SK13142000A3 - Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov - Google Patents

Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov Download PDF

Info

Publication number
SK13142000A3
SK13142000A3 SK1314-2000A SK13142000A SK13142000A3 SK 13142000 A3 SK13142000 A3 SK 13142000A3 SK 13142000 A SK13142000 A SK 13142000A SK 13142000 A3 SK13142000 A3 SK 13142000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
fragrance
weight
shaped
detergent
perfume
Prior art date
Application number
SK1314-2000A
Other languages
English (en)
Inventor
Kathleen Paatz
Wilfried R�Hse
Wolfgang Lahn
Norbert K�Hne
Andreas Lietzmann
Bernd Larson
Fred Schambil
Original Assignee
Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien filed Critical Henkel Kommanditgesellschaft Auf Aktien
Publication of SK13142000A3 publication Critical patent/SK13142000A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D11/00Special methods for preparing compositions containing mixtures of detergents ; Methods for using cleaning compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D3/00Other compounding ingredients of detergent compositions covered in group C11D1/00
    • C11D3/50Perfumes

Description

Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, najmä tabliet pracích prostriedkov na použitie v práčkach pre domácnosť.
Doterajší stav techniky
Oproti práškovým alebo kvapalným pracím a čistiacim prostriedkom majú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov rad výhod: je možné ich ľahšie dávkovať a na základe svojej vysokej hustoty potrebujú menej obalov ako aj zmenšené prepravné a skladovacie kapacity. Ďalšia dôležitá výhoda takýchto produktov je akceptovateľnosť u spotrebiteľov, ktorá sa zakladá nie len na opísaných výhodách dennej potreby, ale aj na estetických znakoch tvarovaných výrobkov. Tak v oblasti strojového čistenia riadu tablety vytlačili v širokom rozsahu predtým bežné práškové produkty z trhu.
Oproti uvedeným výhodám existujú ale aj nevýhody, ktorých podstata je v tvarovaných výrobkoch. Tak musí byť tvarovaný výrobok po výrobe dostatočne stabilný, aby ho bolo možné bez zlomenia alebo oteru zabaliť, prepravovať a skladovať. Tieto požiadavky stability podmieňujú určitú tvrdosť tvarovaného výrobku, ktorá je opäť v rozpore s rýchlym rozpustením tvarovaného výrobku. Táto dichotómia medzi tvrdosťou a časom rozpadu je centrálny problém výroby tvarovaných výrobkov, nezávisle od toho, v ktorej oblasti majú byť tieto tvarované výrobky používané.
Pri výrobe tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov vychádzajú najavo ďalšie špecifické problémy. Zatiaľ čo prostriedky na umývanie riadov vo forme tablety obsahujú relatívne malé množstvo tenzidov a z prevažnej časti sa skladajú z dobre rozpustných zložiek, obsahujú napríklad prostriedky na pranie textílií značne vyššie množstvá tenzidov, z čoho vyplývajú problémy s rozpustnosťou, pretože niektoré tenzidy majú sklon k tvorbe želatíny prípadne sú
-2iba pomaly rozpustné. Takisto nároky kladené na prostriedok na pranie textílií vo forme lisovaného tvarovaného výrobku sú značne vyššie ako u tabliet prostriedkov na umývanie riadov. V umývačke riadu leží tableta v košíku a tam sa rozpúšťa počas celého procesu umývania. V práčkach pre domácnosť musí byť tvarovaný výrobok prostriedku na pranie textílií dávkovateľný cez násypnú komoru, teda musí sa v priebehu niekoľkých sekúnd rozpadnúť na malé častice, aby tieto častice mohli byť vpláchnuté, na druhej strane musí byť zaručené aj pri dávkovaní do bubna, že tvarovaný výrobok sa úplne a rýchlo rozpadne, aby bol ďalekosiahle zamedzený kontakt tuhého, vlhkého pracieho prostriedku s bielizňou na zabránenie spottingproblémom.
Tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú oproti tabletám prostriedkov na umývanie riadov ďalšie účinné látky, ktoré ďalej zosilňujú dichotómiu medzi tvrdosťou a časom rozpadu. Zatiaľ čo prostriedky na umývanie riadu spravidla neobsahujú vonné látky, majú parfumy v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov veľký význam: na jednej strane zabezpečuje navoňanie jednoznačne charakteristický, „nezameniteľný“ produkt, na strane druhej je práve u pracích prostriedkov navoňanie ošetrených textílií mimoriadne dôležitý znak vo výkonnostnej charakteristike vnímanej spotrebiteľom. Vonné látky sú ale značne hydrofóbne látky, ktoré ďalej zhoršujú rozpúšťanie pracích a čistiacich prostriedkov, pretože po nastriekaní na práškové zmesi tieto hydrofobizujú.
V stave techniky tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov existuje iba malý počet publikácií, ktoré sa zaoberajú zapracovaním hydrofóbnych a hydrofobizovaných látok do týchto tvarovaných výrobkov.
Staršia nemecká patentová prihláška 197 39 384.5 (Henkel KGaA) opisuje tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov zo zhutnených, časticových pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú tenzid(y), aktivačné prísady, dezintegračný prostriedok na báze celulózy ako aj voliteľne ďalšie účinné látky pracích a čistiacich prostriedkov, a v ktorých je dezintegračný prostriedok priestorovo oddelený od hydrofobizovaných látok v ohraničenej oblasti tvarovaného výrobku. Oddelením dezintegračného prostriedku od látok, ktoré môžu brániť prístupu vlhkosti k dezintegračnému prostriedku, majú v tomto spise opísané tvarované výrobky vynikajúce vlastnosti rozpadu.
-3Tento spis opisuje iba, ako je možné optimálne využiť dezintegračný účinok použitého dezintegračného pomocného prostriedku. O optimálnom zapracovaní hydrofobizovaných látok nie je nič uvedené.
Staršia nemecká patentová prihláška 197 39 383.7 (Henkel KGaA) opisuje tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov zo zhutnených, časticových pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré obsahujú opäť jeden alebo viac tenzidov, aktivačné prísady, dezintegračný prostriedok na báze celulózy ako aj voliteľne ďalšie účinné látky pracích a čistiacich prostriedkov, a v ktorých sú všetky hydrofobizované látky nanesené na materiál nosiča. Hydrofobizované látky v zmysle tejto prihlášky sú napríklad parfumové oleje, pričom o nanesení na materiály nosiča nie je v tomto spise nič uvedené.
Predložený vynález mal teda za úlohu pripraviť spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, ktorého konečným produktom sú tvarované výrobky vyznačujúce sa vysokými tvrdosťami a rýchlymi časmi rozpadu. Tento proces by mal najmä umožniť inkorporáciu parfumu do tvarovaného výrobku vhodným spôsobom bez toho, aby sa bolo treba obávať nevýhod, ktoré majú bežné parfumované tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov. Má byť teda nájdená možnosť výroby parfumovaných tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré dosahujú alebo prevyšujú vo svojich vlastnostiach neparfumované tvarované výrobky.
Riešenie tejto úlohy je úspešné, keď sa do tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov zapracujú tvarované výrobky s vysokým obsahom vonných látok, najmä vonné perly, pričom tvarovaný výrobok vonnej látky sa vyrobí granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním (napríklad peletizáciou, extrúziou atď.).
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, pri ktorom je granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním vyrobená vysoko koncentrovaná zmes vonnej látky, zmiešaná s ostatnými práškovými a/alebo granulárnymi účinnými látkami pracích a čistiacich prostriedkov a táto predzmes sa potom zlisuje známym spôsobom na tvarované výrobky.
-4V spôsobe podľa vynálezu sú na použitie vhodné vysoko koncentrované zmesi vonných látok, ktoré je možné vyrobiť granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním. Výhodné sú tu zmesi vonných látok, najmä vonné perly, ktorých sypná hmotnosť je vyššia ako 700 g/1. Výroba „vonných perál“ výhodne použiteľných v spôsobe podľa vynálezu je opísaná napríklad v staršej nemeckej patentovej prihláške 197 46 780.6 (Henkel KGaA). Táto prihláška uverejňuje spôsob výroby tvarovaných výrobkov vonných látok, najmä vonných perál, so sypnou hmotnosťou vyššou ako 700 g/l, v ktorom sa podrobí granulácii alebo tlakovému aglomerovaniu tuhá a v podstate bezvodá predzmes zložená z
a) 65 až 95 % hmotn. látky nosiča (nosičov)
b) 0 až 10 % hmotn. pomocných látok ako aj
c) 5 až 25 % hmotn. parfumu.
Výhodné látky nosiča sú pritom zvolené zo skupiny tenzidov, tenzidových zmesí, di- a polysacharidov, kremičitanov, zeolitov, uhličitanov, sulfátov a citranov a sú použité v množstvách v rozsahu od 65 do 95 % hmotn., výhodnejšie od 70 do 90 % hmotn., vztiahnuté vždy na hmotnosť vznikajúceho tvarovaného výrobku vonnej látky.
Okrem „vonných perál“ vyrobených vyššie opísaným spôsobom je v spôsobe podľa vynálezu výhodné zapracovanie vonných perál, ako je opísané v staršej nemeckej patentovej prihláške 197 46 781.4 (Henkel KGaA). V tomto spise je uverejnený spôsob výroby voňavých pracích alebo čistiacich prostriedkov prípadne ich zložiek so sypnou hmotnosťou vyššou ako 600 g/l, v ktorom je vyrobená tuhá a v podstate bezvodá predzmes pracích a čistiacich prostriedkov a/alebo surovín pracích alebo čistiacich prostriedkov, ktorá obsahuje minimálne 0,1 % hmotn. parfumu, vztiahnuté na túto predzmes, a táto predzmes sa potom podrobí tlakovému aglomerovaniu. Takéto voňavé pracie a čistiace prostriedky alebo vyššie uvedené tvarované výrobky vonných látok je možné zapracovať do predzmesí spôsobom podľa vynálezu.
Výroba vysoko koncentrovaných tvarovaných výrobkov vonných látok sa podarí granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním. Pri granulácii sa predzmes tvarovaného výrobku vonnej látky zhutní a homogenizuje rotujúcim miešadlom a granuluje sa na tvarované výrobky vonných látok, najmä na vonné perly. Granulácia
-5poskytuje pritom vonné perly so širokým spektrom zŕn (hrubozrnné a jemnozrnné podiely), kvôli čomu je variant tlakového aglomerovania oproti granulácii výhodnejší.
Pri procese tlakového aglomerovania sa predzmes tvarovaného výrobku vonnej látky tlakom a pôsobením strihových síl zhutní a plastifikuje, pritom homogenizuje a nakoniec sa formovaním z prístrojov vynesie. Technicky najvýznamnejšie procesy tlakového aglomerovania sú extrúzia, valcové kompaktovanie a peletovanie.
V jednom z výhodnejších uskutočnení vynálezu sa predzmes tvarovaného výrobku vonnej látky privádza kontinuálne do planétového valcového extrudéru alebo do dvojhriadeľového extrudéru prípadne dvojzávitovkového extrudéru prípadne do dvojzávitovkového lisu so súbežne alebo proti sebe bežiacemu vedeniu závitoviek, ktorých puzdro a ich granulačná hlavica extrudéra môžu byť predhrievané na určitú teplotu extrúzie. Strihovým pôsobením závitoviek extrudéra sa tlakom, ktorý je výhodnejšie minimálne 25.105 Pa (25 bar), pri extrémne vysokých prietokoch môže byť ale v závislosti od použitej aparatúry aj nižší, predzmes zhutňuje, plastifikuje, extruduje cez lamely otvorových trysiek vo forme jemných vlákien a napokon sa extrudát rozdrobí pomocou rotujúceho noža výhodne na približne guľovité až valcové zrna granulátu. Priemer otvorov lamely otvorových trysiek a dĺžka odsekov vlákna sa pritom nastavia na zvolené rozmery granulátu. V tomto uskutočnení sa podarí výroba granulátu v podstate rovnomernej určenej veľkosti častíc, pričom absolútna veľkosť častíc môže byť prispôsobená danému účelu použitia. Vo všeobecnosti sú výhodné priemery častíc do maximálne 0,8 cm. Dôležité uskutočnenia tu predpokladajú výrobu jednotných granulátov v milimetrovom rozsahu, napríklad v rozsahu od 0,5 do 5 mm a výhodnejšie v rozsahu od približne 0,8 do 3 mm. Pomer dĺžka/priemer odseknutého primárneho granulátu je pritom v jednom dôležitom uskutočnení v rozsahu od približne 1:1 až do približne 3:1. Ďalej je výhodné priviesť ešte plastický primárny granulát na ďalšie spracovanie tvarovaním; pritom budú surovému extrudátu zaoblené jeho hrany, takže na záver sa získajú guľovité až takmer guľovité zrná extrudátu. V prípade želania je možné v tomto stupni spoločne použiť malé množstvá suchého prášku, napríklad zeolitový prášok ako práškový zeolit NaA. Toto tvarovanie je možné vykonať v bežných kotúčových prístrojoch. Pri tom je potrebné dbať na to, aby v tomto stupni vzniklo
-6iba malé množstvo jemnozrnného podielu. Alternatívne je možné vykonať extrúziu/vylisovanie aj v nizkotlakých extrudéroch, v Kahlovom lise alebo v Bextrudéri.
Rovnako ako v procese extrúzie je aj v ostatných procesoch výroby tvarovaných výrobkov vonných látok výhodné podrobiť vzniknuté primárne granuláty/kompaktáty ďalšiemu tvárniacemu kroku spracovania, najmä zaobleniu, takže sa nakoniec získajú guľovité až takmer guľovité (v tvare perly) zrná.
V ďalšom výhodnom uskutočnení predloženého vynálezu sa spôsob výroby tvarovaných výrobkov vonných látok uskutoční pomocou valcového kompaktovania. Pri ňom sa dávkuje tuhá predzmes obsahujúca vonné látky cielene medzi dva hladké valce alebo dva valce s vyhĺbením definovaného tvaru a medzi obidvomi valcami sa vyvalcuje tlakom na listový kompaktát. Valce pôsobia na predzmes tvarovaného výrobku vonných látok vysokým lineárnym tlakom a môžu byť podľa potreby dodatočne zohrievané prípadne chladené. Pri použití hladkých valcov sa získajú hladké, neštruktúrované pásy, zatiaľ čo pri použití štruktúrovaných valcov je možné vyrobiť zodpovedajúco štruktúrované pásy, v ktorých je možné napríklad nastaviť určité tvary neskorších tvarovaných výrobkov vonných látok. Pás kompaktátu sa následne pomocou procesu lámania a rozdrobenia rozláme na menšie kusy a týmto spôsobom je možné ho spracovať na zrná granulátu, ktoré môžu byť ďalej upravené ďalším samo o sebe známym spôsobom úpravy povrchov, najmä na približne guľovitý tvar.
V ďalšom výhodnom uskutočnení sa vykoná výroba tvarovaných výrobkov vonných látok pomocou peletovania. Za týmto cieľom sa nanesie tuhá predzmes tvarovaného výrobku vonných látok obsahujúca vonné látky na perforovanú plochu a pomocou prítlačného telesa sa pri plastifikácii natlačí cez otvory. U bežných uskutočnení peletovacích lisov sa predzmes tvarovaných výrobkov vonných látok pod tlakom zhutní, plastifikuje, pretlačí cez perforovanú plochu pomocou rotujúceho valca v tvare jemných povrazcov a napokon sa pomocou lámacieho zariadenia rozdrobí na zrná granulátu. Tu sú možné najrozličnejšie vytvarovania tlakových valcov a perforovanej matrice. Tak sa používajú napríklad plytké perforované taniere rovnako ako konkávne alebo konvexné prstencové matrice, cez ktoré je materiál pretláčaný pomocou jedného alebo viacerých tlakových valcov. Vytláčacie
-Ί kladky môžu byť u tanierových prístrojov vytvarované aj kónický, v prstencových prístrojoch môžu mať matrice a vytláčacie kladky súhlasný alebo opačný smer otáčania. Vhodný prístroj na vykonanie spôsobu podľa vynálezu je opísaný napríklad v nemeckom uverejnení DE 38 16 842 (Schluter GmbH). Lisy s prstencovou matricou uverejnené v tomto spise sa skladajú z rotujúcich, prstencových matríc prestúpených lisovacími kanálmi a z minimálne jednej výtlačnej kladky v účinnom spojení s ich vnútornými plochami, ktorá vytláča materiál privedený do priestoru matrice lisovacími kanálmi do výpuste materiálu. Tu je možné poháňať prstencovú matricu a vytláčaciu kladku v rovnakom zmysle, pričom je realizovateľné znížené zaťaženie strihom a tým nízke zvýšenie teploty predzmesi. Samozrejme je ale aj možné pri peletovaní pracovať so zohrievanými alebo chladenými valcami na nastavenie želanej teploty predzmesi.
Pri výrobe tvarovaných výrobkov vonných látok je výhodné udkutočniť granuláciu alebo tlakové aglomerovanie v podstate bez vody. Pritom sa pod „v podstate bez vody“ rozumie stav, pri ktorom je obsah kvapalnej vody, t.j. vody existujúcej nie vo forme hydrátu a/alebo stavebne viazanej nižší ako 2 % hmotn., výhodnejšie nižší ako 1 % hmotn. a najvýhodnejšie dokonca nižší ako 0,5 % hmotn. vztiahnuté vždy na predzmes tvarovaného výrobku vonnej látky. Voda môže tomu zodpovedajúc existovať v podstate iba v chemicky a/alebo fýzikálne viazanej forme prípadne ako zložka, ktorá existuje pri teplote nižšej ako 45 °C pri tlaku 105 Pa (1 bar) ako tuhá látka daných surovín prípadne zmesi, ale nesmie byť do predzmesi tvarovaného výrobku vonných látok vnesená ako kvapalina, roztok alebo disperzia. Tým, že spôsob výroby tvarovaných výrobkov vonných látok sa uskutoční v podstate bez vody, t.j. s výnimkou obsahu vody („znečistení“) použitých tuhých látok, sa pripraví ekologicky hodnotný spôsob, pretože zrieknutie sa následného kroku sušenia šetrí nie len energiu ale je možné zamedziť aj vzniku emisií, ktoré vznikajú prevažne pri bežných spôsoboch sušenia. Okrem toho umožňuje až zrieknutie sa následných krokov sušenia zapracovanie citlivých alebo prchavých vonných látok do predzmesi a tým výrobu tvarovaných výrobkov vonných látok, najmä vonných perál.
Tvarované výrobky vonných látok, ktoré sú v spôsobe podľa vynálezu spracované s ďalšími zložkami na predzmes tabliet, sa môžu široko meniť s
-8ohľadom na obsah parfumu. Výhodné sú tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, ktoré obsahujú od 3 do 40 % hmotn., výhodnejšie od 5 do 30 % hmotn. a najvýhodnejšie od 8 do 20 % hmotn. parfumu, vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku vonnej látky.
Ako parfumové oleje prípadne vonné látky je možné použiť v spôsobe výroby tvarovaných výrobkov vonných látok jednotlivé zlúčeniny vonných látok, napríklad syntetické produkty typu esterov, éterov, aldehydov, ketónov, alkoholov a uhľovodíkov. Zlúčeniny vonných látok typu esterov sú napríklad benzylacetát, fenoxyetylizobutyrát, p-terc-butylcyklohexylacetát, linalylacetát, dimetylbenzylkarbinylacetát (DMBCA), fenyletylacetát, benzylacetát, etylmetylfenylglycinát, alylcyklohexylpropionan, styralylpropionan, benzylsalicylan, cyklohexylsalicylan, floramát, meluzát a jasmecyklan. Medzi étery patria napríklad benzyletyléter a ambroxan, k aldehydom napríklad lineárne alkanaly s 8 až 18 uhlíkovými atómami, citral, citronellal, citronellyloxyacetaldehyd, cyklamenaldehyd, lilial a bourgeonal, ku ketónom napríklad jonony, α-izometylionon a metyl-ced ryl ketón, k alkoholom anetol, citronellol, eugenol, geraniol, linalool, fenyletylalkohol a terpineol, k uhľovodíkom patria najmä terpény ako limonen a pinen. Výhodné je ale použiť zmesi rôznych vonných látok, ktoré spolu vytvoria zodpovedajúcu vôňu.
Takéto parfumové oleje môžu obsahovať aj prírodné zmesi vonných látok, aké sú dostupné z rastlinných zdrojov, napríklad pineový, citrusový, jasmínový, patchoulyový, ružový alebo Ylang-Ylang-olej. Rovnako vhodné sú muškát, šalviový olej, rumančekový olej, klinčekový olej, silica medovky lekárskej, mätový olej, olej listov škoricovníka, silica z kvetov lipy, borievkový olej, vetiverový olej, olibanový olej, galbanový olej a labdanový olej ako aj olej z pomarančových kvetov, neroliol, olej z pomarančovej kôry a silica santalového dreva.
Okrem parfumu obsahujú tvarované výrobky vonných látok použité v spôsobe podľa vynálezu nosiče. Výhodné je použiť, vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku vonných látok od 65 do 95 % hmotn., výhodnejšie od 70 do 90 % hmotn., látok nosiča zo skupiny tenzidov, tenzidových zmesí, di- a polysacharidov, kremičitanov, zeolitov, uhličitanov, sulfátov a citranov. Tieto zlúčeniny prípadne triedy zlúčenín budú opísané nižšie, pretože môžu byť aj zložkou predzmesi tablety.
-9Okrem parfumu a látok nosiča je výhodné, keď tvarované výrobky vonných látok obsahujú ďalšie pomocné látky, ktoré uľahčujú ich výrobu alebo zlepšujú ich neskoršie vlastnosti. Tu je výhodné, aby tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly obsahovali jednu alebo viaceré látky zo skupiny polyetylénglykolov, alkoxylátov mastných alkoholov a alkoxylátov mastných kyselín v množstve od 1 do 10 % hmotn., výhodnejšie od 2 do 9 % hmotn. a najvýhodnejšie od 5 do 7 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť tvarovaných výrobkov vonných látok.
Voliteľne použiteľné alkoxyláty mastných kyselín je možné opísať všeobecným vzorcom I
R1-COO-(CH2-CH-O)k-H (I)
I
R2 v ktorom je R1 zvolené z C7.i7-alkyl alebo C7.i7-alkenyl, R2 = -H alebo -CH3 a k = 2 až 10.
Výhodné alkoxyláty mastných alkoholov zodpovedajú všeobecnému vzorcu II
R3-O-(CH2-CH-O),-H (II)
I
R4 v ktorom je R3 zvolené z C8-i8-alkyl alebo Ca-ie-alkenyl, R4 = -H alebo -CH3 a I = 2 až 10.
V obidvoch prípadoch je možné zodpovedajúce pomocné látky známym spôsobom ľahko vyrobiť etoxyláciou alebo propoxyláciou mastných kyselín prípadne mastných alkoholov, pričom z ekonomických dôvodov sú výhodné technické zmesi jednotlivých druhov.
Ďalšie výhodné pomocné látky sú polyetylénglykoly (krátko PEG), ktoré je možné opísať všeobecným vzorcom III
H-(O-CH2-CH2)n-OH (III)
-10v ktorom sa môže stupeň polymerizácie n meniť od približne 5 do >100 000, zodpovedajúc mólovej hmotnosti od 200 do 5 000 000 gmoľ1. Produkty s mólovou hmotnosťou nižšou ako 25 000 gmoľ1 sa pritom označujú ako vlastné polyetylénglykoly, zatiaľ čo vyššie molekulárne produkty sa v literatúre často označujú ako polyetylénoxidy (krátko: PEOX). Výhodne použiteľné polyetylénglykoly môžu mať lineárnu alebo rozvetvenú štruktúru, pričom výhodné sú najmä lineárne polyetylénglykoly, a uzatvorené koncovými skupinami.
K obzvlášť výhodným polyetylénglykolom patria také, ktoré majú relatívnu molekulovú hmotnosť od 2000 do 12 000, výhodnejšie okolo 4000, pričom polyetylénglykoly s relatívnou molekulovou hmotnosťou nižšou ako 3500 a vyššou ako 5000 je možné použiť najmä v kombinácii s polyetylénglykolmi s relatívnou molekulovou hmotnosťou okolo 4000 a takéto kombinácie obsahujú výhodnejšie viac ako 50 % hmotn., vztiahnuté na celkové množstvo polyetylénglykolov, polyetylénglykolov s relatívnou molekulovou hmotnosťou od 3500 do 5000. Ako spojivo je možné použiť ale aj polyetylénglykoly, ktoré sú pri izbovej teplote pri tlaku 105 Pa (1 bar) v kvapalnom stave; tu je predovšetkým reč najmä o polyetylénglykole s relatívnou molekulovou hmotnosťou 200, 400 a 600.
Tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, sa teraz spracujú spôsobom podľa vynálezu spoločne s ďalšími účinnými látkami a/alebo zmesami pracích a čistiacich prostriedkov do predzmesi tablety, ktorá sa zlisuje známym spôsobom na tabletu.
Dôležité účinné látky, ktoré môžu byť inkorporované do predzmesi tablety, sú tenzidy, látky skeletu, bieliace prostriedky, aktivátory bielenia a soli (ako sulfáty, uhličitany, citrany atď., najmä sodné a draselné soli) ako aj ďalšie bežné účinné látky a zmesi pracích prostriedkov. Tieto budú následne bližšie opísané.
V tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov vyrobených spôsobom podľa vynálezu môžu byť použité aniónové, neiónové, katiónové a/alebo amfotérne tenzidy prípadne ich zmesi. Výhodné sú z aplikačného pohľadu zmesi aniónových a neiónových tenzidov. Celkový obsah tenzidov v tvarovaných výrobkoch vyrobených spôsobom podľa vynálezu je od 5 do 60 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku, pričom sú výhodné obsahy tenzidov vyššie ako 15 % hmotn.
-11 Ako aniónové tenzidy sú používané napríklad tenzidy typu sulfonátov a sulfátov. Ako tenzidy sulfonátového typu prichádzajú do úvahy pritom najmä C9.13alkylbenzénsulfonáty, olefínsulfonáty, t.j. zmesi alkén- a hydroxyalkánsulfonátov ako aj disulfonáty, aké sa získajú napríklad z C^-ie-monoolefínov s koncovou alebo vnútornou dvojitou väzbou sulfonáciou plynným oxidom sírovým a následnou alkalickou alebo kyslou hydrolýzou sulfonačných produktov. Vhodné sú aj alkánsulfonáty, ktoré sú získané z Ci2-ie-alkánov napríklad sulfochloráciou alebo sulfooxidáciou s následnou hydrolýzou prípadne neutralizáciou. Rovnako vhodné sú aj estery kyselín α-sulfomastných (estersulfonáty), napríklad α-sulfonovaný metylester hydrogenizovanej kyseliny kokosovej, palmojadrovej alebo lojovej.
Ďalšie vhodné aniónové tenzidy sú sulfatizované glycerínestery mastnej kyseliny. Pod glycerínestermi mastnej kyseliny sa rozumejú mono-, di- a triestery ako aj ich zmesi, ako sa získajú pri výrobe esterifikáciou jedného monoglycerínu s 1 až 3 mol mastnej kyseliny alebo preesterifikácii triglyceridov s 0,3 až 2 mol glycerínu. Výhodné sulfatizované glycerínestery mastných kyselín sú pritom sulfatizované produkty nasýtených mastných kyselín so 6 až 22 uhlíkovými atómami, napríklad kyseliny kapronovej, kyseliny kaprylovej, kyseliny kaprínovej, kyseliny myristovej, kyseliny laurovej, kyseliny palmitovej, kyseliny steárovej alebo kyseliny behenovej.
Ako alk(én)ylsulfáty sú výhodné alkalické a najmä sodné soli poloesterov kyseliny sírovej Ci2-Ci8-mastných alkoholov, napríklad kokosového mastného alkoholu, lojového alkoholu, lauryl-, myristyl-, cetyl- alebo stearylalkoholu alebo Cio-Cžo-oxoalkoholov a poloesterov sekundárnych alkoholov s touto dĺžkou reťazca. Ďalej sú výhodné alk(én)ylsulfáty s uvedenou dĺžkou reťazca, ktoré obsahujú syntetický nerozvetvený alkylový zvyšok vyrobený na petrochemickej báze, ktoré sa odbúravajú rovnako ako adekvátne zlúčeniny na báze mastných chemických surovín. V záujme techniky prania sú výhodné Ci2-Ci6-alkylsulfáty a Ci2-Ci5-alkylsulfáty ako aj Ci4-Ci5-alkylsulfáty. Vhodné aniónové tenzidy sú aj 2,3-alkylsulfáty, ktoré môžu byť vyrobené napríklad podľa US-patentového spisu 3,234,258 alebo 5,075,041 a získané ako predajný produkt spoločnosti Shell Oil Company pod názvom DAN®.
-12Vhodné sú aj monoestery kyseliny sírovej a nerozvetvených alebo rozvetvených C7-21 -alkoholov etoxylovaných s 1 až 6 mol etylénoxidu, ako 2-metylrozvetvených C9.11-alkoholov s priemerne 3,5 mol etylénoxidu (EO) alebo C12-18mastných alkoholov s 1 až 4 EO. Používané sú v čistiacich prostriedkoch z dôvodu ich vysokej penivosti len v relatívne malých množstvách, napríklad v množstve od 1 do 5 % hmotn.
Ďalšie vhodné aniónové tenzidy sú aj soli kyseliny alkylsulfojantárovej, ktoré sú označované aj ako sulfojantárany alebo estery kyseliny sulfojantárovej a monoester a/alebo diester kyseliny sulfojantárovej s alkoholmi, výhodnejšie s mastnými alkoholmi a najmä s etoxylovanými mastnými alkoholmi. Výhodné sulfojantárany obsahujú zvyšky Ce-ie-mastných alkoholov alebo ich zmesí. Obzvlášť výhodné sulfojantárany obsahujú zvyšok mastného alkoholu, ktorý je odvodený od etoxylovaných mastných alkoholov, ktoré sami predstavujú neiónové tenzidy (opis pozri nižšie). Pritom sú opäť obzvlášť výhodné sulfojantárany, ktorých zvyšky mastných alkoholov sú odvodené od etoxylovaných mastných alkoholov so zúženým rozdelením homológov. Rovnako je možné aj použitie kyseliny alk(én)yljantárovej s výhodnejšie 8 až 18 uhlíkovými atómami v alk(én)ylovom reťazci a jej solí.
Ako ďalšie aniónové tenzidy prichádzajú do úvahy najmä mydlá. Vhodné sú nasýtené mydlá mastných kyselín ako soli kyseliny laurovej, kyseliny myristovej, kyseliny palmitovej, kyseliny steárovej, hydrogenovanej kyseliny erukovej a behenovej ako aj najmä zmesi mydiel odvodené od prírodných mastných kyselín, napríklad kyseliny kokosovej, palmojadrovej alebo lojovej.
Aniónové tenzidy vrátane mydiel existujú vo forme ich sodných, draselných alebo amónnych solí ako aj rozpustných solí organických báz, ako mono-, di- alebo trietanolamínu. Výhodné sú aniónové tenzidy vo forme ich sodných alebo draselných solí, najmä vo forme sodných solí.
Ako neiónové tenzidy sa výhodnejšie používajú alkoxylované, výhodnejšie etoxylované, najmä primárne alkoholy s výhodnejšie 8 až 18 uhlíkovými atómami a priemerne 1 až 12 mol etylénoxidu (EO) na mol alkoholu, v ktorých môže byť alkoholový zvyšok lineárny alebo výhodnejšie v 2-pozícii metylovo rozvetvený prípadne môže obsahovať zmes lineárnych a metylovo rozvetvených zvyškov, tak
-13ako zvyčajne existujú v oxoalkoholových zvyškoch. Výhodné sú ale najmä alkoholetoxyláty s lineárnymi zvyškami alkoholov prírodného pôvodu s 12 až 18 uhlíkovými atómami, napríklad kokosového, palmového, lojového alkoholu alebo oleylalkoholu, a s priemerne 2 až 8 EO na mol alkoholu. K výhodným etoxylovaným alkoholom patria napríklad Ci2.i4-alkoholy s 3 EO alebo 4 EO, Cg.n-alkoholy so 7 EO, Ci3-i5-alkoholy s 3 EO, 5 EO, 7 EO alebo 8 EO, Ci2-ie-alkoholy s 3 EO, 5 EO alebo 7 EO a ich zmesi, ako zmesi Ci2-i4-alkoholov s 3 EO a Ci2-i8-alkoholov s 5 EO. Uvedené stupne etoxylácie predstavujú štatistickú strednú hodnotu, ktorá môže byť pre špeciálny produkt celé číslo alebo zlomok. Výhodné alkoholetoxyláty majú zúžené rozdelenie homológov (narrow range ethoxylates, NRE). Dodatočne k týmto neiónovým tenzidom je možné použiť aj mastné alkoholy s viac ako 12 EO. Príkladom pre tieto je lojový alkohol so 14 EO, 25 EO, 30 EO alebo 40 EO.
Okrem toho je možné ako ďalšie neiónové tenzidy použiť aj alkylglykozidy všeobecného vzorca RO(G)X, v ktorom R znamená primárny lineárny alebo metylovo rozvetvený, najmä v 2-pozícii metylovo rozvetvený alifatický zvyšok s 8 až 22, výhodnejšie s 12 až 18 uhlíkovými atómami a G je symbol pre glykózovú jednotku s 5 alebo 6 uhlíkovými atómami, výhodnejšie pre glukózu. Stupeň olygomerizácie x, ktorý udáva rozdelenie monoglykozidov a oligoglykozidov, je ľubovoľné číslo od 1 do 10, výhodnejšie je x od 1,2 do 1,4.
Ďalšou triedou výhodne používaných neiónových tenzidov, ktoré sa používajú buď ako samostatný neiónový tenzid alebo v kombinácii s ostatnými neiónovými tenzidmi, sú alkoxylované, výhodnejšie etoxylované alebo etoxylované a propoxylované alkylestery mastných kyselín, výhodnejšie s 1 až 4 uhlíkovými atómami v alkylovom reťazci, najmä metylestery mastných kyselín, ako sú napríklad opísané v japonskej patentovej prihláške JP 58/217598 alebo ktoré sú výhodnejšie vyrobené spôsobom opísaným v medzinárodnej patentovej prihláške WO-A90/13533.
Vhodné môžu byť aj neiónové tenzidy typu amínoxidov, napríklad Nkokosalkyl-A/./V-dimetylamínoxid a A/-lojalkyl-/V,A/-dihydroxyetylamínoxid, a typu alkanolamidov mastných kyselín. Výhodné množstvo týchto neiónových tenzidov nie je vyššie ako množstvo etoxylovaných mastných alkoholov, najmä nie vyššie ako jeho polovica.
- 14Ďalšie vhodné tenzidy sú amidy polyhydroxymastných kyselín všeobecného vzorca IV
R5
I
R-CO-N-[Z] (IV) v ktorom RCO znamená alifatický acylový zvyšok so 6 až 22 uhlíkovými atómami, R5 je vodík, alkylový alebo hydroxyalkylový zvyšok s 1 až 4 uhlíkovými atómami a [Z] je lineárny alebo rozvetvený poly hydroxyalkylový zvyšok s 3 až 10 uhlíkovými atómami a 3 až 10 hydroxylovými skupinami. U amidov polyhydroxymastných kyselín sa jedná o známe látky, ktoré je možné získať bežným spôsobom redukčnou amináciou redukujúceho cukru amoniakom, alkylamínom alebo alkanolamínom a následnou acyláciou mastnou kyselinou, alkylesterom mastnej kyseliny alebo chloridom mastnej kyseliny.
Ku skupine amidov polyhydroxymastných kyselín patria aj zlúčeniny všeobecného vzorca V
R6-O-R7
I
R-CO-N-[Z] (V) v ktorom R znamená lineárny alebo rozvetvený alkylový alebo alkenylový zvyšok so 7 až 12 uhlíkovými atómami, R6 je lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok s 2 až 8 uhlíkovými atómami a R7 je lineárny, rozvetvený alebo cyklický alkylový zvyšok alebo arylový zvyšok alebo oxy-alkylový zvyšok s 1 až 8 uhlíkovými atómami, pričom sú výhodné Ci.4-alkylové alebo fenylové zvyšky a [Z] je lineárny polyhydroxyalkylový zvyšok, ktorého alkylový reťazec je substituovaný minimálne dvomi hydroxylovými skupinami, alebo alkoxylované, najmä etoxylované alebo propoxylované deriváty tohto zvyšku.
[Z] sa získa výhodne reduktívnou amináciou redukujúceho cukru, napríklad glukózy, fruktózy, maltózy, laktózy, galaktózy, manózy alebo xylózy. Tieto /V-alkoxyalebo /V-aryloxy- substituované zlúčeniny je možné potom previesť napríklad podfa náuky medzinárodnej prihlášky WO-A-95/07331 reakciou metylesterov mastných
-15kyselín v prítomnosti alkoxidu ako katalyzátora na želané amidy polyhydroxymastných kyselín.
V rámci predloženého vynálezu je výhodné zapracovanie aniónových a neiónových tenzidov spôsobom podľa vynálezu do tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, pričom z určitých kvantitatívnych pomerov, v ktorých sú jednotlivé tenzidy použité, môžu vyplývať aplikačné výhody.
Tak sú napríklad obzvlášť výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, v ktorých je pomer aniónového tenzidu k niotenzidu od 10:1 do 1:10, výhodnejšie od 7,5:1 do 1:5 a najvýhodnejšie od 5:1 do 1:2, pričom tenzidy môžu byť zapracované do tvarovaného výrobku spôsobom podľa vynálezu v tvarovaných výrobkoch vonných látok alebo v spracovávaných zložkách v predzmesí tablety.
V rámci predloženého vynálezu sú výhodné spôsoby podľa vynálezu, v ktorých sa vysoko koncentrovaný tvarovaný výrobok vonných látok zmieša s minimálne jedným granulátom tenzidu.
Z aplikačného pohľadu môže byť výhodné, keď v niektorých fázach tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov alebo v celom tvarovanom výrobku, t.j. vo všetkých fázach, nie sú obsiahnuté určité triedy tenzidov. Pod fázou sa v rámci predloženého vynálezu rozumie akékoľvek priestorové oddelenie, teda napríklad viacfázovosť vo viacvrstvových alebo prstenec-jadrových alebo oplášťovaných tabletách. Jednotlivé fázy vzniknú ale aj tým, že do tvarovaného výrobku sú spôsobom podľa vynálezu zalisované tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, pričom tvarovaný výrobok vonnej látky tvorí jednu fázu, zatiaľ čo ostatné fázy sú tvorené ďalšími časticami predzmesí tablety. Ďalšie dôležité uskutočnenie predloženého vynálezu predpokladá teda, že minimálne jedna fáza tvarovaného výrobku neobsahuje neiónový tenzid. Tento variant je možné realizovať obzvlášť ľahko spôsobom podľa vynálezu, keď sa neiónový tenzid z tvarovaných výrobkov vonných látok alebo z ostatných zložiek predzmesí tablety úplne vynechá.
Naopak je ale možné obsahom určitých tenzidov v jednotlivých fázach alebo celom tvarovanom výrobku t.j. vo všetkých fázach, docieliť pozitívny efekt.
Zapracovanie hore opísaných alkylpolyglykozidov sa ukázalo pritom byť výhodné, takže sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, v ktorých
-16minimálne jedna fáza tvarovaného výrobku obsahuje alkylpolyglykozidy, čo sa dosiahne zapracovaním APG do predzmesi tablety.
Podobne ako u neiónových tenzidov môže aj vynechanie an iónových tenzidov z jednotlivých alebo všetkých fáz tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov mať výsledok, že tieto sú vhodnejšie pre určité aplikačné oblasti. Preto sú v rámci predloženého vynálezu možné aj tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, v ktorých minimálne jedna fáza tvarovaných výrobkov neobsahuje aniónové tenzidy, pričom realizáciu je možné obzvlášť ľahko uskutočniť analogicky k hore opísanej realizácii spôsobom podľa vynálezu, keď sa aniónový tenzid úplne vynechá buď z tvarovaného výrobku vonných látok alebo z ostatných zložiek predzmesi tablety.
Vo výhodnejších uskutočneniach predloženého vynálezu obsahuje predzmes tablety určená na lisovanie jednu alebo viaceré účinné látky pracích a čistiacich prostriedkov, najmä zo skupiny látok skeletu, bieliacich prostriedkov, aktivátorov bielenia, enzýmov, farbív a dezintegračných pomocných prostriedkov. Tieto budú následne opísané.
Vedľa detergentných látok sú látky skeletu najdôležitejšie účinné látky pracích a čistiacich prostriedkov. Spôsobom podľa vynálezu je pritom možné zapracovať do tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov všetky látky skeletu bežne používané v pracích a čistiacich prostriedkoch, najmä teda zeolity, kremičitany, uhličitany, organické koaktivačné prísady, a kde nie sú žiadne ekologické predsudky proti ich použitiu, aj fosfáty.
Vhodné kryštalické, vrstvové sodné kremičitany majú všeobecný vzorec NaMSixO2x+i.H2O, pričom M znamená sodík alebo vodík, x je číslo od 1,9 do 4 a y je číslo od 0 do 20 a výhodné sú hodnoty pre x 2, 3 alebo 4. Takéto kryštalické vrstvové kremičitany sú opísané napríklad v európskej patentovej prihláške EP-A-0 164 514. Výhodné kryštalické vrstvové kremičitany uvedeného vzorca sú také, v ktorých M znamená sodík a x má hodnotu 2 alebo 3. Obzvlášť výhodné sú aj β- aj δdvojkremičitany sodné Na2Si2O5 yH2O, pričom β-dvojkremičitan sodný je možné získať napríklad spôsobom opísaným v medzinárodnej patentovej prihláške W0-A91/08171.
-17Použiteľné sú aj amorfné sodné kremičitany s modulom Na2O:SiO2 od 1:2 až do 1:3,3, výhodnejšie od 1:2 do 1:2,8 a najvýhodnejšie od 1:2 do 1:2,6, ktoré sa rozpúšťajú oneskorene a majú sekundárne pracie vlastnosti. Oneskorené rozpúšťanie oproti bežným amorfným sodným kremičitanom môže byť pritom uskutočnené rôznymi spôsobmi, napríklad úpravou povrchu, kompoundovaním, kompaktovaním/zhutňovaním alebo presušením. V rámci tohto vynálezu sa pod pojmom „amorfný“ rozumie aj „rôntgenovo amorfný“. To znamená, že kremičitany nespôsobujú pri experimentoch rôntgenovej difrakcie ostré rôntgenové odrazy, ako je typické pre kryštalické látky, ale vo všetkých prípadoch jedno alebo viaceré maximá rozptýleného rôntgenového žiarenia, ktoré majú šírku niekoľkých stupňov uhla ohybu. Keď častice kremičitanov pri experimentoch elektrónovej difrakcie poskytujú rozmazané alebo dokonca ostré maximá ohybu, môžu ale mať dokonca veľmi dobré vlastnosti aktivačných prísad. To je potrebné interpretovať tak, že produkty majú mikrokryštalické oblasti s veľkosťou 10 až niekoľko stoviek nm, pričom sú výhodné hodnoty do maximálne 50 nm a výhodnejšie do maximálne 20 nm. Takéto takzvané rôntgenovo amorfné kremičitany, ktoré sa rozpúšťajú rovnako oneskorene oproti bežným vodným sklám, sú opísané napríklad v nemeckej patentovej prihláške DE-A-44 00 024. Obzvlášť výhodné sú zhutnené/kompaktované amorfné kremičitany, kompoundované amorfné kremičitany a presušené rôntgenovo amorfné kremičitany.
Výhodné je použiť ako jemne kryštalický, syntetický zeolit obsahujúci viazanú vodu zeolit A a/alebo P. Ako zeolit P je výhodný najmä zeolit MAP® (predávaný produkt firmy Crosfield). Vhodné sú ale aj zeolit X ako aj zmesi z A, X a/alebo P. Komerčne dostupný a v rámci predloženého vynálezu výhodne použiteľný je napríklad aj ko-kryštalyzát zeolitu X a zeolitu A (približne 80 % hmotn. zeolitu X), ktorý je distribuovaný firmou CONDEA Augusta S.p.A. pod obchodným označením VEGOBOND AX® a je možné ho opísať vzorcom nNa2O . (1-n)K2O . AI2O3 . (2-2,5)SiO2. (3,5-5,5)H2O
Zeolit je možné použiť ako látku skeletu v granulárnej zmesi, ale aj na popráškovanie“ celkovej zmesi určenej na lisovanie, pričom zvyčajne sa na
-18inkorporáciu zeolitu do predzmesi využívajú obidve cesty. Vhodné zeolity majú strednú veľkosť častíc menšiu ako 10 pm (Objemové rozdelenie; metóda merania: Coulter Counter) a obsahujú výhodne od 18 do 22 % hmotn., výhodnejšie od 20 do 22 % hmotn. viazanej vody.
Samozrejme je možné aj použitie ako aktivačných látok všeobecne známych fosfátov, pokiaľ takémuto použitiu nemá byť z ekologických dôvodov zamedzené. Vhodné sú najmä sodné soli orfo-fosforečnanov, pyrofosforečnanov a najmä tripolyfosforečnanov.
Použiteľné organické zložky skeletu sú napríklad polykarboxylové kyseliny použiteľné vo forme ich sodných solí, ako kyselina citrónová, kyselina adipová, kyselina jantárová, kyselina glutárová, kyselina vínna, cukrové kyseliny, aminokarboxylové kyseliny, kyselina nitrilotrioctová (NTA), pokiaľ nie je potrebné proti ich použitiu namietať z ekologických dôvodov, ako aj ich zmesí. Výhodné sú soli polykarboxylových kyselín ako kyseliny citrónovej, kyseliny adipovej, kyseliny jantárovej, kyseliny glutárovej, kyseliny vínnej, kyselín cukrových a ich zmesí.
Na uľahčenie rozpadu vysoko zhutnených tvarovaných výrobkov je možné do týchto zapracovať na skrátenie časov rozpadu dezintegračné pomocné prostriedky, takzvané rozvoľňovadlá tabliet. Pod rozvoľňovadlami tabliet prípadne urýchľovačmi rozpadu sa rozumejú podľa Rômppa (9. vydanie, zväzok 6, strana 4440) a Voigta „Lehrbuch der pharmazeutischen Technológie“ (6. vydanie, 1987, strana 182- 184) pomocné látky, ktoré podporujú rýchly rozpad tabliet vo vode alebo žalúdočnej šťave a uvoľnenie farmaka v resorbovateľnej forme.
Tieto látky, ktoré sú na základe ich účinku označované ako „rozvoľňovadlá“, zväčšujú pri kontakte s vodou svoj objem, pričom na jednej strane zväčšia svoj vlastný objem (napúčanie), na strane druhej môžu vyvinúť tlak uvoľňovaním plynov, ktorý umožní rozpad tablety na malé častice. Staré známe dezintegračné pomocné prostriedky sú napríklad systémy uhličitan/kyselina citrónová, pričom je možné použiť aj iné organické kyseliny. Napúčavé dezintegračné pomocné prostriedky sú napríklad syntetické polyméry ako polyvinylpyrolidón (PVP) alebo prírodné polyméry prípadne modifikované prírodné látky ako celulóza a škroby a ich deriváty, algináty alebo deriváty kazeínu.
- 19Výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú od 0,5 do 10 % hmotn., výhodnejšie od 1 do 5 % hmotn. a najvýhodnejšie od 2 do 4 % hmotn. dezintegračného pomocného prostriedku, vztiahnuté vždy na hmotnosť tvarovaného výrobku.
Ako výhodné dezintegračné prostriedky v rámci predloženého vynálezu sú použité dezintegračné prostriedky na báze celulózy, takže výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahujú takýto dezintegračný prostriedok na báze celulózy v množstve od 0,5 do 10 % hmotn., výhodnejšie od 1 do 5 % hmotn. a najvýhodnejšie od 2 do 4 % hmotn. Čistá celulóza má formálne brutto zloženie (CeHioOsjn a predstavuje formálne vnímané β-1,4-polyacetál cellobiózy, ktorá je na jej strane zostavená z dvoch molekúl glukózy. Vhodné celulózy pozostávajú pritom z približne 500 až 5000 jednotiek glukózy a majú následne priemernú mólovú hmotnosť od 50 000 do 500 000. Ako dezintegračné prostriedky na báze celulózy sú použiteľné v rámci predloženého vynálezu deriváty celulózy, ktoré je možné získať z celulózy reakciami analogickými polymerizácii. Takéto chemicky modifikované celulózy zahŕňajú pritom napríklad produkty esterifikácie prípadne éterifikácie, v ktorých sú substituované hydroxy-vodíkové atómy. Možné je ale ako deriváty celulózy použiť aj celulózy, v ktorých sú hydroxylové skupiny nahradené funkčnou skupinou, ktorá nie je viazaná cez atóm kyslíka. Do skupiny derivátov celulózy spadajú napríklad alkalické celulózy, karboxymetylcelulóza (CMC), estery a étery celulózy ako aj aminocelulózy.
Uvedené deriváty celulózy nie je výhodné použiť samostatne ako dezintegračný prostriedok na báze celulózy, ale použiť ich v zmesi s celulózou. Výhodný obsah derivátov celulózy v týchto zmesiach je menší ako 50 % hmotn., obzvlášť výhodnejšie menší ako 20 % hmotn. vztiahnuté na dezintegračný prostriedok na báze celulózy. Obzvlášť výhodné je použitie čistej celulózy ako dezintegračného prostriedku na báze celulózy, ktorá neobsahuje žiadne deriváty celulózy.
Ako ďalší dezintegračný prostriedok na báze celulózy alebo ako zložku tejto komponenty je možné použiť mikrokryštalickú celulózu. Táto mikrokryštalická celulóza sa získa čiastočnou hydrolýzou celulózy za takých podmienok, ktoré atakujú a úplne rozložia iba amorfné oblasti (približne 30 % celkovej celulózovej
-20hmoty) celulózy, kryštalické oblasti (približne 70 %) nechajú ale nepoškodené. Následná dezagregácia mikrojemnej celulózy vzniknutej hydrolýzou poskytne mikrokryštalickú celulózu, ktorej veľkosť primárnych častíc je približne 5 pm a je napríklad kompaktovateľná na granuláty so strednou veľkosťou častíc 200 pm.
V rámci predloženého vynálezu sú výhodné tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov, ktoré dodatočne v tvarovanom výrobku obsahujú dezintegračný pomocný prostriedok na báze celulózy.
Okrem uvedených zložiek tenzidu, aktivačných prísad a dezintegračných pomocných prostriedkov môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov podľa vynálezu obsahovať ďalšie zložky bežné pre pracie a čistiace prostriedky zo skupiny bieliacich prostriedkov, aktivátora bielenia, enzýmov, fluorescenčných prostriedkov, farbív, inhibitorov penenia, silikónových olejov, antiredepozičných prostriedkov, optických zosvetľovačov, inhibitorov šedivenia, inhibitorov zafarbenia a inhibitorov korózie.
Medzi zlúčeninami slúžiacimi ako bieliaci prostriedok a poskytujúcimi vo vode H2O2 majú zvláštny význam peroxoboritan sodný tetrahydrát a peroxoboritan sodný monohydrát. Ďalšie použiteľné bieliace prostriedky sú napríklad peroxouhiičitan sodný, peroxodvojfosforečnany, citranperoxohydráty ako aj peroxokyslé soli alebo peroxykyseliny poskytujúce H2O2, ako peroxobenzoany, peroxoftalany, kyselina diperoxyazelaínová, peroxykyselina ftaloimínová alebo diperoxydodekánová dikyselina.
Na dosiahnutie zlepšeného účinku bielenia pri teplotách prania 60 °C a nižších je možné zapracovanie aktivátorov bielenia ako samostatnej zložky alebo ako účinnej látky v zložke b). Ako aktivátory bielenia je možné použiť zlúčeniny, ktoré dávajú pri podmienkach peroxohydrolýzy alifatické peroxykarboxyiové kyseliny s výhodne 1 až 10 uhlíkovými atómami, výhodnejšie s 2 až 4 uhlíkovými atómami, a/alebo prípadne substituované perbenzoové kyseliny. Vhodné sú zlúčeniny, ktoré majú O- a/alebo /V-acylové skupiny s uvedeným počtom uhlíkových atómov a/alebo prípadne substituované benzoylové skupiny. Výhodné sú viacnásobne acylované alkyléndiamíny, najmä tetraacetyletyléndiamín (TAED), acylované triazínové deriváty, najmä 1,5-diacetyl-2,4-dioxohexahydro-1,3,5-triazín (DADHT), acylované glykolurily, najmä tetraacetylglykoluril (TÁGU), /V-acylimidy, najmä /V-nonanoyl-21 sukcínimid (NOSÍ), acylované fenolsulfonáty, najmä n-nonanoyl- alebo izononanoyloxybenzénsulfonát (n- prípadne /zo-NOBS), anhydridy karboxylových kyselín, najmä anhydrid kyseliny ftálovej, acylované viacsýtne alkoholy, najmä triacetín, etylénglykoldiacetát a 2,5-diacetoxy-2,5-dihydrofurán.
Dodatočne ku konvenčným aktivátorom bielenia alebo namiesto nich môžu byť do tvarovaných výrobkov zapracované aj takzvané katalyzátory bielenia. U týchto látok sa jedná o bielenie zosilňujúce soli prechodových kovov prípadne komplexy prechodných kovov ako napríklad Μη-, Fe-, Co-, Ru- alebo Mosalénkomplexy alebo -karbonylkomplexy. Použiteľné sú ako katalyzátory bielenia aj Μη-, Fe-, Co-, Ru-, Μο-, Τί-, V- a Cu-komplexy s tripódovými ligandmi obsahujúcimi dusík ako aj Co-, Fe-, Cu- a Ru-amoniakátové komplexy.
Ako enzýmy prichádzajú do úvahy enzýmy z triedy proteáz, lipáz, amyláz, celuláz prípadne ich zmesi. Obzvlášť vhodné sú enzymatické účinné látky získané z kmeňov baktérií alebo plesní, ako Bacillus subtilis, Bacillus licheniformis a Streptomyces gríseus. Výhodné je použitie proteáz typu Subtilisinu a najmä proteáz získaných z Bacillus lentus. Zvláštny význam pritom majú zmesi enzýmov, napríklad proteáz a amyláz alebo proteáz a lipáz alebo proteáz a celuláz alebo celuláz a lipáz alebo proteáz, amyláz a lipáz alebo proteáz, lipáz a celuláz, najmä ale zmesi obsahujúce celulázu. V niekoľkých prípadoch sa ukázali byť vhodné aj peroxidázy alebo oxidázy. Enzýmy môžu byť adsorbované na nosiči a/alebo uložené v obalových látkach na ochranu proti ich predčasnému rozkladu. Podiel enzýmov, zmesí enzýmov alebo granulátov enzýmov v tvarovaných výrobkoch podľa vynálezu môže byť napríklad od 0,1 do 5 % hmotn., výhodnejšie od 0,1 do približne 2 % hmotn.
Dodatočne môžu tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov obsahovať aj zložky, ktoré pozitívne ovplyvňujú vyprateľnosť olejov a tukov z textílií (takzvané soil repe len ty). Tento efekt je obzvlášť výrazný, keď sa znečistí textília, ktorá bola pred tým niekoľkokrát vypraná pracím prostriedkom podľa vynálezu, ktorý obsahuje tieto zložky rozpúšťajúce oleje a tuky. K výhodným zložkám rozpúšťajúcim oleje a tuky patria napríklad neiónové étery celulózy ako metylcelulóza a metylhydroxypropylcelulóza s podielom metoxylových skupín od 15 do 30 % hmotn. a hydroxypropoxylových skupín od 1 do 15 % hmotn. vztiahnuté vždy na neiónový
-22éter celulózy, ako aj zo stavu techniky známe polyméry kyseliny ftalovej a/alebo kyseliny tereftalovej prípadne ich derivátov, najmä polyméry etyléntereftalanov a/alebo polyetylénglykoltereftalanov alebo ich aniónovo a/alebo neiónovo modifikovaných derivátov. Obzvlášť výhodné z týchto sú sulfonizované deriváty polymérov kyseliny ftalovej a kyseliny tereftalovej.
Tvarované výrobky môžu obsahovať ako optické zosvetľovače deriváty kyseliny diaminostilbéndisulfónovej prípadne jej soli alkalických kovov. Vhodné sú napríklad soli 4,4'-b/s(2-anilino-4-morfolino-1,3,5-triazinyl-6-amino)stilbén-2,2'-disulfónovej kyseliny alebo rovnakým spôsobom stavaných zlúčenín, ktoré majú namiesto morfolínovej skupiny dietanolamínovú skupinu, metylamínovú skupinu, anilínovú skupinu alebo 2-metoxyetylamínovú skupinu. Ďalej môžu byť prítomné zosvetľovače typu substituovaných difenylstyrylov, napríklad alkalické soli 4,4'-bis(2sulfostyryl)difenylu, 4,4'-b/s(4-chlór-3-sulfostyryl)difenylu, alebo 4-(4-chlórstyryl)-4'(2-sulfostyryl)difenylu. Možné je použitie aj zmesí predtým uvedených zosvetľovačov.
Na zlepšenie estetického dojmu prostriedkov podľa vynálezu je možné tieto zafarbiť pomocou vhodných farbív. Výhodné farbivá, ktorých výber nie je pre odborníka vôbec ťažký, majú vysokú stabilitu pri skladovaní a nie sú citlivé na ostatné účinné látky prostriedku a voči svetlu, ako aj nemajú výraznú substantivitu k vláknam textílií, aby tieto nezafarbili.
Z estetických dôvodov môže byť želateľná výroba tvarovaných výrobkov, u ktorých sú zafarbené iba jednotlivé fázy alebo vrstvy. Toto je možné bezproblémovo uskutočniť spôsobom podľa vynálezu v rozličných variantoch. Tak v tvarovanom výrobku existujú už podmienene zapracovaním tvarovaných výrobkov vonných látok, minimálne dve fázy, z ktorých je možné iba jednu alebo obidve rôzne zafarbiť a tak získať „bodkovaný“ tvarovaný výrobok.
Zafarbenie jednotlivých fáz je možné uskutočniť bežným spôsobom prídavkom farbív alebo roztokov farbív do tvarovaných výrobkov vonných látok prípadne do granulátov alebo práškov predzmesi tablety. Výhodné je ale použitie zafarbených práškovacích prostriedkov, ktoré pokrývajú povrch častíc a tak opticky vsugerováva zafarbené zrno. Takto sa na strane jednej šetrí farbivo, na strane
-23druhej sa zamedzuje problémom s inkorporáciou vysokých množstiev farbív v tvarovanom výrobku a tým následne vo vodnom kúpeli.
Výroba tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov sa uskutoční spôsobom podľa vynálezu známym spôsobom zlisovaním predzmesi tablety, ktorá obsahuje tvarované výrobky vonných látok. Na výrobu sú predzmesi zhutnené na tuhý komprimát v takzvanej matrici medzi dvomi lisovníkmi. Tento spôsob, následne krátko označovaný ako tabletovanie, sa člení do štyroch etáp: dávkovanie, zhutnenie (elastické tvarovanie), plastické tvarovanie a vytlačenie.
Tabletovanie sa uskutočňuje na bežných tabletovacích lisoch, ktoré môžu byť principiálne vybavené jednoduchým alebo dvojitým lisovníkom. V poslednom prípade sa používa na vytvorenie tlaku nie len horný lisovník, ale aj spodný lisovník sa v priebehu lisovania pohybuje k hornému lisovníku, zatiaľ čo horný lisovník tlačí smerom nadol. Pre malé vyrábané množstvá sa používajú výhodnejšie výstredníkové tabletovacie lisy, u ktorých sú lisovníky upevnené na výstredníkovom kotúči, ktorý je namontovaný na ose s určitou rýchlosťou obehu. Pohyb tohto lisovnika je porovnateľný s činnosťou bežného štvortaktného motora. Lisovanie sa môže uskutočniť vždy jedným horným a spodným lisovníkom, na jeden výstredníkový kotúč môžu byť ale upevnené aj viaceré lisovníky, pričom je potrebné zodpovedajúco zvýšiť počet otvorov v matrici. Prietoky výstredníkových lisov sa môžu meniť podľa typu od niekoľko stoviek až do maximálne 3000 tabliet za hodinu. Pre väčšie prietoky je volený karuselový tabletovací lis, u ktorého je na takzvanom matricovom stole v kruhu usporiadaný väčší počet matríc. Počet matríc sa mení podľa modelu od 6 do 55, pričom v predaji sú aj väčšie matrice. Ku každej matrici na matricovom stole patrí horný a spodný lisovník, pričom lisovací tlak môže byť opäť vytvorený nie len horným prípadne spodným lisovníkom, ale aj pomocou obidvoch lisovníkov. Matricový stôl a lisovníky sa pohybujú okolo spoločnej zvislej osy, pričom lisovníky sú umiestnené do polohy na plnenie, zhutňovanie, plastické tvarovanie a vytlačenie pomocou koľajničkových vačkových vedení. Na miestach, na ktorých je potrebné obzvlášť veľké nadvihnutie prípadne poklesnutie lisovnika (plnenie, zhutňovanie, vytlačenie), sú tieto vačkové vedenia podporované pomocou dodatočných prítlačných kusov, prítlačných koľajničiek a zdvižných vedení. Plnenie matrice sa uskutoční pomocou neohybne usporiadaného podávacieho zariadenia,
-24takzvanou „plniacou topánkou“, ktorá je spojená so zásobníkom predzmesi. Lisovací tlak na danú predzmes je individuálne nastaviteľný pomocou lisovacích dráh horného a spodného lisovníka, pričom tlak sa tvorí otáčaním hlavíc lisovníkov na nastaviteľnom prítlačnom valčeku.
Karuselové lisy môžu mať na zvýšenie prietoku aj dve alebo viaceré plniace topánky. Na výrobu dvoj- a viacvrstvových tvarovaných výrobkov sa usporiadajú viaceré plniace topánky za sebou bez toho, aby ľahko stlačená prvá vrstva bola vytlačená pred ďalším plnením. Vhodným vedením spôsobu je možné týmto spôsobom vyrobiť aj oplášťované a bodové tablety, ktoré majú štruktúru ako cibuľa, pričom v prípade bodovej tablety horná strana jadra prípadne vrstiev jadra nie je prekrytá a zostáva viditeľná. Aj karuselové tabletovacie lisy je možné vybaviť jednoduchými alebo viacnásobnými nástrojmi, takže je možné súčasne použiť na lisovanie napríklad vonkajší kruh s 50 a vnútorný kruh s 35 otvormi. Prietoky moderných karuselových tabletovacích lisov sú väčšie ako milión tvarovaných výrobkov za hodinu.
V rámci predloženého vynálezu vhodné tabletovacie stroje je možné získať napríklad u firiem Apparatebau Holzwarth GbR, Asperg, Wilhelm Fette GmbH, Schwarzenbek, Hofer GmbH, Weil, KILIAN, Kôln, KOMAGE, Kell am See, KORSCH Pressen GmbH, Berlín, Mapag Maschinenbau AG, Bern (CH) ako aj Courtoy N.V., Halle (BE/LU). Obzvlášť vhodný je napríklad hydraulický lis s dvojitým tlakom HPF 630 od firmy LAEIS, D.
Tvarované výrobky môžu byť pritom vyhotovené v určenom priestorovom tvare a v určenej veľkosti, pričom sa môžu skladať z viacerých fáz t.j. vrstiev, vložiek alebo jadier a prstencov. Ako priestorový tvar prichádzajú do úvahy prakticky všetky zmysluplne manipulovateľné vytvarovania, napríklad vytvarovania ako tabuľa, tvary tyčí prípadne prútov, kocky, kvádre a zodpovedajúce priestorové prvky s rovnými plochami strán ako aj najmä valcové vytvarovania s kruhovým alebo oválnym prierezom. Toto posledné vytvarovanie zahŕňa pritom uskutočnenia od tablety až po kompaktný valček s pomerom výšky k priemeru väčším ako 1.
Dávkované výlisky môžu byť pritom vytvorené ako navzájom oddelené jednotlivé kusy, ktoré zodpovedajú určitému dávkovanému množstvu pracieho a/alebo čistiaceho prostriedku. Rovnako je ale možné vytvoriť výlisky, ktoré spájajú
-25viacero takých kvantitatívnych jednotiek v jednom výlisku, pričom ľahká oddeliteľnosť dávkovaných menších jednotiek je zaistená pomocou daných miest lomu. Pre použitie pracích prostriedkov na textílie v strojoch typu bežného v Európe s horizontálne usporiadanou mechanikou môže byť účelné vytvarovanie dávkovaných výliskov ako tablety vo forme valca alebo kvádra, pričom je výhodný pomer priemer/výška od približne 0,5:2 do 2:0,5. Bežne predávané hydraulické lisy, výstredníkové lisy alebo karuselové lisy sú vhodné zariadenia najmä na výrobu takýchto výliskov.
Priestorový tvar jedného ďalšieho vyhotovenia tvarovaného výrobku je prispôsobený svojimi parametrami násypnej komore bežne predávanej práčky pre domácnosť, takže tvarovaný výrobok môže byť dávkovaný bez pomôcky dávkovania priamo do násypnej komory, kde sa počas procesu vplachovania rozpustí. Samozrejme je bez problémov možné aj použitie tvarovaných výrobkov pracieho prostriedku pomocou pomôcky dávkovania.
Ďalší výhodný tvarovaný výrobok, ktorý je možné vyrobiť, má doskovitú alebo tabuľovitú štruktúru so striedavo hrubými dlhými a tenkými krátkymi segmentmi, takže je možné odlomiť jednotlivé segmenty z tejto „tabuľky“ na určených miestach lomu, ktoré predstavujú krátke tenké segmenty, a vložiť ich do stroja. Tento princíp „tabuľkovitých“ tvarovaných výrobkov pracích prostriedkov je možné uskutočniť aj v iných geometrických tvaroch, napríklad ako zvisle stojace trojuholníky, ktoré sú navzájom pozdĺžne spojené iba na jednej z ich strán. Tu je z optických dôvodov vhodné vytvoriť základňu trojuholníkov, ktorá navzájom spája jednotlivé segmenty, ako jednu fázu, zatiaľ či vrcholy trojuholníkov tvorí druhá fáza. Rozličné zafarbenie obidvoch fáz je v tomto uskutočnení obzvlášť pôsobivé.
Po vylisovaní majú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov vysokú stabilitu. Medzu pevnosti valcových tvarovaných výrobkov je možné registrovať pomocou mernej veličiny diametrálneho namáhania lomom. Túto je možné stanoviť podľa σ = (2P) / (π D t)
-26σ tu znamená diametrálne namáhanie lomom (diametral fracture stress, DFS) v Pa, P je sila v N, ktorá vyvíja na tvarovaný výrobok pôsobiaci tlak, ktorý zapríčiňuje zlomenie tvarovaného výrobku, D je priemer tvarovaného výrobku v metroch a t je výška tvarovaného výrobku.
V predzmesí určenej na lisovanie na tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov sa môže meniť množstvo vysoko koncentrovaných tvarovaných výrobkov vonných látok. V rámci predloženého vynálezu je výhodný podiel vysoko koncentrovaných tvarovaných výrobkov vonných látok v predzmesí určenej na lisovanie od 1 do 15 % hmotn., výhodnejšie od 2 do 12 % hmotn. a najvýhodnejšie od 5 do 10 % hmotn. vztiahnuté vždy na predzmes.
Ďalšou podstatou vynálezu je použitie vysoko koncentrovaných zmesí vonných látok, najmä vonných perál, so sypnou hmotnosťou vyššou ako 700 g/l vyrobených granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov.
Zapracovaním parfumu v tejto koncentrovanej a svojou výrobou extrémne homogénnej forme sa pozitívne ovplyvnia fyzikálne vlastnosti tvarovaného výrobku. Zamedzí sa sklonu parfumu migrovať vplyvom lisovacieho tlaku pri lisovaní tablety cez celý tvarovaný výrobok a hydrofobizovaný parfumový olej sa týmto spôsobom koncentruje v úzkej oblasti tablety. Týmto majú tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov vyrobené spôsobom podľa vynálezu minimálne rovnako pozitívne vlastnosti ako tvarované výrobky neobsahujúce vôbec žiadny parfum.
Oproti tvarovaným výrobkom obsahujúcim parfum sú značne zlepšené nie len fyzikálne vlastnosti tvarovaných výrobkov, ale aj olfaktorické znaky prostriedkov a textílie ošetrené prostriedkom. Tak ako je pozorované u „vonných perál“ v staršej nemeckej patentovej prihláške 197 46 781.4, je lepší dojem z vône aj tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich výrobkov podľa vynálezu a aj u textílií ošetrených v pracom kúpeli pripravenom z týchto prostriedkov.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Podľa opisu v staršej nemeckej patentovej prihláške 197 46 780.6 boli vyrobené vonné perly tak, že granulát tenzidu usušený rozprašovaním (nosná látka)
-27bol zmiešaný s ďalšími pomocnými látkami a parfumom a následne bol vložený do dvojhriadeľového extrudéru firmy Lihotzky a pod tlakom plastifikovaný a extrudovaný.
Zloženie granulátu tenzidu usušeného rozprašovaním je v tabuľke 1, zloženie predzmesi vonných perál v tabuľke 2.
Tabuľka 1: Granulát tenzidu usušený rozprašovaním [% hmotn.]
Cg-13-alkylbenzénsulfonát sodný 26,17
uhličitan sodný 4,00
zeolit 4A 55,63
soli z roztoku 0,70
voda 13,00
hydroxid sodný 0,50
Tabuľka 2: Predzmes vonných perál [% hmotn.]
Ci2-i8-nnastný alkohol 5,0
zeolit X 10,0
PEG 4000 4,0
granulát tenzidu (tabuľka 1) 68,0
parfumový olej 10,0
Plastifikovaná predzmes opustila extrudér pri tlaku 85.105 Pa (85 bar) cez otvorovú platňu s výstupovými otvormi priemeru 0,5 prípadne 0,7 prípadne 0,85 prípadne 1,2 mm.
Extrudované povrazce boli rozsekané pomocou rotujúceho noža na pomer dĺžka/priemer približne 1 a zaoblené pomocou Marumizeru®.
Paralelne k vonným perlám bol vyrobený ďalší granulát tenzidu, ktorý mal zloženie uvedené v tabuľke 3:
-28Tabuľka 3: Granulát tenzidu [% hmotn.]
Cg.i3-alkylbenzénsulfonát 18,6
sulfát C12-i8-mastného alkoholu 5,4
Ci2-i8-mastný alkohol so 7 EO 5,7
mydlo 1,6
uhličitan sodný 16,6
kremičitan sodný 5,4
zeolit A (bezvodá účinná látka) 29,9
optický zosvetľovač 0,3
hydroxyetán-1,1-difosfonát sodný 0,8
kopolymér kyseliny akrylovej a kyseliny maleínovej 5,4
voda, soli 10,3
Teraz boli vyrobené predzmesi tabliet E1 ako aj V1 a V2 tak, že bol zmiešaný granulát tenzidu opísaný v tabuľke 3 s ďalšími účinnými látkami pracích a čistiacich prostriedkov. Predzmes podľa vynálezu E1 obsahovala pritom vonné perly opísané v tabuľke 2, zatiaľ čo v porovnávacom príklade V1 bol parfum v zodpovedajúcom množstve priamo rozprášený na predzmes. Na porovnanie bola ďalej vyrobená predzmes bez obsahu parfumu V2.
Predzmesi boli vylisované na tablety pracieho prostriedku na tabletovacom lise Korsch. Lisovací tlak bol pritom nastavený tak, že sa získali vždy tri série tvarovaných výrobkov (E1, Eľ, E1, analogicky V1 a V2), ktoré sa odlišovali svojou tvrdosťou. Zloženie predzmesi určených na lisovanie (a tým z nich vyrobených tvarovaných výrobkov) je v tabuľke 4.
-29Tabuľka 4: Predzmesi/tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov [% hmotn.]
E1 V1 V2
granulát tenzídu (tabuľka 3) 56,8 61,3 61,8
peroxoboritan sodný monohydrát 17,8 17,8 17,8
tetraacetyletyléndiamín 7,3 7,3 7,3
parafínovo-silikónový odpeňovač 15 % na sóde 3,5 3,5 3,5
enzýmy 2,5 2,5 2,5
ester kyseliny tereftalovej - etylénglykolu - PEG 1,1 1,1 1,1
vonné perly (tabuľka 2) 5,0 - -
parfumový olej - 0,5 -
dezintegračný pomocný prostriedok na báze celulózy 5,0 5,0 5,0
zeolit A (práškovací prostriedok) 1,0 1,0 1,0
Tvrdosť tablety bola meraná deformáciou tablety až po zlomenie, pričom sila pôsobila na plochy strán tablety a bola stanovená maximálna sila, ktorej tableta odolala.
Na stanovenie rozpadu tablety bola tableta vložená do kadičky s vodou (600 ml vody, teplota 30 °C) a bol meraný čas po úplné rozpadnutie tablety. Experimentálne údaje sú v tabuľke 5:
Tabuľka 5: Tablety pracieho prostriedku [fyzikálne údaje]
Tableta E1 E1 V1 V1 V2 V2' V2
tvrdosť tablety 40 N 53 N 63 N 41 N 50 N 62 N 41 N 51 N 60 N
čas rozpadu tablety 10s 14 s 21 s 14 s 22 s 53 s 9 s 16s 21 s
Údaje v tabuľke 5 ukazujú, že zapracovanie parfumu ako vysoko koncentrovaných tvarovaných výrobkov vonných látok prináša značné výhody: Po
-30prvé nezávisí čas rozpadu tablety tak veľmi od tvrdosti tablety ako u tabliet, v ktorých bol parfum rozprášený na predzmes (porovnaj E1 : V1), za ďalšie dosahujú tvarované výrobky podľa vynálezu aj napriek použitiu parfumu pri rovnakej tvrdosti dobré časy rozpadu ako tablety neobsahujúce parfum, prípadne sú dokonca lepšie (porovnaj E1 : V2).
Aj olfaktorické dojmy tvarovaných výrobkov vyrobených podľa vynálezu sú lepšie ako u bežne vyrábaných tvarovaných výrobkov. Za týmto cieľom boli porovnané tvarované výrobky E1 a V1.
Zloženie parfumového oleja obsiahnutého v tvarovaných výrobkoch prípadne vonných perlách je v tabuľke 6. Vôňa produktu ako aj ošetrených textílií (bavlna) bolo posúdené podľa subjektívneho čuchového dojmu parfumistov. Tu udávajú číselné hodnoty v tabuľke hodnotení (tabuľka 7) počet parfumistov, ktorí ohodnotili daný produkt prípadne týmto prostriedkom ošetrenú textíliu ako „silnejšie voňavú“. Zo 7 parfumistov hodnotilo teda 6 tvarované výrobky pracích a čistiacich výrobkov vyrobené podľa vynálezu ako lepší. Výsledky čuchového testu sú zhrnuté v tabuľke

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov, v yz n a č u j ú c i sa tým, že zahrnuje granuláciu alebo tlakové aglomerovanie vysoko koncentrovanej zmesi vonnej látky, zmiešanie s ostatnými práškovými a/alebo granulárnymi účinnými látkami pracích a čistiacich prostriedkov a potom lisovanie predzmesi známym spôsobom na tvarované výrobky.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa tým, že vysoko koncentrované zmesi vonnej látky majú sypnú hmotnosť vyššiu ako 700 g/l.
  3. 3. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m, že sa použijú vysoko koncentrované zmesi vonnej látky, najmä vonné perly, ktoré boli vyrobené v podstate bezvodou granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa t ý m, že tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, obsahujú od 3 do 40 % hmotn., výhodnejšie od 5 do 30 % hmotn. a najvýhodnejšie od 8 do 20 % hmotn. parfumu, vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku vonnej látky.
  5. 5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa t ý m, že tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, obsahujú vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku vonných látok od 65 do 95 % hmotn., výhodnejšie od 70 do 90 % hmotn. látok nosiča zo skupiny tenzidov, tenzidových zmesí, di- a polysacharidov, kremičitanov, zeolitov, uhličitanov, sulfátov a citranov.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa t ý m, že tvarované výrobky vonných látok, najmä vonné perly, obsahujú vztiahnuté na hmotnosť tvarovaného výrobku vonných látok jednu alebo viaceré látky zo skupiny polyetylénglykolov, alkoxylátov mastných alkoholov a alkoxylátov mastných
    -33kyselín v množstve od 1 do 10 % hmotn., výhodnejšie od 2 do 9 % hmotn. a najvýhodnejšie od 5 do 7 % hmotn.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m, že vysoko koncentrované tvarované výrobky vonných látok sa zmiešajú s minimálne jedným granulátom tenzidu.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúci sa t ý m, že predzmes určená na lisovanie obsahuje jednu alebo viaceré účinné látky pracích a čistiacich prostriedkov, najmä zo skupiny látok skeletu, bieliacich prostriedkov, aktivátorov bielenia, enzýmov, farbív a dezintegračných pomocných prostriedkov.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa t ý m, že podiel vysoko koncentrovaných tvarovaných výrobkov vonných látok v predzmesi určenej na lisovanie je od 1 do 15 % hmotn., výhodnejšie od 2 do 12 % hmotn. a najvýhodnejšie od 5 do 10 % hmotn., vztiahnuté vždy na predzmes.
  10. 10. Použitie vysoko koncentrovaných zmesí vonných látok, najmä vonných perál, so sypnou hmotnosťou vyššou ako 700 g/l, ktoré boli vyrobené granuláciou alebo tlakovým aglomerovaním, v tvarovaných výrobkoch pracích a čistiacich prostriedkov.
SK1314-2000A 1998-03-02 1999-02-20 Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov SK13142000A3 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19808757A DE19808757B4 (de) 1998-03-02 1998-03-02 Duftperlen in Wasch- und Reinigungsmittelformkörpern
PCT/EP1999/001111 WO1999045091A1 (de) 1998-03-02 1999-02-20 Duftperlen in wasch- und reinigungsmittelformkörpern
CA002317022A CA2317022A1 (en) 1998-03-02 2000-09-07 Fragrant beads in detergent forms

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK13142000A3 true SK13142000A3 (sk) 2001-05-10

Family

ID=25682041

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1314-2000A SK13142000A3 (sk) 1998-03-02 1999-02-20 Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1060236A1 (sk)
JP (1) JP2002505373A (sk)
CN (1) CN1292026A (sk)
CA (1) CA2317022A1 (sk)
CZ (1) CZ20003203A3 (sk)
DE (1) DE19808757B4 (sk)
HU (1) HUP0101052A2 (sk)
PL (1) PL342743A1 (sk)
SK (1) SK13142000A3 (sk)
WO (1) WO1999045091A1 (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19917692A1 (de) * 1999-04-20 2000-10-26 Henkel Kgaa Duftsäckchen
DE19941263A1 (de) * 1999-08-31 2001-03-08 Henkel Kgaa Verfahren zur Herstellung von Duftperlen
DE19944218A1 (de) * 1999-09-15 2001-03-29 Cognis Deutschland Gmbh Waschmitteltabletten
DE10006306A1 (de) * 2000-02-12 2001-08-23 Buck Chemie Gmbh Wirkstoff-Tablette, insbesondere als Reiniger- und/oder Entkalkertablette
US6235705B1 (en) * 2000-02-15 2001-05-22 Bath & Body Works, Inc. Dryer pearls
US20030104969A1 (en) * 2000-05-11 2003-06-05 Caswell Debra Sue Laundry system having unitized dosing
GB2370843A (en) 2001-01-08 2002-07-10 Reckitt Benckiser Nv Laundry cleaning agents and their manufacture
WO2002090480A1 (en) 2001-05-04 2002-11-14 The Procter & Gamble Company Dryer-added fabric softening articles and methods
WO2003022979A1 (en) 2001-09-06 2003-03-20 The Procter & Gamble Company Scented candles
DE10247583C5 (de) 2002-10-11 2009-04-30 Bell Flavors & Fragrances Duft Und Aroma Gmbh Verfahren zur Herstellung eines festen Riechstoffkonzentrates
DE10335455A1 (de) * 2003-08-02 2005-03-03 Henkel Kgaa Geschirrspülmittel mit verbesserter Duftwahrnehmung
ATE526391T1 (de) * 2006-12-06 2011-10-15 Procter & Gamble Verfahren zur herstellung eines formkörpers
DE102010002115A1 (de) * 2010-02-18 2011-08-18 Henkel AG & Co. KGaA, 40589 Duftformkörper
CN103249826B (zh) * 2010-12-23 2015-07-15 西姆莱斯有限公司 用于洗涤剂的芳香剂微粒
US20130065812A1 (en) * 2011-09-14 2013-03-14 Ecolab Usa Inc. Water-dilutable solid concentrate
US10000727B2 (en) * 2014-11-04 2018-06-19 The Procter & Gamble Company Packaged composition

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS6183300A (ja) * 1984-09-28 1986-04-26 ア−ス製薬株式会社 洗浄芳香剤組成物
US4842761A (en) * 1988-03-23 1989-06-27 International Flavors & Fragrances, Inc. Compositions and methods for controlled release of fragrance-bearing substances
DE3911363B4 (de) * 1989-04-07 2005-02-03 Freytag Von Loringhoven, Andreas Verfahren zur Herstellung von mit Duftstoffen anzureichernder Wasch- oder Spüllauge und Duftstoffzugabemittel zur Durchführung des Verfahrens
DE4133862C2 (de) * 1991-10-12 2003-07-17 Freytag Von Loringhoven Andrea Duftstoffe enthaltende Tablette

Also Published As

Publication number Publication date
WO1999045091A1 (de) 1999-09-10
CN1292026A (zh) 2001-04-18
CA2317022A1 (en) 2000-11-18
DE19808757B4 (de) 2007-09-20
JP2002505373A (ja) 2002-02-19
HUP0101052A2 (hu) 2001-08-28
DE19808757A1 (de) 1999-09-09
CZ20003203A3 (cs) 2001-09-12
EP1060236A1 (de) 2000-12-20
PL342743A1 (en) 2001-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK13142000A3 (sk) Spôsob výroby tvarovaných výrobkov pracích a čistiacich prostriedkov
CA2317030A1 (en) Method for producing detergent forms
SK12022000A3 (sk) Tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov s bieliacim prostriedkom
CA2300638A1 (en) Washing and detergent moulded bodies with improved solubility
SK12032000A3 (sk) Dvoj- a viacfázové tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov
SK12312000A3 (sk) Tvarované výrobky pracích a čistiacich prostriedkov
DE19847283A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit wasserfrei granuliertem Brausesystem
SK11132000A3 (sk) Dvoj- alebo viacfázový tvarovaný výrobok pracích a čistiacich prostriedkov a spôsob jeho výroby
DE19860189C1 (de) Formoptimierter Waschmittelformkörper
DE19828579A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Wasch- und Reinigungsmittelformkörpern
DE19847281A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit organischen Oligocarbonsäuren
JP2002519478A (ja) 洗剤タブレットの製法
DE19754292A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit verbesserten Zerfallseigenschaften
DE19852136A1 (de) Parfümfreie Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19908026A1 (de) Abriebstabile Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit festen Additiven
DE10129228B4 (de) Gelbildung verhindernde Zusätze zu Tensiden und Waschmittelformulierungen und ihre Anwendung in Wasch-und Reinigungsmitteln
DE19851442A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit feinteiligen Lösungsvermittlern
DE19841360A1 (de) Wasch- und Reinigungsmittelformkörper mit speziellem Tensidgranulat
DE19841362A1 (de) ABS-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19831707A1 (de) Verfahren zur Herstellung fettalkoholsulfathaltiger Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
DE19847277A1 (de) Bleichaktivator-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
CA2297458A1 (en) Abrasion-resistant detergent tablets with a high nonionic surfactant content
DE19849630A1 (de) FAS-haltige Wasch- und Reinigungsmittelformkörper
CA2297453A1 (en) Detergent tablets with a defined anionic surfactant ratio
DE19850984A1 (de) Formoptimierte Waschmittelformkörper