SI8610963A8 - Reaktor za polimerizacijo v koncentriranih sistemih - Google Patents

Reaktor za polimerizacijo v koncentriranih sistemih Download PDF

Info

Publication number
SI8610963A8
SI8610963A8 SI8610963A SI8610963A SI8610963A8 SI 8610963 A8 SI8610963 A8 SI 8610963A8 SI 8610963 A SI8610963 A SI 8610963A SI 8610963 A SI8610963 A SI 8610963A SI 8610963 A8 SI8610963 A8 SI 8610963A8
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
reactor
polymer
blades
polymerisation
polymerization
Prior art date
Application number
SI8610963A
Other languages
English (en)
Inventor
Silvano Gordini
Original Assignee
Enichem Elastomers
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from IT21040/85A external-priority patent/IT1186731B/it
Application filed by Enichem Elastomers filed Critical Enichem Elastomers
Publication of SI8610963A8 publication Critical patent/SI8610963A8/sl

Links

Landscapes

  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Description

T©a»lasek spada u obla e t fizičkih 1 heaijakih postupaka, a poaebso se odsozi m uredjaje se izvodjenje tih sostupaka« Czseke preša Mdjuserodsej klasifikaciji pe tesat« B tl 4 l/vt» Takodje «pade i u oblast proizvodnje eeaepeiimer» i kopolimer«, sa osmakem preme Bedjuaeredsej klasifikaciji pa tešete t C 08 > Ιΐ/ΰ&· g<taWt* troblaa brone laskom se rešava problem kako ^.castrukcijsei izvesti uredjaj, odzosso reaktor za polim? rizeciju koji bi ©segučio rad sa koaceatracijaae polimera od 6« do 7 sa šenih» xW«-5SlBife čiajesl su pokušaji da se ootvare reaktor! so polimerizeelju koji bi rodili sa νοόϊώ koeceotrecija^o polimere·
-osasto je kak© pogodno treba ds rade reaktor! policeriaecije u slučaju postupaka za vrese kojih našteje polimer
-2u rastvoru ili u suspenziji u organskom rastvaraču, pri što ja moguče višoj bsncentraciji polimera. Takav način izvodjenja postopka, posebno kada ja koncentracija polimera na islasu reaktora povečana, omogučava odgovarajuče energetske uštede koje se poetižu.
Medjutim, svi postupci koji su ae redili do nedavno radi povečanja koncentracije polimera do što je moguče viših vrednosti, radi poatizanja največ« žtednje, nisu doveii do znatnih komercijalnih rezultata, tako da postupci prethodnog stanja tehnike, u kojima nasuje polimer ili u saspenzijl ili u rastvoru u orgsnskoj aredini, još uvek sada rade u okviru opsega koncentracije koja m prelazi 30¼ po masi, dok teorija kaže da zadovoljavajuči ualov radi optimalne energetske uštede je prevazilaženju koncentracije polimera reda veličine od 60-70% po masi.
Na taj način, zbog činjenice da rad u sistemima pri viaokoj koncentraciji polimera postaje ekonomski nepreporučljiv, u odnosu na postopke polimerizacije u fiuldnom sloju ili na postopke u emulziji ili suspenziji u vodenoj sredini koji je pogodniji.
Medjutim, mnogi slučajev! se de^evaju u kojima rad u vodenoj aredini nije moguč, na primer zbog Upa upotrebljene kataiize(Ziegler-NatU, an jonske, kstjoosks katsliza), ili nije moguče u fluidnom sloju, na primer zbog karakteristika pooizvedenog polimera, kao što ae deaeva sa uobičajene elastomere. U ovim slučajevima potpune industrijska proizvoctaja se još seda obavlja Izvodeči polimeriseciju u orgsnskoj sredini, pri čemu polimer ostaje rastvoren ili suapendoven za vreme nastajanja pri ranijo vidjenim niškim 4aonpenattKi|ama, sa svim nadostacima koji au ranije kratko pomenuti.
U specifičnem slučaju konjugovanih dioleflna, polimerizacija se pretežno izvodi u ugljovodoničnom rastvoru radi kontroliaanja temperatura poli&miaecije 1 otuda dobijanje raatvomlh linearnih polimera, bas gela ili uglsvnom bas geta i sa kontroliaanem molekulskem masom.
-3Poliraerizacija u masi konjugovanih dicleflnu sa druge strane nije našla znatno primenu u fndustrijskoj praksi, uprkos nesumnjivim prednostima koje poka zuje postupak koji se izvodi u odsustvu ili bitnom odsustvu rastvarača ili diluenasa, u poredjenju sa uobičajenim postupkom u rastvoru.
U radu sa polimernim masama velikog viskoziteta mogu se noči razlozi koji se sreču kod nesigume ili pogrešne identifikacije pogodnih katalitičkih sistema i/ili poteškoče koje potiču od inžen j er skih, reoloških problema i problema izmene toplote. Tako, toplota reakcije se mora odstraniti pošto otparavanje latentno zagreva reakcionu sredinu, a pare koje izlaze iz reagujučeg sistema inoraju da b8 napuste umerenom brzlnom da se ne bi potlačile aa polimernim masama u takvom opsegu da zapuše islasni ventil reaktora. Nadalje, mora biti moguča taČna kontrola reakcionlh ustava. na takav način da se nema ju nepravilnosti tokom formiranja polimera.
4. Opis rešenje tehničkog probleme
Prijavioc je pronašao da je ostvarenje prethodno izloženog moguče izvodjenjem polimerizacije u masi konjugovanih diolefine u reaktoru koji nadalje pokazuje druge odgovarajuče prednosti, kao što je samo čiščenje i pošto janost raspodele trajnosti vremena.
U stvari predmet datog pronalaska je reaktor koji dopusta izvod jen je reakcija polimerizacije u sistemima sa vtsokom koncentracijom polimera, posebno polimerizacije u masi i kopolimerizacije konjugovanih diolefine.
Odredjeni je, dati pronalazak se odnosi na reaktor koji se suštinski sestoji od cilindričnog tela sa vertikalnem osom, aa gornjim i donjim prostorima, u vezi sa generatrisom cilindra nalaze se otvori po vertikalnoj osi, koji dovode unutrašnjost cilindra u vezu sa telom ekstrudera, takotfe sa vertikalnom osom i čvrsto sa sa reaktorom.
Reaktor je šematski prikazan na dodatnom crtežu, gde :
- slika 1 prikazuje opšti poprečni presek.
- slika 2 prikazuje presek po dužini,
- slika 3 prikazuje detalj lopatice mašine.
Pomenuti reaktor se suštinski sastoji od vertikalnog aksijalnog cilindričnog tela i sa gornjim i donjim prostorima u kojima se u vei sa generatrisom cilindra nalaze otvori 2 sa vertikalnom osom, koji dovode unutrašnjost cilindra u vezu sa telom 3 ekstrudera, koji takotfe ima vertikalnu osu i čvrsto je povezan sa reaktorom.
Iduči napred sa našim referencama po slici, reaktor ima vertikalnu aksijalnu mešalicu (12), čija osovina ide od dna ili od vrha reaktora. Za osovinu je fiksirana jedna ili više prečaga 4 perpendikularno, od kojih svaka nosi izvestan broj vertikalnih lopatica S.
Takve lopatice su konusne od gore prema dole tako da snažno guraju prema dnu reaktora u zavisnosti od pravca okretanja mešalice.
Reaktor je dalje opremljen jednom ili više grupa stacionarnih lopatica 6, u vezi sa slobodnim prostorima izmedu lopatica 5 mešalice. U vezi sa otvorom 3, relativan položaj razdvajajučih lopatica 5 i stacionarnih lopatica 6 je takav da razdvajajuče lopatice smeštene blizu centra reaktora mogu dostiči odgovarajuče stacionarne lopatice pre perifernih lopatica. Rezultat takvog položaja je da u bilo koje vreme razdvajajuče lopatice dostignu, za vreme njihovog okretanja, stacionarne lopatice smeštene u vezi sa otvorom 2, da se sadržaji reaktora pravo usmeravaju prema periferiji i otuda su primenjeni u smeru otvora 2.
-5U veri sa ostalim zonama reaktora, stacionarne lopatice mogu biti dostignute se rczdvajajučim lopaticama tli simultano Ui prema gornjim uslovima na osnovu ukupne bralne prenosa prema periferiji.
Osovina mešalite je snabdevena sa spoljnim omotačem 11 koji se sastoji od čvrste Slavine na donje m delu reaktor« radi izterjevanje Veissenbergovog dejstva, koje se može desiti ukoliko osa rotira u kontaktu sa reakcionom sredinomč
Reaktor je snabdevan aa slavinom 7 za napajanje katalizatorom, koji se upotrebljava u reakciji polimerizacije, smeštenom u bližini obloge osovine i sa slavinom 8 za napajanje monomera (ili monomera i mogučeg rastvarača),
Dalje su deti izlazna slavina 8 sa gaaovltu eeakcionu aredinu za odvodjenje reakcione toplote (Ui za pare Istog monomera u slučaju polimerizacije u masi, uvek radi kontroiisanja temperature) i izlazna Slavina 10 za polimer u obliku koncentrovanog rastvora u monomer-u(lma), Ui unjihovoj mogučoj smesi sa rastvaračem.
Ekstruder može sa jednostrukim zavrtnjem 111 dvostrukim ; karakteristike takvih zavrtnjeva au takve da obezbede zonu prenosa povezanu sa izlaaoin polimera iz reaktora, i takva zona je otuda bar ekvivalentna po dualni otvoru 2 i zoni sabljanja.
Prisutni su naravno uobiČajeni instrumenti za rnerenje, kao sto au, npr. oprema za merenje temperature, sa rnerenje makaimalnog nivoa reagujučeg sistema.
Gore opisani reaktor se može upotrebiti za izvodjenje bilo koje polimerizacije u sistemima pri visoko j koncentraciji polimera, do 60% po masi, Ui vižoj.
Pojedinačni slučaj upotrebe jeonaj koji ee odnosi os polimeriseciju u mesi konjugovanih dioleftaa prema kojem se katslisator dodaje proetora homogenem sistemu koji sadrži jedan iU viže žnsussra mere
-6Takva poUmerisacjjs ja predmet aledačeg radnog primera, odakle če ae dalji detalji pojaviti u odnoau na reaktor ; avrfaa ovog primera je de evidentira eituaciju koja aa deiava unutar reaktora sa vreme rada i na taj način tipično iiuatruje pronalaeak, čija ae «vrha medjutim, ne ame odgovarajuče ograničiti na njega ili aa njima.
Primer lavodi ae proba prema kontinualnom postupku upotrebljava— juči reaktor unutrašnjeg prečnika 250 mm i lopatica veličine 300 mm, opremljen ea dve grupe po tri zaadvajejuče lopatice i tri grupe po dve atacioname lopatice : aa vreme ovog testa butadien je polimerlsevao bee rastvarača, koz ličenjem kaSaiisatere na basi nediraijuma pridržavajuči se sledeče definicije :
(a) Najmanje jedno jedinjenje neodimijunt« biraoo medju oksidom, elkoboiatima, fanokaidima i karbokailatima naodimijurna ili njegovim emeeama aa drugim komponentama retkih setnalje ;
(b) Najmanje jedno organsko jedinjenje koje sadrži (alkoholne ili fenolne) hidrokal grupa ili karboksi grupe, isabrano medju elkohoUma, fenolima i karbonskim kiselinama, aa mogučim dodatkom voda.
(c) Najmanje jedno matalorganako jedinjenje aiuminijuma ili njegovi odgovarajuči bidrždni derivati.
(d) Najmanje jedno hatogenovano jedinjenje, isabrano medju sekundarnim iU tercijarnim alkil haiogenidima aril Ili alkitaril haiogeeddima, halogeidima organskih klaallna, metalnim iliergeaometatnim haiogenidima, helegeaovodanfcfcae i halogenima.
-7Bliže rečeno, upotrebljene je kompozicija koja se dobija na sledeči način :
U poaudu od 5 l kapaciteta, snabdevenu mešalicom i sistemom za Izmenu toplote, pod atmosferam aaota se sipa :
- 220 g (0,62 mola) neodlmijum-oksida (Nd^O^) kao 95%
- 945 g (3,9 mola) naften ske kiseline, se kiseltnskim brojem 230,
- 180 g (l,9 mol) terc.-butil klorida kao 98%,
- 2,8 kg vazelinskog ulja,
- 10 ml vodenog rastvora HCI (37% tež.)
Smeša se meša 3 časa unutar posude pod atmosferam aaota na temperaturi 60°C. Na kraju ovog vremenakog perioda dobljena je smesa uljsstog Izgleda.
Tako dobljena smesa se prenese u posudu od 120 litra kapacitete, snabdevenu mešalicom. I' istu posudu se sipa 50 i rastvore koji sadrži 0,8 mol/1 aluminium-diizobutiimonohidride u vazelinskom ulju.
Reakciona masa se održava pod azotom na sobnoj temperaturi ( oko 20°C) tokom 2 časa.
Pri kraju ovog vremenakog perioda dobljen je ketalltički raetvor, koji sadrži sledeče koncentracije u odnosu na neodimijum , alumini jum i hlor :
- neodimijum t 0,023 grera-etoma/1
- aluminijum : 0,74 gram-atoma/1
- hlor : 0,034 gratn-atoma/l koji se upotrebljava u polimerteaciji.
spitani su različiti produkcioni kapaciteti unutar opsega od 4 kg/h do 20 kg/h polimera , menjanjem bralne mešanja od 20 do
-880 obrta po minuti, dok su temperature (60°C) i brzina izlaanog ekatrudera (80 g/min) odriavani konstantni.
Tipičen rad odgovara sledečim uslovima :
- dotok butadiena : 5$ kg/h
- butadien otparen i reelklovan poale kondenzacije ~ dotok katalizatora : odgovara do
- dobljena proizvodnja :
- Mooney viskozitet polimera :
- koocentracija polimera na islam ekatrudera kg/h 8 mMA N’d kg/h polimera 41+2 oko 62%
PolibuSadian je neraatvoran u monomeru. Pod stacionarnim uslovima unutar reaktora je ustanovljena sledeča situacija, polaseči od dna :
- sloj monomer - nabubreli polimer u uslovima ravnotaže (čvrsta faza) , zadržan u najnižem delu reaktora zato što lopatice me£alftce imaju, kao što je to ovde ranije v id jeno, uameravajuči efekat na dole ;
- aloj monomera, gde je rastvorena zanemarljiva količina polimera;
- gornji aloj fesa.
Katalizator, koji ae napaja blizu omotača ose, se revnomerno raspodeljuje unutar čvrste faze koja okružuje isti omotač, zbog dejstva koje izvodi rasdvajajuča lopatica.

Claims (1)

  1. Reaktor za polimerizaciju u koncentrovanim sistemima. naznačen time, što je vertikalno cilindrično telo (1) povezano sa vertikalnim ekstruderom (3) preko otvora (2) i što je u središtu tela (i) koncentrično postavljena mešalica (12) sa jednom ili više prečaga (4) upravnih na osu vratila mešalice (12), što je na svakoj od prečaga (4) pričvrščeno više vertikalnih lopatica (5) a na podu tela (1) postavljene su odgovarajuče nepokretne lopatice (6).
SI8610963A 1985-06-05 1986-06-05 Reaktor za polimerizacijo v koncentriranih sistemih SI8610963A8 (sl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT21040/85A IT1186731B (it) 1985-06-05 1985-06-05 Reattore per polimerizzazione in sistemi concentrati
YU963/86A YU45334B (en) 1985-06-05 1986-06-05 Reactor for polymerisation in concentrated systems

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI8610963A8 true SI8610963A8 (sl) 1996-10-31

Family

ID=26327742

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI8610963A SI8610963A8 (sl) 1985-06-05 1986-06-05 Reaktor za polimerizacijo v koncentriranih sistemih

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP921245B1 (sl)
SI (1) SI8610963A8 (sl)

Also Published As

Publication number Publication date
HRP921245B1 (en) 1996-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3513145A (en) Continuous mass polymerization processes
US4438074A (en) Continuous polymerization reactor
KR900018145A (ko) 친수성 중합체의 제조방법
EP0041780A1 (en) Sulphonated polyaryletherketones
NO155492B (no) Fremgangsmaate for behandling av de indre overflater av et polymeriseringskar for aa eliminere polymeravsetninger paa disse.
CA1070897A (en) Continuous solvent-free polymerisation of vinyl derivatives
Monono et al. Pilot scale (10 kg) production and characterization of epoxidized sucrose soyate
CN103894137A (zh) 一种高剪切反应釜及其在悬浮聚合聚氧化乙烯生产中的应用
US2745823A (en) Control of temperature in emulsion polymerization
SI8610963A8 (sl) Reaktor za polimerizacijo v koncentriranih sistemih
EP0207540B1 (en) Reactor for polymerization in concentrated systems
US4112209A (en) Process for making polystyrene
CN105482666B (zh) 一种水性聚酯涂料及其制备方法
JP2008001771A (ja) カチオン重合による重合体の製造方法
CN105985479A (zh) 微悬浮聚合制备丙烯酸酯改性氯乙烯-醋酸乙烯酯共聚树脂
CN112705260B (zh) 一种离子液体催化剂的生产方法及装置
US3980628A (en) Large capacity external cooled vinyl halide polymerization reactor
GB2046279A (en) Process for polymerising dialkyl ammonium compounds
JP3570624B2 (ja) 連続バルク重合によるスチレン/アクリル系水溶性樹脂の製造方法
Jachuck et al. Process intensification: The opportunity presented by spinning disc reactor technology
SU952833A1 (ru) Способ очистки жидких хлоруглеводородов
CN103808626A (zh) 阳离子聚丙烯酰胺污泥处理剂质量检测方法
SU540875A1 (ru) Способ получени кислородсодержащих полиолефиновых восков
SU1613446A1 (ru) Способ получени поли-N-винилкапролактама
JP2002037804A (ja) ポリスチレンの連続製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the prs date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20060331