SK21598A3 - Grip handle of toothbrush and toothbrush - Google Patents

Grip handle of toothbrush and toothbrush Download PDF

Info

Publication number
SK21598A3
SK21598A3 SK215-98A SK21598A SK21598A3 SK 21598 A3 SK21598 A3 SK 21598A3 SK 21598 A SK21598 A SK 21598A SK 21598 A3 SK21598 A3 SK 21598A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
toothbrush
bristles
bristle
handle
view
Prior art date
Application number
SK215-98A
Other languages
English (en)
Inventor
Joan Brady
Helen Benedict
Kenneth Waguespack
Geir Oxseth
Nils T Vestheim
Helge Sletbak
Hilde Angelfoss
Original Assignee
Colgate Palmolive Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=26669814&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK21598(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Colgate Palmolive Co filed Critical Colgate Palmolive Co
Publication of SK21598A3 publication Critical patent/SK21598A3/sk

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B5/00Brush bodies; Handles integral with brushware
    • A46B5/02Brush bodies; Handles integral with brushware specially shaped for holding by the hand
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/04Arranged like in or for toothbrushes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25GHANDLES FOR HAND IMPLEMENTS
    • B25G1/00Handle constructions
    • B25G1/10Handle constructions characterised by material or shape
    • B25G1/102Handle constructions characterised by material or shape the shape being specially adapted to facilitate handling or improve grip
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Brushes (AREA)

Description

RUKOVÄŤ ZUBNEJ KEFKY A ZUBNÁ KEFKA
Oblasť techniky
Vynález sa týka rukovätí a štetinových usporiadaní zubných kefiek a ich nových kombinácií.
Doterajší stav techniky
Je známy rad koncepcií zubných kefiek. Problémom u zubných kefiek je tvar rukoväte s ohľadom na zaistenie optimálnej možnosti manipulácie užívateľom. Ďalším problémom je usporiadanie štetín tak, aby zaistili čo najlepší čistiaci účinok na zuby a ďasná.
Vynález si kladie za úlohu vytvoriť jednotlivo alebo v kombinácii rukoväť a zubnú kefku s optimalizáciou týchto účinkov.
Podstata vynálezu
Vynález prináša podľa prvého znaku rukoväť zubnej kefky s hlavovou časťou nesúcou štetinové usporiadania alebo uspôsobenie na nesenie takéhoto štetinového usporiadania, ktorá má koncový úsek, priehlavok, rozšírenú časť a kŕčok spojujúci rozšírenú časť s hlavou, pričom priehlavok je užší aspoň v pôdoryse, ako je koncový úsek alebo rozšírená časť, a koncový úsek je s výhodou zaoblený.
Rukoväť zubnej kefky má s výhodou v pôdorysnom a bočnom pohľade krivočiare obrysové časti. Pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k minimálnej šírke priehlavku v pôdorysnom pohľade je s výhodou od 1,1:1 do 1,8:1. Pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k maximálnej šírke rozšírenej časti v pôdorysnom pohľade je účelne od 1,2:1 do 1,5:1. Pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k maximálnej šírke priehlavku v pôdorysnom pohľade je podľa ďalšieho znaku vynálezu od 1,05:1 do 1,5:1. Koncový úsek je v bočnom pohľade s výhodou hrubší, ako priehlavok. Podľa ďalšieho znaku vynálezu je pomer maximálnej hrúbky koncového úseku
896/B v bočnom pohľade k minimálnej hrúbke priehlavku v bočnom pohľade v rozmedzí od 1,2:1 do 2,0:1. Koncový úsek je v bočnom pohľade s výhodou hrubší, ako rozšírená časť. Podľa ďalšieho znaku vynálezu je pomer maximálnej hrúbky koncového úseku v bočnom pohľade k maximálnej hrúbke rozšírenej časti v bočnom pohľade je od 1,1:1 do 1,7:1. Rozšírená časť je z výhodou v bočnom pohľade hrubšia ako priehlavok. Pomer maximálnej hrúbky rozšírenej časti v bočnom pohľade k maximálnej šírke priehlavku je účelne v rozmedzí od 1,01:1 do 1,5:1.
S výhodou je pomer dĺžky od voľného konca koncového úseku k miestu najmenšej šírky v bočnom pohľade k maximálnej šírke koncového úseku pri pohľade z boku najviac 10:1 a je s výhodou od 4:1 do 7:1, napríklad od 5:1 do 6:1, a predovšetkým približne 5,6:1.
Vynález ďalej prináša podľa druhého znaku rukoväť zubnej kefky s hlavovou časťou, nesúcu alebo uspôsobenú na nesenie štetinového usporiadania, ktorá sa vyznačuje tým, že je opatrená prostriedkom na zlepšenie uchytenia, vytvoreným v jednom celku, na najmenej dvoch samostatných miestach rukoväte.
Prostriedok na zlepšenie uchytenia s výhodou vytvára plochy na zlepšenie uchytenia na aspoň prednej a zadnej strane rukoväte alebo na najmenej dvoch miestach na prednej alebo zadnej strane rukoväte alebo na najmenej jednom mieste prednej strany alebo zadnej strany rukoväte a na najmenej na jednej bočnej strane rukoväte. S výhodou vytvára prostriedok na zlepšenie uchytenia plochy na zlepšenie uchytenia na troch alebo štyroch samostatných miestach na rukoväti. Plochy na zlepšenie uchytenia na prostriedku na zlepšenie uchytenia tiež môžu vymedzovať útvary pre zlepšenie uchytenia, napríklad rebrá, s výhodou usporiadané diagonálne k rukoväti.
Vynález ďalej navrhuje podľa tretieho znaku rukoväť zubnej kefky, obsahujúcu hlavovú časť nesúcu štetinové usporiadania alebo uspôsobenú na nesenie takého štetinového usporiadania, ktorá sa vyznačuje tým, že rukoväť je opatrená usporiadaniami na zlepšenie uchytenia na najmenej dvoch samostatných miestach rukoväte. Usporiadania na zlepšenie uchytenia sú s výhodou umiestené na aspoň prednej a zadnej strane rukoväte alebo na najmenej dvoch miestach na prednej alebo zadnej strane rukoväte alebo na najmenej jednom mieste prednej strany alebo
896/B zadnej strany rukoväte a najmenej na jednej bočnej strane rukoväte. Usporiadania na zlepšenie uchytenia môžu byť umiestené na troch alebo štyroch samostatných miestach na rukoväti.
Vynález ďalej prináša podľa štvrtého znaku zubnú kefku so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavou rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, ktorá sa vyznačuje tým, že konce aspoň častou štetín, zaberajúce do zubov, ležiace vedľa seba, ležia v bočnom pohľade na zubnú kefku na krivke. Z celkovej dĺžky štetinového usporiadania v smere rovnobežnom s plochou, do ktorej sú štetiny vsadené, je najmenej 10% dĺžky vytvorenej štetinami vymedzujúcimi uvedenú krivku, a s výhodou najmenej 15% alebo najmenej 50% alebo 100%.
Krivka je s výhodou vymedzovaná zmesou konkávnych skupín štetín a konvexných skupín štetín. Percentuálny podiel dĺžky krivky, vymedzovanej konkávne zakončenými štetinami, je s výhodou od 50% do 100%, s výhodou od 50% do 75%.
Vynález ďalej prináša podľa piateho znaku zubnú kefku so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, pričom sa kefka vyznačuje tým, že štetiny na prednom konci hlavy alebo u tohto konca siahajú ďalej, v smere kolmom od uvedenej plochy hlavy, ako štetiny na zadnom konci štetinového usporiadania, privrátenom k rukoväti. Pomer výšky najdlhších štetín pri prednom konci hlavy k výške najkratších štetín na konci privrátenom k rukoväti je najmenej 1,1:1 alebo všeobecnejšie od 1,1:1 do 1,7:1, napr. od 1,2:1 do 1,6:1 alebo od 1,25:1 do 1,5:1.
I
Podľa šiesteho znaku vynález prináša zubnú kefku so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, ktorá sa vyznačuje tým, že štetinové usporiadanie obsahuje najmenej dve skupiny vedľa seba ležiacich štetín, pričom konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej skupiny, a to prvej skupiny, ležia pri pohľade z boku na zubnej kefke na krivke.
896/B
Konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej ďalšej skupiny, a to druhej skupiny, s výhodou tiež ležia pri pohľade na zubnú kefku zo strany na krivke.
Konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej ďalšej skupiny, a to tretej skupiny, s výhodou tiež ležia pri pohľade na zubnú kefku zo strany na rovnej čiare, napríklad na čiare v tvare ozubenia (na spôsob cimburia).
Prvá a druhá skupina podľa ďalšieho znaku uskutočnenia vynálezu vymedzujú krivky v odlišnom zmysle, t. j. konkávne a konvexné, alebo majú odlišné zakrivenie, alebo v rovnakom zmysle a s odlišnou krivosťou.
Konce štetín, zaberajúce do zubov, prvej a druhej skupiny, s výhodou vymedzujú súvislú vlnovitú čiaru.
Vynález sa tiež vzťahuje na zubnú kefku s rukoväťou podľa prvého, druhého alebo tretieho z vyššie uvedených znakov. Taktiež sa vzťahuje na štetinové usporiadanie podľa vyššie uvedeného štvrtého, piateho a šiesteho z vyššie uvedených znakov. Rovnako sa vzťahuje na zubnú kefku z rukoväťou podľa prvého, druhého alebo tretieho znaku a štetinového usporiadania podľa štvrtého, piateho alebo šiesteho znaku.
Vynález teda spočíva v niekoľkých nezávisle použiteľných znakov rukovätí a štetinových usporiadaní. Rozumie sa, že tieto znaky môžu byť kombinované v akejkoľvek novej a užitočnej kombinácii.
Rukoväte podľa vynálezu umožňujú vytvorenie zubnej kefky, s ktorou môže užívateľ ľahšie manipulovať. Štetinové usporiadania umožňujú vytvoriť zubnú kefku, ktorej štetiny umožňujú zlepšené čistiace pôsobenie a lepší prístup k zubom a ďasnám.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález je bližšie vysvetlený v nasledujúcom popise na príkladoch uskutočnenia s odvolaním na pripojené výkresy, v ktorých znázorňuje:
896/B obr. 1 perspektívny pohľad na prvé uskutočnenie zubnej kefky, realizujúceho znaky rukoväte a štetinového usporiadania, obr. 2 pôdorysný pohľad na zubnú kefku z obr. 1 zo strany štetín, obr. 3 pôdorysný pohľad na zubnú kefku z obr. 1 z druhej strany, obr. 4 a 5 bočné pohľady na uskutočnenie z obr. 1 z oboch strán, obr. 6 zväčšený pôdorysný detail usporiadania štetín uskutočnenia z obr. 1, obr. 7 zväčšený pohľad na hlavu so štetinami z obr. 4 a 5, obr. 8 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 1, a to od konca rukoväte, obr. 9 pohľad na štetinové usporiadania na hlave kefky z obr. 1, a to od hlavového konca, odvráteného od rukoväte, obr. 10 perspektívny pohľad na druhé uskutočnenie zubnej kefky, realizujúceho znaky rukoväte a štetinového usporiadania, obr. 11 pôdorysný pohľad na zubnú kefku z obr. 10 zo strany štetín, obr. 12 pôdorysný pohľad na zubnú kefku z obr. 10 z druhej strany, obr. 13 a 14 bočné pohľady na uskutočnenie z obr. 10 z oboch strán, obr. 15 zväčšený pôdorysný detail usporiadania štetín uskutočnenia z obr. 10, obr. 16 zväčšený pohľad na hlavu so štetinami z obr. 13 a 14, obr. 17 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 10, a to od konca rukoväte, obr. 18 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 10, a to od hlavového konca, odvráteného od rukoväte, obr. 19 perspektívny pohľad na tretie uskutočnenie zubnej kefky, realizujúceho znaky štetinového usporiadania, obr. 20 bočný pohľad na zubnú kefku z obr. 19,
896β obr. 21 zväčšený pôdorysný detail usporiadania štetín uskutočnenia z obr. 19, obr. 22 zväčšený pohľad na hlavu so štetinami z obr. 20, obr. 23 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 19, a to od konce rukoväte, obr. 24 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 19, a to od hlavového konca, odvráteného od rukoväte, obr. 25 perspektívny pohľad na štvrté uskutočnenie zubnej kefky, realizujúce znaky štetinového usporiadania, obr. 26 bočný pohľad na zubnú kefku z obr. 25, obr. 27 zväčšený pôdorysný detail usporiadania štetín uskutočnenia z obr. 25, obr. 28 zväčšený pohľad na hlavu so štetinami z obr. 26, obr. 29 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 25, a to od konca rukoväte, a obr. 30 pohľad na štetinové usporiadanie na hlave kefky z obr. 25, a to od hlavového konca, odvráteného od rukoväte.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Najprv budú všeobecne popísané uskutočnenia, ktoré sú ďalej podrobnejšie vysvetlené. Predovšetkým je vhodné poznamenať, že sú znázornené dve uskutočnenia rukoväte, a to prvé uskutočnenie na obr. 1 až 5 s prostriedkom na zlepšenie uchytenia, ovinutým okolo rukoväte, a druhé uskutočnenie, ktorý nemá takýto prostriedok, a to na obr. 10 až 14, 19, 20, 25 a 26. Je rovnako uvažované tretie uskutočnenie, v ktorom rebrá prostriedku pre zlepšenie uchytenia z obr. 1 až 5 sú vytvarované v celku v jednom kuse s rukoväťou znázornenom na obr. 10 až 14, 19 20 25 a 26.
Rukoväte realizujú radu samostatných a samostatne použiteľných vynálezcovských znakov. Podľa prvého znaku je okolo rukoväte ovinutý prostriedok na zlepšenie uchytenia. Ďalším znakom sú pomery šírky konca rukoväte pre opretie
896/B dlane, rozšírené časti pre opretie prstov a medzi nimi ležiaceho priehlavku. Uvedenie oboch znakov nevylučuje možnosť realizácie iných znakov v rukoväti.
Z nasledujúceho popisu a z obrázkov je zrejmé, že sú znázornené a popisované štyri uskutočnenia štetinových usporiadaní, pričom každé z týchto štetinových usporiadaní môže byť použité v kombinácii s ktorýmkoľvek z troch tvarov rukoväte.
Prvé štetinové usporiadanie je znázornené na obr. 1 až 9. Druhé štetinové usporiadanie je znázornené na obr. 10 až 18. Tretie štetinové usporiadanie je znázornené na obr. 19 až 24. Štvrté štetinové usporiadanie je znázornené na obr. 25 až 30.
Uvedené štyri uskutočnenia realizujú skupinu samostatných a samostatne použiteľných znakov vrátane uskutočnenia, v ktorom konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, a konce aspoň časťou štetín ležiacich vedľa seba, vymedzujú v pohľade na zubnú kefku z boku krivku. Všetky štyri uskutočnenia znázorňujú tento znak.
Znak zdieľaný druhým, tretím a štvrtým uskutočnením spočíva v tom, že znaky u hlavového konca (odvráteného od rukoväte) siahajú ďalej od plochy hlavy rukoväte, v ktorej sú štetiny vsadené, ďalej ako štetiny na konci štetinového usporiadania privrátenom k rukoväti.
Prvé a tretie uskutočnenie realizujú znak štetín, patriacich do najmenej dvoch skupín. Konce štetín, zaberajúce do zubov, vymedzujú u štetín prvej skupiny zakrivenú plochu, pričom konce štetín, zaberajúcich do zubov, ležia u štetín druhej skupiny tiež na zakrivenej ploche, pričom tieto zakrivené plochy sú s výhodou vzájomne odlišné.
Zakrivené plochy môžu byť zakrivené v opačných zmysloch, t.j. jedna je konkávna a druhá je konvexná, alebo môžu mať odlišnú krivosť, a sú obe konkávne alebo konvexné, alebo môžu mať obe rovnaký zmysel a rovnakú krivosť. V prvom uskutočnení sú navrhnuté na koncoch dve konvexné skupiny a jedna konkávna skupina medzi týmito konvexnými skupinami. Tieto tvary tvoria nespojitú vlnovitú plochu.
896/B
Tretie uskutočnenie má päť zakrivených skupín, a to tri konvexné skupiny na konci a v prostriedku a dve medziľahlé konkávne skupiny. Tieto útvary tvoria spojitú vlnovitú plochu.
Štvrté uskutočnenie má päť zakrivených skupín. Skupina najbližšie k hlavovému koncu je konvexná a prechádza smerom dozadu (ku koncu rukoväte) do konkávnej skupiny, čím je v bočnom pohľade vytvorená spojitá vlnovitá plocha.
Teraz bude uskutočnený podrobný popis jednotlivých uskutočnení podľa vynálezu.
Obr.1 znázorňuje zubnú kefku 35 a hlavu 50 so štetinami. Rukoväť je znázornená na obr. 1 až 5. Hlava je znázornená na obr. 1 až 9, pričom na obr. 6 až 9 je znázornená vo zväčšenom merítku.
Rukoväť (v jej prvom uskutočnení) má telovú časť s koncovým úsekom 36 na opretie o dlaň so zaobleným voľným koncom 47, priehlavok 37, rozšírenú časť 38 pre opretie prstov, kŕčok 39, a hlavu hlavy 40 pre osadenie štetín štetinového usporiadania 50 na jej ploche 46. K rukoväti je pripojený prostriedok 41 na zlepšenie uchytenia z gumového materiálu (napríklad gumového materiálu predávaného pod značkou Santoprene), na zaistenie dobrého opretia užívateľových prstov za mokra, a to tak, že obaľuje priehlavok 37 a vytvára plochu na uchytenie 42 na rozšírenej časti 38 na strane štetín, ako i plochu na uchytenie 43 na zadnej strane rozšírenej časti 38 rukoväte a plochu na uchytenie 44 na zadnej strane koncového úseku 36 rukoväte na opretie o dlaň.
Každá z plôch 42,43 a 44 má v sebe rebrá 45, zatvarované tak, že prebiehajú diagonálne cez uvedené plochy, keď sú osadené na rukoväti. Toto obaľujúce celistvé usporiadanie prostriedku pre zlepšovanie uchytenia uľahčuje osadzovanie a vytváranie plôch na uchytenie na rukoväti.
Pomer maximálnej šírky koncového úseku 36 v pôdoryse (v mieste vyznačenej vzťahovou čiarou na obr. 2) k minimálnej šírke v priehlavku 37 v pôdoryse (v mieste vyznačenom vzťahovou čiarou) je 1,4:0,9, t j. 1,55:1 alebo všeobecnejšie 1,1:1 až 1,8:1, napr. 1,2:1 až 1,7:1, najvýhodnejšie 1,3:1 až 1,6:1. Pomer najväčšej šírky rozšírenej časti 38 v pôdoryse (v mieste vyznačenom
896/B vzťahovou čiarou) k minimálnej šírke priehlavku 37 v pôdoryse (v mieste vyznačenom vzťahovou čiarou) je 1,2:0,9, t. j. 1,2:1 alebo všeobecnejšie 1,05:1 až 1,5:1, napr. 1,1:1 až 1,3:1. Pomer najväčšej šírky koncového úseku 36 k maximálnej šírke rozšírenej časti 38 v pôdoryse je 1,4:1,1, t. j. 1,25:1 alebo všeobecnejšie väčšej ako 1:1, napr. 1,2:1 až 1,5:1. Koncový úsek 36 je širší ako rozšírenie 38, ktoré je širšie ako priehlavok 37.
Pomer najväčšej šírky koncového úseku 36 v bočnom pohľade (obr. 4 a 5), merané v reze rovinou 80 na obr. 4 vrátane rebier 45 na obkladovom prvku, a to 1.5 jednotiek, k minimálnej hrúbke priehlavku 37, meranej v reze rovinou 81, a to 0,9 jednotiek, je 1,7:1 alebo všeobecnejšie 1,3:1 až 2,0:1 alebo 1,5:1 až 1,9:1. Pomer maximálnej hrúbky rozšírenej časti 38 v reze rovinou 82 vrátane rebier 45 na obkladovom prvku, a to 1,1 jednotiek, k minimálnej šírke priehlavku 37, a to 0,9 jednotiek, je 1,2:1 alebo všeobecnejšie 1,05:1 až 1,5:1 alebo 1,1:1 až 1,3:1. Pomer maximálnej hrúbky koncového úseku 36 k hrúbke rozšírenej časti 38 je 1,35:1 alebo všeobecnejšie 1,0:1 až 1,7:1 alebo 1,2:1 až 1,6:1.
Na obr. 10 až 14, 19, 20, 25 a 26 je znázornená rukoväť v druhom uskutočnení. Rukoväť je rovnaká ako v prvom uskutočnení, až na to, že je vypustený jednodielny prostriedok pre zlepšenie uchytenia.
V druhom uskutočnení rukoväte je pomer maximálnej hrúbky koncového úseku 36 (obr. 13 a 14) v bočnom pohľade, meranej v reze rovinou 85 na obr. 4 vrátane rebier 45 na obkladovom prvku, o veľkosti 1,4 jednotiek, k minimálnej hrúbke priehlavku 37, merané v reze rovinou 86, o veľkosti 0,9 jednotiek, 1,55:1 alebo všeobecnejšie 1,2:1 až 1,8:1 alebo 1,4:1 až 1,7:1. Pomer maximálnej hrúbky rozšírenej časti 38 v reze rovinou 87, a to o veľkosti 1,0 jednotky, k minimálnej hrúbke priehlavku 37, o veľkosti 0,9 jednotiek, je 1,1:1 alebo všeobecnejšie 1,0:1 až 1,3:1 alebo 0,5:1 až 1,2:1. Pomer maximálnej hrúbky koncového úseku 36 k rozšírenej časti 38 je 1,4:1 alebo všeobecnejšie 1,0:1 až 1,7:1 alebo 1,2:1 až 1,6:1.
V neznázornenom treťom uskutočnení je rukoväť z druhého uskutočnenia opatrená rebrami podobnými rebrám 45 prvku 41 pre zlepšenie uchytenia, i keď nie nevyhnutne v rovnakom počte a s rovnakým sklonom alebo na všetkých plochách
896/B
42, 43 a 44. Dáva sa však prednosť usporiadaniu, ktoré má rovnaké rebrá 45, ako v prvom uskutočnení, celistvo vytvarované v rukoväti.
Teraz bude popísané štetinové usporiadanie 50 hlavy prvého uskutočnenia z obr. 1 až 9. Ako je jasné z obr. 7, hlava má tri skupiny štetinových zväzkov 55, 75 a 95. Tie sú vyznačené v pôdoryse priečnymi čiarami 56 a 76. Skupina 55 vymedzuje záberovú plochu 57 do zubov, ktorá je pri pohľade na zubnú kefku z boku konvexná vzhľadom k ploche 46 povrchu hlavy. V ploche 46 sú štetinové zväzky vsadené. Skupina 75 vymedzuje záberovú plochu 77, ktorá je pri pohľade z boku na zubnú kefku konkávna.
Skupina 55 má predný stredný štetinový zväzok 60, postranné štetinové zväzky 61, 62, 63 na jednej strane a štetinové zväzky 64, 65 a 66 na druhej strane, a ďalej dva štetinové zväzky 67, 68 na strednej osi. Skupina 75 má päť priečnych radov štetinových zväzkov 78, 79, 80, 81 a 82. Prvé tri rady 78, 79, 80 majú každá štyri štetinové zväzky a posledné dva rady 81 a 82 majú každá päť štetinových zväzkov. Konce štetinových zväzkov, zaberajúce do zubov, sú ďalej od plochy 46, ako konce štetinových zväzkov 63, 68 a 66, ale siahajú do približne rovnakej úrovne, ako štetinové zväzky 67, 62 a 65.
Skupina 95 vytvára záberovú plochu 97 do zubov, ktorá má veľmi podobný profil, ako plocha 57. Skupina 95 má prvý rad piatich štetinových zväzkov 98, druhý rad štyroch štetinových zväzkov 99 a dva postranné štetinové zväzky 100, 101 a stredný zadný štetinový zväzok 102. Štetinové zväzky 98 sú kratšie, ako štetinové zväzky v rade 82, zatiaľ čo štetinové zväzky v rade 99 majú približne rovnakú výšku, ako štetinové zväzky v rade 82.
Záberová plocha do zubov, vymedzovaná štetinami ako celkom, sú tak vlnité alebo sinusoidové, ale nejedná sa o súvislú plochu, ale plochu zo skokmi vo forme zmien úrovne medzi priľahlými koncami štetinových zväzkov priľahlých skupín, t. j. rady štetinových zväzkov 63, 68, 66 skupiny 55 a rady 78 skupiny 75 a rady 82 skupiny 75 a rady 98 skupiny 95.
Dĺžka štetinového usporiadania v pôdoryse, znázornenom na obr. 6, alebo v bočnom pohľade, t. j. dĺžka rovnobežná s plochou 46 meraná v úrovni koncov štetín zaberajúcich do zubov, je 8,8 jednotiek. 10% tejto dĺžky je vymedzovaná štetinami,
896/B ktorých konce zaberajúce do zubov ležia na krivke, zreteľnej v pohľade zo strany. Skupina 55 zaujíma 2,5 jednotiek a skupina 95 tiež zaujíma 2,5 jednotiek a obe sú konvexné. Skupina 75 zaujíma 3,5 jednotiek a je konkávna. Pomer konvexnej časti ku konkávnej časti je tak 5:3,5 alebo 1,4:1 alebo všeobecne 1:1 až 2:1.
Druhé uskutočnenie štetinového usporiadania je znázornené na obr. 10 až 18 a najmä na obr. 15, 16 a 17. Štetiny sú rozdelené do dvoch skupín 155 a 195. rozdelených na obr. 15 čiarou 156. Každá skupina vymedzuje zodpovedajúcu krivkovú plochu 157 a 197 (obr. 7) pre záber do zubov, ktoré sú obe konvexné vzhľadom k ploche 46.
Skupina 155 má vonkajší rad štetinových zväzkov 158-171 a dva štetinové zväzky 172, 173 na ose, vybiehajúcej od plochy 46 ďalej ako zvyšné štetinové zväzky skupiny 155 a štetinové zväzky skupiny 195. Štetinové zväzky na obr. 15, ktoré sú vyznačené krížikom, sú kratšie štetinové zväzky skupiny 155, a majú vzťahové značky 175 až 184.
Skupina 195 má prvý priečny rad 198 piatich štetinových zväzkov, druhý rad
199 piatich štetinových zväzkov (vyklenutých smerom k prednému koncu), tretí rad
200 štyroch štetinových zväzkov (viac vyklenutých smerom k prednému koncu), štvrtý priečny rad 201 troch štetinových zväzkov a piaty priečny rad 202 dvoch štetinových zväzkov 202. V tomto uskutočnení pokračuje zakrivená plocha 197 dopredu do skupiny 155 vnútornými štetinovými zväzkami 175-184, ktoré sú kratšie a ktoré sú označené na obr. 15 krížikmi.
Voľné konce týchto štetinových zväzkov sledujú zakrivenú plochu 197A. vyznačenú čiarkovanou čiarou na obr. 15. Je zrejmé, že táto zakrivená plocha 197A ľahko klesá k prednému koncu zakrivenej plochy smerom k ploche 46, pričom rad 198 má na ploche 197/197A najdlhšie štetinové zväzky.
V neznázornených variantoch tohto uskutočnenia môže plocha 197A klesať výraznejšie, alebo môže mať plocha 197 svoj najvyšší bod v rade 202, alebo plocha 197/197A môže mať svoj najvyšší bod v štetinových zväzkoch 175, 176. V inom variante môžu mať v rade 195 a v zoskupení 175-184 všetky štetinové zväzky rovnakú dĺžku, takže je vytvorená iba jediná zakrivená plocha, a to štetinovými zväzkami 158 až 171 a 172 až 173.
896/B
Okrem toho sú v štyroch priečnych radoch na konci skupiny 155 smerom k rukoväti, vonkajšie štetinové zväzky, a to štetinové zväzky 161 a 168, dlhšie ako štetinové zväzky 175 a 176, štetinové zväzky 160 a 169 sú dlhšie ako štetinové zväzky 177 a 178, štetinové zväzky 159 a 170 sú dlhšie, ako štetinové zväzky 179 až 181. a štetinové zväzky 158 a 171 sú dlhšie, ako štetinové zväzky 182 až 184.
Dĺžka štetinového usporiadania v pôdoryse alebo bočnom pohľade (obr. 16), konkrétne dĺžka rovnobežná s plochou 46 koncov štetín zaberajúcich do zubov, je
9,2 jednotiek. 100% tejto dĺžky je tvorenej podľa obr. 16 štetinami, ktorých konce zaberajúce do zubov ležia pri bočnom pohľade na zakrivenej ploche. Skupina 155 zaujíma 5,3 jednotiek a skupina 195 zaujíma 3,6 jednotiek a obe sú konvexné.
Výška štetín v zväzkoch 164 a 165 na konci štetinového usporiadania odvrátenom od rukoväti je 3,8 jednotiek, ak je meraná v smere kolmom k ploche 46. Výška štetín, ležiacich najviac vzadu v rade štetinových zväzkov 202, meraná kolmo na plochu 46, je 2,6 jednotiek. Pomer dĺžok dlhších štetín zväzkov k najkratším štetinám je tak 1,5:1.
Tretie uskutočnenie štetinového usporiadania je znázornené na obr. 19 až 24 a najmä na obr. 21, 22, 23 a 24. Štetiny môžu byť uvažované ako patriace do piatich skupín 215, 235, 255, 275 a 295 vzhľadom k inflexným bodom 216, 236, 256 a 276 v sínusoidnom plynulom vlnitom tvare plochy 207 zaberajúcej do zubov, vymedzovanej koncami štetín, ako je zrejmé na zubnej kefke v bočnom pohľade. Štetiny v tomto usporiadaní nie sú usporiadané vo výrazne zreteľných priečnych radoch, ako skôr v strednom axiálnom rade a v obvodových radoch.
Skupina 215 má dva štetinové zväzky 218, 219, usporiadané vedľa seba v prvom priečnom rade. Podobne sú dva krajné štetinové zväzky 220, 221. usporiadané opäť v priečnom rade. Ďalej nasledujú stredný štetinový zväzok 222. potom dva krajné štetinové zväzky 226, 227. Táto skupina vytvára dielčiu konvexnú plochu 217 pre záber do zubov.
Skupina 235 vymedzuje konkávnu dielčiu plochu 237 pre záber do zubov. Je tvorená radom štyroch 238 štetinových zväzkov (vyklenutých smerom dopredu) a potom dvoma vnútornými štetinovými zväzkami 239, 240.
896/B
Skupina 255 vymedzuje konvexnú dielčiu plochu 257 pre záber do zubov. Má dva štetinové zväzky 258, 259 uložené vo vnútri a naprieč vedľa seba. Potom nasleduje priečny rad 260, zostavený z dvoch krajných štetinových zväzkov a stredného štetinového zväzku. Ďalej nasledujú dva štetinové zväzky 261 a 262, ležiace vo vnútri. Potom nasleduje ďalší priečny rad 263, podobný radu 260.
Skupina 275 vymedzuje konkávnu dielčiu plochu 277. Má dva štetinové zväzky 264, 265, ležiace vo vnútri. Ďalej nasleduje rad 266 podobný radu 260, ale s vnútorným štetinovým zväzkom ľahko posunutým smerom dopredu.
Skupina 295 vymedzuje konkávnu dielčiu plochu 277. Má dva štetinové zväzky 267, 268, ležiace vo vnútri, potom rad 269 podobný radu 266, potom dva viac vo vnútri ležiace štetinové zväzky 270, 271, ďalej rad 272 podobný radu 266, potom dva vedľa seba ležiace štetinové zväzky 273, 274, podobné štetinovým zväzkom 218 a 219. Štetinové zväzky 218, 219 sú dlhšie, ako štetinové zväzky 273 a 274.
Dĺžka štetinového usporiadania podľa obr. 22 v pôdoryse alebo bočnom pohľade, t. j. dĺžka rovnobežná s plochou 46 koncov štetín zaberajúcich do zubov, je
8,9 jednotiek. 100% tejto dĺžky je tvorenej štetinami s koncami zaberajúcimi do zubov, ležiacimi pri pohľade na zubnú kefku zo strany na krivke. Skupina 215 predstavuje 2,7 jednotiek, skupina 235 1,3 jednotiek, skupina 255 1,9 jednotiek, skupina 275 predstavuje 1,3 jednotiek a skupina 295 1,6 jednotiek. Skupina 215, 255 a 295 sú konvexné a predstavujú 6,2 jednotiek. Skupiny 235 a 275 sú konkávne a zaujímajú 2,6 jednotiek. Pomer konvexnej a konkávnej časti je tak 6,2:2,6 alebo 2,4:1 alebo všeobecnejšie 1,5:1 až 3:1.
Výška štetín v štetinových zväzkoch 222, 220 a 224 na konci štetinového usporiadania odvrátenom od rukoväti je 3,2 jednotiek, pri meraní v smere kolmom k ploche 46. Výška štetín najviac vzadu, t. j. v rade štetinových zväzkov 273 a 274 je 2,1 jednotiek pri meraní v smere kolmom k ploche 46. Pomer dĺžok najdlhších štetín k najkratším štetinám je tak 1,5:1.
Na obr. 25 až 30 je znázornené štvrté uskutočnenie štetinového usporiadania. Štetiny spadajú do troch skupín 355, 375 a 395, oddeľovaných čiarami 356 a 376 na obr. 27 a 28, kvôli ľahšiemu opisu. Konce štetín v skupine 355 vymedzujú pri pohľade na zubnú kefku z boku konvexné zakrivenú plochu 357. Konce štetín v
B96/B skupine 375 vymedzujú pri pohľade na zubnú kefku z boku konkávne zakrivenú plochu 377. Zakrivené plochy 357 a 377 prechádzajú hladko jedna do druhej a čiara 356 leží v inflexnom bode medzi krivkami. Skupina 395 vymedzuje ozubenú plochu (v tvare zazubenia na spôsob cimburie) 397 pre záber do zubov (t. j. zubov v ústach), vytváranú striedajúcimi sa priečnymi radmi 400. 420, 440 a 460 dlhších štetinových zväzkov a priečnymi radmi 380, 410. 430, 450, 470 kratších štetinových zväzkov a jediného stredného štetinového zväzku 480 najviac vzadu.
V každom zo štyroch radov 400, 420, 440 a 460 dlhších štetinových zväzkov majú štetiny rovnakú dĺžku, ktorá je o niečo kratšia, ako je dĺžka najdlhších štetín v skupine 355, t. j. štetín v štetinových zväzkoch 361, 362 a 365. Podobne majú štetiny v každom z radov 380, 410, 430, 450 a 470 kratších štetinových zväzkov všetky rovnakú dĺžku. Pomer dĺžky LL štetín od plochy 46 ku koncom štetín v radoch 400, 420, 440 a 460 dlhších štetinových zväzkov k dĺžke LS štetín v radoch 380,410, 430, 450 kratších štetinových zväzkov je 1,15:1. Všeobecnejšie je v rozmedzí od 1,05:1 do 1,5:1, napríklad 1,1:1 až 1,4:1.
Skupina 355 má stredný predný štetinový zväzok a postranné štetinové zväzky 361, 363 na jednej strane a postranné štetinové zväzky 362, 364 na druhej strane stredného štetinového zväzku 365 medzi štetinovými zväzkami 363. 364 a trochu pred nimi. Zadné štetinové zväzky z týchto zväzkov tiež tvorí časť skupiny 375. Ako je lepšie zjavné z obr. 29 a 30, majú štetinové zväzky 363, 365 a 364 rovnakú výšku a sú o niečo dlhšie, ako štetinové zväzky v radoch 400, 420, 440 a 460. Pomer výšok týchto štetinových zväzkov 363, 364. 365 k výške štetinových zväzkov v radoch 400 atď. je 1,04:1 alebo všeobecnejšie 1,02:1 až 1,3:1, zatiaľ čo ich pomer k výškam kratších štetinových zväzkov radov 380, 410 atď. je 1,2:1 alebo všeobecnejšie 1,1:1 až 1,5:1.
Skupina 375 pozostáva zo štetinových zväzkov 363, 365 a 364 najviac vzadu a radu 379 troch štetinových zväzkov, ktoré vytvárajú konkávnu plochu pre záber do zubov, zvažujúcu sa smerom dozadu.
Dĺžka štetinového usporiadania podľa obr. 28 v pôdoryse alebo v bočnom pohľade, t. j. dĺžka rovnobežná s plochou 46 koncov štetín zaberajúcich do zubov, je
896/B
8,7 jednotiek. 16% tejto dĺžky je tvorenej štetinami s koncami zaberajúcimi do zubov, ležiacimi pri pohľade na zubnú kefku zo strany na krivke.
Skupina 355 predstavuje 1,4 jednotiek, skupina 375 0,9 jednotiek, pričom skupina 355 je konvexná a skupina 375 je konkávna. Pomer konvexnej časti ku konkávnej časti je tak 1,4:0,9 alebo 1,55:1 alebo všeobecnejšie 1:1 až 2:1.
Výška štetín v štetinových zväzkoch 364, 365, a 363 pri konci štetinového usporiadania odvráteného od rukoväte je 3,6 jednotiek, pri meraní v smere kolmo k ploche 46. Výška štetín v štetinových zväzkoch 380 je 2,9 jednotiek pri meraní v rovnakom smere. Pomer dĺžky najdlhších štetín k dĺžke najkratších štetín je tak 1,25:1.
Rad 379 je vytvorený z dvoch postranných štetinových zväzkov 372 a 374 a stredného štetinového zväzku 373, uloženého trochu pred štetinovými zväzkami 372, 374. Tieto štetinové zväzky sú tiež uložené trochu smerom do vnútra vzhľadom k štetinovým zväzkom 363 a 364.
Oddelenie skupiny štetinových zväzkov 360-365 a radu 379 od ozubenej skupiny 380 až 460 je nasledujúce. Medzi radmi 379 a 380 je prvá medzera (A). Medzi radmi 380 a 400 je druhá medzera (B). Druhá medzera (B) je menšia, ako prvá medzera (A). Medzi radmi 400 a 410 je tretia medzera (C). Tretia medzera (C) je menšia ako prvá medzera (A) alebo druhá medzera (B). Medzi radmi 410 a 420 nie je žiadna medzera a rady sa dotýkajú. Medzi radmi 420 a 430 je štvrtá medzera (D). Štvrtá medzera je podobná prvej medzere a druhej medzere. Medzi radmi 430 a 440 nie je žiadna medzera a rady sa prelínajú. Medzi radmi 440 a 450 nie je žiadna medzera a rady sa dotýkajú. Medzi radmi 450 a 460 nie je žiadna medzera a rady sa prelínajú. Medzi radmi 460 a 470. ako i radmi 470 a 480 nie je žiadna medzera a rady sa dotýkajú.
Obr. 31 a 32 sú pohľady podobné obr. 6 a 7, ale ukazujúce štetinové usporiadania podľa prvej obmeny uskutočnenia z obr. 25. Obr. 31 a 32 ukazujú pôdorysný pohľad a bočný rez na prvú obmenu štvrtého uskutočnenia štetinového usporiadania znázorneného na obr. 25 a 30.
896/B
Štetiny spadajú do troch skupín 355, 375 a 395, vyznačených ako vzájomne oddeľované čiarami 356 a 376 na obr. 31 a 32 pre ľahší popis. Konce štetín v skupine 355 vymedzujú pri pohľade na zubnú kefku zo strany konvexné zakrivenú plochu 357. Konce štetín v skupine 375 vymedzujú pri pohľade na zubnú kefku zo strany konkávne zakrivenú plochu 377. Zakrivené plochy 357 a 377 prechádzajú hladko jedna do druhej a čiara 356 leží v inflexnom bode medzi krivkami, reprezentujúcimi zakrivené plochy. Skupina 395 je vo forme ozubenej plochy 397 zaberajúcich do zubov, vymedzované priečnymi radmi 400, 420, 440 a 460 dlhších štetín a priečnymi radmi 380, 410, 430 a 450 kratších štetín.
V každom z troch radov 400, 420, 440 a 460 dlhších štetín majú štetiny rovnakú dĺžku, ktorá je o niečo kratšia, ako je dĺžka najdlhších štetín v skupine 355, t. j. štetín v štetinových zväzkoch 361, 362, 363 a 364. Podobne majú štetiny v radoch 380. 410, 430 a 450 kratších štetín všetky rovnakú dĺžku. Pomer dĺžky LL štetín, meranej od plochy 46 ku koncom dlhších štetín, je pre všetky štetiny v radoch 400, 420,440 a 460 dlhších štetín k dĺžke LS kratších štetín v radoch 380, 410,430 a 450 1,15:1. Všeobecnejšie je v rozmedzí od 1,05:1 k 1,5:1, napríklad od 1,1:1 do 1,4:1.
Skupina 355 má dvojicu priečne usporiadaných štetinových zväzkov 361 a 363 a tri priečne usporiadané štetinové zväzky 363, 364 a 365. Ako je zjavné z obr. 32, majú najdlhšie štetiny v štetinových zväzkoch 361 až 365 všetky rovnakú výšku a sú dlhšie, ako štetinové zväzky v radoch 400, 420, 440 a 460. Pomer výšok týchto štetinových zväzkov 361, 365 k výškam dlhších štetinových zväzkov radu 400 atď. je 1,14:1 alebo všeobecnejšie 1,94:1 až 1,4:1, zatiaľ čo ich pomer k dĺžke kratších štetín radov 380,410 atď. je 1,28:1 alebo všeobecnejšie 1,2:1 až 1,6:1.
Skupina 375 je vytvorená z radu 379 troch štetinových zväzkov 372, 373, a 374, ktoré vymedzujú konkávnu, smerom dozadu klesajúcu plochu pre záber do zubov. Obmena štetinového usporiadania je uskutočnená na prednom konci hlavy. Stredný štetinový zväzok 360 je vypustený. Štetinové zväzky 361 a 362 sú ponechané. Štetinové zväzky 363, 365 a 364 sú usporiadané tak, že tvoria priečny rad kolmý k pozdĺžnej ose hlavy. Štetinové zväzky 372, 373 a 374 v rade 379 sú usporiadané tak, že tvoria priečny rad kolmý k pozdĺžnej ose hlavy. Štetinové zväzky 372 a 374 sú posunuté v priečnom smere smerom von tak, že vzhľadom k pozdĺžnej
896/B ose ležia smerom von od štetinových zväzkov 363 a 364. Štetiny 361, 362. 363. 364. 372. 373 a 374 tvoria obraz so štyrmi stranami.
Vzájomné oddeľovanie skupín štetinových zväzkov 361 až 365 a 372 až 374 od ozubenej skupiny 380 až 480 je nasledujúce. Medzi jednotlivými radmi sú zreteľné medzery. Medzi radmi 379 a 380 je prvá medzera (A) o veľkosti okolo 5,5 jednotiek. Medzi radmi 380 a 400 je druhá medzera (B) okolo 5,5 jednotiek. Tretia medzera (C) medzi radmi 400 a 410 má veľkosť 5 jednotiek, ako i ostatné medzery (D), (E), (F), (G) a (H). Alternatívne môže mať medzera (B) veľkosť 5 jednotiek, keď je pomer A:B 1,1:1.
Dĺžka štetinového usporiadania v pôdoryse alebo bočnom pohľade, konkrétnejšie dĺžka v smere rovnobežnom s plochou 46 koncov štetín zaberajúcich do zubov, je 7,4 jednotiek. 24% tejto dĺžky je vymedzenej štetinami s koncami, zaberajúcimi do zubov, ktoré ležia na krivke, keď je zubná kefka pozorovaná v pohľade z boku. Skupina 355 má dĺžku 1,1 jednotiek a skupina 375 má dĺžku 0,8 jednotiek, pričom skupina 355 je konvexná a skupina 375 je konkávna. Pomer dĺžky konvexnej časti k dĺžke konkávnej časti je tak 1,4:1 a všeobecnejšie 1:1 až 2:1.
Výška najvyšších štetín v štetinových zväzkoch 361 až 365 v blízkosti konca odvráteného od rukoväte štetinového zoskupenia je 3,2 jednotiek pri meraní v smere kolmom k ploche 46. Výška štetín v zväzkoch 380 ie 2,9 jednotiek pri meraní v smere kolmom k ploche 46. Pomer dĺžok najdlhších štetín k najkratším štetinám je tak 1,28:1.
Na obr. 33 a 34 je znázornená druhá obmena štvrtého uskutočnenia H15RV1. Je podobné prvej obmene. Usporiadanie štetinových zväzkov je rovnaké a rozdiel je v tom, že konce štetinových zväzkov 361 a 372 sú miesto zakrivenia smerom dole od vrcholu dopredu a dozadu usporiadané v sklone smerom dole a dozadu pri vytváraní priečnej plôšky 357B. naklonenej smerom dozadu, ktorá nie je zakrivená. Štetinové zväzky 361, 362 a 363 až 365 tak vytvárajú plochy 357A a 357B obráteného tvaru písmena V, pričom uhol každej z uvedených plošiek je okolo 45° k zvislici a všeobecnejšie 30° až 60°. Štetinové zväzky 372 až 374 v rade 379 majú naklonené konce, vymedzujúce priečnu, smerom dozadu naklonenú plôšku 377. ktorá nie je zakrivená. Plôška 377 je pokračovanie plôšky 357B.
896/B
Predná skupina 355 je vytvorená zo štetinových zväzkov 361 a 362, druhá skupina 375 je vytvorená zo štetinových zväzkov 363, 364 a 365 a 372, 373 ε 374. pričom čiara 356 leží medzi prvým a druhým radom.
Na obr. 35 a 36 je znázornená tretia obmena štvrtého uskutočnenia. Je podobná prvej obmene. Usporiadanie štetinových zväzkov je rovnaké. Rozdiel spočíva v koncoch štetinových zväzkov 361 až 365 a 372 až 374. Štetinové zväzky 361 až 365 majú ploché horné konce s rovnakou výškou štetín, ktorá je väčšia ako u štetinových zväzkov radu 400 atď. Štetinové zväzky 372 až 374 v rade 379 majú naklonené konce, tvoriace priečnu, smerom dozadu naklonenú plôšku 377, ktorá nie je zakrivená. Predná skupina 355 je vytvorená zo štetinových zväzkov 361 a 362 a 363. 364 a 365, pričom druhá skupina 375 je vytvorená zo štetinových zväzkov 372. 373 a 374, pričom čiara 356 leží medzi druhým a tretím radom.
Obr. 37 a 38 znázorňuje štvrtú obmenu štvrtého uskutočnenia. Podobá sa prvej obmene. Usporiadanie štetinových zväzkov je rovnaké. Rozdiel je v koncoch štetinových zväzkov 361 až 365 a 372 až 379. Štetinové zväzky 361 a 362 majú koncové horné plôšky ako na obr. 36, ale štetinové zväzky 363 až 365 a 372 až 374 sú ako na obr. 4.
Obr. 39 znázorňuje obmenené usporiadanie štetín v značne zväčšenom merítku. V tejto obmene (ktorá môže byť použitá pre každú z prvej až štvrtej obmeny štvrtého uskutočnenia) je medzera (A) medzi radmi 379 a 380 väčšia, ako medzery(B), (C), (D), (E), (F), (G) alebo (H) (ktoré sú všetky rovnaké) medzi radmi 380 až 480. Medzera (A) má veľkosť 7 jednotiek, medzera (B) 5 jednotiek, t. j. pomer je 1,4:1 alebo všeobecnejšie je medzera (A) väčšia ako medzera (B), napríklad A:B je s výhodou 1,05:1 až 1,6:1, napr. 1,1:1 až 1,5:1 alebo najvýhodnejšie 1,1:1 až 1,4:1.
Je treba poznamenať, že v konkrétnych uskutočneniach štetinových usporiadaní, znázornených na výkresoch, sú konce štetín v akejkoľvek priečnej polohe, t. j. pozdĺž čiary kolmej k pozdĺžnej osi hlavy, usporiadané všetky v rovnakej vzdialenosti od plochy 46, t. j. v priamke usporiadané naprieč k hlave a rovnobežné s plochou 46.

Claims (41)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Rukoväť zubnej kefky s hlavovou časťou nesúcou štetinové usporiadanie alebo uspôsobená na nesenie takéhoto štetinového usporiadania, vyznačujúca sa tým, že má koncový úsek, priehlavok, rozšírenú časť a kŕčok spojujúci rozšírenú časť s hlavou, pričom priehlavok je užší aspoň v pôdoryse, ako je koncový úsek alebo rozšírená časť, a koncový úsek je s výhodou zaoblený.
  2. 2. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že koncový úsek je v pôdoryse širší, ako rozšírená časť.
  3. 3. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa tým, že rukoväť má v pôdorysnom a bočnom pohľade krivočiare obrysové časti.
  4. 4. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k minimálnej šírke priehlavku v pôdorysnom pohľade je od 1,1:1 do 1,8:1.
  5. 5. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k maximálnej šírke rozšírenej časti v pôdorysnom pohľade je od 1,2:1 do 1,5:1.
  6. 6. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 5, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej šírky koncového úseku v pôdorysnom pohľade k maximálnej šírke priehlavku v pôdorysnom pohľade je od 1,05:1 do 1,5:1.
  7. 7. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 6, vyznačujúca sa tým, že koncový úsek je v bočnom pohľade hrubší, ako priehlavok.
    30 896/B
  8. 8. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 7, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej hrúbky koncového úseku v bočnom pohľade k minimálnej hrúbke priehlavku v bočnom pohľade je v rozmedzí od 1,2:1 do 2,0:1.
  9. 9. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 8, vyznačujúca sa tým, že koncový úsek je v bočnom pohľade hrubší, ako rozšírená časť.
  10. 10. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 9, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej hrúbky koncového úseku v bočnom pohľade k maximálnej hrúbke rozšírenej časti v bočnom pohľade je od 1,1:1 do 1,7:1.
  11. 11. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 10, vyznačujúca sa tým, že rozšírená časť je v bočnom pohľade hrubšia ako priehlavok.
  12. 12. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 11, vyznačujúca sa tým, že pomer maximálnej hrúbky rozšírenej časti v bočnom pohľade k maximálnej hrúbke priehlavku je od 1,01:1 do 1,5:1.
  13. 13. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 12, vyznačujúca sa tým, že pomer dĺžky od voľného konca koncového úseku k miestu najmenšej šírky v bočnom pohľade k maximálnej šírke koncového úseku pri pohľade zboku je najviac 10:1 a je s výhodou od 4:1 do 7:1, napríklad od 5:1 do 6:1, a predovšetkým približne 5,6:1.
  14. 14. Rukoväť zubnej kefky s hlavovou časťou, nesúcou alebo uspôsobenou na nesenie štetinového usporiadania, vyznačujúca sa tým, že je opatrená prostriedkom na zlepšenie uchytenia, vytvoreným v jednom celku, na najmenej dvoch samostatných miestach rukoväte.
  15. 15. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 14, vyznačujúca sa tým, že prostriedok na zlepšenie uchytenia vytvára plochy na zlepšenie uchytenia na aspoň prednej a
    30 896/B zadnej strane rukoväte alebo na najmenej dvoch miestach na prednej alebo zadnej strane rukoväte alebo na najmenej jednom mieste prednej strany alebo zadnej strany rukoväte a najmenej na jednej bočnej strane rukoväte.
  16. 16. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 14 alebo 15, vyznačujúca sa tým, že prostriedok na zlepšenie uchytenia vytvára plochy na zlepšenie uchytenia na troch alebo štyroch samostatných miestach na rukoväti.
  17. 17. Rukoväť zubnej kefky podľa najmenej jedného z nárokov 14 až 16, vyznačujúca sa tým, že plochy na zlepšenie uchytenia na prostriedku na zlepšenie uchytenia tiež vymedzujú útvary na zlepšenie uchytenia, napríklad rebrá, s výhodou usporiadané diagonálne k rukoväti.
  18. 18. Rukoväť zubnej kefky, obsahujúca hlavovú časť nesúcu štetinové usporiadanie alebo uspôsobená pre nesenie takéhoto štetinového usporiadania, vyznačujúca sa tým, že rukoväť je opatrená usporiadaniami na zlepšenie uchytenia na najmenej dvoch samostatných miestach rukoväte.
  19. 19. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 18, vyznačujúca sa tým, že usporiadania na zlepšenie uchytenia sú umiestené na aspoň prednej a zadnej strane rukoväte alebo na najmenej dvoch miestach na prednej alebo zadnej strane rukoväte alebo na najmenej jednom mieste prednej strany alebo zadnej strany rukoväte a najmenej na jednej bočnej strane rukoväte.
  20. 20. Rukoväť zubnej kefky podľa nároku 18, vyznačujúca sa tým, že usporiadania na zlepšenie uchytenia sú umiestené na troch alebo štyroch samostatných miestach na rukoväti.
  21. 21. Zubná kefka so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, vyznačujúca sa tým, že konce aspoň časti štetín, zaberajúcich do zubov, ležiace vedľa seba, ležia v bočnom pohľade na zubnú kefku na krivke.
    30 896/B
  22. 22. Zubná kefka so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, vyznačujúca sa tým, že konce štetín, aspoň časti štetín ležiacich vedľa seba, zaberajúce do zubov, ležia pri pohľade z boku na zubnej kefke na krivke, pričom tieto štetiny sú ďalej označované ako štetiny krivkovej skupiny, pričom tieto štetiny krivkovej skupiny sú umiestené na prednom konci hlavy zubnej kefky a krivka stúpa k vrcholu, ktorý je viac vzdialený od povrchu hlavy zubnej kefky ako zvyšné štetiny.
  23. 23. Zubná kefka podľa nároku 22, vyznačujúca sa tým, že vrchol je umiestený smerom dozadu od štetín na prednom konci zubnej kefky, ale v prvej štvrtine dĺžky štetinového usporiadania.
  24. 24. Zubná kefka podľa nároku 22 alebo 23, vyznačujúca sa tým, že zvyšok štetinového usporiadania je vytvorený z priečnych radov štetín so striedajúcou sa veľkosťou výšky.
  25. 25. Zubná kefka podľa nároku 21 až 24, vyznačujúca sa tým, že z celkovej dĺžky štetinového usporiadania v smere rovnobežnom s plochou, do ktorej sú štetiny vsadené, je najmenej 10% dĺžky tvorenej štetinami vymedzujúcimi uvedenú krivku, a s výhodou najmenej 15% alebo najmenej 50% alebo 100%.
  26. 26. Zubná kefka podľa nároku 21 až 25, vyznačujúca sa tým, že krivka je vymedzovaná zmesou konkávnych skupín štetín a konvexných skupín štetín.
  27. 27. Zubná kefka podľa najmenej jedného z nárokov 21 až 26, vyznačujúca sa tým, že percentuálny podiel dĺžky krivky, vymedzovanej konkávne zakončenými štetinami, je od 50% do 100%, s výhodou od 50% do 75%.
  28. 28. Zubná kefka so štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, vyznačujúca sa tým, že štetiny na prednom konci hlavy alebo pri tohmo
    30 896/B konci siahajú ďalej, v smere kolmom od uvedenej plochy hlavy, ako štetiny na zadnom konci štetinového usporiadania, privrátenom k rukoväti.
  29. 29. Zubná kefka podľa nároku 28, vyznačujúca sa tým, že pomer výšky najdlhších štetín u predného konca hlavy k výške najkratších štetín na konci privrátenom k rukoväti je najmenej 1,1:1 alebo všeobecne od 1,1:1 do 1,7:1, napr. od 1,2:1 do 1,6:1 alebo 1,25:1 do 1,5:1.
  30. 30. Zubná kefka s štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s plochou hlavy rukoväte, do ktorej sú štetiny vsadené, vyznačujúca sa tým, že štetinové usporiadania obsahujú najmenej dve skupiny vedľa seba ležiacich štetín, pričom konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej skupiny, a to prvej skupiny, ležia pri pohľade z boku na zubnú kefku na krivke.
  31. 31. Zubná kefka podľa nároku 30, vyznačujúca sa tým, že konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej ďalšej skupiny, a to druhej skupiny, tiež ležia pri pohľade na zubnú kefku zo strany na krivke.
  32. 32. Zubná kefka podľa nároku 30 alebo 31, vyznačujúca sa tým, že konce štetín, zaberajúce do zubov, najmenej jednej ďalšej skupiny, a to tretej skupiny, tiež ležia pri pohľade na zubnú kefku zo strany na rovnej čiare, napríklad na čiare v tvare ozubenia.
  33. 33. Zubná kefka podľa nároku 31 až 32, vyznačujúca sa tým, že prvá a druhá skupina vymedzujú krivky v odlišnom zmysle, t. j. konkávnu a konvexnú, alebo majú odlišné zakrivenie, alebo v rovnakom zmysle a s odlišnou krivosťou.
  34. 34. Zubná kefka podľa nároku 31 až 33, vyznačujúca sa tým, že konce štetín, zaberajúce do zubov, prvej a druhej skupiny, vymedzujú spojitú vlnovitú čiaru.
    30 896/B
  35. 35. Zubná kefka s štetinovým usporiadaním, ktorej konce štetín, zaberajúce do zubov, neležia v rovine rovnobežnej s povrchom hlavy rukoväte, vyznačujúca sa tým, že štetiny patria do dvoch skupín, a to zadnej ozubenej skupiny, vytvorenej z priečne usporiadaných radov štetín, ktoré sa striedajú pokiaľ ide o výšku štetín, a prednej skupiny, majúcej aspoň nejaké štetiny, siahajúce ďalej od povrchu hlavy zubnej kefky, ako ktorékoľvek zo štetín ozubenej skupiny, pričom konce štetín prednej skupiny vymedzujú šikmú plochu, ktorá je naklonená smerom dozadu a tiež obsahujú šikmú plochu na prednom konci kefky, naklonenú dopredu v uhle 0° až 60 vzhľadom k rovine plochy hlavy zubnej kefky, na ktorej je predná skupina osadená.
  36. 36. Zubná kefka podľa nároku 35, vyznačujúca sa tým, že predná skupina štetín má tri alebo viac predných radov štetín, pričom prvý rad alebo prvý rad a druhý rad vymedzujú smerom dopredu naklonenú plochu a druhý rad a zadné rady alebo tretí rad a zadné rady vymedzujú smerom dozadu naklonenú plochu.
  37. 37. Zubná kefka podľa nároku 35 alebo 36, vyznačujúca sa tým, že uhol sklonu dopredu naklonenej plochy je väčší, ako je uhol sklonu smerom dozadu naklonenej plochy, alebo je rovnaký, ako je táto plocha.
  38. 38. Zubná kefka podľa nároku 35 alebo 36, vyznačujúca sa tým, že smerom dopredu naklonená plocha je naklonená v uhle 0° a je vymedzovaná prvým radom štetín alebo prvým a druhým radom štetín.
  39. 39. Zubná kefka s rukoväťou podľa najmenej jedného z nárokov 1 až 13 alebo 14 až 17 alebo 18 až 20.
  40. 40. Zubná kefka so štetinovým usporiadaním podľa najmenej jedného z nárokov 21 až 24, 25 až 26, 27 až 31 alebo 32 až 38.
  41. 41. Zubná kefka s rukoväťou podľa nároku 39 a štetinovým usporiadaním podľa nároku 40.
SK215-98A 1995-08-22 1996-08-09 Grip handle of toothbrush and toothbrush SK21598A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US202695P 1995-08-22 1995-08-22
US518496P 1996-02-27 1996-02-27
PCT/US1996/012944 WO1997007706A2 (en) 1995-08-22 1996-08-09 Toothbrushes

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK21598A3 true SK21598A3 (en) 1998-11-04

Family

ID=26669814

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK215-98A SK21598A3 (en) 1995-08-22 1996-08-09 Grip handle of toothbrush and toothbrush

Country Status (29)

Country Link
EP (1) EP0957707B2 (sk)
JP (1) JPH11511998A (sk)
KR (1) KR19990037709A (sk)
CN (2) CN1101663C (sk)
AR (1) AR004506A1 (sk)
AT (2) ATE212517T1 (sk)
AU (1) AU713165B2 (sk)
BG (1) BG63616B1 (sk)
BR (2) BR9610145A (sk)
CA (1) CA2229803C (sk)
CZ (1) CZ51298A3 (sk)
DE (2) DE69618994T2 (sk)
DK (1) DK0957707T3 (sk)
EG (1) EG20921A (sk)
ES (1) ES2137904T3 (sk)
GR (1) GR990300040T1 (sk)
HK (1) HK1035645A1 (sk)
HU (1) HU221146B1 (sk)
IL (2) IL123353A0 (sk)
MX (1) MX9801354A (sk)
NO (1) NO980677L (sk)
NZ (1) NZ318559A (sk)
PL (2) PL185327B1 (sk)
PT (1) PT957707E (sk)
RO (1) RO118624B1 (sk)
SK (1) SK21598A3 (sk)
TR (1) TR199800248T2 (sk)
UA (1) UA44803C2 (sk)
WO (1) WO1997007706A2 (sk)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2001521407A (ja) * 1996-08-20 2001-11-06 ザ、プロクター、エンド、ギャンブル、カンパニー 多方向な毛の輪郭を備える歯ブラシ
GB2321183A (en) * 1997-01-17 1998-07-22 Galpathage Amarasena Perera Toothbrush
US6886207B1 (en) 1999-06-14 2005-05-03 The Procter & Gamble Company Toothbrush
GB9726294D0 (en) 1997-12-12 1998-02-11 Optident International Ltd Improvements relating to hand held devices
AU5913299A (en) 1999-09-08 2001-04-10 Procter & Gamble Company, The A handle for a toothbrush
US20060048322A1 (en) 2001-12-04 2006-03-09 Oriani Paulo Cesar D G Toothbrush
JP4396992B2 (ja) 2003-04-23 2010-01-13 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 電動歯ブラシ
US8863345B2 (en) 2009-12-18 2014-10-21 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having a closed-loop arrangement of cleaning elements
USD675830S1 (en) 2009-12-18 2013-02-12 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
RU2722787C1 (ru) 2017-03-14 2020-06-03 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта
CN107252182A (zh) * 2017-07-27 2017-10-17 江苏东方创意文化产业有限公司 一种创意牙刷
WO2021131553A1 (ja) * 2019-12-26 2021-07-01 ライオン株式会社 歯ブラシ
CN112370198B (zh) * 2020-11-09 2022-03-08 北京紫涵科技有限公司 基于语音提示的电动牙刷、牙刷控制方法以及存储介质

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR792476A (fr) * 1934-10-03 1935-12-31 Thibaud Brosse à dents avec disposition rationnelle des touffes
US3067446A (en) * 1961-11-15 1962-12-11 Walter G Mcgauley Tooth brushes
US4031587A (en) * 1975-07-28 1977-06-28 Deepen Enterprises, Inc. Toothbrush for canines
DE7915457U1 (de) * 1979-05-29 1979-11-15 Holland-Letz, Horst, Dipl.-Ing., 3577 Neustadt Werkzeugheft, insbesondere fuer schraubendreher
US4780924A (en) * 1987-10-20 1988-11-01 Hansen Paul D Tooth brush with removable brush head
US5305489A (en) * 1990-08-28 1994-04-26 Lage Gregg L Ergonomic topographic toothbrush
US5201092A (en) * 1991-10-09 1993-04-13 Colson Edward L Periodontal toothbrush
US5339482A (en) * 1992-07-21 1994-08-23 Johnson & Johnson Consumer Products, Inc. Toothbrush having non-slip surface
IL107381A (en) * 1992-11-02 1998-01-04 Gillette Canada Toothbrush
US5369835A (en) * 1993-07-28 1994-12-06 Delphic Inc Toothbrush assembly
DE9404639U1 (de) * 1994-03-18 1995-07-13 Lingner + Fischer GmbH, 77815 Bühl Zahnbürstenkopf
US5392483A (en) * 1994-07-07 1995-02-28 Chesebrough-Pond's Usa Co., Division Of Conopco, Inc. Multi-level bristle tuft toothbrush
US5398369A (en) * 1994-07-07 1995-03-21 Chesebrough-Pond's Usa Co., Division Of Conopco, Inc. Toothbrush with pliable pressure pad
US5511276A (en) * 1995-05-22 1996-04-30 Lee; Kuo-Ming Toothbrush with replaceable bristle carrier

Also Published As

Publication number Publication date
CN1432321A (zh) 2003-07-30
BR9610145A (pt) 1999-02-02
ATE212517T1 (de) 2002-02-15
DE69636175T3 (de) 2016-01-28
EP0957707B2 (en) 2005-01-05
HU221146B1 (en) 2002-08-28
KR19990037709A (ko) 1999-05-25
RO118624B1 (ro) 2003-08-29
NO980677L (no) 1998-04-21
JPH11511998A (ja) 1999-10-19
TR199800248T2 (xx) 1998-08-21
CA2229803C (en) 2007-06-26
EP0957707A2 (en) 1999-11-24
CA2229803A1 (en) 1997-03-06
IL123353A0 (en) 1998-09-24
EG20921A (en) 2000-06-28
NO980677D0 (no) 1998-02-18
BR9603387A (pt) 1998-05-12
UA44803C2 (uk) 2002-03-15
ES2137904T1 (es) 2000-01-01
DE69618994T2 (de) 2002-09-26
PL188120B1 (pl) 2004-12-31
CN1101663C (zh) 2003-02-19
BG63616B1 (bg) 2002-07-31
DK0957707T3 (da) 2002-05-13
EP0957707B1 (en) 2002-01-30
HK1035645A1 (en) 2001-12-07
PT957707E (pt) 2002-07-31
GR990300040T1 (en) 1999-12-31
WO1997007706A2 (en) 1997-03-06
AU713165B2 (en) 1999-11-25
NZ318559A (en) 2000-02-28
CN1193263A (zh) 1998-09-16
BG102331A (en) 1998-12-30
HUP9900494A3 (en) 1999-11-29
CZ51298A3 (cs) 1999-03-17
HUP9900494A2 (hu) 1999-05-28
PL185327B1 (pl) 2003-04-30
DE69618994D1 (de) 2002-03-14
ATE326879T1 (de) 2006-06-15
IL153445A0 (en) 2004-09-27
ES2137904T3 (es) 2002-09-16
DE69636175D1 (de) 2006-06-29
WO1997007706A3 (en) 1997-06-12
AU7007096A (en) 1997-03-19
CN1203796C (zh) 2005-06-01
MX9801354A (es) 1998-07-31
PL325052A1 (en) 1998-07-06
DE69636175T2 (de) 2006-10-26
AR004506A1 (es) 1998-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5046213A (en) Plaque removing toothbrush
RU2152158C1 (ru) Зубная щетка (варианты)
SK21598A3 (en) Grip handle of toothbrush and toothbrush
KR101096290B1 (ko) 칫솔
WO2000057747A1 (en) Toothbrush
US9095205B2 (en) Orthodontic toothbrush
RU2004131848A (ru) Прилегающая к зубам головка зубной щетки
US4847936A (en) Toothbrush
RU2006101576A (ru) Зубная щетка (варианты)
US6438786B2 (en) Toothbrush with longitudinal bristle reinforcement
CA2358347C (en) Lingual toothbrush
WO1997003587A1 (en) Toothbrush
EP1074200A2 (en) Toothbrushes
AU722892B2 (en) Toothbrushes
RU2166273C2 (ru) Ручка зубной щетки и зубная щетка
NZ502188A (en) Toothbrush having a bristle configuration where the bristle ends are not parallel to the surface of the handle head
RU2267286C2 (ru) Зубная щетка с эффективной конфигурацией щетины
PL2592S2 (pl) Szczoteczka do zebów
PL5070S2 (pl) Szczoteczka i raczka szczoteczki do zebów ze sprezysta szyjka
PL2870S2 (pl) Szczoteczka do zebów