Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału do druku 3D w technologii SLS
Info
Publication number
PL449956A1
PL449956A1 PL449956A PL44995624A PL449956A1 PL 449956 A1 PL449956 A1 PL 449956A1 PL 449956 A PL449956 A PL 449956A PL 44995624 A PL44995624 A PL 44995624A PL 449956 A1 PL449956 A1 PL 449956A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
printing
sls technology
rpm
based material
biodegradable material
Prior art date
Application number
PL449956A
Other languages
English (en)
Inventor
Ewa Zdybel
Beata Anwajler
Ewa Tomaszewska-Ciosk
Original Assignee
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Filing date
Publication date
Priority to PL449956A priority Critical patent/PL449956A1/pl
Publication of PL449956A1 publication Critical patent/PL449956A1/pl
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L3/02Starch; Degradation products thereof, e.g. dextrin
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B33ADDITIVE MANUFACTURING TECHNOLOGY
    • B33Y70/00Materials specially adapted for additive manufacturing
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08L2201/00Properties
    • C08L2201/06Biodegradable
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skrobi do druku 3D w technologii SLS charakteryzujący się tym, że mieszaninę skrobi nawilgaca się do zawartości wody od 15% do 30%, kondycjonuje się do 24 godzin, miesza się ze sproszkowanym poliamidem w ilości od 10% do 90% wagowych, a następnie poddaje procesowi ekstruzji przy obrotach podajnika od 30 do 200 obr./min, stopniu sprężenia ślimaka od 2:1 do 4:1; obrotach ślimaka od 80 do 160 obr./min, średnicy dyszy w zakresie od 2 do 5 mm, w temperaturze pierwszej strefy ekstrudera od 40°C do 80°C, środkowych stref ekstrudera od 45°C do 100°C oraz końcowej strefy ekstrudera od 55°C do 180°C, przy czym otrzymany proszek rozdrabnia się do wielkości cząstek o średnicy maksymalnie do 0,1 mm i przesiewa przez sito o wielkości oczek 0,1 mm, powyżej 0,1 mm zawraca się do procesu. Otrzymanym sposobem, biodegradowalnym materiałem na bazie skrobi, możliwy jest wydruk trójwymiarowych obiektów w technologii SLS w zakresie temperatur druku od 180°C do 200°C.