницях. Для спеціаліста в даній області техніки очевидно, що граничний рівень Х зазвичай залежить від базису, взятого за основу для визначення значення 3. 75 Для визначення значення З вимірюють і використовують витрату подаваного монооксиду вуглецю, витрату
Ф монооксиду вуглецю у відхідному газі і витрату подаваного метанолу. У кращому варіанті вимірюють і (Се) використовують середнє значення витрати подаваного монооксиду вуглецю за 10-хвилинний період.
У реактор для карбонілювання спрямовують метанол і/або його реакційноздатне похідне. Прийнятні о реакційноздатні похідні метанолу включають метилацетат, диметиловий ефір і метилгалогеніди, із яких кращий (о) 250 метиліодид.
У реактор для карбонілювання подають також монооксид вуглецю. Монооксид вуглецю як реагент може бути їз практично чистим або може включати інертні домішки, такі, як діоксид вуглецю, метан, азот, благородні гази, воду і парафінові С--С.вуглеводні. Може бути присутнім або відсутнім водень, що у кращому варіанті є відсутнім. Прийнятний парціальний манометричний тиск монооксиду вуглецю становить 1-70 бар, бажано 1-35 99 бар, бажаніше 1-15бар.
ГФ) У реакторі для карбонілювання міститься рідка реакційна суміш, яка включає метилацетат, воду, т благородний метал групи МІ як каталізатор карбонілювання, гідрокарбілгалогенідний у співкаталізатор, щонайменше один необов'язковий промотор і оцтову кислоту.
Крім того, що метилацетат необов'язково подають у реактор для карбонілювання, він утворюється в 60 результаті етерифікації. Його прийнятний вмісту рідкій реакційній суміші може становити 1-7Омас.95, бажано 1-35мас.9о, бажаніше 1-20мас.9о5.
У ході проведення реакції карбонілювання вода може утворюватися іп зіш, наприклад, унаслідок реакції етерифікації між спиртовим реагентом і одержуваною оцтовою кислотою. Воду можна вводити в реактор для карбонілювання разом з іншими рідкими реагентами, такими, як складні ефіри, наприклад, із метилацетатом, або бо окремо від них. Воду можна виділяти з реакційної суміші, яка відводиться із реактора, і повертати в процес у кількостях, регульованих для підтримки її необхідної концентрації в реакційній суміші реакції карбонілювання.
Концентрація води в рідкій реакційній суміші реакції карбонілювання може становити щонайменше 0,1мас.9б.
Зазвичай і залежно від інших компонентів рідкої реакційної суміші концентрація води в цій рідкій реакційній суміші реакції карбонілювання може становити щонайменше 0,1мас.9о. Зазвичай і залежно від інших компонентів рідкої реакційної суміші концентрація води в цій рідкій реакційній суміші реакції карбонілювання може становити від щонайменше 0,їмас.у6 до ЗОмас.9уюо, бажано до 15мас.9Уюо, а найбажаніше концентрація води становить від приблизно 2 до вмас.95.
Що стосується каталізатора карбонілювання, то з благородних металів групи МІ кращі родій і іридій. 70 Спосіб за винаходом особливо ефективний щодо іридієвого каталізатора, оскільки його використання звичайно дозволяє домогтися більш високих швидкостей карбонілювання і відповідно поліпшити ситуацію з накопиченням метилацетату, що сприяє зниженню активності.
Коли як каталізатор використовують родієвий каталізатор карбонілювання, реакційна суміш може включати будь-яку родійвмісну сполуку, яка може розчинятися в рідкій реакційній суміші. ЇЇ моржна вводити в рідку /5 реакційну суміш реакції карбонілювання в будь-якій придатній формі, яка розчинна в цій рідкій реакційній суміші або здатна переходити в розчинну форму. Приклади прийнятних родійвмісних сполук, які можна вводити в рідку реакційну суміш, включають (КН(СО)2СІ», (КН(СО)2ЦЬ, (КА(Соа)СІ», хлорид родіюцІїІ), тригідрат хлориду родіюцІІ), бромід родіюй(ІІї), іодид родіюцІІї), ацетат родію (ІІ), дикарбонілацетилацетонат родію,
КАСІЗ(РРз)з і ВАС(СОХРРАЗ)».
Коли як каталізатор використовують іридієвий каталізатор карбонілювання, його також можна вводити в рідку реакційну суміш реакції карбонілювання в будь-якій придатній формі, яка розчинна в цій рідкій реакційній суміші або здатна переходити в розчинну форму.
У кращому варіанті іридій може бути використаний у вигляді безхлоридної сполуки, такої, як ацетати, які розчинні в одному або декількох компонентах рідкої реакційної суміші, наприклад, у воді і/або оцтовій сч об Кислоті, завдяки чому їх можна вводити в реакцію у вигляді розчинів у них. Приклади таких іридійвмісних сполук, що можна вводити в рідку реакційну суміш, включають ІгСіз, Ігіз, ІВгз, ПКСО)2Ц», П(СО)»СЦ», і) пеСО)2Ввт», ПСОЬГН", песо веГгн, ПСО)2оГ НУ, ПАСНУз)І5(СО)21 НУ, Іг(СО) 4», ІгСіІзп4Н2О, ІВіз04НьЬО,
Іга(СО)12 іридій металевий, Іг2О3з, ІгО», ІКасасуСО)», Імасас)з, ацетат іридію,(гзО(ОАс)(Н2О)зі |Сас) і гексахлоріридієву кислоту (НоїгСІї), бажано безхлоридні комплекси іридію, такі, як ацетати, оксалати й Ге ацетоацетати.
Бажана концентрація каталізатора в рідкій реакційній суміші в перерахунку на метал становить со 50-5000Омас.част./млн, бажаніше 100-250Омас.част,/млн. Гео)
Коли каталітична композиція включає іридій, ця композиція може містити необов'язковий металовмісний промотор. Як прийнятний метал промотору можна використовувати один або декілька таких металів, як осмій, Ф реній, рутеній, кадмій, ртуть, цинк, галій, індій і вольфрам. Кращий промотор вибирають із рутенію й осмію,. а «о найкращим є рутеній. Промотор може являти собою будь-яку сполуку, яка містить промоторний метал, і яка розчинна в рідкій реакційній суміші. Промотор можна вводити в рідку реакційну суміш у будь-якій прийнятній формі, яка розчинна в цій рідкій реакційній суміші або здатна переходити в розчинну форму. У кращому варіанті « промотор можна використовувати у формі безхлоридної сполуки, такої, як ацетати, які розчинні в одному або декількох компонентах рідкої реакційної суміші, наприклад, у воді і/або оцтовій кислоті, унаслідок чого їх - с можна вводити в реакцію у вигляді розчинів у них. а Приклади придатних рутенійвмісних сполук, які можна використовувати як промотори, включають хлорид ,» рутенію (І), тригідрат хлориду рутенію (ІІ), хлорид рутенію (ІМ), бромід рутенію (ІІ), іодид рутенію (І), рутеній металевий, оксиди рутенію, форміат рутенію (ІІ), (КЩСО)зІзЗІ Н", тетра(ацето)хлоррутеній(ІЇ, 1), ацетат рутеніюції|), пропіонат рутенію (ПІ, бутират рутенію (ПО, пентакарбоніл рутенію, (2) трирутенійдодекакарбоніл і змішані рутенійгалоїдкарбоніли, такі, як димер дихлортрикарбонілу рутенію (Ії), о димер дибромтрикарбонілу рутенію (І) Й інші рутенійорганічні комплекси, такі, як тетрахлорбіс(4-цимен)дирутенійцІЇ), тетрахлорбіс(бензол)дирутенійцІЇ), полімер о дихлор(циклоокта-1,5-дієн)рутенію(ІІ) і трис(ацетилацетонат) рутеній (11). о 20 Приклади прийнятних осмійвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають гідрат хлориду і безводний хлорид осмію (ІІ), осмій металевий, тетраоксид осмію, триосмійдодекакарбоніл,
ІК) пентахлор-М-нітрододіосмій і змішані осмійгалоїдкарбоніли, такі, як димер трикарбонілдихлоросміюц(ії) й інші осмійорганічні комплекси.
До прикладів придатних ренійвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, оо належать Ке(СО).:о, Ке(СО)БСІ, Ке(СО)5Вг, Ке(СО)БіІ, КеСіІзОохНо0С, Кесіб;пуньо і ТКе(СО)4 Це). о Приклади придатних кадмійвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають
Са(ОАс)», Са», Савго, Сасі», СОН)» і 4цетилацетонат кадмію. ко Приклади прийнятних ртутєвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають
НаЯа(ОАс)», Наї», НавВг», Насі», На?»гі» і На»гсі». бо Приклади придатних цинковмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають 2п(ОАс)», 2п(ОН)», 2піо, 2пВг», 2псСі» і ацетил ацетонат цинку.
Приклади прийнятних галійвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають ацетилацетонат галію, ацетат галію, сась, СавВгз, Саїз, Са» Сі); і са(ОнН)».
Приклади прийнятних індійвмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору, включають 65 ацетилацетонат індію, ацетат індію, ІпСіз, ІпВгз, Іпіз, Іпі ії ІпП(ОН)»з.
До прикладів придатних вольфрамовмісних сполук, які можна використовувати як джерела співпромотору,
належать М(СО)в, УСІХ, МСів, МУВгв, УМ», СоН/2УК(СО) з і всі вольфрамхлор-, -бром- і -одкарбонільні сполуки.
Бажані промоторвмісні сполуки вільні від домішок, які забезпечують утворення або виділяють іп зйи іоногенні іодиди, які можуть інгібувати реакцію, наприклад, солі лужних або лужноземельних металів або інші металовмісні солі.
В оптимальному варіанті промотор застосовують у ефективній кількості, аж до межі його розчинності в рідких реакційних сумішах і/або будь-яких рідких технологічних потоках, які повертаються зі стадії виділення оцтової кислоти в зони реакції карбонілювання. Прийнятний вміст промотору в рідких реакційних сумішах такий, що молярне співвідношення між кожним промотором (коли його застосовують) й іридієм становить від 0,1:1 до 70 10071, бажано від 1:11 до 10:11. Було встановлено, що сприятлива дія промотору, такого, як рутеній, виявляється найсильнішою при такій концентрації води, яка забезпечує максимальну швидкість карбонілювання при будь-якій визначеній концентрації метилацетату і метиліодиду. Прийнятна концентрація промотору становить 400-7000част./млн.
В разі використання родію як каталізатора карбонілювання кращими для застосування є іодидні промотори. 7/5 При цьому можна застосовувати як неорганічні, так і органічні іодиди. Прийнятні неорганічні іодиди включають іодиди лужних металів і лужноземельних металів. Кращим іодидом металу є іодид літію. (одиди можна вводити як такі або у формі солей, наприклад, карбоксилатних солей, таких, як ацетати, які в умовах карбонілювання здатні перетворюватися в іодиди. В іншому варіанті можна використовувати органічні іодиди, відповідно обрані з іодидів четвертинного амонію, піридинію і піколінію.
Як співкаталізатор в рідкій реакційній суміші використовують гідрокарбілгалогенід. Гідрокарбілгалогенідом може бути іодид або бромід, бажано іодид. Кращим співкаталізатором є алкіліодид, більш кращим є метиліодид.
Прийнятна концентрація співкаталізатора в рідкій реакційній суміші становить 1-3ЗОмас.9о, бажаніше 1-20мас.9о.
Загальний прийнятний манометричний тиск у ході проведення процесу карбонілювання знаходиться в інтервалі від 10 до 100бар. Прийнятна температура, при якій проводять процес карбонілювання, становить сч ов 100-300"С, бажано 150-220'С
Перевага способу за даним винаходом полягає в тому, що незначні збої в роботі установки, такі, як і) невеличкі температурні відхилення, не викликають серйозних проблем із складом.
Нижче винахід докладніше пояснюється на прикладі одного з варіантів його здійснення з посиланням на креслення, на якому схематично подані контрольні устрої й устрої для регулювання витрати потоків метанолу і с зо Монооксиду вуглецю, подаваних у реактор для рідкофазового карбонілювання. У наведеному нижче описі винахід для спрощення розглянуто на прикладі метанолу як сировини, хоча він однаково придатний і для со похідного метанолу. со
Як показано на кресленні, реактор (1) для карбонілювання забезпечений впускним патрубком (2) для метанольного реагенту і впускним патрубком (3) для вуглецемонооксидного реагенту. Впускний патрубок для Ме з5 Монооксиду вуглецю обладнаний контрольним устроєм (5) для витрати потоку, пов'язаним за допомогою со сигнального ланцюга (6) із регулятором (7), що вказує витрату потоку. Впускний патрубок (2) для метанолу обладнаний засобом подачі метанолу через регулятор (8) потоку і забезпечений контрольним устроєм (9) для витрати потоку, пов'язаним за допомогою сигнального ланцюга (10) із регулятором (11), який вказує витрату потоку. «
Для вимірювання витрати газового потоку, який відходить із реактора для карбонілювання, після його з с проходження через абсорбери (не показані) для видалення з нього органічних компонентів передбачено контрольний устрій (12) для витрати потоку. За допомогою сигнального ланцюга (13) контрольний устрій (12) для ;» витрати потоку пов'язано з обчислювачем (14) витрати потоку. У цього обчислювача також є сигнальний ланцюг (15), по якому надходять сигнали від регулятора (7) витрати подаваного монооксиду вуглецю, і сигнальний ланцюг (16), по якому надходять сигнали від контрольного устрою (9) для витрати подаваного метанолу.
Ге» У логічного регулятора (17) є сигнальні ланцюги (18), (19) і (20), які йдуть від обчислювача (14).
У процесі роботи витрата потоку подаваного метанолу визначається контрольним устроєм (9), і дані у ік вигляді сигналу по сигнальному ланцюзі (16) надходять до обчислювача (14), який розраховує молярну витрату оо потоку. Витрата потоків подаваного монооксиду вуглецю і відхідного газу визначається відповідно контрольними 5о устроями (5) і (12), і дані про витрату потоків у вигляді сигналів прямують по сигнальних ланцюгах відповідно со (15) ї (13) в обчислювач (14), який розраховує молярне споживання монооксиду вуглецю.
Ге Далі обчислювач (14) розраховує значення З як витрату потоку подаваного метанолу, поділений на швидкість споживання монооксиду вуглецю, і результат посилає по сигнальному ланцюзі (20) у логічний регулятор (17).
Обчислювач (14) також розраховує необхідну витрату потоку подаваного метанолу, який знадобився б для дв досягнення значень З,- що дорівнює 1 і 1,15, і отримані результати по відповідних сигнальних ланцюгах (19) і (18) посилає далі в логічний регулятор (17).
Ф) Якщо значення З перевищує заданий рівень Х, наприклад, 1,15, логічний регулятор (17) посилає по ка сигнальному ланцюзі (21) сигнал у регулятор (11), який вказує витрату потоку метанолу, для настроювання регульованої верхньої межі на рівень, необхідний для зниження значення З до 1, яке надійшло в регулятор (17) бо по лінії (19) від обчислювача (14). Подача цих сигналів продовжується доти, поки розраховуване значення З не знизиться до 1 або менше, коли логічний регулятор одержує від обчислювача (14) по сигнальному ланцюзі (20) сигнал і посилає його в регулятор, який вказує витрату потоку метанолу, для настроювання регульованої верхньої межі на рівень, який був би необхідний для досягнення значення З у 1,15. Таким чином в умовах, коли реакційна активність системи знижується, обмежується витрата потоку метанолу, подаваного в реактор для 65 карбонілювання.
Логічний регулятор обладнаний також засобом (22) для регулювання системи вручну, коли це необхідно.
г з ж : 5 6 п. "-7т---я ш---- '
І І І 10!
Іі ' ІІ
І ша ДИН
Й Е ! 2 Й ' І 1 І
І |!
Іі 9 1
НИ Н І
І ' і 21 -ї ІОод--х ! лі ві ! 16- | вит15 1 І І се !
ПИ Пе 12 ! ! (о) - ТЕ Св то сх з з? сч (ее) (зе)
Ф (о) ормула винаходу (Се) 1. Спосіб безперервного одержання оцтової кислоти шляхом подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного і монооксиду вуглецю в реактор для карбонілювання, в якому міститься рідка реакційна суміш, яка включає метилацетат, воду, благородний метал групи МІ як каталізатор карбонілювання, « гідрокарбілгалогенідний співкаталізатор і оцтову кислоту, при здійсненні якого концентрацію метилацетату в З цій рідкій реакційній суміші підтримують на заданому рівні шляхом відслідковування співвідношення між с метанолом і/або його реакційноздатним похідним і монооксидом вуглецю, які перетворюються в оцтову кислоту, і з» регулюванням відповідно до одержуваних результатів швидкості подачі метанолу і/або його реакційноздатного похідного таким чином, щоб підтримувати концентрацію метилацетату на заданому рівні. 2. Спосіб за п. 1, в якому рідка реакційна суміш також включає щонайменше один промотор.
З. Спосіб за п. 1 або 2, в якому витрату потоку подаваного метанолу регулюють відповідно до значення 3, б розрахованого регулятором вмісту метанолу, при цьому
Ге З МЛУ-0)() де о М означає потік подаваного метанолу і/або його реакційноздатного похідного (молярна кількість), о 20 У означає потік подаваного монооксиду вуглецю (молярна кількість) і
О означає монооксид вуглецю в об'єднаному відхідному газовому потоці (молярна кількість). із 4. Спосіб за п. З, в якому регулятор витрати потоку метанолу працює таким чином, що коли значення З дорівнює або перевищує заданий рівень (Х), здійснюється комп'ютерний розрахунок для визначення того значення М, яке стало б необхідним для повернення значення З до одиниці, тобто до рівня, який регулятор 22 вмісту фіксує як регульований верхній граничний рівень для регулятора витрати потоку метанолу, який у свою
Ф! чергу спрацьовує на це, зменшуючи витрату подаваного потоку метанолу доти, поки значення З не стане юю дорівнювати одиниці. 5. Спосіб за п. 4, в якому, коли значення З менше заданого рівня (Х), регулятор вмісту метанолу встановлює необмежувальне граничне регульоване значення рівня для регулятора витрати потоку метанолу. 60 6. Спосіб за п. 4 або 5, в якому значення Х становить 1,05-1,35. 7. Спосіб за п. 6, в якому значення Х становить 1,10-1,25, бажано 1,10-1,20. 8. Спосіб за будь-яким із пп. 4-7, в якому в пусковий період, коли необхідно швидко подати в реактор метанол, регулятор переводять у неробочий стан і регулятору витрати потоку метанолу автоматично задають максимальну регульовану верхню межу таким чином, щоб не перешкоджати подачі метанолу. бо 9. Спосіб за будь-яким із попередніх пунктів, в якому благородним металом групи МІ як каталізатором

Claims (1)

  1. карбонілювання є родій або іридій.
    10. Спосіб за п. 9, в якому благородним металом групи МІ! як каталізатором карбонілювання є іридій.
    11. Спосіб за п. 10, в якому рідка реакційна суміш включає щонайменше один промотор, вибираний із групи, яка включає рутеній, осмій, реній, кадмій, ртуть, цинк, галій, індій, вольфрам та їх суміші.
    12. Спосіб за будь-яким із попередніх пунктів, в якому метилацетат міститься в рідкій реакційній суміші в кількості 1-70 мас. Ор. Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних /о0 Мікросхем", 2004, М 9, 15.09.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. с (8) с с со (22) (Се) -
    с . и? (22) се) (95) о 50 Ко) Ф) іме) 60 б5
UA99116309A 1998-11-19 1999-11-19 Спосіб одержання оцтової кислоти UA69382C2 (uk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9825424.6A GB9825424D0 (en) 1998-11-19 1998-11-19 Process

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA69382C2 true UA69382C2 (uk) 2004-09-15

Family

ID=10842740

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA99116309A UA69382C2 (uk) 1998-11-19 1999-11-19 Спосіб одержання оцтової кислоти

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP1002785B1 (uk)
JP (2) JP5186069B2 (uk)
KR (1) KR100642565B1 (uk)
CN (1) CN1205164C (uk)
CA (1) CA2290011C (uk)
DE (1) DE69907607T2 (uk)
GB (1) GB9825424D0 (uk)
ID (1) ID23849A (uk)
MY (1) MY120082A (uk)
RS (1) RS49627B (uk)
RU (1) RU2220130C2 (uk)
SA (1) SA00200911B1 (uk)
SG (1) SG82036A1 (uk)
TW (1) TW498065B (uk)
UA (1) UA69382C2 (uk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2826960B1 (fr) * 2001-07-03 2005-10-21 Acetex Chimie Procede de controle d'une production d'acide acetique et/ou d'acetate de methyle en continu
US6677480B2 (en) * 2002-01-28 2004-01-13 Celanese International Corporation Process control in production of acetic acid via use of heavy phase density measurement
GB0221800D0 (en) 2002-09-19 2002-10-30 Bp Chem Int Ltd Process
US7005541B2 (en) * 2002-12-23 2006-02-28 Celanese International Corporation Low water methanol carbonylation process for high acetic acid production and for water balance control
GB0427821D0 (en) * 2004-12-17 2005-01-19 Bp Chem Int Ltd Catalyst and process
US7767848B2 (en) 2005-02-08 2010-08-03 Celanese International Corporation Method of controlling acetic acid process
GB0601865D0 (en) * 2006-01-30 2006-03-08 Bp Chem Int Ltd Process
CN101928211B (zh) * 2009-06-26 2013-06-12 上海焦化有限公司 一种羰化合成乙酸的方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4111982A (en) * 1976-07-26 1978-09-05 Monsanto Company Coproduction of acetic and propionic acids
CA1228867A (en) * 1984-05-03 1987-11-03 G. Paull Torrence Methanol carbonylation process
AU639630B2 (en) * 1991-01-28 1993-07-29 Celanese International Corporation Removal of carbonyl impurities from carbonylation process stream
US5672743A (en) * 1993-09-10 1997-09-30 Bp Chemicals Limited Process for the production of acetic acid
US5352415A (en) * 1993-09-29 1994-10-04 Hoechst Celanese Corporation Control system for acetic acid manufacturing process
US5374774A (en) * 1994-03-11 1994-12-20 Hoechst Celanese Corporation Control system for an acetic acid manufacturing process
US5696284A (en) * 1995-06-21 1997-12-09 Bp Chemicals Limited Process for the carbonylation of alkyl alcohols and/or reactive derivatives thereof
GB9626324D0 (en) * 1996-12-19 1997-02-05 Bp Chem Int Ltd Process

Also Published As

Publication number Publication date
CA2290011A1 (en) 2000-05-19
DE69907607T2 (de) 2004-01-22
CN1268504A (zh) 2000-10-04
TW498065B (en) 2002-08-11
ID23849A (id) 2000-05-25
EP1002785B1 (en) 2003-05-07
RS49627B (sr) 2007-08-03
CA2290011C (en) 2009-05-26
EP1002785A1 (en) 2000-05-24
KR20000035480A (ko) 2000-06-26
CN1205164C (zh) 2005-06-08
DE69907607D1 (de) 2003-06-12
YU59499A (sh) 2002-06-19
SA00200911B1 (ar) 2006-10-11
JP2010248272A (ja) 2010-11-04
JP2000154162A (ja) 2000-06-06
SG82036A1 (en) 2001-07-24
RU2220130C2 (ru) 2003-12-27
MY120082A (en) 2005-08-30
KR100642565B1 (ko) 2006-11-13
JP5186069B2 (ja) 2013-04-17
JP5356334B2 (ja) 2013-12-04
GB9825424D0 (en) 1999-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0846674B1 (en) Iridium catalysed carbonylation process for the production of a carboxylic acid
EP0849250B1 (en) Iridium-catalysed carbonylation process for the production of acetic acid
RU2160248C2 (ru) Способ получения уксусной кислоты путем карбонилирования
EP0983792B1 (en) Carbonylation process
JP5507544B2 (ja) 酢酸に富むフラッシュ流を与えるメタノールをカルボニル化するための方法及び装置
EP0968165B1 (en) Heterogeneous vapor phase carbonylation process
JP5356334B2 (ja) 酢酸の製造方法
EP0985653A1 (en) Carbonylation process
RU2320638C2 (ru) Способ получения уксусной кислоты
UA79316C2 (uk) Спосіб одержання оцтової кислоти та застосування індію, кадмію, ртуті, галію, цинку як стабілізатора в цьому способі
EP0999198B1 (en) Process for the production of acetic acid
GB2334955A (en) Carbonylation process for the production of acetic acid
MXPA97009588A (en) Carbonilation process catalyzed with iridio for the production of a carboxil acid