PL97861B1 - Sposob odgazowania lampy kineskopowej - Google Patents

Sposob odgazowania lampy kineskopowej Download PDF

Info

Publication number
PL97861B1
PL97861B1 PL1975178945A PL17894575A PL97861B1 PL 97861 B1 PL97861 B1 PL 97861B1 PL 1975178945 A PL1975178945 A PL 1975178945A PL 17894575 A PL17894575 A PL 17894575A PL 97861 B1 PL97861 B1 PL 97861B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cathode
lamp
heater
degassing
energy
Prior art date
Application number
PL1975178945A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL97861B1 publication Critical patent/PL97861B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01JELECTRIC DISCHARGE TUBES OR DISCHARGE LAMPS
    • H01J9/00Apparatus or processes specially adapted for the manufacture, installation, removal, maintenance of electric discharge tubes, discharge lamps, or parts thereof; Recovery of material from discharge tubes or lamps
    • H01J9/38Exhausting, degassing, filling, or cleaning vessels
    • H01J9/385Exhausting vessels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Manufacture Of Electron Tubes, Discharge Lamp Vessels, Lead-In Wires, And The Like (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odgazowa¬ nia lampy kineskopowej zawierajacej zespól z co najmniej jedna katoda i grzejnikiem, umieszczony wewnatrz uszczelnionej banki.
W znanym procesie wytwarzania lampy kines¬ kopowej na wewnetrzne powierzchnie banki wraz z jej czescia szyjkowa naklada sie ekran lumines- cencyjny oraz rózne powloki przewodzace. Zespól wyrzutni, osadzony na szklanym trzonie i zawie¬ rajacy wyrzutnie lub wyrzutnie elektronowe, uszczelnia sie w czesci szyjkowej banki lampy.
Lampe, której wnetrze jest polaczone z atmosfe¬ ra poprzez szklana rurke osadzona na trzonie, na¬ grzewa sie do temperatury okolo 300 do 450°C i równoczesnie usuwa sie z niej gazy, az do uzys¬ kania stosunkowo niskiego cisnienia. W koncowym etapie szklana rurke szczelnie zamyka sie.
Znany sposób odgazowania lampy kineskopowej, przedstawiony w opisach patentowych USA nr 2 532 315 i nr 3 115 732, polega na tym, ze ogrzewa sie banke i zespól do temperatury okolo 300 do 450°C i równoczesnie opróznia sie banke przed jej uszczelnieniem, przy czym podczas ogrzewania i oprózniania do zespolu dostarcza sie energie o wielkiej czestotliwosci, a do grzejnika dostarcza sie prad elektryczny, kolejno lub równoczesnie.
Dla realizacji tego sposobu stosuje sie ciag wóz¬ ków przepuszczanych przez piec tunelowy podzie¬ lony na szereg stref grzania i stanowisk technolo- gicznych, na których przeprowadza sie obróbke lamp kineskopowych, jak przedstawiono w opisie patentowym USA nr 2 532 315. Ten sam sposób odgazowania lampy kineskopowej moze byc zreali¬ zowany przy uzyciu udoskonalonych wózków, jak to przedstawiono w opisie patentowym USA nr 3 115 732.
Przy koncu etapu nagrzewania i oprózniania, a przed zamknieciem lampy kineskopowej, do ze¬ spolu wyrzutni doprowadza sie energie elektrycz¬ na o czestotliwosci okolo 1,0 d 1,5 MHz, w celu opróznienia konstrukcji zespolu wyrzutni przez podniesienie temperatury. Nastepnie przez kazdy grzejnik katodowy przepuszczany jest prad elek¬ tryczny w celu podgrzania katody, rozkladu mate¬ rialu powloki katody i opóznienia konstrukcji kato¬ dy. Na koncowych stanowiskach, zarówno energia o wielkiej czestotliwosci jak i prad grzejnika ka¬ tody sa równe zeru. Powoduje to ciagly spadek temperatury katody, siatek SI i S3 do okolo 200°C na koncowym stanowisku. W znanym stanie tech¬ niki zalecano stosowac te dwie operacje równoczes¬ nie lub kolejno. Zarówno kolejne jak i jednoczesne stosowanie tych zabiegów zwiazane jest z pewny¬ mi niedogodnosciami. Kolejne doprowadzanie ener¬ gii elektrycznej o wielkiej czestotliwosci oraz pra¬ du grzejnika umozliwia wytwarzanie lamp kines¬ kopowych posiadajacych niezbyt korzystne charak¬ terystyki emisyjne katody, a jednoczesne ich do¬ prowadzanie czesto powoduje wzrost procentowej 97 86197 861 S 4 ilosci lamp odrzucanych, ze wzgledu na niezada- walajace parametry robocze.
Wedlug wynalazku sposób odgazowania lampy kineskopowej polega na tym, ze podczas etapów ogrzewania i oprózniania, energie o wielkiej cze¬ stotliwosci dostarcza sie do zespolu i prad elek¬ tryczny dostarcza sie do grzejnika najpierw kolej¬ no, a nastepnie równoczesnie, przez co równoczes¬ nie ogrzewa sie zespól zawierajacy katode do tem¬ peratury powyzej 450°C.
Korzystnie wedlug wynalazku ogrzewa sie kato¬ de do temperatury powyzej G00°C przez równoczes¬ ne dostarczenie energii o wielkiej czestotliwosci do zespolu i pradu elektrycznego do grzejnika.
Dzieki zastosowaniu sposobu wedlug wynalazku uzyskane lampy kineskopowe charakteryzuja sie wiekszym pradem emisji katody, wieksza wydaj¬ noscia i wieksza procentowa iloscia lamp o zada¬ walajacych parametrach roboczych.
Wedlug wynalazku równoczesne doprowadzenie energii o wielkiej czestotliwosci i pradu grzejnika katody na koncowych stanowiskach, powoduje pod¬ niesienie temperatury katody i siatki Nr 1 do tem¬ peratury wyzszej od 450°C, a najkorzystniej wyz¬ szej od 600°C. To dodatkowe podgrzewanie do wy¬ sokiej temperatury powoduje oczyszczenie i odga- zowanie powierzchni elementów konstrukcyjnych, zapobiega oderwaniu powloki katody w gotowych lampach oraz zmniejszeniu liczby lamp odrzuco¬ nych w wyniku oderwania powloki katody i z in¬ nych przyczyn, w porównaniu z poprzednia techno¬ logia.
Sposób wedlug wynalazku jest blizej objasniony za pomoca urzadzenia do odgazowania lampy ki¬ neskopowej, przedstawionego na rysunku w sche¬ matycznym widoku z góry.
Rysunek uwidacznia rozmieszczenie stref grza¬ nia i stanowisk technologicznych. Urzadzenie po¬ kazane na rysunku zawiera ciag wózków A poru¬ szajacych sie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wzdluz wydluzonej petli zam¬ knietej. Piec tunelowy B, majacy w widoku z góry zazwyczaj ksztalt litery U, umieszczony jest nad czescia pelnego ciagu wózków tak, aby objac lam¬ py poddawane obróbce. Tunel podzielony jest na 28 stref od 1 do 28. Z wyjatkiem stref 13 i 14, wszystkie strefy sa proste i maja jednakowa dlu¬ gosc równa okolo 305 cm. Wzdluz stref od 15 do 24 sa umieszczone szyny zbiorcze dostarczajace ener¬ gie elektryczna do obróbki lamp, które sa podzie¬ lone na stanowiska C technologiczne od 1 do 42, Kazde stanowisko technologiczne posiada dlugosc 71 cm.
Na ciag wózków A wchodzacych i przechodza¬ cych w sposób ciagly przez piec tunelowy B z szybkoscia okolo 54 do 80 wózków na godzine, naklada sie po jednej lampie na wózek kolejno z szeregu 25-woltowych lamp kineskopowych za¬ montowanych, ale jeszcze nie odgazd^anych i usz¬ czelnionych. Kazda lampa zawiera'banke posiada¬ jaca powierzchnie z naniesionym na niej ekranem, czesc stozkowa oraz szyjke szklana. Szyjka banki zamknieta jest na jednym koncu za pomoca trzona z metalowymi wyprowadzeniami elektrycznymi oraz szklanej rurki wystajacej na zewnatrz z lam py. Metalowe wyprowadzenia elektryczne wystaja równiez do wewnatrz i wspieraja zespól wyrzutni elektronowych. Zespól wyrzutni elektronowych za¬ wiera wyrzutnie elektronowe lampy. Kazda wy- rzutnia zawiera posrednio zarzona katode ter- moelektronowa, posiadajaca strone podgrzewana oraz strone emitujaca, grzejnik katody umieszczo¬ ny w pewnej odleglosci od podgrzewanej strony katody i siatke (SI) umieszczona w pewnej odleglosci od emisyjnej strony katody. Rurka po¬ laczona jest z urzadzeniem, celem umozliwienia odgazowania lampy, a wyprowadzenia elektryczne podlaczone sa tak, aby prad mógl przeplywac przez grzejnik katody. Wokól szyjki lampy umieszczona jest cewka, umozliwiajaca doprowadzenie do zes¬ polu wyrzutni elektronowych lampy energii o wiel¬ kiej czestotliwosci.
Kazdy wózek przechodzi przez piec tunelowy B w ciagu okolo dwóch do trzech godzin. Temperatu¬ ra kolejnych stref pieca wzrasta od temperatury pokojowej (strefa 1) do okolo 440°C (strefa 11), a nastepnie obniza sie do okolo 100°C (strefa 28).
Na odcinku równym prawie calej dlugosci pieca B (strefa 1 do 25) pompy usuwaja gaz z wnetrza kazdej lampy, poprzez rurke wystajaca z trzona uszczelnionego w szyjce lampy.
Stanowiska technologiczne 1 — 9 sluza do chlo¬ dzenia posredniego pieca tunelowego B, powoduja one powolne chlodzenie od okolo 360°C do okolo 315°C, podczas gdy temperatura strefy 11 jest rów¬ na okolo 440°C i obniza sie do okolo 100°C w stre¬ fie 28, przy spadku temperatury równym 20°C na strefe. Stanowiska 35 — 42 sluza natomiast do po¬ wolnego posredniego chlodzenia od okolo 200°C do okolo 160°C.
Zaczynajac od strefy 17 (stanowiska technolo¬ giczne 10 — 18), do zespolu wyrzutni doprowadza¬ na jest energia o wielkiej czestotliwosci od okolo 1 do 1,5 MHz zgodnie z umieszczona^na koncu opi¬ su tabela 1. Energia o wielkiej czestotliwosci nie jest doprowadzana na stanowiskach 19 do 23. Je¬ dnakze na stanowisku 23 przez grzejnik katodowy przepuszczany jest prad staly o wartosci okolo 1,1 A przy napieciu 12,0 V. Przylozone napiecie jest wyzsze od normalnego napiecia pracy, które wy¬ nosi okolo 6,3 V i powoduje, ze temperatura kato¬ dy wzrasta o okolo 150° do 250°C ponad normal¬ na temperature pracy, wynoszaca okolo 800°C. Na stanowiskach technologicznych 24 do 28 do zespolu wyrzutni elektronowych jest doprowadzana ener¬ gia o wielkiej czestotliwosci, a jednoczesnie przez grzejnik katody przepuszczany jest prad o para¬ metrach podanych w tablicy. Równiez w tablicy sa podane temperatury katody i siatek Nr 1 (SI) i Nr 3 (S3) lampy na róznych stanowiskach. Na stano¬ wiskach 29 do 34 doprowadzane jest cieplo w celu stopienia czesci rurki szklanej, w wyniku czego za¬ myka sie lampe, odcinajac jej wnetrze od atmosfery.
Pomimo tego, ze powyzszy przyklad zawiera szczególowe parametry technologiczne dotyczace lampy kineskopowej konkretnego typu wykonywa¬ nej w konkretnym urzadzeniu, sposób wedlug wy¬ nalazku nie jest nimi ograniczony. Sposób wedlug wynalazku moze byc realizowany przy róznych pa¬ rametrach technologicznych dotyczacych róznych so 40 45 50 55 605 97 861 6 lamp i przy zastosowaniu róznych urzadzen. Dla przykladu, wynalazek moze byc realizowany przy wykorzystaniu stacjonarnej maszyny z cykliczna kolejnoscia operacji. Jednakze sposób wedlug wy¬ nalazku wymaga najpierw doprowadzenia energii elektrycznej o wielkiej czestotliwosci oraz prze¬ puszczenia pradu grzejnika katody, a nastepnie równoczesnego doprowadzenia zarówno energii o wielkiej czestotliwosci jak i pradu grzewczego do zespolu wyrzutni elektronowych oraz grzejnika katody, najkorzystniej w czasie co najmniej dwóch minut. wierajacej zespól z co najmniej jedna katoda i grzejnikiem, umieszczony wewnatrz uszczelnionej banki, w którym to sposobie ogrzewa sie banke i zespól do temperatury okolo 300 do 450°C i rów¬ noczesnie opróznia sie banke przed jej uszczelnie¬ niem, przy czym podczas ogrzewania i opróznia¬ nia do zespolu dostarcza sie energie o wielkiej cze¬ stotliwosci a do grzejnika dostarcza sie prad elek¬ tryczny, kolejno lub równoczesnie, znamienny tym, ze podczas etapów ogrzewania i oprózniania ener¬ gie o wielkiej czestotliwosci dostarcza sie do zespo¬ lu i prad elektryczny dostarcza sie do grzejnika Pozycja 11 12 13 14 16 .17 18 19 21 22 23 24 1 26 27 28 29 | Przy wielkich czestotliwosciach Ampery 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 9,0 9,0 12,5 12,5 0 0 0 0 0 9,0 9,0 1 9,0 9,0 9,0 0 0 | Tabela 1 Przy czestotliwo¬ sciach posrednich Ampery 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1.1 0.8 0.8 0.8 0.8 0.8 0 0 | T°C katoda 200 260 320 380 420 420 480 560 640 560 480 400 320 950 650 860 870 880 890 400 320 r T°C sl 300 400 450 475 500 575 575 750 770 550 500 450 I 400 350 525 570 600 620 640 480 380 | T°C i s3 250 325 375 425 475 505 575 625 675 600 525 450 375 300 440 480 520 560 560 420 350 1 Tabela 1 przedstawia szczególowo parametry sto¬ sowane w procesie odgazowania lampy kineskopo¬ wej dla poszczególnych pozycji podczas kolejnego, tó nastepnie równoczesnego dostarczania energii o wielkiej czestotliwosci i pradu elektrycznego.

Claims (2)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób odgazowania lampy kineskopowej, za- 50 najpierw kolejno a nastepnie równoczesnie, przez co równoczesnie ogrzewa sie zespól zawierajacy katode do temperatury powyzej 450°C.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze ogrzewa sie katode do temperatury powyzej 600°C przez równoczesne dostarczenie energii o wielkiej czestotliwosci do zespolu i pradu elektrycznego do grzejnika. 12 | II 110 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | I |m MM ¦¦¦¦¦¦ _ .r ^ ]l5 k- ||6 7 iii -L —-c I8JI9 20 21 T» 22(23 7+- fct 24 25 r4 26 "27Ile1 \VYCC 35-42 24-28
PL1975178945A 1974-03-25 1975-03-20 Sposob odgazowania lampy kineskopowej PL97861B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US454158A US3922049A (en) 1974-03-25 1974-03-25 Method of degassing a cathode-ray tube prior to sealing

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL97861B1 true PL97861B1 (pl) 1978-03-30

Family

ID=23803543

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975178945A PL97861B1 (pl) 1974-03-25 1975-03-20 Sposob odgazowania lampy kineskopowej

Country Status (15)

Country Link
US (1) US3922049A (pl)
JP (1) JPS555810B2 (pl)
BE (1) BE827021A (pl)
BR (1) BR7501624A (pl)
CA (1) CA1022227A (pl)
DE (1) DE2512906C3 (pl)
ES (1) ES435720A1 (pl)
FR (1) FR2273365B1 (pl)
GB (1) GB1489644A (pl)
IT (1) IT1034121B (pl)
MX (1) MX2991E (pl)
NL (1) NL7503481A (pl)
PL (1) PL97861B1 (pl)
SU (1) SU663335A3 (pl)
ZA (1) ZA751834B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS54111750A (en) * 1978-02-22 1979-09-01 Hitachi Ltd Manufacture for cathode ray tube
DE2941422A1 (de) * 1979-10-12 1981-04-23 Calor-Emag Elektrizitäts-Aktiengesellschaft, 4030 Ratingen Verfahren zum evakuieren einer vakuumschalterroehre
US4335926A (en) * 1980-03-26 1982-06-22 Rca Corporation Method for vaporizing getter material in a succession of cathode-ray tubes
US4410310A (en) * 1981-04-23 1983-10-18 Rca Corporation Degassing a CRT with modified RF heating of the mount assembly thereof
US4406637A (en) * 1981-07-02 1983-09-27 Rca Corporation Processing the mount assembly of a CRT to suppress afterglow
JPS6230769U (pl) * 1985-08-09 1987-02-24
DE3625803A1 (de) * 1986-07-30 1988-02-04 Ifr Ingenieurbuero Fuer Regelu Verfahren zur evakuierung der atmosphaere aus vakuumgefaessen, insbesondere aus elektronen- oder fernsehbildroehren, und anlage zur durchfuehrung des verfahrens
JPS63198240A (ja) * 1987-02-10 1988-08-16 Sony Corp 抵抗体の製法
JPH01289049A (ja) * 1988-05-17 1989-11-21 Toshiba Corp 陰極線管の製造方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2532315A (en) * 1949-04-02 1950-12-05 Eastman Kodak Co Apparatus and process for evacuating electronic tubes and the like
US3115732A (en) * 1961-09-26 1963-12-31 Rca Corp Apparatus for processing cathode ray tubes
US3441333A (en) * 1967-09-26 1969-04-29 Nat Video Corp Method of manufacturing cathode ray tube

Also Published As

Publication number Publication date
BR7501624A (pt) 1975-12-23
DE2512906A1 (de) 1975-10-09
SU663335A3 (ru) 1979-05-15
ZA751834B (en) 1976-02-25
AU7925775A (en) 1976-09-23
CA1022227A (en) 1977-12-06
FR2273365A1 (pl) 1975-12-26
US3922049A (en) 1975-11-25
NL7503481A (nl) 1975-09-29
DE2512906B2 (de) 1977-08-11
MX2991E (es) 1980-01-23
DE2512906C3 (de) 1984-10-18
FR2273365B1 (pl) 1978-12-29
ES435720A1 (es) 1976-12-16
JPS555810B2 (pl) 1980-02-09
JPS50131452A (pl) 1975-10-17
GB1489644A (en) 1977-10-26
BE827021A (fr) 1975-07-16
IT1034121B (it) 1979-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU601084B2 (en) Vacuum furnace for the heat treatment of metallic work pieces by gas quenching
PL97861B1 (pl) Sposob odgazowania lampy kineskopowej
US3427421A (en) Electrical heating elements
NO162916B (no) Fremgangsmaate til avkjoeling av charger i diskontinuerlig arbeidende industriovner, saerlig av staaltraad- eller staalbaandbunter i gloedeovner.
US4221972A (en) Apparatus for the partial treatment of elongated articles by current intensive glow discharge
US3274374A (en) Electrical heating elements
DE3330144A1 (de) Verfahren zum gleichmaessigen erwaermen von heizgut in einem vakuumrezipienten
JPH0141684B2 (pl)
CN108106418A (zh) 一种微波高温处理含碳载金矿-脱碳推板窑设备
Stirling et al. Properties of an intense 40‐kV neutral beam injector
CN1068383C (zh) 电直热式不锈钢带材在线连续光亮退火设备
CN106733539A (zh) 网带输送式干燥炉
US4227032A (en) Power feed through for vacuum electric furnaces
SU731614A1 (ru) Установка дл высокотемпературного нагрева
US5096675A (en) Apparatus for continuous calcining in noxious gas
CN108103276A (zh) 直热式均温退火炉
US1406851A (en) Electric stove or furnace
GB1531326A (en) Plasma cannon
JPS57118635A (en) Manufacture of semiconductor device
JPS5696023A (en) Continuous softening method of metal wire
CN116564858A (zh) 等离子注入机及等离子注入方法
SU62018A1 (ru) Устройство дл обжига угольных электродов
JPS62290825A (ja) 連続加熱炉における排ガス利用方法
SU35722A1 (ru) Способ регулировани вакуума электронных ламп
US1756049A (en) Method of utilizing bundled scrap metal