SK285959B6 - Zberné zariadenie elektrického vozidla, zberný prostriedok a samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo - Google Patents

Zberné zariadenie elektrického vozidla, zberný prostriedok a samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo Download PDF

Info

Publication number
SK285959B6
SK285959B6 SK1884-99A SK188499A SK285959B6 SK 285959 B6 SK285959 B6 SK 285959B6 SK 188499 A SK188499 A SK 188499A SK 285959 B6 SK285959 B6 SK 285959B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
collecting
electric vehicle
electrically
support
power line
Prior art date
Application number
SK1884-99A
Other languages
English (en)
Other versions
SK188499A3 (en
Inventor
Vito Siciliano
Naja Alcide Del
Original Assignee
Ansaldo Trasporti S.P.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ansaldo Trasporti S.P.A. filed Critical Ansaldo Trasporti S.P.A.
Publication of SK188499A3 publication Critical patent/SK188499A3/sk
Publication of SK285959B6 publication Critical patent/SK285959B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L5/00Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles
    • B60L5/42Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles for collecting current from individual contact pieces connected to the power supply line

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Details Of Connecting Devices For Male And Female Coupling (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)

Abstract

Elektrické zberné zariadenie, ktorého nosná štruktúra (104) je umiestnená kĺbovým spôsobom na elektrickom vozidle (80), nesie podlhovastý stredový trvalý magnet (147) a dvojicu elektrických zberných súčastí (132a, 132b) nachádzajúcich sa v určitej vzájomnej vzdialenosti na opačných stranách stredového magnetu (147). Elektrické zberné zariadenie jepoužiteľné v spojení so silnoprúdovým vedením s určitým počtom izolovaných vodivých súčastí (34), ktoré sú zoradené za sebou v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) a sú napájané postupne podľa toho, ako sa elektrické vozidlo pohybuje po vedení.Trvalý magnet (147) vytvára väzbu vzájomného magnetického pôsobenia s feromagnetickými referenčnýmisúčasťami (170a, 170b) vedenými pozdĺž silnoprúdového vedenia a v dopredu stanovenej polohe s ohľadom na vodivé súčasti (34) s cieľom navádzať nosné štruktúry (104) do samovystredenej polohy, v ktorých siločiary magnetického poľa generovaného magnetom (147) aspoň čiastočne vstupujú do feromagnetických referenčných súčastí (170a, 170b) na minimálnom úseku dráhy a v ktorej elektrické zberné súčasti(132a, 132b) sa príslušne pripájajú aspoň k jednej vodivej súčasti (34) a k súvislému vedeniu (35) pripojenému k nulovému elektrickému potenciálu, ktoré je vedené rovnobežne s vodivými súčasťami (34).

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka zberného zariadenia elektrického vozidla, zberného prostriedku a samoizolovaného silnoprúdového elektrického vedenia pre elektrické vozidlo.
Doterajší stav techniky
Sú známe samoizolované silnoprúdové vedenia, ktoré obsahujú určitý počet v podstate plochých, vodivých dosák, ktoré sú zoradené za sebou v smere jazdy vozidla, ležia v podstate v rovnakej rovine s vodorovným povrchom (napríklad s povrchom cesty) a sú oddelené izolačnými súčasťami. Vodivé dosky sa postupne za sebou pripájajú k silnoprúdovému napájaciemu zdroju na základe magnetického budiaceho signálu, vysielaného z elektrického vozidla, idúceho pozdĺž silnoprúdového vedenia, lebo elektrické vozidlo obsahuje magnetickú budiacu súčasť (napríklad trvalý magnet alebo elektromagnet) na budenie a teda aj napájanie vodivej dosky a aspoň jednu elektrickú zbernú súčasť na vytváranie klzného dotyku s momentálne napájanou doskou a zbieranie elektrického prúdu, poháňajúceho elektrické vozidlo.
Opis jedného príkladu silnoprúdového vedenia pre elektrické vozidlo je uvedený v európskej patentovej prihláške EP 96113023.4, zameriavajúcej sa na silnoprúdové vedenie, uplatňujúce dutý, podlhovastý izolačný kryt, ktorý je na povrchu uzatvorený počtom vodivých dosák, ktoré na seba vyrovnane nadväzujú v smere jazdy vozidla a sú od seba oddelené izolačnými súčasťami, umiestnenými medzi susednými vodivými doskami. V kryte sa nachádza elasticky deformovateľná, vodivá pásová súčasť, ktorá je vedená v smere jazdy vozidla, má pásovú časť, vyhotovenú z feromagnetického materiálu a jc priťahovaná magnetickým poľom, generovaným činnosťou elektromagnetov, umiestnených na elektrickom vozidle tak, aby sa časť vodivej pásovej súčasti prehýbala smerom k vodivým doskám a tým pripojovala aspoň jednu vodivú dosku k silnoprúdovému vedeniu vnútri krytu. Ďalší príklad silnoprúdového vedenia pre elektrické vozidlo je opísaný v nemeckom patente číslo 1.011.914, vydanom na meno Ludwig Reinhardt a publikovanom 11. júla 1957, podľa ktorého podlhovastý izolačný kryt, ktorý je na vrchu uzavretý určitým počtom vodivých, v priamom smere vyrovnane nadväzujúcich a vzájomne izolovaných dosák, obsahuje elasticky deformovateľnú, vodivú pásovú súčasť, pričom táto elasticky deformovateľná, vodivá pásová súčasť je vyhotovená z feromagnetického materiálu a je priťahovaná magnetickým poľom, generovaným činnosťou elektromagnetov tak, aby sa časť vodivej pásovej súčasti prehýbala smerom k vodivým doskám na účely elektrického napájania aspoň jednej z týchto dosák.
Podstata vynálezu
Cieľom prihlasovaného vynálezu je vyvinúť elektrické zberné zariadenie, ktoré sa môže výhodne používať v spojení so samoizolovaným silnoprúdovým vedením. Konkrétne možno uviesť, že cieľom prihlasovaného zariadenia je vyvinúť elektrické zberné zariadenie, ktoré združuje magnetickú budiacu súčasť a elektrickú zbernú súčasť v jednej konštrukčnej štruktúre. Ďalším cieľom prihlasovaného vynálezu je vyvinúť elektrické zberné zariadenie, ktoré bude mať schopnosť udržiavať správnu polohu elektric kej zbernej súčasti vo vzťahu k vodivým doskám v priebehu jazdy elektrického vozidla.
Na základe prihlasovaného vynálezu je vyvinuté také elektrické zberné zariadenie pre samoizolované silnoprúdové vedenie, ktoré je definované v patentovom nároku 1.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Teraz bude spôsobom rozboru príkladu vykonaný opis výhodného, neobmedzujúceho uskutočnenia elektrického zberného zariadenia pre samoizolované vedenie s odkazom na pripojené vyobrazenia, na ktorých: obr. 1 predvádza perspektívny pohľad na elektrické zberné zariadenie zostavené na základe výsledných záverov prihlasovaného vynálezu; obr. 2 je priečnym rezom samoizolovaného silnoprúdového vedenia na použitie v spojení s elektrickým zberným zariadením predvedeným na obr. 1; obr. 3 predvádza elektrické zberné zariadenie podľa obr. 1 umiestnené na elektrickom vozidle, ktoré je v elektrickom spojení so silnoprúdovým vedením toho typu, ktorý je ukázaný na obr. 2; obr. 4 predvádza perspektívny pohľad na variant elektrického zberného zariadenia nakresleného na obr. 1; obr. 5 je priečnym rezom samoizolovaného silnoprúdového vedenia na použitie v spojení s elektrickým zberným zariadením predvedeným na obr. 4; obr. 6 predvádza elektrické zberné zariadenie podľa obr. 4 umiestnené na elektrickom vozidle, ktoré je v elektrickom spojení so silnoprúdovým vedením toho typu, ktorý je ukázaný na obr. 5.
Príklady uskutočnenia vynálezu
V súvislosti s odkazom na obr. 1 a obr. 2 sa vzťahová značka 1 vzťahuje na celkovú zostavu modulového silnoprúdového vedenia pre elektrické vozidlo.
Silnoprúdové vedenie 1 obsahuje určitý počet podlhovastých izolovaných krytov (modulov) 4, z ktorých každý vymedzuje vnútornú, podlhovastú, rovnobežnostenovú dutinu 6 vedenú v priamom smere (pozdĺž osi) 8.
Konkrétnejšie možno uviesť, že každý kryt 4 sa zhotovuje ako jediný diel a má vodorovnú, spodnú izolačnú stenu 10, dve zvislé, bočné izolačné steny 11, 12, ktoré sú kolmé vo vzťahu k stene 10, a vodorovnú, vrchnú izolačnú stenu 15, ktorá je rovnobežná vo vzťahu k opačne umiestnenej spodnej stene 10.
Kryt 4 pokrýva kovové vodivé puzdro 17, ktoré vymedzuje vnútornú, podlhovastú, rovnobežnostenovú dutinu 18 vedenú pozdĺž osi 8, a má spodnú stenu 20 smerujúcu k stene 10, dve zvislé, pozdĺžne steny 21, 22, ktoré sú kolmé na stenu 20 a s touto stenou 20 tvoria jeden celok, a plochú, vrchnú kovovú stenu 25 vedenú rovnobežne so stenou 15 oddelene v rozsahu určitej vzdialenosti K.
V puzdre 17 sa nachádza prvé silnoprúdové, elektricky polarizované vedenie 27 v tvare priamej, kovovej, vodivej súčasti, ktorá je umiestnená v hornej časti dutiny 18 a je elektricky izolovaná od susediacich kovových stien 22 a 25. Konkrétnejšie možno uviesť, že vodivá súčasť 27 má v priečnom reze v podstate tvar „L“ a obsahuje vodorovnú, plochú, prvú časť 27a, ktorá susedí a je rovnobežná s plochou, izolačnou stenou 30 umiestnenou na spodnej strane bočnej časti steny 25, a zvislú, plochú, druhú časť 27c, ktoráje kolmá vo vzťahu k časti 27a, s ktorou vytvára jeden celok, aje nesená na zvislej, izolačnej stene 32 rovnobežne vedľa zvislej, kovovej steny 21.
Kovové puzdro 17 vymedzuje druhé silnoprúdové, elektricky polarizované vedenie 23, ktoré je vedené v podstate po celej dĺžke izolačného krytu 4.
S odkazom na obr. 2 možno uviesť, že silnoprúdové vedenie 1 obsahuje určitý počet obdĺžnikových kovových dosák 34, ktoré sa nachádzajú zvonka krytov 4, sú vyrovnané v priamom smere A rovnobežne s osou 8 a sú tak zoradené, že ich dlhé okraje sú rovnobežné so smerom A, ktorý je vedený stredom každej obdĺžnikovej kovovej dosky.
Konkrétnejšie je možno uviesť, že umiestňovanie každej dosky 34 do vrchnej steny 15 sa uskutočňuje spoločne s vkladaním gumovej vrstvy 36, pričom každá doska 34 sa pripevňuje ku krytu 4 pomocou pripevňovacích prostriedkov (nie sú predvedené), umiestňuje sa pri bočnom okraji 15a steny 15 a má prvú koncovú stranu 34a (zodpovedajúcu prvej dlhej strane obvodu), ktorá vyčnieva z krytu 4, a druhú koncovú stranu 34b (zodpovedajúcu druhej dlhej strane obvodu), ktorá sa nachádza vo vzdialenosti D od stredovej roviny súmernosti C a je vedená kolmo na steny 10 a 15 krytu 4.
Silnoprúdové vedenie 1 obsahuje tiež prvé vedenie 35 pripojené k nulovému elektrickému potenciálu, ktoré sa nachádza na vonkajšej strane každého krytu 4 a má tvar plochej, podlhovastej, obdĺžnikovej súčasti, ktorá je vedená v priamom smere B rovnobežne so smerom A na opačnej strane roviny súmernosti C, pričom priamy smer B prechádza stredom obdĺžnikovej súčasti 35.
Konkrétne možno uviesť, že obdĺžniková súčasť 35, ktorá sa ukladá do gumovej vrstvy 36 na vrchnej stene 15, sa pripája ku krytu 4 pomocou pripevňovacích prostriedkov (nie sú predvedené) pri bočnom okraji 15b steny 15 a má prvú koncovú stranu 35a, ktorá vyčnieva z krytu 4, a druhú koncovú stranu 35b, ktorá sa nachádza v rozsahu vzdialenosti D od stredovej roviny súmernosti C.
Silnoprúdové vedenie 1 obsahuje tiež určitý počet izolačných súčastí 37 (obr. 3), ktoré sa nachádzajú zvonka krytov 4 a umiestňujú sa medzi kratšími stranami obdĺžnikových dosák 34. Konkrétnejšie vyjadrené, každá izolačná súčasť 37 sa umiestňuje medzi dvoma susediacimi kovovými doskami 34, čím tieto susediace kovové dosky od seba elektricky oddeľuje, pričom každá kovová doska 34 sa dostáva do elektrického spojenia s príslušným elektrickým napájačom 40, ktorý je umiestnený vnútri dutiny 18 a pripája sa k doske 34 prostredníctvom príslušného elektrického vodiča 41 (znázorneného schematicky) vedeného cez izolačnú stenu 30, kovovú stenu 25 (od ktorej je toto vedenie elektricky izolované), stenu 15 krytu 4 a gumovú vrstvu 36.
Napájačom 40 je kovová stena, majúca v podstate tvar „C“, ktorá ďalej obsahuje vodorovnú, plochú, prvú časť 45 nesenú na izolačnej stene 47, umiestnenej na kovovej, spodnej stene 20; zvislú, druhú časť 49, ktorá smeruje od kovovej, bočnej steny 21 a je elektricky izolovaná od tejto bočnej steny 21 izolačnou stenou 50; a vodorovnú, plochú, tretiu časť 51, ktorá je kolmá vo vzťahu k zvislej časti 49, s ktorou tvorí jeden celok a dotýka sa izolačnej steny 30.
Ploché časti 51 a 45 sú teda rovnobežné a smerujú svojimi čelami k sebe na opačných stranách dutiny 18; a časti 51 a 45 rôznych napájacích zariadení 40 sú rozmiestnené pozdĺž osi 8 a po celej dĺžke krytu 4 tak, aby príslušne vymedzovali prvý elektrický zberač a druhý elektrický zberač, ktorých účel bude vysvetlený v ďalšom texte.
Plochá časť 45 (druhý zberač) leží v tej istej rovine ako časť 20a druhého silnoprúdového, elektricky polarizovaného vedenia a plochá časť 45 a časť 20a sú od seba elektricky oddelené a ich rovnobežné, v určitej vzdialenosti od seba vedené okraje, ktoré sú podľa príslušnosti označené vzťahovými značkami 45b a 20b, sa nachádzajú v rovnakej vzdialenosti (vzdialenosť h/2) od roviny súmernosti C.
Plochá časť 51 (prvý zberač) leží v tej istej rovine ako časť 27a prvého silnoprúdového, elektricky polarizovaného vedenia a plochá časť 51 a časť 27a sú od seba elektricky oddelené a ich rovnobežné, v určitej vzdialenosti od seba vedené okraje, ktoré sú podľa príslušnosti označené vzťahovými značkami 51b a 27b, sa nachádzajú v rovnakej vzdialenosti (vzdialenosť h/2) od roviny súmernosti C.
Napájacie zariadenie 40 obsahuje vodivú pásovú súčasť 60, ktorá sa nachádza vnútri dutiny 18, prechádza po celej dĺžke krytu 4 a ak je v pokojovej polohe, smeruje kolmo k rovine P, kolmú na stenu 20 a je symetrická vo vzťahu na rovinu C, keď je v pokojovej polohe (obr. 2), pričom jej koncové časti (nie sú predvedené) svojím tvarom zodpovedajú nosným a spojovacím prostriedkom (nie sú predvedené) na opačných koncoch krytu 4,
Pásová súčasť 60 obsahuje stredovú časť 63, ktorá je vymedzená pásom z pružného, izolačného materiálu, nesúceho vodivé úseky, umiestnené na opačných stranách izolačného pásu 63. Konkrétnejšie možno uviesť, že izolačný pás 63 nesie pružný, horný vodivý pás 65, ktorý je vyhotovený z feromagnetického materiálu, tvorí jeden celok s pásom 63, smeruje svojou plochou k stene 15 a má šírku L, ktorá je väčšia ako vzdialenosť h medzi protiľahlými stranami 51b a 27b. Izolačný pás 63 taktiež nesie pružný, dolný pás 67, ktorý je vyhotovený z feromagnetického materiálu, tvorí jeden celok so spodnou stranou pásu 63, smeruje svojou plochou k stene 20 a má šírku L. Spodok pásu 67 zodpovedá svojím tvarovaním plochým, obdĺžnikovým, kovovým (napríklad medeným) súčastiam 69, ktoré sa nachádzajú v určitej vzdialenosti od pásu 67 a ležia v rovine, ktorá je celkovo rovnobežná s rovinou pásu 67 vtedy, ak sú v pokoji bez tvarových zmien. Každá súčasť 69 má krátke strany 69a, ktoré sú rovnobežné s dlhými stranami pásu 67, a dlhé strany, ktorých dĺžka je o niečo menšia ako šírka L; každá plochá, obdĺžniková súčasť 69 je nesená článkovým mechanizmom 70, ktorý je vedený od pásu 67 k súčasti 69 a je vyhotovený z plastového izolačného materiálu; súčasti 69 sú pravidelne rozmiestnené pozdĺž pásovej súčasti 60 vo vzdialenosti, ktorá je v podstate rovnaká ako vzdialenosť P medzi susednými zberačmi 40; a vzdialenosť P je v podstate rovnaká ako vzdialenosť medzi stredovými úsekmi susedných plochých, vodorovných častí 45, meraná rovnobežne vo vzťahu k osi 8.
Na obidvoch opačných koncových častiach je každý izolačný kryt 4 príslušne vybavený príslušnými nosnými a spojovacími zariadeniami (nie sú predvedené), pričom každé takéto nosné a spojovacie zariadenie má schopnosť niesť koncovú časť vodivej pásovej súčasti 60 a súčasne umožňovať priečny pohyb tejto koncovej časti vodivej pásovej súčasti 60.
Silnoprúdové vedenie 1 sa zostavuje vyrovnaným radením určitého počtu krytov 4 postupne za sebou v smere dráhy pohybu vozidla, keď každá koncová časť (nie je predvedené) sa spája mechanicky s použitím premosťujúcich zariadení (nie sú predvedené), výsledkom čoho je vytvorenie súvislej pásovej súčasti, prebiehajúcej po celej dĺžke vedenia 1 a vymedzenej vodivými pásovými súčasťami 60 jednotlivých, spojených krytov 4, pričom elektrické vedenia 27 a 23 jedného krytu sa elektricky pripájajú k zodpovedajúcim elektrickým vedeniam nadväzujúceho krytu prostredníctvom vonkajších prepojovacích káblov (nie sú predvedené). V jednom uskutočnení, ktoré nie je výhradne obmedzujúce, sa vedenie 1 môže klásť do povrchu ST cesty (obr. 2) tak, že kryty 4 sa umiestňujú vnútri rovnobežnostenového sedla, zapusteného do povrchu ST cesty. V takomto prípade smerujú plochy dosák 34 a vedenia 35 pripojeného k nulovému elektrickému potenciálu nahor a ležia v podstate v rovnakej rovine s povrchom ST cesty, pričom silnoprúdové vedenie 23 a vedenia 35 a 35c sa bez problémov pripájajú k nulovému elektrickému potenciálu, zatiaľ čo silnoprúdové vedenie 27 sa pripája ku kladnému elektrickému potenciálu napájacieho zdroja.
Silnoprúdové vedenie 1 sa používa v súvislosti s prevádzkou elektrického vozidla, ako je napríklad elektrické vozidlo 80 (schematicky znázornené na obr. 3), pohybujúce sa po povrchu ST cesty.
Elektrické vozidlo 80 má dve nápravy, karosériu, akou jc napríklad samonosná karoséria, ktorá je vymedzená na spodku podlahou 82, ktorá svojou plochou smeruje k povrchu ST cesty, k doskám 34 a k vedeniu 35, pripojenému k nulovému elektrickému potenciálu, a ďalej má známy elektrický motor 83 na pohon motorového vozidla 80, ktorý je napájaný riadiacim obvodom 85, do ktorého sa privádza jednak kladné napätie Val a jednak referenčný potenciál Vref prostredníctvom elektrického zberného zariadenia 86 podľa výsledných záverov prihlasovaného vynálezu.
Elektrické zberné zariadenie podľa prihlasovaného vynálezu (obr. 1) obsahuje postranné budiace zariadenie 100, ktoré je pripevnené k podlahe 82 vozidla 80, rameno 102 majúce prvý koniec, ktorý je zavesený na zariadení 100 kízavým spôsobom, a štruktúru 104, ktorá je zavesená na druhom konci ramena 102 a má prostriedky na magnetické budenie linky 1 a elektrické zberné prostriedky, ktoré, ako bude neskôr vysvetlené, spolupracujú pri zabezpečovaní pohonu vozidla 80 s doskami 34 a vedením 35, pripojeným k nulovému elektrickému potenciálu.
Konkrétnejšie možno uviesť, že zariadenie 100 obsahuje dvojicu súčasti 110 v tvare „L“, ktoré sú umiestnené rovnobežne a v určitej vzdialenosti od seba, a sú spojené s dvojicou rovnobežných valcovitých tyčí 112, 113 vedených medzi súčasťami 110 v tvare „L“. Presnejšie vyjadrené, každá koncová časť tyče 112 je trvalo pripevnená k príslušnému koncu ďalšej bočnej časti 110a príslušnej súčasti v tvare „L“ a každá koncová časť tyče 113 je trvalo pripevnená k príslušnej kolennej časti príslušnej súčasti v tvare „L“.
Rameno 102 má v priečnom reze v podstate obdĺžnikový tvar a na konci 102, ktorý je pripojený k zariadeniu 100, má dve valcovité, rúrkové telesá 116, 117, ktoré sú vedené kolmo vo vzťahu k pozdĺžnej osi ramena 102, sú trvalo pripevnené k ramenu 102 a sú v nich umiestnené príslušné tyče 112 a 113, takže rameno 102 sa môže pohybovať tam a späť v priamom smere LT - L, ktorý je kolmý na pozdĺžnu os ramena 102. Pohyb ramena 102 v smere LT možno ovládať dvojicou pneumatických ovládačov 120, 121, umiestnených na opačných stranách ramena 102, pričom tak ovládač 120, ako aj ovládač 121 obsahuje kryt, ktorý je trvalo pripevnený k príslušnej súčasti 110, a výstupnú súčasť 120b, respektíve 121b, ktorá má koncovú časť pripevnenú k ramenu 102 a ktorá sa môže pohybovať s ohľadom na kryt v priamom smere, rovnobežne s tyčami 112 a 113.
Štruktúra 104 obsahuje priamy, plochý, v podstate obdĺžnikový stredový diel 126, ktorý je vyhotovený z izolačného, v tomto konkrétnom prípade plastového materiálu, a dvojicu plochých, obdĺžnikových, izolačných priečnych dielov 128, 129, ktoré sú vedené kolmo vo vzťahu k stredovému dielu 125 a majú svoje stredové oblasti trvalo pripevnené ku koncovým úsekom 125a, 125b stredového dielu 125 pomocou napríklad kovových skrutiek (nie sú predvedené), takže priečne diely 128, 129 a prostredný diel 125 vytvárajú izolačnú štruktúru v tvare „H“. Koncové časti každého priameho, priečneho dielu 128, 129 nesú obdĺžni kové, nosné vložky 130, 131, ktorých dlhšie strany sú rovnobežné s pozdĺžnou osou stredového dielu 125, pričom každá izolačná podložka 130, 131 nesie príslušnú elektrickú dotykovú súčasť 132, ktorá je vyhotovená z elektricky vodivého materiálu, je umiestnená na podložke 130,131 na opačných stranách ramena 102 a má výhodne tvar zrezaného ihlanu s podlhovastou obdĺžnikovou základňou. Poloha každej elektrickej dotykovej súčasti 132 je vymedzená s ohľadom na podložku 130, 131, pričom elektrická dotyková súčasť 132 je zavesená na zariadení 133 na tlmenie nárazov, ktoré umožňuje približovanie a odďaľovanie elektrickej dotykovej súčasti 132 vo vzťahu k podložke 130, 131. Konkrétnejšie možno uviesť, že každá podložka 130, 131 má na každej koncovej časti vytvorený priechodný otvor, ktorým prechádza kovová nosná súčasť 134, ktorej horná koncová časť 135a vyčnieva z podložky 130, 131 smerom k ramenu 102 a ktorej dolná koncová časť 135b vyčnieva smerom nadol z podložky 130, 131 a je trvalo pripevnená ku koncovej časti dlhšej strany elektrickej dotykovej súčasti 132. Kovová nosná súčasť 135 umožňuje premiestňovanie elektrickej dotykovej súčasti 132 ku a od podložky 130,131; a každá elektrická dotyková súčasť 132 je pripojená k dvojici špirálových pružín 140, ktoré sú umiestnené medzi koncovými časťami dlhšej strany elektrickej dotykovej súčasti 132 a príslušnou dĺžkou steny podložky 130, 131. Elektrické dotykové súčasti 132a na jednej strane stredového dielu 125 (a teda zavesené na príslušných prvých koncoch priečnych dielov 128, 129) sú vyrovnane zoradené za sebou v smere hl, zatiaľ čo elektrické dotykové súčasti 132b na druhej strane stredového dielu 125 (a teda zavesené na príslušných druhých koncových priečnych dielov 128, 129) sú vyrovnane zoradené za sebou v smere h2, ktorý je rovnobežný so smerom hl, pričom smery hl a h2 prechádzajú v konštantnej vzdialenosti G a táto vzdialenosť G je v podstate rovnaká ako vzdialenosť medzi stredovými časťami kratšej strany elektrických dotykových súčastí 132a, 132b, zavesených na opačných koncoch toho istého priečneho dielu 128, 129; a elektrické dotykové súčasti 132a sú prepojené s prvými elektrickými káblami 136 na napájanie obvodu 85 kladným napätím, zatiaľ čo elektrické dotykové súčasti 132b sú prepojené s druhými elektrickými káblami 137 na napájanie obvodu 85 napätím so zápornou polaritou alebo naopak.
Štruktúra 104 obsahuje tiež podlhovastý, rovnobežnostenový blok 145, ktorý sa nachádza pod priečnymi dielmi 128, 129 a ktorého pozdĺžna os h3 je kolmá na priečne diely 128, 129 a teda rovnobežná so smermi hl a h2 vyrovnaného zoradenia: Blok 145 sa taktiež nachádza v prostrednej polohe s ohľadom na elektrické dotykové súčasti 132a a 132b, takže pozdĺžna os h3 je vedená v rovnakej vzdialenosti G/2 od smerov hl a h2 vyrovnaného zoradenia, pričom blok 145 je vyhotovený z nemagnetického materiálu (napríklad z hliníka) a je v ňom umiestnený určitý počet rovnobežnostenových trvalých magnetov 147, ktoré sú spoločne zostavené a zoradené pozdĺž osi h3.
Stredová časť dielu 125 smerujúca k ramenu 102 je pripojená k voľnej koncovej časti 102b ramena 102 pomocou známeho kĺbového zariadenia 150, ktoré umožňuje otáčanie štruktúry 104 vo vzťahu k ramenu 102 okolo vodorovnej osi a2, ktorá je kolmá na pozdĺžnu os ramena 102, a okolo zvislej osi al, ktorá je kolmá na os a2. V alternatívnom prípade môže byť kĺbovým zariadením 150 predvedeným na obr. 3 guľové kĺbové zariadenie.
Budiace zariadenie 100 je zavesené na podlahe 82 elektrického vozidla 80 a môže sa pohybovať s ohľadom na podlahu pri zvyšovaní a znižovaní štruktúry 104. Konkrétnejšie možno uviesť, že tyč 113 je nesená dvojicou priamych strmeňov 157, ktoré sú vedené smerom nadol od podlahy 82 vozidla 80 a majú na príslušných voľných koncoch vytvorené priechodné otvory 159, ktoré sú vyrovnané pozdĺž osi a3 a vstupuje do nich tyč 113, pričom os tyče 113 je zhodná s osou a3. Pootáčanie budiaceho zariadenia 100 okolo osi a3 sa vykonáva na základe činnosti ovládača 162, ktorýje umiestnený na karosérii vozidla 80 a jeho výstupná súčasť 162a je pripojená ku koncovej časti krátkej strany jednej zo súčastí 110 v tvare „L“. Konkrétnejšie možno uviesť, že ovládač 162 riadi pootáčanie budiaceho zariadenia 100 medzi pokojovou (zdvihnutou) polohou, v ktorej je rameno 102 v podstate vodorovné a nachádza sa v rovnakej rovine s podlahou 82 a v ktorej je štruktúra 104 odpojená od vedenia 1, a pracovnou (zníženou) polohou (bude podrobnejšie opísaná v ďalšom texte), v ktorej rameno 102 vytvára uhol niekoľkých stupňov vo vzťahu k podlahe 82, pričom štruktúra 104 spočíva na vedení 1.
Vzdialenosť medzi stredovými časťami dosák 34 a stredom vedenia 35 pripojeného k nulovému elektrickému potenciálu, čo predstavuje vzdialenosť medzi smermi A a B, je v podstate rovnaká ako vzdialenosť G medzi vyrovnane zoradenými smermi hl a h2, čo je vzdialenosť medzi elektrickými dotykovými súčasťami 132a, 132b na opačných stranách pozdĺžneho bloku 145.
V súlade s prihlasovaným vynálezom je vrovnobežnostenovej dutine 6 každého krytu 4 umiestnená dvojica rovných tyčí 170a, 170b, ktoré majú v priereze tvar štvorca (každá strana prierezu sa v podstate rovná vzdialenosti K), idú vzájomne rovnobežne, sú vyrovnané pozdĺž osi 8, sú umiestnené medzi stenami 25 a 15, nachádzajú sa na opačných stranách roviny súmernosti C a sú oddelené od roviny C v rozsahu malej vzdialenosti, ktorá je v podstate rovnaká ako polovica strany štvorcového prierezu.
V prevádzkových podmienkach, keď silnoprúdové vedenie 1 nie je v elektrickom spojení s elektrickým vozidlom 80, je vodivá súčasť 60 v pokojovej polohe (obr. 1), v ktorej je celkove bez tvarových zmien a leží rovnobežne vo vzťahu k spodnej stene 20. Konkrétnejšie to znamená, že v pokojovej polohe je vodivý pás 67 v podstate rovnobežný so spodnou stenou 20 a každý článok 69 spočíva po celej dĺžke každého krytu 4 na časti 20a silnoprúdového vedenia 23 a na príslušnej plochej časti 45 napájača 40, čím vytvára elektrické spojenie medzi plochými časťami 45 a spodnou stenou 20 a teda všetkými napájačmi (a doskami 34) a silnoprúdovým vedením 23.
Takto sú všetky dosky 34 pripojené k nulovému elektrickému potenciálu vtedy, ak je pásová vodivá súčasť 60 v pokojovej polohe, takže vedenie 1 je samo osebe vnútorne izolované, pretože všetky vonkajšie súčasti (dosky 34) sú pri tejto situácii pripojené k nulovému elektrickému potenciálu a elektricky aktívne súčasti (vedenie 27) sa nachádzajú vnútri izolačných krytov 4 (vysoký stupeň izolácie vedenia 1) a vnútri kovového puzdra 17 (vysoký stupeň krytia vedenia 1). V pokojovej polohe je elektrické silnoprúdové vedenie 27 (pripojené ku kladnému elektrickému potenciálu) v skutočnosti elektricky izolované od všetkých ostatných kovových súčastí vedenia 1 a nachádza sa vnútri kovového puzdra 17. Konkrétnejšie možno uviesť, že vedenie 27 je elektricky izolované a mechanicky oddelené od časti 51 (prvý zberač).
Elektrické vozidlo 80 sa pohybuje nad silnoprúdovým vedením 1. Ak dôjde k odpojeniu od silnoprúdového vedenia 1, pohybuje sa takéto elektrické vozidlo 80 na povrchu ST cesty s využívaním zdroja pohonu vo forme zostavy prídavných batérií 180, ktoré vozidlo 80 preváža, pričom tieto batérie 180 sa môžu elektricky pripájať k riadiacemu obvodu 85 a môžu sa odpájať vtedy, keď sa elektrické vo zidlo 80 opätovne elektricky pripojí k vedeniu 1. Pri počiatočnom vymedzovaní prevádzkovej polohy elektrického vozidla 80 sa rameno 102 nachádza vo zdvihnutej, pokojovej polohe a elektrické dotykové súčasti 132 nie sú v elektrickom spojení so žiadnou zo súčastí silnoprúdového vedenia 1. Elektrické vozidlo 80 zaujíma takú polohu, v ktorej elektrické dotykové súčasti 132a, 132b celkovo smerujú podľa príslušnosti k doskám 34 a vedeniu 35, pripojenému k nulovému elektrickému potenciálu. Potom sa rameno 102 znižuje tak, aby elektrické dotykové súčasti 132a aspoň čiastočne spočinuli na doskách 34 a aby elektrické dotykové súčasti 132b aspoň čiastočne spočinuli na vedení 35, pripojenom k nulovému elektrickému potenciálu, pričom v tejto polohe (obr. 1) smerujú trvalé magnety 147 ku stredovej časti krytu 4, ktorou prechádza rovina súmernosti C, takže tieto trvalé magnety 147 sa nachádzajú v blízkosti tyčí 170a, 170b. Medzi trvalými magnetmi a tyčami 170a a 170b sa nachádza stena 15 a gumová vrstva 36, pričom tak stena 15, ako aj vrstva 36 sú vyrobené z nemagnetického materiálu, takže siločiary β magnetického poľa, generované trvalými magnetmi 147, smerujú nadol ku krytu 4 a aspoň čiastočne k priamym tyčiam 170a, 170b. Takto dochádza ku generovaniu magnetickej sily priťahovaním medzi magnetmi 147 a priamymi tyčami 170a, 170b, takže štruktúra 104 je priťahovaná nadol s cieľom zabezpečiť dobré elektrické spojenie medzi dotykovými súčasťami 132a a doskami 34 a medzi dotykovými súčasťami 132 a vedením 35, pripojeným k nulovému elektrickému potenciálu. Štruktúra 104 sa môže posúvať do strán a do stredu automaticky s ohľadom na vedenie 1 účinkom magnetov 147, ktoré sú zo známych fyzikálnych dôvodov umiestnené v minimálnej možnej vzdialenosti od priamych tyčí 170a, 170b, keď táto minimálna možná vzdialenosť zodpovedá polohe predvedenej na obr. 2, v ktorej pozdĺžna os h3 celkovo prechádza rovinou súmernosti C a dotykové súčasti 132a, 132b sa nachádzajú vo vzdialenosti G/2 od roviny súmernosti C a sú príslušne umiestnené pri prostriedku dosák 34 a prostriedku vedenia 35, pripojeného k nulovému elektrickému potenciálu (vlastná vystredená poloha).
Štruktúra 104 sa môže voľne pohybovať do požadovanej polohy vo vzťahu k vedeniu 1 na základe možného pohybu ramena 102 do strán v smere LT - T a vlastná štruktúra 104 sa môže pootáčať okolo osí al a a2.
Ale v samovystredenej polohe vytvára časť siločiar magnetického poľa väzbu vzájomného pôsobenia s feromagnetickým vodivým pásom 65, takže vodivá súčasť 60 sa priťahuje a mení svoj tvar smerom nahor k magnetom 147. Na obr. 3 je jasne vidieť, že časti vodivej pásovej súčasti 60, na ktoré pôsobí sila priťahovania, vytvárajú oblúk smerom nahor k stene 25. Konkrétnejšie možno uviesť, že úsek 60a vodivej súčasti 60 nachádzajúcej sa pod štruktúrou 104 a magnetmi 147 (a tým vystavenej veľkej sile priťahovania) sa premiestňuje do zdvihnutej, pracovnej polohy, ktorá je rovnobežná a priblížená k izolačnej stene 30 (obr. 2 a obr. 3), pričom pás 65 sa dotýka časti 27a prvého silnoprúdového vedenia 27 a aspoň jedným prvým zberačom 51. Preto sa elektrické spojenie medzi prvým silnoprúdovým vedením 27 a prvým zberačom 51 vytvára prostredníctvom pásu 65 a teda medzi vedením 27 a doskou 34. Na základe konštrukčného riešenia elektrického zberného zariadenia, ktoré bolo opísané v predchádzajúcom texte, sa sila priťahovania magnetov 147 generuje na osi h3 a pás 65 sa priťahuje nahor v rozsahu takého úseku, ktorého dĺžka je v podstate rovnaká ako dĺžka bloku 145, a je v dotyku s prvými zberačmi 51 dvoch susedných napájačov 40.
Dve susedné dosky 34 na spodku nosnej štruktúry (elektricky „živé“ dosky alebo dosky pod prúdom) sú teda elektricky pripojené k silnoprúdovému vedeniu 27 s kladnou polaritou, takže poloha elektrických dotykových súčastí 132a umožňuje elektrické spojenie so „živými“ doskami na účely privádzania elektrického prúdu s kladnou polaritou do elektrického motora 83. Poloha elektrických dotykových súčastí 132b taktiež umožňuje elektrické spojenie s vedením pripojeným k nulovému elektrickému potenciálu na účely privádzania elektrického prúdu so zápornou polaritou do elektrického motora 83, takže vozidlo 80 sa pohybuje po povrchu ST cesty na základe odoberania elektrického prúdu zvedenia 1, a pri pohybe vozidla po vedení 1 dotykovej súčasti 132a, 132b príslušne vymedzujú klzavý dotyk s doskami 34 a vedením 35 pripojeným k nulovému elektrickému potencionálu.
Nosné súčasti 135, spoločne so špirálovými pružinami 140, umožňujú premiestňovanie elektrickej dotykovej súčasti 132a, 132b ku a od nosnej štruktúry 104 takým smerom, ktorý je v podstate priečny na smer pohybu vozidla pri prekonávaní akýchkoľvek nepravidelností alebo zvislých nerovností vedenia 1.
Nosná štruktúra 104 sa môže pohybovať s ohľadom na jazdu elektrického vozidla 80 na základe účinnosti spojenia medzi rúrkovými telesami 116, 117 a tyčami 112,113, ktoré umožňuje pohyb ramena 102 na strany ( v smere LT-L); a nosná konštrukcia 104 sa môže tiež pohybovať s ohľadom na rameno 102 na základe činnosti kĺbového zariadenia 150.
Časti pásovej vodivej súčasti 60, ktoré nadväzujú na úsek 60a, sa zvažujú s ohľadom na úsek 60a a klesajú nadol účinkom sily gravitácie ku stene 10, pričom zvažujúce sa časti 601 sa fyzikálne odpojujú od prvého zberača 51 a druhého zberača 45 (obr. 4) a odpojujú sa od prvého silnoprúdového vedenia 27 s kladnou elektrickou polaritou a druhého elektrického vedenia 23 so zápornou elektrickou polaritou (obr. 3).
Šikmo klesajúce časti 601 končia v mieste, kde pásová vodivá súčasť 60 zaujíma polohu spočinutia na spodnej stene 20 druhého silnoprúdového vedenia 23 pripojeného k nulovému elektrickému potenciálu a na druhom zberači 45 napájacicho zariadenia 40, takže všetky dosky 34 silnoprúdového vedenia 1, do ktorých nie je pri tejto situácii privádzaný elektrický prúd, sú pripojené k silnoprúdovému vedeniu 23.
Tak, ako sa elektrické vozidlo 80 pohybuje po danej dráhe, nadväzujúce úseky pásovej súčasti 60 postupne menia svoj tvar a takto vznikajúce úseky 60a, ktoré sledujú pohyb elektrického vozidla, sa plynné premiestňujú v jednotlivých krytoch 4 vytvárajúcich súčasť súvislého vedenia
1. V tejto súvislosti majú tieto oblúkové úseky 60a vodivej pásovej súčasti 60 tvar vlny, ktorá sa pohybuje vo vedení 1 od jedného konca každého krytu 4 k jeho druhému koncu a po dosiahnutí koncovej časti jedného krytu 4 prechádza na koncovú časť nasledujúceho krytu 4.
Pri pohybe elektrického vozidla 80 po danej dráhe je zabezpečovaná správna pozícia elektrických dotykových súčastí 132a, 132b, zavesených na nosnej štruktúre 104 tak, že akékoľvek vybočovanie nosnej štruktúry na strany v dôsledku pohybu vozidla premiestňuje magnety 147 z opísanej samovystredenej polohy s cieľom predĺžiť dráhu magnetického poľa medzi magnetmi 147 a priamymi tyčami 107a, 107b, a táto pozícia sa rýchlo usmerňuje po navrátení magnetov 147 do minimálne energeticky náročnej, samovystredenej polohy.
Elektrické zberné zariadenie (obr. 3) obsahuje postranné budiace zariadenie 100, ktoré je pripevnené na podlahu vozidla 80, rameno 102 majúce prvý koniec, ktorý je zavesený na zariadenie 100 kĺzavým spôsobom, a štruktúru 104, ktorá je zavesená na druhom konci ramena 102 a má prostriedky na magnetické budenie linky 1 a elektrické zberné prostriedky, ktoré, ako bude neskôr vysvetlené, spolupracujú pri zabezpečovaní pohonu vozidla 80 s doskami 34 a vedením 35 pripojeným k nulovému elektrickému potenciálu.
Elektrické zberné zariadenie 199 predvedené na obr. 4 obsahuje zvislé budiace zariadenie, ktoré je upravené na pripevnenie na podlahu 82 vozidla 80, rameno 202 majúce prvý koniec, ktorý je zavesený na zariadení 200 kĺzavým spôsobom, a štruktúru 204, ktorá je zavesená na druhom konci 202b ramena 202 a má prostriedky na magnetické budenie linky 1 a elektrické zberné súčasti, ktoré, ako bude neskôr vysvetlené, spolupracujú s vedením 1 pri zabezpečovaní pohonu vozidla 80.
Konkrétnejšie možno uviesť, že zariadenie 200 obsahuje dvojicu rovnobežných, obdĺžnikových dosák 205, 206, ktoré sú od seba oddelené výstužnými súčasťami 208, ktoré sú vedené vzájomne rovnobežne a majú koncové časti trvalo pripevnené k doskám 205, 206. Každá doska 205, 206 má dva ploché, lichobežníkové výbežky 212, 213, ktoré ako celok patria ku koncovým častiam dlhých strán dosák 205, 206; kde každá dvojica proti sebe orientovaných výbežkov 212, 213 je spojená zadným nosným hriadeľom
216, 217, ktorého koncové časti sú trvalo pripevnené k výbežkom 212, 213; pričom hriadele 216, 217 sa nachádzajú v určitej vzdialenosti od seba a sú vedené rovnobežne vo vzťahu k zvislým výstužným súčastiam 208. Každá doska 205, 206 má tiež plochý predný výbežok 220, ktorý ako súčasť celku vyčnieva zo stredovej časti dlhej strany dosky
205, 206 na opačnej strane vo vzťahu k výbežkom 212, 213, a tieto výbežky 220 smerujú svojimi čelnými plochami k sebe a sú spojené predným nosným hriadeľom 225, ktorého koncové časti sú trvalc pripevnené k výbežkom 220.
Nosná súčasť 230 je upravená na pripojenie na podlahu 82 elektrického vozidla 80 a nesie dvojicu valčekových ložísk 232, ktoré sú umiestnené v určitej vzdialenosti od seba a kĺzavým spôsobom do nich vstupujú zadné hriadele 216,
217, takže valčekové ložiská 232 a zadné hriadele 216 vymedzujú priame vodiace zariadenie, ktoré umožňuje pohyb zariadenia 200 s ohľadom na nosnú súčasť 230 v zvislom smere gl, ktorý je rovnobežný s osami zadných hriadeľov 216, 217. Zariadenie 200 sa môže pohybovať v smere gl medzi dvoma (horná a dolná) vymedzenými polohami, ktoré zodpovedajú polohám, v ktorých sa opačné koncové časti valčekových ložísk 232 dotýkajú príslušných dosák 205,
206.
Predný nosný hriadeľ 225 nesie rúrkové teleso 234, ktoré sa v dôsledku činnosti pneumatického ovládača (nie je predvedený) kĺzavo pohybuje na hriadeli 225 vo zvislom, kĺzavom smere g2, ktorý je rovnobežný so smerom gl. Teleso 234 sa môže pohybovať v smere g2 medzi dolnou vymedzenou polohou, v ktorej spodný koniec telesa 234 spočíva na výbežku 220 dosky 206, a hornou vymedzenou polohou, v ktorej sa vrchný koniec telesa 234 dotýka výbežku 220 dosky 205; pričom teleso 234 a predný hriadeľ 225 sú spojené pomocou prostriedkov valčekového ložiska (nie je predvedené) umožňujúceho voľné otáčanie telesa 234 okolo osi hriadeľa 225 a teda okolo smeru g2 a prvý koniec 202a ramena 202 je trvalo pripevnený k telesu 234, z ktorého je vyvedený v radiálnom smere.
Z uvedených skutočností možno vyvodiť, že štruktúra 204 má podobu „H“ a obsahuje plochý, obdĺžnikový, stredový úsek 240 a že štyri priame ramená 241a, 241b, 242a,
242b sú vedené v dvojiciach tam od jednej ku druhej opačnej časti na opačných stranách úseku 240. Voľný koniec každého ramena 241a, 241b, 242a, 242b nesie vozík 243a, 243b, 244a, 244b majúci podlhovastý rovnobežnostenný kryt 245, ktorýje umiestnený tak, aby jeho pozdĺžna os bola vedená kolmo vo vzťahu k nosnému ramenu, a ktorý je na každej koncovej časti upravený na pripojení kolesa 247. Každé koleso 247 je zavesené na dvojici rovnobežných prírub 248, ktoré vyčnievajú zo štvorcových koncových častí rovnobežnostenného krytu 245 a ktoré majú taký priemer, aby sa v polohe styku s plochým, vodorovným, valivým povrchom R v zníženej polohe štruktúry 204 tak kryt 245, ako aj príslušné nosné rameno nachádzali v stálej, zvislej vzdialenosti od valivého povrchu R. Ak sa nachádza štruktúra 204 v zníženej polohe, je prvá, obdĺžniková, dolná strana 240a úseku 240 taktiež oddialená vo vzdialenosti DR od valivého povrchu R. Každý rovnobežnostenný kryt 245 je zhotovený z nemagnetického materiálu (napríklad z hliníka) a je v ňom umiestnený stály magnet 250, ktorého os je rovnobežná s osou krytu 245 a taktiež je rovnobežná s pozdĺžnou osou PF plochého, obdĺžnikového úseku 240, keď pozdĺžne osi každej dvojice podlhovastých magnetov 250a, 250b na tej istej strane stredového úseku 240 vyrovnane nadväzujú v príslušnom priamom smere ml a m2 vyrovnanej nadväznosti, pričom smery ml a m2 sú vzájomne rovnobežné a sú od seba oddelené vzdialenosťou m3.
Zariadenie 200 je pripojené k ramenu 202 prostredníctvom guľového kĺbu 250s (v tejto oblasti techniky je známy) umiestneného medzi stredovou časťou hornej strany 240b (opačnej vo vzťahu k strane 240a) úseku 240 a druhým koncom 202b ramena 202.
Úsek 240 nesie v blízkosti a na opačných stranách guľového kĺbu 250s dvojicu priamych, zvislých ramien 254, 255, ktorých príslušné dolné koncové časti sú upravené na trvalé pripevnenie k príslušným stredovým častiam príslušných dlhých strán úseku 240, a z horných koncových častí sú kolmo k ramenám 254, 255, vyvedené príslušné priame, vodorovné ramená 256, 257 v nadväznosti na smer tl a priečne k smerom ml, m2, pričom tieto priame, vodorovné ramená 256, 257 sú vedené na opačných stranách úseku 240. Voľný koniec každého vodorovného ramena 256, 257 je pripojený prostredníctvom príslušného guľového kĺbu k prvej koncovej časti príslušného spojovacieho ramena 260, 261 majúceho druhú koncovú časť pripojenú prostredníctvom príslušného druhého guľového kĺbu 262, 263 k prvej koncovej časti 270a, 271a príslušnej tyče 270, 271 vedenej pozdĺž ramena 202. Tyče 270, 271 sú vedené na opačných stranách ramena 202 a ich príslušné druhé koncové časti 270b, 271b sú pripojené prostredníctvom príslušných tretích guľových kĺbov 272, 273 k príslušným rovnobežným, priamym výbežkom 274, 275 vystupujúcim z príslušných okrajových časti obdĺžnikovej dosky 206 na rovnakej strane ako výbežok 220. Stredová vzdialenosť FI medzi stredmi spojov 272, 273 je v podstate rovnaká ako vzdialenosť medzi druhými guľovými kĺbmi 262 a 263 a pretína os predného hriadeľa 225.
Úsek 240 je upravený na umiestnenie naspodku (obr. 4) spolu s elektrickou dotykovou súčasťou 280, ktorá je vymedzená rovnobežnostenným vodivým telesom vyvedeným zo stredovej časti dolnej strany 240a, a je prispôsobená na umiestnenie mechanizmu 282 na tlmenie nárazov, ktorý umožňuje premiestňovanie telesa 280 na stranu 240a a od strany 240a, a na umiestnenie izolačného telesa 280 a úseku 240. Pri koncovej časti telesa 280 je v úseku 240 vytvorený priechodný otvor 284, ktorý je po celom obvode olemovaný izolačnou objímkou 286 a je v styku s valcovitým kovovým telesom 287, ktorého prvý spodný koniec je upravený na pripevnenie k telesu 280 a horný koniec vyčnieva z vrchnej strany 240b a vytvára pripojovací vývod, ktorý je prispôsobený na pripojenie elektrického kábla 289 na napájanie vozidla 80. Úsek 240 je taktiež vybavený určitým počtom trvalých magnetov 290, ktoré sú zoradené podľa osi PR po celej dĺžke strany 240a a na opačných stranách elektrickej dotykovej súčasti 280.
Elektrické zberné zariadenie 199 sa používa v súvislosti so silnoprúdovým vedením la, ktoré sa podobá vedeniu znázornenému na obr. 2 a 3, ajeho súčasti, ktoré majú rovnaký tvar a/alebo účel ako opisované súčasti sú označené rovnakými vzťahovými značkami bez ďalšieho opisu. Vedenie la neuplatňuje žiadne polarizované vedenie 35 pripojené k nulovému elektrickému potenciálu a obsahuje dosky 34, ktorých príslušné strany 34a, 34b sa nachádzajú na oboch stranách roviny súmernosti 3 a sú v podstate umiestnené nad viac ako polovicou steny 15 a výhodne nad celou šírkou steny 15. Navyše priame tyče 170a a 170b so štvorcovým prierezom sú umiestnené na vonkajšku krytu 4 a ležia v podstate v rovnakej rovine s povrchom ST cesty. Konkrétnejšie možno uviesť, že prvá priama tyč 170a prechádza vedľa strany 34a a je od tejto strany 34a oddelená konštantnou vzdialenosťou Xj a je vedená rovnobežne s osou 8 po celej dĺžke vedenia la, zatiaľ čo druhá priama tyč 170b prechádza vedľa strany 34b a je od tejto strany 34b oddelená konštantnou vzdialenosťou x2 (výhodne rovnakej ako x j) a je vedená rovnobežne s osou 8 po celej dĺžke vedenia la, pričom vzdialenosť medzi rovnobežnými tyčami 170a, 170b sa v podstate rovná vzdialenosti m3.
V prevádzkových podmienkach sa elektrické vozidlo 80 pohybuje nad silnoprúdovým vedením 1. Pri počiatočnom vymedzovaní prevádzkovej polohy elektrického vozidla 80 sa rameno 102 nachádza v zdvihnutej, pokojovej polohe, v ktorej nie sú elektrické dotykové súčasti 132 v elektrickom spojení so žiadnou zo súčastí silnoprúdového vedenia la a v ktorej sa vrchné časti ložísk 232 dotýkajú dosky 205, a elektrické vozidlo 80 zaujíma takú polohu, v ktorej elektrická dotyková súčasť 280 v podstate smeruje k stredovej časti dosák 34. Následne sa rameno 102 znižuje na základe činnosti ovládača (nie je predvedený), ktorý premiestňuje teleso 234 nadol v smere g2 tak, aby elektrická dotyková súčasť 280 spočinula na doskách 34 a aby kolesá 247 spočívali na povrchu ST cesty vymedzujúcom valivý povrch. V tejto zníženej polohe (obr. 5) smerujú trvalé magnety 290 ku stredovej časti krytu 4 a nachádzajú sa v určitej vzdialenosti od dosák 34, pričom ložiská 232 sú nastavené v prostrednej polohe na hriadeľoch 216, 217, aby umožňovali pohyb zariadenia 200 s ohľadom na nosnú závesovú súčasť 230 a teda s ohľadom na podlahu 82 vozidla 80.
Navyše trvalé magnety 250a sa nachádzajú v blízkosti tyče 170a, zatiaľ čo trvalé magnety 250b sa nachádzajú v blízkosti tyče 170b, a trvalé magnety 250a, 250b a príslušné tyče 170a, 170b sú oddelené iba vzduchom, takže siločiary β magnetického poľa generované trvalými magnetmi 250a, 250b smerujú nadol k povrchu ST cesty a hlavne do priamych tyčí 170a, 170b, pričom medzi magnetmi 250a, 250b a priamymi tyčami 170a, 170b sa vytvára magnetická sila priťahovania, ktorej účinok priťahuje štruktúru 204 smerom nadol s cieľom zabezpečiť dobré elektrické spojenie medzi dotykovou súčasťou 280 a doskami 34. Štruktúra 204 sa môže posúvať na strany a do stredu automaticky s ohľadom na vedenie la účinkom magnetov 250a, 250b, ktoré sú zo známych fyzikálnych dôvodov umiestnené v minimálnej možnej vzdialenosti od priamych tyčí 170a, 170b, keď táto minimálna možná vzdialenosť zodpovedá polohe predvedenej na obr. 5, v ktorej pozdĺžna os PF úseku 240 celkove prechádza rovinou súmernosti C a dotyková súčasť 280 sa nachádza pri strede dosák 34 (samovystredená poloha). Štruktúra 204 sa môže voľne pohybovať do požadovanej polohy vo vzťahu k vedeniu la na základe možného premiestňovania ramena 202, ktoré sa môže pootáčať okolo zariadenia 200 (smer G2) a teda umožňovať pohyb štruktúry 204 na strany, a ktoré sa taktiež môže pohybovať s ohľadom na koniec 202b ramena 202 na základe uplatnenia guľového kĺbu 250s.
Priťahovanie vyvíjané funkciou magnetov 290 na pásovú vodivú súčasť 60 zabezpečuje, ako už bolo uvedené v predchádzajúcom texte, elektrické napájanie aspoň jednej dosky 34, na ktorej elektrická dotyková súčasť 280 vymedzuje kĺzavý kontakt na privádzanie elektrického prúdu s kladnou polaritou, ktorý sa využíva na pohon elektrického vozidla. Elektrický prúd so zápornou polaritou môže privádzať z elektrického zberného zariadenia, ktoré je konštrukčne upravené na dotyk s doskou 34 pripojenou k vedeniu so zápornou polaritou. Je výhodné, hoci nie výhradne, ak elektrické vozidlo 80 obsahuje elektrické zberné zariadenie 199 opisovaného typu, ktoré sa umiestňuje pod podlahou 82 vozidla 80 v takej polohe, ktorá nie je ľahko prístupná z okolia vozidla a ktorá je vhodná na privádzanie elektrického prúdu s kladnou polaritou, a elektrické zberné zariadenie 199b, ktoré sa podobá zariadeniu 199, ale nemá žiadne magnety 290 a je pripojené k zadnej časti vozidla 80. Vzhľadom na to, že zariadenie 199b nemá schopnosť zdvíhania pásovej vodivej súčasti 60, toto zariadenie 199b obsahuje elektrickú dotykovú súčasť 280, ktorá vymedzuje kĺzavý elektrický dotyk s doskami 34 pripojenými k nulovému elektrickému potenciálu, z ktorých odoberá elektrický prúd so zápornou polaritou.
Rovnobežníková štruktúra vymedzená tyčami 270 a 271 spojenými na opačných koncoch kĺbovým spôsobom so zariadením 200 a nosnou štruktúrou 204, zabezpečuje to, že pri pootáčani ramena 202 v smere g2, je pozdĺžna os PF nosnej štruktúry 204 vedená v podstate rovnobežne s pozdĺžnou osou elektrického vozidla 80; a spojovacie ramená 260, 261 majúce na obidvoch koncoch guľové kĺby vytvárajú rovnobežníkovú štruktúru, v ktorej sa môžu tyče 270 a 271 dokonca nachádzať v inej polohe, ako je presne rovnobežná poloha, a v rôznych rovinách na účely ovládania guľového kĺbu 250s a nakláňania nosnej štruktúry s ohľadom na rameno 202.
Pri pohybe elektrického vozidla 80 po danej dráhe je zabezpečovaná správna stredová pozícia elektrickej dotykovej súčasti 280 na doskách 34 tak, že akékoľvek vybočovanie nosnej štruktúry 204 na strany vynucované pohybom vozidla premiestňuje magnety 250a, 250b z opísanej samovystredenej polohy s cieľom predĺžiť dráhu magnetického poľa medzi magnetmi 250a, 250b a priamymi tyčami 107a, 107b, a táto pozícia sa rýchlo a automaticky usmerňuje po navrátení magnetov 250a, 250b do minimálne energeticky náročnej, vlastnej vystredenej polohy.
V predchádzajúcom texte opisované elektrické zberné zariadenie možno teda výhodne používať v spojení so samoizolovaným silnoprúdovým vedením; pričom toto elektrické zberné zariadenie združuje magnetickú budiacu súčasť (magnety 147 umiestnené vnútri bloku 145) a elektrickú zbernú súčasť (elektrické dotykové súčasti 132) v jedinej celkovej štruktúre 104 a v priebehu jazdy elektrického vozidla zabezpečuje zaujímanie správnej polohy elektrickej zbernej súčasti s ohľadom na vodivé dosky 34 a vedenie pripojené k nulovému elektrickému potenciálu.
Navyše silnoprúdové vedenie 1 je konštrukčne tak usporiadané, aby všetky vonkajšie vodivé diely (dosky 34) vedenia boli normálne pripojené k nulovému elektrickému potenciálu vtedy, ak vedenie 1 nie je v elektrickom spojení s elektrickým vozidlom. Dosky 34 sú elektricky pripojené k silnoprúdovému vedeniu 27 (napríklad ku kladnému napájaciemu elektrickému potenciálu) vtedy, ak je elektrické vozidlo 80 v priamom elektrickom spojení so silnoprúdovým vedením 1 a ak sa „elektricky živé“ dosky 34 nachádzajú pod elektrickým vozidlom a sú teda neprístupné.
Preto silnoprúdové vedenie 1 poskytuje vysoký stupeň vlastnej bezpečnosti (nemá žiadne trvalo „elektricky živé“ časti) a môže byť dokonca ukladané v miestach, na ktoré môžu vstupovať užívatelia a obsluha vozidla.

Claims (30)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zberné zariadenie elektrického vozidla, pohybujúceho sa pozdĺž samoizolovaného silnoprúdového elektrického vedenia (1), uloženého v jazdnej dráhe, vyznačujúce sa tým, že obsahuje najmenej jednu nosnú štruktúru (104, 204), vybavenú priťahovacím prostriedkom (147, 250a, 250b, 290) ako aj najmenej jednou zbernou dotykovou súčasťou (132a, 132b, 280) a uložené s najmenej jedným stupňom voľnosti na druhom konci (102b, 202b) nosného ramena (102, 202), ktorého prvý koniec (102a, 202a) je najmenej s jedným stupňom voľnosti uložený v nosnom zariadení (100, 200), upravenom na upevnenie na elektrické vozidlo (80), pričom zberná dotyková súčasť (132a, 132b,280) je prostredníctvom elektrického kábla (136,137,289) napojená na riadiaci obvod (85), na ktorý je pripojený hnací elektrický motor (83) elektrického vozidla (80).'
  2. 2. Zberné zariadenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že priťahovací prostriedok (147, 250a, 250b, 290) je tvorený najmenej jedným podlhovastým hranolovitým telesom, usporiadaným v osi (h3, ml, m2), ktorá je rovnobežná so smerom (8) jazdy elektrického vozidla (80).
  3. 3. Zberné zariadenie podľa nároku 2, vyznačujúce sa tým, že podlhovasté hranolovité teleso je tvorené trvalým magnetom.
  4. 4. Zberné zariadenie podľa nároku 1, v y z n a č u júce sa tým, že zberná dotyková súčasť (132a, 132b, 280) je tvorená hranolovitým telesom.
  5. 5. Zberné zariadenie podľa nároku 1 a 4, v y z n a čujúce sa tým, že zberná dotyková súčasť (132a, 132b, 280) je v nosnej štruktúre (104, 204) uložená odpružené vertikálne prestaviteľné.
  6. 6. Zberné zariadenie podľa nárokov 1, 4 a5, vyznačujúce sa tým, že zberná dotyková súčasť (132a, 132b) je usporiadaná rovnobežne s priťahovacím prostriedkom (147) vo vzdialenosti (G/2) od nej.
  7. 7. Zberné zariadenie podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m, že nosné zariadenie (100) je tvorené dvomi zvislými strmeňmi (157) vzájomne spojenými tyčami (113), na ktorej je prostredníctvom rúrkového telesa (117) horizontálne prestaviteľné uložený prvý koniec (102a) nosného ramena (102).
  8. 8. Zberné zariadenie podľa nároku 7, vyznačujúce sa t ý m, že medzi prvým koncom (102a) nosného ramena (102) a elektrickým vozidlom (80) je usporiadaný ovládač (162) na riadenie vertikálneho výkyvu nosného ramena (102) okolo osi (a3), ktorá je totožná s pozdĺžnou osou tyče (113).
  9. 9. Zberné zariadenie podľa nároku 1, vyznačujú c e sa tým, že nosná štruktúra (104) je na druhom konci (102b) nosného ramena (102) uložená prostredníctvom kĺbovitého zariadenia (150) s dvomi stupňami voľnosti, na umožnenie natáčania nosnej štruktúry (104) tak podľa vertikálnej osi (al) ako aj podľa horizontálnej osi (a2) kolmej na smere (8) jazdy elektrického vozidla (80).
  10. 10. Zberné zariadenie podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m , žc nosná štruktúra (104) jc vybavená dvomi dvojicami zberných dotykových súčasti (132a, 132b).
  11. 11. Zberné zariadenie podľa nároku 10, vyznačujúce sa tým, že každá z dvojíc zberných dotykových súčastí (132a, 132b) je usporiadaná na jednej bočnej strane priťahovacieho prostriedku (147).
  12. 12. Zberné zariadenie podľa nároku 1 až 11, vyznačujúce sa tým, že nosná štruktúra (104) má v pôdoryse tvar písmena H, so stredovým dielom (125) orientovaným v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) a nesúcim priťahovací prostriedok (147), pričom na každom z voľných koncov priečnych dielov (128,129) je uloženájedna zberná dotyková súčasť (132a, 132b).
  13. 13. Zberné zariadenie podľa nároku 1 až 12, vyznačujúce sa tým, že nosná štruktúra (104) je vytvorená z elektricky nevodivého materiálu, výhodne z plastu.
  14. 14. Zberné zariadenie podľa nárokov 1, 4 a 5, v y značujúce sa tým, že zberná dotyková súčasť (280) je usporiadaná súosovo s priťahovacím prostriedkom (290), pričom priťahovacie prostriedky (250a, 250b) sú usporiadané rovnobežne s priťahovacím prostriedkom (290) vo vzdialenosti (m3/2) od neho.
  15. 15. Zberný prostriedok podľa nároku 1 a 14, v yznačujúci sa tým, že nosná štruktúra (204) je vybavená dvomi dvojicami priťahovacích prostriedkov (250a,250b), pričom prvé priťahovacie prostriedky (250a) sú usporiadané oddelene od druhých priťahovacích prostriedkov (259b).
  16. 16. Zberný prostriedok podľa nároku 15, vyznačujúci sa tým, že každá z dvojíc priťahovacích prostriedkov (250a, 250b) jc usporiadaná na jednej bočnej strane zbernej dotykovej súčasti (280).
  17. 17. Zberný prostriedok podľa nároku ^vyznačujúci sa tým, že nosná štruktúra (204) má v pôdoryse tvar písmena H, ktoré je na každom zo svojich voľných koncov vybavené krytom (245) na zakrytie priťahovacich prostriedkov (250a,250b), pričom každý z krytov (245) jc na každom svojom čele vybavené kolesom (247) na valivé vedenie nosnej štruktúry (204) po povrchu (ST) jazdnej dráhy motorového vozidla (80) a na vymedzenie medzery medzi povrchom (ST) jazdnej dráhy a vonkajšími povrchmi priťahovacích prostriedkov (250a, 250b).
  18. 18. Zberný prostriedok podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že nosné zariadenie (200) je tvorené dvomi horizontálne orientovanými doskami (205,206), vzájomne spojenými tromi hriadeľmi (216, 217, 225), z ktorých na prednom hriadeli (225) je otočné a vertikálne prestaviteľné uložené rúrkové teleso (234), pevne spojené s prvým koncom (202a) nosného ramena (202).
  19. 19. Zberný prostriedok podľa nároku 18, vyznačujúci sa tým, že na každom zo zadných hriadeľov (216, 217) je posuvne uložené jedno ložisko (232), pripevnené každé na zvislú doskovitú súčasť (230), spojenú s rámom elektrického vozidla (80).
  20. 20. Zberný prostriedok podľa nároku 18, vyznačujúci sa tým, že ku spodnej doske (205) je pripojený prostredníctvom prvého kĺbového spoja (273) prvý koniec (271b) prvej tyče, vedenej pozdĺž jednej strany nosného ramena (202), a prostredníctvom prvého kĺbového spoja (272) prvý koniec (270b) druhej tyče (270), vedenej pozdĺž druhej strany nosného ramena (202), pričom druhé konce (271a, 270a) tyčí (270, 271) sú kĺbovo pripojené k nosnej štruktúre (204).
  21. 21. Zberný prostriedok podľa nároku 20, vy z n a čujúci sa tým, že kĺbové pripojenie druhého konca (271a, 270a) tyče (270, 271) k nosnej štruktúre (204) je vytvorené prostredníctvom druhého kĺbového spoja (262, 261) a spojovacieho ramena (256, 257), na ktoré nadväzuje zvislé rameno (254, 255) pripevnené k jednej bočnej strane stredového úseku (240) nosnej štruktúry (204), nesúceho zbernú dotykovú súčasť (280) a priťahovací prostriedok (290).
  22. 22. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo, pozostávajúce z pozdĺžneho nosného krytu (4) s vnútornou dutinou (6) a zo sústavy elektricky vodivých súčasti (34), usporiadaných na nosnom kryte (4) za sebou v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) a vzájomne od seba a od nosného krytu (4) elektricky izolovaných, pričom vnútri nosného krytu (4) sú upravené jednako polarizované vedenia (27, 23), pripojené každé na jednu z polarít elektrického prúdu, ajednako elasticky deformovateľná pásová súčasť (60), usporiadaná v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) po celej dĺžke vedenia a obsahujúca prinajmenšom jeden horný elektricky vodivý pás (65) z feromagnetického materiálu, na ovplyvňovanie pásovej súčasti (60) elektromagnetickým poľom generovaným priťahovacím prostriedkom (147, 290), usporiadaným v zbernom zariadení, ktoré je nesené elektrickým vozidlom (80) na priťahovanie aspoň časti pásovej súčasti (60) do zdvihnutej polohy, v ktorej sa vytvorí elektrické spojenie medzi prvým elektricky polarizovaným vedením (27) a aspoň jednou elektricky vodivou súčasťou (34), určenou na klzný styk s aspoň jednou zbernou dotykovou súčasťou (132a, 132b, 280) zberného zariadenia, vyznačujúce sa t ý m , že pozdĺž nosného krytu (4) sú v smere (8) jazdy elektrického vozidla (80) uložené vo vzájomnom odstupe dve feromagnetické tyče (170a, 170b), určené na vytváranie magnetickej väzby s priťahovacím prostriedkom (147, 250a, 250b) na nosnej štruktúre (104, 204) zberného zariadenia a jeho automatické navádzanie do optimálnej zbernej polohy.
  23. 23. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 22, vyznačujúce sa tým, že je vybavené prvým elektricky vodivým prostriedkom (35), pripojeným k nulovému elektrickému potenciálu a usporiadaným elektricky izolovane nad jednou hornou bočnou hranou nosného krytu (4), nad ktorého druhou hornou bočnou hranou je elektricky izolovane tak od nosného krytu (4), ako od prvého elektricky vodivého prostriedku (35) usporiadaná sústava elektricky vodivých súčastí (34), pričom prvý elektricky vodivý prostriedok (35) je tvorený pozdĺžnou časťou, ktorej vnútorná bočná strana (35b) je od vnútornej bočnej strany (34b) sústavy elektricky vodivých súčastí (34) upravená vo vzdialenosti (2D), pričom pod touto medzerou sú v nosnom kryte (4) usporiadané s rovnakými odstupmi proti rovine (C) súmernosti nosného krytu (4) feromagnetické tyče (170a, 170b).
  24. 24. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 22, vyznačujúce sa tým, že sústava elektricky vodivých súčastí (34) je usporiadaná elektricky izolovane nad hornou stranou nosného krytu (4) a súosovo s jeho rovinou (C) súmernosti, od ktorej je na každú stranu vo vzdialenosti (m3/2) a v rovine sústavy elektricky vodivých súčastí (34) usporiadaná jedna feromagnetická tyč (170a, 170b).
  25. 25. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nárokov 23 a 24, vyznačujúce sa t ý m , že elektricky vodivé súčasti (34) sú tvorené vzájomne od seba elektricky izolovanými doskami.
  26. 26. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 23, vyznačujúce sa tým, že prvý elektricky vodivý prostriedok (35) je vytvorený ako súvislý, je usporiadaný rovnobežne so smerom (8) jazdy elektrického vozidla (80) a v priečnom reze má tvar plochého obdĺžnika.
  27. 27. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa niektorého z nárokov 22 až 26, vyznačujúce sa t ý m , že každá elektricky vodivá súčasť (34) je elektricky prepojená s prvými zbernými prostriedkami (51) a s druhými zbernými prostriedkami (45), upravenými nad sebou vo vnútornej dutine (6) nosného krytu (4), pričom rovnobežne s prvými zbernými prostriedkami (51) a s odstupom od nich je vo vnútornej dutine (6) nosného krytu (4) usporiadané prvé elektricky polarizované vedenie (27) a rovnobežne s druhými zbernými prostriedkami (45) a s odstupom od nich je vo vnútornej dutine (6) nosného krytu (4) usporiadané druhé elektricky polarizované vedenie (23), pričom pásová súčasť (60) je uložená v priestore vymedzenom na jednej strane čelnými dotykovými plochami prvých zberných prostriedkov (51) a prvého elektricky polarizovaného vedenia (27) a na druhej strane k týmto čelným dotykovým plochám privrátenými čelnými dotykovými plochami druhých zberných prostriedkov (45) a druhého elektricky polarizovaného vedenia (23).
  28. 28. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 27, vyznačujúce sa tým, že zberné prostriedky (51,45) a elektricky polarizované vedenie (27, 23) sú tvorené plochými prvkami vedenými v podstate po celej dĺžke nosného krytu (4), pričom pásová súčasť (60) pozostáva z pásového izolačného prostriedku (63), vedeného v podstate po celej dĺžke nosného krytu (4) a vybaveného na svojej strane, orientovanej k čelným dotykovým plochám prvých zberných prostriedkov (51) a prvého elektricky polarizovaného vedenia (27), elektricky vodivým pásom (65) z feromagnetického materiálu, a na svojej druhej strane, orientovanej k čelným dotykovým plochám druhých zberných prostriedkov (45) a druhého elektricky polarizovaného vedenia (23), elektricky vodivou súčasťou (69).
  29. 29. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 28, vyznačujúce sa tým, že prvé elektricky polarizované vedenie (27) obsahuje dotykovú plochu (27a), ktorá leží v podstate v rovnakej rovine ako dotyková plocha prvých zberných prostriedkov (51), pričom šírka (L) elektricky vodivého pásu (65) z feromagnetického materiálu je väčšia ako vzdialenosť (h) medzi privrátenými bočnými okrajmi (51b, 27b) prvých zberných prostriedkov (51) a prvého elektricky polarizovaného vedenia (27).
  30. 30. Samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie podľa nároku 28, vyznačujúce sa tým, že druhé elektricky polarizované vedenie (23) obsahuje dotykovú plochu (20a), ktorá leží v podstate v rovnakej rovine ako dotyková plocha druhých zberných prostriedkov (45), pričom šírka (L) elektricky vodivej súčasti (69) je väčšia ako vzdialenosť (h) medzi privrátenými bočnými okrajmi (45b, 20b) druhých zberných prostriedkov (45) a druhého elektricky polarizovaného vedenia (23).
SK1884-99A 1997-06-30 1998-06-30 Zberné zariadenie elektrického vozidla, zberný prostriedok a samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo SK285959B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT97TO000570A IT1293859B1 (it) 1997-06-30 1997-06-30 Dispositivo di presa corrente per veicolo elettrico utilizzante una linea di alimentazione di tipo autoisolato.
PCT/IT1998/000182 WO1999000266A1 (en) 1997-06-30 1998-06-30 Current pickup device for an electric vehicle powered by a self-insulated power line

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK188499A3 SK188499A3 (en) 2000-09-12
SK285959B6 true SK285959B6 (sk) 2007-12-06

Family

ID=11415820

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1884-99A SK285959B6 (sk) 1997-06-30 1998-06-30 Zberné zariadenie elektrického vozidla, zberný prostriedok a samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6374971B1 (sk)
EP (1) EP0993389B1 (sk)
JP (1) JP2002507379A (sk)
AT (1) ATE247568T1 (sk)
AU (1) AU7932498A (sk)
CA (1) CA2295736C (sk)
CZ (1) CZ293209B6 (sk)
DE (1) DE69817355T2 (sk)
DK (1) DK0993389T3 (sk)
ES (1) ES2206945T3 (sk)
HU (1) HU224385B1 (sk)
IT (1) IT1293859B1 (sk)
NO (1) NO317967B1 (sk)
PT (1) PT993389E (sk)
SK (1) SK285959B6 (sk)
WO (1) WO1999000266A1 (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6793678B2 (en) 2002-06-27 2004-09-21 Depuy Acromed, Inc. Prosthetic intervertebral motion disc having dampening
US8876861B2 (en) * 2007-09-12 2014-11-04 Transluminal Technologies, Inc. Closure device, deployment apparatus, and method of deploying a closure device
EP2295283B1 (en) * 2009-07-06 2014-09-03 Fiat Group Automobiles S.p.A. Tile for forming a ground power supply line
EP2397360A1 (en) * 2009-11-24 2011-12-21 Hiromasa Kitaguchi Transport system capable of recharging vehicles while in motion
JP4599627B1 (ja) * 2009-11-24 2010-12-15 弘正 北口 走行中に充電できる交通システム。
GB2476318A (en) 2009-12-21 2011-06-22 Bombardier Transp Gmbh Laying electrical conductors along a track for a vehicle
GB201121938D0 (en) * 2011-12-21 2012-02-01 Dames Andrew N Supply of grid power to moving vehicles
ITTO20121119A1 (it) * 2012-12-20 2014-06-21 Ansaldo Sts Spa Linea di alimentazione elettrica modulare auto isolata
GB2523122A (en) * 2014-02-12 2015-08-19 Bombardier Transp Gmbh Inductive pickup arrangement mountable to and movable relative to an electric vehicle
TWI572112B (zh) * 2015-05-12 2017-02-21 國立中興大學 車輛無線充/放電定位系統
CN109789793B (zh) * 2016-09-30 2022-11-01 沃尔沃卡车集团 用于车辆的集电器装置及其车辆
US11344424B2 (en) 2017-06-14 2022-05-31 Medos International Sarl Expandable intervertebral implant and related methods
US10940016B2 (en) 2017-07-05 2021-03-09 Medos International Sarl Expandable intervertebral fusion cage
CN108725218A (zh) * 2018-08-06 2018-11-02 南宁市赛先生科技开发有限公司 一种电动车及配套使用的路面触点供电装置
CN109986980A (zh) * 2019-05-06 2019-07-09 徐文辉 路边供电滑线和运用路边供电滑线的道路含高速公路街道
SE544368C2 (en) * 2020-06-01 2022-04-26 Elonroad Ab An electric power collector

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE125953C (sk) *
US4331225A (en) * 1978-04-25 1982-05-25 Bolger John G Power control system for electrically driven vehicle
DE3048730C2 (de) 1980-12-23 1984-02-09 EFAFLEX Transport- und Lager-Technik GmbH, 8051 Hörgertshausen Werktransportsystem mit Fahrzeugen
IT1280917B1 (it) * 1995-08-22 1998-02-11 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per un veicolo elettrico e sistema di trasporto utilizzante la linea stessa
IT1291051B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-14 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per veicolo elettrico
IT1291046B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-14 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione modulare per veicolo elettrico
IT1291144B1 (it) * 1997-02-21 1998-12-29 Ansaldo Trasporti Spa Linea di alimentazione per veicolo elettrico

Also Published As

Publication number Publication date
DE69817355T2 (de) 2004-06-09
SK188499A3 (en) 2000-09-12
NO317967B1 (no) 2005-01-17
ITTO970570A0 (sk) 1997-06-30
EP0993389A1 (en) 2000-04-19
HU224385B1 (hu) 2005-08-29
ES2206945T3 (es) 2004-05-16
CA2295736A1 (en) 1999-01-07
CZ476999A3 (cs) 2000-08-16
HUP0004811A2 (hu) 2001-05-28
HUP0004811A3 (en) 2001-06-28
PT993389E (pt) 2003-12-31
NO996528L (no) 2000-02-29
JP2002507379A (ja) 2002-03-05
AU7932498A (en) 1999-01-19
DE69817355D1 (de) 2003-09-25
NO996528D0 (no) 1999-12-28
CZ293209B6 (cs) 2004-03-17
ATE247568T1 (de) 2003-09-15
IT1293859B1 (it) 1999-03-10
WO1999000266A1 (en) 1999-01-07
DK0993389T3 (da) 2003-12-08
EP0993389B1 (en) 2003-08-20
US6374971B1 (en) 2002-04-23
ITTO970570A1 (it) 1998-12-30
CA2295736C (en) 2006-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK285959B6 (sk) Zberné zariadenie elektrického vozidla, zberný prostriedok a samoizolované silnoprúdové elektrické vedenie pre elektrické vozidlo
US20210078416A1 (en) Electric vehicles and charging stations
WO2010076976A2 (en) Electric vehicle transportation system
JP2011526858A (ja) 電気車両用充電ステーション
DE69617339D1 (de) Fahrleitung für elektrisches Fahrzeug und Transportsystem
SK286326B6 (en) Power line for an electric vehicle
CA2281555C (en) Power line for an electric vehicle
KR100985159B1 (ko) 흡인식 모형 자기 부상 열차 장치
CN216289253U (zh) 平稳连接的电连接设备及包含其的充电仓
US5080627A (en) Motorized toy system
KR20000049665A (ko) 경량전철용 집전기
ATE256574T1 (de) Wippe für stromabnehmer elektrisch angetriebener fahrzeuge mit oberleitungsversorgung
CN108649836A (zh) 能量回收装置
US444397A (en) Current-collecting device for electric railways
CZ294199A3 (cs) Modulové silnoproudé vedení pro elektrické vozidlo
CN219406538U (zh) 一种高压真空断路器稳定输送设备
JPS5853522A (ja) トロリ−

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20130630