SI26377A - Naprava za predelavo hlodovine v drva - Google Patents

Naprava za predelavo hlodovine v drva Download PDF

Info

Publication number
SI26377A
SI26377A SI202200112A SI202200112A SI26377A SI 26377 A SI26377 A SI 26377A SI 202200112 A SI202200112 A SI 202200112A SI 202200112 A SI202200112 A SI 202200112A SI 26377 A SI26377 A SI 26377A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
piston rod
mentioned
stroke
splitting
reed switch
Prior art date
Application number
SI202200112A
Other languages
English (en)
Inventor
Srečko Pertinač
David Koprivc
Robert Grosar
Original Assignee
Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O. filed Critical Tajfun Planina Proizvodnja Strojev, D.O.O.
Priority to SI202200112A priority Critical patent/SI26377A/sl
Priority to PCT/SI2023/000005 priority patent/WO2024015024A1/en
Publication of SI26377A publication Critical patent/SI26377A/sl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L7/00Arrangements for splitting wood
    • B27L7/06Arrangements for splitting wood using wedges, knives or spreaders

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Actuator (AREA)

Abstract

Naprava za predelavo hlodovine v drva uporabniku omogoča izbiranje med različnimi dolžinami (L1, L2) hoda batnice (21) hidravličnega cilindra (2) v smeri proti cepilnemu orodju (3) in tudi v obratni smeri, s tem pa občutno skrajšanje časa vsakega posameznega ciklusa in posledično povečanje storilnost tovrstne naprave. V ta namen sta na batnici (21) vgrajena vsaj dva vzdolž centralne osi (200) batnice (21) med seboj razmaknjena permanentna magneta (71, 72), ki sta razporejena vsaj približno v isti diametralni ravnini batnice (21) in glede na omenjeno centralno os (200) tudi na isti strani batnice (21), medtem ko je v ogrodju (1) v bližini batnice (21) vgrajeno elektromagnetno Reed stikalo (8), ki je prirejeno za sodelovanje z vsakim izmed omenjenih magnetov (71, 72) v smislu ustvarjanja električnih impulzov pri dospetju vsakega izmed magnetov (71, 72) v zaznavno območje omenjenega Reed stikala (8).

Description

Naprava za predelavo hlodovine v drva
Izum v okviru izvajanja delovnih operacij spada na področje predelave lesa, namreč k napravam za cepljenje drv s pomočjo rezil ali zagozd. Po mednarodni klasifikaciji patentov so tovrstni izumi razvrščeni v razred B 27 L 07/06.
Pri tem je izum osnovan na problemu, kako zasnovati napravo za predelavo hlodovine v nadaljevanju podrobneje opisane vrste, ki bo po eni strani omogočala učinkovito razrezovanje hlodovine na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine in potem cepljenje vsakokratnega dolžinskega odseka hlodovine na posamezna polena in torej v drva, pri tem pa naj bi bilo vsaj v primerih, kadar je to možno, uporabniku omogočeno izbiranje med različnimi dolžinami hoda potisnega bata v hidravličnem cilindru v smeri proti cepilnemu orodju in tudi v obratni smeri, s tem pa občutno skrajšati čas vsakega posameznega ciklusa in posledično povečati storilnost tovrstne naprave.
Naprave za predelavo hlodovine v drva so v stanju tehnike znane v različnih izvedbah. Relevantna naprava obsega dovolj robustno ogrodje, ki je na stabilen način namestljivo na vsakokratno podlago. Na ogrodju je na voljo transportno sredstvo za transportiranje hloda v horizontalni smeri od vstopnega konca naprave proti cepilnemu koncu, v območju katerega je na ogrodju pritrjeno fiksno cepilno orodje. Nad omenjenim transportnim sredstvom je na ogrodju naprave montirana žaga, ki je prirejena za razrez hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine, ki v praksi znaša npr. približno 50 cm ali pa tudi manj, npr. 33 cm, kar predstavlja dolžino običajnega vsestransko uporabnega in tudi za domačo uporabo komercialno zanimivega polena. Nadalje je v omenjenem ogrodju v območju med omenjeno žago in cepilnim orodjem na voljo cepilno korito, ki se nahaja v vmesnem nivoju med nivojem podlage in nivojem omenjenega transportnega sredstva za transportiranje hloda. Cepilno korito je dovolj obsežno za prejem odžaganega odseka hlodovine, ki ne presega vnaprej določenega naj večjega premera in katerega dolžina je krajša od največje dopustne dolžine. V območje cepilnega korita sega v vzdolžni smeri naprave potekajoč hidravlični cilinder, v katerem je vstavljen bat z batnico, ki štrli v smeri proti cepilnemu orodju. Batnica hidravličnega cilindra je prirejena za potiskanje v omenjeno cepilno korito vstavljenega dolžinskega odseka hloda v smeri proti cepilnemu orodju. V ta namen je cilinder fiksno vgrajen v ogrodju naprave, na proti cepilnemu orodju obrnjenem koncu batnice pa je na voljo primemo obsežna pročelna naležna površina, ki je prirejena za naleganje na omenjenem dolžinskem odseku hlodovine v cepilnem koritu med potiskanjem omenjenega dolžinskega odseka hlodovine v smeri proti cepilnemu orodju. Hidravlični cilinder je oskrbovan s hidravličnim medijem, bat pa je v cilindru v njegovi vzdolžni smeri sem ter tja premakljiv ob posredovanju krmilnih ventilov za preusmerjanje hidravličnega medija na eno ali drugo stran bata. Hidravlični rezervoar in črpalka za komprimiranje hidravličnega medija sta običajno na voljo v ogrodju naprave, pogon črpalke pa se lahko vrši s pomočjo traktorske kardanske gredi ali pa tudi drugače. Hod bata mora v splošnem presegati dolžino omenjenega dolžinskega odseka hlodovine. Če v praksi največja dolžina odseka hlodovine znaša 50 cm, dolžina cepilnega korita in hod bata oz. cilindra tako znašata približno 60 cm.
Ena izmed naprav z obravnavanimi značilnostmi je opisana npr. v EP 3 928 940 Al, medtem ko sta še nekoliko bolj sofisticirani napravi za predelavo odseka hlodovine v drva z večfaznim cepljenjem opisani tudi v SI 25007 A in SI 25612 A. Po drugi strani so znani tudi številni koncepti formiranja samih cepilnih orodij, ena izmed izvedb pa je vključno z omembo še tudi nekaterih že prej znanih rešitev opisana npr. v SI 24966 A.
Strokovnjakom je znano, da so po eni strani za cepljenje potrebne razmeroma velike sile, ki jih je sicer s pomočjo omenjenega hidravličnega cilindra in ustreznega cepilnega orodja načeloma sicer možno brez večjih težav zagotoviti, po drugi strani pa so pomiki bata in batnice vzdolž cilindra razmeroma počasni. Vsak delovni ciklus pri cepljenju vključuje korak žaganja vsakokratnega odseka hlodovine in premeščanje odžaganega odseka v cepilno korito, nato pa po vklopu hidravličnega cilindra na osnovi ustreznega impulza, ki se ga sproži npr. z ročico ali pa s tipko, sledi delovni hod s premikanjem bata z batnico v smeri proti cepilnemu orodju, pri čemer batnica s svojo pročelno naležno površino pred seboj v smeri proti cepilnemu orodju potiska omenjen dolžinski odsek hloda, ki se potem v območju omenjenega cepilnega orodja postopoma razcepi na posamezna polena. Po zaključenem delovnem hodu, ko bat dospe do konca svoje poti v cilindru, krmilni ventil preklopi smer dovajanja hidravličnega medija na nasprotno stran bata, kar potem povzroči postopno vračanje bata nazaj v njegov prvoten oz.
izhodiščni položaj, v katerem potem obmiruje in v takem stanju čaka na ponoven impulz za vklop. Opisani ciklus cepljenja torej vključuje razmeroma počasen delovnih hod naležne površine batnice vzdolž celotne dolžine cepilnega korita in prav tako razmeroma počasen povratni hod prav tako vzdolž celotne dolžine cepilnega korita.
Pri tem velja pripomniti, da vsakokratno žaganje dolžinskega odseka hloda načeloma lahko poteka neodvisno od samega cepljenja, čas žaganja pa je zlasti pri hlodih manjšega premera lahko bistveno krajši od časa ciklusa cepljenja.
Z namenom, da bi skrajšali vsaj čas povratnega hoda, je v WO 2019/093971 Al oz. EP 3 706 971 BI predlagana uporaba hidravličnega cilindra, pri katerem je v batu vgrajen prehod s protipovratnim ventilom, ki omogoča samodejen preklop smeri hidravličnega medija z ene na drugo stran bata in obenem zagotavlja tudi hitrejši pretok hidravličnega medija v omenjeni smeri. S tem je po sni strani preprečeno zaletavanje bata v steno cilindra, po drugi strani pa tak ukrep lahko do neke mere skrajša tudi ciklus, saj je čas, ki je po zaključku delovnega hoda potreben za preklop in tudi samo izvedbo povratnega hoda, lahko nekoliko krajši, s tem pa se vsaj nekoliko izboljša tudi storilnost tovrstne naprave.
Kot je bilo omenjeno, se delovni in povratni hod vršita vzdolž celotne dolžine cepilnega korita, in sicer ne glede na efektivno dolžino vsakokratnega odseka hloda, ki je predviden za cepljenje. To pa v praksi pomeni, da hod v vsakem primeru znaša približno 60 cm, in sicer ne glede na to, če uporabnik v cepilno korito vstavi dolžinski odsek hlodovine z največjim dopustnim premerom in največjo dopustno dolžine 50 cm, ah pa dolžinski odsek hlodovine bistveno manjšega premera in dolžine npr. zgolj 33 cm. V nazadnje omenjenem primeru se žaganje na dolžinske odseke lahko izvrši še posebej hitro, krajši dolžinski odsek pa mora ne glede na to vzdolž cepilnega korita v vsakem primeru opraviti celotno pot, in sicer tudi začetni del, v katerem še sploh ni pritisnjen proti cepilnemu orodju, torej še preden se cepljenje dejansko lahko sploh prične. V takem primeru pa znaten del delovnega hoda ostaja neizkoriščen, prav tako pa je čisto po nepotrebnem podaljšan tudi povratni hod. Iz navedenega razloga je torej očitno, da bi bilo vsaj v določenih primerih, namreč še zlasti pri cepljenju krajših polen, storilnost naprave možno bistveno izboljšati.
Izum se nanaša na napravo za predelavo hlodovine v drva, pri čemer tovrstna naprava v splošnem obsega robustno in na vsaj približno horizontalno podlago postavljivo ogrodje, na katerem je smiselno v njegovem osrednjem območju togo vgrajen v vzdolžni smeri ogrodja potekajoč in smiselno v horizontalni ravnini ter na ustreznem odmiku od podlage razporejen hidravlični cilinder, katerega batnica je sem ter tja premakljiva vzdolž svoje centralne vzdolžne geometrijske osi, ki poteka v smeri proti osrednjemu območju cepilnega orodja, ki je razporejeno na cepilnem koncu omenjenega ogrodja na odmiku od podlage in je togo pritrjeno na omenjenem ogrodju. V območju med omenjenim cilindrom in omenjenim cepilnim orodjem pa je v omenjenem ogrodju vgrajeno cepilno korito, ki je prirejeno za prejem za cepljenje predvidenega dolžinskega odseka hlodovine, katerega premer ne presega vnaprej določenega naj večjega dopustnega premera in katerega dolžina ne presega vnaprej določene največje dopustne dolžine, tako da se dno cepilnega korita nahaja pod nivojem omenjene centralne osi batnice in osrednjega območja cepilnega orodja, batnica omenjenega cilindra pa je premakljiva vzdolž celotnega cepilnega korita. Batnica je na svojem prostem in v smeri proti cepilnemu orodju obrnjenem koncu opremljena z dovolj obsežno in stabilno naležno površino, ki je prirejena za potiskanje vsakokratnega dolžinskega odseka hlodovine proti cepilnemu orodju. Na ogrodju je na primernem odmiku od omenjenega cepilnega korita v smeri vstran od cepilnega orodja nadalje na voljo žaga, ki je prirejena za razrez vsakokratnega hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine, razen tega pa je na ogrodju ali pa ob njem po izbiri na voljo primerno transportno sredstvo, ki je prirejeno za transportiranje vsakokratnega hloda v smislu koračnega premikanja hloda v smeri proti omenjeni žagi z namenom razrezovanja hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine. Pri tem je omenjeni hidravlični cilinder hidravlično povezan v hidravlični tokokrog, ki poleg rezervoarja in črpalke za komprimiranje hidravličnega medija, potrebnega za premikanje batnice sem ter tja vzdolž omenjene centralne osi, obsega tudi krmilne ventile za krmiljenje vsakokratnega ciklusa premikanja batnice, ki so električno povezani s krmilno enoto na tak način, da je z impulzom iz omenjene krmilne enote na podlagi zunanjega ukaza krmilni enoti izvršen delovni hod, med katerim je batnica s svojo naležno površino iz svojega izhodiščnega položaja neposredno ob cepilnem koritu vsakokrat za vnaprej določeno dolžino hoda premakljiva v smeri proti cepilnemu orodju, nakar je po zaustavitvi batnice na omenjeni vnaprej določeni dolžini s samodejnim prekrmiljenjem dovajanja hidravličnega medija v omenjeni cilinder samodejno izvršljiv tudi povratni hod batnice v smeri vstran od cepilnega orodja nazaj v njen izhodiščni položaj neposredno ob cepilnem koritu.
Po izumu je predlagano, da sta na omenjeni batnici vgrajena vsaj dva vzdolž omenjene centralne osi med seboj razmaknjena permanentna magneta, ki sta razporejena vsaj približno v isti diametralni ravnini batnice in glede na omenjeno centralno os tudi na isti strani batnice, medtem ko je v ogrodju v bližini batnice vgrajeno elektromagnetno Reed stikalo, ki je prirejeno za sodelovanje z vsakim izmed omenjenih magnetov v smislu ustvarjanja električnih impulzov pri dospetju vsakega izmed magnetov v zaznavno območje omenjenega Reed stikala.
Razporeditev omenjenih magnetov v izhodiščnem položaju batnice pred pričetkom delovnega hoda ali po zaključku povratnega hoda pa je glede na položaj omenjenega Reed stikala tako izbrana, da razdalja med Reed stikalom in najbližjim magnetom vzdolž omenjene centralne osi predstavlja vnaprej določeno najkrajšo dolžino delovnega oz. povratnega hoda batnice, razdalja med Reed stikalom in najbolj oddaljenim magnetom vzdolž omenjene centralne osi pa predstavlja vnaprej določeno najdaljšo dolžino delovnega oz. povratnega hoda batnice, tako da v splošnem razdalja med Reed stikalom in vsakokratnim magnetom vzdolž omenjene centralne osi predstavlja vnaprej določeno dolžino delovnega oz. povratnega hoda batnice. Omenjena krmilna enota obsega števec električnih impulzov iz Reed stikala in je obenem tako zasnovana, da na podlagi vnaprej vnešenega ukaza prekrmili smer dovajanja hidravličnega medija v hidravlični cilinder bodisi že po prejemu prvega impulza iz Reed stikala ali pa po prejemu drugega impulza iz Reed stikala, ali pa v splošnem v primeru večjega števila magnetov šele po prejemu vsakega vnaprej določenega nadaljnjega impulza iz omenjenega Reed stikala.
Pri eni od izvedb izuma je batnica v območju svoje naležne površine opremljena z nosilcem, na katerem so ob upoštevanju vnaprej izbranih dolžini hodov batnice na ustreznih in vnaprej določenih pozicijah glede na omenjeno Reed stikalo v taisti diametralni ravnini in na isti strani centralne osi vgrajeni vsakokrat razpoložljivi magneti, pri čemer pa omenjeni nosilec poteka smiselno vzporedno z batnico vzdolž omenjene centralne osi v smeri proti cilindru in na funkcionalno sprejemljivi oddaljenosti od omenjenega Red stikala. Pri tem pa omenjeni nosilec magnetov lahko predstavlja od pročelne površine batnice v smeri proti cilindru potekajoč cevast nastavek.
Pri tem je nadalje omenjeno Reed stikalo razporejeno v tisti vertikalni ravnini na ogrodju, ki sovpada z ravnino naležne površine batnice v njenem izhodiščnem položaju pred pričetkom delovnega hoda oz. po zaključku povratnega hoda, pri čemer je prvi magnet za določitev skrajšanega delovnega hoda batnice razporejen na krajši razdalji, merjeno od omenjene ravnine naležne površine batnice v smeri proti cilindru, drugi magnet za določitev najdaljšega možnega delovnega hoda batnice pa je razporejen na daljši razdalji, merjeno od omenjene ravnine naležne površine batnice v smeri proti cilindru. Krmilna enota je načeloma prirejena za vnos ukaza, ki opredeljuje vsakokrat izbrano dolžino hoda batnice, namreč bodisi krajšega hoda batnice na krajši dolžini ali pa daljšega delovnega oz. povratnega hoda batnice na daljši dolžini, kot tudi za vnos impulza, na podlagi katerega je sprožen in izvršljiv vsakokraten delovni hod vnaprej določene dolžine vključno s temu samodejno sledečim povratnim hodom.
Možna pa je tudi izvedba naprave po izumu, pri kateri je krmilna enota tako zasnovana, da v primeru vnosa ukaza, s katerim je opredeljeno izvajanje krajšega hoda batnice na krajši dolžini po sproženju in med izvajanjem delovnega hoda in vnosu nadaljnjega, znatno dlje trajajočega impulza, namreč vsaj dvakrat dlje od trajanja siceršnjega za vklop delovnega hoda batnice potrebnega impulza, med premikanjem batnice ignorira vsak vmesni impulz ob prehodu magneta mimo Reed stikala vse do dospetja najbolj oddaljenega magneta v območje omenjenega Reed stikala ter s tem krmili delovanje cilindra na tak način, da batnica navzlic prvotnemu ukazu za izvajanje krajšega hoda v takem primeru izvrši najdaljši možen delovni in povratni hod.
Izum bo v nadaljevanju podrobneje obrazložen s primerom izvedbe, ki je ponazorjen na priloženi skici, pri čemer
Sl. 1 kaže napravo za predelavo hlodovine v drva v izometriji;
Sl. 2 podrobnost A po Sl. 1;
Sl. 3 napravo po Sl. 1 v tlorisu;
Sl. 4 shematično ponazorjeno napravo po Sl. 1 z batnico v izhodiščnem položaju pred izvajanjem delovnega hoda;
Sl. 5 shematično ponazorjeno napravo po Sl. 1 z batnico v končnem položaju po opravljenem najdaljšem možnem delovnem hodu in neposredno pred pričetkom izvajanja povratnega hoda nazaj v izhodiščni položaj po Sl. 4;
Sl. 6 pa prav tako shematično ponazorjeno napravo po Sl. 1 z batnico v končnem položaju po opravljenem skrajšanem delovnem hodu neposredno pred pričetkom izvajanja povratnega hoda nazaj v izhodiščni položaj po Sl. 4.
Naprava za predelavo hlodovine v drva, ki je prikazana na Sl. 1, obsega robustno in na vsaj približno horizontalno podlago postavljivo ogrodje 1. Na slednjem je smiselno v njegovem osrednjem območju togo vgrajen v njegovi vzdolžni smeri ogrodja potekajoč in smiselno v horizontalni ravnini ter na ustreznem odmiku od podlage razporejen hidravlični cilinder 2. Batnica 21 omenjenega cilindra 2 je sem ter tja premakljiva vzdolž svoje centralne vzdolžne geometrijske osi 200, ki poteka v smeri proti osrednjemu območju 31 cepilnega orodja 3, ki je razporejeno na cepilnem koncu 11 omenjenega ogrodja 1 na odmiku od podlage in je togo pritrjeno na omenjenem ogrodju 1.
V območju med omenjenim cilindrom 2 in omenjenim cepilnim orodjem 3 je v omenjenem ogrodju 1 vgrajeno cepilno korito 4, ki je prirejeno za prejem za cepljenje predvidenega dolžinskega odseka hlodovine, katerega premer ne presega vnaprej določenega največjega dopustnega premera in katerega dolžina ne presega vnaprej določene naj večje dopustne dolžine. Dno 41 cepilnega korita se 4 nahaja pod nivojem omenjene centralne osi 200 batnice 21 in osrednjega območja cepilnega orodja 3, batnica 21 hidravličnega cilindra 2 pa je premakljiva vzdolž celotnega cepilnega korita 4.
Razen tega je omenjena batnica 21 na svojem prostem in v smeri proti cepilnemu orodju 3 obrnjenem koncu 2Γ opremljena z dovolj obsežno in stabilno naležno površino 22, ki je prirejena za potiskanje vsakokratnega dolžinskega odseka hlodovine proti cepilnemu orodju 3.
Na ogrodju 1 je nadalje na primernem odmiku od omenjenega cepilnega korita 4 v smeri vstran od cepilnega orodja 3 na voljo žaga 5, ki je prirejena za razrez vsakokratnega hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine. Razen tega je bodisi na ogrodju 1 ali pa ob njem po izbiri na voljo primemo transportno sredstvo, ki je prirejeno za transportiranje vsakokratnega hloda v smislu koračnega premikanja hloda v smeri proti omenjeni žagi 5 z namenom razrezovanja vsakokratnega hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine.
Omenjeni hidravlični cilinder 2 je hidravlično povezan v hidravlični tokokrog, ki poleg rezervoarja in črpalke za komprimiranje hidravličnega medija, potrebnega za premikanje batnice 21 sem ter tja vzdolž omenjene centralne osi 200, obsega tudi krmilne ventile za krmiljenje vsakokratnega ciklusa premikanja batnice 21, ki so električno povezani s krmilno enoto 6 na tak način, da se z impulzom iz omenjene krmilne enote 6 na podlagi zunanjega ukaza krmilni enoti 6 izvrši delovni hod, med katerim je batnica 21 s svojo naležno površino 22 iz svojega izhodiščnega položaja neposredno ob cepilnem koritu 4 vsakokrat za vnaprej določeno dolžino L], L2 hoda premakljiva v smeri proti cepilnemu orodju 3, nakar je po zaustavitvi batnice 21 na omenjeni vnaprej določeni dolžini Lb L2 s samodejnim prekrmiljenjem dovajanja hidravličnega medija v omenjeni cilinder 2 samodejno izvršljiv tudi povratni hod batnice 21 v smeri vstran od cepilnega orodja 3 nazaj v njen izhodiščni položaj neposredno ob cepilnem koritu 4.
V kontekstu rešitve uvodoma izpostavljenega tehničnega problema sta na batnici 21 vgrajena vsaj dva vzdolž omenjene centralne osi 200 med seboj razmaknjena permanentna magneta 71, 72, ki sta razporejena vsaj približno v isti diametralni ravnini batnice 21 in glede na omenjeno centralno os 200 tudi na isti strani batnice 21, medtem ko je v ogrodju 1 v bližini batnice 21 vgrajeno elektromagnetno Reed stikalo 8, ki je prirejeno za sodelovanje z vsakim izmed omenjenih magnetov 71, 72 v smislu ustvarjanja električnih impulzov pri dospetju vsakega izmed magnetov 71, 72 v zaznavno območje omenjenega Reed stikala 8. Kombinacija omenjenih magnetov 71, 72 in Reed stikala je razmeroma neobčutljiva na manjše spremembe v medsebojni oddaljenosti med Reed stikalom in vsakokratnim magnetom 71, 72, zato Reed stikalo 8 učinkovito zazna magnet 71, 72 tudi v primeru cepljenja hlodovine večjih premerov, ko se cilinder 2 in/ali batnica 21 zaradi ekstremnih obremenitev in/ali elastičnih deformacij ogrodja lahko začasno odkloni iz svoje idealne smeri.
Razporeditev omenjenih magnetov 71, 72 v izhodiščnem položaju batnice 21 pred pričetkom delovnega hoda ali po zaključku povratnega hoda je glede na položaj omenjenega Reed stikala 8 tako izbrana, da razdalja med Reed stikalom 8 in najbližjim magnetom 71 vzdolž omenjene centralne osi 8 predstavlja vnaprej določeno najkrajšo dolžino L] delovnega oz. povratnega hoda batnice 21, razdalja med Reed stikalom 8 in najbolj oddaljenim magnetom 72 vzdolž omenjene centralne osi 8 pa predstavlja vnaprej določeno najdaljšo dolžino L2 delovnega oz. povratnega hoda batnice 21, tako da v splošnem razdalja med Reed stikalom 8 in vsakokratnim magnetom 71, 72 vzdolž omenjene centralne osi 8 predstavlja vnaprej določeno dolžino delovnega oz. povratnega hoda batnice 21.
Glede na uvodoma obravnavane primere iz stanja tehnike bi pri največji dopustni dolžini odseka hlodovine, ki znaša npr. 50 cm, na napravi predvideli npr. dolžino cepilnega korita 4 približno 60 cm, dolžino najdaljšega hoda L2 batnice 21 bi z magnetom 72 omejili na 50 cm, z nadaljnjim magnetom 71 na oddaljenosti L] približno 33 cm pa bi v primeru cepljenja krajših odsekov hlodovine skrajšali hod batnice 21 in temu ustrezno skrajšali tudi trajanje delovnega ciklusa.
Krmilna enota 6 namreč obsega števec električnih impulzov iz Reed stikala 8 in je tako zasnovana, da na podlagi vnaprej vnešenega ukaza prekrmili smer dovajanja hidravličnega medija v hidravlični cilinder 2 bodisi že po prejemu prvega impulza iz Reed stikala 8 ali pa šele po prejemu drugega impulza z Reed stikala 8, v splošnem, npr. v primeru večjega števila magnetov 71, 72 pa lahko prekrmiljenje izvrši šele po prejemu kateregakoli vnaprej določenega nadaljnjega impulza iz omenjenega Reed stikala 8.
Ker je površina batnice 21 načeloma gladka in prirejena za tesnenje med premikanjem vzdolž cilindra, je v tehničnem smislu smiselno, če je batnica 21 v območju svoje naležne površine 22 opremljena z nosilcem 23, na katerem so ob upoštevanju vnaprej izbranih dolžini Li, L2 hodov batnice 21 na ustreznih in vnaprej določenih pozicijah glede na omenjeno Reed stikalo 8 v taisti diametralni ravnini in na isti strani centralne osi 200 vgrajeni vsakokrat razpoložljivi magneti 71, 72, pri čemer pa omenjeni nosilec 23 poteka smiselno vzporedno z batnico 21 vzdolž omenjene centralne osi 200 v smeri proti cilindru 2 in na funkcionalno sprejemljivi oddaljenosti od omenjenega Red stikala 8. Omenjena funkcionalno sprejemljiva oddaljenost nosilca 23 z magneti 71, 72 od Reed stikala 8 pomeni, da se oddaljenost nahaja v območju, v katerem omenjeno Reed stikalo 8 s potrebno zanesljivostjo zazna prisotnost oz. bližino vsakega izmed vsakokrat razpoložljivih magnetov 71, 72. V prikazanem primeru (Sl. 4 - 6) omenjeni nosilec 23 magnetov 71, 72 predstavlja od pročelne površine 22 batnice 21 v smeri proti cilindru 2 potekajoč cevast nastavek. Razen tega je v prikazanem primeru izvedbe naprave po izumu omenjeno Reed stikalo 8 razporejeno v tisti vertikalni ravnini na ogrodju 1, ki sovpada z ravnino naležne površine 22 batnice 21 v njenem izhodiščnem položaju pred pričetkom delovnega hoda oz. po zaključku povratnega hoda. Prvi magnet 71 za določitev skrajšanega delovnega hoda batnice 21 je razporejen na krajši razdalji L], merjeno od omenjene ravnine naležne površine 22 batnice 21 v smeri proti cilindru 2, drugi magnet 72 za določitev najdaljšega možnega delovnega hoda batnice 21 pa je razporejen na daljši razdalji L2, merjeno od omenjene ravnine naležne površine 22 batnice 21 v smeri proti cilindru 2.
Krmilna enota 6 je prirejena za vnos ukaza, ki opredeljuje vsakokrat izbrano dolžino hoda batnice 21, namreč bodisi krajšega hoda batnice 21 na krajši dolžini L! ali pa daljšega delovnega oz. povratnega hoda batnice 21 na daljši dolžini L2, kot tudi za vnos impulza, na podlagi katerega je sprožen in izvršljiv vsakokraten delovni hod vnaprej določene dolžine Lb L2 vključno s temu samodejno sledečim povratnim hodom. Krmilna enota 6 lahko obsega prikazovalnik, na katerem je razvidna vsakokrat izbrana dolžina hoda batnice 21 oz. način cepljenja v kontekstu izbrane dolžine hoda batnice 21. Po drugi strani pa krmilna enota 6 obsega primerno vhodno enoto, preko katere je možno na eni strani vnašati ukaze glede izbire dolžine hoda batnice 21 oz. načina cepljenja v kontekstu izbrane dolžine hoda batnice 21, po drugi strani pa tudi vnašati impulze za izvedbo posameznih delovnih ciklusov. Po namestitvi dolžinskega odseka hlodovine v cepilno korito 4 namreč uporabnik bodisi z ročico, upravljalno palico (joystickom) ali s pritiskom na gumb sproži delovni hod batnice 21, kateremu pa potem samodejno sledi tudi povratni hod batnice 21 in vrnitev slednje v njen izhodiščni položaj.
Krmilno enoto 6je možno nadalje nadgraditi še z dodatno funkcijo, namreč da v primeru vnosa ukaza, s katerim je opredeljeno izvajanje krajšega hoda batnice 21 na krajši dolžini Lj po sproženju in med izvajanjem delovnega hoda in vnosu nadaljnjega, znatno dlje trajajočega impulza, namreč vsaj dvakrat dlje od trajanja siceršnjega za vklop delovnega hoda batnice 21 potrebnega impulza, med premikanjem batnice 21 ignorira vsak vmesni impulz ob prehodu magneta 71 mimo Reed stikala 8 vse do dospetja najbolj oddaljenega magneta 72 v območje omenjenega Reed stikala 8 ter s tem krmili delovanje cilindra 8 na tak način, da batnica 21 navzlic prvotnemu ukazu za izvajanje krajšega hoda v takem primeru izvrši najdaljši možen delovni in povratni hod. To v praksi pomeni, da uporabnik med cepljenjem krajših odsekov hlodovine ob nastavljenem skrajšanem hodu batnice 21 med samim delovnim hodom lahko s podaljšanim pritiskanjem na gumb, t.j. z znatno daljšim impulzom, doseže podaljšanje delovnega hoda batnice 21 na najdaljši možni hod.
Koncept naprave po izumu uporabniku omogoča, da med cepljenjem, kadar je to seveda mogoče, lahko skrajša hod batnice 21 in s tem skrajša delovni cikel, kar pri dolgotrajni uporabi naprave vsekakor lahko privede do znatnega izboljšanja učinkovitosti in produktivnosti.

Claims (6)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Naprava za predelavo hlodovine v drva, obsegajoča robustno in na vsaj približno horizontalno podlago postavljivo ogrodje (1), na katerem je smiselno v njegovem osrednjem območju togo vgrajen v vzdolžni smeri ogrodja (1) potekajoč in smiselno v horizontalni ravnini ter na ustreznem odmiku od podlage razporejen hidravlični cilinder (2), katerega batnica (21) je sem ter tja premakljiva vzdolž svoje centralne vzdolžne geometrijske osi (200), ki poteka v smeri proti osrednjemu območju (31) cepilnega orodja (3), ki je razporejeno na cepilnem koncu (11) omenjenega ogrodja (1) na odmiku od podlage in je togo pritrjeno na omenjenem ogrodju (1), v območju med omenjenim cilindrom (2) in omenjenim cepilnim orodjem (3) pa je v omenjenem ogrodju (1) vgrajeno cepilno korito (4), ki je prirejeno za prejem za cepljenje predvidenega dolžinskega odseka hlodovine, katerega premer ne presega vnaprej določenega naj večjega dopustnega premera in katerega dolžina ne presega vnaprej določene največje dopustne dolžine, tako da se dno (41) cepilnega korita (4) nahaja pod nivojem omenjene centralne osi (200) batnice (21) in osrednjega območja cepilnega orodja (3) in da je batnica (21) omenjenega cilindra (2) premakljiva vzdolž celotnega cepilnega korita (4), pri čemer je omenjena batnica (21) na svojem prostem in v smeri proti cepilnemu orodju (3) obrnjenem koncu (2Γ) opremljena z dovolj obsežno in stabilno naležno površino (22), ki je prirejena za potiskanje vsakokratnega dolžinskega odseka hlodovine proti cepilnemu orodju (3), in pri čemer je na ogrodju (1) na primernem odmiku od omenjenega cepilnega korita (4) v smeri vstran od cepilnega orodja (3) nadalje na voljo žaga (5), ki je prirejena za razrez vsakokratnega hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine, razen tega pa je na ogrodju (1) ali pa ob njem po izbiri na voljo primerno transportno sredstvo, ki je prirejeno za transportiranje vsakokratnega hloda v smislu koračnega premikanja hloda v smeri proti omenjeni žagi (5) z namenom razrezovanja vsakokratnega hloda na dolžinske odseke vnaprej določene dolžine, in pri čemer je omenjeni hidravlični cilinder (2) hidravlično povezan v hidravlični tokokrog, ki poleg rezervoarja in črpalke za komprimiranje hidravličnega medija, potrebnega za premikanje batnice (21) sem ter tja vzdolž omenjene centralne osi (200), obsega tudi krmilne ventile za krmiljenje vsakokratnega ciklusa premikanja batnice (21), ki so električno povezani s krmilno enoto (6) na tak način, daje z impulzom iz omenjene krmilne enote (6) na podlagi zunanjega ukaza krmilni enoti (6) izvršen delovni hod, med katerim je batnica (21) s svojo naležno površino (22) iz svojega izhodiščnega položaja neposredno ob cepilnem koritu (4) vsakokrat za vnaprej določeno dolžino (Lb L2) hoda premakljiva v smeri proti cepilnemu orodju (3), nakar je po zaustavitvi batnice (21) na omenjeni vnaprej določeni dolžini (L]. L2) s samodejnim prekrmiljenjem dovajanja hidravličnega medija v omenjeni cilinder (2) samodejno izvršljiv tudi povratni hod batnice (21) v smeri vstran od cepilnega orodja (3) nazaj v njen izhodiščni položaj neposredno ob cepilnem koritu (4), označena s tem, da sta na batnici (21) vgrajena vsaj dva vzdolž omenjene centralne osi (200) med seboj razmaknjena permanentna magneta (71, 72), ki sta razporejena vsaj približno v isti diametralni ravnini batnice (21) in glede na omenjeno centralno os (200) tudi na isti strani batnice (21), medtem ko je v ogrodju (1) v bližini batnice (21) vgrajeno elektromagnetno Reed stikalo (8), ki je prirejeno za sodelovanje z vsakim izmed omenjenih magnetov (71, 72) v smislu ustvarjanja električnih impulzov pri dospetju vsakega izmed magnetov (71, 72) v zaznavno območje omenjenega Reed stikala (8), pri čemer je razporeditev omenjenih magnetov (71, 72) v izhodiščnem položaju batnice (21) pred pričetkom delovnega hoda ali po zaključku povratnega hoda glede na položaj omenjenega Reed stikala (8) tako izbrana, da razdalja med Reed stikalom (8) in najbližjim magnetom (71) vzdolž omenjene centralne osi (200) predstavlja vnaprej določeno najkrajšo dolžino (Lj) delovnega oz. povratnega hoda batnice (21), razdalja med Reed stikalom (8) in najbolj oddaljenim magnetom (72) vzdolž omenjene centralne osi (200) pa predstavlja vnaprej določeno najdaljšo dolžino (L2) delovnega oz. povratnega hoda batnice (21), tako da v splošnem razdalja med Reed stikalom (8) in vsakokratnim magnetom (71, 72) vzdolž omenjene centralne osi (200) predstavlja vnaprej določeno dolžino delovnega oz. povratnega hoda batnice (21), in pri čemer krmilna enota (6) obsega števec omenjenih električnih impulzov iz Reed stikala (8) in je obenem tako zasnovana, da na podlagi vnaprej vnešenega ukaza prekrmili smer dovajanja hidravličnega medija v hidravlični cilinder (2) bodisi že po prejemu prvega impulza iz Reed stikala (8) ali pa po prejemu drugega impulza z Reed stikala (8), ali pa v splošnem v primeru večjega števila magnetov (71, 72) šele po prejemu vsakega vnaprej določenega nadaljnjega impulza iz omenjenega Reed stikala (8).
  2. 2. Naprava po zahtevku 1, označena s tem, daje batnica (21) v območju svoje naležne površine (22) opremljena z nosilcem (23), na katerem so ob upoštevanju vnaprej izbranih dolžini (L,, L2) hodov batnice (21) na ustreznih in vnaprej določenih pozicijah glede na omenjeno Reed stikalo (8) v taisti diametralni ravnini in na isti strani centralne osi (200) vgrajeni vsakokrat razpoložljivi magneti (71, 72), pri čemer pa omenjeni nosilec (23) poteka smiselno vzporedno z batnico (21) vzdolž omenjene centralne osi (200) v smeri proti cilindru (2) in na funkcionalno sprejemljivi oddaljenosti od omenjenega Red stikala (8).
  3. 3. Naprava po zahtevku 2, označena s tem, da omenjeni nosilec (23) magnetov (71, 72) predstavlja od pročelne površine (22) batnice (21) v smeri proti cilindru (2) potekajoč cevast nastavek.
  4. 4. Naprava po kateremkoli od zahtevkov 1-3, označena s tem, da je omenjeno Reed stikalo (8) razporejeno v tisti vertikalni ravnini na ogrodju (1), ki sovpada z ravnino naležne površine (22) batnice (21) v njenem izhodiščnem položaju pred pričetkom delovnega hoda oz. po zaključku povratnega hoda, pri čemer je prvi magnet (71) za določitev skrajšanega delovnega hoda batnice (21) razporejen na krajši razdalji (Li), merjeno od omenjene ravnine naležne površine (22) batnice (21) v smeri proti cilindru (2), drugi magnet (72) za določitev najdaljšega možnega delovnega hoda batnice (21) pa je razporejen na daljši razdalji (L2), merjeno od omenjene ravnine naležne površine (22) batnice (21) v smeri proti cilindru (2).
  5. 5. Naprava po kateremkoli od zahtevkov 1 - 4, označena s tem, daje krmilna enota (6) prirejena za vnos ukaza, ki opredeljuje vsakokrat izbrano dolžino hoda batnice (21), namreč bodisi krajšega hoda batnice (21) na krajši dolžini (L,) ali pa daljšega delovnega oz. povratnega hoda batnice (21) na daljši dolžini (L2), kot tudi za vnos impulza, na podlagi katerega je sprožen in izvršljiv vsakokraten delovni hod vnaprej določene dolžine (Lj, L2) vključno s temu samodejno sledečim povratnim hodom.
  6. 6. Naprava po zahtevku 5, označena s tem, da je krmilna enota (6) še nadalje tako zasnovana, da v primeru vnosa ukaza, s katerim je opredeljeno izvajanje krajšega hoda batnice (21) na krajši dolžini (Lj) po sproženju in med izvajanjem delovnega hoda in vnosu nadaljnjega, znatno dlje trajajočega impulza, namreč vsaj dvakrat dlje od trajanja siceršnjega za vklop delovnega hoda batnice (21) potrebnega impulza, med premikanjem batnice (21) ignorira vsak vmesni impulz ob prehodu magneta (71) mimo Reed stikala (8) vse do dospetja najbolj oddaljenega magneta (72) v območje omenjenega Reed stikala (8) ter s tem krmili delovanje cilindra (2) na tak način, da batnica (21) navzlic prvotnemu ukazu za izvajanje krajšega hoda v takem primeru izvrši najdaljši možen delovni in povratni hod.
SI202200112A 2022-07-15 2022-07-15 Naprava za predelavo hlodovine v drva SI26377A (sl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200112A SI26377A (sl) 2022-07-15 2022-07-15 Naprava za predelavo hlodovine v drva
PCT/SI2023/000005 WO2024015024A1 (en) 2022-07-15 2023-05-18 Log processing and firewood splitting machine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SI202200112A SI26377A (sl) 2022-07-15 2022-07-15 Naprava za predelavo hlodovine v drva

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI26377A true SI26377A (sl) 2024-01-31

Family

ID=87036259

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI202200112A SI26377A (sl) 2022-07-15 2022-07-15 Naprava za predelavo hlodovine v drva

Country Status (2)

Country Link
SI (1) SI26377A (sl)
WO (1) WO2024015024A1 (sl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA909113A (en) * 1969-01-29 1972-09-05 J. Mackin Wilson Sawmill log indexing device
FI121414B (fi) * 2009-04-21 2010-11-15 Maaselaen Kone Oy Menetelmä polttopuiden valmistamiseksi puunpilkontakoneella ja puunpilkontakone
DE202011005576U1 (de) * 2011-04-21 2011-10-17 Kaspar Pauli Gmbh Holzspalter
US10836069B2 (en) * 2018-12-07 2020-11-17 Frictionless World, LLC Valve assembly for log splitting apparatus
US11649775B2 (en) * 2020-09-24 2023-05-16 Kohler Co. Analog controller for electronic throttle body

Also Published As

Publication number Publication date
WO2024015024A1 (en) 2024-01-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2328324A1 (de) Elektromagnetische heftmaschine
CN103624190B (zh) 一种直条钢筋自动裁剪机
US2332654A (en) Automatic length-selecting cutoff saw
SI26377A (sl) Naprava za predelavo hlodovine v drva
FR2532233A1 (fr) Appareil electrique pour l'enfoncement de moyens de fixation
US4466345A (en) Apparatus for pressing and binding bales of refuses
CN109297664B (zh) 全自动机械碰撞试验机
US1532107A (en) Broaching machine
US2714968A (en) Wagon unloader ejector mechanism
CN203592089U (zh) 一种直条钢筋自动裁剪机
KR200161960Y1 (ko) 철근 절단기
JP4812998B2 (ja) 座標位置決め機械用の位置判定装置
SU1512894A1 (ru) Устройство дл выравнивани торцов пачки бревен
KR200221832Y1 (ko) 트랙터 자동 유압승강장치
SU746056A1 (ru) Система управлени выталкивающей стенкой ковша погрузчика
SU1715977A1 (ru) Гидравлический копер дл вытрамбовывани котлованов в грунте
JPS6443625A (en) Controller for front loader
CN104259924B (zh) 一种轴用调头机
US3079962A (en) Sawmill dog structure
SU949092A1 (ru) Гидропривод одноковшового экскаватора
CN206667763U (zh) 一种铲斗
US3043271A (en) Control system for impact device
SU1077963A1 (ru) Ручна плосков зальна машина
KR940001743Y1 (ko) 환편기의 압전식 선침장치
SU424742A1 (ru) Устройство для управления работой наборной строкоотливной машины

Legal Events

Date Code Title Description
OO00 Grant of patent

Effective date: 20240207