PL231027B1 - Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego - Google Patents

Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego

Info

Publication number
PL231027B1
PL231027B1 PL415361A PL41536115A PL231027B1 PL 231027 B1 PL231027 B1 PL 231027B1 PL 415361 A PL415361 A PL 415361A PL 41536115 A PL41536115 A PL 41536115A PL 231027 B1 PL231027 B1 PL 231027B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flour
weight
loose
amount
molasses
Prior art date
Application number
PL415361A
Other languages
English (en)
Other versions
PL415361A1 (pl
Inventor
Tadeusz Wiesław Gluba
Andrzej Zbigniew Obraniak
Robert Dariusz Siuda
Jerzy Jan Kwiatek
Original Assignee
Nordkalk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nordkalk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Nordkalk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL415361A priority Critical patent/PL231027B1/pl
Publication of PL415361A1 publication Critical patent/PL415361A1/pl
Publication of PL231027B1 publication Critical patent/PL231027B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego, zawierającego melasę lub cukier, przeznaczonego dla rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa.
Znane są liczne sposoby wytwarzania granulatów nawozów pojedynczych lub wieloskładnikowych, zawierających komponenty pochodzenia mineralnego oraz organicznego, w tym komponenty będące odpadami produkcyjnymi przemysłu rolno-spożywczego jak ług macierzysty stanowiący brzeczkę pomelasową, błoto defekosaturacyjne oraz melasa stanowiące odpady przy produkcji cukru.
Według dotychczasowych metod dla nawozów mineralnych, w tym wapniowych lub wapniowomagnezowych granulaty otrzymuje się na drodze granulacji aglomeracyjnej poprzez zmieszanie składników w proporcjach wynikających z założonego składu i nawilżenie materiału cieczą wiążącą, najczęściej wodą lub jej roztworami z dodatkiem środków spajających, takich jak kleje, żywice, żelatyna, krochmal, glukonian sodu, melasa, czy inne odpady z produkcji cukru. Rozwiązania te realizowane są najczęściej w układach urządzeń technologicznych zawierających zasobniki substratów, współpracujące z urządzeniami dozująco-podającymi oraz urządzeniami granulującymi jak bęben lub talerz, a także zawierającymi urządzenia sortujące wytworzony granulat.
Z opisu patentu PL 163410 znany jest sposób i układ do wytwarzania nawozu wapniowego biologicznie wzbogaconego, na bazie wodorotlenku wapnia jako nośnika mineralnego i ługu macierzystego jako wypełniacza organicznego, którym jest brzeczka pomelasowa z otrzymywania kwasu cytrynowego na melasie, a także z wykorzystaniem błota defekosaturacyjnego stanowiącego odpad przy produkcji cukru. Nawóz wapniowy biologicznie wzbogacony otrzymuje się ze zmielonego tlenku wapnia, który zrasza się mgłą wodną do utworzenia wodorotlenku wapnia, a następnie zadaje się przez ciągłe lub okresowe zraszanie powierzchniowe mgłą utworzoną z ługu macierzystego zagęszczonego do zawartości suchej masy 40-45% wagowych i poddaje stałemu mieszaniu ujednorodniającemu aż do uzyskania koncentracji końcowej ługu macierzystego w wodorotlenku wapnia w zakresie 20-35% wagowych, po czym tak uzyskany półprodukt poddaje się dojrzewaniu przez ok. 24 godziny, ponownie zrasza się mgłą z zagęszczonego ługu macierzystego podawanego w procesie ciągłym aż do uzyskania w jednostce masy 35-do 60% wagowo suchej masy, granulacji w przedziale 3 do 10 mm i po leżakowaniu ok. 36 godzin konfekcjonuje się w opakowania jednostkowe.
Z opisu patentu PL 178091 znany jest sposób granulowania sproszkowanego materiału i granulator, w którym do mieszającego bębna granulatora wprowadza się sproszkowany materiał przeznaczony do zgranulowania oraz roztwór środka spajającego doprowadzony poprzez człon rozprowadzający z otworami usytuowany w bębnie we wprowadzonym materiale sproszkowanym, miesza się materiał dla osiągnięcia granulacji, po czym uzyskany zgranulowany produkt usuwa się z bębna mieszającego do dalszego przerobu. Korzystnie, sposób według wynalazku stosowany jest do granulowania mineralnych składników pasz, przy czym jako sproszkowany materiał stosuje się sproszkowaną mieszankę składników mineralnych a jako roztwór środka spajającego stosuje się glukonian sodowy i ewentualnie melasę.
Z opisu zgłoszenia DE102009053210 (A1) znana jest produkcja granulowanego wapna, dolomitu lub ich mieszanin zawierającego aglomeraty, przydatne jako nawóz, dodatek w metalurgii, do oczyszczania gazów spalinowych lub wody, który składa się z nadbudowanych aglomeratów z rozdrobnionych stałych materiałów wyjściowych w ciekłym bezwodnym lub o zawartości wody do 40% wagowych środowisku aglomeracji o właściwościach wiążących lub zawierającym dodatkowo rozproszony lub rozpuszczony środek wiążący. Jako środki wiążące zostały wskazane środki organiczne, w szczególności wybrane z grupy syntetycznych polimerów lub kopolimerów, zwłaszcza w postaci rozproszonej lub rozpuszczonej, polimery naturalne, w tym polisacharydy, albo mieszaniny jak melasa, klej, żywica, wosk, pokost i inne. Spośród polimerowych środków wiążących wymieniono polisacharydy naturalne i syntetyczne, w tym węglowodory, takie jak alginiany i skrobię, cukry, żelatynę i inne naturalne środki zagęszczające. W szczególnie korzystnej postaci wykonania do wytwarzania granulek nawozu sztucznego wskazana jest jako spoiwo melasa w połączeniu z termoutwardzalnym lakierem lub olejem, zwłaszcza w mieszaninie gotowanej z olejem lnianym. Aglomerację prowadzi się w temperaturze pokojowej lub od 20 do 40°C i oddziela granulat poza rozmiarowy poprzez przesiewanie. Granulat z wapna, dolomitu lub zawierających te składniki mieszanek, uzyskany według przedstawionego w opisie sposobu wytwarzania charakteryzuje się tym, że przynajmniej w zewnętrznej warstwie zawiera jako środek wiążący cząstki
PL 231 027 B1 syntetycznych polimerów lub kopolimerów, w szczególności alkoholu poliwinylowego, naturalnych polimerów, w szczególności polisacharydów, melasy, kleju, żywicy, wosku i/lub pokostu lnianego i ewentualnie innych dodatków.
W opisie zgłoszeniowym JP 2014012639 (A) przedstawiono rozwiązanie problemów związanych z przechowywaniem odpadów podestylacyjnych przy produkcji cukru stanowiących wywary melasowe - melasy z trzciny cukrowej lub buraka cukrowego. Melasę o zawartości cukru od 75% do 81% (Brix) poddaje się zestaleniu z wapnem gaszonym (wodorotlenkiem wapnia) do wytworzenia melasy zestalonej, którą można składować jako zagęszczony odpad melasy z produkcji cukru lub jako granulat nawozowy. Utwardzony granulowany nawóz mineralny otrzymuje się przez mieszanie 100 części wagowych wapna gaszonego - Ca(OH)2 ze 140-250 częściami wagowymi melasy lub melasy stałej, korzystnie jest 160-220 cz. wag. melasy do uzyskania stałej lepkości mieszaniny i zakrzepnięcia melasy, którą dodaje się kroplami do wapna gaszonego, co powoduje utworzenie granulatu, w którym 90% cząstek nawozu jest w przedziale 1,0-20,0 mm.
W skrócie opisu patentu KR 100900455 (B1) wskazano spoiwo do granulacji nawozów nieorganicznych i sposób ich otrzymywania. Spoiwo do granulacji nieorganicznego nawozu sztucznego, którym jest nawóz wapniowy lub nawóz krzemianowy jest przygotowane poprzez zmieszanie 10-50% wagowych jednego lub więcej materiałów wybranych spośród ligniny, melasy i melasy odpadowej, w roztworze wodnym zawierającym 5-15% wagowych bentonitu o współczynniku pęcznienia 20-24. Spoiwo dodatkowo składa się z 10-50% wagowych koncentratu alkoholowego lub czerwonego mułu stanowiącego odpad przy produkcji aluminium.
W opisie zgłoszeniowym CN 103183530 wskazano wytwarzanie nawozu wieloskładnikowego przy wykorzystaniu płynu z fermentacji alkoholowej melasy, który obejmuje następujące etapy: dodanie 500-600 kg stężonego płynu o zawartości 30-60 procent melasy w cieczy fermentacyjnej do każdej tony nawozu wieloskładnikowego w fazie granulacji nawozu i równomierne natryskiwanie skoncentrowanego płynu na nawóz umieszczony na talerzu lub bębnie do granulowania. Ciecz z fermentacji alkoholowej melasy z trzciny cukrowej jest używana w celu skutecznego wykorzystania azotu, fosforu i potasu, składników odżywczych, substancji organicznych, aminokwasów, kwasów humusowych i pierwiastków śladowych obecnych w cieczy.
W opisie zgłoszeniowym CN 104030767 i CN 104030768 wskazano na użycie cieczy po fermentacji alkoholowej melasy do natryskiwania różnych surowców do nawozów i utworzenia granulatu, zwłaszcza do wytwarzania preparatów nawozowych zawierających substancje organiczne i nieorganiczne. Alkoholowy roztwór melasy zawierający 5-30% substancji stałych, bez zatężania, stosuje się do natryskiwania różnych surowców przeznaczonych do wytworzenia nawozów. Jako materiał organiczny wymieniono filtrowane błoto po produkcji cukru (szlam cukrowy), wytłoki trzciny cukrowej, liście trzciny cukrowej, manioku, pozostałości odchodów zwierzęcych, słomę, wytłoki i inne odpady z fermentacji drożdżowych przy produkcji pasz, które miesza się ze składnikami nieorganicznymi jak np. mocznik, fosforan jednoamonowy, chlorek potasu, siarczan miedzi, fosforan wapnia i magnezu. Materiał nawozowy po nawilżeniu z użyciem dyszy natryskowej i wymieszaniu w mieszalniku, granulowany jest w urządzeniu bębnowym lub talerzowym.
Pomimo licznie opisanych w literaturze patentowej sposobów wytwarzania granulatów nawozów mineralnych z użyciem cieczy wiążącej, w której jako spoiwo wskazuje się melasę czy inne odpady przy produkcji cukru, istnieje ciągła potrzeba doskonalenia i optymalizacji parametrów procesów granulacji, doskonalenia właściwości fizykochemicznych uzyskanych granulatów i uwzględnienia aspektów ekonomicznych w produkcji przemysłowej.
Na rynku poszukiwane są wciąż granulaty nawozów zawierających wapń i/lub magnez nasyconych składnikiem odżywczym dla roślin, które wykazywałyby się wysokimi parametrami jakościowymi determinującymi ich przydatność dla wzrostu nawożonych upraw jak i postacią granulatu, który powinien być sypki niezbrylający się i łatwy podczas magazynowania oraz rozsiewania w urządzeniach rozsiewających. W ofertach handlowych brak jest nawozów wapniowych i/lub wapniowo-magnezowych z udziałem melasy lub cukru, a produkowane dotychczas nawozy wykazują bardzo wysoką higroskopijność, co skutkuje zbrylaniem i kleistością granul, zatykających rozsiewacze nawozowe.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie bardziej efektywnego sposobu wytwarzania nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego w postaci granulatu z surowców zawierających węglany wapnia lub magnezu z użyciem cieczy wiążącej nasyconej składnikiem odżywczym dla roślin jakim jest melasa lub cukier, który będzie zapewniał wydajniejszą
PL 231 027 B1 granulację i otrzymanie niezbrylającego się nawozu o trwałych, wysoko wytrzymałych na ściskanie granulkach oraz wysokim parametrze czasu rozkładu granul, a jednocześnie przyczyni się do poprawy środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie do nawożenia gleby melasy buraczanej stanowiącej odpad po produkcji cukru.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowomagnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego, z rozdrobnionych materiałów wyjściowych ze skał wapiennych i/lub dolomitowych w procesie granulacji z zastosowaniem cieczy wiążącej o zawartości melasy lub cukru od 1 : 60% w roztworze wodnym, korzystnie w ilości 10-40% melasy lub cukru, do utworzenia granul nawozu, które rozdziela się przez przesiewanie na frakcje rozmiarowe, polegający na tym, że w zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy lub talerzowy, z zasobnika dozującego do obracającego się granulatora o działaniu ciągłym dostarcza się podajnikiem w sposób ciągły materiał wyjściowy, którym są składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy wybrane z sypko-pylistego materiału, którym jest : mączka wapienna, lub mączka wapienna z dodatkiem mączki dolomitu i/lub mączki kredy i/lub gipsu, lub mączka dolomitu, lub mączka dolomitu z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki kredy, i/lub gipsu, lub mączka kredy, lub mączka kredy z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki dolomitu i/lub gipsu i na przesypujący się w bębnie lub talerzu materiał w sposób ciągły natryskuje się wodny roztwór melasy lub cukru, przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu do masowego natężenia dostarczania do bębna lub talerza składników materiału sypko-pylistego w granicach 0,10-0,20 kg cieczy/kg materiału sypkopylistego, korzystnie w przedziale 0,12-0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego i granuluje się w procesie ciągłym, a wytworzony granulat odbiera do leja wysypowego i wprowadza się do suszarki, podsusza do uzyskania 0,1-0,5% wilgotności, po czym w przesiewaczu oddziela się frakcję właściwą o średnicy granul w zakresie 1-10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a pozostałe frakcje poza wymiarowe zawraca się do procesu.
Według wynalazku odmiana druga sposobu wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego, z rozdrobnionych materiałów wyjściowych ze skał wapiennych i/lub dolomitowych w procesie granulacji z zastosowaniem cieczy wiążącej o zawartości melasy lub cukru od 1: 60% w roztworze wodnym, korzystnie w ilości 10-40% melasy lub cukru, do utworzenia granul nawozu, które rozdziela się przez przesiewanie na frakcje rozmiarowe, polega na tym, że w zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy lub talerzowy, z zasobnika dozującego do granulatora dostarcza się podajnikiem w sposób okresowy materiał wyjściowy, którym są składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy wybrane z sypko-pylistego materiału, którym jest : mączka wapienna, lub mączka wapienna z dodatkiem mączki dolomitu i/lub mączki kredy i/lub gipsu, lub mączka dolomitu, lub mączka dolomitu z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki kredy, i/lub gipsu, lub mączka kredy, lub mączka kredy z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki dolomitu i/lub gipsu, po czym podczas mieszania na przesypujący się w bębnie lub talerzu materiał natryskuje się wodny roztwór melasy lub cukru przy zachowaniu stosunku masy dostarczanego roztworu do masy dostarczonych do bębna lub talerza składników materiału sypko-pylistego w granicach 0,10-0,20 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego, korzystnie w granicach 0,12-0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego i granuluje przez 4-15 minut, a następnie wytworzony granulat wprowadza się do suszarki, podsusza do uzyskania 0,1-0,5% wilgotności, po czym w przesiewaczu oddziela się frakcję właściwą o średnicy granul w zakresie 1-10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a pozostałe frakcje poza wymiarowe zawraca się do procesu.
Korzystnie w odmianie pierwszej i w odmianie drugiej sposobu według wynalazku sypko-pylisty materiał jest o uziarnieniu poniżej 500 μm i wilgotności do 0,50%.
Korzystnie w odmianie pierwszej i w odmianie drugiej sposobu według wynalazku wodny roztwór melasy lub cukru podaje się o temperaturze 10-65°, za pomocą dysz pod ciśnieniem 10:100 kPa.
Korzystnie w odmianie pierwszej i w odmianie drugiej sposobu według wynalazku do zasobnika dozującego wprowadza się sypko-pyliste składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy, o udziale masowym dla poszczególnych składników w nawozie:
- dla mączki wapiennej w ilości 50-100% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub
- dla mączki dolomitu w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub
- dla mączki kredy w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy.
PL 231 027 B1
Opracowane zgodnie z wynalazkiem rozwiązanie pozwala w sposób ciągły lub okresowy wytwarzać nawóz wapniowy i/lub wapniowo-magnezowy pojedynczy lub wieloskładnikowy z wybranego materiału sypko-pylistego, którym jest mączka wapienna, mączka dolomitowa, mączka kredy i gips w postaci trwałych granul, o korzystnych wartościach wytrzymałości mechanicznej dochodzącej do 47 Niutonów i krótkim czasie rozpadu granul - do 12 godzin.
Przedstawiony w odmianie pierwszej sposób ciągły wytwarzania nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego i dobór stosunku masowego natężenia dostarczania cieczy wiążącej z udziałem melasy/cukru i masowego natężenia dostarczania składników materiału sypko-pylistego w granicach 0,1-0,2 kg cieczy/kg materiału, pozwala na płynną realizację procesu granulacji w procesie ciągłym, co przekłada się na zwiększoną sprawność i wydajność produkcji granulatu o pożądanych właściwościach. Ponadto wskazany zgodnie z wynalazkiem dobór masowego natężenia dostarczania do granulatora materiału sypko-pylistego i cieczy wiążącej, umożliwia sterowanie przebiegiem procesu granulacji dla uzyskania cząstek produktu o najkorzystniejszym składzie granulometrycznym mieszczącym się w zakresie 84-98% właściwej frakcji ziaren w przedziale 1 -10 mm.
W odmianie drugiej przedstawiono sposób wytwarzania granulatu w okresowo realizowanym procesie granulacji składników materiału sypko-pylistego dla nawozu pojedynczego lub wieloskładnikowego, który natryskuje się w granulatorze roztworem melasy/cukru z ustalonym w granicach 0,1-0,2 kg cieczy/kg materiału stosunkiem masy dostarczonego roztworu do masy dostarczonego do granulatora materiału sypko-pylistego.
Jako ciecz wiążącą zastosowano melasę buraczaną lub cukier spożywczy o zawartości 1 -60% w roztworze wodnym. Melasa buraczana jako produkt uboczny przy produkcji cukru występuje w postaci ciemnobrunatnego syropu o zawartości suchej masy na poziomie 70-80% i zawartości sacharozy około 50%.
W rozwiązaniu według wynalazku użyto materiału sypko-pylistego z przetworzenia skał wapiennych i dolomitowych, którym są;
- mączka wapienna CaCO3 - o zawartości węglanu wapnia (CaCO3) w przedziale 93-95%, zawartości węglanu magnezu ( MgCO3) ok. 1,5%, MgO ok. 0.7% i zawartości chlorków poniżej 0.4%, w postaci białego, bezzapachowego proszku o gęstości 2.6-2.8 Mg/m3 i gęstości nasypowej 0.6-0.8 Mg/m3,
- mączka dolomitu - węglan wapniowo-magnezowy - CaMg(CO3)2 o zawartości CaO do 32%, MgO do 19%, SiO2 do 1%, FC2O3 do 0.2%, w postaci białoszarego, bezzapachowego proszku o gęstości 2.9 Mg/m3 i gęstości nasypowej 0.8-1.6 Mg/m3,
- mączka kredy - węglan wapnia o zawartości 92-99% CaCO3, w postaci jasno szarego, bezzapachowego proszku, o gęstości 2.8 Mg/m3, gęstości nasypowej 0.9-1.5 Mg/m3,
- gips - dwuwodny siarczan wapnia - CaSO4 + 2 H2O, sól nieorganiczna, o białej barwie, gęstości 2.3-2.4 Mg/m3 i gęstości nasypowej 0.8-1.4 Mg/m3.
Użycie w rozwiązaniu według wynalazku wskazanych powyżej substancji jako materiału sypkopylistego, którym jest mączka wapienna węglanowa, mączka dolomitu, mączka z kredy węglanowej oraz gips dla nawozu jako pojedynczy składnik lub w mieszaninie i natryskiwanie składników materiału przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania cieczy wiążącej, którą stanowi roztwór wodny melasy lub cukru do natężenia dostarczania składników materiału sypko-pylistego w granicach 0,1-0,2 kg cieczy/kg materiału oraz udział w nawozie melasy lub cukru, jak wskazano w przykładach realizacji - na poziomie 0.1% - do 10.7% - zapewniają, że uzyskany nawóz wykazuje szczególnie korzystne wskaźniki jakościowe i właściwości fizykochemiczne. Otrzymane granule dla parametrów z korzystnego zakresu stężenia cieczy wiążącej o zawartości 10- do 40% melasy/cukru i korzystnego stosunku natężenia podawania cieczy i materiału s ypko-pylistego w granicach 0,12-0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego mają dużą wytrzymałość mechaniczną - w pomiarach dla granul o wymiarach 4 mm odporność na ściskanie jest nie mniejsza niż 15 Niutonów dochodząc do wartości 40 Niutonów co zapewnia, że są trwałe, nie zlepiają się i nie ulegają łatwo zgniataniu i ścieraniu, zwłaszcza w urządzeniach rozsiewających.
Wytrzymałość granul otrzymanych przy nawilżaniu cieczą wiążącą o stężeniach z dolnego zakresu od 1 - do 10% zawartości melasy/cukru określona w pomiarach dla granul 4 mm (w przykładach realizacji) jest niższa o wartość 7-10 Niutonów, ale wystarczająca dla granulatów, które mogą być wysiewane ręcznie i stosowane np. w sadownictwie i ogrodnictwie. Granulat wytworzony przy stężeniach cieczy wiążącej o wartościach z górnego zakresu od 40 - do 60% zawartości melasy/cukru i wysokim
PL 231 027 B1 stosunku masy cieczy wiążącej do masy materiału sypko-pylistego powyżej 0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego charakteryzuje się bardzo twardymi cząstkami - o odporności na ściskanie dla granul 4 mm powyżej 40 Niutonów - co w większości przypadków nie jest wymagane. W praktycznym stosowaniu zakłada się, że granulat powinien zachować trwałość przynajmniej w 4 operacjach takich jak: magazynowanie, pakowanie, transport, rozsiewanie i otrzymane sposobem według wynalazku granulaty o odporności w zakresie 16- do 40 Niutonów spełniają ten wymóg. Stosowanie cieczy wiążących o zawartości powyżej 40% melasy/cukru powoduje zwiększone zużycie melasy buraczanej lub cukru stosowanego jako cukier spożywczy - co podraża koszty wytwarzania i może być nieuzasadnione ekonomicznie. Odporność na ściskanie wytworzonych granul jest proporcjonalna do zawartości melasy/cukru w nawozie.
Ponadto stopień rozpadu granul nawozu uzyskanego sposobem według wynalazku w wilgotnym środowisku gleby (wniknięcie w strukturę gleby) zawiera się w ilości od 90 do 100% masy użytego nawozu w czasie do 12 godzin, co zapewnia stosunkowo szybką regulację poziomu kwasowości - zmianę odczynu pH gleby, przyczyniając się do poprawy warunków wzrostu upraw.
Na rynku brak jest wielko tonażowej oferty handlowej nawozów wapniowych i/lub wapniowo-magnezowych, pojedynczych lub wieloskładnikowych z udziałem melasy/cukru. Niniejszy wynalazek pozwala otrzymać granulat nawozowy z dużą wydajnością, zwłaszcza w procesie ciągłym i posiada dodatkową zaletę związaną z ochroną środowiska poprzez wykorzystanie odpadowej melasy z buraków cukrowych, która uaktywnia pożyteczne mikroorganizmy w glebie i sprzyja wzrostowi nawożonych upraw w rolnictwie, sadownictwie, a także w małych uprawach ogrodowych.
PRZYKŁADY:
Sposób wykonania wynalazku został zilustrowany w przykładach realizacji procesu granulacji w skali laboratoryjnej, półtechnicznej i technicznej, w którym odmiana pierwsza realizowana jest jako proces ciągły, a odmiana druga jako proces okresowy.
W przykładach wykonania opisano także etap przygotowawczy dla sposobu wytwarzania nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego w odmianie pierwszej, realizującej granulację w procesie ciągłym, poprzez dostarczanie w sposób ciągły materiału sypko-pylistego i cieczy wiążącej do granulatora bębnowego i talerzowego pracującego w trybie ciągłym z ustalonym stosunkiem natężenia podawania cieczy i materiału sypko-pylistego w kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego, polegający na tym, że roztwór wodny melasy lub cukru natryskuje się do granulatora bębnowego lub talerzowego po 4-6 minutach dozowania materiału sypko-pylistego, którym są składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy, przy czym w granulatorze talerzowym zatrzymuje się dozowanie materiału i dostarczony wstępnie materiał natryskuje się przez 4-6 minut roztworem melasy lub cukru, po czym ponownie uruchamia się dostarczanie materiału sypko-pylistego i realizuje granulację w procesie ciągłym.
Etap przygotowania granulatora bębnowego lub talerzowego poprzez utworzenie warstwy materiału sypko-pylistego w strefie nawilżania jest jednorazową czynnością przed rozpoczęciem ciągłego dostarczania cieczy/materiału przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania cieczy do masowego natężenia dostarczania do granulatora materiału sypko-pylistego w granicach 0,1-0,2 kg cieczy/kg materiału i realizacji granulacji w procesie ciągłym.
Dostarczenie do granulatora bębnowego lub talerzowego w początkowym (rozruchowym) stadium procesu ciągłego samego materiału sypko-pylistego dla wstępnego utworzenia w granulatorze warstwy suchego materiału w czasie 4 do 6 minut dozowania, zapobiega natryskiwaniu cieczy bezpośrednio na ścianki granulatora i ich oblepianiu granulowanym materiałem, co może zakłócać początkowy przebieg procesu granulacji. W granulatorze talerzowym korzystnym jest nawilżenie wstępnie dostarczonej do talerza warstwy materiału sypko-pylistego cieczą wiążącą w czasie 4 do 6 minut dozowania, a następnie kontynuacja procesu w układzie ciągłym z zachowaniem stałego stosunku natężenia dostarczania materiału sypko-pylistego i cieczy wiążącej.
Otrzymany według poniższych przykładów granulowany nawóz wapniowy i/lub wapniowo-magnezowy pojedynczy lub wieloskładnikowy z mączki wapiennej, mączki dolomitu, mączki kredy, zawierał od 84-do 98% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, dla korzystnych zakresów stężenia cieczy wiążącej i korzystnym stosunku masy dodanej cieczy do masy materiału sypko-pylistego, osiągających wartości nie mniejsze niż 15 Niutonów i dochodzące do wartości 40 Niutonów, w zależności od procentowej zawartości melasy lub cukru w nawozie. Wzrost zawartości melasy lub cukru w nawozie powodował wzrost wytrzymałości otrzymanych granul, przy czym odporność na ściskanie granul otrzymanych przy takiej samej zawartości procentowej melasy lub cukru w nawozie jest porównywalna. Wzrost wartości
PL 231 027 B1 stosunku masy dodanej cieczy wiążącej do masy materiału sypko pylistego wpływa również na wytworzenie granulatu o grubszych ziarnach (wzrost udziałów frakcji granul o większych wymiarach).
Stopień rozpadu granul nawozów otrzymanych według poniższych przykładów w wilgotnym środowisku gleby zawierał się w ilości od 90 do 100% masy użytego do pomiarów nawozu w czasie do 12 godzin.
Przykłady realizacji wynalazku w warunkach procesu ciągłego :
P r z y k ł a d 1
W zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy z zasobnika dozującego dostarcza się przez 5 minut podajnikiem śrubowym w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 900 kg/godzinę materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mączkę dolomitową o uziarnieniu poniżej 500 μm i wilgotności 0,28% do bębna granulatora o średnicy d = 0.7 m, długości l = 4.5 m i kącie pochylenia osi do poziomu a = 1.5°, obracającego się dookoła osi z prędkością 10 obr/min., działającego w trybie ciągłym.
Po 5 min dostarczania sypko-pylistej mączki dolomitowej i wypełnieniu bębna w jego strefie nawilżania, na przesypujący się i przemieszczający osiowo w bębnie sypko-pylisty materiał rozpoczęto natryskiwanie cieczy wiążącej, którą był wodny roztwór melasy o stężeniu masowym równym 35%, ogrzany do temperatury 40°C w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym z płaszczem grzejnym. Ciecz wiążącą podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1.5 mm, rozmieszczonych liniowo w początkowym odcinku bębna na długości Id = 2,0 m, pod ciśnieniem 40 kPa, z natężeniem masowym 126 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania do bębna mączki dolomitowej, który wynosił 0.14 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego realizowano granulację w procesie ciągłym. Podczas cyrkulacji i wzdłużnego przemieszczania się nawilżony w strefie wlotowej bębna materiał, zawierający utworzone zarodki granul ulegał dalszemu wzrostowi aglomeracyjnemu do utworzenia zagęszczonych granul nawozu, które odbierano w końcowej części bębna do leja wysypowego, a stąd kierowany był do suszarki, gdzie suszono go w temperaturze 90°C do wilgotności 0.5%. Po wysuszeniu produkt podawano w przesiewaczu na zestaw sit, na którym wydzielono frakcję właściwą o rozmiarach ziaren K10 mm., stanowiącą produkt gotowy, a występujące w niewielkiej ilości frakcje poza wymiarowe zawrócono do procesu.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 95% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 31 Niutonów i 3,77% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 2
Postępując jak w przykładzie 1, stosując podany w nim granulator bębnowy dostarczano do bębna w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 880 kg/godzinę mączkę dolomitową o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.28% i po 5 minutach dozowania mączki dolomitowej natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym równym 20%, ogrzany do temperatury 30°C. Ciecz podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1,5 mm, pod ciśnieniem 30 kPa, z natężeniem masowym 116 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania mączki dolomitowej, który wynosił 0.132 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego realizowano granulację w procesie ciągłym, a wytworzony granulat jak w przykładzie 1 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 91% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 22 Niutonów i 2,57% cukru.
P r z y k ł a d 3
Postępując jak w przykładzie 1, stosując podany w nim granulator bębnowy dostarczano do bębna w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 920 kg/godzinę mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.31% i po 5 minutach dozowania kredy natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym równym 20%, ogrzany do temperatury 45°C. Ciecz podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1,5 mm, pod ciśnieniem 30 kPa, z natężeniem masowym 120 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania mączki kredy, który wynosił 0.13 kg cieczy/kg materiału sypkopylistego realizowano granulację w procesie ciągłym, a wytworzony granulat jak w przykładzie 1 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
PL 231 027 B1
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkac h procesu ciągłego zawierał 90% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 20 Niutonów i 2,04% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 4
Postępując jak w przykładzie 1, stosując podany w nim granulator bębnowy dostarczano do bębna w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 860 kg/godzinę mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.31% i po 5 minutach dozowania mączki kredy natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym równym 15%, ogrzany do temperatury 25°C. Ciecz podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1,5 mm, pod ciśnieniem 20 kPa, z natężeniem masowym 110 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do bębna mączki kredy, który wynosił 0.128 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego realizowano granulację w procesie ciągłym, a wytworzony granulat jak w przykładzie 1 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 89% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 17 Niutonów i 1,88% cukru.
P r z y k ł a d 5
Postępując jak w przykładzie 1, stosując podany w nim granulator bębnowy dostarczano do bębna w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 900 kg/godzinę materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym : 45% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitu, 25% mączki kredy i o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.29%. Po 5 minutach dozowania mieszaniny składników natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym równym 30%, ogrzany do temperatury 50°C. Ciecz podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1,5 mm, pod ciśnieniem 30 kPa, z natężeniem masowym 120 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania mieszaniny składników, który wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego realizowano granulację w procesie ciągłym, a wytworzony granulat jak w przykładzie 1 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 45% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitu, 25% mączki kredy, przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 91% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 24 Niutonów i 3,09% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 6
Postępując jak w przykładzie 1, stosując podany w nim granulator bębnowy dostarczano do bębna w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 920 kg/godzinę materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 25% mączki kredy, 15% gipsu i o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.29%. Po 5 minutach dozowania mieszaniny składników natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym równym 15%, ogrzany do temperatury 30°C. Ciecz podawano za pomocą zestawu dysz o średnicy wylotowej 1,5 mm, pod ciśnieniem 20 kPa, z natężeniem masowym 115 kg/godzinę i przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania mieszaniny składników, który wynosił 0.125 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego realizowano granulację w procesie ciągłym, a wytworzony granulat jak w przykładzie 1 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitu, 25% mączki kredy oraz 15% gipsu, przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 89% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 16 Niutonów i 1,84% cukru.
P r z y k ł a d 7
W zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator talerzowy z zasobnika dozującego dostarczano przez 5 minut podajnikiem śrubowym w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,24 kg/minutę materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu
PL 231 027 B1 poniżej 500 um i wilgotności 0.25% do talerza granulatora o średnicy d = 0.5 m, wysokości burty h = 0.10 m oraz kącie pochylenia osi do poziomu a = 52°, obracającego się dookoła osi z prędkością 14 obr/min. działającego w trybie ciągłym.
Po 5 minutach zatrzymano dozowanie mączki kredy i na przesypujący się i cyrkulujący w talerzu materiał rozpoczęto natryskiwanie cieczy wiążącej, którą był wodny roztwór melasy o stężeniu masowym równym 25%, ogrzany w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym do temperatury 40°C, dostarczany za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1.0 mm, pod ciśnieniem 25 kPa, z natężeniem masowym 0.031 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania materiału na talerzu włączono ponownie dostarczanie mączki kredy z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym, przy zachowaniu stałego stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania mączki kredy, który wynosił 0.129 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Podczas cyrkulacji i przemieszczania się w talerzu nawilżonego złoża z zarodkami granul następowała granulacja aglomeracyjna i utworzenie zagęszczonych granul nawozu, które odbierano przez burtę talerza do leja wysypowego, a stąd uzyskany granulat kierowany był do suszarki, gdzie suszono go w temperaturze 90°C do wilgotności 0.5%. Po wysuszeniu produkt podawano w przesiewaczu na zestaw sit, na którym wydzielono frakcję właściwą o rozmiarach ziaren 1:10 mm stanowiącą produkt gotowy, a występujące w minimalnej ilości frakcje poza wymiarowe zawrócono do procesu.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 89% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 23 Niutonów i 2,52% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 8
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 53°, działający w trybie ciągłym dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,28 kg/minutę mączkę dolomitu i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mączki, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem melasy o stężeniu masowym wynoszącym 40%, ogrzanym do temperatury 45°C. Roztwór melasy podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 30 kPa, z natężeniem masowym 0.037 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mączki dolomitu z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym, przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania do talerza mączki dolomitu, który wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 41 Niutonów i 4,08% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 9
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując talerz granulatora o parametrach jak w przykładzie 7 oraz kącie pochylenia osi do poziomu a = 53°, obracającego się dookoła osi z prędkością 14 obr/min, o działaniu ciągłym, dostarczano w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,25 kg/minutę mączkę wapienną i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mączki, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem melasy o stężeniu masowym wynoszącym 60%, ogrzanym do temperatury 60°C. Roztwór melasy podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 50 kPa, z natężeniem masowym 0.05 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania materiału na talerzu włączono ponownie dostarczanie mączki wapiennej z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania do talerza mączki wapiennej, który wynosił 0.2 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat, jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki wapiennej nawóz przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 95% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 53 Niutonów i 8.76% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 10
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 o działaniu ciągłym, dostarczano w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,25 kg/minutę
PL 231 027 B1 mączkę wapienną i po 5 minutach dostarczania mączki w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 1%, ogrzanym do temperatury 30°C. Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 15 kPa, z natężeniem masowym 0.025 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania materiału na talerzu włączono ponownie dostarczanie mączki wapiennej z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano proces granulacji w układzie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mączki wapiennej jurajskiej, który wynosił 0.1 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki wapiennej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 84% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 6 Niutonów i 0.1% cukru.
P r z y k ł a d 11
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a=50°, działający w trybie ciągłym dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,24 kg/minutę mączkę dolomitu i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mączki, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 35%, ogrzanym do temperatury 40°C. Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 20 kPa, z natężeniem masowym 0.029 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mączki dolomitu z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mączki dolomitu, który wynosił 0.121 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 94% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 31 Niutonów i 4,06% cukru.
P r z y k ł a d 12
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 54°, działający w trybie ciągłym dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,30 kg/minutę sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 90% mączki wapiennej i 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 gm oraz wilgotności 0.32% i po 4 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem melasy o stężeniu masowym wynoszącym 30%, ogrzanym do temperatury 40°C. Roztwór melasy podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 25 kPa, z natężeniem masowym 0.04 kg/minutę i po 4 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie sypko-pylistej mieszaniny z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany o udziale masowym 90% mączki wapiennej i 10% gipsu, przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 30 Niutonów i 3,09% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 13
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 51° oraz prędkości 12 obr/minutę, działający w trybie ciągłym, dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,25 kg/minutę sypkopylistą mieszaninę składników o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitu oraz 30% mączki kredy o uziarnieniu poniżej 500 gm oraz wilgotności 0,28% i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem melasy o stężeniu masowym wynoszącym 35%, ogrzanym do temperatury 50°C.
Roztwór melasy podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 30 kPa, z natężeniem masowym 0.031 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mieszaniny składników
PL 231 027 B1 z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu melasy do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.124 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej oraz 30% mączki kredy przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 94% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 37 Niutonów i 3,77% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 14
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 53° działający w trybie ciągłym, dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,28 kg/minutę sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 30% mączki kredy i 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.32% i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 30%, ogrzanym do temperatury 30°C.
Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 25 kPa, z natężeniem masowym 0.035 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mieszaniny składników z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.125 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 30% mączki kredy i 10% gipsu przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 25 Niutonów i 3,61% cukru.
P r z y k ł a d 15
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 53° oraz prędkości 14 obr/minutę, działający w trybie ciągłym, dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,26 kg/minutę sypko pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 30% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej, 30% mączki kredy oraz 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.30% i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 35%, ogrzanym do temperatury 40°C. Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 35 kPa, z natężeniem masowym 0.032 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mieszaniny składników z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.123 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 30% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej, 30% mączki kredy oraz 10% gipsu przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 32 Niutonów i 4,13% cukru.
P r z y k ł a d 16
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 52° działający w trybie ciągłym, dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,22 kg/minutę sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 40% mączki dolomitowej oraz 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 μm oraz wilgotności 0.32% i po 6 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 40%, ogrzanym do temperatury 45°C. Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 35 kPa, z natężeniem masowym 0.0275 kg/minutę i po 6 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mieszaniny składników z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy
PL 231 027 B1 zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.125 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 40% mączki dolomitowej oraz 10% gipsu przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 95% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 38 Niutonów i 4,76% cukru.
P r z y k ł a d 17
Postępując jak w przykładzie 7 i stosując granulator talerzowy o parametrach jak w przykładzie 7 i kącie pochylenia osi do poziomu a = 50° oraz prędkości 12 obr/minutę, działający w trybie ciągłym, dostarczano do niego w sposób ciągły z natężeniem masowym wynoszącym 0,24 kg/minutę sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 30% mączki wapiennej, 60% mączki dolomitowej oraz 10% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 nm oraz wilgotności 0.30% i po 5 minutach zatrzymano dostarczanie mieszaniny, po czym w sposób ciągły natryskiwano wodnym roztworem cukru o stężeniu masowym wynoszącym 45%, ogrzanym do temperatury 40°C.
Roztwór cukru podawano zestawem dysz pod ciśnieniem 35 kPa, z natężeniem masowym 0.032 kg/minutę i po 5 minutach nawilżania włączono ponownie dostarczanie mieszaniny składników z ustalonym wcześniej natężeniem i realizowano granulację w procesie ciągłym przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu cukru do masowego natężenia dostarczania do talerza mieszaniny, który wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Wytworzony granulat jak w przykładzie 7 odbierano, suszono i wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 30% mączki wapiennej, 60% mączki dolomitowej oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i w warunkach procesu ciągłego, zawierał 94% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie niniejsze niż 37 Ni utonów i 5,65% cukru.
Przykłady realizacji wynalazku w warunkach procesu okresowego :
P r z y k ł a d 18
W zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy z zasobnika dozującego do poziomego bębna granulatora o średnicy wewnętrznej d = 0.5 m i długości l = 0.4 m dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy, którym była sypko-pylista mączka dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 qm, wilgotności 0.2%, i masie 10 kg, po czym włączono napęd granulatora, i przy obrotach bębna dookoła osi z prędkością 0.33 obr/s podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano ciecz wiążącą którą był wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 20%, w ilości 1,2 kg, ogrzany w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym do temperatury 20°C. Ciecz wiążącą podawano za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1.2 mm, pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0.20 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu melasy do masy mączki dolomitu wynosił 0.12 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego Tak nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 7 minut, w czasie których podczas cyrkulacji złoża z zarodkami granul następowała granulacja aglomeracyjna i utworzenie zagęszczonych granul nawozu. Następnie uzyskany granulat wprowadzono do suszarki i suszono w temperaturze 90°C do uzyskania wilgotności 0.5%, po czym podano w przesiewaczu na zestaw sit, na których wydzielono frakcję właściwą o rozmiarach ziaren 1:10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a występujące w minimalnej ilości frakcje poza rozmiarowe zawrócono do procesu.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 92% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 20 Niutonów i 1,88% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 19
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 qm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 25%, w ilości 1,3 kg, o temperaturze 30°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.22 kg/minutę. Stosunek masy dodanego
PL 231 027 B1 roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.13 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z sypko-pylistej mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 24 Niutonów i 2,53% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 20
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,3%, i masie 9 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 30%, w ilości 1,5 kg, o temperaturze 30°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.25 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.167 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego.
Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 85% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 33 Niutonów i 3,85% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 21
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16, dostarczano okresowo podajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,2%, i masie 10 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 50%, w ilości 1,3 kg, o temperaturze 60°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 40 kPa z natężeniem masowym 0.26 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.13 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 8 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 98% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 50 Niutonów i 4,94% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 22
Postępując jak w przykładzie 18 i stosując granulator jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora dostarczono mączkę wapienną o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0.3%, i masie 10 kg i podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 1%, w ilości 1,25 kg, ogrzany do temperatury 20°C, za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.3 kg/minutę. Stosunek masy dodanej cieczy wiążącej do masy materiału sypkiego wynosił 0.125 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Tak nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki wapiennej jurajskiej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 87% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 8 Niutonów i 0.1% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 23
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,2%, i masie 7 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 15%, w ilości 0,81 kg, o temperaturze 30°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.16 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.116 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
PL 231 027 B1
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 90% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 18 Niutonów i 1,71% cukru.
P r z y k ł a d 24
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 25%, w ilości 1,28 kg, o temperaturze 30°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.25 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.128 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 91% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 26 Niutonów i 3,1% cukru.
P r z y k ł a d 25
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,2%, i masie 8 kg, następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 40%, w ilości 0.96 kg, o temperaturze 40°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0.16 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.12 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitu nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 32 Niutonów i 4,58% cukru.
P r z y k ł a d 26
Postępując jak w przykładzie 18 i stosując granulator jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora dostarczono podajnikiem mączkę wapienną ze skał kamienia jurajskiego o uziarnieniu poniżej 300 μm, wilgotności 0.3%, i masie 12 kg i podczas mieszania na przesypujący się materiał sypko-pylisty natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 60%, w ilości 2.4 kg, ogrzany do temperatury 40°C, podany za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 40 kPa z natężeniem masowym 0.4 kg/minutę. Stosunek masy dodanej cieczy wiążącej do masy materiału sypkiego wynosił 0.2 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Tak nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki wapiennej jurajskiej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 86% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 54 Niutonów i 10.7% cukru.
P r z y k ł a d 27
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej i 15% mączki kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3% i masie 8 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 10%, w ilości 1,1 kg, o temperaturze 20°C. za pomocą dysz pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0.22 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.138 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej i 15% mączki kredy, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie
PL 231 027 B1 okresowym, zawierał 90% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 18 Niutonów i 1,09% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 28
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano podajnikiem okresowo materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej i 20% mączki kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3% i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 25%, w ilości 1,4 kg, o temperaturze 20°C. za pomocą dysz pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.24 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.14 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 8 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym : 50% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej i 20% mączki kredy, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 97% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 26 Niutonów i 2,72% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 29
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 16 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 40% mączki dolomitowej o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3% i masie 9 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 35%, w ilości 0,9 kg, o temperaturze 35°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0.20 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.10 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 8 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym : 60% mączki wapiennej i 40% mączki dolomitowej przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 86% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 26 Niutonów i 2,72% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 30
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 40% mączki dolomitowej o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3% i masie 8 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 40% w ilości 1,2 kg, o temperaturze 35°C za pomocą dysz pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0.30 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 8 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym : 60% mączki wapiennej i 40% mączki dolomitowej, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 98% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 38 Niutonów i 4,58% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 31
Postępując jak w przykładzie 18 do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 10% mączki kredy oraz 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3% i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,25 kg, o temperaturze 50°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0.21 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.125 kg
PL 231 027 B1 cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 10 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 10% mączki kredy oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 94% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 36 Niutonów i 3,85% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 32
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki dolomitowej, 25% mączki kredy oraz 15% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,3% i masie 7 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 40%, w ilości 0,86 kg, o temperaturze 50°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 30 kPa z natężeniem masowym 0,17 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.123 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 10 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki dolomitowej, 25% mączki kredy oraz 15% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 90% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 36 Niutonów i 3,79% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 33
Postępując jak w przykładzie 18, do poziomego bębna granulatora o parametrach jak w przykładzie 18 dostarczano okresowo podajnikiem materiał sypko-pylisty stanowiący mieszaninę składników o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej, 20% mączki kredy oraz 10% gipsu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,3% i masie 12 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 25%, w ilości 1,45 kg, o temperaturze 20°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,24 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.121 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji bębnowej przez 7 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany wieloskładnikowy o udziale masowym 40% mączki wapiennej, 30% mączki dolomitowej, 20% mączki kredy oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm, osiągających wartości nie mniejsze niż 22 Niutonów i 2,94% cukru.
P r z y k ł a d 34
W zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator talerzowy o średnicy d = 1,0 m, wysokości burty h = 0.15 m oraz kącie pochylenia osi do poziomu a = 50°, z zasobnika dozującego do talerza dostarczano okresowo podajnikiem śrubowym materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mączkę dolomitu w ilości 11 kg, o uziarnieniu poniżej 500 gm i wilgotności 0.20%, po czym uruchomiono napęd granulatora i podczas mieszania przy ruchu obrotowym z prędkością 8 obr/min. na przesypujący się materiał natryskiwano ciecz wiążącą stanowiącą wodny roztwór melasy o stężeniu 25% w ilości 1.4 kg, ogrzany do temperatury 30°C, w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym. Ciecz wiążącą podawano za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1.2 mm, pod ciśnieniem 20 kPa, z natężeniem masowym 0.23 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.127 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Tak nawilżone złoże poddano granulacji talerzowej przez 6 minut, w czasie których podczas cyrkulacji złoża z zarodkami granul następowała granulacja aglomeracyjna i utworzenie zagęszczonych granul nawozu. Następnie uzyskany granulat wprowadzono do suszarki i suszono w temperaturze 90°C do uzyskania wilgotności 0.5%, po czym podano w przesiewaczu na zestaw sit, na którym wydzielono frakcję właściwą o rozmiarach ziaren 1:10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a występujące w minimalnej ilości frakcje poza rozmiarowe zawrócono do procesu.
PL 231 027 B1
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 30 Niutonów i 2,48% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 35
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 50° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 35%, w ilości 1,25 kg, o temperaturze 40°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,0 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,21 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.131 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 28 Niutonów i 3,38% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 36
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 55° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,2%, i masie 13 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 50%, w ilości 1,7 kg, o temperaturze 50°C za pomocą dysz, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.24 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.131 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 98% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 40 Niutonów i 4,98% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 37
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 52° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 55%, w ilości 1,35 kg, o temperaturze 50°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 35 kPa z natężeniem masowym 0,225 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.135 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 95% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 35 Niutonów i 5,61% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 38
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 50° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem mączkę wapienną o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg i podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 10%, w ilości 1,4 kg, ogrzany do temperatury 20°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0,22 kg/minutę. Stosunek masy dodanej cieczy wiążącej do masy materiału sypkiego wynosił 0.14 kg cieczy/kg proszku. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki wapiennej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 20 Niutony i 1,1% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
PL 231 027 B1
P r z y k ł a d 39
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 48° do poziomu dostarczano okresowo pod ajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,2%, i masie 10,5 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 10%, w ilości 1,35 kg, o temperaturze 20°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0,17 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.129 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 97% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 18 Niutonów i 1,27% cukru.
P r z y k ł a d 40
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 52° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 25%, w ilości 1,2 kg, ogrzany do temperatury 25°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,0 mm, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0,2 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.12 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z sypko-pylistej kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 95% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 24 Niutonów i 2,91% cukru.
P r z y k ł a d 41
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 48° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem sypko-pylistą mączkę kredy o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,3%, i masie 9,5 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,25 kg, o temperaturze 30°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,0 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,18 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki kredy wynosił 0.132 kg cieczy/kg proszku. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 5 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki kredy nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 96% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 30 Niutonów i 5,02% cukru.
P r z y k ł a d 42
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34 do talerza granulatora nachylonego pod kątem 53° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem mączkę dolomitu o uziarnieniu poniżej 500 gm, wilgotności 0,2%, i masie 12 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,5 kg, o temperaturze 40°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,25 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy mączki dolomitu wynosił 0.125 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 7 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany z mączki dolomitowej nawóz granulowany przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 98% właściwej frakcji ziaren o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 32 Niutonów i 4,76% cukru.
PL 231 027 B1
P r z y kła d 43
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 50° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 10% mączki kredy oraz 10% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 20%, w ilości 1,3 kg, o temperaturze 45°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0,20 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.13 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 10% mączki kredy oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 22 Niutonów i 2,04% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 44
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 50° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitu oraz 20% mączki kredy, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 35%, w ilości 1,25 kg, o temperaturze 30°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,25 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.131 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 8 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 60% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej oraz 20% mączki kredy, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 30 Niutonów i 3,38% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 45
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 47° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 80% mączki wapiennej, 20% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 9 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór melasy o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,2 kg, o temperaturze 40°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,0 mm, pod ciśnieniem 20 kPa z natężeniem masowym 0.23 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 7 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 80% mączki wapiennej oraz 20% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 90% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie niniejsze niż 29 Niutonów i 4,08% melasy w przeliczeniu na suchą masę.
P r z y k ł a d 46
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 47° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej oraz 25% mączki kredy, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 9 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 30%, w ilości 1,2 kg, o temperaturze 20°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,24 kg/minutę. Stosunek masy
PL 231 027 B1 dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.133 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 7 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej oraz 25% mączki kredy przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 25 Niutonów i 3,84% cukru.
P r z y k ł a d 47
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 52° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 20% mączki kredy oraz 10% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10,5 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 30%, w ilości 1,7 kg, o temperaturze 35°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,26 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.162 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 20% mączki dolomitowej, 20% mączki kredy oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 88% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie niniejsze niż 33 Niutonów i 4,63% cukru.
P r z y k ł a d 48
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 52° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej, 15% mączki kredy oraz 10% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 11 kg. Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,35 kg, o temperaturze 35°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,2 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,23 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.123 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 6 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 50% mączki wapiennej, 25% mączki dolomitowej, 15% mączki kredy oraz 10% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 92% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 35 Niutonów i 4,69% cukru.
P r z y k ł a d 49
Postępując jak w przykładzie 34 i stosując granulator o parametrach jak w przykładzie 34, do talerza granulatora nachylonego pod kątem 52° do poziomu dostarczano okresowo podajnikiem materiał wyjściowy stanowiący sypko-pylistą mieszaninę składników o udziale masowym 75% mączki wapiennej i 25% gipsu, o uziarnieniu poniżej 500 μm, wilgotności 0,3%, i masie 10 kg, Następnie podczas mieszania na przesypujący się materiał natryskiwano wodny roztwór cukru o stężeniu masowym 40%, w ilości 1,35 kg, o temperaturze 30°C za pomocą dysz o średnicy wylotowej 1,0 mm, pod ciśnieniem 25 kPa z natężeniem masowym 0,19 kg/minutę. Stosunek masy dodanego roztworu do masy składników materiału wynosił 0.135 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego. Nawilżone złoże poddano granulacji przez 7 minut, do utworzenia granul nawozu, a następnie po wysuszeniu, wydzielono produkt gotowy.
Otrzymany nawóz granulowany, wieloskładnikowy o udziale masowym 75% mączki wapiennej i 25% gipsu, przy powyższych parametrach i realizacji procesu w trybie okresowym, zawierał 93% właściwej frakcji ziaren, o wytrzymałości mechanicznej określonej w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągających wartości nie mniejsze niż 26 Niutonów i 5,12% cukru.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego, z rozdrobnionych materiałów wyjściowych ze skał wapiennych i/lub dolomitowych, w procesie granulacji z zastosowaniem cieczy wiążącej o zawartości melasy lub cukru od 1:60% w roztworze wodnym, korzystnie w ilości 10:40% melasy lub cukru, do utworzenia granul nawozu, które rozdziela się przez przesiewanie na frakcje rozmiarowe, znamienny tym, że w zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy lub talerzowy, z zasobnika dozującego do obracającego się granulatora o działaniu ciągłym dostarcza się podajnikiem w sposób ciągły materiał wyjściowy, którym są składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy wybrane z materiału sypko-pylistego, którym jest : mączka wapienna, lub mączka wapienna z dodatkiem mączki dolomitu i/lub mączki kredy i/lub gipsu, lub mączka dolomitu, lub mączka dolomitu z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki kredy, i/lub gipsu, lub mączka kredy, lub mączka kredy z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki dolomitu i/lub gipsu i na przesypujący się w bębnie lub talerzu sypko-pylisty materiał w sposób ciągły natryskuje się wodny roztwór melasy lub cukru, przy zachowaniu stosunku masowego natężenia dostarczania roztworu do masowego natężenia dostarczania do bębna lub talerza materiału sypko-pylistego w granicach 0,10-0,20 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego, korzystnie w przedziale 0,12-0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego i granuluje się w procesie ciągłym, a wytworzony granulat odbiera do leja wysypowego i wprowadza do suszarki, podsusza do uzyskania 0,1-0,5% wilgotności, po czym w przesiewaczu oddziela się frakcję właściwą o średnicy granul w zakresie 1-10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a pozostałe frakcje poza wymiarowe zawraca się do procesu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że sypko-pylisty materiał jest o uziarnieniu poniżej 500 gm i wilgotności do 0,50%.
  3. 3. Sposób według zastrz. od 1 do 2, znamienny tym, że wodny roztwór melasy lub cukru podaje się o temperaturze 10-65°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 10:100 kPa.
  4. 4. Sposób według zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że do zasobnika dozującego wprowadza się sypko-pyliste składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy, o udziale masowym dla poszczególnych składników w nawozie : dla mączki wapiennej w ilości 50-100% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub dla mączki dolomitu w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub dla mączki kredy w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy.
  5. 5. Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego, z rozdrobnionych materiałów wyjściowych ze skał wapiennych i/lub dolomitowych, w procesie granulacji z zastosowaniem cieczy wiążącej o zawartości melasy lub cukru od 1-60% w roztworze wodnym, korzystnie w ilości 10-40% melasy lub cukru, do utworzenia granul nawozu, które rozdziela się przez przesiewanie na frakcje rozmiarowe, znamienny tym, że w zespole produkcyjnym zawierającym zasobnik dozujący i granulator bębnowy lub talerzowy, z zasobnika dozującego do granulatora dostarcza się podajnikiem w sposób okresowy materiał wyjściowy, którym są składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy wybrane z materiału sypko-pylistego, którym jest : mączka wapienna, lub mączka wapienna z dodatkiem mączki dolomitu i/lub mączki kredy i/lub gipsu, lub mączka dolomitu, lub mączka dolomitu z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki kredy, i/lub gipsu, lub mączka kredy, lub mączka kredy z dodatkiem mączki wapiennej i/lub mączki dolomitu i/lub gipsu, po czym podczas mieszania na przesypujący się w bębnie lub talerzu materiał sypkopylisty natryskuje się wodny roztwór melasy lub cukru, przy zachowaniu stosunku masy dostarczanego roztworu do masy dostarczonych do bębna lub talerza składników materiału sypkopylistego w granicach 0,10-0,20 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego, korzystnie w przedziale 0,12-0,15 kg cieczy/kg materiału sypko-pylistego i granuluje przez 4-15 minut, a następnie wytworzony granulat wprowadza się do suszarki, podsusza do uzyskania 0,1-0,5% wilgotności, po czym w przesiewaczu oddziela się frakcję właściwą o średnicy granul w zakresie 1-10 mm, stanowiącą produkt gotowy, a pozostałe frakcje poza wymiarowe zawraca się do procesu.
    PL 231 027 B1
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że sypko-pylisty materiał jest o uziarnieniu poniżej 500 μm i wilgotności do 0,50%.
  7. 7. Sposób według zastrz. od 5 do 6, znamienny tym, że wodny roztwór melasy lub cukru podaje się o temperaturze 10-65°C, za pomocą dysz pod ciśnieniem 10:100 kPa.
  8. 8. Sposób według zastrz. od 5 do 7, znamienny tym, że do zasobnika dozującego wprowadza się sypko-pyliste składniki tworzące nawóz pojedynczy lub wieloskładnikowy, o udziale masowym dla poszczególnych składników w nawozie : dla mączki wapiennej w ilości 50-100% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub dla mączki dolomitu w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki kredy w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy, lub dla mączki kredy w ilości 50-100% masy, dla mączki wapiennej w ilości 0-50% masy, dla mączki dolomitu w ilości 0-50% masy, dla gipsu w ilości 0-50% masy.
PL415361A 2015-12-17 2015-12-17 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego PL231027B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL415361A PL231027B1 (pl) 2015-12-17 2015-12-17 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL415361A PL231027B1 (pl) 2015-12-17 2015-12-17 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL415361A1 PL415361A1 (pl) 2017-06-19
PL231027B1 true PL231027B1 (pl) 2019-01-31

Family

ID=59061486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL415361A PL231027B1 (pl) 2015-12-17 2015-12-17 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231027B1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL234283B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234286B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234282B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234289B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234285B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234287B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowo-magnezowego
PL234290B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo-magnezowego
PL234284B1 (pl) * 2017-12-05 2020-01-31 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234455B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowo-magnezowego
PL234460B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234463B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo- magnezowego
PL234464B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234456B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234462B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234457B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234458B1 (pl) * 2017-12-27 2020-02-28 Politechnika Lodzka Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL415361A1 (pl) 2017-06-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL231027B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
PL231025B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
CN110198779B (zh) 杂卤石制粒方法
CN104744164B (zh) 合成脲醛树脂为粘结剂的粉状氯化钾造粒方法
CN108440197A (zh) 一种高塔腐殖酸型复合肥
PL231028B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
PL236495B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
RU2142444C1 (ru) Способ получения гранулированных сложных удобрений с микроэлементами
PL236497B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
PL231026B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL236494B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL236493B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL236498B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu gipsowego
PL236496B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu gipsowego
PL233467B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowo-magnezowego
PL233472B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu mineralnego wapniowo - magnezowego
PL242951B1 (pl) Mineralny nawóz granulowany wieloskładnikowy oraz sposób wytwarzania mineralnego nawozu granulowanego wieloskładnikowego
PL234463B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo- magnezowego
PL234455B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowo-magnezowego
PL233468B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowego
PL241757B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu mineralnego
PL233470B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowego
PL233469B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowego
PL233474B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu mineralnego wapniowego
PL233473B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu mineralnego wapniowego