SK115299A3 - Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives - Google Patents

Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives Download PDF

Info

Publication number
SK115299A3
SK115299A3 SK1152-99A SK115299A SK115299A3 SK 115299 A3 SK115299 A3 SK 115299A3 SK 115299 A SK115299 A SK 115299A SK 115299 A3 SK115299 A3 SK 115299A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
hours
formula
reaction
temperature
compound
Prior art date
Application number
SK1152-99A
Other languages
English (en)
Inventor
Wei-Bo Wang
Francis A J Kerdesky
Chi-Nung W Hsiao
Qun Li
Daniel T Chu
Original Assignee
Abbott Lab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abbott Lab filed Critical Abbott Lab
Publication of SK115299A3 publication Critical patent/SK115299A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D455/00Heterocyclic compounds containing quinolizine ring systems, e.g. emetine alkaloids, protoberberine; Alkylenedioxy derivatives of dibenzo [a, g] quinolizines, e.g. berberine
    • C07D455/02Heterocyclic compounds containing quinolizine ring systems, e.g. emetine alkaloids, protoberberine; Alkylenedioxy derivatives of dibenzo [a, g] quinolizines, e.g. berberine containing not further condensed quinolizine ring systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Plural Heterocyclic Compounds (AREA)
  • Nitrogen And Oxygen Or Sulfur-Condensed Heterocyclic Ring Systems (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Spôsob prípravy derivátov 4H-4-oxo-chinolizín-3-karboxylovej kyseliny
Oblasť techniky
Predložený vynález sa týka spôsobu prípravy derivátov 4H-4-oxo*- chinolizín-3-karboxylovej kyseliny, ktoré sa majú používať ako medziprodukty pri príprave antibakteriálnych prostriedkov 4H-4-oxo-chinolizín-3-karboxylovej kyseliny (tiež známe ako pyridónové antibiotiká).
Doterajší stav techniky
Liečebné použitie určitých derivátov 4H-4-oxo-chinoIizín-3-karboxylovej kyseliny ako antibakteriálnych prostriedkov opísal Chu et al. (PCT patentové prihlášky, číslo WO 9116894, zverejnená dňa 14.11.1991 a číslo WO 9510519, zverejnená dňa 20.04.1995). Kľúčový medziprodukt na prípravu týchto zlúčenín je etylester 8-chloro-l-cyklopropyl-7-fluoro-9-metyl-4H-4-oxo-chinolizín-3karboxylovej kyseliny vzorca:
OEt (I)
Spôsob prípravy zlúčeniny (I), ktorá je opísaná v schéme 12, PCT patentovej prihlášky číslo WO 9510519, zahrnuje syntézu s desiatimi krokmi, ktorá vyžaduje drahú východiskovú látku 3-chloro-2,4,5,6-tetrafluoropyridín.
Na prípravu tohto kľúčového medziproduktu a príbuzných zlúčenín užitočných v syntéze pyridónových antibiotík sú potrebné účinnejšie spôsoby na zaistenie produktov, ktoré by boli ľahko dostupné verejnosti.
-2Podstata vynálezu
V siedmich krokoch opisuje predložený vynález účinný spôsob prípravy
zlúčenín všeobecného vzorca (II),
Rt 0 0
N'Jr'^'OR5
R3' Ύ
F 2 R1 (n),
v ktorom substituent R1 je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z Ci-Ce-alkyl, C2Ce-alkenyl, C2-C6-alkinyl, Cs-Ce-cykloalkyl, fenyl, fluorofenyl, difluorofenyl, nitrofenyl, dinitrofenyl a fluoropyridyl, substituent R2 je Ci.C3-alkyl alebo cyklopropyl, substituent R3 je chlór, bróm, jód, metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát, substituent R4 je fluór, chlór, bróm alebo jód a substituent R5 je Ci-Ce-alkyl. Zlúčeniny všeobecného vzorca (II) sú užitočné ako medziprodukty pri príprave antibiotických prípravkov 4H-4-oxo-chinolizin-3karboxylovej kyseliny.
Z jedného hľadiska predložený vynález predstavuje spôsob prípravy derivátov 4H-4-oxo-chinolizín-3-karboxylovej kyseliny všeobecného vzorca:
OR5 v ktorom substituenty R1, R2, R3, R4 a R5 sú vyššie definované, ktorý zahrnuje:
a) Zlúčenina všeobecného vzorca:
v ktorom substituent R1 je vyššie definovaný, substituenty R6 a R7 sú Ci-C6-alkyl alebo substituenty R6 a R7 tvoria spolu s atómom dusíka, ku ktorému sú pripojené, morfolinylový, pyrolidinylový alebo piperidinylový kruh, sa nechá reagovať s chloridom kyseliny R2-CH2-CO-C1, v ktorom substituent R2 je vyššie opísaný, a izoluje sa prvý medziprodukt všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1, R2, R6 a R7 sú vyššie opísané;
b) prvý medziprodukt sa postupne nechá reagovať s bázou, potom s 2- kyanoacetamidom, a izoluje sa druhý medziprodukt všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1 a R2 sú vyššie opísané;
c) kyano skupina druhého medziproduktu sa hydrolyzuje kyselinou v alkoholickom rozpúšťadle všeobecného vzorca R3-OH, v ktorom substituent R5 je vyššie opísaný, a izoluje sa tretí medziprodukt všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1 a R2 sú vyššie opísané a substituent R5 je C i-Ce-alkyl;
d) tretí medziprodukt sa nechá reagovať so zlúčeninou všeobecného vzorca R8X, v ktorom substituent R8 je Ci-Ce-alkyl, benzyl, substituovaný benzyl alebo trialkylsilyl a substituent X je chlór, bróm, jód, metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát, a izoluje sa štvrtý medziprodukt všeobecného vzorca:
CO2R5
e) štvrtý medziprodukt sa nechá postupne reagovať s bázou alkalického kovu a potom s 3-alkoxy-akryloylovou zlúčeninou všeobecného vzorca:
OR9 cr\ v ktorom substituent R4 je vyššie opísaný, substituent R9 je Ci-Có-alkyl a substituent Y je chlorid, bromid, kyano skupina, alkoxy skupina alebo imidazolyl, a izoluje sa piaty medziprodukt všeobecného vzorca:
0R5
f) s katalytickým množstvom kyseliny sa piaty medziprodukt cyklizuje a izoluje sa šiesty medziprodukt všeobecného vzorca:
g) šiesty medziprodukt sa nechá reagovať s halogenačným alebo sulfonačným činidlom, a izoluje sa žiadaná zlúčenina.
Z ďalšieho hľadiska vynález zahrnuje aj iný spôsob, podobný tomu, ktorý je vyššie opísaný, v ktorom sú kroky (b) a (c) nahradené jedným krokom, ktorý pozostáva z reakcie prvého medziproduktu všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1, R2, R6 a R7 sú už vyššie uvedené, s esterom kyseliny malónamovej vzorca R5O2C-CH2-CO-NH2, kde substituent Rs je už vyššie uvedený, v prítomnosti bázy, za vzniku medziproduktu všeobecného vzorca:
ďalej sa potom pokračuje tak, ako je opísané v krokoch (d) až (g) vyššie, a izoluje sa žiadaný produkt.
Podrobnejší opis vynálezu
Termínom „Ci-Ce-alkyl“ sa označuje nasýtený, priamy alebo rozvetvený reťazec uhľovodíkových radikálov, ktoré majú od jedného do šiestich atómov uhlíka vrátane, zahrnujúci, ale neobmedzený na ne, metyl, etyl, propyl, /-propyl, n-butyl, /erc-butyl, pentyl, neopentyl, a hexyl. Termínom „Ci-C3-alkyl“ sa označujú alkylové radikály, ktoré majú od jedného do troch atómov uhlíka vrátane, zahrnujúce metyl, etyl, propyl a /-propyl.
Termínom „C2-C6-alkenyl“, tak ako je použitý tu, sa označuje mono- nenasýtený priamy alebo rozvetvený reťazec uhľovodíkových radikálov, ktoré majú od dvoch do šiestich atómov uhlíka vrátane, zahrnujúci, ale neobmedzený na ne, vinyl, propenyl, w-butenyl, z-butenyl, n-pentenyl a n-hexenyl.
Termínom „C2-Ce-alkinyl“, tak ako je použitý tu, sa označuje priamy alebo rozvetvený reťazec uhľovodíkových radikálov, ktoré majú jednoduchú trojnásobnú väzbu a majú od dvoch do šiestich atómov uhlíka vrátane, zahrnujúci, ale neobmedzený na ne, etinyl, propinyl, w-butinyl, «-pentinyl a w-hexinyl.
Termínom „Cs-Ce-cykloalkyl“ sa označuje nasýtený, monocyklický uhľovodíkový radikál, ktorý má troj až šesť členný uhlíkový kruh. Príklady cykloalkylových radikálov zahrnujú cyklopropyl, cyklobutyl, cyklopentyl a cyklohexyl.
Termínom „substituovaný benzyl“, tak ako je použitý tu, sa označuje benzylová skupina substituovaná chlórom, brómom, metylom alebo metoxy skúpi
-7nou. Príklady substituovaného benzylu zahrnujú, ale nie sú obmedzené, 4chlórbenzyl, 4-brómbenzyl, 4-metoxybenzyl, 4-metylbenzyl apod.
Termínom „trialkylsilyl“, tak ako je použitý tu, sa označuje atóm kremíka nezávisle substituovaný troma Ci-Ce-alkyl radikálmi. Príklady trialkylsilylových zvyškov zahrnujú, ale nie sú obmedzené, trimetylsilyl, dimetyl-/-butylsilyl apod.
Termínom „aprotické rozpúšťadlo“ alebo „aprotické organické rozpúšťadlo“, tak ako je použitý tu, sa označuje rozpúšťadlo, ktoré je relatívne inertné k protónovej aktivite; to znamená, že nevystupuje ako donor protónu. Príklady zahrnujú, ale nie sú obmedzené, uhľovodíky ako napríklad hexán, a toluén, halogenované uhľovodíky ako napríklad metylénchlorid, etylénchlorid, chloroform apod., heterocyklické zlúčeniny ako napríklad tetrahydrofurán a Nmetylpyrolidinón a étery ako dietyléter, bis-metoxymetyl éter. Rozpúšťadlá vhodné na prípravu tu opísaných zlúčenín sú veľmi dobre známe odbornej verejnosti a je samozrejmosťou, že bude záležať na každom, aké rozpúšťadlá alebo zmesi uprednostňuje pre dané zlúčeniny a reakčné podmienky, ktoré závisia napríklad od takých faktorov, ako je rozpustnosť činidiel, reaktivita činidiel a zvolenie rozmedzia teplôt. Ďalšie odkazy na rozpúšťadlá možno nájsť v učebniciach alebo špecializovaných monografiách zaoberajúcich sa organickou chémiou, napríklad: Organic Solvents Physical Properties and Methods of Purification, 4th ed., vydaným John A.Riddickom et al., Vol.II, v Techniques of Chemistry Šerieš, John Wiley & Sons, NY, 1986.
Nasledujúce skratky boli použité pri opise schém a v príkladoch: n-BuLi pre n-butyllítium; LDA pre lítium diizopropylamid; TBSCI pre t-butyldimetylsilylchlorid; THF pre tetrahydrofurán.
Spôsoby syntéz
Spôsob prípravy zlúčenín (II) v predloženom vynáleze bude zrozumiteľnejší s použitím nasledujúcich schém syntéz 1-5, ktoré objasňujú špecifické reakcie vo väčších detailoch.
-8Pre odborníka v odbore je zrejmé, že tautomérne formy určitých zobrazených zlúčenín môžu existovať v podmienkach uvedených vo vynáleze, a že vynález nie je akokoľvek obmedzený výberom ukázaných tautomérov v schémach kvôli ilustrácii.V nasledujúcich schémach a v ďalej zobrazených postupoch bude použitie vlnitej čiary znamenať, že substituovaná skupina spojená vlnitou čiarou s dvojnásobnou väzbou je buď v pozícii cis alebo v pozícii trans podľa toho v akej pozícii je substituovaná skupina na opačnom konci dvojnásobnej väzby.
Schéma 1
-9V súlade so schémou 1, sa nechá zlúčenina enamínu 1 reagovať s chloridom kyseliny R2-CH2-CO-C1 za vzniku zlúčeniny 2. V zlúčeninách 1 a 2 môže byť substltuent R1 vybraný zo skupiny skladajúcej sa z Ci-Ce-alkyl, C2-C6alkenyl, C2-C6-alkinyl, C3-C6-cykloalkyl, fenyl, fluorofenyl, difluorofenyl, nitrofenyí, dinitrofenyl, fluoropyridyl, substltuent R2 môže byť Ci-C3-alkyl alebo cyklopropyl, substltuenty R a R môžu nezávisle byť Ci-Ce-alkyl alebo sa všeobecné substltuenty R6 a R7 dajú dohromady s atómom dusíka, ku ktorému sú pripojené, aby vznikol morfolinylový, pyrolidinylový a piperidinylový kruh. Príklady skupín, ale nie sú obmedzené, znázorňujúce substituent R1 sú metyl, etyl, propyl, butyl, /zo-butyl, /-butyl, pentyl, hexyl, vinyl, alyl, 2-butenyl, 4-pentenyl, 3-hexenyl, etinyl, 2-propinyl, butinyl, pentinyl, hexinyl, apod. Skupiny znázorňujúce, ale neobmedzujúce, substituenty R6 a R7 vzaté oddelene, sú metyl, etyl, propyl, butyl, /zo-butyl, /-butyl, pentyl, hexyl apod. Reakciu je výhodnejšie uskutočniť v prítomnosti bázy ako napríklad trietylamín, trimetylamín, diizopropyletylamín, //-metylpiperidín, AAmetylpyrolidín, jV-metylmorfolín, pyridín apod. alebo ďalšieho ekvivalentu enamínu, a alebo túto reakciu je možné uskutočniť v prítomnosti katalyzátora - Lewisovej kyseliny, ako napríklad chlorid cíničitý. Reakcia sa môže uskutočniť pri teplote od okolo -20 °C do asi 80 °C v čase od okolo 4 do okolo 48 hodín v aprotickom rozpúšťadle, ako je chloroform, metylénchlorid, acetonitril, benzén, toluén, éter, dioxán, pyridín, hexán alebo podobných.
Zlúčenina 2 sa nechá postupne reagovať s bázou, potom s 2-kyanoacetamidom, aby sme pripravili zlúčeninu 3. Príklady, ale nie sú obmedzené, znázorňujúce vhodné bázy sú piperidínacetát, uhličitan draselný alebo uhličitan sodný, metoxid sodný, etoxid sodný, hydrid sodný, /erc-butoxid draselný, trietylamín, diizopropyletylamín, apod. Reakcia sa môže uskutočniť pri teplote od okolo 23°C do refluxu v čase od okolo 4 do okolo 24 hodín v polárnom rozpúšťadle ako je etanol, metanol, voda, acetonitril, tetrahydrofurán, dimetylformamid, dimetylsulfoxid, 1,1,3,3-tetrametoxypropán, 2-propanol, pyridín apod. Alternatívne sa môže reakcia uskutočniť použitím katalyzátora, ako je tetrabutylamónium-hydrogénsíran namiesto bázy.
- 10Kyano skupina zlúčeniny 3 sa potom hydrolyzuje kyselinou vo vhodnom alkohole tak, aby vznikla zlúčenina 4, v ktorej všeobecný substituent R5 je CiCe-alkyl. Príklady, ale nie sú obmedzené, znázorňujúce vhodné alkoholické rozpúšťadlá sú metanol, etanol, propanol, zzo-propanol, butanol, /-butanol, pentanol, hexanol, apod. Najpoužívanejšou kyselinou môže byť HC1, H2SO4, kyselina p-toluénsulfónová, kyselina trifluorooctová apod., ale ďalšie vhodné kyseliny, ktoré sú známe v odbore, môžu tieto nahradiť. Reakcia bežne prebieha pri refluxnej teplote alkoholu počas asi od 4 do 24 hodín.
Iným spôsobom môžeme zlúčeninu 4 získať priamo a to tak, že zlúčeninu 2 necháme reagovať s esterom kyseliny malónamovej, R5-O-CO-CH2-CO-NH2, v prítomnosti bázy rovnakej ako tá, ktorá sa používa v kyanoacetamidovej reakcii vyššie opísanej, za vzniku zlúčeniny 4.
Potom sa zlúčenina 4 chráni na hydroxy pozícii reakciou so zlúčeninou všeobecného vzorca R8X, v ktorom substituent R8 je metyl, etyl, benzyl, substituovaný benzyl, trialkylsilyl alebo podobne a substituent X je chlór, bróm, jód, metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát, aby sme získali zlúčeninu 5. Príklady predstavujúce trialkylsilyl, ale nie sú obmedzené, sú trimetylsilyl, dimetyl-t-butylsilyl apod. Táto reakcia sa môže uskutočniť v aprotickom rozpúšťadle pri teplote od 0°C do refluxnej teploty počas od okolo 4 do 48 hodín.
Zlúčenina 5 sa potom nechá postupne reagovať s bázou alkalického kovu a potom s 3-alkoxy-akryloylovou zlúčeninou všeobecného vzorca:
OR9 (14) v ktorom substituent R4 je F, Cl, Br alebo I a výhodne je F, substituent R9 je CiCe-alkyl a substituent Y je chlorid, bromid, kyano skupina, alkoxy skupina alebo imidazolyl, za vzniku zlúčeniny 6. Príklady, ale nie sú obmedzené, predstavujúce
- 11 bázy alkalického kovu sú hexametylsilizan sodný, hexametylsilizan draselný, hexametylsilizan lítny, w-butyllítium, LDA apod. Reakcia sa môže uskutočniť v aprotickom rozpúšťadle pri teplote okolo od -78 °C do 0 °C počas okolo od 2 do 6 hodín. Príprava Činidla 14 je opísaná v dole uvedenej schéme 5.
Zlúčenina 6 sa potom nechá reagovať s katalytickým množstvom kyseliny s cieľom uzavrieť kruh, a získať zlúčeninu 7. Môžu byť použité kyseliny ako HC1, H2SO4, kyselina p-toluénsulfónová, kyselina trifluorooctová, kyselina octová apod. a reakcia sa normálne skončí, pri teplote od izbovej do refluxnej, vo vhodnom organickom rozpúšťadle v intervale približne od 4 do 24 hodín.
Zlúčenina 7 sa nechá reagovať s halogenačným činidlom, aby sa 2hydroxyl skupina nahradila atómom halogénu a získa sa zlúčenina II (R3=C1, Br). Príklady, ale nie sú obmedzené, znázorňujúce halogenačné činidlá sú PC1$, POCI3, PBr3, SOBrj, apod.; alebo za príslušných podmienok sa môže 2-hydroxy skupina previesť na metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát s cieľom získať zlúčeniny II (R3=OMs, OTs alebo OTf). Príklady, ale nie sú obmedzené, znázorňujúce príslušné podmienky sú metánsulfonylchlorid, toluénsulfonylchlorid alebo anhydrid kyseliny trifluorooctovej v prítomnosti vhodnej bázy ako je pyridín, trietylamín a podobných. Reakcia sa môže uskutočniť v aprotickom rozpúšťadle pri teplote od okolo 0 °C do refluxu počas okolo 4-24 hodín.
V rámci výhodného postupu podľa schémy 1 je substituent R1 cyklopropyl, substituent R2 je metyl, substituent R3 je chloro-, všeobecný substituent R4 je fluoro- a substituent R5 je etyl.
V rámci ďalšieho výhodného postupu podľa schémy 1 sa substituenty R6 a R7 dajú dohromady s atómom, ku ktorému sú pripojené, aby vznikol morfolinylový kruh.
V rámci ešte výhodnejšieho postupu podľa schémy 1: v kroku (a) sa reakcia uskutoční v prítomnosti bázy pri teplote od okolo -20 °C do 80 °C počas od okolo 4 do 48 hodín; v kroku (b) sa reakcia uskutoční pri teplote od okolo 23 °C do refluxu počas od okolo 4 do 24 hodín; v kroku (c) sa reakcia uskutoční pri refluxnej teplote rozpúšťadla počas od okolo 4 do 24 hodín; v kroku (d) sa reakcia uskutoční pri teplote od okolo 0 °C do refluxnej teploty počas okolo od 4 do 48 hodín; v kroku (e) sa reakcia uskutoční pri teplote okolo od -78 °C do 0 °C počas od 2 do 6 hodín; v kroku (f) sa reakcia uskutoční pri refluxnej t.eplote počas od okolo 4 do 24 hodín; a v kroku (g) sa reakcia uskutoční pri izbovej teplote počas okolo od 4 do 24 hodín.
Schéma 2
R1— CH2Br
Mg
O N-CHO v/
báza lla, R=CeHs llb, R = OEt
R1--CHO
Východisková látka 1 používaná v tomto vynáleze sa pripraví podľa schémy 2. Príslušný aldehyd 8 reaguje s morfolínom pri zvýšenej alebo okolitej teplote v prítomnosti bázy, ako je napríklad K2CO3. Iným spôsobom sa môže zlúčenina 1 pripraviť tak, že sa nechá reagovať alkylbromid 9 s horčíkom v podmienkach Grignardovej reakcie a potom sa spoja s /V-formylmorfolínom V ďalšej metóde sa môže enamín 1 pripraviť tak, že sa nechá aldehyd 10 reagovať s difenylfosfinoxidom 11a alebo dietylfosfonátom 11b v prítomnosti alkyllítiovej bázy takej ako napríklad w-butyllitium pri teplote od okolo -70 °C do 0 °C.
- 13Schéma 3
Výhodné zrealizovanie postupu podľa schémy 1 je ilustrované v schéme 3, v ktorej substituent R1 je cyklopropyl, substituent R2 je metyl, substituent R3 je chloro-, substituent R4 je fluoro-, substituenty R6 a R7 sa dajú dohromady s atómom dusíka, ku ktorému sú pripojené, za vzniku morfolinylového kruhu, substituent R5 je etyl, všeobecný substituent R8 je /-butyldimetylsilyl, všeobecný substituent R9 je etyl. Reakčné podmienky sú ako v schéme 1.
- 14Iným spôsobom sa môže zlúčenina 4A získať priamo a to tak, že zlúčenina 2A sa nechá reagovať s etylesterom kyseliny malónamovej, etyl-O-CO-CH2-CONH2, v prítomnosti bázy takej aká je použitá vo vyššie opísanej kyanoacetamidovej reakcii.
Schéma 4
-CHO
10A
V schéme 4 je ukázaných niekoľko metód, pomocou ktorých sa môže výhodná východisková látka 1A pripraviť (zlúčenina 1 schémy 1, v ktorej substituent R1 je cyklopropyl a substituenty R6 a R7 sa dajú dohromady s atómom dusíka, ku ktorému sú pripojené, za vzniku morfolinylového kruhu). Pri jednej metóde sa nechá reagovať 2-cyklopropylacetaldehyd (8A) s morfolínom pri zvýšenej teplote alebo teplote okolia v prítomnosti bázy ako je uhličitan draselný. V ďalšej metóde sa nechá reagovať cyklopropylmetylbromid (9A) s Mg a Nformylmorfolínom v podmienkach Grignardovej reakcie. V poslednej ukázanej metóde sa nechá reagovať cyklopropylkarboxaldehyd (10A) s činidlom morfolín N-metylfosfonát v podmienkach Wittigovho typu.
Schéma 5
NaH, Et2O R9X
DMF
Podľa schémy 5 východisková látka (11), vrátane výhodnej zlúčeniny, v ktorej substituent R4 je F, menovite etyl-fluoroacetát, sa najskôr nechá postupne za bezvodých podmienok reagovať s bázou alkalického kovu ako napríklad NaH v éteri, potom po odstránení rozpúšťadla zvyšok sa nechá znovu rozpustiť v DMF a reagovať so zlúčeninou všeobecného vzorca R9X, v ktorej substituent R9 je Ci-Ce-alkyl, výhodnejšie etyl, a substituent X je chlór, bróm, jód, metylsulfonyl, trifluorometylsulfonyl alebo toluénsulfonyl, aby sa pripravila zlúčenina 12. Reakcia prebieha výhodne pri teplote okolo 0 °C počas od okolo 1 do okolo 16 hodín. Zlúčenina 12 sa prevedie na sodnú soľ 13 reakciou s 2N NaOH pri refluxe počas od 1 do 4 hodín. Zlúčenina 13 sa suší a prevedie sa na acylchlorid 14 reakciou s tionylchloridom v éteri alebo podobnom vhodnom rozpúšťadle pri refluxe počas asi od 2 do 8 hodín.
Výhodnejším uskutočnením vynálezu, je druhá možnosť postupu podobná tej, ktorá bola opísaná vo vyššie uvedenej schéme 3, v ktorej kroky (b) a (c) sú nahradené jedným krokom, ktorý pozostáva z reakcie prvého medziproduktu vzorca:
s etylesterom kyseliny malónamovej (etyl-O-CO-CH2-CO-NH2) v prítomnosti bázy ako je uhličitan draselný, piperidínacetát, piperidín, trietylamín alebo etoxid sodný a pri teplote od okolo 23 °C do teploty refluxu v rozpúšťadle ako je etanol, tetrahydrofurán, acetonitril a podobnom, počas od okolo 4 do 24 hodín za vzniku medziproduktu vzorca:
ďalej potom sa pokračuje tak, ako je opísané v krokoch (d) až (g) vyššie, a izoluje sa žiadaný produkt.
Vynález bude lepšie pochopený v súvislosti s následujúcimi konkrétnymi príkladmi, ktoré sú zamýšľané len ako ilustrácia a nijako neobmedzujú rozsah vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1 (Zlúčenina 1A, Schéma 3)
Príprava východiskovej látky l-(2-cyklopropyletenyl)morfolín
-17Spôsob ΙΑ
Cyklopropánacetaldehyd (8A, 168 mg, 2 mmol, pripravený podľa C. A. Hendricka, US patent 3,876,682) sa po kvapkách pridáva do ochladenej zmesi morfolínu (435 mg, 5 mmol) a uhličitanu draselného (276 mg, 2 mmol). Po 12 hodinách miešania pri teplote 23 °C sa reakčná zmes prefiltruje, banka a pevná látka sa premyje éterom. Extrakty z éteru sa spoja, zakoncentrujú a destilujú za poskytnutia požadovanej zlúčeniny ako bezfarebného oleja (1A, 189 mg, 62%). *H NMR (300 MHz, CDCl3): δ 0,26 (m, 2H), 0,63 (m, 2H), 1,30 (m, 1H), 2,78 (t, 4H), 3,71 (t, 4H), 4.18 (dd, 1H), 5,92 (d, 1H); MS (DCI/NH3) m/e 154 (M+H)+, 168 (M+NH4)+. Vypočítané pre C9H15NO: C, 70,54; H, 9,86; N, 9,14. Nájdené C, 70,84; H, 9,90; N, 8,92.
Spôsob 1B
K roztoku (bromometyl)cyklopropánu (9A, 1,35 g, 10 mmol) v éteri (5 ml) sa pridajú hobliny horčíka (240 mg, 10 mmol) pri teplote 23 °C pod dusíkom. Potom sa reakčná zmes refluxuje počas 6 hodín. Výsledné Grignardove činidlo sa pridá do jV-formylmorfolínu (1,5 g, 13 mmol) v tetrahydrofuráne (5 ml) pri teplote -15 °C a po 30 minútach sa môže zmes zahriať na izbovú teplotu. Požadovaná zlúčenina sa izoluje zrážacou anorganickou látkou s hexánom a destiláciou kvapalinou nad zrazeninou ako bezfarebný olej (1A, 0,98 g, 64%).
Spôsob 1C n-BuLi (40 ml 2,5 M roztoku hexánu, 0,1 mol) sa pridáva po kvapkách do suspenzie N-morfolinylmetyl-difenylfosfínoxidu (llAa, 30 g, 0,1 mol, pripraveného podľa N.L.J.M. Broekhofa et al., Tetrahedron Lett., 1979, 2433) v tetrahydrofuráne (300 ml) pod dusíkom pri teplote 0 °C. Výsledný číry červený roztok sa mieša počas 10 minút pri teplote 0 °C a po kvapkách sa pridáva cyklopropánkarboxaldehyd (10A, 7.5 ml, 0,1 mol) pri teplote 0 °C. Po 2 hodinách pri
- 18teplote 0 °C sa nechá výsledný číry žltý roztok zreagovať s nasýteným chloridom amónnym. Organická vrstva sa separuje a vodná vrstva sa extrahuje metylénchloridom. Spojené organické vrstvy sa premyjú vodou a vysušia (MgSO4). Odparením rozpúšťadla sa získa alkoholový adukt, ktorý sa suší a pridá do suspenzie hydridu sodíka (2,75 g, 0,11 mol) v tetrahydrofuráne (300 ml), a potom sa mieša počas 8 hodín pri teplote 23 °C. Potom sa pridá pentán (1,5 1) a voda (300 ml) a reakčná zmes sa nechá cez noc miešať. Organická vrstva sa oddelí, suší (MgSO4) a zakoncentruje s cieľom vytvorenia surového produktu. Destiláciou surového produktu pod vysokým vákuom dostaneme požadovanú zlúčeninu ako bezfarebný olej (1A, 7,5 g, 82%).
Príklad 2 (Zlúčenina 2A, Schéma 3)
Príprava medziproduktu 2-cyklopropyl-l-(morfolín-4-yl)pent-l-én-3-ón
Ku vzorke l-(2-cyklopropyletenyl)morfolínu (1A, 1,53 g, 10 mmol, z Príkladu 1) a trietylamínu (1,01 g, 10 mmol) v metylénchloride (80 ml) miešanému pri teplote 0 °C pod dusíkom sa po kvapkách pridá roztok propionylchloridu (0,92 g, 10 mmol) v metylénchloride (40 ml). Potom sa reakčná zmes zahrieva za refluxu počas 20 hodín. Reakčná zmes sa ochladí, premyje vodou, suší a zakoncentruje s cieľom získať požadovanú zlúčeninu (2A, 133 mg, 64 %).1H NMR (300 MHz, CDCh): δ 0,55 (m, 2H), 1,02 (m, 2H), 1,16 (t, 3H), 1,38 (m, 1H), 2,37 (q, 2H), 3,45 (t, 4H), 3,75 (t, 4H), 7,10 (s, 1H); MS (DCI/NH3) m/e (M+H)+ 210, (M+NH4)+ 217.
Príklad 3 (Zlúčenina 3A, Schéma 3)
-19Príprava medzi produktu l,2-dihydro-5-cyklopropyl-6-etyl-2-oxo-3-kyanopyridínu
Vzorka 2-cyklopropyl-l-(morfolín-4-yl)pent-l-én-3-ónu (2A, 2,09 g, 10 mmol), kyanoacetamidu (0,92 g, 11 mmol) a piperidínacetátu (4 ml) sa rozpusti v etanole (30 ml) pod dusíkom. Reakčná zmes sa zahrieva za refluxu počas 24 hodín. Potom sa reakčná zmes ochladí, zakoncentruje a zriedi sa metylénchloridom. Roztok sa premyje soľankou, suší (MgSCA), filtruje a zakoncentruje. Surová tuhá látka sa chromatografuje (silikagél, 5% metanol/metylénchlorid) za poskytnutia čistej požadovanej zlúčeniny (3A, 1,54 g, 82%) v pevnej kryštalickej forme. !H NMR (300 MHz, CDC13): δ 0,62 (m, 2H), 0,98 (m,2H), 1,38 (t, 3H), 1,71 (m, 1H), 2,91 (q, 2H), 7,63 (s, 1H); MS (DCI/NH3) m/e 189 (M+H)+, 206 (M+NH4)+. Vypočítané pre C11H12N2O: C, 70,19; H, 6,42; N, 14,88. Nájdené: C, 70,31; H, 6,49; N, 14,62.
Príklad 4 (Zlúčenina 4A, Schéma 3)
Príprava etyl-(l,2-dihydro-5-cyklopropyl-6-etyl-2-oxo-3-pyridínkarboxylátu)
Spôsob 4A l,2-Dihydro-5-cyklopropyl-6-etyl-2-oxo-3-pyridínkarbonitril (3A, 1,88 g, 10 mmol, z Príkladu 3) sa rozpustí v absolútnom etanole (3 ml) a výsledný roztok sa pridá k nasýtenej etanolickej HC1 (15 ml) pri teplote 0 °C pod dusíkom. Reakčná zmes sa mieša pri teplote 0 °C počas 3,5 hodiny, pridá sa voda (1,5 ml) a reakčná zmes sa zahreje na teplotu 80 °C počas 3 hodín. Po ochladení sa reakčná zmes naleje do studenej vody (70 ml) a pridáva sa tuhý NaHCO3> pokiaľ nebude pH 8 a potom sa zmes extrahuje metylénchloridom (25 ml x 3). Extrakt sa premyje soľankou (20 ml), suší (MgSCh), filtruje a zakoncentruje. Zvyšok sa čisti chromatografiou (silikagél, 5% metanol/ metylénchlorid) s cieľom poskyt
-20núť požadovanú zlúčeninu (4A, 1,9 g, 81%) v pevnej kryštalickej forme. ‘H NMR (300 MHz, CDC13): δ 0,60 (m, 2H), 0,95 (m, 2H), 1,32 (t, 3H), 1,38 (t, 3H), 1,75 (m, 1H), 2,88 (q, 2H), 4,38 (q, 2H), 7,94 (s, 1H); MS (DCI/NH3) m/e 236 (M+H)+, 253 (M+NH4)+. Vypočítané pre Ci3HI7NO3: C, 66,36; H, 7,28; N, 5,95. Nájdené: C, 66,59; H, 7,36; N, 6,17.
Spôsob 4B l,2-Dihydro-5-cyklopropyl-6-etyl-2-oxo-3-pyridínkarbonitril (3A, 2,09 g, 10 mmol, z Príkladu 3) a karboxyetylacetamid (0,92 g, 11 mmol) sa rozpustí v roztoku piperidínacetátu (4 ml) a etanolu (20 ml) pod dusíkom. Reakčná zmes sa zahrieva za refluxu počas 24 hodín. Po skončení reakcie sa reakčná zmes ochladí na teplotu 20 °C a zakoncentruje pod vákuom. Pridá sa metylénchlorid a organický roztok sa premyje soľankou, suší (MgSO4), filtruje a zakoncentruje. Surová pevná látka sa chromatografuje (silikagél, 5% metanol/metylénchlorid) s cieľom získať požadovanú zlúčeninu (4A, 1,24 g, 55%).
Príklad 5 (Zlúčenina 5A, Schéma 3)
Príprava etyl-(5-cyklopropyl-6-etyl-2-0-(/erc-butyldimetylsilyl)-3-pyridínkarboxylátu)
Roztok etyl-(l,2-dihydro-5-cyklopropyl-6-etyl-2-oxo-3-pyridínkarboxylátu) (4A, 1,17 g, 5 mmol), TBSC1 (0,82g, 5.5 mmol), imidazolu (0,68 g, 10 mmol) a DMAP (61 mg, 0,5 mmol) v DMF (15 ml) sa mieša pri izbovej teplote počas 24 hodín. Potom sa zmes zriedi etylacetátom, premyje vodou a soľankou, a suší (MgSO4). Roztok sa zakoncentruje a chromatografuje (silikagél, metylénchlorid) a tým sa dostane požadovaný produkt (5A, 1,68 g, 96%). *H NMR (300 MHz, CDC13): δ 0.45 (s, 6H), 0.58 (m, 2H), 0,90 (m, 2H), 1,00 (s, 9H), 1,28 (t, 3H), 1,37 (t, 3H), 1,80 (m, 1H), 2,88 (q, 2H), 4,34 (q, 2H), 7,75 (s, 1H); MS
-21 (DCI/NH3) m/e 350 (M+H)+. Vypočítané pre C19H31NO3S1: C, 65,28; H, 8,93; N, 4,00. Nájdené C, 65,58; H, 8,86; N, 4,17.
Príklad 6 (Zlúčenina 6A, Schéma 3)
Príprava etyl-{5-cyklopropyl-6-[2-(4-pentén-4-fluoro-5-etoxy-3-ón)]-3-pyridínkarboxylátu}
Hexametyldisilazid draselný (6 ml 0,5 M roztoku toluénu, 3 mmol) sa pridá po kvapkách k roztoku etyl-[5-cyklopropyl-6-etyl-2-O-(íerc-butyldimetylsi!yl)-3-pyridínkarboxylátu ](5A, 0,7 g, 2 mmol) v tetrahydrofuráne (20 ml) pri teplote -78 °C pod dusíkom. Po 1 hodinovom miešaní pri teplote -78 °C sa reakčná zmes zahrieva na teplotu -50 °C a mieša počas 40 minút. Tento roztok sa potom po kvapkách pridáva k 3-etoxy-2-fluoroakryloylchloridu (14, R9=etyl, 0,3 g, 2 mmol) v tetrahydrofuráne (20 ml) pri teplote -78 °C. Po 2 hodinách miešania sa nechá zmes pomaly zahrievať na teplotu 0 °C a mieša sa ďalších 6 hodín. Pridá sa nasýtený chlorid amónny (2g) a roztok sa extrahuje éterom (20 ml x 3). Organické extrakty sa spoja, sušia (Na2SO4), filtrujú a odparujú za získania požadovanej zlúčeniny vo forme oleja, ktorý sa použije na ďalší krok (Príklad 7) priamo bez ďalšieho čistenia.
3-Etoxy-2-fluoroakryloylchlorid (14, R9=etyl) sa pripraví týmto spôsobom:
NaH (60% suspenzia v minerálnom oleji, 15,6 g, 0,39 mol) sa premyje a suspenduje v éteri (300 ml). K tejto suspenzii sa pridá etyl formiát (29,1 ml, 0,36 mol, 1,2 ekv.) a zmes sa ochladí v ľadovom kúpeli. Po 1 hodine sa pomaly pridá etyl-fluoroacetát (29,0 ml, 0,3 mol). Po 2 hodinách sa odstráni ľadový kúpeľ a reakcia sa počas ďalšej 1 hodiny mieša. Po odparení rozpúšťadla sa zvyšok znova rozpustí v 350 ml suchého DMF, ochladí sa v ľadovom kúpeli a po kvapkách sa pridá etyljodid (48 ml, 0,6 mol). Roztok sa nechá zahriať na izbovú teplotu a mieša sa po celú noc, potom sa prudko schladí nasýteným vodným
-22roztokom NH4CI (100 ml). Zmes sa zriedi éterom a extrahuje sa vodou. Oddelené éterové vrstvy sa premyjú tiosíranom sodným, soľankou a sušia sa nad MgSO4. Po skoncentrovaní pod vákuom sa zvyšok destiluje a získa sa etyl-(3etoxy-2-fluoroakrylát) (12, R9=etyl, 73 - 85 °C/14 mm Hg) ako bezfarebný olej. 'H NMR (300 MHz, CDC13): δ 1,35 (t, 3H), 1,39 (t, 3H), 4,10 (q, 2H), 4,30 (q, 2H), 6,95 (d, 1H).
Čerstvo pripravený etyl-(3-etoxy-2-fluoroakrylát) (12, R9=etyl, 16,49 g, 0,10 mol) sa refluxuje v 100 ml 2N NaOH počas 1 hodiny. Po ochladení na izbovú teplotu sa vodný roztok premyje hexánom (100 ml). Vodná vrstva sa upraví na pH 3 - 4 pridaním 10% HC1 a extrahuje sa zmesou éteru a etylacetátu. Organická vrstva sa premyje soľankou, suší nad MgSO4 a filtruje. Po odparení rozpúšťadiel sa získa surová 3-etoxy-2-fluoroakrylová kyselina (13, R7=etyl, 7,81 g, 0,054 mol), ktorá sa rozpustí v 53 ml IN NaOH, potom sa odparí voda a zvyšok sa suší vo vákuu pri teplote 85 °C celú noc s cieľom získať sodnú soľ (13, R9=etyl). Táto soľ sa suspenduje v 100 ml éteru a nechá sa reagovať s SOCI2 (4,68 ml, 0,064 mol, 1,2 ekv.). Po 6 hodinovom refluxe sa zmes zakoncentruje a destiluje a získa sa 3-etoxy-2-fluoroakryloylch!orid (14, R9=etyl, teplota varu 102 - 107 °C/14 mm Hg, 6,55 g).
Príklad 7 (Zlúčenina 7A, Schéma 3)
Príprava etyl-(8-hydroxy-l-cyklopropyl-7-fluoro-9-metyl-4-oxo-4H-chinolizín-3karboxylátu)
Etyl-(5-cyklopropyl-6-[2-(4-pentén-4-fluoro-5-etoxy-3-ón)]-3-pyridínkarboxylát (surový 6A, z Príkladu 6) sa rozpustí v bezvodom toluéne (10 ml) a pridá sa katalytické množstvo monohydrátu toluénsulfónovej kyseliny do roztoku. Reakčná zmes sa refluxuje pod dusíkom počas 2 hodín. Po ochladení na izbovú teplotu sa žiadaný produkt vyzráža ako nie úplne biela pevná látka. Následná filtrácia poskytne požadovanú zlúčeninu 7A (25% výťažok zo zlúčeniny
-235Α). ’H NMR (300 MHz, DMSO-d6): δ 0,50 (m, 2H), 0,82 (m, 2H), 1,22 (t, 3H), 2,15 (m, 1H), 2,57 (s, 3H), 4,10 (q, 2H), 7,11 (d, 1H), 7,47 (d, 1H), 8,95 (d, 1H). MS (DCI/NHs) m/e 306 (M+H)+.
Príklad 8 (Zlúčenina IIA, Schéma 3)
Príprava etyl-(8-chloro-l-cyklopropyl-7-fluoro-9-metyl-4-oxo-4H-chinolizín-3karboxylátu)
Pod dusíkom sa rozpustí etyl-(8-hydroxy-l-cyklopropyl-7-fluoro-9-metyl4-oxo-4H-chinolizín-3-karboxylát) (7A, 1,52 g, 5 mmol) v metylénchloride (10 ml) a nechá sa reagovať s DMF (0,73g, 10 mmol) a POCI3 (1,53 g, 10 mmol). Po miešaní cez celú noc sa zmes naleje do 10 ml ľadovej vody. Organická vrstva sa separuje a vodná vrstva sa extrahuje metylénchloridom (10 ml x 2). Organické vrstvy sa spoja, premyjú nasýteným NaHCO3 a soľankou, sušia (MgSO4), filtrujú a zakoncentrujú s cieľom získať surový produkt, ktorý sa chromatografuje (na stĺpci silikagélu, 50% etylacetát/hexán) za získania požadovanej zlúčeniny. (IIA, 1.3 g, 80%). ’H NMR (300 MHz, CDC13): δ 0,75 (m, 2H), 1,08 (m, 2H), 1,42 (t, 3H), 2,30 (m, 1H), 3,19 (s, 3H), 4,42 (q, 4H), 8,39 (s, 1H), 9,43 (d, 1H): MS (DCI/NH3) m/e 324 (M+H)+. Vypočítané pre Ci6Hi5ClFNO3: C, 59,35; H, 4,67; N, 4,32. Nájdené C, 59,68; H, 4,76; N, 4,22.

Claims (10)

1. Spôsob prípravy zlúčeniny všeobecného vzorca:
OR5 v ktorom substituent R1 je vybraný zo skupiny zahrnujúcej Ci-Ce-alkyl, C2-C6-alkenyl, C2-Ce-alkinyl, Cs-Ce-cykloalkyl, fenyl, fluorofenyl, difluorofenyl, nitrofenyl, dinitrofenyl a fluoropyridyl, substituent R2 je C1-C3alkyl alebo cyklopropyl, substituent R3 je chlór, bróm, jód, metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát, substituent R4 je fluór, chlór, bróm alebo jód a substituent R5 je Ci-Cô-alkyl;
vyznačujúci sa tým, že zahrnuje:
(a) reakciu zlúčeniny všeobecného vzorca' R’x ZR7
R1 v ktorom substituent R1 má vyššie uvedený význam, substituenty R6 a R7 sú Ci-Ce-alkyl alebo R6 a R7 dohromady s atómom dusíka, ku ktorému sú pripojené, tvoria morfolinylový, pyrolidinylový alebo piperidinylový kruh, s chloridom kyseliny R2-CH2-CO-CI, v ktorom
-25substituent R2 má vyššie uvedený význam, a izoláciu prvého medziproduktu všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1, R2, R6 a R7 majú vyššie uvedený význam;
(b) reakciu prvého medziproduktu s bázou, potom s 2-kyanoacetamidom a izoláciu druhého medziproduktu všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R* a R2 majú vyššie uvedený význam;
(c) hydrolýzu kyano skupiny druhého medziproduktu kyselinou v alkoholickom rozpúšťadle všeobecného vzorca R5-OH, v ktorom substituent R5 má vyššie uvedený význam, a izoláciu tretieho medziproduktu všeobecného vzorca:
v ktorom substituenty R1 a R2 sú vyššie opísané a substituent R5 je Ci-Ce-alkyl;
(d) reakciu tretieho medziproduktu so zlúčeninou všeobecného vzorca R8X, v ktorom substituent R8 je Ci-Ce-alkyl, benzyl, substituovaný benzyl alebo trialkylsilyl a substituent X je chlór, bróm, jód, metylsulfonát, trifluorometylsulfonát alebo toluénsulfonát, a izoláciu štvrtého medziproduktu všeobecného vzorca:
CO2R5 (e) reakciu štvrtého medziproduktu postupne s bázou alkalického kovu, potom s 3-alkoxy-akryloylovou zlúčeninou všeobecného vzorca:
OR9 v ktorom substituent R4 má vyššie uvedený význam, substituent R9 je Ci-Ce-alkyl a substituent Y je chlorid, bromid, kyano skupina, alkoxy skupina alebo imidazolyl a izoláciu piateho medziproduktu všeobecného vzorca:
OR5 (f) cyklizáciu piateho medziproduktu s katalytickým množstvom kyseliny a izoláciu šiesteho medziproduktu všeobecného vzorca:
R2
OR5
R2 R1 (g) reakciu šiesteho medziproduktu s halogenačným alebo sulfonačným činidlom a izoláciu žiadanej zlúčeniny.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že substituent R1 je cyklopropyl, substituent R2 je metyl, substituent R3 je chlór, substituent R4 je fluór a substituent R5 je etyl.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že substituenty R6 a R7 tvoria spolu s atómom, ku ktorému sú pripojené, morfolinylový kruh.
4. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že v kroku (a) sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti bázy pri teplote od okolo -20 °C do okolo 80 °C počas od okolo 4 do okolo 48 hodín; v kroku (b) sa reakcia uskutočňuje pri teplote okolo 23 °C do refluxu počas od okolo 4 do okolo 24 hodín; v kroku (c) sa reakcia uskutočňuje pri teplote refluxu rozpúšťadla počas od okolo 4 do okolo 24 hodín; v kroku (d) sa reakcia uskutočňuje pri teplote od okolo 0 °C do teploty refluxu počas od okolo 4 do okolo 48 hodín; v kroku (e) sa reakcia uskutočňuje pri teplote od okolo -78 °C do okolo 0 °C počas od okolo 2 do 6 hodín; v kroku (f) sa reakcia uskutočňuje pri teplote refluxu počas od okolo 4 do okolo 24 hodín; a v kroku (g) sa reakcia uskutočňuje pri izbovej teplote počas od okolo 4 do okolo 24 hodín.
5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že substituent R1 je cyklopropyl, substituent R2 je metyl, substituent R3 je chlór, substituent R4 je fluór a substituent R5 je etyl.
6. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa tým, že substituenty R6 a R7 tvoria spolu s atómom, ku ktorému sú pripojené, morfolinylový kruh.
7. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že kroky (b) a (c) sú nahra dené jedným krokom, v ktorom prvý medziprodukt všeobecného vzorca:
kde substituenty R1, R2, R6 a R7 majú vyššie uvedený význam, sa nechá reagovať s esterom malónamovej kyseliny R5-O-CO-CH2-CONH2, v ktorom substituent Rs má vyššie uvedený význam, v prítomnosti bázy.
8. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že substituent R1 je cyklopropyl, substituent R2 je metyl, substituent R3 je chlór, substituent R4 je fluór a substituent R5 je etyl.
9. Spôsob podľa nároku 7, vyznačujúci sa tým, že substituenty R6 a R7 tvoria spolu s atómom, ku ktorému sú pripojené, morfolinylový kruh.
10. Spôsob podľa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že v kroku (a) sa reakcia uskutočňuje v prítomnosti bázy pri teplote od okolo -20 °C do okolo 80 °C počas od asi 4 do asi 48 hodín a prvý medziprodukt vzorca:
sa nechá reagovať s etylesterom malónamovej kyseliny v prítomnosti bázy vybranej zo skupiny zahrnujúcej uhličitan draselný, piperidínacetát, piperidín, trietylamín a etoxid sodný, pri teplote od okolo 23 °C do teploty refluxu počas od asi 4 hodín do asi 24 hodín za vzniku medziproduktu vzorca:
v kroku (d) sa reakcia uskutočňuje pri teplote refluxu počas od asi 4 do asi 48 hodín; v kroku (e) sa reakcia uskutočňuje pri teplote od okolo -78°C do okolo -50°C počas od okolo 20 do okolo 120 minút; v kroku (f) sa reakcia uskutočňuje pri teplote refluxu počas od asi 4 do asi 24 hodín; a v kroku (g) sa reakcia uskutočňuje pri teplote od okolo 0 °C do teploty refluxu počas doby od asi 4 do asi 24 hodín.
SK1152-99A 1997-02-26 1998-02-06 Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives SK115299A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/806,806 US5693813A (en) 1997-02-26 1997-02-26 Process for preparation of 4H-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid
PCT/US1998/002327 WO1998038191A1 (en) 1997-02-26 1998-02-06 Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK115299A3 true SK115299A3 (en) 2000-01-18

Family

ID=25194886

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1152-99A SK115299A3 (en) 1997-02-26 1998-02-06 Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5693813A (sk)
EP (1) EP0971919B1 (sk)
JP (1) JP2001513104A (sk)
KR (1) KR20000075700A (sk)
CN (1) CN1248256A (sk)
AR (1) AR011167A1 (sk)
AT (1) ATE207920T1 (sk)
AU (1) AU724353B2 (sk)
BG (1) BG103737A (sk)
BR (1) BR9807726A (sk)
CA (1) CA2281734A1 (sk)
CO (1) CO4920239A1 (sk)
CZ (1) CZ290252B6 (sk)
DE (1) DE69802274T2 (sk)
DK (1) DK0971919T3 (sk)
ES (1) ES2168740T3 (sk)
HU (1) HUP0001323A3 (sk)
IL (1) IL131050A0 (sk)
NO (1) NO994108L (sk)
NZ (1) NZ336876A (sk)
PL (1) PL335373A1 (sk)
PT (1) PT971919E (sk)
SK (1) SK115299A3 (sk)
TR (1) TR199901956T2 (sk)
TW (1) TW444017B (sk)
WO (1) WO1998038191A1 (sk)
ZA (1) ZA98836B (sk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2011031745A1 (en) 2009-09-09 2011-03-17 Achaogen, Inc. Antibacterial fluoroquinolone analogs
CN106432222A (zh) * 2016-09-19 2017-02-22 丹诺医药(苏州)有限公司 8‑氯‑1‑环丙基‑7‑氟‑9‑甲基‑4‑氧‑4‑氢‑喹嗪‑3‑羧酸酯及其制备方法
CN106543170B (zh) * 2016-10-27 2018-02-23 丹诺医药(苏州)有限公司 8‑氯‑1‑环丙基‑7‑氟‑9‑甲基‑4‑氧‑4‑氢‑喹嗪‑3‑羧酸酯及其合成方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5599816A (en) * 1990-05-02 1997-02-04 Abbott Laboratories Quinolizinone type compounds
EP0527889B1 (en) * 1990-05-02 2000-08-02 Abbott Laboratories Quinolizinone type compounds
CA2173459A1 (en) * 1993-10-14 1995-04-20 Daniel T. Chu Quinolizinone type compounds
WO1996039407A1 (en) * 1995-06-06 1996-12-12 Abbott Laboratories Quinolizinone type compounds

Also Published As

Publication number Publication date
ZA98836B (en) 1998-08-05
EP0971919B1 (en) 2001-10-31
NO994108L (no) 1999-10-25
CO4920239A1 (es) 2000-05-29
JP2001513104A (ja) 2001-08-28
NZ336876A (en) 2000-12-22
BR9807726A (pt) 2000-02-15
BG103737A (en) 2000-06-30
PT971919E (pt) 2002-04-29
CZ290252B6 (cs) 2002-06-12
CN1248256A (zh) 2000-03-22
AU724353B2 (en) 2000-09-21
CZ288199A3 (cs) 1999-11-17
NO994108D0 (no) 1999-08-25
DE69802274D1 (de) 2001-12-06
IL131050A0 (en) 2001-01-28
HUP0001323A3 (en) 2001-01-29
KR20000075700A (ko) 2000-12-26
TR199901956T2 (xx) 1999-10-21
ES2168740T3 (es) 2002-06-16
TW444017B (en) 2001-07-01
WO1998038191A1 (en) 1998-09-03
US5693813A (en) 1997-12-02
DK0971919T3 (da) 2002-01-28
DE69802274T2 (de) 2002-07-18
CA2281734A1 (en) 1998-09-03
EP0971919A1 (en) 2000-01-19
ATE207920T1 (de) 2001-11-15
AU6271898A (en) 1998-09-18
HUP0001323A2 (hu) 2000-10-28
PL335373A1 (en) 2000-04-25
AR011167A1 (es) 2000-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5708175A (en) Process for producing 4-trifluoromethylnicotinic acid
AU663149B2 (en) Pyrazole derivatives, processes for preparation thereof and pharmaceutical composition comprising the same
JPS63139182A (ja) チアゾリジンジオン誘導体の製造法
SK115299A3 (en) Process for preparation of 4h-4-oxo-quinolizine-3-carboxylic acid derivatives
US6054583A (en) Preparation of 2-substituted pyridines
US5789591A (en) Process for preparing 1-substituted 8-chloro-7-fluoro-9-methyl-4-oxo-4H-quinolizine-3-carboxylic acid ethyl ester compounds
JPH07215952A (ja) カテコール誘導体
US4713461A (en) Process for producing glutaconic acid derivatives
US5296603A (en) 3-amino-5-o-chlorobenzyl-4,5,6,7-tetrahydrothieno[3,2-c]-pyridine-2-carboxylic acid compounds
US5466854A (en) Processes for preparation of dithiocarbazates
US5675010A (en) Chloropyridinium chlorides and process for their preparation
JP2719604B2 (ja) フッ素置換ピリジン誘導体
KR100467552B1 (ko) 약제의 제조에 중간체로서 유용한 4-(4-옥소사이클로헥실)벤즈아미드
US6562979B1 (en) Process for the preparation of substituted benzisothiazole compounds
JP2711435B2 (ja) 新規な2,3−ジヒドロ−4h−1−ベンゾピラン−4−オン誘導体またはその塩
PL164340B1 (pl) Sposób wytwarzania nowych pochodnych benzotiazyny PL PL
KR880001761B1 (ko) 세팔로스포린 제조용 중간체의 제조방법
JPH0224807B2 (sk)
JPH06220052A (ja) イミド誘導体の製造法
SE448875B (sv) 2-aroyl-(formyl)-substituerade pyrrolderivat och forfarande for framstellning derav
CS219282B2 (en) Method of making the 4-phenyl-2/ 1h/-chinazoline a-tetrahydro-21/1h/-chinazoline
JPH0414114B2 (sk)
JPH11193284A (ja) 含硫黄二環式複素環誘導体の製造方法
JPH0710866B2 (ja) ヘキサヒドロ‐2‐オキソピリド[1,2‐aアゼピン‐1‐カルボン酸誘導体及びその製造法
JPH05339273A (ja) 3−アミノ−5−o−クロロベンジル−4,5,6,7−テトラヒドロチエノ[3,2−cピリジン−2−カルボン酸誘導体及びその製造方法