Publication number
PL449954A1
PL449954A1 PL449954A PL44995424A PL449954A1 PL 449954 A1 PL449954 A1 PL 449954A1 PL 449954 A PL449954 A PL 449954A PL 44995424 A PL44995424 A PL 44995424A PL 449954 A1 PL449954 A1 PL 449954A1
printing
sls
zone temperatures
Application number
PL449954A
Publication date
Priority to PL449954A priority Critical patent/PL449954A1/pl
Publication of PL449954A1 publication Critical patent/PL449954A1/pl
    • C08L1/00Compositions of cellulose, modified cellulose or cellulose derivatives
    • C08L1/02Cellulose; Modified cellulose
    • C08L5/08Chitin; Chondroitin sulfate; Hyaluronic acid; Derivatives thereof
  • Civil Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Composite Materials (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skrobi do druku 3D w technologii SLS, charakteryzujący się tym, że mieszaninę skrobi z dodatkiem co najmniej jednego plastyfikatora w ilości od 1% do 10% wagowych oraz co najmniej jednego polisacharydu nie skrobiowego w ilości od 5% do 50%, nawilgaca się do zawartości wody od 15% do 30%, kondycjonuje się do 24 godzin, przetrzymując w szczelnym opakowaniu w celu ujednolicenia zawartości wody w całej masie skrobi, a następnie poddaje procesowi ekstruzji przy obrotach podajnika od 30 do 200 obr./min, stopniu sprężenia ślimaka od 2:1 do 4:1; obrotach ślimaka od 80 do 160 obr./min, średnicy dyszy w zakresie od 2 do 5 mm, w temperaturze pierwszej strefy ekstrudera od 40°C do 80°C, środkowych stref ekstrudera od 45°C do 100°C oraz końcowej strefy od 55°C do 180°C. Tak otrzymany proszek rozdrabnia się do wielkości cząstek o średnicy maksymalnie 0,1 mm i przesiewa przez sito o wielkości oczek 0,1 mm. Otrzymany sposobem proszek o wielkości cząstek do 0,1 mm umieszcza się w zbiorniku drukarki pracującej w technologii druku 3D SLS i poddaje drukowaniu w zakresie temperatur od 160°C do 180°C.