PL240268B1 - Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego - Google Patents

Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego Download PDF

Info

Publication number
PL240268B1
PL240268B1 PL434389A PL43438917A PL240268B1 PL 240268 B1 PL240268 B1 PL 240268B1 PL 434389 A PL434389 A PL 434389A PL 43438917 A PL43438917 A PL 43438917A PL 240268 B1 PL240268 B1 PL 240268B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heater
outdoor unit
bottom plate
drain
refrigeration cycle
Prior art date
Application number
PL434389A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434389A1 (pl
Inventor
Noboru Yoshinaga
Original Assignee
Toshiba Carrier Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Toshiba Carrier Corp filed Critical Toshiba Carrier Corp
Publication of PL434389A1 publication Critical patent/PL434389A1/pl
Publication of PL240268B1 publication Critical patent/PL240268B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F1/00Room units for air-conditioning, e.g. separate or self-contained units or units receiving primary air from a central station
    • F24F1/06Separate outdoor units, e.g. outdoor unit to be linked to a separate room comprising a compressor and a heat exchanger
    • F24F1/36Drip trays for outdoor units
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24FAIR-CONDITIONING; AIR-HUMIDIFICATION; VENTILATION; USE OF AIR CURRENTS FOR SCREENING
    • F24F13/00Details common to, or for air-conditioning, air-humidification, ventilation or use of air currents for screening
    • F24F13/22Means for preventing condensation or evacuating condensate
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F25REFRIGERATION OR COOLING; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS; MANUFACTURE OR STORAGE OF ICE; LIQUEFACTION SOLIDIFICATION OF GASES
    • F25BREFRIGERATION MACHINES, PLANTS OR SYSTEMS; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS
    • F25B47/00Arrangements for preventing or removing deposits or corrosion, not provided for in another subclass
    • F25B47/02Defrosting cycles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Other Air-Conditioning Systems (AREA)
  • Heat-Pump Type And Storage Water Heaters (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, która wykorzystuje elastyczny grzejnik o niższej wydajności wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni niż tradycyjny grzejnik osłonowy, ale mogący niezawodnie odprowadzać wodę odpływową, która zostanie wytworzona podczas operacji rozmrażania. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego zawiera dolną płytę (21) mającą wylot odpływowy (43) oraz liniowy i elastyczny grzejnik (46), który jest wyposażony w obszar podwójnego ułożenia (45), w którym grzejnik jest podwójnie ułożony na całości albo części obwodu wylotu odpływowego (43).

Description

PL 240 268 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego.
Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego jest zilustrowana na przykładzie jednostki zewnętrznej dla klimatyzatora i jednostki zewnętrznej dla grzejnika wody z pompą ciepła. Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego jest instalowana na zewnątrz, a elementy chłodnicze są umieszczone wewnątrz jednostki zewnętrznej. Taka jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego zawiera: obudowę, która ma dolną płytę; kompresor; wymiennik ciepła; oraz dmuchawę, która generuje przepływ powietrza wokół wymiennika ciepła. Kompresor, wymiennik ciepła i dmuchawa są umieszczone wewnątrz obudowy.
Gdy operacja ogrzewania urządzenia cyklu chłodniczego jest kontynuowana w środowisku, w którym temperatura powietrza zewnętrznego jest niska, takim jak obszar zimna lub obszar opadów śniegu, istnieje możliwość, że wymiennik ciepła jednostki zewnętrznej jest oszroniony. Gdy wymiennik ciepła jednostki zewnętrznej jest oszroniony, wydajność wymiany ciepła w cyklu chłodzenia jest znacznie zmniejszona.
Z tego powodu urządzenie cyklu chłodniczego okresowo wykonuje tak zwaną operację odszraniania, żeby stopić szron przymocowany do wymiennika ciepła jednostki zewnętrznej. Podczas operacji odszraniania szron przylegający do wymiennika ciepła jest topiony przez cyrkulację czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze przez wymiennik ciepła jednostki zewnętrznej, a roztopiony szron skapuje na dolną płytę obudowy. Roztopiony szron, tj. woda odpływowa (drenaż), która ma zostać wytworzona podczas operacji odszraniania, jest odprowadzana na zewnątrz przez odpływ znajdujący się na dolnej płycie obudowy jednostki zewnętrznej.
Jednak w środowisku, w którym temperatura powietrza zewnętrznego jest równa temperaturze zamarzania lub niższej, woda odpływowa, która zostanie wytworzona podczas operacji odszraniania, może zamarznąć na dolnej płycie przed odprowadzeniem jej na zewnątrz jednostki zewnętrznej. Oznacza to, że woda odpływowa zamarza przed dotarciem do odpływu i normalnie nie jest odprowadzana na zewnątrz jednostki zewnętrznej.
Z tego powodu tradycyjna jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego zawiera elektryczne urządzenie grzewcze umieszczone na górnej powierzchni dolnej płyty, jak ujawniono w japońskim zgłoszeniu patentowym nr JP 2015-055455 A.
W publikacji międzynarodowego zgłoszenia patentowego nr WO2011027709 A1 opisano jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, w której grzałka odszraniająca umieszczona na podstawie jednostki zewnętrznej może być niezawodnie zamocowana w określonym z góry położeniu poprzez przyjęcie określonych wymiarów ze stałą siłą dla osiągnięcia pożądanej funkcji zapobiegania zamarzaniu.
W innej publikacji chińskiego wzoru użytkowego nr CN201779832U opisano płytę podstawy przeciw zamarzaniu stosowaną do jednostki zewnętrznej klimatyzatora.
W jeszcze innej publikacji japońskiego zgłoszenia patentowego nr JP2010071514 A opisano jednostkę zewnętrzną do klimatyzatora, klimatyzator oraz urządzenie zapobiegające zamarzaniu dla jednostki zewnętrznej, zawierającą grzałkę dla zapobiegania zamarzaniu skroplonej wody wytwarzanej w wymienniku ciepła.
W kolejnej publikacji europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP2738476 A2 opisano jednostkę zewnętrzną urządzenia klimatyzacyjnego, a w szczególności zabezpieczenie końcówki części krańcowej śruby służącej do mocowania grzałki zapobiegającej zamarzaniu.
Elektryczne urządzenie grzewcze tradycyjnej jednostki zewnętrznej zawiera grzejnik płaszczowy, który może być lekko wygięty, ale nie ma wystarczającej elastyczności, aby można go było ułożyć tak, aby pasował do wolnych ścieżek. Innymi słowy, grzejnik płaszczowy jako elektryczne urządzenie grzewcze tradycyjnej jednostki zewnętrznej musi być wytwarzany w kształcie, który z góry pasuje do ścieżki układania.
Z tego powodu w niektórych przypadkach na elektryczne urządzenie grzewcze jednostki zewnętrznej przykłada się tak zwany grzejnik przewodowy lub przewód grzejny, ponieważ taki grzejnik ma wystarczającą elastyczność, aby swobodnie się wyginać, co umożliwia bardziej elastyczne ustawienie ścieżki układania.
Na ogół jednak grzejnik elastyczny jest gorszy od grzejnika płaszczowego pod względem wydajności wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni. Innymi słowy, istnieje kompromisowa zależność między stopniem swobody ścieżki układania grzejnika a wydajnością wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni grzejnika.
PL 240 268 B1
Odpowiednio, niniejszy wynalazek zapewnia jednostkę zewnętrzną dla urządzenia cyklu chłodniczego, która wykorzystuje elastyczny grzejnik o niższej wydajności wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni niż tradycyjny grzejnik płaszczowy, ale może niezawodnie od prowadzać wodę odpływową, która ma być wytwarzana przez operację odszraniania.
Aby osiągnąć powyższy cel, jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego według wynalazku zawiera: dolną płytę z co najmniej jednym odpływem, oraz liniowy i elastyczny grzejnik, przy czym część grzejnika jest ułożona podwójnie na co najmniej części obwodu co najmniej jednego odpływu jako obszar podwójnego ułożenia charakteryzującą się tym, że grzejnik jest kształtu liniowego, w którym przewód grzejny i przewód elektryczny są zintegrowane oraz równoległe względem siebie, przy czym przewód grzejny jest umieszczony bliżej dolnej płyty niż przewód elektryczny.
Korzystnie jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto uchwyt, który wspólnie mocuje co najmniej obszar podwójnego ułożenia grzejnika do dolnej płyty, oraz człon mocujący, który mocuje uchwyt do dolnej płyty.
Korzystniej jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto drugą płytę działową, która jest utworzona integralnie z uchwytem i jest przełożona między częściami grzejnika w obszarze podwójnego ułożenia.
Korzystnie jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto element przytrzymujący grzejnik, który jest utworzony integralnie z uchwytem i jest odkształcony plastycznie tak, że utrzymuje grzejnik na uchwycie.
Korzystniej uchwyt jest wykonany z blachy metalowej oraz element przytrzymujący grzejnik jest umieszczony między uchwytem a dolną płytą tak, że między grzejnikiem a dolną płytą jest szczelina.
Korzystnie jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto wymiennik ciepła umieszczony nad dolną płytą, przy czym co najmniej jeden odpływ zawiera wiele odpływów, oraz co najmniej część każdego z odpływów jest umieszczona w obszarze projekcji (PA) wymiennika ciepła na dolnej płycie.
Korzystniej jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto wymiennik ciepła umieszczony nad dolną płytą, przy czym co najmniej jeden odpływ zawiera wiele odpływów, co najmniej część każdego z odpływów jest umieszczona w obszarze projekcji (PA) wymiennika ciepła na dolnej płycie, oraz uchwyt jest utworzony integralnie w obszarze projekcji (PA).
Korzystnie jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego, zawiera ponadto dmuchawę umieszczoną na dolnej płycie, skierowaną do wymiennika ciepła oraz drugi uchwyt umieszczony poniżej dmuchawy, przy czym pierwszy koniec grzejnika stanowi wejście elektryczne do podłączenia zasilania, przy czym przewód grzewczy i przewód elektryczny są połączone elektrycznie na drugim końcu grzejnika, przy czym drugi uchwyt przebiega liniowo w obszarze poniżej dmuchawy, przy czym grzejnik ma część ułożoną na dolnej płycie bezpośrednio pod dmuchawą i przebiega zakręcając w obszarze poniżej dmuchawy tak, że dociera do drugiego końca, zaś część grzejnika wystaje z drugiego uchwytu tak, że krzyżuje się w kierunku przebiegania drugiego uchwytu i zakrętów.
OPIS FIGUR RYSUNKU
Fig. 1 przedstawia rozstrzelony widok perspektywiczny przedstawiający jednostkę zewnętrzną dla urządzenia cyklu chłodniczego według jednego z przykładów wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 2 przedstawia widok z góry płyty dolnej i elektrycznego urządzenia grzewczego jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 3 przedstawia inny widok z góry płyty dolnej i elektrycznego urządzenia grzewczego jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 4 przedstawia jeszcze inny widok z góry płyty dolnej i elektrycznego urządzenia grzewczego jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 5 przedstawia widok perspektywiczny dolnej płyty i elektrycznego urządzenia grzewczego jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 6 przedstawia inny widok perspektywiczny dolnej płyty i elektrycznego urządzenia grzewczego jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 7 przedstawia widok perspektywiczny stanu, w którym grzejnik jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku jest ułożony na wspornikach.
Fig. 8 przedstawia widok perspektywiczny wsporników jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 9 przedstawia inny widok perspektywiczny wsporników jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
PL 240 268 B1
Fig. 10 przedstawia widok w przekroju grzejnika jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku w obszarze podwójnego ułożenia.
Przykłady wykonania jednostki zewnętrznej dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego wynalazku zostaną teraz opisane w odniesieniu do fig. 1 do fig. 10. Te same oznaczenia odsyłające nadano identycznym lub równoważnym elementom na każdej figurze.
Fig. 1 przedstawia rozstrzelony widok perspektywiczny jednej postaci jednostki zewnętrznej dla urządzenia cyklu chłodniczego według jednego z przykładów wykonania niniejszego wynalazku.
Jak przedstawiono na fig. 1, jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera: obudowę 13 mającą wlot powietrza 11 i wylot powietrza 12; kompresor 15 umieszczony wewnątrz obudowy 13; dmuchawę 16 umieszczoną wewnątrz obudowy 13; wymiennik ciepła 17 umieszczony wewnątrz obudowy 13; oraz skrzynkę z elementami elektrycznymi 18 umieszczonymi wewnątrz obudowy 13.
Obudowa 13 ma kształt prostokątnego prostopadłościanu. Wymiar szerokości (tj. wymiar w kierunku prawo-lewo) obudowy 13 jest większy niż wymiar głębokości (tj. wymiar w kierunku przód-tył) obudowy 13. Obudowa 13 zawiera: dolną płytę 21; lewą płytę boczną 22a, która zakrywa lewą stronę; prawą płytę boczną 22b, która zakrywa prawą stronę; płytę czołową 25, która zakrywa przód; osłonę żeberka 26, która zakrywa tył; górną płytę 27, która zakrywa górę; oraz płytę działową 28, która jest umieszczona pionowo na dolnej płycie 21 i dzieli wnętrze obudowy 13 na prawo i na lewo.
Dolna płyta 21 ma prostokątny kształt w widoku z góry. Wymiar szerokości dolnej płyty 21 jest większy niż wymiar głębokości dolnej płyty 21. Dolna płyta 21 jest zasadniczo równoległa do płaszczyzny naziemnej jednostki zewnętrznej 1. Dolna płyta 21 jest wyrobem z grubej blachy metalowej do podparcia odpowiednich elementów zawartych w jednostce zewnętrznej 1. Kompresor 15, dmuchawa 16 i wymiennik ciepła 17 są przymocowane i podparte na dolnej płycie 21.
Płyta czołowa 25 służąca jako przednia powierzchnia obudowy 13 jest wyrobem z cienkiej blachy metalowej. Płyta czołowa 25 ma pośrodku okrągły wylot powietrza 12. Osłona wentylatora 29 mająca drobne otwory w układzie siatki jest umieszczona na wylocie powietrza 12.
Osłona żeberka 26 osłania i ukrywa wymiennik ciepła 17.
Płyta działowa 28 jest członem w kształcie płyty, który jest wyrobem z blachy metalowej i rozciąga się w kierunku pionowym. Płyta działowa 28 jest przymocowana do dolnej płyty 21 za pomocą śrub lub tym podobnych. Płyta działowa 28 dzieli wnętrze obudowy 13 na dwie przestrzenie w kierunku szerokości (kierunek prawy-lewy) obudowy 13. Prawa przestrzeń w obudowie 13 podzielona przy pomocy płyty działowej 28 to komora maszyny 31. Lewa przestrzeń w obudowie 13 podzielona przy pomocy płyty działowej 28 jest komorą dmuchawy 32.
Kompresor 15 jest umieszczony w komorze maszyny 31. Wewnątrz kompresora 15 znajduje się mechanizm kompresji (nie pokazano), który ściska i wysyła czynnik chłodniczy krążący w cyklu chłodzenia, oraz silnik elektryczny (nie pokazano), który napędza mechanizm kompresji.
Dmuchawa i wymiennik ciepła 17 są umieszczone w komorze dmuchawy 32. Wymiennik ciepła 17 jest typu żeberkowego. Wymiennik ciepła 17 rozciąga się wzdłuż lewej powierzchni bocznej i tylnej powierzchni obudowy 13 i ma kształt litery L w widoku z góry obudowy 13. Dmuchawa 16 zawiera wentylator śmigłowy. Dmuchawa 16 jest umieszczona między wymiennikiem ciepła 17 a płytą czołową 25 obudowy 13, przy czym linia obrotu jest skierowana w kierunku przód-tył obudowy 13. Dmuchawa 16 jest umieszczona nad dolną płytą 21, tak aby była skierowana w stronę wymiennika ciepła 17.
Gdy operacja ogrzewania jest kontynuowana w środowisku, w którym temperatura powietrza zewnętrznego jest niska, takim jak obszar zimna i obszar opadów śniegu, wymiennik ciepła 17 jednostki zewnętrznej 1 jest oszroniony. Zatem urządzenie cyklu chłodzenia wykonuje operację odszraniania, żeby stopić szron przyklejony do wymiennika ciepła 17 okresowo lub każdorazowo po wykryciu tworzenia się szronu. Operację odszraniania przeprowadza się w stanie, w którym zawór czterodrożny (nie pokazano) do przełączania kierunku przepływu czynnika chłodniczego w cyklu chłodzenia jest uruchamiany, a cykl chłodzenia jest przełączany na operację chłodzenia. Wymiennik ciepła 17, który działał jako parownik podczas operacji ogrzewania, działa jako skraplacz poprzez przełączanie zaworu czterodrożnego. W związku z tym, wysokotemperaturowy czynnik chłodniczy krąży w wymienniku ciepła 17. W konsekwencji wzrasta temperatura wymiennika ciepła 17, szron przylegający do żeberek i rurek tworzących wymiennik ciepła 17 topi się, a roztopiona woda spływa na dolną płytę 21.
Jednak, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest równa temperaturze zamarzania lub niższej, istnieje możliwość, że woda odpływowa, która zostanie wytworzona podczas operacji odszraniania (tj. woda odpływowa kapiąca z wymiennika ciepła 17) zamarznie, zanim zostanie odprowadzona na
PL 240 268 B1 zewnątrz jednostki zewnętrznej 1. Jak opisano poniżej, dolna płyta 21 jest zasadniczo płaską płytą i ma odpowiednie odpływy (otwór) głównie w dolnej części wymiennika ciepła, żeby odprowadzać wodę wypuszczaną na zewnątrz jednostki zewnętrznej 1.
Z tego powodu jednostka zewnętrzna 1 według niniejszego przykładu wykonania zawiera elektryczne urządzenie grzewcze, które zapobiega zamarzaniu wody odpływowej. W dalszej części zostaną opisane elektryczne urządzenia grzewcze jednostki zewnętrznej 1 według niniejszego przykładu wykonania.
Fig. 2 do fig. 4 przedstawiają widoki z góry dolnej płyty 21 i elektrycznego urządzenia grzewczego 46 jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 5 i fig. 6 przedstawiają widoki perspektywiczne dolnej płyty 21 i elektrycznego urządzenia grzewczego 46 jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 2 przedstawia schemat ilustrujący rozmieszczenie elektrycznego urządzenia grzewczego 46 zainstalowanego na dolnej płycie 21 jednostki zewnętrznej. Ponieważ grzejnik 46 jest uchwytem i jest przymocowany do dolnej płyty 21 przy pomocy wsporników 47 oznaczonych dwupunktową linią kreskową na fig. 2, stan pokazany na fig. 2 tak naprawdę nie istnieje. Fig. 3 przedstawia rozmieszczenie, na które składają się wsporniki 47 do przymocowania elektrycznego urządzenia grzewczego 46 do dolnej płyty 21. Na fig. 3 wymiennik ciepła 17 zainstalowany na wspornikach 47 jest oznaczony dwupunktową linią kreskową. Fig. 5 odpowiada widokowi perspektywicznemu z fig. 3, a fig. 6 odpowiada widokowi perspektywicznemu z fig. 4.
Jak przedstawiono na fig. 2 do fig. 4, jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera elektryczne urządzenie grzewcze 41 do zapobiegania zamarzaniu wody odpływowej, która kapie z wymiennika ciepła 17, podczas operacji odszraniania. Elektryczne urządzenie grzewcze 41 znajduje się na dolnej płycie 21.
Wymiennik ciepła 17 jednostki zewnętrznej 1 jest wygięty w kształcie litery L wzdłuż wewnętrznej powierzchni tylnej powierzchni i wewnętrznej powierzchni lewej strony jednostki zewnętrznej 1. Dalej, w odniesieniu do wymiennika ciepła 17, część wzdłuż tylnej powierzchni jednostki zewnętrznej 1 jest określana jako część tylna 17a, a część wzdłuż lewej strony jednostki zewnętrznej 1 jest określana jako część powierzchni bocznej 17b.
Dolna płyta 21 obudowy 13 jest wyposażona w odpływy 43, które odprowadzają wodę odpływową wyprowadzaną z wymiennika ciepła 17 na zewnątrz jednostki zewnętrznej 1.
Zapewniono wiele odpływów 43. Większość tych odpływów 43 jest umieszczonych w obszarze projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolnej płycie 21 tj. (umieszczonym w wymienniku ciepła 17 oznaczonym dwupunktową linią kreskową na fig. 3), ponieważ obszar projekcji PA to miejsce, w którym najczęściej odprowadzana jest woda odpływowa.
W szczególności pierwszy odpływ 43a jest długim otworem umieszczonym wzdłuż tylnej powierzchni jednostki zewnętrznej 1 i wydłużonym w kierunku szerokości jednostki zewnętrznej 1. Jak przedstawiono na fig. 3, cały pierwszy odpływ 43a jest zawarty w obszarze projekcji PA części tylnej 17a wymiennika ciepła 17 na dolną płytę 21.
Drugi odpływ 43b jest odpływem mającym największy obszar otwarcia. Drugi odpływ 43b jest umieszczony wzdłuż tylnej powierzchni jednostki zewnętrznej 1 i jest okrągły. Drugi odpływ 43b jest umieszczony bezpośrednio za dmuchawą 16 w widoku z góry. Drugi odpływ 43b częściowo wystaje z obszaru projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolną płytę 21 w kierunku dmuchawy 16. Drugi odpływ 43b znajduje się zasadniczo na środku części tylnej 17a powierzchni wymiennika ciepła 17. Zatem odpływ 43b jest odprowadzeniem, z którego wypływa największa ilość wody odpływowej.
Trzeci odpływ 43c jest długim otworem umieszczonym wzdłuż lewej strony jednostki zewnętrznej 1 i wydłużonym w kierunku przód-tył jednostki zewnętrznej 1. Trzeci odpływ 43c znajduje się w obszarze projekcji PA części powierzchni bocznej 17b wymiennika ciepła 17 na dolnej płycie 21 . Trzeci odpływ 43c głównie odprowadza wodę odpływową wyprowadzaną z części bocznej 17b wymiennika ciepła 17 na zewnątrz (tj. część dolną).
Czwarty odpływ 43d jest umieszczony wzdłuż tylnej powierzchni jednostki zewnętrznej 1 i jest długim otworem wydłużonym zasadniczo w kierunku szerokości jednostki zewnętrznej 1. Czwarty odpływ 43d znajduje się bliżej lewego tylnego narożnika jednostki zewnętrznej 1 niż drugi odpływ 43b. Czwarty odpływ 43d jest umieszczony w pobliżu lewego tylnego narożnika jednostki zewnętrznej 1. Czwarty wylot spustowy 43d znajduje się w obszarze projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolnej płycie 21.
PL 240 268 B1
Piąty odpływ 43e jest umieszczony w lewym tylnym narożniku jednostki zewnętrznej 1. Piąty odpływ 43e jest umieszczony bezpośrednio pod zagiętą częścią wymiennika ciepła 17 w kształcie litery L i jest zawarty w obszarze projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolnej płycie 21. Czwarty odpływ 43d i piąty odpływ 43e są pomocniczymi odpływami. Czwarty odpływ 43d i piąty odpływ 43e są przewidziane z uwzględnieniem możliwości, że woda odpływowa nie może być całkowicie odprowadzona przez drugi i trzeci odpływ 43b i 43c służące jako główne odpływy.
Elektryczne urządzenie grzewcze 41 zawiera: pojedynczy grzejnik liniowy 46 elastyczny i mający obszar podwójnego ułożenia 45, w którym grzejnik liniowy 46 jest podwójnie ułożony na całości lub części obwodu odpływów 43; wsporniki 47 jako uchwyty do wspólnego mocowania co najmniej obszaru podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 do dolnej płyty 21 ; oraz śruby 48 jako człony mocujące do mocowania wsporników 47 do płyty dolnej 21.
Grzejnik 46 elastyczny (tj. tak zwany grzejnik przewodowy) jest tańszy niż grzejnik płaszczowy, ale jest gorszy od grzejnika płaszczowego pod względem wytwarzania ciepła. Grzejnik 46 zawiera: dwa przewody biegnące równolegle; oraz powłokę pokrywającą obwód dwóch przewodów i wykonaną z gumy silikonowej lub podobnej. Jeden koniec (koniec początkowy) 46a grzejnika 46 jest elektrycznym wejściem do podłączenia zasilania. Na drugim końcu (zakończeniu) 46b grzejnika 46, dwa wewnętrzne przewody są połączone elektrycznie przez zaciskanie lub tym podobne. Jeden z dwóch przewodów jest przewodem grzewczym, a drugi jest przewodem elektrycznym do przekazywania zasilania do przewodu grzejnego.
Grzejnik 46 jest ułożony na górnej powierzchni dolnej płyty 21 obudowy 13 w stanie utrzymywanym przez wsporniki 47. To znaczy, po ułożeniu grzejnika 46 na wspornikach 47, grzejnik 46 jest układany na płycie dolnej 21 obudowy 13 integralnie ze wspornikami 47, przy utrzymaniu ścieżki układania.
Poniżej, w odniesieniu do rozmieszczenia jednego liniowego grzejnika 46, ścieżka układania od jednego końca (początkowego końca) 46a do drugiego końca (zakończenie) 46b grzejnika 46 zostanie opisana po kolei. Grzejnik 46 zaczyna się od początkowego końca (jednego końca) 46a, który jest podłączony do źródła zasilania prądem zmiennym w skrzynce z elementami elektrycznymi 18 (fig. 1) umieszczonej w komorze maszyny 31 jednostki zewnętrznej 1.
Grzejnik 46 rozciąga się od jednego końca 46a i wchodzi do wnętrza komory dmuchawy 32, a raz przecina przód pierwszego odpływu 43a od prawej do lewej (jak wskazano poprzez część 46c na fig. 2). Ponadto grzejnik 46 jest składany do tyłu przed dotarciem do drugiego odpływu 43b (jak wskazano przy pomocy części 46d na fig. 2). Grzejnik 46 ma kształt otworu pierwszego odpływu 43a i rozciąga się do drugiego odpływu 43b za pośrednictwem przedniej strony, prawej strony i tylnej strony pierwszego odpływu 43a. Tutaj grzejnik 46 ma kształt otworu drugiego odpływu 43b i przechodzi przez tylną stronę drugiego odpływu 43b. W dalszej wysuniętej części grzejnika 46 podąża za kształtem krawędzi dolnej płyty 21 obudowy 13 i przechodzi przez lewy tylny narożnik dolnej płyty 21, aby rozciągać się w kierunku trzeciego odpływu 43c. Ponadto, na trasie ścieżki od drugiego odpływu 43b do trzeciego odpływu 43c, grzejnik 46 przechodzi bliżej krawędzi dolnej płyty 21 obudowy 13 niż czwarty odpływ 43d i piąty odpływ 43e. Następnie grzejnik 46, osiągając trzeci odpływ 43c, przechodzi przez lewą, przednią i prawą stronę trzeciego odpływu 43c. Grzejnik 46 jest składany do tyłu przed osiągnięciem czwartego odpływu 43d i piątego odpływu 43e i rozciąga się ponownie w kierunku trzeciego odpływu 43c.
Dotychczasowa ścieżka układania grzejnika 46 zawiera część odpowiadającą zewnętrznej ścieżce obszaru podwójnego ułożenia 45.
Następnie grzejnik 46 po osiągnięciu trzeciego odpływu 43c przechodzi przez wnętrze ścieżki zewnętrznej (tj. część w pobliżu trzeciego odpływu 43c) i przechodzi przez prawą, przednią i lewą stronę trzeciego odpływu 43c, aby rozciągać się w kierunku czwartego odpływu 43d. Grzejnik 46 zmienia swój kierunek rozciągania się w prawo tuż przed osiągnięciem czwartego odpływu 43d i przecina przód czwartego odpływu 43d i piątego odpływu 43e. Grzejnik 46 po przecięciu przodu czwartego odpływu 43d i piątego odpływu 43e rozciąga się w kierunku drugiego odpływu 43b. Grzejnik 46 po osiągnięciu drugiego odpływu 43b przechodzi przez wnętrze zewnętrznej ścieżki (tj. część w pobliżu drugiego odpływu 43b) i przecina tylną stronę drugiego odpływu 43b zgodnie z kształtem drugiego odpływu 43b, aby rozciągać się w kierunku pierwszego odpływu 43a. Ponadto grzejnik 46 po osiągnięciu pierwszego odpływu 43a przechodzi przez wnętrze zewnętrznej ścieżki (tj. część w pobliżu pierwszego odpływu 43a) i przechodzi przez tylną, lewą i przednią stronę pierwszego odpływu 43a tak, aby rozciągać się w kierunku drugiego odpływu 43b. Ponadto grzejnik 46 po osiągnięciu drugiego odpływu 43b przecina przednią stronę drugiego odpływu 43b od prawej do lewej zgodnie z kształtem drugiego odpływu 43b.
PL 240 268 B1
Opisana dotychczas ścieżka układania grzejnika 46 zawiera część odpowiadającą wewnętrznej ścieżce obszaru podwójnego ułożenia 45. Ze ścieżki układania grzejnika 46, obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika składa się z: przedniego, prawego, tylnego boku pierwszego odpływu 43a; tylnego boku drugiego odpływu 43b; części, która zawiera lewy, przedni i prawy bok trzeciego odpływu 43c i osiąga drugi odpływ 43b z pierwszego odpływu 43a; części rozciągającej się w kierunku czwartego odpływu 43d od drugiego odpływu 43b; oraz części przecinającej przedni bok piątego odpływu 43e.
Z punktu widzenia zapobiegania zamarzaniu wody odpływowej wokół odpływów 43, obszar podwójnego ułożenia 45 jest odpowiednio ustawiony w zależności od ścieżki dopływu wody odpływowej wpływającej do odpływów i ilości dopływu. Oznacza to, że obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 i pojedynczo ułożona część mogą być mieszane wokół odpływów 43. Dodatkowo lub alternatywnie cała obwódka odpływów 43 może być otoczona przez obszar podwójnego ułożenia 45. Na przykład wewnętrzna ścieżka grzejnika 46, część przechodząca przez lewą stronę trzeciego odpływu 43c i rozciągająca się w kierunku czwartego odpływu 43d mogą zostać obrócone w kierunku tylnej strony trzeciego odpływu 43c, a tym samym cały obwód trzeciego odpływu 43c może być otoczony obszarem podwójnego ułożenia 45.
Następnie grzejnik 46 przecina przednią stronę czwartego odpływu 43d i wchodzi do obszaru poniżej dmuchawy 16 (tj. obszaru 16 zaznaczonego linią przerywaną na fig. rysunku) za pośrednictwem prawej strony trzeciego odpływu 43c. Grzejnik 46 rozciąga się zakręcając od prawej do lewej strony obszaru poniżej dmuchawy 16, aby dotrzeć do drugiego końca (zakończenia) 46b.
Oznacza to, że grzejnik 46 jest ułożony na dolnej płycie dolnej części dmuchawy 16 oprócz dolnej części wymiennika ciepła 17.
Ponieważ grzejnik 46 otacza odpływy 43, korzystne jest, aby grzejnik 46 nie przylegał całkowicie do dolnej płyty 21, tak żeby woda odpływowa podczas operacji rozmrażania niezawodnie docierała do odpływów 43. Grzejnik 46 jest korzystnie oddzielony od dolnej płyty 21 przez szczelinę nie mającą zasadniczo żadnego wpływu na ogrzewanie dolnej płyty 21, na przykład szczelinę 0,5 milimetra (mm) lub mniejszą. Przy tym ustawieniu wymiarów woda odpływowa może przepływać poniżej grzejnika 46, a woda odpływowa odprowadzana na zewnątrz grzejnika 46 może również przepływać pod grzejnikiem 46, aby wpływać do odpływów 43.
Część grzejnika 46 ułożona w obszarze poniżej dmuchawy 16 topi śnieg, który wszedł do jednostki zewnętrznej 1, aby zapobiec gromadzeniu się śniegu w jednostce zewnętrznej 1, dopóki nie zostanie utrudniony obrót dmuchawy 16. Gdy jednostka zewnętrzna 1 jest zainstalowana w obszarze zimna, w którym nie ma dużo śniegu, ta część grzejnika 46 jest niepotrzebna.
Wsporniki 47 zawierają: pierwszy wspornik 51, który obejmuje obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 i częściowo zachodzi na obszar projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolną płytę 21; i drugi wspornik 52 umieszczony poniżej dmuchawy 16.
Pierwszy wspornik 51 jest utworzony integralnie w obszarze projekcji PA. Pierwszy wspornik 51 jest, na przykład, produktem z blachy metalowej otrzymanym przez obróbkę materiału z blachy metalowej.
Pierwszy wspornik 51 podąża za ścieżką układania grzejnika 46 ułożoną w obszarze projekcji PA, tj. ścieżką układania grzejnika 46 zawierającą obszar podwójnego ułożenia 45. Dodatkowo pierwszy wspornik 51 ma części pomostowe 53 dla wzmocnienia. Części pomostowe 53 nie zakrywają grzejnika 46. Części pomostowe 53 zwiększają ogólną wytrzymałość pierwszego wspornika 51 i poprawiają posługiwanie się pierwszym wspornikiem 51 zintegrowanym przez ułożenie grzejnika 46. Części pomostowe 53 zawierają: na przykład pierwszą część pomostową 53a, która jest zapewniona po prawej stronie pierwszego odpływu 43a; drugą część pomostową 53b, która znajduje się po prawej i lewej stronie drugiego odpływu 43b; trzecią część pomostową 53c, która jest zapewniona w odpowiedniej części ścieżki układania między pierwszym odpływem 43a a drugim odpływem 43b; czwartą część pomostową 53d, która znajduje się na tylnej stronie trzeciego odpływu 43c; i piątą część pomostową 53e, która jest zapewniona między częścią pętlową grzejnika 46, która jest złożona z powrotem w pobliżu odpływu 43c i pośrednią częścią grzejnika 46 wchodzącą w obszar poniżej dmuchawy 16, na widoku pierwszego wspornika 51.
Pierwszy wspornik 51 może być podzielony na wiele części. Na przykład, pierwszy wspornik 51 może być podzielony na: część zintegrowaną zawierającą obszar podwójnego ułożenia 45 wokół pierwszego odpływu 43a; część zintegrowaną zawierającą obszar podwójnego ułożenia 45 wokół drugiego odpływu 43b; oraz część zintegrowaną zawierającą obszar podwójnego ułożenia 45 wokół trzeciego odpływu 43c.
PL 240 268 B1
Drugi wspornik 52 rozciąga się liniowo w kierunku prawy -lewy (tj. w kierunku szerokości jednostki zewnętrznej 1) w obszarze poniżej dmuchawy 16.
Część grzejnika 46 wystaje z drugiego wspornika 52, aby krzyżować się w kierunku rozciągania drugiego wspornika 52 i zakrętów. Ta zakręcająca część służy do regulowania indywidualnej różnicy (zmian między wyrobami) długości grzejnika 46 podczas układania grzejnika 46 na pierwszym wsporniku 51 i drugim wsporniku 52. Kiedy grzejnik 46 jest układany na pierwszym wsporniku 51 i drugim wsporniku 52 a na końcu grzejnika 46 znajduje się dodatkowa długość, przy czym dodatkowa długość jest regulowana przez przydzielenie większej długości części zakręcającej.
Śruby 48 mocują pierwszy wspornik 51 do dolnej płyty 21, na przykład w pierwszej części pomostowej 53a, z tyłu drugiego odpływu 43b, po lewej stronie czwartego odpływu 43d, na czwartej części pomostowej 53d, po prawej stronie trzeciego odpływu 43c, w części pośredniej ścieżki układania od prawej strony drugiego odpływu 43b do obszaru poniżej dmuchawy 16, i końcowej części ścieżki układania. W każdej pozycji wkręcania pierwszego wspornika 51 kołnierz mocujący 58 mający otwór na śrubę 57 opisany poniżej jest zapewniony integralnie z pierwszym wspornikiem 51.
Ponadto, każda śruba 48 mocuje, na przykład, odpowiednią część drugiego wspornika 52 do dolnej płyty 21.
Fig. 7 przedstawia widok perspektywiczny stanu, w którym grzejnik jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku jest ułożony na wspornikach.
Fig. 8 i fig. 9 przedstawiają widoki perspektywiczne wsporników jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Fig. 8 przedstawia widok perspektywiczny wsporników 47 widzianych z góry, a fig. 9 przedstawia widok perspektywiczny wsporników 47 widzianych od dołu.
Jak przedstawiono na fig. 7, grzejnik 46 jednostki zewnętrznej 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania jest ułożony na wspornikach 47, aby zostać zintegrowany ze wspornikami 47 przed ułożeniem na dolnej płycie 21 jednostki zewnętrznej 1.
Zatem, jak pokazano na fig. 8 i fig. 9, wsporniki 47 jednostki zewnętrznej 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawierają elementy przytrzymujące grzejnik 55, które są utworzone integralnie ze wspornikami 47 i są odkształcone plastycznie do trzymania grzejnika 43 przy pomocy wsporników 47.
Wsporniki 47 mają otwarty przekrój w kształcie litery U do trzymania grzejnika 46. Wsporniki 47 są umieszczone tak, że otwarta część w kształcie litery U skierowana jest w stronę dolnej płyty 21. W celu spowodowania, aby ciepło grzejnika 46 ogrzało dolną płytę 21 tak bardzo, jak to możliwe, bez promieniowania cieplnego z boku wsporników 47, większość ściany bocznej wsporników 47 (tj. ściany stojącej naprzeciw dolnej płyty 21 obudowy 13) jest oddzielona od dolnej płyty 21 obudowy 13 bez docierania do dolnej płyty 21 obudowy 13.
Elementy przytrzymujące grzejnik 55 są utworzone z blachy metalowej zintegrowanej ze wspornikami 47. Elementy przytrzymujące grzejnik wystają ze ściany bocznej wsporników 47. Gdy elementy przytrzymujące grzejnik wystają prosto ze ściany bocznej wsporników 47, to elementy przytrzymujące grzejnik 55 wystają z grzejnika 46 ułożonego na wsporniku 47. U podstawy każdej z tych wystających części znajduje się wycięcie w kształcie klina. Każdy element przytrzymujący grzejnik 55 można łatwo zgiąć w wąskim wycięciu. Grzejnik 46 jest przymocowany do wsporników 47 przez zagięcie każdego elementu przytrzymującego grzejnik 55 w wycięciu. Gdy wsporniki 47 są przykręcone i przymocowane do dolnej płyty 21, to elementy przytrzymujące grzejnik 55 przylegają do dolnej płyty 21. W ten sposób większość części całego grzejnika 46, która nie jest przytrzymywana przez elementy przytrzymujące grzejnik 55, jest oddzielona od dolnej płyty 21 szczeliną H. Ta szczelina między grzejnikiem 46 a dolną płytą 21 jest grubością każdego elementu przytrzymującego grzejnik 55, tj. grubością blachy metalowej tworzącej wsporniki 47. Zgodnie z tym szczelinę między płytą dolną 21 i grzejnikiem 46 można odpowiednio zabezpieczyć, przez odpowiednie dobranie grubości metalowej płyty wsporników 47.
Elementy przytrzymujące grzejnik 55 znajdują się w odpowiednich pozycjach na wspornikach 47. Na przykład elementy przytrzymujące grzejnik 55 są umieszczone wokół części, w których elastyczny grzejnik 46 jest zgięty i ułożony, i są zapewnione w taki sposób, że długość nie przymocowanej części liniowej grzejnika 46 nie przekracza 50 milimetrów i znajduje się w obszarze podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46.
Oprócz postaci bezpośredniego przytrzymywania grzejnika 46 przez zgięcie, na przykład, elementy przytrzymujące grzejnik 55 mogą być włożone w szczeliny (nie pokazane) dolnej płyty 21, tak aby były zagięte na tylnej (dolnej) stronie dolnej płyty 21. W tej postaci elementy przytrzymujące grzejnik
PL 240 268 B1 nie tylko przytrzymują grzejnik 46 przy wspornikach 47, ale także działają jako człony mocujące do mocowania wsporników 47 do dolnej płyty 21. Na przykład ta postać jest szczególnie skuteczna w miejscu, w którym nie można umieścić śrub 48.
Ponadto wsporniki 47 zawierają kołnierze mocujące 58, a każdy kołnierz mocujący 58 ma otwór na śrubę 57, przez który wkładana jest śruba 48. Kołnierze mocujące 58 odpowiadają rozmieszczeniu śrub 48. Kołnierze mocujące 58 są również utworzone integralnie ze wspornikami 47 wykonanymi z blachy metalowej. Kołnierze mocujące 58 są utworzone przez zgięcie blachy metalowej zawierającej wsporniki 47.
Fig. 10 przedstawia widok w przekroju obszaru podwójnego ułożenia grzejnika jednostki zewnętrznej według przykładu wykonania niniejszego wynalazku.
Jak przedstawiono na fig. 10, oprócz fig. 8 i fig. 9, grzejnik 46 jednostki zewnętrznej 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera: przewody grzejne 61; przewody elektryczne 62 biegnące równolegle z przewodami grzejnymi 61 ; oraz płaszcze 63, z których każdy łączy przewód grzejny 61 i przewód elektryczny 62. Płaszcze 63 są elastyczną powłoką, taką jak guma silikonowa. Gdy grzejnik 46 jest zasilany energią, przewody grzejne 61 wytwarzają ciepło w wysokiej temperaturze, a przewody elektryczne 62 prawie nie wytwarzają ciepła.
Wsporniki 47 przytrzymują grzejnik 46 w taki sposób, że strona wysokotemperaturowa grzejnika 46 jest umieszczona bliżej dolnej płyty 21 niż strona niskotemperaturowa grzejnika 46. Innymi słowy, przewody grzejne 61 są umieszczone poniżej przewodów elektrycznych 62 i po stronie bliższej dolnej płyty 21, a to ustawienie umożliwia wydajne ogrzewanie dolnej płyty 21.
Pierwszy wspornik 51 zawiera drugą płytę działową 65 umieszczoną pomiędzy złożonymi częściami grzejnika 46 w obszarze podwójnego ułożenia 45.
Druga płyta działowa 65 jest utworzona integralnie z pierwszym wspornikiem 51. Druga płyta działowa 65 jest utworzona integralnie z pierwszym wspornikiem 51 przez tak zwane nadcinanie z kształtowaniem. W trakcie tego nadcinania z kształtowaniem powstaje wycięcie w części pierwszego wspornika 51 poprzez wykrawanie i to wycięcie jest zagięte w kierunku tylnej strony górnej płyty. Zatem pierwszy wspornik 51 ma otwór 66 w pozycji, w której zapewniona jest druga płyta działowa 65. Druga płyta działowa 65 jest umieszczona zasadniczo w środku pierwszego wspornika 51 w kierunku szerokości (tj. w kierunku krzyżującym się z kierunkiem rozciągania). Innymi słowy, druga płyta działowa 65 dzieli na pół wnętrze wsporników 47 w kierunku szerokości. Dla każdej z dwudzielnych części wklęsłych (wewnątrz wsporników 47) przewód grzejny 61 jest umieszczony po stronie otwartej, a przewód elektryczny 62 jest umieszczony z tyłu tak, że grzejnik 46 jest obudowany.
Obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 jest przytrzymywany przez umieszczenie go pomiędzy drugą płytą działową 65 a ścianą boczną pierwszego wspornika 51. Część grzejnika inna niż obszar podwójnego ułożenia 45 (tj. pojedyncza ułożona część grzejnika 46) jest przytrzymywana przez wciśnięcie pomiędzy obie ściany boczne wsporników 47 w taki sposób, że przewody grzejne 61 są umieszczone po stronie otwartej, a przewody elektryczne 62 są umieszczone po stronie tylnej.
Jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera liniowy i elastyczny grzejnik 46 wyposażony w obszar podwójnego ułożenia 45, który jest podwójnie ułożony na całości lub części obwodu odpływów 43. Z tego powodu, jednostka zewnętrzna 1 zawiera elastyczny grzejnik 46 mający niższą wydajność wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni niż tradycyjny grzejnik płaszczowy, ale łatwo zwiększa stopień swobody ścieżki układania grzejnika 46. Innymi słowy, w jednostce zewnętrznej 1, grzejnik 46 jest podwójnie ułożony na całości lub części obwodu odpływów 43, gdzie woda odprowadzana jest prawdopodobnie gromadzona i może zamarznąć. Zatem jednostka zewnętrzna 1 zwiększa wartość cieplną odpływów 43, tak aby intensywnie ogrzewać część odpływów 43, a tym samym umożliwiać płynne odprowadzanie wody. W obszarze, w którym temperatura jest niższa niż wokół odpływów 43, ale nie ma to wpływu na stopień przepływu wody odpływowej, grzejnik 46 nie jest podwójnie ułożony, a zatem zbędne zużycie energii jest powstrzymywane w jednostce zewnętrznej 1.
Dodatkowo jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera wsporniki 47, które wspólnie mocują co najmniej obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 do płyty dolnej 21. W konsekwencji jednostka zewnętrzna 1 może bezpiecznie trzymać obszar podwójnego ułożenia 45 grzejnika 46 przy pomocy wsporników i może niezawodnie zapewnić zdolność grzewczą obszaru podwójnego ułożenia 45.
Ponadto jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera drugą płytę działową 65, która jest utworzona integralnie ze wspornikami 47 i
PL 240 268 B1 jest umieszczona pomiędzy grzejnikiem 46 w obszarze podwójnego ułożenia 45. W konsekwencji jednostka zewnętrzna 1 może niezawodnie chronić obszar podwójnego ułożenia 45 elastycznego grzejnika 46 przed wibracjami spowodowanymi działaniem kompresora 15 i dmuchawy 16 oraz przed wibracjami podczas transportu.
Ponadto jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera elementy przytrzymujące 55, które są odkształcone plastycznie tak, aby przytrzymywać grzejnik 43 przy pomocy wsporników 47. W konsekwencji, w przypadku układania grzejnika 46 jednostka zewnętrzna 1 może niezawodnie przytrzymywać obszar podwójnego ułożenia 45 przy pomocy wsporników 47 i może zmniejszyć nakłady pracy wymaganej do ułożenia obszaru podwójnego ułożenia 45.
W jednostce zewnętrznej 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania elementy przytrzymujące grzejnik 55 są umieszczone między wspornikami 47 a płytą dolną 21, a zatem zapewniona jest szczelina między grzejnikiem 46 a płytą dolną 21. W konsekwencji jednostka zewnętrzna 1 może odpowiednio zabezpieczyć szczelinę między płytą dolną 21 a grzejnikiem 46 na przykład na 0,5 milimetra lub mniej, odpowiednio dobierając grubość blachy metalowej wsporników 47.
Ponadto, jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera wiele odpływów 43, z których wszystkie lub niektóre są umieszczone wewnątrz obszaru projekcji PA wymiennika ciepła 17 na dolną płytę 21. Jednostka zewnętrzna 1 może z łatwością poprowadzić (ułożyć) elastyczny grzejnik 46 wokół wielu odpływów 43.
Ponadto jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera wsporniki 47 integralnie utworzone w obszarze projekcji PA wymiennika ciepła 17 na płytę dolną 21. W konsekwencji jednostka zewnętrzna 1 może niezawodnie przytrzymywać obszar podwójnego ułożenia 45 przy pomocy wsporników 47 i można bez problemu wspólnie układać elastyczny grzejnik 46 w obszarze projekcji PA.
Ponadto, jednostka zewnętrzna 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania zawiera grzejnik 46, który ma przewody grzejne 61 umieszczone bliżej dolnej płyty 21 niż przewody elektryczne 62. To znaczy, że jednostka zewnętrzna 1 może niezawodnie umieścić przewody grzejne 61 po stronie bliższej dolnej płyty 21 niż przewody elektryczne 62, bezpiecznie przytrzymując elastyczny grzejnik 46 przy pomocy wsporników 47.
Według jednostki zewnętrznej 1 dla urządzenia cyklu chłodniczego według niniejszego przykładu wykonania, nawet jeśli zastosowany zostanie elastyczny grzejnik 46 o niższej wydajności wytwarzania ciepła na jednostkę powierzchni niż grzejnik płaszczowy, woda odpływowa, która zostanie wytworzona podczas operacji odszraniania, może być niezawodnie osuszona.
Chociaż niektóre przykłady wykonania zostały opisane, to te przykłady wykonania zostały przedstawione jedynie tytułem przykładu i nie mają na celu ograniczenia zakresu wynalazków. Rzeczywiście, opisane tutaj nowe wykonania mogą być zrealizowane w różnych innych postaciach; ponadto można dokonać różnych pominięć, zastąpień i zmian w postaci opisanych tu przykładów wykonania bez odchodzenia od ducha wynalazków. Załączone zastrz. i ich odpowiedniki mają na celu objęcie takich postaci lub modyfikacji, które byłyby objęte zakresem i duchem wynalazków.
LISTA OZNACZEŃ ODSYŁAJĄCYCH jednostka zewnętrzna wlot powietrza wylot powietrza obudowa kompresor dmuchawa wymiennik ciepła
17a część tylna
17b część boczna skrzynka z elementami elektrycznymi płyta dolna
22a lewa płyta boczna
22b prawa płyta boczna . płyta czołowa . osłona żeberka . płyta górna

Claims (8)

  1. PL 240 268 B1
    28 płyta działowa
    29 osłona wentylatora
    30 komora maszyny
    32 komora dmuchawy
    41 elektryczne urządzenie grzewcze
    43 odpływ
    43a pierwszy odpływ
    43b drugi odpływ
    43c trzeci odpływ
    43d czwarty odpływ
    43 piąty odpływ
    45 obszar podwójnego ułożenia grzejnik
    46a jeden koniec (początkowy) grzejnika
    46b drugi koniec (końcowy) grzejnika
    46 część grzejnika przecinająca przód pierwszego odpływu
    46d zagięta część grzejnika przy pierwszym odpływie
    47 wspornik (uchwyt)
    48 śruba (człon mocujący)
    51 pierwszy wspornik
    52 drugi wspornik
    43 część pomostowa
    53a pierwsza część pomostowa
    54 druga część pomostowa trzecia część pomostowa
    53 czwarta część pomostowa
    53e piąta część pomostowa
    55 element przytrzymujący grzejnik
    57 otwór na śrubę
    58 kołnierz mocujący
    61 przewód grzejny
    62 Przewód elektryczny
    63 płaszcz
    65 druga płyta działowa
    66 otwór.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego zawierająca:
    dolną płytę (21) z co najmniej jednym odpływem (43), oraz liniowy i elastyczny grzejnik (46), przy czym część grzejnika (46) jest ułożona podwójnie na co najmniej części obwodu co najmniej jednego odpływu (43) jako obszar podwójnego ułożenia (45), znamienna tym, że grzejnik (46) jest kształtu liniowego, w którym przewód grzejny (61) i przewód elektryczny (62) są zintegrowane oraz równoległe względem siebie, przy czym przewód grzejny (61) jest umieszczony bliżej dolnej płyty (21) niż przewód elektryczny (62).
  2. 2. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera ponadto:
    uchwyt (47, 51), który wspólnie mocuje co najmniej obszar podwójnego ułożenia (45) grzejnika (46) do dolnej płyty (21), oraz człon mocujący (48), który mocuje uchwyt (47, 51) do dolnej płyty (21).
    PL 240 268 B1
  3. 3. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 2, znamienna tym, że zawiera ponadto drugą płytę działową (65), która jest utworzona integralnie z uchwytem (47, 51) i jest przełożona między częściami grzejnika (46) w obszarze podwójnego ułożenia (45).
  4. 4. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 2 albo 3, że zawiera ponadto element przytrzymujący (55) grzejnik, który jest utworzony integralnie uchwytem (47, 51) i jest odkształcony plastycznie tak, że utrzymuje grzejnik (46) na uchwycie (47, 51).
  5. 5. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że uchwyt (47, 51) jest wykonany z blachy metalowej, oraz element przytrzymujący (55) grzejnik jest umieszczony między uchwytem (47, 51) a dolną płytą (21) tak, że między grzejnikiem (46) a dolną płytą (21) jest szczelina.
  6. 6. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że zawiera ponadto wymiennik ciepła (17) umieszczony nad dolną płytą (21), przy czym co najmniej jeden odpływ (43) zawiera wiele odpływów (43), oraz co najmniej część każdego z odpływów (43) jest umieszczona w obszarze projekcji (PA) wymiennika ciepła (17) na dolnej płycie (21).
  7. 7. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że zawiera ponadto wymiennik ciepła (17) umieszczony nad dolną płytą (21), przy czym co najmniej jeden odpływ (43) zawiera wiele odpływów (43), co najmniej część każdego z odpływów (43) jest umieszczona w obszarze projekcji (PA) wymiennika ciepła (17) na dolnej płycie (21), oraz uchwyt (47, 51) jest utworzony integralnie w obszarze projekcji (PA).
  8. 8. Jednostka zewnętrzna (1) dla urządzenia cyklu chłodniczego według zastrz. 6, że zawiera ponadto dmuchawę (16) umieszczoną na dolnej płycie (21), skierowaną do wymiennika ciepła (17) oraz drugi uchwyt (47, 52) umieszczony poniżej dmuchawy (16), przy czym pierwszy koniec (46a) grzejnika (46) stanowi wejście elektryczne do podłączenia zasilania, przy czym przewód grzewczy (61) i przewód elektryczny (62) są połączone elektrycznie na drugim końcu (46b) grzejnika (46), przy czym drugi uchwyt (47, 52) przebiega liniowo w obszarze poniżej dmuchawy (16), przy czym grzejnik (46) ma część ułożoną na dolnej płycie (21) bezpośrednio pod dmuchawą (16) i przebiega zakręcając w obszarze poniżej dmuchawy (16) tak, że dociera do drugiego końca (46b), przy czym część grzejnika (46) wystaje z drugiego uchwytu (47, 52) tak, że krzyżuje się w kierunku przebiegania drugiego uchwytu (47, 52) i zakrętów.
PL434389A 2017-12-21 2017-12-21 Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego PL240268B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/JP2017/045883 WO2019123596A1 (ja) 2017-12-21 2017-12-21 冷凍サイクル装置の室外機

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434389A1 PL434389A1 (pl) 2021-01-11
PL240268B1 true PL240268B1 (pl) 2022-03-07

Family

ID=66994618

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434389A PL240268B1 (pl) 2017-12-21 2017-12-21 Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego

Country Status (4)

Country Link
JP (2) JP6916905B2 (pl)
CN (1) CN111480036A (pl)
PL (1) PL240268B1 (pl)
WO (1) WO2019123596A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN110762758B (zh) * 2019-11-07 2021-08-06 宁波奥克斯电气股份有限公司 一种空调器的化霜控制方法、控制装置及空调器
JP7001940B2 (ja) * 2020-03-06 2022-01-20 ダイキン工業株式会社 輸送用冷凍装置、及び輸送用コンテナ

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS542040Y1 (pl) * 1970-02-27 1979-01-29
JP3882910B2 (ja) * 2002-08-08 2007-02-21 三菱電機株式会社 空気調和機の室外機
JP5114917B2 (ja) * 2006-10-11 2013-01-09 ダイキン工業株式会社 空調機の室外ユニット
JP4920650B2 (ja) * 2008-09-17 2012-04-18 三菱電機株式会社 空気調和機の室外機および空気調和機、並びにその室外機の凍結防止装置
KR20100046392A (ko) * 2008-10-27 2010-05-07 엘지전자 주식회사 공기조화기
CN201348349Y (zh) * 2009-01-06 2009-11-18 广东美的电器股份有限公司 空调器室外机的底盘
JP2015055455A (ja) * 2013-09-13 2015-03-23 三菱電機株式会社 室外機及び空気調和機
CN104089344A (zh) * 2014-07-25 2014-10-08 广东志高空调有限公司 一种分体挂壁式空调室外机
JP6557085B2 (ja) * 2015-07-27 2019-08-07 シャープ株式会社 空気調和機
JP2017036879A (ja) * 2015-08-10 2017-02-16 株式会社富士通ゼネラル 空気調和機の室外機
JP6525202B2 (ja) 2015-11-26 2019-06-05 株式会社富士通ゼネラル 室外機

Also Published As

Publication number Publication date
JP6916905B2 (ja) 2021-08-11
PL434389A1 (pl) 2021-01-11
JP7096413B2 (ja) 2022-07-05
WO2019123596A1 (ja) 2019-06-27
CN111480036A (zh) 2020-07-31
JPWO2019123596A1 (ja) 2020-11-19
JP2021177118A (ja) 2021-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10305154B2 (en) Apparatus for controlling temperature of coolant in water-cooled battery system and method thereof
US9976759B2 (en) Rain shield for a heat exchanger component
JP5448657B2 (ja) 空気調和機の室外機
EP2442053B1 (en) Refrigeration device for transportation
JP5079831B2 (ja) 空気調和機
CN106839164B (zh) 室外机及空调器
PL240268B1 (pl) Jednostka zewnętrzna dla urządzenia cyklu chłodniczego
KR20060064559A (ko) 차량, 특히 버스용 루프탑 공기 조화 시스템
CN100543644C (zh) 冷却装置
CN102788387B (zh) 空调装置的室外单元
CN110785613B (zh) 制冷机室外单元
US9404669B2 (en) Application of electric heat coil in fan unit
JP7112027B2 (ja) 空気調和機の室外機
CN102759151A (zh) 空调装置的室外单元
EP3690329A1 (en) Outdoor unit of refrigeration cycle apparatus
JP4156082B2 (ja) 空気調和機の室外ユニット
CN104121640B (zh) 横吹式的空调机室外机
CN215295169U (zh) 一种空调室外机
JP6401622B2 (ja) 空気調和機
JP2011112267A (ja) コンテナ用冷凍装置
CN113108391B (zh) 空调系统、散热装置及其散热控制方法
CN213020028U (zh) 空调室外机
CN219868110U (zh) 空调器
CN220669894U (zh) 冰箱
CN217876186U (zh) 空调室外机