UA129244U - Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів - Google Patents

Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів Download PDF

Info

Publication number
UA129244U
UA129244U UAU201804369U UAU201804369U UA129244U UA 129244 U UA129244 U UA 129244U UA U201804369 U UAU201804369 U UA U201804369U UA U201804369 U UAU201804369 U UA U201804369U UA 129244 U UA129244 U UA 129244U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tomatoes
aphids
methods
stone
beginning
Prior art date
Application number
UAU201804369U
Other languages
English (en)
Inventor
Валентин Федорович Дрозда
Ольга Ігорівна Загайко
Влада Антонівна Шевченко
Original Assignee
Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України filed Critical Національний Університет Біоресурсів І Природокористування України
Priority to UAU201804369U priority Critical patent/UA129244U/uk
Publication of UA129244U publication Critical patent/UA129244U/uk

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів включає розселення в агроценози лабораторних культур ентомофагів. Рано весною на кісточкових садах, що знаходяться на відстані не далі ніж 180-200 м від полів, де будуть вирощуватись томати, на початку появи квіткових бруньок у персика, у період масового відродження з яєць, що перезимували, личинок-засновниць зеленої персикової попелиці (Myzodus persicae Sulz.), проводять один прийом суцільного обприскування дерев водним розчином біологічного препарату Актофіт 0,2 % к. е. (концентрат емульсії) з розрахунку 1,2 л/га. На 4-5-й день після висадки розсади томатів у відкритий ґрунт проводять три прийоми кореневого та три прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином органічного добрива Паросток. Норми втрати добрива у режимі кореневого підживлення становлять у кожному прийомі по 0,5 кг з розрахунку на один кущ. Всередині літа, на початку перельоту крилатих мігрантів зеленої персикової попелиці із кісточкових садів та заселення ними томатів, проводять три прийоми розселення на кущі лабораторної культури хижака - золотоочки звичайної (Chrysopa carnea Steph.), з розрахунку 5-7 личинок другого віку на один кущ. Інтервал між розселеннями становить 5-6 днів.

Description

Корисна модель належить до сільського господарства, зокрема до галузі захисту рослин від шкідливих членистоногих, і може бути використана в технологіях інтенсивного захисту пасльонових овочевих культур.
Відомо, що серед домінуючих шкідників сільськогосподарських насаджень виділяються попелиці, личинки та дорослі особини яких пошкоджують усі органи рослин. Завдають вони значної шкоди і пасльоновим культурам. Серед них виділяються: зелена персикова (Мугодив5 регзісає 5иці2.), картопляна (Ацасоппит 5оїапі Каїї) та баштанна (Арпіз доззурії Сом.) попелиці (Вредители сельскохозяйственньмх культур и лесньїх насаждений. - К.: Урожай, 1989. - Т. 3. - С. 255-257).
Відомо, що для контролю їх чисельності використовується переважно способи, складовою частиною яких є хімічні інсектициди. Хімічними препаратами обробляють вегетуючі рослини, де живляться попелиці. В сучасних технологіях інтенсивного вирощування пасльонових культур переважає сучасний асортимент інсектицидів хімічного походження (Лапа О.М., Дрозда В.Ф.,
Гоголев А.І. Сучасні технології вирощування і захисту овочевих культур. - К.: Світ, 2004. - 111 с.). їх використання, крім очевидного позитивного результату супроводжується і відомими негативними наслідками, що пов'язані з забрудненням урожаю, масовим знищенням корисних видів комах та кліщів, виникненням стійких до дії інсектицидів шкідників.
Відомі також способи локального використання біологічних прийомів у способах контролю чисельності фітофагів овочевих культур (Руцкая В.И. Бакуловирусьі! некоторьїх видов совок и использование вируса ядерного полиздроза против капустной совки в Молдавийи. Автореферат диссертации кандидата биологических наук. - г. Самохваловичи, Минская обл., 1989. - 18 с.).
Запропоновано використовувати два вірусні препарати проти совок. Проте вузький спектр дії препаратів, відсутність технології масового їх виробництва знижують можливість їх використання.
Відомий спосіб захисту пасльонових культур, зокрема томатів, від комплексу лускокрилих фітофагів, котрий є найбільш близьким технічним рішенням до способу, що пропонується і вибраний як найближчий аналог (Дрозда В.Ф. Спосіб контролю чисельності шкідливих лускокрилих пасльонових культур. Патент України Мо 34444, МПК АО1ТМ 63/00; АОТС 13/00.
Опубл. 11.08.2008, Бюл. Мо 15). Спосіб викладений у найближчому аналогу полягає у тому, що
Зо захист пасльонових культур від лускокрилих фітофагів здійснюють шляхом одноразового розселення у агроценози суміші двох видів паразита яєць, зокрема Пісподгатта еємапезсеп5
Мезім. та Т. ріпіої Моєд. у співвідношенні 1:1 з розрахунку 40 тис. самиць на 1 га. За появи гусениць лускокрилих фітофагів проводять два прийоми розселення паразита Нурозеїег дідитаюг Тнапб. з розрахунку 350-400 імаго на 1 га.
Реалізація відомого способу дозволила захистити урожай пасльонових культур з одночасним збереженням природних популяцій ентомофагів та комах-запилювачів. Проте, відомий спосіб має такі недоліки: не встановлена ефективна дія способу по відношенню до попелиць, зокрема зеленої персикової; у складі способу не наведено прийоми використання добрива та хижих комах; незначна підсумкова ефективність способу.
В основу корисної моделі поставлено задачу експериментально обгрунтувати спосіб контролю чисельності попелиці на посівах томатів. Ставилась задача запропонувати спосіб, складові частини якого біологічного походження і формуються на органічній основі.
Поставлена задача вирішується шляхом послідовної реалізації суттєвих елементів у складі запропонованого способу. Зокрема, рано весною на кісточкових садах, що знаходяться на відстані не далі за 180-200 м від полів, де будуть вирощуватись томати, на початку появи квіткових бруньок у персика, у період масового відродження з яєць, що перезимували, личинок- засновниць зеленої персикової попелиці (Мугодив регзісає 5иці27.), проводять один прийом суцільного обприскування дерев водним розчином біологічного препарату Актофіт 0,2 95 к.е. (концентрат емульсії) з розрахунку 1,2 л/га. Суттєвим у способі є і те, що на 4-5 день після висадки розсади томатів у відкритий грунт проводять три прийоми кореневого та три прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином органічного добрива Паросток. Норми витрати добрива у режимі кореневого підживлення становлять у кожному прийомі по 0,5 кг з розрахунку на один кущ. Всередині літа, на початку перельоту крилатих мігрантів зеленої персикової попелиці із кісточкових садів, та заселення ними томатів, проводять три прийоми розселення на кущі томатів лабораторної культури хижака - золотоочки звичайної (Спгузора сатвєа еїерп.), з розрахунку 5-7 личинок другого віку на один кущ. Суттєвим у способі є і те, що інтервал між розселеннями становить 5-6 днів.
Суть запропонованого способу полягає у тому, що значну шкоду багатьом культурним рослинам завдають личинки та дорослі особини такого специфічного виду попелиць, як зелена бо персикова. Повноцикла форма її розвивається за типом дводомності. Зимує вид у стадії яйця.
Личинки-засновниці відроджуються за появи квіткових бруньок персику. На кісточкових породах дорослі засновниці народжують до 60 личинок. Усього на персику розвивається 4-5 поколінь безкрилих особин. Проте уже на початку червня у колоніях попелиці з'являються мігранти. І невдовзі до 95 95 німф окрилюється. Саме вони перелітають на вторинні рослини, котрих понад 400 видів. Серед них і насадження томатів.
Саме тому, у складі запропонованого способу прийом обприскування кісточкових дерев - первинних осередків накопичення попелиці. Інші прийоми, у складі способу, включають дію на яйця, личинки та дорослих особин, шляхом розселення на рослини хижака - золотоочки звичайної. Її личинки поїдають усі стадії розвитку попелиць.
Приклад здійснення способу
Типові фермерські господарства де вирощують овочеві пасльонові культури, зокрема, томати. Серед різноманітних стресових факторів, котрі негативно діють на томати є шкідлива діяльність комах-фітофагів. Особливу небезпеку становить зелена персикова попелиця, а також супутні види. Для експериментального обгрунтування запропонованого способу формували дослідні варіанти, яких було три та контроль. У першому варіанті реалізовували суттєві елементи запропонованого способу. У другому - елементи найближчого аналога. У третьому - проблема захисту томатів від попелиць вирішувалась шляхом використання хімічних інсектицидів, занесених до Державного реєстру України. Площа кожного варіанта становила не менше 0,10 га. Важливим при цьому було те, що у складі оточуючого ландшафту, були насадження персика, у тому числі, на відстані біля 120 м, був невеликий за площею персиковий сад. Саме на ньому з ранньої весни розвиваються та формуються колонії персикової попелиці.
Для оцінки підсумкової ефективності способів, використовували найбільш об'єктивні та інформативні тестові характеристики. При цьому обліки проводились як на деревах персика так і на насадженнях томатів. Отриманий цифровий матеріал обробляли статистично. Результати досліджень наведено у таблиці.
Встановлено, що задача, поставлена корисною моделлю, виконана. Підсумкова ефективність запропонованого способу становила 82,7 95, проти 74,195 - у найближчому аналогу. Суттєвим при цьому було те, що показник ефективності запропонованого способу не поступався базовому варіанту - 85,2 95. Різниця статистично не доведена. Дослідження
Зо поводились на досить високому початковому рівні чисельності зеленої персикової попелиці, внаслідок обліків її колоній на дерева персика. У подальшому, після міграції попелиці на вторинні культури, у тому числі і на томати, контроль чисельності фітофагів здійснювали шляхом підвищення стійкості томатів до заселення їх попелицями, прийом у складі запропонованого способу - позакореневе підживлення органічним добривом. Три прийоми розселення на рослини лабораторної культури золотоочки надійно контролювали тільки розмноження попелиці. Важливим при цьому було і те, що розселені лабораторні культури золотоочки досить ефективно розмножувались із природніми популяціями і відтворювали життєздатних нащадків.
Показники ефективності контролю чисельності попелиць на посівах томатів, внаслідок реалізації запропонованого способу (Виробничі дослідження, Київська та Вінницька обл. 2014-2017 рр.) колоній німф попелиці, колоній на 5кущів хижацтва, 90
Способи, що на одне на |На Ефективність декада червня декада декада | декада)| декада| декада 15.07. | 10.08
Спосіб, о протнується | 4 | 35 | 2 | ся 02| бо | ва | вм | в шен | же |||) мое м найближчий 141 2,8 2,9 1,8 0,7 0,4 27,4 39,2 7А аналог ее І ВІ З З СТ ПЗ НИ ПЕС НН варіант. 3,7 1,3 0,3 0,5 02 3,9 7,4 85,2
Хімічний еталон (Контволь// | 7128 | 32 | 43 | 55| 84 | 32 | 186 | 213 | -
Не ЇЇ - 1717-17-11 7-1 ли 126 | 56 (

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів, що включає розселення в агроценози лабораторних культур ентомофагів, який відрізняється тим, що рано весною на кісточкових садах, що знаходяться на відстані не далі ніж 180-200 м від полів, де будуть вирощуватись томати, на початку появи квіткових бруньок у персика, у період масового відродження з яєць, що перезимували, личинок-засновниць зеленої персикової попелиці
    (Мугодив регзісае 5ийці27.), проводять один прийом суцільного обприскування дерев водним розчином біологічного препарату Актофіт 0,2 95 к. е. (концентрат емульсії) з розрахунку 1,2 л/га,
    крім того, на 4-5-й день після висадки розсади томатів у відкритий грунт проводять три прийоми кореневого та три прийоми позакореневого підживлення рослин водним розчином органічного добрива Паросток, при цьому норми втрати добрива у режимі кореневого підживлення становлять у кожному прийомі по 0,5 кг з розрахунку на один кущ, крім того всередині літа, на початку перельоту крилатих мігрантів зеленої персикової попелиці із кісточкових садів та заселення ними томатів, проводять три прийоми розселення на кущі лабораторної культури хижака - золотоочки звичайної (Спгузора сагпєа 5іерн.), з розрахунку 5-7 личинок другого віку на один кущ, при цьому інтервал між розселеннями становить 5-6 днів.
UAU201804369U 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів UA129244U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804369U UA129244U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201804369U UA129244U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA129244U true UA129244U (uk) 2018-10-25

Family

ID=63894108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201804369U UA129244U (uk) 2018-04-20 2018-04-20 Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA129244U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Mahyoub et al. Method for mass production the seven spotted lady beetle, Coccinella septempunctata (Coleoptera: Coccinellidae) and suitable manupulation of egg picking technique
Parrella et al. Control of Liriomyza trifolii with biological agents and insect growth regulators
Sattar et al. Biology of Coccinella septempunctata Linn.(Coleoptera: Coccinellidae) and its predatory potential on cotton aphids, Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae)
Karindah et al. Abundance of Metioche vittalicollis (Orthoptera: Gryllidae) and natural enemies in a rice agroecosystem as influenced by weed species
UA129244U (uk) Спосіб контролю чисельності попелиць на посівах томатів
Emam Biological control of the Chrysanthemum Aphid, Macrosiphoniella sanborni (Gillete) by release Coccinella septempunctata l. on Chrysanthemum plants
Shiraku ICIPE Makes the first release of parasitoids into the farm in fight against Tuta absoluta
UA131353U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від заселення конопляною плодожеркою (grapholitha delineana walk.)
Mari et al. Eco friendly pest management of chili crop.
RU2245010C2 (ru) Способ защиты посевов пшеницы от комплекса вредителей
Sahito et al. Biology of mulberry mealybug, Maconellicoccus hirsutus (Green) in laboratory conditions
Shin-Foon Integrated control of rice insect pests in China
UA115446U (xx) Спосіб захисту насаджень томатів в технологіях органічного землеробства
Zhakeyeva et al. TRICHOGRAMMA AND ITS INFLUENCE ON THE NUMBER OF CABBAGE MOTH IN SOUTH KAZAKHSTAN REGION
UA124456U (uk) Спосіб комплексного захисту насаджень яблуні від яблуневої плодожерки (laspeyresia pomonella l.)
UA147402U (uk) Спосіб захисту посівів соняшника (heliantus annus l.) від заселення та пошкодження лускокрилими фітофагами
Lepakshi et al. Biology of the invasive mealybug Phenacoccus madeirensis green on cotton
Neagu Frăsin Warning system for the strawberry moth, Aphelia viburniana Fabr., in Romania
Vignesh et al. ARCHIVES OF AGRICULTURE AND ALLIED SCIENCES
Nurariaty The existence of pests and its natural enemies on various embankment plants in the rice field ecosystem
UA131646U (uk) Спосіб захисту конопель посівних від домінуючих лускокрилих фітофагів
Petrakis et al. Biotechnology of Pinus brutia and Pinus halepensis as important landscape plants of the East Mediterranean
UA125689U (uk) Спосіб пригнічення поширення та шкідливості садових плодожерок (lepidoptera, torтricidae)
Grubešić et al. Analysis of counts of grey partridge (Perdix perdix L.) in natural breeding grounds in central Croatia
UA32328U (uk) Спосіб контролю чисельності та шкідливості сисних шкідників ягідників