SK61094A3 - Device for drying inserting of the tube into pressure vessel, mainly into blast furnace - Google Patents

Device for drying inserting of the tube into pressure vessel, mainly into blast furnace Download PDF

Info

Publication number
SK61094A3
SK61094A3 SK610-94A SK61094A SK61094A3 SK 61094 A3 SK61094 A3 SK 61094A3 SK 61094 A SK61094 A SK 61094A SK 61094 A3 SK61094 A3 SK 61094A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
seat
axial
closure
tube
sealed
Prior art date
Application number
SK610-94A
Other languages
English (en)
Other versions
SK281525B6 (sk
Inventor
Emile Lonardi
Radomir Andonov
Giovanni Cimenti
Original Assignee
Wurth Paul A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wurth Paul A S filed Critical Wurth Paul A S
Publication of SK61094A3 publication Critical patent/SK61094A3/sk
Publication of SK281525B6 publication Critical patent/SK281525B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21BMANUFACTURE OF IRON OR STEEL
    • C21B7/00Blast furnaces
    • C21B7/24Test rods or other checking devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Gasket Seals (AREA)
  • Blast Furnaces (AREA)
  • Sealing Devices (AREA)

Description

Zariadenie predstavuje výstroj otvoru (12) vytvoreného v tlakovej nádobe (8), najmä vo vysokej peci, a je upravené pre axiálne zasúvanie tyče alebo rúrky (22) dovnútra nádoby (8). Zariadenie obsahuje axiálny tesniaci diel (26), utesnenú skriňu (40) prvé pevné sedlo (52), druhé axiálne posuvné sedlo (54) a uzatvárací prvok (70). Uzatvárací prvok (70) je vybavený oddeľovacou pružinou (78), ktorá vytvára axiálnu vôľu voči prvého sedlu (52). Uzatváracie pružiny (66) pritláčajú druhé sedlo (54) na * uzatvárací prvok (70) a súčasne uzatvárací prvok (70) na prvé sedlo (52). Aktívne otváracie prvky, napríklad tekutinové valce (62, 64), pôsobia proti uzatváracím a pružinám (66). Zariadenie obsahuje vo výhodnom vyhotovení rozperný prvok (90), ktorý má rovnaké vytvorenie ako zatvárací prvok (70)s tým rozdielom, že je vybavený priechodovým otvorom (92) pre tyč alebo rúrku (22).
Zariadenie na zasúvanie trubky do tlakovej nádoby, najmä do vysokej pece.
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia tvoriaceho utesňujúci výstroj otvoru v tlakovej nádobe, najmä vo vysokej peci, a upraveného pre axiálne zasúvanie tyče alebo trubky do tlakovej nádoby.
Toto zariadenie by malo plniť aspoň dve funkcie: jednak by malo zaisťovať tesnosť oblasti otvoru pri zasúvaní tyče alebo trubky do tlakovej nádoby a jednak by malo dovoliť uzavretie otvoru v tlakovej nádobe po úplnom vytiahnutí tyče alebo trubky z tlakovej nádoby a zariadenia.
Doterajší stav techniky
Zariadenie tohoto druhu, slúžiace k zasunutiu meracej sondy na meranie teploty do vysokej pece, je známe z US-PS 3 643 508. Toto zariadenie obsahuje uzatvárací člen, ktorý je upevnený na jednom konci trubky pre prívod kyslíka do vysokej pece a ktorý podopiera na svojom voľnom konci axiálny tesnia ci prvok. Uzatvárací člen obsahuje dvojitý kotúč, ktorý je na jednej svojej strane vybavený tvrdým plným kotúčom a na druhej strane je vybavený dierovaným kotúčom, ktorý je vybavený priechodnými otvormi pre priechod prívodnej trubky k prívodu kyslíka. Tento dvojitý kotúč je otočný okolo otočnej osi, rovnobežne so strednou osou zariadenia, a vôľou pozdĺž tejto osi otáčania.
pece uzavrieť, natočí sa medzi prvou prírubou, upevnenou na prívodnom axiálnou potrub i e axiálnej vysokej polohy je vybavený miernou
Ak sa má prívodné prvý plný kotúč do vysoké j pece, a druhou sa potom spolu potrub í prvok. Obe príruby mocou skrutiek s maticami, aby sa prírubou, nesúcou tesniaci spoja v zaisti la odolnosť proti posúvaní tyče uvoľnia od seba axiálnom smere popotrebná tesnosť a tuhého kotúča. Pri alebo trubku sa unikaniu tekutiny okolo alebo trubky týmto potrubím sa obe príruby a kotúč vybavený priechodnými otvormi pre tyč natočí do axiálnej polohy medzi dvomi príruba9 mi pred ďalším spojením oboch prírub k sebe v axiálnom smere. Axiálny tesniaci člen tohoto zariadenia je vybavený jednoduchou upchávkou. Na kompenzovanie mierneho porušenia axiálnej súososti tyče alebo trubky je axiálny tesniaci člen upevnený na druhú prírubu tak, aby bol pohyblivý v smere kolmom na strednú os tohoto zariadenia. Je vcelku zrejme, že zariadenie tohoto druhu už nemôže byť v súčasnej dobe vyhovujúce. V priebehu výmeny plného kotúča a dierovaného kotúča nie je toto známe zariadenie schopné zamedziť únikom plynov z tlakovej nádoby.
Určité zdokonalenie tohoto zariadenia je známe z D E-P A 15 33 829. Uzatvárací člen obsahuje tiež v tomto prípade dvojitý kotúč s priechodným otvorom pre prívodnú trubku. Tento dvojitý kotúč je však obklopený utesnenou skriňou, v ktorej je uložený otočné okolo otočnej osi, rovnobežne so strednou osou zariadenia a má miernu axiálnu vôľu na tejto otočnej osi. Aby sa zlepšilo utesnenie okolo plného kotúča, poprípade okolo dierovaného kotúča, je toto zariadenie opatrené prstencovým hydraulickým piestom, na ktorom sú upravené tesniace prvky. Ak je uvedený prstencový hydraulický piest do činnosti, tesniace prvky sa pritlačia na príslušný protiľahlý kotúč, ktorý sa nachádza proti piestu. Tento kotúč potom dosadne svojou druhou stranou na tesniace vložky, ktoré sú upravené na axiálnej protiľahlej ploche. Nevýhodou tohoto riešenia je predovšetkým skutočnosť, že v priebehu otáčania dvojitého kotúča sú tesniace vložky, dosadajúce na dvojitý kotúč, ľ;načne namáhané. Aby sa predĺžila ich životnosť, bolo v tomto patentovom spise navrhnuté opatriť tieto tesniace vložky špeciálnym mazacím systémom. V prípade vzniku problémov s utesnením zariadenia opatreného prstencovým hydraulickým piestom nie je možné u zariadenia podľa tohoto DE-PA 15 33 829 znovu zaistiť jeho utesnenie v takom rozsahu, aby sa znemožnili akékoľvek úniky vnútorného prostredia tlakovej nádoby.
Úlohou vynálezu je vyriešiť konštrukciu zariadenia tvoriaceho výstroj otvoru vytvoreného v stene tlakovej nádoby, najmä vysokej pece, ktorý sa zasúva do vnútorného priestoru nádoby, najmä vysokej pece, prívodná trubka pre prívod kyslíka alebo odber vzoriek, poprípade tyč s teplotnou sondou na konci, ktoré by bolo schopné zabezpečiť tesnosť v oblasti otvoru omnoho spoľahlivejšie ako to bolo pri doteraz známych zariadeniach .
Podstata vynálezu
Táto úloha je vyriešená zariadením podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že zariadenie osadené v oblasti otvoru vytvoreného v stene tlakovej nádoby obsahuje tesniaci diel, upravený na zaistenie axiálnej tesnosti okolo trubky pri jej zasúvaní do zariadenia, utesnenú skriňu, umiestnenú medzi nádobou a tesniacim dielom a opatrenú prvým priechodovým otvorom a druhým priechodovým otvorom pre trubku, pričom tieto priechodové otvory sú v axiálnom smere umiestnené v odstupe od seba, prvé sedlo, umiestnené vo vnútri utesnenej skrine a napojené utesnene na prvý priechodný otvor pre trubku , druhé sedlo, umiestnené vo vnútri utesnenej skrine a napojené utesnene na druhý priechodný otvor pre trubku, pričom toto druhé sedlo je umiestnené axiálne protiľahlé voči prvému sedlu a je pohyblivé v axiálnom smere vzhľadom k prvému sedlu, uzatvárací prvok uložený v utesnenej skrini pohyblivo tak, že je premiestni teľný prvým pohybom medzi axiálnou polohou, v ktorej je umiestnený v axiálnom smere medzi prvým sedlom a druhým sedlom, a bočnou polohou, v ktorej je uzatvárací prvok situovaný mimo axiálnu polohu medzi oboma sedlami, a druhým premiestňovací m pohybom prebiehajúcim axiálne medzi prvým sedlom a druhým sedlom, najmenej jednu rozpernú pružinu spojenú s uzatváracím prvkom na vytvorenie axiálnej vôle medzi prvým sedlom a uzatváracím prvkom, ak je uzatvárací prvok vo svojej axiálnej polohe, najmenej jednu uzatváraciu pružinu, ktorá je spojená s druhým sedlom na ovládanie jeho pohybu smerom k prvému sedlu a ktorá je dimenzovaná tak, že druhé sedlo môže pritláčať uzatvárací prvok proti pôsobeniu najme- nej jednej rozpernej pružiny proti prvému sedlu, ak je uzat- várací prvok umiestnený vo svojej axiálnej polohe, najmenej jeden aktívny otvárací ovládací diel, ktorý je spojený s druhým sedlom a ktorý je dimenzovaný na ovládanie pohybu tohoto druhého sedla proti pôsobeniu najmenej jednej uzatvá racej pružiny v smere od prvého sedla do odkrytej polohy, v ktorej druhé sedlo vymedzuje axiálnu vôľu vzhľadom k uzatváraciemu prvku, ak je uzatvárací prvok vo svojej axiálnej polohe.
Dôležitou výhodou tohoto zariadenia podľa vynálezu je skutočnosť, že sa jedná o bezpečnostné zariadenie, zaistené proti poruche. Sila, ktorá pritláča druhé sedlo na uzatvárací prvok a uzatvárací prvok potom na prvé sedlo, v tomto prípade zaisťuje utesnenie, je vyvodená uzatváracou pružinou, to znamená pasívnym prvkom, ktorý nevyžaduje pre svoju činnosť žiadny prívod energie. Aktívny uzatvárací ovládací prvok, napríklad lineárny alebo rotačný motor, ktorý je potrebný ako prídavný prívod hydraulickej alebo elektrickej energie, je nutné použiť len v prípade zámerného rušenia tesnosti tlakovej nádoby voči utesnenej skrini, to znamená v priebehu axiálneho od deľovania druhého sedla od prvého sedla.
Ďalšia výhoda zariadenia podľa vynálezu spočíva v tom, že prvé sedlo vymedzuje prvú axiálnu vôľu medzi týmto prvým sedlom a uzatváracím prvkom a druhé sedlo vymedzuje vôľu medzi týmto druhým sedlom a uzatváracím prvkom ešte pred premiestnením uzatváracieho prvku z jeho axiálnej polohy medzi oboma sedlami do bočnej polohy a naopak. Je treba zdôrazniť, že táto prvá vôľa a druhá vôľa zabezpečujú, že kontaktné plochy nie sú pri týchto pohyboch tlačené na seba. Týmto riešením je možné vypustiť vybavenie zariadenia mazacím mechanizmom prvkov alebo plôch, ktoré je takto zbytočné. Obe tieto vôle sa vytvárajú automaticky, len odtiahnutím druhého sedla do jeho odtiahnutej polohy.
Aby sa mohla zasúvať tyč alebo prívodná trubka do nádoby po vsunutí tejto prívodnej trubky jej predným koncom do tesniaceho dielu a po premiestnení druhého sedla do jeho odtiahnutej polohy, premiestni sa uzatvárací prvok do svojej bočnej polohy, v ktorej sa uvoľní axiálny prechod pre tyč alebo pri vodnú trubku zariadením podľa vynálezu. V tejto polohe je utesnená skriňa vystavená pôsobeniu tlaku a atmosféry, ktorá sa nachádza vo vnútri tlakovej nádoby. Ak je treba obnoviť tesné uloženie utesnenej skrine na tlakovej nádobe, ktoré by bolo schopné zamedziť únikom vnútornej atmosféry nádoby, je možné pri zariadení podľa vynálezu deaktivovať člen, ktorý ovláda uzatvorenie alebo otvorenie otvoru v stene tlakovej nádoby a ktorým sa pomocou pôsobenia uzatváracej pružiny alebo uzatváracích pružín premiestni druhé sedlo posuvom v axiálnom smere na prvé sedlo. Aby sa zaistilo tesné dosadnutie oboch sediel na seba, je napríklad postačujúce umiestniť pružné tesniace prvky na styčných plochách najmenej jedného z oboch sediel. Aby sa zjednodušilo konštrukčné prevedenie týchto sediel a najmä za účelom skrátenia axiálnej dráhy posuvu tohoto druhého sedla, doporučuje sa vybaviť zariadenie podľa vynálezu rozperným prvkom, ktorého konštrukčné vyhotovenie je zhodné s riešením uzatváracieho prvku s tým rozdielom, že rozperný prvok je vybavený vo svojej strednej časti priechodovým otvorom na zasúvanie tyče alebo prívodnej trubky. Tento roz- perný prvok je umiestnený v utesnenej skrini rovnakým spôsobom ako uzatvárací prvok. Inými slovami, rozperný prvok je pohyb- livý jednak prvým pohybom, prebiehajúcim medzi bočnou polohou rozperného prvku, v ktorej sa tento prvok nachádza bokom od axiálne vyrovnanej polohy medzi dvomi sedlami (ak je uzatvá- račí prvok umiestnený vo svojej axiálnej polohe), a axiálnou polohou, v ktorej je rozperný prvok umiestnený v axiálnej vyrovnanej polohe medzi prvým sedlom a druhým sedlom (ak je uzatvárací prvok vo svojej bočnej polohe bokom od dvojice sediel), a jednak druhým pohybom, prebiehajúcom v axiálnom smere medzi prvým sedlom a druhým sedlom. K rozpernému prvku je pripojená najmenej jedna oddeľovacia pružina, ktorá zaisťu- je vytváranie axiálnej vôle medzi prvým sedlom a rozperným prvkom, ak je rozperný prvok umiestnený v jeho axiálnej polohe medzi oboma sedlami.
Rozperný prvok a uzatvárací prvok sú v ďalšom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu opatrené tesniacimi prvkami, ktoré sú usporiadané proti komplementárnym tesniacim plochám prvého sedla a druhého sedla, ak je uzatvárací prvok alebo rozperný prvok umiestnený vo svojej axiálnej vyrovnanej polohe. Na plné pochopenie výhody takéhoto konštrukčného riešenia, pri ktorom tesniace prvky nemusia byť uložené na sedlách, je nutné pripomenúť, že uzatvárací prvok a rozperný prvok predstavujú vzájomne zameniteľné prvky a jeden z nich môže byť vždy premiestnený do bočnej polohy bokom od axiálnej polohy bez toho, aby pritom dochádzalo k narušeniu tesnosti priechodových otvorov tlakovej nádoby. Aby sa zaistil prístup k tesniacim plochám prvých a druhých sediel, je však nutné porušiť tesnosť uzatvárania oblasti otvoru tlakovej nádoby.
Vo výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu je uzatvárací prvok, poprípade rozperný prvok otočný okolo otočnej osi, ktorá pretína os, pozdĺž ktorej je tyč alebo prívodná trubka zasúvaná do tlakovej nádoby. Uzatváracím prvkom, poprípade rozperným prvkom je vo výhodnom vyhotovení doska s dvomi plochami vytvorenými v tvare rotačných plôch s rovnakou osou otáčania, ktorá je súčasne zhodná s otočnou osou. Tieto rotačné plochy sú usporiadané proti tesniacim plochám prvého sedla a druhého sedla, ak je jedna z príslušných dosiek tvoriacich uzatvárací prvok alebo rozperný prvok v axiálnej medziľahlej polohe medzi oboma sedlami. Toto konštrukčné riešenie umožňuje vytvorenie skrine, ktorá je utesnená vo všetkých polohách jej vnútorných prvkov a ktorá môže mať menšie vonkajšie rozmery ako zariadenie popísané v DE-PA 15 33 829, ktoré je opatrené dvojitým kotúčom, ktorý sa môže natáčať okolo osi rovnobežne s osou, pozdĺž ktorej je tyč alebo prívodná trubka zasúvaná do tlakovej nádoby.
Vo výhodnom zariadení podľa vynálezu je prívodná trubka vytvorená s priečnym prierezom, ktorého výška je väčšia ako šírka a otočná os je rovnobežná s výškou priečneho prierezu, pričom rotačnými plochami uzatváracieho prvku a rozperného prvku sú valcové nádoby. Pri tomto riešení je možné dosiahnúť veľmi malé vonkajšie rozmery utesnenej skrine zariadenia podľa vynálezu.
Vo všetkých vyhotoveniach zariadenia podľa vynálezu je najčastejšie veľmi výhodné použitie aktívneho otváracieho ovládacieho člena, ktorý obsahuje najmenej jeden hydraulický valec, do ktorého je integrovaná najmenej jedna uzatváracia pružina. Tým sa dosahuje kompaktné a jednoduché konštručné vyhotovenie zariadenia.
Ak sú hydraulické valce osadené na vonkajšej strane utesnenej skrine a sú spojené s druhým sedlom pomocou ovládacích tyčí, ktoré prechádzajú do utesnenej skrine, nie sú ani hydraulické valce, ani pružiny vystavené pôsobeniu atmosféry, ktorá je obsiahnutá v prevažnej miere vo vnútri tlakovej nádoby.
Je tiež možné použiť mechanické ústrojenstvo, napríklad skrutky, háky a podobne na dočasné zablokovanie druhého sedla v utesnenej polohe, v ktorej toto druhé sedlo dosadá tesne buď na uzatvárací prvok, ktorý potom dosadá tesne svojou opačnou plochou na prvé sedlo. Týmto spôsobom je zaistená možnosť výmeny uzatváracej pružiny alebo uzatváracích pružín bez narušenia tesnosti spoja medzi zariadením a tlakovou nádobou.
Vo výhodnom vyhotovení obsahuje zariadenie podľa vynálezu najmenej jednu axiálnu zarážku na vymedzenie dráhy axiálneho odsunutia druhého sedla, pričom axiálna zarážka je prestaviteľná na vymedzenie odtiahnutej polohy druhého sedla a na axiálne zablokovanie druhého sedla v utesnenej polohe.
V inom výhodnom vyhotovení obsahuje zariadenie podľa vynálezu axiálny kompenzátor, ktorý je zaradený medzi druhé sedlo a priechodný druhý otvor pre tyč alebo trubku. Tým sa odstráni potreba používania tesniacich prvkov vo forme tesniacich krúžkov s prierezom tvaru 0 alebo tesniacich upchávok, ktoré by mohli tvoriť slabšie miesta zariadenia podľa vynálezu, ktoré sú náchylnejšie na poruchy.
Jednoduchými prostriedkami pre podoprenie a nosenie uzatváracích prvkov a/alebo rozperného prvku sú teleskopické ramená, pričom rozperné pružiny sú s výhodou integrované do týchto teleskopických ramien.
V ešte inom výhodnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu je prvé sedlo podopreté vo vnútri utesnenej skrine priechodným puzdrom pre tyč alebo trubku, každé z dvoch teles- kopických ramien uzatváracieho prvku je opatrené otočným čapom a medzi utesnenou skriňou a priechodným puzdrom sú usporiadané ložiská pre otočné čapy a na definovanie otočnej osi, okolo ktorej sa môže otáčat uzatvárací prvok a/alebo rozperný prvok a ktorá pretína os zariadenia podľa vynálezu.
Výhodné vyhotovenie zariadenia obsahuje tiež ďalšie možné vyhotovenia tesniacich členov. Tesniace členy obsahujú v ďalšom výhodnom vyhotovení skriňu rozdelenú na jednotlivé komory, ktoré sú od seba axiálne oddelené pomocou rebier, a krúžky opatrené strednými otvormi, ktorých prierez odpovedá tvaru a vonkajším rozmerom priečneho prierezu prívodnej trubky , pričom každý z týchto krúžkov je uložený v jednej z komôr skrine tak, aby sa mohol kĺzať po obvodovej ploche trubky kolmo na strednú os tesniacich členov.
Toto konrétne výhodné vyhotovenie zariadenia podľa vynálezu umožňuje nielen zasúvanie prívodnej trubky do zariadenia v smere odlišnom v určitej miere od strednej osi zariadenia, ale tiež zlepšuje utesnenie zariadenia pri šikmom zasúvaní tyče alebo prívodnej trubky do zariadenia. Okrem toho nie sú tesniace prvky vystavené pôsobeniu príliš veľkých miestnych stláčacích síl v priebehu zasúvania prívodnej trubky v smere odchyľujúcom sa od osového smeru tesniacich členov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude bližšie objasnený pomocou príkladov vyhotovenia zobrazených na výkresoch, kde znázorňujú obr. 1 rez zariadením podľa vynálezu, vedený jeho stredovou osou , obr. 2 rez zariadením z obr. 1, vedený rovinou prechádzajúcou jeho stredovou osou a zvierajúcou uhol 90 s rovinou rezu z obr. 1 , obr. 2A a 2B priečne rezy detailov tesniacich prvkov, ktorými je vybavené zariadenie z obr. 1 a 2, obr. 3 až 6 rovnaké rezy ako na obr. 1, vedené zariadením nachádzajúcom sa v rôznych prevádzkových polohách, a obr. 7 rovnaký rez ako na obr. 1, v ktorom sú znázornené niektoré ďalšie výhodné znaky zariadenia podľa vynálezu.
Príklady vyhotovenia vynálezu
Na obr. 1 je znázornený priečny rez stenou 10 tlakovej nádoby 8_, napríklad vysokej pece, vedený v úrovni otvoru 1 2 prechádzajúceho touto stenou 10.
Obr. 2 znázorňuje obdobný rez stenou 10 , vedený však rovinou obr. 1 uhol 90°. Stena 10 je zvierajúcou s rovinou rezu z v tomto príkladnom vyhotovení tvorená vnútornou žiaruvzdornou vymurovkou 14 a vonkajším plášťom 16.. V úrovni otvoru 12 tvorí vonkajší plášť 16 nátrubok 18 , ktorý je na svojom voľnom konci vybavený prírubou 20 .
Stredná os tejto príruby 20 definuje os 12 ' orvoru 12 v stene .
Do otvoru 12 v stene 10 tlakovej nádoby 8. je možné v smere strednej osi 12' zasunúť trubku 22., ktorou môže byť napríklad sonda na vykonávanie tepelných meraní a/alebo na odoberanie vzoriek plynov zo zavážky vysokej pece. Takáto sonda, ktorá sa zasúva temer vodorovne do zavážky, môže mať dĺžku okolo 8 metrov alebo aj viac. Na zvýšenie svojej ohybovej tuhosti vo zvislom smere má obvykle oválny prierez, to znamená jej výška je väčšia ako jej šírka, ako to vyplýva z porovnania príkladných vyhotovení na obr. 1, na ktorom je zobrazený rez zariadením vedený vodorovnou rovinou, a obr. 2, ktorý znázor- ňuje rez zvislou rovinou.
V otvore 12 je osadené zariadenie 24 , ktoré umožňuje prestrčenie trubky 22 alebo sondy týmto otvorom 12 do tlakovej nádoby 8_, najmä do vysokej pece. Zariadenie 24 , ktoré je zobrazené v príkladných vyhotoveniach na výkresoch, obsahuje na tento účel v smere z vonkajšej strany dovnútra postupne tieto časti: tesniaci diel 26 , uzatvárací diel 28 a podperný diel 3(),. Pred popisom konkrétneho príkladného vyhotovenia týchto častí budú stručne popísané ich funkcie. Tesniaci diel 26 zaisťuje axiálne utesnenie okolo obvodu trubky 2 2 , kde sa má zamedziť akýmkoľvek únikom plynov z tlakovej nádoby. Je treba pripomenúť, že pokiaľ je trubka 22 v tesniacom diele 26, vytvára sa tým plynotesné uzatvorenie otvoru 12 , ktoré zamedzuje akýmkoľvek únikom plynu. Uzatvárací diel 28 umožňuje tiež plynotesné uzatvorenie otvoru 12 , zamedzujúce únikom plynu, ak je trubka 22 vytiahnutá z tesniaceho dielu 26 . Podperný diel 30 má skracovať celkovú dĺžku previ snutého konca trubky 22 vo vnútri nádoby 8_.
Tesniaci diel 26 obsahuje skriňu 3 2 , ktorá je rozdelená do niekoľkých komôr 34 . Tieto komory 34 sú od seba oddelené v axiálnom smere rebrami 36 , ktoré vymedzujú medzi svojimi radiálne vnútornými okrajmi a trubkou 22 pomerne veľkú vôlu 3 7, ktorá môže mať napríklad veľkosť vyznačenú na obr. 1. Okolo trubky 22 sú uložené krúžky 38 , ktorých priečny prierez odpovedá svojim tvarom priečnemu prierezu trubky 22., každý z týchto krúžkov je uložený v jednej z komôr 34 takým spôsobom, že je pohyblivý v smere kolmom na pozdĺžnu strednú os 12' tesniaceho dielu 26 . Možnosť pohybu týchto krúžkov 38 vo vnútri príslušných komôr 34 dovoľuje prispôsobenie polohy krúžkov 38 šikmej polohe trubky 22 vo vnútri tesniaceho dielu 26. Inými slovami krúžky 38 sa môžu voľne vystrediť na trubke 22 i pri jej šikmom zasúvaní do tesniaceho dielu 26.
Je treba vziať do úvahy, že tieto krúžky 38 tvoria buď samé o sebe tesniace prvky alebo tvoria podpery na tesnenie alebo tesniace vložky, ktoré dosadajú na trubku 22 . Je tiež treba pripomenúť, že najmenej jeden z týchto krúžkov 38 tvorí s výhodou podperu pre tesniacu vložku, ktorá sa môže roztiahnúť nafúknutím kvapalinou alebo plynom. Táto nafukovateľná vložka potom umožňuje vytváranie väčších alebo premenlivých vôlí medzi trubkou 22 a príslušným krúžkom 38 pri zachovaní ich tesnosti proti unikaniu tekutín.
Na obr. 2A je zobrazené prvé príkladné vyhotovenie krúžku 38 uloženého v jeho príslušnej komore 34 . Z tohoto príkladu je zrejme, že krúžok 38 je vybavený dvomi tesniacimi vložkami 200, ktoré dosadajú na trubku 22. V prípade potreby sú v krúžku 38 osadené tiež dve bočné tesniace vložky 202, ktoré zaisťujú utesnenie medzery medzi krúžkom 38 a radiálnymi rebrami 36 , vymedzujúcimi jednotlivé komory 34.
Obr. 2B znázorňuje alternatívne príkladné vyhotovenie krúžku 38 uloženého v jeho príslučnej komore 34 . V tomto príklade je v krúžku 38 osadené nafukovacie tesnenie 204, ktoré je osadené v obvodovom vybraní 206 krúžku 38.. Vo svojej vyfúknutej polohe je nafukovacie tesnenie 204 uložené vo vnútri v obvodovom vybraní 20 6, takže trubka 22 sa môže posúvať v smere osi bez toho, aby pritom dochádzalo k poškodeniu alebo opotrebovaiu nafukovacieho tesnenia 204. V nafúknutej polohe je naopak toto nafukovacie tesnenie 204 schopné kompenzovať riadiálnu vôľu v značne väčšom rozsahu ako tomu bolo v príklade s dvomi tesniacimi vložkami 200 na obr. 2A . Tiež v tomto príklade dosadá krúžok 38 svojimi tesniacimi vložkami 208, prebiehajúcimi po oboch stranách obvodového vybrania 206 a dosadajúcimi na trubku 2 2 . Nafukovacie tesnenie 204 sa nafukuje s výhodou zvýšením tlaku plynu vo vnútri komory 34.. V krúžku 38 sú vytvorené otvory 210, ktoré spájajú vnútorný priestor komory 34 s obvodovým vybraním 206. Je treba ešte poznamenať, že nafukovacie tesnenie 204 sa môže tiež rozpínať prívodom tlakovej kvapaliny alebo plynu do jeho vnútorného priestoru.
Uzatvárací diel 28 obsahuje utesnenú skriňu 40., ktorá je opatrená prvou koncovou doskou 42 a druhou koncovou doskou 44, ktoré sú umiestnené v axiálnom odstupe od seba. Na strane druhej koncovej dosky 44 je utesnená skriňa 40 sp'evnená utesneným spojom k prírube 20 tlakovej nádoby 8. a na strane prvej koncovej dosky 42 podopiera utesnená skriňa 40 tesniaci diel 26., pripojený utesneným spojom.
Obe dosky 42 , 44 obsahujú priechodové otvory 46, 48, ktoré sú súosé so strednou osou 12' vnútornej priechodovej diery trubky 2 2. Prvý priechodový otvor 46 v prvej koncovej doske 42 je prispôsobený svojim priemerom vnútornému priemeru dutiny puzdra 50 , ktorým prechádza trubka 22 a ktorý sám prechádza v axiálnom smere k druhému priechodovému otvoru 48 v druhej koncovej doske 44. V určitej vzdialenosti od druhej koncovej dosky 44 je puzdro 50 ukončené prvým sedlom 52 , ktoré obklopuje ústie puzdra 50 vo vnútri utesnenej skrine 40.. Proti tomuto prvému sedlu 52 je axiálne usporiadané druhé sedlo 54, ktoré je utesnene spojené s druhou koncovou doskou 44. Druhé sedlo 54 je okrem toho axiálne posuvné vo vnútri utesnenej skrine 40. V príkladnom vyhotovení zariadenia podľa pripojených výkresov je spojenie druhého sedla 54 s druhou koncovou doskou 44 realizované napríklad pomocou axiálneho kompenzátora 56. Druhé sedlo 54 by však mohlo byť uložené vo vodiacom puzdre, upevnenom na druhej koncovej doske 44 , ak by boli medzi druhým sedlom 54 a týmto vodiacim puzdrom upravené vhodné tesniace prvky, ktoré by tolerovali axiálne posuvy medzi druhým sedlom 54 a vodiacim puzdrom bez veľmi rýchleho opotrebovali i a oboch týchto súčastí zariadenia.
Druhé sedlo 54 je s výhodou opatrené určitým druhom strmeňových ramien 58., ku ktorým sú upevnené ovládacie tyče 60, prebiehajúce rovnobežne so strednou osou 12 ' a prechádzajúce prvou koncovou doskou 42 na vonkajšiu stranu utesnenej skrine 40 . Tieto ovládacie tyče 60 sa využívajú na ovládanie pohybu druhého sedla 54 v axiálnom smere.
Ovládacie tyče 60 sú spojené na svojich voľných koncoch s mechanizmami na posúvanie týchto ovládacích tyčí 60., ktorými sú v tomto príkladnom vyhotovení valce 62 , 64, najmä hydraulické valce, opatrené uzatváracími pružinami 66.. Je treba pripomenúť, že tieto pružiny 66., ktoré sú spravidla neodeliteľnou súčasťou valcov 62, 64, sú dimenzované tak, aby vyvodili na druhom sedle 54 silu pôsobiacu smerom k prvému sedlu 52. Pri privedení tlakovej látky do valcov 62, 64 a vyvodení vnútorného pretlaku sa druhé sedlo 54 posúva v axiálnom smere od prvého sedla 52 proti pôsobeniu uzatváracej pružiny 66. Dráhu axiálneho pohybu druhého sedla 54 v smere k druhej koncovej doske 44 určujú axiálne zarážky 68, ktoré tak vymedzujú jeho zadnú koncovú polohu. Tieto axiálne zarážky 68 by však mohli byť v inom príkladnom vyhotovení vytvorené priamo vo vnútri tekutinových valcov 62, 64.
Uzatvárací diel 28 je vybavený uzatváracím prvkom 70, napríklad valcovou doskou, ktorý sa môže natáčať okolo osi 7 2 pretínajúcej strednú os 12'. V príklade zobrazenom na obr. 2 pretína napríklad táto os 72 pozdĺžnu strednú os 12' v pravom uhle. Na zníženie axiálnej veľkosti uzatváracieho dielu 28 je otočný uzatvárací prvok 70 obmedzený v axiálnom smere prvou plochou 74 a druhou plochou 7 6 , ktoré sú rotačnými plochami a majú os svojej rotácie v osi 7 2 . Obe tieto plochy 74, 7 6 môžu byť valcovými plochami súosými s osou 7 2 , ako je to znázornené na zobrazených príkladoch. V iných príkladných vyhotoveniach môžu byť pochopiteľne tvorené napríklad kombináciou a prsníkom valcových a kužeľových plôch, poprípade môžu byť vytvorené ako rotačné plochy s ľubovoľnou tvoriacou krivkou, rotujúcou okolo osi 7 2 . Dôležité je, aby sedlá 52 , 54 boli obmedzené v axiálnom smere tesniacimi plochami, ktoré sú komplementárne k príslušnej prvej ploche 74 a druhej ploche 76 na uzatváracom prvku 70, V príkladnom vyhotovení zariadenia podľa vynálezu, znázornenom na výkresoch, sú potom sedlá 52 , 54 axiálne vymedzené valcovými plochami 74' , 76', ktoré sú komplementárne k valcovým plochám 74. 76 uzatváracieho prvku 70.
Upevnenie valcovej dosky uzatváracieho prvku 70 v utesnenej skrini 40 sa musí navrhnúť tak, aby sa valcová doska mohla pohybovať t lačným účinkom druhého sedla 54 v smere k prvému sedlu 52 proti pôsobeniu pružnej sily, ak je uzatvárací prvok 70 umiestnený v axiálnom smere medzi prvým sedlom 52 a druhým sedlom 54. V zariadení zobrazenom na výkresoch je zavesenie valcovej dosky uzatváracieho prvku 70 vo vnútri utesnenej skrine 40 na tento účel realizované pomocou dvoch teleskopických ramien 80., ktoré sú umiestnené po oboch stranách puzdra 50 . V teleskopických ramenách 80 sú uložené oddeľovacie pružiny 78 tak, aby ovládali pohyb uzatváracieho prvku 70 smerom od pevného sedla 52 . Zarážka 81 , ktorá je vytvorená ako súčasť teleskopického ramena 80 , vymedzuje maximálne vysunutie teleskopického ramena 80 , to znamená dráhu uzatváracieho prvku 70 prebiehajúcu pod vplyvom oddeľovacej pružiny 78.
Teleskopické ramená 80 sú opatrené otočným čapom 82, ktorý je napríklad uložený jedným svojim koncom v prvom ložisku 84 , nosenom puzdrom 50 , a ktorý je uložený svojim druhým koncom v druhom ložisku 86., nosenom utesnenou skriňou 40. Jeden z otočných čapov 82 je potom spojený s pohonným mechanizmom 88 , ktorý je znázornený v bočnom pohľade na obr. 2. Tento pohonný mechanizmus 88 je vytvorený tak, aby umožňoval natáčanie uzatváracieho prvku 70 okolo osi 72 v uhle približne 9 0°.
Otočný čap 82 podopiera nielen uzatvárací prvok 7 0 , ale tiež rozperný prvok 90 , ktorý je rovnako otočný okolo osi 72. Tento rozperný prvok 90 má presne rovnaké telesné vyhotovenie ako uzatvárací prvok 70 s tým jediným rozdielom, že jeho valcová doska je opatrená priechodovým otvorom 92 na trubku
22. Rozperný prvok 90 je namontovaný na otočných čapoch 82 v takej polohe, že sa nachádza bezprostredne vedl'a uzatváracieho prvku 70 . Podobne ako uzatvárací prvok 70 je i rozperný prvok 9 0 spojený s teleskopickými ramenami 94 , ktoré obsahujú pružiny 96 , ovládajúce pohyb valcovej dosky uzatváracieho prvku 90 v smere od prvého sedla 52.. Miesto vybavenia teleskopických ramien 80, 94 pre uzatvárací prvok 70 a rozperný prvok 90 pružinami 78, 96, by v inom príkladnom vyhotovení bolo tiež možné vytvoriť podperné ramená s pevnou dĺžkou a dať otočným čapom možnosť axiálneho pohybu proti sile pružiny.
Z hľadiska tesnosti je dôležité, aby uzatvárací prvok 70 a tiež rozperný prvok 90 boli opatrené na oboch svojich stranách tesniacimi prvkami. Tesniace prvky sú osadené na uzatváracom prvku 70 a na rozpernom prvku 90 tak, aby sa mohli umiestniť proti tesniacej prvej ploche 74 ' prvého sedla 52 a proti tesniacej druhej ploche 76' príslušného sedla 54, ak sú tieto prvky 70, 90 uložené v axiálnom smere medzi oboma sedlami 52, 54 .
Podperný diel 30 je zobrazený v príkladnom vyhotovení na obr. 1 a 2. Tento podperný diel 30 obsahuje objímku 110, ktorá vystupuje vo forme previsnutého konzolovitého prvku dovnútra tlakovej nádoby 8.. Objímka 110, ktorá je najmä vytvorená vcelku s druhou koncovou doskou 44, je s výhodou opatrená chladiacim obvodom 112, ak to vnútorné podmienky vo vnútri tlakovej nádoby 8. vyžadujú, ako je to napríklad u vysokej pece alebo šachtovej pece. Objímka 110 podopiera svojim voľným koncom vnútornú podperu 114 na podopretie trubky 22 . Táto vnútorná podpera 114 je vytvorená vo forme ložiska, na ktorom môže byť trubka uložená svojou spodnou obvodovou plochou, ak je trubka 22 zasúvaná otvorom 12 v stene 10 . Týmto opatrením sa skracuje previsnutá dĺžka trubky 22 vo vnútornom priestore tlakovej nádoby 8_. Ak sa však prívodná trubka 22 zasúva do tlakovej nádoby 8. v zvislom smere alebo ak má len malú dĺžku presahu dovnútra tlakovej nádoby 8_, je možné vytvoriť túto časť zariadenia i bez podperného dielu 30. Prí temnosť podperného dielu 30 je odôvodnená len v takých zvláštnych prípadoch, u ktorých je treba dosiahnúť zmenšenie maximálneho ohybového momentu a šmykovej sily, pôsobiacich na trubku 22 pri jej uložení v zariadení a zasahovaní dovnútra tlakovej nádoby 8. Takýmto príkladom je napríklad zavádzanie teplotných sond na meranie teplôt a odoberacích sond na odoberanie vzoriek o vysokých pecí.
Funkcia zariadenia podľa vynálezu bude objasnená pomocou príkladov znázornených na obr. 2 až 6. Na obr. 3 je tyč alebo trubka 22 zasunutá svojim predným koncom do tesniaceho dielu
26. Uzatvárací diel 28 je vo svojej uzatvorenej polohe, to znamená v tekutinových valcoch 62, 64 nie je vyvodený pretlak a uzatváracie pružiny 66 pôsobia silami v smere od druhého sedla 54 k prvému sedlu 52 . Druhé sedlo 54 dosadá pôsobením uzatváracích pružín 66 svojou tesniacou plochou na uzatvárací prvok 70 , ktorá sa nachádza v axiálnom smere medzi prvým sedlom 52 a druhým sedlom 54 a tlačí uzatvárací prvok 70 proti pôsobeniu oddeľovacej pružiny 78 na tesniacu plochu prvého sedla 52 . Inými slovami, uzatvárací diel 28 je udržovaný v uzatvorenej polohe pôsobením uzatváracích pružín 66 , ktoré udržujú druhé sedlo 54, uzatvárací prvok 70 a prvé sedlo 52 v axiálnom smere vo vzájomnom tesnom dosadnutí na sebe.
Aby sa umožnilo zasunutie tyče alebo trubky 22 do tlakovej nádoby 8_, privedie sa najprv do tekutinových valcov 6 2, 64 tlaková látky a vytvorí sa v nich vnútorný pretlak. Tekutinové valce 62, 64 potom pôsobia na druhé sedlo 54 tlakom, ktorý je smerovaný proti sile uzatváracej pružiny 66 a ktorým sa druhé sedlo 54 uvádza do pohybu v smere od prvého sedla 5 2 . Účinkom oddeľovacej pružiny 78 sleduje uzatvárací prvok 70 vzd'alovací pohyb druhého sedla 54 , pokiaľ sa tento pohyb nezastaví zarážkou 81 . V tomto okamžiku sa vytvorila prvá vôľa medzi tesniacimi plochami prvého sedla 52 a tesniacich vložiek osadených na tejto prvej ploche 74 uzatváracieho prvku 7 0 . Druhé sedlo 54 pokračuje vo svojom oddeľovacom pohybe v smere k druhej koncovej doske 44., pokiaľ sa tento pohyb nezastaví napríklad dosadnutím strmeňových ramien 58 na axiálne, zarážky 6 8 . V tejto odtiahnutej polohe je tak vytvorená druhá axiálna vôľa medzi tesniacimi vložkami, osadenými na druhej ploche 76 uzatváracieho prvku 7 0 , a tesniacou plochou druhého sedla 5 4 . Po vytvorení tejto prvej a druhej vôle je možné uviesť uzatvárací prvok 70 do natáčavého pohybu okolo osi 72 pomocou pohonného mechanizmu 88., zobrazeného na obr. 2, a premiestniť ho tak do polohy umiestnenej bokom od oboch sediel 52, 54 bez nebezpečia poškodenia tesniacich vložiek.
V príkladoch na obr. 4a 5 je utesnená skriňa 40 v priamom prepojení s nádobou 8.. Tesnosť utesnenej skrine 40 vzhľadom k jej okoliu je zaistená koncom tyče alebo trubky 22, ktorá je uložená v tesniacom diele 26 . Aby sa čo najviac obmedzilo pôsobenie atmosféry prevažujúcej vo vnútornom priestore tlakovej nádoby 8. a aby sa obmedzilo napríklad u vysokej pece prenikanie prachu do utesnenej skrine 40 , je veľmi výhodné izolovať utesnenú skriňu 40 od tlakovej nádoby 8., ak je uzatvaraci prvok 70 v tejto vysunutej polohe, v ktorej je umiestnený bokom od dvojice sediel 52, 54. Na tento účel by sa jednoducho odpojil prívod tlakovej tekutiny do tekutinových valcov 62, 64, aby sa druhé sedlo 54 nechalo dosadnúť priamo na prvé sedlo 52 pôsobením uzatváracích pružín 66 . Toto riešenie by však vyžadovalo nutne návrh a vyhotovenie takých tesniacich prvých plôch 74' na prvom sedle 52 a tesniacich druhých plôch 76 na druhom tesnosť nie len v prípade, keď druhú plochu 76 uzatváracieho keď dosadajú vzájomne na seba.
súčasne na odstránenie potreby ného pohybu druhého sedla 54 Tento rozperný prvok 90 je po do jeho bočnej polohy automat polohy medzi prvým sedlo 52 zobrazené na obr. 5.
sedle 54 , ktoré by zaisťovali dosadajú na prvú plochu 74 a prvku 70., ale tiež v prípade, Na vyriešenie tohoto problému a príliš dlhého axiálneho posuvsa použil rozperný prvok 90.
natočení uzatváracieho prvku 7 0 cky uvedený do svojej axiálnej a druhým sedlom 54 , ako je to
Po prerušení napájania tekutinových valcov 62, 64 tlakovou tekutinou udržujú uzatváracie pružiny 66 druhé sedlo 54, rozperný prvok 90 a prvé sedlo 52 v axiálnom dosadnutí na sebe a v utesnenom styku. Je treba pripomenúť, že v tejto situácii, ktorá je znázornená na obr. 6, dosadajú tesniace vložky v rozpernom prvku 9 0 na príslušnej tesniacej prvej ploche 7 4' a tesniacej druhej ploche 76' prvých a druhých sediel 52, 54, ak sú tesniace vložky uzatváracieho prvku 70 v polohách znázornených na obr. 3. Druhé sedlo 54 okrem toho zaujíma v tomto stave presne rovnakú polohu na obr. 6 ako na obr. 3. V situácii zobrazenej na obr. 6 prechádza teraz utesnenou skriňou 40 utesnený priechodový kanál pre tyč alebo trubku 22., ktorý je tvorený v smere zavádzania tyče alebo trubky puzdrom 50 , prvým sedlom 52 , rozperným prvkom 90., druhým sedlom 54 a axiálnym kompenzátorom 56.
Ďalšie výhodné a charakteristické znaky uzatváracieho mechanizmu z obr. 1 až 6 sú podrobnej š ie objasnené na príklade zobrazenom na obr. 7. V tomto obr. 7 sa uzatvárací diel 28 nachádza v rovnakej polohe ako v príklade na obr. 6. V tomto príklade je treba si povšimnúť, že utesnená skriňa 40 je opatrená proti sebe umiestnenými vstupnými otvormi 100, 102, ktoré umožňujú prístup do vnútorného priestoru utesnenej skrine 40 alebo presnejšie povedané k tým častiam jeho vnútorného priestoru, v ktorých sa nachádzajú uzatvárací prvok 70 a rozperný prvok 90 vo svojich bočných polohách, do ktorých sa dostali natočením okolo osi 72 z medziľahlej axiálnej polohy medzi dvomi sedlami 52, 54.
Na prístup vstupný obr. 7 je druhý k uzatváraciemu otvor 100 je v ktorý z a t i a 1' umožňu j e čo prvý
Z tohoto usporiadania je zrejme, ktorý je upevnený napríklad vstupný otvor 102, prvku 70., otvorený, tomto príklade uzatvorený.
že vyberanie uzatváracieho prvku 70, pomocou skrutiek na teleskopickom ramene 80 je veľmi ľahké pri zachovaní tesnosti tlakovej nádoby 8_. V tejto polohe je možné prevádzať tiež výmenu oddeľovacích pružín 78 v teleskopických ramenách 80. Ak je treba vy meniť rozperný prvok 90 , uzatvárací diel 28 sa umiestni do polohy zobrazenej na obr. 3 a prvý vstupný otvor 100 sa otvorí. U konštrukčného riešenia podľa vynálezu je výhodné, že všetky tesniace vložky a prvky sú opreté buď o uzatvárací prvok 70 alebo o rozperný prvok 90., ktoré sa môžu ľahko vymeniť a nahradiť novými. Aby sa mohli nahradiť tiež tesniace vložky, je postačujúce vybrať postupne oba tieto prvky 70,90 zo zariadenia a výmenu tesniacich vložiek previesť v dielni. Výhoda tohoto riešenia spočíva v tom, že výmenu tesnenia je možné realizovať i v dobe, keď je nádoba 8. pod tlakom. Výmenu tesniacich prvkov je možné prevádzať dokonca bez potreby vytiahnutia tyčovej sondy alebo trubky 22 z tlakovej nádoby 8_.
Ďalším dôležitým znakom zariadenia podľa vynálezu, znázorneného v príkladných vyhotoveniach na výkresoch, je skutočnosť, že je možné odobrať tiež tekutinové valce 62, 64, obsahujúce uzatváracie pružiny 66 bez toho, aby sa pritom narušilo utesnenie tlakovej nádoby 8., Na tento účel sú axiálne zarážky 68 nastaviteľné v axiálnom smere tak, aby umožnili zablokovanie druhého sedla 54 a rozperného prvku 9 0 , poprípade uzatváracieho prvku 70., v axiálnych súosých polohách vzhľadom k prvému sedlu 5 2 . Na obr. 7 sú axiálne zarážky 68 opatrené napríklad puzdrami 104 s vnútorným závitom, ktoré sú upevnené k druhej koncovej doske 44 a do ich vnútorných závitov' sú zaskrutkované skrutkové vretená 106. Tieto skrutkové vretená 106 sú konštrukčne vytvorené tak, aby boli schopné dosadnúť svojimi voľnými koncami na strmeňové ramená 58 , ako druhé sedlo 54 zatláča rozperný prvok 90 , poprípade uzatvárací prvok 70 na prvé sedlo 52 . V tejto polohe sú uzatváracie pružiny 66 nahradené axiálnymi zarážkami 68 a je možné odstrániť bez akýchkoľvek problémov prvé tekutinové valce 62 a/alebo druhé tekutinové valce 64 , obsahujúce uzatváracie pružiny 66 . Po demontáži prvého valca 62 a/alebo druhého valca 64 sa skrutkové vreteno 106 zaskrutkuje do puzdra 104, aby sa vymedzila maximálna dráha posuvu druhého sedla 54 v smere k druhej koncovej doske 44 . Je treba tiež zdôrazniť, že zariadenie zobrazené v príkladných vyhotoveniach na výkresoch je opatrené hydraulickými valcami 62 , 64 a uzatváracími pružinami 66 , ktoré sú umiestnené mimo utesnenú skriňu 40.. Pri tomto riešení nie sú tieto konštrukčné prvky v žiadnom prípade vystavené pôsobeniu vnútornej atmosféry v tlakovej nádobe 8_.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (16)

1. Zariadenie napojené na otvor (12) v tlakovej nádobe (8), najmä vo vysokej peci, a upravené pre axiálne zasúvanie tyče alebo trubky (22), vyznačené tým, že obsahuje tesniaci diel (26), upravený na zaistenie axiálnej tesnosti okolo trubky (22) pri jej zasunutí do zariadenia, utesnenú skriňu (40), umiestnenú medzi nádobou (8) a tesniacim dielom (26) a opatrenú prvým priechodovým otvorom (46) a druhým priechodovým otvorom (48) pre trubku (22), pričom tieto priechodové otvory (46, 48) sú umiestnené v axiálnom smere v odstupe od seba, prvé sedlo (52), umiestnené vo vnútri utesnenej skrine (40) a napojené utesnene na prvý priechodový otvor (46) pre trubku (22), druhé sedlo (54), umiestnené vo vnútri utesnenej skrine (40) a napojené utesnene na druhý priechodový otvor (48) pre trubku (22), pričom toto druhé sedlo (54) je umiestnené axiálne proti ľahlo voči prvému sedlu (52) a je pohyblivé v axiálnom smere vzhľadom k prvému sedlu (52), uzatvárací prvok (70) uložený v utesnenej skrini (40) pohyblivo tak, že je premiestni teľný prvým pohybom medzi axiálnou polohou, v ktorej je umiestnený v axiálnom smere medzi prvým sedlom (52) a druhým sedlom (54), a bočnou polohou, v ktorej je uzatvárací prvok (70) situovaný mimo axiálnu polohu medzi oboma sedlami (52, 54), a druhým premiestňovací m pohybom prebiehajúcim axiálne medzi prvým sedlom (52) a druhým sedlom (54), najmenej jednu oddeľovaciu pružinu (78) spojenú s uzatváracím prvkom (70) na vytváranie axiálnej vôle medzi prvým sedlom (52) a uzatváracím prvkom (70), ak je uzatvárací prvok (70) vo svojej axiálnej polohe, najmenej jednu uzatváraciu pružinu (66), ktorá je spojená s druhým sedlom (54) na ovládanie jeho pohybu smerom k prvému sedlu (52) a ktorá je dimenzovaná tak, že druhé sedlo (54) môže pritláčať uzatvárací prvok (70) proti pôsobe- niu najmenej jednej oddeľovacej pružiny (78) proti prvému sedlu (52), ak je uzatvárací prvok (70) umiestnený vo svojej axiálnej polohe, najmenej jeden aktívny otvárací ovládací diel (62, 64), ktorý je spojený s druhým sedlom (54) a ktorý je dimenzovaný na ovládanie pohybu tohoto druhého sedla (54) φν čio proti pôsobeniu najmenej jednej uzatváracej pružiny (66) v smere od prvého sedla (52) do odtiahnutej polohy, v ktorej druhé sedlo (54) vymedzuje axiálnu vôľu vzhľadom k uzatváraciemu prvku (70), ak je uzatvárací prvok (70) vo svojej axiálnej polohe.
2. Zariadenie podľa nároku 1,vyznačené tým že uzatvárací prvok (70) je otočný okolo otočnej osi (72) pretínajúcej strednú os (12'), pozdĺž ktorej je trubka (22) zasúvaná, uzatvárací prvok (70) je v axiálnom smere ohraničený dvomi rotačnými plochami (74, 76), ich osi otáčania odpovedajú otočnej osi (72), pričom rotačné plochy (74, 76) sú obrátené ku komplementárnym tesniacim plochám (74', 76') prvého sedla (52) a druhého sedla (54) pri umiestnení uzatváracieho prvku (70) v jeho axiálnej polohe.
3. Zariadenie podľa nároku 2, v y z n a č e n é tým že trubka (22) má priečny prierez, ktorý má väčšiu výšku ako šírku, pričom otočná os (72) je rovnobežná s výškou priečneho prierezu trubky (22) a rotačnými plochami (74, 76) sú valcové plochy.
4. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 3, vyznačené tým, že obsahuje rozperný prvok (90), ktorý je v podstate zhodný s uzatváracím prvkom (70) s jediným rozdielom spočívajúcim v tom, že rozperný prvok (90) je vybavený priechodovým otvorom (92) pre tyč alebo trubku (22).
5. Zariadenie podľa nároku 4, vyznačené tým, že rozperný prvok (90) je uložený v utesnenej skrini (40) tak, že je pohyblivý prvým pohybom medzi bočnou polohou, v ktorej je situovaný mimo axiálnu medziľahlú polohu medzi dvomi sedlami (52, 54) pri uložení uzatváracieho prvku (70) v jeho axiálnej polohe, a je premiestni teľný do axiálnej vyrovnanej polohy medzi prvým sedlom (52) a druhým sedlom (54), ak je uzatvárací prvok (70) premiestnený do svojej bočnej polohy, a je pohyblivý druhým pohybom v axiálnom smere medzi prvým sedlom (52) a druhým sedlom (54), pričom k rozpernému prvku (90) je pripojená najmenej jedna oddeľovacia pružina (96) na vytváranie axiálnej vôle medzi prvým sedlom (52) a rozperným prvkom (90) pri uložení rozperného prvku (90) v jeho axiálnej polohe.
6. Zariadenie podľa nároku 5,vyznačené tým, že rozperný prvok (90) a uzatvárací prvok (70) sú opatrené tesniacimi prvkami, ktoré sú usporiadané proti komplementárnym tesniacim plochám (74', 76') prvého sedla (52) a druhého sedla (54), ak je uzatvárací prvok (70) alebo rozperný prvok (90) umiestnený vo svojej axiálnej vyrovnanej polohe.
7. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 6, v y z n a č e n é t ý m , že aktívny otvárací ovládací diel obsahuje najmenej jeden hydraulický valec (62, 64), v ktorom sú integrované uzatváracie pružiny (66).
8. Zariadenie podľa nároku 7, v y z n a č e n é tým že hydraulické valce (62, 64) sú osadené na vonkajšej strane utesnenej skrine (40) a sú spojené s druhým sedlom (54) prostredníctvom ovládacích tyčí (60), prechádza júci ch dovnútra utesnenej skrine (40).
9. Zariadenie podľa nároku 8, vyznačené tým že obsahuje mechanické ústrojenstvo na zablokovanie druhého sedla (54) v jeho utesnenej polohe, v ktorej druhé sedlo (54) dosadá utesnene buď na uzatvárací prvok (70), ktorý na svojej druhej strane dosadá tiež utesnene na prvé sedlo (52), alebo na rozperný prvok (90), ktorý vo svojej axiálnej polohe tiež dosadá utesnene na prvé sedlo (52).
10. Zariadenie podľa nároku 9,vyznačené tým, že obsahuje najmenej jednu axiálnu zarážku (68) na vymedzenie dráhy axiálneho odsunutia druhého sedla (54), pričom axiálna zarážka (68) je prestaviteľná na vymedzenie odtiahnutej polohy druhého sedla (54) a na axiálne zablokovanie druhého sedla (54) v utesnenej polohe.
11. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 10, vyznačené tým, že obsahuje axiálny kompenzátor (56), ktorý je zaradený medzi druhé sedlo (54) a priechodový druhý otvor (48) pre tyč alebo trubku (22).
12. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 11, vyznačené tým že uzatvárací prvok (70) je podopretý dvomi teleskopickými ramenami (80).
13. Zariadenie podľa nároku 12, t ý m , že v teleskopických ramenách (80) vyznačené sú integrované o d d eľovacie pružikny (78).
14. Zariadenie podľa nároku n é tým, nenej skrine trubku (22), uzatváracieho že prvé sedlo (52) (40) priechodovým každé z , vyzná je podopreté vo vnútri puzdrom (50) pre tyč
12 alebo utesalebo prvku (70) medzi utesnenou skriňou teleskopických ramien je opatrené otočným čapom (82) priechodovým pre otočné dvoch (80) (40) a usporiadané ložiská (84, 86) puzdrom (50) čapy (82) a sú pre definovanie otočnej osi (72).
15. Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov 2 až 14, vyznačené tým, že obsahuje vstupné otvory (100, 102), ktoré sú vytvorené zo strán v utesnenej skrini (40).
16 .
Zariadenie podľa najmenej jedného z nárokov
SK610-94A 1993-05-27 1994-05-25 Zariadenie na zasúvanie rúrky do tlakovej nádoby, najmä do vysokej pece SK281525B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88280A LU88280A1 (fr) 1993-05-27 1993-05-27 Dispositif pour introduire une lance dans un réservoir sous pression, notamment un haut fourneau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK61094A3 true SK61094A3 (en) 1995-03-08
SK281525B6 SK281525B6 (sk) 2001-04-09

Family

ID=19731411

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK610-94A SK281525B6 (sk) 1993-05-27 1994-05-25 Zariadenie na zasúvanie rúrky do tlakovej nádoby, najmä do vysokej pece

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5487532A (sk)
JP (1) JPH06346122A (sk)
CN (1) CN1058572C (sk)
BR (1) BR9401730A (sk)
CZ (1) CZ282956B6 (sk)
DE (1) DE4415221C2 (sk)
GB (1) GB2278425B (sk)
LU (1) LU88280A1 (sk)
RU (1) RU2114182C1 (sk)
SK (1) SK281525B6 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5835546A (en) * 1996-07-18 1998-11-10 Stapleton; Cecil R. System for seating at least one gasket in a pressure vessel penetration where a column penetrates telescopically
US6131473A (en) * 1998-05-28 2000-10-17 Bethlehem Steel Corporation Retractable humidity sensor for use in corrosion test chambers
LU91462B1 (en) * 2008-07-14 2010-01-15 Wurth Paul Sa Insertion and extraction of fuel injection lances into and out of the tuyere stock of a blast furnace
CN106441397B (zh) * 2016-08-03 2020-02-18 广州柏诚智能科技有限公司 智能表密封壳及智能表

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3557616A (en) * 1967-09-29 1971-01-26 Combustion Eng Particle flow sensing device
US3643508A (en) * 1969-12-15 1972-02-22 Dango & Dienenthal Kg Device for removing gas and furnace charge probes from shaft furnaces and/or for taking temperature and gas pressure measurements in the interior space of the furnace
DE2950672C2 (de) * 1979-12-15 1985-12-19 Dango & Dienenthal Maschinenbau GmbH, 5900 Siegen Abdichtvorsatz für eine Sondenbohrung
LU83086A1 (fr) * 1981-01-23 1982-09-10 Wurth Paul Sa Support pour une sonde de haut-fourneau
CN86209431U (zh) * 1986-11-18 1987-09-16 东北工学院 风口测速管
FR2637443B1 (fr) * 1988-10-03 1990-11-02 Aerospatiale Procede et dispositif pour la mise a poste et le retrait d'une torche a plasma sur un appareil fonctionnant dans des conditions de pression et de temperature interdisant une intervention directe
CN2059988U (zh) * 1989-12-05 1990-08-01 张剑 液压系统检修测试器

Also Published As

Publication number Publication date
DE4415221A1 (de) 1994-12-01
LU88280A1 (fr) 1994-12-01
DE4415221C2 (de) 2002-05-29
CZ129494A3 (en) 1995-08-16
RU2114182C1 (ru) 1998-06-27
CN1104774A (zh) 1995-07-05
CN1058572C (zh) 2000-11-15
GB9408751D0 (en) 1994-06-22
US5487532A (en) 1996-01-30
GB2278425A (en) 1994-11-30
CZ282956B6 (cs) 1997-11-12
BR9401730A (pt) 1994-12-06
SK281525B6 (sk) 2001-04-09
GB2278425B (en) 1997-04-09
RU94017850A (ru) 1997-01-20
JPH06346122A (ja) 1994-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR940000358B1 (ko) 유체 흐름 차단용 노즐댐
US4458721A (en) Pipeline flow restrictor
US4823976A (en) Quick actuating closure
CA2663883C (en) Coupling guard system
JPS6299591A (ja) トツプエントリ−トラニオンボ−ルバルブ
KR20000057497A (ko) 밸브-인-밸브 조립체, 관련 장치 및 이들의 사용 방법
US5226759A (en) Line diverter and sealing arrangement for it
US5174325A (en) Retraction mechanism for valve insertable sensors
SK61094A3 (en) Device for drying inserting of the tube into pressure vessel, mainly into blast furnace
JP4951733B2 (ja) 冷却媒体供給部をロールに接続する装置
CN101379325A (zh) 快速动作闸门
JPH0255678B2 (sk)
IT9067930A1 (it) Dispositivo di otturazione di tubazioni gas.
AU2019200477A1 (en) Automated pressure equalization above and below completion plug of gate valve cartridge or a completion plug of a line stop fitting
US4771633A (en) Cell for testing the sealing quality of an oil-well safety-valve, a testing process and valve for use therein
JPS5989882A (ja) 流体装置用の弁組立体
US5542645A (en) Dual seal valve
RU2768902C2 (ru) Шиберная задвижка для газонепроницаемого запирания соединительных насадок для присоединения измерительных зондов в доменной печи
KR101696732B1 (ko) 회전조인트 시험장치
JPS6345560B2 (sk)
GB2169529A (en) Device for use with sliding gate valves
US5161294A (en) Tool device for use in replacing an instrument disposed in a normally inaccesible or dangerous environment
GB2188708A (en) Fire-safe ball valve
RU2149189C1 (ru) Устройство уплотнения копья в отверстии при введении его в находящуюся под давлением емкость
CN219774815U (zh) 一种防泄漏的截止阀