SK279543B6 - Spôsob čistenia dymových plynov - Google Patents

Spôsob čistenia dymových plynov Download PDF

Info

Publication number
SK279543B6
SK279543B6 SK4067-92A SK406792A SK279543B6 SK 279543 B6 SK279543 B6 SK 279543B6 SK 406792 A SK406792 A SK 406792A SK 279543 B6 SK279543 B6 SK 279543B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
aluminum
dissolved
concentration
absorbing liquid
flue gases
Prior art date
Application number
SK4067-92A
Other languages
English (en)
Other versions
SK406792A3 (en
Inventor
Naohiko Ukawa
Susumu Okino
Toru Takashina
Michio Oshima
Koichiro Iwashita
Original Assignee
Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha A Japanese Cor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha A Japanese Cor filed Critical Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha A Japanese Cor
Publication of SK406792A3 publication Critical patent/SK406792A3/sk
Publication of SK279543B6 publication Critical patent/SK279543B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/68Halogens or halogen compounds
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D53/00Separation of gases or vapours; Recovering vapours of volatile solvents from gases; Chemical or biological purification of waste gases, e.g. engine exhaust gases, smoke, fumes, flue gases, aerosols
    • B01D53/34Chemical or biological purification of waste gases
    • B01D53/46Removing components of defined structure
    • B01D53/48Sulfur compounds
    • B01D53/50Sulfur oxides
    • B01D53/501Sulfur oxides by treating the gases with a solution or a suspension of an alkali or earth-alkali or ammonium compound
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02CCAPTURE, STORAGE, SEQUESTRATION OR DISPOSAL OF GREENHOUSE GASES [GHG]
    • Y02C20/00Capture or disposal of greenhouse gases
    • Y02C20/30Capture or disposal of greenhouse gases of perfluorocarbons [PFC], hydrofluorocarbons [HFC] or sulfur hexafluoride [SF6]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)
  • Gas Separation By Absorption (AREA)

Description

Oblasť techniky
Podstata vynálezu
Vynález sa týka spôsobu čistenia dymových plynov, konkrétne mokrého spôsobu čistenia dymových plynov, obsahujúcich oxid siričitý a fluorovodík, ako napríklad dymových plynov, ktoré vznikajú v jednotkách na spaľovanie uhlia.
Doterajší stav techniky
Všeobecne známym spôsobom odsírenia dymových plynov mokrým spôsobom pri použití vápna sa niekedy čistia dymové plyny, ktoré obsahujú ako škodlivú zložku fluorovodík, okrem oxidov síry (SOX). Napríklad dymové plyny, ktoré vznikajú pri spaľovaní uhlia, obsahujú asi 1000 ppm SOX a asi 40 ppm fluorovodíka.
Keď sa tieto dymové plyny čistia mokrým spôsobom v čistiacej kolóne pri použití uhličitanu vápenatého, ako absorbentu pre oxid siričitý, prebiehajú nasledujúce reakcie: CaCO3 + SO2 -> CaSO3 + CO2 (1)
CaCC>3 + 2HF -> CaF2 + CO2 + H2O (2)
Je známe (japonská patentová publikácia (Kokai) číslo 55-167023), že keď tieto dymové plyny obsahujú veľa prachu, tak sa hliník, obsiahnutý' v tomto prachu, rozpúšťa a reaguje s fluorovodíkom v dymových plynoch za vzniku hlinito-fluoridových komplexov (A1FX). Vznik týchto komplexov obmedzuje rozpúšťanie vápenca. V uvedenom odkaze je predstavený spôsob, ako prekonať tento problém pri použití bázickej sodnej soli.
Zdá sa teda, že pri čistení dymových plynov, ktoré obsahujú oxid siričitý a fluorovodík, je prídavok bázickej sodnej soli, vo vhodnom množstve vzhľadom na koncentráciu fluorovodíka, účinným prostriedkom na prevenciu problémov, ktoré sa pripisujú komplexom A1FX. No pretože sa pri tomto spôsobe môže dodaný sodík rozpúšťať v absorbujúcej kvapaline, tak pokus o zmenšenie objemu vypúšťanej vody bude mať za následok zvýšenie koncentrácie sodíka v absorbujúcej kvapaline. Keď sa má pri tomto postupe získavať sadra, môže z tohto dôvodu mať zhoršenú čistotu.
Ďalším známym spôsobom predchádzania problémom, vyvolaným prítomnosťou komplexov A1FX, je pulzné pridávanie alkalickej zlúčeniny, ktorým sa dočasne zvýši pH absorbujúcej kvapaliny (japonská patentová publikácia (Kokai) číslo 60-122029).
Pri tomto spôsobe je možné zvýšiť účinnosť odsírenia počas krátkych časových úsekov medzi jednotlivými dočasnými poklesmi účinnosti a izoláciami.
Okrem toho, všeobecným problémom spôsobov, ktoré zahŕňajú pridávanie alkalickej látky, je jej nadmerná spotreba. Tento jav sa vyskytuje tým častejšie, čím je vyšší obsah prachu v dymových plynoch. Čím vyššia je koncentrácia prachu, tým je množstvo hliníka rozpusteného v absorbujúcej kvapaline väčší, a teda tým silnejšie sa zhoršuje rozpúšťanie vápenca v dôsledku zvyšujúcej sa koncentrácie vzniknutých komplexov A1FX. Aby sa táto prekážka prekonala, musí sa množstvo alkalickej látky zvyšovať, čo vedie k jej nadmernej spotrebe.
S ohľadom na doterajší stav techniky v danom odbore je úlohou tohto vynálezu vyvinúť spôsob čistenia dymových plynov, obsahujúcich oxid siričitý a fluorovodík, ktorý nemá nevýhody obvyklých spôsobov.
Predmetom uvedeného vynálezu je spôsob čistenia dymových plynov, obsahujúcich súčasne oxid siričitý a fluorovodík, mokrým spôsobom s využitím prechodu vápno - sadra, pri ktorom sa používa ako absorbent uhličitan vápenatý, ktorý sa vyznačuje tým, že sa k roztoku absorbentu alebo absorbujúcej kvapaline pridáva roztok obsahujúci hliník tak, že molámy pomer koncentrácie rozpusteného hliníka ku koncentrácii rozpusteného fluóru v roztoku absorbentu nie je menší ako jedna.
Postup podľa uvedeného vynálezu umožňuje eliminovať nepriaznivé vplyvy fluorovodíka a prachu v dymových plynoch, uchovať aktivitu uhličitanu vápenatého a zaistiť vysokú rýchlosť odsírenia pri súčasnej produkcii vysoko čistej sadry ako vedľajšieho produktu.
Ako je uvedené v texte, podstatou tohto vynálezu je objav, že ak je molámy pomer koncentrácie rozpusteného hliníka ku koncentrácii rozpusteného fluóru v absorbujúcej kvapaline upravený na hodnotu jedna alebo väčšiu pridaním roztoku, ktorý obsahuje hliník, nepriaznivé vplyvy komplexov A1FX, ktoré sa vyskytujú v absorbujúcej kvapaline a ktoré zabraňujú rozpúšťaniu uhličitanu vápenatého, môžu byť zmiernené.
Bolo známe, že na oddelenie komplexov A1FX je potrebné pridať alkalickú látku, aby sa zvýšilo pH. Zvýšením pH sa komplexy AIFX rozložia na hydroxid hlinitý a fluorid vápenatý, pričom obidve tieto zlúčeniny, vzniknuté z komplexov A1FX, sú v tuhom stave. Tento prístup má uvedené nevyriešené problémy. Pôvodcovia tohto vynálezu hľadali alternatívny spôsob k prídavku alkalickej látky a zistili, že nepriaznivý vplyv komplexov A1FX na rozpúšťanie uhličitanu vápenatého sa podstatne mení v závislosti od molámeho pomeru koncentrácie rozpusteného hliníka ku koncentrácii rozpusteného fluóru. Na základe tohto zistenia je teraz možné vylúčiť vplyv zabraňujúci rozpúšťanie vápenca úpravou pomeru koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru.
Je známe, že hliník a fluór rozpustené v kvapaline tvoria hlinito-fluoridové komplexy A1FX, pričom sa ustanovia ďalej uvedené rovnováhy. (Pozri napr. Chem. Eng. Comm., zv. 77, str. 135 (1989).) V nasledujúcich rovniciach symbol = vyjadruje rovnovážnu reakciu.
A1F2+ = A13+ + F- (3)
AlF2+ = A1F2+ + F- (4)
A1F3 = A1F2+ + F- (5)
AIF4- = AIF3 + F- (6)
AlF52- = AIF4- + F- (7)
AlFô2- = AIF52- + F- (8)
Komplexy A1FX sa môžu vyskytovať v rôznych podo-
bách, hodnota x sa môže meniť od jednej do šesť. Keď sú
tieto komplexy prítomné v absorbujúcej kvapaline, pravdepodobne do rôznej miery zabraňujú rozpúšťaniu vápenca. Percentuálne zastúpenia jednotlivých druhov komplexov A1FX sú určované výhradne molámym pomerom koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru v absorbujúcej kvapaline. Pri vyšších hodnotách tohto pomeru stúpa množstvo A1FX komplexov s nižšími hodnotami x.
Zdrojom hliníka je obyčajne poletavý popolček obsiahnutý· v dymových plynoch. Keď sa poletavý popolček zmieša s absorbujúcou kvapalinou, hliník sa v tejto kvapaline rozpustí. Na druhej strane dymové plyny, najmä dymové plyny vzniknuté v jednotke na spaľovanie uhlia, obsahujú veľké množstvá plynného fluorovodíka, ktorý sa absorbuje v absorbujúcej kvapaline a stáva sa tak zdrojom fluóru.
Rýchlosť, akou sa hliník rozpúšťa, je riadená koncentráciou poletavého popolčeka v dymových plynoch a rýchlosť dodávky fluóru do absorbujúcej kvapaliny je riadená koncentráciou fluorovodíka v dymových plynoch. Pri vlastnej prevádzke sa koncentrácia tak poletavého popolčeka, ako fluorovodíka mení v závislosti od druhu uhlia, prevádzkových podmienok spaľovacej pece a iných parametrov a v závislosti od týchto parametrov sa mení rýchlosť, akou sa rozpúšťa hliník, a rýchlosť, akou sa dodáva fluór. Následkom toho sa tiež mení pomer rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru v absorbujúcej kvapaline a tým aj stupeň, v akom je bránené rozpúšťanie uhličitanu vápenatého.
Podľa postupu tohto vynálezu sa roztok, obsahujúci hliník, dodáva do systému zvonka a tým sa môže koncentračný pomer rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru v absorbujúcej kvapaline riadiť tak, aby sa jeho hodnota pohybovala v špecifickom rozmedzí bez ohľadu na rýchlosť, akou sa rozpúšťa hliník z poletavého popolčeka.
Teraz sa zistilo, že úprava molárneho pomeru koncentráciou rozpusteného hliníka a rozpusteného fluóru na hodnotu jedna alebo väčšiu významne zníži účinok komplexov A1FX na zhoršovanie rozpúšťania uhličitanu vápenatého. Tento žiaduci efekt sa môže stabilne udržiavať.
Keď je tento molámy pomer menší ako jeden, množstvo komplexov A1FX, v ktorých x nadobúda relatívne vysoké hodnoty, pozri vzorce (3) až (8), je pravdepodobne dosť veľké na to, aby sa zvýšil účinok, ktorý zabraňuje rozpúšťaniu uhličitanu vápenatého.
Ako zdroj dodávaného hliníka sa môže použiť soľ obsahujúca hliník, ako napr. síran hlinitý alebo chlorid hlinitý. Tiež sa môže použiť roztok nepriamo získaný rozpúšťaním hliníka zo zlúčeniny obsahujúcej hliník, napríklad roztok pripravený rozpúšťaním poletavého popolčeka v kyseline sírovej.
Prehľad obrázkov na výkrese
Obr. 1 predstavuje schematický nákres zariadenia slúžiaceho na realizáciu spôsobu podľa tohto vynálezu.
Príklad uskutočnenia vynálezu
Príklad rozpracovania tohto vynálezu bude teraz vysvetlený v spojení s obr. 1. Dymové plyny z malého zariadenia spaľujúceho práškové uhlie (zariadenie nie je zakreslené) sa sčasti odvádzajú rýchlosťou 200 m3/h (za normálnych podmienok) do systému na čistenie dymových plynov, ktorý je zakreslený na obr. 1. Vstupná teplota dymových plynov, určených na vyčistenie, sa upravuje vo výmenníku tepla na 110 °C (výmenník nie je zobrazený) a koncentrácia prachu sa upravuje vo vrecovom filtri (nie je zobrazený) na hodnotu asi 200 mg/m^ (za normálnych podmienok).
Vstupná koncentrácia oxidu siričitého je 2500 ppm a vstupná koncentrácia fluorovodíka je 55 ppm. Dymové plyny sa vedú potrubím 1 do absorpčnej kolóny 2, kde sa zbavujú oxidu siričitého, fluorovodíka a prachu. Plyny sa odvádzajú zo zariadenia potrubím 3. Spodná časť absorpčnej kolóny je neoddeliteľne spojená s nádržou 4 na suspenziu, kde je umiestnená absorbujúca kvapalina. Absorbujúca kvapalina sa čerpá nahor z nádrže 4 na vŕšok kolóny 2 čerpadlom 5 absorbujúcej kvapaliny. Absorbujúca kvapalina prichádza do styku s dymovými plynmi v absorpčnej kolóne a potom sa vracia do nádrže 4 na suspenzii.
Suspenzia uhličitanu vápenatého sa dodáva do nádrže 4 potrubím 6. Rýchlosť prietoku suspenzie uhličitanu vápenatého sa automaticky upravuje regulačným ventilom 7, ktorý je ovládaný regulátorom 8 tak, aby sa koncentrácia oxidu siričitého v plynoch, ktoré sa odvádzajú z absorpčnej kolóny potrubím 3, udržovala na hodnote 100 ppm.
Medzitým sa do nádrže 4 dodáva potrubím 9 roztok síranu hlinitého. Jeho prietoková rýchlosť je riadená regulačným ventilom 10. Počas týchto operácií sa koncentrácia hliníka rozpusteného v absorpčnej kvapaline analyzuje v analyzátore 11a koncentrácia rozpusteného fluóru v absorpčnej kvapaline v analyzátore 12. Výsledky analýz sa vkladajú do počítača 13. Otváranie regulačného ventilu 10 sa upravuje v súlade s výstupným signálom z počítača tak, aby sa molámy pomer koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru udržoval na vopred nastavenej hodnote. Týmto spôsobom riadenia sa pomer koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru stále upravuje na nastavenú hodnotu.
Do nádrže 4 sa tiež vháňa oxidačný vzduch vopred stanovenou rýchlosťou potrubím 14.
Z prúdu absorpčnej kvapaliny dodávanej na vŕšok absorpčnej kolóny 2 sa čerpadlom 5 absorpčnej kvapaliny odvetvuje časť do potrubia 15. Z tohto čiastkového prúdu absorpčnej kvapaliny sa pomocou odstredivky (odstredivka nie je zobrazená) oddeľuje sadra, ktorá sa odvádza von z tohto systému ako vedľajší produkt.
Boli vykonané pokusy, keď zariadenie pracovalo v ustálenom stave za opísaných podmienok, s výnimkou toho, že sa menila vopred nastavená hodnota pomeru koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru V absorpčnej suspenzii. Pri všetkých pokusoch zariadenie pracovalo stabilne a koncentrácia oxidu siričitého vo vychádzajúcich plynoch bola vždy nemenná, 100 ppm. Pri získanom vedľajšom produkte, sadre, boli urobené analýzy čistoty. Výsledky udáva tabuľka 1.
Tabuľka 1
Vzťah medzi pomerom koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru a kvalitou sadry
Pokus Koncentrácia rozpusteného hliníka/ čistota vediajčíslo koncentrácia rozpusteného fluóru äieho produktu,
(solárny ponor) sadry (hmotnostné 4)
1 0,37 82,3
2 0,52 88,3
3 0,71 90,9
4 1,0 95,7
5 1,4 95,5
6 2,0 95,6
Výsledky v tabuľke 1 ukazujú, že čím väčší je molámy pomer koncentrácií rozpusteného hliníka k rozpustenému fluóru, tým väčšia je čistota vedľajšieho produktu, sadry. Vysoká čistota sadry sa nemení, keď je hodnota molárneho pomeru 1,0 alebo väčšia.
Porovnávací príklad
Pokus bol uskutočnený pri rovnakom usporiadaní a za rovnakých podmienok ako pokusy uvedené v predchádzajúcom príklade s výnimkou toho, že regulačný ventil 10 bol manuálne úplne uzatvorený, aby sa prerušila dodávka roztoku síranu hlinitého. Pri vykonaní pokusu za podmienok, keď výstupná koncentrácia oxidu siričitého sa udržiavala na hodnote 100 ppm, ako v uvedenom príklade, sa získal vedľajší produkt, sadra, s čistotou 78,0 hmotnostného percenta. Pri tomto uskutočnení, napriek tomu, že dosiahnutá rýchlosť odsírenia bola rovnaká ako v predchádzajúcom príklade, bola čistota sadry' ako výsledného vedľajšieho produktu veľmi nízka.

Claims (4)

1. Spôsob čistenia dymových plynov obsahujúcich súčasne oxid siričitý a fluorovodík mokrým spôsobom s konverziou vápno-sadra pri použití suspenzie uhličitanu vápenatého ako absorpčnej kvapaliny, vyznačujúci sa t ý m , že k uvedenej absorpčnej kvapaline sa pridáva roztok obsahujúci hliník tak, že molámy pomer koncentrácie rozpusteného hliníka ku koncentrácii rozpusteného fluóru v absorpčnej kvapaline nie je menší ako jeden.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že roztok obsahujúci hliník je roztok síranu hlinitého alebo chloridu hlinitého.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že roztok obsahujúci hliník sa získa rozpustením hliníkovej zložky z materiálu obsahujúceho hliník.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že roztok obsahujúci hliník sa pripraví rozpustením poletavého popolčeka v kyseline sírovej.
SK4067-92A 1992-02-03 1992-12-31 Spôsob čistenia dymových plynov SK279543B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP4017677A JP2934549B2 (ja) 1992-02-03 1992-02-03 排ガスの処理方法

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK406792A3 SK406792A3 (en) 1995-07-11
SK279543B6 true SK279543B6 (sk) 1998-12-02

Family

ID=11950486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4067-92A SK279543B6 (sk) 1992-02-03 1992-12-31 Spôsob čistenia dymových plynov

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0554691B1 (sk)
JP (1) JP2934549B2 (sk)
CZ (1) CZ283173B6 (sk)
DE (1) DE69301936T2 (sk)
DK (1) DK0554691T3 (sk)
ES (1) ES2085059T3 (sk)
SK (1) SK279543B6 (sk)
TR (1) TR28147A (sk)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0828780B1 (en) * 1996-04-02 2003-08-27 Dainippon Ink And Chemicals, Inc. Polyarylene sulfide and a composition thereof
WO2001078874A1 (en) * 2000-04-18 2001-10-25 Alstom (Switzerland) Ltd Method and apparatus for enhancing the sulfur capture capability oa an alkaline earth material
US6594553B1 (en) * 2000-04-18 2003-07-15 Alstom (Switzerland) Ltd Process for enhancing the sulfur capture capability of an alkaline earth material
JP2007007580A (ja) * 2005-06-30 2007-01-18 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 排ガス処理装置及び方法
ES2304218B1 (es) * 2007-03-12 2009-09-14 Endesa Generacion, S.A Procedimiento para estabilizar yeso.
JP2009020154A (ja) 2007-07-10 2009-01-29 Konica Minolta Business Technologies Inc 電子写真用転写ベルト
CN104955877B (zh) 2012-12-27 2016-11-09 东丽株式会社 环式聚芳撑硫醚的制造方法
CN106166439A (zh) * 2016-09-06 2016-11-30 刘丽霞 一种酸性气体碱洗装置

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3943230A (en) * 1973-10-09 1976-03-09 The Dowa-Mining Co., Ltd. Process for the removal of sulfur oxide from waste gas
JPS57209624A (en) * 1981-06-22 1982-12-23 Mitsubishi Heavy Ind Ltd Stack gas desulfurization process
JPS6045957B2 (ja) * 1982-08-27 1985-10-12 三菱重工業株式会社 排煙脱硫廃水中のフツ素の処理方法
US4675167A (en) * 1983-03-07 1987-06-23 Mitsubishi Jukogyo Kabushiki Kaisha Method of treating exhaust gases
JPS6115719A (ja) * 1984-07-03 1986-01-23 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 排ガスの処理方法
DE3433759A1 (de) * 1984-09-11 1986-03-20 Mitsubishi Jukogyo K.K., Tokio/Tokyo Verfahren zur nassbehandlung eines so(pfeil abwaerts)2(pfeil abwaerts)-und hcl-haltigen verbrennungsabgases
JPS62102819A (ja) * 1985-10-30 1987-05-13 Mitsubishi Metal Corp 排煙脱硫方法
JP2578112B2 (ja) * 1987-04-30 1997-02-05 三菱重工業株式会社 排煙脱硫排水中のフツ素の処理方法
JP2592118B2 (ja) * 1988-12-02 1997-03-19 三菱重工業株式会社 排ガスの処理方法

Also Published As

Publication number Publication date
EP0554691B1 (en) 1996-03-27
DK0554691T3 (da) 1996-04-22
ES2085059T3 (es) 1996-05-16
JPH05212240A (ja) 1993-08-24
CZ283173B6 (cs) 1998-01-14
DE69301936D1 (de) 1996-05-02
TR28147A (tr) 1996-02-29
SK406792A3 (en) 1995-07-11
DE69301936T2 (de) 1996-09-05
EP0554691A1 (en) 1993-08-11
CZ406792A3 (en) 1993-12-15
JP2934549B2 (ja) 1999-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4035470A (en) Process for removing sulfur oxides and/or nitrogen oxides from waste gas
US6221325B1 (en) Process for controlling ammonia slip in the reduction of sulfur dioxide emission
EP0308217B1 (en) Wet desulfurization process for treating flue gas
RO118384B1 (ro) PROCEDEU DE TRATARE PE CALE USCATA SAU SEMIUMEDA A GAZELOR DE ARDERE CONTINAND COMPUSI DE SULF DE TIP SOx
US3911084A (en) Process for separating sulfur oxides from gas streams
US4634582A (en) Sulfur dioxide removal process
US20180353899A1 (en) Process and system for removing sulfur dioxide from flue gas
SK279543B6 (sk) Spôsob čistenia dymových plynov
JP3114775B2 (ja) 炭酸ナトリウム水溶液の製造法
US5558848A (en) Clear liquid acid flue gas desulfurization system
US5486342A (en) Clear liquor scrubbing of sulfur dioxide with forced oxidation in flue gas desulfurization system
US5034028A (en) Exhaust gas treating method
US4231995A (en) Ammonia double-alkali process for removing sulfur oxides from stack gases
US5928413A (en) Flue gas treating system and process
DK167102B1 (da) Fremgangsmaade til behandling af afgangsgasser indeholdende so2, hcl og eventuelt hf
JP3174665B2 (ja) 排煙脱硫方法
US4130628A (en) Process for removing SO2 and NOx from gases
JPH07116457A (ja) 湿式排煙脱硫処理方法と装置
JP3692219B2 (ja) 排煙処理方法及び排煙処理装置
US4420465A (en) Process for desulfurizing an exhaust gas
JP3370165B2 (ja) 排ガス処理方法
US4234547A (en) Flue gas treatment
US4250153A (en) Flue gas treatment
JPH0256129B2 (sk)
PL143697B1 (en) Ammonium sulfate obtaining method