SK14532000A3 - Prepínač so stykovými spínačmi - Google Patents

Prepínač so stykovými spínačmi Download PDF

Info

Publication number
SK14532000A3
SK14532000A3 SK1453-2000A SK14532000A SK14532000A3 SK 14532000 A3 SK14532000 A3 SK 14532000A3 SK 14532000 A SK14532000 A SK 14532000A SK 14532000 A3 SK14532000 A3 SK 14532000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
switch
lever
switches
distance
closing spring
Prior art date
Application number
SK1453-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Albert Jozef Peter Postmus
Soedjiemat Francesco Darmohoetomo
Original Assignee
Holec Holland N. V.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Holec Holland N. V. filed Critical Holec Holland N. V.
Publication of SK14532000A3 publication Critical patent/SK14532000A3/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H5/00Snap-action arrangements, i.e. in which during a single opening operation or a single closing operation energy is first stored and then released to produce or assist the contact movement
    • H01H5/04Energy stored by deformation of elastic members
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H1/00Contacts
    • H01H1/50Means for increasing contact pressure, preventing vibration of contacts, holding contacts together after engagement, or biasing contacts to the open position
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H2300/00Orthogonal indexing scheme relating to electric switches, relays, selectors or emergency protective devices covered by H01H
    • H01H2300/046Orthogonal indexing scheme relating to electric switches, relays, selectors or emergency protective devices covered by H01H using snap closing mechanisms
    • H01H2300/048Snap closing by latched movable contact, wherein the movable contact is held in a minimal distance from the fixed contact during first phase of closing sequence in which a closing spring is charged
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H3/00Mechanisms for operating contacts
    • H01H3/001Means for preventing or breaking contact-welding
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H71/00Details of the protective switches or relays covered by groups H01H73/00 - H01H83/00
    • H01H71/10Operating or release mechanisms
    • H01H71/50Manual reset mechanisms which may be also used for manual release

Landscapes

  • Push-Button Switches (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Keying Circuit Devices (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)
  • Electrophonic Musical Instruments (AREA)
  • Switches That Are Operated By Magnetic Or Electric Fields (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa vzťahuje na prepínač, ktorého časťou sú najmenej dva stykové spínače, pružina uzavretia na posunutie spínačov do uzavretej polohy, spínacie tlačidlo, ktoré možno použiť na spustenie počiatočného impulzu pružiny uzavretia a zámok na zamknutie spínačov až do okamihu, kedy ich pružina uzavretia svojím tlakom uvoľní, aby sa obidva spínače mohli uzavrieť.
Doterajší stav techniky
Prepínač tohto typu je známy z medzinárodnej patentovej prihlášky číslo WO 96/17368.
Tento prepínač je vybavený dvomi spínačmi, pevným a pohyblivým, pohyblivý spínač je upevnený stĺpikom prepínača na dotykové rameno. Pohyb stĺpika sa riadi silovou pružinou uzavretia tak, aby sa uzatvorili spínače. Pružina uzavretia je uvedená do činnosti prostredníctvom spínacieho tlačidla, pričom pri pohybe mechanizmu kolena za mŕtvy bod je použitá záchytka. Výsledkom je rýchle uvoľnenie spínačov, ktorému predchádza úplné napnutie pružiny. Pri prepínačoch tohto typu bol zámer, aby sa mohli zapojiť nezávisle na manuálnej kontrole, tzn., že stykový tlak a rýchlosť uzavretia sa uskutočňuje pokiaľ možno nezávisle na osobe, ktorá uviedla prepínač do činnosti. Je to dôležité z hľadiska ochrany spínačov v prepínači, ktoré môžu byť uzavreté s rizikom poškodenia veľmi rýchlo, alebo naopak veľmi pomaly, čím môže dôjsť k ich spojeniu zatavením.
Prepínač tohto typu je tiež vybavený zámkom na zamknutie spínačov v polohe za teoretickým bodom odchýlenia záchytky, aby sa zaistilo dostatočné napnutie pružiny uzavretia. Problémom týchto stykových spínačov je však veľké riziko ich poškodenia spálením alebo zatavením pri uzavretí elektrického obvodu .
V americkom patente US 4 687 891 je opísaný prepínač horeuvedeného typu so zámkom na zamknutie spínačov v medzifáze v priebehu počiatočného impulzu v určitej vzdialenosti, ktorá je menšia ako vzdialenosť spínačov v otvorenej polohe.
Podstata vynálezu
Zámerom tohto vynálezu je vyvinúť taký typ prepínača, ktorý by dokázal prekonať horeuvedené nedostatky.
Podľa prvého aspektu tohto vynálezu sa cieľ dosiahol tak, že na strane dotykového ramena s pohyblivým spínačom, vzdialenej od pevného spínača je riadiaca páka, ktorá sa môže otáčať v bode medzi svojimi koncami a ktorá je jedným koncom pripevnená k dotykovému ramenu, profil tohto konca riadiacej páky je taký, že otáčaním páky vplyvom pružiny uzavretia, napnutej do určitej miery, možno uviesť pohyblivý spínač do pohybu smerom k pevnému spínaču, prepínač je tiež vybavený zámkom s uvoľňovacím zabezpečovacím prvkom, ktorý v priebehu počiatočného impulzu pružiny uzavretia zadrží riadiacu páku v takej polohe, že pohyblivý spínač je zamknutý v určitej vzdialenosti od pevného spínača.
Podľa druhého aspektu tohto vynálezu cieľ sa dosiahol tak, že na strane dotykového ramena (3) s pohyblivým spínačom (2), vzdialenej od pevného spínača, je prvá páka (16), ktoré sa môže otáčať v bode (17) medzi svojimi koncami, je jedným koncom nasmerovaná k dotykovému ramenu (3) a je otáčavo (19) pripevnená ku koncu druhej páky (18), ktorá je svojím druhým koncom otáčavo spojená s dotykovým ramenom (3), prepínač je tiež vybavený uvoľňovacím zabezpečovacím prvkom (20), ktorý v priebehu počiatočného impulzu pružiny uzavretia (5, 21) zadrží prvú páku (16) v takej polohe, že pohyblivý spínač je zamknutý v určitej vzdialenosti od pevného spínača (1).
Výsledkom je priblíženie obidvoch spínačov vplyvom tlaku silovej pružiny uzavretia až na vypočítanú vzdialenosť, kde nehrozí možnosť preskakovania iskier medzi spínačmi. Po dostatočnom napnutí silovej pružiny uzavretia nastane uvolnenie pohyblivého spínača. Pri porovnaní s konvenčným spôsobom spájania spínačov je v tomto prípade len malá časť energie pružiny premenená na energiu kinetickú, ktorá pôsobí na spínače. V prepínači podlá tohto vynálezu je značne znížené riziko odskočenia spínačov a súčasne aj riziko zatavenia spínačov.
Poznamenáva sa, že mechanizmus, brániaci stĺpiku prepínača pri odskočení z otvorenej polohy spínačov do polohy uzavretej je známy z medzinárodnej patentovej prihlášky WO 95/29499. Tento mechanizmus však bráni odskočeniu stĺpika pri otvorenej polohe spínačov.
Zámok prepínača podľa amerického patentu US 4 687 891 je umiestnený medzi pružinou a dotykovým ramenom, na rozdiel od prepínača podlá tohto vynálezu, v ktorom je zámok umiestnený samostatne.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Vynález bude popísaný podrobnejšie, s odkazmi k priloženým výkresom 1-6, ktoré schematicky znázorňujú jeho uskutočnenie.
Prepínač sa skladá zo zostavy stykových spínačov, z ktorých sú na výkresoch 1-6 znázornené len dva interakčné spínače: pevný spínač 1 a pohyblivý spínač 2. Pohyblivý stykový spínač 2 je upevnený na dotykovom ramene 3. Pohyb pohyblivého spínača 2 je sprostredkovaný mechanickým kolenom, ktoré sa skladá z páky 4 a silovej pružiny uzavretia 5. Uvedené koleno riadi pohyb dotykového ramena 3 pohyblivého spínača 2. Ďalšou časťou prepínača je zámok 6, ktorý bráni spínačom v otvorenej polohe pri uzavretí.
Spínače na výkresoch znázorneného prepínača sú v otvorenej polohe. Na výkrese 1 nie je znázornená pružina otvorenia.
Prepínač zapojíme uzavretím spínačov tak, že spínacím tlačidlom sa vyvinie sila F, pôsobiaca v smere šípky na mechanic4 ké koleno s pákou 4 a silovou pružinou uzavretia 5. Spínacie tlačidlo a jeho napojenie na mechanické koleno nie je z dôvodu prehľadnosti znázornené. Vyvinutím sily F na mechanizmus kolena 4, 5 sa pohybuje voľný koniec dotykového ramena 3 so spínačom 2 smerom doprava k pevnému spínaču Á· Uzatváracia sila F vyvolá a udržiava počiatočný impulz na stlačenie silovej pružiny uzavretia. Po úvodnej fáze počiatočného impulzu dochádza k zamknutiu pohyblivého spínača 2 zámkom 6. Na konci tejto úvodnej fáze je pohyblivý spínač 2 v takej vzdialenosti od pevného spínača Á» že nehrozí možnosť preskakovania iskier medzi obidvomi spínačmi. Pohyblivý spínač 2 je držaný zámkom vo vzdialenosti menšej ako je vzdialenosť medzi spínačmi v otvorenej polohe. Sila, ktorá pôsobí na silovú pružinu uzavretia dosiahne po skončení úvodnej fáze úroveň postačujúcu na uzavretie obidvoch spínačov 1 a 2. Po dosiahnutí tejto úrovne dochádza k uvoľneniu zámku 6 a k uzavretiu spínačov 1 a 2.
Zdôrazňuje sa, že v priebehu úvodnej fáze počiatočného impulzu dochádza k pohybu pohyblivého spínača, vyvolaného silou F a nasledovne silovou pružinou uzavretia, do vzdialenosti, kde má byť zamknutý, tzn., že v tomto okamihu nie je pohyblivý spínač ešte zamknutý. Možno si predstaviť posunutie pohyblivého spínača do tejto bližšej vzdialenosti iným, napr. mechanickým spôsobom.
V uskutočnení na výkrese 1 je časťou zámku 6 zabezpečovací prvok 2» ktorý v priebehu počiatočného impulzu silovej pružiny uzavretia 5 zachytí pohyblivý spínač 2 po dosiahnutí tej krátkej vzdialenosti, v ktorej má byť zamknutý. Možno použiť najrôznejšie typy zabezpečovacích prvkov a možno si napríklad predstaviť mechanizmus západky, ktorá na jednej strane zabráni v pohybe dotykového ramena 3 s pohyblivým spínačom 2 a ktorá po odklone dotykové rameno 3 znova uvoľní.
Zabezpečovací prvok na výkrese 1 má podobu páčky na zachytenie 1, ktorá je na konci upevnená na čap. Pomocou pružiny počiatočného impulzu (nie je znázornená) je páčka na zachytenie 7 posunutá do znázornenej polohy. Voľný koniec páčky na zachytenie 7 je vybavený háčikom 8, ktorý sa pri otvorenej polohe snímačov 1 a 2 zachytí za háčik 9, ktorý je pripevnený na dotykové rameno 3 pohyblivého spínača 2. V otvorenej polohe prepínača na výkrese 1 sú navzájom protiľahlé stykové plochy háčikov 8 a 9 od seba vo vzdialenosti, ktorá sa rovná rozdielu vzdialenosti spínačov v otvorenej polohe a vzdialenosti spínačov pri zamknutí.
Po úvodnej fáze počiatočného impulzu silovej pružiny uzavretia, keď dosiahne sila, ktorá pôsobí na pružinu dostatočnú úroveň, nastáva pootočenie páčky na zachytenie 2 v smere šípky A a k nasledovnému rozpojeniu háčika 8 a 9 a tým aj k uvoľneniu dotykového ramena 3 a s ním spojeného pohyblivého spínača 2. Uvoľnený pohyblivý spínač 2 sa uzatvorí s pevným spínačom 1 spôsobom nezávislým na manuálnej kontrole a s minimálnym rizikom zlyhania.
Zdôrazňuje sa, že otočenie páčky na zaistenie 7 možno vyvolať (nie je znázornené) pomocou spínacieho tlačidla (nie je znázornené) prepínača.
Páčka na zachytenie a/alebo háčik 8 sú upevnené takým spôsobom, že pri pohybe dotykového ramena 3 z uzavretej polohy spínačov do polohy otvorenej, ihneď sa dostanú do polohy znázornenej na výkrese 3.
Súčasťou prepínača znázorneného na výkrese 2 je pevný spínač 1, pohyblivý spínač 2 s dotykovým rameno 3 a zámok 7, j), 9 tak, ako pri uskutočnení na výkrese 1. Z uvedeného dôvodu nebudú tieto diely popisované.
Na výkrese je tiež znázornená pružina otvorenia 10.
V uskutočnení na výkrese 2 je pohyblivý spínač 2 uvádzaný do pohybu dotykovým ramenom 3, spojeným so špirálovitou pružinou 11. Špirálovitá pružina 11 je napínaná otáčavým momentom M po stlačení spínacieho tlačidla (nie je znázornené) prepínača spôsobom v odbore bežným.
Otáčavý moment M uvádza pohyblivý spínač 2 do pohybu smerom k pevnému spínaču 1, pohyb spínača 2 je prerušený páčkou na zachytenie 7. Po dostatočnom napnutí uzatváracej pružiny je pohyblivý spínač 2^ uvoľnený otočením páčky na zachytenie v smere šípky A. Uvoľnený pohyblivý spínač 2 sa uzatvorí s pevným spínačom JL spôsobom nezávislým na manuálnej kontrole a s minimálnym rizikom zlyhania.
Vo vyhotovení prepínača na výkrese 3 je pohyblivý spínač 2 uvádzaný do pohybu prostredníctvom riadiacej páky 12, ktorá sa otáča okolo bodu 13. Jeden koniec riadiacej páky 12 sa dotýka ramena 3. Tento koniec riadiacej páky 12 má taký profil, že otáčanie páky vyvoláva pohyb dotykového ramena 3 s pohyblivým spínačom 2 smerom k pevnému spínaču 1.. Prepínač obsahuje pružinu uzavretia 5. Riadiaca páka 12 je zamykaná zámkom 6, ktorého časťou v tomto vyhotovení je uvoľňovací zabezpečovací prvok 14. V priebehu počiatočného impulzu pružiny uzavretia 5, zabezpečovací prvok 14 zachytí riadiacu páku 12 v polohe, kedy je pohyblivý spínač 2 v príslušnej vzdialenosti od spínača 1_ a kedy má byť uzamknutý.
Prepínač je uzavretý stlačením pružiny uzavretia 5 silou F, ktorá je spôsobená pohybom spínacieho tlačidla prepínača. V úvodnej fáze počiatočného impulzu pružiny uzavretia 5 dochádza k otáčaniu riadiacej páky 12 v smere šípky B. Riadiaca páka 12 sa profilom svojho konca opiera o dotykové rameno 3 a posunie tak pohyblivý spínač 2 trochu doprava, až do horeuvedenej vzdialenosti, kde má byť spínač 2 zamknutý. Keď sa spínač 2 dostane do tejto vzdialenosti, riadiaca páka 12 je zachytená zabezpečovacím prvkom 14, ktorý má v tomto vyhotovení podobu otáčavej západky 14. V priebehu zostávajúcej časti počiatočného impulzu je pružina uzavretia 5 stláčaná až na určenú mieru stlačenia, po ktorej dosiahnutí sa zabezpečovací prvok 14 otočí v smere šípky A. Toto otočenie možno vyvolať pohybom spínacieho tlačidla (nie je znázornené) prepínača.
V otvorenej polohe prepínača sa vzdialenosť medzi voľným koncom zabezpečovacieho prvku 14 a riadiacou pákou 12 rovná rozdielu medzi vzdialenosťou spínačov v otvorenej polohe a ich vzdialenosťou, kedy má byť pohyblivý spínač 12 zamknutý.
Poznamenáva sa, že je možná interakcia západky 14 zámku s hornou stranou pravej časti riadiacej páky 12.
Na výkrese 4 je znázornené vyhotovenie prepínača podľa tohto vynálezu, ktorého časťou je tiež pružina otvorenia 10 a riadiaca páka 12, ktorá je poháňaná špirálovou pružinou 15. Na pružinu uzavretia 3 pôsobí otáčací moment M, ktorý možno vyvolať stlačením spínacieho tlačidla, riadiaca páka 12 sa otáča v smere šípky B a spínač 2 sa približuje k spínaču 1,. Pohyb dotykového ramena 3 je dočasne prerušený zabezpečovacím prvkom 14 alebo západkou. V tejto polohe zostáva dotykové rameno 3 s pohyblivým spínačom 2 počas určitej doby, pričom pokračuje napínanie špirálovej pružiny 15. V okamihu, keď je špirálová pružina napnutá do určitej miery, zabezpečovací prvok 14 sa pootočí v smere šípky A, čo je možné vyvolať stlačením spínacieho tlačidla prepínača. V dôsledku toho dochádza k uvoľneniu riadiacej páky 12 a pohyblivý spínač 2 sa uzavrie s pevným spínačom 1. spôsobom nezávislým na manuálnej kontrole a s minimálnym rizikom zlyhania.
Vo vyhotovení na výkresoch 5a 6 je dotykové rameno 3 s pohyblivým spínačom 2 uvádzané do pohybu sadou pák, vrátane prvej páky 16, ktorá sa môže otáčať okolo bodu 17. Pravý koniec prvej páky 16 je otáčavo spojený s jedným koncom druhej páky lj). Opačný koniec druhej páky 18 je otáčavo spojený s dotykovým ramenom 3. Časťou zámku 6 je v tomto prípade uvoľňovací zabezpečovací prvok 20, ktorý má podobu otáčavej západky.
Vo vyhotovení na výkrese 5 je približovanie pohyblivého spínača 2 k spínaču pevnému 1 spôsobené pružinou uzavretia 5, stlačené na zodpovedajúcu mieru silou F. Pružina uzavretia 5 vyvíja tlak na mechanické koleno medzi pákami 16 a 18. Pružina môže pôsobiť na zostavu pák aj na inom mieste, s predpokladom, že tlak je vyvíjaný správnym smerom.
Pôsobením sily F sa prvá páka 16 otáča takým spôsobom, že prostredníctvom druhej páky 18 sa dotykové rameno 3 s pohyblivým spínačom 2 pohybuje smerom k pevnému spínaču 1 a to až do okamihu dočasného prerušenia pohybu zabezpečovacím prvkom 20. Keď sa pružina uzavretia 5 napne na zodpovedajúcu mieru, zabezpečovací prvok 20 sa otočí v smere šípky A. Tým nastane uvolnenie prvej páky 16 a pružina uzavretia 5 posunie prostredníctvom systému pák 16 a 18 dotykové rameno 3 so spínačom 2 k pevnému spínaču 1. a pohyblivý spínač 2 sa uzavrie s pevným spínačom 1 spôsobom nezávislým na manuálnej kontrole a s minimálnym rizikom zlyhania.
Vo vyhotovení na výkrese 6 má pružina uzavretia podobu špirálovej pružiny 21, napínanej otáčavým momentom M, ktorý sa vyvolá stlačením spínacieho tlačidla. Pôsobením otáčacieho momentu M sa prostredníctvom pružiny uzavretia 21 pootočí prvá páka 16 tak, že pomocou druhej páky 18 je vyvolaný pohyb dotykového ramena 3 s pohyblivým spínačom 2 smerom k pevnému spínaču 7, a to znova až do okamihu dočasného prerušenia pohybu zabezpečovacím prvkom 20. Keď sa špirálovitá pružina 21 napne na zodpovedajúcu mieru, otočením zabezpečovacieho prvku 20 v smere šipky A dochádza k uvolneniu prvej páky 16 a nasledovne vplyvom tlaku špirálovitej pružiny 21 a prostredníctvom druhej páky 18 a dotykového ramena 3 na uzavretie spínačov 1^ a 2^ spôsobom nezávislým na manuálnej kontrole a s minimálnym rizikom zlyhania.
Je potrebné zdôrazniť, že zabezpečovací prvok alebo záklopka 21 môže pôsobiť napravo od bodu otáčania 12 v súčinnosti s prvou alebo druhou pákou alebo dokonca na mieste spojenia. V tomto druhom prípade je potrebné, aby na uvolnenie zostavy pák bola záklopka odsunutá.

Claims (8)

1. Prepínač so stykovými spínačmi, ktorého časťou je najmenej pevný spínač (1) a v súčinnosti s nim pohyblivý spínač (2), pružina uzavretia (5, 11, 15, 21) na uzavretie spínačov, ovládacie tlačidlo, ktoré možno použiť na vyvolanie počiatočného impulzu pružiny uzavretia (5, 11, 15, 21) a zámok (6) na zamknutie spínačov (1, 2) pri zapínaní prepínača až do stanoveného okamihu, kedy dochádza vplyvom narastajúceho tlaku pružiny uzavretia (5, 11, 15, 21) k ďalšiemu posunutiu pohyblivého spínača (2), pričom zámok (6) je prispôsobený na zamknutie spínačov (1, 2) v priebehu počiatočného impulzu v určitej vzdialenosti od seba, táto vzdialenosť je menšia ako vzdialenosť spínačov (1, 2) v otvorenej polohe, tento prepínač, vyznačujúci sa tým, že na strane dotykového ramena (3) pohyblivého spínača (2), ktorá je vzdialenejšia od pevného spínača (1), je riadiaca páka (12), tá sa môže otáčať okolo bodu (13) medzi svojimi koncami, jedným svojím koncom susedí s dotykovým ramenom (3) a profilom tohto konca otáčaním páky vplyvom tlaku pružiny uzavretia možno vyvolať pohyb pohyblivého spínača (2) k spínaču pevnému (1), ďalej časťou zámku (6) je uvoľňovací zabezpečovací prvok (14), ktorý v priebehu počiatočného impulzu pružiny uzavretia (5, 15) zachytí riadiacu páku (12) v polohe, kedy je pohyblivý spínač (2) v určenej vzdialenosti od pevného spínača (1), v ktorej má byť zamknutý.
2. Prepínač podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že časťou zabezpečovacieho prvku (14) je otáčavá západka (14), voľný koniec tejto západky smeruje k riadiacej páke (12), táto západka je prispôsobená tak, že v priebehu počiatočného impulzu zachytí riadiacu páku, pričom pri otvorenej polohe spínačov (1, 2) sú k sebe obrátené povrchy konca západky a riadiace páky od seba vo vzdialenosti, ktorá sa rovná rozdielu vzdialenosti spínačov v otvorenej polohe a vzdialenosti pri zamknutí.
3. Prepínač podľa nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m, že pružinou uzavretia je špirálová pružina (15), ovinutá okolo bodu otáčania (13) riadiacej páky (12), táto špirálovitá pružina (15) pôsobí tlakom jedného konca na riadiacu páku (12) a svojím druhým koncom je z dôvodu napnutia spojená so spínacím tlačidlom.
4. Prepínač podlá nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m, že pružinou uzavretia je napínacia alebo tlaková pružina (15), ktorá pôsobí na riadiacu páku (12).
5. Prepínač so stykovými spínačmi, ktorého časťou je najmenej pevný spínač (1) a v súčinnosti s ním pohyblivý spínač (2), pružina uzavretia (5, 11, 15, 21) na uzavretie spínačov, ovládacie tlačidlo, ktoré možno použiť na vyvolanie počiatočného impulzu pružiny uzavretia (5, 11, 15, 21) a zámok (6) na zamknutie spínačov (1, 2) pri zapínaní prepínača až do stanoveného okamihu, kedy dochádza vplyvom narastajúceho tlaku pružiny uzavretia (5, 11, 15, 21) k ďalšiemu posunutiu pohyblivého spínača (2), pričom zámok (6) je prispôsobený na zamknutie spínačov (1, 2) v priebehu počiatočného impulzu v určitej vzdialenosti od seba, táto vzdialenosť je menšia ako vzdialenosť spínačov (1, 2) v otvorenej polohe, tento prepínač, vyznačujúci sa tým, že na strane dotykového ramena (3) pohyblivého spínača (2), ktorá je vzdialenejšia od pevného spínača (1), je prvá páka (16), tá sa môže otáčat okolo bodu (17) medzi svojimi koncami, jedným svojím koncom smeruje k dotykovému ramenu (3) a je otáčavo (19) spojená s jedným koncom druhej páky (18), ktorá je svojím druhým koncom otáčavo spojená s dotykovým ramenom (3), ďalej časťou zámku (6) je uvoľňovací zabezpečovací prvok (20), ktorý v priebehu počiatočného impulzu pružiny uzavretia (5, 21) zachytí prvú páku (16) v polohe, keď je pohyblivý spínač (2) v určenej vzdialenosti od pevného spínača (1), v ktorej má byť zamknutý.
6. Prepínač podľa nároku 5, vyznačujúci sa tým,
II že časťou zabezpečovacieho prvku (20) je otáčavá západka (20), voľný koniec tejto západky smeruje k prvej alebo druhej páke (16, 18), táto západka (20) je prispôsobená tak, že zachytí príslušnú páku, pričom pri otvorenej polohe spínačov (1, 2) sú ŕ
k sebe obrátené povrchy konca západky a jednej z pák (16, 18) od seba vo vzdialenosti, ktorá sa rovná rozdielu vzdialenosti spínačov v otvorenej polohe a vzdialenosti pri zamknutí.
7. Prepínač podľa nárokov 5 alebo 6, vyznačujúci sa t ý m, že pružinou uzavretia je špirálovitá pružina (21) ovinutá okolo bodu otáčania (17) prvej páky (16), táto špirálovitá pružina (21) pôsobí tlakom jedného svojho konca na prvú páku (16) a svojím druhým koncom je z dôvodu napnutia spojená so spínacím tlačidlom.
8. Prepínač podľa nárokov 5 alebo 6, vyznačuj úci sa t ý m, že pružinou zavretia je napínacia alebo tlaková pružina (5), ktorá pôsobí na prvú alebo druhú páku (16, 18).
SK1453-2000A 1998-03-27 1999-03-24 Prepínač so stykovými spínačmi SK14532000A3 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1008731A NL1008731C2 (nl) 1998-03-27 1998-03-27 Schakelaar met moment-inschakeling.
PCT/NL1999/000162 WO1999050864A1 (en) 1998-03-27 1999-03-24 Switch with snap-action closure

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK14532000A3 true SK14532000A3 (sk) 2001-06-11

Family

ID=19766842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1453-2000A SK14532000A3 (sk) 1998-03-27 1999-03-24 Prepínač so stykovými spínačmi

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6384356B1 (sk)
EP (1) EP1064662B1 (sk)
JP (1) JP2002510839A (sk)
KR (1) KR20010034714A (sk)
CN (1) CN1133186C (sk)
AT (1) ATE219280T1 (sk)
AU (1) AU741623B2 (sk)
BR (1) BR9909127A (sk)
CA (1) CA2326164A1 (sk)
DE (1) DE69901810T2 (sk)
DK (1) DK1064662T3 (sk)
ES (1) ES2178410T3 (sk)
HU (1) HUP0101361A3 (sk)
ID (1) ID26579A (sk)
IS (1) IS5642A (sk)
NL (1) NL1008731C2 (sk)
NO (1) NO20004851L (sk)
PL (1) PL190311B1 (sk)
RU (1) RU2000127024A (sk)
SK (1) SK14532000A3 (sk)
TR (1) TR200002791T2 (sk)
WO (1) WO1999050864A1 (sk)
ZA (1) ZA200005188B (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10060195C1 (de) * 2000-11-24 2002-07-25 Siemens Ag Antriebsstrang für einen bewegbaren Kontakt eines elektrischen Schalters
FR2923943B1 (fr) * 2007-11-16 2010-01-01 Schneider Electric Ind Sas Dispositif de commande d'un appareil electrique de coupure, et appareil electrique de coupure le comportant
CN104170041B (zh) * 2012-03-30 2017-09-22 Abb技术有限公司 电路开关

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5953648B2 (ja) * 1978-08-31 1984-12-26 三菱電機株式会社 開閉装置
JPS5980476A (ja) * 1982-10-29 1984-05-09 Pilot Pen Co Ltd:The 消去可能なボ−ルペン用インキ
DE3335887C2 (de) * 1983-10-03 1986-08-07 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Schaltmechanismus für Leitungsschutzschalter
FR2581791B1 (fr) * 1985-05-13 1988-11-04 Merlin Gerin Mecanisme de fermeture manuelle brusque d'un appareil de coupure de courant
FR2589627B1 (fr) * 1985-10-31 1988-08-26 Merlin Gerin Mecanisme de commande pour disjoncteur electrique a basse tension
FR2610760B1 (fr) * 1987-02-10 1993-05-14 Serd Soc Et Realisa Disjonct Interrupteur automatique multipolaire basse-tension a commande manuelle
DE8913003U1 (sk) * 1989-11-03 1991-02-28 Schupa-Elektro-Gmbh + Co Kg, 5885 Schalksmuehle, De
US5140117A (en) * 1991-02-28 1992-08-18 Pmc Engineering Company, Inc. Two-link, trip-free mechanism for use in a switch assembly
NL9101162A (nl) * 1991-07-03 1993-02-01 Holec Syst & Componenten Verbeterd aandrijfmechanisme voor een elektrische schakelaar, in het bijzonder een last- of vermogenschakelaar.
DE4416091C1 (de) * 1994-04-20 1995-06-22 Siemens Ag Antriebsvorrichtung mit einer Sperrvorrichtung gegen ein Zurückprellen der Schaltwelle
DE4442417C1 (de) * 1994-11-29 1996-02-15 Kloeckner Moeller Gmbh Schaltschloß für ein Niederspannungs-Schaltgerät

Also Published As

Publication number Publication date
ZA200005188B (en) 2001-05-17
ES2178410T3 (es) 2002-12-16
EP1064662A1 (en) 2001-01-03
WO1999050864A1 (en) 1999-10-07
DE69901810T2 (de) 2003-01-09
PL343108A1 (en) 2001-07-30
WO1999050864A8 (en) 2001-03-01
RU2000127024A (ru) 2002-09-10
JP2002510839A (ja) 2002-04-09
AU741623B2 (en) 2001-12-06
CN1133186C (zh) 2003-12-31
IS5642A (is) 2000-09-26
US6384356B1 (en) 2002-05-07
HUP0101361A3 (en) 2001-09-28
CA2326164A1 (en) 1999-10-07
TR200002791T2 (tr) 2001-01-22
HUP0101361A2 (hu) 2001-08-28
AU3057899A (en) 1999-10-18
DK1064662T3 (da) 2002-09-23
PL190311B1 (pl) 2005-11-30
ATE219280T1 (de) 2002-06-15
DE69901810D1 (de) 2002-07-18
ID26579A (id) 2001-01-18
NO20004851L (no) 2000-11-23
NL1008731C2 (nl) 1999-09-28
CN1298546A (zh) 2001-06-06
NO20004851D0 (no) 2000-09-27
BR9909127A (pt) 2000-12-19
KR20010034714A (ko) 2001-04-25
EP1064662B1 (en) 2002-06-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5934717A (en) Motor Vehicle lid or door lock
KR100577889B1 (ko) 플러그인 회로차단기의 적출 시 에너지 저장장치의 방전 및 분리를 제어하는 장치를 구비한 스위치기어 장치
US6422615B1 (en) Closure device with shutting aid
US4468941A (en) Electric locking device, particularly for an automobile hood
KR910006799B1 (ko) 차단기의 조작기구
JPH04230926A (ja) 低電圧スイッチ装置のためのスイッチ機構
US20060278516A1 (en) Actuating device for an electrical switch device with rotational locking means
SK14532000A3 (sk) Prepínač so stykovými spínačmi
CN100441824C (zh) 电控门锁
US11545312B2 (en) Switching device with improved closing prevention
JP3792253B2 (ja) 遮断器の駆動装置
US3911240A (en) Dual spring load break switch
JPH02192626A (ja) 限流接触器用ロック機構
CZ20003513A3 (cs) Přepínač se stykovými spínači
US20200043689A1 (en) Latching Device And An Operating Mechanism With Such A Latching Device
CN1127742C (zh) 开关装置的远程跳闸机构
CA2381237C (en) Switch actuator
CA1280794C (en) Pushbutton with contact weld indicator by button retention
DE4122268A1 (de) Schaltmechanismus fuer schutzschaltgeraete
US5326950A (en) Drive mechanism for an electric switch, in particular a circuit breaker or power switch
US20040035689A1 (en) Mechanical reset device for switch
JPH0393118A (ja) 開閉器の操作機構
JPH0624103Y2 (ja) 開閉機器の遠方制御ロツク機構
JPS6137163Y2 (sk)
JPH0817066B2 (ja) 遮断器の操作装置