SK37598A3 - Process and device for the simultaneous winding of a multi-wire coil with several wires and/or the simultaneous unwinding of the wires from such a wound multi-wire coil for subsequent stranding - Google Patents

Process and device for the simultaneous winding of a multi-wire coil with several wires and/or the simultaneous unwinding of the wires from such a wound multi-wire coil for subsequent stranding Download PDF

Info

Publication number
SK37598A3
SK37598A3 SK375-98A SK37598A SK37598A3 SK 37598 A3 SK37598 A3 SK 37598A3 SK 37598 A SK37598 A SK 37598A SK 37598 A3 SK37598 A3 SK 37598A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wires
wire
dancer
winding
spool
Prior art date
Application number
SK375-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Martin Poida
Helmut Geling
Original Assignee
Sket Verseilmaschinenbau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sket Verseilmaschinenbau Gmbh filed Critical Sket Verseilmaschinenbau Gmbh
Publication of SK37598A3 publication Critical patent/SK37598A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D07ROPES; CABLES OTHER THAN ELECTRIC
    • D07BROPES OR CABLES IN GENERAL
    • D07B3/00General-purpose machines or apparatus for producing twisted ropes or cables from component strands of the same or different material
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H59/00Adjusting or controlling tension in filamentary material, e.g. for preventing snarling; Applications of tension indicators
    • B65H59/10Adjusting or controlling tension in filamentary material, e.g. for preventing snarling; Applications of tension indicators by devices acting on running material and not associated with supply or take-up devices
    • B65H59/36Floating elements compensating for irregularities in supply or take-up of material
    • DTEXTILES; PAPER
    • D07ROPES; CABLES OTHER THAN ELECTRIC
    • D07BROPES OR CABLES IN GENERAL
    • D07B2207/00Rope or cable making machines
    • D07B2207/40Machine components
    • D07B2207/4018Rope twisting devices

Landscapes

  • Ropes Or Cables (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Description

Vynález sa týka spôsobu a zariadenia na súčasné navíjanie a/alebo odvíjanie cievok, pričom drôty, a to najmä drôty s nízkou plastickou tvárnosťou, ako oceľové drôty, sa súčasne navíjajú na cievky na viacero drôtov a/alebo takto navinuté drôty sa súčasne odvíjajú do zlaňovacích zariadení a následne sa zlaňujú.
Doterajší stav techniky
Na výrobu prameňov drôteného lana sa v praxi používajú také spôsoby, ktoré sú rozčlenené do troch etáp, a to na vytiahnutie, dopravu a zlaňovanie, s k tomu príslušným navíjaním a odvíjaním.
Z DE 21 39 244 A1 je známe priradiť k viacerým strojom na ťahanie drôtu vyťahovacie zariadenie so zásobnou cievkou, pričom počet strojov na ťahanie drôtu zodpovedá počtu drôtov vyrábaného prameňa alebo lana. Jednotlivo vyrábané drôty sa súčasne navíjajú na spoločnú zásobnú cievku. Následne sa drôty, opäť súčasne, z týchto stacionárne umiestnených zásobných cievok odvíjajú a privádzajú sa k stroju na zrážanie lán.
Z DE 39 22 974 A1 je známe ťahať strojom na ťahanie drôtu súčasne viacero drôtov a tieto ako celok alebo oddelene po častiach privádzať k jednému alebo viacerým navíjacím zariadeniam, na ktoré sa navíja spoločne väčší počet drôtov ako zväzok alebo ako jednotlivé drôty.
907/B
Takýmto spôsobom sa musí dosiahnuť zvýšenie produktivity v priemysle výroby a spracovania drôtu. U drôtov, hlavne u drôtov s nízkou tvárnosťou, ako sú oceľové drôty, je každý drôt zväzku drôtov ovplyvnený v priebehu navíjania rôznymi parametrami navíjania. Ovplyvnenie nastáva vplyvom rozdielnej štruktúry povrchu v nábežnej oblasti jednotlivých drôtov na navíjacej cievke. Podľa toho sa tiež vytvárajú rôzne dĺžky a stavy napätosti z hľadiska časového intervalu a drôtu. Keď sa takto navinuté cievky na navíjanie viacerých drôtov použijú v zlaňovacom zariadení ako odvíjacie cievky, nie je zaistené zachovanie rovnakej dĺžky jednotlivých drôtov, a tým kvalitné zlaňovanie drôtov do prameňa. Takto navinuté zväzky oceľových drôtov nezodpovedajú požiadavkám, ktoré sa kladú na kvalitné zlaňovanie vysoko produktívnymi strojmi na zrážanie lán v dvojitom vinutí, aké sú známe z EP 0 563 586.
Podstata vynálezu
Úlohou vynálezu je vytvoriť spôsob a zariadenie na navíjanie a/alebo odvíjanie cievok s viacerými drôtmi, pričom viacero drôtov, hlavne drôtov s malou plastickou tvárnosťou, ako sú oceľové drôty, sa súčasne navíja na cievku pre viacero drôtov a/alebo sa takto navinuté drôty súčasne odvíjajú do zlaňovacích zariadení a následne sa zlaňujú, pričom drôty sa môžu navzájom zlaňovať v správnej kvalite, to znamená pri zabezpečení rovnakých dĺžkových pomerov v polohách drôtov v súlade s princípom zlaďovania viacerých drôtov na vysoko produktívnych strojoch na zrážanie len v dvojitom vinutí.
Podľa vynálezu sá úloha vyrieši tým, že počas navíjania sa odvíjajú jednotlivé drôty zo stacionárnych výstupov na navíjacie zariadenie a privádzajú sa do vlastného tanečníkového kompenzačného zariadenia, viacero týchto drôtov, ako zväzok rovnobežne vedľa seba umiestnených drôtov, sa navinie na spoločnú cievku pre viacero drôtov a počas odvíjania zväzku drôtov z takto navinutej cievky pre viacero drôtov, ktoré sa ustavia na odvíjacom zariadení na zrážanie lán, vytvorenom ako nosič cievok, sa jednotlivé drôty zlaňujú pomocou vlastného nastaviteľného tanečníkového zariadenia.
907/B
V ďalšom vyhotovení vynálezu sa odvíjajú jednotlivé drôty zo stacionárnych výstupov a ťahajú sa pomocou zariadenia ťahania drôtu, tvoreného strojom na ťahanie viacerých drôtov alebo viacerými strojmi na ťahanie jedného drôtu, na požadovaný priemer drôtu a následne sa odvedú do tanečníkového kompenzačného zariadenia.
Kvôli dosiahnutiu rovnakých dĺžok drôtu na cievke pre viacero drôtov sa navrhuje zhromaždiť jednotlivé drôty, ktoré sú odvíjané zo stacionárnych výstupov, bezprostredne pred dosiahnutím tanečníkového kompenzačného zariadenia do jedného zväzku drôtov a tento zväzok podrobiť prekrúteniu, pričom zväzok sa následne vedie cez odťahové tanečníkové zariadenie a eventuálne cez vlastný vodiaci prostriedok a ďalej sa zväzok navzájom rozostupuje a všetky drôty sa vedú cez vlastné tanečníkové kompenzačné zariadenie a ďalej cez prekladací prvok sa drôty umiestnené rovnobežne vedľa seba ako zväzok privádzajú k riadenému navíjaču viacerých drôtov a tu sa navíjajú na cievku pre viacero drôtov.
Ďalej je možné, že sa jednotlivé drôty, ktoré sa odvíjajú zo stacionárnych výstupov, vedú bezprostredne pred tanečníkovým kompenzačným zariadením cez vhodný samostatne poháňaný a riadený kotúč a následne sa privádzajú cez tanečníkové kompenzačné zariadenie k odťahovému kotúču s pritláčacím valcom, pričom drôty ležiace približne navzájom vedľa seba rovnobežne, obopínajú v jednom alebo viacerých vinutiach odťahový kotúč a následne sa drôty, umiestnené vedľa seba ako zväzok približne rovnobežne, privedú na riadený navíjač viacerých drôtov a tu sa navíjajú na cievku pre viacero drôtov.
Ďalšie vyhotovenie podľa vynálezu spočíva vtom, že sa cievka na viacero drôtov, navinutá zväzkom drôtov umiestnených približne rovnobežne vedľa seba, uloží na odvíjacom zariadení zariadenia na zrážanie lán, vytvorenom ako nosič cievok, pričom počas zlaňovania sa zväzok drôtov ťahá s konštantným napätím, každý drôt sa vedie cez vlastné tanečníkové kompenzačné zariadenie a následne sa všetky zlaňované drôty v jedinom mieste zlaňovania zlania do prameňa lana, vytvoreného z hľadiska svojej štruktúry a po priebehu dvoma synchrónne navzájom rotujúcimi krídlovkami sa privedú k navíjaciemu zariadeniu.
907ZB
Výhodne sa počas zlaňovania sníma zväzok drôtov s konštantným pnutím cievok na viacero drôtov a na dosiahnutie malej ťahovej sily drôtu sa vedie cez kladkový systém a ovládaciu kladku brzdy ťahu drôtu, pričom v nadväznosti na to sa jednotlivé drôty navzájom oddelia a vedú sa cez príslušné tanečníkové kompenzačné zariadenie a v dôsledku klzného a odvaľovacieho pohybu na kužeľových vodiacich kladkách sa v jednom mieste zlaňovania zlaňujú vo zdvojenom vinutí do prameňa lana, zhotoveného vo svojej štruktúre, pričom prameň lana, zhotovený vo svojej štruktúre, pri priechode dvoma navzájom synchrónne rotujúcimi krídlovkami rotuje s dvojnásobnými otáčkami krídlovky, prameň lana sa eventuálne pred svojím navinutím podrobí kvôli odstráneniu svojho vnútorného napätia v kruté jednému alebo viacerým prekrúteniam a/alebo nárastu ťahovej sily a/alebo jednému alebo viacerým dotváraniam a následne sa privedie konštantnou silou navíjania na riadené navíjacie zariadenie.
Približne rovnakú dĺžku drôtu možno tiež dosiahnuť tým, že drôty odvíjané zo stacionárneho výstupu a eventuálne ťahané pomocou zariadenia na ťahanie drôtu na požadovaný priemer sa ako zväzok drôtov prekrútia otáčkami, ktoré dovoľujú pretvorenie drôtov v elastickej oblasti.
Kvôli realizácii všetkých ľubovoľných kombinácií prameňa lana sa môžu drôty, ktoré sa odvíjajú z cievky pre viacero drôtov, umiestnenej na nosiči cievok, zlaňovať s ďalšími drôtmi a/alebo prameňmi lana, ktoré sa odvíjajú z cievok pre jednotlivé drôty alebo cievok pre viacero drôtov, ktoré sú uložené na jednom alebo viacerých nosičoch cievok.
Podľa ďalšieho vyhotovenia vynálezu sa jednotlivé drôty alebo pramene lana podrobia tvarovaniu pred vstupom do miesta splietania.
Je ale tiež možné podrobiť pramene lana zhotovené z hľadiska svojej štruktúry v oblasti medzi miestom zlaňovania a kužeľovou vratnou kladkou pomocou prekrútenia elastickému pretvoreniu.
907/B
Ďalej vynález zahrňuje zariadenie na súčasné navíjanie cievky na viacero drôtov viacerými drôtmi, hlavne drôtmi s malou plastickou tvárnosťou, ako sú oceľové drôty a/alebo súčasnému odvíjaniu drôtov z takto navinutej cievky pre viacero drôtov kvôli ich nasledujúcemu zlaňovaniu vytvorené tak, že zariadenie na navíjanie cievky na viacero drôtov má navíjacie zariadenie a/alebo zariadenie na zrážanie lán na odvíjanie cievok pre viacero drôtov, pričom navíjacie zariadenie má stacionárne výstupy pre jednotlivé drôty, prípadne k nemu priradené zariadenie na ťahanie drôtu má aspoň jeden navíjač viacerých drôtov s cievkou pre viacero drôtov a zariadenie na zrážanie lana má aspoň jedno odvíjacie zariadenie v podobe nosiča cievok a navíjacie zariadenie, a že každému z drôtov vystupujúcich zo stacionárnych výstupov navíjacieho zariadenia je medzi výstupmi alebo prípadne zariadením na ťahanie drôtu a navíjačom viacero drôtov s cievkou navíjania viacerých drôtov a každému z drôtov vystupujúcich z cievky pre viacero drôtov pevne na odvíjacom zariadení v podobe nosiča cievky zariadenie na zrážanie lán alebo v smere chodu drôtu pevne za nosičom cievky priradené tanečníkové kompenzačné zariadenie.
Výhodné vyhotovenie spočíva v tom, že medzi výstupmi alebo zariadením na ťahanie drôtu navíjacieho zariadenia a tanečníkovými kompenzačnými zariadeniami v smere chodu drôtov sú umiestnené pretáčacie zariadenie, odťahové tanečníkové zariadenie a eventuálne vodiaci prostriedok a ďalej v smere chodu drôtu sú za tanečníkovými kompenzačnými zariadeniami za sebou umiestnené prekladací prvok a riadený navíjač viacerých drôtov s cievkou pre viacero drôtov.
Ďalej môže byť priradený každému drôtu medzi výstupmi alebo zariadením na ťahanie drôtu navíjacieho zariadenia a tanečníkovými kompenzačnými zariadeniami vlastný, oddelene poháňaný a regulovaný riadený kotúč a v smere chodu drôtu spoločné odťahové kompenzačné zariadenie s prítlačným valcom, prekladací prvok a riadený navíjač viacerých drôtov s cievkou pre viacero drôtov.
Je možné, že zariadenie ťahania drôtu má stroj ťahania viacerých drôtov a/alebo viacerých strojov ťahania jednotlivých drôtov. Účelné je každé navíjacie zariadenie v podobe nosiča opatriť priamo v systéme kladiek ovládacou kladkou pre
907/B brzdu ťahu drôtu, pričom cez tento systém kladiek je vystupujúci drôt vedený v jednom alebo viacerých závitoch.
Tanečníkové kompenzačné zariadenia môžu byť uložené samostatne a môžu mať aspoň jednu vodiacu kladku zaťažovanú nastaviteľnými silami.
Je výhodné, keď je medzi tanečníkovým kompenzačným zariadením a miestom zlaňovania, prípadne predtvarovacím zariadením a medzi miestom zlaňovania a kužeľovou vratnou kladkou umiestnené krútiace zariadenie a prameň lana zhotovený po zlaňovaní z hľadiska svojej štruktúry je pred navíjaním vedený cez jedno alebo viacero pretáčacích zariadení a/alebo zariadení konečného tvarovania a/alebo zdvojený kotúčový odťah, vytvárajúci definovaný nárast ťahovej sily.
Prednostne majú všetky riadiace a vodiace kladky a rovnako navíjacie zariadenie, ako tiež zariadenie na zrážanie lán, cez ktoré je vedľa seba vedených viacero drôtov, usporiadaných vedľa seba približne rovnobežne, jeden alebo viacero vodiacich žliabkov s plošným prierezom.
Zariadenie na zrážanie lana, ktoré má odvíjacie zariadenie, môže byť zariadením na zrážanie lana zdvojeným vinutím podľa princípu in-out alebo out-in.
Riešením podľa vynálezu sa dosiahne, že pri súčasnom navíjaní cievky pre viacero drôtov majú navíjané drôty približne rovnakú dĺžku. Pokiaľ existujú malé rozdiely v dĺžkach drôtu, kompenzujú sa pri odvíjaní drôtu v zariadeniach na zrážanie lán. Tým sa dosiahne kvalitné zlanenie tiež u vysoko produktívnych strojov zrážania lana s dvojitým vinutím.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie objasnený na príklade vyhotovenia pomocou príslušných výkresov, na ktorých znázorňuje:
907/B obr. 1 čelný pohľad na navíjacie zariadenie na navíjanie drôtov na cievku na viacero drôtov v schematickom znázornení, obr. 2 čelný pohľad na navíjacie zariadenie podľa obr. 1 s integrovaným zariadením ťahania drôtu, obr. 3 čelný pohľad na zariadenie na zrážanie drôtov navinutých na cievky na viacero drôtov v schematickom znázornení, obr. 4 bočný pohľad na vratnú kladku zaradenú za miesto zlaňovania, obr. 5 čelný pohľad na nosič cievok podľa obr. 3, obr. 6 pôdorys tanečníkového kompenzačného zariadenia, obr. 7 bokorys zdvojeného kotúčového odťahu pre prameň lana, obr. 8 bokorys polovice vratnej a vodiacej kladky na rovnobežné vedenie viacerých drôtov v reze, obr. 9 čelný pohľad na zariadenie na zrážanie lana v ďalšom vyhotovení v schematickom znázornení, obr. 10a až 10g čelný pohľad na usporiadanie zariadenia na zrážanie lana podľa obr. 3 a 9 s chodom lana a prameňa lana, obr. 11 čelný pohľad na navíjacie zariadenie podľa obr. 2 v ďalšom vyhotovení.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Obr. 1 znázorňuje navíjacie zariadenie 1., patriace k zariadeniu, v prednostnom vyhotovení, ktoré má viacero stacionárnych výstupov 2 pre drôty 3, pretáčacie zariadenie 4, odťahové tanečníkové zariadenie 5, jeden alebo viacero vodiacich prostriedkov 6, tanečníkové kompenzačné zariadenie 7, prekladací prvok 8 a riadený navíjač 9 viacerých drôtov 3 s cievkou 10 na viacero drôtov 3.
Alternatívne môže byť podľa obr. 2 medzi stacionárnymi výstupmi 2 a pretáčacím zariadením 4 umiestnené zariadenie 1_1 ťahania drôtu 3 v podobe stroja na ťahanie viacerých drôtov 3, ktorým sa môžu jednotlivé vystupujúce drôty 3 ťahať
907ZB na požadovaný priemer. Zariadenie 11 ťahania drôtu 3 môže tiež mať stanovený počet strojov na ťahanie jednotlivých drôtov 3. Stacionárne výstupy 2 môžu byť napríklad vyhotovené ako zvitky podľa obr, 1 alebo ako dotykové výstupy, zrejmé na obr. 2.
I
Počas navíjania sa drôty 3, vystupujúce zo stacionárneho výstupu 2 privádzajú priamo alebo cez zariadenie 11 ťahania drôtu 5, ako je zrejmé na obr. 2, k pretáčaciemu zariadeniu 4 a ako zväzok drôtov 3 sa podrobia pretočeniu, pričom pretočenie nastáva takým počtom otáčok, aký dovoľuje pretvorenie drôtov 3 v elastickej oblasti. Tým sa dosiahne, že drôty 3 majú u nasledujúceho vstupu do odťahového tanečníkového zariadenia 5, ktoré má odťahový kotúč 5a a tanečníkový kotúč 5b, približne rovnakú dĺžku.
Následne sa zväzok drôtov 3 privedie na vodiaci prostriedok 6. V predloženom prípade je vodiaci prostriedok 6 vytvorený ako vodiaca kladka. Pri opustení vodiaceho prostriedku je zväzok rozostúpený. Jednotlivé drôty 3 sa privedú na príslušné, pevne ustavené tanečníkové kompenzačné zariadenie 7 a ďalej sa v približne navzájom rovnobežnom usporiadaní cez prekladací prvok 8 bližšie neznázorneného, známeho prekladacieho zariadenia privedú na cievku 10 pre viacero drôtov 3 navíjača 9 viacerých drôtov 3. Tanečníkové kompenzačné zariadenie 7, priradené každému drôtu 3 zaisťuje, že počas navíjania cievky 10 na viacero drôtov 3 sa môžu vyrovnať ešte prípadne existujúce rozdielne vnútorné pnutia a dĺžky drôtov 3.
Ďalšie vyhotovenie navíjacieho zariadenia 1 je znázornené na obr. 11. Navíjacie zariadenie 1 má rovnako zariadenie 11 ťahania drôtu 3. Drôty 3, jednotlivo vystupujúce zo stacionárnych výstupov prechádzajú jednotlivo zariadením 11 ťahania drôtu 3 s prievlakmi 40 a ťažnými kotúčmi 41. Následne prechádzajú jednotlivé drôty 3 cez oddelene poháňané a riadené ťažné kotúče 42 a ďalej cez príslušné tanečníkové kompenzačné zariadenie 7. Ako riadiace zariadenie pre riadený ťažný kotúč 42 je tiež možné použiť tanečníkové kompenzačné zariadenie 7. Drôty 3 sa privedú na spoločný odťahový kotúč 5a s prítlačným valcom 43. Drôty 3 opášu v jednom alebo viacerých závitoch približne rovnobežne vedľa seba odťahový kotúč 5a. Následne sa približne rovnobežne vedľa seba umiestnené drôty 3 ako
907/B zväzok privádzajú cez prekladací prvok 8 prekladacieho zariadenia na riadený navíjač 9 viacerých drôtov 3 a tu sa navíjajú na cievku 10 pre viacero drôtov 3. Pritom majú drôty 3 rovnaké dĺžky. Je tiež možné takéto navíjacie zariadenie 1 použiť bez zariadenia 11. ťahania drôtu 3.
Umiestnenie prítlačného valca 43 na odťahovom kotúči 5a je potrebné, aby sa na odťahovom kotúči 5a zabránilo povoleniu zväzku drôtov 3, a tým sa zaistil rovnomerný ťah pre všetky drôty 3.
Na obr. 3 je znázornené vyhotovenie zariadenia 12 na zrážanie lán zariadenia na súčasné navíjanie cievky 10 pre viacero drôtov 3 viacerými drôtmi 3 a/alebo súčasného odvíjania drôtov 3 z takto navinutej cievky 10 na viacero drôtov 3 na ich nasledujúce zlaňovanie. Zariadenie 12 na zrážanie lán má stroj 12a na zrážanie lán s dvojitým vinutím, pracujúcim podľa princípu „in-out„, zdvojený kotúčový odťah 13. jedno alebo viacero pretáčacích zariadení 15 prameňa 14 lana, umiestnených za sebou v smere odvodu prameňa 14 lana a zariadenie 16 konečného tvarovania a rovnako riadené navíjacie zariadenie 17.
Ako je znázornené na obr. 3, má stroj 12a na zrážanie lán rotujúci systém s nosičom 19 cievok 10 neotočným s rotujúcim systémom. Cievka 10 na viacero drôtov 3, navinutá zväzom drôtov 3 umiestnených približne rovnobežne vedľa seba, je umiestnená na nosiči 19 cievok 10 vo vnútri rotujúceho systému. Na nosiči 19 cievok W môže ale tiež byť viacero cievok W pre navíjanie viacerých drôtov 3 a/alebo cievky pre jednotlivé drôty.
Nosič 19 cievok 10 je uložený pomocou koncových otočných čapov 19a, 19b. v strednej osi M stroja 12a na zrážanie lán, tvoriacej os otáčania. S ohľadom na svoju vlastnú hmotnosť sa nosič 19 cievok 10, ako už bolo uvedené, pri zlaňovaní neotáča. Koncové otočné čapy 19a, 19b môžu byť vytvorené duté.
Ďalšie predlohové cievky 10' môžu byť vytvorené ako cievky na viacero drôtov alebo ako cievky pre jednotlivý drôt pred nosičom 19 cievok 10. Z predlohových cievok 10' sa strhávajú ďalšie drôty a/alebo prípadne drôt 3' jadra vyrábaného prameňa 14 lana. Tento drôt 3' jadra môže rovnako byť vytvorený z prameňa jadra, pozostávajúceho z viacerých jednotlivých drôtov. Drôt 3' jadra prebieha pozdĺž
907/B strednej osi M k prvému otočnému čapu 19a a cez prvú vratnú kladku 20a k prvému vodiacemu prvku 21a. Prvý vodiaci prvok 21a je súčasťou prvej krídlovky 22a, ktorá je umiestnená v oblasti predného konca nosiča 19 cievok 10. Odtiaľ prebieha drôt 3' jadra voľnou krivkou k druhému vodiacemu prvku 21b druhej krídlovky 22b, umiestnenej v oblasti predného konca nosiča 19 cievok W. Cez druhú vratnú kladku 20b, priradenú druhému otočnému čapu 19b, sa drôt 3' jadra vedie do oblasti cievky 10 pre viacero drôtov 3.
Vodiace prvky 21a, 21b môžu byť vyhotovené ako vodiace kladky alebo vodiaca vsuvka. Kužeľová vratná kladka 23 je uložená na alebo v prvom otočnom čape 19a v oblasti strednej osí M. Pozdĺžna os kužeľovej vratnej kladky 23 prebieha v podstate kolmo k strednej osi M. Kužeľová vratná kladka 23 tvorí prvý vratný bod pre zlaňovaný materiál vyťahovaný z cievky 10 pre viacero drôtov 3 a prípadne ďalších cievok. Zlaňovaný materiál pozostáva z drôtov 3 a prípadne drôtu 3' jadra.
Ako je znázornené na obr. 4, nabieha zlaňovaný materiál na najväčší priemer kužeľovej vratnej kladky 23. Zlaňovaný materiál kĺže počas obratu na plášti kužeľovej vratnej kladky 23 k užšej koncovej časti. Tým je zlaňovaný materiál podrobený úplnému zlaňovaniu a tvorí prameň 14 lana. Prvé a druhé vinutie sa tým zlúči, ako je zjavné na obr. 5, do jedného miesta 24 zlaňovania.
Ako je znázornené na obr. 3 a 5, drôty 3 odobraté ako zväzok z cievky 10 pre viacero drôtov 3 a prípadne tiež drôty z ďalších cievok, tu drôt 3' jadra predlohovej cievky 10', sú vedené cez kladkový systém 25. Kladkový systém 25 je vytvorený v podobe kladkostroja s ovládacou kladkou 25a a brzdou 26 ťahu drôtu 3. Všetky drôty 3 odobraté z cievky 10 pre viacero drôtov 3 potom prebiehajú v malom bočnom odstupe od strednej osi M k miestu 24 zlaňovania a potom ako prameň 14 lana pozdĺž strednej osi M dutým prvým otočným čapom 19a k širšej koncovej časti kužeľovej vratnej kladky 23.
Časť medzi cievkou 10 pre viacero drôtov 10 a kužeľová vratná kladka 23 majú v smere chodu zlaňovaného materiálu, ako je znázornené na obr. 3 a 5, hore popísaný kladkový systém 25. Podľa počtu privádzaných drôtov 3 sú použité nastaviteľné tanečníkové kompenzačné zariadenia 7', zaťažované nastaviteľnými
907/B silami. Ďalej je prípadne opatrená predtvarovacím zariadením pomocou kotúča 27 a rovnako spoločným miestom 24 zlaňovania pre prvé a druhé vinutie. Okrem toho môže byť opatrená krútiacim zariadením 28.
Počas zlaňovania sa zväzok drôtov 3, umiestnených vedľa seba približne rovnobežne, odvádza z cievky 10 pre viacero drôtov 3 s konštantným napätím. Zväzok sa vedie cez systém 25 kladiek, jednotlivé drôty 3 sú navzájom oddelené. Drôty 3 sú privedené k nastaviteľnému tanečníkovému kompenzačnému zariadeniu T, ustavenému na nosiči 19 cievok 10. Pomocou nastaviteľného tanečníkového kompenzačného zariadenia 7’ nastáva v každom okamihu odvíjanie drôtu 3 s rovnakou dĺžkou a s rovnakým pnutím, čo výhodne pôsobí na kvalitu vyrobeného prameňa 14 lana.
Na obr. 6 je bližšie znázornené výhodné vyhotovenie tanečníkového kompenzačného zariadenia 7, T. Toto tanečníkové kompenzačné zariadenie 7, 7' má separátne uložené rameno 29 páky s vodiacou kladkou 30 pre drôt 3, zaťažované nastaviteľnými silami. Rameno 29 páky môže byť zaťažované pomocou pružiny. Je tiež možné iné zaťažovanie, napríklad pomocou záťaže alebo pneumaticky. Na obr. 5 je znázornené použitie nastaviteľného tanečníkového kompenzačného zariadenia 7' v zariadení 12 na zrážanie lán. Na obr. 1, 2 a 11 je umiestnené tanečníkové kompenzačné zariadenie 7 v navíjacom zariadení 1, pričom vodiaca kladka 30 drôtu 3 vykonáva vertikálny pohyb.
Pretvorenie jednotlivých drôtov 3 pomocou tvarovacieho zariadenia v kotúči 27 je potrebné u materiálov určených na opracovanie, hlavne HT a ultra HT drôtov 3, aby drôty 3 zachovali svoju polohu vo zväzku. Tvarovacie zariadenie je známe, a preto nie je bližšie uvedené. Geometricky vytvorený prameň 14 lana vychádzajúci z miesta 24 zlaňovania sa môže v závislosti od použitého materiálu drôtu 3 prekrútiť, ako je zrejmé na obr. 5, pomocou krútiaceho zariadenia 28. Tým má každý jednotlivý drôt 3 v zlanenom zväzku potrebnú dĺžku. V tomto prípade je možné zriecť sa plastickej deformácie. Krútiace zariadenie 28 sa pritom otáča v rovnakom smere ako krídlovky 22a, 22b stroja 12a na zrážanie lán, avšak vyššou rýchlosťou. Podľa požadovanej konštrukcie spleteniny sa ako výhodná javí 1,4 až 1,95 násobná rýchlosť otáčania krútiaceho zariadenia 28 vzhľadom ku krídlovkám 22a. 22b.
907/B
Prameň 14 lana, zhotovený z hľadiska svojho priestorového usporiadania, odoberaný z úzkej koncovej časti kužeľovej vratnej kladky 23 je podľa obr. 3 vedený k prvému vodiacemu prvku 31a prvej krídlovky 22a a z nej voľnou krivkou cez druhý vodiaci prvok 31b druhej krídlovky 22b k tretej vratnej kladke 32, uloženej v druhom otočnom čape 19b kolmo k strednej osi M. Vodiace prvky 31a, 31b môžu byť vyhotovené ako vodiace kladky alebo ako vodiace objímky. Obidve krídlovky 22a, 22b sú synchrónne poháňané pomocou známeho prevodu, napríklad zubovým remeňom, z hnacieho motora 33. Pritom sa kužeľová vratná kladka 23 uložená na prvom otočnom čape 19a otáča spolu s prvou krídlovkou 22a okolo strednej osi M. Na obr. 5 je bližšie znázornený nosič 19 cievok 10 pre viacero drôtov 3 a rovnako príslušná brzda 26 ťahu drôtmi 3 a kladkový systém 25. Brzda 26 ťahu drôtu 3 má dvojramennú otočnú páku 26a. Na jednom ramene dvojramennej otočnej páky 26a je uložená ovládacia kladka 25a obopnutá odvíjanými drôtmi 3. Na druhom ramene dvojramennej otočnej páky 26a je v zábere pružný prvok 26b. Rameno nesúce ovládaciu kladku 25a je spojené pomocou tiahla 26c s pásom 34 brzdy, opatreným brzdovými čeľusťami 35. Brzdové obloženie pásu 34 z brzdy tlačí proti brzdiacej ploche brzdového kotúča 36 upevneného na hriadeli cievky 10 pre viacero drôtov X Ako už bolo prv uvedené, je brzde 26 ťahu drôtu 3 priradený kladkový systém 25. Ovládacia kladka 25a uložená na dvojramennej otočnej páke 26a je súčasne súčasťou kladkového systému 25. Cez ovládaciu kladku 25a sa drôty 3 privádzajú na kladkový systém 25 a vo viacerých závitoch ním prechádzajú.
Vedením drôtov cez kladkový systém 25 vo viacerých závitoch sa dosiahne, že pri veľkých hmotnostiach cievok 10 pre viacero drôtov 3, a tým veľkých šmykových silách sa môžu po celé navíjanie cievky 10 pre viacero drôtov 3 udržať malé a konštantné sily stroja na ťahanie drôtu. Tým možno použiť tiež veľmi tenké drôty 3.
907/B
Prameň 14 lana, zhotovený vo svojom priestorovom usporiadaní už pri svojom priechode prvou krídlovkou 22a, má svoje priestorové usporiadanie zachované i v priestorovej krivke medzi oboma krídlovkami 22a, 22b. Prameň 14 vlákna sa po opustení stroja 12a na zrážanie lán privádza cez tretiu vratnú kladku 32 kotúčového odťahu 13, otáčajúcu sa okolo strednej osi M. Na obr. 7 je bližšie znázornený kotúčový odťah 13. Kotúčový odťah 13 má dve, navzájom rovnobežné, v stanovenom odstupe umiestnené kladky 13a, 13b. Pritom prvá kladka 13a môže byť opatrená obvodovými žliabkami 13c, zatiaľ čo druhá kladka 13b má stupne 13d. Prameň 14 lana obieha vo viacerých slučkách okolo obidvoch kladiek 13a, 13b, pričom stupne 13d spôsobujú skok medzi malým a veľkým priemerom druhej kladky 13b. Tým nastáva definovaný nárast ťahovej sily, ktorou sa za spolupôsobenia pretáčania odbúrajú v prameni 14 lana napätia v kruté.
Kvôli ďalšiemu úplnému odbúraniu vnútorných napätí a kvôli udržaniu zlaneného zväzku prameňa 14 lana je v oblasti kotúčového odťahu 13, ako je znázornené na obr. 3, umiestnené za pretáčacím zariadením 15 prameňa 14 lana zariadenie 16 konečného tvarovania Pretáčacie zariadenie 15 prameňa 14 lana sa otáča v opačnom smere ako krídlovky 22a, 22b stroja 12a na zrážanie lán. Podľa požadovanej štruktúry lana sa pretáčacie zariadenie 15 prameňa 14 lana otáča s 0,3 až 1,0 násobkom obvodovej rýchlosti krídlovky 22a, 22b. Pretáčacie zariadenie 15 prameňa 14 lana je poháňané bližšie neznázorneným pohonom oddelene od stroja 12a na zrážanie lán. Riadenie tohto pohonu sa vykonáva v závislosti od znázorneného hnacieho motora 33 pre stroj 12a na zrážanie lán a pre kotúčový odťah 13 neznázorneným regulačným a riadiacim zariadením. Riadenie smeru otáčania a otáčok pretáčacieho zariadenia 15 prameňa 14 lana nastáva rovnako pomocou regulačného a riadiaceho zariadenia.
Prameň 14 lán sa cez riadiace kladky 37 privádza k jednému alebo viacerým zariadeniam 16 konečného tvarovania, ktoré má aspoň jeden rad so za sebou so vzájomným stranovým presadením umiestnených rovnacích kotúčov. Vzájomné stranové presadenie rovnacích kotúčov sa môže nastaviť podľa výrobných a prevádzkových podmienok. Prameň 14 lana pritom prebieha cez rovnacie kotúče po vlnitej dráhe a pritom vznikajúcim účinkami pohybu a valchovaní nastáva odbúranie
907/B napätia a rovnako korektúry polohy drôtov 3, 3' prameňa 14 lana. Následne sa prameň 14 lana privedie cez ďalšiu riadiacu kladku 37 a kladky 13a, 13b kotúčového odťahu 13 a rovnako ukladacie zariadenie 18 na regulované a oddelene hnané navíjacie zariadenie 17. Prameň 14 lana, prichádzajúci zo stroja 12a na zrážanie lana, sa vedie v smere šipky pozdĺž úsekov a až i vedenia.
Drôt 3' jadra sa vyťahuje, ako je popísané pomocou obr. 3, z predlohovej cievky 10', umiestnenej mimo nosič 19 cievok 10. Je ale tiež možné vyťahovať drôt 3' jadra známym spôsobom z ďalšej odvíjacej cievky umiestnenej na nosiči 19 cievok 10.
Ďalej môžu mať, ako je znázornené na obr. 8, všetky riadiace kladky 37 a vodiace kladky 30, cez ktoré sú v približne vzájomnom rovnobežnom usporiadaní vedené drôty 3, jeden alebo viacero vodiacich žliabkov 38. Vodiace žliabky 38 zaisťujú približne navzájom rovnobežné vedenie drôtov 3 a hlavne bránia vytváraniu slučiek, ktoré by najmä pri zlaňovaní pôsobili dosť nevýhodne.
Na obr. 9 je znázornené ďalšie vyhotovenie zariadenia 12 na zrážanie lán, ktoré patrí k zariadeniu podľa vynálezu. U zariadenia 12 na zrážanie lán je stroj 12a na zrážanie lán, pracujúci podľa princípu „in-out„ nahradený ďalším strojom 12b na zrážanie lán, pracujúcim podľa princípu „out-in„. Následkom toho nie sú použité cievky 10 pre viacero drôtov 3 umiestnené vo vnútri, ale mimo rotujúci systém ďalšieho stroja 12b na zrážanie lán.
Preto sú cievky 10 pre viacero drôtov 3 navinuté zväzkom navzájom rovnobežných drôtov 3 a uložené na nosiči 19 cievok 10 pevne umiestnenom mimo ďalší stroj 12b na zrážanie lán. Podľa obr. 9 sú na nosiči 19 cievok 10 umiestnené tri cievky 10 pre viacero drôtov 3, z ktorých sa vyťahujú tri drôty 3. K cievkam 10 pre viacero drôtov 3 je priradená predlohová cievka W'. Z predlohovej cievky 10' sa môže vyťahovať drôt 3' jadra alebo prameň jadra, ktorý pozostáva napríklad z troch jednotlivých drôtov.
Táto konfigurácia zariadenia je vhodná na výrobu prameňov 14 lana s usporiadaním 1+9 alebo 3 + 9. Pri usporiadaní 1+9 pozostáva prameň 14 lana z drôtu 3' jadra a deviatich drôtov 3. Zatiaľ čo pri usporiadaní 3 + 9 je prameň 14
907/B lana vytvorený z prameňa jadra s troma jednotlivými drôtmi a rovnako deviatimi jednotlivými drôtmi 3.
Na zlanenie sa jednotlivé drôty 3 a drôt 3' jadra odtiahnu konštantnou ťahovou silou. V smere chodu drôtu 3 sa zväzok navzájom rovnobežne vedľa seba usporiadaných drôtov 3, prichádzajúci z cievky 10 pre viacero drôtov 3, vedie cez kladkový systém 25. Následne sa každý jednotlivý drôt 3 vedie cez pevne na alebo za nosičom 19 cievok 10 umiestnené nastaviteľné tanečníkové kompenzačné zariadenie T. V nadväznosti na to sa drôty 3 privádzajú cez kotúč 27 k miestu 24 zlaňovania, pričom drôty 3 môžu prechádzať pretváracím zariadením. Drôt 3' jadra sa vedie rovnako cez príslušný kladkový systém 25 s brzdou 26 ťahu drôtu 3' jadra, potom však ide cez kotúč 27 k miestu 24 zlaňovania. Zlanený polotovar pozostávajúci z drôtov 3 a drôtu 3' jadra sa následne privádzajú k rotujúcemu systému ďalšieho stroja 12b na zrážanie lán. Vlastné zlaňovanie prebieha tak, že sa zlanený polotovar vedie v prvom vratnom bode cez pivú vratnú kladku 20a uloženú v prvom otočnom čape 19a a rovnako ďalej cez prvý vodiaci prvok 31a príslušnej prvej krídlovky 22a. Vo voľnej krivke sa vedie k druhému vodiacemu prvku 31 synchrónne sa otáčajúcej druhej krídlovky 22b a odtiaľ sa vedie na kužeľovú vratnú kladku 23, umiestnenú na druhom otočnom čape 19b. Na kužeľovej otočnej kladke 23 vystupuje zlanený polotovar na časti väčšieho priemeru. Zlanený polotovar sklzáva počas obratu za vlastného otáčania na plášti kužeľovej otočnej kladky 23 k užšej koncovej časti. Tým je zlanený polotovar podrobený úplnému zlaneniu a tvorí prameň 14 lana. Prvé a druhé zlaňovanie tým sú spojené v mieste 24 zlaňovania. Prameň 14 lana, prichádzajúci z kužeľovej vratnej kladky 23. sa privádza cez kotúčový odťah 13. nasledujúce pretáčacie zariadenie 15 prameňa 14 lana a zariadenie 16 konečného tvarovania k navíjacemu zariadeniu 17 s ukladacím zariadením 18. Kotúčový odťah 13, pretáčacie zariadenie 15, zariadenie 16 konečného tvarovania a navíjacie zariadenie 17 s ukladacím zariadením 18 sú známym spôsobom pevne ustavené na cievkovom nosiči 39. Cievkový nosič 39 je síce uložený otočné na koncových stranách otočných čapov 19a. 19b, avšak na základe svojej vlastnej hmotnosti sa s nimi pri zlaňovaní neotáča.
907/B
Ako je zrejmé na obr. 9, existuje ďalej možnosť umiestniť medzi miesto 24 zlaňovania a prvú vratnú kladku 20a, mimo rotujúceho systému ďalšieho stroja 12b na zrážanie lán, krútiace zariadenie 28. Vyhotovenia ďalších uvedených zariadení sa zachovajú, pretože tieto zariadenia zodpovedajú vo svojom vyhotovení a funkcii rovnako pracujúcim a označeným zariadeniam už popísaným k stroju 12a na zrážanie lán.
Na obr. 10a až 10g sú znázornené vyhotovenia zariadenia 12 na zrážanie lán s chodom drôtu 3, 3' a prameňom 14 lana. Rámec vynálezu však nie je týmito príkladmi nijako obmedzený.
Z obr. 10a až 10d sú zrejmé zariadenia 12 na zrážanie lán so strojom 12a na zrážanie lán, pracujúcim podľa princípu „in-out„.
Podľa obr. 10a je v rotujúcom systéme stroja 12a na zrážanie lán umiestnená cievka 10 na viacero drôtov 3, ktorá je navinutá podľa programov 1x2, 1x3, 1x4 alebo 2 + 2 zväzkom dvoch až štyroch jednotlivých, paralelne navzájom umiestnených drôtov 3. Zväzok drôtov 3 sa vyťahuje konštantnou silou. V nadväznosti na to sa jednotlivé drôty 3 vedú cez nastaviteľné tanečníkové zariadenie 7' a zlaňujú sa. Potom čo sa z hľadiska štruktúry zhotovený prameň 14 lana podrobí, ako už bolo popísané, odbúraniu svojho vnútorného pnutia definovanému nárastom ťahovej sily a jednému alebo viacerým pretočeniam a konečnému tvarovaniu, sa zhotovený prameň 14 lana privedie konštantnou navíjacou silou na riadené navíjacie zariadenie 17.
Na obr. 10 sú podľa programov 1+6 alebo 3 + 6 v rotujúcom systéme umiestnené dve cievky 10 pre tri drôty 3. Pred rotujúcim systémom je umiestnená predlohová cievka 10' s drôtom 3' jadra alebo prameňom jadra pozostávajúcim z troch navzájom zlanených drôtov. Drôt 3' jadra, prípadne prameň jadra vstupujú do rotujúceho systému a zlaňujú sa s drôtmi 3, odvinutými z cievky 10 pre viacero drôtov 3, umiestnenej na nosiči 19 cievok 10.
Na obr. 10c je, podľa programov 1 + 6 alebo 3 + 6 priradená predlohovej cievke 10' cievka 10 so šiestimi drôtmi 3, umiestnená v rotujúcom systéme. Namiesto drôtu 3' jadra môže byť na predlohovú cievku W' navinutý prameň jadra,
907/B pozostávajúci z troch navzájom zlanených drôtov. Spôsobové kroky boli popísané už prv.
Na obr. 10 sú, podľa programov (1+6) + 12, priradené predlohovej cievke 10’ v rotujúcom systéme štyri cievky 10 s troma drôtmi 3. Namiesto drôtu 3' jadra je predlohová cievka 10' opatrená prameňom jadra, ktorý je vytvorený podľa programu 1+6.
Podľa obr. 10e sú ako predlohová cievka 10' pre drôt 3' jadra, tak i cievka 10 pre viacero drôtov 3 umiestnené mimo rotačný systém. Podľa programu 1 + 6 je na cievke 10 zväzok šiestich vedľa seba umiestnených, približne rovnobežných drôtov 3, ktoré sa vyťahujú konštantnou silou. Tieto drôty 3 sa privádzajú k príslušnému nastaviteľnému tanečníkovému zariadeniu 7' a spoločne s drôtom 3' jadra sa v mieste 24 zlaňovania, ako bolo popísané, zlaňujú do prameňa .14 lana, prípadne sa vedú cez krútiace zariadenie 28 a navíjajú sa.
Obr. 10f znázorňuje ďalší stroj 12b na zrážanie lán pre program 1 + 6, pričom z dvoch cievok 10 pre viacero drôtov 3 sa vyťahujú tri drôty 3 a zlaňujú sa drôtom 3' jadra odvíjaným z predlohovej cievky 10'.
Podľa obr. 10g sa pre rovnobežné usporiadanie napríklad 1+9 + 9 vyťahujú zo šiestich cievok 10 pre viacero drôtov 3 tri drôty 3 a s drôtom 3' jadra z predlohovej cievky 10' sa privádzajú na miesto 24 zlaňovania.
907/B

Claims (19)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob súčasného navíjania cievok drôtu viac ako jedným drôtom a/alebo súčasného odvíjania drôtov z takto navinutých cievok na ich nasledujúce zlaňovanie, a to hlavne drôtov (3) s nízkou plastickou tvárnosťou, ako sú oceľové drôty (3), vyznačujúci sa tým, že sa počas navíjania odvíjajú zo stacionárnych výstupov (2) na navíjacom zariadení (1) jednotlivé drôty (3) a privádzajú sa do vlastného tanečníkového kompenzačného zariadenia (7), viaceré tieto drôty (3), ako zväzok rovnobežne vedľa seba umiestnených drôtov (3), sa navinie na spoločnú cievku (10) na viacero drôtov (3) a v priebehu odvíjania zväzku drôtov (3) z takto navinutej cievky (10) pre viacero drôtov (3), ktorá sa ustaví na odvíjacom zariadení zariadenie (12) na zrážanie lán, vytvorenom ako nosič (19) cievok (10) sa jednotlivé drôty (3) zlaňujú pomocou vlastného nastaviteľného tanečníkového zariadenia (7').
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa jednotlivé drôty (3) odvíjajú zo stacionárnych výstupov (2) a ťahajú sa pomocou zariadenia (11) ťahania drôtu (3), vytvoreného strojom na ťahanie viacerých drôtov (3) alebo strojmi na ťahanie jedného drôtu (3), na požadovaný priemer drôtu a následne sa odvedú do tanečníkového kompenzačného zariadenia (7).
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 a/alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa kvôli dosiahnutiu rovnakých dĺžok drôtu (3) na cievke (10) na viacero drôtov (3) zhromaždia jednotlivé drôty (3), ktoré sú odvíjané zo stacionárnych výstupov (2), bezprostredne pred dosiahnutím tanečníkového kompenzačného zariadenia (7) do jedného zväzku drôtov (3) a tento zväzok sa prekrúti, pričom zväzok sa následne vedie cez odťahové tanečníkové zariadenie (5) a prípadne cez vodiaci prostriedok (6) a ďalej sa zväzok navzájom rozostupuje a všetky drôty (3) sa vedú cez tanečníkové kompenzačné zariadenie (7) a ďalej cez prekladací prvok (8) sa drôty umiestnené rovnobežne vedľa seba ako zväzok privádzajú k riadenému navíjaču (9) viacerých drôtov (3) a tu sa navíjajú na cievku (10) na viacero drôtov (3).
    30 907/B
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1 a/alebo 2, vyznačujúci sa tým, že sa jednotlivé drôty (3), ktoré sa odvíjajú zo stacionárnych výstupov (2), vedú bezprostredne pred tanečníkovým kompenzačným zariadením (7) cez samostatne poháňaný a riadený kotúč (42) a následne sa privádzajú cez tanečníkové kompenzačné zariadenie (7) k spoločnému odťahovému kotúču (5a) s pritláčacím valcom (43), pričom drôty (3), ležiace približne navzájom vedľa seba rovnobežne, obopínajú aspoň v jednom vinutí odťahový kotúč (5a) a následne sa drôty (3), umiestnené vedľa seba ako zväzok rovnobežne privedú na riadený navíjač (9) viacerých drôtov (3) a tu sa navíjajú na cievku (10) pre viacero drôtov (3).
  5. 5. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že sa cievka (10) na viacero drôtov (3), navinutá zväzkom drôtov umiestnených približne rovnobežne vedľa seba, uloží na odvíjacom zariadení zariadenia (12) na zrážanie lán, vytvorenom ako nosič (19) cievok (10), pričom počas zlaňovania sa zväzok drôtov (3) strháva s konštantným napätím, každý drôt (3) sa vedie cez vlastné tanečníkové kompenzačné zariadenie (7) a následne sa všetky zlaňované drôty (3) lana v jedinom mieste (24) zlaňovania v dvojitej väzbe do prameňa (14) lana, zhotoveného z hľadiska svojej štruktúry a po prebehnutí dvoma navzájom synchrónne rotujúcim krídlovkami (22a, 22b) privedú k navíjaciemu zariadeniu (17).
  6. 6. Spôsob podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým, že sa počas zlaňovania sníma zväzok drôtov (3) z cievky (10) na viacero drôtov (3) s konštantným napätím a kvôli dosiahnutiu malej ťahovej sily drôtu (3) sa vedie cez kladkový systém (25) a ovládaciu kladku (25a) brzdy (26) ťahu drôtu (3), pričom v nadväznosti na to sa jednotlivé drôty (3) navzájom oddialia a vedú sa cez príslušné tanečníkové kompenzačné zariadenie (7') a v dôsledku klzného a odvaľovacieho pohybu na kužeľovej vodiacej kladke (23) sa v jednom mieste (24) zlaňovania zlaňujú vo zdvojenom vinutí do prameňa (14) lana, zhotoveného z hľadiska svojej štruktúry, pričom prameň (14) lana, zhotovený z hľadiska svojej štruktúry, pri priechode dvoma navzájom synchrónne rotujúcimi krídlovkami (22a, 22b) rotuje s dvojnásobnými otáčkami krídlovky (22a, 22b), prameň (14) lana sa pripadne pred svojím navinutím
    30 907/B podrobí kvôli odstráneniu svojho vnútorného napätia v kruté aspoň jednému prekrúteniu a/alebo nárastu ťahovej sily a/alebo aspoň jednému dotváraniu a následne sa privedie konštantnou silou navíjania na riadené navíjacie zariadenie (17).
  7. 7. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že sa drôty (3) odvíjané zo stacionárneho výstupu (2) a prípadne ťahané pomocou zariadenia (11) na ťahanie drôtu na požadovaný priemer sa ako zväzok drôtov (3) prekrútia otáčkami, stanovenými podľa pretvorenia drôtov (3) v elastickej oblasti.
  8. 8. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že sa drôty (3), ktoré sa odvíjajú z cievky (10) na viacero drôtov, umiestnené na nosiči (19) cievok (10), zlaňujú s ďalšími drôtmi (3, 3') a/alebo prameňmi, ktoré sa odvíjajú z cievok na jednotlivé drôty (3, 3') alebo cievok (10) na viacero drôtov (3, 3'), ktoré sú uložené na aspoň jednom nosiči (19) cievok (10).
  9. 9. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že sa jednotlivé drôty (3) a/alebo pramene podrobia pred vstupom do miesta (24) splietania tvarovaniu.
  10. 10. Spôsob podľa aspoň jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že sa pramene (14) lana zhotovené z hľadiska svojej štruktúry v oblasti medzi miestom zlaňovania a kužeľovou vratnou kladkou (23) prekrútením elasticky pretvoria.
  11. 11. Zariadenie na vykonávanie spôsobu podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že na navíjanie cievky (10) na viacero drôtov (3) má navíjacie zariadenie (1) a/alebo na odvíjanie cievky (10) na viacero drôtov (3) má zariadenie (12) na zrážanie lán, pričom navíjacie zariadenie (1) má stacionárne výstupy (2) na jednotlivé drôty (3), prípadne k nim priradené zariadenie (11) na ťahanie drôtu (3) a aspoň jeden navíjač (9) viacerých drôtov (3) s cievkou (10) na viacero drôtov (3) a zariadenie (12) na zrážanie lán má aspoň jedno odvíjacie zariadenie v podobe nosiča (19) cievky (10) a navíjacie zariadenie (17), a každému z drôtov (3), vystupujúcich zo stacionárnych
    30 907/B výstupov (2) navíjacieho zariadenia (1) je medzi výstupmi (2) alebo prípadne zariadením (11) na ťahanie drôtu (3) a navíjačom (9) viacerých drôtov s cievkou (10) pre viacero drôtov (3) a každému z drôtov (3), vystupujúcich z cievky (10) pre viacero drôtov (3) pevne na odvíjacom zariadení v podobe nosiča (19) cievky (10) zariadenie (12) na zrážanie lán alebo v smere chodu drôtu (3) pevne za nosičom (19) cievky (10) priradené tanečníkové kompenzačné zariadenie (7, 7').
  12. 12. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že medzi výstupmi (2) alebo zariadením (11) na ťahanie drôtu (3) navíjacieho zariadenia (1) a tanečníkovými kompenzačnými zariadeniami (7) sú v smere chodu drôtov (3) za sebou umiestnené pretáčacie zariadenie (4), odťahové tanečníkové zariadenie (5) a eventuálne vodiaci prostriedok (6) a ďalej v smere chodu drôtu sú za tanečníkovým kompenzačným zariadením (7) za sebou umiestnené prekladací prvok (8) a riadený navíjač (9) viacerých drôtov (3) s cievkou (10) pre viacero drôtov (3).
  13. 13. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že medzi výstupmi (2) alebo zariadením (11) na ťahanie drôtu a tanečníkovými kompenzačnými zariadeniami (7) je u každého drôtu (3) umiestnený oddelene poháňaný a regulovaný riadený kotúč (43) a v smere chodu drôtu (3) sú za tanečníkovým kompenzačným zariadením (7) za sebou umiestnené spoločné odťahové tanečníkové zariadenia (5) s prítlačným valcom (43), prekladací prvok (8) a riadený navíjač (9) viacerých drôtov (3) s cievkou (10) pre viacero drôtov (3).
  14. 14. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 11 až 13, vyznačujúce sa tým, že zariadenie (11) ťahania drôtu (3) má stroj ťahania viacerých drôtov (3) a/alebo viacero strojov ťahania jednotlivých drôtov (3).
  15. 15. Zariadenie podľa nároku 11, vyznačujúce sa tým, že každé navíjacie zariadenie v podobe nosiča (19) cievok (10) je opatrené priamo v kladkovom systéme (25) na vedenie drôtu (3) v aspoň jednom závite ovládacou kladkou (25a) pre brzdu (26) ťahu drôtu (3).
    30 907/B
  16. 16. Zariadenia podľa aspoň jedného z nárokov 11 až 15, vyznačujúce sa tým, že tanečníkové kompenzačné zariadenia (7, 7') sú uložené samostatne a majú aspoň jednu vodiacu kladku (30).
  17. 17. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 11 až 16, vyznačujúce sa tým, že medzi tanečníkovým kompenzačným zariadením (7') a miestom (24) zlaňovania, prípadne predtvarovacím zariadením a rovnako medzi miestom (24) zlaňovania a kužeľovou vratnou kladkou (23) je umiestnené krútiace zariadenie (28) a pred navíjacím zariadením (17) je umiestnené aspoň jedno pretáčacie zariadenie (15) prameňa (14) lana a/alebo zariadenie (16) konečného tvarovania a/alebo zdvojený kotúčový odťah (13) pre definovaný nárast ťahovej sily.
  18. 18. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 11 až 17, vyznačujúce sa tým, že všetky riadiace a vodiace kladky a rovnako navíjacie zariadenie (1) ako tiež zariadenie (12) na zrážanie lán sú vedľa seba usporiadané rovnobežne, pričom aspoň jeden vodiaci žliabok (38) má plošný prierez.
  19. 19. Zariadenie podľa aspoň jedného z nárokov 11 až 18, vyznačujúce sa tým, že zariadenie (12) na zrážanie lán, opatrené odvíjacím zariadením, je tvorené zariadením na zrážanie lana vo zdvojenom vinutí podľa princípu in-out alebo out-in.
SK375-98A 1995-09-21 1996-04-02 Process and device for the simultaneous winding of a multi-wire coil with several wires and/or the simultaneous unwinding of the wires from such a wound multi-wire coil for subsequent stranding SK37598A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19535025A DE19535025A1 (de) 1995-09-21 1995-09-21 Verfahren und Vorrichtung zum gleichzeitigen Bewickeln einer Mehrdrahtspule mit mehreren Drähten und/oder gleichzeitigem Abwickeln der Drähte von einer derart bewickelten Mehrdrahtspule für eine nachfolgende Verseilung derselben
PCT/DE1996/000627 WO1997011222A1 (de) 1995-09-21 1996-04-02 Verfahren und vorrichtung zum gleichzeitigen bewickeln einer mehrdrahtspule mit mehreren drähten und/oder gleichzeitigem abwickeln der drähte von einer derart bewickelten mehrdrahtspule für eine nachfolgende verseilung derselben

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK37598A3 true SK37598A3 (en) 1998-11-04

Family

ID=7772737

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK375-98A SK37598A3 (en) 1995-09-21 1996-04-02 Process and device for the simultaneous winding of a multi-wire coil with several wires and/or the simultaneous unwinding of the wires from such a wound multi-wire coil for subsequent stranding

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0851949B1 (sk)
KR (1) KR19990063634A (sk)
CN (1) CN1197492A (sk)
AT (1) ATE205897T1 (sk)
CZ (1) CZ83298A3 (sk)
DE (2) DE19535025A1 (sk)
SK (1) SK37598A3 (sk)
WO (1) WO1997011222A1 (sk)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19745346A1 (de) * 1997-10-14 1999-04-15 Herborn & Breitenbach Gmbh Verfahren zum gleichzeitigen Ziehen und Spulen mehrerer Drähte und Vorrichtung zu seiner Ausführung
DE29908911U1 (de) 1999-05-20 1999-09-09 Henrich Gmbh, 35745 Herborn Verseilziehvorrichtung
KR100347318B1 (ko) * 1999-09-21 2002-08-07 주식회사 효성 스틸코드 제조용 연선기
JP4687156B2 (ja) * 2005-03-09 2011-05-25 サンケン電気株式会社 巻取り装置の速度制御方法及び速度制御装置
JP5623794B2 (ja) * 2010-06-04 2014-11-12 日特エンジニアリング株式会社 巻線用線材のバックテンション付与装置及びそのバックテンション付与方法
DE102014017813A1 (de) * 2014-12-03 2016-06-09 Geo. Gleistein & Sohn Gmbh Rundschlinge und Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen
DK3326921T3 (da) 2015-07-22 2022-08-15 Max Co Ltd Bindemaskine
NL2015920B1 (en) 2015-12-07 2017-06-28 Cabin Air Group Bv Device and method for producing a cable, as well as a cable.
DE102018205566A1 (de) * 2018-04-12 2019-10-17 Maschinenfabrik Niehoff Gmbh & Co. Kg Verlitzmaschine
CN108861847A (zh) * 2018-05-31 2018-11-23 江苏永鼎光纤科技有限公司 一种多头光纤盘处理装置
FR3099190A1 (fr) * 2019-07-25 2021-01-29 Compagnie Generale Des Etablissements Michelin Procédé de fabrication d’au moins trois assemblages
CN111071860B (zh) * 2019-12-31 2024-02-23 嘉兴恒锐电气科技有限公司 一种电缆分线系统
KR102191791B1 (ko) * 2020-06-23 2020-12-16 대영소결금속 주식회사 소결벤트 성형장치
CN116748320B (zh) * 2023-08-16 2023-10-13 山东广汇新型材料科技股份有限公司 一种铝合金异形丝拉丝收卷装置
CN118326732B (zh) * 2024-06-12 2024-10-18 张家港新华预应力钢绞线有限公司 一种低松弛预应力钢绞线连续卷制设备

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2670694B1 (fr) * 1990-12-21 1993-02-19 Alcatel Cuivre Dispositif de trefilage multifilaire et meche obtenue a l'aide de ce dispositif.
FR2688495B1 (fr) * 1992-03-16 1994-06-03 Pourtier Pere Fils Ets Machine de debobinage a departs de fil multiples sur une meme bobine.
DE4337596A1 (de) * 1993-10-28 1995-05-04 Thaelmann Schwermaschbau Veb Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von HT- bzw. Ultra-HT-Cord

Also Published As

Publication number Publication date
DE19535025A1 (de) 1997-03-27
CN1197492A (zh) 1998-10-28
WO1997011222A1 (de) 1997-03-27
EP0851949A1 (de) 1998-07-08
ATE205897T1 (de) 2001-10-15
DE59607731D1 (de) 2001-10-25
KR19990063634A (ko) 1999-07-26
CZ83298A3 (cs) 1998-09-16
EP0851949B1 (de) 2001-09-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8511054B2 (en) Method of assembling filaments and bundle of filaments obtained by the method
SK37598A3 (en) Process and device for the simultaneous winding of a multi-wire coil with several wires and/or the simultaneous unwinding of the wires from such a wound multi-wire coil for subsequent stranding
CN101245510B (zh) 直捻式捻线工艺
US4887421A (en) Apparatus and process of manufacturing a metal cord
CN100503917C (zh) 生产合股线的纺织机及方法
US20050139706A1 (en) Spool filled with multiple elongated elements wound closely together
US4299082A (en) Method and machinery for manufacturing metallic cords in layers
CZ206895A3 (en) Process and apparatus for producing twisted thread
JPH0718104B2 (ja) スチ−ルコ−ドの製造方法及び装置
IL24788A (en) Manufacture of wire strands
DE4337596A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von HT- bzw. Ultra-HT-Cord
US4677816A (en) Stranding machine
US3981131A (en) High speed twisting machine
US4570428A (en) Twin track buncher
DE3811766A1 (de) Einrichtung zum wendelfoermigen aufbringen von band- oder fadenfoermigem material auf langgestrecktes gut
AU589572B2 (en) Double twist bow buncher
ITMI20010527A1 (it) Procedimento ed apparecchiatura per la produzione di trefoli di fili d'acciaio ad alta resistenza e a bassa tensione su macchine cordatrici
CA1261688A (en) Twin track buncher
JPH04308288A (ja) スチールコードの製造方法及びその製造装置
JPH03200672A (ja) 線条体の繰出し方法およびその装置
GB1590130A (en) Armouring process for applying an elongate covering material to an elongate core member
GB2142941A (en) A method of further processing strand type material wound with the help of a flyer
CZ88689A3 (en) Process and apparatus for producing skeins of steel wires, particularly of wire cord
CS235056B2 (cs) Stáčecí a lanovací zařízení, zejména pro výrobu soustředných kabelů a vodičů s pravidelným povrchem