SE449013B - Brandpost med styrskaft innefattande styrdel med vridtapp och utsprang avsedda att inpassas i spar och ett l-format sete - Google Patents
Brandpost med styrskaft innefattande styrdel med vridtapp och utsprang avsedda att inpassas i spar och ett l-format seteInfo
- Publication number
- SE449013B SE449013B SE8200797A SE8200797A SE449013B SE 449013 B SE449013 B SE 449013B SE 8200797 A SE8200797 A SE 8200797A SE 8200797 A SE8200797 A SE 8200797A SE 449013 B SE449013 B SE 449013B
- Authority
- SE
- Sweden
- Prior art keywords
- guide
- fire hydrant
- pipe
- pivot pins
- horizontal axis
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E03—WATER SUPPLY; SEWERAGE
- E03B—INSTALLATIONS OR METHODS FOR OBTAINING, COLLECTING, OR DISTRIBUTING WATER
- E03B9/00—Methods or installations for drawing-off water
- E03B9/02—Hydrants; Arrangements of valves therein; Keys for hydrants
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/0318—Processes
- Y10T137/0402—Cleaning, repairing, or assembling
- Y10T137/0407—Repairing or assembling hydrant [e.g., fireplug, etc.]
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/5327—Hydrant type
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/598—With repair, tapping, assembly, or disassembly means
- Y10T137/6089—With mechanical movement between actuator and valve
- Y10T137/6106—Screw type
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Hydrology & Water Resources (AREA)
- Public Health (AREA)
- Water Supply & Treatment (AREA)
- Operating, Guiding And Securing Of Roll- Type Closing Members (AREA)
- Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
- Mechanically-Actuated Valves (AREA)
- Supports For Pipes And Cables (AREA)
- Valve Housings (AREA)
- Pipe Accessories (AREA)
Description
20 25 30 35 40 449 013 2 instängt med hjälp av staven i sin öppning, krävs det att denna inte för- ändras på grund av korrosion och den bör således vara utförd i rostfritt stål, vilket utgör en kostsam lösning.
Uppfinningen har till syfte att avhjälpa dessa olägenheter genom att tillhandahålla en styrmekanism, vilken är lätt att sätta på plats och att demontera för brandposter av den typ som beskrivits ovan.
Enligt föreliggande uppfinning tillhandahållas en brandpost med en styr- mekanism av den typ som beskrivits tidigare innefattande ett styrskaft fäst vid en styrdel, vilken består av en central hylsa som, via radiella armar, griper in i spår i den övre änden av förlängningsröret, där nämnda radiella armar uppvisar diametralt motstående utsprång, och varvid styrdelen innefattar vridtappar avsedda att inpassas i ett L-format säte.
Andra kännetecken och fördelar med uppfinningen framgår av följande be- skrivning, vilken gjorts med hänvisning till medföljande ritningar, vilka getts enbart i exemplifierande syfte.
Fig. 1 är en vy i höjdled med delvis axiellt tvärsnitt av en brandpost innefattande styranordníng enligt uppfinningen. fig. 2 är en vy tagen ovanifrån av styranordningen enligt uppfinningen. fig. 3 är en tvärsnittsvy längs linjen 3-3 av fig. 2.
Fig. 4 är en perspektivbild av styrdelen för styrskaftet då denna sättas på plats i den fasta enheten vid den övre änden av det långsträckta, nedgrävda röret.
Fig. 5 är en tvärsnittsvy längs linjen 5-5 i fig. 2 och vilken visar den slutliga fasen då styrdelen för styrskaftet sättes på plats i den fasta enheten av den övre änden av det förlängda, nedgrävda röret.
En brandpost med den vertikala axeln X-X och vilken är försedd med en styranordning enligt uppfinningen (se fig. 1) innefattar en yttre kropp 1 förlängd i den undre delen av ett långsträckt, nedgrävt rör 2, vilket ansluter brandposten till en vattenmatningsledning 3 och en stängnings- anordning som samverkar med ett säte (visas icke) och medger att isolera brandposten från vattenmatningsledningen 3. Stängningsanordningen är försedd med medel för att låsa fast den mot rotation i förhållande till sitt säte och är fixerad vid den nedre änden av en rörformig del 4, vars övre ände är försedd med en gängad pinnbult 5.
Den övre änden av det långsträckta röret 2 uppbär en fastskruvad del 6 som å ena sidan syftar till att förena den yttre kroppen 1 med det långsträckta röret 2 och å andra sidan till att hålla en styrdel 7 av styranordningen på plats. Delen 6 som har den allmänna formen av en cylindrisk hylsa med vertikal axel X-X uppvisar vid sin undre del och på en viss höjd en inre gängning 8 som medger att den kan skruvas fast vid den övre 10 15 20 25 30 35 40 449 015 3 änden av det långsträckta, nedgrävda röret 2. Delen 6 avslutas vid sin övre del med en fyrkantig fläns 9 genombruten av hål 10 för upptagning av bultar för sammanförning av den yttre kroppen 1 och det långsträckta röret 2. I skiljeväggen av delen 6, vilken mynnar inåt, finns anordnat två lagríngar 11, diametralt motstående i form av ett L, vars vertikala arm 11a mynnar i den övre änden av delen 6 och där den horisontella armen 11b avslutas av en halvcylinder 12 och två lagringar 13; diametralt motstående i form av en kanal parallellt med axeln X-X. Diametrarna som passerar respektive genom centrum för halvcylindrarna 12, vilka avslutar lagringarna 11, och genom lagringarna 13 är vinkelräta med varandra.
Styranordningen, vilken är föremål för föreliggande uppfinning, består av två delar: en styrdel 7 och ett styrskaft 19 för stängningsanordníngen.
Stödet 7 består av en gängad central ring 14, i det inre ansluten med hjälp av tre vinklade radiella armar 15 vid en cirkulär fläns 16, som uppbär, i ett stycke därmed, två cylindriska, diametralt motstående vridtappar 17 och två utsprång 18, vilka också är diametralt motstående varandra. Diametrarna som passerar respektive genom vridtapparna 17 och genom utsprången 18 är vinkelräta mot varandra. Naven 17 är anordnade att göra ingrepp med lagringarna 11 i form av ett L av delen 6, medan utsprången 18 är ämnade att samverka med lagringarna 13 i form av kanaler.
Styrskaftet 19 av stängníngsanordningen avslutas vid sin övre ände av en fyrkant 20 i ingrepp med ett rörformigt element 21 som mynnar i den övre änden av kroppen 1. Skaftet 19 uppvisar på míttpartiet en rörkrans 22, vilken stöder sig på botten av bussningen 1A och ett nedre parti 23, vilket är gängat i ingrepp med pinnbulten 5 av den rörformiga delen 4, vilken vid sin nedre del är ansluten till stängningsanordningen. En lagersköld 24 avslutad vid sin övre del av en sexkant 25 håller skaftet 19 på plats i bussningen 1A.
Nedan beskrivas monteringen av styranordningen.
Efter att på rörledningen 3 ha monterat det långsträckta röret 2, vilket är försett med delen 6 och utrustat med sitt säte, sin stängningsanordning och den rörformiga delen 4, samt innan den yttre kroppen 1 bringas på plats, snedställes styrdelen 7 av styranordningen kring axeln Y-Y, vilken passerar genom centrum för vridtapparna 17 såsom visas i fig. 4, och sänkes parallellt med axeln X-X i delen 6 under det att vridtapparna 17 ingreppar i det vertikala partiet 11a av lagringarna 11, varefter det utsättes för en rotationsrörelse medurs kring axeln X-X tills att vridtapparna 17 står i kontakt med halvcylindrarna 12, vilka utgör yttersta ändar av de horisontella armarna 11b av lagringarna 11. Denna styrdel 7 återföres därefter till horisontellt läge genom rotation kring axeln Y-Y, varvid utsprången 18 gör ingrepp med lagringarna 13 i form av en vertikal kanal, vilket förhindrar 10 15 20 25 30 35 40 449 015 4 varje rotationsrörelse kring en vertikal axel X-X.
Därefter sättes skaftet 19 på plats i bussningen 14, vars nedre gängade ände 23 är skruvat införd i den gängade pinnbulten 5 av den rörformiga delen 4 tills att rörkransen 22 ligger an mot botten av bussningen 14. Slutligen skruvas lagerskölden 24 på plats, vilket fäster skaftet 19 vid styrdelen 7, varvid skaftet 19 förhindrar varje rotationsrörelse av styrdelen 7 kring den horisontella axeln Y-Y.
Således är styranordningen bestående av styrdelen 7 och skaftet 19 perfekt reglat i delen 6 som utgör den övre änden av det förlängda, nedgrävda röret 2.
Föreliggande uppfinning uppvisar ett antal fördelar och speciellt följande: - Styranordningen är mycket enkel att sätta på plats, eftersom det räcker att utföra två på varandra följande rotationsrörelser, den första kring den vertikala axeln X-X, den andra kring den horisontala axeln Y-Y och att därefter sätta styrskaftet på plats.
- Det hydrostatiska vattentrycket över stängningsanordningen när denna senare är i stängt läge är innestängt av två kraftigt dimensionerade cylíndriska vridtappar 17.
- Nertagning av styranordningen för översyn eller underhåll av stäng- ningsanordningen, kommer alltid att vara enkel eftersom den inte inne- fattar bultar och skruvar som är känsliga för korrosion, vilka i så fall mycket ofta rostar igen. Z Alternativt kan delen 6 fästas vid det förlängda, nedgrävda röret genom límning eller genom varmkrympning. Ytterligare ett alternativ består i att förse flänsen 16 med ett enda utsprâng 18 och delen 6 med en enda lagring 13 för mottagning av utsprånget.
Claims (5)
1. Brandpost innefattande - en vertikal, yttre kropp, som är förlängd i den nedre delen av ett anslutande, nedgrävt förlängningsrör, vilket förbinder kroppen med en vatten- matningsledning, - en stängningsanordning som samverkar med ett säte, - en avskiljbar styranordning som mynnar i den övre änden av kroppen, och - ett styrskaft, vilket är förbundet med en styrdel bestående av en central hylsa som med hjälp av radíella armar griper in i spår i den övre änden av förlängningsröret, varvid de radiella armarna uppvisar diametralt motstående utsprång, k ä n n e t e c k n a d av att - styrdelen (7) längs sin yttre omkrets är försedd med två längs en horisontell axel (Y-Y) liggande cylindriska vrídtappar (17), - spåren (13) i den övre delen av förlängningsröret (2), i vilka ut- sprången (18) för styrdelen (7) greppar, är anordnade parallellt med en axel (X-X) vinkelrät i förhållande till den horisontella axeln (Y-Y), - sätet (11) till den del som upptar vridtapparna (17) har formen av ett L, vars lodräta skänkel slutar vid den övre änden av en på förlängningsröret (2) sittande rördel (6), och att - spåren (13) är så långa att de medger vridning av styrdelen (7) kring den horisontella axeln (Y-Y) för vridtapparna (17).
2. Brandpost enligt krav 1, k ä n n e t e c k n a d av att styrskaftet (19), vilket är fast förbundet med den centrala hylsan (14) förhindrar varje rotationsrörelse för styrdelen (7) kring den genom vridtapparna (17) löpande, horisontella axeln (Y-Y).
3. Brandpost enligt krav 1 eller 2, k ä n n e t e c k n a d av att rör- delen (6) är fäst vid den övre delen av förlängningsröret (2) med hjälp av skruvning, limning eller varmkrympning.
4. Brandpost enligt krav 3, k ä n n e t e c k n a d av att rördelen (6) avslutas vid sin övre del av en fläns (9) för fästning mot kroppen (1).
5. Brandpost enligt krav 3 eller 4, k ä n n e t e c k n a d av att rör- delen (6) förbinder kroppen (1) med förlängningsröret (2).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FR8102948A FR2499417A1 (fr) | 1981-02-12 | 1981-02-12 | Mecanisme de commande pour poteau d'incendie |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| SE8200797L SE8200797L (sv) | 1982-08-13 |
| SE449013B true SE449013B (sv) | 1987-03-30 |
Family
ID=9255217
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| SE8200797A SE449013B (sv) | 1981-02-12 | 1982-02-11 | Brandpost med styrskaft innefattande styrdel med vridtapp och utsprang avsedda att inpassas i spar och ett l-format sete |
Country Status (14)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4440190A (sv) |
| JP (1) | JPS5911022B2 (sv) |
| AT (1) | AT375705B (sv) |
| BE (1) | BE892106A (sv) |
| BR (1) | BR8200682A (sv) |
| CH (1) | CH645810A5 (sv) |
| DE (1) | DE3204727C2 (sv) |
| ES (1) | ES509207A0 (sv) |
| FR (1) | FR2499417A1 (sv) |
| GB (1) | GB2093927B (sv) |
| IT (1) | IT1155269B (sv) |
| LU (1) | LU83933A1 (sv) |
| NL (1) | NL180531C (sv) |
| SE (1) | SE449013B (sv) |
Families Citing this family (18)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US5121772A (en) * | 1990-10-02 | 1992-06-16 | Mueller Co. | Wet barrel fire hydrant with improved flow capability |
| US5201338A (en) * | 1991-11-20 | 1993-04-13 | John C. Kupferle Foundry Company | System and device for flushing water mains |
| DE4243756C2 (de) * | 1992-12-23 | 1996-08-14 | Bopp & Reuther Armaturen | Hydrant |
| US5901738A (en) * | 1997-10-20 | 1999-05-11 | Miller; Wayne Edwin | Portable fire hydrant |
| RU2196204C2 (ru) * | 2001-03-19 | 2003-01-10 | ГУП Центральный научно-исследовательский институт им. акад. А.Н.Крылова | Стендер для проверки пожарных гидрантов |
| NL1018017C2 (nl) * | 2001-05-08 | 2002-11-12 | H A Prince Kunststofbouw B V | Inrichting voor het aftappen van een vloeistof, zoals water, uit een leidingsstelsel. |
| US7428910B2 (en) * | 2002-12-04 | 2008-09-30 | Davidson Hydrant Technologies, Inc. | Breathable fire hydrant rod |
| US7240688B2 (en) * | 2002-12-04 | 2007-07-10 | Davidson Hydrant Technologies, Inc. | Retrofitting a fire hydrant with secondary valve |
| US7775231B2 (en) * | 2002-12-04 | 2010-08-17 | Davidson Hydrant Technologies, Inc. | Retrofitting a fire hydrant with a replacement hydrant body containing a secondary valve |
| US8657021B1 (en) * | 2004-11-16 | 2014-02-25 | Joseph Frank Preta | Smart fire hydrants |
| US7575017B2 (en) * | 2006-10-06 | 2009-08-18 | Davidson Hydrant Technologies, Inc. | Wet barrel fire hydrant system with second valve |
| US20080245420A1 (en) * | 2007-04-09 | 2008-10-09 | Tom Randy Davidson | Nozzle Attachment for Fire Hydrant |
| US7597113B2 (en) * | 2007-07-23 | 2009-10-06 | Rodolfo Garcia | Adaptable water connection for fire fighting equipment and connection device |
| CN105113580A (zh) * | 2015-08-24 | 2015-12-02 | 葫芦岛国华能源装备集团有限公司 | 一种易于维修的可调出水角消火栓 |
| FR3088350B1 (fr) * | 2018-11-14 | 2021-03-05 | Bayard | Dispositif de raccordement a selecteur de debit integre pour equipement de distribution d'eau et equipement de distribution d'eau pourvu d'un tel dispositif |
| US11180905B1 (en) * | 2020-07-28 | 2021-11-23 | Avk Holding A/S | Hydrant bayonet thrust nut and hydrant having the same |
| ES3055986T3 (en) | 2020-12-01 | 2026-02-17 | Vonroll Infratec Holding Ag | Hydrant and method for disassembly of a spindle arrangement from a hydrant |
| RU204366U1 (ru) * | 2020-12-22 | 2021-05-21 | Общество с ограниченной ответственностью "Газпром трансгаз Ухта" | Устройство для отогрева подземного пожарного гидранта |
Family Cites Families (9)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| CH13959A (de) * | 1897-02-20 | 1897-09-30 | Der Ludw V Roll Schen Eisenwer | sberflur-Hydrant |
| US1944777A (en) * | 1931-12-23 | 1934-01-23 | Kennedy Valve Mfg Co | Hydrant |
| DE606008C (de) * | 1932-01-12 | 1934-11-23 | Mario Tamini | Wasserpfosten |
| US2836190A (en) * | 1952-12-08 | 1958-05-27 | Cleo A Elsey | Multiple valve |
| FR1081477A (fr) * | 1953-07-21 | 1954-12-20 | Veuve Joseph Bayard & Fils Ets | Système de commande du clapet des poteaux d'incendie ou autres postes distributeurs de fluide sous pression |
| CA938855A (en) * | 1971-03-05 | 1973-12-25 | Waterous Company | Fire hydrant |
| FR2138554B1 (sv) * | 1971-05-25 | 1973-05-25 | Bayard Maurice | |
| AT323659B (de) * | 1973-02-24 | 1975-07-25 | Waldenmaier J E H | Überflurhydrant in umfahrausführung |
| DE7521731U (de) * | 1975-05-22 | 1975-11-13 | Armaturen Krammer F & Co Kg | Oberflurhydrant |
-
1981
- 1981-02-12 FR FR8102948A patent/FR2499417A1/fr active Granted
-
1982
- 1982-01-29 AT AT0033182A patent/AT375705B/de not_active IP Right Cessation
- 1982-02-01 ES ES509207A patent/ES509207A0/es active Granted
- 1982-02-01 GB GB8202855A patent/GB2093927B/en not_active Expired
- 1982-02-04 IT IT67131/82A patent/IT1155269B/it active
- 1982-02-09 US US06/347,208 patent/US4440190A/en not_active Expired - Fee Related
- 1982-02-09 BR BR8200682A patent/BR8200682A/pt not_active IP Right Cessation
- 1982-02-10 NL NLAANVRAGE8200501,A patent/NL180531C/xx not_active IP Right Cessation
- 1982-02-10 JP JP57020630A patent/JPS5911022B2/ja not_active Expired
- 1982-02-10 LU LU83933A patent/LU83933A1/fr unknown
- 1982-02-10 CH CH82282A patent/CH645810A5/fr not_active IP Right Cessation
- 1982-02-11 SE SE8200797A patent/SE449013B/sv not_active IP Right Cessation
- 1982-02-11 DE DE3204727A patent/DE3204727C2/de not_active Expired
- 1982-02-11 BE BE0/207292A patent/BE892106A/fr not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| IT8267131A0 (it) | 1982-02-04 |
| ES8301647A1 (es) | 1983-01-01 |
| GB2093927A (en) | 1982-09-08 |
| NL180531C (nl) | 1987-03-02 |
| JPS5911022B2 (ja) | 1984-03-13 |
| ES509207A0 (es) | 1983-01-01 |
| IT8267131A1 (it) | 1983-08-04 |
| JPS57184141A (en) | 1982-11-12 |
| US4440190A (en) | 1984-04-03 |
| AT375705B (de) | 1984-09-10 |
| LU83933A1 (fr) | 1983-09-02 |
| FR2499417A1 (fr) | 1982-08-13 |
| IT1155269B (it) | 1987-01-28 |
| SE8200797L (sv) | 1982-08-13 |
| DE3204727A1 (de) | 1982-08-19 |
| GB2093927B (en) | 1984-04-26 |
| BE892106A (fr) | 1982-08-11 |
| BR8200682A (pt) | 1982-12-14 |
| FR2499417B1 (sv) | 1983-10-28 |
| ATA33182A (de) | 1984-01-15 |
| NL8200501A (nl) | 1982-09-01 |
| DE3204727C2 (de) | 1984-08-09 |
| NL180531B (nl) | 1986-10-01 |
| CH645810A5 (fr) | 1984-10-31 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| SE449013B (sv) | Brandpost med styrskaft innefattande styrdel med vridtapp och utsprang avsedda att inpassas i spar och ett l-format sete | |
| RU2010120809A (ru) | Поворотный захватный узел сцепного шкворня седельно-сцепного устройства | |
| CA2058791C (en) | Paddlewheel flowmeter assembly | |
| CN207248259U (zh) | 一种浮子流量计 | |
| US5370001A (en) | Angular momentum mass flowmeter | |
| CN111677899A (zh) | 带有流量检测功能的输送阀 | |
| KR102629897B1 (ko) | 유체저항을 최소화한 터빈 유량계 | |
| CN222027744U (zh) | 一种插入式电磁流量传感器 | |
| JP3304916B2 (ja) | 浮子式流量計 | |
| JPS6117372Y2 (sv) | ||
| CN223723335U (zh) | 摆臂转移模块 | |
| US2544160A (en) | Valve | |
| CN109869637B (zh) | 一种管道内可调式悬挂装置 | |
| CN113415360A (zh) | 一种用于管道的自行式激光全息检测装置 | |
| CN221423927U (zh) | 一种防堵塞的球阀 | |
| CN212179988U (zh) | 一种具有环形流道的热式质量流量计 | |
| CN222863904U (zh) | 一种便于拆装的转向节衬套 | |
| JP4014706B2 (ja) | ガスメータの支持装置 | |
| SU868223A1 (ru) | Запорное устройство | |
| JPS57160057A (en) | Pipe body inspection device | |
| JPH07286873A (ja) | 流量検出装置 | |
| CN213984616U (zh) | 一种回转式筒型冷却机挡轮结构 | |
| CN213745192U (zh) | 一种阀门电动装置用阀门位置传感装置 | |
| CN208297176U (zh) | 便携式深井、离岸水样取样器 | |
| CN119956552A (zh) | 摆臂转移模块 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| NAL | Patent in force |
Ref document number: 8200797-2 Format of ref document f/p: F |
|
| NUG | Patent has lapsed |
Ref document number: 8200797-2 Format of ref document f/p: F |