PL234285B1 - Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego - Google Patents

Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego Download PDF

Info

Publication number
PL234285B1
PL234285B1 PL423739A PL42373917A PL234285B1 PL 234285 B1 PL234285 B1 PL 234285B1 PL 423739 A PL423739 A PL 423739A PL 42373917 A PL42373917 A PL 42373917A PL 234285 B1 PL234285 B1 PL 234285B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
granulator
plate
bed
volume
disc
Prior art date
Application number
PL423739A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423739A1 (pl
Inventor
Tomasz Olejnik
Andrzej Obraniak
Stanisław Brzeziński
Elżbieta Sobiecka
Andrzej Baryga
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL423739A priority Critical patent/PL234285B1/pl
Publication of PL423739A1 publication Critical patent/PL423739A1/pl
Publication of PL234285B1 publication Critical patent/PL234285B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/10Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
    • Y02A40/20Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego.
Znane są sposoby wytwarzania granulowanych nawozów mineralnych wapniowych z mączek dolomitowych, wapiennych, kredy, gipsu oraz mieszanin w/w składników w drodze granulacji tych składników w granulatorach talerzowych i bębnowych, z użyciem wody lub wodnych roztworów melasy do nawilżania granulowanych składników pylistych.
Błoto posaturacyjne, zwane inaczej błotem defekosaturacyjnym, błotem saturacyjnym, osadem saturacyjnym, szlamem defekacyjnym, szlamem saturacyjnym, jest produktem odpadowym z cukrowni, powstającym w ilości 8-12% masy przerabianych buraków. Zawiera ono 50% suchej masy, z czego 63-77,4% stanowi CaCOs, 7,4% MgCOs, 11,7% substancje organiczne, 0,3-0,4% azot i do 0,5% P2O5. Błoto posaturacyjne jest dotychczas składowane na pryzmach.
W polskim zgłoszeniu wynalazku P.417845 ujawniony jest sposób wytwarzania nawozu mineralnego wapniowego z błota posaturacyjnego i mączki wapiennej w granulatorze talerzowym o pracy okresowej. Sposób ten wiąże się jednak z małą wydajnością produkcji wynikającą z okresowego napełniania i opróżniania granulatorów. Dużą wadą tej technologii jest brak możliwości pełnej automatyzacji procesu produkcji oraz brak możliwości płynnego sterowania parametrami technologicznymi. Dodatkowym problemem jest konieczność zapewnienia licznej obsługi linii technologicznych, która narażona jest na oddziaływanie pyłów podczas załadunku materiałów pylistych.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania granulowanych nawozów organiczno-wapniowych z błota posaturacyjnego i mączki wapiennej, zapewniającego większą wydajność procesu, możliwość sterowania procesem, płynnego powiązania go z kolejnymi procesami technologicznymi takimi jak suszenie, klasyfikacja, chłodzenie i pakowanie oraz pozwalającego na produkcję nawozu o korzystnych właściwościach wszystkich granul przy znacząco mniejszej ilości osób obsługujących linię technologiczną i mniejszym oddziaływaniu pyłów na obsługę instalacji.
Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego, z materiału sypkiego w postaci błota posaturacyjnego i mączki wapiennej, na drodze ich granulacji, z użyciem wodnego roztworu melasu do ich nawilżania podczas granulacji, według wynalazku polega na tym, że jako materiał sypki stosuje się błoto posaturacyjne o wilgotności do 0,5 i o uziarnieniu do 2,5 mm oraz mączkę wapienną o wilgotności do 0,05 i uziarnieniu do 0,5 mm, przy czym granulację prowadzi się w talerzu granulatora obracającym się z prędkością 8-25 obr/min, do którego wprowadza się w sposób ciągły, ze stałą wydajnością, błoto posaturacyjne z jednoczesnym nawilżaniem złoża błota posaturacyjnego za pomocą zestawu dysz 10-70% wodnym roztworem melasu o temperaturze 15-55°C, wprowadzanym w postaci kropel o średnicy do 6 mm lub w postaci strugi, pod ciśnieniem 10-30 kPa, w ilości takiej, że wydajność przepływu cieczy nawilżającej wynosi 0,125-0,3 wydajności dostarczanego błota, następnie wytworzone granule przesypuje się grawitacyjnie, w sposób ciągły, poprzez nachyloną burtę talerza granulatora, w którym prowadzi się granulację do obracającego się z prędkością 6-20 obrotów na minutę talerza granulatora, w którym prowadzi się proces pudrowania, gdzie na przesypujące się wilgotne i zgranulowane złoże nanosi się w sposób ciągły, mączkę wapienną z wydajnością wynoszącą 0,15- 0,55 ilości złoża dostarczanego do talerza granulatora, w którym prowadzi się proces pudrowania, z talerza granulatora, w którym odbywa się granulowanie, otrzymane w trakcie pudrowania suche powierzchniowo, niezlepiające się granulki przesypuje się w sposób ciągły z talerza granulatora przez pochyloną burtę, przy czym stosuje się granulatory talerzowe o pracy ciągłej pochylone do poziomu pod kątem 41-49°, a talerz granulatora, w którym prowadzi się pudrowanie ma objętość 1,5-2 razy większą od objętości talerza granulatora, w którym następuje granulacja.
Korzystnie proces nawilżania rozpoczyna się gdy objętość złoża materiału surowca w talerzu granulatora wyniesie 0,15-0,3 jego objętości. Z kolei pudrowanie warto rozpocząć po wypełnieniu przez złoże dostarczane grawitacyjnie z talerza granulatora, w którym prowadzi się proces granulacji 0,10-0,25 objętości talerza drugiego granulatora.
Granulowane w talerzu granulatora złoże korzystnie nawilża się z wydajnością wynoszącą 0,15-0,25 wydajności dostarczanego błota posaturacyjnego, co zapewnia uzyskanie odpowiednich właściwości wytrzymałościowych granul, przy jednoczesnym zapewnieniu szybkiego uwalniania składników wapniowych do gleby. Pozwala to także na ograniczenie kosztów zakupu melasu oraz kosztów suszenia otrzymanego nawozu.
PL 234 285 B1
Mączkę wapienną korzystnie dostarcza się do talerza granulatora, w którym następuje proces pudrowania, z wydajnością wynoszącą 0,2-0,4 wydajności dostarczanego z talerza granulatu, zapewnia to optymalne przyleganie sypkiego materiału pudrującego do wilgotnych powierzchni utworzonych wcześniej granul, co pozwala na minimalizację czasu trwania procesu pudrowania przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych właściwości wytworzonego produktu. Dostarcza się ją za pomocą przenośnika talerzowego śrubowego lub taśmowego.
Korzystnie stosunek objętości talerza granulatora, w którym odbywa się proces pudrowania do objętości talerza granulatora, w którym zachodzi proces granulacji wynosi 1,7-1,8, co pozwala na minimalizację kosztów zakupu aparatury wytwórczej.
Korzystnie kąt pochylenia talerza granulatora, w którym zachodzi proces pudrowania jest o 2-3 stopnie mniejszy niż talerza granulatora, w którym następuje granulacja, co zapewnia płynny ruch cyrkulacyjny opudrowanego materiału i skraca czas niezbędny na przylgnięcie such ych ziaren pudru do wilgotnych powierzchni granulek zanim produkt opuści talerz przez jego nachyloną burtę.
Sposób według wynalazku umożliwia prowadzenie procesu w sposób ciągły, z większą wydajnością w porównaniu z okresową metodą granulowania błota posaturacyjnego w aparatach talerzowych. Pozwala on także na sterowanie wydajnością dostarczanych surowców, a tym samym daje możliwość automatyzacji procesu wytwarzania granulatu i zmniejszenia ilości osób obsługujących instalację. Ciągłe dostarczanie pylistych komponentów do talerza granulatora wyraźnie zmniejsza również niekorzystne oddziaływanie pyłów na zdrowie osób pracujących przy obsłudze granulatora. Praktycznie równomierne dostarczanie surowców pylistych i cieczy nawilżającej za pomocą zestawu dysz umieszczonych bezpośrednio nad powierzchnią talerza, wpływa również na mniejszą ekspozycję pyłów, gdyż te są od razu wiązane przez dostarczaną ciecz wewnątrz granulatora. Co więcej, produkcja nawozów według wynalazku pozwala na płynne i ciągłe powiązanie tego procesu z kolejnymi niezbędnymi operacjami technologicznymi takimi jak suszenie, przesiewanie, chłodzenie i konfekcjonowanie produktu.
Sposób według wynalazku umożliwia wykorzystanie produktu odpadowego - błota saturacyjnego składowanego dotychczas na pryzmach. Sposobem według wynalazku otrzymuje się nawóz mineralno-organiczny zawierający związki wapniowe o dobrej jakości i składzie, zawierający ponadto różne składniki mineralne. Wprowadzanie do talerza granulatora, w którym prowadzi się proces pudrowania, mączki wapiennej, powoduje pokrycie materiałem drobnoziarnistym przewilżonych powierzchni wcześniej utworzonych aglomeratów, przez co zapewnia uzyskanie granul tworzących niezbrylające się złoże o sypkości pozwalającej na swobodny transport granulatu do kolejnych operacji technologicznych. Nawilżanie wodnym roztworem melasu poprawia wytrzymałość granul i wzbogaca nawóz o składniki organiczne. Nawóz organiczno-wapniowy otrzymany sposobem według wynalazku może być z powodzeniem stosowany zamiast dotychczas stosowanych nawozów wapniowych, w szczególności do odkwaszania gleby.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady oraz rysunek, na którym Fig. 1 przedstawia schematyczny układ stosowanych granulatorów talerzowych o pracy ciągłej.
P r z y k ł a d 1
Pochylony pod kątem 45° talerz granulatora 1 o średnicy 500 mm i wysokości burt 130 mm wprawiono w ruch obrotowy z prędkością 14 obrotów/minutę, po czym rozpoczęto dostarczanie do niego, ze stałą wydajnością wynoszącą 50 kg/h, przesianego na sicie o średnicy oczek 2,5 mm błota posaturacyjnego o wilgotności równej 0,38. W wyniku wprowadzenia talerza granulatora 1 w ruch obrotowy, złoże w wyniku pochylenia talerza i jego ruchu obrotowego zaczęło cyrkulować. Gdy ustalono, że materiał surowca wypełnia ok. 0,2 objętości talerza rozpoczęto zwilżanie go w sposób ciągły za pomocą zestawu dysz umieszczonych bezpośrednio nad talerzem 15% wodnym roztworem melasu, o temperaturze 18°C, wprowadzanym kroplami o średnicy ok. 4,5 mm, przez zespół dysz, pod ciśnieniem 15 kPa, z wydajnością wynoszącą 10,0 kg/h. Średnica wylotowa dysz wynosiła 1,2 mm. W wyniku ciągłego dostarczania surowca i cieczy nawilżającej, mieszania ich i ruchu cyrkulacyjnego nastąpiło granulowanie zawartego w talerzu granulatora 1 błota posaturacyjnego. Zwiększyła się wówczas objętość granulowanego złoża w talerzu granulatora 1 i w wyniku tego znajdujące się na powierzchni złoża granule zaczęły przesypywać się w sposób ciągły do obracającego się z prędkością 10 obr/min, znajdującego się poniżej, pochylonego pod kątem 42° talerza granulatora 2 o średnicy 700 mm, a następnie rozpoczęły w wyniku jego obrotów ruch cyrkulacyjny. Gdy dostarczany w sposób ciągły do talerza granulatora 2 granulat wypełnił objętość równą ok. 0,15 objętości talerza granulatora 2, do tak utworzonego złoża rozpoczęto dostarczanie również w sposób ciągły do wnętrza aparatu, za pomocą przenośnika talerzowego, z wydajnością wynoszącą 25 kg/h, drobnoziarnistej mączki wapiennej o uziarnieniu do 0,5 mm
PL 234 285 B1 i wilgotności 0,05, kontynuując przy tym ciągłe dostarczanie wilgotnych granul z talerza granulatora 1. Dostarczana w sposób ciągły mączka wapienna przyłączała się do wilgotnych powierzchniowo dostarczanych również w sposób ciągły z talerza granulatora 1, granul błota posaturacyjnego, a utworzone w taki sposób aglomeraty uzyskały zagęszczoną strukturę. W wyniku, oddziaływania sił bezwładnościowych oraz ruchu cyrkulacyjnego opudrowane granule znajdowały się na powierzchni cyrkulującego złoża i w wyniku wzrostu jego objętości opuszczały w sposób ciągły talerz granulatora 2 w wyniku przesypywania się przez jego nachyloną burtę.
Po wysuszeniu uzyskanego złoża w suszarce laboratoryjnej otrzymano nawóz w postaci granulatu, niepylącego się i niezbrylającego się, cechującego się dużą sypkością. Otrzymany nawóz zawierał 90% właściwej frakcji ziaren o granulacji 2-10 mm. Wytrzymałość mechaniczna określona w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągała wartość nie mniejszą niż 15 N, co zapewniało trwałość nawozu podczas transportu i dozowania. Stopień rozpadu granul otrzymanego nawozu w wilgotnym środowisku gleby zawierał się w granicach 90-100% masy użytego do pomiarów nawozu w czasie do 12 godzin.
P r z y k ł a d 2
Pochylony pod kątem 47° talerz granulatora 1 o średnicy 700 mm i wysokości burt 200 mm wprawiono w ruch obrotowy z prędkością 11 obrotów/minutę, po czym rozpoczęto dostarczanie do niego, ze stałą wydajnością wynoszącą 100 kg/h, przesianego na sicie o średnicy oczek 2,5 mm błota posaturacyjnego o wilgotności równej 0,38. W wyniku wprawienia talerza granulatora 1 w ruch obrotowy, złoże w wyniku pochylenia talerza i jego ruchu obrotowego zaczęło cyrkulować. Gdy ustalono, że w wyniku ciągłego dostarczania błota materiał surowca wypełnia ok. 0,25 objętości talerza granulatora 1, rozpoczęto również w sposób ciągły zwilżanie złoża błota posaturacyjnego za pomocą zestawu dysz umieszczonych bezpośrednio nad talerzem 50% wodnym roztworem melasu, ogrzanym w odrębnym zbiorniku ciśnieniowym do temperatury 50°C, wprowadzanym strugą, przez zespół dysz, pod ciśnieniem 30 kPa, z wydajnością wynoszącą 20 kg/h. Ciągłe dostarczanie cieczy odbywało się od tej chwili równocześnie z ciągłym dostarczaniem błota do talerza granulatora 1. Średnica wylotowa dysz wynosiła 1,5 mm. W wyniku ciągłego dostarczania surowca (błota) i cieczy nawilżającej, mieszania ich podczas ruchu cyrkulacyjnego w czasie którego nastąpiło granulowanie zawartego w nim błota posaturacyjnego, zwiększyła się objętość granulowanego złoża i w wyniku tego znajdujące się na jego powierzchni granule zaczęły przesypywać się w sposób ciągły, przez burtę obracającego się talerza granulatora 1 do obracającego się z prędkością 8 obr/min, znajdującego się poniżej, pochylonego pod kątem 45° talerza granulatora 2 (o średnicy 1 m) i rozpoczęły w wyniku jego obrotów ciągły ruch cyrkulacyjny. Gdy dostarczany w sposób ciągły do talerza granulatora 2 granulat błota wypełnił objętość równą 0,2 objętości talerza granulatora 2, do tak utworzonego złoża rozpoczęto równocześnie w sposób ciągły dostarczanie do wnętrza aparatu, za pomocą przenośnika śrubowego, z wydajnością wynoszącą 40 kg/h, drobnoziarnistej mączki wapiennej o uziarnieniu do 0,5 mm i wilgotności 0,05 i kontynuowano mieszanie złoża. Ciągłe dostarczanie do talerza granulatora 2 mączki wapiennej odbywało się równocześnie z ciągłym przesypywaniem się do tego talerza mokrych granul błota z talerza granulatora. Dostarczana w sposób ciągły mączka wapienna przyłączała się powierzchniowo do granul błota posaturacyjnego. Utworzone w taki sposób aglomeraty uzyskały zagęszczoną strukturę, były suche powierzchniowo, nie zlepiały się i w wyniku oddziaływania sił bezwładnościowych oraz ruchu cyrkulacyjnego znalazły się na powierzchni przesypującego się w talerzu granulatora 2 złoża, a następnie w wyniku wzrostu objętości materiału w talerzu granulatora 2, opuściły talerz przesypując się przez jego nachyloną burtę.
Po wysuszeniu uzyskanego złoża w suszarce laboratoryjnej otrzymano nawóz w postaci granulatu, niepylącego się i niezbrylającego się, cechującego się dużą sypkością. Otrzymany nawóz zawierał 90% właściwej frakcji ziaren o granulacji 2-10 mm. Wytrzymałość mechaniczna określona w pomiarach odporności na ściskanie dla granul o wymiarach 4 mm osiągała wartość nie mniejszą niż 15 N, co zapewniało trwałość nawozu podczas transportu i dozowania. Stopień rozpadu granul otrzymanego nawozu w wilgotnym środowisku gleby zawierał się w granicach 90-100% masy użytego do pomiarów nawozu w czasie do 12 godzin.
PL 234 285 B1

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego, z materiału sypkiego w postaci błota posaturacyjnego i mączki wapiennej, na drodze ich granulacji, z użyciem wodnego roztworu melasu do ich nawilżania podczas granulacji, znamienny tym, że jako materiał sypki stosuje się błoto posaturacyjne o wilgotności do 0,5 i o uziarnieniu do 2,5 mm oraz mączkę wapienną o wilgotności do 0,05 i uziarnieniu do 0,5 mm, przy czym granulację prowadzi się w talerzu granulatora (1) obracającego się z prędkością 8-25 obr/min, do którego wprowadza się w sposób ciągły, ze stałą wydajnością, błoto posaturacyjne z jednoczesnym nawilżaniem złoża błota posaturacyjnego za pomocą zestawu dysz 10-70% wodnym roztworem melasu o temperaturze 15-55°C, wprowadzanym w postaci kropel o średnicy do 6 mm lub w postaci strugi, pod ciśnieniem 10-30 kPa, w ilości takiej, że wydajność przepływu cieczy nawilżającej wynosi 0,125-0,3 wydajności dostarczanego błota, następnie wytworzone granule przesypuje się grawitacyjnie, w sposób ciągły, poprzez nachyloną burtę talerza granulatora (1) do obracającego się z prędkością 6-20 obrotów na minutę talerza granulatora (2), gdzie prowadzi się proces pudrowania, w czasie którego na przesypujące się wilgotne i zgranulowane złoże nanosi się w sposób ciągły, mączkę wapienną z wydajnością wynoszącą 0,15-0,55 ilości złoża dostarczanego do talerza granulatora (2) z talerza granulatora (1), po czym otrzymane w trakcie pudrowania suche powierzchniowo, niezlepiające się granulki przesypuje się w sposób ciągły z talerza granulatora (2) przez pochyloną burtę, przy czym stosuje się granulatory talerzowe o pracy ciągłej, pochylone do poziomu pod katem 41-49°, przy czym objętość talerza granulatora (2) jest 1,5-2 razy większa od objętości talerza granulatora (1).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces nawilżania rozpoczyna się gdy objętość złoża surowca w talerzu granulatora (1) wyniesie 0,15-0,3 jego objętości.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pudrowanie rozpoczyna się po wypełnieniu przez złoże dostarczane grawitacyjnie z talerza granulatora (1) 0,10-0,25 objętości talerza granulatora (2).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że granulowane w talerzu granulatora (1) złoże nawilża się z wydajnością wynoszącą 0,15-0,25 wydajności dostarczanego błota posaturacyjnego.
  5. 5. Sposób według dowolnego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że mączkę wapienną dostarcza się do talerza granulatora (2) z wydajnością wynoszącą 0,2-0,4 ilości złoża dostarczanego do talerza granulatora (2).
  6. 6. Sposób według dowolnego z zastrz. 1 do 5, znamienny tym, że stosunek objętości talerza granulatora (2) do objętości talerza granulatora (1) wynosi 1,7-1,8.
  7. 7. Sposób według dowolnego z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że kąt pochylenia talerza granulatora (2) do poziomu jest o 2-3 stopnie mniejszy niż talerza granulatora (1).
  8. 8. Sposób według dowolnego z zastrz. do 1 do 7, znamienny tym, że mączkę wapienną dostarcza się do talerza granulatora (2) za pomocą przenośnika talerzowego, śrubowego lub taśmowego.
  9. 9. Sposób według dowolnego z zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że błoto posaturacyjne wprowadza się na talerz granulatora (1) za pomocą przenośnika talerzowego, śrubowego lub taśmowego.
    PL 234 285 Β1
PL423739A 2017-12-05 2017-12-05 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego PL234285B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423739A PL234285B1 (pl) 2017-12-05 2017-12-05 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423739A PL234285B1 (pl) 2017-12-05 2017-12-05 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423739A1 PL423739A1 (pl) 2019-06-17
PL234285B1 true PL234285B1 (pl) 2020-01-31

Family

ID=66809736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423739A PL234285B1 (pl) 2017-12-05 2017-12-05 Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234285B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100900455B1 (ko) * 2008-07-30 2009-06-02 도수자 무기질 비료의 입상화용 바인더 및 그 제조방법
DE202009018875U1 (de) * 2009-11-06 2014-02-11 Fels-Werke Gmbh Granulat aus Granulatteilchen aus gebranntem Kalk und/oder gebranntem Dolomit
JP6199688B2 (ja) * 2013-10-09 2017-09-20 南西糖業株式会社 糖蜜固形化肥料及びその製造方法
CN104591869B (zh) * 2014-12-23 2017-12-15 广西贵糖(集团)股份有限公司 一种糖厂废料综合利用生产有机混合肥的方法及设备
PL231027B1 (pl) * 2015-12-17 2019-01-31 Nordkalk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
PL231025B1 (pl) * 2015-12-17 2019-01-31 Nordkalk Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego

Also Published As

Publication number Publication date
PL423739A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL231027B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego i/ lub wapniowo-magnezowego pojedynczego lub wieloskładnikowego
PL231025B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234285B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234284B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234282B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234288B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234281B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234283B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234286B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234289B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234290B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo-magnezowego
PL234287B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowo-magnezowego
PL234458B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234462B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234456B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234459B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234464B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234460B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
PL234457B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowego
PL234461B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowego
US3317307A (en) Method of granulating fertilizer
PL234463B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-wapniowo- magnezowego
PL234455B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu wapniowo-magnezowego
PL233469B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowego
PL233470B1 (pl) Sposób wytwarzania granulowanego nawozu organiczno-mineralnego wapniowego