SK63597A3 - Process for preparing caprolactam - Google Patents

Process for preparing caprolactam Download PDF

Info

Publication number
SK63597A3
SK63597A3 SK635-97A SK63597A SK63597A3 SK 63597 A3 SK63597 A3 SK 63597A3 SK 63597 A SK63597 A SK 63597A SK 63597 A3 SK63597 A3 SK 63597A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
caprolactam
cleavage
carried out
oxide
polymers
Prior art date
Application number
SK635-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Eberhard Fuchs
Tom Witzel
Original Assignee
Basf Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Ag filed Critical Basf Ag
Publication of SK63597A3 publication Critical patent/SK63597A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D201/00Preparation, separation, purification or stabilisation of unsubstituted lactams
    • C07D201/02Preparation of lactams
    • C07D201/12Preparation of lactams by depolymerising polyamides

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Other In-Based Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Separation, Recovery Or Treatment Of Waste Materials Containing Plastics (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Mounting Of Bearings Or Others (AREA)
  • Audible-Bandwidth Dynamoelectric Transducers Other Than Pickups (AREA)
  • Catalysts (AREA)

Description

Spôsob výroby kaprolaktámu
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka zlepšeného spôsobu výroby kaprolaktámu štiepením oligomérov a/alebo polymérov, ktoré obsahujú v podstate opakujúcu sa jednotku -[Ν(Η)-(ΟΗ2)5-Ο(Ο)-]-, v prítomnosti katalyzátora pri zvýšenej teplote.
Doterajší stav techniky
Štiepenie polyamidu-6 (polykaprolaktámu) na kaprolaktám sa väčšinou uskutočňuje za pôsobenia kyslých alebo zásaditých katalyzátorov pri zvýšenej teplote často za pôsobenia vodnej pary v oblasti nízkeho tlaku. V Chem. Ing. Techn. 45 (1973) 1510 je opísané technické uskutočnenia štiepenia s prehriatou vodnou parou, kde však je na zapracovanie nutné zakoncentrovanie roztoku kaprolaktám/voda.
V EP-A 209021 je opísané štiepenie vo fluidnom lôžku oxidu hlinitého. Častým následkom je tvorenie vedľajších produktov a dezaktivácia zlepením katalyzátorového násypu. V spôsobe podlá EP 529470 sa ako katalyzátor na štiepenie polyamidu-6 používa uhličitan draselný, pričom sa reakcia uskutočňuje pri 250 až 320 °C za súčasného oddestilovania kaprolaktámu vo vákuu.
Všetky dosial používané spôsoby na štiepenie polyamidu-6 na kaprolaktám sú nevýhodné preto, že je potrebné uskutočňovať velmi nákladné oddelenie velkých množstiev vody ako aj odstránenie katalyzátorov ako sú kyseliny fosforečné a ich soli, uhličitan draselný alebo oxidy alkalických kovov.
Úlohou predloženého vynálezu tak bolo nájsť zlepšený spôsob výroby kaprolaktámu, ktorý vychádza z oligomérov a/alebo polymérov kaprolaktámu, ktorý nevykazuje uvedené nevýhody.
Podstata vynálezu
Našiel sa spôsob výroby kaprolaktámu štiepením oligomérov a/alebo polymérov, ktoré obsahujú v podstate opakujúcu sa jednotku -(N(H)-(CH2)5-C(O)-]-, v prítomnosti katalyzátora pri zvýšenej teplote, pri ktorom sa štiepenie v kvapalnej fáze uskutočňuje v prítomnosti heterogénneho katalyzátora a organického rozpúšťadla.
Podlá vynálezu sa vychádza z oligomérov a/alebo polymérov, ktoré obsahujú opakujúcu sa jednotku -[N(H)-(CH2)5-C(0)-]-. Výhodne sa používa polykaprolaktám ako aj oligoméry kaprolaktámu rovnako ako aj kopolyméry kaprolaktámu napríklad pripravitelné polymerizáciou kaprolaktámu v prítomnosti hexametyléndiamínu a kyseliny tereftalovej (napríklad opísané v EP-A 299 444).
Ďalej sa môžu použiť oligo- a/alebo polyméry kaprolaktámu, ktoré sa získali, napríklad z odpadov, ktoré odpadajú pri výrobe kaprolaktámu alebo polykaprolaktámu alebo pri ich spracovaní na vlákna, fólie, vstrekované alebo extrudované diely, ďalej tvarované spotrebné výrobky ako sú fólie, obaly, tkaniny, vlákna, nite, extrudované diely. Výhodne sa tieto výrobky pred štiepením rozmelňujú.
Reakcia podlá vynálezu sa uskutočňuje v kvapalnej fáze pri teplotách v oblasti vo všeobecnosti 140 až 320, výhodne 160 až 300 °C.
Tlak sa vo všeobecnosti volí v oblasti 0,5 až 25, výhodne 5 až 20 MPa, pričom je potrebné dbať na to, aby reakčná zmes bola za použitých podmienok kvapalná. Čas zdržania sa volí v oblasti 5 až 300, výhodne 7 až 180 min.
Štiepenie sa podlá vynálezu uskutočňuje bez prídavku vody. Vo výhodnej forme uskutočnenia sa používa voda a to na mol opakujúcej sa jednotky -[N(H)-(CH2)5-C(O)-]- sa výhodne používa 0,5 až 20, predovšetkým 1 až 5 mol vody.
Podlá vynálezu sa štiepenie uskutočňuje v prítomnosti organického rozpúšťadla, pričom sa výhodne používajú oligoméry prípadne polyméry vo forme 1 až 5, predovšetkým 5 až 40, zvlášť výhodne 5 až 25 % hmotn. roztoku v organickom rozpúšťadle, pričom sa zvlášť výhodne používa zmes vody a organického rozpúšťadla s vyššie uvedenými hmotnostnými percentami pre oligoa/alebo polyméry.
Ako organické rozpúšťadlo je napríklad možné uviesť: C1-C10-alkanoly ako metanol, etanol, n-, izopropanol, n-, izo-, sek.-butanol, n-pentanol, n-hexanol, n-heptanol, n-oktanol, n-nonanol a n-dekanol, predovšetkým C^-C^-alkanoly ako metanol, etanol, n-, izopropanol, n-, izo-, sek.-butanol, zvlášť výhodne metanol, etanol, n-propanol a n-butänol.
Polyoly ako dietylénglykol a tetraetylénglykol, výhodne tetraetylénglykol;
uhlovodíky ako petroléter, benzén, toluén, xylén;
laktámy ako pyrolidón a kaprolaktám ako aj substituované N-Cj-C^j-alkyllaktámy ako N-metylkaprolaktám, N-etylkaprolaktám a N-metylpyrolidón.
V ďalšej forme uskutočnenia sa môže k reakčnej zmesi pridávať 0 až 5, výhodne 0,1 až 2 % hmotn. amoniaku a/alebo vodíka a/alebo dusíka.
Ako heterogénne katalyzátory sa napríklad môžu používať: kyslé, zásadité alebo amfotérne oxidy prvkov druhej, tretej alebo štvrtej hlavnej skupiny ako je oxid vápenatý, oxid horečnatý, oxid boritý, oxid hlinitý, oxid zinočnatý alebo oxid kremíka ako pyrogénne vyrobený oxid kremičitý, ako silikagél, kremičitá hlinka, kremeň alebo ich zmesi, ďalej oxidy kovov druhej až šiestej vedľajšej skupiny periodického systému ako oxid titaničitý, amorfný, ako anatas alebo rútil, oxid zirkoničitý, oxid zinočnatý, oxid manganičitý alebo ich zmesi. Tiež použiteľné sú napríklad oxidy lantanoidov a aktinidov ako je oxid ceričitý, oxid toričitý, prazeodýmoxid, samáriumoxid, neodýmoxid, zmesné oxidy vzácnych zemín alebo ich zmesi s už uvedený mi oxidmi. Ďalšími katalyzátormi môžu napríklad byt oxid vanadičitý, oxid nióbu, oxid železa, oxid chrómu, oxid molybdénu, oxid wolfrámu alebo ich zmesi. Zmesi týchto oxidov s oxidmi druhej, tretej a štvrtej hlavnej skupiny sú tiež možné. Tiež sú použiteľné niektoré sulfidy, selenidy a teluridy ako telurid zinku, selenid zinku, sulfid molybdénu, sulfidy niklu, zinku a chrómu.
Uvedené zlúčeniny môžu byt obohatené zlúčeninami 1. a 7. hlavnej skupiny periodického systému prípadne ich môžu obsahovať.
Ďalšie katalyzátory sú napríklad zeolity, fosfáty a heteropolykyseliny ako aj kyslé a alkalické iónomeniče ako je p
Naphion .
Prípadne môžu tieto katalyzátory obsahovať až 50 % hmotn. medi, cínu, zinku, mangánu, železa, kobaltu, niklu, ruténia, paládia, platiny, striebra alebo ródia.
Katalyzátory sa môžu vždy podľa zloženia katalyzátora použiť ako plne kontaktné alebo nosičové katalyzátory. Oxid titaničitý sa tak môže napríklad použiť ako páskový oxid titaničitý alebo ako v tenkej vrstve nanesený oxid titaničitý. Na nanesenie oxidu titaničitého na nosič ako je oxid kremičitý, oxid hlinitý alebo oxid zirkoničitý sú podľa doterajších zistení vhodné všetky v literatúre opísané metódy. Môže sa tak tenká vrstva oxidu titaničitého naniesť hydrolýzou organických zlúčenín titánu ako je titán-izopropylát, alebo titán-butylát, alebo hydrolýzou chloridu titaničitého alebo iných anorganických zlúčenín s obsahom titánu. Použiteľné sú tiež soli, ktoré obsahujú oxid titánu.
Výhoda spôsobu podľa vynálezu spočíva v tom, že na rozdiel od spôsobov podľa stavu techniky odpadá veľmi nákladné oddeľovanie väčších množstiev vody ako aj odstraňovanie katalyzátorov ako sú kyseliny fosforečné a ich soli, uhličitan draselný alebo oxidy alkalických kovov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Do zahriateho rúrkového reaktora s obsahom 25 ml (priemer 6 mm; dĺžka 800 mm), ktoré bol naplnený oxidom titaničitým (anatas) vo forme 1,5 mm povrazcov, sa pri 100 bar zavádza 10 % hmotn. roztok 6-aminokapronitrilu (ACN) v 6,4 % hmotn. vody a 83,6 % hmotn. etanolu pri teplote 200 °C. Čas zdržania je 30 min. Prúd produktu, ktorý opúšba reaktor sa analyzuje plynovou chromatografiou a vysokotlakovou kvapalinovou chromatografiou. Premena na kaprolaktám: 100 %, selektivita na kaprolaktám: 88 %.
Takto získaná zmes sa podrobí destilácii (teplota: 110 °C, tlak: 0., 1 mbar) na získanie kaprolaktámu, pričom ako zvyšok zostáva zmes, ktorá pozostáva z 9 % hmotn. oligo- a polymérov, 1 % hmotn. kaprolaktámu, 6,4 % hmotn. vody a 83,4 % hmotn. etanolu.
Príklad 2 (a) Do rúrkového reaktora s obsahom 25 ml zahriateho na 230 °C (vnútorný priemer 6 mm, dĺžka 800 mm), ktorý bol naplnený oxidom titaničitým (anatas) v forme 1,5 mm povrazcov, sa pri 100 bar zavádza 60 ml/h zvyšku z príkladu 1. Čas zdržania v reaktore je 15 min.
Premena na kaprolaktám, vztiahnuté na použité množstvo oligo- a polymérov s opakujúcou sa jednotkou -[N(H)-(CH2)5-C(O)-J- je 53 %.
Príklady 3, 4 a 5
Opakuje sa príklad 2 s rozdielmi uvedenými v nasledujúcej tabuíke.
Tabulka
Príklad teplota (-c) čas zdržania (min) premena (%)
3 220 15 50
4 220 30 62
5 250 10 63
- Ί -

Claims (6)

1. Spôsob výroby kaprolaktámu štiepením oligomérov a/alebo polymérov, ktoré obsahujú v podstate opakujúcu sa jednotku -[N(H)-(CH2)5“C(0)-]-, v prítomnosti katalyzátora pri zvýšenej teplote, vyznačujúci sa tým, že sa štiepenie uskutočňuje v kvapalnej fáze v prítomnosti heterogénneho katalyzátora a organického rozpúšťadla.
2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje pri teplote v rozsahu 140 až 320 ’C.
3 Spôsob podlá nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa reakcia uskutočňuje pri koncentrácii oligo- a/alebo polymérov v oblasti 5 až 50 % hmotn.
4. Spôsob podlá nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že sa čas zdržania volí v oblasti 5 až 300 min.
5. Spôsob podlá nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa ako organické rozpúšťadlo použije Cj- až C^-alkanol alebo tetraetylénglykol.
6. Spôsob podlá nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že sa štiepenie uskutočňuje v prítomnosti vody.
SK635-97A 1994-12-01 1995-11-22 Process for preparing caprolactam SK63597A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4442727A DE4442727A1 (de) 1994-12-01 1994-12-01 Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
PCT/EP1995/004596 WO1996016937A1 (de) 1994-12-01 1995-11-22 Verfahren zur herstellung von caprolactam

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK63597A3 true SK63597A3 (en) 1997-11-05

Family

ID=6534599

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK635-97A SK63597A3 (en) 1994-12-01 1995-11-22 Process for preparing caprolactam

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5495014A (sk)
EP (1) EP0793651B1 (sk)
JP (1) JPH10509965A (sk)
CN (1) CN1064677C (sk)
AT (1) ATE205827T1 (sk)
AU (1) AU692022B2 (sk)
BG (1) BG63303B1 (sk)
BR (1) BR9509937A (sk)
CA (1) CA2207315A1 (sk)
CZ (1) CZ288144B6 (sk)
DE (2) DE4442727A1 (sk)
ES (1) ES2164167T3 (sk)
FI (1) FI972314A0 (sk)
HU (1) HUT77103A (sk)
MY (1) MY131710A (sk)
NO (1) NO307375B1 (sk)
NZ (1) NZ297401A (sk)
PL (1) PL320506A1 (sk)
RU (1) RU2167862C2 (sk)
SK (1) SK63597A3 (sk)
TW (1) TW377343B (sk)
UA (1) UA45370C2 (sk)
WO (1) WO1996016937A1 (sk)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4443125A1 (de) * 1994-12-03 1996-06-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung von Caprolactam
US5681952A (en) * 1995-12-08 1997-10-28 Alliedsignal Inc. Process for depolymerizing nylon-containing waste to form caprolactam
US5948908A (en) * 1996-03-18 1999-09-07 Alliedsignal Inc. Process for depolymerizing polycaprolactam processing waste to form caprolactam
DE19718706A1 (de) * 1997-05-02 1998-11-05 Basf Ag Verfahren zur Herstellung cyclischer Lactame
US5990306A (en) 1997-09-03 1999-11-23 Alliedsignal Inc. Process for the purification of caprolactam obtained from the depolymerization of polyamide-containing carpet
ATE539052T1 (de) 1999-02-26 2012-01-15 Dsm Ip Assets Bv Ein verfahren zur wiedergewinnung von caprolactam und wasserdampf
DE19942338A1 (de) * 1999-09-06 2001-03-08 Basf Ag Verfahren zur Spaltung Amidgruppen enthaltender Polymere und Oligomere
US6660857B2 (en) 2000-02-03 2003-12-09 Dsm N.V. Process for the preparation of ε-caprolactam
WO2001056984A1 (en) * 2000-02-03 2001-08-09 Dsm N.V. PROCESS FOR THE PREPARATION OF ε-CAPROLACTAM
EP1122241A1 (en) * 2000-02-03 2001-08-08 Dsm N.V. Process for the preparation of epsilon-caprolactam
EP1975156B1 (en) * 2005-11-25 2011-03-02 Ube Industries, Ltd. Method for depolymerizing polyamide and method for producing monomer of polyamide

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3524394A1 (de) * 1985-07-09 1987-01-15 Basf Ag Verfahren zur gewinnung von caprolactam durch spaltung von oligomeren des caprolactams
DE4211609A1 (de) * 1991-08-30 1993-03-04 Bayer Ag Gewinnung von caprolactam durch thermische spaltung von polyamid 6

Also Published As

Publication number Publication date
ES2164167T3 (es) 2002-02-16
US5495014A (en) 1996-02-27
UA45370C2 (uk) 2002-04-15
WO1996016937A1 (de) 1996-06-06
EP0793651B1 (de) 2001-09-19
RU2167862C2 (ru) 2001-05-27
BG63303B1 (bg) 2001-09-28
NZ297401A (en) 1998-10-28
BG101595A (en) 1998-02-27
CZ152697A3 (en) 1997-10-15
FI972314A (fi) 1997-05-30
DE4442727A1 (de) 1996-06-05
HUT77103A (hu) 1998-03-02
CN1064677C (zh) 2001-04-18
TW377343B (en) 1999-12-21
MY131710A (en) 2007-08-30
CA2207315A1 (en) 1996-06-06
AU4254996A (en) 1996-06-19
EP0793651A1 (de) 1997-09-10
JPH10509965A (ja) 1998-09-29
MX9703920A (es) 1998-05-31
NO972489D0 (no) 1997-05-30
CZ288144B6 (en) 2001-05-16
AU692022B2 (en) 1998-05-28
NO972489L (no) 1997-05-30
PL320506A1 (en) 1997-10-13
ATE205827T1 (de) 2001-10-15
BR9509937A (pt) 1998-01-27
DE59509625D1 (de) 2001-10-25
FI972314A0 (fi) 1997-05-30
CN1167483A (zh) 1997-12-10
NO307375B1 (no) 2000-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100453675B1 (ko) 카프롤락탐및헥사메틸렌디아민의병산방법
RU2120437C1 (ru) Способ получения циклических лактамов
US5693793A (en) Preparation of caprolactam from 6-aminocapronitrile
BG63387B1 (bg) Метод за непрекъснато пречистване на суров капролактам получен от 6-аминокапронитрил
SK63597A3 (en) Process for preparing caprolactam
RU2153493C2 (ru) Способ одновременного получения капролактама и гексаметилендиамина
FI115907B (fi) Menetelmä kaprolaktaamin valmistamiseksi
US5717090A (en) Simultaneous preparation of caprolactam and hexamethylenediamine
KR100437858B1 (ko) 카프로락탐의제조방법
US5502185A (en) Preparation of lactams
US7217818B2 (en) Purification of caprolactam
US6218535B1 (en) Caprolactam production process
KR20050075402A (ko) 카프로락탐의 정제 방법
MXPA97003920A (en) Caprolact preparation
US6663844B1 (en) Pyrogenic titanium dioxide
CA2218132A1 (en) The preparation of caprolactam
US20040116691A1 (en) Process for cyclizing hydrolysis of an aminonitrile compound to a lactam
MXPA97003955A (en) Caprolact preparation