SK4012002A3 - Working tool with replaceable working bit - Google Patents

Working tool with replaceable working bit Download PDF

Info

Publication number
SK4012002A3
SK4012002A3 SK401-2002A SK4012002A SK4012002A3 SK 4012002 A3 SK4012002 A3 SK 4012002A3 SK 4012002 A SK4012002 A SK 4012002A SK 4012002 A3 SK4012002 A3 SK 4012002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wear
blade
leading edge
working
replaceable
Prior art date
Application number
SK401-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK286090B6 (sk
Inventor
Magne Skjaeveland
Original Assignee
Kverneland Klepp As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26243567&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK4012002(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from GB0013050A external-priority patent/GB0013050D0/en
Application filed by Kverneland Klepp As filed Critical Kverneland Klepp As
Publication of SK4012002A3 publication Critical patent/SK4012002A3/sk
Publication of SK286090B6 publication Critical patent/SK286090B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B15/00Elements, tools, or details of ploughs
    • A01B15/02Plough blades; Fixing the blades
    • A01B15/04Shares
    • A01B15/06Interchangeable or adjustable shares

Description

Vynález sa týka pracovného nástroja s vymeniteľnou pracovnou čepeľou a tiež samotnej vymeniteľnej pracovnej čepele.
Vynález sa týka všeobecne pracovného nástroja, ktorý je nevyhnutne vybavený jedným alebo viac pracovnými bokmi alebo čelnými plochami, ktoré sú určené na spracovávanie zvláštneho materiálu a ktoré sú preto počas doby používania vystavené opotrebovaniu.
Vynález bol však v prvom rade vyvinutý v súvislosti s potrebou pracovného nástroja, ktorý je schopný spracovávať zeminu alebo podobný materiál, ako napríklad piesok, štrk, kameň, sutinu, a ktorý má obvykle pracovnú čepeľ zaberajúcu do príslušného spracovávaného materiálu.
Doterajší stav techniky
Pracovná čepeľ podlieha opotrebeniu počas väčšieho alebo menšieho časového intervalu, ktoré závisí na požadovanom výkone a spracovávanom materiáli.
U niektorých typov čepelí pracovných nástrojov je možné uskutočniť brúsenie reznej hrany nástroja ihneď, ako dôjde k jej opotrebovaniu, a toto opatrenie môže byť vykonané viackrát (s postupujúcou eróziou hlavnej časti nástroja), ale nakoniec musí byť celý nástroj vyhodený. U iných pracovných nástrojov je známe používať vymeniteľné pracovné čepele, ktoré sú zaistené na hlavnej časti nástroja závitovými spojmi, napríklad pomocou svorníkov alebo skrutiek, a ktoré sú obetované v tom zmysle, že pracovná čepeľ chráni hlavnú časť nástroja (čo je nákladná súčasť) pred opotrebovaním, a ktoré sú nahradené, keď opotrebovanie vymeniteľnej časti dosiahne neprijateľnú úroveň.
U pracovného náradia na použitie v poľnohospodárstve, ktoré je v styku so zeminou, sa vyskytuje mnoho príkladov pracovných prvkov alebo pracovných čepelí, ktoré sú vymeniteľné namontované na hlavnú časť príslušného pracovného nástroja, napríklad čepeľ na radlici pluhu, nožov na telese šmykov alebo ostria na radličkách kypričov a plečiek.
Vo všetkých týchto riešeniach je obvyklé upevňovať pracovný prvok v príslušnej polohe prostredníctvom dvoch samostatných závitových spojovacích prvkov. To zaisťuje masívne pripevnenie súčastí a v dôsledku použitia dvoch oddelených spojovacích prvkov je súčiastka schopná úspešne vzdorovať akýmkoľvek krútiacim alebo klopným momentom, ktoré môžu počas prevádzky na súčiastku pôsobiť a okrem toho vykazuje odpor proti šmykovému namáhaniu silami pôsobiacimi v akomkoľvek smere na oddeliteľný prvok pracovného náradia.
Samozrejme keď je nevyhnutné nahradiť opotrebovanú súčiastku, musia byť uvoľnené dva spojovacie prvky a náhradná súčiastka potom musí byť pripevnená na príslušné miesto. Ak je toto vykonávané na poli, je to časovo náročná a ťažká úloha, predovšetkým, ako sa často stáva, ak sú spojovacie prvky alebo upevňovacie matice poškodené, zhrdzavené alebo z iného dôvodu ťažko uvoľniteľné. To isté platí vzhľadom na obvyklú prax používať už skôr použité spojovacie prvky. V krajných prípadoch je na povolenie spojovacích prvkov nevyhnutné použiť plynový horák.
Ak vezmeme do úvahy, že veľký kultivátor môže mať až šesťdesiat jednotlivých kultivátorových radličiek (každá so svojim vlastným vymeniteľným ostrím), môže sa hlavnou činnosťou stať výmena celej sady opotrebovaných ostrí.
V extrémnych pôdnych podmienkach, ako je napríklad ťažký íl a kamene, sa môže nová súprava ostrí kultivátoru opotrebovať počas troch hodín a potom je nevyhnutná výmena. Traktor poháňajúci také veľké kultivátory môže mať cenu rádovo 200 000 GBP a je preto nesmierne drahou súčasťou investičného celku a pravdepodobný prestoj rádu troch hodín spôsobí mimoriadne nízke využitie takejto vysoko nákladovej položky.
Na uľahčenia montáže a demontáže vymeniteľných opotrebovávajúcich sa súčiastok je známe vybaviť hlavnú časť pracovného nástroja pripevftovacím mechanizmom, ktorý má len jediný pripevňovací prvok, ale nutne to vyžaduje použitie vhodne profilovaného lôžka, ktoré zaisťuje opotrebovávajúcu sa súčiastku proti rotácii okolo osi jediného pripojovacieho prvku.
Jeden príklad takej známej pripevňovacej zostavy zahrnuje sústavu vymeniteľnej opotrebovávajúcej sa časti spojenej s hlavnou časťou radličky kypriča alebo plečky, v ktorom opotrebovateľná časť má pravouhlé telo, ktoré prechádza na konci do ostria tvaru V a na svojom opačnom konci má úzky vyčnievajúci výstupok. Jediný spojovací prvok prechádza telom a montážnym otvorom v čepelí a tvarovaný spodok vybratia alebo prijímajúci výrez v čepelí prijíma vyčnievajúci výstupok za účelom eliminovania akéhokoľvek rotačného pôsobenia, ktoré môže v prevádzke pôsobiť na čepeľ a spôsobiť jej natočenie okolo osi spojovacieho prvku.
V tomto známom uskutočnení vymeniteľnej plečkovej radličky je nevýhodou tiež montáž a demontáž upevnenia, ale okrem toho vyčnievajúci výstupok vytvára len úzke predĺženie hlavného telesa radličky, to znamená, že hlavné teleso je omnoho širšie než výstupok a výstupok je preto jediným prvkom vzdorujúcim točivým silám pôsobiacim na ostrie v smere okolo osi spoja. Preto je teda toto uskutočnenie závislé od veľkosti medze pevnosti úzkeho výstupku, na ktorý však môžu v prevádzke pôsobiť vysoko koncentrované tlaky, čo môže mať za následok jeho predčasné narušenie.
Cieľom vynálezu je preto vytvorenie nového usporiadania vymeniteľnej opotrebovateľnej časti alebo čepele na pripevnenie na prednú hranu pracovného náradia, ktorá môže byť upevnená v pracovnej polohe na náradí a je zabezpečená proti vysunutiu z pracovnej polohy a to bez potreby závitového alebo iného rozoberateľného spoja.
Podstata vynálezu
Podľa jedného znaku vynálezu je vytvorená vymeniteľná opotrebovateľná časť na pripevnenie na prednú hranu pracovného náradia, pričom uvedená predná hrana a uvedená opotrebovateľná časť majú spolupracujúce vodiace útvary prebiehajúce v podstate kolmo k prednej hrane a ktoré vytvárajú lôžko a výbežok typu klzného uloženia, pomocou ktorého môže byť opotrebovateľná časť zatlačovaná silou pôsobiacou všeobecne kolmo k prednej hrane za účelom udržovania v pracovnej polohe, v ktorej je zabezpečená proti vysunutiu z pracovnej polohy vzájomným trecím pôsobením medzi vodiacimi útvarmi na opotrebovateľnej časti a prednej hrane a to bez potreby závitového alebo iného rozoberateľného spojenia.
Preto teda môže byť vymeniteľná opotrebovateľná časť podľa vynálezu zatlačená napríklad veľkým kladivom do svojej pracovnej polohy a spolupracujúce vodiace útvary umožňujú opotrebovateľnej časti posúvať sa v smere v podstate kolmom k prednej hrane. Vodiace útvary sú upravené na vytváranie klinového účinku pôsobiaceho na opotrebovateľnú časť tak, aby pri väčšom posunutí, vznikli silnejšie vzájomné trecie sily pôsobiace medzi vodiacimi útvarmi.
Vo výhodnom uskutočnení sú vodiace útvary na prednej hrane pracovného nástroja vytvorené lôžkom, ktorého šírka sa zmenšuje s kolmou vzdialenosťou od prednej hrany tak, že progresívne rastúci klinový účinok môže pôsobiť na opotrebovateľnú časť, ktorá je tak vtlačovaná dovnútra lôžka.
Lôžko môže byť vytvorené dvojicou protiľahlých bočných stien, ktoré sú zbiehavé alebo kužeľovité a opotrebovateľná časť má protiľahlé vonkajšie bočné steny, ktoré sú tiež zbiehavé alebo kužeľovité, ale vo väčšom rozsahu než zúženie bočných stien lôžka, takže medzi týmito útvarmi je vytvorený vzrastajúci klinový účinok, ak je opotrebovateľná časť zatlačovaná do svojej pracovnej polohy a tým sa tiež progresívne zvyšuje trecí odpor proti možnému vysunutiu.
Spolupracujúce vodiace útvary vzájomným záberom tiež vytvárajú odpor proti akémukoľvek otáčaniu opotrebovateľnej časti okolo jej osi. Steny alebo plochy ohraničujúce vodiace útvary môžu mať v priečnom priereze tvar V, avšak môžu byť použité i ďalšie tvary priečneho prierezu, a to také, ktoré by vzdorovali otáčaniu opotrebovateľnej časti okolo jej pozdĺžnej osi a vzhľadom k prednej hrane.
Výhodne vynález obsahuje zostavu vymeniteľnej opotrebovateľnej časti a pracovného náradia v kombinácii.
Opotrebovateľná časť môže obsahovať pracovnú čepeľ, pripevnenú k naprieč prebiehajúcej prednej hrane poľnohospodárskeho nástroja, takú ako je ostrie (prednostne reverzibilné ostrie), radlica alebo radlička kypriča alebo plečky. Avšak vynález môže byť použitý aj v iných typoch pracovných nástrojov než sú poľnohospodárske náradia, napríklad u korečkov exkavátorov (predná alebo zadná montáž) alebo nakladacích mechanických lopát, ktoré majú prednú hranu vybavenú rýpadlovými zubami uloženými pozdĺž prednej hrany, u ktorých je každý rýpadlový zub vybavený vymeniteľnou opotrebovateľnou časťou podľa vynálezu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Výhodné uskutočnenia vynálezu budú ďalej podrobnejšie opísané len prostredníctvom príkladu, s odvolaním na výkresy, na ktorých:
Obr. 1 je pôdorysný pohľad na prvé uskutočnenie vynálezu v tvare radlice v zostave s opotrebovateľnou výmennou časťou, alebo čepeľou, ktorá je silovo vložená za účelom zaujímania základnej polohy v prednej hrane radlice pluhu.
Obr. 2 je bočný pohľad na zostavu.
Obr. 3 je rez pozdĺž deliacej čiary A - A z obr. 1, ukazujúci spojenie medzi vonkajšími bočnými stenami pripevňovacej časti opotrebovateľnej časti a bočným obrysom lôžka vytvoreného na prednej hrane radlice pluhu.
Obr. 4 je pôdorysný pohľad na druhé uskutočnenie vynálezu v tvare výmenného ostria na montáž na koniec radličky, znázorneného vo vystrelenom, rozloženom stave.
Obr. 5 je bočný pohľad na ostrie znázornené na obr. 4.
Obr. 6 je pôdorysný pohľad na ďalší príklad ostria potom, čo bolo zatlačené do pracovnej polohy na konci plečkovej radličky.
Obr. 7 je pohľad zo strany zodpovedajúci obr. 6.
Obr. 8 je priečny rez pozdĺž čiary A-A z obr. 6 znázorňujúci vzájomný klzný záber medzi vonkajšími bočnými stenami pripevňovacej časti ostria a bočnými profilmi lôžka vytvoreného na prednej hrane plečkovej radličky, ktoré prijíma pripevňovacia časť.
Obr. 9 je pôdorysný pohľad na prednú časť plečkovej radličky, znázorňujúci výrez alebo lôžko, ktoré prijíma pripevňovaciu časť ostria (z obr. 4 alebo 6).
Obr. 10 je pohľad ukazujúci koncový bočný profil spodku lôžka.
Obr. 11 je pôdorysný pohľad na tretie uskutočnenie vynálezu, ukazujúce vymeniteľnú opotrebovateľnú čepeľ uloženú (zalícovanú) v prednom konci šikmej prednej hrany obrátiteľného ostria.
Obr. 12 je pôdorysný pohľad na štvrté uskutočnenie vynálezu.
Obr. 13 je bočný pohľad na štvrté uskutočnenie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
S odkazmi na výkresy budú ďalej opísané výhodné uskutočnenia vymeniteľnej pracovnej časti alebo čepele podľa vynálezu, prispôsobené na pripevnenie na pracovné náradie majúce jednu alebo viac pracovných hrán, alebo čelných plôch, ktoré sú navrhnuté na spracovanie zvláštnych materiálov a ktoré sú po určitú dobu vystavené opotrebovaniu.
Ί
Výhodne uskutočnenia, ktoré budú ďalej opísané, sa týkajú náradí na spracovanie zeminy používaných v poľnohospodárstve, ale je zrejmé, že vynález má širšie použitie a môže byť aplikovaný na vymeniteľné pracovné čepele samotné a na ďalšie typy a kombinácie pracovných nástrojov vyžadujúcich vymeniteľné pracovné čepele nasadené na týchto nástrojoch, a to bez potreby závitov alebo ďalších spojovacích prvkov na montáž a demontáž zostav.
S odvolaním najprv na obr. 1 až 3 bude opísané prvé uskutočnenie vynálezu, ktoré obsahuje kombináciu radlice (a vymeniteľnej opotrebovávanej časti alebo čepele), označenej všeobecne vzťahovou značkou 10, a v ktorej sú obvykle pozdĺž spodnej hrany radlice vytvorené montážne otvory 11, s ktorých pomocou môže byť radlica 10 pripevnená k pluhu. Ak je radlica upevnená vo svojom postavení, má naprieč prebiehajúci predný okraj alebo hranu 12 radlice 10 pluhu, ktorá je čelnou časťou radlice pluhu a je teda prvou časťou, ktorá sa zasunuje do zeme počas dopredného pohybu telesa pluhu. Vymeniteľná opotrebovateľná časť alebo čepeľ, označená všeobecne vzťahovou značkou 13. je upevnená (lícovaným uložením) v prednej hrane 12 radlice 10 pluhu tak, aby zaujímala pracovnú polohu potom, ako bola zasunutá, napríklad veľkým kladivom, silou pôsobiacou všeobecne kolmo na prednú hranu 12. V pracovnej polohe je opotrebovateľná časť 13 zaistená proti vysunutiu z pracovnej polohy vzájomnými trecími silami medzi spolupracujúcim vkladaným útvarom na opotrebovateľnej čepelí 13 a zodpovedajúcim úložným útvarom upraveným v prednej hrane, a to bez potreby závitového alebo iného samostatne rozoberateľného spojenia.
V znázornenom uskutočnení je prijímajúce lôžko 14 vytvorené v prednej okrajovej časti 15 radlice 10 pluhu, pričom je toto lôžko 14 definované dvojicou protiľahlo profilovaných bočných hrán 16 (viď obr. 3), ktoré sa zbiehajú alebo sú kužeľovité, ako je možné vidieť na obr. 1, čím je zaistené, že na vyčnievajúcu pripevňovaciu časť 17 opotrebovateľnej čepele 13 pôsobí progresívne rastúci klinový účinok.
Pripevňovacia časť 17 má protiľahlé vonkajšie bočné hrany 18, ktoré sa tiež zbiehajú, ale v menšom pomere, než je zbiehavosť bočných hrán 16 lôžka
14, v dôsledku čoho má pokračujúci axiálny pohyb pripevňovacej časti 17 vo vnútri lôžka 14 za následok progresívny nárast klinového účinku a trecej sily pôsobiacej medzi spolupracujúcimi časťami úložných útvarov (vnútorné bočné steny 16 lôžka 14 a vonkajšie boky 18 pripevňovacej časti 17).
Opotrebovateľná čepeľ 13 je zhotovená z vhodného oteruvzdorného materiálu, napríklad kovaného kovu a pretože je prvou časťou kombinácie zaberajúcou do nespracovanej pôdy, bude podstatne väčšia časť akéhokoľvek abrazívneho pôsobenia aplikovaného na kombináciu radlice 10 a čepele 13 zachycovaná práve touto čepeľou 13. Pracovné sily pôsobiace na čepeľ 13 budú mať všeobecne sklon zatlačovať pripevňovaciu časť 17 ešte viac do lôžka 14 a preto počas normálnej činnosti neexistuje žiadne nebezpečie, žeby čepeľ 13 mohla byť vytlačená zo svojej montážnej polohy. Samozrejme akékoľvek sily pôsobiace na čepeľ 13 iným smerom, než ktorým pôsobia axiálne sily, môžu pôsobiť na čepeľ 13 točivým momentom, avšak v dôsledku vzájomnej spolupráce úložných útvarov bude toto uloženie vzdorovať akémukoľvek pootočeniu čepele 13 v lôžku 14. Okrem toho akákoľvek eventuálna tendencia čepele 13 otáčať sa okolo svojej hlavnej pozdĺžnej osi 19 bude zachytená pôsobením vzájomného záberu medzi vonkajším bokom 18 pripevňovacej časti 17 a zodpovedajúcimi vnútornými bočnými hranami 16. Ako je možné zreteľne vidieť na obr. 3, má každá zo spolupracujúcich častí úložného útvaru tvar V, takže samozrejme vzájomný záber týchto častí bude intenzívne vzdorovať akýmkoľvek otočným silám pôsobiacim na opotrebovateľnú čepeľ 13 okolo jej pozdĺžnej osi 19.
Pri použití kombinácie radlice 10 pluhu a opotrebovateľnej čepele £3, bude radlica 10 pluhu počas svojho priechodu pôdou vystavená pôsobeniu vplyvov vyvolávajúcich opotrebovanie, avšak hlavná časť akýchkoľvek síl vyvolávajúcich opotrebenie bude pôsobiť na opotrebovateľnú čepeľ 13, ktorá bude zhotovená z vhodného opotrebeniu odolávajúceho materiálu a toto v kombinácii s masívnym, ale jednoduchým uskutočnením pripevnenia v pracovnej pozícii znamená, že opotrebovateľná čepeľ je vystavená hlavnému opotrebovávajúcemu pôsobeniu, čím sa predĺži efektívna životnosť radlice 10 pluhu.
Opotrebovateľná čepeľ 13 môže byť ľahko namontovaná do pracovnej pozície jednoduchým použitím hnacej sily, napríklad veľkým kladivom, ktorá vloží pripevňovaciu časť 17 do lôžka 14. Opotrebovateľná čepeľ 13 bude vy9 stavená opotrebovávajúcemu pôsobeniu po určitý časový interval a keď bude dosiahnutá už neprijateľná úroveň opotrebenia, je jednoduchou záležitosťou demontovať kombináciu vložením klinového nástroja (neznázornený) medzi vnútorný koniec 20 pripevňovacej časti 17 a vnútorný koniec 21 lôžka 14. Preto sa teda výmena opotrebovanej čepele 13 môže ľahko uskutočniť buď počas bežnej údržby alebo, ak je to nevyhnutné, na poli, a to bez potreby povoľovať závitové spoje, ako je tomu u dosiaľ používaných známych riešení.
Samozrejme v kombinácii znázornenej na obr. 1 až 3 sú lôžko a výstupok navrhnuté na vnútorné uloženie, pričom výstupok je vytvorený na opotrebovateľnej časti 13 a lôžko je vytvorené na prednom konci radlice 10 pluhu. Avšak tieto usporiadania môžu byť obrátené, to znamená, že pripevňovací výstupok presahuje prednú hranu 12 radlice 10 a opotrebovateľná časť s prijímajúcim lôžkom alebo vybratím môže byť uložená na výstupku radlice 10. Aj v tomto prípade bude vytvorený podobný klinový účinok a tiež tu bude vzájomným záberom medzi príslušnými spolupracujúcimi prvkami dosiahnutá odolnosť proti otáčaniu.
Podľa ďalších obrázkov 4 a 5, ktoré znázorňujú druhé uskutočnenie vynálezu použité u plečkovej radličky (viď tiež obrázky 9 a 10) a vymeniteľného ostria radličky. Ostrie radličky je znázornené na obr. 4 a je všeobecne označené vzťahovou značkou 22. Toto ostrie 22 má pravouhlú hlavnú časť 23, a je na jednom svojom konci zakončené hrotom 24 v tvare V a na svojom opačnom konci späť vyčnievajúcou pripevňovacou časťou 25. Pripevňovacia časť 25 vykonáva podobnú funkciu ako pripevňovacia časť 17 opotrebovateľnej čepele 13. v prvom uskutočnení a je tlačená do trecieho záberu v lôžku alebo vybratí 26 usporiadanom na spodnom pripevňovacom konci 27 plečkovej radličky (znázornené v expandovanom, nezostavenom stavu). Vzájomný záber medzi pripevňovacou časťou 25 a vybratím 26 je v podstate rovnaký, ako v prvom uskutočnení a po zatlačení ostria 22 radličky (ktoré je ďalším príkladom vymeniteľnej opotrebovateľnej časti alebo čepele) do pracovnej polohy vo vybratí 26, udržuje vzájomný trecí záber medzi spolupracujúcimi upevňovacími zariadeniami ostria 22 dostatočne pevne v pracovnej polohe. Tiež ako v predchádzajúcom uskutočnení, pôsobí proti akýmkoľvek krútiacim momentom zaťažujúcim ostrie odpor, a to bez ohľadu na ich možný smer, prostredníctvom vzájomného pôsobenia medzi časťami upevňovacích útvarov. Na obr. 6 až 8 je znázornené alternatívne uskutočnenie opotrebovateľnej časti 22a v zostave s radličkou piecky alebo iným poľnohospodárskym náradím 27a.
Obr. 11 znázorňuje tretie uskutočnenie vymeniteľnej opotrebovateľnej časti alebo čepele na montáž s dvojitým ostrím, označeným vzťahovou značkou 30. Ostrie 30 má šikmú prednú hranu 31 a vymeniteľná opotrebovateľná čepeľ 32 je narazená, napríklad veľkým kladivom, do hornej pracovnej polohy znázornenej na obr. 11, vo vnútri vybratia alebo lôžka 33 vytvoreného v prednej koncovej oblasti 34 ostria 30. Opäť sú spolupracujúce upevňovacie útvary vytvorené na protiľahlých vnútorných bočných hranách vybratia 33 a protiľahlých vonkajších stranách opotrebovateľnej čepele 32, čo poskytuje potrebný trecí záber na udržovanie opotrebovateľnej časti 32 v pracovnej polohe potom, ako bola zatlačená do pracovnej polohy axiálnym posuvným pohybom. Tiež tu pôsobí odpor proti ľubovoľnému krútiacemu momentu pôsobiacemu na opotrebovateľnú čepeľ 32 v prevádzke.
Ako je zrejmé predovšetkým z obr. 11, je opotrebovateľná čepeľ 32 umiestnená alebo uzatvorená v oblasti 31 a šikmej prednej hrany 31 ostria 30. Preto teda prakticky prichádza nedotknutá alebo nespracovaná pôda najprv do styku s prednou hranou 32a opotrebovateľnej čepele 32 a preto teda je opotrebovateľná čepeľ 32 zhotovená z materiálu, ktorý je mimoriadne odolný proti abrazívnym účinkom, takže môže mať dlhú životnosť. Pretože táto čepeľ 32 vystupuje dopredu z prednej hrany 31, aj keď len málo, napriek tomu bude vystavená najväčšiemu opotrebovávajúcemu pôsobeniu nespracovanej rozvoľňovanej pôdy, ktorá potom podstúpi ďalšie spracovanie pokračujúcim dopredným pohybom prednej hrany 31.
Opotrebovateľná čepeľ 32 je tlačená do pracovnej polohy v lôžku a hneď ako dôjde k neprijateľnej úrovni opotrebenia, je možné opotrebovateľnú čepeľ vybrať pôsobením klinového nástroja (neznázornený) zavedeného medzi vnútorné konce opotrebovateľnej čepele 32 a vybratia 33, v ktorom je čepeľ 32 uložená.
Uskutočnenia znázornené na výkresoch sú príklady vynálezu aplikované na poľnohospodárske náradie a vymeniteľné opotrebovávajúce sa časti alebo čepele vhodné na použitie na takýchto náradiach. Avšak vynález je použiteľný v ďalších príkladoch pracovných nástrojov majúcich prednú hranu alebo Čelnú plochu, vystavené abrazívnemu pôsobeniu, ako je napríklad predná hrana korčeku exkavátora alebo lyžica rýpadla.
Obvykle má korček exkavátora dolovacie zuby upevnené pozdĺž prednej hrany a v súčasnej dobe je pripevnenie týchto zubov zaistené prostredníctvom závitových spojov, nitov a ďalších podobných spojení. Avšak je zrejmé, že koncepcia vymeniteľných opotrebeniu vystavených čepelí bez závitových spojov môže byť aplikovaná aj na dobývacie zuby korčekov exkavátorov apod.
Štvrté uskutočnenie vynálezu, ktoré je znázornené na obr. 12 a 13 obsahuje držiak 40 a ostrie 41, ktoré je vybavené klzným uložením v držiaku 40, prostredníctvom spolupracujúcich vodiacich útvarov, ktoré umožňujú, aby ostrie 41 bolo tlačené silou pôsobiacou všeobecne kolmo k prednej hrane do pracovnej polohy, v ktorej je zabezpečené proti vytlačeniu z tejto polohy vzájomným trecím záberom medzi jednotlivými vodiacimi útvarmi, a to bez potreby závitového alebo iného rozoberateľného spojenia.
Štvrté uskutočnenie znázornené na obr. 12 a 13 je v zásade podobné ostatným uskutočneniam. V zásade obsahuje držiak typu znázorneného na obr. 9 a ostrie podľa uskutočnenia znázorneného na obr. 4. Držiak 40 je pripevnený na radličku 42 a má dve časti, základnú časť 43 tvoriacu stredný držiak, ku ktorému je snímateľné pripevnené ostrie 41, a zadnú/hornú držiakovú dráhu 44, ktorá je pripojená k radličke jedinou skrutkou 45. Avšak na znemožnenie otáčania opotrebovateľnej držiakovej časti 44 okolo skrutky 45 a tým kolísania pri prevádzke, je vytvorený šikmý jazyk 46 zapadajúci do zodpovedajúceho sedla alebo drážky 47 v hlavnej časti držiaka 40.
?Γ ho í-zooz

Claims (6)

1. Vymeniteľná opotrebovateľná časť (13, 22, 22a, 32, 41) na pripevnenie na prednú hranu (12, 27) pracovného nástroja (10, 27, 30), kde uvedená predná hrana a uvedená opotrebovateľná časť majú spolupracujúce vodiace útvary (16, 18) usporiadané v podstate kolmo na prednú hranu a ktoré obsahujú lôžko a výstupok, tvoriace klzné uloženie, pomocou ktorého je opotrebovateľná časť zatlačovaná silou pôsobiacou v podstate kolmo na prednú hranu za účelom zaujímania pracovnej polohy, v ktorej je táto opotrebovateľná časť zabezpečená proti svojmu vysunutiu z tejto polohy vzájomným trecím záberom medzi vodiacimi útvarmi (16, 18) na opotrebovateľnej časti a prednej hrane, a to bez potreby závitového alebo iného rozoberateľného spojenia, pričom uvedené spolupracujúce vodiace útvary (16, 18) umožňujú opotrebovateľnej časti (13) posuv v smere všeobecne kolmom na prednú hranu (12) a zaisťujú vzájomný klinový účinok medzi vodiacimi útvarmi (16, 18), takže väčšie posunutie vyvolá väčšie trecie záberové sily pôsobiace medzi vodiacimi útvarmi, vyznačujúca sa tým, že vodiace útvary sú vymedzené stenami alebo plochami (16, 18) ktoré majú v priečnom reze tvar V na odolávanie otáčania opotrebovateľnej časti (13) okolo jej pozdĺžnej osi (19).
2. Vymeniteľná opotrebovateľná časť podľa nároku 1 v kombinácii s pracovným náradím (10, 27, 30), vyznačujúca sa tým, že lôžko je vymedzené dvojicou protiľahlých bočných stien (16), ktoré sa zbiehajú alebo sú kužeľovité, a opotrebovateľná časť (13) má protiľahlé vonkajšie bočné steny (18), ktoré sa tiež zbiehajú alebo sú kužeľovité, ale v menšom rozsahu než sa zužujú bočné steny (16) lôžka, takže zatlačovaním opotrebovateľnej časti (13) do jej pracovnej polohy je generovaný zväčšujúci sa klinový účinok a tým sa tiež progresívne zvyšuje trecí odpor proti možnému uvoľneniu opotrebovateľnej časti (13).
?Γ 1(01- Ζϋο?_
3. Vymeniteľná opotrebovateľná časť podľa nároku 1 v kombinácii s pracovným náradím (10, 27.30), vyznačujúca sa tým, že lôžko je vymedzené dvojicou protiľahlých bočných stien (16), ktoré sú zbiehavé alebo kužeľovité a opotrebovateľná časť (13) má protiľahlé vonkajšie bočné steny (18), ktoré sú tiež zbiehavé alebo kužeľovité, ale vo väčšom rozsahu, takže zužovanie bočných stien (16) lôžka generuje rastúcu klinovú silu medzi nimi, ktorá zatlačuje opotrebovateľnú časť (13) do jej pracovnej polohy, čím sa tiež progresívne zvyšuje trecí odpor proti možnému uvoľneniu opotrebovateľnej časti (13).
4. Opotrebovateľná časť podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že je prispôsobená na upevnenie na priečne orientovanú prednú hranu poľnohospodárskeho náradia, takú ako ostrie (30), radlica (10), plečková radlička (27), alebo držiak (27) poľnohospodárskeho náradia.
5. Opotrebovateľná časť podľa nároku 4, vyznačujúca sa tým, že vodiace útvary (16, 18) opotrebovateľnej časti (13, 22, 22a, 32, 41) majú profil tvaru V a sú vytvorené na protiľahlých hranách vystupujúcej pripevňovacej časti (17, 25, 25a, 32) opotrebovateľnej časti.
6. Opotrebovateľná časť podľa akéhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúca sa tým, že obsahuje hlavný držiak (40), ktorý je rozoberateľné pripevnený k radličke (42), ku ktorej je rozoberateľné pripevnené ostrie (41), a kde držiak (40) obsahuje dve časti, a to hlavnú držiakovú časť (43) a zadnú/hornú držiakovú časť (44), ktorá môže byť pripevnená k radličke (42) jediným spojom (45), a ktorá obsahuje uloženie typu pero a drážka (46, 47) na znemožnenie otáčania hlavnej držiakovej časti (40) okolo spoja, a uvedená zadná/horná držiaková časť tiaž slúži ako ochrana proti opotrebeniu pre ostrie.
fP /o4 -2002
-1/616
Obr. 3
J.
T .13
Obr.2 s
Obr. 1 f p W1~ 7oo
-2/6-
Obr. 4
Obr. 5
PP //01 - Ζθθ2_
-3/6-
Obr. 6
-Mb-
Obr. 9 rr Mi-zoo z
Obr. 10
-5/6r? hol-200Ζ.
Obr. 11
PP W -200Z.
-6/6-
SK401-2002A 2000-02-04 2001-01-31 Pracovný nástroj s vymeniteľnou pracovnou čepeľou SK286090B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0002536.1A GB0002536D0 (en) 2000-02-04 2000-02-04 Working tool with replaceable working bit
GB0013050A GB0013050D0 (en) 2000-05-31 2000-05-31 Working tool with replaceable working bit
PCT/GB2001/000387 WO2001056360A1 (en) 2000-02-04 2001-01-31 Working tool with replaceable working bit

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK4012002A3 true SK4012002A3 (en) 2002-08-06
SK286090B6 SK286090B6 (sk) 2008-03-05

Family

ID=26243567

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK401-2002A SK286090B6 (sk) 2000-02-04 2001-01-31 Pracovný nástroj s vymeniteľnou pracovnou čepeľou

Country Status (19)

Country Link
US (1) US6607040B2 (sk)
EP (1) EP1259105B2 (sk)
AT (1) ATE322809T1 (sk)
AU (2) AU2001231991B2 (sk)
CA (1) CA2379117C (sk)
CZ (1) CZ297928B6 (sk)
DE (1) DE60118708T3 (sk)
DK (1) DK1259105T4 (sk)
EA (1) EA003340B1 (sk)
EE (1) EE04734B1 (sk)
ES (1) ES2262624T5 (sk)
GB (1) GB0002536D0 (sk)
HU (1) HU225590B1 (sk)
NZ (1) NZ521126A (sk)
PL (1) PL196659B1 (sk)
SK (1) SK286090B6 (sk)
UA (1) UA72577C2 (sk)
WO (1) WO2001056360A1 (sk)
ZA (1) ZA200201338B (sk)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2905558B1 (fr) * 2006-09-13 2008-11-14 Kuhn Huard S A Sa Piece d'usure protegeant un outil de travail et sa fixation avec boutonniere, corps de labour comportant un tel outil et charrue comportant un corps de labour
NO332031B1 (no) * 2009-12-17 2012-05-29 Kverneland Group Operations Norway As Anordning ved slitedel for arbeidsredskap
DK201070209A (da) * 2010-05-19 2010-06-09 Mollsor Aps Spids til jordbearbejdende værktøj
NO334810B1 (no) * 2012-05-23 2014-06-02 Kverneland Group Operations Norway As Anordning ved feste for utskiftbar slitedel
NO334211B1 (no) * 2012-05-24 2014-01-13 Kverneland Group Operations Norway As Slitedelarrangement for plogskjær
WO2014042635A1 (en) 2012-09-13 2014-03-20 Husqvarna Consumer Outdoor Products N.A., Inc. Detachable tiller tines
NO335662B1 (no) * 2012-11-21 2015-01-19 Kverneland Group Operations Norway As Slitespissfeste for plogskjær med usymmetrisk hullmønster
NO336431B1 (no) 2013-09-20 2015-08-17 Kverneland Group Operations Norway As Anordning ved kultivatorspiss
NO20131382A1 (sk) * 2013-10-18 2015-04-20 Kverneland Group Operations Norway As
NO336855B1 (no) 2014-03-12 2015-11-16 Kverneland Group Operations Norway As Låseanordning for slitedel
US9670648B2 (en) 2015-08-10 2017-06-06 Caterpillar Inc. Replaceable tip systems for a tine
DE102016110396B4 (de) * 2016-06-06 2019-11-14 Industriehof Scherenbostel, Heinrich Rodenbostel GmbH Bodenbearbeitungsgerät
DE202016008822U1 (de) 2016-06-06 2019-12-10 Industriehof Scherenbostel, Heinrich Rodenbostel GmbH Bodenbearbeitungsgerät
RU2621915C1 (ru) * 2016-11-03 2017-06-08 Федеральное государственное бюджетное научное учреждение Федеральный научный агроинженерный центр ВИМ (ФГБНУ ФНАЦ ВИМ) Лемех
ES2824726T3 (es) 2017-11-08 2021-05-13 Kverneland Group Operations Norway As Acoplamiento rápido para una parte de desgaste de una herramienta para trabajar suelos
DK180159B1 (en) 2018-11-27 2020-07-02 Thyregod As A cultivator and a method for connecting a ground tool to a tool carrying structure
US11225778B2 (en) 2019-03-27 2022-01-18 Cnh Industrial America Llc Systems and methods for monitoring the wear of a shank attachment member of an agricultural implement
AT522699B1 (de) * 2019-07-02 2021-01-15 Boehlerit Gmbh & Co Kg Schar für ein Bodenbearbeitungsgerät
DE102019130077A1 (de) * 2019-11-07 2021-05-12 Horsch Maschinen Gmbh Schneidschar und Werkzeugkombination mit einem Schneidschar sowie landwirtschaftliche Bodenbearbeitungsmaschine

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2783701A (en) * 1949-06-09 1957-03-05 John R Padrick Earth working and planting implement
US3082555A (en) * 1960-08-26 1963-03-26 Esco Corp Wear cap for excavating tooth
DE1192436B (de) * 1963-08-06 1965-05-06 Rabewerk Clausing Heinrich Selbstschaerfendes Schar
US3897642A (en) * 1974-05-13 1975-08-05 Caterpillar Tractor Co Earth working tip and adapter construction
DE2655792A1 (de) 1976-12-09 1978-06-15 Rudolf Dipl Ing Stegherr Pflug mit auswechselbaren schneiden aus keramischem material
US4269274A (en) * 1979-06-11 1981-05-26 Acra Plant, Inc. Streamlined wear-resistant deep tillage tool
US4415042A (en) * 1981-08-20 1983-11-15 Cosson Keith J Replaceable ripper shoe
SE450504B (sv) * 1983-07-26 1987-06-29 Bofors Wear Parts Ab Slitdelssystem for verktyg till jordbearbetningsmaskiner
DE3340429A1 (de) * 1983-11-09 1985-05-15 Pflugfabrik Lemken Kg, 4234 Alpen Grubber mit wendbaren scharen
US4638868A (en) 1984-03-30 1987-01-27 Ralph Mckay Limited Earth engaging implements
US4754816A (en) * 1985-02-27 1988-07-05 Adams Hard-Facing Company, Inc. Overcap point for tillage tool
US4625810A (en) * 1985-02-27 1986-12-02 Adams Hard-Facing Company, Inc. Tillage tool
DE3628910C2 (de) * 1986-08-26 1994-03-03 Lemken Kg Pflugfab Zinken für Bodenbearbeitungsgeräte mit Flügelschar
US4871032A (en) 1987-04-13 1989-10-03 Ralph Mckay Limited Deep tillage implement
DE3718819A1 (de) * 1987-06-05 1988-12-29 Eberhardt Pfluege Gmbh Mehrteiliger pflugkoerper
US4905386A (en) * 1988-09-02 1990-03-06 The Dow Chemical Company Process for unearthing hazardous pipeline
US5027535A (en) * 1990-10-09 1991-07-02 Maguina Larco Alfredo Boltless holding clamp for earth working cutting teeth
US5152087A (en) * 1990-10-09 1992-10-06 A. M. Logistic Corporation Holding clamp and reversible earth working cutting teeth
US5465796A (en) 1994-04-22 1995-11-14 Deere & Company Shank assembly with knock-on sweep
US5711378A (en) * 1996-04-17 1998-01-27 F. P. Bourgault Tillage Tools, Ltd. Knock-on earth working tool securement assembly
US6289996B1 (en) * 2001-03-20 2001-09-18 Alan F. Parish Securing device for knock-on earthworking tool

Also Published As

Publication number Publication date
GB0002536D0 (en) 2000-03-29
US6607040B2 (en) 2003-08-19
CZ297928B6 (cs) 2007-05-02
CA2379117C (en) 2009-02-24
EA003340B1 (ru) 2003-04-24
CZ2002839A3 (cs) 2002-06-12
SK286090B6 (sk) 2008-03-05
EE04734B1 (et) 2006-12-15
EE200200430A (et) 2003-12-15
DE60118708T2 (de) 2007-04-12
NZ521126A (en) 2003-03-28
DK1259105T3 (da) 2006-07-31
AU3199101A (en) 2001-08-14
CA2379117A1 (en) 2001-08-09
ES2262624T5 (es) 2009-12-14
DE60118708T3 (de) 2010-01-21
EP1259105A1 (en) 2002-11-27
ATE322809T1 (de) 2006-04-15
EP1259105B2 (en) 2009-08-12
AU2001231991B2 (en) 2004-07-15
US20030037936A1 (en) 2003-02-27
PL364766A1 (en) 2004-12-13
DK1259105T4 (da) 2009-10-05
WO2001056360A1 (en) 2001-08-09
EP1259105B1 (en) 2006-04-12
HUP0203825A2 (en) 2003-04-28
ES2262624T3 (es) 2006-12-01
DE60118708D1 (de) 2006-05-24
HU225590B1 (en) 2007-05-02
EA200200580A1 (ru) 2002-12-26
ZA200201338B (en) 2003-03-05
PL196659B1 (pl) 2008-01-31
UA72577C2 (en) 2005-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK4012002A3 (en) Working tool with replaceable working bit
JP7167237B2 (ja) 摩耗アセンブリ、及びロックアセンブリ
JP4584247B2 (ja) 掘削機の掘削縁部用の磨耗アッセンブリ
US11613875B2 (en) Wear member retention system for an implement
KR101088224B1 (ko) 톱니 시스템
EP1626132A2 (en) Wear assembly for a digging edge of an excavator
AU2001231991A1 (en) Working tool with replaceable working bit
EA024983B1 (ru) Сменный защитный элемент для землеройного оборудования и монтажный узел для такого оборудования, содержащий указанный защитный элемент
US20230383502A1 (en) Holder for a work tool
BR122020002556B1 (pt) Membro de desgaste de engate ao solo para equipamento de trabalho na terra e conjunto de desgaste de engate no solo para equipamento de terraplenagem
AU2013205220A1 (en) Wear assembly for the digging edge of an excavator

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20210131