SI20714A - Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov - Google Patents

Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov Download PDF

Info

Publication number
SI20714A
SI20714A SI200020028A SI200020028A SI20714A SI 20714 A SI20714 A SI 20714A SI 200020028 A SI200020028 A SI 200020028A SI 200020028 A SI200020028 A SI 200020028A SI 20714 A SI20714 A SI 20714A
Authority
SI
Slovenia
Prior art keywords
cottage cheese
post
spices
mixture
heat treatment
Prior art date
Application number
SI200020028A
Other languages
English (en)
Inventor
Zoltan Szeplaki
Original Assignee
Ditej-Garda Tejfeldolgozo Kft.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU9901957A external-priority patent/HUP9901957D0/hu
Application filed by Ditej-Garda Tejfeldolgozo Kft. filed Critical Ditej-Garda Tejfeldolgozo Kft.
Publication of SI20714A publication Critical patent/SI20714A/sl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23CDAIRY PRODUCTS, e.g. MILK, BUTTER OR CHEESE; MILK OR CHEESE SUBSTITUTES; MAKING THEREOF
    • A23C19/00Cheese; Cheese preparations; Making thereof
    • A23C19/06Treating cheese curd after whey separation; Products obtained thereby
    • A23C19/068Particular types of cheese
    • A23C19/076Soft unripened cheese, e.g. cottage or cream cheese
    • A23C19/0765Addition to the curd of additives other than acidifying agents, dairy products, proteins except gelatine, fats, enzymes, microorganisms, NaCl, CaCl2 or KCl; Foamed fresh cheese products

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Dairy Products (AREA)

Abstract

Izum se nanaša na kontinuirni postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov. V skladu z izumom skuto, predhodno pomešamo z aromami, začimbami in po izbiri z drugimi dodatki, podvržemo naknadni toplotni obdelavi pri temperaturi med 60 in 150 stopinj Celzija, ohladimo na temperaturo med 0 in 15 stopinj Celzija, oblikujemo in preslojimo. V skladu z izumom pripravimo homogeno zmes iz skute kot osnovnega materiala, začimb in drugih dodatkov, zmes podvržemo naknadni toplotni obdelavi na kontinuiren način v zaprtem sistemu, nato jo ohladimo in po želji oblikujemo, preslojimo, površinsko aromatiziramo in dekorativno začinimo ter pakiramo.ŕ

Description

DITEJ-GARDA TEJFELDOLGOZO KFT.
Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov
Izum se nanaša na postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov. Natančneje se izum nanaša na kontinuiren postopek za pripravo produktov, kijih lahko skladiščimo dalj časa.
OZADJE IZUMA
Pri najbolj pogosto uporabljenih tehnologijah za pripravo skutnih desertov pomešajo skuto z začimbami in obdelujejo pri temperaturi 65-70 °C v posodi z dvojno steno, opremljeni z mešalnikom z visokim strigom ali mešalnikom z rotirajočimi ploščami, ki se da ogrevati, nato jo hitro ohladijo, oblikujejo in pakirajo. V primerih sestavkov, pripravljenih na ta način, je zagotovljena skladiščna obstojnost največ 20 dni.
Znani so poskusi za povečanje skladiščne obstojnosti. Npr. v madžarski patentni prijavi št. HU-642/85 predlagajo vakuumsko hlajenje po naknadni toplotni obdelavi. Zaradi učinka vakuumske obdelave izgubi sestavek znatno količino svoje vsebnosti tekočine in pride do hkratne izgube toplote pri hitrem in stalnem ohlajevanju produkta. Posebna hiba tega postopka je, da vakuumsko hlajenje zahteva znatno količino energije.
Druga rešitev je opisana v madžarski patentni prijavi št. HU-P9500701, po kateri izvedejo hitro ohlajenje po naknadni toplotni obdelavi s pomočjo tekočega dušika. Posebna hiba tega postopka je uporaba tekočega dušika, kar naredi postopek znatno dražji, nadalje je postopek zapleten in gaje težko izvajati.
Po postopkih, uporabljanih tako v vsakodnevni praksi kot tudi v zgoraj citiranih patentnih prijavah, izvedejo naknadno toplotno obdelavo skute v posodah, ki se dajo ogrevati - hladiti, v t.i. rezilnikih ob mešanju materiala z visokim strigom. Mešanje z visokim strigom povzroči, da je skuta preveč kašnata. Nadalje je znano, da šaržno segrevanje in ohlajevanje proizvodnih naprav zahteva zelo veliko energije. Nadaljnja hiba šaržnih postopkov je, da je pri tem težko zagotoviti stalno kvaliteto. Pri zadevnem sestavku, t.j. v primeru priprave skutnega deserta, pride do nadaljnje signifikantne hibe: možnost re-infekcije, kadar napol izgotovljen produkt uvedemo v drugo posodo.
Naraščajoče zahteve trga zahtevajo stalno kvaliteto in daljšo skladiščno obstojnost, medtem ko je zmanjšanje stroškov proizvodnje ekonomska zahteva.
Izvajali smo raziskave, da bi izdelali postopek, ki izloči gornje hibe in je popolnoma v skladu z gornjimi zahtevami.
Osnova izuma je spoznanje, da če skutni produkt pripravimo ob aseptičnih okoliščinah s kontinuimim postopkom v zaprtem sistemu, se riziko re-infekcije znatno zmanjša, tako je preostalo število klic v končnem produktu nižje in skladiščna obstojnost daljša. Nadalje lahko z uporabo primerne proizvodne linije znatno zmanjšamo stroške energije in dela.
POVZETEK IZUMA
Izum se nanaša na kontinuimi postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov, v teku katerega skuto kot osnovni material, pomešano predhodno z aromami, začimbami in po želji z drugimi dodatki, podvržemo naknadni toplotni obdelavi pri temperaturi med 60 in 150 °C, ohladimo na temperaturo med 0 in 15 °C, oblikujemo in preslojimo. V skladu s postopkom v smislu izuma pripravimo homogeno zmes iz skute, začimb in drugih dodatkov, zmes podvržemo naknadni toplotni obdelavi na kontinuimi način v zaprtem sistemu, nato zmes ohladimo, jo po želji oblikujemo, opremimo s preslojitvijo, površinskim aromatiziran) em in dekorativnim začinjevanjem ter pakiramo.
PODROBEN OPIS
V skladu s prednostno izvedbo izuma postopek izvedemo v proizvodni liniji, ki zagotavlja tehnologijo zaprtega sistema. Homogeno zmes pripravimo iz skute kot osnovnega materiala, začimb in drugih dodatkov. Zmes uvedemo v ti. premiks tank s pomočjo vijačne črpalke. Ta tank služi v teku kontinuime proizvodnje tudi kot blažilec. Zmes porinemo iz premiks tanka v toplotni izmenjevalnik s pomočjo črpalke, ki ustreza njeni konsistenci, kjer zmes podvržemo naknadni toplotni obdelavi pri temperaturi med 75 in 85 °C. Iz tega toplotnega izmenjalnika zmes porinemo skozi cevovod v enega ali več serijsko povezanih dodatnih toplotnih izmenjalnikov, kjer jo ohladimo na temperaturo pod 10 °C. Ohlajeno zmes nato porinemo skozi cevovod v zaprtem sistemu v zadnjo opremo, ki zaključuje tehnologijo, kjer po želji produkt oblikujemo, preslojimo, okrasimo z začimbami in pakiramo.
V skladu s postopkom v smislu izuma skuto, uporabljeno kot osnovni material, izdelamo iz sime grude s kislim postopkom ali kislim/sesirjevalnim postopkom, ki ima vsebnost suhe snovi ugodno med 20 in 50 mas.% ali več, npr. med 80 in 85 mas.%.
Kot arome lahko uporabimo zmes začimb, ki se na splošno uporablja v primeru sladkih skutnih produktov, ali zmes začimb, ki se na splošno uporablja v primeru soljenih skutnih produktov in sirovih produktov. V primeru sladkih skutnih produktov lahko uporabimo npr. vanilijo, citronsko olje ali druge arome. V soljenih sestavkih na splošno uporabimo npr. začimbno mleto papriko, česen, čebulo v posušeni mleti ali kašasti obliki, drobnjak (Album schoenoprasum), por (Album porrum), npr. v fino zrezani obliki, mleto kumino, mlet poper itd.
Priprava primerne zmesi začimb očitno ne pomeni problema za strokovnjaka na tem področju.
Produkte v smislu izuma lahko okrasimo z različnimi začimbami; sladke produkte lahko npr. preslojimo s čokolado ali obarvanimi sladkornimi biseri; medtem ko soljene sestavke lahko preslojimo z zmesjo, pripravljeno iz zelenih začimb ali iz zgoraj omenjenih začimb v obliki grobo mletega pomlevka.
V primeru sladkih produktov lahko kot dodatek uporabimo sladkor in po želji umetna sladila; soljenim sestavkom lahko dodamo običajno sol. Sestavku lahko dodamo nadalje posneto ali mastno mleko v prahu, kislo smetano, sir, maslo ali rastlinske maščobe, npr. hidrogenirana rastlinska olja. Lahko tudi dodamo sredstva za izboljšanje konsistence, kot karagene, modificiran škrob, pektin itd., ki ne samo tvorijo konsistenco produkta, ampak tudi zagotavljajo toplotno zaščito proteinov. Poleg tega lahko dodamo prehrambene aditive, kot mineralne mikro in makro elemente ter vitamine. Aromatiziranje produkta ali naravnava njegove vsebnosti maščobne in suhe snovi niso bistveni elementi izuma; strokovnjak lahko reši te probleme brez težav z izvedbo predhodnih poskusov.
Za mešanje osnovnih materialov lahko uporabimo mešalo z nizkim strigom, s pridom mešalo z eno lopatico.
Naknadno toplotno obdelavo in ugodno sledeče hlajenje izvedemo v toplotnih izmenjalnikih, na splošno uporabljenih v prehrambeni industriji za toplotno obdelavo snovi z gosto konsistenco. Te naprave so opremljene z inštrumentom, ki zagotavlja, da se obdelovana snov ne lepi na površino ali ne zažge v teku toplotne obdelave. Take naprave so npr. votatorji, nadalje t.i. Schroderjevi kombinatorji, ki sledijo operacijskemu sistemu votatorjev.
Trajanje naknadne toplotne obdelave ni bistveni element, trajanje toplotne obdelave lahko variira od nekaj sekund do 1 do 1,5 ur ali več. Trajanje naknadne toplotne obdelave je odvisno od uporabljene temperature, kot je očitno za strokovnjaka.
Prednosti postopka v smislu izuma so, da
- s to tehnologijo zaprtega sistema lahko zagotovimo aseptične okoliščine;
- z zmanjšanjem rizika re-infekcije je skladiščna obstojnost sestavkov daljša, prednostno vsaj 30 dni;
- reološke lastnosti produkta so bolj ugodne v nasprotju s skuto, homogenizirano z visokim strigom;
- porabo dela in energije lahko znatno zmanjšamo v primerjavi s šaržnim sistemom, tako so stroški priprave nižji;
- tvorba in pakiranje ohlajenega produkta in po želji njegovo površinsko začinjevanje/aromatiziranje in sledeče pakiranje, je takojšnje, t.j. čokoladna preslojitev se strdi takoj na površino in ne more priti do re-infekcije.
Postopek v smislu izuma je ilustriran podrobno z naslednjimi primeri ne da bi nameravali omejiti zahtevanega obsega.
PRIMERI
Primer 1
S čokolado preslojeni skutni zvitki
Skuto z vsebnostjo suhe snovi 35 do 45 mas.% pomešamo v mešalniku z eno lopatico s surovim maslom, sladkorjem, posnetim mlekom v prahu, rastlinsko mastjo, stabilizimim sredstvom in drugimi aromami. Zmes porinemo v premiks tank s pomočjo vijačne črpalke. Iz tega tanka zmes porinemo v votator s pomočjo primerne črpalke in držimo pri temperaturi 80 °C nekaj minut. Nato zmes porinemo v drug toplotni izmenjalnik, prednostno v drug votator in ohladimo pod 10 °C, nato jo prenesemo v zaprtem sistemu v oblikovalno napravo. Produkt oblikujemo v palice in pomočimo v čokoladno kopel, kjer se čokolada strdi na hladno površino. Nato produkt pakiramo ob ohlajenju.
Primer 2
Pikatni skutni namaz
Polposneto, mastno ali posneto skuto ali skutni namaz pomešamo s simo grudo z vsebnostjo maščobe nad 12 mas.%, ki smo jo predhodno nakisali z laktobakterijami, začimbami in stabilizimim sredstvom. Zmes toplotno obdelamo, kot je opisano v primeru 1, ohladimo, oblikujemo v bloke in pakiramo ali polnimo v tube ali kozarce.
Primer 3
Pikanten skutni namaz s sirom
Iz zmesi, ki obstoji iz mletega poltrdega sira, polposnete skute, kisle smetane z vsebnostjo maščobe več kot 12 mas.% in stabilizimega sredstva, naredimo pulpo, pomešamo s staljenim maslom, običajno soljo in začimbami ter toplotno obdelamo, kot je opisano v primeru 1. Produkt ohladimo in polnimo v tube, črevo ali kozarce.
Primer 4
Pikanten skutni namaz, polnjen v soljen vafelj
Posneto, polposneto ali mastno skuto pomešamo s kislo smetano, surovim maslom, začimbami in stabilizimim sredstvom ter toplotno obdelamo, kot je opisano v primeru
1. Nato produkt ohladimo, polnimo v soljene vaflje in pakiramo v škatle ali folijo.
Primer 5
Skutni zvitki, preslojeni z dekorativnimi začimbami
Primemo aromatiziran, toplotno obdelan, ohlajen in oblikovan produkt pomočimo v dekorativno začimbo in pakiramo v prozorno folijo.

Claims (3)

  1. PATENTNI ZAHTEVKI
    1. Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov, kjer skuto pomešamo z aromami, začimbami in po želji drugimi dodatki, naknadno toplotno obdelamo pri temperaturi med 60 in 150 °C, ohladimo na temperaturo med 0 in 15 °C, oblikujemo in preslojimo, označen s tem, da iz skute, začimb in drugih dodatkov pripravimo homogeno zmes in zmes podvržemo naslednjim stopnjam postopka v zaprtem sistemu v kontinuirnem načinu:
    naknadni toplotni obdelavi hlajenju, po želji oblikovanju, preslojevanju, površinskem začinjevanju, okraševanju z začimbami in pakiranju.
  2. 2. Postopek po zahtevku 1, označen s tem, da za mešanje osnovnih materialov uporabimo mešalo z nizkim strigom.
  3. 3. Postopek po zahtevku 1 ali 2, označen s tem, da izvedemo naknadno toplotno obdelavo in hlajenje v votatorju.
SI200020028A 1999-06-14 2000-06-13 Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov SI20714A (sl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU9901957A HUP9901957D0 (en) 1999-06-14 1999-06-14 Process for producing of after-heat-treated curd product
HU9904085A HU221776B1 (hu) 1999-06-14 1999-11-08 Eljárás utóhőkezelt túrókészítmények előállítására
PCT/HU2000/000055 WO2000076325A2 (en) 1999-06-14 2000-06-13 A process for the preparation of post-heat treated cottage cheese products

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SI20714A true SI20714A (sl) 2002-06-30

Family

ID=90014229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SI200020028A SI20714A (sl) 1999-06-14 2000-06-13 Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP1191854B1 (sl)
CN (1) CN1191758C (sl)
AT (1) ATE303071T1 (sl)
AU (1) AU5834600A (sl)
CZ (1) CZ20014503A3 (sl)
DE (1) DE60022351T2 (sl)
DK (1) DK1191854T3 (sl)
ES (1) ES2248090T3 (sl)
HR (1) HRP20010929B1 (sl)
HU (1) HU221776B1 (sl)
PL (1) PL352718A1 (sl)
RO (1) RO121625B1 (sl)
RS (1) RS49729B (sl)
RU (1) RU2249377C2 (sl)
SI (1) SI20714A (sl)
SK (1) SK283892B6 (sl)
UA (1) UA70371C2 (sl)
WO (1) WO2000076325A2 (sl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5583263A (en) * 1995-08-30 1996-12-10 Shell Oil Company Process of making ketones
FR2799343B1 (fr) * 1999-10-08 2001-12-07 Bongrain Sa Procede de fabrication, par moulage, d'un produit laitier ou fromager
HUP0400763A2 (en) * 2004-04-13 2006-04-28 Gervais Danone Sa Plastic, homogenized, cottage cheese and process and equipment for its production
GB2463876A (en) * 2008-09-25 2010-03-31 David Williams Fruit or savoury topped cheese
FR3063601B1 (fr) * 2017-03-13 2021-07-30 Chevenet Sarl Procede de fabrication visant a amalgamer dans un meme produit du fromage lactique dit a pate fraiche issue de lait cru et du chocolat
EP3906784A1 (de) 2020-05-06 2021-11-10 DMK Deutsches Milchkontor GmbH Streich- oder schneidbare lebensmittel

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK155704C (da) * 1984-08-10 1989-09-25 Apv Pasilac As Anlaeg til fremstilling af syre- og varmekoagulerede ostetyper
US20020039613A1 (en) * 1993-08-09 2002-04-04 The Pillsbury Company Process for making shelf stable dairy products
EP0714608A1 (en) * 1994-11-28 1996-06-05 Unilever N.V. Process for preparing a snack product

Also Published As

Publication number Publication date
WO2000076325A2 (en) 2000-12-21
HRP20010929A2 (en) 2003-02-28
YU88201A (sh) 2003-10-31
RU2249377C2 (ru) 2005-04-10
RS49729B (sr) 2008-04-04
HUP9904085A2 (hu) 2000-06-28
HUP9904085D0 (en) 2000-01-28
CZ20014503A3 (cs) 2002-05-15
EP1191854B1 (en) 2005-08-31
ES2248090T3 (es) 2006-03-16
CN1359265A (zh) 2002-07-17
DE60022351T2 (de) 2006-06-14
CN1191758C (zh) 2005-03-09
AU5834600A (en) 2001-01-02
SK283892B6 (sk) 2004-04-06
EP1191854A1 (en) 2002-04-03
DK1191854T3 (da) 2006-01-09
SK18692001A3 (sk) 2002-09-10
HU221776B1 (hu) 2003-01-28
RO121625B1 (ro) 2008-01-30
HRP20010929B1 (en) 2006-08-31
WO2000076325A3 (en) 2001-06-28
UA70371C2 (uk) 2004-10-15
ATE303071T1 (de) 2005-09-15
PL352718A1 (en) 2003-09-08
DE60022351D1 (de) 2005-10-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2289263C2 (ru) Способ производства мороженого
EP1628544B1 (en) Method for preparing a gelled food product
JPH10500284A (ja) チーズベースのドライフレーク製品及びスナックアイテム及びこれらの製造方法
SI20714A (sl) Postopek za pripravo naknadno toplotno obdelanih skutnih produktov
US8197876B2 (en) Method of making standard of identity cream cheese that is flowable at refrigerated temperatures
JP2008253173A (ja) 抹茶入りアイスクリーム及びその製造方法
JPH0923806A (ja) チーズケーキの素及びその製造方法
JPH0515308A (ja) 流動性クリーム類
TR2021021042A1 (tr) Bi̇r mavi̇ küf aromali çi̇kolata ve hazirlama yöntemi̇
JPS62104563A (ja) 熱溶融性固型調味料
CZ2001702A3 (cs) Potravinářský výrobek na bázi sýra a mléčných bílkovin, a způsob jeho přípravy
JPH03119976A (ja) 加熱固化した含気状食品および加熱固化した含気状食品製造方法
JP2022131348A (ja) 製菓・製パン用チーズベース
ZA200508657B (en) Method for preparing a gelled food product
JPH0242461B2 (sl)
WO2007042097A1 (en) Method for preparing a chilled dessert product
LT4256B (en) The curd product and process for preparing thereof

Legal Events

Date Code Title Description
IF Valid on the event date
KO00 Lapse of patent

Effective date: 20070405