UA121586U - Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) - Google Patents

Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) Download PDF

Info

Publication number
UA121586U
UA121586U UAU201706078U UAU201706078U UA121586U UA 121586 U UA121586 U UA 121586U UA U201706078 U UAU201706078 U UA U201706078U UA U201706078 U UAU201706078 U UA U201706078U UA 121586 U UA121586 U UA 121586U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
trees
beginning
females
fruit
addition
Prior art date
Application number
UAU201706078U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Ігор Васильович Шевчук
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201706078U priority Critical patent/UA121586U/uk
Publication of UA121586U publication Critical patent/UA121586U/uk

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Спосіб контрою поширення та шкідливості садових плодожерок (Lepidoptera, Tortricidae) включає розселення на дерева ентомофагів та використання хімічних інсектицидів. У весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць першого покоління плодожерок, проводять один прийом суцільного обприскування дерев препаратом Кораген 20, к. с. (концентрат суспензії), з нормою витрати 160 мл/га, крім того, в період початку масової яйцекладки самиць плодожерок першого покоління проводять два прийоми розселення на дерева промислової культури паразита яєць-трихограми, виду Trichogramma dendrolimi Mats., при цьому розселяють різновікову трихограму, крім того, норми розселення трихограми становить 5 та 7 тисяч особин на одне дерево, при цьому інтервал між розселенням трихограми становить 5-6 днів, крім того, на початку масової яйцекладки самиць садових плодожерок, проводять два прийоми, з інтервалом 6-7 днів, розселення на дерева лабораторної культури трихограми виду Т. evenescens Westw., при цьому розселяють різновікову трихограму, крім того, норми розселення трихограми становлять 4,5-5,0 тисяч особин на одне дерево, при цьому на початку масового відродження гусениць плодожерок, проводять один прийом обприскування дерев водним розчином вірусного препарату Вірин ГЯП із розрахунку 450 мл препарату на 1 га.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих організмів. Запропонований спосіб може бути використаний у інтегрованих технологіях захисту плодових насаджень.
Відомо, що серед значного видового різноманіття шкідливих комах та кліщів, найбільш небезпечним є вид, гусениці яких пошкоджують плоди. Це три види плодожерок - яблунева, грушева та сливова. Вони поширені скрізь, де вирощують зерняткові та кісточкові сади. Основні технологічні та інтелектуальні зусилля спрямовані на захист садів саме від цих видів (Дидетага
Н. Тнезе а І ипімегзйе Егапдоіз-гареіаіїє де Тоцг5 Юосієш-Іпдепівиї. Еїшає ЮОетоесоіодіднєе ди
Сагросорзе (Іазреугезіа ротопеїйа ГГ.) Еп Мегдег де Роттієг5 де іа Ваззе Майеє ди Впопе
Розвзірійев Б'огдапізайоп бС'пе І Ще Іпівдгеє. Іпбійиї Майопа! де іа РБеспегспе Адгопотідсйе. 1976, 365 р.І.
Відомо, що для контролю поширення та шкідливості садових плодожерок використовують різноманітні способи та прийоми. У промислових садах, фермерських господарствах домінують технології, де використовують сучасний арсенал хімічних інсектицидів шляхом багаторазового обприскування крон дерев в період розвитку плодожерок (Болдьфев М.И., Алексеева С.А.,
Титов Д.А. Система защитьї плодовьіх культур от вредителей и болезней. М.: Во
Агропромиздат, 1989, 93 с). Ці технології, не дивлячись на їх ефективність, характеризуються відсутністю екологічності і вираженою згубною дією відносно до природних популяцій ентомофіагів.
Найближчим аналогом є спосіб контролю чисельності та захисту садів від плодожерок
ІСпосіб інтегрованого захисту садів від плодожерок (І ерідорієга, Топгісідає). Патент України, Мо 54923, МПК АО1ТК 67/00, Опубл. 25.10.2010, Бюл. Мо 22, Дрозда В.Ф., Мельничук М.Д.Ї.
Спосіб за найближчим аналогом полягає у тому, що за умов високої чисельності діапаузуючих гусениць плодожерок, в кінці літа, штамби дерев та поверхню грунту у діаметрі 80-85 см обробляють 395 водною суспензією біологічного препарату Боверин. В період яйцекладки самиць плодожерок проводять триразове розселення на дерева трихограми з розрахунку 70; 120 та 80 самиць на одне дерево. Після першого розселення трихограми проводять обприскування дерев інсектицидним, гормональним препаратом Матч О50ЕС, 1 л/га.
В період початку та масового відродження гусениць плодожерок, проводять дворазове, з
Зо інтервалом 11-13 днів, обприскуванням дерев водним розчином препарату Гаупсин з розрахунку 2,5 та 3,0 л/га.
Ефективність відомого способу захисту насадження сливи від сливової плодожерки становила 90,3 95. Суттєво знижувалась також чисельність діапаузуючих гусениць фітофага.
Проте, спосіб-найближчий аналог, має такі недоліки: досить низькі норми розселення на дерева трихограми 70-150 самиць на одне дерево; враховуючи значний об'єм крон дерев, незначну рухову, міграційну та пошукову активність трихограми, норми розселення необхідно суттєво збільшити. Розселяють трихограму одного віку, що значно звужує термін ефективного паразитування самицями паразита яєць плодожерок.
В основу корисної моделі поставлена задача обгрунтувати спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (І ерідорієга, Топгісідає). Ставилось завдання здійснювати контроль популяцій садових плодожерок шляхом використання увесь літній період тільки елементів біологічного походження.
Поставлена задача вирішувалось шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Для цього, у весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць першого покоління плодожерок, проводять один прийом суцільного обприскування дерев інсектицидним препаратом Кораген 20, к.с. (концентрат суспензії), з нормою витрати 160 мл/га.
В період початку масової яйцекладки самиць плодожерок першого покоління проводять два прийоми розселення на дерева промислової культури паразита яєць - трихограми - виду
Тіснодгатта аепагоїїті Маїв5. Суттєвим у способі є і те, що розселяють різновікову трихограму.
Норми розселення трихограми становлять 5 та 7 тисяч особин на одне дерево. Інтервал між розселенням трихограми становить 5-6 днів.
На початку масової яйцекладки самиць садових плодожерок, проводять два прийоми, з інтервалом 6-7 днів, розселення на дерева промислової культури трихограми виду Т. емепевзсепе УУезіму. Суттєвим у способі також є і те, що розселяють різновікову трихограму.
Норми розселення трихограми становлять 4,5-5,0 тисяч особин на одне дерево. На початку масового відродження гусениць плодожерок проводять один прийом обприскування дерев водним розчином вірусного препарату Вірин ГЯП із розрахунку 450 мл препарату на 1 га.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що контроль поширення та шкідливості садових плодожерок здійснюють з переважним використанням біологічних прийомів. бо Розселяють два види трихограми - паразита яєць плодожерок та використовують біологічний препарат вірусного походження Вірин ГЯП. Тільки у весняно-літній період, за незначного поширення природних популяцій ентомофагів, проводять один прийом обприскування дерев з використанням хімічного інсектициду Кораген 20, к.с.
В період формування та достигання урожаю, контроль поширення плодожерок здійснюють біологічними препаратами. Це дозволяє оптимізувати ефективність не тільки промислових культур трихограми, але і активізувати численні популяції природних паразитів та хижаків.
Приклад
Приватні та дачні насадження зерняткових садів - яблуні, груші та айви, а також насадження сливи Києво-Святошинського району, Київської області Щороку спостерігається значне поширення та шкідливість трьох видів плодожерок: яблуневої (Іавзреугезіа ротопеїйа І.),, грушевої (І азругезіа ругімога Оапії.) та сливової (Старпоїйна Типергапа НЬ.). Гусениці цих видів пошкоджують виключно тільки плоди. | якщо грушева плодожерка розвивається тільки у одному поколінні, то яблунева та сливова розвивається у двох поколіннях, що підсилює її шкідливість.
Формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - прийоми способу - найближчого аналога. У третьому - використовували хімічні інсектициди, занесені до Державного реєстру
України. Зокрема, проводимо два прийоми обприскування дерев в період розвитку першого покоління плодожерок, а також одного прийому в період розвитку наступних поколінь з використанням таких препаратів як Золон 35, к.е. (концентрат емульсії), з нормою витрати 3,0 л/га та Каліпсо 480 5С, к.с. (концентрат суспензії), з нормою витрати 0,25 л/га.
Дослідження проводили на фоні досить високого рівня чисельності популяцій плодожерок.
Для оцінки величини позитивного результату використовували найбільш інформативні тестові показники. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 87,7 95, проти 738595 у способі - найближчому аналогу. Ефективність використання хімічних препаратів становила 92,6 95. Різниця статистично не доведена.
Важливим результатом реалізації запропонованого способу є те, що спостерігалась активність як ентомофагів, так і ентомопатогенів. Необхідно також акцентувати на тому, що в
Зо Україні зараз функціонує понад 70 біолабораторій, де масово вирощують трихограму для потреб поки що захисту посівів кукурудзи, а також технічних культур.
Таблиця
Підсумкові результати реалізації способу контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (Київська обл., 2013-2015 рр.)
Ч . Смертність т"исельність плодожерок, 90 . діапаузуючих Діапаузувало (00 Утч. 0/0 |Пошкоджено .
Способи, що гусениць, Збуд- плодів Ефективність гусениць порівнюються весняна /СЬогоЕнтомо- ники урожаю, 95 способів, 95 | плодожерок, реактивація, ' екз./га екз./га фаги ) хво- роб пропонується
Спосіб - найближчий 287,4 68,2 7,3 12,6 2,5 73,8 62,2 аналог
Хімічний еталон. 1 з274 87,7 | 93 | 13 1,6 92,6 28,9 базовий варіант
Контроль 286,5 |262)| 1693 |169| 9362 | - | 3484
Нігбб 1777-05 | 17 |22| 05 | 56 | -

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб контрою поширення та шкідливості садових плодожерок (І ерідорієга, Топгісідає), що включає розселення на дерева ентомофагів та використання хімічних інсектицидів, який відрізняється тим, що у весняно-літній період, на початку яйцекладки самиць першого покоління плодожерок, проводять один прийом суцільного обприскування дерев препаратом Кораген 20, к. с. (концентрат суспензії), з нормою витрати 160 мл/га, крім того, в період початку масової яйцекладки самиць плодожерок першого покоління проводять два прийоми розселення на дерева промислової культури паразита яєць - трихограми, виду ТГісподгатта депагоїїті Маї5., при цьому розселяють різновікову трихограму, крім того, норми розселення трихограми становлять 5 та 7 тисяч особин на одне дерево, при цьому інтервал між розселенням трихограми становить 5-6 днів, крім того, на початку масової яйцекладки самиць садових плодожерок, проводять два прийоми, з інтервалом 6-7 днів, розселення на дерева лабораторної культури трихограми виду Т. емепевзсепе МУУевзім., при цьому розселяють різновікову трихограму, крім того, норми розселення трихограми становлять 4,5-5,0 тисяч особин на одне дерево, при цьому на початку масового відродження гусениць плодожерок проводять один прийом обприскування дерев водним розчином вірусного препарату Вірин ГЯП із розрахунку 450 мл препарату на 1 га.
UAU201706078U 2017-06-16 2017-06-16 Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae) UA121586U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201706078U UA121586U (uk) 2017-06-16 2017-06-16 Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201706078U UA121586U (uk) 2017-06-16 2017-06-16 Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA121586U true UA121586U (uk) 2017-12-11

Family

ID=60571969

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201706078U UA121586U (uk) 2017-06-16 2017-06-16 Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA121586U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
UA121586U (uk) Спосіб контролю поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Baranets et al. Biological efficacy of insecticides in the control of japanese grape cicada (Arboridia kakogowana Mats.) In the conditions of the south of Ukraine
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
UA16849U (en) Method of mass rearing of lepidopterous pests parasite dibrachus cavus walk. (hymenoptera, pteromalidae)
Sari et al. Parasitization and Identification of The Red Guava Fruit Fly Parasitoids in The Deli Serdang District
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
RU2693094C1 (ru) Способ защиты плодовых насаждений от паутинных клещей
UA125690U (uk) Спосіб дестабілізації структури популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
UA115446U (xx) Спосіб захисту насаджень томатів в технологіях органічного землеробства
UA131687U (uk) Спосіб комплексного захисту зерняткових садів від домінуючих фітофагів
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
UA125688U (uk) Спосіб контролю експансії популяцій садових плодожерок (lepidoptera, tortricidae)
Grubešić et al. Analysis of counts of grey partridge (Perdix perdix L.) in natural breeding grounds in central Croatia
UA131688U (uk) Спосіб реалізації регуляторно-винищувальної стратегії захисту яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA124453U (uk) Спосіб захисту кісточкових садів в системах органічного садівництва
UA129244U (uk) Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів
UA131642U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості популяцій яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA124470U (uk) Спосіб індукції структурно-функціональної активності біоти агроценозу ягідників
UA32328U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості сисних шкідників ягідників
UA131695U (uk) Спосіб захисту та індукції механізмів стійкості насаджень яблуні до популяцій фітофагів
UA124521U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості попелиць на кісточкових культурах в системах органічного садівництва
UA124414U (uk) Спосіб пригнічення вектора поширення збудника поперечного раку дуба звичайного
UA116898U (uk) Спосіб захисту виноградників в системах органічного землеробства
Kolesnik The control of the number of beet weevils (Bothynoderes punctiventris Germ., Tanymecus palliates Fabr., Coleoptera: Curculionidae) in the sowings of red beet in the forest Steppe of Ukraine