PL228738B1 - Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania - Google Patents

Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania

Info

Publication number
PL228738B1
PL228738B1 PL401099A PL40109912A PL228738B1 PL 228738 B1 PL228738 B1 PL 228738B1 PL 401099 A PL401099 A PL 401099A PL 40109912 A PL40109912 A PL 40109912A PL 228738 B1 PL228738 B1 PL 228738B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wiper
parts
foot
central
foot according
Prior art date
Application number
PL401099A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401099A1 (pl
Inventor
Tomasz Zioło
Original Assignee
Valeo Autosystemy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valeo Autosystemy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Valeo Autosystemy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL401099A priority Critical patent/PL228738B1/pl
Priority to PCT/EP2013/070982 priority patent/WO2014056945A1/en
Publication of PL401099A1 publication Critical patent/PL401099A1/pl
Publication of PL228738B1 publication Critical patent/PL228738B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/32Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by constructional features of wiper blade arms or blades
    • B60S1/34Wiper arms; Mountings therefor
    • B60S1/3425Constructional aspects of the arm
    • B60S1/3436Mounting heads
    • B60S1/3438Manufacturing details thereof
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/04Wipers or the like, e.g. scrapers
    • B60S1/32Wipers or the like, e.g. scrapers characterised by constructional features of wiper blade arms or blades
    • B60S1/34Wiper arms; Mountings therefor
    • B60S1/3425Constructional aspects of the arm
    • B60S1/3436Mounting heads
    • B60S1/344Flat-type mounting heads

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 401099 (51) Int.CI.
B60S 1/34 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 08.10.2012 (54) Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 14.04.2014 BUP 08/14 (73) Uprawniony z patentu: VALEO AUTOSYSTEMY SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Skawina, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.04.2018 WUP 04/18 (72) Twórca(y) wynalazku: TOMASZ ZIOŁO, Jakuszowice, PL
(74) Pełnomocnik: rzecz, pat. Aleksandra Wojakiewicz
co co rco
CM
CM
Q_
PL 228 738 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej, i sposób jej wytwarzania. Wynalazek znajduje zastosowanie we wszelkich systemach wycieraczek - np. stosowanych w samochodach, kolejnictwie, samolotach czy statkach.
Stopka wycieraczki jest elementem systemu wycieraczek służącym do łączenia ramienia wycieraczki z wałkiem silnika napędzającego wycieraczki. Wyróżnia się przednią część stopki, zwaną także przednim elementem lub przednią definicją - z ang. front definition), tylną część stopki, zwaną także tylnym elementem, elementem stożkowym lub tylną definicją - z ang. rear definition lub cone difinition, oraz środkową część stopki, zwaną również środkowym elementem lub środkową definicją, ang. middle definition.
Przednia część jest częścią stopki wycieraczki, do której montuje się ramię wycieraczki. W tym celu przednia część posiada zestaw odpowiednich otworów. Kształt przedniej części i układ tych otworów są zestandaryzowane. Tylna część jest częścią stopki wycieraczki, którą montuje się na wałku silnika wycieraczek, umieszczając ten wałek w odpowiednim otworze, często stożkowym, występującym w tylnej części. Kształt tylnej części i geometria tego otworu są zestandaryzowane. Część środkowa, ulokowana pomiędzy częścią przednią i tylną, jest stosunkowo prostym elementem, którego kształt i wymiary są zupełnie niestandardowe - zależą od konkretnego modelu pojazdu, ponieważ są pochodną miejsca mocowania wycieraczek, wysokości maski, kształtu szyby pojazdu, a także żądanego przez producenta pojazdu aspektu wizualnego. Kształt części środkowej może być - nawet w ramach tego samego pojazdu - inny dla zespołu wycieraczki po stronie kierowcy niż po stronie pasażera. A zatem stopka wycieraczki rozpatrywana jako całość jest elementem specyficznym i odmiennym dla każdego modelu samochodu.
W stanie techniki znane są jedynie dwa sposoby wytwarzania stopek wycieraczki - poprzez proces odlewania, który polega na zalaniu uprzednio przygotowanej formy ciekłym materiałem, najczęściej stopem metali lub tworzywami sztucznymi, oraz takim sterowaniu parametrami procesu krzepnięcia, aby otrzymać stopkę o odpowiedniej strukturze, aspekcie wizualnym i właściwościach, lub poprzez tłoczenie z blachy, przeważnie stalowej. Tłoczenie przeprowadza się za pomocą przyrządów zwanych tłocznikami, przeważnie na prasach mechanicznych lub hydraulicznych, obróbka taka realizowanej głównie na zimno. Jednak w obydwu przypadkach stopka wycieraczki wykonywana jest jako jedna, integralnie uformowana część (tj. odlew z jednej formy lub tłoczenie z jednego kawałka blachy). Oznacza to, że zmienność ukształtowania środkowej części stopki pociąga za sobą zmienność ukształtowania stopki jako całości. W ślad za tym, wytworzenie każdego modelu stopki wycieraczki wymaga wykonania innego, specyficznego dla tej stopki narzędzia, takiego jak forma odlewnicza lub tłocznika, czyli narzędzia do obróbki plastycznej składającego się m.in. ze stempla i matrycy. Skutkuje to bardzo długim czasem i wysokim kosztem prototypowania stopki wycieraczki i w konsekwencji długim czasem rozwoju systemu wycieraczek i wysoką ceną końcowego produktu, jakim jest stopka wycieraczki.
Dlatego tez celem obecnego wynalazku jest zaproponowanie konstrukcji stopki wycieraczki, umożliwiającej szybki i tani proces rozwoju systemu wycieraczek.
Kolejnym celem wynalazku jest zapewnienie sposobu wytwarzania stopki wycieraczki, umożliwiającego szybkie i tanie prototypowanie.
Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej, obejmująca część przednią, przeznaczoną do montowania ramienia wycieraczki i część tylną, przeznaczoną do montowania stopki do wałka silnika wycieraczki, które to części przednia i tylna zamocowane są trwale na części środkowej, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że części przednia, tylna i środkowa wykonane są co najmniej jako dwa osobne elementy, to jest część przednia oraz tylna/środkowa, przy czym część środkowa ma globalnie wydłużony kształt zbliżony do paska, zgodnie z wynalazkiem charakteryzuje się tym, że część przednia jest trwale zamocowana na części tylnej/środkowej poprzez połączenie obciskane, połączenie zaginane albo połączenie zagniatane.
W korzystnym wariancie wynalazku części przednia, tylna i środkowa wykonane są jako trzy osobne elementy, to jest część przednia, tylna i środkowa, a część tylna jest trwale zamocowana na części środkowej poprzez połączenie obciskane, połączenie zaginane albo połączenie zagniatane.
W wariancie wykonania wynalazku, zgodnie z którym części przednia, tylna i środkowa wykonane są jako dwa osobne elementy, to jest część przednia oraz tylna, długość jednej z tych części dobiera się (np. przez odpowiednie docięcie, lub odpowiednie wkładki w narzędziu) do konkretnego modelu pojazdu, w którym mają zostać zainstalowane wycieraczki. Oznacza to, że jedna z części ma ustalony
PL 228 738 B1 kształt (jednakowy dla wszystkich modeli), a do konkretnego modelu dostosowuje się jedynie długość drugiej części. Oczywiście, można sobie wyobrazić odwrotną sytuację, gdy tylna część jest zawsze identyczna, natomiast długość części przedniej można dostosować.
Korzystnie, jedna lub więcej części stopki posiada żeberka lub przetłoczenia w określonym kierunku lub kierunkach, nadające stopce odpowiednią sztywność i wytrzymałość.
Korzystnie, jedna lub więcej części stopki posiada co najmniej jeden stopień lub zgrubienie w obszarze łączenia części środkowej z częścią przednią lub tylną. Dzięki temu wszystkie części stopki po procesie łączenia i malowania dają wizualny efekt jednolitej konstrukcji (spójności), lub zapewniły inny pożądany efekt stylistyczny.
Korzystnie, części przednia i tylna wykonane są jako odlewy z tworzywa sztucznego lub z metalu, korzystnie z aluminium, albo jako elementy gięte ze stali.
Korzystnie, część środkowa wykonana jest jako odlew z tworzywa sztucznego lub z metalu, korzystnie z aluminium, albo jako element gięty lub wykrawany ze stali.
Korzystnie, obszary łączenia są kompatybilne z elementami maskującymi, korzystnie zaczepkami, opaskami, otoczkami, pokrywami, korzystnie z tworzyw sztucznych.
Korzystnie, część przednia, tylna i środkowa są wykonane ze sztywnego materiału lub sztywnych materiałów.
Korzystnie, część środkowa zawiera co najmniej jeden zakrzywiony segment, korzystnie dwa lub więcej zakrzywionych segmentów. Oznacza to, że części środkowej nie można wpisać w jedną płaszczyznę, czyli że posiada ona fragmenty leżące w co najmniej dwóch różnych płaszczyznach. Takie ukształtowanie części środkowej umożliwia właściwe zorientowanie ramienia wycieraczki względem osi obrotu w przestrzeni trójwymiarowej.
Korzystnie, część tylna posiada co najmniej jedno wgłębienie do wprowadzenia weń wałka silnika wycieraczki.
Korzystnie, część przednia i tylna, odpowiednio, posiadają co najmniej jedno wgłębienie do wprowadzenia weń fragmentu części środkowej.
W takim przypadku, korzystnie, co najmniej jedna spośród części przedniej i tylnej posiada powierzchnię styku przeznaczoną dla co najmniej części podłużnej końcówki części środkowej. Wspomniana powierzchnia styku stanowi w ten sposób oparcie dla końcówki części środkowej. Dzięki temu ułatwione jest właściwe ustawienie części przedniej i/lub tylnej na części środkowej przed ich połączeniem (np. przez obciśnięcie, ang. crimping).
Wynalazek dotyczy także zespołu wycieraczki samochodowej szyby przedniej, obejmującej taką stopkę.
Wynalazek przewiduje i obejmuje również dalsze korzystne warianty realizacji, zgodnie z którymi:
• co najmniej fragment części środkowej umieszczony jest wewnątrz części przedniej lub tylnej;
• część tylna może obejmować bazę otaczającą otwór przeznaczony do montowania w nim wałka silnika wycieraczki, przy czym wspomniana baza stanowi oparcie dla środków użytych do mocowania wałka w stopce, takich jak np. wkręt nakręcany na wałek, korzystnie poprzez uszczelkę lub podkładkę;
• ramię wycieraczki można zamontować obrotowo na części przedniej, przy czym oś obrotu ramienia wycieraczki względem części przedniej jest korzystnie zasadniczo prostopadła do osi obrotu wałka silnika wycieraczki;
• część przednia może obejmować pierwszą parę otworów, przeznaczoną do umieszczenia w nich poprzecznego nitu, celem obrotowego montażu ramienia wycieraczki względem części środkowej;
• część przednia może obejmować drugą parę otworów, przeznaczoną do umieszczenia w nich poprzecznego nitu, na którym można zamocować element sprężysty (np. sprężynę), który to element sprężysty jest przeznaczony do umocowania go do ramienia wycieraczki.
Wynalazek obejmuje także sposób wytwarzania stopki wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej, obejmującej część przednią, przeznaczoną do montowania ramienia wycieraczki i część tylną, przeznaczoną do montowania stopki do wałka silnika wycieraczki, zgodnie z którym najpierw wytwarza się część przednią, tylną i środkową co najmniej jako dwa osobne elementy, to jest część przednią oraz tylną/środkową, a następnie część przednią mocuje się trwale na części tylnej/środkowej mocuje się trwale poprzez obciskanie, zaginanie lub zagniatanie na części środkowej, przy czym część środkową wytwarza się jako część o globalnie wydłużonym kształcie zbliżonym do paska.
PL 228 738 B1
W korzystnym wariancie wytwarza się część przednią, tylną i środkową jako trzy osobne elementy, to jest część przednią, tylną i środkową, a następnie część tylną mocuje się trwale na części środkowej poprzez obciskanie, zaginanie lub zagniatanie.
Korzystne przykłady wykonania wynalazku
Wynalazek zostanie teraz bliżej przedstawiony w korzystnych przykładach wykonania, z odniesieniem do załączonych rysunków, na których:
fig. 1 przedstawia stopkę wycieraczki według wynalazku, po zaciśnięciu części przedniej i tylnej na części środkowej, w widoku z góry i z dołu, fig. 2 przedstawia stopkę wycieraczki według wynalazku, przed zaciśnięciem części przedniej i tylnej na części środkowej, w widoku z góry, fig. 3 przedstawia stopkę wycieraczki według wynalazku, po zaciśnięciu części przedniej i tylnej na części środkowej, w widoku z góry, fig. 4 przedstawia przykład zagniecionego przekroju okrągłego, fig. 5 przedstawia przednią część stopki wycieraczki według wynalazku w jednym z przykładów wykonania, fig. 6 przedstawia przykład wykonania stopki według wynalazku w wariancie dwuczęściowym (przed zmontowaniem, widok z boku), z zaznaczeniem obszaru dostosowywanego na elemencie (2), fig. 7 (A, B) przedstawia przykład wykonania stopki według wynalazku w wariancie dwuczęściowym (po zmontowaniu widok od spodu), z zaznaczeniem odległości zagniatanej/łączonej, i wyjaśnia możliwość regulowania długości stopki przy identycznych geometrycznie komponentach składowych (1) i (2), zaś fig. 8 (A, B) przedstawia przykład wykonania stopki według wynalazku w wariancie dwuczęściowym (widok od góry A - przed zmontowaniem, B - po zmontowaniu), z widocznym stopniem S.
Na rysunku użyto następujących oznaczeń: 1 - przednia część stopki wycieraczki, 1a - pierwsza para otworów, 1 b - druga para otworów, 2 - tylna część stopki wycieraczki, 3 - środkowa część stopki wycieraczki, 4 - obszar łączenia, 5 - elementy montażowe przedniej i tylnej części stopki wycieraczki (np. kołnierz, który będzie zagnieciony podczas montażu), S - stopień.
W korzystnym przykładzie wykonania ukazanym na fig. 1 -3 stopka wycieraczki według wynalazku posiada przednią część 1 (zwaną także przednim elementem lub przednią definicją - z ang. front definition), tylną część 2 (zwaną także tylnym elementem, elementem stożkowym lub tylną definicją z ang. rear definition lub cone difinition), które to części 1 i 2 są zamocowane przez obciskanie na środkowej części 3 (zwanej również środkowym elementem lub środkową definicją, ang. middle definition).
Jak wspomniano we wstępie, przednia część 1 jest częścią stopki wycieraczki, do której montuje się ramię wycieraczki. W tym celu przednia część 1 posiada zestaw odpowiednich otworów. Kształt przedniej części 1 i układ tych otworów są zestandaryzowane. Tylna część 2 jest częścią stopki wycieraczki, którą montuje się na wałku silnika wycieraczek, umieszczając ten wałek w odpowiednim otworze, często stożkowym, występującym w tylnej części 2. Kształt tylnej części 2 i geometria tego otworu są zestandaryzowane. Część środkowa 3, na której zamocowane są części przednia 1 i tylna 2, jest stosunkowo prostym elementem, którego kształt i wymiary zależą od konkretnego modelu pojazdu i wielu innych czynników wymienionych we wstępie - jak np. miejsca mocowania wycieraczek, wysokości maski, kształtu szyby pojazdu itp.
Typowo, przednią część 1 i tylną część 2 wykonuje się z materiałów takich jak blacha stalowa, zaś środkową część 3 - wykonuje się z metalu lub tworzywa sztucznego, jako odlew.
W prezentowanym przykładzie wykonania części przednia 1 i tylna 2 są zamocowane na części środkowej 3 przez obciskanie (ang. crimping) części przedniej 1 i tylnej 2 na części środkowej 3 w obszarach łączenia 4, za pomocą zaciskania elementów montażowych 5. Alternatywnie, aby zamocować część przednią 1 i tylną 2 na części środkowej - można zastosować zaginanie lub zagniatanie.
W prezentowanym przykładzie wykonania części przednia 1 i środkowa 2 mają w obszarze łączenia 4 przekrój umożliwiający obciśnięciem ich na części środkowej 3). Alternatywnie, części przednia 1 i tylna 2 mogą być ukształtowane na wiele innych sposobów, spośród których wymienić można: przekrój w kształcie litery U, przekrój okrągły, przekrój w kształcie litery L. Przykład zagniecionego przekroju okrągłego przedstawiono na fig. 4.
Część środkowa 3 może posiadać w pobliżu obszarów łączenia 4 stopień lub zgrubienie, dzięki któremu część przednią 1 i/lub tylna 2 można w obszarze łączenia 4 zlicować z częścią środkową 3. Ma
PL 228 738 B1 to znaczenie w przypadku preferowanego sposobu łączenia tych części - przez obciskanie. Ponadto, obszary łączenia 4 mogą być kompatybilne z rozmaitymi elementami maskującymi, np. zaczepkami, opaskami, otoczkami itp., wykonanymi przykładowo z tworzyw sztucznych. Wszystkie te rozwiązania pozwalają podwyższyć estetykę obszarów łączenia 4 i/lub nadać stopce wycieraczki żądaną estetykę (aspekt wizualny).
W prezentowanym przykładzie wykonania części przednia 1 i środkowa 2 mają w obszarze łączenia 4 krawędzie zakrzywione do wewnątrz. Alternatywnie, fragmenty części przedniej 1 i tylnej 2 przeznaczone do łączenia ich z częścią środkową 3 mogą być ukształtowane na wiele innych sposobów. Przykładowo, część środkowa może być zagnieciona również na części przedniej i tylnej. Może stykać się dowolnie dobranymi krawędziami/powierzchniami.
Części przednia i/lub tylna oraz środkowa mogą również wchodzić jedna w drugą lub nachodzić na siebie.
Jeśli chodzi o część środkową 3, to - stosownie do potrzeb konkretnego modelu pojazdu/samochodu część ta może posiadać żeberka lub przetłoczenia w określonym kierunku lub kierunkach, nadające tej części 3 odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Część środkowa 3, w prezentowanym przykładzie wykonania, została wykonana jako odlew ze stopu metali (alternatywnie można zastosować tworzywo sztuczne). Jednak można wykonać ją również jako element gięty (ang. cast cart) lub wykrawany ze stali. W każdym z tych przypadków część środkowa 3 jest stosunkowo prosta konstrukcyjnie w porównaniu z częścią przednią 1 i tylną 2. A zatem - w każdym z powyższych przypadków - można szybko wykonać prototyp części środkowej 3 w rożnych technologiach, a dzięki zamocowaniu na nim wytworzonych osobno standaryzowanych części przedniej 1 i tylnej 2 - bardzo szybko (w porównaniu ze stanem techniki) otrzymuje się prototyp kompletnej stopki wycieraczki.
W efekcie końcowym zastosowania wynalazku: skraca się czas prototypowania kompletnej stopki wycieraczki, a w związku tym również czas rozwoju całego systemu wycieraczek do określonego pojazdu. Obniża się ponadto koszty i upraszcza konstrukcję narzędzi potrzebnych do wykonania prototypu - ponieważ postępując zgodnie z wynalazkiem wystarczy wykonać stosunkowo prostą formę do odlania części środkowej 3 lub stosunkowo proste narzędzie - giętarkę - do wygięcia/wytłoczenia części środkowej 3. Prowadzi to w konsekwencji do obniżenia kosztów wykonania kompletnej stopki wycieraczki.
Jak wspomniano wcześniej, • część przednia może obejmować pierwszą parę otworów 1a, przeznaczoną do umieszczenia w nich poprzecznego nitu, celem obrotowego montażu ramienia wycieraczki względem części środkowej;
• część przednia może obejmować drugą parę otworów 1b, przeznaczoną do umieszczenia w nich poprzecznego nitu, na którym można zamocować element sprężysty (np. sprężynę), który to element sprężysty jest przeznaczony do umocowania go do ramienia wycieraczki, co zostało zilustrowane na fig. 5. Zastosowanie par otworów (1a, 1 b), nie jest ograniczone do wariantu trzyczęściowego - może być zaimplementowane równie dobrze w wariancie dwuczęściowym, omówionym poniżej.
W korzystnym przykładzie wykonania ukazanym na fig. 6-8 stopka wycieraczki według wynalazku posiada dwie części: przednią część 1 oraz część tylną/środkową 2. Poniżej przedstawiono przykładowe rozwiązanie, gdzie przednia część 1 jest zawsze identyczna, natomiast długość części tylnej 2 w zakresie X można dostosować, np. poprzez docięcie, jak również przez inne znane sposoby dos tosowywania narzędzi, tak, aby było możliwe uzyskanie odpowiedniej długości całkowitej stopki.
Oczywiście, można sobie wyobrazić odwrotną sytuację, gdy tylna część jest zawsze identyczna, natomiast długość części przedniej można dostosować.
W pewnym zakresie, możliwe również jest również regulowanie długości stopki jedynie w procesie montażu, poprzez ustalenie miejsca zagniotu. W tym przypadku części przednia 1 i tylna/środkowa 2 nie wymagają żadnego dostosowywania (np. docinania), a jest możliwe uzyskanie stopek o różnych długościach, co przedstawiono na fig. 7 A i B.
Figury 8 A i B ilustrują również wariant dwuczęściowy, w którym część przednia 1 i tylna/środkowa 2 łączy się z wykorzystaniem stopnia S, o wysokości S mm. Fig. 8A pokazuje części 1 i 2 przed złączeniem. Widać przy tym, że część 2 posiada wypust, dopasowany wymiarami do części 1 i przeznaczony do wsuwania w część 1 w procesie montażu. Fig. 8b pokazuje części 1 i 2 po złączeniu.
PL 228 738 B1
W tym przypadku fragment części tylnej/środkowej 2 umieszczony jest wewnątrz części przedniej 1. Zarówno taki sposób łączenia części 1,2 ze sobą, jak i zastosowanie stopnia S, nie jest ograniczone do wariantu dwuczęściowego - może być zaimplementowane równie dobrze w wariancie trzyczęściowym.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej, obejmująca część przednią, przeznaczoną do montowania ramienia wycieraczki i część tylną, przeznaczoną do montowania stopki do wałka silnika wycieraczki, które to części przednia i tylna zamocowane są trwale na części środkowej, przy czym części przednia (1), tylna (2) i środkowa (3) wykonane są co najmniej jako dwa osobne elementy, to jest część przednia (1) oraz tylna/środkowa (2), przy czym część środkowa (3) ma globalnie wydłużony kształt zbliżony do paska, znamienna tym, że część przednia (1) i tylna (2) są trwale zamocowane na części środkowej (3) poprzez połączenie obciskane, połączenie zaginane albo połączenie zagniatane.
  2. 2. Stopka według zastrz. 1, znamienna tym, że czym części przednia (1), tylna (2) i środkowa (3) wykonane są jako trzy osobne elementy, to jest część przednia (1), tylna (2) i środkowa (3).
  3. 3. Stopka według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że jedna lub więcej część stopki, szczególnie część środkowa (3), posiada żeberka lub przetłoczenia w określonym kierunku lub kierunkach, nadające tej części środkowej (3) sztywność i wytrzymałość.
  4. 4. Stopka według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że jedna lub więcej część stopki, szczególnie część środkowa (3), posiada co najmniej jeden stopień lub zgrubienie w obszarze łączenia (4) części środkowej (3) z częścią przednią (1) lub tylną (2).
  5. 5. Stopka według któregokolwiek z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że części przednia (1) i tylna (2) wykonane są jako odlewy z tworzywa sztucznego lub z metalu, korzystnie z aluminium, albo jako elementy gięte ze stali.
  6. 6. Stopka według któregokolwiek z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że część środkowa (3) wykonana jest jako odlew z tworzywa sztucznego lub z metalu, korzystnie z aluminium, albo jako element gięty lub wykrawany ze stali.
  7. 7. Stopka według któregokolwiek z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że część przednia (1), tylna (2) i środkowa (3) są wykonane ze sztywnego materiału lub sztywnych materiałów.
  8. 8. Stopka według któregokolwiek z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że część tylna (2) posiada co najmniej jedno wgłębienie do wprowadzenia weń wspomnianego wałka silnika wycieraczki.
  9. 9. Stopka według któregokolwiek z poprzedzających zastrz., znamienna tym, że część przednia (1) i tylna (2), odpowiednio, posiadają co najmniej jedno wgłębienie do wprowadzenia weń fragmentu części środkowej (3).
  10. 10. Stopka według zastrz. 9, znamienna tym, że co najmniej jedna spośród części przedniej i tylnej (2) posiada powierzchnię styku przeznaczoną dla co najmniej części podłużnej końcówki części środkowej (3).
  11. 11. Wycieraczka samochodowa szyby przedniej obejmująca stopkę według któregokolwiek z poprzedzających zastrzeżeń.
  12. 12. Sposób wytwarzania stopki wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej, obejmującej część przednią, przeznaczoną do montowania ramienia wycieraczki i część tylną, przeznaczoną do montowania stopki do wałka silnika wycieraczki, w którym najpierw wytwarza się część przednią (1), tylną (2) i środkową (3) co najmniej jako dwa osobne elementy, to jest część przednią (1) oraz tylną/środkową (2), przy czym część środkową (3) wytwarza się jako część o globalnie wydłużonym kształcie zbliżonym do paska, znamienny tym, że część przednią (1) mocuje się trwale na części tylnej/środkowej poprzez obciskanie, zaginanie lub zagniatanie na części środkowej (3).
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że część przednią (1), tylną (2) i środkową wytwarza się jako trzy osobne elementy, to jest część przednią (1), tylną (2) i środkową (3), a część tylną (2) mocuje się trwale na części środkowej (3) poprzez obciskanie, zaginanie lub zagniatanie.
PL401099A 2012-10-08 2012-10-08 Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania PL228738B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401099A PL228738B1 (pl) 2012-10-08 2012-10-08 Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania
PCT/EP2013/070982 WO2014056945A1 (en) 2012-10-08 2013-10-08 Armhead of a wiper, especially an automotive wiper, and method for its fabrication

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401099A PL228738B1 (pl) 2012-10-08 2012-10-08 Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401099A1 PL401099A1 (pl) 2014-04-14
PL228738B1 true PL228738B1 (pl) 2018-04-30

Family

ID=49356404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401099A PL228738B1 (pl) 2012-10-08 2012-10-08 Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL228738B1 (pl)
WO (1) WO2014056945A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR3125776B1 (fr) * 2021-07-30 2024-06-07 Valeo Systemes Dessuyage Dispositif d’essuyage d’une vitre de véhicule automobile

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4140959A1 (de) * 1991-05-15 1992-11-19 Swf Auto Electric Gmbh Wischarm, insbesondere fuer scheiben an kraftfahrzeugen
FR2716852B1 (fr) * 1994-03-03 1996-04-19 Valeo Systemes Dessuyage Essuie-glace de véhicule automobile comportant une tête d'entraînement perfectionnée.
DE4408732A1 (de) * 1994-03-15 1995-09-21 Teves Gmbh Alfred Wischarm für eine Scheibenwischeranlage, insbesondere für Kraftfahrzeuge
DE19730579A1 (de) * 1997-07-17 1999-01-21 Bosch Gmbh Robert Befestigungselement sowie ein Verfahren zu seiner Herstellung
DE10345804A1 (de) * 2003-09-30 2005-04-21 Bosch Gmbh Robert Wischarm mit wenigstens einem Kanal für eine Reinigungsflüssigkeit

Also Published As

Publication number Publication date
WO2014056945A1 (en) 2014-04-17
PL401099A1 (pl) 2014-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7272890B2 (en) Method for producing a wiper arm
JP4253674B2 (ja) プラスチック製ヘッドレストフレーム
JP6986704B2 (ja) 筐体、電子機器および筐体の製造方法
JP6545753B2 (ja) バンパーリインフォースメント及びバンパーリインフォースメントの製造方法
PL228738B1 (pl) Stopka wycieraczki, zwłaszcza wycieraczki samochodowej i sposób jej wytwarzania
CN203713779U (zh) 冲击吸收部件及保险杠装置
EP3225324A1 (en) Hot-stamped trim component
JP4951764B2 (ja) バンパレインフォースへの牽引フック取付け構造
WO2021043499A1 (en) Cover profile for a wiper arm of a wiping system and method for mounting a wiper arm
CN104936765A (zh) 聚合物的机动车部件的制造方法
CN217672513U (zh) 一种车辆碰撞导向机构及车辆
CN201100284Y (zh) 一种保险杠安装组件
KR102308552B1 (ko) 자동차용 엠블럼 및 그 제조방법
JP5904161B2 (ja) バスバー
JP2008143225A (ja) バンパーフェイシャおよびバンパーフェイシャの取付方法
ES2526969T3 (es) Techo interior con un canto superior periférico conformado
JP3935962B2 (ja) フロントガラス用ワイパアームおよび該フロントガラス用ワイパアームの製造方法
CN104149662A (zh) 一种座椅前安装支架与一种汽车
CN108368871B (zh) 用于将球窝固定在铰链杆中的方法以及具有球窝的铰链杆
CN208180979U (zh) 一种前保险杠支架的预挂定位结构
CN106994951B (zh) 用于车辆的安全气囊组件
CN212556087U (zh) 一种内饰板安装总成结构及汽车
CN204296569U (zh) 一种尾灯安装结构及汽车
GB2312639A (en) Method of producing finely structured moulded components and an apparatus for carrying out the said method
CN204020798U (zh) 一种小腿防撞梁总成及具有其的车辆