SK85394A3 - Anticorrosive pigment, method of its producing and using - Google Patents

Anticorrosive pigment, method of its producing and using Download PDF

Info

Publication number
SK85394A3
SK85394A3 SK853-94A SK85394A SK85394A3 SK 85394 A3 SK85394 A3 SK 85394A3 SK 85394 A SK85394 A SK 85394A SK 85394 A3 SK85394 A3 SK 85394A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
group
pigment
acid
salt
water
Prior art date
Application number
SK853-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Michael Bamber
John R Collier
Bernhard P Connarty
William Henderson
Kenneth U Holker
Thomas G Laffey
Robert J Newton
Original Assignee
Albright & Wilson
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB939314407A external-priority patent/GB9314407D0/en
Priority claimed from GB939326441A external-priority patent/GB9326441D0/en
Application filed by Albright & Wilson filed Critical Albright & Wilson
Publication of SK85394A3 publication Critical patent/SK85394A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C09DYES; PAINTS; POLISHES; NATURAL RESINS; ADHESIVES; COMPOSITIONS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; APPLICATIONS OF MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • C09DCOATING COMPOSITIONS, e.g. PAINTS, VARNISHES OR LACQUERS; FILLING PASTES; CHEMICAL PAINT OR INK REMOVERS; INKS; CORRECTING FLUIDS; WOODSTAINS; PASTES OR SOLIDS FOR COLOURING OR PRINTING; USE OF MATERIALS THEREFOR
    • C09D5/00Coating compositions, e.g. paints, varnishes or lacquers, characterised by their physical nature or the effects produced; Filling pastes
    • C09D5/08Anti-corrosive paints
    • C09D5/082Anti-corrosive paints characterised by the anti-corrosive pigment
    • C09D5/086Organic or non-macromolecular compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07FACYCLIC, CARBOCYCLIC OR HETEROCYCLIC COMPOUNDS CONTAINING ELEMENTS OTHER THAN CARBON, HYDROGEN, HALOGEN, OXYGEN, NITROGEN, SULFUR, SELENIUM OR TELLURIUM
    • C07F9/00Compounds containing elements of Groups 5 or 15 of the Periodic Table
    • C07F9/02Phosphorus compounds
    • C07F9/28Phosphorus compounds with one or more P—C bonds
    • C07F9/38Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)]
    • C07F9/3804Phosphonic acids [RP(=O)(OH)2]; Thiophosphonic acids ; [RP(=X1)(X2H)2(X1, X2 are each independently O, S or Se)] not used, see subgroups
    • C07F9/3808Acyclic saturated acids which can have further substituents on alkyl

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Anti-Oxidant Or Stabilizer Compositions (AREA)
  • Pigments, Carbon Blacks, Or Wood Stains (AREA)

Description

Antikorózny pigment, spôsob
Oblasť techniky ŕ£
V Vynález sa týka antikoróznych pigmentov, spôsobu prípravy pigmentu inhibujúceho koróziu, náterových kompozícii, adhéznych kompozícií a iných podobných ochranných povlakov na kovové a iné povrchy, použitia solí fosfonokarboxylovej kyseliny s viacmocným kovom ako antikorózneho pigmentu a spôsobu predbežnej prípravy kovového povrchu na následnú aplikáciu organického krycieho povlaku a kompozície na predbežné spracovanie týchto povrchov, ktoré obsahujú tieto pigmenty.
Doterajší stav techniky
Mnoho zo súčasne používaných a známych antikoróznych pigmentov podľa doterajšieho stavu techniky má tmavé zafarbenie a •4 < z tohto dôvodu je nutné ich v mnohých prípadoch prekrývať krycími povlakmi, čo zväčšuje hrúbku tohto vrchného krycieho povlaku a
M počet aplikovaných vrstiev, ktoré je nutné aplikovať na povrch určený na ochranu. Okrem toho je treba uviesť, že niektoré zo známych antikoróznych pigmentov, obzvlášť sa to týka takých pigmentov, ktoré sú odvodené od olova a chrómu, sú samé o sebe toxické a tým sú neprijateľné z hľadiska ochrany životného prostredia.
Podľa doterajšieho stavu techniky už bolo navrhnutých niekoľko typov netoxických pigmentov svetlých farieb, medzi ktoré je napríklad možné zaradiť fosforečnan zinočnatý, molybdénan zinočnatý a metaborytan bárnatý, ale v prípade týchto pigmentov bolo zistené, že majú niektoré nevýhody v porovnaní s pigmentami na báze olova a chrómu.
Ochranné krycie nátery, ktoré obsahujú antikorózne pigmenty, sa používajú na inhibovanie tvorby korózie, na inhibovanie strát kovu v dôsledku korózie a na inhibovanie tvorby produktov korózie na povrchu, ktorý má byť chránený, pričom z vyššie uvedeného rovnako vyplýva, že tieto nátery slúžia rovnako na zlepšenie adhézie aplikovaného povlaku a na zlepšenie adhézie kompozície na predbežné spracovanie povrchu, ktorý má byť chránený.
Pri príprave aplikačných prostriedkov vo forme vodných zmesí, ktoré sa používajú na inhibovanie tvorby usadenín a/alebo na inhibovanie korózie kovových povrchov, ako sú napríklad železné povrchy, sa v dôsledku pôsobenia rôznych vodných systémov, ako je napríklad voda v kotolných systémoch, používajú podía doterajšieho stavu techniky vo vode rozpustné soli fosfonokarboxylových kyselín, o ktorých je známe, že sú obzvlášť vhodné na tieto účely, pričom tieto látky sú účinné pri velmi malých koncentráciách, napríklad v rozmedzí od 0,1 do 100 ppm.
Vzhladom k minimálnym používaným koncentráciám, ktoré sú potrebné na dosiahnutie účinného pôsobenia, sú tieto látky známe pod označením prahové činidlá. Tieto prahové koncentrácie sú obyčajne omnoho menšie, než aké by boli potrebné na dosiahnutie vhodnej ochrany pomocou tzv. stechiometrických reakčných činidiel, ako sú klasické chelatačné činidlá.
Jednu skupinu týchto zlúčenín, o ktorých bolo uvedené v publikáciách podlá doterajšieho stavu techniky, že prejavujú inhibičný účinok čo sa týka tvorby usadenín a korózie, predstavujú vo vode rozpustné soli fosfonojantárovej kyseliny. Tieto soli ale nie sú dostatočne účinné, aby mohli zaznamenať významnejší komerčný úspech.
Medzi obzvlášť výhodné a úspešné prahové inhibitory tvorby usadenín patrí sodná sol 2-fosfono-l,2,4-trikarboxybutánu, pričom táto látka bude v tomto texte označovaná ako PCTB. Táto látka je účinná pri velmi nízkych koncentráciách, pričom je o nej známe, že ju je možné použiť výhodne na aplikáciu v určitých problémových vodných systémoch, ktoré nemôžu byť účinným spôsobom ošetrené inými inhibítormi tvorby usadenín alebo korózie. Tento PCTB ale nie je bežne používaný ako korózny inhibítor v priemyslovom meradle.
V súčasnej dobe je takým bežne používaným prahovým koróznym inhibítorom sodná sol 2-hydroxy-2-fosfonooctovej kyseliny, to znamená (HO)2POCHOH.COOH, pričom táto látka bude v tomto texte označovaná ako HPP. Táto látka má ale ako prahový korózny inhibítor niektoré velké nyvýhody, ktoré spočívajú v tom, že je relatívne neúčinná v prítomnosti zinku, ktorý je velmi často používaným kovom v ošetrovaných vodných systémoch a v systémoch s chlórovanou vodou.
V európskom patente EP-A-2252322 sa popisujú fosfonokarboxylové kyseliny a zmesi na báze tejto látky, ktoré sú vhodné ako prahové inhibítory tvorby usadenín a/alebo korózne inhibítory vo vodných systémoch. \
V patente Velkej Británie č.
2121419 používanie vápenatých alebo zinočnatých bolo navrhnuté soli určitých polyfosfónových kyselín ako pigmentov, z ktorých je tu ale ako jediný praktický príklad uvedená kyselina etidrónová, rovnako známa ako acetodifosfónová kyselina, alebo ADPA. Všeobecne je treba poznamenať, že vzhľadom k velmi rozdielnym prostrediam, v ktorých sa tieto uvedené látky používajú, boli tieto odbory, to znamená odbor aplikácie rôznych činidiel vo vodných systémoch a odbor antikoróznych pigmentov, až doteraz považované za celkom oddelené oblasti, ktoré sa pri svojej aplikácii neprekrývajú alebo sa prekrývajú len veľmi málo. V tomto smere sú tieto vápenaté a zinočnaté soli ADPA, uvádzané vo vyššie uvedenom patente, nezvyčajné, ale na druhej strane nemajú tieto látky zodpovedajúci účinok, ktorý by oprávňoval k ich širokému priemyslovému využitiu. Takže tieto látky viac-menej potvrdzujú ako vyvracajú vyššie uvedenú všeobecnú poznámku.
Podstata uvedeného vynálezu
Podlá uvedeného vynálezu bolo zistené, že určité pigmenty odvedené od určitých organických fosforečných kyselín a organických fosfónových kyselín prejavujú lepšie vlastnosti čo sa týka inhibovania korózie, ak sa použijú v náterových kompozíciách a v adhéznych kompozíciách, ako prostriedky podlá doterajšieho stavu techniky.
Konkrétne bolo podlá uvedeného vynálezu zistené, že ako pigmenty rezistentné voči korózii sú obzvlášť vhodné v podstate vo vode nerozpustné viacmocné kovové soli fosfonokarboxylových kyselín.
Podlá prvého vyhotovenia sa vynález týka antikoróznych pigmentov obsahujúcich viacmocnú kovovú sol organo-substituovanej fosforečnej kyseliny alebo organo-substituovanej fosfónovej kyseliny, pričom uvedená fosfónová kyselina obsahuje len jednu entitu fosfónovej kyseliny, alebo fosfonokarboxylovej kyseliny.
Podlá druhého vyhotovenia sa uvedený vynález týka použitia soli fosfonokarboxylovej kyseliny s viacmocným kovom ako pigmentu inhibujúceho koróziu.
Podlá ďalšieho vyhotovenia sa uvedený vynález týka pigmentu obsahujúceho sol vápnika, zinku, bárya, stroncia alebo horčíka a fosfonokarboxylovej kyseliny.
Podlá ďalšieho vyhotovenia sa uvedený vynález týka náterovej kompozície, ktorá obsahuje:
(i) kvapalné vehikulum tvorené vysychavým olejom, prchavým organickým rozpúšťadlom a/alebo vodou, (ii) spojivo tvorené uvedeným vysychavým olejom a/alebo vytvrditelnou živicou alebo filmotvorným polymérom dispergovaným alebo rozpusteným v uvedenom kvapalnom vehikule a (iii) pigment dispergovaný alebo dispergovatelný v uvedenom kvapalnom vehikule a obsahujúci pigment podlá uvedeného vynálezu, najmä sol organickej fosfonokarboxylovej kyseliny, ktorá je v podstate nerozpustná vo vode.
Podlá ďalšieho vyhotovenia sa uvedený vynález týka spôsobu prípravy pigmentu inhibujúceho koróziu, ktorého podstata spočíva v tom, že sa zahrieva vodný roztok obsahujúci fosfonokarboxylovú kyselinu s koncentráciou v rozmedzí od 5 % do bodu nasýtenia alebo vo vode rozpustnú sol odvodenú od tejto zlúčeniny so solou vápnika a/alebo zinku so silnou anorganickou kyselinou, na čo nasleduje oddeľovanie pevnej soli vápnika a/alebo zinku s fosfonokarboxylovou kyselinou od tejto reakčnej zmesi.
Podlá ďalšieho vyhotovenia sa uvedený vynález týka spôsobu prípravy povrchu na následnú aplikáciu organického krycieho povlaku, ktorá sa vykoná aplikáciou vodného roztoku obsahujúceho organo-substituovanú fosforečnú kyselinu alebo organo-substituovanú fosfónovú kyselinu alebo disperzie obsahujúce organo-substituovanú fosforečnú kyselinu alebo organo-substituovanú fosfónovú kyselinu s koloidným oxidom kremičitým na tento povrch a takto povlečený povrch sa vysuší, čím sa na tomto povrchu uloží základný povlak antikorózneho materiálu alebo materiálu promotujúceho adhéziu.
Pri vyššie uvedenom postupe prípravy povrchu na následnú aplikáciu organického vrchného (alebo krycieho) náteru sa uvedený roztok alebo disperzia suší pri vhodnej teplote, ako napríklad pri teplote v rozmedzí od 20 ’C do 300 °C.Povrchom, na ktorý sa aplikuje povlak, je vo výhodnom vyhotovení kovový povrch, pričom týmto kovom je železo, hliník, cín alebo zinok, alebo zliatina obsahujúca jeden alebo viac uvedených kovov. Po vysušení uvedeného roztoku alebo disperzie na uvedenom povrchu môže byt tento povrch v nasledujúcej fáze povlečený organickým materiálom. Tento materiál môže obsahovať tepelne vytvrditelnú organickú živicu, ktorá sa potom vytvrdí.
Vo výhodnom vyhotovení podlá vynálezu je uvedeným pigmentom sol kovu, ktorý tvorí s uvedenou fosforečnou kyselinou alebo s uvedenou fosfónovou kyselinou v podstate vo vode rozpustnú sol. Týmto termínom v podstate vo vode rozpustná sol sa myslí rozpustnost vo vode napríklad 2 gramy/liter alebo nižšia pri teplote 20 ”C.
t. Touto solou môže byť sol jedného alebo viacerých kovov, napríklad sol jedného alebo viacerých kovov vybraných zo skupiny r zahrňujúcej horčík, vápnik, stroncium, báryum, hliník, cín, olovo, titán, zirkónium, vanád, chróm, molybdén, wolfrám, mangán, železo, kobalt a zinok.
Podía jedného znaku uvedeného vynálezu môže byt kyselina fosforečná alebo kyselina fosfónová substituovaná jednou alebo viacerými skupinami vybranými zo súboru zahrňujúceho alkylové skupiny, alkenylové skupiny, cykloalkylové skupiny, cykloalkenylové skupiny, arylalkylové skupiny, alkylarylové skupiny, kondenzovaný kruh, heterocyklické skupiny, skupiny získané z prírodných produktov a mono-substituované a poly-substituované karboxylové skupiny.
Týmto substituentom je výhodne alkylová skupina obsahujúca ' 8 až 20 atómov uhlíka, ako napríklad 2-etylhexylová skupina, di(2-etylhexylová) skupina, n-oktylová skupina, nonylová skupina a oktadecylová skupina. V alternatívnom vyhotovení môže byt týmto substituentom alkylová skupina obsahujúca 1 až 4 atómy uhlíka.
V prípade, že je týmto pigmentom podlá vynálezu sol odvodená od fosforečnej kyseliny, potom je možné použit sol kyslého alkylfosfátu. Ako príklad týchto solí je možné uviest zinočnaté, vápenaté a hlinité soli kyslého n-oktylfosfátu, kyslého nonylfosfátu a kyslého 2-etylhexylfosfátu.
Vo výhodnom vyhotovení podlá uvedeného vynálezu sa používajú ako pigmenty soli fosfonokarboxylovej kyseliny, ktoré sú v podstate nerozpustné vo vode, najmä soli vápnika a zinku. Napríklad je možné uviest, že bolo zistené, že soli PTCB a HPP boli rovnako vysoko účinné ako soli fosfonojantárovej kyseliny.
Najvýhodnejšími fosfonokarboxylátmi sú ale podlá uvedeného vynálezu fosfónované oligoméry aktívnych olefínov, pričom tieto oligoméry majú všeobecný vzorec:
H[CHRCHR]n-PO3M2 v ktorom:
prinajmenšom jedna skupina R v každej jednotke predstavuje skupinu COOM a ďalšia skupina R predstavuje atóm vodíka alebo skupinu COOM, hydroxylovú skupinu, fosfónovú skupinu, sulfónovú skupinu, sulfátovú skupinu, alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka, alkenylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka, alebo alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlika alebo alkenylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka substituovanú karboxylovou skupinou, fosfónovou skupinou, sulfónovou skupinou, sulfátovou skupinou a/alebo hydroxyskupinou, každé M predstavuje katión takého typu, aby bol tento fosfónovaný oligomér v podstate nerozpustný vo vode a n je väčšie ako 1, ako napríklad až 6. Vo výhodnom vyhotovení n- predstavuje číslo menšie ako 5,ako napríklad 1, 2 až 3.
Rovnako sú podlá uvedeného vynálezu výhodné soli fosfónovaných kooligomérov vyššie uvedeného všeobecného vzorca, ale v ktorých retazec [CHRCHRJn obsahuje prinajmenšom dve skupiny [CHRCHR] odvodené od odlišných monomérov a v ktorých n má celkovú hodnotu 3. Napríklad je možné do tejto skupiny zaradit fosfónované triméry alebo vyššie kooligoméry maleátu a akrylátu obsahujúce prinajmenšom jednu skupinu [CH2CHCOOM] a prinajmenšom jednu skupinu [CHCOOM CHCOOM].
Vo výhodnom vyhotovení podlá uvedeného vynálezu sa používajú fosfónované oligoméry alebo zmesi týchto fosfónovaných oligomérov odvodené od maleinovej kyseliny všeobecného vzorca:
H(CHCO2M.CHCO2M)nPO3M2 v ktorom:
n znamená číslo väčšie ako 1 a
M predstavuje katiónovú časť takého typu, aby bola táto zlúčenina v podstate nerozpustná vo vode a obzvlášť zmesi uvedených sólami v zlúčenín podstate s fosfonojantárovou kyselinou alebo s jej nerozpustnými vo vode, ktoré sú mnohokrát používané v malých hmotnostných podieloch, vzťahujúc na hmotnosť celej zmesi bez rozpúšťadla.
Podlá uvedeného vynálezu je obzvlášť výhodné použiť reakčný produkt, ktorý obsahuje až 50 % hmotnostných fosfonojantaránu, vzťahujúc na hmotnosť zmesi bez rozpúšťadla, fosfónovaný dimér maleátu, prípadne malý hmotnostný podiel vyššieho fosfónovaného oligoméru maleátu, vzťahujúc na hmotnosť diméru a 0,5 % až 5 % hmotnostných fosfátu. Tento fosfónovaný oligomaleátový reakčný produkt vyššie uvedeného typu, ktorý má stupeň polymerizácie 1,3 sa v tomto texte označuje skratkou POM.
Tento vyššie uvedený POM reakčný produkt, ktorý sa používa na prípravu pigmentov podlá Uvedeného vynálezu, je možné pripraviť postupom uvedeným v patente Veľkej Británie č. GB-A-2252322.
Tieto fosfonokarboxylátové pigmenty podľa uvedeného vynálezu je možné pripraviť tak, že sa do kontaktu uvádza vodný roztok zodpovedajúcej fosfonokarboxylovej kyseliny alebo vo vode rozpustnej soli odvodenej od tejto zlúčeniny (ako je napríklad sodná sol) so zdrojom viacmocného kovového iónu, ako je napríklad viacmocný oxid kovu, hydroxid kovu alebo soľ so silnou anorganickou kyselinou.
Celkom neočakávane bolo podľa uvedeného vynálezu zistené, že tento naposledy uvádzaný zdroj viacmocného kovu nemusí byť nutne v podstate rozpustný vo vode. Medzi vhodné soli je možné zaradiť chloridy, sírany, dusičnany alebo uhličitany vápnika, zinku alebo bárya. Podľa uvedeného vynálezu je výhodné, ak je uvedený fosfonokarboxylát, ktorý je rozpustný vo vode, prítomný v molárnej koncentrácii prinajmenšom desaťkrát väčšej ako je molárna rozpustnosť produkovaného pigmentu, ešte výhodnejšie je, ak je táto koncentrácia väčšia ako 5 % hmotnostných, najvýhodnejšie je, ak je táto koncentrácia vyššia ako 10 % hmotnostných, ako napríklad v rozsahu až do bodu nasýtenia, v typickom vyhotovení v rozmedzí od 20 % hmotnostných do 60 % hmotnostných, obzvlášť v rozmedzí od 30 % hmotnostných do 55 % hmotnostných. Množstvo pridávanej soli viacmocného kovu alebo bázy je vo výhodnom vyhotovení v podstate stechiometrické.
Konečná hodnota pH tohto pruduktu je zvyčajne v rozmedzí od 4 do
9, ako napríklad v rozmedzí vynálezu je výhodné, aby bola látka vybraná takým spôsobom, od 5 do 8,5, ale podlá uvedeného viacmocná kovová sol alebo bázická že v podstate neutralizuje hodnotu pH tohto roztoku, napríklad aby bola zvolená takým spôsobom, aby konečná hodnota pH bola v rozmedzí od 6 do 8, vhodne v rozmedzí od 6,5 do 7,9, zvlášť v rozmedzí od 6,8 do 7,8, výhodne v rozmedzí od 6,9 do 7,5, obzvlášť v rozmedzí od 6,9 do 7,1.
Vzhladom k vyššie uvedenému je východiskový roztok obsahujúci sodné soli alkalický a je nutné ho pričom v prípade roztoku fosfonokarboxylových kyselín zvyčajne neutralizovať prídavkom kyslých solí, obsahujúceho volné kyseliny je potrebný prídavok prinajmenšom čiastočne bázickej látky, ako je napríklad vápno, k jeho neutralizácii.
Medzi typické príklady zlúčenín s viacmocným kovom (alebo viacmocných kovových zlúčenín), ktoré je možné použiť v postupe podlá uvedeného vynálezu na prípravu fosfonokarboxylátových pigmentov, je možné zaradiť chlorid vápenatý, síran zinočnatý, síran vápenatý, hydroxid bárnatý, síran hlinitý, oxid zinočnatý a oxid vápenatý.
Túto vyššie uvedenú reakciu je možné urýchliť zahrievaním, ako je napríklad zahrievanie pri teplote varu pod spätným chladičom. Podlá uvedeného vynálezu je výhodné pracovať pri teplotách nad 30 ’C, ešte výhodnejšie pri teplotách v rozmedzí od 40 do 100 ’C. Čas trvania tejto reakcie závisí od jednotlivých použitých reakčných zložiek, od ich koncentrácie a od zvolenej teploty. Podľa uvedeného vynálezu je výhodné viest reakčný proces v podstate k zakončeniu pomalým premiešavanim reakčných zložiek, napríklad pridávaním viacmocnej kovovej zlúčeniny počas časového intervalu v rozmedzí od 20 minút do 2 hodín, napríklad v rozmedzí od 30 minút do 90 minút a v nasledujúcej fáze nechať stáť túto reakčnú zmes pri zvýšenej teplote až 6 hodín, ako napríklad 1 až 5 hodín.
Takto získaný pigment je možné oddeliť z matečného luhu odfiltrovaním, dekantovaním, odstredením alebo iným vhodným spôsobom. Tento pigment sa potom zvyčajne premyje chladnou vodou a usuší, ako napríklad horúcim vzuchom alebo aplikáciou vákua.
Produkty získané postupom podlá vynálezu je možné kombinovať s iným produktom a/alebo je možné použiť ich v kombinácii s inou antikoróznou prísadou alebo náterovou zložkou, ako sú napríklad látky zo skupiny zahrňujúcej povrchovo aktívne látky, napríklad aniónové povrchovo aktívne látky (ako napríklad alkylbenzénsulfonáty obsahujúce v alkylovej časti 10 až 20 atómov uhlíka, olefínsulfonáty obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, alkylsulfáty obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka,alkylétersulfáty s 1 až 25 molmi éterových jednotiek obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka v alkylovej časti,parafínsulfonáty obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, mydlá na báze látok obsahujúcich 10 až 20 atómov uhlíka,alkylfenolsulfáty obsahujúce v alkylovej časti 10 až 20 atómov uhlíka, sulfosukcináty, sulfosukcinamáty, ligninsulfonáty, mastné estersulfonáty, alkylfenylétersulfáty obsahujúce v alkylovej časti 10 až 20 atómov uhlíka, alkyletanolamidsulfáty obsahujúce v alkylovej časti 10 až 20 atómov uhlíka, soli alkylsulfoderivátov obsahujúcich 10 až 20 atómov uhlíka a mastných kyselín, acylové deriváty kyseliny 2-etylaminoetánovej obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, deriváty kyseliny 2-hydroxyetánsulfónovej, acylové deriváty kyseliny aminoetánsulfónovej obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, alkylhydrogénfosfáty obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka),ďalej neiónové povrchovo aktívne látky (ako napríklad etoxylované a/alebo propoxylované alkoholy obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, etoxylované a/alebo propoxylované karboxylové kyseliny obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka, etoxylované mastné amíny alebo alkanolamidy, C10-C20 acylsorbitan a/alebo glyceryletoxyláty aminooxydov a/alebo mastné alkanolamidy) ďalej amfoterné povrchovo aktívne látky (ako sú napríklad betaíny, sulfobetaíny a/alebo kvarternizované imidazolíny),a/alebo katiónové povrchovo aktívne látky (ako sú napríklad benzalalkóniové soli, alkyltrimetylamónne soli obsahujúce v alkylovej časti 10 až 20 atómov uhlíka a/alebo alkyltrimetylfosfóniové soli obsahujúce 10 až 20 atómov uhlíka v alkylovej časti alebo tris(hydroxymetyl)fosfóniové soli), ďalej maskovacie činidlá, chelatačné činidlá a inhibitory korózie (ako sú napríklad trifosforečnany, etyléndiamintetraacetáty, nitrilotriacetáty alebo difosforečnany sodné, draselné, vápenaté, zinočnaté alebo hlinité, ďalej acetodifosfónová kyselina a jej soli, amóniumtrismetylénfosfónová kyselina a jej soli, etyléndiamíntetrakis(metylénfosfónová) kyselina a jej soli, dietyléntriamínpentakis(metylénfosfónová) kyselina a jej soli a tolyltriazol),ďalej biocidné látky (ako sú napríklad tetrakis(hydroxymetyl)fosfóniové soli, formaldehyd, glutaraldehyd), látka na kontrolu tvorby peny, ako sú napríklad silikónové protipeniace látky, látky zachytávajúce kyslík, ako je napríklad metyletylketoxím, borovicová silica, dipentén alebo guajol, látky na kontrolovanie pH a/alebo pufry, ako sú napríklad amíny, boráty, citronány a/alebo acetáty, ďalej soli chrómu, soli zinku, polymérne dispergačné prostriedky a koagulačné prostriedky.
Podlá uvedeného vynálezu je výhodné použiť uvedené pigmenty podlá vynálezu v kombinácii s takými pigmentami, ako je napríklad oxid titánu, oxid železa, uhlíkové sadze,ftalocyanínové pigmenty alebo stearát hlinitý, ďalej v kombinácii s polymérmi, ako je napríklad chlórovaný kaučuk, v kombinácii dispergantami, s nátermi odolnými voči pôsobeniu živočíchov, protipeniacimi látkami, retardantami horenia, fluorescenčnými polystyrén s ťažkými ropnými frakciami, emulgačnými prostriedkami, morskej vody a viskózifikačnými látkami, aerosólmi, alebo silikón, ďalej zmáčacimi činidlami, biocidnými vody látkami, morských látkami, hnacími látkami, plnivami, ako je napríklad mastenec alebo hlinky, a/alebo s plastifikátormi.
Tieto pigmenty sa vo výhodnom vyhotovení dispergujú v antikoróznom nátere, fermeži, emaile, laku alebo iných povlakových látkach. Táto zmes môže obsahovať prchavé kvapalné vehikulum, ako je napríklad voda alebo prchavé organické rozpúšťadlo, pričom do tejto skupiny je možné zaradiť napríklad lakový benzín, terpentín, ketóny, estery a/alebo aromatické uhlovodíkové rozpúšťadlá, a/alebo sušiaci olej, ako je napríklad lanový olej, sójový olej, tungový olej (čínsky drevný olej) alebo dehydratovaný ricínový olej, ktoré môžu byť prípadne rozpúšťané v uvedenom organickom rozpúšťadle alebo emulgované vo vode. Táto zmes zvyčajne rovnako obsahuje živicu alebo vytvrditelný živicový prekurzor, ako je napríklad polyester, močovinoformaldehydová živica, melaminová živica, akrylová živica, alkydová živica, polyuretánová živica, vinylchlorid, vinylacetát, fenolová živica alebo epoxydová živica, ktoré sú rozpustené alebo dispergované v tejto zmesi. Podlá uvedeného vynálezu je výhodné tento pigment kombinovať s ďalším pigmentom inhibujúcim koróziu, ako je napríklad tetraoxid triolova (mínium), chróman zinočnatodraselný, kovový zinok alebo hlinitý prášok, alebo s oxidom zinočnatým alebo zinkom, fosforečnanom vápenatým alebo fosforečnanom hlinitým alebo s citrónanmi.
V prípade, že sa ako ďalší pigment použije oxid zinočnatý, potom môže byť táto látka obsiahnutá v náterovej zmesi v množstve pohybujúcom sa v rozmedzí od 0,1 % do 50 % hmotnostných, vo výhodnom vyhotovení v rozmedzí od 5 % do 45 % hmotnostných, vzťahujúc na hmotnosť antikorózneho pigmentu.
Do rozsahu uvedeného vynálezu rovnako patrí adhézna kompozícia, ktorá obsahuje jeden alebo viac antikoróznych pigmentov podlá uvedeného vynálezu.
Pri príprave týchto adhezívnych zmesí je vhodné použiť antikorózne pigmenty rozpustné v živicovej fáze, čím sa dosiahne promótovanie adhéznych vlastností a antikoróznych vlastností. Adhezívne systémy tvoria dvojnáplňové systémy s epoxy zložkou a polyakryláťovou zložkou.
Adhezívne systémy pripravené za pomoci vyššie uvedených antikoróznych pigmentov sú vhodné na prípravu kompozitných zostáv kov/kov a kompozitných matríc kov/kov, ďalej na prípravu kompozitných materiálov kov/plastická látka a na podobné iné účely.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Antikorózne pigmenty, spôsob prípravy týchto pigmentov, náterové kompozície a organické krycie nátery podlá uvedeného vynálezu budú bližšie popísané pomocou nasledujúcich konkrétnych príkladov vyhotovenia, pričom tieto príklady sú len ilustratívne a nijak neobmedzujú rozsah tohto vynálezu.
Príklad 1
V nasledujúcich príkladoch budú použité antikorózne pigmenty, pripravené zo sodnej soli POM (fosfónovaný oligomaleátový produkt), ktorý bol definovaný vyššie, nasledujúceho vzorca:
CO9Na
I
CH---CH--P0-,Nao
I
C02Na J 1,3
Postup prípravy viacmocných kovových solí POM:
(a) Sol zinku.
(i) Podlá tohto vyhotovenia bolo 340 gramov vodného roztoku POM s koncentráciou 50 % hmotnostných (0,5 mólu) zahrievaných pri teplote 70 ’C. K tomuto roztoku bol potom pridaný roztok obsahujúci oktahydrát síranu zinočnatého (v množstve 288 gramov, čo predstavuje 1,0 mól) v 300 gramoch vody, pričom tento prídavok bol vykonávaný počas 2 hodín. Takto získaná reakčná zmes bola zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom počas ďalších 4 hodín, na čo bola ponechaná ochladiť sa na teplotu okolia. Týmto spôsobom bola získaná biela nerozpustná zrazenina, ktorá bola sfiltrovaná za použitia vákua, premytá vodou (štyri podiely po 500 gramoch) a sušená vo vákuovej peci pri teplote 100 ’C počas 3 dní. Týmto spôsobom bolo získaných 213 gramov bieleho prášku.
(ii) Podlá tohto vyhotovenia bol pripravený POM neobsahujúci sodík vo forme roztoku s koncentráciou 34% hmotnostných reakciou bežne obchodne dostupného POM roztoku s iónovýmennou živicou IR 120 H. Potom bolo 930 gramov tohto roztoku (čo predstavuje 1,34 mólu) pridávaných počas 2 hodín k premiešavanej suspenzii oxidu zinočnatého (v množstve 260 gramov, čo predstavuje 3,22 mólu) v 100 gramoch vody.Táto reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom, na čo bola ponechaná starnúť počas 4 hodín. Získaná biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a sušená za použitia vákua. Výťažok tohto produktu bol 646 gramov.
(b) Sol hliníka.
Podlá tohto vyhotovenia bol k s koncentráciou 50 % hmotnostných hexadekahydrátu síranu hlinitého predstavuje 0,168 mólu) v 200 pridávanie bolo vykonávané počas zmes bola potom premiešavaná pri teplote
170 gramom vodného roztoku POM (0,25 mólu) pridaný roztok (v množstve 106 gramov, čo gramoch vody, pričom toto hodiny.Takto získaná reakčná okolia počas 16 hodín.
Vzniknutá biela netozpustná zrazenina bola potom odstredená, premytá vodou (štyri podiely po 500 gramoch) a sušená vo vákuovej peci pri teplote 100 ’C počas 3 dni. Týmto spôsobom bolo získaných 56 gramov bieleho prášku.
(c) Soi vápnika.
(i) Pódia tohto vyhotovenia bolo 170 gramov vodného roztoku POM s koncentráciou 50 % hmotnostných (0,25 mólu) pridaných k suspenzii dihydrátu síranu vápenatého (v množstve 86 gramov, čo predstavuje 0,5 mólu) v 400 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom počas 7 hodín. Takto získaná nerozpustná biela zrazenina bola potom sfiltrovaná za použitia vákua, premytá vodou (tri podiely po 500 gramoch) a sušená vo vákuovej peci pri teplote 100 ’C počas 3 dní. Týmto spôsobom bolo získaných 85 gramov bieleho prášku.
(ii) Pódia tohto vyhotovenia bol rovnakým spôsobom ako je uvedené vyššie v postupe (a)—(ii) pripravený roztok POM neobsahujúci sodík. Potom bolo 930 gramov tohto roztoku (čo predstavuje 1,34 mólu) pridávaných behom intervalu 2 hodín k premiešavanej suspenzii oxidu vápenatého (180 gramov, čo predstavuje 3,22 mólu) v 420 gramoch vody. Táto reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom, na čo bola ponechaná starnúť počas 4 hodín. Takto získaná biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Pódia tohto vyhotovenia bol výťažok produktu 460 gramov.
(iii) Pódia tohto vyhotovenia bolo 850 gramov 40 %-ného roztoku POM (1,0 mól) pridávaných behom intervalu 1 hodiny k premiešavanému roztoku dihydrátu chloridu vápenatého (v množstve 296 gramov, čo predstavuje 2,0 móly) v 700 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom, na čo bola ponechaná starnúť počas 4 hodín. Takto získaná biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Pódia tohto vyhotovenia bol výťažok produktu 341 gramov.
(iv) Podlá tohto vyhotovenia bolo 850 gramov 40 %-ného roztoku POM (1,0 mól) pridávaných behom intervalu 1 hodiny k premiešavanému roztoku tetrahydrátu dusičnanu vápenatého (v množstve 472 gramov, čo predstavuje 2,0 moly) v 800 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote varu pod spätným chladičom, na čo bola ponechaná starnúť počas 4 hodín. Takto získaná biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Podlá tohto vyhotovenia bol výťažok produktu 342 gramov.
(d) Sol bárya.
Podlá tohto vyhotovenia bolo 170 gramov vodného roztoku POM s koncentráciou 50 % hmotnostných (0,25 mólu) pridaných k suspenzii oktahydrátu hydroxidu bárnatého (v množstve 157 gramov, čo predstavuje 0,5 mólu) v 400 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom premiešavaná pri teplote okolia počas 24 hodín. Vzniknutá biela nerozpustná zrazenina bola potom sfiltrovaná za použitia vákua, premytá vodou (štyri podiely po 500 gramoch) a sušená vo vákuovej peci pri teplote 100 C počas 3 dni. Týmto spôsobom bolo získaných 125 gramov bieleho prášku.
Príklad 2
V nasledujúcich príkladoch sú použité pigmenty, ktoré boli pripravené z PTCB (sodná sol 2-fosfono-1,2,4-trikarboxybutánu, ako bolo definované vyššie), pričom tieto látky sú dostupné na trhu pod označením Bayhibit AM (Bayhibit je registrovaná ochranná známka).
(a) Zinočnatá sol PTCB.
Podlá tohto vyhotovenia bolo 270 gramov 33 %-ného roztoku PTCB (0,5 mólu) pridávaných behom intervalu 1 hodiny pri teplote 50 C k premiešavanej suspenzii oxidu zinočnatého (v množstve 101 gramov, čo predstavuje 1,25 mólu) v 400 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote 70 ’C, na čo bola ponechaná starnúť počas 5 hodín. Takto vzniknutá biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Výťažok produktu bol 217 gramov.
(b) Vápenatá soľ PTCB.
Podlá tohto vyhotovenia bolo 270 gramov 33 %-ného roztoku PTCB (0,5 mólu) pridávaných behom intervalu 1 hodiny pri teplote 50 ’C k premiešavanej suspenzii oxidu vápenatého (v množstve 70 gramov, čo predstavuje 1,25 mólu) v 300 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote 70 ’C, na čo bola ponechaná starnúť počas 5 hodín. Takto vzniknutá biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Výťažok produktu bol 190 gramov.
Príklad 3
V nasledujúcich príkladoch sú použité pigmenty, ktoré boli pripravené z HPP (čo je sodná sol 2-hydroxy-2-fosfonooctovej kyseliny, ako bolo definované vyššie), pričom tieto látky sú dostupné na trhu pod označením Belcor 575 (Belcor je registrovaná ochranná známka).
(a) Zinočnatá sol HPP.
Podlá tohto vyhotovenia bolo 312 gramov 33%-ného roztoku HPP (1 mól) pridávaných behom intervalu 1 hodiny pri teplote 50 C k premiešavanej suspenzii oxidu zinočnatého (v množstve 54 gramov, čo predstavuje 0,67 mólu) v 200 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote 70 C, na čo bola ponechaná starnúť počas 5 hodín. Takto vzniknutá biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Výťažok produktu bol 166 gramov.
(b) Vápenatá soľ HPP.
Podlá tohto vyhotovenia bolo 312 gramov 33%-ného roztoku HPP (1 mól) pridávaných behom intervalu 1 hodiny pri teplote 50 ’C k premiešavanej suspenzii oxidu vápenatého (v množstve 38 gramov, čo predstavuje 0,67 mólu) v 200 gramoch vody. Takto získaná reakčná zmes bola potom zahrievaná pri teplote 70 °C, na čo bola ponachaná starnúť počas 5 hodín. Takto vzniknutá biela zrazenina bola sfiltrovaná, premytá vodou a usušená za použitia vákua. Výťažok produktu bol 94 gramov.
Ďalej boli testované náterové zmesi, pričom bol použitý nasledujúci postup.
Na testovanie boli použité doštičky z mäkkej ocele s rozmerom 15 x 10 centimetrov. Povrch týchto doštičiek bol vyčistený xylénom, obrúsený šmirglovým papierom a potom bol znovu vyčistený xylénom za účelom odstránenia zvyškov pochádzajúcich z obrusovania, na čo bol tento povrch vysušený.
Náterové zmesi boli aplikované za použitia tyčového povliekacieho zariadenia na špecifikovanú hrúbku suchého filmu. Potom bol tento film ponechaný starnúť počas 1 týždňa, na čo boli doštičky opatrené vyrytými diagonálnymi ryhami a podrobené pôsobeniu postreku neutrálnou solou.
Tieto ocelové doštičky boli potom testované na koróziu v ryhách, bublinkovanie pod filmom a na stupeň hrdzavenia.
Pre vyhodnotenie týchto testov s vyššie uvedenými náterovými zmesami boli použité nasledujúce štandardné metódy:
(a) Príprava panelov pred aplikáciou náterov: B.S. 3900: Part A3: 1965;
(b) Stanovenie odolnosti voči pôsobeniu postreku neutrálnou solou: B.S. 3900: Part F12: 1985;
(c) Stanovenie stupňa bublinkovania: B.S. 3900: Part H2: 1983;
(d) Stanovenie stupňa hrdzavenia: B.S. 3900: Part H3: 1983.
Základnú náterovú kompozíciu, ktorá bola použitá pri testovaní vyššie uvedených pigmentov bola alkydová živica s malým obsahom oleja, ktorá mala nasledujúce zloženie:
uhlíkové sadze 2,0 gramy
antikorózny pigment 5,4 gramu
uhličitan vápenatý 30,0 gramov
alkydová živica 38,0 gramov
xylén 20,0 gramov
oktoát kobaltu (10 % Co) 0,2 gramu
Príklad 4
Podlá tohto príkladu boli soli špecifikované v predchádzajúcich príkladoch 1,2 a 3 použité ako antikorózne pigmenty, pričom výsledky týchto testov sú uvedené v nasledujúcej tabuľke č. 1.
T A B U í K A č. 1
Pigment Korózia vo vyrytej drážke* Bublinkovanie pod filmom*
Oxid kremičitý s
vymeneným Ca 2 1-2
1 (a)(i) 1 0
l(b) 2 1
l(c)(i) 1 1-2
l(d) 2 1-2
2(a) 1 0-1
3(b) 2 1
60 % 1 (c)(i)
40 % fosforečnan zinočnatý 1 0
*0 = najlepšie hodnotenie; 5 - najhoršie hodnotenie.
Hrúbka filmu bola 40 mikrometrov, postrek neutrálnou solou bol vykonávaný počas 150 hodín.
Príklad 5
Podlá tohto príkladu boli dve soli z príkladu 1 (a) a 1 (c) použité taktiež ako antikorózne pigmenty v styrén/akrylovej kopolymérnej náterovej zmesi na báze vody, ktorá obsahovala rovnako v jednom prípade ako jednu zo zložiek oxid zinočnatý. Získané výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabulke č. 2.
Zloženie náterovej zmesi v tomto príklade bolo nasledujúce:
- bentonit (Bentone LT)
0,75 g
- voda
29,4 g
- povrchovo aktívne činidlo
Disperse Ayd W22 2,25 g
- inhibitor korózie Serad FA 579 2,62 g
- protipeniaca prísada Drewplus TS4380 0,25 g
- emulzia styrén/akrylové živice (Neocryl XK62) 50,0 g
5,25 g
50,0 g
5,0 g
14.5g
22.5g
14.5g
120,0 g
10.5g
21.5g
95,0 g
36.5g
0,15 g
1,70 g
7,35 g sokootáčkovom dispergátore,na čo
- 2-butoxyetanol
- oxid titaničitý (Tioxide RCR2)
- 25 %-ný roztok amoniaku
- baryty
- mastenec
- oxid zinočnatý
- emulzia styrén/akrylové živice (Neocryl XK62)
- 2-butoxyetanol
- antikorózny pigment
- emulzia styrén/akrylové živice (Neocryl XK62)
- roztok Reshydrol
- Drewplus TS4380
- 25 %-ný roztok amoniaku
- demineralizovaná voda
Dispergovanie bola vykonané vo vy nasledovalo spracovanie v gulovom mlyne.
Roztok Reshydrol bol pripravený z nasledujúcich zložiek:
- Reshydrol WE-237 živica - L/70 %
- 2-butoxyetanol
- kobaltové vysusovacie činidlo
- roztok amoniaku (25 %) do pH 9
64,3 hmôt, dielov
30,4 hmôt, dielov
0,8 hmôt, dielov
4,5 hmôt, dielov
TABUĽKA č. 2
Pigment Korózia vyrytej vo drážke Bublinkovanie pod filmom
Príklad 1 (a) (i) 1 4
Príklad 1 (c) (i) 1 2
Ί Zmes 2 5
fosforečnan zinačnatý 4 3
* 0 = najlepšie hodnotenie; 5 = najhoršie hodnotenie.
1 zmes obsahujúca 54,5 - 62,5 % aih2p3 °10 · 2 h20//
11,0 - 15 % S102/26,5 - 30 % ZnO.
Príklad 6 (a) dvojzložkový epoxy-polyamidový základný náter:
- základná zložka : epoxydová živica
- katalyzátor :
(Epikote 1001 x 75) 80,6 g
butanol 4,2 g
metylizobutylketón 40,8 g
xylén 20,7 g
metoxypropylacetát 12,2 g
antikorózne pigmenty 31,6 g
oxid titaničitý 16,7 g
mastenec 28,8 g
žltý oxid železa 2,1 g
oxid chrómu 39 10,4 g
protišmyková prísada
(Byk 300) 0,5 g
polyamidová živica
(Versamid 115 X) 42,0 g
polyamidová živica
(Versamid 140) 9,8 g
Silane A 1120 2,5 g
butanol 66,2 g
xylén 53,6 g
Pomer zmiešania : základná zložka/katalyzátor 2 : 1 obj./obj.
PVC 30,0 %
Hmotnost pevných zložiek 51,0 %
Objem pevných zložiek 35,0 %
Vytvrdzovanie: 7 dní pri teplote miestnosti.
TABUĽKA č. 3
Pigment Korózia vyrytej vo drážke* Bublinkovanie pod filmom*
Príklad 1 (a) 0 - 1 3
Príklad 1 (c) 0 - 1 0-1
fosforečnan zinočnatý 2 2
= najlepšie hodnotenie; 5 - najhoršie hodnotenie.
Hrúbka filmu bola 40 mikrometrov; postrek neutrálnou solou bol vykonávaný počas 250 hodín.
(b) dvojzložkový epoxidový základný náter :
- základná zložka : epoxidová živica
- katalyzátor :
(Epikote 1001 x 75) 27,4 g
Beetle BE 640 1,8 g
EFKA-63 0,6 g
oxid titaničitý 25,3 g
mastenec 2 2,5 g
baryty 32,8 g
antikorózny pigment 4,4 g
xylén a butanol (1 : 1) 30,3 g
polyamidová živica
(Versamid 115) 14,8 g
v 65 %-nom roztoku xylénu
a butanolu
PVC 46 %
Objem pevných zložiek 50 %
Hrúbka filmu : 40 mikrometrov, postrek neutrálnou solou bol vykonávaný počas 250 hodín.
TABUĽKA č. 4
Pigment Korózia vo Bublinkovanie
vyrytej drážke* pod f iImom
Príklad 1 (a) 1 1
Príklad 1 (c) 2 2
60 % 1 (c)/40 % ZnO 1 1 - 2
Príklad 2 (a) 1 1 - 2
Príklad 2 (b) 1 - 2 1 - 2
1 (c)/kremičitan vápenatý 1 1 - 2
oxid kremičitý s
vymeneným Ca 1 2
= najlepšie hodnotenie; 5 = najhoršie hodnotenie.
(c) uretánalkydový základný náter :
uretánová živica (Hythane 3W) 63,4 9
bentonit 1,0 g
sójový lecitín 0,8 g
baryty 22,4 g
oxid titaničitý 10,0 g
oxid železitý 6,8 g
mastenec 3 5,0 g
antikorózny pigment 21,2 g
lakový benzín 20,2 g
10 % karboxylát vápenatý 1,6 g
metyletylketoxím 0,2 g
uretánová živica (Hythane 3W) 52,2 g
lakový benzín 23,2 g
10 % oktoát kobaltu 0,3 g
24 % naftenát olova 1,4 g
PVC
PVC/CPVC (vypočítané)
Objem pevných zložiek
TABUĽKA č. 5
0,0 %
0,59
35,0 %
Pigment Korózia vyrytej VO drážke* Bublinkovanie pod filmom*
Príklad 1 (a) 1 - 2 1 ~ 2
Príklad 1 (c) 2 - 3 2
60 % 1 (c)/40 % ZnO 1 - 2 2
Príklad 2 (a) 1 1 - 2
Príklad 3 (b) 1 - 2 1 - 2
oxid kremičitý s
vymeneným Ca 2 2
= najlepšie hodnotenie; 5 = najhoršie hodnotenie.
Hrúbka filmu bola 40 mikrometrov, postrek neutrálnou soľou bol vykonávaný počas 350 hodín.
(d) epoxi/močovinoformaldehydový základný náter pre cievky
epoxidová živica (Epikote 1007 ) 3 2,3 g
xylén 9,7 g
butanol 6,2 g
aromatické uhľovodíkové rozpúšťadlo 9,8 g
etoxypropylacetát 21,2 g
diacetónalkohol 1,3 g
oxid titaničitý 6,4 g
bentonit 0,6 g
aromatické uhľovodíkové rozpúšťadlo 1,0 g
diacetónalkohol 1,4 g
močovinoformaldehydová živica
(Resamine HF131) 8,8 g
protišmyková prísada (Byk 300 ) 0,1 g
PVC 20 %
Hmotnosť pevných zložiek 51 %
Objem pevných zložiek 40 %
Vytvrdzovanie bolo vykonávané počas 45 sekúnd pri 350 ’C (PMT 220 C).
TABUĽKA č. 6
Pigment Korózia vo vyrytej drážke Bublinkovanie pod filmom*
Príklad 1 (a) 1 0-1
Príklad 1 (b) 1 1-2
Príklad 1 (c)/ZnO 1 0-1
Príklad 2 (a) 1 0-1
Príklad 3 (b) 1 0-1
oxid kremičitý s
vymeneným Ca 1 1
- najlepšie hodnotenie;
= najhoršie hodnotenie.
Hrúbka filmu bola 30 mikrometrov, vykonávaný počas 400 hodín.
postrek neutrálnou solou bol
Rovnakým spôsobom, ako je pripravené nasledujúce látky:
uvedené v príklade 1 boli
Príklad 7 (a) zinočnatá sol kafrylfosfónovej kyseliny
Príklad 7 (b) vápenatá sol kafrylfosfónovej kyseliny
Príklad 7 (c) hlinitá sol kafrylfosfónovej kyseliny
Príklad 8 (a) zinočnatá sol n-oktadecylfosfónovej kyseliny
Príklad 8 (b) vápenatá sol n-oktadecylfosfónovej kyseliny
Príklad 8 (c) hlinitá sol n-oktadecylfosfónovej kyseliny
Príklad 9 (a) : zinočnatá sol di-2-etylhexylfosforečnej kyseliny Príklad 9 (b) : vápenatá sol di-2-etylhexylfosforečnej kyseliny
Príklad 9 (c) : hlinitá sol di-2-etylhexylfosforečnej kyseliny
Príklad 10 (a)
Príklad 10 (b)
Príklad 10 (c)
Príklad 11 (a)
Príklad 11 (b)
Príklad 11 (c) zinočnatá sol kyslého n-oktánfosfátu hlinitá sol kyslého n-oktánfosfátu vápenatá sol kyslého n-oktánfosfátu zinočnatá sol kyslého 2-etylhexylfosfátu hlinitá sol kyslého 2-etylhexylfosfátu vápenatá sol kyslého 2-etylhexylfosfátu
Príklad 12 hlinitá sol mastného kyslého alkylpolyetoxylfosfátu
Príklad 13 (a) : zinočnatá sol kyslého nonylfosfátu
Príklad 13 (b) : hlinitá sol kyslého nonylfosfátu
Príklad 13 (c) : vápenatá sol kyslého nonylfosfátu
Príklad 14 : zinočnatá sol styrénfosfónovej kyseliny
Tieto pigmenty podlá príkladov 7 až 14 boli potom testované na ich antikorózne vlastnosti v základnom nátere na báze alkydovej živice s malým obsahom oleja, pričom boli použité vyššie uvedené testovacie metódy, viď korózia vo vyrytej drážke, bublinkovanie pod filmom a test na hrdzavenie. Ako kontrolná látka bol použitý oxid kremičitý s vymenenými iónmi vápnika.
Hrúbka filmu bola 25 až 30 mikrometrov, pričom test s postrekom neutrálnou solou trval 150 hodín.
Získané výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabulke č. 7.
TABUĽKA č. 7
Pigment Korózia vo Bublinkovanie pod filmom Hrdzavenie
vyrytej drážke
Oxid kremičitý
s vymeneným Ca 2 4 3
(porovnávacia
skúška)
Pr. 7 (a) 1 - 2 1-2 2
Pr. 7 (a)/ZnO 1 - 2 1-2 1-2
Pr. 7 (a)/PPA+ /ZnO* 1 1 2
Pr. 7 (b) 1 1 -
Pr. 7 (c) 2 2 3-4
Pr. 7 (c)/ZnO 1 - 2 1-2 1-2
Pr. 7 (c)/PPA/ZnO* 1 - 2 2 3
Porovnávacia
skúška 2 4 3
Pr. 8 (a) 2 4 3
Pr. 8 (c) 2 3 3
Pr. 8 (b) 2 4 3
Pr. 8 (a)/ZnO 1 3 3
Pr. 8 (c)/ZnO 1 3 3
Pr. 8 (b)/ZnO 2 3 3
T A B U tí K A č. 7 (pokračovanie)
Pigment Korózia vyrytej vo drážke Bublinkovanie pod filmom Hrdzavenie
Porovnávacia skúška 1 - 2 3 3
Pr. 9 (a) 2 - 3 2-3 4-5
Pr. 9 (b) 1 - 2 0 2
Pr. 9 (c) 1 - 2 0 2
Pr. 9 (b)/ZnO 1 0 2
Pr. 9 (c)/ZnO 1 0 2
2,7 gramu/2,7 gramu/3,2 gramu + produkt, ktorý je možné získať pod obchodným označením Albritect PPA od firmy Albright & Wilson Ltd., o ktorom sa predpokladá, že pozostáva v podstate z kremičitanu hlinitého. Albritect je ochranná obchodná značka.
= najlepšie hodnotenie;
najhoršie hodnotenie.
T AB U í K A č.7 (pokračovanie)
Pigment
Korózia vo
Bublinkovanie
Hrdzavenie vyrytej drážke pod filmom
Porovnávacia
skúška 1
Pr. 10 (a)
Pr. 10 (a)/ZnO
Pr. 10 (c) 3
Pr. 10 (c)/ZnO 1
Pr. 10 (b)
Pr. 10 (b)/ZnO 0
2 3 - 4
2 2 +
1 0 - 1
- 4 3 - 4
- 2 2 - 3
3 3
- 1 0 - 1
2- 3
3- 4
2-3
Porovnávacia skúška
Pr. 11
Pr. 11
Pr. 11
Pr. 11
Pr. 11
Pr. 11
(a) (a) /ZnO (c) (c)/ZnO (b) (b)/ZnO
Pr. 12
0-1
0-1
2-3
2-3
Pr. 12/ZnO
1-2
1-2
1-2
1-2
2-3
2-3
2-3
1-2
3-4
3-4
3-4
2-3
TABUĽKA č.7 (pokračovanie)
Pigment Korózia vyrytej vo drážke Bublinkovanie pod filmom Hrdzavenie
Pr. 13 (a) 2 - 3 2-3 3
Pr. 13 (a)/ZnO 1 - 2 1-2 3
Pr. 13 (c) 2 - 3 2 3
Pr. 13 (c)/ZnO 1 1-2 2-3
Pr. 13 (b) 4 4 4
Pr. 13 (b)/ZnO 3 - 4 3-4 4
Pr. 14 2 3-4* 3-4
+ hrudky v nátere spôsobené preniknutím hrdzavých útvarov do filmu.
* strata adhézie v prípade, že bol film úplne vysušený po teste s postrekom neutrálnou solou. Nebolo zaznamenané žiadne hrdzavenie pod filmom.
= najlepšie hodnotenie; 5 = najhoršie hodnotenie.
Obsah oxidu zinočnatého (pokial bol použitý) bol 37 % hmotnostných, vzťahujúc na celkovú hmotnosť zmesi s antikoróznym pigmentom podlá príkladov 7 až 14, ak nie je uvedené ináč.
Príklady predbežného ošetrenia povrchov.
Príklad 15
Podía tohto príkladu 0,5 %, 1,0 %, 2,0 %, 3,0 neobsahujúceho sodík (50 boli pripravené roztoky obsahujúce %, 4,0 % a 5,0% hmotnostných POM % hmotnostných/hmotnosť aktívneho materiálu) v demineralizovanej vode.
• Doštičky ocele pozinkované galvanizovanim ponorom (s rozmerom asi 15 x 10 centimetrov) boli očistené postrekom alkalickým detergentom a potom boli opláchnuté studenou vodou a potom horúcou vodou. Potom boli tieto doštičky usušené.
Na každú doštičku bol potom aplikovaný zvyškový podiel POM roztokov, pričom prebytok bol odstránený hladkým spinerom, čim bol na kovovom povrchu vytvorený rovnomerný film. Tieto doštičky boli potom usušené zahrievaním na teplotu 160 ”C (PMT špičková teplota kovu),čím bol získaný film s plošnou hustotou približne 300 mg/m2.
• Suché doštičky boli potom povlečené epoxidovým základným náterom obsahujúcim chróman, čo bolo vykonané tyčovým roztieracím • zariadením, čím bol vytvorený suchý film s hrúbkou (DFT) 9 μιη pri zahriatí na PMT 216 ’C.Tieto doštičky boli potom povlečené PVF2, čím bol pripravený film s DFT 25 μιη pri zahriatí na PMT 250 ’C.
Tieto doštičky boli potom testované na odolnosť voči korózii, pričom bola použitá štandardná metóda :
BS3900: Part F12: 1985 postrek neutrálnou solou. Pri porovnávacej skúške na odolnosť voči korózii boli kontrolné doštičky ošetrené bežnou disperziou na báze chrómanu a oxidu kremičitého rovnakým spôsobom ako je uvedené vyššie, pričom boli rovnako vyhodnotené doštičky, ktoré neboli podrobené žiadnemu typu predbežného spracovania.
Po testovaní postrekom neutrálnou solou, ktoré trvalo 2000 hodín bolo zistené, že odolnosť voči korózii bola u doštičiek, ktoré boli vopred ošetrené týmito roztokmi POM, porovnateľná s odolnosťou voči korózii u doštičiek vopred ošetrených bežnou disperziou na báze chrómanu a oxidu kremičitého a omnoho lepšia ako u neošetrených doštičiek.
Príklad 16
Podľa tohto príkladu boli pripravené roztoky obsahujúce 0,5 %, 1,0 %, 2,0 %, 3,0 %, 4,0 % a 5,0% hmotnostných POM neobsahujúceho sodík (50 % hmotnostných/hmotnosť aktívneho materiálu) v disperzii obsahujúcej kondenzovaný oxid kremičitý (predávaný pod obchodným označením Aerosil 200) (1,6 % hmôt./hmôt.) vo vode.
Po testovaní postrekom neutrálnou soľou, ktoré trvalo 2000 hodín bolo zistené, že odolnosť voči korózii bola u doštičiek, ktoré boli vopred ošetrené týmito POM disperziami, porovnateľná s odolnosťou voči korózii u doštičiek vopred ošetrených bežnou disperziou na báze chrómanu a oxidu kremičitého a omnoho lepšia ako u neošetrených doštičiek.
Príklad 17
Podlá tohto príkladu bol vykonaný obdobný postup ako v príklade 16, ale s tým rozdielom, že podľa tohto príkladu boli použité roztoky obsahujúce 1,0 %, 2,0 %, 3,0 %, 4,0 %, 5,0 % a 6,0 % hmôt./hmôt. PTCB (50 % hmôt./hmôt, aktívneho materiálu).
Pri vykonávaní testu na odolnosť voči korózii bolo podľa tohto príkladu zistené, že odolnosť voči korózii bola u všetkých doštičiek ošetrených týmito roztokmi PTCB, s výnimkou doštičiek, ktoré boli ošetrené roztokom 1 % PTCB, výrazne lepšia ako u kontrolných doštičiek, ktoré boli vopred ošetrené disperziou na báze chrómanu a oxidu kremičitého a značne lepšie ako u neošetrených doštičiek.

Claims (25)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Antikorózny pigment, vyznačujúci sa tým, že obsahuje viacmocnú kovovú sol organo-substituovanej fosforečnej kyseliny alebo organo-substituovanej fosfónovej kyseliny, pričom uvedená fosfónová kyselina obsahuje len jednu entitu fosfónovej kyseliny alebo fosfonokarboxylovej kyseliny.
  2. 2. Antikorózny pigment podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že uvedená sol má rozpustnosť. vo vode pri teplote 20 ’C 2 gramy/liter alebo nižšiu.
  3. 3. Pigment podlá lubovolného z nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že uvedeným kovom je horčík, vápnik, stroncium, báryum, hliník, cín, olovo, titán, zirkónium, vanád, chróm, molybdén, wolfrám, mangán, železo, kobalt alebo zinok.
  4. 4. Pigment podlá nároku 3, vyznačujúci sa tým, že uvedeným kovom je zinok, vápnik alebo hliník.
  5. 5. Pigment podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúci sa tým, že uvedeným pigmentom je alkylfosforečná kyselina alebo alkylfosfónová kyselina, v ktorých uvedená alkylová skupina obsahuje 1 až 20 atómov uhlíka.
  6. 6. Pigment podlá niektorého z nárokov 1 alebo 4 na inhibovanie korózie, vyznačujúci sa tým, že uvedená kovová sol obsahuje fosfónovaný oligomér aktívneho olefínu, pričom tento oligomér má všeobecný vzorec :
    H[CHRCHR]n-PO3M2 v ktorom:
    prinajmenšom jedna skupina R v každej jednotke predstavuje skupinu COOM a ďalšia skupina R predstavuje atóm vodíka alebo skupinu COOM, hydroxylovú skupinu, fosfónovú skupinu, sulfónovú skupinu, sulfátovú skupinu, alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka, alkenylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka alebo alkylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka alebo alkenylovú skupinu obsahujúcu 1 až 7 atómov uhlíka substituovanú karboxylovou skupinou, fosfónovou skupinou, sulfónovou skupinou, sulfátovou skupinou a/alebo hydroxyskupinou, každý M predstavuje katión takého typu, aby bol tento fosfónovaný oligomér v podstate nerozpustný vo vode a n je väčšie ako 1.
  7. 7. Pigment podlá nároku 6, vyznačujúci sa tým, že obsahuje uvedené oligoméry, v ktorých n má priemernú hodnotu v rozmedzí od 1,2 do 3.
  8. 8. Pigment podlá nároku 7, vyznačujúci sa tým, že uvedený [CHRCHR] reťazec uvedeného fosfónovaného oligoméru obsahuje prinajmenšom dve [CHRCHR] skupiny odvodené od rôznych monomérov, pričom hodnota n je prinajmenšom 3.
  9. 9. Pigment podľa niektorého z nárokov 6 až 8, vyznačujúci sa tým, že uvedený pigment obsahuje prinajmenšom jednu [CH2CH COOM] skupinu a prinajmenšom jednu [CHCOOM CHCOOM] skupinu, v ktorej M má rovnaký význam ako v nároku 6.
  10. 10. Pigment podlá niektorého z nárokov 6 až 9, vyznačujúci sa tým, že tento pigment obsahuje prinajmenšom jeden fosfónovaný oligomér odvodený od maleínovej kyseliny všeobecného vzorca:
    H(CHCO 2M.CHCO 2M)nP0 3 M2 v ktorom:
    M predstavuje katión takého typu, aby bola táto zlúčenina v podstate nerozpustná vo vode.
  11. 11. Pigment podlá niektorého z nárokov 6 až 10, vyznačujúci sa tým, že uvedený pigment fosfonojantáranu, vzťahujúc rozpúšťadla, fosfónovaný dimér obsahuje až 50 % hmotnostných na hmotnosť pigmentu bez maleátu, prípadne malý hmotnostný podiel vyššieho fosfónovaného oligoméru uvedeného maleátu, vzťahujúc na hmotnosť diméru a 0,5 % až 5 % hmotnostných fosfátu.
  12. 12. Spôsob prípravy pigmentu inhibujúceho koróziu, vyznačujúci sa tým, že sa zahrieva reakčná zmes pozostávajúca z vodného roztoku obsahujúceho fosfonokarboxylovú kyselinu s koncentráciou v rozmedzí od 5 % do bodu nasýtenia alebo vo vode rozpustnú sol odvodenú od tejto zlúčeniny s kovovou soíou silnej anorganickej kyseliny, na čo nasleduje oddelovanie pevnej soli vápnika a/alebo zinku s fosfonokarboxylovou kyselinou od tejto reakčnej zmesi.
  13. 13. Spôsob podlá nároku 12, vyznačujúci sa tým, že molárna koncentrácia uvedenej fosfonokarboxylovej kyseliny je väčšia ako 10 % hmotnostných uvedeného roztoku.
  14. 14. Spôsob podlá nároku 13, vyznačujúci sa tým, že molárna koncentrácia uvedenej fosfonokarboxylovej kyseliny je v rozmedzí od 20 % do 60 % hmotnostných uvedeného roztoku.
  15. 15. Spôsob podlá nároku 14, vyznačujúci sa tým, že molárna koncentrácia uvedenej fosfonokarboxylovej kyseliny je v rozmedzí od 30 % do 55 % hmotnostných uvedeného roztoku.
  16. 16. Spôsob podlá niektorého z nárokov 12 až 15, vyznačujúci sa tým, že uvedená kovová sol silnej anorganickej kyseliny obsahuje katión vybraný zo skupiny zahrňujúcej vápnik, zinok, báryum a hliník a anión vybraný zo skupiny zahrňujúcej chlorid, síran, dusičnan, uhličitan a hydroxid.
  17. 17. Spôsob podlá niektorého z nárokov 12 až 16, vyznačujúci sa tým, že sa zahrievanie vykonáva pri teplote vyššej ako 30 ’C.
  18. 18. Spôsob podlá nároku 17, vyznačujúci sa tým, že sa toto zahrievanie vykonáva pri teplote v rozmedzí od 40 ’C do 100 ”C.
  19. 19. Náterová kompozícia, vyznačujúca sa tým, že obsahuje:
    (i) kvapalné vehikulum tvorené vysychavým olejom, prchavým b organickým rozpúšťadlom a/alebo vodou, c (ii) spojivo tvorené uvedeným vysychavým olejom a/alebo * vytvrditelnou živicou alebo filmotvorným polymérom dispergovaným alebo rozpúšťaným v uvedenom kvapalnom vehikule a (iii) pigment dispergovaný alebo dispergovatelný v uvedenom kvapalnom vehikule a obsahujúci pigment podlá niektorého z nárokov 1 až 11.
  20. 20. Náterová kompozícia podlá nároku 19, vyznačujúca sa tým, že uvedený pigment obsahuje sol organickej fosfonokarboxylovej kyseliny, ktorá je v podstate rozpustná vo vode.
  21. 21. Použitie soli viacmocného kovu s fosfonokarboxylovou kyselinou ako antikorózneho pigmentu.
  22. 22. Spôsob prípravy kovového povrchu na následnú aplikáciu * organického krycieho povlaku, vyznačujúci sa tým, že sa na tento povrch aplikuje vodný roztok obsahujúci organo-substituovanú fosforečnú kyselinu, organo-substituovanú fosfónovú kyselinu, ktorá má len jednu fosfónovú skupinu alebo fosfonokarboxylovú kyselinu alebo disperzie týchto látok s koloidným oxidom kremičitým a takto povlečený povrch sa vysuší, čím sa uloží na tomto povrchu základný povlak antikorózneho pigmentu alebo pigmentu promotujúceho adhéziu podlá niektorého z nárokov 1 až
    11.
  23. 23. Spôsob podlá nároku 22, vyznačujúci sa tým, že uvedeným kovovým povrchom je povrch železa, hliníka, cínu alebo zinku alebo zliatiny obsahujúcej jeden alebo viac týchto kovov.
  24. 24. Spôsob podlá niektorého z nárokov 22 a 23, vyznačujúci sa tým, že po usušení tohto roztoku alebo disperzie sa tento povrch dodatočne povlečie organickým materiálom.
  25. 25. Spôsob podlá nároku 24, vyznačujúci sa tým, ž organický materiál obsahuje tepelne vytvrditelnú živicu, potom vytvrdí.
SK853-94A 1993-07-13 1994-07-15 Anticorrosive pigment, method of its producing and using SK85394A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939314407A GB9314407D0 (en) 1993-07-13 1993-07-13 Anticorrosive pigments
GB939326441A GB9326441D0 (en) 1993-12-24 1993-12-24 Anticorrosive pigments

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK85394A3 true SK85394A3 (en) 1995-04-12

Family

ID=26303233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK853-94A SK85394A3 (en) 1993-07-13 1994-07-15 Anticorrosive pigment, method of its producing and using

Country Status (15)

Country Link
EP (1) EP0634460A2 (sk)
JP (1) JPH07207182A (sk)
CN (1) CN1103651A (sk)
AU (1) AU6744494A (sk)
BR (1) BR9402698A (sk)
CA (1) CA2127959A1 (sk)
CZ (1) CZ169794A3 (sk)
FI (1) FI943340A (sk)
GB (1) GB2279953B (sk)
HK (1) HK1005777A1 (sk)
HU (1) HUT69044A (sk)
NO (1) NO942626L (sk)
NZ (1) NZ260993A (sk)
PL (1) PL304271A1 (sk)
SK (1) SK85394A3 (sk)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2734275B1 (fr) * 1995-05-17 1997-07-11 Lafarge Nouveaux Materiaux Compositions de revetement anticorrosion en phase aqueuse et leur utilisation a la protection d'elements metalliques
EP0760387B1 (en) * 1995-08-25 2004-10-20 Grace GmbH Anti-corrosive pigments and compositions formulated with such pigments
US7294211B2 (en) 2002-01-04 2007-11-13 University Of Dayton Non-toxic corrosion-protection conversion coats based on cobalt
US7235142B2 (en) 2002-01-04 2007-06-26 University Of Dayton Non-toxic corrosion-protection rinses and seals based on cobalt
WO2003060019A1 (en) 2002-01-04 2003-07-24 University Of Dayton Non-toxic corrosion protection pigments based on cobalt
JP2004083771A (ja) * 2002-08-28 2004-03-18 Nippon Hyomen Kagaku Kk 金属保護被膜形成用組成物
US20040011252A1 (en) 2003-01-13 2004-01-22 Sturgill Jeffrey A. Non-toxic corrosion-protection pigments based on manganese
EP2505690A1 (de) * 2011-03-28 2012-10-03 Straetmans high TAC GmbH Polymerer Korrosionsinhibitor für metallischen Oberflächen und deren Herstellung
CN103013269B (zh) * 2012-12-12 2015-12-09 铜陵三佳变压器有限责任公司 一种抗湿性变压器用环氧树脂漆
CN103396703B (zh) * 2013-08-22 2014-08-20 吴江市冰心文教用品有限公司 一种防腐颜料
US9074162B1 (en) 2014-02-07 2015-07-07 Ecolab Usa Inc. Detergent compositions comprising vinylidene diphosphonic acid polymers
CN103924228B (zh) * 2014-04-22 2017-08-11 祝军 耐腐蚀性优异的金属材料
BR112017025246B1 (pt) 2015-05-28 2022-02-01 Ecolab Usa Inc Composto, e, método para a inibição da corrosão de uma superfície de metal em contato com um sistema aquoso
US10519116B2 (en) 2015-05-28 2019-12-31 Ecolab Usa Inc. Water-soluble pyrazole derivatives as corrosion inhibitors
CN107787380B (zh) 2015-05-28 2020-10-30 艺康美国股份有限公司 2-取代的咪唑和苯并咪唑腐蚀抑制剂
US10669637B2 (en) 2015-05-28 2020-06-02 Ecolab Usa Inc. Purine-based corrosion inhibitors
CZ307644B6 (cs) * 2017-05-04 2019-01-30 TESORO Spin off, s.r.o. Antikorozní a ochranný prostředek na bázi sloučenin trojmocného titanu a způsob jeho přípravy
KR20220054647A (ko) * 2019-09-18 2022-05-03 노벨리스 인크. 결합 성능 향상을 위한 금속 표면 코팅 및 그 제조 방법
CN115820003A (zh) * 2022-12-13 2023-03-21 广东中湛融合科技研究有限公司 一种金属颜料防腐层的制备方法

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2121419B (en) 1982-06-01 1985-07-31 Int Paint Plc Anti-corrosive paint
GB2160527B (en) * 1984-05-25 1988-02-17 Kao Corp Metal salts of phoshate monoesters
ES8505714A1 (es) * 1984-08-17 1985-06-16 Colores Hispania Procedimiento para la preparacion de un pigmento anticorrosivo
GB8507048D0 (en) 1985-03-19 1985-04-24 Int Paint Plc Paint
US4966630A (en) 1989-03-29 1990-10-30 Tayca Corporation Anticorrosive pigment composition and an anticorrosive coating composition containing the same
DE3930687A1 (de) * 1989-09-14 1991-04-11 Byk Chemie Gmbh Phosphorsaeureester, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung als dispergiermittel
AU667295B2 (en) 1990-12-18 1996-03-21 Albright & Wilson Uk Limited Water treatment agent
GB9101468D0 (en) 1991-01-23 1991-03-06 Ciba Geigy Coating compositions
WO2009095033A1 (en) 2008-01-31 2009-08-06 Agirx Limited Vaccine compositons

Also Published As

Publication number Publication date
AU6744494A (en) 1995-01-27
CA2127959A1 (en) 1995-01-14
GB2279953A (en) 1995-01-18
EP0634460A3 (sk) 1995-02-22
FI943340A0 (fi) 1994-07-13
NO942626D0 (no) 1994-07-13
HU9402088D0 (en) 1994-09-28
GB2279953B (en) 1998-05-06
JPH07207182A (ja) 1995-08-08
CN1103651A (zh) 1995-06-14
PL304271A1 (en) 1995-01-23
NZ260993A (en) 1996-08-27
CZ169794A3 (en) 1995-01-18
BR9402698A (pt) 1996-04-30
HUT69044A (en) 1995-08-28
NO942626L (no) 1995-01-16
GB9414175D0 (en) 1994-08-31
FI943340A (fi) 1995-01-14
EP0634460A2 (en) 1995-01-18
HK1005777A1 (en) 1999-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK85394A3 (en) Anticorrosive pigment, method of its producing and using
JP2565862B2 (ja) 複素環式腐食防止剤
TWI433898B (zh) Chromium - free surface treatment of zinc - plated steel sheet
CN1910306A (zh) 无铬钝化液
NZ240391A (en) Paint formulation to reduce tannin-staining containing a complexing agent for transition metal ion
WO2007020220A1 (de) Polymerzusammensetzung für den korrosionsschutz
US20060169363A1 (en) Stable, non-chrome, thin-film organic passivates
US20080171195A1 (en) Method For Applying Integrated Pre-Treatment Layers Containing Dicarboxylic Acid Olefin Copolymers To Metallic Surfaces
WO2008070040A1 (en) Stable, thin-film organic passivates
DE102005023728A1 (de) Lackschichtbildendes Korrosionsschutzmittel und Verfahren zu dessen stromfreier Applikation
KR100349486B1 (ko) 트리아진티올함유방청코팅제,방청처리방법및방청처리금속재
DE69533671T2 (de) Antikorrosive Pigmente und diese enthaltende Zusammensetzungen
EP1404775A2 (en) Anti-corrosive pigments and method for making the same
EP1229087A1 (en) Acidic, water-thinnable anti-rust coating
EP0096526B1 (en) Anti-corrosive paint
CA1199787A (en) Anti-corrosive paint
JP2795710B2 (ja) 防錆剤組成物
JP2006272768A (ja) 表面処理金属板
US3969293A (en) Basic zinc phosphites
US4135934A (en) Metal coating compositions
US5632810A (en) Pigmented mirror resin coatings
DE60017145T2 (de) Wasserverdünnbare Überzugszusammensetzung zum Korrosionsschutz
JP2004520265A (ja) クロム(iii)有機錯体の調製法、腐食防止剤としてのその使用および防食.コーティング
GB1572210A (en) Treating metal surfaces
AU3578889A (en) Paint