Publication number
PL449957A1
PL449957A1 PL449957A PL44995724A PL449957A1 PL 449957 A1 PL449957 A1 PL 449957A1 PL 449957 A PL449957 A PL 449957A PL 44995724 A PL44995724 A PL 44995724A PL 449957 A1 PL449957 A1 PL 449957A1
Prior art keywords
amount
printing
starch
sls technology
rpm
Prior art date
Application number
PL449957A
Publication date
Priority to PL449957A priority Critical patent/PL449957A1/pl
Publication of PL449957A1 publication Critical patent/PL449957A1/pl
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K3/00Use of inorganic substances as compounding ingredients
    • C08L1/00Compositions of cellulose, modified cellulose or cellulose derivatives
    • C08L1/02Cellulose; Modified cellulose
    • C08L5/08Chitin; Chondroitin sulfate; Hyaluronic acid; Derivatives thereof
  • Civil Engineering (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Composite Materials (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skrobi do druku 3D w technologii SLS charakteryzującym się tym, że mieszaninę skrobi z dodatkiem co najmniej jednego plastyfikatora w ilości od 1% do 10% wagowych, co najmniej jednego polisacharydu nie skrobiowego w ilości od 5% do 50% oraz dodatkiem co najmniej jednego minerału skałotwórczego w ilości od 1% do 30%, nawilgaca się do zawartości wody od 15% do 30%, kondycjonuje się do 24 godzin, następnie dodaje się sproszkowanego poliamidu w ilości od 10% do 90%, miesza się mechanicznie i poddaje procesowi ekstruzji przy obrotach podajnika od 30 do 200 obr./min, stopniu sprężenia ślimaka od 2:1 do 4:1; obrotach ślimaka od 80 do 160 obr./min, średnicy dyszy w zakresie od 2 do 5 mm, w temperaturze pierwszej strefy ekstrudera od 40°C do 80°C, środkowych stref ekstrudera od 45°C do 100°C oraz końcowej strefy od 55°C do 180°C, przy czym otrzymany proszek rozdrabnia się do wielkości cząstek o średnicy maksymalnie 0,1 mm i przesiewa przez sito o wielkości oczek 0,1 mm. Otrzymanym sposobem, biodegradowalnym materiałem na bazie skrobi możliwy jest wydruk trójwymiarowych obiektów w technologii SLS w zakresie temperatur druku od 180°C do 200°C.