PL229818B1 - Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych - Google Patents

Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych

Info

Publication number
PL229818B1
PL229818B1 PL408454A PL40845414A PL229818B1 PL 229818 B1 PL229818 B1 PL 229818B1 PL 408454 A PL408454 A PL 408454A PL 40845414 A PL40845414 A PL 40845414A PL 229818 B1 PL229818 B1 PL 229818B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solution
crystallizer
absorption
crystallization
ammonium sulphate
Prior art date
Application number
PL408454A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408454A1 (pl
Inventor
Piotr Maria Synowiec
Barbara Bunikowska
Cezary Możeński
Stanisław Jaworski
Marta Stechman
Mariola Bodzek-Kochel
Małgorzata Adamek
Original Assignee
Inst Nowych Syntez Chemicznych Oddzial Chemii Nieorganicznej Ichn W Gliwicach
Instytut Nowych Syntez Chemicznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nowych Syntez Chemicznych Oddzial Chemii Nieorganicznej Ichn W Gliwicach, Instytut Nowych Syntez Chemicznych filed Critical Inst Nowych Syntez Chemicznych Oddzial Chemii Nieorganicznej Ichn W Gliwicach
Priority to PL408454A priority Critical patent/PL229818B1/pl
Publication of PL408454A1 publication Critical patent/PL408454A1/pl
Publication of PL229818B1 publication Critical patent/PL229818B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Abstract

Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych uzyskiwanych w procesie odsiarczania spalin metodą amoniakalną, w którym roztwór poabsorpcyjny po oczyszczeniu od fluoru i usunięciu kryształów poddawany jest krystalizacji poprzez kontrolowane odparowanie rozpuszczalnika, charakteryzuje się tym, że różnica temperatur pomiędzy czynnikiem grzewczym a roztworem wrzącym w krystalizatorze powinna być mniejsza niż 30 K, a różnica temperatur pomiędzy roztworem opuszczającym podgrzewacz a roztworem wrzącym w krystalizatorze powinna być mniejsza niż 5 K, przy czym krotność zawrotu ługów macierzystych mieści się w granicach od 1 do 10, korzystnie 5 - 7.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych uzyskiwanych w procesie odsiarczania spalin metodą amoniakalną.
Odsiarczanie spalin metodą amoniakalną, z jednoczesnym wytwarzaniem pełnowartościowego nawozu azotowego zawierającego siarkę, jest korzystną alternatywą ograniczenia emisji tlenków siarki, azotu i chlorowcowodorów do atmosfery w stosunku do metody wapiennej, w której produktem jest gips, często o jakości nie gwarantującej zastosowania na rynku i kierowany na składowiska odpadów. Produktem absorpcji składników spalin w wodzie amoniakalnej jest wieloskładnikowy i wielofazowy układ: sole amonowe - woda z zanieczyszczeniami rozpuszczalnymi i stałymi, stąd jest głównie bezpośrednio wykorzystywany do produkcji nawozów granulowanych, których składnikiem jest siarczan amonu, jak w opisie patentowym DE-3733 319.
Siarczan amonu o wyższej czystości otrzymuje się na drodze krystalizacji wyparnej z wieloskładnikowego roztworu soli amonowych powstałego w procesie absorpcji. Poza składem chemicznym, ważną cechą jakościową produktu krystalicznego jest jego uziarnienie. Zależnie od zastosowania, wytwarza się produkt drobnokrystaliczny (<0,3 mm), przeznaczony zazwyczaj do kompaktowania, produkt średniego uziarnienia w granicach 0,3-1 mm używany głównie do bezpośredniego nawożenia i produkt gruboziarnisty o wielkości ziaren 1-4 mm, stosowany do sporządzania wieloskładnikowych mieszanek nawozowych na drodze blendingu. Należy podkreślić, że klasyfikowanie produktów krystalizacji na drobno-, średnio- i grubokrystaliczne jest umowne, a nie wynika z definicji.
Krystaliczny siarczan amonu jest wytwarzany jako produkt uboczny w wytwórniach kaprolaktamu, w procesie absorpcji amoniaku z gazów koksowniczych kwasem siarkowym. Mechanizm krystalizacji siarczanu amonu z roztworu po absorpcji spalin w wodzie amoniakalnej zasadniczo różni się od kinetyki procesu wytwarzania krystalicznego siarczanu amonu z roztworów odpadowych po produkcji kaprolaktamu o stabilnej zawartości głównego składnika, natomiast mocno zanieczyszczonych substancjami organicznymi. Również otrzymywanie krystalicznego siarczanu amonu z gazów koksowniczych zawierających amoniak na drodze reakcji chemicznej z kwasem siarkowym podlega innym zależnościom kinetycznym niż proces krystalizacji z roztworów po absorpcji, charakteryzującym się zróżnicowanym składem chemicznym i jednocześnie, o bardzo zmiennym w czasie, obciążeniem krystalizatora. Stałe kinetyczne indywidualne dla każdego procesu decydują o rozkładzie wielkości ziaren produktu krystalicznego przy założonej jego wydajności.
Znane jest rozwiązanie krystalizacji siarczanu amonu z roztworów, w którym średnia wielkość produkowanego kryształu w warunkach cyklicznych zmian parametrów procesu krystalizacji jest stabilna. Zgodnie z wynalazkiem JP 2000226211 rozkład ziarnowy kryształu siarczanu amonu zmienia się nie więcej niż o 20% wartości maksymalnej w obecności jonu sulfaminianowego (0,1 do 4%) oraz jonu metalu I-III wartościowego (0,001-1%). Wymagany dodatek, do środowiska krystalizacji, kwasu sulfaminowego lub jego soli amonowej oraz soli metalu I-III wartościowego czyni metodę mało przydatną w warunkach przerobu płynów przemysłowych.
Sposób według wynalazku US8663342 odnosi się do produkcji siarczanu amonu metodą krystalizacji z zawrotem do procesu krystalizacji części ługu macierzystego zawierającego kwasy organiczne i odzyskaniem siarczanu amonu z pozostałej części ługu macierzystego przez jego całkowite wysuszenie. Proces prowadzi do uzyskania produktu o zawartości 15-21% wag. azotu całkowitego, z czego 90% wag. występuje w postaci azotu amonowego. Taka czystość nie jest wystarczająca do zakwalifikowania produktu jako nawozu, spełniającego dyrektywę nawozową UE.
W metodach opisanych w zgłoszeniach patentowych: WO2009077346, WO2009095361, WO2014040858, WO2014044593 klasyfikacja ziarnowa kryształu siarczanu amonu po krystalizacji jest elementem umożliwiającym otrzymanie produktu o wymaganym składzie granulometrycznym. W metodzie według zgłoszenia WO2009077346 kryształ o wielkości mniejszej od założonej jest usuwany z ługu macierzystego po sedymentacji zawiesiny produktu wyprowadzanego z krystalizatora typu DTB (Draft Tube Baffle) i ługu macierzystego po wirowaniu. Metoda według zgłoszenia WO2009095361, wprowadza dodatkowo etap wstępny krystalizacji, w której siarczan amonu otrzymuje się przez reakcję amoniaku z kwasem siarkowym. Sposób według zgłoszenia WO2014040858 polega na inicjonowaniu krystalizacji wyparnej siarczanu amonu z roztworu o stężeniu bliskim nasycenia, który doprowadzany jest do krystalizatora zawierającego zawiesinę szczepionki, to jest kryształami siarczanu amonu o średnim rozmiarze mniejszym od 1,4 mm (preferowany zakres to 0,8-1,2 mm). Średni rozmiar kryształu wyprowadzanego z krystalizatora wynosi, co najmniej, 1,4 mm. W dalszej kolejności, produkt poddawany jest
PL 229 818 B1 klasyfikacji ziarnowej na frakcje: grubo- i drobnoziarnistą, po czym część tej ostatniej jest zawracana jako szczepionka do krystalizatora. Wydajność krystalizacji jest zmniejszona w stosunku do przypadku stosowania roztworu nasyconego do krystalizacji, w wyniku dodatkowego obciążenia krystalizatora odparowaniem wody, koniecznego do uzyskania stanu nasycenia roztworu. Podobnie w sposobie produkcji krystalicznego siarczanu amonu według WO2014044593, klasyfikacja ziarnowa wraz z zawrotami podziarna przeprowadzana jest wielokrotnie w obrębie układu do krystalizacji, a wzrost średniego rozmiaru ziarna produktu uzyskiwany jest przez rozpuszczanie części produktu drobnoziarnistego. Wymienione metody opierają się na wielu operacjach segregacji ziarnowej kryształu, co obniża wydajność instalacji do krystalizacji, zwiększa koszty wytwarzania i w efekcie ogranicza konkurencyjność metody, a w konsekwencji, możliwość zastosowania w praktyce przemysłowej.
Celem wynalazku jest opracowanie procesu krystalizacji z roztworu po absorpcji spalin w wodzie amoniakalnej, który prowadzi do otrzymywania krystalicznego siarczanu amonu o wymaganym składzie, > 20% azotu amonowego, oraz ustabilizowanym, bez konieczności stosowania operacji przesiewania produktu po suszeniu, uziarnieniu, przy zmiennej charakterystyce surowca do krystalizacji i fluktuacji jego dopływu do krystalizatora. Średnia wielkość produktu krystalizacji powinna mieścić się w zakresie 0,3-1,5 mm, korzystnie 0,5-1,2 mm.
Sposób według wynalazku polega na tym, że roztwór poabsorpcyjny po oczyszczeniu od fluoru i usunięciu kryształów poddawany jest krystalizacji poprzez kontrolowane odparowanie rozpuszczalnika, z zawrotem części ługów macierzystych, utrzymując różnicę temperatur pomiędzy czynnikiem grzewczym a roztworem wrzącym w krystalizatorze mniejszą niż 30K oraz różnicę temperatur pomiędzy roztworem opuszczającym podgrzewacz a roztworem wrzącym w krystalizatorze mniejszą niż 5K, przy czym korzystnie krotność zawrotu ługów macierzystych mieści się w granicach od 1 do 10, korzystniej 5-7.
Sposób według wynalazku opisano bliżej w przykładach.
P r z y k ł a d I
Do krystalizatora wyparnego o pojemności roboczej 2 dm3 doprowadzano w sposób ciągły 21 dm3/h roztworu siarczanu amonu nasyconego w temperaturze 328K z domieszkami azotanu, chlorku amonu i śladową zawartością fluorku amonu. Całkowita zawartość azotu amonowego w roztworze do krystalizacji wynosiła 9,2%. Proces krystalizacji prowadzono pod ciśnieniem atmosferycznym w temperaturze 387K. Temperatura roztworu cyrkulującego przez zewnętrzny podgrzewacz na wlocie do krystalizatora wynosiła 390K, temperatura czynnika grzewczego doprowadzanego do podgrzewacza 413K. W sposób półciągły co pół godziny odbierano zawiesinę produktu, część ługu macierzystego zawracano do krystalizacji, zachowując stały poziom zawiesiny w krystalizatorze. W warunkach czterokrotnego zawrotu roztworu macierzystego do krystalizacji, otrzymano produkt o zawartości 21% azotu amonowego. Średni rozmiar kryształów siarczanu amonu wynosił 1,2 mm.
P r z y k ł a d II
Do krystalizatora opisanego w przykładzie I doprowadzano w sposób ciągły 30 dm3/h roztworu nasyconego siarczanu amonu o temperaturze 328K. Całkowite stężenie roztworu wynosiło 8,5% azotu amonowego. Proces krystalizacji prowadzono w temperaturze 364,5K pod ciśnieniem niższym o 40% od ciśnienia atmosferycznego. Temperatura roztworu dopływającego do krystalizatora wynosiła 368K, temperatura czynnika grzewczego - 394K. Zawiesinę odbierano w taki sam sposób jak podano w przykładzie I, a zawrót ługu macierzystego był dziesięciokrotny. Średni rozmiar kryształu siarczanu amonu o zawartości 20,4% azotu amonowego wynosił 0,7 mm.

Claims (2)

1. Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych uzyskiwanych w procesie odsiarczania spalin metodą amoniakalną, w którym roztwór poabsorpcyjny po oczyszczeniu od fluoru i usunięciu kryształów poddawany jest krystalizacji poprzez kontrolowane odparowanie rozpuszczalnika, z zawrotem części ługów macierzystych, znamienny tym, że w krystalizatorze utrzymuje się różnicę temperatur pomiędzy czynnikiem grzewczym a roztworem wrzącym mniejszą niż 30K oraz różnicę temperatur pomiędzy roztworem opuszczającym podgrzewacz a roztworem wrzącym w krystalizatorze mniejszą niż 5K.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że krotność zawrotu ługów macierzystych mieści się w granicach od 1 do 10, korzystnie 5-7.
PL408454A 2014-06-06 2014-06-06 Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych PL229818B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408454A PL229818B1 (pl) 2014-06-06 2014-06-06 Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408454A PL229818B1 (pl) 2014-06-06 2014-06-06 Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408454A1 PL408454A1 (pl) 2015-12-07
PL229818B1 true PL229818B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=54776647

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408454A PL229818B1 (pl) 2014-06-06 2014-06-06 Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229818B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL408454A1 (pl) 2015-12-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9464009B2 (en) Removal of urea and ammonia from exhaust gases
US20150344318A1 (en) Recyling method of pure ammonium sulfate aqueous solution
WO2011131532A2 (en) Method for the manufacture of an ammonium sulfate composition
CN104744175A (zh) 利用磷钾伴生矿生产氮磷钾复合肥的方法
DE102015003289A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Kaliumsulfat aus Ammoniumsulfat und Kaliumchlorid
Orabi et al. The employing of pure calcium sulfate extracted from phosphogypsum for composing highly pure ammonium sulfate and calcium carbonate
CN104557721B (zh) 一种生产5,5‑二甲基海因的方法
JP2005194153A (ja) 硫安結晶の製造方法
CN108002352A (zh) 一种硫铁矿熔炼烟气制取硫酸的方法
US20150218008A1 (en) Process for preparing crystalline ammonium sulfate product
PL229818B1 (pl) Sposób otrzymywania krystalicznego nawozowego siarczanu amonu z roztworów poabsorpcyjnych
TW201429873A (zh) 用於製造硫酸銨晶體的方法
AT393124B (de) Verfahren zur herstellung von melamin
Mubarak Integrated process for potassium sulfate and a mixture Of ammonium chloride/potassium sulfate salts production
RU2610076C1 (ru) Способ извлечения сульфата натрия и нитратов металлов
DE112021004050T5 (de) Verfahren zur Herstellung von Düngemitteln auf Kaliumsulfatbasis
US10369493B2 (en) Process for initiating an ammonium sulfate crystallization process
JP2004010408A (ja) 粒状硫安の製造方法
RU2381177C2 (ru) Способ получения кальцинированной соды аммиачным методом
WO2014206869A1 (en) Process and apparatus for producing ammonium sulfate crystals
EP1961479A2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum binden von gasförmigem C02 im Zusammenhang mit Meerwasserentsalzung
Mazunin et al. Applied aspects of use of amines for the production of inorganic salts in systems with salting-out
RU2630493C1 (ru) Способ получения азотно-калийного сульфатного удобрения и соляной кислоты
RU2460579C2 (ru) Способ получения гранулированного хлорида кальция
Suwarnakar et al. Synthesis and characterization of sodium tripolyphosphate