Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka farmaceutických zlúčenín obsahujúcich N-acetyl-p-aminofenol, známymi pod všeobecnými názvami paracetamol, acetaminofén a APAP (tu označovaný ako paracetamol). Vynález sa týka najmä rýchlo účinného paracetamolu vo forme tablety alebo kapsuly na prehítanie, ktorá má zvýšený stupeň absorpcie po požití pacientom.
Doterajší stav techniky
Paracetamol je analgetickým a antipyretickým činidlom bežne používaným v liekoch na predpis aj bez predpisu, často v kombinácii s inými biologicky aktívnymi zlúčeninami. Po požití paracetamolu v tuhom skupenstve, napríklad vo forme tablety alebo kapsuly, je stupeň absorpcie a následne začiatku farmakologickej aktivity rôzny u každého pacienta a jeho účinok môže byť niekedy veľmi pomalý.
Uskutočnilo sa mnoho pokusov so zámerom zvýšiť stupeň začiatku aktivity, napríklad zrýchlením rozpúšťania tabliet vyrobením šumivých tabliet.
V patentovej publikácii z Veľkej Británie GB 2 103 087 (Bristol-Myers) je opísaná zlúčenina obsahujúca paracetamol, ktorá má zvýšený stupeň absorpcie. GB 2 103 087 cituje publikáciu (J. Wojcicki et al, Zbi. Pharm., 118, (1979), Vol 2-3), ktorá opisuje výskum v oblasti farmakokinetík s obsahom paracetamolu, kde jedna orálna dávka 1000 mg paracetamolu bola podávaná s 4000 mg antacidu vo forme uhličitanu vápenatého. Podľa citácie v GB 2 103 087 táto kombinácia zvýšila stupeň absorpcie paracetamolu v porovnaní so stupňom absorpcie pri podávaní samotných 1000 mg paracetamolu.
Podľa GB 2 103 087 sa zvýšený stupeň absorpcie dosahuje súčasným podávaním terapeutickej dávky obsahujúcej od 150 mg do asi 2000 mg paracetamolu s od približne 60 mg do asi 1200 mg antacidu. V publikácii sa uvádza, že možno použiť akýkoľvek antacid alebo jeho kombinácie bežne používané pri neutralizovaní žalúdočných kyselín. Najzaujímavejšie je podľa GB 2 103 087 použitie antacidov, ako sú uhličitan vápenatý, uhličitan horečnatý, kombinácia uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého, hydrogen-uhličitan sodný a hydroxid horečnatý. GB 2 103 087 uvádza príklady zlúčenín obsahujúcich kombinácie paracetamolu s uhličitanom vápenatým so zmesou uhličitanu vápenatého a uhličitanu horečnatého a s hydrogenuhličitanom sodným.
Súčasťou príkladov v GB 2 103 087 sú dva typy tabliet obsahujúcich paracetamol a hydrogenuhličitan sodný; jeden typ obsahuje 325 mg paracetamolu a 225 mg hydrogenuhličitanu sodného, kde pomer hmotností hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu je 0,69 kla druhý typ obsahuje 500 mg paracetamolu a 225 mg hydrogenuhličitanu sodného, kde pomer hmotností hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu je 0,4 k 1. Keď sa podávali rôzne typy uvedené ako príklady v GB 2 103 087 zdravým dobrovoľníkom, zistilo sa, že pri všetkých testovaných typoch bol skutočný nárast stupňa absorpcie medzi 7 a 31 % v porovnaní s bežne používanými paracetamolovými tabletami.
Teraz sa neočakávane zistilo, že výberom hydrogenuhličitanu sodného a jeho skombinovaním s paracetamolom v tablete alebo kapsule tak, že je v jednej tablete najmenej 300 mg a pomer hmotnosti hydrogenuhličitanu k paracetamolu je najmenej 0,74 k 1, možno vyrobiť tabletu alebo kapsulu na prehítanie so štatisticky preukazným zvýšením stupňa absorpcie v porovnaní s komerčne dostupnými tabletami paracetamolu bez obsahu hydrogenuhličitanu sodného. Toto zvýšenie sa nepozoruje pri skombinovaní iných antacidov, napríklad uhličitanu sodného, s paracetamolom v tuhej dávke pri rovnakých úrovniach. Zvláštne je, že stupeň absorpcie po orálnom podaní takejto tuhej dávky obsahujúcej paracetamol s hydrogenuhličitan sodný je takisto zvýšený v porovnaní s absorpciou po orálnom podaní vodného roztoku komerčne dostupného rozpustného produktu obsahujúceho paracetamol a hydrogenuhličitan sodný. Podľa predloženého vynálezu možno zvýšenie stupňa absorpcie demonštrovať ako zvýšenie v Cmax. kde je maximálna koncentrácia paracetamolu v sére, alebo meraním oblasti pod koncentráciou vs časovej krivky v prvých 20 minútach po podaní dávky (AUC 0-20) pri porovnaní s inými paracetamolovými zlúčeninami.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je tableta alebo kapsula na prehítanie s obsahom od 300 mg do 600 mg paracetamolu a od 300 mg do 1200 mg hydrogenuhličitanu sodného, kde pomer hmotností hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu je najmenej 0,74 k 1.
Pre úpinosť, tableta na prehítanie je taká tableta, ktorá sa má prehltnúť vcelku a nie taká, ktorá sa má rozpustiť alebo použiť ako suspenzia vo vode pred podaním, ako napríklad tableta obsahujúca podstatné množstvo šumivých zložiek.
Tableta alebo kapsula podľa predloženého vynálezu výhodne obsahuje buď 325 mg alebo 500 mg paracetamolu. Množstvo prítomného hydrogenuhličitanu sodného je výhodne najmenej 370 mg, napríklad najmenej 400 mg alebo 500 mg a nemalo by byť väčšie ako 1000 mg, výhodne nie väčšie ako 800 mg a najvýhodnejšie je, ak neprevyšuje hodnotu 700 mg. Pomer hmotností hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu by mal byť najmenej 0,8 k 1, výhodne najmenej 1 k 1 a najvýhodnejší je minimálny pomer 1,25 k 1.
Tableta alebo kapsula podľa vynálezu všeobecne obsahuje najmenej jeden farmaceutický prijateľný excipient bežne používaný pri príprave tabliet a/alebo kapsúl. Vhodnými excipientmi môžu byť lubrikanty, napríklad stearan horečnatý a kyselina stearová; dezintegranty, napríklad deriváty celulózy; škroby; spojovacie činidlá (tmely), napríklad modifikovaný škrob a deriváty celulózy; glidanty, napríklad koloidné silice; spevňovacie látky, napríklad deriváty celulózy; ako aj konzervačné látky, suspendačné činidlá, zvlhčovacie činidlá, aromatické činidlá, kypriace činidlá, adhezíva, farbiace činidlá, sladidlá vo vhodnej forme.
Popri paracetamole, hydrogenuhličitane sodnom a farmaceutický prijateľnom excipiente môže tableta alebo kapsula podľa vynálezu obsahovať aj iné farmaceutický aktívne činidlá, napríklad analgetiká, protizápalové analgetické činidlá, dekongestanty, antihistaminiká, antitusívne činidlá a podobne. Súčasťou tablety alebo kapsuly môže byť tiež farmaceutický prijateľné adjuvans, napríklad kofeín.
Predmetom vynálezu je tiež spôsob výroby tablety alebo kapsuly podľa vynálezu, ktorý pozostáva zo zmiešania paracetamolu a hydrogenuhličitanu sodného spolu s farmaceutický prijateľnými excipientmi, prídavnými farmaceutický prijateľnými aktívnymi činidlami alebo adjuvans. Takto sa paracetamol a hydrogenuhličitan sodný môžu zmiešať spolu s jedným alebo viacerými spojovacími činidlami a granulovať s použitím vody. Výsledné granuly sa môžu vysušiť, preosiať a zmiešať s prídavnými excipien2 tmi, ako napríklad lubrikantmi a dezintegrantmi ešte pred zlisovaním do tabliet. Hydrogenuhličitan sodný môže byť alternatívne vypustený z kroku granulácie a môže sa pridať spoločne s ostatnými excipientmi. Pri alternatívnom spôsobe možno tablety pripraviť s použitím priameho lisovania paracetamolu do komerčne dostupných foriem, čím sa dá vyhnúť kroku granulácie. Tablety tiež možno pripraviť inými známymi spôsobmi, ako napríklad tvarovaním extrudovanej zmesi. Pri výrobe kapsúl sa paracetamol a hydrogenuhličitan sodný môžu zmiešať a granulovať ako pri výrobe tabliet a naplniť do obalu kapsuly vhodnej veľkosti podľa požadovanej hmotnosti.
Ako už bolo uvedené, tableta alebo kapsula podľa vynálezu má zvýšené C^, kde CnlM je maximálna koncentrácia paracetamolu v sére v porovnaní s ostatnými zlúčeninami paracetamolu. Porovnávacie experimenty dokázali zvýšené v porovnaní s hodnotami získanými nielen pri tabletách na prehítanie obsahujúcich len paracetamol alebo paracetamol plus uhličitan vápenatý, ale aj pri patentovaných rozpustných zlúčeninách paracetamolu. Okrem toho tableta alebo kapsula podľa vynálezu má zvýšené (AUCo.2o), čo ukazuje zvýšený stupeň absorpcie paracetamolu pri porovnaní s bežnými tabletami na prehítanie.
Plazmový profil pri paracetamolových prípravkovkoch v súlade s predloženým vynálezom je porovnateľný s tým, ktorý sa očakáva pri dávkach paracetamolu podávaných intravenózne. (Seymore R A, European J. Clin. Pharmacol., 20, 215-218, (1981), uvádza 23,7 mg/liter v krvnej plazme po intravenóznej dávke 1000 mg paracetamolu). Intravenózne podávanie liekov sa všeobecne odporúča s cieľom dosiahnuť rýchly maximálny terapeutický efekt, ktorý nemožno dosiahnuť orálnym podaním. Ale intravenózne podávanie býva bolestivé a nevhodné. Navyše, keďže lieky ako paracetamol so slabou rozpustnosťou je intravenózne podávanie všeobecne nevhodné, predložený vynález ponúka pomerne praktický úžitok.
Okrem toho, pridanie hydrogenuhličitanu sodného v hmotnostnom pomere podľa predloženého vynálezu má potenciálnu dodatočnú výhodu, pretože u pacientov redukuje možnosť vzniku toxických efektov z predávkovania paracetamolom, ktoré by mohlo mať osudné dôsledky alebo by prinajmenšom viedlo k nevratnému poškodeniu pečene. Požitie približne 40 tabliet paracetamolu obsahujúcich 500 mg paracetamolu obyčajne spôsobí vážne poškodenie pečene a niekedy sa môže stať osudným. Emetická dávka hydrogenuhličitanu sodného je taká, že u väčšiny pacientov by sa dosiahla po prehltnutí tabliet podľa predloženého vynálezu ešte predtým, než by požitie paracetamolu dosiahlo takú úroveň, aby sa stalo osudným.
Ďalšou potenciálnou výhodou prípravku podľa predloženého vynálezu je liečenie migrény. Značkové výrobky na potlačenie migrénových bolestí hlavy s obsahom paracetamolu tiež obsahujú prísady ako napríklad metaclopramid, ktorý sa do nich pridáva s cieľom prekonať žalúdočné ťažkosti sprevádzajúce migrénu a podporiť vyprázdňovanie žalúdka, ktoré má za následok zvýšenie sérových úrovní paracetamolu. Tieto prísady však môžu mať nežiadané vedľajšie účinky. Z toho vyplývajú výhody prípravku podľa predloženého vynálezu, ktorý má neočakávane zvýšený stupeň absorpcie, čím sa mohlo vyhnúť potrebe pridávania dodatočných prísad s nežiaducimi účinkami.
Ďalej nasledujú príklady uskutočnenia vynálezu (1 až 10). Porovnávací príklad A nezapadá do rámca vynálezu, ale je tu uvedený na účely ďalšieho poukázania na výhody vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Z nasledovných prísad sa pripravili granuly vhodné na lisovanie do tabliet.
Prísada |
mg/tableta |
veľkosť dávky (g) |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
9000,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný 0emný) |
630,00 |
11340,00 |
3. škrob (kukurica) |
11,40 |
205,20 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
900,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
36,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
10,80 |
Prísady 1 až 6 sa preosiali cez sito so 16 otvormi do vhodného mixéra a granulovali s vhodným množstvom deionizovanej vody, čím sa získali granuly so strednou/vysokou hustotou. Granuly sa nechali vysušiť vo vhodnej peci pri 45 °C, až kým obsah vody neklesol na <1 %. Výsledné vysušené granuly sa preosiali cez sito s 12 otvormi, čím sa získali biele granuly (výťažok 20,250 kg).
Príklad 2
Tablety s pripravili z nasledovných prísad:
Prísada |
mg/tableta |
veľkosť dávky (g) |
1. granuly z príkladu 1 |
1194,00 |
19104,00 |
2. škrob (kukurica) |
10,00 |
160,00 |
3. mastenec |
15,00 |
240,00 |
4. kyselina stearová |
5,00 |
80,00 |
5. Acdisol |
36,70 |
587,20 |
Celkom |
1260,70 |
20171,20 |
Prísady 1 až 5 sa preosiali cez sito so 16 otvormi vo vhodnej miešačke a zmiešali sa. Výsledná zmes sa zlisovala do tabliet s použitím vhodnej formy v tvare kapsuly, čím sa získali biele tablety v tvare kapsúl (s konečnou hmotnosťou 1260,7 mg). Konečné zloženie tabliet bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
630,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
36,70 |
Celkom |
1260,70 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 630 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1,26 k 1.
Príklad 3
Tablety (s konečnou hmotnosťou 1023,82 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
400,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
29,82 |
Celkom |
1023,82 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 400 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bo] 0,8 k 1.
Príklad 4
Tablety (s konečnou hmotnosťou 993,82 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
370,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
29,82 |
Celkom |
993,82 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 370 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 0,74 k 1.
Príklad 5
Tablety (s konečnou hmotnosťou 1430,7 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
800,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
36,70 |
Celkom |
1430,70 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 800 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1,6 k 1.
Príklad 6
Tablety (s konečnou hmotnosťou 923,82 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
400,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
400,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
29,82 |
Celkom |
923,82 |
Každá tableta obsahovala 400 mg paracetamolu a 400 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1 k 1.
Príklad 7
Tablety (s konečnou hmotnosťou 1223,82 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
600,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
500,00 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
29,82 |
Celkom |
1223,82 |
Každá tableta obsahovala 600 mg paracetamolu a 500 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 0,83 k 1.
Príklad 8
Tablety (s konečnou hmotnosťou 819,46 mg) sa pripravili podobným spôsobom aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
325,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
409,50 |
3. škrob (kukurica) |
13,91 |
4. škrob (predželatinovaný) |
32,50 |
5. Povidone K25 |
1,30 |
6. sorbát draselný |
0,39 |
7. mastenec |
9,75 |
8. kyselina stearová |
3,25 |
9. Acdisol |
23,86 |
Celkom |
819,46 |
Každá tableta obsahovala 325 mg paracetamolu a 409,5 mg hydrogenuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1,26 k 1.
SK 282277 Β6
Príklad 9
Tablety (s konečnou hmotnosťou 1291,56 mg) sa pripravili zmiešaním prísad 1 až 7 a zlisovaním s použitím vhodného lisu na tablety:
Prísada |
mg/tablet a |
1. stupeň priameho lisovania paracetamolu (90 %) |
555,56 |
2. hydrogenuhličitan sodný |
630,00 |
3. mikrokrokiyštalická celulóza |
50,00 |
4. Explotab (Na škrob glykolát) |
25,00 |
5. Crosspovidone XL10 |
25,00 |
6. lauiylsulfát sodný |
3,00 |
7. stearát horečnatý |
3,00 |
Celkom |
1291,56 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 630 mg hydrogénuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1,26 k 1.
Príklad 10
Kapsuly sa pripravili nasledovne:
Zopakoval sa postup granulácie, preosievania a zmiešavania z príkladu 1 a 2. Získaný prášok sa potom plnil do tvrdých želatínových kapsúl s konečnou hmotnosťou 819,46 mg, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
325,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
409,50 |
3. škrob (kukurica) |
13,91 |
4. škrob (predželatinovaný) |
32,50 |
5. Povidone K25 |
1,30 |
6. sorbát draselný |
0,39 |
7. mastenec |
9,75 |
8. kyselina stearová |
3,25 |
9. Acdisol |
23,86 |
Celkom |
819,46 |
Každá kapsula obsahovala 325 mg paracetamolu a 409,5 mg hydrogénuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogénuhličitanu sodného k paracetamolu bol 1,26 k 1.
Porovnávací príklad A
Tablety (s konečnou hmotnosťou 988,23 mg) sa pripravili podobným spôsobom, aký bol opísaný v príkladoch 1 a 2, ale s použitím odlišných množstiev prísad a nahradením uhličitanu vápenatého hydrogenuhličitanom sodným, takže ich konečné zloženie bolo nasledovné:
Prísada |
mg/tableta |
1. paracetamol (jemný) |
500,00 |
2. hydrogenuhličitan sodný (jemný) |
375,50 |
3. škrob (kukurica) |
21,40 |
4. škrob (predželatinovaný) |
50,00 |
5. Povidone K25 |
2,00 |
6. sorbát draselný |
0,60 |
7. mastenec |
15,00 |
8. kyselina stearová |
5,00 |
9. Acdisol |
19,23 |
Celkom |
988,23 |
Každá tableta obsahovala 500 mg paracetamolu a 375 mg hydrogénuhličitanu sodného, pričom pomer hydrogenuhličitanu sodného k paracetamolu bol 0,75 k 1.
Bioštúdia
Nasledovné produkty sa porovnávali v krížovej farmakokinetickej štúdii piatimi spôsobmi na 15 odolných zdravých dobrovoľníkoch: test tablety A test tablety B test tablety C test tablety D test tablety E tableta z príkladu 2 tableta z príkladu 3 tableta z porovnávacieho príkladu A komerčne dostupná tableta, obsahujúca paracetamol (500 mg) a hydrogenuhličitan sodný komerčne dostupný rozpustná tableta, obsahujúca paracetamol (500 mg) an hydrogenuhličitan sodný (1342 mg)
Každý dobrovoľník prehltol 2 rovnaké tablety a zapil ich 100 ml vody, pričom tento postup sa opakoval 5-krát s najmenej 48 hodinovými prestávkami. Pri teste tablety E sa 2 tablety pred prehltnutím rozpustili v 100 ml vody. Po 5, 10,15, 20,25, 30,35,40,45,50, 60, 75,90, 120,180, 240, 360,480 a 720 minútach po požití sa odoberali vzorky krvi.
Úrovne paracetamolu v sére sa určovali pomocou HPLC a pre každého dobrovoľníka sa vyhodnocovali úrovne paracetamolu v sére vs časové profily. Pri žiadnej tablete neboli signifikantné rozdiely v oblasti pod úrovňou séra vs časová krivka (AUC0.).
Maximálne koncentrácie paracetamolu v sére (C^j po požití boli nasledovné: test tablety A test tablety B test tablety C test tablety D test tablety E
Cmax pre tabletu A bolo štatisticky signifikantné vyššie než pri tablete C (p < 0,0002), D (p < 0,002) a E (p < 0,02). Medzi C,™, pre tabletu A a B neboli žiadne štatisticky signifikantné rozdiely. C^ pre tabletu B bolo signifikantné vyššie než pri tablete C (p < 0,01) a tablete D (p < 0,02).
Priemerná oblasť pod koncentráciu séra vs časovou krivkou medzi 0 a 20 minútou (AUCo_2o) po požití bola odvodená s nasledovnými výsledkami: test tablety A test tablety B test tablety C test tablety D test tablety E
Hodnota (AUC0.20) pre tabletu A bola 3,5-krát väčšia než pri tablete D a (AUCo.2o) pre tabletu B bola 2,5-krát väčšia než pri tablete D, pričom oba tieto výsledky boli štatisticky signifikantné, ukazujúc, že pomer absorpcie paracetamolu podľa vynálezu sa zvýšil faktorom do 250 % v porovnaní s bežnými paracetamolovými tabletami na prehltanie.
30mg/l mg/1 mg/1 mg/1 mg/1
245 mg.min./l
177 mg.min./l
76,0 mg.min./l
69,7 mg.min./l
199 mg.min./l