PL163583B1 - Urzadzenie do ukladania podkladów kolejowych i sposób ukladania podkladów kolejowych PL - Google Patents

Urzadzenie do ukladania podkladów kolejowych i sposób ukladania podkladów kolejowych PL

Info

Publication number
PL163583B1
PL163583B1 PL28723790A PL28723790A PL163583B1 PL 163583 B1 PL163583 B1 PL 163583B1 PL 28723790 A PL28723790 A PL 28723790A PL 28723790 A PL28723790 A PL 28723790A PL 163583 B1 PL163583 B1 PL 163583B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeper
sleepers
longitudinal
holding
rails
Prior art date
Application number
PL28723790A
Other languages
English (en)
Other versions
PL287237A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL287237A1 publication Critical patent/PL287237A1/xx
Publication of PL163583B1 publication Critical patent/PL163583B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B29/00Laying, rebuilding, or taking-up tracks; Tools or machines therefor
    • E01B29/06Transporting, laying, removing or renewing sleepers

Abstract

1. Urzadzenie do ukladania podkladów kolejo- wych, z co najmniej jedna przejezdna na szynach toru montazowego ram a portalowa, zawierajaca podluzna belke nosna, z przestawianym pionowo urzadzeniem do przetrzym ywania podkladów , przystosowanym do bocznego zakladania na obydwa konce podkladów , oraz z urzadzeniem do odklada- nia podkladów, umieszczonym na podluznej belce nosnej w podluznym obszarze krancowym urza- dzenia przytrzymujacego, znamienne tym, ze jest wyposazone w urzadzenie ( 2 1 ) do wleczenia p o d - kladów, przystosowane do nakladania na bok p o d - luzny podkladu (2 2 ), znajdujacego sie na urzadze- niu (5) do przytrzym ywania podkladów , które to urzadzenie (2 1 )jest przesuwne wzdluznie na korzys- tnie cala dlugosc urzadzenia przytrzymujacego (5) za pom oca napedu (24) w kierunku umieszczonego od strony konca urzadzenia (4) do odkladania podkladów. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do układania podkładów kolejowych, z co najmniej jedną przejezdną na szynach toru montażowego ramą portalową, zawierającą podłużną belkę nośną, z przedstawianym wzdłuż wysokości urządzeniem do przytrzymywania podkładów, przystosowanym do bocznego zakładania na obydwa końce podkładów oraz z urządzeniem do odkładania podkładów, umieszczonym na podłużnej belce nośnej w podłużnym obszarze krańcowym urządzenia przytrzymującego.
Przedmiotem wynalazku jest także sposób układania podkładów kolejowych na podłożu tłuczniowym. Tego rodzaju urządzenie jest już znane z opisu zgłoszeniowego RFN nr 1 117 627. óą tu połączone ze sobą dwie ramy portalowe, zawierające wspóIoo środkową podłużną belkę nośną biegnącą w kierunku podłużnym toru. Jest ona połączona ze złożonym z przedstawionych wzdłuż wysokości wciągników linowych urządzeniem do przytrzymywania podkładów, które zawiera szyny kątownikowe, przeznaczone do przystawiania do końców podkładów. Przy każdym podłużnym obszarze końcowym środkowej podłużnej belki nośnej przewidziane jest przesuwne w jej kierunku podłużnym i mające postać wielokrążka urządzenie do odkładania podkładów z kątownika nośnymi, przystosowanymi do nakładania na dolną powierzchnię podkładów. To znane urządzenie do układania podkładów ma jednak małą wydajność, przy czym w szczególności odkładanie podkładów wymaga stosunkowo dużego przemieszczenia wzdłuż wysokości i nie umożliwia dokładnego ustawienia podkładu przy stałym odstępie między podkładami.
Znane jest również - z austriackiego opisu patentowego nr 258 337 - mające większą wydajność urządzenie do demontażu i załadunku odcinków torowych, złożonych z szyn i podkładów. Urządzenie to składa się także z dwóch przejezdnych na szynach toru montażowego żurawi bramowych, które są połączone za pomocą mających kształt litery U wstęg przenoszących z krążkami nośnymi, osadzonymi poprzecznie do ich kierunku podłużnego. Te wstęgi przenoszące, są osadzone na wspornikach, przestawionych pionowo za pomocą napędów uruchamianych hydraulicznie. W ten sposób wstęgi przenoszące można przestawić na dowolną płaszczyznę ładunkową, w celu przenoszenia transportowanych podkładów. Na jednym końcu podłużnym urządzenia umieszczone są pionowe prowadnice, które zawierają przestawne pionowo, hakowate chwytaki do uchwytywania spodniej powierzchni podkładu, leżącego na podłożu z tłucznia i przeznaczonego do odtransportowania. Podkłady, podniesione do góry przez te chwytaki, gromadzi się na wymienionych wstęgach przenoszących w dwóch biegnących równolegle do siebie płaszczyznach i przenosi się do wagonu do załadunku podkładów. To znane urządzenie nie nadaje się jednak do układania podkładów.
Z opisu zgłoszeniowego RFN nr 1 203 811 znana jest wreszcie również przejezdna na szynach toru montażowego maszyna do układania podkładów z poziomą taśmą przenośnikową do gromadzenia układanych podkładów. Przy tej taśmie przenośnikowej przewidziane są dwa umieszczone z odstępem wzajemnym w kierunku poprzecznym przenośniki wałkowe, które można obracać każdorazowo dookoła osi, biegnącej w kierunku podłużnym toru lub maszyny. Podkład, przeniesiony ze zbiorczej taśmy przenośnikowej na obydwa przenośniki wałkowe, jest uchwytywany na obu powierzchniach czołowych przez wychylne ramiona chwytakowe, po czym obraca się przenoś
163 583 niki wałkowe, znajdujące się przy spodniej powierzchni podkładów. Ma to jednak tę wadę, że podkład, uchwycony przez urządzenie chwytakowe, leży stosunkowo wysoko nad poziomem podłoża tłuczniowego wskutek miejsca, jakiego wymaga ruch obrotowy przenośników wałkowych, oraz spada w dół swobodnie o stosunkowo duży odcinek drogi ruchu. Niezależnie od tego uciążliwe jest przemieszczanie na taśmę przenośnikową podkładów, znajdujących się na wagonie do ich załadunku.
Zadanie wynalazku polega teraz na opracowaniu urządzenia opisanego na wstępie rodzaju, przeznaczonego do układania podkładów toru, za pomocą którego można przeprowadzać udoskonalane przejmowanie i odkładanie podkładów. Zadanie to rozwiązuje się w myśl wynalazku przez to, że przewidziane jest urządzenie do wleczenia podkładów, przystosowane do nakładania na bok podłużny podkładu, znajdującego się na urządzeniu do podkładów, które to urządzenie wlokące jest przesuwane wzdłużnie na korzystnie całą długość urządzenia przytrzymującego za pomocą odpowiedniego napędu w kierunku umieszczonego od strony końca urządzenia do odkładania. Dzięki kombinacji przesuwnego w kierunku podłużnym urządzenia do wleczenia podkładów z umieszczonym od strony końca urządzeniem do odkładania podkładów można uzyskać szczególnie wydajne odkładanie podkładów z jednoczesnym dalszym ciągłym przejazdem urządzenia do układania podkładów. Równocześnie można w szczególnie korzystny sposób równolegle do uchwytywania i odkładania znajdującego się na samym przodzie podkładu, przylegającego do urządzenia do chwytania podkładów, przeprowadzać również za pomocą urządzenia wlokącego przesuwanie wzdłużne podkładów, przytrzymywanych przez urządzenie przytrzymujące. W ten sposób znajdujący się na samym przodzie, uchwytywany i odkładany podkład leży zawsze w tej samej pozycji tak, iż np. droga przesuwu urządzenia do chwytania podkładów, mającego na celu odłożenie podkładu, jest zawsze stała i możliwie krótka. Dalszą szczególną zaletę urządzenia do układania podkładów według wynalazku należy także upatrywać w tym, że po odłożeniu ostatniego podkładu można uzyskać szczególnie szybkie podprowadzenie następnej warstwy podkładów przez doprowadzenie ramy portalowej nad stojący w pogotowiu wagon do załadunku podkładów oraz opuszczenie podłużnej belki nośnej wraz z urządzeniem do przytrzymywania podkładów, w celu podjęcia najwyższej warstwy tych ostatnich.
W innej postaci wykonania wynalzku urządzenie do wleczenia podkładów ma postać co najmniej jednego zabieraka, przeznaczonego do przykładania do podłużnego boku podkładów, zgromadzonych na urządzeniu do przytrzymywania podkładów, przy czym zabierak ten jest połączony z łańcuchem bez końca, osadzonym na podłużnej belce nośnej i przesuwnym w kierunku podłużnym za pomocą odpowiedniego napędu. Rozwiązane w ten sposób urządzenie do wleczenia podkładów zapewnia niezawodne i szybkie przesuwanie podkładów, zgromadzonych na urządzeniu do ich przytrzymywania, w kierunku urządzenie do odkładania podkładów, przy czym przy krótkotrwałym znajdowaniu się zabieraka na górnej powierzchni podłużnej belki nośnej możliwe jest uchwytywanie bez przeszkód górnej warstwy podkładów z wagonu do ich załadunku.
Zgodnie z dalszym korzystnym rozwinięciem wynalazku urządzenie do odkładania podkładów, przylegające do urządzenia do wleczenia podkładów, ma postać urządzenia do chwytania podkładów, przestawnego kleszczowo poprzecznie do kierunku podłużnego podłużnej belki nośnej za pomocą odpowiedniego napędu, które to urządzenie jest osadzone przesuwnie w prowadnicy wzdłużnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenia do chwytania podkładów można uzyskać szczególnie szybkie i dokładne uchwytywanie i odkładanie podkładów. Jednocześnie możliwe jest kleszczowe uchwytywanie podkładu w obu obszarach czołowych z dodatkową zaletą bezproblemowego i nie mającego wpływu na warstwę podkładów zwalniania urządzenia chwytającego.
Dalsze korzystne rozwinięcie wynalazku polega na tym, że prowadnica wzdłużna urządzenia do uchwytywania podkładów wystaje poza jeden podłużny obszar krańcowy urządzenia do przytrzymywania podkładów, mającego postać szyn przytrzymujących w kształcie litery L. Dzięki takiemu wystawaniu do szybkiego i dokładnego odłożenia podkładu niezbędne jest tylko jedno szybko przeprowadzane przesunięcie wzdłużne urządzenia do chwytania podkładów.
Według dalszej zalecanej postaci wykonania wynalazku prowadnica wzdłużna urządzenia do chwytania podkładów jest ustawiona równolegle do płaszczyzny przenoszenia podkładów, utworzonej przez obydwie szyny przytrzymujące urządzenia do przytrzymywania podkładów, przy czym przestawioną pionowo za pośrednictwem napędów podłużną belkę nośną wraz z urządzę163 583 niem wlokącym można opuszczać tuż nad poziom podłoża tłuczniowego układanych podkładów lub w przybliżeniu górnej krawędzi szyn toru montażowego. Dzięki ruchowi opuszczania całego urządzenia do przytrzymywania podkładów aż tuż nad poziom podłoża tłuczniowego niezbędny jest jedynie krótki przesuw wzdłużny podkładu, uchwyconego przez urządzenie do chwytania podkładów. Urządzenie uchwytowe należy wówczas otworzyć dopiero w końcowej części drogi przesuwu wzdłużnego tak, iż podkład spada na podłoże tłuczniowe we właściwe miejsce tylko z niewielkiej wysokości.
Stosownie do innej korzystnej postaci wykonania wynalazku wykorzystuje się kółko do pomiaru drogi, połączone z ramą portalową i służące do zasilania napędów przesuwu poprzecznego urządzenia do chwytania podkładów, przeznaczonego do jednoczesnego przykładania do obu powierzchni czołowych podkładu. Za pomocą kółka do pomiaru drogi można określać dokładnie odcinek drogi, przebytej w wyniku dalszego ciągłego przejazdu urządzenia do układania podkładów, tak iż podkład przytrzymywany przez urządzenie do chwytania podkładów, jest upuszczany dokładnie z właściwym, żądanym odstępem międzypokładowym po nadaniu impulsu sterującego przez kółko do pomiaru drogi.
W obszarze przekazywania odkładanego podkładu od urządzenia do przytrzymywania podkładów na urządzenie do ich uchwytywania z urządzeniem do przytrzymywania podkładów może być połączony według dalszej korzystnej postaci wykonania wynalazku zderzak, przystosowany do opierania się o podkład, osadzony na obu szynach przytrzymujących, oraz odchylany za pośrednictwem sterowanego zdalnie impulsu. Dzięki temu zderzakowi można uzyskać dokładne ograniczenie pokonywanej przez urządzenie wlokące drogi przesuwu wzdłużnego podkładów, mieszczących się na urządzeniu do ich przytrzymywania. Wskutek możliwości jego odchylania możliwe jest dalsze przenoszenie bez przeszkód znajdującego się na samym przodzie podkładu za pomocą urządzenia do chwytania podkładów.
Dalsza korzystna postać wykonania wynalazku polega na ytm, że pomiędzy podłużną belką nośną a urządzeniem do wleczenia podkładów lub urządzeniem do przytrzymywania podkładów umieszczona jest listwa zderzakowa lub tłumiąca, która jest połączona z napędami, zamocowanymi na podłużnej belce nośnej, w celu zmiany odległości względem szyn przytrzymujących urządzenia do przytrzymywania podkładów. Za pomocą tego rodzaju listwy tłumiącej lub zderzakowej, dociskanej do górnej powierzchni podkładu przy podejmowaniu warstwy podkładów z wagonu do ich załadunku oraz przy przenoszeniu podkładów do miejsca ułożenia, można uzyskać wolne od zakłóceń przenoszenie warstwy podkładów, uchwyconej przez urządzenie do przytrzymywania podkładów. Ponadto tę listwę tłumiącą lub zderzakową można utrzymywać w niewielkiej odległości od górnej powierzchni podkładu, w celu swobodnego przesuwania podłużnego podkładów za pomocą urządzenia wlokącego, dzięki czemu zapobiega się w niezawodny sposób unoszeniu podkładu, spowodowanego nierównomiernym działaniem siły.
Według jeszcze innej postaci wykonania wynalazku urządzenie do odkładania podkładów, sąsiadującego z urządzeniem do wleczenia podkładów, składa się z dwóch listew wsporczych, przystosowanych do oparcia obu końców podłużnych układanego podkładu, które to listwy są umieszczone w podłużnym obszarze krańcowym szyn przytrzymujących w kształcie litery L i są obracalne za pomocą odpowiedniego napędu każdorazowo dookoła osi, biegnącej w kierunku podłużnym podłużnej belki nośnej. Tego rodzaju urządzenie do odkładania podkładów wyróżnia się szczególnie prostym rozwiązaniem konstrukcyjnym.
Wreszcie wynalazek charakteryzuje się ponadto korzystnym sposobem ciągłego układania podkładów na podłożu tłuczniowym, przy czym uchwytuje się pewną liczbę podkładów, umieszczonych w płaszczyźnie poziomej na wagonie załadowczym, oraz opuszcza się podczas przenoszenia do miejsca ułożenia aż tuż nad poziom podłoża tłuczniowego, po czym przy ciągłym dalszym przejeździe urządzenia do układania podkładów ie ostatnie są kolejno odkładane z żądanym odstępem wzajemnym, a jednocześnie podkłady, które jeszcze pozostały złożone na urządzeniu do ich przytrzymywania, są przesuwane skokowo w kierunku miejsca układania. Szczególną zaletę tego sposobu według wynalazku należy upatrywać zwłaszcza w tym, że wskutek z jednej strony bardzo prosto uzyskiwanego utrzymywania zapasu podkładów, z drugiej zaś strony uproszczonego odkładania podkładów przy bardzo krótkiej drodze przesuwu układanie podkładów można przeprowadzać ze szczególną wydajnością w ramach ciągłego procesu roboczego.
163 583
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do układania podkładów w widoku z boku, fig. 2 - urządzenie do układania podkładów według fig. 1 w widoku z góry, fig. 3 - to samo urządzenie w rzucie bocznym wzdłuż strzałki III na fig. 1, fig. 4 - inny przykład wykonania urządzenia do odkładania podkładów w ujęciu schematycznym, a fig. 5 - urządzenie do odkładania podkładów w widoku z boku wzdłuż strzałki V na fig. 4.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie 1 do układania podkładów składa się w zasadzie z ramy portalowej 2, z połączonej z nią podłużnej belki nośnej 3, umieszczonej pośrodku, z połączonego z nią urządzenia 4 do odkładania podkładów oraz z urządzenia 5 do przytrzymywania podkładów, umieszczonego na spodniej powierzchni podłużnej belki nośnej 3. Dwie podłużnice boczne 8 ramy portalowej 2, przejezdne na szynach 7 toru montażowego za pośrednictwem krążków tocznych 6 z obrzeżem kołnierzowym, są połączone ze sobą za pomocą jarzma poprzecznego 9, biegnącego prostopadle do szyn 7 toru montażowego lub podłużnie bocznych 8. Na jarzmie tym zamocowana jest centralka energetyczna 10. Do zasilania napędu jednego 11 oraz rozmaitych innych napędów przewidziane jest centralne urządzenie sterujące 12 z siedzeniem dla osoby obsługującej. Pomiar drogi, przebytej na szynach 7 toru montażowego podczas układania podkładów, przeprowadza się za pomocą kółka 13 do pomiaru drogi, toczącego się po szynie 7. Jarzmo poprzeczne 9 można przestawiać pionowo za pośrednictwem umieszczonych w każdej podłużnicy bocznej 8 napędów 14, których wysokość podnoszenia wynosi w przedstawionym przykładzie wykonania 1,7 m. Dzięki umieszczonemu w podłużnicach bocznych 8 i znanemu jako taki mechanizmowi całkowita wysokość podnoszenia ramy portalowej 2 lub jarzma poprzecznego 9 wynosi 3,4 m.
Obszar środkowy jarzma poprzecznego 9 ramy portalowej 2 jest połączony z poziomą podłużną belką nośną 3, biegnącą równolegle do szyn 7 toru montażowego. Belka ta zawiera na swej spodniej powierzchni dwie szyny przytrzymujące 15 w kształcie litery L, biegnące równolegle do siebie w kierunku podłużnym podłużnej belki nośnej 3 i tworzące urządzenie 5 do przytrzymywania podkładów. Te szyny 15 są połączone z możliwością przesuwu poprzecznego ze środkową podłużną belką nośną 3 za pośrednictwem prowadnic poprzecznych 16 i napędów 17. Poziome ramię 18 obu szyn przytrzymujących 15, równoległe do obu szyn 7 toru montażowego, jest przeznaczone każdorazowo do oparcia obszarów krańcowych podkładów. Pionowe ramię 19 szyn przytrzymujących 15 ma mniejszą wysokość w obszarze urządzenia 4 do odkładania podkładów, w celu utworzenia obszaru 20 przejmowania podkładów.
Z podłużną belką nośną 3 połączone jest urządzenie 21 do wleczenia podkładów. Składa się ono z dwóch zabieraków 23, przeznaczonych do przykładania do podłużnego boku podkładów 22 złożonych na urządzeniu 5 do przytrzymywania podkładów. Zabieraki te są połączone z łańcuchami 25 bez końca, osadzonymi na podłużnej belce nośnej 3 i przesuwnymi w jej kierunku podłużnym za pośrednictwem napędu 24.
Jak to uwidocznione zwłaszcza na fig. 1 i 2, urządzenie 4 do odkładania podkładów, umieszczone na podłużnej belce nośnej 3 od strony jej końca i wystające poza nią oraz poza urządzenie przytrzymujące 5, ma postać urządzenia 27 do chwytania podkładów, przestawnego kleszczowo poprzecznie do kierunku podłużnego podłużnej belki nośnej 3 za pośrednictwem napędów 26. To urządzenie 27 jest osadzone przesuwnie za pomocą dalszego napędu 28 w prowadnicy podłużnej 29. W obszarze przejmowania odkładanego podkładu 22 z urządzeniem 5 do przytrzymywania podkładów połączony jest zderzak 30, przystosowany do przykładania do powierzchni bocznej podkładu i odchylany za pośrednictwem sterowanego zdalnie impulsu na płaszczyznę, utworzoną przez ramię pionowe 19. Pomiędzy podłużną belką nośną 3 a urządzeniem przytrzymującym 5 umieszczona jest nie uwidoczniona bliżej listwa zderzaka lub tłumiąca, która jest połączona z zamocowanymi na podłużnej belce nośnej 3 napędami, w celu zmiany odległości względem szyn przytrzymujących 15.
Jak to jest uwidocznione zwłaszcza na fig. 3 liniami kreskowo-punktowymi, podłużna belka nośna 3 jest przystosowana do opuszczania szyn przytrzymujących 15 bezpośrednio nad poziom 31 podłoża tłuczniowego układanych podkładów 22 lub w przybliżeniu górnej krawędzi szyn 7 toru montażowego.
163 583 7
Poniżej opisany jest bliżej sposób działania urządzenia 1 do układania podkładów według wynalazku.
Przez zasilenie napędu jezdnego 11 przemieszcza się ramę podkładów, w celu pobrania tych ostatnich. Bezpośrednio potem opuszcza się podłużną belkę nośną 3 dopóty, dopóki nie zostanie osiągnięta najwyższa warstwa podkładów. Przez odpowiednie zsunięcie obu szyn przytrzymujących 15 za pomocą napędów 17 uchwytuje się wszystkie podkłady 22 zgromadzone na płaszczyźnie, równoległej do szyn 7 toru montażowego, podnosi się za pomocą napędów 14 do góry oraz przemieszcza w kierunku strzałki 32 do obszaru odkładania. Podczas tego przejazdu podłużna belka nośna 3 wraz z urządzeniem przytrzymującym 5 jest opuszczana dopóty, dopóki spodnia powierzchnia podkładu nie znajdzie się w odległości od ok. 5 do 8 cm od poziomu 31 podłoża tłuczniowego. Urządzenie chwytające 27 uchwytuje znajdujący się w kierunku strzałki 32 na samym przodzie podkład 22 w obszarze przejmowania 20, a jednocześnie przez zasilenie napędów 26 obydwa pionowe ramiona chwytające zostają dociśnięte do powierzchni czołowych podkładu. Wychyleniu ulega zderzak 30, tak, iż uchwycony podkład 22 może być bez przeszkód przemieszczony po zasileniu napędu 28 poza szyny przytrzymujące 15 w kierunku strzałki 32 do położenia, wysuniętego najbardziej do przodu (zob. uwidocznione linią kreskowo-punktową położenie urządzenia odkładającego 4 na fig. 1).
Ramę portalową 2 przemieszcza się w sposób ciągły w kierunku strzałki 33 dopóty, dopóki nie zostanie stwierdzony za pomocą kółka 13 do pomiaru drogi żądany odstęp międzypokładowy i nie zostanie wysłany odpowiedni impuls sterujący do napędów 26. Te ostatnie powodują zwiększenie odległości wzajemnej obydwu wymienionych ramion chwytakowych urządzenia chwytającego 27, tak, iż uchwycony podkład 22 spada na podłoże tłuczniowe z wymienionej już niewielkiej wysokości od ok. 5 do 8 cm we właściwej odległości od sąsiedniego, już ułożonego podkładu.
W międzyczasie zderzak 30 został odchylony z powrotem za pośrednictwem poziomego ramienia 18 szyny przytrzymującej 15 i został zasilony napęd 24. Ten ostatni powoduje podłużne przesunięcie zabieraków 23 urządzenia wlokącego 21, tak, iż wszystkie podkłady 22, zgromadzone na szynach przytrzymujących 15, podlegają przesuwowi wzdłużnemu aż do zderzaka 30 w kierunku obszaru przejmowania. Gdy tylko zderzak ten zetknie się ze znajdującym się na samym przodzie podkładem 22, zostaje wytworzony odpowiedni impuls sterujący dla odłączenia napędu 24 urządzenia wlokącego 21. Przy ciągłym dalszym przejeździe ramy portalowej 2 w kierunku strzałki 33 powtarza się opisana operacja odkładania, przy czym znajdujący się teraz na samym przodzie podkład 22 zostaje znowu uchwycony przez urządzenie chwytające 27, przemieszczony wzdłużnie i uproszczony po osiągnięciu właściwego odstępu międzypodkładowego. Po odłożeniu ostatniego podkładu 22, znajdującego się na urządzeniu 5 do przytrzymywania podkładów, przemieszcza się ponownie ramę portalową 2 nad ustawiony w pogotowiu wagon do załadunku podkładów i unosi się najwyższą warstwę podkładów, w celu dalszego ułożenia.
Na figurze 4 i 5 przedstawiony jest w uproszczonej postaci następny przykład wykonania urządzenia 34 do odkładania podkładów. Na końcach szyn przytrzymujących 35 umieszczone są listwy wsporcze 37, przystosowane do podparcia obu końców podłużnych układanego podkładu 36 i obracane za pomocą napędu 38 każdorazowo dookoła osi 39, biegnącej w kierunku podłużnym szyn przytrzymujących 35 lub podłużnej belki nośnej. Podkłady 36, zgromadzone na szynach przytrzymujących 35, przesuwa się za pomocą urządzenia wlokącego według wynalazku aż do zderzaka 40. Po osiągnięciu właściwego odstępu międzypodkładowego wytwarza się przy ciągłym dalszym przejeździe ramy portalowej odpowiedni impuls dla napędu 38 za pośrednictwem kółka do pomiaru drogi, po czym obraca się obydwie listwy wsporcze 37 do położenia, uwidocznionego na fig. 5 za pomocą linii kreskowo-punktowych. W dalszej kolejności położony na samym przodzie podkład 36 spada na podłoże tłuczniowe 41. Po cofnięciu obrotowym obu listw wsporczych 37 przesuwa się ponownie wszystkie podkłady 36 na szynach przytrzymujących 35 aż do zderzaka 40.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do układania podkładów kolejowych, z co najmniej jedną przejezdną na szynach toru montażowego ramą portalową, zawierającą podłużną belkę nośną, z przestawianym pionowo urządzeniem do przetrzymywania podkładów, przystosowanym do bocznego zakładania na obydwa końce podkładów, oraz z urządzeniem do odkładania podkładów, umieszczonym na podłużnej belce nośnej w podłużnym obszarze krańcowym urządzenia przytrzymującego, znamienne tym, że jest wyposażone w urządzenie (21) do wleczenia podkładów, przystosowane do nakładania na bok podłużny podkładu (22), znajdującego się na urządzeniu (5) do przytrzymywania podkładów, które to urządzenie (21) jest przesuwne wzdłużnie na korzystnie całą długość urządzenia przytrzymującego (5) za pomocą napędu (24) w kierunku umieszczonego od strony końca urządzenia (4) do odkładania podkładów.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie (21) do wleczenia podkładów jest utworzone przez co najmniej jeden zabierak (23), przeznaczony do przykładania do podłużnego boku podkładów, zgromadzonych na urządzeniu (5) do ich przytrzymywania, który to zabierak jest połączony z łańcuchem (25) bez końca, osadzonym na podłużnej belce nośnej (3) i przesuwnym w kierunku podłużnym za pośrednictwem napędu (24).
  3. 3. Urządzenie według zastrz, 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie (4) do odkładania podkładów, sąsiadujące z urządzeniem (21) do wleczenia podkładów, ma postać urządzenia (27) do chwytania podkładów, przestawnego kleszczowo poprzecznie do kierunku podłużnego podłużnej belki nośnej (3) za pośrednictwem napędu (26), które to urządzenie (27) jest osadzone przesuwnie za pomocą napędu (28) w prowadnicy podłużnej (29).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że prowadnica podłużna (29) urządzenia (27) do chwytania podkładów wystaje poza podłużny obszar krańcowy urządzenia (5) do przytrzymywania podkładów, mającego postać szyn przytrzymujących (15) w kształcie litery L.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że prowadnica podłużna (29) urządzenia (27) do chwytania podkładów jest ukształtowana równolegle do płaszczyzny przenoszenia podkładów, utworzonej przez obydwie szyny przytrzymujące (15) urządzenia (5) do przytrzymywania podkładów, a przestawna pionowo za pośrednictwem napędów (14) podłużna belka nośna (3) jest opuszczona aż bezpośrednio nad poziom podłoża tłuczniowego układanych podkładów lub w przybliżeniu górnej krawędzi szyn (7) toru montażowego.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 - 5, znamienne tym, że połączone z ramą portalową (2) kółko (13) do pomiaru drogi, jest przystosowane do zasilania napędów (26) przesuwu poprzecznego urządzenia (27) do chwytania podkładów, przeznaczonego do jednoczesnego przykładania do obu czół podkładów.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w obszarze (20) przejmowania odkładanego podkładu z urządzenia (5) do przytrzymywania podkładów na urządzenie (27) do ich chwytania z urządzeniem (5) do przytrzymywania podkładów połączony jest zderzak (30), przystosowany do przykładania do podkładu (22), znajdującego się na obu szynach przytrzymujących (15), oraz odchylany za pomocą sterowanego zdalnie impulsu.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pomiędzy podłużną belką nośną (3) a urządzeniem (21) do wleczenia podkładów lub urządzeniem (5) do ich przytrzymywania umieszczona jest listwa zderzakowa lub tłumiąca, która jest połączona z zamocowanymi na podłużnej belce nośnej (3) napędami, w celu zmiany odległości względem szyn przytrzymujących (15) urządzenia (5) do przytrzymywania podkładów.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że urządzenie (34) do odkładania podkładów, sąsiadujące z urządzeniem do wleczenia podkładów, składa się z dwóch listew wspor
    163 583 czych (37), przystosowanych do oparcia obu końców podłużnych układanego podkładu (36), które to listwy (37) są umieszczone w podłużnym obszarze krańcowym szyn przytrzymujących (35) w kształcie litery L i są obracane za pomocą napędu (38) każdorazowo dookoła osi (39), biegnącej w kierunku podłużnym podłużnej belki nośnej.
  10. 10. Sposób cióbłego układania podkładów dólej kwychi na hodłożu łłuczniowym, zyamienny tym, że uchwytuje się za pomocą urządzenia pewną liczbę podkładów, umieszczonych w płaszczyźnie poziomej na wagonie załadowczym i opuszcza podczas przenoszenia do miejsca ułożenia, aż bezpośrednio nad poziom podłoża tłuczniowego, po czym przy ciągłym dalszym przejeździe urządzenia (1) do układania podkładów, odkłada się podkłady kolejno z żądanym odstępem międzypodkładowym, a jednocześnie przesuwa się podkłady, zgromadzone jeszcze na urządzeniu (5) do ich przytrzymywania, skokowo w kierunku miejsca ułożenia.
PL28723790A 1989-10-12 1990-10-09 Urzadzenie do ukladania podkladów kolejowych i sposób ukladania podkladów kolejowych PL PL163583B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT235689A AT400340B (de) 1989-10-12 1989-10-12 Einrichtung zum verlegen von schwellen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL287237A1 PL287237A1 (en) 1991-06-03
PL163583B1 true PL163583B1 (pl) 1994-04-29

Family

ID=3532834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28723790A PL163583B1 (pl) 1989-10-12 1990-10-09 Urzadzenie do ukladania podkladów kolejowych i sposób ukladania podkladów kolejowych PL

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0422578B1 (pl)
CN (1) CN1018743B (pl)
AT (1) AT400340B (pl)
CZ (1) CZ280919B6 (pl)
DE (1) DE59000346D1 (pl)
ES (1) ES2035693T3 (pl)
HU (1) HU205403B (pl)
PL (1) PL163583B1 (pl)
SK (1) SK278890B6 (pl)
YU (1) YU47916B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPN480595A0 (en) * 1995-08-17 1995-09-07 Queensland Railways Steel sleeper handling system
AT4857U3 (de) * 2001-09-21 2002-06-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum entfernen von schwellen eines gleises
US20090071363A1 (en) * 2004-08-27 2009-03-19 Jorg Ganz Gantry Crane and Method for Laying a Track
AT505402B1 (de) * 2007-06-22 2009-01-15 Swietelsky Baugesellschaft M B Vorrichtung und verfahren zum verlegen von schwellen auf einem gleisbett
CN101144257B (zh) * 2007-09-27 2011-06-08 株洲新通铁路装备有限公司 一种铺轨布枕方法及铺轨作业车之布枕装置
CN101168948B (zh) * 2007-11-09 2011-02-02 中铁科工集团有限公司 轨枕吊装布设装置
CN107642012A (zh) * 2017-10-26 2018-01-30 中铁上海工程局集团有限公司 一种城市轨道交通工程新型铺轨机及其施工方法
CN112281557A (zh) * 2020-10-19 2021-01-29 中车株洲车辆有限公司 铺轨机以及轨道施工方法
CN116479692A (zh) * 2022-01-13 2023-07-25 何西健 一种用于铁路轨道枕木的铺设装置及使用方法
CN114481723A (zh) * 2022-03-23 2022-05-13 张亚伦 一种堆叠状态轨枕的等距铺放车

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1145715A (fr) * 1956-01-06 1957-10-29 Dehe & Cie A Perfectionnements apportés aux moyens pour la mise en place de traverses, notammentde traverses en bois
DE1117627B (de) * 1959-09-30 1961-11-23 Friedrich Sasse Geraet zum Aufnehmen, Transportieren und Verlegen von Stahlbetonquerschwellen
AT316417B (de) * 1969-09-16 1974-07-10 Intercont Ferromatic Trust Reg Anlage zum Paketieren kantiger, langgestreckter Gegenstände
AT344227B (de) * 1975-10-20 1978-07-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Einrichtung zum verlegen von querschwellen eines gleises

Also Published As

Publication number Publication date
YU157390A (sh) 1994-06-24
CS494790A3 (en) 1992-03-18
CZ280919B6 (cs) 1996-05-15
HU906412D0 (en) 1991-04-29
EP0422578B1 (de) 1992-10-07
YU47916B (sh) 1996-05-20
DE59000346D1 (de) 1992-11-12
ES2035693T3 (es) 1993-04-16
PL287237A1 (en) 1991-06-03
AT400340B (de) 1995-12-27
EP0422578A1 (de) 1991-04-17
SK278890B6 (sk) 1998-04-08
CN1050916A (zh) 1991-04-24
ATA235689A (de) 1995-04-15
HUT56406A (en) 1991-08-28
HU205403B (en) 1992-04-28
CN1018743B (zh) 1992-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4241663A (en) Tie plate handling means for rail changing machine
US3943858A (en) Machine for setting tie plates and the like
CA1334639C (en) Automatic tie plate setting machine
CA1334638C (en) Method and apparatus for automatically setting rail tie plates
CA2695303C (en) Railroad tie plate apparatus and method
US8528484B2 (en) Railroad tie plate apparatus and method
RU2132895C1 (ru) Вагон для разгрузки погруженных на транспортные платформы длинномерных рельсов
PL163583B1 (pl) Urzadzenie do ukladania podkladów kolejowych i sposób ukladania podkladów kolejowych PL
US4955301A (en) Tie exchange machine
US4809614A (en) Mobile tie gang apparatus
US7571681B2 (en) Apparatus and method of railroad tie replacement
CA2046196C (en) Tie exchange machine
US5063856A (en) Machine for picking up tie plates
US5193461A (en) Tie exchange machine with a tie exchange device which both removes old ties and inserts new ties
US5067412A (en) Tie plate inserting machine
CA3046462A1 (en) Railroad tie plate distribution apparatus and method therefore
US4955302A (en) Mobile tie gang apparatus
US4131067A (en) Spike driver
US4862806A (en) Mobile tie gang apparatus and tie exchange method
EP3950546A1 (en) Railroad tie plate apparatus and method
RU2763324C1 (ru) Устройство и способ для укладки шпал на балластную подушку для строительства железной дороги
US5934861A (en) Collection of lumber pieces from spaced stacks
US3369806A (en) Sheet piler with stagger piling mechanism
EP1268326B1 (en) Apparatus and method for placing spacer sticks on a board stack
HRP920414A2 (en) Apparatus for laying sleepers

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091009