SK279744B6 - Farmaceutická kompozícia na peritoneálnu dialýzu - Google Patents

Farmaceutická kompozícia na peritoneálnu dialýzu Download PDF

Info

Publication number
SK279744B6
SK279744B6 SK25-94A SK2594A SK279744B6 SK 279744 B6 SK279744 B6 SK 279744B6 SK 2594 A SK2594 A SK 2594A SK 279744 B6 SK279744 B6 SK 279744B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
pharmaceutical composition
starch
peritoneal dialysis
ester
dialysis
Prior art date
Application number
SK25-94A
Other languages
English (en)
Other versions
SK2594A3 (en
Inventor
Harald F�Rster
Fatima Asskali
Ernst Nitsch
Original Assignee
Laevosan-Gesellschaft Mbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Laevosan-Gesellschaft Mbh filed Critical Laevosan-Gesellschaft Mbh
Publication of SK2594A3 publication Critical patent/SK2594A3/sk
Publication of SK279744B6 publication Critical patent/SK279744B6/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61MDEVICES FOR INTRODUCING MEDIA INTO, OR ONTO, THE BODY; DEVICES FOR TRANSDUCING BODY MEDIA OR FOR TAKING MEDIA FROM THE BODY; DEVICES FOR PRODUCING OR ENDING SLEEP OR STUPOR
    • A61M1/00Suction or pumping devices for medical purposes; Devices for carrying-off, for treatment of, or for carrying-over, body-liquids; Drainage systems
    • A61M1/14Dialysis systems; Artificial kidneys; Blood oxygenators ; Reciprocating systems for treatment of body fluids, e.g. single needle systems for hemofiltration or pheresis
    • A61M1/28Peritoneal dialysis ; Other peritoneal treatment, e.g. oxygenation
    • A61M1/287Dialysates therefor

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • Urology & Nephrology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Anesthesiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka farmaceutického prostriedku na peritoneálnu dialýzu a použitia esterov škrobov na výrobu tohto prostriedku.
Doterajší stav techniky
Peritoneálna dialýza (PD) je postup na premývanie krvi pri dočasnej alebo trvalej nedostatočnosti obličiek. Funkcia obličiek spočíva v tom, že dochádza k odstráneniu produktov metabolizmu, ako močoviny alebo kyseliny močovej alebo niektorých látok privádzaných potravou, napríklad draslíka z organizmu. Pri zlyhaní obličiek dochádza k otrave organizmu nahromadením uvedených látok, pokiaľ nie sú odstránené náhradným spôsobom. Ako náhradný postup sa pri čiastočnom alebo úplnom zlyhaní obličiek používa okrem peritoneálnej dialýzy ešte hemofíltrácia a hemodialýza (premývanie krvi). Tieto alternatívne možnosti je v porovnaní s peritoneálnou dialýzou nutné vykonávať s použitím veľkého zariadenia a je nutné spojiť toto zariadenie s krvnými cievami, čo predstavuje nevýhody pre chorého.
Naproti tomu má peritoneálna dialýza, zvlášť vo forme kontinuálnej peritoneálnej dialýzy (CAPD) tu výhodu, že pomerne málo zaťažuje chorého, okrem toho nie je chorý závislý od zložitej aparatúry. Nevýhodou bežnej hyperosmolámej peritoneálnej dialýzy je poškodenie peritoneálneho epitelu pri použití roztokov s vysokým osmotickým tlakom, aby bolo možné dosiahnuť vylučovanie škodlivých látok z krvi do peritoneálnej dutiny. Pri bežnej peritoneálnej dialýze sa tento cieľ dosahuje pridaním 1 až 5 % hmotnostných glukózy alebo inej látky s osmotickým účinkom, napríklad sorbitu k preplachovaciemu roztoku. Glukóza sa však dostáva z brušnej dutiny do organizmu s jej výživný účinok je zvlášť za niektorých podmienok veľmi nežiaduci.
Vynález si kladie za úlohu navrhnúť farmaceutický prostriedok na peritoneálnu dialýzu, ktorý by odstránil známe nevýhody tohto postupu, zvlášť pri kontinuálnej ambulantnej dialýze.
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvorí farmaceutický prostriedok na peritoneálnu dialýzu, ktorý ako koloidné osmoticky účinnú látku obsahuje ester škrobu, pričom tento ester je substituovaný acylovými skupinami monokarboxylových alebo dikarboxylových kyselín alebo zmesí mono- a dikarboxylových kyselín s 2 až 6 atómami uhlíka v množstve 1 až 12 % hmotnostných v kombinácii s fyziologicky prijateľným elektrolytom a/alebo jednou alebo väčším počtom iných osmoticky účinných látok.
Je známe používať deriváty škrobov, dextrán a želatínu, výhodne s molekulovou hmotnosťou aspoň 40 000 ako náhrady krvnej plazmy, napríklad podľa US 3 937 821, DE 33 13 6000 a Rômpp Chemielexikon, 9, vydanie, str. 919, 1509.
Teraz bolo zistené, že estery škrobov, tak ako sú uvedené, majú veľmi dobrú schopnosť viazať vodu a sú preto vhodné na použitie na peritoneálnu dialýzu.
Podľa vynálezu je teda možné sa celkom vzdať roztokov s vyšším osmotickým tlakom alebo pri kombinácii es terov škrobov s bežnými osmoticky účinnými látkami podstatne znížiť osmoticky tlak preplachovacieho roztoku, zvlášť je možné sa vyvarovať glukózy alebo je možné jej koncentráciu znížiť tak podstatne, že je možné dialýzu uskutočniť bez poškodenia peritoneálneho epitelu a s vyvolaním len malého výživného účinku. Účinnou silou na vylúčenie metabolických produktov do peritoneálnej dutiny podľa vynálezu nie je rozdiel osmotického tlaku alebo koloidné osmotického tlaku, ale schopnosť esteru škrobu viazať vodu v peritoneálnej dutine. Týmto spôsobom sa spolu s rozpúšťadlom do peritoneálnej dutiny vylučujú aj ďalšie látky za vzniku účinku, ktorý je porovnateľný s účinkom rozdielu osmotického tlaku a často sa uvádza ako solvent drag1'. Tento účinok vedie k vylúčeniu metabolických produktov do brušnej dutiny a vyvoláva teda dialyzačný účinok.
Molekulová hmotnosť Mw je v priemere výhodne vyššia než 1000. Horná hranica strednej molekulovej hmotnosti esteru nie je kritická a závisí predovšetkým od toho, že nemá dôjsť k ukladaniu v organizme. Spravidla závisí stredná molekulová hmotnosť tiež od typu esteru a jej horná hranica je približne 1 000 000. Výhodne sa stredná molekulová hmotnosť pohybuje v rozmedzí 100 000 až 200 000.
Výhodné estery škrobov sú estery s molámou substitúciou 0,1 až 0,5. Ide o estery organických karboxylových kyselín, zvlášť alifatických mono- a dikarboxylových kyselín s 2 až 6 atómami uhlíka, ako sú kyselina octová. Moláma substitúcia MS je výhodne 0,3 až 0,5. Výhodným esterom škrobu je acetylový škrob so strednou molekulovou hmotnosťou 100 000 až 200 000 a so substitúciou 0,3 až 0,5.
Farmaceutický prostriedok na peritoneálnu dialýzu podľa vynálezu obsahuje fyziologicky prijateľný elektrolyt a/alebo ďalšiu látku s osmotickým účinkom. Koncentrácia esteru škrobu je v rozmedzí 1 až 12, výhodne 2 až 6 g/100 ml, vztiahnuté na celý prostriedok.
Z fyziologicky prijateľných elektrolytov je možné použiť také elektrolyty a ich zmesi, aké sa bežne používajú v prostriedkoch na peritoneálnu dialýzu, zvlášť napríklad chlorid sodný, chlorid vápenatý a soli nižších karboxylových kyselín s 2 až 4 atómami uhlíka, zvlášť kyseliny octovej
Ďalšími osmoticky účinnými látkami môžu byť nízkomolekuláme organické zlúčeniny, najmä také, aké sa bežne používajú pri bežnej peritoneálnej dialýze, vykonávanej pri vyššom osmotickom tlaku, ako viacsýtne alkoholy, monosacharidy, disacharidy, ako glycerol, sorbit, maltóza a predovšetkým glukóza a/alebo aminokyselina.
Farmaceutické prostriedky podľa vynálezu môžu obsahovať jeden alebo väčší počet esterov škrobov v kombinácii s jednou alebo väčším počtom osmoticky účinných látok vo vode.
Estery škrobov je možné získať spôsobom, opísaným v súčasne podanej patentovej prihláške Laevosan Gesellsachaň mbH pod názvom Verfahren zur Herstellung von Stärkeestem fur klinische, insbesondere parenterale Andwendung, P 4123000.0. Farmaceutické prostriedky je možné pripraviť známym spôsobom, napríklad tak, že sa zložky zmiešajú s farmaceutickým nosičom, estery škrobu sa výhodne používajú v suchej forme, napríklad po sušení rozprašovaním, v bubne alebo vo vákuu s následným mletím.
SK 279744 Β6
Estery škrobu, v ktorých je škrob substituovaný acylovými skupinami monokarboxylových alebo dikarboxylových kyselín alebo zmesami mono- a dikarboxylových kyselín s 2 až 6 atómami uhlíka je teda možno použiť na výrobu farmaceutických prostriedkov na peritoneálnu dialýzu. Toto použitie je taktiež súčasťou podstaty vynálezu.
V priebehu dialýzy dochádza tiež k prieniku hydrokoloidov v preplachovacom roztoku z peritoneálnej dutiny do krvi. Z tohto dôvodu sú vhodné také estery škrobov, ktoré sa v organizme odbúravajú a pri dlhom liečení sa v organizme neukladajú.
Výhodným esterom je acetylovaný škrob. Uvedené estery škrobov sa odbúravajú prírodnými enzýmami v organizme a sú metabolizované. Okrem oligosacharidov, izomaltózy a maltózy sa tvorí aj glukóza, takže peritoneálnu dialýzu je možné uskutočniť aj bez použitia glukózy. Časť glukózy, vytvorenej odbúraním esteru, napríklad acetylovaného škrobu sa ešte v priebehu dialýzy vylúči do peritoneálnej dutiny, čím je obmedzený výživný účinok. Vplyv peritoneálnej dialýzy pomocou esterov škrobov na metabolizmus tukov nebol stanovený. Je však zrejmé, že tento typ dialýzy má podstatné výhody v porovnaní s bežným postupom, pri ktorom sa používa roztok, obsahujúci značné množstvo glukózy. Vzhľadom na odbúravanie tiež nedochádza k ukladaniu esterov škrobov v organizme. Pri peritoneálnej dialýze trvajúcej 5 dní nebolo možné pri použití acetylovaného škrobu na rozdiel od použitia hydroxyetylovaného škrobu dokázať v orgánoch pokusných zvierat žiadny polysacharid vo vyššej koncentrácii.
Získané výsledky boli overené pri pokusoch na potkanoch, ktorým boli vybraté obidve obličky. Z krvi týchto zvierat bola odstraňovaná močovina pomocou 3% roztoku acetylovaného škrobu spolu s prísadou elektrolytov alebo bol z krvi odstraňovaný elektrolyt (napríklad draslík). Pri denne vykonávanej peritoneálnej dialýze bolo možné pozorovať v priebehu 5 dní dostatočne dobrý zdravotný stav zvierat. Porovnávacie pokusy boli vykonávané s roztokmi, obsahujúcimi 2 g glukózy/100 ml. Okrem toho boli vykonávané pokusy s použitím roztokov, obsahujúcich kombináciu acetylovaného škrobu s roztokom glukózy v koncentrácii 1 % hmotnostné ako ďalšej osmotický účinnej látky. Vo všetkých prípadoch bolo možné pozorovať dialyzačný účinok, ktorý nebolo možné vysvetliť len rozdielom v osmotickom alebo v koloidné osmotickom tlaku. Tiež pri použití roztokov hydrokoloidu podľa vynálezu bez osmotický účinného gradientu bolo možné pozorovať vyrovnanie koncentrácie v plazme a v premývanom roztoku. Je teda zrejmé, že účinnosť hydrokoloidu je vyvolaná väzbou vody v peritoneálnej dutine a takzvaným účinkom solvent drag, ktorý’ vyvolá dialyzačný účinok, zodpovedajúci účinku rozdielu v osmotickom tlaku.
Po peritoneálnej dialýze s použitím roztokov esterov škrobu, trvajúcej 5 dní bolo možné preukázať len stopy acetylovaného škrobu v sére pokusných zvierat, ako je zrejmé z obr. 1. Pri vyšetrení orgánov nebolo možné dokázať acetylované škroby v slezine, pečeni ani v pľúcach. Je teda možné uzavrieť, že acetylované škroby, ktoré v priebehu peritoneálnej dialýzy preniknú do krvného obehu, sú rýchlo a úplne odbúrané enzýmami v organizme.
Praktické vykonanie vynálezu bude vysvetlené nasledujúcimi príkladmi.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Príprava roztokov acetylovaného škrobu (AST) na kontinuálnu ambulantnú peritoneálnu dialýzu (CAPD)
Pripravených bolo vždy 250 ml roztokov na CAPD tak, ako sú uvedené v tabuľke 2. Bola použitá zmes elektrolytov, uvedená v tabuľke 1. Ako acetylovaný škrob AST bol použitý acetylaminopektín s molámou substitúciou MS 0,355 a strenou molekulovou hmotnosťou Mw približne 200 000. Roztoky boli plnené do fliaš s objemom 20 ml.
Z tabuľky 2 vyplýva, že takto pripravené roztoky majú dobrú stálosť. Aj po sterilizácii bolo možné pozorovať len mierne zmydelnenie esterových skupín.
Tabuľka 1
Zmesi elektrolytov pre roztoky CAPD a AST
M nMol/1 g/1
58,443 chlorid sodný 120 7,013
136,080 octan sodný . 3Η2θ 25 3,402
147,020 chlorid vápenatý . 2^0 2 0,294
60,053 kyselina octová 5 0,303
Osmolarita mOsmol/1 301
Tabuľka 2
Roztoky CAPD s AST
ô. *sn »lu*r. eOieol/1 pH octo.* «ryä. icexyl. ΊΓ».U*’ ’ ΚηΛΟ’3 |/1 j/1 vorn» e«t«r. skupiny «Hulžl •Nuty’l roI/wV
x Vyššie hodnoty Mw a Mn pred sterilizáciou sú pravdepodobne spôsobené tvorbou agregátov.
Všetky roztoky boli aj po sterilizácii takmer bezfarebné. Pri sterilizácii došlo, ako bolo možné očakávať, k malému odštiepeniu acetylových skupín. Zvyšný obsah acetylových skupín bol po šetrnej sterilizácii 30 minút pri 100 °C približne 96 %, po sterilizácii 8 minút pri teplote 121 °C približne 85 %. Šetrná sterilizácia je teda účelná.
Obdobným spôsobom boli pripravené nasledujúce roztoky na peritoneálnu dialýzu s použitím elektrolytu, ktorého zloženie je uvedené v tabuľke 1.
1. 3% roztok acetylovaného škrobu (moláma substitúcia 0,3 alebo 0,5).
2. Kombinačný roztok, obsahujúci 1,5 % acetylovaného škrobu a 1 % glukózy ako látky s osmotickým účinkom.
3. 3% roztok hydroxyetylovaného škrobu HES s 200/0,5 (molekulárna hmotnosť 200 000, moláma substitúcia 0,5 molu), HES 100/0,7, HES 40/0,5, HES 70/0,7 a HES 450/0,7.
4. 3% roztok hydroxyetylovaného škrobu (HES 40/0,5 a HES 200/0,5 s 1 % glukózy).
Príklad 2
Vykonanie peritoneálnej dialýzy
Potkany kmeňa Wistar s telesnou hmotnosťou 250 až 350 g boli narkotizované a boli vybraté obidve obličky. Ďalej boli do brušnej dutiny zavedené dve trvalé cievky, ústiace vnútri brušnej dutiny. Na náhradu funkcie obličiek boli každý deň brušné dutiny 6 až 8-krát prepláchnuté s použitím 60 až 100 ml preplachovacieho roztoku. Počas 30 až 60 minút bol roztok opäť vypustený.
Pri tomto spôsobe liečenia mohli zvieratá napriek chýbajúcim obličkám byť udržiavané po dlhšie časové obdobie nažive v dobrom zdravotnom stave. Dialýza bolo vykonávaná 5 dní. Piaty deň bola bezprostredne pred dialýzou odobraná krv z očnice a po poslednej dialýze boli zvieratá v narkóze usmrtené vykrvácaním z brušnej aorty. Potom boli odobrané na vyšetrenie nasledujúce orgány: slezina, pečeň a pľúca.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je znázornený obsah jednotlivých látok v mg/ml po piatej dialýze piaty deň. Na obr. 2 je uvedený obsah hydrokoloidu v slezine v mg/g po piatej dialýze piaty deň. Na obr. 3 je znázornený obsah močoviny v krvnom sére pred a po piatej dialýze piaty deň a obsah tej istej látky v dialyzáte.
Na obr. 1 a 2 majú jednotlivé stĺpiky nasledujúce významy:
A, B, C: roztok s obsahom 3 % acetylovaného škrobu (acetylaminopektín) bez pridania glukózy.
D až H: 3% roztok hydroxyetylovaného škrobu bez glukózy s prísadou HES 100/0,7 (D), HES 40/0,45 (E), HES 70/0,7 (F), HES 200/0,5 (G) a HES 450/0,7 (H).
Jednotlivé stĺpiky na obr. 3 majú nasledujúci význam: I, J, K: roztok s obsahom 3 % acetylovaného škrobu bez glukózy (extrakt 36 %), obsah v sére pred dialýzou (I), po dialýze (J) a v dialyzáte (K).
L, M, N: roztok s obsahom 3 % HES 40/0,5 s 1 % glukózy (extrakcia 39,4 %), obsah v sére pred dialýzou (L), po dialýze (M) a v dialyzáte (N).
O, P, R: roztok s obsahom 3 % HES 200/0,5 s 1 % glukózy (extrakcia 42 %), obsah v sére pred dialýzou (O), po dialýze (P) a v dialyzáte (R).

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Farmaceutický prostriedok na peritoneálnu dialýzu, obsahujúci ako koloidné osmoticky účinnú látku ester škrobu, vyznačujúci sa tým, že škrob je substituovaný acylovými skupinami monokarboxylových alebo dikarboxylových kyselín s 2 až 6 atómami uhlíka v množstve 1 až 12 % hmotnostných v kombinácii s fyziologicky prijateľným elektrolytom a/alebo jednou alebo väčším počtom iných osmoticky účinných látok.
  2. 2. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 1, v y značujúci sa tým, že ester škrobu má strednú molekulovú hmotnosť Mw vyššiu než 1000, výhodne 100 až 200 tisíc a molámu substitúciu 0,1 až 1,5, výhodne 0,3 až 0,5.
  3. 3. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že ako ester škrobu obsahuje acetylovaný škrob.
  4. 4. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 2 alebo 3, vyznačujúci sa tým, že ako acetylovaný škrob obsahuje acetylovaný škrob so strednou molekulovou hmotnosťou 100 000 až 200 000 pri molámej substitúcii 0,1 až 0,7, výhodne 0,3 až 0,5.
  5. 5. Farmaceutický prostriedok podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž 4, vyznačujúci sa tým, že obsahuje 2 až 6 % hmotnostných esteru škrobu.
  6. 6. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 5, v y značujúci sa tým, že ako ďalšiu látku s osmotickým účinkom obsahuje viacsytné alkoholy, monosacharidy, disacharidy a/alebo aminokyseliny.
  7. 7. Farmaceutický prostriedok podľa nároku 6, vyzná č u j ú c i sa t ý m, že ako ďalšiu osmoticky účinnú látku obsahuje glukózu.
  8. 8. Použitie farmaceutického prostriedku, definovaného v ktoromkoľvek z nárokov 1 až 7, na uskutočnenie peritoneálnej dialýzy.
  9. 9. Použitie esteru škrobu, v ktorom je škrob substituovaný acylovými skupinami monokarboxylových kyselín alebo zmesami mono- a dikarboxylových kyselín s 2 až 6 atómami uhlíka na výrobu farmaceutického prostriedku, určeného na peritoneálnu dialýzu.
  10. 10. Použitie podľa nároku 9, vyznačujúce sa t ý m , že sa na výrobu farmaceutického prostriedku použije ester škrobu s molekulovou hmotnosťou vyššou než 1000, výhodne 100 000 a 200 000 a s molámou substitúciou MS 0,1 až 1,5, výhodne 0,3 až 0,5.
  11. 11. Použitie podľa nároku 10, v yznačujúce sa t ý m , že sa na výrobu farmaceutického prostriedku ako ester použije acetylovaný škrob.
  12. 12. Použitie podľanároku 11, v yznačujúce sa t ý m , že sa na výrobu farmaceutického prostriedku použije acetylovaný škrob s molekulovou hmotnosťou 100 000 až 200 000 a s molámou substitúciou 0,1 až 0,7, výhodne 0,3 až 0,5.
  13. 13. Použitie podľa ktoréhokoľvek z nárokov 10 až 12, vyznačujúce sa tým, že sa k farmaceutickému prostriedku pridáva fyziologicky prijateľný elektrolyt a/alebo iná osmoticky účinná látka.
  14. 14. Použitie podľanároku 13, v yznačujúce sa t ý m , že k farmaceutickému prostriedku sa ako ďalšia látka s osmotickým účinkom pridáva viacsýtny alkohol, monosacharid, disacharid a/alebo aminokyselina.
  15. 15. Použitie podľanároku 14, v yznačujúce sa t ý m , že sa k farmaceutickému prostriedku ako ďalšia osmoticky účinná látka pridá glukóza.
SK25-94A 1991-07-11 1992-07-09 Farmaceutická kompozícia na peritoneálnu dialýzu SK279744B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4123001A DE4123001A1 (de) 1991-07-11 1991-07-11 Pharmazeutische zusammensetzung fuer die peritonealdialyse
PCT/EP1992/001551 WO1993000939A1 (de) 1991-07-11 1992-07-09 Pharmazeutische zusammensetzung für die peritonealdialyse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK2594A3 SK2594A3 (en) 1994-07-06
SK279744B6 true SK279744B6 (sk) 1999-03-12

Family

ID=6435929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK25-94A SK279744B6 (sk) 1991-07-11 1992-07-09 Farmaceutická kompozícia na peritoneálnu dialýzu

Country Status (16)

Country Link
EP (1) EP0593590B1 (sk)
JP (1) JPH07500024A (sk)
AT (1) ATE130768T1 (sk)
AU (1) AU657785B2 (sk)
CA (1) CA2113164A1 (sk)
CZ (1) CZ5894A3 (sk)
DE (2) DE4123001A1 (sk)
DK (1) DK0593590T3 (sk)
ES (1) ES2081620T3 (sk)
FI (1) FI940095A0 (sk)
GR (1) GR3018997T3 (sk)
HU (1) HUT66136A (sk)
PT (1) PT100680A (sk)
RU (1) RU2118531C1 (sk)
SK (1) SK279744B6 (sk)
WO (1) WO1993000939A1 (sk)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4122999A1 (de) * 1991-07-11 1993-01-14 Laevosan Gmbh & Co Kg Metabolisierbarer plasmaersatz
DE4242926C2 (de) 1992-12-18 1994-12-15 Fresenius Ag Dialyselösung für die Peritonealdialyse
US5656292A (en) * 1994-06-07 1997-08-12 Alko Group Ltd. Composition for pH dependent controlled release of active ingredients and methods for producing it
FI942686A0 (fi) * 1994-06-07 1994-06-07 Alko Ab Oy Komposition innehaollande staerkelseacetat med varierande egenskaper, foerfarande foer dess framstaellning och anvaendning
CA2155910C (en) * 1995-08-11 1999-12-14 George Wu Biocompatible aqueous solution for use in continuous ambulatory peritoneal dialysis
US6770148B1 (en) 1998-12-04 2004-08-03 Baxter International Inc. Peritoneal dialysis solution containing modified icodextrins
DE19913757B4 (de) * 1999-03-26 2004-06-17 Audi Ag Verfahren zur Herstellung einer Nietverbindung
DE10237442B4 (de) * 2002-08-16 2004-08-19 Fresenius Kabi Deutschland Gmbh Hochverzweigte, niedrig substituierte Stärkeprodukte
US7709207B2 (en) 2003-05-16 2010-05-04 Universite Laval Method for identifying compounds for treatment of pain
US7053059B2 (en) 2003-07-25 2006-05-30 Baxter International Inc. Dialysis solutions with reduced levels of glucose degradation products
WO2011067403A1 (de) * 2009-12-06 2011-06-09 B. Braun Melsungen Ag Stärkederivatmischungen
DE102010012183A1 (de) * 2010-03-19 2011-09-22 Fresenius Medical Care Deutschland Gmbh Veresterte Polysaccharid-Osmotika
EP3381484A1 (en) * 2017-03-31 2018-10-03 Opterion Health AG Carbohydrate composition for dialysis

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1476057A (en) * 1975-03-20 1977-06-10 Unicliffe Ltd Throat pastilles
DE3428201A1 (de) * 1984-07-31 1986-02-06 Laevosan-Gesellschaft mbH & Co. KG, Linz Loesungen fuer die peritonealdialyse
DE4123000A1 (de) * 1991-07-11 1993-01-14 Laevosan Gmbh & Co Kg Verfahren zur herstellung von staerkeestern fuer klinische, insbesondere parenterale anwendung

Also Published As

Publication number Publication date
CZ5894A3 (en) 1994-11-16
JPH07500024A (ja) 1995-01-05
SK2594A3 (en) 1994-07-06
ES2081620T3 (es) 1996-03-16
PT100680A (pt) 1993-08-31
DE59204519D1 (de) 1996-01-11
CA2113164A1 (en) 1993-01-21
EP0593590B1 (de) 1995-11-29
HUT66136A (en) 1994-09-28
DE4123001A1 (de) 1993-01-14
EP0593590A1 (de) 1994-04-27
RU2118531C1 (ru) 1998-09-10
FI940095A (fi) 1994-01-10
ATE130768T1 (de) 1995-12-15
FI940095A0 (fi) 1994-01-10
HU9400066D0 (en) 1994-05-30
AU2311892A (en) 1993-02-11
DK0593590T3 (da) 1996-04-09
WO1993000939A1 (de) 1993-01-21
AU657785B2 (en) 1995-03-23
GR3018997T3 (en) 1996-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK279744B6 (sk) Farmaceutická kompozícia na peritoneálnu dialýzu
CA2045610C (en) Histidine buffered peritoneal dialysis solution
US6214802B1 (en) Peritoneal dialysis fluid
US6492336B1 (en) Peritoneal dialysis fluid
US5945129A (en) Process for the production of an infusion or dialysis solution containing bicarbonate
EP1753437A1 (en) Bicarbonate-based peritoneal dialysis solutions
CA2510788A1 (en) Biocompatible dialysis fluids containing icodextrins
US8367731B2 (en) Peritoneal dialysis fluid
KR100642731B1 (ko) 의료용 용액에서 삼투제로서 l-카르니틴 및 그의알카노일 유도체의 용도
US20170312309A1 (en) Intradialytic administration of sodium thiosulfate
EP0869788B1 (en) Compositions for the treatment of renal failure, comprising l-carnosine
US7208479B2 (en) Peritoneal dialysis solution containing modified icodextrins
US5436232A (en) Pharmaceutical composition for peritoneal dialysis
JP2000038348A (ja) アルブミン含有腹膜透析液
Hasselgren et al. Failure of an increased dose of ATP-MgCl2 to improve protein synthesis and transmembrane potential in the postischemic liver
JPH1171273A (ja) 腹膜透析液
JP2000037452A (ja) 腹膜透析液
US5470841A (en) Metabolizable plasma substitute
US4921849A (en) Injection containing 3-benzoyloxy-1,3,5(10)-estratriene-17-[4-{p-(bis(2-chloroethyl)amino)phenyl}butanoyloxy)acetate as an active ingredient
JP4453193B2 (ja) 透析用補充製剤
IL30719A (en) Physiological salt solutions of ethylene oxidepolypropylene glycol condensation products
JP2008266213A (ja) 肝機能改善及び麻酔作用増強抑制剤