SK278890B6 - Zariadenie na pokladanie podvalov - Google Patents

Zariadenie na pokladanie podvalov Download PDF

Info

Publication number
SK278890B6
SK278890B6 SK4947-90A SK494790A SK278890B6 SK 278890 B6 SK278890 B6 SK 278890B6 SK 494790 A SK494790 A SK 494790A SK 278890 B6 SK278890 B6 SK 278890B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
sleeper
longitudinal
sleepers
holding
rails
Prior art date
Application number
SK4947-90A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellscha
Publication of SK278890B6 publication Critical patent/SK278890B6/sk

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/06Transporting, laying, removing or renewing sleepers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Loading Or Unloading Of Vehicles (AREA)

Description

Zariadenie je opatrené aspoň jedným portálovým rámom (2), ktorý je pojazdný po vodiacich koľajniciach (7) a má pozdĺžny nosník (3), ďalej pridržovacím ústrojenstvom (5) podvalov, ktoré je výškovo prestaviteľné a vytvorené na uloženie na obidva konce podvalov (22), ako aj ukladacím ústrojenstvom (4) podvalov, ktoré je usporiadané v pozdĺžnej koncovej oblasti pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov na pozdĺžnom nosníku (3). Zariadenie (1) na kladenie podvalov je opatrené vlečným ústrojenstvom (21) podvalov, ktoré je vytvorené na uloženie na jednej pozdĺžnej strane podvalu (22), ktorý je na pridržovačom ústrojenstve (5) podvalov, pričom toto vlečné ústrojenstvo (21) podvalov je vytvorené pozdĺžne posuvne po celej pozdĺžnej oblasti pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov prostredníctvom pohonu (24) v smere na ukladacie ústrojenstvo (4) podvalov, ktoré je upravené na koncovej strane pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov.
SK 278890 Β6
Oblasť techniky
Vynález sa týka zariadenia na kladenie podvalov koľaje s aspoň jedným portálovým rámom, ktorý je pojazdný po vodiacich koľajniciach a má pozdĺžny nosník, s pridržiavacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je výškovo prestaviteľné a ktoré je vytvorené na bočné uloženie na oba konce podvalov a s ukladacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je usporiadané v pozdĺžnej koncovej oblasti pridržiavacieho ústrojenstva podvalov na pozdĺžnom nosníku.
Doterajší stav techniky
Takého zariadenie je už známe napríklad z DE-AS 1 117 627. Pri tomto realizovaní sú navzájom spojené dva portálové rámy , ktoré majú spoločný centrálny pozdĺžny nosník, ktorý je usporiadaný v pozdĺžnom smere koľaje. Tento pozdĺžny nosník je spojený s pridržovacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je tvorené výškovo prestaviteľnými lanovými navijákmi a ktoré má koľajnice v tvare písmena L, určené na uloženie na kancových oblastiach podvalov. Na každej koncovej oblasti centrálneho pozdĺžneho nosníka je vytvorené ukladacie ústrojenstvo podvalov, ktoré je posuvné v jeho pozdĺžnom smere, ktoré je tvorené kladkostrojom a ktoré je opatrené na priloženie na spodnú stranu podvalu vytvoreným nosným uholníkom. Toto známe zariadenie na kladenie podvalov však má pomerne malý výkon, pričom najmä kladenie podvalov vyžaduje relatívne veľký výškový pohyb a nie je možné zaistiť presné polohovanie podvalov v konštantných vzdialenostiach.
Z AT-PS 258 337 je tiež známe výkonnejšie zariadenie na demontavanie a premiestňovanie koľají, vytvorených z koľajníc a podvalov. Toto zariadenie je tiež vytvorené z dvoch portálových žeriavov, ktoré sú pojazdné po vodiacich koľajniciach a ktoré sú spojené prostredníctvom dopravných dráh v tvare písmena U s nosnými kladkami, ktoré sú usporiadané naprieč na ich pozdĺžny smer. Tieto dopravné dráhy sú uložené na výškovo prestaviteľných konzolách, spojených s hydraulicky ovládateľnými pohonmi. To umožňuje prestavovať dopravné dráhy do ľubovoľnej prekladacej polohy na predávanie prepravovaných podvalov. Na jednom pozdĺžnom konci zariadenia sú usporiadané zvislé vedenia, ktoré majú výškovo prestaviteľné hákové zachytávače na uchopenie spodnej strany podvalu, ktorý· je uložený na štrkovom lôžku a ktorý má byť odtransportovaný. Tieto podvaly, ktoré sú prepravované smerom hore prostredníctvom uchopovačov, sa zhromažďujú na zmienených dopravných dráhach v dvoch navzájom rovnobežne usporiadaných rovinách a dopravujú sa na prepravnom voze podvalov. Toto zariadenie však nie je vhodné na kladenie podvalov.
Konečne je ešte z DE-AS 1 203 811 známy stroj na kladenie podvalov, ktorý je rovnako pojazdný po vodiacich koľajniciach a ktorý je opatrený vodorovným dopravným pásom na uskladňovanie pokladených podvalov. Na tento dopravný pás nadväzujú dve valčekové dráhy, ktoré sú v priečnom smere usporiadané vo vzájomnom rozpätí a ktoré sú vykývnuteľné okolo osi, upravenej v pozdĺžnom smere koľaje, prípadne v pozdĺžnom smere stroja. Podval, ktorý je predávaný zo zberného pása na obidve valčekové dráhy, je uchopovaný na oboch čelných plochách vykývnuteľnými záchytnými ramenami, načo sa tá valčeková dráha, ktorá je na spodnej strana podvalu, vykývne doboka. Hlavná nevýhoda tohto usporiadania spočíva v tom, že ten podval, ktorý je uchopený zachycovacím ústrojenstvom, je vzhľadom na priestor potrebný na výkyvný pohyb valčekových dráh relatívne vysoko nad úrovňou štrkového lôžka a po uvoľnení voľne padá na relatívne veľkej dráhe. Okrem toho je ukladanie podvalov, ktoré sú na prepravnom voze podvalov, na dopravný pás pomerne zdĺhavé.
Podstata vynálezu
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť zariadenie na kladenie podvalov koľaje v úvode opísaného typu, ktoré by umožnilo uskutočňovať podstatne dokonalejšie preberanie a kladenie podvalov.
Vytýčená úloha sa rieši zariadením podľa vynálezu, ktorého podstata spočíva v tom, že je opatrené vlečným ústrojenstvom podvalov, ktoré jc vytvorené na uloženie na jednej pozdĺžnej strane podvalu, ktorý je na pridržovačom ústrojenstve podvalov, pričom toto vlečné ústrojenstvo podvalov je vytvorené pozdĺžne posuvne výhodne po celej pozdĺžnej oblasti pridržovacieho ústrojenstva podvalov prostredníctvom pohonu v smere na ukladacie ústrojenstvo podvalov, ktoré je upravené na koncovej strane pridržovacieho ústrojenstva podvalov. Kombinácia v pozdĺžnom smere posuvne usporiadaného vlečného ústrojenstva podvalov s na koncovej strana usporiadaným ukladacím ústrojenstvom podvalov umožňuje dosiahnuť zvlášť výkonného kladenia podvalov pri kontinuálnom pohybe zariadenia na kladenie podvalov. Pritom je zvlášť výhodným spôsobom možné uskutočňovať súbežne s uchopením a kladením predného podvalu, pripojeného k uchopovaciemu ústrojenstvu podvalov tiež pozdĺžne posúvanie podvalov, ktoré sú držané pridržovacím ústrojenstvom podvalov, a to prostredníctvom vlečného ústrojenstva podvalov. Tým je najviac vpredu uložený, zachytávaný a kladený podval vždy v tej istej poloha, čo zaisťuje, že dráha posuvu uchopovacieho ústrojenstva podvalov na uskutočnenie položenia podvalu je vždy konštantná a čo najkratšia. Ďalšia podstatná výhoda zariadenia na kladenie podvalov vytvorená podľa vynálezu spočíva v tom, že po odložení posledného podvalu možno uskutočniť veľmi rýchly prísun ďalšej vrstvy podvalov, a to tak, že sa portálový rám privezie nad pripravený voz na prepravu podvalov a pozdĺžny nosník sa vrátane pridržovacieho ústrojenstva podvalov spustí na odohranie najvyššej vrstvy podvalov.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia zariadenia podľa vynálezu sa predpokladá, že vlečné ústrojenstvo podvalov je tvorené aspoň jedným unášačom, ktorý je upravený na uloženie na jednej pozdĺžnej strane podvalu, uloženého na pridržovačom ústrojenstve podvalov, pričom tento unášač je spojený s nekonečnou reťazou, usporiadanou na pozdĺžnom nosníku a posuvnou v pozdĺžnom smere prostredníctvom pohonu. Takto vytvorené vlečné ústrojenstvo podvalov zaisťuje spoľahlivé a rýchle posúvanie podvalov uložených na pridržovačom ústrojenstve podvalov v smere na ukladacie ústrojenstvo podvalov, pričom krátkodobé usporiadanie unášača na hornej strane pozdĺžneho nosníka umožňuje neobmedzené uchopenie hornej vrstvy podvalov z vagóna na prepravu podvalov.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia zariadenia podľa vynálezu je na vlečné ústrojenstvo podvalov nadväzujúce ukladacie ústrojenstvo podvalov tvorené ucho
SK 278890 Β6 povacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je prostredníctvom pohonu kliešťovho prestaviteľné naprieč na pozdĺžny smer pozdĺžneho nosníka a ktoré je prostredníctvom pohonu posuvne uložené v pozdĺžnom vedení. Takto vytvorené uchopovacie ústrojenstvo podvalov umožňuje zvlášť rýchle a presné uchopovanie a kladenie podvalov. Okrem toho kliešťovité uchopenie podvalu v oboch čelných oblastiach má tú podstatnú výhodu, že umožňuje bezproblémové a polohou podvalu neovplyvnené uvoľnenie uchopovacieho ústrojenstva.
Ďalšie výhodné vytvorenie zariadenia podľa vynálezu spočíva v tom, že pozdĺžne vedenie uchopovacieho ústrojenstva podvalov je vytvorené s presahom cez jednu pozdĺžnu koncovú oblasť v tvare písmena L vytvorených prídržných koľajníc pridržovacieho ústrojenstva podvalov. Toto presahujúce vytvorenie umožňuje veľmi rýchle pozdĺžne posúvanie uchopovacieho ústrojenstva podvalov na ich rýchle a presné ukladanie.
Pozdĺžne vedenie uchopovacieho ústrojenstva podvalov je vytvorené rovnobežne s prepravnou rovinou podvalov, vytvorenou oboma prídržnými koľajnicami pridržovacieho ústrojenstva podvalov, a prostredníctvom pohonov výškovo prestaviteľný pozdĺžny nosník je spolu s vlečným ústrojenstvom podvalov spustiteľný bezprostredne nad úroveň štrkového lôžka ukladaných podvalov, prípadne nad hornú hranu vodiacich koľajníc. Tým, že sa celé pridržovacie ústrojenstvo podvalov spustí až tesne nad úroveň štrkového lôžka, je treba len veľmi krátke pozdĺžne posunutie podvalu, ktorý je uchopený uchopovacím ústrojenstvom podvalov. Tak je treba v koncovej oblasti dráhy pozdĺžneho posuvu uchopovacie ústrojenstvo len otvoriť, čím sa zaistí, že podval spadne do správnej polohy na štrkovom lôžku len na veľmi krátkej vzdialenosti.
V súlade s ďalším výhodným vytvorením zariadenia podľa vynálezu je s portálovým rámom spojené koliesko na meranie dráhy na ovládanie priečnych posuvných pohonov uchopovacích ústrojenstiev podvalov, upravených na súčasné uloženie na obe čelné oblasti podvalov. Koliesko na meranie dráhy presne zisťuje veľkosť dráhy, ktorú pri kontinuálnom pohybe dopredu vykonalo zariadenie na kladenie podvalov, čo zaistí, že uchopovacie ústrojenstvo podvalov po prijatí ovládacieho impulzu od kolieska na meranie dráhy nechá pevne držaný podval spadnúť presne do správnej polohy v požadovanej vzdialenosti medzi jednotlivými podvalmi.
V odovzdávacej oblasti podvalov odkladaných z pridržovacieho ústrojenstva podvalov na uchopovacie ústrojenstvo podvalov je s pridržovacím ústrojenstvom podvalov spojený doraz, ktorý je upravený na uloženie na podval, uložený na oboch prídržných koľajniciach, a ktorý· je odklopiteľný diaľkovo ovládaným impulzom. Tento doraz umožňuje presné vymedzenie posuvnej dráhy podvalov, ktoré sú uložené na pridržovačom ústrojenstve podvalov, pričom tento pozdĺžny posuv vytvára vlečné ústrojenstvo. Odklopiteľné vytvorenie potom zaisťuje neobmedzovanú ďalšiu prepravu najprednejšieho podvalu prostredníctvom uchopovacieho ústrojenstva podvalov.
Ďalšie výhodné vytvorenie zariadenia podľa vynálezu spočíva v tom, že medzi pozdĺžnym nosníkom a medzi vlečným ústrojenstvom podvalov, prípadne pridržovacím ústrojenstvom podvalov je usporiadaná dosadacia, prípadne tlmiaca lišta, ktorá je spojená s pohonmi upevnenými na pozdĺžnom nosníku pre zmenu vzdialenosti vzhľadom na prídržné koľajnice pridržovacieho ústrojen stva podvalov. Takáto tlmiaca, prípadne dosadacia lišta, ktorá je pritlačiteľná pri odbere vrstvy podvalov z prepravného voza podvalov a pri preprave podvalov na miesto ich kladenia na hornú stranu podvalov, zaisťuje bezporuchovú prepravu vrstvy podvalov, ktorá je uchopená pridržovacím ústrojenstvom podvalov. Okrem toho možno túto tlmiacu, prípadne dosadaciu lištu na neobmedzené pozdĺžne posúvanie podvalov prostredníctvom vlečného ústrojenstva podvalov nepatrne nadvihnúť nad hornú stranu podvalov, čím sa spoľahlivo zabráni nadvihnutiu podvalu smerom hore, ku ktorému by mohlo dôjsť pri nerovnomernom pôsobení síl.
Podľa ďalšieho výhodného vytvorenia je na vlečné ústrojenstvo podvalov nadväzujúce ukladacie ústrojenstvo podvalov tvorené podpernými lištami na uloženie oboch koncových oblastí kladených podvalov, pričom tieto podperné lišty sú usporiadané v pozdĺžnej koncovej oblasti prídržných koľajníc v tvare písmena L a sú vykývnuteľné prostredníctvom pohonu okolo osi upravené v pozdĺžnom smere pozdĺžneho nosníka. Takéto ukladacie ústrojenstvo podvalov sa vyznačuje konštrukčne veľmi jednoduchým riešením.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je v ďalšom podrobnejšie vysvetlený na dvoch príkladoch uskutočnenia v spojení s výkresovou časťou.
Na obr. 1 je schematicky znázornený bokorys zariadenia na kladenie podvalov podľa vynálezu. Obr. 2 znázorňuje pôdorys toho istého zariadenia. Na obr. 3 je znázornený bokorys v smere šípky III z obr. 1. Na obr. 4 je schematicky znázornený ďalší príklad uskutočnenia ukladacieho ústrojenstva podvalov. Na obr. 5 je znázornený bokorys ukladacieho ústrojenstva podvalov v smere šípky V na obr. 4.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Zariadenie 1 na ukladanie podvalov podľa obr. 1 pozostáva v podstate z portálového rámu 2, z pozdĺžneho nosníka 3, ktorý je s ním spojený a ktorý je usporiadaný centrálne, z ukladacieho ústrojenstva 4 podvalov, ktoré je spojené s pozdĺžnym nosníkom 3 a z pridržovacieho ústrojenstva 5, ktoré je usporiadané na spodnej strane pozdĺžneho nosníka 3. Dve bočnice 8 portálového rámu 2, ktoré sú prostredníctvom kladiek 6 s vencom pojazdné po vodiacich koľajniciach 7, sú navzájom spojené priečnikom 9, ktorý je upravený kolmo na vodiace koľajnice 7, prípadne na bočnice 8. Na priečniku 9 je upevnená energetická centrála 10. Na ovládanie trakčného pohonu 11a ostatných rôznych pohonov je upravené centrálne ovládacie ústrojenstvo 12 so sedadlom pre obsluhu. Meranie dráhy najazdenej po vodiacich koľajniciach 7 v priebehu kladenia podvalov 22 sa uskutočňuje prostredníctvom kolieska 13 na meranie dráhy, ktoré sa odvaľuje po vodiacej koľajnici 7. Priečnik 9 je výškovo prestaviteľný prostredníctvom pohonov 14, ktoré sú usporiadané v bočniciach 8 a ich výška zdvihu má pri znázornenom príklade hodnotu 1,7 m. Prostredníctvom známeho mechanizmu, ktorý je usporiadaný v bočniciach 8, má celková výška zdvihu portálového rámu 2, prípadne priečnika 9, hodnotu 3,4 m.
Stredná oblasť priečnika 9 portálového rámu 2 je spojená s pozdĺžnym nosníkom 3. ktorý je upravený vodorovne a rovnobežne s vodiacimi koľajnicami 7. Pozdĺžny nosník 3 má na svojej spodnej strane dva navzájom v pozdĺžnom smere pozdĺžneho nosníka 3 rovnobežne upravené a pridržovacie ústrojenstvá 5 podvalov vytvárajúce prídržné koľajnice 15 v tvare písmena L. Tie sú spojené s centrálnym pozdĺžnym nosníkom 3 priečne posuvne prostredníctvom priečnych vedení 16 a pohonov 17. Vodorovné rameno 18 oboch prídržných koľajníc 15, ktoré je rovnobežné s obidvoma koľajnicami 7, je určené vždy na uloženie koncových oblastí podvalov 22. Zvislé rameno 19 prídržných koľajníc 15 má v oblasti ukladacieho ústrojenstva 4 podvalov na vytvorenie odovzdávacej oblasti 20 podvalov menšiu výšku.
S pozdĺžnym nosníkom 3 je spojené vlečné ústrojenstvo 21 podvalov. To je tvorené dvoma unášačmi 23, ktoré sú určené na uloženie na vždy jednej pozdĺžnej strane podvalov 22, uložených na pridržovačom ústrojenstve 5 podvalov. Unášače 23 sú spojené s nekonečnými reťazami 25, ktoré sú usporiadané na pozdĺžnom nosníku 3 a ktoré sú posuvné v jeho pozdĺžnom smere prostredníctvom pohonu 24.
Ako je to zrejmé najmä z obr. 1 a 2, je ukladacie ústrojenstvo 4 podvalov, ktoré je usporiadané na koncovej strane pozdĺžneho nosníka 3, a ktoré cez neho a cez pridržovacie ústrojenstvo 5 podvalov prečnieva, tvorené kliešťovito prestaviteľným uchopovacím ústrojenstvom 27 podvalov, ktoré je prestaviteľné prostredníctvom pohanov 26 naprieč na pozdĺžny smer pozdĺžneho nosníka
3. Uchopovacie ústrojenstvo 27 podvalov je prostredníctvom ďalšieho pohonu 28 uložené posuvne v pozdĺžnom vedení 29. V odovzdávacej oblasti pokladených podvalov 22 je s pridržovacím ústrojenstvom 5 podvalov spojený doraz 30, ktorý je vytvorený na dosadnutie na bočnú plochu podvalu 22 a ktorý je odklopiteľný diaľkovo ovládaným impulzom do roviny tvorenej zvislým ramenom 19. Medzi pozdĺžnym nosníkom 3 a pridržovacím ústrojenstvom 5 podvalov je usporiadaná bližšie neznázomená dosadacia, prípadne tlmiaca lišta, ktorá je pre zmenu vzdialenosti vzhľadom na prídržné koľajnice 15 spojená s pohonmi upevnenými na pozdĺžnom nosníku 3.
Ako je to bodkočiarkovane znázornené na obr. 3, je pozdĺžny nosník 3 vytvorený na spustenie prídržných koľajníc 15 až bezprostredne nad úroveň 31 štrkového lôžka kladených podvalov 22, prípadne horných hrán vodiacich koľajníc 7.
V ďalšom je bližšie opísaná činnosť zariadenia 1 na kladenie podvalov podľa vynálezu.
Portálový rám 2 sa posunie na pre odber podvalov 22 pôsobením trakčného pohonu 11 nad neznázomený prepravný voz podvalov. Potom sa spusti pozdĺžny nosník do tej miery, až dosiahne najvyššej vrstvy podvalov. Prostredníctvom vzájomného prisunutia oboch prídržných koľajníc 15 pôsobením pohonu 17 sa uchopia všetky podvaly 22, ktoré sú uložené v jednej rovine rovnobežnej s vodiacimi koľajnicami 7, prostredníctvom pohonov 14 sa zdvihnú hore a presunú sa v smere šípky 32 do oblasti kladenia. V priebehu tejto jazdy je už pozdĺžny nosník 3 spolu s pridržovacím ústrojenstvom podvalov tak dlho spustený, až má spodná strana podvalov vzdialenosť vzhľadom na úroveň 31 štrkového lôžka zhruba hodnotu 5 až 8 cm. Uchopovacie ústrojenstva 27 podvalov uchopí v smere šípky 32 v odovzdávacej ob lasti 20 podvalov ten podval 22, ktorý je na najprednejšom mieste, a to tak, že sa obidva zvislé uchopovacie ramená pôsobením pohonov 26 pritlačia na čelné plochy podvalov 22. Doraz 30 sa odklopí, takže je možné presunúť uchopený podval 22 bez obmedzenia pôsobením pohonu 28 po prídržných koľajniciach 15 v smere šípky 32 do najprednejšej polohy, ako je to znázornené bodkočiarkovane zobrazenou polohou ukladacieho ústrojenstva 4 podvalov na obr. 1. Portálový rám 2 pochádza kontinuálne v smere šípky 33 tak dlho, až koliesko 13 na meranie dráhy zistí požadovanú vzdialenosť medzi podvalmi 22 a vydá príslušný riadiaci impulz pre pohony 26. Tie zaistia rozovrenie obidvoch uvedených zvislých uchopovacích ramien uchopovacieho ústrojenstva 27 podvalov, čím uchopený podval 22 spadne z už uvedenej nepatrnej výšky o hodnote zhruba 5 až 8 cm do správnej polohy vzhľadom na susediaci, už uložený podval 22 na štrkové lôžko.
V tomto medzidobí bol sklopený späť prostredníctvom vodorovného ramena 18 prídržnej koľajnice 15 doraz 30 a bol uvedený do činnosti pohon 24. Ten spôsobí pozdĺžne posunutie unášača 23 vlečného ústrojenstva 21 podvalov, čím sa všetky podvaly 22, ktoré sú uložené na prídržných koľajniciach 15, pozdĺžne posunú v smere k predávacej oblasti 20 podvalov až na doraz 30. Len čo sa jej dotkne najprednejší podval 22, je vydaný príslušný riadiaci impulz na zastavenie pohonu 24 vlečného ústrojenstva 21 podvalov. Pri kontinuálnej ďalšej jazde portálového rámu 2 v smere šípky 33 sa opakuje už opísaný proces kladenia, a to tak, že teraz najprednejší podval 22 je opäť uchopený uchopovacím ústrojenstvom 27 podvalov, je diaľkovo presunutý a po dosiahnutí správnej vzdialenosti medzi podvalmi 22 je umožnené jeho spadnutie. Po položení posledného podvalu 22, ktorý bol uložený na pridržovačom ústrojenstve 5 podvalov, sa portálový rám 2 opäť premiestni nad pristavený prepravný voz podvalov a nadvihne sa najvyššia vrstva podvalov 22 na zaistenie ďalšieho procesu kladenia.
Na obr. 4 a 5 je v zjednodušenej podobe znázornený ďalší príklad uskutočnenia ukladacieho ústrojenstva 34 podvalov. Na obidvoch koncových oblastiach prídržných koľajníc 35 sú usporiadané na uloženie obidvoch pozdĺžnych koncových oblastí kladených podvalov 36 vytvorené podporné lišty 37, ktoré sú prostredníctvom pohonov 38 vkývnuteľné okolo osi 39, upravenej v pozdĺžnom smere prídržných koľajníc 35, prípadne pozdĺžneho nosníka 3. Podvaly 36, ktoré sú uložené na prídržných koľajniciach 35, sa presúvajú prostredníctvom vlečného ústrojenstva podľa vynálezu až k narážke 40. Po dosiahnutí správnej vzdialenosti medzi podvalmi 36 pri kontinuálnej ďalšej jazde portálového rámu 2 vydá koliesko 13 na meranie dráhy zodpovedajúci impulz na pohon 38, čím sa obidve podperné lišty 37 vykývnu do polohy, ktorá je na obr. 5 znázornené bodkočiarkovane. V ďalšom procese spadne najprednejší podval 36 na štrkové lôžko 41. Po spätnom vykývnutí obidvoch podperných líšt 37 sa opäť, všetky podvaly 36 posunú po prídržných koľajniciach 35 až k narážke 40.

Claims (9)

1. Zariadenie na kladenie podvalov koľaje s aspoň jedným portálovým rámom , ktorý je pojazdný po vodiacich koľajniciach a má pozdĺžny nosník, s pridržovacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je výškovo prestaviteľné a ktoré je vytvorené na bočné uloženie na obidva konce podvalov a s ukladacím ústrojenstvom podvalov, ktoré je usporiadané v pozdĺžnej koncovej oblasti pridržovacieho ústrojenstva podvalov na pozdĺžnom nosníku, vyznačujúce sa t ý m, že je opatrené vlečným ústrojenstvom (21) podvalov, ktoré je vytvorené na uloženie na jednej pozdĺžnej strane podvalu (22), ktorý je na pridržovačom ústrojenstve (5) podvalov , pričom toto vlečné ústrojenstvo (21) podvalov je vytvorené pozdĺžne posuvne výhodne po celej pozdĺžnej oblasti pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov prostredníctvom pohonu (24) v smere na ukladacie ústrojenstvo (4) podvalov, ktoré je upravené na koncovej strane pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov.
2. Zariadenie podľa nároku 1,vyznačujúce sa t ý m, že vlečné ústrojenstvo (21) podvalov je tvorené aspoň jedným unášačom (23), ktorý· je upravený na uloženie na jednej pozdĺžnej strane podvalu (22), uloženého na pridržovačom ústrojenstve (5) podvalov, pričom tento unášač (23) je spojený s nekonečnou reťazou (25), usporiadanou na pozdĺžnom nosníku (3) a posuvnou v pozdĺžnom smere prostredníctvom pohonu (24).
3. Zariadenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujú c e sa t ý m, že na vlečné ústrojenstvo (21) podvalov nadväzujúce ukladacie ústrojenstvo (4) podvalov je tvorené uchopovacím ústrojenstvom (27) podvalov, ktoré je prostredníctvom pohonu (26) kliešťovito prestaviteľné naprieč na pozdĺžny smer pozdĺžneho nosníka (3) a ktoré je prostredníctvom pohonu (28) posuvne uložené v pozdĺžnom vedení (29).
4. Zariadenie podľa nároku 3, vyznačujúce sa t ý m, že pozdĺžne vedenie (29) uchopovacieho ústrojenstva (27) podvalov je vytvorené s presahom cez jednu pozdĺžnu koncovú oblasť v tvare písmena L vytvorených prídržných koľajníc (15) pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov.
5. Zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 4, v y z n ač u j ú c e sa tým, že pozdĺžne vedenie (29) uchopovacieho ústrojenstva (27) podvalov je vytvorené rovnobežne s prepravnou rovinou podvalov (22), vytvorenou obidvoma prídržnými koľajnicami (15) pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov, a prostredníctvom pohonov (14) výškovo prestaviteľný pozdĺžny nosník (3) je spolu s vlečným ústrojenstvom (21) podvalov spustiteľný bezprostredne nad úroveň štrkového lôžka ukladaných podvalov (22), prípadne nad hornú hranu vodiacich koľajníc (7).
6. Zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 5, v yznačujúce sa tým, že s portálovým rámom (2) je spojené koliesko (13) na meranie dráhy na ovládanie priečnych posuvných pohonov (26) uchopovacích ústrojenstiev (27) podvalov, upravených na súčasné uloženie na obidve čelné oblasti podvalov (22).
7. Zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 6, v y z n a č u j ú c e sa tým, že v odovzdávacej oblasti (20) podvalov odkladaných z pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov na uchopovacie ústrojenstvo (27) podvalov je s pridržovacím ústrojenstvom (5) podvalov spojený doraz (30), ktorý je upravený na uloženie na podval (22), uložený na obidvoch prídržných koľajniciach (15), a ktorý je odklopiteľný diaľkovo ovládaným impulzom.
8. Zariadenie padla jedného z nárokov 1 až 7, v y značujúce sa tým, že medzi pozdĺžnym nosníkom (3) a medzi vlečným ústrojenstvom (21) podvalov, prípadne pridržovacím ústrojenstvom (5) podvalov je usporiadaná dosadacia, prípadne tlmiaca lišta, ktorá jc spojená s pohonmi upevnenými na pozdĺžnom nosníku (3) pre zmenu vzdialenosti vzhľadom na pridržné koľajnice (15) pridržovacieho ústrojenstva (5) podvalov.
9. Zariadenie padla nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa t ý m, že na vlečné ústrojenstvo (21) podvalov nadväzujúce ukladacie ústrojenstvo (34) podvalov je tvorené podpernými lištami (37) na uloženie obidvoch koncových oblastí kladených podvalov (36), pričom tieto podperné lišty (37) sú usporiadané v pozdĺžnej koncovej oblasti prídržných koľajníc (35) v tvare písmena L a sú vykývnuteľné prostredníctvom pohonu (38) okolo osi (39) upravené v pozdĺžnom smere pozdĺžneho nosníka (3).
SK4947-90A 1989-10-12 1990-10-11 Zariadenie na pokladanie podvalov SK278890B6 (sk)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT235689A AT400340B (de) 1989-10-12 1989-10-12 Einrichtung zum verlegen von schwellen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK278890B6 true SK278890B6 (sk) 1998-04-08

Family

ID=3532834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK4947-90A SK278890B6 (sk) 1989-10-12 1990-10-11 Zariadenie na pokladanie podvalov

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0422578B1 (sk)
CN (1) CN1018743B (sk)
AT (1) AT400340B (sk)
CZ (1) CZ280919B6 (sk)
DE (1) DE59000346D1 (sk)
ES (1) ES2035693T3 (sk)
HU (1) HU205403B (sk)
PL (1) PL163583B1 (sk)
SK (1) SK278890B6 (sk)
YU (1) YU47916B (sk)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPN480595A0 (en) * 1995-08-17 1995-09-07 Queensland Railways Steel sleeper handling system
AT4857U3 (de) * 2001-09-21 2002-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum entfernen von schwellen eines gleises
US20090071363A1 (en) * 2004-08-27 2009-03-19 Jorg Ganz Gantry Crane and Method for Laying a Track
AT505402B1 (de) * 2007-06-22 2009-01-15 Swietelsky Baugesellschaft M B Vorrichtung und verfahren zum verlegen von schwellen auf einem gleisbett
CN101144257B (zh) * 2007-09-27 2011-06-08 株洲新通铁路装备有限公司 一种铺轨布枕方法及铺轨作业车之布枕装置
CN101168948B (zh) * 2007-11-09 2011-02-02 中铁科工集团有限公司 轨枕吊装布设装置
CN107642012B (zh) * 2017-10-26 2024-08-02 中铁上海工程局集团有限公司 一种城市轨道交通工程新型铺轨机及其施工方法
CN112281557A (zh) * 2020-10-19 2021-01-29 中车株洲车辆有限公司 铺轨机以及轨道施工方法
CN116479692A (zh) * 2022-01-13 2023-07-25 何西健 一种用于铁路轨道枕木的铺设装置及使用方法
CN114481723A (zh) * 2022-03-23 2022-05-13 张亚伦 一种堆叠状态轨枕的等距铺放车

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1145715A (fr) * 1956-01-06 1957-10-29 Dehe & Cie A Perfectionnements apportés aux moyens pour la mise en place de traverses, notammentde traverses en bois
DE1117627B (de) * 1959-09-30 1961-11-23 Friedrich Sasse Geraet zum Aufnehmen, Transportieren und Verlegen von Stahlbetonquerschwellen
AT316417B (de) * 1969-09-16 1974-07-10 Intercont Ferromatic Trust Reg Anlage zum Paketieren kantiger, langgestreckter Gegenstände
AT344227B (de) * 1975-10-20 1978-07-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum verlegen von querschwellen eines gleises

Also Published As

Publication number Publication date
AT400340B (de) 1995-12-27
CN1050916A (zh) 1991-04-24
EP0422578A1 (de) 1991-04-17
HU906412D0 (en) 1991-04-29
PL287237A1 (en) 1991-06-03
EP0422578B1 (de) 1992-10-07
YU47916B (sh) 1996-05-20
CZ280919B6 (cs) 1996-05-15
CN1018743B (zh) 1992-10-21
DE59000346D1 (de) 1992-11-12
YU157390A (sh) 1994-06-24
PL163583B1 (pl) 1994-04-29
CS494790A3 (en) 1992-03-18
ATA235689A (de) 1995-04-15
HU205403B (en) 1992-04-28
ES2035693T3 (es) 1993-04-16
HUT56406A (en) 1991-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3674159A (en) Load handling mechanism and automatic storage system
US4241663A (en) Tie plate handling means for rail changing machine
GB2029374A (en) Container handling apparatus
US5125345A (en) Tie exchange machine
US5193461A (en) Tie exchange machine with a tie exchange device which both removes old ties and inserts new ties
US7571681B2 (en) Apparatus and method of railroad tie replacement
US5067412A (en) Tie plate inserting machine
US5063856A (en) Machine for picking up tie plates
SU1547715A3 (ru) Машина дл замены шпал железнодорожного пути
SK278890B6 (sk) Zariadenie na pokladanie podvalov
US4261264A (en) Mobile track tie transport apparatus with traveling gantry
US3610443A (en) Machine for the automatic stacking of boards and other timber
US4658715A (en) System for automating the palletizing of bundles
SK278635B6 (en) The travelling device for taking off or laying, as well as for transporting track panels
SK277891B6 (en) Machine traveller set on rail
DE3513003C2 (sk)
CH629282A5 (en) Apparatus for placing a tubbing support during the shield driving of a tunnel or gallery
RU2763324C1 (ru) Устройство и способ для укладки шпал на балластную подушку для строительства железной дороги
US3687306A (en) Unstacking machine
DE1240909B (de) Verfahren und Einrichtung zum Auswechseln der Quer schwellen eines Eisenbahngleises
CZ279539B6 (cs) Stroj pro obnovu štěrkového lože, případně pláně
WO2004007841A2 (en) Apparatus for laying metallic railway sleepers
DE1904126C3 (de) Fahrbare Vorrichtung zum Aufnehmen und/oder Verlegen von Schwellen
HRP920414A2 (en) Apparatus for laying sleepers
DE1813955C3 (de) Rückgabe Förderbandanlage mit einem Aufgabewagen