PL243018B1 - Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby - Google Patents

Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby Download PDF

Info

Publication number
PL243018B1
PL243018B1 PL436260A PL43626020A PL243018B1 PL 243018 B1 PL243018 B1 PL 243018B1 PL 436260 A PL436260 A PL 436260A PL 43626020 A PL43626020 A PL 43626020A PL 243018 B1 PL243018 B1 PL 243018B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
colored
layers
layer
color
sculpture
Prior art date
Application number
PL436260A
Other languages
English (en)
Other versions
PL436260A1 (pl
Inventor
Piotr Ciuśniak
Marzena Jurczak
Paweł Marek
Original Assignee
Geyer & Hosaja Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Geyer & Hosaja Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Geyer & Hosaja Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL436260A priority Critical patent/PL243018B1/pl
Publication of PL436260A1 publication Critical patent/PL436260A1/pl
Publication of PL243018B1 publication Critical patent/PL243018B1/pl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Casting Or Compression Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia przedstawionym na rysunku jest sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowymi elementami rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowymi elementami rzeźby, zwłaszcza dywanik samochodowy. Sposób wytwarzania kolorowych elementów rzeźby w wyrobach elastomerowych, takich jak dywaniki samochodowe, w którym w celu wytworzenia elementu kolorowego łączy się ze sobą trwale warstwy materiału polimerowego, przy czym liczba tych warstw odpowiada oczekiwanej liczbie kolorów elementu. Poszczególne warstwy mogą posiadać również inne właściwości, takie jak zapach lub właściwości odblaskowe. Na podstawie projektu graficznego gotowego elementu kolorowego w pakiecie połączonych warstw graweruje się kolorowy element, na przykład za pomocą lasera, przy czym głębokość graweru odpowiada położeniu warstwy o oczekiwanym kolorze. W celu utworzenia kolorowego fragmentu o zadanym kształcie i kolorze usuwa się zatem odpowiedni fragment warstwy (warstw) znajdującej się powyżej warstwy o oczekiwanym kolorze, dzięki czemu dany element ma kolor warstwy znajdującej się pod tą wyciętą. Po zakończeniu procesu grawerowania gotowy element wycina się, umieszcza w dowolnie wybranym miejscu formy materiału elastomerowego i tworzy się między nimi trwałe połączenie, otrzymując gotowy wyrób elastomerowy zawierający kolorowy grawer, na przykład dywanik samochodowy z grafiką lub logo.

Description

Dziedzina techniki
Niniejszy wynalazek ogólnie dotyczy dziedziny wytwarzania wyrobów elastomerowych, zwłaszcza gumowych, zawierających kolorowe elementy rzeźby związane na stałe z wyrobem w procesie produkcyjnym. Do wytwarzania wyrobów elastomerowych, którymi mogą być w szczególności maty (dywaniki) samochodowe posiadające kolorowe logo, wykorzystywana jest metoda obróbki laserowej.
Stan techniki
Ze stanu techniki znane są różne metody wytwarzania wyrobów elastomerowych posiadających kolorowe elementy rzeźby, przez które rozumiane są takie elementy jak na przykład logo lub ozdobna grafika. Znane rozwiązania dotyczą najczęściej sposobów wytwarzania kolorowych elementów rzeźby nietrwale związanych z wyrobem elastomerowym, to znaczy na przykład wklejanych lub wciskanych. Takie elementy są usytuowane wówczas na równi z powierzchnią wyrobu lub nawet wystają powyżej tej powierzchni. W związku z tym, podczas codziennego użytkowania elementy wykonane zgodnie ze znanymi sposobami narażone są na uszkodzenia mechaniczne, przetarcia albo delaminację.
Z polskiego opisu patentowego PL199907 znany jest sposób wytwarzania tekstylno-gumowego dywanika samochodowego, charakteryzującego się tym, że warstwa tkaniny tekstylnej jest umieszczona wewnątrz warstwy gumowej w pobliżu górnej powierzchni dywanika i tworzy na niej ozdobną fakturę, a nad warstwą tkaniny tekstylnej umieszczona jest cienka warstwa wykonana z gumy. Sposób wytwarzania dywanika obejmuje ułożenie na dolnej części formy wulkanizacyjnej wcześniej odpowiednio wyciętego półfabrykatu tekstylnego, na który nakłada się wykonaną z surowej mieszanki gumowej warstwę o kształcie zbliżonym do kształtu warstwy półfabrykatu tekstylnego, oraz wulkanizację tak przygotowanego pakietu poprzez docisk górnej części formy wulkanizacyjnej umieszczonej w prasie wulkanizacyjnej .
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego DE10059300 znana jest podłogowa mata samochodowa w postaci płyty wykonanej z gumy lub tworzywa sztucznego, zawierająca warstwę podstawową zaprasowaną z warstwą tkaniny. Warstwa podstawowa umocniona jest przez obrzeże w postaci profilu kątowego wykonane z elastycznego materiału. Warstwa tkaniny ma wysoki włos, a warstwa materiału elastoplastycznego na górnej części posiada wypustki.
Ze stanu techniki znane są także sposoby wytwarzania związanych na stałe z wyrobem elastomerowym elementów kolorowych rzeźby. Dostępne na rynku elementy kolorowe w wyrobach elastomerowych obejmują kolorowe obrzeża dywaników wykonane za pomocą podwójnego wtrysku, filcowe elementy aplikowane w centralnym obszarze dywanika lub kolorowe litery wystające ponad powierzchnię dywanika aplikowane jako logo.
Ponieważ elementy kolorowe nie są wykonane z tej samej bazy materiałowej co podstawowy wyrób elastomerowy i są wykonywane w odrębnym procesie produkcyjnym, nie stanowią one całości z tym wyrobem i często wystają ponad powierzchnię tego wyrobu, wskutek czego są narażone na uszkodzenia, zabrudzenia, przetarcia i delaminację. Fakt, że elementy kolorowe dodawane są do wyrobu w odrębnym procesie produkcyjnym sprawia, że często konieczne jest ich ręczne dodawanie (np. przyklejanie), co zwiększa udział czynnika ludzkiego, powodującego często zmniejszenie powtarzalności procesu oraz wydłużenie czasu i kosztów produkcji. Ponadto, konieczność dodawania kolorowych elementów klejonych zazwyczaj pogarsza estetykę całego wyrobu oraz jest kolejnym powodem zwiększenia kosztów produkcji. Dodatkowo, dotychczasowe rozwiązania nie posiadają trwałych oznakowań związanych z bezpiecznym użytkowaniem - przeważnie tego rodzaju treści umieszczone są na etykietach i opakowaniach, które w momencie instalacji zostają usunięte przez użytkownika.
Istota wynalazku
W celu przezwyciężenia wyżej opisanych problemów technicznych i niedogodności związanych z wykorzystywaniem rozwiązań znanych ze stanu techniki, opracowano nowy sposób wytwarzania wyrobów elastomerowych zawierających kolorowe elementy rzeźby, umożliwiający wykonanie na tym wyrobie dowolnego spersonalizowanego napisu lub grafiki.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby obejmujący następujące etapy:
łączy się ze sobą warstwy materiału polimerowego o odmiennej kolorystyce, przy czym liczba tych warstw odpowiada oczekiwanej liczbie kolorów kolorowego elementu rzeźby, tworzy się projekt graficzny kolorowego elementu rzeźby i na podstawie tego projektu graweruje się kolorowy element rzeźby w pakiecie połączonych warstw, przy czym głębokość graweru odpowiada położeniu warstwy o oczekiwanym kolorze w taki sposób, że do utworzenia kolorowego elementu rzeźby o zadanym kształcie i kolorze, usuwa się fragment warstwy o tym kształcie znajdujący się powyżej warstwy o oczekiwanym kolorze, odsłaniając tę warstwę.
Korzystnie, projekt graficzny elementu kolorowego tworzy się w programie komputerowym, takim jak na przykład CAD.
Korzystnie, projekt graficzny wykonany w programie komputerowym i zapisany do pliku cyfrowego importuje się do urządzenia za pomocą, którego wykonuje się grawerowanie.
Korzystnie, grawerowanie wykonuje się za pomocą lasera.
Korzystnie, warstwy materiału polimerowego wytworzone są w procesie kalandrowania.
Korzystnie, co najmniej jedna warstwa ma właściwości zapachowe.
Korzystnie, co najmniej jedna warstwa ma właściwości odblaskowe.
Korzystnie, co najmniej jedna warstwa ma właściwości fluorescencyjne.
Korzystnie, kolorowe warstwy polimerowe łączone są w procesie wulkanizacji.
Korzystnie, element kolorowy rzeźby i forma materiału elastomerowego łączone są w procesie wulkanizacji.
Korzystnie, warstwy materiału polimerowego o odmiennej kolorystyce, tworzące połączony pakiet warstw, docina się do odpowiednich wymiarów i kształtu, odpowiadających oczekiwanemu wyrobowi elastomerowemu.
Alternatywnie, gotowy kolorowy element rzeźby wycina się, umieszcza w dowolnie wybranym miejscu formy docelowego materiału elastomerowego i tworzy się między nimi trwałe połączenie.
Przedmiotem wynalazku jest także wyrób elastomerowy zawierający kolorowy element rzeźby, przy czym wyrób składa się z warstw materiału elastomerowego o odmiennych kolorach trwale połączonych ze sobą, a kolorowy element rzeźby ma postać wklęsłego graweru, przy czym kolor danego fragmentu kolorowego elementu rzeźby zależy od głębokości graweru w taki sposób, że gdy usunięty jest fragment warstwy lub warstw znajdujących się na górze, odkryta jest wtedy powierzchnia kolorowego materiału znajdującego się bezpośrednio pod tą warstwą lub warstwami.
Korzystnie, wyrób elastomerowy składa się z co najmniej dwóch warstw o odmiennych kolorach.
Korzystnie, poszczególne warstwy mogą posiadać dodatkowe właściwości, takie jak zapach, właściwości odblaskowe, fluorescencyjne lub inne.
Korzystne skutki wynalazku
Sposób wytwarzania kolorowych elementów rzeźby w wyrobach elastomerowych według wynalazku eliminuje problem dużego narażenia tych elementów na uszkodzenia takie jak przetarcia - ponieważ kolorowe elementy wykonane są w formie wklęsłej, nie są one bezpośrednio narażone na przetarcia czy zabrudzenia podczas codziennego użytkowania. Dodatkowo sposób wytwarzania jest całkowicie automatyczny, dzięki czemu jest on w pełni powtarzalny, zaś sama aplikacja elementów kolorowych w wyrobie ogranicza do minimum udział czynnika ludzkiego. Opracowana technologia pozwala na wytwarzanie elementów rzeźby takich jak logo zarówno w jednym jak i wielu kolorach, oraz aplikowanie tych elementów w dowolnej ilości oraz w dowolnym miejscu na powierzchni wyrobu, np. dywanika samochodowego. Utworzony element może być wielokolorowy, to znaczy może posiadać dowolnie dużą liczbę kolorów, odpowiadającą liczbie warstw wyrobu. Elementy kolorowe wykonane są z tej samej bazy materiałowej co wyrób podstawowy, dzięki czemu możliwe jest połączenie ich ze sobą w tym samym procesie produkcyjnym, co eliminuje ryzyko późniejszej delaminacji, a także powoduje istotne zmniejszenie kosztów produkcji takiego wyrobu. Ponadto, dzięki zastosowaniu warstwowej budowy elementów aplikowanych, możliwe jest tworzenie kompozycji zapachowych wyrobów poprzez subtelne uwalnianie odpowiednio dobranych zapachów ze spodnich warstw trójwymiarowego elementu. Analogicznie, spodnia warstwa wyrobu może zawierać elementy odblaskowe lub fluoroscencyjne. Dodatkowo, z wykorzystanie m sposobu według wynalazku możliwe jest aplikowanie w matach elastomerowych tzw. wkładek tematycznych - np. elementów ostrzegawczych, identyfikacyjnych lub pełniących funkcje bezpieczeństwa, dotyczących recyklingu lub własności produktu, na trwałe umieszczonych w wyrobie, na jego spodniej lub widocznej stronie
Opis figur rysunku
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania w nawiązaniu do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia przygotowanie warstw kolorowych (2, 3) i warstwy wierzchniej (1) przed ich połączeniem;
Fig. 2 przedstawia łączenie warstw kolorowych (2, 3) i warstwy wierzchniej (1);
Fig. 3 przedstawia rzut z góry na grawer elementu z przykładu wykonania oraz przekrój przez wygrawerowane warstwy;
Fig. 4 przedstawia element z Fig. 3 w kolorze;
Fig. 5 przedstawia gotowy kolorowy element w widoku perspektywicznym;
Fig. 6 przedstawia element z Fig. 5 w kolorze;
Fig. 7 przedstawia gotowy wyrób elastomerowy (dywanik samochodowy) połączony z kolorowym elementem według wynalazku.
Szczegółowy opis korzystnych przykładów realizacji wynalazku
Opracowane rozwiązanie pozwala na aplikację kolorowego elementu rzeźby nie tylko w miejscu określonym przez konstrukcję formy wyrobu (takim jak dedykowana wkładka), ale również w dowolnym innym jego miejscu jak i w dowolnej ilości. Ważnym aspektem wynalazku jest możliwość wykonania elementu o dowolnej kolorystyce oraz o dowolnym wzorze w nieskomplikowany sposób, przy jednoczesnym zapewnieniu niskich kosztów wykonania takiego elementu.
Opisy i graficzne przedstawienia niniejszego wynalazku mają na celu jedynie zilustrowanie przykładów wykonania wynalazku. Nie są one w żaden sposób ograniczające i pozostawiają możliwość modyfikacji szczegółów wykonania wynalazku w sposób nie wykraczający poza jego zakres, co dotyczy w szczególności liczby zastosowanych warstw wyrobu elastomerowego oraz kolorów tych warstw.
Pierwszym etapem jest przygotowanie kolorowego elementu rzeźby do aplikacji w macie. W pierwszym kroku tego etapu należy przygotować odpowiednią ilość kalandrowanych mieszanek tworzyw polimerowych (Fig. 1). Liczba przygotowanych warstw powinna odpowiadać oczekiwanej liczbie kolorów gotowego elementu. Przykładowo, w celu wytworzenia elementu w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym należy przygotować trzy warstwy warstw kalandrowanych w takich właśnie kolorach. Ponadto, poszczególnym warstwom można nadać właściwości zapachowe, odblaskowe, fluorescencyjne lub inne. Następnie przygotowane warstwy tworzywa należy trwale połączyć w procesie produkcyjnym, co przedstawiono na Fig. 2. Pakiet warstw w tym przykładzie wykonania składa się z warstwy wierzchniej 1, pierwszej warstwy kolorowej 2 oraz drugiej warstwy kolorowej 3. Trwałe połączenie może zostać wykonane na przykład poprzez wulkanizację.
Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu graficznego kolorowego elementu. Projekt można stworzyć w programie komputerowym, takim jak na przykład CAD. Następnie przeprowadza się proces grawerowania w przygotowanym wcześniej pakiecie połączonych warstw, korzystnie za pomocą lasera. W tym celu projekt graficzny elementu zapisuje się do pliku cyfrowego odczytywa lnego przez oprogramowanie lasera. Oczywiście, możliwe jest również ręczne sterowanie wiązką lasera. Głębokość graweru dobiera się tak, aby odpowiadała ona położeniu warstwy o takim kolorze, który powinien być widoczny po wykonaniu graweru, co przedstawiono na Fig. 3. Oznacza to, że głębokość grawerowania wiązką lasera dobiera się tak, aby wiązka usuwała całkowicie jedynie fragment warstwy (lub warstw) tworzywa znajdującej się powyżej tej o oczekiwanym kolorze, odsłaniając warstwę znajdującą się poniżej. W przykładzie wykonania z Fig. 3, gotowy kolorowy element rzeźby składa się z litery L w kolorze pierwszej warstwy kolorowej 2, litery O w kolorze drugiej warstwy kolorowej 3, litery G w kolorze pierwszej warstwy kolorowej 2 oraz drugiej litery O w kolorze drugiej warstwy kolorowej 3. W celu wykonania takiego graweru, wiązka lasera przy grawerowaniu liter L oraz G musi przeciąć jedynie warstwę wierzchnią 1, usuwając z niej fragmenty odpowiadające kształtom tych liter, i dochodząc do pierwszej warstwy kolorowej 2, dzięki czemu ta pierwsza warstwa kolorowa 2 staje się widoczna. Natomiast przy grawerowaniu liter O wiązka lasera musi usunąć odpowiedni fragment zarówno z warstwy wierzchniej 1, jak i z pierwszej warstwy kolorowej 2, tak, aby dotrzeć do drugiej warstwy kolorowej 3, uwidaczniając powierzchnię tej warstwy 3.
Dla lepszego zrozumienia procesu, kolorowy element rzeźby przedstawiono również w kolorze na Fig. 4. W przykładzie wykonania z tej figury pierwsza warstwa kolorowa 2 ma kolor biały, a druga warstwa kolorowa 3 - czerwony. Poprzez wycięcie otworów w całej grubości warstwy wierzchniej 1 uzyskano litery L i G w kolorze białym. Z kolei poprzez wycięcie otworów w warstwie wierzchniej 1 oraz w białej pierwszej warstwie kolorowej 2 na całej ich grubości otrzymano dwie litery O w kolorze czerwonym, czyli w kolorze warstwy kolorowej 3 znajdującej się na spodzie pakietu.
Gotowy wycięty napis z powyższego przykładu wykonania przedstawiono w perspektywie na Fig. 5. Dla bardziej wyraźnego zobrazowania wynalazku napis zilustrowano również w kolorze na Fig. 6.
Ostatnim krokiem pierwszego etapu jest wycięcie fragmentu pakietu warstw z kolorowym elementem rzeźby do późniejszej aplikacji w finalnym wyrobie elastomerowym.
Drugim etapem procesu jest połączenie gotowego kolorowego elementu rzeźby, uprzednio wyciętego, z wyrobem elastomerowym, którym może być na przykład dywanik samochodowy. W tym celu należy najpierw przygotować mieszankę elastomerową, stanowiącą główny surowiec do wytwarzania wyrobu elastomerowego, takiego jak dywanik samochodowy. Korzystnie warstwy pakietu, z którego wykonano kolorowy element rzeźby wykonane są z tej samej mieszkanki elastomerowej co główny surowiec wyrobu elastomerowego. Następnie, gotowe kolorowe elementy rzeźby należy ustawić w dowolnie wybranym miejscu/miejscach formy do wytwarzania wyrobu elastomerowego. Gotowy dywanik samochodowy otrzymuje się na przykład przez wulkanizację formy elastomerowej wraz z elementami kolorowymi rzeźby. Przykład wykonania gotowego wyrobu elastomerowego zawierającego kolorowy element rzeźby opisany powyżej przedstawiono na Fig. 7. W efekcie, mata, dywanik lub inny produkt zostaje wytworzony wraz z kolorowymi elementami rzeźby w jednym procesie produkcyjnym, przez co otrzymane połączenie jest trwałe.
Dla znawcy dziedziny techniki oczywiste jest, że etap obejmujący wycinanie kolorowego elementu rzeźby i łączenie go z wyrobem elastomerowym nie jest konieczny do przeprowadzenia sposobu według wynalazku. W innym przykładzie wykonania, warstwy materiału elastomerowego o odmiennej kolorystyce łączone w pakiet warstw mogą zostać docięte już wcześniej, tj. przed grawerowaniem, do odpowiednich wymiarów i kształtu, odpowiadających oczekiwanemu gotowemu wyrobowi elastomerowemu, takiemu jak dywanik samochodowy. Dzięki temu nie ma konieczności wycinania fragmentu materiału zawierającego kolorowy element rzeźby i łączenia go z pozostałą częścią wyrobu, gdyż materiał zawierający kolorowy element rzeźby sam w sobie stanowi gotowy wyrób. Przeprowadzenie sposobu według wynalazku zgodnie z powyższym umożliwia ponadto grawerowanie kolorowych elementów rzeźby w dowolnej ilości i w dowolnych miejscach wyrobu elastomerowego, bez konieczności uprzedniego wycinania fragmentów materiału i dopasowywania ich do formy wyrobu.
Charakter kolorowego elementu rzeźby, to znaczy fakt, że ma on postać wklęsłego graweru, sprawia, że taki element nie jest narażony na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia czy zabrudzenia. Ponadto, zautomatyzowanie procesu poprzez wykorzystanie lasera działającego zgodnie z projektem elementu powoduje, że zapewniona jest jego wysoka dokładność i powtarzalność.
Przedmiotem wynalazku jest również sam wyrób elastomerowy zawierający kolorowy element rzeźby, niekoniecznie wykonany zgodnie z opisanym wyżej sposobem. Wyrób elastomerowy według wynalazku składa się z co najmniej dwóch warstw materiału elastomerowego o odmiennych kolorach oraz zawiera co najmniej jeden kolorowy element rzeźby, który ma postać wklęsłego graweru.
W przykładzie wykonania, wyrób elastomerowy składa się z warstwy wierzchniej i dwóch warstw kolorowych, trwale ze sobą połączonych i tworzących cały pakiet warstw. Kolorowy element rzeźby jest wykonany w postaci wklęsłego graweru tak, że kolor danego fragmentu tego elementu zależy od głębokości graweru. Przykładowo, gdy usunięty jest jedynie fragment warstwy wierzchniej odpowiadający oczekiwanemu kształtowi, odkryta jest wtedy powierzchnia kolorowego materiału znajdującego się bezpośrednio pod tą warstwą wierzchnią. Z kolei gdy usunięty jest fragment warstwy wierzchniej oraz warstwy kolorowej znajdującej się pod nią, uwidoczniona jest powierzchnia następnej w kolejności warstwy kolorowej znajdującej się jeszcze niżej.
Poszczególne warstwy pakietu mogą ponadto posiadać dodatkowe właściwości, takie jak zapach, właściwości odblaskowe, fluorescencyjne lub inne.

Claims (15)

1. Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby, znamienny tym, że obejmuje następujące etapy:
łączy się ze sobą warstwy materiału polimerowego o odmiennej kolorystyce, przy czym liczba tych warstw odpowiada oczekiwanej liczbie kolorów kolorowego elementu rzeźby, tworzy się projekt graficzny kolorowego elementu rzeźby i na podstawie tego projektu graweruje się kolorowy element rzeźby w pakiecie połączonych warstw, przy czym głębokość graweru odpowiada położeniu warstwy o oczekiwanym kolorze w taki sposób, że do utworzenia kolorowego elementu rzeźby o zadanym kształcie i kolorze usuwa się fragment warstwy o tym kształcie znajdujący się powyżej warstwy o oczekiwanym kolorze, odsłaniając tę warstwę.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że projekt graficzny elementu kolorowego tworzy się w programie komputerowym, takim jak na przykład CAD.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że projekt graficzny wykonany w programie komputerowym i zapisany do pliku cyfrowego importuje się do urządzenia za pomocą, którego wykonuje się grawerowanie.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że grawerowanie wykonuje się za pomocą lasera.
5. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że warstwy materiału polimerowego wytworzone są w procesie kalandrowania.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że co najmniej jedna warstwa ma właściwości zapachowe.
7. Sposób według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że co najmniej jedna warstwa ma właściwości odblaskowe.
8. Sposób według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że co najmniej jedna warstwa ma właściwości fluorescencyjne.
9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kolorowe warstwy polimerowe łączone są w procesie wulkanizacji.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że element kolorowy i forma materiału elastomerowego łączone są w procesie wulkanizacji.
11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwy materiału polimerowego o odmiennej kolorystyce, tworzące połączony pakiet warstw, docina się do odpowiednich wymiarów i kształtu, odpowiadających oczekiwanemu wyrobowi elastomerowemu.
12. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gotowy kolorowy element rzeźby wycina się, umieszcza w dowolnie wybranym miejscu formy docelowego materiału elastomerowego i tworzy się między nimi trwałe połączenie.
13. Wyrób elastomerowy zawierający kolorowy element rzeźby, znamienny tym, że wyrób składa się z warstw materiału elastomerowego o odmiennych kolorach trwale połączonych ze sobą, a kolorowy element rzeźby ma postać wklęsłego graweru, przy czym kolor danego fragmentu kolorowego elementu rzeźby zależy od głębokości graweru w taki sposób, że gdy usunięty jest fragment warstwy lub warstw znajdujących się na górze, odkryta jest wtedy powierzchnia kolorowego materiału znajdującego się bezpośrednio pod tą wa rstwą lub warstwami.
14. Wyrób elastomerowy według zastrz. 12, znamienny tym, że składa się z co najmniej dwóch warstw o odmiennych kolorach.
15. Wyrób elastomerowy według zastrz. 12 albo 13, znamienny tym, że poszczególne warstwy mogą posiadać dodatkowe właściwości, takie jak zapach, właściwości odblaskowe, fluorescencyjne lub inne.
PL436260A 2020-12-07 2020-12-07 Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby PL243018B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436260A PL243018B1 (pl) 2020-12-07 2020-12-07 Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL436260A PL243018B1 (pl) 2020-12-07 2020-12-07 Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL436260A1 PL436260A1 (pl) 2022-06-13
PL243018B1 true PL243018B1 (pl) 2023-06-05

Family

ID=81943627

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL436260A PL243018B1 (pl) 2020-12-07 2020-12-07 Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243018B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL436260A1 (pl) 2022-06-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9272487B2 (en) Method for producing a decorative leather element
CN105163981B (zh) 车用发光配件
CN203713741U (zh) 一种车辆装饰元件
WO2010017173A1 (en) Printed sole for a shoe and method of making
CN111746186A (zh) 装饰性成型制品
KR20080064392A (ko) 칩층 내부무늬와 표면엠보가 일치하는 칩 인레이드바닥타일
PL243018B1 (pl) Sposób wytwarzania wyrobu elastomerowego z kolorowym elementem rzeźby oraz wyrób elastomerowy z kolorowym elementem rzeźby
JP2007050644A (ja) 立体加飾品
KR101976505B1 (ko) 로고 라벨 제조방법
KR101392906B1 (ko) 금속박막이 부착된 차량용 천연소재 내장재 및 그 제조방법
US2722720A (en) Method of making buttons with variegated effect
GB2481289A (en) Permanently bonding rubber to fabric
KR102005884B1 (ko) 로고 라벨 제조방법 및 이를 이용한 로고 라벨
CN113954161A (zh) 一种可多层裁切透光表皮的方法及装置
US1950196A (en) Method of manufacturing decorated sheet material
KR102049883B1 (ko) 로고 라벨 부착방법 및 그 제조방법
KR102374937B1 (ko) 고주파 금형을 이용한 원단 일체형 입체 성형 제품의 제조방법
KR100529837B1 (ko) 장식물 제조방법 및 그 장식물
CN206949660U (zh) 具立体印刷图纹的鞋面
KR100529835B1 (ko) 입체 장식물 제조방법 및 그 입체 장식물
KR101297086B1 (ko) 원단에 입체감 있는 발포 무늬를 형성시키는 방법
CN216546033U (zh) 一种汽车内饰包覆皮革及汽车内饰件
JP2001098479A (ja) 樹脂を用いた装飾生地、及びその製造方法
US20210309034A1 (en) Strategic Alignment Marker Grouped Stamps
KR100529836B1 (ko) 전사지를 이용한 장식물 제조방법 및 그 장식물