PL95414B1 - Sposob wytwarzania nowych pochodnych indoloch - Google Patents

Sposob wytwarzania nowych pochodnych indoloch Download PDF

Info

Publication number
PL95414B1
PL95414B1 PL1975180180A PL18018075A PL95414B1 PL 95414 B1 PL95414 B1 PL 95414B1 PL 1975180180 A PL1975180180 A PL 1975180180A PL 18018075 A PL18018075 A PL 18018075A PL 95414 B1 PL95414 B1 PL 95414B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formula
compound
acylation
carried out
alkyl group
Prior art date
Application number
PL1975180180A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rt Te Boedapest
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rt Te Boedapest filed Critical Richter Gedeon Vegyeszeti Gyar Rt Te Boedapest
Publication of PL95414B1 publication Critical patent/PL95414B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07DHETEROCYCLIC COMPOUNDS
    • C07D471/00Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00
    • C07D471/12Heterocyclic compounds containing nitrogen atoms as the only ring hetero atoms in the condensed system, at least one ring being a six-membered ring with one nitrogen atom, not provided for by groups C07D451/00 - C07D463/00 in which the condensed system contains three hetero rings
    • C07D471/14Ortho-condensed systems

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarza¬ nia nowych pochodnych indolochinolizydyny o ogólnym wzorze 1, w którym Rx oznacza atoim wodoru lub grupe acylowa, a R2 oznacza grupe alkilowa. Zwiazki te moga wystepowac w formie izomerów optycznie czynnych lub w postaci soli.
Korzystnymi zwiazkami o wzorze 1 sa te, w których Rx oznacza atom wodoru lub grupe alki- lokarbonylowa posiadajaca jeden lub kilka pod¬ stawników, a R2 oznacza grupe alkilowa.
Najkorzystniejszymi zwiazkami o wzorze 1 sa te, w kitórych Rx oznacza atom wodoru albo niz¬ sza grupe alkilokarfoonylowa.
Nowe zwiazki o wzorze 1, ich sole i izomery optycznie czynne maja cenne wlasciwosci farma¬ kologiczne i moga ibyc uzywane przede wszystkim jako srodki rozszerzajace naczynia.
Kilka sposród zwiazków z grupy l^dwupodsta- wionych indolochinolizydyn opisano w literaturze; niektóre z nich, takie jak winkamina i jej po¬ chodne posiadaja cenne wlasciwosci farmakolo¬ giczne. Sposób wytwarzania tych dwupod&tawio- nyoh pochodnych opisano w J. Am. Chem. Soc. 87, ,11580 (1965) i Tetrahedron Letters i(1973), 191.
Jednakze znanych sposobów nie mozna zasto¬ sowac do wprowadzania podstawnika w pozycje 1 pierscienia indolochinolizydynowego, w którym grupa metylenowa podstawiona przy atomie wegla w pierscieniu polaczona jest z reszta lancucha bocznego poprzez atom tlenu.
Sposób wedlug wynalazku wytwarzania nowych pochodnych indolachinóilizydyny ewentualnie w formie izomerów optycznie czynnych lub w postaci soli polega na poddaniu reakcji zwiazku o wzorze 2, w którym R2 oznacza grupe alki¬ lowa z aldechydem mrówkowym, i w razie po¬ trzeby acylowaniu otrzymanego zwiazku o wzo¬ rze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru, a R2 oznacza grupe alkilowa lub jego soli, i w razie potrzeby hydrolizie zwiazku o wzorze 1, w któ¬ rym Rx oznacza grupe acylowa, a R^ oznacza grupe alkilowa, i w razie potrzeby rozdzieleniu na izomery optyczne racematu zwiazku o wzorze 1 lub jego soli, i w razie potrzeby przeprowadze- niu zwiazku o wzorze 1 w postaci wolnej zasady w sól, i/lub w razie potrzeby przeprowadzeniu zwiazku o wzorze 1 w postaci soli w wolna zasa¬ de.
W powyzszych wzorach R2 oznacza korzystnie grupe alkilowa o 1—4 atomach wegla, taka jak grupa metylowa, etylowa, propylowa, izopropylo- wa, ibutylowa, izobutylowa lub Ill-rz. butylowa.
Zwiazek wyjsciowy o wzorze 2 mozna stoso¬ wac albo w postaci wolnej zasady albo w posta- ci soli, korzystnie soli addycyjnych z kwasami, takimi jak kwas chlorowodorowy, bromowodoro- wy, nadchlorowy, nadbromowy itp. Jezeli do re¬ akcji stosuje sie zwiazek o wzorze 2 w postaci soli, to przed reakcja z aldehydem mrówkowym B61 te przeprowadza sie w wolna zasade. Do tych 95 41465414 a 4 Celów uzywa sie zasady, na przyklad rozcienczo¬ nego wodnego roztworu zasady nieorganicznej, ta¬ kiej jak wodorotlenek metalu alkalicznego, np. wodorotlenek sodowy, potasowy itp. Zasade do¬ daje sie w nadmiarze molairnym wynoszacym 20— 40%* Przeksztalcenie zwiazku o wzorze 2 w posta¬ ci soli w jego forme zasadowa przeprowadza sie korzystnie w obojetnym, nie mieszajacym sie z woda rozpuszczalniku organicznym. Jako rozpu¬ szczalniki moga byc stosowane chlorowcowane weglowodory, takie jak chloroform, czterochlorek wegla, dwuchlorometan, 1,2-dwuchloroetan, trój¬ chloroetylen itp.
Uwolnienia zasady dokonuje sie korzystnie w atmosferze obojetnej, np. w atmosferze azotu lub argonu. Wskazane jest mieszanie reagentów, gdyz mieszanina reakcyjna jest dwufazowa. Uwolnienie zasady nastepuje w krótkim okresie czasu, zwy¬ kle przy zastosowaniu mieszania w ciagu 5—20 minut. Temperatura reakcji moze wahac sie w szerokim zakresie, jednakze korzystna jest tem¬ peratura pokojowa. Po zakonczeniu reakcji od¬ dziela sie warstwe organiczna, suszy sie ja i za- teza do objetosci 10^20% objetosci poczatkowej.
Jako korzystny, srodek suszacy stosuje sie weg¬ lan potasowy, jakkolwiek inne znane srodki su¬ szace moga byc stosowane równiez.
Otrzymany koncentrat miesza sie nastepnie z aldehydem mrówkowym, korzystnie w postaci pa- raforimaldehydu. Paraformaldehyd stosuje sie ko¬ rzystnie w nadmiarze wynoszacym il,5—3 moli na 1 mol zwiazku o wzorze 2. Reakcje prowadzi sie w podwyzszonej temperaturze w zakresie 100— 250°C, .korzystnie w temperaturze li60—li7€°C. W tych warunkach reakcja przebiega w ciagu 3^5 godzin, zwykle w ciagu 4 godzin.
W wyniku reakcji otrzymuje sie zwiazki o wzorze 1, w których Rx oznacza atom wodoru.
Jezeli nalezy otrzymac zwiazki o wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe acylowa, to na zwiazek o wzorze ,1, w którym Rx oznacza atom wodoru dziala sie srodkiem acylujacym.
W reakcji stosowac mozna dowolny, znany w chemii organicznej srodek acylujacy, przy czym szczególnie przydatny jest srodek nadajacy sie do acylowania grupy hydroksylowej podstawionej do lancucha alifatycznego.
Jako srodek acylujacy stosuje sie dowolnie pod¬ stawiony alifatyczny, aromatyczny lub hetaroaro- matyczny kwas karboksylowy, albo tez jego od¬ powiedni halogenek lub bezwodnik, dowolnie pod¬ stawiony alifatyczny, aromatyczny lub heteroaro- matyczny kwas sulfonowy, albo tez jego halogenek.
Stwierdzono, ze bardzo korzystnymi srodkami acy- lujacymi sa bezwodniki alifatycznych kwasów kar- boksylowych, takie jak bezwodnik octowy, bez¬ wodnik propionowy itp., a ponadto dowoinie pod¬ stawione aromatyczne kwasy karboksylowe i od¬ powiadajace im halogenki, takie jak kwas ben¬ zoesowy, chlorek trójmetoksybenzoilu itp.
Reakcje acylowania przeprowadza sie w zna¬ nych warunkach. Potrzebna ilosc srodka acyluja¬ cego zalezy od reaktywnosci acylowanego zwiaz¬ ku i waha sie w granicach L—10 moli, zwykle 1—5 moli w przeliczeniu na 1 mol wyjsciowego zwiazku o wzorze 1. Jezeli do reakcji uzywa sie cieklego srodka acylujacego, to moze on sluzyc jednoczesnie jako rozpuszczalnik.
. W celu przyspieszenia reakcji acylowania moz¬ na w razie potrzeby zastosowac katalizator, taki jak jod, dodajac go do mieszaniny reakcyjnej.
Jezeli' jako srodki acylujace stosuje sie wolne kwasy, to korzystne jest zastosowanie ,srodka od¬ wadniajacego, takiego jak karblodwudmid dwucy- kloheksylu, który wprowadza sie do srodowiska reakcji. Jezeli jako srodki acylujace stosuje sie chlorki lub bezwodniki kwasowe, to korzystne jest wprowadzenie do mieszaniny reakcyjnej srodka wiazacego kwas, takiego jak trzeciorzedowa za¬ sada organiczna, np. pirydyna, trójetyloamina itp.
Trzeciorzedowe zasady organiczne dodaje sie rów¬ niez w nadmiarze wtedy, kiedy zasade stosuje sie jako rozpuszczalnik srodowiska reakcji. Nale¬ zy jednak podkreslic, ze jezeli reagenty uzyte do acylowania sa odpowiednio reaktywne per se, to stosowanie katalizatorów, srodków odwadniaja¬ cych lub wiazacych kwlas nie jest potrzebne.
Reakcje acylowania prowadzi sie zwykle w obecnosci rozpuszczalnika. Jako rozpuszczalnik stosuje sie np. nadmiar srodka acylujacego, takie¬ go jak bezwodnik kwasu propionowego lub trze¬ ciorzedowa zasade organiczna, taka jak pirydyna, ale mozna równiez stosowac obojetne rozpuszczal¬ niki organiczne, takie jak dwuimetyloforimlamdd.
Acylowanie prowadzi sie w srodowisku zasad¬ niczo (bezwodnym. W zwiazku z tym nalezy sto¬ sowac, np. sucha pirydyne, suchy dwumetylofor- Temperatura reakcji acylowania moze zmieniac sie w szerokim zakresie zaleznym od charakteru reagentów i rozpuszczalnika i wynosi od 0°C do temperatury wrzenia rozpuszczalnika, jednakze ko¬ rzystne jest prowadzenie reakcji w temperaturze od pokojowej do 100°C.
Czas reakcji moze zmieniac sie równiez w sze¬ rokim zakresie zaleznym od temperatury reakcji i charakteru reagujacych zwiazków, tak wiec re¬ akcja trwa od 10 minut do 6 dni.
Otrzymana w wyniku acylowania mieszanine reakcyjna przerabia sie zwyklymi metodami, np. przez odparowanie i alkailizacje, albo wylanie mie¬ szaniny po reakcji na lód, alkalizacje ekstrakcje i odparowanie ekstraktu itp. Jezeli mieszanine re¬ akcyjna odparowuje sie i zateza, a nastepnie prze¬ prowadza sie w zasade przez alkalizacije, to otrzy¬ muje sie zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oz¬ nacza grupe acylowa, a R2 oznacza grupe alkilo¬ wa w poisitiaci latwych do saczenia krysztalów. W r,azie potrzeby otrzymane krysztaly miozna poddac rekrystalizacji z odpowiedniego rozpuszczalnika lub 'mieszaniny rozpuszczalników. Jezeli w wyni¬ ku przeróbki mieszaniny reakcyjnej otrzymuje sie substancje oleista, to mozna ja zazwyczaj bardzo latwo krystalizowac przy uzyciu zwykle stosowa¬ nych rozpuszczalników, takich jak nizsze alkohole alifatyczne, np. metanol.
W razie potrzeby staly sproszkowany produkt mozna oczyszczac przez (rekrystalizacje z odpowie- ,20 40 45 50 55 605 Ó5414 6 dniego rozpuszczalnika lub mieszaniny rozpusz¬ czalników. Jako. rozpuszczalniki do rekrystalizacji mozna wymienic np. .alkohole alifatyczne, zwla¬ szcza nizsze alkohole alifatyczne lub ich miesza¬ niny z wodau takie jak metanol, metanol z woda 5 itp.
Wyniki analiz otrzymanych w ten sposób kry¬ stalicznych zasad o wzorze 1 sa zgodne z warto¬ sciami wyliczonymi. Budowe tych zwiazków pot¬ wierdza ponadto widmo w podczerwieni i w ul¬ trafiolecie.
Zwiazki o wzorze 1, w którym Rx oznacza gru¬ pe acylowa mozna poddac hydrolizie w celu otrzy¬ mania odpowiednich zwiazków o wzorze 1, w któ¬ rym Rx oznacza atom wodoru. Hydrolize przepro¬ wadza sie znanymi metodami, korzystnie przy uzyciu kwasu albo zasady jako srodka hydrotlizu- jacego.
Zwiazki o wzorze 1 w postaci zasad mozna prze¬ ksztalcic w sole addycyjne z kwasami. Do tych celów mozna stosowac odpowiednie, dopuszczal¬ ne farmaceutycznie kwasy mineralne lub orga¬ niczne, takie jak halogenki wodoru, np. kwas chlo¬ rowodorowy lub bromowodorowy, kwas fosforo¬ wy, organiczne kwasy karboksylowe, np. kwas octowy, propionowy, glikolowy, maleinowy, bur¬ sztynowy, winowy, cytrynowy, salicylowy lub ben¬ zoesowy, kwasy aOfflosulfonowe, np. kwas metano- sulfonowy, kwasy arylosulfcinowe, np. kwas p-tdlu- enosulfonowy itp. W przeciwnym przypadku sole addycyjne z kwasami mozna traktowac zasada, przy czym otrzymuje sie zwiazek o wzorze 1 w postaci wolnej zasady.
Zwiazki o wzorze 1 zawieraja asymetryczny atom wegla i wskutek tego wystepuja w postaci izomerów optycznie czynnych. Sposobem wedlug wynalazku otrzymuje sie produkt w postaci race- matu, który mozna rozdzielic znanymi metodami na odrebne, optycznie czynne izomery. Rozdzial ten moze byc przeprowadzony po wolnym etapie syntezy, a wiec np. rozdziela sie zwiazek o wzo¬ rze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru, a na¬ stepnie jeden z otrzymanych w ten sposób izome¬ rów optycznie czynnych poddaje sie acylowaniu.
Zwiazki o wzorze 1 i ich dopuszczalne farmace¬ utycznie sole addycyjne z kwasami posiadaja wla- 45 sciwosci rozszerzania naczyn. Wlasciwosci te ba¬ dano w nastepujacych doswiadczeniach farmako¬ logicznych.
Badania prowadzono na uspionych psach. Wyni¬ ki badan potwierdzaja, ze zwiazki otrzymane spo¬ sobem wedlug wynalazku posiadaja znaczna sku¬ tecznosc jako srodki rozszerzajace naczynia. Zwiaz¬ ki te powoduja przede wszystkim wzrost prze¬ plywu 'krwi w konczynach, ale niektóre z niclr wywoluja równiez przeplywu krwi w mózgu. W porównaniu ze znacznym wzrostem przeplywu krwi chwilowy spadek cisnienia krwi, trwajacy 1—2 minut i wzrost szybkosci tetna jest stosun¬ kowo nieznaczny.
Badania prowadzono na psach uspionych chlo- Talozo-uretanem. Przeplyw krwi w konczynach mierzono na tetnicach udowych, przeplyw krwi w mózgu badano przez pomiar przeplywu krwi w wewnetrznej tetnicy szyjnej. Odpornosc kraze¬ nia wyliczano z wartosci cisnienia krwi i prze¬ plywu krwi.
Badane zwiazki rozpuszczano w roztworze kwa¬ su askorbinowego o wartosci pH = 4 i podawa¬ no dozylnie w dawee 1 mg/kg. Zaobserwowane zmiany wyrazano w procentach w stosunku do prób kontrolnych. W kazdym tescie badano 6 zwierzat. Dane zestawione w tablicy odnosza sie do wartosci srednich -Dbliczonyeh dla poszczegól¬ nych grup.
W -celach porównawczych w tablicy zamieszczo¬ no równiez dane dla estru etylowego kwasu apo- winkaminowego, najaktywniejszego zwiazku o tej budowie. (1) przeplyw krwi w konczynach !(2) odpornosc krazeniowa naczyn krwionosnych1 w konczynach (3) przeplyw krwi w mózgu (4) odpornosc krazeniowa naczyn krwionosnych w mózgu (5) cisnienie krwi1 (6) szybkosc tetna, liczba skurczów serca na minute.
(A) zwiazek o wzorze 1, w którym R2 oznacza grupe etylowa, a Rx oznacza atom wodoru.
(B) zwiazek o wzorze 1, w którym R2 oznacza grupe etylowa, a Rx oznacza grupe acetylowa (C) zwiazek o wzorze 1, w którym R2 oznacza grupe etylowa, a Rx oznacza grupe propionylowa.
Substancja czynna Ester etylowy kwasu ¦ apowinkaminowego (A) (B) (O (1) + 58 + 183 + 237,5 +234 Tablica (2) —35 —59,5 —74,5 —74 (3) + 16 + 36 + 2 +113 (4) ^20 —37,5 ^13 —63,5 (5) —28 —17,5 —39 —36,5 (6) + 14 +£'6,5 +13,5 +58,515414 Z danych zawartych w tablicy wynika, ze zwia¬ zki otrzymane sposobem wedlug wynalazku sa prawie czterokrotnie aktywniejsze od substancji odniesienia wobec wzrostu przeplywu krwi w kon¬ czynach, a ich aktywnosc jest przeszlo trzykrot¬ nie wieksza niz substancji odniesienia w stosun¬ ku do wzrostu przeplywu krwi w raiózgu.
Skuteczna dozylna lub doustna dawka zwiazku otrzymanego sposobem wedlug wynalazku moze zmieniac sie w zakresie 0,1—2 mg/kg wagi ciala.
Nalezy jednak stwierdzic, ze aktualna dawke ok¬ resla sie w zaleznosci od potrzeb pacjenta, a wiec w pewnych przypadkach mozna stosowac dawki wyzsze lub nizsze od podanych powyzej.
Ze zwiazków o Wzorze 1 lub ich dopuszczalnych w farmacji soli addycyjnych z kwasami wytwa¬ rza sie -- srodki farmaceutyczne nadajace sie do stosowania dojelitowego i pozajelitowego. Srodki te moga zawierac albo sam zwiazek czynny a]bo zwiazek czynny w polaczeniu z innymi substan¬ cjami czynnymi "biologicznie. Srodki farmaceutycz¬ ne otrzymuje sie przez zmieszanie substancji czyn¬ nej ze znanymi, obojetnymi, nietoksycznymi, do¬ puszczalnymi farmaceutycznie nosnikami i/lub roz- denczalniJkiami. Jako nosniki stiosuje sie iwode, ze¬ latyne, lafctoze, skrobie, stearynian rriaigneEiu, talk, oleje roslinne, gume arabska, glikole polialkilono- we, wazeline itd. Srodek farmaceutyczny moze za¬ wierac dowolne, zwykle stosowalne w wyretech faflmaceutycznyclh sklaidmdki pomocnicze, takie jak substancje zabezpieczajace, sole do regulacji cisnie¬ nia osmotycznego, substancje buforujace, skladni¬ ki zapachowe itp. Srodki wytwarza sie w formach zwykle stosowanych w farmacji np. jako srodki w stanie stalym, takie jak tabletki, tabletki w pow¬ loce, kapsulki lub srodki w stanie cieklym: roz¬ twory, zawiesiny, emulsje itd. W razie potrzeby gotowy srodek pioddlaje sie steryiMzaicji lub innym operacjom wykanczajacym.
Przyklad I. l-hydroksymetylo-l-eltylo-(l,2,3,4,- -6,7,12, l^lb-osmiowodoroindolo [2,3 a] chinolizyna.
W 100 ml dwuchlorometanu rozpuszcza sie 10,0 g (28,5 mola) nadchloranu l-etylo-2,3,4,6,7yl!2-szes- ciowodoroindolo [2,3 a] chinolizyny i do roztworu dodaje sie ciagle mieszajac, w atmosferze argonu 75 -ml wody destylowanej i 20 ml 2n roztworu wodorotlenku sodu. Mieszanine reakcyjna miesza sie w ciagu 10 minut, a nastepnie oddziela sie warstwa organiczna, która suszy sie bezwodnym weglanem potasu i saczy. Przesacz odparowuje sie pod obnizonym cisnieniem w atmosferze argo¬ nu do objetosci 15 mi i do koncentratu dodaje sie 2,0 g (66,8 moli) paraformaldehydu. Roztwór odparowuje sie pod obnizonym cisnieniem, a po¬ zostalosc ogrzewa sie w zamknietym naczyniu na lazni w temperaturze 160—170°C w ciagu 4 go¬ dzin.
Otrzymana szklista substancje r-oizpuszcza sie w goracym onetanolu i pozostawia do wystygniecia, po czym zaczynaja wydzielac sie biale krysztaly.
Mieszanine przechowuje sie w lodówce, a nastep¬ nie odsacza sie krysztaly i przemywa sie je me¬ tanolem, otrzymujac 4,15 g tytulowego zwiazku o temperaturze topnienia 232—234.°C. Produkt re- 16 40 45 50 55 8 krystalizuje sie z dziesieciokrotnej objetosci me¬ tanolu i otrzymuje sie 3,45 g <42,7%) oczyszczo¬ nego produktu o temperaturze topnienia 235— a3fi°C.
Analiza: Obliczono dla C i*H24N20 9,85% ,ll8% z KBr): 65 (M — 284,39): C: 76,02% H: 8,51% N: znaleziono C: 76,1(6% H: 8,61% N: Widmo w podczerwieni (w pastylkach 3380 (ind=NH), 3140-2980 (—OHJcm"1 Widmo nmr (DMSO-d6): t=0,7(1H, ind=NH), 2,60^—8,20 (4H, protony aromatyczne), 4,33 (1H, -OH), 6,52 <1H W pozycji anelacji).
Przyklad II. l-acetoksymetylo-l-etylo-1,2,3,4,- ' 6,7,12, jL2lb-osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyna.
W* 115 ml bezwodnej pirydyny rozpuszcza sie w 2,50 g (8,82 mola) l-hydroksymetylo-l-etylo-1,2,3,- -4,6,7,li2,12b-osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyny i do otrzymanego roztworu dodaje sie 15 ml foez- wodnika octowego, po czym mieszanine pozostawia sie w temperaturze pokojowej na okres 3 dni.
Rozpuszczalnik odparowuje sie pod obnizonym cis¬ nieniem, a oleista pozostalosc miesza sie z 5% roz¬ tworem wodorotlenku sodu. Wydzielona substancje odsacza sie, przemywa woda, suszy i rekrystali- zuje najpierw z mieszaniny metanolu z woda, a nastepnie z metanolu. Otrzymuje sie 1,75 g <61,«fi%) tytulowego zwiazku w postaci blyszcza¬ cych krysztalów o temperaturze topnienia 96— 97°C.
Analiza: Obliczono dla C^H^N^ (M=326,42): C: 73,59% H: 8,03% N: 8,58% znaleziono C: 73,59% H: 8,06% N: 8,66% Widmo w podczerwieni (w pastylkach z KBr): 3370 (ind=NH), 1720 (=C=0) cm-1 Widmo nmr 2,40—3,02 (4H, protony aromatyczne), 5,62 (2H, CH3-CO<:H2-), 6,51 <1H, w pozycji anelacji), 7^76 (3H, CH3-CO-).
P r z y k la d III. 1-propionyloksymetylo-l-elylo- -l,2,3,4,6,7,12,12b-osmiowodoroindolo [2,3-a] chino¬ lizyna. 1 W )100 ml bezwodnika kwasu propionowego roz¬ puszcza sie w 0,50 g jodu i do czerwonego roz¬ tworu dodaje sie malymi »policjami 3,0 g (10,5 mola) l-hydroksymetylo-l-etylo-l,2,3J4,6,7,12,12b-os- miowodoroindolo [2,3-a] chinolizyny. Mieszanine reakcyjna zanurza sie w lazni wodnej o tempera¬ turze 50°C na okres 15 minut, a nastepnie pozo¬ stawia sie w temperaturze pokojowej na okres 16 godzin.
Kwasny roztwór wylewa sie na lód i alkalizuje sie mieszanine 40% roztworem wodorotlenku sodii o wartosci pH=10—11, a nastepnie ekstrahuje sie porcjami po 50, 30 i 20 ml dwuchloroetanu. Eks¬ trakty organiczne laczy sie, suszy siarczanem mag¬ nezu, saczy i odparowuje sie przesacz pod obni¬ zonym cisnieniem. Oleista pozostalosc krystalizu¬ je sie z metanolu. Otrzymuje sie 2,10 g (59,1%) ty¬ tulowego zwiazku w postaci bialych krysztalów o temperaturze topnienia 107—108°C.9 Analiza: Obliczono dla C21H28N202 (M=340,45): C: 74,08% H: 8,29% N: 8,23% znaleziono " C: 74,14 H: 8,44% N: 8,12% Widmo w podczerwieni (w pastylkach z KBr): 3390 (in£=NH), 1718 (=C=0) cni-1 Przyklad IV. I-benzoiloksymetylo-l-etylo-1,2,- -3,4,6,7,12,12b-osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyna W 20 ml bezwodnego dwumetyloformainidu roz¬ puszcza sie 2,0 g (7,02 mmola) 1-hydroksymetylo-l- -etylo-l,2,3,4,6,7,12,12b^osmiowodiOiiioindiolo [2,3-a] chinolizyny i 2,0 g (16,4 mmola) kwaisu benzoeso¬ wego i do roztworu dodaje sie roztiwótr 4,0 g (19,5 immola) dwucykloheksylodwucimidu w 15 ml bezwo¬ dnego dwumetyloformamidu. Roztwór pozostawila sie wtemperaturze pokojowej przez okres dwóch dni, odsacza sie osad, a do przesaczu dodaje 1,0 g (8,2 mmola) kwasu benzoesowego i 2,0 g (9,7 mmola) dwuoyklolieksylokarbodwuimidu. Przesacz pozosta" wia sie w temperaturze pokojowej pirzez okres dal¬ szych trzech dni. Osad odsacza sie, a przesacz odparowuje sie pod obnizonym cisnieniem. Olei¬ sta pozostalosc miesza sie z 5% roztworem wo¬ dorotlenku sodu, odsacza sie wydzielone kryszta¬ ly, suszy i rekrystalizuje z mieszaniny metanolu z woda, a nastepnie z metanolu. Otrzymuje sie 2,65 g (97,1%) tytulowego zwiazku w postaci kry¬ sztalów o temperaturze topnienia 148—il49°C.
Analiza: obliczono dla Q2H28N202 (M=340,47): C: 77,29% H: 7,27% N: 7,21% znaleziono C: 77,19% H: 7,01% N: 7,39% Widmo w podczerwieni (w pastylkach z KBr): 32&0 (ind=NH), 1710 (=C=0) cm-1.
Przyklad V. l-(3,4,5-trójmetoksybenzoilomety- ló)-l-etylo-l,2,3,4,6,7,12,12b-osmiowodoroindolo [2,3-a] Chinolizyna.
W 15 ml bezwodnej pirydyny rozpuszcza sie 1,30 g (4,58 mmola) l-hydroksymetylo-l-etylo-1,2,3,4,- -6,7,12, lfcb-osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyny i 2,30 g (10 mmola) chlorku 3,4,5-trójmetoksybenzo¬ ilu i roztwór ogrzewa sie na lazni parowej w cia¬ gu 10 minut w temperaturze wrzenia pod chlod¬ nica zwrotna. Roztwór odparowuje sie pod zmniej¬ szonym cisnieniem, a oleista pozostalosc miesza sie najpierw z 5% roztworem wodoroweglanu so¬ du, a nastepnie z woda destylowana. Wydzielony osad odsacza sie, suszy i rekrystalizuje z meta¬ nolu. Otrzymuje sie 2,05 g (93,5%) tytulowego zwiazku w postaci bialych krysztalów o tempe¬ raturze .topnienia 170—171°C.
Analiza: Obliczono dla C^^N^ (M=478,57) C: 70,27% H: 7,16% N: 5,85% znaleziono C: 70,08% H: 7,09% N: 5,61% Widmo w podczerwieni (w pastylkach z KBr): 3381 (ind=NH), 1698 (=C=0)om-1 Przyklad VI. l-hydroksymetylo-l-etylo-1,2,3,- -4,6,7,12,12b-osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyna W 15 ml metanolu rozpuszcza sie 1,50 g (4,6 mmola) 1-acetoksymetylo-l-etylo-1,2,3,4,6,7,12,12b- -^osmiowodoroindolo [2,3-a] chinolizyny i dodaje sie tóztwór 0,40 g (10 mmola) wodorotlenku sodu w 4 ml Wody destylowanej. Mieszanine reakcyjna ogrzewa sie do wrzenia pod chlodnica zwrotna w ciagu 45 minut, a nastepnie rozciencza sie 30 ml wody destylowanej. Wydzielone krysztaly od¬ sacza sie i przemywa woda destylowana. Otrzy- muje sie 1,05 g tytulowego zwiazku o tempera¬ turze topnienia 230-n233°C. Po rekrystalizacji z metanolu otrzymuje sie 0,95 g (72,8%) oczyszczo¬ nego produktu o temperaturze topnienia 234— 236°C.
Wyniki analizy i badania widma produktu sa identyczne z danymi podanymi w przykladzie I.

Claims (54)

1. Zastrzezenia patentowe .15 1. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- dolochinolizydyny w postaci raceanatu o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru a R2 ozna- 20 cza grupe alkilowa, ewentualnie w postaci dopu¬ szczalnych farmaceutycznie soli, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w którym R2 oznacza grupe alkilowa poddaje sie reakcji z aldehydem mrówkowym otrzymany zwiazek o wzorze 1 w 25 postaci wolnej zasady ewentualnie przepirowadza sie w sól lub sól zwiazku o wzorze 1 ewentual¬ nie przeprowadza sie w wolna zasade. |
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd 30 mrówkowy w postaci paraformaldehydu.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze 80—S50°C.
4. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- 35 dolochinolizydyny w postaci optycznie czynnej o wzorze II, w którym Rx oznacza aitom wodoru a R2 oznacza grupe alkilowa, ewentualnie w postaci dopuszczalnych farmaceutycznie soli, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w którym R2 ozna- 40 cza grupe alkilowa poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym, otrzymany zwiazek o wzorze 1 w postaci wolnej zasady ewentualnie przeprowa¬ dza sie w sól lub sól zwiazku o wzorze 1 ewen¬ tualnie przeprowadza sie w wolna zasade, a na- 45 stepnie otrzymany racemat zwiazku o wzorze 1_ lub jego sól rozdziela sie na izomery optyczne.
5. Sposób wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd mrówkowy w ipostaci paraformaldehydu. 50
6. Sposób wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze ? -poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze BQ—2$0°C.
7. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- dolochinolizydyny w postaci racemaitu o wzorze .1, 55 w którym Rx oznacza grupe acylowa, a R2 ozna¬ cza grupe alkilowa, ewentualnie w postaci dopu¬ szczalnych farmaceutycznie soli, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w któryim R2 oznacza grupe alkilowa poddaje sie reakcji z aldehydem 60 mrówkowym, otrzymany zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru, a R2 oznacza grupe alkilowa lub jego sól acyluje sie i otrzyma¬ ny zwiazek o wzorze 1 w postaci wolnej zasady ewentualnie przeprowadza sie w sól lub sól zwia- 65 aku o wziorae i przepolowiadza sie w wolina zasade.95414 11 12
8. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd mrówkowy w postaci paraformaldehydu.
9. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze 80—-250°C. HO.
Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie halogenek kwa¬ sowy. ilil.
Sposób wedlug zastrz. 10, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas,
12. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze Jako srodek acylujacy stosuje sie bezwodnik kwa¬ sowy. ,
13. Sposób wedlug zastrz. 12, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas.
14. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie wolny kwas.
15. Sposób wedlug zastrz. 14, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka od¬ wadniajacego. x
16. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci obojetnego rozpuszczalnika.
17. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w warunkach bezwod¬ nych.
18. Sposób wedlug zastrz. 7, znamienny tym, ze acylciwianiie pinowadzi sie -w temperatmze 0—1200°C.
19. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- dolochinolizydyny w postaci optycznie czynnej o wzorze 1, w (którym Rx oznacza grupe acylowa, a R2 oznacza grupe alkilowa, ewentualnie w po¬ staci dopuszczalnych farmaceutycznie soli, znamie¬ nny tym, ze zwiazek o wzorze 2, w 'którym R2 oznacza grupe alkilowa poddaje sie reakcji z al¬ dehydem mrówkowym, otrzymany zwiazek o wzo¬ rze ii, w którym Rx oznacza atom wodoru, a R» oznacza grupe alkilowa lub jego gól acyluje sie, otrzymany zwiazek o wzorze 1 w postaci wolnej zasady ewentualnie przeprowadza sie w sól lub sól zwiazku o wzorze 1 ewentualnjie pirzejpuowadza sie w wolna zasade, a nastepnie racemat zwiaz¬ ku o wzorze 1 lub jego sól rozdziela sie na izo¬ mery optyczne.
20. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd mrówkowy w postaci paraformaldehydu.
21. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze '80—>250°C.
22. Sposób wedlug zastrz, 19, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie halogenek kwa¬ sowy.
23. Sposób wedlug zastrz. 22, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas. -
24. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie bezwodnik kwa¬ sowy.
25. Sposób wedlug zastrz. 24, znamienny jtym, ze acyloiwanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas. .......
26. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie wolny kwas.
27. Sposób wedlug zastrz. 26, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka od¬ wadniajacego.
28. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci obojetnego rozpuszczalnika. '
29. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w warunkach bezwod¬ nych.
30. Sposób wedlug zastrz. 19, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w temperaturze 0—200°C.
31. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- dolochinolizydyny w postaci racematu o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru a R2 oznacza grupe alkilowa, ewentualnie w postaci dopuszczal¬ nych farmaceutycznie soli, znamienny tym, ze zwia¬ zek o wzorze '2, w którym R2 oznacza grupe alki¬ lowa poddaje sie reakcji z aldehydem mrówko¬ wym, otrzymany zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru, a R2 oznacza grupe alki¬ lowa lub jego sól acyluje sie, zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe acylowa, a R2 ozna¬ cza grupe alkilowa poddaje sie hydrolizie i otrzy¬ many zwiazek \o wzorze 1 w postaidi wolnej zasady ewentualnie przepnowiadzia sie w sól lub sól zwiaz¬ ku o wzorze 1 ewentualnie przeprowadza sie wel¬ na zasade. i
32. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd mrówkowy w postaci paraformaldehydu.
33. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze 80—<250°iC.
34. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie halogenek kwa¬ sowy.
35. Sposób wedlug zastrz, 34, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas.
36. Sposób, wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie bezwodnik kwa¬ sowy.
37. Sposób wedlug zastrz. 36, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas. \
38. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie wolny kwas.
39. Sposób wedlug zastrz 38, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka od¬ wadniajacego.
40. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci obojetnego rozpuszczalnika. 4ll.
Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w warunkach bezwod¬ nych.
42. Sposób wedlug zastrz. 31, znamienny tym, ze. acylowanie prowadzi sie w temperaturze 0—2O0°C.
43. Sposób wytwarzania nowych pochodnych in- 10 15 20 29 so S5 40 45 50 55 60dolochinolizydyny w postaci optycznie czynnej o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wodoru a R2 oznacza grupe alkilowa, ewentualnie w postaci dopuszczalnych farmaceutycznie soli, znamienny tym, ize zwiazek o wzorze 2, w którym R2 oznacza grupe alkilowa poddaje sie reakcji z aldehydem imrówkowym, otrzymany zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oznacza atom wododu, a R2 oznacza grupe alkilowa lub jego sól acyluje sie, zwiazek o wzorze 1, w którym Rx oznacza grupe acylowa, a R2 oznacza grupe alkilowa poddaje sie hydrolizie, otrzymany zwiazek o wzorze 1 w postaci wolnej zasady ewentualnie przeprowadza sie w sól, lub sól zwiazku.o wzorze 1 Ewentualnie przeprowadza sie w wolna zasade, a nastepnie racemat zwiazku o wzorze 1 lub jego sól rozdziela sie na izomery optyczne.
44. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze do mieszaniny reakcyjnej wprowadza sie aldehyd mrówkowy w postaci paraformaldehydu.
45. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie halogenek kwa¬ sowy.
46. Sposób wedlug zastrz. 45, znamienny tym, ze 14 acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wla-* zacegO' kwas.
47. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze jako srodek acylujacy stosuje sie bezwodnik kwa- 5 sowy.
48. Sposób wedlug zastrz. 47, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w obecnosci srodka wia¬ zacego kwas.
49. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze 10 jako srodek acylujacy stosuje sie wolny kwas.
50. Sposób wedlug zastrz. 49, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w ojbecnosci srodka od¬ wadniajacego.
51. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze 15 acylowanie prowadzi sie w obecnosci obojetnego rozpuszczalnika.
52. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w warunkach bezwod¬ nych. 20
53. Sposób wedlug zastrz. 43, znamienny tym, ze acylowanie prowadzi sie w temperaturze 0—200°C.
54. Sposób wedlug zastrz, 43, znamienny tym, ze zwiazek o wzorze 2 poddaje sie reakcji z aldehy¬ dem mrówkowym w temperaturze 80—250°C.05414 H crt OR« K 2 R Wzór 1 Wzór DN-3, zam. 932/7? Cena 45 zl
PL1975180180A 1974-05-07 1975-05-06 Sposob wytwarzania nowych pochodnych indoloch PL95414B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HURI536A HU170495B (pl) 1974-05-07 1974-05-07

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL95414B1 true PL95414B1 (pl) 1977-10-31

Family

ID=11000947

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975180180A PL95414B1 (pl) 1974-05-07 1975-05-06 Sposob wytwarzania nowych pochodnych indoloch

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4036841A (pl)
JP (1) JPS5218717B2 (pl)
AT (1) AT344697B (pl)
BE (1) BE828621A (pl)
BG (1) BG27089A3 (pl)
CA (1) CA1051900A (pl)
CH (1) CH615182A5 (pl)
CS (1) CS198166B2 (pl)
DD (1) DD120196A5 (pl)
DE (1) DE2520131C3 (pl)
DK (1) DK141068C (pl)
FR (1) FR2269947B1 (pl)
HU (1) HU170495B (pl)
IL (1) IL47169A (pl)
NL (1) NL181007C (pl)
PL (1) PL95414B1 (pl)
SE (1) SE420411B (pl)
SU (1) SU564813A3 (pl)
YU (1) YU39201B (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
HU178700B (en) * 1978-02-10 1982-06-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for preparing 1,1-disubstituted octahydro-indolo/2,3-a/-quinolizines
HU195214B (en) * 1985-04-19 1988-04-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for producing 12b-substituted-1-(hydroxymethyl)-octahydro-indolo /2,3-a/ quinolizine derivatives and pharmaceutical preparations comprising these compounds
HU194221B (en) * 1985-04-19 1988-01-28 Richter Gedeon Vegyeszet Process for preparing novel octahydro-indolo/2,3-a/quinoline derivative and pharmaceutical comprising this compound
HU207070B (en) * 1990-10-31 1993-03-01 Richter Gedeon Vegyeszet Process for producing 1beta-ethyl-1alpha-hydroxymethyl-1,2,3,4,6,712,12balpha-octahydroindolo(2,3-a) quinolizine
ATE374773T1 (de) * 2002-04-03 2007-10-15 Orion Corp Polycyclische verbindungen als potenten alpha2- adrenoceptor antagonisten

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3120538A (en) * 1964-02-04 -y-bromine butyric acid ethylester

Also Published As

Publication number Publication date
DK141068C (da) 1980-06-16
FR2269947B1 (pl) 1978-10-06
AU8054575A (en) 1976-10-28
JPS50151898A (pl) 1975-12-06
YU107875A (en) 1982-05-31
DE2520131B2 (de) 1980-10-23
CS198166B2 (en) 1980-05-30
US4036841A (en) 1977-07-19
YU39201B (en) 1984-08-31
SE420411B (sv) 1981-10-05
BE828621A (fr) 1975-08-18
IL47169A (en) 1978-06-15
DE2520131A1 (de) 1975-11-27
SE7505272L (sv) 1975-11-10
DK198175A (da) 1975-11-08
ATA345075A (de) 1977-12-15
DD120196A5 (pl) 1976-06-05
NL181007B (nl) 1987-01-02
NL181007C (nl) 1987-06-01
AT344697B (de) 1978-08-10
NL7505079A (nl) 1975-11-11
IL47169A0 (en) 1975-07-28
DE2520131C3 (de) 1981-07-30
DK141068B (da) 1980-01-07
FR2269947A1 (pl) 1975-12-05
SU564813A3 (ru) 1977-07-05
JPS5218717B2 (pl) 1977-05-24
CA1051900A (en) 1979-04-03
CH615182A5 (pl) 1980-01-15
BG27089A3 (bg) 1979-08-15
HU170495B (pl) 1977-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4482513B2 (ja) N2−(置換アリールメチル)−3−(置換フェニル)インダゾールおよびこれを含む抗血管形成剤
EP0655439A2 (en) 5,6-Bicyclic glycoprotein IIb IIIa antagonists useful in inhibition of platelet aggregation
PL84499B1 (pl)
JPS58174363A (ja) 4−フエニルピペリジン化合物の製法
JPS60112793A (ja) 6―ビニル―フロー(3,4―c)―ピリジン誘導体,その製造法及びそれを含有する利尿組成物
JPS62155285A (ja) 生理活性物質k−252の誘導体
PL84241B1 (pl)
PL95414B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych indoloch
PT90864B (pt) Processo para a preparacao de derivados de cromano e de composicoes farmaceuticas que os contem
US4866076A (en) Biologically active compounds
US5112839A (en) Chroman derivatives
JPS58219177A (ja) (+)−シアニダン−3−オ−ル誘導体を含む医薬製剤、置換(+)−シアニダン−3−オ−ル誘導体及び該誘導体の製造方法
PL103682B1 (pl) Sposob wytwarzania nowych pochodnych indazoliloksy-4-propanoloaminy
PL131451B1 (en) Method of obtaining new derivatives of 1,2,4-oxydiazolin-5-one
PL106084B1 (pl) Sposob wytwarzania nowego estru izobutylowego kwasu 2,6-dwumetylo-3-metoksykarbonylo-4-/2&#39;-nitrofenylo/1,4-dwuwodoropirydyno-5-karboksylowego
NO143084B (no) Innretning for skallfjerning av marine krepsdyr, spesielt antarktisk krill.
KR100820173B1 (ko) 4-메틸이미다졸-5-카보닐구아니딘 유도체, 이의 약학적으로허용가능한 염, 이의 제조방법 및 이를 유효성분으로함유하는 허혈성 심장질환의 예방 및 치료용 약학적 조성물
US4044012A (en) Indolo-quinolizidine derivatives
US4085116A (en) Novel chromone derivatives
US3927008A (en) 5-(3-Pyridyl)-2-furoic acid
JPH0420917B2 (pl)
CN116640133A (zh) 一种可由天然活性产物制备的色酮类化合物及其应用
JPS6130677B2 (pl)
US3991188A (en) 3-Alkyl-4-sulfamoyl-aniline therapeutic compositions
JPS61183264A (ja) ピロリドニルブチルベンゼン誘導体