SK280804B6 - Drvič na jemné drvenie materiálov - Google Patents

Drvič na jemné drvenie materiálov Download PDF

Info

Publication number
SK280804B6
SK280804B6 SK3414-91A SK341491A SK280804B6 SK 280804 B6 SK280804 B6 SK 280804B6 SK 341491 A SK341491 A SK 341491A SK 280804 B6 SK280804 B6 SK 280804B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
crusher
grinding
ring
rotary ring
roller
Prior art date
Application number
SK3414-91A
Other languages
English (en)
Other versions
SK341491A3 (en
Inventor
Ren Durinck
Alain Cordonnier
Bernard Boussenkey
Yves Verbaere
Original Assignee
Fcb S. A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26228324&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK280804(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from FR9014004A external-priority patent/FR2668952A1/fr
Priority claimed from FR9109788A external-priority patent/FR2679792B1/fr
Application filed by Fcb S. A. filed Critical Fcb S. A.
Publication of SK341491A3 publication Critical patent/SK341491A3/sk
Publication of SK280804B6 publication Critical patent/SK280804B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C15/00Disintegrating by milling members in the form of rollers or balls co-operating with rings or discs
    • B02C15/06Mills with rollers forced against the interior of a rotary ring, e.g. under spring action
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C15/00Disintegrating by milling members in the form of rollers or balls co-operating with rings or discs
    • B02C15/003Shape or construction of discs or rings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B02CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
    • B02CCRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
    • B02C15/00Disintegrating by milling members in the form of rollers or balls co-operating with rings or discs
    • B02C15/004Shape or construction of rollers or balls
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P40/00Technologies relating to the processing of minerals
    • Y02P40/10Production of cement, e.g. improving or optimising the production methods; Cement grinding

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Finish Polishing, Edge Sharpening, And Grinding By Specific Grinding Devices (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)

Abstract

Vynález sa týka spôsobu jemného drvenia materiálov, ako sú suroviny na výrobu cementu, slinku a špecifických minerálov. Tento spôsob môže byť realizovaný pomocou drviča tvoreného rotačným prstencom (14) majúcim horizontálnu os, aspoň jedným valcom (30) schopným odvaľovať sa na mlecej dráhe, tvorenej vnútorným povrchom rotačného prstenca (14), a pôsobiť tlakom na materiál nachádzajúci sa na mlecej dráhe, prostriedky na uvádzanie rotačného prstenca (14) do rotačného pohybu dostatočnou rýchlosťou na to, aby bol materiál udržovaný na mlecej dráhe odstredivou silou, a posúvacím ústrojenstvom (34) schopným premiestniť materiál nachádzajúci sa na mlecej dráhe v priečnom smere pri každej otáčke o zlomok šírky mlecej dráhy, ktorého podstata spočíva v tom, že rotačný prstenec (14) tvorí celok s koaxiálnym valcovým plášťom (12), ktorý tvorí na jednej zo strán rotačného prstenca (14) prívodnú komoru na materiál určený na drvenie, pričom posúvacie ústrojenstvo (34) je usporiadané v uvedenej prívodnej komore na zavedenie materiálu na mleciu dráhu.ŕ

Description

Vynález sa týka spôsobu jemného drvenia materiálov, ako sú suroviny na výrobu cementu, slinku, určitých minerálov a podobne.
Doterajší stav techniky
Na uskutočňovanie týchto operácií sa spravidla používajú rúrkové drviče s guľami. Kolesové drviče zvislého typu sú vhodné na mletie a súčasné sušenie surovín, nie však na zomieľanie slinku, pretože neumožňujú vyrobiť cement požadovanej akosti. Valcové lisy sa v podstate používajú na predbežné drvenie slinku.
Guľové drviče majú veľmi zlú energetickú účinnosť, najmä z toho dôvodu, že v nich mletie neprebieha systematicky, pretože pohyb materiálu v drviči dopredu a pôsobenie kovov na rozomieľaný materiál nie sú definované.
Zvislé drviče s drviacimi kolesami majú síce lepšiu mleciu účinnosť, ale na dosiahnutie požadovanej jemnosti mletia musí materiál prejsť pod kolesami niekoľkokrát za sebou. Z tohto dôvodu bývajú tieto zariadenia vybavené väčším počtom kolies, gulí alebo mlecích okruhliakov a robí sa v nich recyklovanie mletého produktu, ktoré nastáva niekedy viac ako desaťkrát. Tieto zariadenia, ktoré majú veľký počet mlecích elementov, sú ťažké a drahé a recirkulácia veľkého množstva materiálu, uskutočňovaná spravidla pneumaticky, spotrebováva veľké množstvo energie, predstavujúce značnú časť všetkej potrebnej energie na mletie. Zvislé drviče s výkyvnými guľami a vodorovné prstencové drviče majú rovnaké nevýhody ako kolesové drviče.
Valcové lisy, v ktorých na drvený materiál pôsobí priemerný tlak prevyšujúci v jednej pasáži 50 MPa, dodávajú predbežne rozdrvený a aglomerovaný produkt, takže na vytvorenie produktu s požadovanou jemnosťou sa musí predbežne rozdrvený materiál dodatočne rozomieľať v inom zariadení, napríklad v guľovom mlyne. V takýchto zariadeniach spotrebováva aglomerácia materiálu, vyvolávaná silnými tlakmi, veľkú časť energie, ktorá je teda stratená, a v dôsledku vysokých drviacich tlakov pôsobí na aktívne orgány, najmä na ložiská a povlaky valcov, vysoké mechanické namáhanie, čo vyžaduje drahú údržbu a časté opravy. Okrem toho je odbor použitia obmedzený na drvenie krehkých materiálov s veľmi malou vlhkosťou a nie príliš abrazívnych.
Účelom vynálezu je vypracovať spôsob a vytvoriť zariadenia tak, aby umožňovali systematické drvenie materiálu a zvyšovali tak energetickú účinnosť tým, že znížia energiu potrebnú na recyklovanie materiálu. Pritom má zariadenie znižovať prevádzkové náklady a odstraňovať prestoje vyvolané opravami, a to použitím miernych tlakov.
Podstata vynálezu
Predmetom vynálezu je spôsob drvenia, pri ktorom sa vytvorí vrstva drveného materiálu na valcovej dráhe a na túto vrstvu sa pôsobí tlakom prostredníctvom valca schopného odvaľovanie na tejto dráhe. Podstata vynálezu spočíva v tom, že priemerný tlak, ktorým pôsobí prstenec na materiál počas drvenia, leží v rozmedzí 10 až 40 MPa a že sa kontroluje premiestňovanie materiálu v priečnom smere od jedného okraja dráhy na druhý tak, aby materiál prešiel niekoľkokrát medzi prstencom a mlecou dráhou, kým túto dráhu opustí.
Priemerný tlak, ktorým pôsobí prstenec na rozomieľaný materiál, je pomerom celkovej sily (hmotnosti + vonkajších síl) pôsobiacej na prstenec a povrch vrstvy materiálu, na ktorý pôsobí tlak prstenca.
Predmetom vynálezu je tiež drvič s valcovou mlecou dráhou a aspoň s jedným prstencom, schopným odvaľovať sa po tejto dráhe. Podstata drviča spočíva v tom, že obsahuje prostriedky na pritláčanie prstenca na mleciu dráhu takou silou, aby prstenec pôsobil na vrstvu materiálu pokrývajúcu dráhu priemerným tlakom medzi 10-40 MPa, a že obsahuje ústrojenstvo na priečne premiestňovanie materiálu naprieč po mlecej dráhe o vzdialenosť rovnajúcu sa pre každú otáčku dráhy len jej zlomku.
Výhodne je drvič tvorený najmenej jedným otočným prstencom s vodorovnou osou, najmenej jedným valcom umiestneným vnútri prstenca, ktorý sa môže odvaľovať po dráhe tvorenej vnútornou stenou prstenca, a ústrojenstvom na uvádzanie prstenca do rotačného pohybu vyššou rýchlosťou ako je kritická rýchlosť.
Pri pokusnom drvení slinku, ktoré bolo uskutočňované v zariadení vybavenom drvičom tohto typu, bolo doložené, že akosť výsledného produktu je porovnateľná s akosťou cementu vyrobeného v guľovom mlyne. Pritom sú granulometrické krivky veľmi blízke a testy s maltou a betónom dávajú rovnaké alebo dokonca lepšie výsledky. Okrem toho je merná spotreba energie nižšia asi o 40 % ako pri guľovom mlyne a veľmi blízka spotrebe valcového lisu.
V drviči podľa vynálezu môže byť posúvacie ústrojenstvo na rozomieľaný materiál tvorené výhodne sústavou lopatiek, ktorých šírka v smere rovnobežnom s osou prstenca je len zlomkom šírky mlecej dráhy a ktorých roviny zvierajú s rovinou kolmou na os prstenca istý uhol. Lopatky sú umiestnené tak, aby vnikali do vrstvy materiálu, udržovanej na mlecej dráhe odstredivou silou pri rotácii prstenca.
Posúvacie ústrojenstvo môže byť tiež tvorené stierkou, ktorá prebieha rovnobežne s osou prstenca, vniká do vrstvy materiálu zachytenej na mlecej dráhe pôsobením odstredivej sily a uvoľňuje túto vrstvu, a odchyľovacími doskami, ktoré sú umiestnené pod stierkou a orientované tak, aby zachytávali materiál uvoľnený stierkou a odchyľovali ho smerom na výstup drviča. Každá odchyľovacia doska je uložená výkyvné okolo osi, výhodne zvislej, a má sklon napríklad 45°, a to tak, aby smerovala materiál na os prstenca alebo naopak ho privádzala na mleciu dráhu. Ovládacie ústrojenstvo umožňuje nastavovať orientáciu odchyľovacích dosák a tým regulovať rýchlosť pohybu materiálu na mlecej dráhe dopredu. Takého posúvacie ústrojenstvo na krokový pohyb vyvoláva spadávanie mletých látok z prstenca na odchyľovaciu dosku a umožňuje pnenumatický odber jemných častíc a súčasné sušenie látok prúdom vzduchu, prípadne teplého vzduchu cirkulujúceho vnútri drviča.
Prstenec môže byť upevnený vo valcovom súosovom plášti, ktorý tvorí pred prstencom vstupnú komoru na materiál určený na drvenie, pričom posúvacie ústrojenstvo odvádza materiál zo vstupnej komory na mleciu dráhu prstenca.
Vnútri prstenca môžu byť prípadne umiestnené dva valce, ktoré majú vzájomné uhlové rozpätie, a každému z týchto valcov môže byť priradené posúvacie ústrojenstvo na materiál.
Vnútri valcového plášťa s vodorovnou osou môže byť umiestnených za sebou niekoľko prstencov a vnútri každého z nich jeden alebo niekoľko valcov.
Podľa ďalšieho výhodného význaku vynálezu je priemer prstenca a/alebo mlecej dráhy spojito premenlivý alebo stupňovito premenlivý od jedného konca prstenca a/alebo okraja dráhy na druhý, pričom medzera medzi prstencom a
SK 280804 Β6 mlecou dráhou sa postupne alebo po krokoch zmenšuje od vstupu na výstup mlecieho priestoru. Je možné napríklad použiť valcovú dráhu a valec tvorený dvoma alebo niekoľkými dielmi s rôznym priemerom, alebo kužeľový valec, ktorého menši priemer je obrátený na vstup drviča. Rovnako tiež možno použiť mleciu dráhu s niekoľkými priemermi alebo kužeľového tvaru, ktorá spolupracuje s valcovým, kužeľovým alebo stupňovým valcom. V obzvlášť výhodnom uskutočnení je mlecia dráha a valec vytvorený tak, aby pomer priemerov dráhy a valca bol rovnaký vo všetkých sekciách mlecieho úseku, aby medzi protiľahlými plochami nedochádzalo ku kĺzaniu materiálu. Mlecia dráha a valec majú tvar zrezaného kužeľa alebo majú niekoľko valcových sekcií, z ktorých sekcia s najväčším priemerom je obrátená na vstup drviča.
Tieto charakteristiky, kombinované s použitím krokového posúvacieho ústrojenstva na mletý materiál, umožňujú systematické drvenie látok s rôznou granulometriou v optimálnych podmienkach.
Prehľad obrázkov na výkrese
Ďalšie význaky vynálezu vyplynú z nasledujúceho popisu príkladov uskutočnenia v súvislosti s výkresmi, kde značí obr. 1 nárys prstencového drviča podľa vynálezu, pričom skriňa na výstupnej strane nie je znázornená, aby bolo vidieť vnútrajšok prstenca, obr. 2 rez A-A drvičom z obr. 1, obr. 3 nárys ďalšieho uskutočnenia drviča podľa vynálezu, obr. 4 rez B-B drvičom z obr. 3, obr. 5 schematický zvislý rez drvičom podľa vynálezu, ktorý' je vybavený stupňovým valcom a posúvacím ústrojenstvom s odchyľovacími doskami, obr. 6 schematický pôdorys znázorňujúci orientáciu odchyľovacích dosák, obr. 7 pohľad v smere šípky F na drvič z obr. 5, obr. 8 rez vedený rovinou C-C drvičom z obr. 5 a obr. 9-11 zvislé rezy znázorňujúce obmeny uskutočnenia.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Drvič znázornený na obr. 1 a 2 má rotačné teleso 10, tvorené krátkym valcovým plášťom 12 s vodorovnou osou a súosovým prstencom 14, ktorý je upevnený na vnútrajšku valcového plášťa 12 a tvorí mleciu dráhu.
Rotačné teleso 10 je podoprené stojanom 16, na ktorom spočíva prostredníctvom ložiskovej panvy 18. Ložisková panva 18 je umiestnená pod prstencom 14, má tvar zodpovedajúci valcovému plášťu 12 a umožňuje jeho rotáciu okolo osi. Neznázornená mazacia sústava dodáva pri rotácii telesa 10 tlakový olej na ložiskovú panvu a udržuje hydrodynamickým účinkom olejový film medzi klznými plochami ložiskovej panvy 18 a plášťa 12.
Teleso 10 je uvádzané do rotačného pohybu neznázorneným motorom cez redukčné súkolesie, ktorého vstupný hriadeľ je zakončený pastorkom 20, ktorý je v zábere s ozubeným vencom 22 upevneným na plášti 12.
Jeden koniec plášťa 12 je uzavretý pevnou stenou 24, vybavenou otvorom, ku ktorému je pripevnený podávací žľab 26. Priestor medzi stenou 24 a prstencom 14 tvorí vstupnú komoru na materiál určený na drvenie. Druhý koniec plášťa 12 ústi do skrine 28, ktorá je v hornej časti pripojená na neznázomený pneumatický okruh, umožňujúci odvádzanie jemnej frakcie rozomletého materiálu. Na dno skrine 28 spadáva hrubšia frakcia, ktorá sa odvádza neznázomeným výpustom. Pneumatické odvádzanie materiálu môže byť zaistené napríklad pomocou vzduchu alebo horúceho sušiaceho plynu, pokiaľ rozomieľaný materiál obsahuje vlhkosť, pričom vzduch alebo plyny obiehajú vnútri plášťa 12. Obidve frakcie rozomletého materiálu sa privádzajú do separátorov, kde sa oddeľuje konečný produkt s požadovanou veľkosťou zŕn od hrubších frakcií, ktoré sa recyklujú.
Vnútri prstenca 14 je uložený nad stojanom 16 valec 30, ktorý sa pri rotačnom pohybe telesa 10 odvaľuje po vnútornej stene prstenca 14. Valec 30 je uložený voľne na hriadeli 32, rovnobežnom s osou prstenca 14.
Konce hriadeľa 32, ktoré ležia na vonkajšej strane plášťa 12, sú vedené vo zvislých klzných vedeniach 33, upevnených na stojane 16, alebo pákami uloženými kĺbovo na stojane 16. Pružiny alebo valce 35, spojené s hydropneumatickým systémom, umožňujú prenášať na konce hriadeľa 32 sily, ktoré sa zas prenášajú na valec 30 a pritláčajú ho na prstenec 14. Na reguláciu tlaku, ktorým pôsobia pružiny alebo valce 35, sú umiestnené neznázomené klasické prostriedky.
Valec 30 môže mať vonkajšiu plochu valcovú alebo nepatrne vypuklú, zatiaľ čo povrch mlecej dráhy môže byť valcový alebo mierne vydutý. V hornej polovici telesa 10 je na zostupnej časti kruhovej dráhy rozomieľaného produktu, udržovaného na mlecej dráhe odstredivou silou, umiestnené posúvacie ústrojenstvo 34. Toto posúvacie ústrojenstvo 34 pozostáva z pevnej traverzy 36, ktorá siaha od pevnej steny 24 na dno skrine 28 a nesie po celej svojej dĺžke rovnomerne rozmiestnené lopatky 38, ktorých roviny sú navzájom rovnobežné a zvierajú s rovinou kolmou na os valcového plášťa 12 uhol a. Konce lopatiek 38 sú v nepatrnej vzdialenosti od plochy prstenca 14, takže lopatky 38 prenikajú do vrstvy mletého materiálu a v dôsledku svojho sklonu zaisťujú premiestňovanie tohto materiálu v smere rovnobežnom s osou valcového plášťa 12 z jednej strany mlecej dráhy na druhú. Lopatky 38, umiestnené po obidvoch stranách prstenca 14, súčasne umožňujú privádzanie mletého materiálu na mleciu dráhu a odvádzanie rozomletého materiálu z rotačného telesa 10.
Vzdialenosť medzi predným a zadným okrajom každej lopatky 38, v rovine rovnobežnej s osou prstenca 14, je len zlomkom šírky mlecej dráhy, takže pri každej otáčke prstenca 14 je materiál nachádzajúci sa na mlecej dráhe premiestňovaný lopatkami 38 o krok rovnajúci sa tomuto zlomku šírky mlecej dráhy. Prejde teda niekoľkokrát medzi valcom 30 a prstencom 14, je niekoľkokrát rozomieľaný a len potom odstránený z mlecej dráhy a vypustený z plášťa 12.
Lopatky 38 sú upevnené na traverze 36 tak, aby bolo možné meniť ich orientáciu, teda uhol a, a následkom toho regulovať čas predĺženia materiálu na mlecej dráhe súosového prstenca 14. Ústrojenstvo umožňujúce túto reguláciu, ktoré môže byť diaľkovo ovládané, nie je znázornené.
V uskutočnení podľa obr. 3 a 4 je rotačné teleso 110 drviča tvorené valcovým plášťom 112, vnútri ktorého sú uložené za sebou dva prstence 116 pokryté opotrebovateľnými doskami 114, ktoré tvoria dve mlecie dráhy. Rotačné teleso 110 je podoprené štyrmi ložiskami 118, dvoma pre každý prstenec 116, pričom ložiská 118 spočívajú na stojane 120. Ložiská 118 sú mazané rovnakým spôsobom ako ložisková panva 18 podľa prvého uskutočnenia vynálezu. Ozubený veniec 122, upevnený na plášti 112, umožňuje rotáciu drviča.
Vnútri valcového plášťa 112 sú uložené štyri valce 124, ktoré sa pri jeho otáčaní odvaľujú po opotrebiteľných dos3
SK 280804 Β6 kách 114 tvoriacich mlecie dráhy. Každý valec 124 je umiestnený nad jedným ložiskom 118. Valce 124 sú uložené voľne na svojich hriadeľoch, pričom hriadele valcov 124 každej dvojice, odvaľujúce sa po rovnakej mlecej dráhe, sú upevnené na vahadle 126 uloženom výkyvné na nosníku 128, umiestnenom po dĺžke vnútri valcového plášťa 112 a prechádzajú priamo po celej jeho dĺžke. Konce nosníka 128 sú vedené v klzných vedeniach spojených so stojanom 130 alebo pákami, nakíbenými na tomto stojane 130. Pružiny alebo pneumatické valce, pripojené na hydropneumatický systém a pôsobiace na konce nosníka 128, umožňujú pritlačovanie valcov 124 na príslušnú mleciu dráhu. V obmenenom uskutočnení môžu byť pružiny alebo valce umiestnené medzi valcami 124 a vahadlami 126 alebo medzi vahadlami 126 a nosníkom 128.
V hornej polovici drviča je umiestnené posúvacie ústrojenstvo 132, ktoré má analogickú koncepciu ako posúvacie ústrojenstvo 34 podľa prvého uskutočnenia a je vybavené lopatkami, ktoré zaisťujú pohyb rozomieľaného materiálu dopredu od vstupného na výstupný koniec drviča.
Vstupný koniec valcového plášťa 12 je uzavrený pevnou stenou 134 s otvorom, ktorým prechádza podávací žľab 146. Druhý koniec valcového plášťa 112 ústi do skrine 148, z ktorej sa odoberá rozomletý materiál. V obmenenom uskutočnení môže byť drvič vybavený dvoma podávacími žľabmi 146 a dvoma posúvacími ústrojenstvami 132, ktoré sú umiestnené v zmysle rotácie drviča pred každým valcom 124.
Namiesto podoprenia ložiskom 118 alebo ložiskovou panvou môže byť ložisko drviča podoprené kladkami. Valec alebo valce 124 môžu byť uvádzané do rotačného pohybu, napríklad pomocou kĺbového hriadeľa, takže prstenec alebo prstence 116 sú potom uvádzané do rotačného pohybu trením. Kladky môžu byť umiestnené diametrálne proti sebe a s ich hriadeľom ležia v jednej vodorovnej rovine.
Drvič znázornený na obr. 5 až 8 pozostáva z bubna 210 s vodorovnou osou, ktorý je podoprený dvoma ložiskami 212, umožňujúcimi jeho otáčanie okolo osi. Ložiská 212 by mohli byť nahradené ložiskovou panvou alebo kladkami. Bubon 210 je uvádzaný do rotačného pohybu neznázomeným klasickým ústrojenstvom, napríklad motorom s redukčným prevodom, ktorého výstupný hriadeľ nesie pastorok, ktorý zaberá s ozubeným vencom upevneným na bubne 210.
Bubon 210 je tvorený valcovým plášťom, pokrytým z vnútrajška neznázomenými opotrebiteľnými doskami, ktoré v strednej časti tvoria prstencovú mleciu dráhu 214. Vnútrajšok bubna 210 je tak rozdelený na prívodné pásmo 211, drviace pásmo 213 a výstupné pásmo 215.
Vnútri bubna 210 je umiestnený valec 216, ktorý sa odvaľuje po prstencovej mlecej dráhe 214 a je uložený voľne na hriadeli, ktorého konce sú vedené zvislým vedením alebo pákami a sú zaťažené pružinami alebo hydropneumatickými valcami, čo umožňuje pritlačiť valec 216 na mleciu dráhu 214 vopred stanovenou, regulovateľnou silou. Toto klasické uskutočnenie nie je znázornené na výkresoch, aby ich zbytočne nekomplikovalo.
Vnútri bubna 210 môže byť umiestnených niekoľko valcov 216, a to v uhle nad oblúkom bubna 210 medzi ložiskami 212. V prípade, že je bubon 210 uložený v ložiskovej panve, zodpovedá tento uhol šírke ložiskovej panvy.
Na konci obrátenom na vstup drviča má valec 216 zúženú časť 217, ktorá umožňuje rozdrviť veľké kusy materiálu skôr, ako dôjdu na vrstvu rozomletého materiálu, na ktorej sa odvaľuje hlavná časť valca 216. Tým sa zvýši homogenita rozomletej vrstvy materiálu a účinnosť celého zariadenia.
V prípade, že sa drví materiál s veľmi rôznou zrnitosťou, možno sústavné drvenie a mletie uskutočňovať pomocou stupňovitého valca, ktorý pozostáva z niekoľkých častí s priemermi rastúcimi od vstupu na výstup, alebo v krajnom prípade pomocou kužeľového valca, ktorého menší priemer je privrátený na vstupnú stranu a väčší priemer na výstupnú stranu bubna 210. Ten istý výsledok je možné dosiahnuť s použitím valca s valcovým plášťom a stupňovitej alebo kužeľovej mlecej dráhy, ktorej väčší priemer je na vstupnej strane a menší priemer na výstupnej strane bubna 210. Pri použití mlecej dráhy a valca stupňovitého prierezu alebo kužeľovitého prierezu, ktoré majú v každom priereze kolmom na os drviča konštantný pomer medzi priemermi mlecej dráhy a valca, prebieha rozdrvenie veľkých kusov a mletie jemného materiálu bez šmykových síl a bez vzájomného kĺzavého pohybu, ktoré najčastejšie vyvolávajú opotrebovanie pracovných plôch mlecej dráhy a valca. Obr. 9 až 11 znázorňujú tri príklady tohto princípu. Na obr. 9 má mlecia dráha 214a a valec 216a dve časti s rôznym priemerom, kde časť privrátená na vstup drviča má najväčší priemer a podstatne menšiu axiálnu dĺžku ako druhá časť. V uskutočnení podľa obr. 10 má tak mlecia dráha 214b, ako aj valec 216b kužeľový úsek na vstupnej strane drviča a podstatne dlhší valcový úsek na výstupnej strane. Obr. 11 ukazuje iné uskutočnenie, kde mlecia dráha 214c aj valec 216c sú kužeľovité a ich väčší priemer je privrátený na vstupnú stranu drviča. Na všetkých obr. 9 až 11 ukazuje šípka E smer postupného pohybu rozomletých látok. Treba zdôrazniť, že sústavné drvenie a mletie je umožnené výlučne posúvacím ústrojenstvom, ktoré pôsobí krokovo a zaisťuje postupný pohyb rozomieľaného materiálu dopredu po mlecej dráhe v axiálnom smere bubna 210.
Pri prevádzke je bubon 210 unášaný v smere šípky R a koná rotačný pohyb rýchlosťou vyššou ako je kritická rýchlosť, takže všetok materiál je odstredivou silou potlačovaný na celý obvod na vnútornú plochu bubna 210, kde prilípa.
V hornej časti bubna 210 na zostupnej časti kruhovej dráhy spracovávaného materiálu je umiestnené posúvacie ústrojenstvo, ktoré zaisťuje pohyb materiálu dopredu od jedného konca bubna 210 k druhému. Toto ústrojenstvo je tvorené pevnou stierkou 218, ktorá prebieha po celej dĺžke bubna 210 a je udržovaná buď v priamom styku alebo v tesnej blízkosti jeho vnútornej steny, a odchyľovacími doskami 220, uloženými vedľa seba pod stierkou 218, takže zachycujú materiály oddelené stierkou 218 od bubna 210.
Každá odchyľovacia doska 220 je uložená výkyvné na nosníku 222 okolo zvislej osi 224, pričom motor 226, napríklad pneumatický, ku ktorému je odchyľovacia doska 220 pripevnená ťahadlom 228, umožňuje jej natáčanie okolo osi 224.
Odchyľovacie dosky 220 sú sklonené pod uhlom okolo 45° a sú usporiadané buď tak, ako ukazuje obr. 7, takže odchyľujú uvoľnené látky k osi bubna 210, alebo podľa obr. 8, kde vedú rozomletú a uvoľnenú látku k bubnu 210.
V uskutočnení znázornenom na výkrese obsahuje ústrojenstvo 3 odchyľovacie dosky: odchyľovaciu dosku 220a, umiestnenú v prednej časti bubna 210 tvoriacu prívodné pásmo 211, odchyľovaciu dosku 220b umiestnenú v strednej časti tvoriacej drviace pásmo 213 a odchyľovaciu dosku 220c vo výstupnom pásme 215. Prvé dve dosky 220a, 220b vracajú materiál uvoľnený stierkou 218 do vnútrajška bubna 210, zatiaľ čo odchyľovacia doska 220c vedie tento materiál smerom k osi bubna 210. Počet odchyľovacích dosák 210 a ich usporiadanie môže byť rôzne podľa rozmerov drviča a požadovaného stupňa mletia.
SK 280804 Β6
Obr. 6 ukazuje orientáciu odchyľovacích dosák 210. Materiál uvoľnený stierkou 218 od bubna 210 spadáva na odchyľovacie dosky 220 a kĺže po nich po dráhach s najväčším sklonom v smere šípok P. Pri každej otáčke bubna 210 teda materiál postupuje v smere rovnobežnom s jeho osou dopredu o vzdialenosť, ktorá je len zlomkom šírky alebo tiež axiálneho rozmeru mlecej dráhy 214 a ktorá závisí od orientácie odchyľovacích dosák 220 a je ľubovoľne nastaviteľná. Materiál je teda vedený krok za krokom od vstupného bodu prívodného pásma 211 do drviaceho pásma 213, potom premiestňovaný po mlecej dráhe 214 a nakoniec vypustený požadovanou rýchlosťou. Pretože orientácia odchyľovacích dosák 220a, 220b, 220c je nastaviteľná individuálne, môžu byť rýchlosti pohybu materiálu dopredu vo všetkých troch pásmach 211, 213,215.
V drviacom pásme 213 je pohyb materiálu dopredu pri každej otáčke bubna 210 zlomkom šírky mlecej dráhy 214, takže materiál je drvený niekoľkokrát za sebou, ako vystúpi z bubna 210.
Regulácia polohy odchyľovacích dosák 220 môže byť uskutočňovaná na diaľku a môže k nej dochádzať počas prevádzky drviča.
Nasledujúca tabuľka umožňuje porovnanie akosti cementu, vyrobeného zomletím slinku v prstencovom drviči podľa vynálezu a štandardného cementu (cement CPA 425, 95 % slinku, 5 % sadry), rozomletého klasicky v zariadení s guľovým drvičom. Je zrejmé, že v zariadení podľa vynálezu sa vyrobí cement rovnako dobrej kvality pri spotrebe mernej energie nižšej o 40 % oproti guľovému drviču. * 1
Typ drviča: merná energia kWh/t Jemnosť: íodpadu Blaine 28 u cm2/g Spracovatelnosť v % Normálna kaša t vody
gulový 33 40,6 2 844 103 29
prstencový 20 35,6 2 880 96 28,6
Typ drviča: V ohybe 1 j 3 j 7 j Pevnosť kg cm2 28 j 1 j V tlaku 3 j 7 j 28 j
gulový 31 54 68 89 130 250 343 520
prstencový 30 54 69 93 140 300 410 557

Claims (9)

1. Drvič tvorený rotačným prstencom (14, 116, 214) majúcim horizontálnu os, aspoň jedným valcom (30, 124, 216) schopným odvaľovať sa na mlecej dráhe, tvorenej vnútorným povrchom rotačného prstenca (14, 116, 214), a pôsobiť tlakom na materiál nachádzajúci sa na mlecej dráhe, prostriedky na uvádzanie rotačného prstenca (14, 116, 214) do rotačného pohybu dostatočnej rýchlosti na to, aby bol materiál udržovaný na mlecej dráhe odstredivou silou, a posúvacím ústrojenstvom (34, 132, 218, 220) schopným premiestniť materiál nachádzajúci sa na mlecej dráhe v priečnom smere pri každej otáčke o zlomok šírky mlecej dráhy, vyznačujúci sa tým, že rotačný prstenec (14, 116, 214) tvorí celok s koaxiálnym valcovým plášťom (12, 112, 210), ktorý tvorí na jednej zo strán rotačného prstenca (14, 116, 214) prívodnú komoru (211) na materiál určený na drvenie, pričom posúvacie ústrojenstvo (34, 132, 218, 220a) je usporiadané v uvedenej prívodnej komore (211) na zavedenie materiálu na mleciu dráhu.
2. Drvič podľa nároku I, vyznačujúci sa t ý m , že obsahuje dva valce (124), ktoré sú uhlovo odsadené vnútri rotačného prstenca (116), pričom pred každým z týchto valcov (124), uvažované v zmysle otáčania rotačného prstenca (116), je usporiadané posúvacie ústrojenstvo (132).
3. Drvič podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že rotačný prstenec (14, 116, 214) je nesený aspoň jednou oporou (18, 118), pričom jedna z týchto opôr (18,118) je uložená pod valcom (30,124,216).
4. Drvič podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že každá opora (18, 118) je tvorená ložiskovou panvou spojenou s mazacím systémom, ktorý medzi klznými povrchmi ložiskovej panvy a rotačného prstenca (14, 116, 214) udržuje olejový film v prípade, že sa rotačný prstenec (14, 116,14) otáča.
5. Drvič podľa nároku 1, 2, 3 alebo 4, vyznačujúci sa tým, že posúvacie ústrojenstvo (218) je tvorené stierkou, ktorá prebieha rovnobežne s osou rotačného prstenca (214), vniká do vrstvy materiálu zachytenej na vnútornom povrchu rotačného prstenca (214) pôsobením odstredivej sily a uvoľňuje túto vrstvu, a odchyľovacími doskami (220a, 220b, 220c), ktoré sú usporiadané pod stierkou v odstupe od tejto stierky tak, aby zachycovali materiál uvoľnený stierkou a ktoré sú orientované tak, aby odchyľovali materiál na výstupe z drviča a posúvali materiál paralelne s osou rotačného prstenca (214) pri každej otáčke o vzdialenosť rovnajúcu sa zlomku šírky mlecej dráhy-
6. Drvič podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že každá odchyľovacia doska (220a, 220b, 220c) je uložená výkyvné okolo osi (224), ktorá je výhodne zvislá, a má taký sklon, aby smerovala materiál na os drviča.
Ί. Drvič podľa nároku 5, vyznačujúci sa t ý m , že každá odchyľovacia doska (220a, 220b, 220c) je uložená výkyvné okolo osi (224), ktorá je výhodne zvislá, a má taký sklon, aby smerovala materiál na stenu drviča.
8. Drvič podľa nároku 6 alebo 7, vyznačujúci sa t ý m , že obsahuje prostriedky (224, 228) na ovládanie otáčania odchyľovacích dosák (220a, 220b, 220c) a modifikovanie ich orientácie a tým aj rýchlosti axiálneho posuvu materiálu.
9. Drvič podľa niektorého z nárokov 1 až 8, v y značujúci sa tým, že valec (216) a/alebo mlecia dráha tvorená vnútorným povrchom rotačného prstenca (214) má priemer, ktorý sa plynulo alebo stupňovito mení od jedného okraja valca (216) k druhému a/alebo od jedného okraja mlecej dráhy na druhý takým spôsobom, že rozostúp medzi valcom (216) a mlecou dráhou sa plynulo alebo stupňovito zmenšuje od vstupu mlecej zóny (213) na jej výstup.
10. Drvič podľa nároku 9, vyznačujúci sa t ý m , že pomer pomerov mlecej dráhy a valca (216) v tom istom reze kolmom na os drviča zostáva konštantný v celej axiálnej dĺžke mlecej dráhy a valca (216).
SK3414-91A 1990-11-12 1991-11-11 Drvič na jemné drvenie materiálov SK280804B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9014004A FR2668952A1 (fr) 1990-11-12 1990-11-12 Procede de broyage et broyeur a anneau pour la mise en óoeuvre de ce procede.
FR9109788A FR2679792B1 (fr) 1991-08-01 1991-08-01 Perfectionnements aux broyeurs a anneaux.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK341491A3 SK341491A3 (en) 1995-07-11
SK280804B6 true SK280804B6 (sk) 2000-08-14

Family

ID=26228324

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK3414-91A SK280804B6 (sk) 1990-11-12 1991-11-11 Drvič na jemné drvenie materiálov

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5205494A (sk)
EP (1) EP0486371B2 (sk)
JP (1) JP2554804B2 (sk)
AT (1) ATE138832T1 (sk)
CA (1) CA2055227C (sk)
CZ (1) CZ287037B6 (sk)
DE (1) DE69120027T3 (sk)
DK (1) DK0486371T4 (sk)
ES (1) ES2087267T5 (sk)
GR (1) GR3020457T3 (sk)
MX (1) MX9102005A (sk)
PL (1) PL167824B1 (sk)
RU (1) RU2040968C1 (sk)
SK (1) SK280804B6 (sk)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2695841B1 (fr) * 1992-09-24 1994-11-25 Buzzi Flli Spa Broyeur à piste annulaire et rouleau et plaques d'usure pour de tels broyeurs.
IT1265450B1 (it) * 1993-12-27 1996-11-22 Italcementi Spa Molino tubolare per la macinazione di materie prime naturali e sintetiche, in particolare per l'industria del cemento
ES2135234T3 (es) * 1995-07-04 1999-10-16 Smidth & Co As F L Molino de rodillo anular.
FR2747598B1 (fr) * 1996-04-23 1998-06-19 Fcb Procede de broyage en voie humide et broyeur pour la mise en oeuvre de ce procede
DE19637274A1 (de) * 1996-09-13 1998-03-19 Deutz Ag Ringwalzenmühle zur Druckzerkleinerung körnigen Gutmaterials
US6193176B1 (en) * 1997-02-18 2001-02-27 Kawasaki Jukogyo Kabushiki Kaisha Cement clinker grinding method using vertical roller mill and apparatus
JP2000512551A (ja) * 1997-04-15 2000-09-26 エフセーベー ドラム型グラインダへ材料を前方供給するための装置
TR200100143T2 (tr) 1998-04-22 2001-06-21 Anglo American Research Laboratories(Proprietary) Limited Düşük basınçlarda yatak-sıkıştırma yöntemi kullanılarak madeni cevher ezme işlemi ve bunun kurulumu
CN1259144C (zh) * 2001-09-17 2006-06-14 郝志刚 卧碾磨
DE10259541A1 (de) * 2002-12-19 2004-07-08 Khd Humboldt Wedag Ag Kreislaufmahleinrichtung mit Mühle und Sichter
CN101041144B (zh) * 2007-03-13 2011-04-27 江苏科行环境工程技术有限公司 一种卧辊磨
CN102711972B (zh) * 2009-11-25 2014-12-31 索里斯卡彭公司 糊状物尤其是用于制作炼铝电极的碳质糊状物的制备方法和制备机械
FR2957994B1 (fr) * 2010-03-25 2012-08-17 Fives Fcb Palier hydrodynamique destine a soutenir un cylindre anime d'un mouvement de rotation autour de son axe
FR2959679B1 (fr) 2010-05-05 2015-02-20 Fives Fcb Procede de broyage d'une matiere minerale contenant au moins du calcium et des impuretes metalliques, et installation convenant pour le broyage d'une matiere minerale contenant du calcium et des impuretes metalliques en tant que tels.
FR2983418B1 (fr) * 2011-12-02 2013-11-22 Fives Fcb Broyeur par compression de lit de matieres
RU2497594C1 (ru) * 2012-06-08 2013-11-10 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Белгородский государственный технологический университет им. В.Г. Шухова" Горизонтальная валковая мельница
FR2997319B1 (fr) * 2012-10-26 2014-11-14 Lafarge Sa Procede, ensemble de broyage et fabrication d'un liant hydraulique
CN103816962A (zh) * 2014-03-08 2014-05-28 齐玉民 自转滚筒内的多辊碾磨机装置
FR3026967B1 (fr) 2014-10-10 2016-10-28 Fives Fcb Broyeur par compression de lit de matieres
CN106622499A (zh) * 2016-12-27 2017-05-10 中冶南方工程技术有限公司 一种钢渣卧辊磨除铁装置及其除铁方法
CN106732964B (zh) * 2017-01-06 2019-02-26 广东猎奇高科技股份有限公司 一种高效的耐火材料生产用的碾压粉碎设备
BR112021003735A2 (pt) 2018-08-28 2021-05-25 Canada Mining Innovation Council moinho de monorrolo
CN111521381B (zh) * 2020-04-28 2022-01-18 广东电网有限责任公司东莞供电局 贮能位移测量装置
CN113457792B (zh) * 2021-07-20 2022-06-21 天津水泥工业设计研究院有限公司 一种立式辊磨选粉机回料控制装置设计方法
CN113559975B (zh) * 2021-07-30 2022-08-09 王予安 一种药片多规格研磨装置及其使用方法
CN118060042B (zh) * 2024-04-17 2024-07-02 邢台路桥建设集团有限公司 赤泥建材充填料破碎混合设备

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE249567C (sk) *
US2282887A (en) * 1942-05-12 Wood grinding machine
DE205481C (sk) *
FR471647A (fr) * 1914-03-27 1914-11-05 Paul Dirand Moulin broyeur à axe horizontal avec palettes à inclinaison variable
DE345915C (de) * 1919-08-05 1921-12-20 E C Loesche Ringwalzenmuehle mit umlaufendem Mahlring und nachgiebig gelagerten, radial beweglichen, gegen die Innenflaeche des Ringes gepressten Mahlwalzen
GB362327A (en) * 1931-05-28 1931-12-03 Toussaint Ketin Improvements in grinding apparatus
DE548555C (de) 1931-06-02 1932-04-14 Toussaint Ketin Vorrichtung zum Auflockern, Vorschieben und Austragen des Mahlgutes bei Rohrmuehlen u. dgl.
DE596858C (de) 1932-06-03 1934-05-11 Karl Querfurth Verfahren zum Getriebe von Rohrmuehlen, die mit hoher Umdrehungszahl laufen
DE667011C (de) 1936-04-07 1938-11-07 Hermann Hildebrandt Ringwalzenmuehle zum Vermahlen, Verreiben, Mischen o. dgl. von Gut jeder Art und Form
US2748667A (en) * 1953-07-16 1956-06-05 Roswell F Taylor Apparatus for grinding and refining material
US2875955A (en) * 1956-09-13 1959-03-03 Appleton Mach Wood grinding machine
FR2385938A1 (fr) * 1977-03-30 1978-10-27 Fives Cail Babcock Dispositif de lubrification pour paliers a patins supportant une piece tournante de grand diametre, telle qu'un broyeur rotatif
US4373674A (en) * 1979-02-14 1983-02-15 Marion Barrera Crushing method and apparatus
IT1153927B (it) * 1982-12-28 1987-01-21 Italcementi Spa Molino tubolare per la macinazione di materie prime naturali e sintetiche, in particolare per l'industria del cemento
DE3640081A1 (de) * 1986-11-24 1988-06-01 Rieter Werke Haendle Kollergang
DE3705050A1 (de) * 1987-02-18 1988-09-01 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Zweiwalzenmaschine wie z.b. walzenpresse
JPS644262A (en) * 1987-06-24 1989-01-09 Ishikawajima Harima Heavy Ind Horizontal multistage roller mill

Also Published As

Publication number Publication date
MX9102005A (es) 1992-07-08
SK341491A3 (en) 1995-07-11
ATE138832T1 (de) 1996-06-15
PL292358A1 (en) 1992-08-24
DK0486371T3 (da) 1996-10-21
DE69120027T2 (de) 1996-11-28
CZ341491A3 (en) 1993-01-13
CA2055227A1 (fr) 1992-05-13
EP0486371B2 (fr) 2001-07-25
CA2055227C (fr) 2000-02-01
EP0486371B1 (fr) 1996-06-05
US5205494A (en) 1993-04-27
DK0486371T4 (da) 2001-11-05
EP0486371A2 (fr) 1992-05-20
JP2554804B2 (ja) 1996-11-20
ES2087267T5 (es) 2001-12-16
EP0486371A3 (fr) 1992-06-03
ES2087267T3 (es) 1996-07-16
DE69120027T3 (de) 2002-10-10
DE69120027D1 (de) 1996-07-11
PL167824B1 (pl) 1995-11-30
CZ287037B6 (cs) 2000-08-16
RU2040968C1 (ru) 1995-08-09
JPH0691188A (ja) 1994-04-05
GR3020457T3 (en) 1996-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK280804B6 (sk) Drvič na jemné drvenie materiálov
US7578459B2 (en) Enhanced ore communication process and apparatus
US5078327A (en) Device for the processing of materials
US11396022B2 (en) Mono roller grinding mill
US5595350A (en) Comminution device
US6557790B2 (en) Circuit grinding apparatus with high-pressure roller mill and sifter
US4067503A (en) Method of grinding in a mill
EP0737108B1 (en) Tubular mill for grinding natural and synthetic raw materials, in particular for the cement industry
DE3823380C2 (de) Sichter zum Sichten von körnigem, insbesondere agglomeriertem Gut
US20230302459A1 (en) System and method for comminuting materials
SK139199A3 (en) Improvements to crushers with ring-shaped track and roller
US3368763A (en) Processing apparatus
CN118179659B (zh) 一种炉渣辊压破碎装置
RU2054966C1 (ru) Способ измельчения сыпучего материала и мельница для его осуществления
JP2673833B2 (ja) 竪型粉砕機
CN215997052U (zh) 一种用于磨机设备的排渣装置及其磨机设备
UA48227C2 (uk) Пристрій для прямої подачі матеріалу до подрібнювача барабанного типу
SU1212569A1 (ru) Мельница
JP2673834B2 (ja) 竪型粉砕機
JPH0910622A (ja) クロレラ細胞壁の破砕方法および破砕装置
MXPA98010649A (en) Device form moving forward the substance in a knife hog
PL185140B1 (pl) Mechanizm napędowy tablicy reklamowej z elementami trójpołożeniowymi
WO2022189698A1 (en) Apparatus and method for grinding lumpy material
JPH051063B2 (sk)
RU2182040C2 (ru) Дробилка

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Expiry date: 20111111