SK280267B6 - Spôsob spracovania kyslých roztokov s obsahom žele - Google Patents

Spôsob spracovania kyslých roztokov s obsahom žele Download PDF

Info

Publication number
SK280267B6
SK280267B6 SK556-90A SK55690A SK280267B6 SK 280267 B6 SK280267 B6 SK 280267B6 SK 55690 A SK55690 A SK 55690A SK 280267 B6 SK280267 B6 SK 280267B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
extraction
content
solution
solutions
zinc
Prior art date
Application number
SK556-90A
Other languages
English (en)
Other versions
SK55690A3 (en
Inventor
Adalbert Prior
Franz Ritter
Original Assignee
Prior Engineering Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3485039&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK280267(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Prior Engineering Ag filed Critical Prior Engineering Ag
Publication of SK280267B6 publication Critical patent/SK280267B6/sk
Publication of SK55690A3 publication Critical patent/SK55690A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C23COATING METALLIC MATERIAL; COATING MATERIAL WITH METALLIC MATERIAL; CHEMICAL SURFACE TREATMENT; DIFFUSION TREATMENT OF METALLIC MATERIAL; COATING BY VACUUM EVAPORATION, BY SPUTTERING, BY ION IMPLANTATION OR BY CHEMICAL VAPOUR DEPOSITION, IN GENERAL; INHIBITING CORROSION OF METALLIC MATERIAL OR INCRUSTATION IN GENERAL
    • C23GCLEANING OR DE-GREASING OF METALLIC MATERIAL BY CHEMICAL METHODS OTHER THAN ELECTROLYSIS
    • C23G1/00Cleaning or pickling metallic material with solutions or molten salts
    • C23G1/36Regeneration of waste pickling liquors
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G49/00Compounds of iron
    • C01G49/0009Preparation involving a liquid-liquid extraction, an adsorption or an ion-exchange
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G9/00Compounds of zinc
    • C01G9/003Preparation involving a liquid-liquid extraction, an adsorption or an ion-exchange
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S423/00Chemistry of inorganic compounds
    • Y10S423/09Reaction techniques
    • Y10S423/14Ion exchange; chelation or liquid/liquid ion extraction

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu spracovania kyslých roztokov s obsahom železa, najmä roztokov odpadového moridla tým, že sa na kvapalinu alebo extrakčnú kvapalinu pôsobí organickými iónomeničmi.
Doterajší stav techniky
Z európskeho patentového spisu EP 0 058 148 je známy taký spôsob spracovania vypotrebovaných roztokov, obsahujúcich ióny železa, z materiálov alebo z rúd obsahujúcich kov tým, že sa pôsobí na kvapalinu alebo extrakčnú kvapalinu. Tento spôsob je zameraný na spätné získavanie anorganických kyselín bez obsahu iónov kovov, kde pritom najprv sa uskutočňuje uvoľnenie anorganických kyselín, na ktoré sú viazané ióny železa, pomocou kvapalných katiónmeničov nerozpustných vo vode (napríklad kyslých esterov kyseliny fosforečnej, ako je dietylhexylfosfát alebo dibutylfosfát), ktoré viažu ióny železa. Potom sa voľné kyseliny extrahujú prídavkom organickej látky schopnej tvoriť aďukty (TBP, DBBP, TOP, TOPO) z vodného roztoku a nakoniec sa tieto adukty znova štiepia za súčasného získavania čistých kyselín.
Z US-A-4 582 691 je známy spôsob spracovania kyslých roztokov s obsahom kovov, napríklad Fe3-, Zn2+, Fe2+, Cu2+ alebo N i2* tým, že sa pôsobí na kvapalinu alebo extrakčnú kvapalinu organickými ionexmi. Týmto spôsobom sa priebežne extrahuje najskôr zložka Fe3+ pri najnižšej hodnote pH a potom sa vo vopred určenom poradí extrahujú ďalšie zložky pri vzrastajúcej hodnote pH.
Podstata vynálezu
Takéto roztoky sa vyskytujú v priemyselnom meradle, a vynález si kladie za cieľ nájsť taký spôsob, ktorým by sa tieto roztoky mohli spracovávať s prihliadnutím na obsah zinku. Táto úloha je riešená spôsobom spracovania kyslých roztokov s obsahom železa, najmä roztokov odpadového moridla, extrakciou z kvapaliny do kvapaliny s organickými ionexmi, pričom z roztokov, ktoré obsahujú tiež zinok, sa v prvom extrakčnom stupni spoločne extrahuje obsah železa a zinku, ktorého podstata spočíva v tom, že takto získaný prvý organický extrakt s obsahom železitých, žeIeznatých a zinočnatých iónov (Fe3+, Fe2+ a Zn2+) sa použije na opakovanú extrakciu ďalšieho množstva roztoku, pri ktorej sa vymení obsah železnatých iónov (Fe2+) prvého extraktu za obsah zinočnatých iónov (Zn2+) ďalšieho roztoku a z druhého organického extraktu sa oddelí obsah zinočnatých iónov (Zn2+) stripovaním extrakčnou kyselinou.
Opakovaná extrakcia sa uskutočňuje najmä pri hodnote pH, ktorá je odlišná od hodnoty pH prvej extrakcie.
Druhý organický extrakt sa stripuje najmä kyslinou sírovou, čím sa získa roztok síranu zinočnatého.
Druhý organický extrakt sa po odstránení obsahu zinočnatých iónov (Zn2+) opakovane stripuje extrakčnou kyselinou na oddelenie obsahu železitých iónov (Fe3+), pričom opakované stripovanie sa uskutočňuje kyselinou chlorovodíkovou.
Keď majú kyslé roztoky vysoký obsah voľnej kyseliny, je výhodné, ak sa pred prvým extrakčným stupňom roztoky podrobia difúznej dialýze na zníženie obsahu extrakčnej kyseliny.
Prehľad obrázkov na výkrese
Vynález je lepšie objasnený podľa priloženého obrázka, na ktorom je znázornená bloková schéma zariadenia na uskutočnenie spôsobu podľa vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Opotrebovaný roztok moridla kyseliny chlorovodíkovej s obsahom železa a zinku sa zo zásobnej nádrže 1 privádza dopravným čerpadlom 2 cez fdter 3 (napríklad filter s aktívnym uhlím) do dialyzačnej jednotky 4, v ktorej sa roztok dialyzuje pomocou vody privádzanej vodným potrubím 5 na zníženie obsahu voľnej kyseliny. Potom sa ochudobnený roztok so zníženým obsahom kyseliny privádza cez zásobník 6 naplnený železným šrotom, slúžiacim predovšetkým na redukciu železitých iónov (Fe3+) na ióny železnaté (Fe2+) do prvého extrakčného stupňa A, ktorý pozostáva zo zmiešavacieho čerpadla I, pevnej miešačky II a usadzovača III, pričom medzi pevnú miešačku II a usadzovač III môže byť zaradený ďalší neznázornený koalescenčný prístroj. Pred vstupom do zmiešavacieho čerpadla I sa z nádrže 7 alkalického lúhu dávkovacím potrubím 8 dávkuje roztok hydroxidu alkalického kovu, aby sa nastavila hodnota pH alebo rozmedzie hodnôt pH na úroveň požadovanú pre extrakciu. Dávkovanie sa uskutočňuje najmä ako funkcia hodnoty pH snímanej za zmiešavacím čerpadlom I. Do zmiešavacieho čerpadla I sa pridáva roztok fázy organického extrakčného činidla nemiešateľného s vodou zo zásobnej nádržky 9 extrakčného činidla dávkovacím potrubím 10. Tento roztok je vytvorený známym spôsobom z organického katiónmeniča v organickom rozpúšťadle. Ako katiónmenič sa môžu používať napríklad organické zlúčeniny fosforu, rovnako ako zmesi špeciálnych ionexov na báze kovu. Ako rozpúšťadlo sa môže použiť napríklad petrolej.
Fáza extrakčného činidla môže ďalej obsahovať okrem iného rozpúšťadlá a stabilizátory, napríklad izodekanol a iné alkoholy s dlhým reťazcom. Rozmedzie koncentrácie katiónmeniča vo fáze extrakčného činidla je najmä 1 až 50 % objemových.
V prvom extrakčnom stupni A, ktorý môže byť tvorený tiež väčším počtom stupňov, napríklad pri vysokých koncentráciách kovov, sa upraví pomer roztoku a fázy extrakčného činidla tak, že sa dosiahne zodpovedajúce ochudobnenie roztoku znížením obsahu železa a zinku v roztoku, a tiež zodpovedajúce obohatenie fázy extrakčného činidla. Roztok privádzaný do zmiešavacieho čerpadla I sa môže prípadne zriediť už ochudobneným roztokom.
Z usadzovača III sa ďalej odvádza fáza extrakčného činidla obsahujúca železnaté (Fe2+), železité (Fe3+) a zinočnaté (Zn2+) ióny spojovacím potrubím 12 pomocou zmiešavacieho čerpadla do druhého extrakčného stupňa B, ktorý je vytvorený podobne ako prvý extrakčný stupeň A.
Do zmiešavacieho čerpadla a druhého extrakčného stupňa B sa ďalej dávkuje odtokovým potrubím 13 čerstvý roztok, ku ktorému sa môže ďalej pridávať (nie je znázornené) roztok hydroxidu alkalického kovu na nastavenie požadovanej hodnoty pH, resp. rozsahu hodnôt pH, ako v prvom extrakčnom stupni.
V druhom extrakčnom stupni B sa hodnota pH nastavuje tak, aby jednak obsiahnuté zinočnaté ióny (Zn2+) prešli z roztoku do fázy extrakčného činidla, a aby železnaté ióny (Fe2+) prešli z fázy extrakčného činidla do vodného roztoku. Z usadzovača v druhom extrakčnom stupni B sa odvádzacím potrubím 14 odvádza vodný roztok chloridu želez2 natého, ktorý sa ďalej môže použiť napríklad ako anorganický flokulačný prostriedok.
Z usadzovača v druhom extrakčnom stupni B sa ďalej spojovacím potrubím 15 odvádza fáza extrakčného činidla, ktorá obsahuje len železité (Fe3+) a zinočnaté (Zn2+) ióny a pomocou zmiešavacieho čerpadla sa privádza do tretieho extrakčného stupňa C, ktorý je vytvorený ako prvý extrakčný stupeň A a druhý extrakčný stupeň B. V treťom extrakčnom stupni C sa fáza extrakčného činidla premýva vodou zbavenou chlóru, privádzanou vodným potrubím 5 a 16. Premývacia voda sa z usadzovača tretieho stupňa odvádza odvádzacím potrubím 17 a premytá fáza extrakčného činidla sa spojovacím potrubím 18 privádza pomocou zmiešavacieho čerpadla do štvrtého stupňa D, ktorý je vytvorený ako prvý extrakčný stupeň A druhý extrakčný stupeň B a tretí extrakčný stupeň C. Vo štvrtom extrakčnom stupni D sa stripuje fáza extrakčného činidla kyselinou sírovou, ktorá sa privádza zo zásobnej nádrže 19 kyseliny sírovej prívodným potrubím 20. Používa sa kyselina sírová najmä s koncentráciou približne 20 až 30 % hmotn. Teplota vo štvrtom extrakčnom stupni D môže byť vyššia ako teplota miestnosti, a môže byť až 60 °C.
Z usadzovača štvrtého extrakčného stupňa D sa odvádzacím potrubím 21 odvádza roztok síranu zinočnatého, ktorý má akosť vhodnú pre obchodnú činnosť. Fáza extrakčného činidla, ktorá teraz obsahuje iba železité ióny (Fe31). sa premiestňuje prevádzacím potrubím 22, prípadne po ďalšom premývaní vodou, na odstránenie síranových iónov späť do zásobnej nádržky 9 extrakčného činidla.
Aby sa z fázy extrakčného činidla tiež odstránili železité ióny (Fe3), je zaradený piaty extrakčný stupeň E, ktorý je vytvorený ako prvý až štvrtý extrakčný stupeň A až D, a ktorý je zásobovaný jednak extrakčným činidlom zo zásobnej nádržky 9 extrakčného činidla zásobným potrubím 23, a jednak kyselinou chlorovodíkovou zo zásobnej nádržky 24 kyseliny chlorovodíkovej zásobným potrubím 25. Koncentrácia kyseliny chlorovodíkovej by mala byť aspoň 6N, aby sa stripovaním odstránili železité ióny (Fe3+). Z usadzovača piateho extrakčného stupňa E sa odvádzacím potrubím 26 odvádza roztok chloridu železitého a stripovaná fáza extrakčného činidla sa vedie spätným potrubím 27 do zásobnej nádržky 9 extrakčného činidla.
Kyselina chlorovodíková, ktorá je v dialyzačnej jednotke 4, sa privádza prevádzacím potrubím 28 do zmiešavacieho zásobníka 29, kde sa spoločne s kyselinou chlorovodíkovou, privádzanou prevádzacím potrubím 30 zo zásobnej nádrže 24 kyseliny chlorovodíkovej, mieša na vytvorenie zmesi kyselín, ktorá sa odvádza odvádzacím potrubím 31 do cisterny 32 a používa sa napríklad ako moridlo kovov.
Znázornené a opísané zariadenie ponúka možnosť úplného a priebežného spracovania kyslého roztoku obsahujúceho železo a zinok. Pritom sa dosiahnu nasledujúce praktické výsledky: Použije sa odpadový roztok moridla, číry po filtrácii, obsahujúci 56 g Zn/liter, 85 g Fc/litcr a 4 % hmotn. kyseliny chlorovodíkovej. 100 litrov tohto roztoku sa privedie do prvého extrakčného stupňa A. Hodnota jeho pH sa upraví na pH 5 pomocou roztoku 20 % hmotn. hydroxidu sodného a extrahuje sa 1 000 litrami roztoku 20 % obj. di-2-etyl-hexylfosfátu (Hortarex PA 216) v petroleji. Vodný roztok odvádzaný z usadzovača III prvého extrakčného stupňa A má zvyškový obsah asi 20 ppm Zn a asi 760 ppm Fe. Pri hodnote pH 4 tieto hodnoty predstavujú asi 580 ppm Zn a asi 1430 ppm Fe. Prvý extrakt získaný v prvom extrakčnom stupni A má obsah asi 14 g kovov na liter, z toho 0,42 g železitých iónov (Fe3+) na liter.
Prvý organický extrakt sa spoločne so 170 litrami odpadového roztoku moridla privádza do druhého extrakčného stupňa B a extrahuje sa pri hodnote pH 1,4. Roztok chloridu železnatého odvádzaný z usadzovača druhého extrakčného stupňa B obsahuje 137,4 g Fe/liter a 0,6 g Zn/liter.
Druhý organický extrakt sa premýva v treťom extrakčnom stupni C pomocou 300 litrov vody, ktorá bola okyslená kyselinou sírovou na hodnotu pH 1,4, pričom vodná fáza cirkuluje.
Následne sa premytý druhý extrakt stripuje vo štvrtom extrakčnom stupni D pomocou 120 litrov roztoku 25 % hmotn. kyseliny sírovej, pričom vodný stripovací roztok opäť cirkuluje. Z usadzovača štvrtého extrakčného stupňa D sa odvádza roztok síranu zinočnatého s obsahom 124,5 g Zn/liter a 5 ppm Fe.
Vynález nie je obmedzený len na znázornené a opísané uskutočnenia. Môže sa napríklad použiť ľubovoľné extrakčné zariadenie (napríklad kolóna). Okrem toho sa tiež môže postupovať bez dialyzačnej jednotky a bez zásobníka naplneného železným šrotom. Môže sa tiež meniť koncentrácia získaného roztoku síranu zinočnatého, ktorá však vo výhodnom uskutočnení predstavuje 100 až 200 g Zn/liter, rovnako ako prevádzkové parametre jednotlivých stupňov, v závislosti od použitého extrakčného činidla.
Okrem toho každý extrakčný stupeň, ktorý môže byť jednostupňový alebo dvojstupňový, môže byť navzájom nezávisle vybavený na dávkovanie kyseliny, roztoku hydroxidu, čerstvého extrakčného činidla a špeciálnych pomocných látok.

Claims (6)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob spracovania kyslých roztokov s obsahom železa, najmä roztokov odpadového moridla, extrakciou z kvapaliny do kvapaliny s organickými ionexmi, pričom z roztokov, ktoré obsahujú tiež zinok, sa v prvom extrakčnom stupni spoločne extrahuje obsah železa a zinku, vyznačujúci sa tým, že takto získaný prvý organický extrakt s obsahom železitých, železnatých a zinočnatých iónov (Fe’*, Fe2+ a Zn2+) sa použije na opakovanú extrakciu ďalšieho množstva roztoku, pri ktorej sa vymení obsah železnatých iónov (Fe2+) prvého extraktu za obsah zinočnatých iónov (Zn2+) ďalšieho roztoku a z druhého organického extraktu sa oddelí obsah zinočnatých iónov (Zn2+) stripovaním extrakčnou kyselinou.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že opakovaná extrakcia sa uskutočňuje pri hodnote pH, ktorá je odlišná od hodnoty pH prvej extrakcie.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že druhý organický extrakt sa stripuje kyslinou sírovou.
  4. 4 . Spôsob podľa nárokov 1 až3,vyznačujúci sa t ý m , že druhý organický extrakt sa po odstránení obsahu zinočnatých iónov (Zn2+) opakovane stripuje extrakčnou kyselinou na oddelenie obsahu železitých iónov.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že opakované stripovanie sa uskutočňuje kyselinou chlorovodíkovou.
  6. 6. Spôsob podľa nárokov laž5,vyznačujúci sa t ý m , že pred prvým extrakčným stupňom sa roztoky podrobia difúznej dialýze na zníženie obsahu extrakčnej kyseliny.
SK556-90A 1989-02-06 1990-02-06 Process for working up acidic iron-containing solutions, in particular waste pickling solutions SK55690A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0023189A AT398986B (de) 1989-02-06 1989-02-06 Verfahren zum aufarbeiten von sauren, fe-haltigen lösungen, insbesondere abfallbeizlösungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK280267B6 true SK280267B6 (sk) 1999-10-08
SK55690A3 SK55690A3 (en) 1999-10-08

Family

ID=3485039

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK556-90A SK55690A3 (en) 1989-02-06 1990-02-06 Process for working up acidic iron-containing solutions, in particular waste pickling solutions

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5051186A (sk)
EP (1) EP0382709B1 (sk)
AT (1) AT398986B (sk)
CA (1) CA2009143C (sk)
CZ (1) CZ284769B6 (sk)
DE (1) DE59006538D1 (sk)
HU (1) HU208943B (sk)
PL (1) PL162345B1 (sk)
SK (1) SK55690A3 (sk)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4204892A1 (de) * 1992-02-19 1993-08-26 Wiegel Verwaltung Gmbh & Co Verfahren zur trennung von eisen- und zinksalze enthaltende salzsauerer beizloesung
FI97289C (fi) * 1993-08-26 1996-11-25 Kemira Oy Menetelmä ainakin yhden metallin talteenottamiseksi hapolla käsitellystä jätevesilietteestä
AT400928B (de) * 1994-11-09 1996-04-25 Avr Abfallverwertungs Und Rohs Verfahren zur aufarbeitung von zink/eisenhaltigen altsäuren
AT401474B (de) * 1995-03-08 1996-09-25 Avr Abfallverwertungs Und Rohs Verfahren zur aufarbeitung hochzinkhaltiger zink/eisen-lösungen
AT413697B (de) * 2001-11-07 2006-05-15 Andritz Ag Maschf Verfahren zur behandlung säurehältiger abwässer
AT17231U1 (de) * 2020-09-24 2021-09-15 Koerner Chemieanlagenbau Ges M B H Vorrichtung und Verfahren zur Aufbereitung des Fluxbades einer Feuerverzinkungsanlage

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE331245C (de) * 1920-10-21 1920-12-31 Siemens & Go Geb Anschlusskontakt an elektrischen Heizstaeben
DE1621577A1 (de) * 1966-01-22 1971-07-08 Gewerk Keramchemie Verfahren zur selektiven Entfernung von Zinkionen aus stark salzsauren Eisenbeizen
NL7500808A (nl) * 1974-01-28 1975-07-30 Kema Nord Ab Werkwijze voor het winnen van metaal uit vast metaal bevattend afvalmateriaal, zoals een me- taalhoudende hydroxydesuspensie.
SE398299B (sv) * 1976-04-21 1977-12-19 Berol Kemi Ab Forfarande och reagensblandning for avlegsnande av metalljoner ur en vattenlosning medelst vetskeextraktion
US4076618A (en) * 1976-07-09 1978-02-28 Photocircuits Division Of Kollmorgen Corporation Treatment of liquids containing complexed heavy metals and complexing agents
US4149951A (en) * 1978-05-22 1979-04-17 Eddleman William L Frame filter press and apparatus
SE7907619L (sv) * 1979-09-13 1981-03-14 Rennerfelt Lars Reningsforfarande for forbrukade betbad
AT370449B (de) * 1981-02-10 1983-03-25 Ruthner Industrieanlagen Ag Verfahren zum aufbereiten verbrauchter, eisenionen enthaltender behandlungsfluessigkeiten oder laugungsfluessigkeiten fuer metallhaeltige werkstoffe oder erze durch fluessig-fluessigextraktion
JPS6050128A (ja) * 1983-08-25 1985-03-19 Daihachi Kagaku Kogyosho:Kk 水溶液からの鉄(3)の抽出方法および抽出溶媒からの鉄(3)の逆抽出方法
DE3338258A1 (de) * 1983-10-21 1985-05-02 Hamm Chemie GmbH, 4100 Duisburg Verfahren zur aufbereitung von eisen- und zinkhaltigen salzsaeurebeizen
CA1242306A (en) * 1984-07-30 1988-09-27 Tenneco Canada Inc. Acid recovery in chlorine dioxide generation

Also Published As

Publication number Publication date
PL162345B1 (pl) 1993-10-30
US5051186A (en) 1991-09-24
EP0382709B1 (de) 1994-07-27
EP0382709A1 (de) 1990-08-16
CZ55690A3 (cs) 1998-12-16
CA2009143A1 (en) 1990-08-06
HU208943B (en) 1994-02-28
CA2009143C (en) 2003-04-08
CZ284769B6 (cs) 1999-02-17
ATA23189A (de) 1992-06-15
DE59006538D1 (de) 1994-09-01
HUT53033A (en) 1990-09-28
HU900683D0 (en) 1990-04-28
AT398986B (de) 1995-02-27
SK55690A3 (en) 1999-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4332687A (en) Removal of complexed heavy metals from waste effluents
Mansur et al. Selective extraction of zinc (II) over iron (II) from spent hydrochloric acid pickling effluents by liquid–liquid extraction
RU1813111C (ru) Способ извлечени галли из промышленного раствора алюмината натри процесса Байера
CN109874342A (zh) 复合萃取剂增强的聚合物树脂、其制备方法及其萃取(一种或多种)贵重金属的用途
EP0333489B1 (en) Process for the removal of heavy metal ions from phosphoric acid
AU676488B2 (en) Recovery of metal values from process residues
DE3725611A1 (de) Verfahren zur gemeinsamen abtrennung von stoerelementen aus wertmetall-elektrolytloesungen
DE3338258A1 (de) Verfahren zur aufbereitung von eisen- und zinkhaltigen salzsaeurebeizen
US3923976A (en) Process for recovery of zinc from solutions that contain it as a result of extraction with solvents for their adaptation to electrolysis
US4241027A (en) Reductive stripping process for the recovery of either or both uranium and vanadium
SK280267B6 (sk) Spôsob spracovania kyslých roztokov s obsahom žele
US4317804A (en) Process for the selective removal of ferric ion from an aqueous solution containing ferric and other metal ions
US5647996A (en) Groundwater total cyanide treatment method
US5118478A (en) Extractrion process for removing and recovering metals from aqueous solutions
CZ285499B6 (cs) Způsob získávání nejméně jednoho kovu z okyseleného kalu odpadních vod
CA1279197C (en) Cobalt recovery method
Abou-Nemeh et al. Extraction of multi-component system of metals from simulated and industrial effluents by liquid surfactant membranes (LSM)
CA1163447A (en) Maintaining reductive strip efficiency in uranium recovery processes
US5246681A (en) Process for the removal of cadmium from solutions of phosphoric acid
Zhao et al. Flotation of molybdate oxyanions from dilute solutions Part II. Selective separation from phosphates, arsenates and silicates
DE3002830A1 (de) Verfahren zur entfernung von in der organischen phase enthaltenen metallischen verunreinigungen bei solventextraktionen
CA2272857A1 (en) Improved leaching of mineral ores
DE2935793A1 (de) Verfahren zur entfernung von dreiwertigem eisen aus organischen loesungen
KR840001420B1 (ko) 산용액 중에 함유된 우라늄, 희토류금속, 토륨 및 이트륨 총 회수방법
AT400928B (de) Verfahren zur aufarbeitung von zink/eisenhaltigen altsäuren