SK10552000A3 - Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny, vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva - Google Patents

Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny, vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva Download PDF

Info

Publication number
SK10552000A3
SK10552000A3 SK1055-2000A SK10552000A SK10552000A3 SK 10552000 A3 SK10552000 A3 SK 10552000A3 SK 10552000 A SK10552000 A SK 10552000A SK 10552000 A3 SK10552000 A3 SK 10552000A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
wort
alcohol
fermentation
yeast
free
Prior art date
Application number
SK1055-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK284396B6 (sk
Inventor
Zoltán Dömény
Marián Navrátil
Ernest Šturdík
Daniela Šmogrovičová
Július Šubík
Peter Gemeiner
Original Assignee
Chemickotechnologická Fakulta Stu
Chemický Ústav Sav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemickotechnologická Fakulta Stu, Chemický Ústav Sav filed Critical Chemickotechnologická Fakulta Stu
Priority to SK1055-2000A priority Critical patent/SK284396B6/sk
Publication of SK10552000A3 publication Critical patent/SK10552000A3/sk
Publication of SK284396B6 publication Critical patent/SK284396B6/sk

Links

Landscapes

  • Distillation Of Fermentation Liquor, Processing Of Alcohols, Vinegar And Beer (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nízkoalkoholického a nealkoholického piva fermentáciou, vsádzkovou alebo kontinuálnou, za prítomnosti mutantov kvasiniek s poruchou syntézy enzýmov citrátového cyklu s využitím voľných alebo imobilizovaných buniek.
Doterajší stav techniky
Produkcia nealkoholického piva je už dlhodobým problémom v pivovarníctve. Nároky konzumenta na senzorické vlastnosti sú rovnaké ako u klasických pív, ale obsah alkoholu môže byť limitovaný z rôznych legislatívnych alebo zdravotných dôvodov. Výroba piva s nízkym obsahom alkoholu vyžaduje zmeny v technologických postupoch. V praxi sa najviac aplikujú dva spôsoby výroby, a to obmedzenie kvasenia tak, aby v produkte zostala koncentrácia alkoholu pod požadovanou hodnotou a druhá možnosť je separácia alkoholu z piva vyrobeného klasickou technológiou.
Testované boli aj systémy na výrobu nízkoalkoholických a nealkoholických pív pomocou imobilizovaných kvasiniek. V prevádzkach sú aplikované fermentory s perforovanými etážami, kde sa ako nosič používa DEAE celulóza. Takéto systémy sú používané v Holandsku a v Dánsku. Na výrobu nealkoholického piva bol použitý aj bioreaktor s vnútorným recyklom substrátu, kde kvasinky sú imobilizované v silikónkarbidovom nosiči [Van de Winkel, L., Van Beveren, P.C., Masschelein, C.A.: Proc. EBC Congr. 1991, s. 574]. Takto vyrobené pivo má obsah alkoholu v rozmedzí 0,50,1% obj., avšak s miernou kvasinkovou príchuťou a sýtou arómou. Okrem uvedených dvoch nosičov na výrobu nízkoalkoholického piva boli využité aj kvasinky imobilizované na povrch sintrovaného skla s priemerom častíc 1-2 mm o porozite až 55% makroporézneho skla [Aivasidis, A., Wandrey, C., Eils, H.G., Katzke, M.: Proc. EBC Congr. 1991, s. 569]. Fermentácia prebiehala vo fluidnom reaktore a zdržný čas produktu bol 16 hodín. Takto získané pivo bolo hodnotené degustačným testom a porovnávalo sa s
- 2 pivom vyrobeným klasickou “stop-fermentáciou”. Štyria z degustátorov uprednostnili referenčné pivo a traja jednoznačne preferovali pivo vyrobené novou technológiou. Výhody tohto spôsobu výroby nízkoalkoholického piva sú hlavne v možnosti regulácie parametrov fermentácie [Steven, A.H., Power, J., Ryder, D.S.: Brew. diges., 1, 1991., s.44], čím sa ovplyvňujú aj senzorické a analytické parametre hotového produktu. Reguláciou prietokovej rýchlosti, teploty kvasenia a množstva biomasy sa dá regulovať vyváženosť jednotlivých parametrov hotového produktu.
Nakoľko pri skladovaní nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov nie je možné využiť stabilizačné účinky etanolu ako v prípade klasických pív, na ochranu hlavne pred bakteriálnou kontamináciou sa využíva zníženie pH. Uskutočňuje sa prídavkom kyseliny mliečnej do sladiny alebo mladiny, prípadne sa dodá do média pridaným kmeňom mliečnych baktérií [Pittner, H., Back, W.: Tech. Quart.-Master Brew. Assoc. Amer., 32, 1995, s. 163; Stevens, B.: Brew. Distil. Internation. 24,1993, s. 76].
Polysacharidové nosiče, ako alginát a pektát vápenatý, sú používané pri výrobe klasických pív diskontinuálnym [Poledníková, M., Voborský, J., Chládek, L., Šruma, T., Kvasný prumysl, 39, s.2] aj kontinuálnym spôsobom [Šmogrovičová, D., Domény, Z., Gemeiner, P., Malovíková A., Šturdík, E.: Biotech. Tech., 4, 1997, s.261]. Pri kontinuálnom kvasení mladiny v “gas-lift” reaktore a v náplňovej kolóne boli porovnané alginátové a pektátové guličky [Šmogrovičová, D., Domény, Z., Gemeiner, P., Malovíková A., Šturdík, E.: Biotech. Tech., 4, 1997, s.261]. Z uvedených nosičov bol uprednostnený pektát vápenatý z dôvodu vyššej mechanickej stability [Gemeiner, P., Nahálka, J., Vikartovská, A., Nahálková, J., Tomáška, M., Šturdík, E., Markovič, O., Malovíková, A., Zátková, I., Ilavský, M.: Immobilized Cells: Basics and Applications, Elsevier Science B.V., Amsterdam 1996, s.76]. Pektát vápenatý ako imobilizačný materiál pri výrobe nízkoalkoholického piva však ešte nebol v literatúre opísaný. Jeho ďalšie vlastnosti a parametre sú bližšie definované v patente autorského kolektívu [Šmogrovičová, D., Domény, Z., Šturdík, E., Gemeiner, P., Malovíková, A.: Patent SR, 1650-96].
Cieľom predloženého vynálezu je umožniť výrobu nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny aj mladiny, vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva, bez nutnosti ich inokulácie kmeňom mliečnych baktérií kvôli zvýšeniu stabilizácie.
- 3 Podstata vynálezu
Uvedenú úlohu rieši spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny, vrátane nízkoalkoholického a nealkoholického piva, fermentáciou sladiny alebo mladiny podľa vynálezu, a to kontinuálnou alebo vsádzkovou fermentáciou pri teplote 0 až 35 °C a hodnote pH od 1,5 do 7. Podstata vynálezu spočíva vtom, že fermentácia sa uskutočňuje za prítomnosti mutantných kmeňov kvasiniek Saccharomyces cerevisiae s poruchou syntézy enzýmov citrátového cyklu, pričom kvasinky sú vo voľnom alebo imobilizovanom stave.
Zistilo sa že je výhodné ak sú kvasinky imobilizované v géle pektátu vápenatého a ďalšie zvýšenie účinnosti nastane, ak sa použije kontinuálny spôsob fermentácie, ktorý je ešte výhodnejší pri použití reaktora s perforovanými etážami.
Na imobilizáciu sa používajú netoxické nosiče, ktoré zabezpečujú dobrý prestup živín k bunkám a zároveň sú odolné i voči fyzikálnym vplyvom vo fermentačnom médiu. Pri využití imobilizovaného systému je možné pracovať nad kritickou zrieďovacou rýchlosťou.
Výhoda riešenia podľa vynálezu spočíva najmä vtom, že vďaka produkcii organických kyselín mutantnými kmeňmi kvasiniek odpadá nutnosť prídavku kyseliny, resp. inokulácie kmeňom mliečnych baktérií kvôli zvýšeniu stabilizácie nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nízkoalkoholického a nealkoholického piva.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Spôsob výroby vsádzkovou fermentáciou sladiny s voľnými kvasinkami w
Do vsádzkového reaktora sa pridala čistá kultúra mutantov kvasiniek [Subík J.: Autorské osvedčenie č. 272963]. Pri kvasení mladiny s obsahom redukujúcich sacharidov v intervale od 80 do 120 g/1, pH 5,6 a koncentrácii buniek Saccharomyces cerevisiae 1.107 buniek/ml média sa vykonala fermentácia pri štyroch rôznych koncentráciách kyslíka vo fermentore. Použili sa kmene mutantných kvasiniek (najmä Saccharomyces
- 4 cerevisiae JS10-3C, 5. cerevisiae JS10-3CxJS 10-96, S. cerevisiae E2, S. cerevisiae EF2 a S. cerevisiae K303AKGDl, pričom je možné použiť aj ďalšie) s poruchou v syntéze enzýmov fumarázy, 2-oxo-glutarátdehydrogenázy a ďalších enzýmov citrátového cyklu. Pracovalo sa v teplotnom intervale od 5 do 35 °C. Doba kvasenia bola od 70 do 85 h, pričom najkvalitnejší nápoj sa získal pri 15 °C. Keď sa hodnota skutočného extraktu ustálila, fermentácia sa ukončila.
Takto získaný nápoj mal nízke pH, čím sa v podstate eliminoval krok okyslenia nealkoholického piva (prevencia voči kontaminantom). Doba kvasenia, skutočný extrakt a pH po fermentácii pre naj optimálnej ší kmeň (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú uvedené v nasledovnej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Doba kvasenia 84 81 76 71
Skutočný extrakt (w/w) 4,21 4,13 4,12 4,11
Etanol % (V/V) 0,39 0,34 0,28 0,21
PH 2,13 2,11 2,02 1,98
Príklad 2
Spôsob výroby vsádzkovou fermentáciou sladiny s imobilizovanými kvasinkami
Pri aplikácii imobilizovaných kvasiniek bol postup analogický ako v príklade 1 s tým rozdielom, že pri kvasení sa použili kvasinky ako v Príklade 1 imobilizované v pektáte vápenatom.
a) Spôsob prípravy biokatalyzátora
Kvasinky Saccharomyces cerevisiae sa kultivovali v bankách pri teplote 28 °C. Kultúra sa oddelila z fermentačného média centrifugáciou a sediment sa rozsuspendoval v destilovanej vode tak, aby koncentrácia kvasiniek vkvasničnom mlieku bola 10-krát vyššia ako koncentrácia v imobilizáte. Pripravila sa suspenzia z 5 % pektátu draselného, 10 % kvasničného mlieka a destilovanej vody. Z uvedených zložiek sa pripravila viskózna kompozícia, ktorá kvapkaním do roztoku 0,1 M CaCl2 poskytla guľôčky s imobilizovanými kvasinkami.
b) Fermentácia sladiny
Boli použité rôzne kmene kvasiniek (viď Príklad 1), mutantných v syntéze enzýmov citrátového cyklu, ktoré boli imobilizované horeuvedeným spôsobom. Pracovalo sa v
- 5 teplotnom intervale od 5 do 35 °C. Doba kvasenia bola od 61 až 72 h. Najkvalitnejší nápoj sa získal pri 15 °C. Keď sa hodnota skutočného extraktu ustálila, fermentácia sa ukončila. Takto pripravený nápoj mal nízke pH, čím sa eliminoval krok okyslenia nealkoholického piva (prevencia voči kontaminantom). Doba kvasenia, skutočný extrakt a pH po fermentácii naj optimálnej ším kmeňom (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú zhrnuté v nasledovnej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Doba kvasenia 72 71 65 61
Skutočný extrakt (w/w) 4,11 4,14 4,09 4,07
Etanol % (V/V) 0,38 0,38 0,29 0,21
PH 2,15 2,05 2,01 1,89
Príklad 3
Spôsob výroby kontinuálna fermentáciou sladiny s voľnými kvasinkami
Kontinuálna fermentácia pomocou voľných kvasiniek (viď príklad 1) sa uskutočnila v rúrkovom fermentore nasledovným spôsobom. Do rúrkového reaktora sa kultivačné médium privádzalo zo zásobníka zospodu a produkt sa odvádzal do zásobníka zvrchu.
Pri kvasení mladiny s obsahom redukujúcich sacharidov v intervale od 80 až 120 g/1, •J pH 5,6 a koncentrácii buniek Saccharomyces cerevisiae 1.10 buniek/ml sa vykonala fermentácia pri štyroch rôznych koncentráciách kyslíka vo fermentore s perforovanými etážami. Boli použité rôzne kmene kvasiniek (viď príklad 1) mutantných v syntéze enzýmov citrátového cyklu. Pracovalo sme v teplotnom intervale od 5 do 35 °C. Najkvalitnejší nápoj sa získal pri teplote 15 °C. Zdržný čas vo fermentore bol nastavený tak, aby produkt na výstupe z fermentora bol prekvasený úplne. Konverzia prebiehala najrýchlejšie pri najvyššej koncentrácii kyslíka. Dosiahnuté pH a skutočný extrakt v produkte pre naj optimálnej ši kmeň (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Zdržný čas (h) 28 28 26 21
Skutočný extrakt (w/w) 4,13 4,11 3,97 3,86
Etanol % (V/V) 0,34 0,31 0,28 0,23
eh 2,24 2,18 2,11 2,06
- 6 Príklad 4
Spôsob výroby kontinuálnou fermentáciou sladiny s imobilizovanými kvasinkami
Pri aplikácii imobilizovaných kvasiniek (viď príklad 1) bol postup analogický ako v príklade 3 s tým rozdielom, že pri kvasení sa použili kvasinky imobilizované v pektáte vápenatom.
Kvasinky boli imobilizované rovnakým postupom do pektátového gélu ako v príklade 2. Rozdiely boli hlavne v zdržnej dobe. Kontinuálna fermentácia pomocou imobilizovaných buniek prebiehala rýchlejšie ako v príklade 3. Zdržné časy, pH a hodnoty skutočného extraktu sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Zdržný čas (h) 19 18 18 17
Skutočný extrakt (w/w) 4,12 4,09 4,01 3,01
Etanol % (V/V) 0,37 0,34 0,28 0,19
PH 2,27 2,21 2,15 2,06
Príklad 5
Spôsob výroby vsádzkovou fermentáciou mladiny s voľnými kvasinkami
Príklad 5 sa uskutočnil podobne ako v prípade príkladu 1 s tým rozdielom, že na vsádzkovú fermentáciu pomocou voľných kvasiniek sa ako fermentačné médium použila pivná mladina namiesto sladiny. Rozdiel medzi mladinou sladinou je v tom, že mladina je chmelená prírodným chmeľom buď v sušenej alebo granulovanej forme. Taktiež je možné pri príprave mladiny používať rôzne prípravky chmeľu (extrakty, vrátane izoextraktu). Výsledky sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Doba kvasenia 85 83 79 76
Skutočný extrakt (w/w) 4,44 4,28 4,21 4,21
Etanol % (V/V) 0,31 0,28 0,21 0,17
pH 2,09 2,08 2,07 1,97
Príklad 6
Spôsob výroby vsádzkovou fermentáciou mladiny s imobilizovanými kvasinkami
- 7 Príklad 6 sa uskutočnil podobne ako v prípade príkladu 2 s tým rozdielom, že na vsádzkovú fermentáciu pomocou voľných kvasiniek sa ako fermentačné médium použila pivná mladina namiesto sladiny. Rozdiel medzi mladinou sladinou je v tom, že mladina je chmelená prírodným chmeľom buď v sušenej alebo granulovanej forme. Taktiež je možné pri príprave mladiny používať rôzne prípravky chmeľu (extrakty, vrátane izoextraktu). Výsledky pre naj optimálnej ší kmeň (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Doba kvasenia 77 75 69 67
Skutočný extrakt (w/w) 4,43 4,39 4,21 4,15
Etanol % (V/V) 0,41 0,28 0,21 0,19
EH 2,24 2,17 2,11 1,97
Príklad 7
Spôsob výroby kontinuálnou fermentáciou mladiny s voľnými kvasinkami
Príklad 7 sa uskutočnil podobne ako v prípade príkladu 3 s tým rozdielom, že na vsádzkovú fermentáciu pomocou voľných kvasiniek sa ako fermentačné médium použila pivná mladina namiesto sladiny. Výsledky pre najoptimálnejší kmeň (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Zdržný čas (h) 31 30 29 27
Skutočný extrakt (w/w) 4,19 4,18 3,99 3,85
Etanol % (V/V) 0,34 0,31 0,29 0,21
J* 2,19 2,11 2,04 2,01
Príklad 8
Spôsob výroby kontinuálnou fermentáciou mladiny s imobilizovanými kvasinkami
Príklad 8 sa uskutočnil podobne ako v prípade príkladu 4 s tým rozdielom, že na vsádzkovú fermentáciu pomocou voľných kvasiniek sa ako fermentačné médium použila pivná mladina namiesto sladiny. Výsledky pre najoptimálnejší kmeň (Saccharomyces cerevisiae JS10-3C) sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.
Koncentrácia kyslíka 0 mg/1 2 mg/1 4 mg/1 6 mg/1
Zdržný čas (h) 20 19 18 18
Skutočný extrakt (w/w) 4,24 4,16 4,09 3,98
Etanol % (V/V) 0,39 0,36 0,28 0,21
pH 2,25 2,21 2,11 2,03
Priemyselná využiteľnosť
Spôsob podľa vynálezu je možné využiť pri výrobe nízkoalkoholických a nealkoholických nápojov na báze sladiny a mladiny, vrátane nízkoalkoholického a nealkoholického piva, fermentáciou pomocou voľných a imobilizovaných kvasiniek vsádzkovým a kontinuálnym spôsobom.
WM55-0t)

Claims (4)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy nízkoalkoholických a nealkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny, vrátane nízkoalkoholických a nealkoholických pív, fermentáciou pivnej sladiny a/alebo mladiny, pri teplote od 5 do 35 °C a hodnote pH od 1,5 do 7,0, vyznačujúci sa tým, že fermentácia sa uskutočňuje za prítomnosti mutantov kvasiniek s poruchou syntézy enzýmov citrátového cyklu.
  2. 2. Spôsob prípravy podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že mutantom je mutant kvasiniek Saccharomyces cerevisiae.
  3. 3. Spôsob prípravy podľa nároku 1 alebo 2, vyznačuj úci sa tým, že kvasinky sú imobilizované v géle pektátu vápenatého.
  4. 4. Spôsob prípravy podľa nároku 1, 2 alebo 3, kontinuálnou fermentáciou, vyznačujúci sa tým, že fermentácia sa uskutočňuje v reaktore s perforovanými etážami.
SK1055-2000A 2000-07-11 2000-07-11 Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva SK284396B6 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1055-2000A SK284396B6 (sk) 2000-07-11 2000-07-11 Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK1055-2000A SK284396B6 (sk) 2000-07-11 2000-07-11 Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK10552000A3 true SK10552000A3 (sk) 2002-02-05
SK284396B6 SK284396B6 (sk) 2005-03-04

Family

ID=20435965

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1055-2000A SK284396B6 (sk) 2000-07-11 2000-07-11 Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK284396B6 (sk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108102939A (zh) * 2018-01-25 2018-06-01 浙江树人学院 一种改性废啤酒酵母菌及其制备方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN108102939A (zh) * 2018-01-25 2018-06-01 浙江树人学院 一种改性废啤酒酵母菌及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
SK284396B6 (sk) 2005-03-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4929452A (en) Method for rapidly fermenting alcoholic beverages
FI87658B (fi) Foerfarande foer framstaellning av en produkt innehaollande etanol genom anvaendning av immobiliserad jaest
Dufour et al. Control of ester synthesis during brewery fermentation
FI69095B (fi) Foerfarande foer framstaellning av jaesta alkoholprodukter
JP2022140754A (ja) 麦芽発酵飲料の製造方法及び麦芽発酵飲料
CN114144509A (zh) 无醇饮料的生产
JP7009196B2 (ja) 流加培養した醸造酵母の香味特性改善方法
JP5037774B2 (ja) ガス流によって得られる還元状態下での微生物培養方法
JP3822415B2 (ja) 酒類製造用酵母変異株及び当該酵母変異株を用いた酒類の製造方法
KR20200078907A (ko) 향기성분 고생산성 사카로마이세스 세레비지애 afy-5 효모 및 이를 이용한 주류의 제조 방법
SK10552000A3 (sk) Spôsob výroby nealkoholických a nízkoalkoholických nápojov na báze sladiny alebo mladiny, vrátane nealkoholického a nízkoalkoholického piva
US4374859A (en) Method for reducing fusel oil in alcoholic beverages and yeast strain useful in that method
JP2888862B2 (ja) 発酵飲料の製造法
JPH0746982B2 (ja) 変異酵母の培養法
JP4393028B2 (ja) 新規酵母及びその利用
US20120114792A1 (en) Reduced stuck alcoholic fermentations in production of alcoholic beverages
CN112226394B (zh) 一种降低白酒中氨基甲酸乙酯的解淀粉芽孢杆菌及其应用
JP2670037B2 (ja) 蒸留酒の製造法
WO2021256479A1 (ja) 麦芽発酵液の製造方法
JP2006000122A (ja) 酒類製造用酵母変異株及び当該酵母変異株を用いた酒類の製造方法
WO1990005189A1 (en) Method for rapidly fermenting alcoholic beverages
JPS63304974A (ja) 発泡酒の短期醸造法
CN1492922A (zh) 用于澄清啤酒和葡萄酒发酵的纤维惰性载体
SU1686001A1 (ru) Штамм дрожжей SасснаRомYсеS VINI, используемый дл производства "Советского" шампанского бутылочным способом
JPH02119769A (ja) 酒類の製造法