PL241036B1 - Trójnik kominowy - Google Patents

Trójnik kominowy Download PDF

Info

Publication number
PL241036B1
PL241036B1 PL427272A PL42727218A PL241036B1 PL 241036 B1 PL241036 B1 PL 241036B1 PL 427272 A PL427272 A PL 427272A PL 42727218 A PL42727218 A PL 42727218A PL 241036 B1 PL241036 B1 PL 241036B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipe
chimney
wall
tee
hole
Prior art date
Application number
PL427272A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427272A1 (pl
Inventor
Daniel Hrehorecki
Original Assignee
Centrum Komina Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Centrum Komina Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Centrum Komina Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL427272A priority Critical patent/PL241036B1/pl
Publication of PL427272A1 publication Critical patent/PL427272A1/pl
Publication of PL241036B1 publication Critical patent/PL241036B1/pl

Links

Landscapes

  • Working Measures On Existing Buildindgs (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest trójnik kominowy zawierający człon rurowy oraz krócieć usytuowany pod kątem w stosunku do osi głównej tego trójnika charakteryzujący się tym, że składa się z co najmniej trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur (2) wyposażonych na każdym końcu w przelotowy otwór i dodatkowo w boczny przelotowy otwór (3) wykonany w ścianie oraz z co najmniej dwóch wymiennych elementów (4) o kształcie zbliżonym do półkuli, mocowanych do zewnętrznej ściany co najmniej jednej rury (2), w tym jednego wymiennego elementu (4) zaopatrzonego ponadto w przelotowy otwór (5) zakończony króćcem (6), gdzie otwór (5) zamocowanego wymiennego elementu (4) i boczny otwór (3) co najmniej jednej z połączonych rur (2) umieszczone są współosiowo.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest trójnik kominowy, znajdujący zastosowanie we wszystkich typach kominów, głównie w kominach wykonanych z prefabrykowanych elementów ceramicznych.
Z opisu zgłoszeniowego CN203203049 znany jest wielosegmentowy pręt podtrzymujący komin, składający się z ceramicznych rur, wkładanych jedna w drugą, zakończonych zaślepkami wyposażonymi w kwadratowe płytki.
W opisie zgłoszeniowym wzoru użytkowego CN202578112 ujawniono komin typu niemetalowego, zawierający zewnętrzną rurę z betonu zbrojonego i niemetaliczną antykorozyjną rurę wydechową, przy czym niemetalowa antykorozyjna rura wydechowa zawiera dwie lub więcej niemetaliczne rury, tj. segmenty. Wewnętrzna ścianka zewnętrznej betonowej rury jest zaopatrzona w konstrukcję nośną, na której zamocowana jest niemetalowa antykorozyjna rura wydechowa. Niemetalowe rury wydechowe mogą być połączone za pomocą regulowanego teleskopowego złącza uszczelniającego.
Z opisu zgłoszeniowego JP2006125646 znana jest osłona termoizolacyjna komina składająca z wielu elementów rurowych otwieranych w połowie obwodu, mocowanych do komina w jednym z wariantów za pomocą wystającego elementu wyposażonego w taśmę samoprzylepną.
Systemy kominowe obejmuje norma EN 13063-1,2,3, natomiast ceramiczne przewody kominowe objęte są normą EN 1457-1:2012 i EN 1457-2:2012.
Standardowy trójnik kominowy zawiera człon rurowy o przekroju w kształcie okręgu oraz krócieć usytuowany pod kątem w stosunku do osi głównej tego trójnika i musi być precyzyjnie zamontowany w kominie w celu prawidłowej eksploatacji komina. Tego typu trójnik znany jest m.in. z polskich zgłoszeń patentowych P.417416, P.416646 czy też polskiego patentu Pat. 233982. Wykonując komin z prefabrykowanych elementów należy wcześniej ustalić i zaprojektować wszystkie jego elementy, a w szczególności wysokość montażu trójnika - wysokość wykonania trójnika zależy m. in. od typu paleniska, sposobu podłączenia.
Celem wynalazku jest zapewnienie uniwersalnego trójnika do kominów o różnych wysokościach i różnych typach palenisk, pozwalającego na dowolne położenie trójnika na wysokości komina, bez konieczności ingerencji w ceramikę komina.
Trójnik kominowy zawierający co najmniej jedną rurę o przekroju w kształcie okręgu wyposażoną na każdym końcu w przelotowy otwór oraz krócieć usytuowany pod kątem w stosunku do osi głównej tego trójnika znamienny tym, że składa się z co najmniej trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur wyposażonych dodatkowo w boczny przelotowy otwór wykonany w ścianie oraz z co najmniej dwóch wymiennych elementów o kształcie zbliżonym do połowy walca o powierzchni większej niż powierzchnia bocznego przelotowego otworu oraz wysokości zbliżonej do wysokości rury, osłaniających mniej niż połowę rury, mocowanych do zewnętrznej ściany co najmniej jednej rury, w tym jednego wymiennego elementu zaopatrzonego ponadto w przelotowy otwór zakończony króćcem, gdzie otwór zamocowanego wymiennego elementu i boczny otwór co najmniej jednej z połączonych rur umieszczone są współosiowo.
W wariancie wykonania liczba ceramicznych rur jest o jeden większa niż liczba wymiennych elementów, które mocowane są do zewnętrznej ściany jednej rury i zewnętrznej ściany połączonej z nią rury.
Korzystnie po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ściany ceramicznej rury dookoła jej bocznego otworu wykonana jest ramka wyposażona w zaczepy, do których mocowany jest wymienny element.
Korzystnie wymienny element mocowany jest do ceramicznej rury albo dwóch ceramicznych rur za pomocą co najmniej czterech klamr spinających.
Na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ściany każdej ceramicznej rury do ramki zamocowany jest sznur grafitowy.
Korzystnie wymienny element wykonany jest ze stali węglowej.
Rozwiązanie według wynalazku wspomaga i ułatwia montaż przy budowie komina, a tym samym pośrednie ograniczenie ilości popełnianych błędów monterskich, które mają wpływ na późniejszą eksploatację komina.
Rozwiązanie to zapewnia jednocześnie uniwersalny trójnik do kominów o różnych wysokościach. Wymienne elementy umożliwiają dowolne położenie króćca trójnika na wysokości komina, bez konieczności ingerencji w ceramikę komina. Trójnik według wynalazku daje możliwość wyregulowania odpo
PL 241 036 B1 wiedniej wysokości podłączenia urządzenia grzewczego do komina. Do tej pory, gdy po budowie komina, wysokość wejścia trójnika nie była odpowiednia, konieczna była ingerencja w rdzeń ceramiczny komina, co groziło jego rozszczepieniem - pęknięciem.
Wynalazek został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 a przedstawia trójnik kominowy składający się z trzech ceramicznych rur i trzech wymiennych elementów w widoku z przodu; fig. 1 b przedstawia trójnik kominowy składający się z trzech ceramicznych rur i trzech wymiennych elementów w widoku z boku; fig. 2a przedstawia trójnik kominowy składający się z trzech ceramicznych rur i dwóch wymiennych elementów w widoku z przodu; fig. 2b przedstawia trójnik kominowy składający się z trzech ceramicznych rur i dwóch wymiennych elementów w widoku z boku; fig. 3 przedstawia trójnik kominowy według fig. 1 zamocowany w szybie kominowym; fig. 4 pokazuje ceramiczną rurę z zamocowanym sznurem grafitowym.
Pokazany na fig. 1a i 1 b trójnik kominowy 1 składa się z trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur 2 wyposażonych na każdym końcu w przelotowy otwór i dodatkowo w boczny przelotowy otwór 3 wykonany w ścianie każdej rury 2 oraz z trzech wymiennych elementów 4 wykonanych ze stali węglowej o kształcie zbliżonym do połowy walca o powierzchni większej niż powierzchnia bocznego przelotowego otworu 3 oraz wysokości zbliżonej do wysokości rury 2. Każdy wymienny element 4 zamocowany jest do zewnętrznej ściany ceramicznej rury 2 osłaniając mniej niż połowę rury 2.
Jeden wymienny element 4 zaopatrzony jest ponadto w przelotowy otwór 5 zakończony króćcem 6 umieszczonym pod kątem w stosunku do wymiennego elementu 4.
Jak pokazano na fig. 1a, fig. 1b i fig. 4 po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ściany każdej ceramicznej rury 2 dookoła jej bocznego przelotowego otworu 3 wykonana jest ramka 7 wyposażona w zaczepy 8, do których zamocowany jest wymienny element 4 za pomocą czterech klamr spinających 9. Na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ściany każdej ceramicznej rury 2 do ramki 7 zamocowany jest sznur grafitowy 10.
Otwór 5 wymiennego elementu 4 zaopatrzonego w króciec 6 i boczny przelotowy otwór 3 jednej z połączonych rur 2 umieszczone są po zamocowaniu współosiowo.
Pokazany na fig. 2a i 2b trójnik kominowy 1 składa się z trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur 2 wyposażonych na każdym końcu w przelotowy otwór i dodatkowo w boczny przelotowy otwór 3 wykonany w ścianie każdej rury 2 oraz z dwóch wymiennych elementów 4 wykonanych ze stali węglowej o kształcie zbliżonym do połowy walca o powierzchni większej niż powierzchnia bocznego przelotowego otworu 3 oraz wysokości zbliżonej do wysokości rury 2.
Każdy wymienny element 4 zamocowany jest do zewnętrznej ściany jednej ceramicznej rury 2 i zewnętrznej ściany połączonej z nią ceramicznej rury 2, osłaniając mniej niż połowę rury 2.
Jeden wymienny element 4 zaopatrzony jest ponadto w przelotowy otwór 5 zakończony króćcem 6 umieszczonym pod kątem w stosunku do wymiennego elementu 4.
Jak pokazano na fig. 2a, fig. 2b i fig. 4 po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ściany każdej ceramicznej rury 2 dookoła jej bocznego przelotowego otworu 3 wykonana jest ramka 7 wyposażona w zaczepy 8, do których zamocowany jest wymienny element 4. Wymienny element 4 zamocowany jest za pomocą czterech klamr spinających 9, dwoma klamrami 9 do zaczepów 8 jednej ceramicznej rury 2 i dwoma klamrami 9 do zaczepów 8 drugiej ceramicznej rury 2. Na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ściany każdej ceramicznej rury 2 do ramki 7 zamocowany jest sznur grafitowy 10.
Otwór 5 wymiennego elementu 4 zaopatrzonego w króciec 6 i boczne przelotowe otwory 3 dwóch połączonych rur 2 umieszczone są po zamocowaniu współosiowo.
Jak pokazano na fig. 3 trójnik 1 składający się z trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur 2 oraz z trzech wymiennych elementów 4 zamocowany jest w szybie 11 ceramicznego komina 12.

Claims (6)

1. Trójnik kominowy zawierający co najmniej jedną rurę o przekroju w kształcie okręgu wyposażoną na każdym końcu w przelotowy otwór oraz krócieć usytuowany pod kątem w stosunku do osi głównej tego trójnika znamienny tym, że składa się z co najmniej trzech połączonych ze sobą ceramicznych rur (2) wyposażonych dodatkowo w boczny przelotowy otwór (3) wykonany w ścianie oraz z co najmniej dwóch wymiennych elementów (4) o kształcie zbliżonym do połowy walca o powierzchni większej niż powierzchnia bocznego przelotowego otworu (3)
PL 241 036 B1 oraz wysokości zbliżonej do wysokości rury (2), osłaniających mniej niż połowę rury (2), mocowanych do zewnętrznej ściany co najmniej jednej rury (2), w tym jednego wymiennego elementu (4) zaopatrzonego ponadto w przelotowy otwór (5) zakończony króćcem (6), gdzie otwór (5) zamocowanego wymiennego elementu (4) i boczny otwór (3) co najmniej jednej z połączonych rur (2) umieszczone są współosiowo.
2. Trójnik kominowy według zastrz. 1, znamienny tym, że liczba ceramicznych rur (2) jest o jeden większa niż liczba wymiennych elementów (4), które mocowane są do zewnętrznej ściany jednej rury (2) i zewnętrznej ściany połączonej z nią rury (2).
3. Trójnik kominowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że po zewnętrznej i wewnętrznej stronie ściany ceramicznej rury (2) dookoła jej bocznego otworu (3) wykonana jest ramka (7) wyposażona w zaczepy (8), do których mocowany jest wymienny element (4).
4. Trójnik kominowy według zastrz. 3, znamienny tym, że wymienny element (4) mocowany jest do ceramicznej rury (2) albo dwóch ceramicznych rur (2) za pomocą co najmniej czterech klamr spinających (9).
5. Trójnik kominowy według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni ściany każdej ceramicznej rur y (2) do ramki (7) zamocowany jest sznur grafitowy (10).
6. Trójnik kominowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że wymienny element (4) wykonany jest ze stali węglowej.
PL427272A 2018-09-29 2018-09-29 Trójnik kominowy PL241036B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427272A PL241036B1 (pl) 2018-09-29 2018-09-29 Trójnik kominowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427272A PL241036B1 (pl) 2018-09-29 2018-09-29 Trójnik kominowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427272A1 PL427272A1 (pl) 2020-01-02
PL241036B1 true PL241036B1 (pl) 2022-07-25

Family

ID=69160826

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427272A PL241036B1 (pl) 2018-09-29 2018-09-29 Trójnik kominowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241036B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427272A1 (pl) 2020-01-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL241036B1 (pl) Trójnik kominowy
PL241313B1 (pl) Trójnik kominowy, zwłaszcza do kominów ceramicznych
DE102009048651A1 (de) Brandschutzsystem für Rohre, Leitungen und/oder ähnliche Einrichtungen
NL1041532B1 (nl) Buissysteem, koppelstuk en werkwijze voor het in een schacht van een gebouw installeren van het buissysteem.
EP1065430B1 (de) Schachtsystem
AT386271B (de) Abgasanschluss einer feuerstaette, insbesondere gastherme an den abgaskanal eines zuluft-abgas-schornsteines
CH670858A5 (pl)
ITTO20090056U1 (it) Guaina protettiva ceramica in sic
CN219611249U (zh) 一种组装式电缆安装桥架
FR2266780A1 (en) Ventilation channel element of asbestos cement - has inner and outer tubes with end section throttle coupling
AT13130U1 (de) Rauchgaszugsystem, rauchgaszugmodul und nachheizvorrichtung
ES2260983B1 (es) Sistema de revestimiento interior de chimeneas industriales.
AT411929B (de) Hinterlüfteter kamin
JPH02306092A (ja) セラミックファイバーブロックによる炉壁構成方法
KR200490999Y1 (ko) 환기장치용 벽체관통 슬리브
JP5110587B2 (ja) ユニットフロア工法
DE4308848A1 (de) Rohrleitungsanschluß zum seitlichen Anschluß der Zuluft- und Abgasleitungen einer Einzelfeuerungsstätte an einen Luft-Abgas-Schornstein
DE29616563U1 (de) Schacht für Abgasanlagen in Gebäuden und Bauelemente zu dessen Herstellung
DE823926C (de) Vorrichtung zur wahlweisen Vergrösserung der Heizfläche an Ofenrohren.
DE202017006472U1 (de) Keramikfitting für Schomsteine aus Keramikrohren
DE19925488A1 (de) Schornsteinaufbau mit Verbrennungsluftzufuhr
AT119812B (de) Schornstein.
CN204922349U (zh) 风管连接用伸缩节
KR200151880Y1 (ko) 건축물 공기배출피트용 지주관
DE3817188A1 (de) Formstein fuer eine waagerechte oder geneigte decke