Sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału do druku 3D w technologii SLS
Info
Publication number
PL449953A1
PL449953A1 PL449953A PL44995324A PL449953A1 PL 449953 A1 PL449953 A1 PL 449953A1 PL 449953 A PL449953 A PL 449953A PL 44995324 A PL44995324 A PL 44995324A PL 449953 A1 PL449953 A1 PL 449953A1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
starch
printing
rpm
particle size
water content
Prior art date
Application number
PL449953A
Other languages
English (en)
Inventor
Ewa Zdybel
Ewa Tomaszewska-Ciosk
Beata Anwajler
Original Assignee
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Politechnika Wrocławska
Filing date
Publication date
Priority to PL449953A priority Critical patent/PL449953A1/pl
Publication of PL449953A1 publication Critical patent/PL449953A1/pl
Links
Classifications
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L3/02Starch; Degradation products thereof, e.g. dextrin
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B33ADDITIVE MANUFACTURING TECHNOLOGY
    • B33Y70/00Materials specially adapted for additive manufacturing
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08KUse of inorganic or non-macromolecular organic substances as compounding ingredients
    • C08K5/00Use of organic ingredients
    • C08K5/04Oxygen-containing compounds
    • C08K5/05Alcohols; Metal alcoholates
    • C08K5/053Polyhydroxylic alcohols
    • C08L2201/00Properties
    • C08L2201/06Biodegradable
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Biological Depolymerization Polymers (AREA)
  • Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest sposób wytwarzania biodegradowalnego materiału na bazie skrobi do druku 3D w technologii SLS, charakteryzujący się tym, że mieszaninę skrobi z dodatkiem plastyfikatora w ilości od 1% do 10% wagowych, nawilgaca się do zawartości wody od 15% do 30%, kondycjonuje się do 24 godzin, przetrzymując w szczelnym opakowaniu w celu ujednolicenia zawartości wody w całej masie skrobi, a następnie poddaje procesowi ekstruzji przy obrotach podajnika od 30 do 200 obr./min, stopniu sprężenia ślimaka od 2:1 do 4:1; obrotach ślimaka od 80 do 160 obr./min, średnicy dyszy w zakresie od 2 do 5 mm, w temperaturze pierwszej strefy ekstrudera od 40°C do 80°C, środkowych stref ekstrudera od 45°C do 100°C oraz końcowej strefy od 55°C do 180°C. Tak otrzymany proszek rozdrabnia się do wielkości cząstek o średnicy maksymalnie 0,1 mm i przesiewa przez sito o wielkości oczek 0,1 mm. Cząstki proszku powyżej 0,1 mm zawraca się do procesu. Otrzymany sposobem proszek o wielkości cząstek do 0,1 mm umieszcza się w zbiorniku drukarki pracującej w technologii druku 3D SLS i poddaje drukowaniu w zakresie temperatur od 60°C do 170°C.