SK778288A3 - Separaton method for heavy additives, particularly stones, from grained material and device for carrying out this method - Google Patents

Separaton method for heavy additives, particularly stones, from grained material and device for carrying out this method Download PDF

Info

Publication number
SK778288A3
SK778288A3 SK7782-88A SK778288A SK778288A3 SK 778288 A3 SK778288 A3 SK 778288A3 SK 778288 A SK778288 A SK 778288A SK 778288 A3 SK778288 A3 SK 778288A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
laminating table
air
laminating
granular material
heavy
Prior art date
Application number
SK7782-88A
Other languages
English (en)
Other versions
SK278526B6 (en
Inventor
Roman Mueller
Original Assignee
Buehler Ag Geb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from CH1110/88A external-priority patent/CH676209A5/de
Application filed by Buehler Ag Geb filed Critical Buehler Ag Geb
Publication of SK778288A3 publication Critical patent/SK778288A3/sk
Publication of SK278526B6 publication Critical patent/SK278526B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03BSEPARATING SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS
    • B03B4/00Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs
    • B03B4/02Separating by pneumatic tables or by pneumatic jigs using swinging or shaking tables
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B07SEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS; SORTING
    • B07BSEPARATING SOLIDS FROM SOLIDS BY SIEVING, SCREENING, SIFTING OR BY USING GAS CURRENTS; SEPARATING BY OTHER DRY METHODS APPLICABLE TO BULK MATERIAL, e.g. LOOSE ARTICLES FIT TO BE HANDLED LIKE BULK MATERIAL
    • B07B9/00Combinations of apparatus for screening or sifting or for separating solids from solids using gas currents; General arrangement of plant, e.g. flow sheets
    • B07B9/02Combinations of similar or different apparatus for separating solids from solids using gas currents

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Description

Spôsob oddeľovania ťažkých prímesí najmä kamenia, zo zrnitého materiálu a zariadenie k—uskutočňovaniu tohoto spôsobu.
Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu separácie zmesi zŕn, najmä oddeľovania ťažkých prímesí, napríklad kamenia od zŕn, pri ktorom sa zrnitý materiál privádza na minimálne jeden vrstviaci stôl a je vedený v podstate vo vrstvách naklonenou, vzduchom pretekanou vibrujúcou plochou vrstviaceho stola, najmä tak, že ťažké prímesi ležiace priamo na vrstviacom stole sú dopravované po vrstviacom stole smerom nahor a na vyššie položenom konci vrstviaceho stola sú oddelene odvádzané.
Doterajší stav techniky
V minulosti sa skúšalo rozdeliť rozličnými spôsobmi zmes zŕn na ťažkú a ľahkú frakciu. Ústredným problémom pritom je oddeľovanie kamenia od zŕn. Kamene, sklené črepy, kovové súčasti a iné prímesi, ktoré sa svojou veľkosťou podstatne líšia od veľkosti stredne veľkého zrna, sa oddeľujú pomocou sít. Je známe, že vonkajšie rozmery zŕn jedného, rovnakého druhu obilia, napríklad pšenica, jačmeňa, ovsa, špaldy, ale tiež iných semien, napríklad kávy, kakaových bôbov, bôbu obecného, semien, semien kvetín atď., sú veľkosti zŕn v pomerne úzkom spektre. Čo je väčšie ako určité dierovanie, prípadne menšie ako druhé, jemnejšie dierovanie, sa môže ako odlišný materiál oddeliť ľahko jednoduchým presievaním. Obtiažne je však oddeliť a oddelene odvádzať cudzie zložky, ktoré sú zhruba rovnako veľké ako zrno.
Skôr sa často používal vodný kúpeľ, v ktorej všetky
-2cudzie zložky ťažšie ako zrno klesli na dno vodného kúpeľa. Využíval sa efekt tiaže, prípadne vztlaku vody. Ako hlavná prednosť sa u tejto metódy hodnotilo súčasné pranie zrna. Pre pritom takisto produkovanú praciu vodu a sčasti pre s týmto praním súvisiaci mikrobilný problém, bolo toto riešenie vystriedané pred niekoľkými rokmi takmer úplne tak zvaným čistením.
Pri suchom čistení sa vibráciami a silným prúdom vzduchu nad plochou stola vytvárajú v zásade podobné vztlakové sily, aké boli používané pri praní vo vodnom kúpeli. V praxi sa v posledných dvoch desaťročiach najviac presadila metóda odlučovania kamenia obdobného druhu, a to aspoň tam, kde sú pre stupeň odlučovania stanovené vysoké nároky (viď DE - PS 1 913 707) . Pri tejto metóde sa najskôr uskutočňuje predvrstvenie pozdĺž predvrstvovacieho kanálu. Tieto prímesi klesnú do oblasti blízko stola. Nad plochou stola dochádza súčasne ku skízavaniu v odstupe nad stolom ležiacej ľahkej frakcie v smere k najnižšie položenému koncu nakloneného stola, kde prebieha príslušné odvádzanie ľahkej frakcie. Ťažké, na stole ležiace prímesi sa vibračným dopravným pohybom plochy stola dopravujú na vyššie položený koniec stola, pričom sa kamene v koncovej deliacej zóne celkom oddelia a odvedú príslušným odvádzacím miestom. Hlavnou nevýhodou tejto známej metódy je špeciálny trojuholníkový tvar stola, ktorý umožňuje obmedzene zvyšovať priechod materiálu.
Postupne sa skúšali rôzne ďalšie riešenia, avšak bez výrazného úspechu. Väčšinou nebolo možné dosiahnuť kvalitu triedenia ako v prvom uvedenom riešení. Tak sa napríklad skúšalo pracovať s dvoma nad sebou usporiadanými stolmi, pričom horný stôl má väčšinou presievaciu a vrstviacu funkciu, ako je napríklad uvedené v DE - DOS 25 33 274. U týchto riešení sa pomocou prídavných opatrení, napríklad zvláštne vstavby atď. dosiahne v podstate úplné, t.j. takmer
-3100% oddelenie kamenia.
Z GB - PS 1 536 905 je známy obilný separátor, u ktorého je pod perforovaným a nakloneným vedením zrna usporiadaný ventilátor pre vytváranie prúdu vzduchu. Skriňa pre uloženie celého separátora, mimo ventilátora, má tuhú konštrukciu a pohybovať, sa môže len úložný stôl.
Tu sa zoznamujeme s klasickým systémom cirkulácie vzduchu, u ktorého však v praxi boli stále problémy s tlakmi vzduchu v jednotlivých úsekoch skrine.
Nakoniec bol u známych spôsobov separácie zrnitej zmesi, najmä u spôsobu oddeľovania ťažkých prímesí, problematický spôsob prúdenia vzduchu, čo platí najmä pre vzájomné nerušené prúdenie materiálu a vzduchu, vrátane zavádzania materiálu a vzduchu, Čo vo svojich dôsledkoch znamená obmedzenie možnosti zlepšiť výkon pri dodržaní dobrého odlučovania.
Podstata vynálezu
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje spôsob oddeľovania ťažkých prímesí, najmä kamenia, zo zrnitého materiálu a zariadenia k uskutočneniu tohto spôsobu, pri ktorom sa privádza zrnitý materiál na aspoň jeden vrstviaci stôl a ktorý sa vo vrstve vedie po naklonenej, vzduchom pretekanej vibrujúcej ploche vrstviaceho stola tak, že ťažké, prímesí ležia priamo na vrstviacom stole a dopravujú sa po vrstviacom stole nahor a odvádzajú sa oddelene na vyššie položený koniec vrstviaceho stola ktorého podstata spočíva v tom, že zrnitý materiál sa privádza v širokoplošnom prúde do oblasti separačnej zóny ťažkej a ľahkej frakcie nachádzajúcej sa na vyššie položenom konci vrstviaceho stola.
Podľa výhodného uskutočnenia sa na vrstviacom stole vytvára rovnomerne prúdenie frakcií. V oblasti obratu
-4ležiaceho u vyššie položeného dochádza k obratu ťažkej frakcie, položenému a ľahká frakcia k vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného konca vrstviaceho stola ktorá sa presúva k vyššie nižšie položenému koncu uskutočnenia sa zrnitý materiál najskôr privádza na horný vrstviaci stôl a aspoň jeden prvý diel ťažkej frakcie tečúci k vyššie položenému koncu horného vrstviaceho stola sa skladá zo zmesi zŕn a kamenia. Ťažká frakcia je odtiaľ privádzaná širokoplošne do oblasti vyššie položeného konca stola, ktorým preteká rovnaký prúd vrstviacim stolom.
Podľa ďalšieho uskutočnenia sa spodného vrstviaceho vzduchu ako horným zrnitý materiál na hornom vrstviacom stole dopravuje menšou rýchlosťou nahor ako na spodnom vrstviacom stole a druhý diel ťažkej frakcie je privádzaný z horného vrstviaceho stola do oblasti nižšie položeného konca a/alebo do prostriedku spodného vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prúd zrnitého materiálu privádzaný vodiacim plechom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prúd zrnitého materiálu privádzaný v smere prúdenia ľahkej frakcie a proti smeru ťažkej frakcie.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je pre separáciu najťažších prímesí od zrna dúchaním do oblasti obratu prúd vzduchu proti smeru pohybu zrna a smerom k vyššie položenému koncu vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prúd vzduchu vedený medzi vodiacim plechom a vrstviacim stolom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa aspoň jeden vrstviaci stôl uvedie do spoločného vibračného pohybu spolu s jemu priradeným krytom pre prívod, cirkuláciu a odvod vzduchu.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú vrstviaci stôl
-5a kryt uvádzaný do vibračného pohybu spoločne.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa zrnitý materiál privádza širokoplošným prúdom do oblasti obratu a vzduch sa odvádza nahor v strede krytu a privádza sa širokoplošne v oblasti nižšie položeného konca vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa cirkulačný vzduch v oblasti ležiaci nad hrdlom odsávania vzduchu a pred spodným prívodom vzduchu zbavuje prachových častíc.
Podľa ďalšieho uskutočnenia je zrnitý materiál vedený cez horný vrstviaci stôl, na ktorom sa zachytáva ťažká frakcia, ktorá je ďalej vedená na strednú časť spodného vrstviaceho stola a ľahká frakcia z horného vrstviaceho stola je privádzaná k odvádzaciemu kanálu.
Zariadenie k uskutočneniu tohto spôsobu sa skladá zo vstupu s privádzacím kanálom pre prívod prúdu zrnitého materiálu na aspoň jeden vzduchom pretekaný naklonený vrstviaci stôl s vibráciou v smere k vyššie položenému koncu vrstviaceho stola.
Podľa výhodného uskutočnenia ústi privádzací kanál cez celú šírku vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je ústie privádzacieho kanálu opatrené vodiacim plechom usporiadaným v odstupe od vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je vodiaci plech opatrený otvormi pre prepad ťažkých prímesí a v oblasti svojho konca v smere prúdenia zrnitého materiálu je opatrený prepadovou hranou.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je medzi vodiacim plechom a plochou vrstviaceho stola usporiadaná separačná zóna pre odlúčenie kamenia.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je nad spodným vrstviacim stolom umiestnený horný vrstviaci stôl.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je povrch
-6stola drsnejší ako povrch horného výhodného spodného vrstviaceho vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho vrstviaci stôl na svojom vyššie aspoň jeden privádzací kanál pre na spodný vrstviaci stôl.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sa privádzací kanál rozprestiera cez celú šírku horného vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je vyššie stola presadený cez vrstviaceho stola pre prepad vrstviaceho stola na spodný uskutočnenia má horný položenom konci vytvorený prívod zrnitého materiálu položený koniec spodného vrstviaceho vyššie položený koniec horného zrnitého materiálu z horného vrstviaci stôl.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je aspoň jeden vrstviaci stôl spojený so skriňou s cirkulujúcim vzduchom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je vstup súčasťou skrine.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú vo vnútri skrine vytvorené horný odsávací priestor vzduchu a od nej oddelený prívodný kanál cirkulačného vzduchu, ktorý ústi v oblasti nižšie položeného konca vrstviaceho stola.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia sú na hornej strane skrine usporiadané u jej jednej bočnej strany vstup, v podstate uprostred hrdlo odsávania vzduchu a na protiľahlej jej bočnej strane potrubie vratného vzduchu ústiaceho do prívodného kanálu Podľa ďalšieho výhodného uložená v podstavci, ktorý vytvorený stacionárny hlavný cirkulačného vzduchu, uskutočnenia je skriňa pružne má vo svojej hornej časti diel, ktorým prechádza hrdlo odsávania vzduchu s odlučovačom prímesí cirkulačného vzduchu a ktorý je prostredníctvom flexibilných manžiet spojený so skriňou.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je odlučovač prímesí cirkulačného vzduchu spojený so sacím ventilátorom
-7a s odvádzacím potrubím odlúčeného prachu.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia je prívodný kanál cirkulačného vzduchu spojený s aspiračnou prípojkou k jemným prachovým filtrom.
Podľa ďalšieho výhodného uskutočnenia má horná plocha horného vrstviaceho stola vo svojej nižšie položenej oblasti vytvorenú nádrž tvorenú korýtkovým prehĺbením, ktorej dno je opatrené prepadávacími otvormi pre prídavnú separáciu prúdu zrnitého materiálu na ťažkú frakciu a ľahkú frakciu.
Výhody navrhnutého riešenia spočívajú v ľahkej praktickej optimalizácii celého procesu vytvorením širokoplošného prúdu zrnitého materiálu, čím dochádza ku konečnej separácii na maximálnej možnej šírke, teda bez nepotrebnej hrúbky vrstvy.
Celý systém má samočistiaci účinok. Vibračným pohybom sa totiž lepiace čiastočky prachu stále striasajú. Časové náročné čistenie odpadá. Zaistí sa, že lepiacimi čiastočkami sa nezmenia prierezy pretekané vzduchom, takže môžu byť zaručené nemenné prietokové pomery a stále sa pretriasa privádzaný materiál behom dopravy na vrstviaci stôl.
Ďalej sa dosahuje pre separáciu podstatné, závojovité, širokoplošné rozprestrenie zrnitého materiálu na vrstviacom stole a je možné sa vyhnúť nevyhovujúcim podmienkam utesnenia celého zariadenia.
Dá sa odvádzať z vrchnej plochy vrstviaceho stola asi polovica priechodzieho množstva zrnitého materiálu, ktorý však už obsahuje takmer 100% všetkých prímesí, ako ťažkú frakciu na spodný vrstviaci stôl. Priechod zrnitého materiálu v jednom zariadení a s rovnakým množstvom vzduchu sa môže zdvojnásobniť a to bez najmenšej straty kvality vlastnej separácie, pričom odlučovanie kamenia prebieha v dvoch časové a priestorové oddelených stupňoch.
Je zabránené doprave ľahkých častíc alebo zŕn spolu s najťažšími prímesami nahor po vrstviacom stole.
-8Je umožnené vedeniu vzduchového prúdu jednoduchým spôsobom, umožňujúcim oddeleniu ťažkých a ľahkých frakcií zrnitého materiálu.
Vzduch sa od začiatku privádza širokým prúdom, teda od spodku a je rozdelený po celej šírke vrstviaceho stola, bez toho aby dochádzalo k nežiadúcemu tvoreniu vírov. Vzduch sa môže čistič v dobe, keď nežiadúce tvorenie vírov, vznikajúcich na prvkoch určených k čisteniu, ešte nemôže rušivé ovplyvniť prúd vzduchu prúdiaci na vrstviaci stôl.
Dá sa dosiahnuť vysoký stupeň najťažších prímesí a prídavné sa môže uskutočňovať dokonalá separácia s minimálnymi viacnákladmi. Pri rovnakom stupni odlučovania a pri rovnakej spotrebe vzduchu môže byť zvýšený priechod zrnitého materiálu v niektorých prípadoch o viac ako 50% bez väčších stavebných úprav. Zariadenie je smerom von utesnené, takže sa vzduch vo vnútri môže cielene kontrolovať.
Dá sa docieliť optimálny prívod zrnitého materiálu s možnosťou jeho širokoplošného rozprestrenia pri súčasnom optimálnom prívode vzduchu, bez toho aby sa prívod zrnitého materiálu a prívod vzduchu mohli vzájomne rušiť.
Je možné privádzať takmer celý podiel zrnitého materiálu určeného k separácii na to miesto spodného vrstviaceho stola, na ktorom je možné neočakávane dobré oddeľovanie. Prívod zrnitého materiálu vibruje spoločne so skriňou a zrnitý materiál je touto vibráciou nakyprený už pred dopadom na vrstviaci stôl a vytvára sa tak zvaný závoj, ktorý je zárukou širokoplošného rozdelenia na vrstviacom stole. Naviac sa dá pri čistení spôsobenom vibráciou očakávať i súčasné čistenie prívodu vzduchu.
Je umožnené vytvoriť odsávací priestor vzduchu, ako i prívodný kanál cirkulačného vzduchu v rozmeroch tak veľkorysé, že žiadne silné zúženia nevyvolávajú nežiadúce víry a iné nepríjemné rušiace efekty.
Dá sa odsávať cirkulačný vzduch, ktorý prechádzal
-9vrstviacim stolom v strednej časti pri dobrých pomeroch prúdenia, bez toho aby privedený zrnitý materiál vyvolal poruchu vlastností prúdenia.
Je umožnené pohodlné odsávanie vzduchu nad stredom skrine a tým zostáva dostatok miesta pre prívodný kanál cirkulačného vzduchu, pretože tak zvané výstupy zrnitého materiálu môžu byť uskutočnené relatívne úzke, bez toho aby to nepriaznivé ovplyvňovalo dopravu zrnitého materiálu tým sa môže v spodnej oblasti vrstviaceho stola uskutočniť prívod vzduchu od začiatku ako široký prívod, ktorý preniká celou šírkou vrstviaceho stola.
Tesnenia môžu byť uskutočnené so zvlášť veľkou prevádzkovou bezpečnosťou, pretože sa môžu používať flexibilné manžety, ktoré sa už dlhšie prevádzkovo osvedčujú. Prevádzková bezpečnosť zaistená tesneniami vo svojom dôsledku zaručuje nezávadný priebeh prúdenia vo vnútri skrini.
Naviac môže byt vynálezom dosiahnutý vysoký stupeň odlučovania kamenia a to odlučovanie všetkých v preosiatom zrne ešte obsiahnutých cudzích ťažkých telies. Okrem toho sa výhodne spotrebováva málo vzduchu a spôsob a zariadenie sú jednoduché a zvlášť málo citlivé na výkyvy množstva privádzaného zrnitého materiálu.
V prevažnej časti prípadov, u ktorých sa používa cirkulácia vzduchu, je čistenie vzduchu výhodné, pretože sa ním účinne zamedzuje nahromadenie prachu v celom zariadení a zvýši sa prevádzková bezpečnosť a hygiena. Prevádzka s cirkuláciou vzduchu má tu veľkú výhodu, že len minimálne množstvo vzduchu, napríklad 10% cirkulujúceho vzduchu musí byt vedené jemnými prachovými filtrami. Je umožnené uskutočňovať separáciu do rozličných základných frakcií v jednom zariadení a s veľmi vysokou kvalitou.
-10Prehľad obrázkov na výkrese
Vynález bude bližšie vysvetlený pomocou výkresov, na ktorých znázorňuj e zariadenia s malým zrnitého materiálu obr. 1 najjednoduchšie uskutočnenie vrstviacim stolom, obr. 2 privádzanie na vrstviaci stôl, obr. 3 zariadenie s dvoma plochami vrstviacich stolov, určené pre veľký priechod zrnitého materiálu, obr. 4 zariadenie s malým vrstviacim stolom s prívodným kanálom cirkulačného vzduchu, obr. 5 zariadenie s dvoma vrstviacimi stolmi s prívodným kanálom cirkulačného vzduchu, obr. 6 zariadenie s dvoma vrstviacimi stolmi s prívodným kanálom cirkulačného vzduchu a s odlučovačom prímesí cirkulačného vzduchu, obr. 7 zariadenie s dvoma vrstviacimi stolmi s prídavným vytváraním ťažkých frakcií mimo odlučovania kamenia, obr. 8 variant zariadenia znázorneného na obr. 7, obr. 9 nádržku na ploche vrstviaceho stola a obr. 10 zariadenie podľa obr. 3, 7 a 9 s prívodným kanálom cirkulačného vzduchu vedeným skriňou.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V nasledujúcom budú popisované obrázky 1 a 2. Obrázok ukazuje základný typ nového zariadenia 1 k oddeľovaniu, u ktorého sa zrno 29 privádza vstupom 2. na vrstviaci stôl laz neho sa odvádza výstupom 4. Nad vrstviacim stolom 1 je usporiadaný uzavrený kryt ä, ktorý je opatrený odsávacím otvorom fi. Kryt 1 tvori spolu s vrstviacim stolom 1 vibrujúce zariadenie Z, ktoré sa uvádza do vibračného pohybu s komponentom v smere k vyššiemu koncu vrstviaceho stola 1 generátorom Ä kmitov. Vyššie položený koniec vrstviaceho stola 1 je vodiacim plechom 12 uskutočnený ako konečná zóna separácie. Celé vibrujúce zariadenie Z je pružiacim prvkom, opreté o podstavec lfi, ktorý pevne stojí na podlahe H.
S podstavcom 10 je takisto pevne spojený nevybrujúci hlavový diel 12., na ktorom je usporiadaný vstup 2 a hrdlo 13 odsávanie vzduchu. Ďalej je v hrdle 13. odsávania vzduchu usporiadaná klapka 14 pre nastavenie množstva vzduchu prechádzajúceho celým zariadením 1 k oddeľovaniu. Spojenie vibrujúcich častí, prípadného vibrujúceho zariadenia 2 a hlavového dielu 12 je uskutočnené flexibilnými manžetami 15 usporiadanými za vstupom 2.
Vrstviaci stôl 3 má v pôdorysnom pohľade prednostne aspoň približne obdĺžnikový tvar. Predávacie miesto zrnitého materiálu sa rozprestiera cez celú šírku B vrstviaceho stola
2. Vytvorenie širokoplošného prúdu 23 zrnitého materiálu, nazývaného tiež materiálový závoj, prebieha v dvoch stupňoch. Čerstvé zrno 29 sa privádza do rozdeľovačej skrine 17. ktorá je súčasťou vibrujúceho krytu B. Vibrácia podporuje rovnomerné, široké rozdelenie zrna 29 v rozdeľovačej skrini 12· Pre rovnaký účel slúži vzduchová klapka 18. uzavretá takisto v rozdeľovacej skrini 12, takže zrno 29 je privádzané ako širokoplošný prúd 20 zrnitého materiálu priamo na vodiaci plech 19. rozprestierajúci sa cez celú šírku B vrstviaceho stola 3 a následne ako rovnomerný široký prúd 20 zrnitého materiálu na vrstviaci stôl 3. Širokoplošné rozprestrenie prúdu 20 zrnitého materiálu je ďalej podporované tým, že vodiaci plech 12 má na svojom voľnom konci prepadovú hranu 1£ a je teda uskutočnený v tvare korýtka. Pre predbežnú separáciu ťažkej frakcie 25 a ľahkej frakcie 26 môže mať korýtkový vodiaci plech 19 tiež ešte otvory v dne pre prepúšťanie ťažších prímesí týmito otvormi. Ak má vrstviaci stôl 3 pracovať ako dobrý vrstviaci stôl 3, musí byť usporiadaný tak, že sa dolu ležiace prímesi dopravujú po vrstviacom stole 3 smerom nahor. Týmto spôsobom zostane pri zavádzaní zrnitého materiálu na vyššie položenom konci vrstviaceho stola 3 väčšina ťažkých prímesí v oblasti separačnej zóny alebo, pokiaľ sú predsa len strhnuté zrnitým materiálom o niečo nižšie, potom putujú s ešte väčšou istotou ako pri všetkých doteraz známych riešení, opäť nahor do koncovej separačnej zóny. Teraz je to už len otázkou bezchybného uskutočnenia koncovej separačnej zóny, správneho nastavenia množstva vzduchu a sklonu vrstviaceho stola 2# aby sa dosiahla optimálna funkcia.
Vzduchom je pretekaná i vyššie položená časť vrstvového stola 2 tak, že sa ľahké frakcie 26 zdvíhajú od plochy vrstviaceho stola 2. Súčasne je vo vrstve zrnitého materiálu prúdom vzduchu nasmerovaným na tomto mieste k nižšie položenému koncu vrstvového stola 2 a pôsobiacim takmer ako dúchanie alebo náraz vzduchu, bránené v ďalšom postupe nahor v smere mechanickej dopravy vyvolanej vrstviacim stolom 2Prepadovou hranou 16 sa docieľuje zvlášť širokoplošný prúd 20 zrnitého materiálu, pretože po naplnení priehlbne pred touto prepadovou hranou Ifi strieka rovnomerný prúd, napájaný priehlbinou, na pod ňou usporiadaný vrstviaci stôl
2h, 2d.
Široké, rovnomerné rozprestrenie prúdu 20 zrnitého materiálu na vrstviacom stole 2 je zvlášť názorne ukázané na obr. 2. Na tomto obrázku je vedome znázornené vrstvenie prehnane. Vrstviaci stôl 2 má pre uloženie zrnitého materiálu drsnú mriežkovinu 21 a známym spôsobom ako sendvičová mriežkovina 21 tvorí hornú stranu, j e usporiadaný celkom konštrukcia, pričom je nesená voštinovite usporiadanými plechovými pásmi 24, ktoré sú spodným koncom uložené na jemne dierovanom plechu 22. V jednotlivých poliach 23 medzi plechovými pásmi 24 sú usporiadané čistiace telieska 24, ktoré udržujú v čistote ako mriežkovinu 21 tak tiež dierovaný plech 22. Ďalej je tu tiež dôležité, aby dierovaný plech 22 mal o mnoho väčší odpor vzduchu ako mriežkovina 22, napríklad v rade 1 :10. Týmito opatreniami
-13sa môže nezávisle na hrúbke D vrstvy na mriežkovine 21 udržovať na celej ploche vrstviaceho stola 2 zhruba konštantné rozdeľovanie vzduchu.
Vlastné vrstvenie zrnitého materiálu vytvárajú v podstate tri rôzne vrstvy, pričom spodné ťažké prímesi obsahujú ťažkú frakciu 25. s mechanickými vibráciami dopravujú po vrstviacom stole 3. nahor. Ťažkých prímesi zbavená ľahká frakcia 26 je smerovaným prúdom vzduchu udržovaná nie len v nakyprenom stave, ale tiež sa vznáša v odstupe nad mriežkovinou 21- Pretože je vrstviaci stôl 3 ľahko naklonený a na ľahkú frakciu 26. nepôsobí priamo žiadny dopravný impulz smerom k vyššie položenému koncu vrstviaceho stola 3., ktorý stále vibruje, pláva táto ľahká frakcia 26 k nižšie položenému koncu vrstviaceho stola 3- Ostatne sa dá sklon vrstviaceho stola J nastaviť prestavovacím zariadením 35. Tretia vrstva 22 je tvorená vlastnými ťažkými prímesami, väčšinou len jednotlivými časticami, jednotlivými cudzími telieskami, kamením 28 atď. Zrná 29 a ľahké častice, napríklad polovičky zŕn, šupky 2£L, sú znázornené zhruba v im zodpovedajúcom tvare. Ťažký materiál s kamením 2S klesne ihneď na vibrujúcu plochu a pohybuje sa vplyvom vibrácie a drsného povrchu vrstviaceho stola 3. tvoreného mriežkovinou 21 po vrstviacom, stole 3. smerom nahor.
Pre popísanú funkciu je dôležité, aby prúd vzduchu bol vedený korektne. Celá plocha vrstviaceho stola 3. je zdola pretekaná smerom nahor prúdom 21 odsávaného vzduchu. Tento prúd 31 odsávaného vzduchu privádza zrno 29 do silne fluidného stavu. Pretože len najťažšie častice, tj. kamenie 28 majú byť na vyššie položenom konci vrstviaceho stola 2 vytriedené a odtiaľ dopravované do komory 43, vytvára sa príslušný prúd 33 vzduchu, ktorý bráni tomu, aby boli ľahké častice alebo zrná 29 dopravované s najťažšími prímesami smerom nahor. Prúd 33 vzduchu sa prednostne vytvára pod vodiacim plechom 12. Ak je vodiaci plech 19 pevne spojený so
-14stenou krytu 5, môže vzduch vedený v štrbine medzi vodiacim plechom 19 a vrstviacim stolom 2 unikát len v smere prúdu 33 vzduchu.
Tak sa bráni zrnitému materiálu, s výnimkou v ňom obsiahnutého kamenia 28, prúdením vzduchu pred koncovou zónou separácie, aby putoval smerom nahor. Kamenie 2£L môže pokračovať v pohybe smerom vyššie položenému koncu vrstviaceho stola 1.
vzduchu vytvára prípadne oblasť 32 obratu, zbavené kamenia 28.
Tento prúd frontu prúdu, 32 obratu je zrno 29. odsávaného vzduchu a prúdom plochu vrstviaceho stola 2 a všetkým ľahkým materiálom v frakcii 26 smerom k nižšie stola 2. Najľahšie frakcie 23 3, strednej frakcie zŕn 22 opakovať okruh vrstviacom stole 2 s medznou hmotnosťou.
v praxi zreteľne jasnú Na mieste oblasti silným prúdom 21 vzduchu naddvihované nad tečie teraz voľne spolu so hornej, nadzdvihnutej ľahkej položenému koncu vrstviaceho sa vypúšťajú hneď u výstupu môže prípadne niekoľkokrát stole 2 nahor a po zrná 22 putovania po vrstviacom dolu, čo platí najmä pre
Na obr.l a 2 sa prúd 20 zrnitého materiálu privádza priamo do oblasti 32 obratu. Oblasť 22 obratu vytvára tri sily - mechanické pôsobenie na dopravu po vrstviacom stole 2 smerom nahor, prúdenie hornej ľahkej vrstvy smerom dolu a prúd 22 vzduchu.
Hlavný konštrukčný rozdiel zariadenia 1 k oddeľovaniu na obr. 3 v porovnaní s obr. 1 je v tom, že sa na obr. 3 používajú dva vrstviace stoly 2a» 212 a to horný vrstviaci stôl 3a a spodný vrstviaci stôl 2b· V zásade majú obidva vrstviace stoly 2a» 3b rovnaké uskutočnenie napríklad ako vrstviaci stôl 2 na obr. 2. U horného vrstviaceho stola 2a chybí v podstate prúd 33 vzduchu, takže nie len najťažšie prímesi, ale celá ťažká frakcia 25. sa pohybuje po vrstviacom stole 2a smerom nahor a môže privádzacím kanálom 40 padať
-15cez vodiaci plech 41 na vodiaci plech 19. Od vodiaceho plechu 19 je funkcia spodného vrstviaceho stola 3 b zhodná s funkciou vrstviaceho stola 2 na obr. 1 a 2.
Aby nedošlo k priamemu zmiešaniu čerstvo vstupujúceho prúdu 20 zrnitého materiálu z rozdeľovacej skrine 12 s ťažkou frakciou 25. je medzi rozdeľovacou skriňou 12 a horným vrstviacim stolom 3a na najvyššom mieste usporiadaná vodiaca doska 42. Odtekajúci prúd 20 zrnitého materiálu sa komorou 43 prepúšťa do odvádzacieho kanála 44. spodného vrstviaceho stola 3b. Obidva prúdy 20 zrnitého materiálu obidvoch vrstviacich stolov 3a, 3b zbavené najťažších prímesí sa vo výstupe 4 opäť spoja. Všetky najťažšie prímesi, ako kamenie 22 atď. sa na hornom vrstviacom stole 3a oddelia spolu s ťažkou frakciou 25 najskôr. Na spodnom vrstviacom stole 3b až potom prebieha vlastná separácia na oddelené odvádzanie kamenia 28 komorou 45. Odlučovanie kamenia 28 tu prebieha vo dvoch časové i priestorové oddelených stupňoch. Vytvára sa totiž najskôr koncentrát zo všetkého ťažkého zrnitého materiálu, napr. z 30 až 60% celého prešlého zrnitého materiálu na hornom vrstviacom stole 3a, a teraz zo zmenšeného priechodu zrnitého materiálu sa kamenie 22 a iné najťažšie prímesi oddeľujú a oddelene odvádzajú.
Zariadenie 1 k oddeľovaniu na obr. 4 má zhodné vedenie zrnitého materiálu ako na obr. 1 a zariadenie 1 k oddeľovaniu na obr. 5 zodpovedá obr. 3. Riešenie navrhnuté na obr. 4 a 5 má ale naviac celkom uzavretú skriňu £2* ktorá je vrstviacimi stolmi 3, 3a, 3b, 3£, 3Ú rozdelená na horný odsávací priestor 51 a spodný prisávací priestor 52. Bočné na nižšie položenom konci vrstviaceho stola 3, 3a, 3b, 1Ώ, 3d je usporiadaný prívodný kanál £3 cirkulačného vzduchu, ktorý je flexibilnou manžetou £4 spojený s potrubím ££ vratného vzduchu. Škrtiaca klapka 56 vzduchu je usporiadaná v potrubí 55 vratného vzduchu. Na obr.4 a 5 sa skriňa 50 ako
-16taká opiera pružiacimi prvkami £ o pevný podstavec 10. U zdvojeného zariadenia 1 k oddeľovaniu na obr. 5 sú uskutočnené dva výstupy 4 ako rúrkové kanály 57 na obidvoch stranách (kolmo k vyobrazeniu) tak, že zostávajúci priestor medzi dvoma rúrkovitými kanálmi £2 pre zrnitý materiál zostáva voľný pre prívodný kanál 53 cirkulačného vzduchu. Skriňa 50 je na obr.4 a 5 pre lepšie označenie obrúbená čiarkovanou čiarou.
Pre doplnenie obr.4 a 5 je na obr. 6 znázornený odlučovač 60 prímesou cirkulačného vzduchu so sacím ventilátorom 61 a hnacím motorom £2- Tu vedie hrdlo 13 odsávanie vzduchu priamo do odlučovača 60 prímesou cirkulačného vzduchu a podstatné alebo lepšie povedané nežiadúci podiel šupiek 30 a prachu sa odvádzacím potrubím 64 odlúčeného prachu odvádza z prúdu 33. vzduchu. S prívodným kanálom 53 cirkulačného vzduchu je spojená aspiračná prípojka 65. Odlučovač 60 prímesi cirkulačného vzduchu môže byť spolu so sacím ventilátorom 61 upevnený priamo na strope
Obr. 7 je v porovnaní s obr. 3 zásadne odlišný preto, pretože na obr. 7 sa len malá časť prešlého zrnitého materiálu odovzdáva z horného vrstviaceho stola 3c. na najvyššie položenom mieste v celej šírke B vrstviaceho stola 3c radom privádzajúcich kanálov 21 dolu na oblasť 32 obratu spodného vrstviaceho stola 3d. Prevážne množstvo ťažkého zrnitého materiálu sa vedie v oblasti nižšie položeného konca horného vrstviaceho stola 3Ώ sklzom 22 do stredu spodného vrstviaceho stola 3d a to opäť po celej šírke B spodného vrstviaceho stola 3d. Mnohé merania preukázali, že pri tomto riešení je preto podávaná veľká časť kamenia 28 privádzajúcimi kanálmi 21 priamo na spodný vrstviaci stôl 3d. Pri riešení podľa obr. 7 a 8 je dôležité, aby horný vrstviaci stôl 3c mal, ako je jasné z obr. 9, menej drsný povrch ako spodný vrstviaci stôl 3d» čo je zaistené tým, že
-17povrch horného vrstviaceho stola 3c tvorí dierovaný plech
22. a spodného vrstviaceho stola mriežkovina 21.
Zvlášť zaujímavé riešenie je znázornené na obr. 8 a 9. Je to použitie nádrže 80 v oblasti horného vrstviaceho stola 3c. Nádrž 80 je tvorená korýtkovým prehĺbením £1, ktoré sa rozprestiera po celej šírke B horného vrstviaceho stola 3c. Podobne ako na obr. 2 sa vytvárajú tiež na obr. 8 a 9 dve rozdielne frakcie 25. 25, a to ťažká frakcia 25 a ťažkých prímesi zbavená ľahká frakcia 26.
Pretože povrch horného vrstviaceho stola 3c má len malú nevzniká prúdenie smerom nahor, prinajmenšom, sa ťažká frakcia 25. Spodná výrazne pomaly po hornom to znázornené jednoduchou ľahká frakcia 26 veľkou k nižšie položenému
Akonáhle dospeje ťažká drsnosť, môže smerom nahor pohybovať celá ťažká frakcia 25 naopak vrstviacom stole 3c šípkou £2. Naproti rýchlosťou (dvojitá koncu horného vrstviaceho frakcia 25 do oblasti dolu, tomu šípka prúdi ako je prúdi
83) smerom stola korýtkového prehĺbenia £1, klesne nútene do nádrže 80. Nádrž 80 má na svojom dne rad otvorov 84. ktorými prepadá časť zrnitého materiálu spolu s kamením 28 kontinuálne na pod nimi usporiadaný sklz 22, prípadne na spodnej strane vrstviaci stôl 3d. Pri správnom vyladení počtu účinných otvorov 84. vo vzťahu k množstvu zrnitého materiálu v ťažkej frakcii 25, môžu sa ťažká a ľahká frakcia 25. 26 oddeliť tak, že ťažká frakcia 25 trvalé celkom klesá do nádrže 80 a je priamo odvádzaná dolu.
Konečne obr.10 ukazuje zariadenie 1 k oddeľovaniu, ktoré pracuje rovnakým spôsobom ako zariadenie 1 k oddeľovaniu podľa obr. 3, 7 a 8. Preto nie je na tomto mieste nutné opakovať popis zhodných konštrukčných častí. Zariadenie 1 k oddeľovaniu podľa obr. 10 sa líši od vyššie uvedených zariadení 1 k oddeľovaniu len tým, že prívodný kanál 53 cirkulačného vzduchu je v skrini ££ usporiadaný oddelene, čím sa zabráni tomu, aby ovplyvňoval prúdenie vzduchu v skrini 50.

Claims (31)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob oddeľovania ťažkých prímesí, najmä kamenia (28) , zo zrnitého materiálu, pri ktorom sa privádza zrnitý materiál na aspoň jeden vrstviaci stôl (3, 3a, 3b, 3c, 3d) a ktorý sa vo vrstve vedie po naklonenej, vzduchom pretekanej a vibrujúcej ploche vrstviaceho stola (3, 3a, 3b, 3c, 3d) tak, že ťažké kusy prímesí ležiace priamo na vrstviacom stole (3, 3a, 3b, 3c, 3d) sa dopravujú po vrstviacom stole (3, 3a, 3b, 3c, 3d) nahor a odvádzajú sa oddelene na vyššie položenom konci vrstviaceho stola (3, 3a, 3b, 3c, 3d), vyznačujúci sa tým, že zrnitý materiál sa privádza v širokoplošnom prúde do oblasti separačnej zóny ťažkej a ľahkej frakcie (25, 26) nachádzajúcej sa vyššie položenom konci vrstviaceho stola (3, 3a, 3c) .
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že na vrstviacom stole (3, 3a, 3b, 3c, 3d) sa vytvára rovnomerné prúdenie frakcií (25, 26), pričom v oblasti (32) obratu ležiaceho u vyššie položeného konca vrstviaceho stola (3, 3a, 3b, 3c, 3d) dochádza k obratu frakcie (25), ktorá sa presúva sa k vyššie položenému a ľahká frakcia (26) k nižšie položenému koncu vrstviaceho stola (3, 3a, 3b, 3c, 3d).
  3. 3. Spôsob podľa jedného z predchádzajúcich nárokov 1 a 2, vyznačujúci sa tým, že zrnitý materiál sa privádza najskôr na horný vrstviaci stôl (3a, 3c) a aspoň jeden prvý diel ťažkej frakcie (25) tečúci k vyššie položenému koncu horného vrstviaceho stola (3a, 3c) sa skladá zo zmesi zŕn (29) a kamenia (28), kde ťažká frakcia (25) je odtiaľ privádzaná širokoplošne do oblasti vyššie položeného konca spodného vrstviaceho stola (3b, 3d), ktorým preteká rovnaký prúd (33) vzduchu ako horným vrstviacim stolom (3a, 3c) .
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že zrnitý materiál na hornom vrstviacom stole (3a, 3c) sa dopravuje menšou rýchlosťou nahor ako na spodnom vrstviacom stole (3b, 3d) a druhý diel ťažkej frakcie (25) je privádzaný z horného vrstviaceho stola (3a, 3c) do oblasti nižšie položeného konca a/alebo do prostriedku spodného vrstviaceho stola (3b, 3d).
  5. 5. Spôsob podľa aspoň jedného z predchádzajúcich nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že prúd (20) zrnitého materiálu je privádzaný vodiacim plechom (19).
  6. 6. Spôsob podľa aspoň jedného z predchádzajúcich nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že prúd (20) zrnitého materiálu je privádzaný v smere prúdenia ľahkej frakcie (26) a proti smeru prúdenia ťažkej frakcie (26).
  7. 7. Spôsob podľa aspoň jedného z predchádzajúcich nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že separáciu najťažších prímesí od zrna (29) je do oblasti (32) obratu dúchaný prúd (33) vzduchu proti smeru pohybu zrna (29) a smerom k vyššie položenému koncu vrstviaceho stola (3, 3a, 3c).
  8. 8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že prúd (33) vzduchu je vedený medzi vodiacim plechom (19) a vrstviacim stolom (3, 3a, 3c).
  9. 9. Spôsob podľa nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že aspoň jeden vrstviaci stôl (3, 3a, 3b, 3c, 3d) saruvedie do spoločného vibračného pohybu spolu -s- jemu prirazeným krytom (5) pre prívod, cirkuláciu a odvod vzduchu.
  10. 10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že vrstviaci stôl (3, 3a, 3b, 3c, 3d) a kryt (5) sú uvádzané do vibračného pohybu spoločne.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujúci sa tým, že zrnitý materiál sa privádza širokoplošným prúdom do oblasti (32) obratu a vzduch sa odvádza nahor v strede krytu (5) a privádza sa širokoplošne v oblasti nižšie položeného konca vrstviaceho stola (3, 3a, 3c).
  12. 12. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 9 až 11, vyznačujúci sa tým, že cirkulačný vzduch sa v oblasti ležiaci nad hrdlom (13) odsávania vzduchu a pred spodným prívodom vzduchu zbavuje prachových častíc.
  13. 13. Spôsob podľa aspoň jedného z predchádzajúcich nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že zrnitý materiál je vedený cez horný vrstviaci stôl (3c), na ktorom sa zachytáva ťažká frakcia (25), ktorá je ďalej vedená na strednú časť spodného vrstviaceho stola (3d) a ľahká frakcia (2g),-ktorá je ďalej—vedená na-s t rednú časť—spodného—vrstviaceho stelatSÄ) a ľahká frakcia (26) z horného vrstviaceho stola (3c) je privádzaná k odvádzaci /Hl·· ŕý
  14. 14. Zariadenie k usfc kanálu (44). 'ňrwraain tehro s zo vstupu (2) s privádzacím kanálom pre prívod prúdu (20) zrnitého materiálu na aspoň jeden vzduchom pretekaný, naklonený vrstviaci stôl (3, 3a, 3c) s vibráciou v smere k vyššie položenému koncu vrstviaceho stola (3, 3a, 3c), vyznačujúci sa tým, že privádzací kanál ústi v oblasti vyššie položeného konca vrstviaceho stola (3, 3a, 3c).
  15. 15. Zariadenie podľa nároku 14, vyznačujúce sa tým, že privádzací kanál ústi cez celú šírku(fi) vrstviaceho stola (3, 3a, 3c).
  16. 16. Zariadenie podľa nároku 14 alebo 15, vyznačujúce sa tým, že ústie privádzacieho kanálu je opatrené vodiacim plechom (19) usporiadaným v odstupe od vrstviaceho stola (3, 3a, 3c).
  17. 17. Zariadenie podľa nároku 16, vyznačujúce sa tým, že vodiaci plech (19) je opatrený otvormi pre prepad ťažkých prímesí a v oblasti svojho konca v smere prúdenia zrnitého materiálu je opatrený prepadovou hranou (16).
  18. 18. Zariadenie podľa jedného z nárokov 16 alebo 17, vyznačujúce sa tým, že medzi vodiacim plechom (19) a plochou vrstviaceho stola (3, 3a, 3c) je usporiadaná separačná zóna pre oddelenia kamenia (28).
  19. 19. Zariadenie podľa nároku 12 až 18, vyznačujúce sa tým, že nad spodným vrstviacim stolom (3b, 3d) je umiestnený horný vrstviaci stôl (3a, 3c).
  20. 20. Zariadenie podľa nároku 19, vyznačujúce sa tým, že povrch spodného vrstviaceho stola (3b, 3d) je drsnejší ako povrch horného vrstviaceho stola (3a, 3c).
  21. 21. Zariadenie podľa nároku 20, vyznačujúce sa tým, že horný vrstviaci stôl (3a, 3c) má na svojom vyššie položenom konci vytvorený aspoň jeden privádzací kanál (40, 71) pre prívod zrnitého materiálu na spodný vrstviaci stôl (3b, 3d) .
  22. 22. Zariadenie podľa nároku 21, vyznačujúce sa tým, že privádzací kanál (40, 71) sa rozprestiera cez celú šírku B horného vrstviaceho stola (3a, 3c).
  23. 23. Zariadenie podľa jedného z nárokov 19 až 22, vyznačujúce sa tým, že vyššie položený koniec spodného vrstviaceho stola (3b, 3d) je presadený cez vyššie položený koniec horného vrstviaceho stola (3a, 3c) pre prepad zrnitého materiálu z horného vrstviaceho stola (3a, 3c) na spodný vrstviaci stôl (3b, 3d).
  24. 24. Zariadenie podľa nárokov 14 až 23, vyznačujúce sa tým, že aspoň jeden vrstviaci stôl (3, 3a, 3b, 3c, 3d) je spojený so skriňou (50) s cirkulujúcim vzduchom.
  25. 25. Zariadenie podľa nároku 24, vyznačujúce sa tým, že vstup (2) je súčasťou skrine (50).
  26. 26. Zariadenie podľa nároku 25, vyznačujúce sa tým, že vo vnútri skrine (50) sú vytvorené horný odsávací priestor (51) vzduchu a od neho oddelený prívodný kanál (53) cirkulačného vzduchu, ktorý ústi v oblasti nižšie položeného konca vrstviaceho stola (3b, 3d).
  27. 27. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 24 až 26, vyznačujúce sa tým, že na hornej strane skrine (50) sú usporiadané u jej jednej bočnej strany vstup (2), v podstate uprostred hrdlom(13) odsávania vzduchu a na protiľahlej jej bočnej strane potrubie (55) vratného vzduchu ústiace do prívodného kanálu (53) cirkulačného vzduchu.
  28. 28. Zariadenie podľa nároku 27, vyznačujúce sa tým, že skriňa (50) je pružne uložená v podstavci (10), ktorá má vo svojej hornej časti vytvorený stacionárny hlavový diel (12), ktorým prechádza hrdlo (13) odsávania vzduchu s odlučovačom (60) prímesí cirkulačného vzduchu a ktorý je prostredníctvom flexibilných manžiet (54) spojený so skriňou (50) .
  29. 29. Zariadenie podľa nároku 28, vyznačujúce sa tým, že odlučovač (60) prímesí cirkulačného vzduchu je spojený so sacím ventilátorom (61) a s odvádzacím potrubím (64) odlúčeného prachu.
  30. 30. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 24 až 29, vyznačujúce sa tým, že prívodný kanál (53) cirkulačného vzduchu je spojený s aspiračnou prípojkou (65) k jemným prachovým filtrom.
  31. 31. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 14 až 30, vyznačujúce sa tým, že horná plocha hornéhoystola (3a) má vo svojej nižšie položenej oblasti vytvorenú nádrž (80) tvorenú korýtkovým prehĺbením (81), ktorej dno je opatrené prepadávacími otvormi (84) pre prídavnú separáciu prúdu (20) zrnitého materiálu na ťažkú frakciu (25) a ľahkú frakciu (26).
SKPV7782-88A 1987-11-27 1988-11-25 Separaton method for heavy additives, particularly stones, from grained material and device for carrying out this method SK278526B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH462687 1987-11-27
CH1110/88A CH676209A5 (en) 1988-03-24 1988-03-24 Stone separator system from grain

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK778288A3 true SK778288A3 (en) 1997-08-06
SK278526B6 SK278526B6 (en) 1997-08-06

Family

ID=25686687

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SKPV7782-88A SK278526B6 (en) 1987-11-27 1988-11-25 Separaton method for heavy additives, particularly stones, from grained material and device for carrying out this method

Country Status (13)

Country Link
EP (2) EP0318053B1 (sk)
JP (2) JP2525493B2 (sk)
KR (2) KR940006018B1 (sk)
CN (1) CN1014870B (sk)
AU (2) AU612759B2 (sk)
BR (2) BR8807331A (sk)
CZ (1) CZ280323B6 (sk)
DE (2) DE3873035D1 (sk)
ES (2) ES2033403T3 (sk)
HU (2) HU208501B (sk)
PL (1) PL161158B1 (sk)
SK (1) SK278526B6 (sk)
WO (2) WO1989004722A1 (sk)

Families Citing this family (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI98605C (fi) * 1995-09-18 1997-07-25 Sunds Defibrator Loviisa Oy Menetelmä ja laitteisto raskaiden aineosasten erottamiseksi keveämmistä
DE102004054275A1 (de) * 2004-11-09 2006-05-11 Bühler AG Vorrichtung zum Trennen von körnigem Gut
KR100719459B1 (ko) * 2005-11-18 2007-05-17 태성개발(주) 밀폐형 진동스크린을 이용한 이물질의 분리방법 및 그 장치
JP4829744B2 (ja) * 2005-11-25 2011-12-07 株式会社栗本鐵工所 選別装置
DE102006035260A1 (de) 2006-07-26 2008-01-31 Martin GmbH für Umwelt- und Energietechnik Verfahren und Vorrichtung zum Trennen von Reststoffen
EP2558215B1 (de) * 2010-04-15 2017-03-08 Allmineral Aufbereitungstechnik GmbH&Co. Kg Mehrdeck-luftsetzmaschine
KR101177824B1 (ko) * 2010-04-20 2012-08-29 김진수 진동 선별장치
MY164157A (en) * 2011-08-05 2017-11-30 Japan International Res Center For Agricultural Sciences Solid mixture separation apparatus
CN102430522B (zh) * 2011-12-29 2014-01-15 河北苹乐面粉机械集团有限公司 一种谷物重力分级去石机
DE102013004417B4 (de) 2013-03-15 2016-06-30 BEAR Mühlen & Behälter GmbH Verfahren und Anlage zur Sedimentation von Schwerteilen aus Kakaobohnen
CN104438085B (zh) * 2014-10-16 2016-08-31 山东禹王生态食业有限公司 一种豆类脱皮的电簸箕装置
CN106269502A (zh) * 2016-08-04 2017-01-04 东台市鑫富达机械有限公司 一种比重去石机
CN106238332B (zh) * 2016-08-26 2020-05-26 新昌县科宇机械有限公司 一种刨花分选装置
CN106391475A (zh) * 2016-11-22 2017-02-15 王杨 一种中药除尘装置
CN107136542B (zh) * 2017-05-10 2023-07-25 沧州正大生物制品股份有限公司 全自动宠物饲料生产线
CN107127047B (zh) * 2017-06-12 2023-04-18 云南奥福实业有限公司 咖啡鲜果分级去石机
CN107377391A (zh) * 2017-08-23 2017-11-24 西安交通大学 一种生活垃圾的气流异比重分选装置
CN108686956B (zh) * 2018-05-16 2024-05-03 华东理工大学 一种粉体颗粒分选装置及分选方法
CN108745897A (zh) * 2018-07-06 2018-11-06 合肥格骄电子科技有限公司 一种用于剔除稻谷中杂物的装置
CN110064487B (zh) * 2019-05-17 2021-07-06 安徽万朗磁塑股份有限公司 一种自控废磁条退磁生产线
CN110252481B (zh) * 2019-07-31 2020-12-08 博兴战新产业发展有限公司 一种隔音废棉废料分选回收装置
IT201900015126A1 (it) 2019-08-28 2021-02-28 Pal S R L Macchina selezionatrice per la pulizia di materiale incoerente e relativo procedimento di selezione
DE102022131974A1 (de) 2022-12-02 2024-06-13 Ifm Electronic Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von Fremdkörpern in einem Korngut

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1701624A (en) * 1925-02-05 1929-02-12 Martin J Lide Dry separator
US1813303A (en) * 1926-12-16 1931-07-07 Martin J Lide Dry separator
US2928545A (en) * 1956-07-16 1960-03-15 Arthur R Forsberg Gravity separator
GB1332724A (en) * 1970-01-14 1973-10-03 Forsberg R A Air cleaners
GB1536905A (en) * 1976-03-31 1978-12-29 Satake Eng Co Ltd Grain separator
DE3564386D1 (en) * 1984-05-08 1988-09-22 Buehler Ag Geb Installation and process for sorting heavy materials, in particular stones or the like from cereals or other bulk products
CH672440A5 (sk) * 1986-12-01 1989-11-30 Buehler Ag Geb

Also Published As

Publication number Publication date
KR890701214A (ko) 1989-12-19
JP2525493B2 (ja) 1996-08-21
PL276049A1 (en) 1989-08-07
ES2049741T3 (es) 1994-05-01
KR890701213A (ko) 1989-12-19
HUT61914A (en) 1993-03-29
JP2530736B2 (ja) 1996-09-04
ES2033403T3 (es) 1993-03-16
BR8807330A (pt) 1990-03-01
CN1014870B (zh) 1991-11-27
WO1989004722A1 (en) 1989-06-01
EP0318053A1 (de) 1989-05-31
KR950011184B1 (en) 1995-09-29
HU208501B (en) 1993-11-29
KR940006018B1 (ko) 1994-07-02
CN1035963A (zh) 1989-10-04
EP0318053B1 (de) 1994-02-16
AU612451B2 (en) 1991-07-11
HU204449B (en) 1992-01-28
HUT54534A (en) 1991-03-28
EP0318054B1 (de) 1992-07-22
JPH02502351A (ja) 1990-08-02
HU893383D0 (en) 1992-02-28
CZ280323B6 (cs) 1995-12-13
WO1989004721A1 (en) 1989-06-01
AU2808289A (en) 1989-06-14
BR8807331A (pt) 1990-03-01
CZ778288A3 (en) 1995-09-13
DE3873035D1 (de) 1992-08-27
DE3887834D1 (de) 1994-03-24
AU612759B2 (en) 1991-07-18
PL161158B1 (pl) 1993-05-31
JPH02502352A (ja) 1990-08-02
SK278526B6 (en) 1997-08-06
EP0318054A1 (de) 1989-05-31
AU2810489A (en) 1989-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK778288A3 (en) Separaton method for heavy additives, particularly stones, from grained material and device for carrying out this method
SU1480753A3 (ru) Устройство дл отделени т желых компонентов, в частности камней, из зерна и других сыпучих материалов
US4971684A (en) Compact machine and process for preparation prior to dry-grinding of grain type foodstuffs and feedstuffs
US5301811A (en) Apparatus for the separation of grain material and the sorting out of heavy inclusions from grain material
US2217710A (en) Screening and purifying machine
GB1299522A (en) Screening apparatus for granular materials
CN206083142U (zh) 新型复式双比重粮食精选机
US5183161A (en) Process and apparatus for separating grain mixture
JP2803996B2 (ja) 廃棄物の選別装置
RU2008102C1 (ru) Устройство для разделения зерновых смесей, в частности для отбора тяжелых примесей, например, камней из зернового материала
SE508187C2 (sv) Anläggning för utspridning av fiberformigt eller spånformigt gods vid framställning av fiberskivor, spånskivor, med spån och/eller fibrer armerade gipsskivor och liknande
JP2720757B2 (ja) 廃棄物の選別装置
JPS6084185A (ja) 穀粒選別装置
SU57676A1 (ru) Зерноочистительна машина
JP2864959B2 (ja) 廃棄物の選別装置
SU1094625A1 (ru) Пневмоагрегат дл разделени зерновых материалов
JP3325502B2 (ja) 廃棄物の選別装置
JP3325503B2 (ja) 廃棄物の選別装置
JP2799145B2 (ja) 廃棄物の選別装置
SU1143345A1 (ru) Устройство дл очистки зерна
CS213614B1 (en) Vertical sorter
JPS6354431B2 (sk)
JPS6324752B2 (sk)
JPS5870843A (ja) 穀粒選別機の供給装置
JPS631110B2 (sk)