SK13202003A3 - Jednostupňový spôsob prípravy derivátov toluénu - Google Patents

Jednostupňový spôsob prípravy derivátov toluénu Download PDF

Info

Publication number
SK13202003A3
SK13202003A3 SK1320-2003A SK13202003A SK13202003A3 SK 13202003 A3 SK13202003 A3 SK 13202003A3 SK 13202003 A SK13202003 A SK 13202003A SK 13202003 A3 SK13202003 A3 SK 13202003A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
process according
component
group
metal
hydrogenation
Prior art date
Application number
SK1320-2003A
Other languages
English (en)
Other versions
SK287042B6 (sk
Inventor
Rolf-Hartmuth Fischer
Markus R�Sch
Norbert G�Tz
Original Assignee
Basf Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Basf Aktiengesellschaft filed Critical Basf Aktiengesellschaft
Publication of SK13202003A3 publication Critical patent/SK13202003A3/sk
Publication of SK287042B6 publication Critical patent/SK287042B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C41/00Preparation of ethers; Preparation of compounds having groups, groups or groups
    • C07C41/01Preparation of ethers
    • C07C41/18Preparation of ethers by reactions not forming ether-oxygen bonds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07BGENERAL METHODS OF ORGANIC CHEMISTRY; APPARATUS THEREFOR
    • C07B31/00Reduction in general

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Catalysts (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

Jednostupňový spôsob prípravy derivátov toluénu
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu prípravy derivátov toluénu hydrogenáciou kyseliny benzoovej a jej derivátov, napríklad esterov alebo anhydridov, pomocou vodíka v prítomnosti hydrogenačných katalyzátorov, ako sú katalyzátory kobaltu, niklu, ruténia alebo paládia.
Doterajší stav techniky
Je známe, že 3,4,5-trimetoxytoluén sa môže pripraviť bromáciou p-krezolu za vzniku 3,5-dibróm-4-hydroxytoluénu, pričom sa táto zlúčenina nechá reagovať s metoxidom sodným za vzniku 3,5-dimetoxy-4-hydroxytoluénu a tento sa napokon metyluje s použitím dimetylsulfátu za vzniku 3,4,5-trimetoxytoluénu (japonský patentový dokument J 5 6068-635, 12. nov. 1979, Mitsui Petrochemical Ind.). Nevýhodou tohto postupu je to, že použitý bróm sa nakoniec získa ako vedľajší produkt vo forme bromidu alkalického kovu.
Ak sa má napríklad pripraviť 3,4,5-trimetoxytoluén z kyseliny galovej (3,4,5trihydroxybenzoová kyselina) alebo derivátov kyseliny galovej, redukcia karboxylovej skupiny (alebo príslušnej esterovej skupiny) na metylovú skupinu je až doteraz možné uskutočniť len v dvoch reakčných krokoch:
V Liebigs Annalen der Chemie, Volume 763 (1972), strany 109 - 120, sa opisuje najskôr hydrogenácia alkylesterov 3,4,5-trialkoxybenzoovej kyseliny s použitím tetrahydridohlinitanu lítneho za vzniku 3,4,5-trialkoxybenzylalkoholu, ktorý sa potom hydrogenuje vodíkom v ľadovej kyseline octovej ako rozpúšťadle v prítomnosti katalyzátorov paládia na aktívnom uhlí, pričom sa získa 3,4,5trialkoxytoluén. Nevýhodou je potreba dvoch stupňov a tiež vznik hydratovaného oxidu hlinitého ako vedľajšieho produktu.
V Chemische Berichte, Volume 99 (1966), strany 227 - 230, je uvedené, že
3,4,5-trimetoxybenzonitril pripravený z 3,4,5-trimetoxybenzoovej kyseliny alebo jej derivátov sa môže nechať reagovať s terpénmi ako donormi vodíka v prítomnosti paládia na aktívnom uhlí ako nosiča, pričom sa získa 3,4,5-trimetoxytoluén.
-2Nevýhodou je predovšetkým tvorba dehydrogenovaných terpénov a amónnych solí ako vedľajších produktov.
Cieľom predloženého vynálezu je vyvinúť jednostupňový spôsob hydrogenácie nesubstituovaných alebo alkyl-, alkoxy- alebo hydroxysubstituovaných benzoových kyselín a ich esterov a anhydridov za vzniku zodpovedajúcich derivátov toluénu, ktorý sa uskutočňuje vo vysokom výťažku a selektivite a bez vzniku anorganických vedľajších produktov.
Podstata vynálezu
Zistili sme, že tento cieľ sa dá dosiahnuť spôsobom prípravy derivátov toluénu všeobecného vzorca I
kde R1, R2 a R3 navzájom nezávisle od seba, znamenajú vodík, alkylové zvyšky ktoré obsahujú napríklad od jedného do šesť atómov uhlíka, hydroxylové skupiny a/alebo alkoxyskupiny vzorca -O-R4, kde R4 znamená alkylový zvyšok obsahujúci napríklad od jedného do šesť atómov uhlíka, pričom tento spôsob zahrňuje reakciu zodpovedajúcich benzoových kyselín, esterov benzoových kyselín alebo anhydridov benzoových kyselín s vodíkom pri vhodnej teplote a vhodnom tlaku v prítomnosti homogénnych alebo heterogénnych katalyzátorov.
Teraz sa prekvapujúco zistilo, že reakcia podľa predloženého vynálezu sa môže uskutočňovať v jednom stupni a s vysokými výťažkami a selektivitami voči cieľovým produktom vzorca I.
Hydrogenačné katalyzátory používané podľa predloženého vynálezu výhodne obsahujú
- 3 (a) najmenej jeden kov a/alebo zlúčeninu kovu (napríklad oxidy, nitridy alebo uhličitany kovov) zvolené zo skupiny zahrňujúcej kobalt, nikel, ruténium a/alebo paládium, a (b) od 0 do 30 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jedného alebo viacerých kovov alebo zlúčenín kovov zvolených zo skupiny zahrňujúcej platinu, ródium, irídium, osmium, meď, železo, striebro, zlato, chróm, molybdén, volfrám, mangán, rénium, zinok, kadmium, olovo, hliník, zirkón, cín, fosfor, kremík, arzén, antimón, bizmut a kovy vzácnych zemín, a tiež (c) od 0 do 5 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jednej alebo viacerých zlúčenín alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín, pričom celkové množstvo zložiek (a) až (c) predstavuje 100% hmotnostných.
Jedno z možných uskutočnení katalyzátora obsahuje (a) najmenej jeden kov a/alebo zlúčeninu kovu (napríklad oxidy, nitridy alebo uhličitany kovov) zvolené zo skupiny zahrňujúcej kobalt, nikel, ruténium a/alebo paládium, a (b) od 0,1 do 30 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jedného alebo viacerých kovov alebo zlúčenín kovov zvolených zo skupiny zahrňujúcej platinu, ródium, irídium, osmium, meď, železo, striebro, zlato, chróm, molybdén, volfrám, mangán, rénium, zinok, kadmium, olovo, hliník, zirkón, cín, fosfor, kremík, arzén, antimón, bizmut a kovy vzácnych zemín, a tiež (c) od 0,05 do 5 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jednej alebo viacerých zlúčenín alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín.
Predovšetkým výhodnými katalyzátormi sú také katalyzátory, v ktorých zložka (a) obsahuje najmenej jeden kov a/alebo zlúčeninu kovu zvoleného zo skupiny
-4 zahrňujúcej kobalt a nikel, vždy v množstve od 5 do 100 % hmotnostných. Výhodné sú taktiež katalyzátory, v ktorých zložka (a) obsahuje najmenej jeden kov a/alebo zlúčeninu kovu zvoleného zo skupiny zahrňujúcej ruténium a paládium, vždy v množstve od 5 do 100 % hmotnostných, vždy vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c).
Predovšetkým výhodné katalyzátory zahrňujú ako zložku (b) najmenej jeden kov alebo zlúčeninu kovu, zvoleného zo skupiny zahrňujúcej striebro, meď, molybdén, mangán, rénium, olovo a fosfor, vždy v množstve od 0 do 25% hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) to (c).
Predovšetkým výhodné katalyzátory obsahujú ako zložku (c) najmenej jednu zlúčeninu alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín zvoleného zo skupiny zahrňujúcej lítium, sodík, draslík, cézium, horčík a vápnik, vždy v množstve od 0 do 5 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c).
Špecificky výhodné katalyzátory obsahujú len zložku (a) a neobsahujú žiadne zložky (b) a (c).
Predovšetkým výhodné katalyzátory obsahujú ako zložku (a) kobalt alebo zlúčeninu kobaltu.
Výhodné sú tiež katalyzátory, ktoré ako zložku (a) obsahujú paládium alebo zlúčeniny paládia.
Ako východiskové materiály sa môžu použiť najmä zlúčeniny vzorca II
kde R1, R2 a R3 majú vyššie definované významy a R5 znamená vodík, alkylový zvyšok obsahujúci napríklad jeden až dvanásť atómov uhlíka, arylový zvyšok,
-5cykloalkylový zvyšok, heterocyklický zvyšok alebo zvyšok -CO-R6, kde R6 znamená alkylový zvyšok obsahujúci napríklad jeden až šesť atómov uhlíka.
Ak sa ako východiskové materiály použijú anhydridy karboxylových kyselín vzorca II, kde R5 = -CO-R6, predovšetkým výhodné sú katalyzátory, ktoré ako zložku (a) obsahujú paládium.
Katalyzátory sa môžu použiť ako homogénne katalyzátory v rozpustenej forme alebo ako heterogénne katalyzátory. Heterogénnymi katalyzátormi môžu byť katalyzátory na nosiči, celo-aktívne katalyzátory alebo Raneyove katalyzátory, ktoré sa používajú ako pevné lôžko, v suspenzovanej forme alebo ako fluidizované lôžko. Možnými nosnými materiálmi sú napríklad oxidy, ako je oxid hlinitý, oxid kremičitý, hlinitokremičitany, oxid lantanitý, oxid titaničitý, oxid zirkoničitý, oxid horečnatý, oxid zinočnatý a zeolity a tiež aktívny uhlie alebo ich zmesi.
Heterogénne katalyzátory sa vo všeobecnosti pripravia vyzrážaním prekurzorov zložky (a), prípadne spolu s prekurzormi zložky (b) (promótormi) a/alebo prípadne s prekurzormi stopovej zložky (c) v prítomnosti alebo bez prítomnosti nosných materiálov (v závislosti od typu požadovaného katalyzátora), prípadne konvertovaním prekurzora katalyzátora získaného týmto spôsobom na vytláčané výrobky alebo pelety, jeho vysušením a jeho následným kalcinovaním. Katalyzátory na nosiči sa vo všeobecnosti môžu tiež získať impregnovaním nosiča s roztokom zložiek (a) a prípadne (b) a/alebo (c), pričom jednotlivé zložky sa môžu pridávať súčasne alebo postupne, alebo rozstrekovaním zložiek (a) a prípadne (b) a/alebo (c) na nosič s použitím postupov, ktoré sú dobre známe. Ak je to potrebné môžu sa pri príprave katalyzátorov použiť spojivá.
Prekurzormi používanými pre zložky (a) sú vo všeobecnosti soli vyššie uvedených kovov, ktoré sú ľahko rozpustné vo vode, ako sú napríklad dusičnany, chloridy, octany, mravčany a sírany, výhodne dusičnany.
Prekurzormi používanými pre zložky (b) sú vo všeobecnosti soli alebo komplexy vyššie uvedených kovov, ktoré sú ľahko rozpustné vo vode, ako sú napríklad dusičnany, chloridy, octany, mravčany a sírany, výhodne dusičnany.
-6Prekurzormi používanými pre zložky (c) sú vo všeobecnosti soli vyššie uvedených alkalických kovov a kovov alkalických zemín, ktoré sú ľahko rozpustné vo vode, ako sú napríklad hydroxidy, uhličitany, dusičnany, chloridy, octany, mravčany a sírany, výhodne hydroxidy a uhličitany.
Vyzrážanie sa vo všeobecnosti uskutočňuje z vodných roztokov, buď pridaním zrážacích činidiel alebo zmenou hodnoty pH alebo zmenou teploty.
Kompozícia prekurzorov katalyzátora pripravená týmto spôsobom sa zvyčajne suší pri teplote od 80 do 150 °C, výhodne pri teplote od 80 do 120 °C.
Kalcinácia sa zvyčajne uskutočňuje pri teplote od 150 do 500 °C, výhodne pri teplote od 200 do 450 °C, v prúde vzduchu alebo dusíka.
Ak je to potrebné, povrch katalyzátora sa pasivuje, zvyčajne s použitím zmesí kyslíka/dusíka, ako je vzduch, pri teplote od 20 do 80 °C, výhodne pri teplote od 25 do 35 °C.
Získaná kalcinovaná a prípadne pasivovaná kompozícia katalyzátora sa zvyčajne vystaví redukčnej atmosfére (“aktivácia”), napríklad jej vystavením prúdu plynu obsahujúcemu voľný vodík, počas 2 až 60 hodín a pri teplote od 80 do 250 °C, výhodne pri teplote od 80 do 180 °C, v prípade katalyzátora na báze ruténia alebo paládia a/alebo zlúčenín ruténia alebo paládia ako zložky (a), alebo pri teplote od 150 do 500 °C, výhodne od 180 do 400 °C, v prípade katalyzátora na báze jedného alebo viacerých kovov a/alebo zlúčenín kovov zvolených zo skupiny zahrňujúcej ako zložku (a) nikel a kobalt. Prúd plynu výhodne pozostáva z od 20 do 100% objemových vodíka a od 0 do 80% objemových inertného plynu, ako je dusík.
Skutočnosť, že katalyzátor sa výhodne aktivuje priamo vo vnútri syntézneho reaktora poskytuje výhody z hľadiska hospodárnosti pri uskutočňovaní spôsobu.
Hydrogenácia sa môže uskutočňovať vsádzkovo, ale výhodne sa uskutočňuje kontinuálne. V prípade kontinuálneho postupu sa tento môže uskutočňovať spôsobom v proti prúdu alebo po prúde, v plynnej fáze alebo výhodne v kvapalnej fáze.
-Ί Východiskové materiály vzorca II sa môžu hydrogenovať ako masa, napríklad ako tavenina, alebo tiež ako roztok v rozpúšťadle.
Vhodnými rozpúšťadlami sú také rozpúšťadlá, ktoré majú postačujúcu schopnosť rozpúšťania pre východiskové materiály vzorca II a pre cieľové produkty vzorca I a sú stabilné pri podmienkach hydrogenácie. Príkladmi takýchto rozpúšťadiel sú étery, ako je tetrahydrofurán, dioxán, tetrahydropyrán, polyetylénglykoidialkylétery alebo polyetylénglykolmonoalkylétery, alkoholy, ako je metanol, etanol, terc-butanol, cyklohexanol, voda, karboxylové kyseliny, fenoly, ako je katechol, rezorcinol, hydrochinón, pyrogalol a alkylétery týchto fenolov.
Výhodnými rozpúšťadlami sú tetrahydrofurán, dioxán, tetrahydropyrán, polyetylénglykoidialkylétery, polyetylénglykolmonoalkylétery, voda, kyselina octová a kyselina propiónová.
Predovšetkým výhodnými rozpúšťadlami sú voda, étery, predovšetkým cyklické étery a polyetylénglykolmonoalkylétery alebo polyetylénglykoidialkylétery.
Hydrogenácia v prítomnosti paládiového katalyzátor sa môže tiež výhodne uskutočňovať v karboxylových kyselinách, napríklad v C1.C4-karboxylových kyselinách, ako je kyselina octová alebo kyselina propiónová.
Hydrogenácia sa napríklad uskutočňuje v 1 až 60 %-nom (hmôt.) roztoku východiskových materiálov vzorca II vo vyššie uvedených rozpúšťadlách.
Hydrogenácia sa výhodne uskutočňuje pri teplote v rozsahu od 20 do 260 °C a pri tlaku od 1 do 300 bar. V prítomnosti katalyzátora paládia alebo ruténia sa hydrogenácia výhodne uskutočňuje pri teplote od 20 do 150 °C a tlakoch od 1 do 150 bar. V prítomnosti katalyzátorov niklu a kobaltu je naproti tomu výhodné, ak sa hydrogenácia uskutočňuje pri teplote od 100 do 260 °C a tlakoch od 50 do 300 bar.
Výhodné je, ak sa hydrogenácia uskutočňuje pri zvýšených tlakoch.
Vodík používaný na hydrogenáciu sa zvyčajne používa v relatívne vysokom stechiometrickom nadbytku, vztiahnuté na východiskové zlúčeniny vzorca II.
- 8 Môže sa nechať recirkuiovať do reakčnej zmesi ako cirkulačný plyn. Vodík sa zvyčajne používa vo forme čistého technického vodíka. Avšak prítomnosť signifikantných množstiev inertných plynov, napríklad dusíka, nenarušuje reakciu.
Zlúčeniny vzorca I, ktoré sa môžu pripraviť spôsobom hydrogenácie podľa predloženého vynálezu sú hodnotnými medziproduktmi, ktoré sa môžu použiť na výrobu farmaceutických produktov, čistých chemikálií a prípravkov na ochranu rastlín.
Predložený vynález je objasnený nižšie pomocou príkladov uskutočnenia vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Katalyzátory
Katalyzátor A: 100 % Pd, ako 10 % Pd na aktívnom uhlí (Sigma-Aldrich Chemie GmbH)
Katalyzátor B: 65,4 % CoO; 20,2 % CuO; 8,3 % Mn3O4; 3,5 % MoO3; 2,4 % P2O5; 0,2 % Na2O
Katalyzátor C: 74,0 % NiO; 2,2 % MoO3; 23,8 % CuO; na ZrO2 ako nosiči
Aktivácia katalyzátora B a C pri atmosférickom tlaku
Po naplnení elektricky vyhrievaného reaktora s kapacitou 1 liter katalyzátorom sa teplota zvýšila z laboratórnej teploty na teplotu 290 °C, rýchlosťou približne 20 °C za hodinu, pričom sa cez reaktor zavádzalo 300 l/h dusíka. Dusík sa potom nahradil vodíkom na obdobie 6 hodín. Na tento účel sa podiel vodíka každú hodinu zvyšoval o 50 l/h a v súčasne sa podiel dusíka každú hodinu znižoval o 50 l/h. Keď dávka vodíka predstavovala 300 i/h vodíka, teplota reaktora sa zvýšila na 300 až 310 °C a udržiavala sa pri tejto hodnote počas 48 hodín, pričom sa cez reaktor zavádzalo 300 l/h vodíka. Po ochladení pod argónom sa katalyzátor vyberie a môže sa skladovať pod tetraetylénglykoldimetyléterom.
Príprava derivátov toluénu vzorca I
-9Príklad 1
5,22 g derivátu kyseliny 3,4,5-trimetoxybenzoovej vzorca II (R1, R2, R3 = OCH3; R5 = -CO-R6; R6 = OC2H5) sa rozpustilo v 30 ml ľadovej kyseliny octovej a predložilo sa spolu s 0,62 g katalyzátora A do 50 ml autoklávu. Autokláv sa udržiaval pod tlakom 120 bar vodíka pri laboratórnej teplote. Zavádzal sa ďalší vodík v pravidelných intervaloch, až pokým tlak nezostal konštantný. Autokláv sa následne odvzdušnil a zistilo sa, že produkt obsahuje 81 % 3,4,5-trimetoxytoluénu a 4 % kyseliny 3,4,5-trimetoxybenzoovej.
Príklad 2 g kyseliny 3,4,5-trimetoxybenzoovej sa rozpustilo v 130 ml tetraetyiénglykoldimetyléteru a predložilo sa spolu s 5 g aktívneho katalyzátora B do autoklávu. Po niekoľkonásobnom prepláchnutí autoklávu vodíkom sa autokláv udržiaval pod tlakom pri laboratórnej teplote pri tlaku 50 bar vodíka, obsahy autoklávu sa zahriali na teplotu 180 °C a tlak vodíka sa zvýšil na 200 bar.
V pravidelných intervaloch sa zavádzal ďalší vodík, až pokým tlak nezostal konštantný. Dosiahla sa konverzia 97 % a v produkte sa našlo 74,6 % 3,4,5trimetoxytoluénu.
Príklad 3 g kyseliny 3,4,5-trimetoxybenzoovej sa rozpustilo v 130 ml tetrahydrofuránu a predložilo sa spolu s 2,5 g aktívneho katalyzátora B do autoklávu. Po niekoľkonásobnom prepláchnutí autoklávu vodíkom sa autokláv udržiaval pod tlakom pri laboratórnej teplote a tlaku vodíka 50 bar, obsahy autoklávu sa zahriali na teplotu 180 C a tlak vodíka sa zvýšil na 200 bar.
V pravidelných intervaloch sa zavádzal ďalší vodík, až pokým tlak nezostal konštantný. Dosiahla sa konverzia 73,2 % a v produkte sa našlo 48,6 % 3,4,5trimetoxytoluénu.
Príklad 4 g kyseliny 3,4,5-trimetoxybenzoovej sa rozpustilo v 130 ml vody a predložilo sa spolu s 1 g aktívneho katalyzátora C do autoklávu. Po niekoľkonásobnom prepláchnutí autoklávu vodíkom sa autokláv udržiaval pod
- 10tlakom pri laboratórnej teplote a tlaku vodíka 50 bar, obsahy autoklávu sa zahriali na teplotu 180 C a tlak vodíka sa zvýšil na 200 bar. V pravidelných intervaloch sa zavádzal ďalší vodík, až pokým tlak nezostal konštantný. Dosiahla sa konverzia 68 % a v produkte sa našlo 53,3 % 3,4,5-trimetoxytoluénu.

Claims (12)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Jednostupňový spôsob prípravy 3,4,5-trimetoxytoluénu vzorca I vyznačujúci sa tým, že sa zodpovedajúca kyselina benzoová, ester kyseliny benzoovej alebo anhydrid kyseliny benzoovej nechá reagovať vodíkom v prítomnosti katalyzátora obsahujúceho (a) najmenej jeden kov a/alebo jednu zlúčeninu kovu, zvolené zo skupiny zahrňujúcej kobalt, nikel, ruténium a/alebo paládium, a (b) od 0 do 30 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jedného alebo viacerých kovov alebo zlúčenín kovov zvolených zo skupiny zahrňujúcej platinu, ródium, irídium, osmium, meď, železo, striebro, zlato, chróm, molybdén, volfrám, mangán, rénium, zinok, kadmium, olovo, hliník, zirkón, cín, fosfor, kremík, arzén, antimón, bizmut a kovy vzácnych zemín, a tiež (c) od 0 do 5 % hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c), jednej alebo viacerých zlúčenín alkalických kovov alebo kovov alkalických zemín, pričom celkové množstvo zložiek (a) až (c) predstavuje 100 % hmotnostných.
  2. 2. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor ako zložka (a) obsahuje najmenej jeden kov a/alebo jednu zlúčeninu kovu, zvolené zo skupiny zahrňujúcej kobalt a nikel, v množstve od 5 do 100 % hmotnostných.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje ako zložku (a) najmenej jeden kov a/alebo jednu zlúčeninu kovu, zvolené zo skupiny
    - 12zahrňujúcej ruténium a paládium v množstve od 5 do 100% hmotnostných, vztiahnuté na celkové množstvo zložiek (a) až (c).
  4. 4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje ako zložku (b) kov alebo zlúčeninu kovu, zvolené zo skupiny zahrňujúcej striebro, meď, molybdén, mangán, rénium, olovo a fosfor.
  5. 5. Spôsob podlá nároku 1, vyznačujúci sa tým, že katalyzátor obsahuje ako zložku (c) zlúčeninu alkalického kovu alebo kovu alkalických zemín, zvolené zo skupiny zahrňujúcej lítium, sodík, draslík, cézium, horčík a vápnik.
  6. 6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že sa použijú katalyzátory, ktoré ako zložku (a) obsahujú kobalt alebo zlúčeninu kobaltu.
  7. 7. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa tým, že pri použití anhydridu kyseliny benzoovej ako východiskovej zlúčeniny použijú katalyzátory, ktoré ako zložku (a) obsahujú paládium alebo zlúčeninu paládia.
  8. 8. Spôsob podlá niektorého z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje v kvapalnej fáze.
  9. 9. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje v rozpúštádle zvolenom zo skupiny zahrňujúcej tetrahydrofurán, dioxán, tetrahydropyrán, polyetylénglykoldialkyléter, polyetylénglykolmonoalkyléter, metanol, etanol, terc-butanol, cyklohexanol, vodu, karboxylové kyseliny, alebo fenoly, katechol, rezorcinol, hydrochinón, pyrogalol a alkylétery týchto fenolov.
  10. 10. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje v rozpúštádle zvolenom zo skupiny zahrňujúcej tetrahydrofurán, dioxán, tetrahydropyrán, polyetylénglykoldiéter, polyetylénglykolmonoéter, vodu, kyselinu octovú alebo kyselinu propiónovú.
  11. 11. Spôsob podľa niektorého z nárokov 1 až 10, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje pri tlakoch od 1 do 300 bar a pri teplotách od 20 do 260 °C.
    -1312. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje v prítomnosti katalyzátorov, ktoré ako zložku (a) obsahujú nikel alebo kobalt, pri tlakoch od 50 do 300 bar a pri teplotách od 100 do 260 °C.
  12. 13. Spôsob podľa z nároku 1, vyznačujúci sa tým, že hydrogenácia sa uskutočňuje v prítomnosti katalyzátorov, ktoré ako zložku (a) obsahujú paládium alebo ruténium, pri tlakoch od 1 do 150 bar a pri teplotách od 20 do 150 °C.
SK1320-2003A 2001-04-27 2002-04-24 Jednostupňový spôsob prípravy trimetoxytoluénu SK287042B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10120911 2001-04-27
PCT/EP2002/004486 WO2002088046A2 (de) 2001-04-27 2002-04-24 Einstufiges verfahren zur herstellung von toluolderivaten

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK13202003A3 true SK13202003A3 (sk) 2004-04-06
SK287042B6 SK287042B6 (sk) 2009-10-07

Family

ID=7683086

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1320-2003A SK287042B6 (sk) 2001-04-27 2002-04-24 Jednostupňový spôsob prípravy trimetoxytoluénu

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6992226B2 (sk)
EP (1) EP1385806B1 (sk)
JP (1) JP4237500B2 (sk)
KR (1) KR100855831B1 (sk)
CN (1) CN1238319C (sk)
AR (1) AR033276A1 (sk)
AT (1) ATE299129T1 (sk)
AU (1) AU2002310874B2 (sk)
BR (1) BR0209212A (sk)
CA (1) CA2444765C (sk)
CZ (1) CZ20032908A3 (sk)
DE (1) DE50203573D1 (sk)
DK (1) DK1385806T3 (sk)
EA (1) EA007002B1 (sk)
ES (1) ES2243730T3 (sk)
HU (1) HUP0303819A3 (sk)
IL (2) IL158331A0 (sk)
MX (1) MXPA03009203A (sk)
PL (1) PL208093B1 (sk)
SK (1) SK287042B6 (sk)
WO (1) WO2002088046A2 (sk)
ZA (1) ZA200309188B (sk)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR101930087B1 (ko) * 2011-07-26 2018-12-18 에스케이이노베이션 주식회사 방향족 카르복시산 및/또는 방향족 카르복시산 알킬 에스테르 제조 공정에서 발생하는 부산물로부터 방향족 탄화수소 제조방법
JP6306694B2 (ja) 2013-10-18 2018-04-04 ダウ グローバル テクノロジーズ エルエルシー 光ファイバーケーブル構成要素
CA2927060C (en) 2013-10-18 2021-03-30 Dow Global Technologies Llc Optical fiber cable components
CN110142041A (zh) * 2019-03-29 2019-08-20 浙江工业大学 单金属负载的钌炭催化剂及其制备方法与应用

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2419093A (en) 1942-02-20 1947-04-15 Du Pont Catalytic hydrogenation of cuminic acid compounds
US2355219A (en) 1943-05-31 1944-08-08 Universal Oil Prod Co Hydrogenation of aryl carboxylic acids
US3177258A (en) * 1960-02-24 1965-04-06 Engelhard Ind Inc Hydrogenation process using rutheniumcontaining catalysts
JPS5668635A (en) * 1979-11-12 1981-06-09 Mitsui Petrochem Ind Ltd Preparation of 3,4,5-trialkoxytoluene

Also Published As

Publication number Publication date
PL208093B1 (pl) 2011-03-31
ATE299129T1 (de) 2005-07-15
HUP0303819A3 (en) 2011-06-28
SK287042B6 (sk) 2009-10-07
CN1505598A (zh) 2004-06-16
WO2002088046A2 (de) 2002-11-07
CA2444765A1 (en) 2002-11-07
DE50203573D1 (de) 2005-08-11
IL158331A (en) 2010-05-17
EP1385806B1 (de) 2005-07-06
AR033276A1 (es) 2003-12-10
WO2002088046A3 (de) 2003-10-30
JP2004532231A (ja) 2004-10-21
CA2444765C (en) 2010-09-14
ES2243730T3 (es) 2005-12-01
KR100855831B1 (ko) 2008-09-01
ZA200309188B (en) 2005-06-13
KR20040015137A (ko) 2004-02-18
US20040127752A1 (en) 2004-07-01
HUP0303819A2 (hu) 2004-03-01
DK1385806T3 (da) 2005-09-12
IL158331A0 (en) 2004-05-12
AU2002310874B2 (en) 2007-10-04
BR0209212A (pt) 2004-07-06
EP1385806A2 (de) 2004-02-04
EA007002B1 (ru) 2006-06-30
MXPA03009203A (es) 2004-01-29
EA200301106A1 (ru) 2004-02-26
JP4237500B2 (ja) 2009-03-11
CZ20032908A3 (cs) 2004-02-18
PL366823A1 (en) 2005-02-07
US6992226B2 (en) 2006-01-31
CN1238319C (zh) 2006-01-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4113662A (en) Catalyst for ester hydrogenation
US4375566A (en) Process for producing ortho-alkylated phenols from anisoles
US9353032B2 (en) Method for the production of neopentyl glycol
US9382225B2 (en) Reduction of C—O bonds by catalytic transfer hydrogenolysis
SG174379A1 (en) Method for producing 1,6-hexanediol by hydrogenation of oligo- and polyesters
US4149021A (en) Ester hydrogenation using cobalt, zinc and copper oxide catalyst
EP2781498A1 (en) Method for producing alkanediol
US5319148A (en) Preparation of pyrocatechol monoethers and pyrocatechols
SK13202003A3 (sk) Jednostupňový spôsob prípravy derivátov toluénu
US20100069681A1 (en) Process for preparing 3-alkoxypropan-1-ols
JPH08259492A (ja) 置換シクロヘキサノン類の製造法
US7230141B2 (en) Method for producing toluol derivatives
JP2005515248A6 (ja) トルオール誘導体の製造方法
KR100403417B1 (ko) 에폭사이드 유도체로부터 말로네이트 유도체 또는β-케토에스테르를 제조하기 위한 방법
US4656306A (en) Preparation process of cinnamate ester
KR100408806B1 (ko) 에폭사이드 유도체로부터 3-히드록시프로피온산 또는 그염을 제조하기 위한 방법
US4499308A (en) Catalytic reaction of acrolein and methacrolein with alcohols and glycols
US9988363B2 (en) Process for preparing organic esters
JPH0452255B2 (sk)
WO2001096269A1 (en) Process for the production of isopropenyl methyl ether
CN112778108A (zh) 一种4-取代基环己酮的合成方法
EP0538685A2 (de) Verfahren zur Herstellung von Vinyloxycarbonsäureestern
WO2003095399A1 (fr) Procede permettant la production d'un compose aromatique a substitution methyle

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20120424