SK4242001A3 - Method and device for the surface treatment of workpieces and their use - Google Patents

Method and device for the surface treatment of workpieces and their use Download PDF

Info

Publication number
SK4242001A3
SK4242001A3 SK424-2001A SK4242001A SK4242001A3 SK 4242001 A3 SK4242001 A3 SK 4242001A3 SK 4242001 A SK4242001 A SK 4242001A SK 4242001 A3 SK4242001 A3 SK 4242001A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
workpiece
rollers
roller
partially
recesses
Prior art date
Application number
SK424-2001A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Kemper
Guenter Otto
Original Assignee
Kurt Kemper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19857626A external-priority patent/DE19857626C2/de
Application filed by Kurt Kemper filed Critical Kurt Kemper
Publication of SK4242001A3 publication Critical patent/SK4242001A3/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21CMANUFACTURE OF METAL SHEETS, WIRE, RODS, TUBES OR PROFILES, OTHERWISE THAN BY ROLLING; AUXILIARY OPERATIONS USED IN CONNECTION WITH METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL
    • B21C43/00Devices for cleaning metal products combined with or specially adapted for use with machines or apparatus provided for in this subclass
    • B21C43/02Devices for cleaning metal products combined with or specially adapted for use with machines or apparatus provided for in this subclass combined with or specially adapted for use in connection with drawing or winding machines or apparatus
    • B21C43/04Devices for de-scaling wire or like flexible work
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21BROLLING OF METAL
    • B21B45/00Devices for surface or other treatment of work, specially combined with or arranged in, or specially adapted for use in connection with, metal-rolling mills
    • B21B45/04Devices for surface or other treatment of work, specially combined with or arranged in, or specially adapted for use in connection with, metal-rolling mills for de-scaling, e.g. by brushing

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • ing And Chemical Polishing (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu a zariadenia na povrchovú úpravu obrobkov a ich použitie na povrchovú úpravu obrobkov z kovu, predovšetkým z ocele a/alebo z hliníku a/alebo zliatin obsahujúcich hliník.
Doterajší stav techniky
Pri tiahnutí alebo pri vytláčaní obrobkov, ako napríklad podlhovastých profilov, z kovu a najmä tiež z hliníku, vzniká na ich vonkajšom povrchu obecne kysličníková vrstva čiastočne narastajúcej hrúbky. Pri tiahnutí alebo pri vytláčaní sa tiež na povrchu obrobkov z kovu, zvlášť hliníku tvoria obecne (pozdĺžne) trhliny a podobné závady. Pretože tieto kysličníkové vrstvy aj (pozdĺžne) trhliny vedú nutne na zníženie pevnosti obrobkov, je potrebné dodatočné čistenie resp. narovnanie povrchu materiálu. To je však velmi pracovne náročné a tým aj nákladné. Okrem toho majú obrobky zhotovené tiahnutím alebo vytláčaním obecne rozmery s veľkými rozsahmi tolerancie. Preto je na ďalšie spracovanie resp. použitie obrobkov zhotovených tiahnutím alebo vytláčaním nevyhnutne nutné ich následné narovnanie resp.iné sformovanie. Takýto pracovný krok však tiež zvyšuje pracovné nároky, resp. spotrebu nákladov. Porovnateľné problémy sa objavujú pri povrchovej úprave obrobkov s otvormi alebo podobnými vybraniami, ako napríklad priechodnými dierami a/alebo slepými dierami.
Predkladaný vynález si kladie za úlohu poskytnúť spôsob a zariadenie na povrchovú úpravu obrobkov, zvlášť profilov s ľubovoľným prierezom, resp.obrobkov s dierami alebo podobnými vybraniami, ktorý resp. ktoré je velmi jednoduchý/é a umožňuje výrobu obrobkov zvlášť vysokej pevnosti a tvrdosti aj velkej presnosti bez ďalších pracovných nárokov a potreby nákladov, a ich použitia na úpravu obrobkov napríklad vo forme podlhovastých profilov z kovu, zvlášť hliníku alebo zo zliatin obsahujúcich hliník.
Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu veľmi jednoducho spĺňa spôsob a zariadenie na povrchovú úpravu obrobkov, podlá vynálezu, ktorého podstatou je, že obrobok je aspoň čiastočne vystavený činnosti valca, ktorý je aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom tak,že upravovaný povrch obrobku je vystavený vnútornému namáhaniu tlakom a že oblasti obrobku ležiace pod upravovaným povrchom sú vystavené vnútornému namáhaniu ťahom, v každom prípade v smere po ose aj v smere tangenciálnom. Uvedený spôsob na povrchovú úpravu obrobkov je velmi jednoduchný, takže sa ním môžu vyrábať obrobky ako napríklad podlhovasté profily alebo ich diery a iné vybrania, napríklad priechodné diery alebo slepé diery, bez toho, že by bolo potrebné vynakladať príliš veľkú robotu a náklady, pričom pevnosť a/alebo tvrdosť sa podstatne zvýši a tiež presnosť a hladkosť je vyslovene vyššia. Spôsobom podľa vynálezu sa dosiahne očistenie povrchu materiálu a/alebo okrajovej zóny blízkej povrchu od lámavých oxidovaných krust, napríklad krust z kysličníku hlinitého, a od škodlivých znečistení.
J vytvoreniu materiálovo
Počas povrchovej úpravy sa odstránia povrchové účinky a zároveň sa tak zabráni eventuálnemu tým vyvolanému trhlín. Výsledné sa obrobky obložia identickým plášťom s niekoľkými stami mikrometrov, ktorý má vďaka zvýšenej pevnosti materiálu a výslednému namáhaniu tlakom vystužovací účinok. Drsnosť povrchu sa zlepší v porovnaní s obrobkami bezprostredne po vytiahnutí resp. vytlačení až asi o faktor 6 až 8. Hodnoty drsnosti Ra < 0,1 sú pritom pravidlom. Obrobky tým získajú vlastnosť vlastného napätia, totiž vnútorného namáhania tlakom v plasticky formovanom povrchu resp. okrajovej zóne blízkej povrchu a vnútorného namáhania ťahom v oblastiach ležiacich pod ním, ktoré pôsobia vzájomne proti sebe. Obrobky tým získajú podstatne zlepšenú medz únavy. Ako ďalšia prednosť spôsobu podľa vynálezu priľnavosť vďaka podstatne kysličníkovej vrstvy a následkom toho sa môže obrobok bez problémov opatriť galvanickými povlakmi, a sice bez toho, že by došlo k inak obvyklej vodíkovej krehkosti. Vďaka zlepšenej prilnavosti sú obecne možné tiež všetky mysliteľné spôsoby ochrany proti korózii. Takouto povrchovou úpravou je možné dosiahnuť spevnenú a od pórovitých kysličníkových častíc očistenú štruktúru povrchu. Výslekom takto parciálnej úpravy povrchu získa materiál systém vnútorného namáhania, ktorý má za následok podstatne zlepšenú medz únavy.
sa javí zlepšená zmenšenej hrúbke
Výhodné konštrukčné detaily spôsobu vynálezu sú opísané v nárokoch 2 až 18.'
Veľký význam na ďalšie zjednodušenie povrchovej úpravy obrobku majú opatrenia nároku 2, pódia ktorého sa obrobok pohybuje v smere po ose vplyvom valca aspoň čiastočne opatreného vonkajším profilom. Vďaka tomu nie sú potrebné žiadne zvláštne technické opatrenia na ďalšiu úpravu obrobku po jeho povrchovej úprave.
Na ďalšie zvýšenie pevnosti a tvrdosti a súčasne aj presnosti prilieha na obrobok v zvláštnom uskutočnení vynálezu podlá nároku 3 aspoň jeden, lepšie dva valce vždy aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom, postupne vždy v opačnom smere. Týmto spôsobom sa tvaruje povrch obrobku určený na opracovanie najlepšie priečne na smer pohybu, najskôr v jednom smere a potom v smere opačnom.
Mimoriadne významné pre povrchovú úpravu obrobku s oblým povrchom, napríklad oválneho resp. rúrkovitého materiálu, sú atribúty nároku 4, podlá ktorého na obrobok prilieha aspoň jeden valec opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom, ktorý je usporiadaný súbežne s obrobkom a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi aj okolo obrobku.
Velmi zaujímavé pre povrchovú úpravu obrobku aspoň s jedným otvorom alebo podobným vybraním resp. samotný otvor alebo vybranie sú atribúty nároku 5, podľa ktorého na obrobok prilieha valec aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom, ktorý je usporiadaný súbežne s otvorom alebo podobným vybraním a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi aj v otvore alebo podobnom vybraní.
Vynález ďalej spočíva v tom, že podlá nároku 6 na obrobok resp.jeho povrch vo forme plochy ležiacej vonku a/alebo ležiacej vo vnútri, napríklad vnútornej steny otvoru, prilieha valec aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom a aspoň jeden, lepšie dva v podstate neprofilované valce, ktoré sú usporiadané okolo obrobku resp.aspoň v jednom otvore alebo podobnom vybraní.
Podlá nároku 7 sa v tejto súvislosti podľa vynálezu predpokladá, že obrobok je opracovávaný valcom s jedným vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení usporiadaných v uhle a a/alebo a'na pozdĺžnu os valca a vo forme vybraní, pričom zvlášť kruhovité zosilnenia usporiadané v uhle a, a' na pozdĺžnu os valca a vybrania valca sú postavené vzájomne v podstate v opačnom smere pohybu.
V ďalšom uskutočnení spôsobu podľa vynálezu, podľa nároku 8, priliehajú na obrobok dva valce vždy aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom a jeden v podstate neprofilovaný valec, ktoré sú usporiadané okolo obrobku zhruba v rovnakej vzdialenosti.
Podľa nároku 9 je obrobok resp. jeho povrch určený na úpravu prednostne opracovávaný dvoma valcami s jedným vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení usporiadaných v uhle a resp.a' na pozdĺžne osi valcov a vo forme vybraní.
V tejto súvislosti sú podľa nároku 10 poháňané dva valce v rovnakom smere otáčania, keď kruhovité zosilnenia usporiadané v uhle a resp. a'na pozdĺžne osi valcov a vybraní týchto dvoch valcov sú postavené vzájomne v opačnom smere pohybu.
Alternatívne na to sú atribúty podľa nároku 11, kde sú valce poháňané v opačnom smere otáčania, keď kruhovité zosilnenia usporiadané v uhle a resp.a/ na pozdĺžne osi valcov a vybraní týchto dvoch valcov sú postavené vzájomne v rovnakom smere pohybu.
V alternatívnom uskutočnení vynálezu sa podlá nároku 12 predpokladá na povrchovú úpravu obrobku aspoň s jedným rovným povrchom zvlášť preferovaný spôsob, kde na obrobok prilieha aspoň jeden valec opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom, ktorý je usporiadaný v podstate zvislo alebo v uhle β na obrobok a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi.
Podlá atribútov nároku 13 je vhodne opracovávaný resp. podopieraný aspoň jedným valcom aspoň čiastočne opatreným vonkajším profilom a aspoň jedným ďalším valcom aspoň čiastočne opatreným vonkajším profilom alebo jedným neprofilovaným valcom alebo podobným oporným zariadením, ktoré leží aspoň naproti jednému valcu.
Jedno z preferovaných uskutočnený spôsobu podlá vynálezu spočíva v tom, že povrch obrobku určený na opracovanie podľa nároku 14 sa opracováva aspoň jedným valcom s vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní.
Ďalej je predmetom vynálezu povrch obrobku určený na opracovanie podlá nároku 15, ktorý sa opracováva viacero valcami s vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní, pričom kruhovité zosilnenia a vybrania vzájomne susediacich valcov sú svojim uskutočnením aj usporiadaním odlišne a/alebo vždy navzájom susediace valce sú poháňané v rôznom smere otáčania.
Ί
Pritom podľa nároku 16 podľa vynálezu sa predpokladá, že obrobok resp.povrch obrobku určený na úpravu sa opracováva valcami s vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní, usporiadaných v uhle α resp.a' na pozdĺžne osi valcov, pričom valce sú poháňané v zásade pri opačnom počiatočnom nastavení zosilnenia a vybrania v rovnakom smere otáčania v zásade pri rovnakom počiatočnom nastavení zosilnenia a vybrania v opačnom smere otáčania.
Okrem toho sa alternatívne alebo kumulatívne predpokladá podľa vynálezu, žé obrobok resp. povrch obrobku určený na úpravu podľa nároku 17 sa opracováva valcami s vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní, usporiadaných zvislo na pozdĺžne osi, zvlášť posadených vzájomne po ose.
Zvlášť významné sú konečne ešte atribúty nároku 18, podľa ktorého opracovávaný obrobok alebo aspoň čiastočne opracovávaný povrch resp. aspoň opracovávaný otvor alebo podobné vybranie obrobku je ovrstvené povlakom z kovu ako chróm, meď apod. a/alebo z kovovej zliatiny a/alebo z farby a/alebo z plastu, a/alebo eloxovaný a/alebo galvanizovaný a/alebo leptaný. Pomocou vynálezu je možné dosiahnuť značne zlepšené väzobné vlastnosti upravovaných obrobkov. To má zase obecne za následok podstatné zlepšenie týkajúce sa ovrstvovania obrobkov. Tak je napríklad možné potiahnuť podlhovastý profil, ako napríklad drôt, hliníkovým jadrom s opláštením (uzatvoreným resp.súvislým) z medi. Poťah z medi zostáva pritom vyslovene stály a obzvlášť odolný proti oteru na jadre z hliníku. Nie je potrebné použitie medených drôtov z komplexného materiálu. Vedľa zníženia váhy je možné dosiahnuť predovšetkým veľkú úsporu nákladov. Spôsoby podlá vynálezu je možné tiež uskutočňovať nepríliš zaťažujúce tvrdé pochromovanie alebo podobné ovrstvovanie, bez toho, že by boli nutné nákladné úpravy. Napríklad pred pochromovaním obrobkov môžeme celkom opomenúť nákladné a časovo náročné odlupovanie kysličníkových vrstiev vyskytujúcich sa neďaleko povrchu a/alebo znečistenie, ako mosadzné hriadele apod. ktoré boli dosial potrebné. Tiež je možné nanášanie vrstiev odolných proti oteru, napríklad eloxovaných farieb, alebo eloxovanie resp. galvanizácia obrobkov.
Obrobky určené na úpravu a/alebo ich ovrstvovanie môžu byť nezávisle na vlastnostiach alebo výhodách materiálu, ktoré majú byť dosiahnuté, uskutočňované z neuŠľachtilých kovov,ako hliník, olovo, chróm, železo, kobalt, nikel, meď, mangán, polybdén, kremík, wolfrám, cín, zinok alebo ich zliatiny, ako mosadz, alebo z ušľachtilých kovov, ako zlato, paládium, platina, striebro, alebo ich zliatin, alebo z kombinácií neušlachtilých a ušlachtilých kovov. Prednostne sa ponúkajú ocel a/alebo hliník a/alebo zliatiny obsahujúce hliník, ako napríklad AIMgísMn, AIMgSio,s, AIMgSi, AIMgs, AIZn4,sMg, AICuMg, AICuMg2, AIZnMgCuo,5, AIZnMgCui,5, AICuMgPb.
Čo sa týka technickej prípravy, sú tieto úlohy prekvapivo jednoducho riešené v atribútoch nároku 19.
Podľa toho obsahuje zariadenie podľa vynálezu na povrchovú úpravu obrobkov, napríklad podlhovastých profilov, s oblým povrchom tri súbežne a okolo obrobku,navzájom približne v rovnakom odstupe usporiadané valce, ktoré sú opatrené aspoň čiastočne vonkajším profilom a ktoré sú vždy otočné okolo svojej pozdínej osi aj spoločne okolo obrobku. Zariadenie podľa vynálezu sa teda vyznačuje obzvlášť jednoduchou a komplaktnou konštrukciou. Zariadenie podľa vynálezu zaisťuje tiež značne vysokú presnosť zhotovenia pri výrobe obrobkov s obzvlášť vysokou pevnosťou a tvrdosťou aj vyššou presnosťou. Obrobky, napríklad vo forme podlhovastých profilov, sa tak dajú vyrábať s presnosťou až asi 1/10 mm. Pri zariadení podľa vynáelzu nie sú obrobky, napríklad vo forme podlhovastých profilov, vystavované pri povrchovej úprave žiadnemu otáčavému pohybu. Preto sa môže pre obrobky s oblým povrchom dosiahnuť rýchlosť posúvania napríklad až asi 100 metrov za minútu. Vzhladom k vysokej rýchlosti opracovania umožňuje zariadenie podľa vynálezu podstatné zníženie pracovnej náročnosti a nákladov pri povrchovej úprave obrobkov s oblým povrchom.
Pokial ide o technickú prípravu, sú tieto úlohy prekvapivo jednoducho riešené v atribútoch nároku 20.
Podľa toho sa predpokladá zariadenie na povrchovú úpravu, ktoré sa hodí na zodpovedajúce opracovanie obrobkov resp.ich otvorov a/alebo iných vybraní, ako priechodných dier a/alebo slepých dier, zvlášť na uskutočňovanie spôsobu podľa predchádzajúcich nárokov, ktoré obsahuje aspoň dva, lepšie tri súbežné a v otvore alebo podobnom vybraní usporiadané valce, ktoré majú aspoň čiastočne na otvor alebo podobné vybranie priliehajúci vonkajší profil a sú otočné vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os a spoločne v otvore alebo v podobnom vybraní. Vedia skôr menovaných výhod je pri tomto spôsobe tiež možné obrobky určené na povrchovú úpravu pevne upínať.
Preferované konštrukčné detaily zariadenia podlá vynálezu sú opísané v nárokoch 21 až 37.
Velký význam na povrchovú úpravu obrobkov majú atribúty nárokov 21 a 22, podlá ktorých aspoň jeden valec, lepšie dva valce sú opatrené vonkajším profilom aspoň čiastočne priliehajúcim na obrobok a ostatné valce, najmä jeden valec, nie sú profilované.
Podlá nároku 23 je vytvorený vonkajší profil priliehajúci na obrobok resp.jeho povrch a/alebo otvor aspoň jedného valca vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní usporiadaných v uhle α resp.a' na pozdĺžnu os valca.
V atribútoch nárokov 24 až 26 sa preferuje spôsob, kde aspoň jeden valec, lepšie dva valce sú opatrené vonkajším profilom a sú umiestnené vzájomne v opačnom smere, tj.umožňuje dvoje tvarovanie v podstate priečne alebo tiež šikmo na smer pohybu obrobku.
Ďalej pódia nároku 27 spočíva podstata vynálezu v tom, že aspoň jeden valec je opatrený neprofilovanými koncami.
Pritom podľa nároku 28 vykazujú neprofilované konce aspoň jedného valca umiestnené na výstupnej strane v smere pohybu obrobku nepatrne menší vonkajší priemer; tým sa majú vyrovnávať prípadné nerovnomernosti obrobku resp. uskutočniť určité opravné funkcie.
Podlá atribútov nároku 29 má neprofilovaný koniec aspoň jedného valca umiestnený na výstupnej strane v smere pohybu obrobku nepatrne väčší vonkajší priemer, aby sa už povrchovo upravený obrobok dostal na konštantný rozmer s hladkým povrchom.
Ďalej podlá nároku 30 a 31 spočíva podstata vynálezu v tom, že pôsobením hnacieho zariadenia sa uvádzajú do otáčania valca vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os a pôsobením hnacej hlavy sa uvádzajú do otáčania valce spoločne okolo obrobku.
V atribútoch nároku 32 sa predstavuje hnacie zariadenie a/alebo hnacia hlava ovládateľné hydraulicky alebo pneumaticky, umožňujúce plynulé riadenie, pri ktorom sa zabráni akémukoľvek sklzu a tým aj sprevádzajúcej vysokej hladkosti povrchu obrobku. Môže sa tým tiež najviac ovplyvniť posuvná rýchlosť obrobku s ohľadom na charakteristické znaky a prevádzkové podmienky, ako je priemer valcov, stúpanie kruhovitých zosilnení a vybraní, dĺžka, priemer a pomer medzi vnútorným a vonkajším priemerom kruhovitých zosilnení a vybraní, priemer obrobku a veľa ďalších.
V tejto súvislosti sa uskutočňuje pohon valcov a slimákového pohonu hnacej hlavy podľa nárokov 33 a 34 účelovo cez zvláštne hnacie motory, ktoré sú ovládateľné hlavne hydraulicky alebo pneumaticky. Toto opatrenie podporuje dostatočne presné riadenie zariadenia podľa vynálezu, takže pohyb valcov a slimákový pohon sa môže ovplyvňovať vždy individuálne.
Toto hydraulicky alebo pneumaticky pôsobiace hnacie zariadenie podlá vynálezu je dodatočne podporované usporiadnaím tesnenia, ako je opísané napríklad v DE 195 10 809 Al. Toto usporiadanie tesnenia umožňuje vedia vlastnej rotácie valca ďalšie otáčanie valca okolo samotného obrobku.
Atribúty nárokov 35 a 36 slúžia v ďalšom uskutočnení vynálezu na mnohostrannosť zariadenia, pretože vzhľadom k relatívnej pohyblivosti hnacieho zariadenia a hnacej hlavy umožňujú vzájomné vyrovnanie dĺžky pri rôzne dlhých valcoch a tým ľubovoľnú zameniteľnosť valcov.
Dosiahnutie velkej presnosti resp. iba velmi malej tolerancie pri súčasne vyššej rýchlosti posúvania sa týkajú ďalšie atribúty nároku 37, podľa ktorých je hnacie zariadenie a/alebo hnacia hlava opatrená centrovacím zariadením obrobku. Tak môžu byť odstránené alebo aspoň zmenšené možné výkyvy, ku ktorým dochádza povrchovou úpravou v rozsahu valca.
Pokiaľ ide o technickú prípravu, je táto úloha prekvapivo jednoducho riešená v atribútoch nároku 38.
Podľa tohto nároku obsahuje zariadenie podľa vynálezu na povrchovú úpravu obrobkov, najmä podlhovastých profilov, aspoň s jedným rovným povrchom aspoň jeden valec usporiadaný v podstate zvislo alebo v uhle β na pozdĺžny smer obrobku; tento valec je opatrený aspoň čiastočným vonkajším profilom priliehajúcim na povrch obrobku a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi. Zariadenie podlá vynálezu sa hodí najmä na povrchovú úpravu obrobkov približne pravouhlých tvarov, napríklad kvadratického priemeru. Prednosti,ktoré sa dajú takýmto zariadením dosiahnuť, sú v podstate zhodné so skôr menovanými prednosťami v súvislosti s tvarom uskutočnenia zariadenia na povrcovú úpravu obrobkov s oblým povrchom, napríklad jednoduchá konštrukcia, výroba obrobkov vyznačujúcich sa obzvlášť vysokou pevnosťou a tvrdosťou aj veľkou presnosťou, nepatrná spotreba práce a nákladov atď.
Účelovo je aspoň jeden valec podlá nároku 39 opatrený čiastočne vonkajším profilom usporiadaný proti jednému ďalšiemu valcu opatrenému aspoň čiastočne vonkajším profilom alebo neprofilovanému valcu alebo podobnému podpornému zariadeniu, aby plnil funkciu takzvaného oporného ložiska aspoň pre jeden valec. Pokiaľ sa má opracovať nie len horný povrch obrobku aspoň jedným valcom, ale súčasne tiež dolný povrch, predpokladá sa ešte aspoň jeden ďalší valec, ktorý má vonkajší profil. Inak sa môže použiť neprofilovaný valec alebo podobné podporné zariadenie, napríklad vo forme opornej dosky atď.
Veľký výnam pre povrchovú úpravu majú atribúty nárokov 40 až 42, kde aspoň jeden valec je opatrený vonkajším profilom vo forme kruhovitých zosilnení a vybraní, ktoré sú usporiadané na pozdĺžnu os každého valca v uhle α resp.a' a/alebo zvislo.
Na ďalšie zlepšenie pevnosti a tvrdosti aj presnosti majú ďalej mimoriadne veľký význam atribúty nároku 43. Podľa tohto nároku je aspoň k jednému valcu opatrenému aspoň čiastočne vonkajším profilom usporiadaný ďalší valec tiež opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom, aby povrch obrobku priliehal v smere pohybu obrobku následne v opačnom smere, tzn.
tvarovanie priečne alebo šikmo na smer pohybu obrobku a potom zasa späť.
Takéto tvarovanie povrchu obrobku tam a späť sa dá uskutočňovať spôsobom podľa vynálezu, podlá atribútov nárokov 44 a 45, v závislosti na uskutočnení konštrukcie, usporiadania a smeru otáčania zosilnenia a vybrania vonkajšieho profilu.
Podstatou vynálezu podlá nároku 46 je, že aspoň na jeden valec opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom priliehajúcim na povrch obrobku je usporiadaný napred alebo následne aspoň jeden neprofilovaný valec v smere pohybu obrobku.
Podlá uskutočnenai zariadenia podľa vynálezu, podlá nároku 47 má aspoň jeden napred usporiadaný neprofilovaný valec nepatrne menší vonkajší priemer, aby sa obrobok privádzal k vonkajšiemu profilu rovnomerne a pritom sa vyrovnávali, prípadne aspoň zmiernili eventuálne nerovnomernosti a nežiadúce prekročenia tolerancií. Potiaľ má aspoň jeden napred usporiadaný neprofilovaný valec určitú opravnú funkciu.
Aby sa obrobok prichádzajúci z oblasti vonkajšieho profilu dostal na napred stanovenú mieru s hladkým povrchom, má podľa nároku 48 aspoň jeden následne usporiadaný neprofilovaný valec nepatrne väčší vonkajší priemer. Aspoň jeden následne usporiadaný neprofilovaný valec sa tak môže použiť na dodatočné tvarovanie.
Ďalej spočíva predmet vynálezu podlá nároku 49 v tom,že kruhovité zosilnenia vyčnievajú nad vonkajší priemer aspoň jedného valca.
Atribúty nárokov 50 až 52 slúžia povrchovej úprave obrobkov ľubovoľnej hrúbky, pričom v upínacom zariadení je uložený aspoň jeden valec, ktorý je relatívne pohyblivý oproti podpornému zariadeniu, napríklad vo forme jedného ďalšieho valca, ktoré podopiera obrobok. Mnohostrannosť zariadenia podľa vynálezu sa týmto spôsobom zvyšuje, pretože sa môžu povrchovo upravovať obrobky ľubovoľnej hrúbky resp. výšky.
Podľa nároku 53 je/sú upínacie zariadenie a/alebo podporné zariadenie ovládané podľa účelu hydraulicky alebo pneumaticky.
Atribútom nároku 54 je možné aspoň jeden (ďalší) valec priradiť zvláštnemu hnaciemu motoru a tým dosiahnuť podľa účelu individuálne riadenie jednotlivých valcov.
Ďalej spočíva predmet vynálezu podlá nároku 55 v tom, že valce sa stavajú ako viacdielne, zvlášť napríklad z jedného hriadela vysokej odolnosti a jedného puzdra vysokej pevnosti a tvrdosti aj s tým spojenej odolnosti proti oteru, pevne spojeného s hriadeľom.
V ďalšom uskutočnení vynálezu podľa nároku 56 sa môžu valce chladiť pomocou vnútorného chladiaceho systému a/alebo vonkajšieho chladiaceho kúpeľa a tým zvýšiť životnosť zariadenia.
Spôsobom podľa vynálezu a na to prináležajúcim zariadeniam je tiež podľa nároku 57 možné vyrábať obrobky z kovu, najmä z neušlachtilých kovov, ako hliník,olovo,chróm,železo, kobal, nikel, meď, mangán, polybdén,kremík,wolfrám,cín,zinok alebo ich zliatiny, ako mosadz, prednostne z ocele a/alebo z hliníku a/alebo zliatin obsahujúcich hliník, ako AIMg4,sMn, AIMgSio,5, AIMgSi, AIMgs, AIZn4,sMg, AICuMg, AICuMg2, AIZnMgCuo,5,AIZnMgCui,5, AICuMgPb, alebo z ušľachtilých kovov, ako zlato, paládium, platina, striebro, alebo ich zliatin, alebo z kombinácií neušlachtilých a ušľachtilých kovov. Výroba obrobkov napríklad z hliníku alebo zliatin obsahujúcich hliník sa osvedčila v poslednom čase ako zvlášť vhodná vzhladom na rôzne výhodné vlastnosti, ako odolnosť proti korózii, nepatrná špecifická hustota atď. Zvlášť v oblasti výroby automobilov nachádzajú tieto materiály stále častejšie použitie. Nevýhody prisudzované týmto materiálom ako napríklad dosial nedostatočná pevnosť, pracovne náročné a nákladné predbežné a dodatočné opracovanie povrchu materiálu, teda kysličníkovej vrstvy, a (pozdĺžne) trhliny i vyslovene velké rozsahy tolerancie atď. sa dajú veľmi jednoducho odstrániť spôsobom podľa vynálezu a k tomu prináležajúcim zariadením.
Podľa nároku 58 sa tak môžu vyrábať podlhovasté, zvlášť tvrdnuté a/alebo ovrstvené profily z komplexného materiálu, najmä drôty, tyče a pásiky, a/alebo z materiálu v tvare rúrok, zvlášť rúr, prednostne držiakov podpierok hlavy v automobiloch.
Spôsob a zariadenie podía nároku 59 sa môžu použiť tiež na výrobu vinutých, zvlášť tvrdnutých a/alebo ovrstvených obrobkov, prednostne skrutkovitých pružín.
Pokial je to účelné, hodí sa spôsob a zariadenie podlá nároku 58 tohto vynálezu tiež na výrobu otvorov alebo podobných vybraní, zvlášť priechodných dier a/alebo slepých dier v motoroch automobilov.
Vzhladom na značné narastajúcu pevnosť a tvrdosť,zlepšenú odolnosť, len nepatrne väčšiu výšku toleranciu a vysokú hladkosť aj zlepšenú priľnavosť má obrobok z hliníku alebo zliatin obsahujúcich hliník dosial nevídané možnosti použitia galvanického pokovovania alebo iných materiálov zamedzujúcich korózii a oxidácii.Tým sa súčasne ešte ďalej zlepšuje mnohostrannosť materiálu z hliníku alebo zliatin obsahujúcich hliník a ich už skôr známe prednosti sa ešte ďalej zvyšujú.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Ďalšie atribúty, prednosti a podrobnosti vynálezu sú bližšie vysvetlené prostredníctvom nasledujúcich príkladov uskutočnenia. Na výkresoch znázorňujú:
Obr. 1 schému v čelnom pohľade spôsobu uskutočnenia zariadenia na povrchovú úpravu obrobku podľa vynálezu, kde obrobok je čiastočne odrezaný, s oblým povrchom, napríklad oválneho resp.rúrkovitého materiálu,
Obr.2 čiastočne vybraný pohľad zhora na zariadenie podľa vynálezu, označený na obr.l šípkami II-II, vo zväčšenom zobrazení, vynálezu, zväčšenom
Obr.3 pohľad zhora na zariadenie podľa
označený na obr.l šípkami III-III, vo
zobrazení,
Obr.4 pohľad zhora na zariadenie podľa
označený na obr. 1 šípkami IV-IV, zo
zobrazení,
vynálezu, zväčšenom
Obr. 5A a 5B prierez zariadením podlá vynálezu označený V-V na obr.l a pohľad zhora na tri valce zariadenia podlá vynálezu, znázorneného na obr. 5A, vždy vo zväčšenom zobrazení,
Obr. 6A,6B a 6C bočné pohľady na schematické znázornenie spôsobu uskutočnenia troch valcov zariadenia podlá vynálezu podľa obr.5A a 5B, vždy vo zväčšenom zobrazení,
0br.7A a 7B čiastočný prierez schémou ďalšieho spôsobu uskutočnenia zariadenia podlá vynálezu podľa obr.l a pohľad zhora na schematické znázornenie troch valcov zariadenia podľa vynálezu, znázorneného na obr.7A, vždy vo zväčšenom zobrazení,
0br.8A a 8B prierez schémou iného spôsobu uskutočnenia zariadenia podľa vynálezu podľa obr.l a pohľad zhora na schematické znázornenie troch valcov zariadenia podľa vynálezu, znázorneného na obr.8A, vždy vo zväčšenom zobrazení,
0br.9A a 9B čelný pohľad na schému iného spôsobu úskutočnenia zariadenia podľa vynálezu vytvoreného na povrchovú úpravu čiastočne odrezaného obrobku aspoň s jedným rovným povrchom, napríklad obrobku kvadratického, pravouhlého alebo inak mnohouholníkového priemeru,
Obr.lOA a 10B pohlad z boku a zhora na schematické znázornenie valcov spôsobu uskutočnenia zariadenia vytvoreného podľa vynálezu podľa obr.7, zodpovedajúci výrezu VIII,
Obr.11 pohlad z boku a zhora na schematické znázornenie valcov spôsobu uskutočnenia zariadenia vytvoreného podľa vynálezu podľa obr.7, zodpovedajúci výrezu VIII,
0br.l2A a 12B čiastočne vybraný bočný pohľad na zariadenie podľa vynálezu podľa obr.7 a pohľad zhora na schému troch valcov zariadenia podľa vynálezu zodpovedajúci obr.7, vždy vo zväčšenom zobrazení a
Obr. 13A,13B a 13C schematické znázornenie troch príkladov uskutočnenia možného priebehu procesu výroby obrobkov s ľubovoľným priemerom, v ktorom je integrované vždy zariadenie podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V nasledujúcom opise rôznych príkladných uskutočnení zariadenia 10 na povrchovú úpravu obrobkov 12 podľa vynálezu, napríklad vo forme podlhovastých profilov, s oblým povrchom 14, napríklad s guľatým priemerom v podobe oblého alebo rúrkovitého materiálu, obrobkov 12', napríklad s podlhovastým profilom, aspoň s jedným rovným povrchom 14', napríklad s kvadratickým alebo - ako je tu znázornené - pravouhlým alebo iným mnohouholníkovým priemerom, a obrobkov
12' 'aspoň s jedným otvorom 14' 'alebo podobným vybraním, ako priechodnou a/alebo slepou dierou, sú navzájom zodpovedajúce, rovnaké konštrukčné diely, opatrené vždy identickými vzťahovými značkami.
Na obr.l až 6C je znázornené uskutočnenie zariadenia 10 na úpravu povrchu obrobkov 12 podľa vynálezu, ako napríklad s podlhovastými profilmi, s oblým povrchom 14.
vzdialenosti, t.j. valce 16, 16', 16'
Podlá obr.2 až 4 resp.5A obsahuje zariadenie 10 tri valce 16,16',16'', ktoré sú vzájomne usporiadané súbežne a okolo obrobku 12 približne v rovnakej odsadené vždy o 120°. Tieto tri _ _ _ ,majú pri príkladoch uskutočnenia znázornených na obr.2 až 4 resp.5A zariadenia 10 vždy rovnaký priemer.Tiež ich pozdĺžne osi 18,18', 18'' ležia na spoločnom delenom kruhu 20 a tým v rovnakom odstupe od obrobku 12. Priemer týchto troch valcov 16, 16', 16' 'sa môže tiež líšiť.
Valce 1_6, 16', 16'' sú opatrené aspoň čiastočne vonkajším profilom 22,22' priliehajúcim na povrch 14 obrobku 12. Pri uskutočnení zariadenia 10 podlá obr.l až 6C sú valce 16,16/ opatrené takým vonkajším profilom 22, 22'. Valec 16''je naopak neprofilovaný. V zásade je však tiež možné miesto dvoch valcov 16,16' zriadiť iba jeden valec s rovnakým vonkajším profilom priliehajúcim na povrch 14 obrobku 12 (porovnaj obr.7A,7B). Je mysliteľné tiež opatriť takýmto vonkajším profilom priliehajúcim na povrch 14 obrobku 12 všetky tri paralelné valce 16, 16', 16' ' usporiadané okolo obrobku 12 a navzájom asi v rovnakom odstupe (nie je znázornené).
Vonkajší profil 22,22' dvoch valcov 16,16' priliehajúci na povrch 14 obrobku 12 je vytvorný vo forme kruhovitých zosilnení 24 a medzi nimi usporiadaných vybraní 26, usporiadaných v uhle α na pozdĺžnu os 18,18' valcov 16,16'' . Zosilnenia 24 a vybrania 26 obidvoch valcov 16, 16' ' tak prebiehajú šikmo v pozdĺžnom smere valcov 16, 16''. Kruhovité zosilnenia 24 pritom vyčnievajú nad vonkajší priemer valcov 16, 16 ' ' .
Obidva valce 16,16' sú aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom 22,22', priliehajúcim na povrch 14 obrobku 12 postupne vždy v opačnom smere,tzn. povrch 14 obrobku 12 sa tvaruje najskôr v jednom smere a potom v obrátenom smere.
Pri spôsobe uskutočnenia zariadenia podľa 10 vynálezu znázorneného na obr.l sú zosilnenia 24 a vybrania 26 vonkajšieho profilu 22, 22' obidvoch valcov 16,16' na tento účel vzájomne usporiadané opačne, tzn.približne krížom. Hoci je uhol α vonkajšieho profilu 22 valca 16 identický s uhlom a'vonkajšieho profilu 22 valca 16', lišia sa uhly α a a' znamienkom, takže sú raz pozitívne a raz negatívne alebo obrátene. Uhol α,a' leží pritom v rozsahu medzi 2° a 85°, prednostne medzi 2° a 60° a celkom najlepšie medzi 2° a 10° vrátane.
Na to je však alternatívne alebo kumulatívne možné, aby sa uhly α,a' stúpania kruhovitého zosilnenia 24 a vybrania 26 vzájomne líšili, napríklad aby uhol α činil 30° a uhol a' 45°. Predpokladá sa aj akákoľvek iná kombinácia.
Podlá obr.5B sú zosilnenia 24 resp. vybrania 26 pri valci 16 tvorené sprava doľava a pri valci 16' zľava doprava. Aby sa zaistil pohyb obrobku 12 z takéhoto v podstate proti sebe nasmerovaného postavenia zosilnenia 24 a vybrania 26 obidvoch vzájomne susediacich valcov 16,16', sú obidva valce 16,16' poháňané v rovnakom smere otáčania.
Naproti tomu, pokial je postavenie zosilnenia 24 a vybrania 26 v podstate rovnaké, sú obidva susediace valce 16,16' poháňané v opačnom smere otáčania (nie je znázornené).
Obrobok 12 sa pri uskutočnení zariadenia 10 podlá vynálezu podľa obr.l a 5B pohybuje v smere šípky 28 valcami 16, 16', 16''sprava doľava.
Valce 16, 16' majú dva konce 30, 32, ktoré ako je zrejmé z obr.5B,6A a 6B, ohraničujú vonkajší profil 22, 22' . Koniec 30 na nábežnej strane a koniec 32 na výstupnej strane valcov 16, 16' v smere pohybu obrobku 12 sú vytvorené neprofilované resp. hladké. Koniec 30 na nábežnej strane valcov 16, 16' vykazuje napatrne menší vonkajší priemer, aby sa zaistilo vyrovnávanie prípadných nerovnomerností obrobku 12 privádzaného na vonkajší profil 22, 22 ', resp. aby sa napred uskutočnili určité opravné funcie. Koniec 32 na výstupnej strane valcov 16, 16' vykazuje naproti tomu nepatrne väčší priemer, aby sa obrobok 12 prichádzajúci z rozsahu vonkajšieho profilu 22, 22' dostal na konštantný rozmer, totiž na skutočný resp. požadovaný rozmer obrobku 12, s vyslovene hladkým povrchom, resp.nepatrne tolerovaný rozmer. Valec 16'' oproti tomu je opatrený priebežne hladkým povrchom.
Valce 16,16',16'' sú ďalej pri tomto uskutočnení otočné vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os 18, 18 ', 18 ' ', ako je znázornené zvlášť na obr.5A. Ako už bolo zmienené, sú pritom obidva valce 16, 16' s protibežným vonkajším profilom 22, 22' poháňané vždy v rovnakom smere otáčania, valec 16z zs výnimočne hladkým povrchom je poháňaný k tomu v opačnom smere otáčania. Smer otáčania valca 16z zs výnimočne hladkým povrchom môže byť však zvolený ľubovoľne.
Valce 16,16z, 16''sú podľa obr.l poháňané hnacím zariadením 34 a hnacou hlavou 36. Hnacie zariadenie 34 je určené na otáčanie valcov 16,16',16''vždy jednotlivo okolo svojich pzdĺžnych os 18,18',18''. Hnacia hlava 36 alebo podobné usporiadanie pohonu slúži na otáčanie valcov 16,16',16'' spoločne okolo obrobku 12.
Koniec 30 na nábežnej strane valcov 16, 16',16' 'je podľa obr. 1,3 a 6A až 6C profilom 38, napríklad štvorhranným profilom, v príslušne tvarovanom, v podstate presne lícovanom vybraní 40 (porovnaj obr.3) hydraulického hnacieho zariadenia 34 upevnený proti otáčaniu. Koniec 32 na výstupnej strane valcov 16,16' ,16' ' je proti tomu vždy upevnený proti otáčaniu pomocou čapu 42 vo vybraní 43 hnacej hlavy 36 (porovnaj obr.2).
Pri uskutočnení zariadenia 10 podlá vynálezu, znázorneného na obr.l, je hnacie zariadenie 34 predradené hnacej hlave 36 alebo podobnému usporiadaniu pohonu v smere pohybu obrobku 12 podľa šípky 28.. Je však možné tiež zaradiť hnacie zariadenie 34 za hnaciu hlavu 36 alebo podobné usporiadanie pohonu v smere pohybu obrobku 12, takže potom by terajší koniec 30 na nábežnej strane valcov 16,16', 16' ' bol uložený v hnacej hlave 36 a terajší koniec 32 na výstupnej strane valcov 16, 16/, 16.'' by bol upevnený v hnacom zariadení 34 pevne proti otáčaniu.
Hnacie zariadenie 34 a/alebo hnacia hlava 36 alebo podobné usporiadanie pohonu troch valcov 16, 16' , 16' ' je/sú pri uskutočnení zariadenia 10 podlá vynálezu, ktoré je znázornené na obr.l, ovládateľné hydraulicky alebo pneumaticky. Takýto pohon troch valcov 16,16',16'z umožňuje plynulé riadenie, aby sa zabránilo akémukoľvek sklzu a tým aj sprevádzajúcej vysokej hladkosti povrchu 14 obrobku 12 pri tejto úprave.Také hydraulické alebo pneumatické hnacie zariadenie 34 a/alebo hydraulicky resp. pneumaticky poháňaná hnacia hlava 36 sa dá podporovať napríklad usporiadaním tesnenia podľa preferovaného spôsobu, ako je opísané v DE 196 10 809 Al. Hnacie zariadenie 34 a/alebo hnacia hlava 36 je/sú ovládateľné resp. regulovateľné cez riadiaci pult 44.
Hnacie zariadenie 34 obsahuje pritom tri oddelené, predovšetkým hydraulicky poháňané hnacie motory 4 6, ktoré sú usporiadané vždy k jednému valci 16,16^16^ ' . Je však možné tiež obidva profilované valce 16,16 z poháňať pomocou hnacieho motora 46.
Hnacia hlava 36 alebo podobné usporiadanie pohonu, ktoré sú bližšie znázornené na obr.l a 2, stojí so slimákovým pohonom 48 v účinnom zábere. Aby sa zabránio šmyku, sú slimákový pohon 48 a tým aj hnacia hlava 36 tiež poháňané hnacím motorom 50 hydraulicky alebo pneumaticky. Cez rýchlosť slimákového pohonu 48, ktorá stanoví rovnako rýchlosť otáčania hnacej hlavy 36 a tým spoločný otáčavý pohyb valcov 16,16',16'' okolo obrobkov 12 na opracovanie, sa podobne stanoví pohyb obrobku 12 zariadením 10 podlá vynálezu.
Ďalej sú hnacie zariadenie 34 a hnacia hlava 36 vytvorené navzájom relatívne pohyblivo. Hnacie zariadenie 34 je na tento účel vytvorené ako pozdĺžne posuvné cez vodiace zariadenie 52 vo forme vodiacej tyče alebo podobného zariadenia a mechanicky, elektricky,pneumaticky alebo hydraulicky obsluhovatelný hnací prvok 54, je podporované rámom 56 zariadenia 10. Hnací prvok 54 je vytvorený predovšetkým ako tlakový valec. Týmto spôsobom je možné uskutočňovať vyrovanie dĺžky pri rôzne dlhých valcoch 16,16',16'',pričom vymeniteľnosť valcov 16,16',16''a tým aj mnohostrannosť zariadenia 10 sa tak ďalej zvyšujú.
Na to, aby sa získal obrobok 12 vyslovene vysokej presnosti resp. len velmi malých tolerancií, sú k hnaciumu zariadeniu 34 a hnacej hlave 36 usporiadané ešte centrovacie zariadenia. Tým sa stabilizuje obrobok 12 pohybujúci sa vyššou rýchlosťou zariadením 10 podľa vynálezu podľa šípky 28, zatial čo výkyvy, ku ktorým dochádza v danom prípade pri úprave povrchu v rozsahu valcov 16,16',16'', tak môžu byť odstránené.
Ako je schematicky znázornené na obr.l, sú valce 16,16',16'', chladené vnútorným chladiacim systémom. Alternatívne alebo kumulatívne sa môžu valce 16, 16',
16' ' chladiť okrem toho obecne známym spôsobom, pomocou chladiaceho kúpeľa (nie je vyobrazené).
Vzhľadom na to, že obrobok 12 nie je vystavený žiadnemu otáčavému pohybu, uskutočňuje sa povrchová úprava obrobku 12 skôr valcami 16, 16', 16'',ktoré sa otáčajú vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os 18,18',18 ' 'aj spoločne okolo obrobku 12. Tým sa dá dosiahnuť rýchlosť posúvania už od 100 metrov/minútu. Cez takto zlepšený výkon zariadenia 10 sa dá dosiahnuť vyslovene vysoká presnosť v požadovanom rozmere obrobku 12 pomocou valcov 16,16',16''umiestnených na nábežnej strane. Tak je možné dosiahnuť napríklad presnosť minimálne 1/10 mm, a sice bez zvláštneho dodatočného opracovania.
Protichodným vyrovnaním zosilnenia 24 a vybrania 26 vonkajšieho profilu 22, 22' valcov 16, 16', ktoré je možné označiť ako krížové, sa obrobok 12 vystaví pozdĺžnemu pohybu, bez toho,že by dochádzalo na otáčavý pohyb.
Podľa uskutočnenia zariadenia 10 podľa vynálezu, znázorneného na obr.l, je možné dosiahnuť mnohostranné využitie tohto zariadenia. Takto je možné individuálne použiť valce 16,16', 16' 's rozdielnou dĺžkou, s odlišným priemerom aj s rôznym vonkajším profilom 22,22',t. j . usporiadaním zosilnenia 24 a vybrania 26 s rôznym stúpaním, v rôznom počte zosilnenia 24 a vybrania 26, s rôznymi odstupmi atď., vždy podľa rozmerov, vlastností materiálu atď. práve spracovávaného obrobku 12.
Podľa obr.6A až 6C sú valce 16,16',16' ' vytvorené z viac dielov. Tak valce 16, 16' ,16' 'obsahujú vždy jeden hriadeľ 60 opatrený zarážkou 62 v rozsahu profilu 38. Hriadeľ 60 spája puzdro 64 alebo s vonkajším profilom 22,22', s koncom 30 na nábežnej strane a koncom 32 na výstupnej strane alebo s celkovo hladkým povrchom. Puzdro 64 je zaistené proti otáčaniu na hriadeli 60 drážkovým klinom 66. V axiálnom smere je puzdro 64 na hriadeli 60 zaistené pomocou zarážky 62, krúžku 68 a matice 70. Vďaka tomuto viacdielnemu usporiadaniu je možné v prípade oteru alebo poškodenia vonkajšieho profilu 22, 22' valcov 16, 16' resp. 16' ' vymeniť bez ďalších nákladov. Okrem toho má takáto viacdielna konštrukcia výhodu, že hriadeľ 60 a puzdro 64 sa môžu vyrábať rozdielnymi spôsobmi, takže nakoniec hriadeľ 60 vykazuje vysokú viskozitu a puzdro 64 s vonkajším profilom 22,22' valcov 16,16' resp. 16' ' vysokú tvrdosť a tým vysokú odolnosť proti oteru.
Pri uskutočnení zariadenia 10 podľa vynálezu, zobrazeného na obr.7A a 7B, je podstatný jeden valec, totiž valec 16' ' ', opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom 22,22', ktorý prilieha na povrch 14 obrobku 12 následne v obrátenom smere, tzn. povrch 14 obrobku 12 sa tvaruje najskôr v jednom smere a potom v smere opačnom.
Pri zariadení 10 podľa obr.7A a 7B sú zosilnenia 24 a vybrania 26 vonkajšieho profilu 22, 22' valca 16' ' ' na tento účel vzájomne obrátené, t.j. usporiadané približne krížom. Hoci je uhol α vonkajšieho profilu 22 identický s uhlom α'vonkajšieho profilu 27/ valca 16''', líšia sa uhly α resp.a' v označení. Valec
16' ' 'sa otáča okolo svojej osi 18 ' ' ' . Obidva valce 16' ' sú vytvorené ako neprofilované.
Konečne sa príklad uskutočnenia zariadenia 10 podlá vynálezum znázornený na obr.7A a 8B líši ešte od uskutočnenia na obr.l až 6C tým, že valce 16,16', 16z z k povrchovej úprave povrchu resp.vnútorené steny otvoru 14z zalebo podobného vybrania, napríklad priechodných dier a/alebo slepých dier, ako priemerov valca, sa používajú v motorovej skrini automobilu. Je však tiež možné, ako pri obr.7A,7B valec 16z z z iba opatriť vonkajším profilom 22 a/alebo 22' a/alebo použiť ďalšie profilované valce 16,16',16'' na účel povrchovej úpravy obrobku 12' ' resp.vnútornej steny otvoru 14''(nie je vyobrazené).
Valce 16,16',16'', ktoré nesú vždy napríklad rukoväť 17, 17', 17''apod.,(zreteľne znázornené), sa podopierajú súčasne na vnútornej stene otvoru 14''obrobku 12/'. To je šte výhodnejšie, keď valce 16, 16',16'' sú ložené najmä pri povrchovej úprave slepej diery ako voľne nosné. Je tiež mysliteľné použitie iba jedného valca 16. Prednostne by sa ale mali používať aspoň dva valce 16, 16' resp. 16 ' ', z ktorých aspoň jeden je profilovaný. Tieto obidva valce 16,16' resp. 16' ' by mali byť usporiadané tak, aby ležali proti sebe, pričom ich vonkajší priemer by sa mohol odvalovať na vnútornom priemere otvoru 14'', aby sa dosiahla ďalšia oporná funkcia pri povrchovej úprave. Tým sa dá ešte ďalej zlepšiť vysoká presnosť zhotovovania obrobku 12' ' po povrchovej úprave.
Ďalším znázornené uskutočnením na obr.9A až zariadenia 12B, sa
10, ktoré je dajú povrchovo upravovať obrobky 12' zodpovedajúcim spôsobom. Obrobky
12' majú oproti obrobkom 12 obecne aspoň jeden rovný povrch. Pri ukážkovom príklade sa jedná o obrobok pravouhlý v priereze (porovnaj zvlášť obr.l2A), ktorého horný aj dolný povrch 14 ' je opracovávaný rovnomerne.
Zariadenie 10 na povrchovú úpravu takýchto obrobkov 12' aspoň s jedným rovným povrchom je pri príklade uskutočnenia podľa obr.9A a 9B vytovrené ako lis alebo podobné zariadenie. Zariadenie 10 obsahuje upínacie zariadenie 72, kde sú celkom štyry páry valcov 74, 74 ', 74 ' ', 74' ' ', ktoré sú usporiadané za sebou v smere pohybu obrobku 12' pódia šípky 28 a aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom 76,76', 78,78', priliehajúcim na povrch 14' obrobku 12', ktoré sú ešte ďalej podrobne opísané.
Valce 74,74', 74 ' ',74 ' ' ' sú usporiadané otočné okolo svojej pozdĺžnej osi 80 v nosnom ráme 79, ktorý je spojený s hlavou 82 upínacieho zariadenia 72. Ako znázorňuje obr.11, sú valce 74,74',74' ', 74' ''usporiadané zvislo na smer pohybu obrobku 12' podľa šípky 28. Je však možné tiet tieto valce nastaviť šikmo v uhle β (nie je znázornené) . Uhol β má pri uvedenom príklade uskutočnenie 0°.
Upínacie zariadenie 72 pôsobí spoločne s podporným zariadením 84, ktoré je usporiadané tak, že leží proti upínaciemu zariadeniu 72 a pôsobí tu ako takzvané oporné ložisko na obrobok 12/ pri jeho povrchovej úprave. Podporné zariadenie 84 tvoria pri uvedenom príklade uskutočnenia tiež celkom štyri páry valcov 86, 86',86'',86''',ktoré zodpovedajú počtom aj usporiadaním štyrom párom valcov 74,74',74'',74'''.Valce
86, 86', 86'', 86'' ' sú teda tiež usporiadané v smere pohybu obrobku 12' podľa šípky 24 a aspoň čiastočne opatrené povrchom 14' obrobku 12' priliehajúcim na vonkajší profil 7 6, 76', 78,78' .
Pokial však úprava dolného povrchu 14 ' obrobku 12' nie je potrebná, je samozrejmé, že miesto valcov 86', 86' ' s vonkajším profilom 7 6,76', 78, 78' sa môžu použiť tiež neprofilovacné valce 86, 86' ' ' . Je tiež možné nevytvárať podporné zariadenie 84 s valcami 86, 86', 86' ', 86' ' ', alebo miesto toho ich opatriť napríklad podpornou doskou alebo podobným zariadením.
Upínacie zariadení 72 aspoň s jedným valcom 74 ',74 ' ' upravujúcim horný povrch 14' obrobku 12' je relatívne pohyblivé proti podpornému zariadeniu 84 podpierajúcemu povrch 14 '. Týmto spôsobom je zaistené, aby sa obrobky 12/ mohli upravovať na ľubovoľnú hrúbku.
Na ten účel je upínacie zariadenie 72 relatívne pohyblivé cez vodiace zariadenie 88, napríklad vo forme vodiacich tyčí 89 apod., a mechanicky, elektricky, pneumaticky alebo hydraulicky obsluhovatelný hnací prvok 90 je relatívne pohyblivý, tzn. nastaviteľný na výšku proti podpornému zariadeniu 84. Obsluhovatelný hnací prvok 90 sa uskutočňuje prednostne ako tlakový valec.
Upínacie zariadenie 72 a/alebo podporné zariadenie 84 je/sú obsluhovatelné hydraulicky alebo pneumaticky. Páry valcov 74, 74 ' ' ' resp. 8 6, 86' ' ', ktoré majú vždy hladký povrch, sú poháňané otočné pomocou samostatných hnacích motorov 92 okolo vlastných pozdĺžnych os 80. Hnacie motory . 92 sú pritom prednostne vytvorené ako hydraulické resp. pneumatické motory. Týmto spôsobom sa dá posuv obrobku 12 ’ nastaviť ľubovoľne, súčasne ale presne a predovšetkým plynulo. Valce 74 ',74 ' ' resp.
86', 86' ' sú oproti tomu uložené v nosnom ráme 79 upínacieho zariadenia 72 iba volne ako otočné.
Tiež keď sa otáčajú iba valce 74, 7 4' ' ', 86, 86' ' ' podľa príkladu zariadenia 10 znázorneného na obr.9A až 12B cez hnacie motory 92., je možné, aby alternatívne alebo kumulatívne sa cez tie isté hnacie motory uviedli do otáčavého pohybu jednotlivé alebo všetky valce 7 4 ', 7 4 ' ' a/alebo 86',86' ' s vonkajším profilom 76,76', 78,78'. Tým sa môže ešte ďalej podporovať posuv obrobku 12' .
Podľa individuálnej potreby resp.požiadavky na pevnosť a/alebo rozmerovú presnosť obrobku 12' sa môže tento spôsob uskutočnenia zariadenia 10 podľa vynálezu opísaný na príklade ľubovoľne obmieňať. Tak je okrem iného možné upravovať horný a/alebo dolný povrch 14' obrobku 12' iba jedným valcom 74 ',74 ' ', resp. 86',86' ', ktorý je aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom 76,76',78,78', priliehajúcim na povrch 14' obrobku 12'. Podobne je možné počet valcov 74' , 74' ', resp. 86', 86' ' s vonkajším profilom 76,76', 78,78' zvýšiť.
Z obr.10Ä,11,12A a 12B je možné jasne odvodiť, že valce 7 4 , 7 4 ', resp. 86' , 86' ', aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom 76,76',78,78', priliehajúcim na povrch 14' obrobku 12/, majú tvar kruhovitých zosilnení 94 a vybraní 96. Vonkajšie profily 7 6, 76', resp. 78,78' sú pritom vždy navzájom zladené.
Pri valcoch 74 z,86z sú kruhovité zosilnenia 94 a vybrania 96 usporiadané zvisle na pozdĺžne osi 80 valcov 74 z,86 z. Tým sú kruhovité zosilnenia 94 a vybrania 96 valcov 74 z, 86z vyrovnané súbežne v smere pohybu obrobku 12/ podľa šípky 28.
Pri valcoch 74/ ' , 8 6z ' sú zosilnenia 94 a vybrania 96 usporiadané podľa príkladu uskutočnenia na obr.l k pozdĺžnym osám 80 valcov 74z z,86z z v uhle a resp. az . Tým sú zosilnenia 94 a vybrania 96 opatrené stúpaním resp. sú orientované šikmo na smer pohybu obrobku 12 zpodľa šípky 28 . Zosilnenia 94 a vybrania 96 sú zasa protibežné, t.j. usporiadané krížom.
Prednostne sú valce 74 ', 86z, resp. 74 z z,86z z s vonkajším profilom 7 6, 76 ', 78,78 z usporiadané v smere pohybu obrobku 12/ podľa šípky 28 za sebou v dvojiciach, a sice tak, že povrch 14 z obrobku 14' prilieha postupne v opačnom smere. Povrch 14 z obrobku 12' sa tak tvaruje približne priečne na smer pohybu obrobku 12 z podľa šípky 28, raz tam a potom v opačnom smere zasa späť.
To sa môže uskutočňovať pri dvoch vzájomne usporiadaných valcoch 74/, resp.86/ s kruhovitými zosilneniami 94 a vybraniami 96 usporiadanými zvisle na svoje pozdĺžne osi 80 tak, že dva valce 74/, resp.86z a/alebo kruhovité zosilnenia 94 a vybrania 96 sú usporiadané vzájomne po ose.
Pri dvoch vzájomne usporiadaných valcoch 74 z z, resp .86z z s kruhovitými zosilneniami 94 a vybraniami 96, usporiadanými na svoje pozdĺžne osi 80 v uhle a resp.az sú dve možnosti takéhoto tvarovania povrchu 14' obrobku 12' v smere tam a späť. Pri prvom sú dva valce 74 z z, resp. 86z'poháňané v rovnakom smere otáčania, podľa príkladu uskutočnenia znázorneného na obr.lOA a 9, kde je zosilnenie 94 a vybranie 96 nastavené v podstate proti sebe. Po druhé je možné, aby dva valce 74 z z, resp.86 z z boli poháňané v opačnom smere, zatial čo zosilnenie 94 a vybranie 96 sú nastavené v podstate rovnako (nie je znázornené). Obidva spôsoby uskutočnenia sú, pokiaľ ide o účinnosť a funkciu, rovnako významné.
Pri obr.lOA,11 a 12B je potrebné ešte zdôrazniť, že dvojice valcov 74,74 z z z resp.86, 86z' zmajú hladký povrch. Valce 74,74 z resp. 86, 86z z z sú napred alebo následne usporiadané k zodpovedajúcim valcom 74 z,74 z z resp. 86z, 86z z s vonkajším profilom 76, 76z, resp. 7 8,7 8 z v smere pohybu obrobku 12' podlá šípky 28. Valce 70 resp.8 6 umiestnené na nábežnej strane v smere pohybu majú však nepatrne menší vonkajší priemer, valce 70z z z resp. 86z umiestnené na výstupnej strane v smere pohybu majú nepatrne väčší vonkajší priemer.
Okrem iného je možné použitie valcov 74z, 86z alebo 74 z z ,86z za/alebo kombinovať valce 74 z,86z a/alebo 74 z z, 86z navzájom alebo tiež spoločne v každom ďalšom poradí.Tak existuje napríklad možnosť usporiadať v rade jeden valec 74 z s vonkajším profilom 76, jeden valec 74z z s vonkajším profilom 78, jeden valec 74z z s vonkajším profilom 78' a jeden valec 74z z s vonkajším profilom 76z alebo v akejkoľvek inej kombinácii.
Ako je znázornené zvlášť na obr. 12A, môžu byť tiež vzájomne usporiadané valce 74z,86z vytvorené s navzájom rozdielnymi vonkajšími profilmi 76 resp.76' atď. To isté platí pre valce 74'', 86''.
Obr. 13A a 13B ozrejmujú postupy, kde je povrchová úprava integrovaná podlá spôsobu príslušného zariadenia podlá vynálezu.
Podlá obr.l3A sa obrobok 12,12' prednostne z hliníku formuje v lise 98., potom sa chladí v kúpeli 100, následne sa rovná na smerovej lavici 102, potom sa príslušne povrchovo upravuje v zariadení 10 podľa vynálezu, potom sa tvaruje v tvarovacej lavici 104 a nakoniec sa prireže v rezacom zariadení 106.
Spôsob podľa obr.l3B sa líši od spôsobu na obr.l3A iba tým, že obrobok 12,12' s po povrchovej úprave v zariadení 10 podľa vynálezu navinie na navíjačku 108. To je možné zariadením 10 podľa vynálezu, pretože obrobok 12,12' sa nevystavuje žiadnej vlastnej rotácii, ale pohybuje sa iba priamo v pozdĺžnom smere podľa šípky 28.
Spôsob podľa obr.l3C sa opäť líši od spôsobu na obr.l3B iba v zariadení 110 na ovrstvovanie a/alebo eloxovanie a/alebo galvanizáciu a/alebo leptanie obrobku 12,12' použitím kovov, ako chróm, meď atď., farieb, napríklad eloxovaných farieb odolných proti oteru, alebo plastov.
Zariadenie 110 je usporiadané medzi zariadením 10 na povrchovú úpravu podľa vynálezu a navíjačkou 108.
Spôsob a zariadenie 10 podľa vynálezu sa dobre hodí najmä na hromadnú výrobu podlhovastých profilov, ako napríklad podpierok hlavy v automobiloch apod., ktoré sú prednostne z hliníku alebo zliatin obsahujúcich hliník. Takto vyrobené podpierky hlavy sa najmä vyznačujú jednak vysokou pevnosťou, na druhej strane však tiež určitou tvarovatelnosťou, takže práve pri čelných nárazoch sa môže zabrániť poraneniam hlavy cestujúcich v automobile, ku ktorých dosial dochádzalo.
Spôsob a k tomu prináležajúce zariadenie podľa vynálezu nie sú obmedzené iba na dosial opísané spôsoby uskutočnenia uvedené v príkladoch. Preto je možné upravovať v zariadení podľa vynálezu znázornenom na obr.9A až 12B tiež bočné povrchy,horné resp. dolné povrchy obrobku. Na ten účel by sa musel usporiadať vždy aspoň jeden valec s vonkajším profilom zvisle na opísaný valec. Okrem toho je možné vytvárať obrobok určený na povrchovú úpravu z každého na trhu dostupného materiálu z kovu resp. zliatiny kovov. To isté platí pre eventuálne povlaky už upraveného obrobku resp. povrchu alebo otvoru atď., ktoré sa môžu tiež vytvárať ľubovoľne a môžu pozostávať z kovu resp.zliatiny kovov a/alebo farby a/alebo plastu.

Claims (47)

  1. NÁROKY
    1. Spôsob (12,12', 12) (12,12',12) na povrchovú vyznačujúci sa upravu tým, že je aspoň čiastočne vystavený činnosti valca (16,16',16'',74'',74' ',86',86' '), ktorý je aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (22,22', 76, 76', 78,78 ') tak, že upravovaný povrch obrobku (12,12',12'') je vystavený namáhaniu tlakom a že oblasti obrobku ) ležiace pod upravovaným povrchom sú vystavené vnútornému namáhaniu ťahom v každom prípade v smere po ose aj v smere tangenciálnom.
    (14,14', 14) vnútornému (12,12',12
    Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že obrobok (12,12 ',12 '') sa pohybuje v smere po ose vplyvom valca (16,16',16 opatreného aspoň čiastočne (22,22',76,76',78,78').
    ',74',74'',86',86' '), vonkajším profilom . Spôsob podlá nárokov 1 alebo 2, vyznaču j ú c í sa t ý m, že na obrobok (12,12',12) prilieha aspoň jeden, lepšie dva valce opatrené vždy aspoň čiastočne vonkajším profilom (22,22', 76, 76', 78,78 '), postupne vždy v opačnom smere.
    Spôsob podlá nárokov 1 až 3, vyznačujú c i sa t ý m, že na obrobok (12) s oblým povrchom (14) prilieha aspoň jeden valec (16,16',16' ) opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom (22,22'), ktorý je usporiadaný súbežne s obrobkom (12) a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi (18,18',18 ''') aj okolo obrobku (12) .
  2. 5. Spôsob podľa nárokov 1 až 3, vyznačujú c i sa t ý m, že na obrobok (12) aspoň s jedným vyvŕtaným otvorom (14'') alebo podobným vybraním prilieha valec (16,16')aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (22,22'), ktorý je usporiadaný súbežne s otvorom (14'') alebo podobným vybraním a je otočný okolo svojej pozdĺžnej osi (18,18') aj v otvore (14'') alebo podobnom vybraní.
  3. 6. Spôsob podľa nárokov 4 alebo 5, vyznač u j ú c i sa t ý m, že na obrobok (12,12'') prilieha valec (16,16',16''') aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (22,22') a aspoň jeden, lepšie dva v podstate neprofilované valce (16''), ktoré sú usporiadané okolo obrobku (12) resp. aspoň v jednom otvore (14'') alebo podobnom vybraní.
  4. 7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa t ý m, že obrobok (12,12'') je opracovávaný valcom (16''') s jedným vonkajším profilom (22,22') vo forme kruhovitých zosilnení (24) usporiadaných v uhle (α,a') na pozdĺžnu os (18''') valca (16''') a vybrania (26), pričom zvlášť kruhovité zosilnenia (24) usporiadané v uhle ( α,a') na pozdĺžnu os (18''') valca (16''') a vybranie (26) valca (16,16''). sú postavené vzájomne v opačnom smere pohybu.
  5. 8. Spôsob podľa nárokov 4 alebo 5, vyznaču júci sa t ý m, že na obrobok (12,12'') priliehajú dva valce (16,16') aspoň čiastočne opatrené vonkajším profilom (22,22') a jeden v podstate neprofilovaný valec (16''), ktoré sú usporiadané okolo obrobku (12) resp. aspoň v jednom otvore (14'') alebo podobnom vybraní.
  6. 9. Spôsob podlá nároku 8, vyznačujúci sa t ý m, že obrobok (12,12'') je opracovávaný dvoma valcami (16,16') s jedným vonkajším profilom (22,22') vo forme kruhovitých zosilnení (24) usporiadaných v uhle (α,a') na pozdĺžne osi (18,18') valcov (16,16') a vybrania (26) .
  7. 10. Spôsob podlá nároku 9, vyznačujúci sa t ý m, že dva valce (16,16') sú poháňané v rovnakom smere otáčania,keď kruhovité zosilennia (24) usporiadané v uhle (α,a') na pozdĺžne osi (18,18') valcov ((16,16') a vybranie (26) dvoch valcov (16,16') sú postavené vzájomne v opačnom smere pohybu.
  8. 11. Spôsob podlá nároku 9, vyznačujúci sa tým, že dva valce (16,16') sú poháňané v opačnom smere otáčania, keď kruhovité zosilnenia (24) usporiadané v uhle (α,a') na pozdĺžne osi (18,18') valcov (16,16') a vybraní (26) dvoch valcov (26,26') sú postavené vzájomne v rovnakom smere pohybu.
  9. 12. Spôsob podľa nárokov laž3, vyznačujú c i sa t ý m, že na obrobok (12') aspoň s jedným rovným povrchom (14')prilieha aspoň jeden valec (74,74',86,86'') opatrený aspoň Čiastočne vonkajším profilom (76,76',78,78''),ktorý je usporiadaný v podstate zvislo alebo v uhle (P)na obrobok (12') a je
    otočný okolo svojej pozdĺžnej osi (80) . 13. Spôsob podľa nároku 12, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že na obrobok (12 ' ) prilieha alebo ho
    podopiera aspoň jeden valec (74,74') aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (76,76',78,78'') a aspoň jeden ďalší valec (86',86'') aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (76,76',78,78'') alebo jeden neprofilovaný valec (86,86''') alebo podobné oporné zariadenie, ktoré leží aspoň naproti jednému valci (74, 74 ') .
  10. 14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačuj úci sa t ý m, že povrch (14') obrobku (12') určený na opracovávanie sa opracováva aspoň jedným valcom (74',74'',86',86'')s vonkajším profilom (76,76',78,78') vo forme kruhovitých zosilnení (94) a vybraní (96).
  11. 15. Spôsob podľa nároku 14, vyznačuj úci sa tým, že povrch (14') obrobku (12') určený na opracovanie sa opracováva viacero valcami (74',74'',86',86'')s vonkajším profilom (76, 76', 78,78 ') vo forme kruhovitých zosilnení (94) a vybraní (96), pričom kruhovité zosilnenia (94) a vybrania (96) vzájomne susediacich valcov (74',74'',86',86'')sú svojim uskutočnením aj usporiadaním odlišne a/alebo vždy navzájom susediace valce (74 ',74 ' ',86',86'') sú poháňané v rôznom smere otáčania.
  12. 16. Spôsob podľa nároku 15, vyznačuj úci sa tým, že povrch (14') obrobku (12') určený na opracovanie sa oprácováva valcami (74'',86'') s vonkajším profilom (78,78') vo forme kruhovitých zosilnení (94) a vybraní (96), usporiadaných v uhle (a,a') na pozdĺžne osi (80), pričom valce (74'',86'') sú poháňané v zásade pri opačnom počiatočnom nastavení zosilnenia (94) a vybrania (96) v rovnakom smere otáčania alebo v zásade pri rovnakom počiatočnom nastavení zosilnenia (94) a vybrania (96) v opačnom smere otáčania.
  13. 17. Spôsob podlá nárokov 15 alebo 16, v y z n a č u j ú c i sa t ý m, že povrch (14') obrobku (12') určený na opracovanie sa opracováva valcami (74',86') s vonkajším profilom (76,76') vo forme kruhovitých zosilnení (94) a vybraní (96) usporiadaných zvisle na pozdĺžne osi (80), zvlášť posadených vzájomne po ose.
  14. 18. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 17, vy z na č u j ú c i sa t ý m, že opracovávaný obrobok (12,12',12 ' ') alebo aspoň čiastočne opracovávaný povrch (14,14') resp. aspoň opracovávaný otvor (14'') alebo podobné vybranie obrobku (12,12',12'') je ovrstvený povlakom z kovu, ako chróm meď apod. a/alebo z kovovej zliatiny a/alebo z farby a/alebo z plastu, a/alebo eloxovaný a/alebo galvanizovaný a/alebo leptaný.
  15. 19. Zariadenie na opracovávanie povrchu obrobku (12) s oblým povrchom (14) zvlášť na uskutočňovanie spôsobu podlá predchádzajúcich nárokov, ktoré obsahuje tri súbežné a okolo obrobku (12) usporiadané valce (16,16',16'',16'''),ktoré majú vonkajší profil (22,22') vo forme kruhovitých zosilnení (24) a vybraní (26), usporiadaných v uhle (a,ď)na pozdĺžnu os (18,18',18,18') valca (16,16', 16 , 16 ') , ktoré aspoň čiastočne priliehajú na povrch (14) obrobku (12) a sú otočné vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os (18,18 ',18 ' ',18 ' ) a spoločne okolo obrobku (12).
  16. 20. Zariadenie na opracovávanie povrchu obrobku (12) aspoň s jedným otvorom (14) alebo podobným vybraním, zvlášť na uskutočňovanie spôsobu podľa predchádzajúcich nárokov, ktoré obsahuje aspoň dva, lepšie tri súbežné a v otvore (14'') alebo' podobnom vybraní usporiadané valce (16,16',16'', 16''') , ktoré majú aspoň čiastočne na otvor (14'') alebo podobnému vybraniu priliehajúci vonkajší profil (22,22')vo forme kruhovitých zosilnení (24) a vybraní (26) , usporiadaných v uhle (a,a') na pozdĺžnu os (18,18', 18'',18''') valca (16,16',16'',16''') a sú otočné vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os (18,18', 18'',18''') a spoločne v otvore (14'')alebo v podobnom vybraní.
  17. 21. Zariadenie podlá nároku 19 alebo 20, v y z n a č u júce sa t ý m, že aspoň jeden valec, lepšie dva valce (16,16',16'',16''') sú opatrené vonkajším profilom (22,22') aspoň čiastočne priliehajúcim na obrobok (12,12'').
  18. 22. Zariadenie podlá nároku 21, vyznačuj úce sa tým, že ostatné valce, najmä valec (16'') nie sú profilované.
  19. 23. Zariadenie podlá nárokov 19 až 22, v y z na č u j ú c e sa t ý m, že aspoň jeden valec, lepšie dva valce (16,16',16'',16''') sú opatrené vonkajším profilom (22,22') aspoň čiastočne nasledujúcim obrobok (12,12'') v opačnom smere.
  20. 24. Zariadenie podlá nároku 23, vyznačuj úce sa t ý m, že jeden valec (16''') je opatrený vonkajším profilom (22,22') vo forme kruhovitých zosilnení (24) usporiadaných v uhle (a,a') na pozdĺžnu os (18''') valca (16''') a vybrania (26) v zásade so vzájomne opačným počiatočným nastavením.
  21. 25. Zariadenie podľa nároku 23, vyznačujúce sa t ým, že dva vzájomne susediace valce (16,16') s vonkajším profilom (22,22') sú poháňané pri zásadne odlišnom počiatočnom nastavení zosilnenia (24) a vybrania (26) rovnakým smerom a pri v zásade rovnakom počiatočnom nastavení zosilnenia (24) a vybrania (26) opačným smerom.
  22. 26. Zariadenie podľa nárokov 19 až 25. vyznačujúce sa tým, že aspoň jeden valec (16,16',16''') je opatrný neprofilovanými koncami (30,32).
  23. 27. Zariadenie podlá nároku 26, vyznačujúce sa tým, že neprofilované konce (30) aspoň jedného valca (16,16', 16''') umiestnené na nábežnej strane v smere pohybu obrobku (12,12'') vykazujú nepatrne menší vonkajší priemer.
  24. 28. Zariadenie podlá nárokov 26 alebo 27, vyzná čujúce sa t ý m, že neprof ilované konce (32) aspoň jedného valca (16,16', 16' ' ') umiestnené na výstupnej strane v smere pohybu obrobku (12,12'') vykazujú nepatrne väčší vonkajší priemer.
  25. 29. Zariadenie podľa nárokov 19 až 28, v y z n a č u j ú ce sa t ý m, že pôsobením jedného hnacieho zariadenia (34) sa uvádzajú do otáčania valce (16,16',16'', 16' ' ') vždy jednotlivo okolo svojich pozdĺžnych os (18,18',18'',18''') a pôsobením hnacej hlavy (36) alebo podobného usporiadania pohonu sa uvádzajú do otáčania valce (16,16',16'', 16''') spoločne okolo obrobku (12) resp, aspoň v jednom otvore (14'') alebo podobnom obrobku (12'').
  26. 30. Zariadenie pódia nároku 29, vyznačuj úce sa tým, že valce (16,16',16'',16''') sa vždy uvádzajú do otáčania pôsobením hnacieho zariadenia (34) s koncom (30) pevným proti otáčaniu, zvlášť cez profil (38) a príslušne tvarované vybranie (40) hnacieho zariadenia (34), a pôsobením hnacej hlavy (36) alebo podobného hnacieho zariadenia s koncom (32).
  27. 31. Zariadenie podlá nároku 29 alebo 30, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že hnacie zariadenie (34) a/alebo hnacia hlava (36) sú ovládateľné hydraulicky alebo pneumaticky.
  28. 32. Zariadenie podľa nárokov 29 až 31, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že hnacie zariadenie (34) obsahuje hnacie motory (46), ktoré náležia vždy k jednému valci (16,16',16'').
  29. 33. Zariadenie podľa nárokov 29 až 32, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že hnacia hlava (36) alebo podobné usporiadanie pohonu je otočné vďaka slimákovému pohonu, ktorý je poháňaný cez oddelený hnací motor (50).
  30. 34. Zariadenie podľa nárokov 29 až 33, v y z n a č u j ú c e sa t ý m, že hnacie zariadenie (34) a hnacia hlava (36) sú vytvorené navzájom relatívne pohyblivo.
  31. 35. Zariadenie podľa nároku 34, vyznačuj úce sa t ý m, že hnacie zariadenie (34) je pozdĺžne posunovatelné cez vodiace alebo podobné zariadenie (52) a mechanicky, elektricky, pneumaticky alebo hydraulicky ovládateľný hnací prvok (54), zvlášť tlakový alebo podobný valec.
  32. 36. Zariadenie podlá nárokov 29 až 35, vyznačuj ú c e sa t ý m, že hnacie zariadenie (34) a/alebo hnacia hlava (36) je opatrená centrovacím zariadením (58) na obrobok (12).
  33. 37. Zariadenie na povrchovú úpravu obrobkov (12') aspoň s jedným rovným povrchom (14'),zvlášť na uskutočňovanie spôsobu podlá predchádzajúcich nárokov, ktoré má aspoň jeden valec (74',74'',86',86'') usporiadaný v podstate zvislo alebo v uhle (β) na pozdĺžny smer (šípka 28) obrobku (12'), ktorý má vonkajší profil (76,76',78,78') vo forme kruhovitých zosilnení (94) a vybraní (96), usporiadaných v uhle (a,a') alebo zvislo na pozdĺžnu os (80) aspoň jedného valca(86',86'') a okolo jeho pozdĺžnej osi (80) je otočné.
  34. 38. Zariadenie podľa nároku 37, vyznačuj úce sa tým, že aspoň proti jednému valci (74',74'') opatrenému aspoň čiastočne vonkajším profilom (76,76',78,78') je sporiadaný aspoň jeden ďalší valec (86',86'') opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom (76,76', 78,78 ') alebo neprofilovaný valec (86, 86''') alebo podobné podporné zariadenie.
  35. 39. Zariadenie podľa nároku 37 alebo 38, vyznaču j ú c e sa t ý m, že aspoň na jeden valec (74',74'',86',86'') opatrený aspoň čiastočne vonkajším profilom(76,78)prilieha ďalší valec (74',74'',86',86'') opatrený vonkajším profilom (7-6',78'), na opracovanie povrchu (14') obrobku (12') v smere pohybu obrobku a následne v opačnom smere.
  36. 40. Zariadenie podľa nároku 39, vyznačuj úce sa t ý m, že dva vzájomne podriadené valce (74'',86'') majú kruhovité zosilnenia (94) a vybrania (96), usporiadané na svoju pozdĺžnu os (80) v uhle (α,a'), pričom tieto dva valce (74'',86'') sa môžu poháňať pri opačnom postavení zosilnenia (94) a vybrania (96) v rovnakom smere otáčania alebo pri rovnakom postavení zosilnenia (94)a vybrania (96)v opačnom smere otáčania.
  37. 41. Zariadenie podľa nárokov 39 alebo 40, vyznač u j ú c e sa t ý m, že dva vzájomne podriadené valce (74',86') majú kruhovité zosilnenia (94) a vybrania (96), usporiadané na svoju' pozdĺžnu os (80) zvislo, pričom tieto dva valce (74',86') a/alebo kruhovité zosilnenia (94) a vybrania (96) sa môžu poháňať pri opačnom postavení zosilnenia (94) a vybrania (96) sú posadené vzájomne po ose.
  38. 42. Zariadenie podľa nárokov 39 až 41, vyznaču j ' ú c e sa t ý m, že aspoň na jeden valec (74',74'',86',86'') opatrený aspoň čiastočne vokajším profilom (7 6, 7 6, ', 78,78 ') priliehajúcim na povrch (14') obrobku (12')je usporiadaný v smere obrobku (12') napred alebo následne aspoň jeden neprofilovaný valec (74,74 ' , 86, 86 ') .
  39. 43. Zariadenie podľa nároku 42, vyznačuj úce sa t ý m, že aspoň jeden napred usporiadaný neprofilovaný valec (74,74 ' '', 86, 86''') má nepatrne menší vonkajší priemer.
  40. 44. Zariadenie podľa nároku 42 alebo 43, vyznaču júci sa t ý m, že aspoň jeden následne usporiadaný neprofilovaný valec (74,74 '' ', 86,86''') má nepatrne väčší vonkajší priemer.
  41. 45. Zariadenie podlá niektorého z nárokov 19 až' 44, vyznačujúci sa tým, že kruhovité zosilnenia (24,94) vyčnievajú nad vonkajší priemer aspoň jedného valca (16,16',74',74' ',86',86'').
  42. 46. Zariadenie podlá niektorého z nárokov 37 až 45, vyznačujúci sa tým, že v upínacom zariadení (72) je uložený aspoň jeden valec (74',74'), ktorý je relatívne pohyblivý oproti podpornému zariadeniu (84), ktoré podopiera obrobok (12').
  43. 47. Zariadenie podlá nároku 46, vyznačuj úci sa t ý m, že upínacie zariadenie (72) je oproti podpornému zariadeniu (84) relatívne nastaviteľné cez vodiace zariadenie (88) alebo podobné zariadenie a mechanicky, elektricky, pneumaticky alebo hydraulicky ovládateľný hnací prvok (90), zvlášť tlakový valec alebo podobné zariadenie.
  44. 48. Zariadenie podľa nároku 46 alebo 47, v y z n a č u j ú c e sä t ý m, že podporné zariadenie (84) obsahuje aspoň jeden ďalší valec (86',86'') , ktorý je aspoň čiastočne opatrený vonkajším profilom (78,78'), alebo neprofilovaný valec (86,86''') alebo podobný.
  45. 49. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 46 až 48, vyznačuj úce sa tým, že upínacie zariadenie (72) a/alebo podporné zariadenie (84) je ovládatelné hydraulicky alebo pneumaticky.
    Zariadenie vyznačuj valec opatrený (76,76',78,78') podľa úce aspoň niektorého z nárokov 46 sa t ý m,že aspoň jeden čiastočne vonkajším neprofilovaný a/alebo až 49, (ďalší) profilom valec
    47 (74,74 ''', 86,86'' ') je priradený vždy zvláštnemu hnaciemu motoru (92). 51. Zariadenie podľa niektorého z nárokov 19 až 50, vy zn a č u j ú c i sa t ý m, že valce (16,16', 16 , 74,74 ',74, 74 ', 86,86' ,86·, 86 ') sú vytvorené z viacerých dielov, najmä z hriadeľa (64) spojeného s hriadeľom pevne proti otáčaniu a čiastočne
    opatrený vonkajším profilom (22,22',76,76', 78,78') a sú spojené dohromady hladkým koncom (30)na nábežnej strane a hladkým koncom (32) na výstupnej strane alebo hladkým povrchom.
    52. zariadenie podľa niektorého z nárokov 19 až 51, vyznačuj úci sa tým, že valce (16,16', 16' ',74,74', 74, 74' ,86,86', 86, 86') sú chladitelné pomocou vnútorného chladiaceho systému, a/alebo vonkajšieho chladiaceho kúpeľa.
    53. Spôsoby podľa predchádzajúcich nárokov na opracovanie povrchu obrobkov (12,12',12'') z kovu, najmä z neušlachtilých kovov, ako hliník, olovo, chróm, železno, kobalt, nikel, meď, mangán, polybdén, kremík, wolfrám, cín, zinok alebo ich zliatiny, ako mosadz, prednostne- z ocele a/alebo z hliníku a/alebo zliatin obsahujúcich hliník, ako AIMg4,sMn, AIMgSio,s, AIMgSi, AIMgs, AIZn4,5Mg, AICuMg, AICuMg2, AIZnMgCuo,s, AIZnMgCui,5, AICuMgPb alebo z ušľachtilých kovov, ako zlato, paládium, platina, striebro, alebo ich zliatin, alebo z ich kombinácií.
    54. Spôsoby podľa nároku 1 až 11 a 18 na výrobu podlhovastých, zvlášť tvrdených a/alebo ovrstvených profilov (12) s oblým povrchom (14) z komplexného materiálu, zvlášť z drôtov a tyčí, a/alebo z materiálu v tvare rúrok,zvlášť rúr, prednostne držiakov podpierok hlavy v automobiloch.
    55. Spôsoby podľa nárokov 1 až 11 a 18 na výrobu vinutých, zvlášť tvrdených.a/alebo ovrstvených obrobkov (12) s oblým povrchom (14), prednostne skrutkovitých pružín.
    56. Spôsoby podľa nárokov 1 až 11 a 18 na výrobu dier (14'') alebo podobných vybraní obrobku (12''), zvlášť priechodných dier a/alebo slepých dier, prednostne v motoroch automobilov.
    57. Spôsoby podľa nárokov 1 až 13 a 12 až 18 na výrobu podlhovastých,zvlášť tvrdených a/alebo ovrstvených profilov (12')aspoň s jedným povrchom (14') z komplexného materiálu, zvlášť z tyčí a pásikov, a/alebo z materiálu v tvare rúrok, zvlášť rúr, prednostne držiakov podpierok hlavy v automobiloch.
    58. Použitie zariadenia podlá niektorého z predchádzajúcich nárokov na povrchovú úpravu obrobkov (12,12',12'') z kovu, najmä z neušľachtilých kovov, ako hliník,olovo,chróm, železo, kobalt, nikel, meď, mangán, molybdén,kremík,wolfrám,cín,zinok alebo ich zliatiny, ako mosadz, prednostne z ocele a/alebo z hliníku a/alebo zliatin obsahujúcich hliník, ako AIMg4,sMn, AIMgSio,5, AIMgSi, AIMgs, AIZn4,sMg, AICuMg, AICuMg2, AIZnMgCuo,5, AIZnMgCui.s, AICuMgPb alebo z ušľachtilých kovov, ako zlato, paládium, platina, striebro, alebo ich zliatin, alebo z ich kombinácií.
    59. Použitie zariadenia podlá nárokov 19,21 až 36, 45,
  46. 51 a 52 na výrobu podlhovastých, zvlášť tvrdených a/alebo ovrstvených profilov (12) s oblým povrchom (14) z komplexného materiálu, zvlášť z drôtov a tyčí, a/alebo z materiálu v tvare rúrok, zvlášť rúr, prednostne držiakov podpierok hlavy v automobiloch.
    60. Použitie zariadenia podlá nárokov 19,21 až 36, 45,51 a 52 na výrobu vinutých, zvlášť tvrdených a/alebo ovrstvených obrobkov (12) s oblým povrchom (14), prednostne skrutkovitých pružín.
    61. Použitie zariadenia podlá nárokov 20 až 36, 45,51 a
  47. 52 na výrobu otvorov (14'') alebo podobných vybraní obrobku (12''), zvlášť priechodných dier a/alebo slepých dier, prednostne v motoroch automobilov.
    62. Použitie zariadenia podlá niektorého z nárokov 37 až 52 na výrobu podlhovastých, zvlášť tvrdených a/alebo ovrstveých profilov (12') aspoň s jedným rovným (14') z komplexného materiálu, zvlášť z tyčí a pásikov, a/alebo z materiálu v tvare rúrok, zvlášť rúr, prednostne držiakov podpierok hlavy v automobiloch.
SK424-2001A 1998-09-23 1999-09-23 Method and device for the surface treatment of workpieces and their use SK4242001A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843630 1998-09-23
DE19857626A DE19857626C2 (de) 1998-09-23 1998-12-14 Verfahren und Vorrichtung zur Oberflächenbehandlung von länglichen Profilen sowie deren Verwendung
PCT/EP1999/007107 WO2000016920A1 (de) 1998-09-23 1999-09-23 Verfahren und vorrichtung zur oberflächenbehandlung von werkstücken sowie deren verwendung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK4242001A3 true SK4242001A3 (en) 2002-07-02

Family

ID=26049035

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK424-2001A SK4242001A3 (en) 1998-09-23 1999-09-23 Method and device for the surface treatment of workpieces and their use

Country Status (10)

Country Link
US (1) US20050274165A1 (sk)
EP (1) EP1117494B1 (sk)
JP (1) JP2002526262A (sk)
CN (1) CN1326388A (sk)
AT (1) ATE297270T1 (sk)
AU (1) AU5981699A (sk)
CZ (1) CZ20011096A3 (sk)
DE (1) DE19981858D2 (sk)
SK (1) SK4242001A3 (sk)
WO (1) WO2000016920A1 (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10059021C2 (de) * 2000-11-28 2002-10-24 Kurt Kemper Verfahren und Vorrichtung zur kontinuierlichen Herstellung von Werkstücken aus einem unprofilierten Längsprofil sowie deren Verwendung
DE10220174A1 (de) * 2002-05-06 2003-12-04 Kurt Kemper Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Einsatzes für Sicherheits- oder Schutzschuhe und ein solcher Einsatz
CN108856346B (zh) * 2018-07-03 2023-08-15 庆云创汇精工科技有限公司 一种奥氏体不锈钢丝前处理系统
CN112934957B (zh) * 2021-01-22 2022-08-19 深圳市鸿森精科实业有限公司 一种铝合金的冷轧机构

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US834306A (en) * 1903-09-11 1906-10-30 Charles C Ladd Automatic boiler-tube cleaner.
US1196343A (en) * 1914-12-29 1916-08-29 Goldschmidt Detinning Company Apparatus for disintegrating metal articles.
DE479010C (de) * 1928-01-21 1929-07-06 Karl Schloetel Entrostungs- und Aufrauhvorrichtung fuer Moniereisen
GB478099A (en) * 1936-04-22 1938-01-12 Schloemann Ag Improvements in or relating to the removal of scale from rolled metal, more particularly from billets or blooms
US2189578A (en) * 1938-02-26 1940-02-06 Porcelain Strip Mills Inc Method and apparatus for reclaiming sheet metal
US2256267A (en) * 1939-06-08 1941-09-16 Claude C Rhodes Enamel removing means
DE886585C (de) * 1941-11-04 1953-08-17 Administration Sequestre Des R Entzunderungseinrichtung fuer Werkstuecke
US2897707A (en) * 1955-04-19 1959-08-04 Reiff & Nestor Company Apparatus for sizing and finishing bar stock
FR1327289A (fr) * 1962-04-07 1963-05-17 Procédé de décapage mécanique et appareillage pour la réalisation de ce procédé
NL290761A (sk) * 1963-03-12
US3606780A (en) * 1967-11-28 1971-09-21 Kichisaburo Nagahara Method for manufacturing helical pipe for heat exchangers
DE1938571A1 (de) * 1969-07-30 1971-02-25 Schraubenkombinat Veb Vorrichtung zum Entzundern und/oder Polieren
US3845533A (en) * 1970-12-09 1974-11-05 L Tinfow Method of and apparatus for conditioning the surfaces of thin materials
US4185484A (en) * 1977-06-29 1980-01-29 Abramsen Finn B Process and apparatus for forming cold finished bar

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002526262A (ja) 2002-08-20
DE19981858D2 (de) 2002-01-31
CN1326388A (zh) 2001-12-12
EP1117494B1 (de) 2005-06-08
ATE297270T1 (de) 2005-06-15
EP1117494A1 (de) 2001-07-25
US20050274165A1 (en) 2005-12-15
CZ20011096A3 (cs) 2002-01-16
AU5981699A (en) 2000-04-10
WO2000016920A1 (de) 2000-03-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7111903B2 (ja) 縮径率の大きい多可変中空軸のコアレススピニング加工方法
EP1698501B1 (en) Metal pipe for reinforcing car body and member for reinforcing car body employing it
EP2390018B1 (en) Curved metallic material and process for producing same
EP2149409A1 (en) Manufacturing method, manufacturing apparatus and continuous manufacturing apparatus for bent products
JP5162102B2 (ja) 異形管の曲げ加工方法およびその曲げ加工装置、並びにそれらを用いた曲げ加工製品
DE102006030661B4 (de) Hartmetallisches Profilwalzwerkzeug
EP2380672A2 (en) Dies for shear drawing
EP1124996A1 (en) Method for processing billets out of metals and alloys and the article
SK4242001A3 (en) Method and device for the surface treatment of workpieces and their use
JP2008069398A (ja) Al系めっき熱処理鋼材およびその製造方法
RU2174892C2 (ru) Однородная закалочная подложка
EP2471971B1 (en) Method and system for manufacturing metal-plated steel pipe
EP2098326B1 (de) Verfahren zur Herstellung eines metallischen Bauteils, hergestelltes Bauteil und Verwendung des Bauteils
EP1339511B1 (de) Verfahren und vorrichtung zur kontinuierlichen herstellung von werkstücken aus einem unprofilierten längsprofil sowie deren verwendung
EP1506839B1 (de) Werkzeug zur Feinstbearbeitung
DE19857626C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Oberflächenbehandlung von länglichen Profilen sowie deren Verwendung
DE60115451T2 (de) Verfahren und formvorrichtung zum verformen eines hohlen werkstücks
EP0326085B1 (en) Production of nozzle member
JP4907080B2 (ja) 異形管の引張曲げ加工方法および加工された自動車用部品
JP2009286334A (ja) 補強部材、ピラー及び自動車車体
JPH09506831A (ja) マルチブレード工具の製法
DE19652836C1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Werkstücks mit einem rotationssymmetrischen gehärteten Oberflächenbereich
DE10222736B4 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines dünnwandigen Rohrleitungselements
JP2004130352A (ja) 星目を発生しにくいプレス加工用薄板鋼板
JP2002263757A (ja) 回転式スエージング加工機